Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Styczniowe rocznice

  • 1 stycznia – 60 urodziny obchodzi kompozytorka, muzykolog i bibliotekarz Barbara Zakrzewska, a 55 urodziny świętuje muzykolog i dyrektor Polskiego Centrum Informacji Muzycznej – Mieczysław Kominek
  • 2 stycznia - przypada 90 rocznica urodzin kompozytora, pedagoga i publicysty Ryszarda Bukowskiego (1916-1987) i 80 rocznica urodzin kompozytora Stanisława Mrońskiego (1926-2005)
  • 5 stycznia – 70 urodziny obchodzi kompozytor i dyrygent Mieczysław Bukowski
  • 9 stycznia – mija 25 rocznica śmierci kompozytora i pianisty Kazimierza Serockiego (1922-1981)
  • 16 stycznia – przypada 30 rocznica śmierci kompozytora Henryka Klejne (1919-1976)
  • 18 stycznia - mija 85 rocznica urodzin dyrygenta i kompozytora Henryka Debicha (1921-2001) oraz 60 rocznica śmierci znanego kompozytora, organisty, dyrygenta i pedagoga Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946)
  • 31 stycznia - przypada 80 rocznica urodzin kompozytora Stanisława Prószyńskiego (1926-1997)


Na Koncert noworoczny - 1 stycznia 2006 roku o godz. 17.00 zaprasza Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku. Koncert, zatytułowany Tylko Tango!, wypełnią tanga Astora Piazzolli oraz polskich kompozytorów (m.in. Warsa, Petersburskiego, Szpilmana). Usłyszymy je w interpretacji znanego polskiego skrzypka - Krzysztofa Jakowicza oraz Quintetu Tangata (wszyscy na zdjęciu), przy udziale solistów Baletu Opery Bałtyckiej.
Program szczegółowy:
  • tanga Astora Piazolli z cykli: Pory roku, Anielski, Silfo y Ondina
  • tanga polskie w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego:
    - Graj, skrzypku, graj Władysława Lidauera,
    - Całuję twoją dłoń, Madame Ralpha Erwina,
    - Umówiłem się z nią na dziewiątą Henryka Warsa,
    - Pamiętam twoje oczy Zygmunta Karasińskiego,
    - W małym kinie Władysława Szpilmana,
    - Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem Zygmunta Karasińskiego,
    - Już nigdy Jerzego Petersburskiego,
    - Serce matki Zygmunta Karasińskiego,
    - Złociste chryzantemy Zbigniewa Maciejowskiego,
    - Ta ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego


W czwartek, 5 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera najnowszej inscenizacji opery Wozzeck Albana Berga do libretta kompozytora według dramatu Georga Büchnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, ze scenografią Małgorzaty Szczęśniak i choreografią Saar Magal. Wśród wykonawców znajdą się: Matteo de Monti jako tytułowy Wozzeck, Rafał Bartmiński jako Tambourmajor, Ryszard Minkiewicz jako Andres, Paweł Wunder jako Hauptmann, Paweł Izdebski jako Doktor, Dariusz Machej jako 1. Handwerksbursch, Łukasz Rosiak jako 2. Handwerksbursch, Wioletta Chodowicz jako Marie i Anna Lubańska jako Margret. Solistom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Chór Alla Polacca pod dyrekcją Jacka Kaspszyka oraz Grupa Taneczna "Rytm" i akrobaci. Przedstawienie obejrzymy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Read more


W dniach 6-8 stycznia 2006 roku we Wrocławiu i Brzegu odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej „Od Baroku do Jazzu” pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Konsula Republiki Austrii we Wrocławiu. Będzie to znakomita okazja do spotkania akordeonowej młodzieży i ich pedagogów z różnych miast i państw, prezentacji akordeonu jako instrumentu solowego i zespołowego w różnych gatunkach: w klasyce, folklorze i modern oraz wymiany doświadczeń artystycznych i pedagogicznych. Przewodniczącym Jury będzie profesor Akademii Muzycznej w Łodzi - Bogdan Dowlasz, znany kompozytor, akordeonista i pedagog. Gwiazdą festiwalu będzie natomiast Yurij Shyshkin (Rosja), znakomity muzyk, laureat najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych: Klingenthal (Niemcy, 1988), Kansas - City (USA, 1990) i Kastelfidardo (Włochy, 1991).
W konkursie towarzyszącym festiwalowi mogą wziąć udział uczniowie szkół muzycznych I i II st., studenci akademii muzycznych, muzycy zawodowi oraz soliści i zespoły reprezentujące ruch amatorski (bez ograniczenia wieku). Konkurs przeprowadzony będzie w kategoriach solistycznych oraz zespołów kameralnych i orkiestr akordeonowych.


Dnia 6 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Nadzwyczajny Koncert w 60-lecie debiutu Maestro Jana Krenza w Filharmonii Łódzkiej. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Jubilata usłyszymy cztery kompozycje, w tym Arię i Perpetuum Mobile Krenza oraz Uwerturę do opery „Euryanthe” C. M. von Webera, VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” D. 759 F. Schuberta i poemat symfoniczny Preludia F. Liszta.


Dnia 6 stycznia 2006 roku o godz.19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się Wieczór Kolęd - koncert z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej Cappelli Gedanensis. W wykonaniu jubilatów pod dyrekcją Aliny Kowalskiej-Pińczak usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki znane szerokiej publiczności, jak również utwory zapomniane i powtórnie odkryte przez Cappellę Gedanensis. Niektóre z utworów znalazły się na platynowej płycie kompaktowej zespołu zatytułowanej Nowy Rok u Ojca św. Jana Pawła II. Powaga i skupienie w muzyce i tekstach polskich kolęd przeplata się z humorem i taneczną, ludową zamaszystością. Wysłyszeć się dają w nich rytmy polskich tańców ludowych: mazura, poloneza, oberka, kujawiaka. Ich cechą jest naturalna prostota i piękno.


W piątek, 6 stycznia 2006 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie znakomity białoruski pianista Leonid Kuzmin, triumfator Konkursu im. F. Liszta w Budapeszcie w 1991 roku wykona Koncert fortepianowy op. 38 Barbera. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Enrique’a Artura Diemecke – dyrygenta niemieckiego pochodzenia, urodzonego w Meksyku. Ponadto w programie Róża wiatrów Włodzimierza Kotońskiego i I Symfonia Szostakowicza. Przed koncertem o godz. 18:30 wprowadzenie red. Andrzeja Sułka z Polskiego Radia.
Koncert zostanie powtórzony 7 stycznia o godz. 18:00.


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza w sobotę 7 stycznia 2006 roku w godz. 19.00-24.00 do Sali Koncertowej na Ołowiance na pierwszy Bal Gdański pełen wspaniałej muzyki, zabawy i tańca. Będzie to Gala Muzyki Filmowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii pod dyrekcją Jana Walczyńskiego, a wypełni ją kilkanaście przebojów srebrnego ekranu:
  • Cheek to Cheek Irving Berlin (Panowie w cylindrach)
  • Singin' in the Rain Herb Nacio Brown (Deszczowa piosenka)
  • Moonlight Serenade Glenn Miller (Serenada w dolinie słońca)
  • Over the Rainbow Harold Arlen (Czarnoksiężnik z krainy Oz)
  • Night and Day Cole Porter (Wesoła rozwódka)
  • Love Me tender Elvis Presley (Love Me Tender)
  • Can't Help Falling in Love George Weiss (Blue Hawaii)
  • Strangers in the Night Bert Kaempfert (A Man Could Get Killed)
  • Que Sera, Sera Jay Livingstone (Człowiek który wiedział za dużo)
  • Hi-Lili , Hi-Lo Bronisław Kaper (Lili)
  • Moon River Henry Mancini (Śniadanie u Tiffaniego)
  • What a Wonderful World Gordon Douglas (Good Morning Vietnam)
  • Raindrops Keep Falling on My Head Burt Bucharach (Butch Cassidy i Sundance Kid)
  • I Just Called to Say I Love You Stevie Wonder (Kobieta w czerwieni)
Po koncercie około godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na bal i kieliszek szampana ...


Koncert kolęd polskich w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego i przy akompaniamencie Piotra Rachonia odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia 2006 roku o godz. 16.00 w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście w Warszawie.
Wstęp wolny.


We wtorek, 10 stycznia 2006 roku Filharmonia Bałtycka w Gdańsku otwiera swoje podwoje dla wszystkich chętnych, którzy chcą zwiedzić budynek. W godz.12.00-19.00 odbędą się m.in. prezentacje instrumentów, a także - jak zapowiadają organizatorzy Dnia Otwartego - liczne niespodzianki muzyczne.


Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na recital organowy Andrzeja Chorosińskiego - we wtorek, 10 stycznia 2006 roku o godz. 19:00.
Andrzej Chorosiński - na zdjęciu - to jeden z najwybitniejszych polskich organistów. Koncertował w całej Europie, Ameryce Północnej i Azji, występując w największych świątyniach, jak np. katedra Notre Dame w Paryżu, czy katedra św. Patryka w Nowym Jorku. Organizuje międzynarodowe festiwale muzyki organowej odbywające się w Polsce w miejscach, gdzie przetrwały zabytkowe instrumenty. Jego repertuar zawiera kanon dzieł organowych wszystkich epok.
W Filharmonii wykona utwory Bacha/Regera, Dvořáka, Saint-Saënsa, Noskowskiego, Brahmsa i Musorgskiego.


Dni Muzyki Marka Stachowskiego TWÓRCA I JEGO ŚWIAT odbędą się w dniach 10 - 12 stycznia 2006 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie. Trzy dni poświęcone twórczości krakowskiego kompozytora wypełnią wykłady oraz koncerty jego muzyki.

Read more


Koncert Specjalny w ramach cyklu Jubileuszowego z okazji 90-lecia Filharmonii Łódzkiej odbędzie się w piątek, 13 stycznia 2006 roku godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii. Wystąpią trzej wiolonczeliści: Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski i Bartosz Koziak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, który zaprezentuje się w podwójej roli – dyrygenta i kompozytora. Poprowadzi bowiem premierowe w Łodzi wykonanie dwu swoich utworów: Chaconne i Concerto Grosso na 3 wiolonczele. Program wieczoru dopełni VIII Symfonia G-dur op. 88 A. Dworzaka.
Koncert zostanie powtórzony w sobotę, 14 stycznia o godz. 18.00.


Piazzolli Moc to tytuł koncertu, który odbędzie się dnia 13 stycznia 2006 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej oraz artyści w podwójnej roli: akordeonista i kompozytor - Michał Moc oraz Jan Jakub Bokun jako klarnecista i dyrygent (obydwaj na zdjęciu). W programie: Tres Tangos i tanga: Libertango, Fughata, Adios Nonino, Asleep, Oblivion, Fear Astora Piazzolli, Hommage a Piazzolla Michała Moca i Kaprys hiszpański Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.


W piątek 13 stycznia 2006 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonane zostaną dwa dzieła monumentalne dzieła - Les Choëphores na 3 solistów, narratora, chór i orkiestrę (muzyka do dramatu Ajschylosa w adaptacji Paula Claudela) Milhauda oraz balet Trójgraniasty kapelusz de Falli. Solistami będą: Monika Mych (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Artur Ruciński (baryton) oraz Katarzyna Krzanowska (narratorka) . Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Arturo Tamayo, hiszpański dyrygent, uczeń Pierre’a Bouleza, Francisa Travisa i Witolda Rowickiego.
O godz. 18:30 wykład wprowadzający przedstawi Piotr Maculewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.


W piątek, 13 stycznia 2006 roku w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się koncert zatytułowany Kompozycje, parafrazy i piosenki Edwarda Czernego. Wystąpi Urszula Dudziak – śpiew, Orkiestra Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Jerzego Koska i Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Jacka Delonga. Usłyszymy utwory Edwarda Czernego na wielką orkiestrę symfoniczną i big band oraz piosenki skomponowane dla Urszuli Dudziak (m.in. Gdy ty się śmiejesz z filmu Między brzegami).


Dnia 14 stycznia 2006 roku w Kościele St. Esprit w Aix en Provence (Francja) odbędzie się recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha (na zdjęciu). Program koncertu organizowanego przez Stowarzyszenie Polsko-Francuskie - POLONICA wypełnią dzieła kompozytorów polskich: F. Chopina, F. Lessela, M. Moszkowskiego, L. Różyckiego, I. J. Paderewskiego oraz W. Żuławskiego (4 Mazurki).


Na drugi Bal Gdański zatytułowany Świat Musicalu zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w sobotę 14 stycznia 2006 roku w godz. 19.00-24.00 do Sali Koncertowej na Ołowiance. W wykonaniu Magdaleny Gruszczyńskiej – sopran i Grzegorza Piotra Kołodzieja – baryton oraz Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza usłyszymy kilkanaście przebojów musicalowych, m.in. z My Fair Lady, Skrzypka na dachu, Porgy & Bess, West Side Story i The Phantom of the Opera. Po koncercie około godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na bal i kieliszek szampana.


Konferencja naukowa i koncert w ramach obchodów 100-lecia Rytmiki

W sobotę 14 stycznia 2006 roku w ramach obchodów 100-lecia Rytmiki w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego odbędą się następujące imprezy:
  • o godz. 10.30 w Sali Marszałkowskiej Akademii Muzycznej– konferencja naukowa poświęcona problemom rytmiki, improwizacji fortepianowej, choreografii muzyki i rytmikoterapii; jej wykładowcami bedą pedagodzy gdańskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej,
  • o godz. 16.00 w Sali Koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza - koncert muzyczno-ruchowy z udziałem uczennic poznańskich szkół muzycznych i studentek Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego; w programie choreografie muzyki J. S. Bacha, A. Vivaldiego, P. Mossa, T. Praszczałka i in.
Organizatorem konferencji oraz koncertu jest Katedra Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Wstęp wolny!


Rok Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej

Z okazji przypadającej w 2006 roku 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta - dokładnie w dniu 27 stycznia - Warszawska Opera Kameralna przygotowała 130 przedstawień teatralnych i 57 koncertów z kompozycjami wielkiego klasyka wiedeńskiego. Uroczyste obchody rocznicy zainauguruje w niedzielę, 15 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 opera Wesele Figara w reżyserii i inscenizacji Ryszarda Peryta, ze scenografią Andrzeja Sadowskiego. W roli Hrabiego Almavivy zobaczymy Jarosława Bręka, Hrabiny Almaviva - Martę Wyłomańską, Zuzanny - Martę Boberską, a tytułowego Figara - Andrzeja Klimczaka. Solistom towarzyszyć będzie Warszawska Sinfonietta pod dyrekcją Rubena Silvy.
Większość pozostałych przedstawień - 81 teatralnych i 40 koncertów odbędzie się w Polsce, pozostałe - za granicą: w Hiszpanii, Libanie, Francji, Szwajcarii oraz Japonii. Zespół Warszawskiej Opery Kameralnej wystąpi 11 razy w Hiszpanii ze spektaklem Wesela Figara, w Libanie przedstawi Uprowadzenie z Seraju, we Francji m.in. La finta giardiniera i La finta semplice, a w Szwajcarii Cosi fan tutte. Podczas tournee w Japonii przewidywane jest wystawienie w ciągu sześciu tygodni skróconej wersji warszawskiego Festiwalu Mozartowskiego.
Sam Festiwal Mozartowski w Warszawie odbędzie się w dniach 15 czerwca - 26 lipca 2006 roku, a wypełni go 99 przedstawień. To jedyna na świecie prezentacja wszystkich dzieł scenicznych Mozarta.


Dnia 16 stycznia 2006 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej wraz z jej szefem Antonim Witem rozpoczęła swoje pierwsze w tym roku tournée po Japonii. Z artystami Filharmonii Narodowej wyruszyło pięciu młodych pianistów, laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego z jego zwycięzcą, Rafałem Blechaczem na czele. Podczas japońskiego tournée muzycy dadzą dziewięć koncertów w ośmiu miastach (m.in. Tokio, Osaka, Yokohama). Trasa koncertowa potrwa dwa tygodnie.


Dnia 17 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 w sali kameralnej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert z cyklu Ars Cameralis zatytułowany Od pieśni rycerskiej do szanty, na który złożą się pieśni m.in. Tadeusza Bairda i Maurice’a Ravela oraz piosenki musicalowe. Wystąpią: Zbigniew Macias – baryton, Marcin Czarnecki – gitara, Ewa Szpakowska – fortepian oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Adama Manijaka w składzie: Adam Manijak – fortepian, Maciej Latalski – gitara basowa i Radosław Bolewski – perkusja.

Read more


We wtorek 17 stycznia 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi słynny belgijski zespół Il Fondamento pod dyrekcją Paula Dombrechta, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki. Okazją do tego nadzwyczajnego koncertu są dwie rocznice - 250. rocznica urodzin W.A. Mozarta (w programie m.in. słynna Symfonia g-moll KV 550) oraz 200. rocznica urodzin J.C. de Arriagi, baskijskiego kompozytora, zmarłego zaledwie w wieku 20 lat. Mimo krótkiego życia Arriaga pozostawił po sobie wiele wartościowych dzieł. Kilka z nich usłyszymy na koncercie. Zespołowi towarzyszy kwartet solistów: Violet Serena Noorduyn (sopran), Robert Getchell (tenor), Mikael Stenbaek (tenor) oraz Huub Claessens (bas-baryton).


W dniach 18-22 stycznia 2006 roku w Krakowie odbędzie się I część Festiwalu "Srebrna Szybka" połączonego z konkursem wykonawczym.


Dnia 20 stycznia 2006 roku o godz. 19:00 w Sali Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu wystąpi puzonista Marek Żwirdowski, w którego wykonaniu usłyszymy Koncert na puzon i orkiestrę Kazimierza Serockiego. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Roberta Bode. Program wieczoru dopełni Fantazja na temat Thomasa Tallina V. Williamsa i II Symfonia c-moll op.17 P. Czajkowskiego.


Koncert Mozartowski w 250 rocznicę urodzin odbędzie się w piątek, 20 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Piątkowy wieczór wypełni wyłącznie muzyka Mozarta. Na „urodzinowy” koncert złożą się dwa koncerty solowe - Koncert fortepianowy c-moll KV 491 i Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 oraz muzyka instrumentalna - serenada Eine Kleine Nachtmusik KV525 i Symfonia D-dur KV385 „Haffnerowska”. Koncert mozartowski poprowadzi – tak jak w czasach Mozarta – „od skrzypiec” Jan Stanienda, skrzypek i kameralista, wymarzony wręcz interpretator muzyki klasycznej, który wystąpi w podwójnej roli – koncertmistrza i solisty. Jako solistę jednego z najpiękniejszych koncertów fortepianowych wszechczasów usłyszymy pianistę, którego Witold Lutosławski określił z uznaniem jako ... wybitnie utalentowanego i wysoce inteligentnego muzykaPawła Kowalskiego. Pianista wykonuje recitale z muzyką Bacha, Chopina, Skriabina, kilkanaście koncertów fortepianowych Mozarta, wszystkie koncerty Beethovena, utwory na fortepian i orkiestrę Chopina, Brahmsa, Ravela, Poulenca, Gershwina, Panufnika, Góreckiego, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Z okazji poszerzenia Unii Europejskiej, Paweł Kowalski uznany został przez francuski tygodnik „Courrier International” za jedną z czterech najciekawszych osobowości z Polski.


Na Koncert karnawałowy W hołdzie Edwardowi Czernemu zaprasza Filharmonia Łódzka w dniu 20 stycznia 2006 roku o godz. 19.00. Słynne kompozycje rozrywkowe, parafrazy i popularne piosenki autorstwa Edwarda Czernego usłyszymy w interpretacji Olgi Bończyk – śpiew i Big-Bandu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi pod dyrekcją Jacka Delonga. Koncert poprowadzi Jan Targowski.

Read more


Znany polski skrzypek, triumfator Konkursu im. Wieniawskiego z 1991 roku Piotr Pławner w dniu 20 stycznia 2006 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wykona II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tomasza Bugaja. Pozostałe kompozycje wieczoru to Capriccio zmarłego w grudniu 2004 roku wybitnego kompozytora Marka Stachowskiego oraz błyskotliwie napisana, popularna VII Symfonia d-moll Antonína Dvořáka. Przed koncertem o godz. 18:30 wprowadzenie Małgorzaty Zalewskiej (Polskie Radio BIS).


W ramach organizowanego przez Filharmonię we Wrocławiu cyklu MOZART-MARATON (14-21.01.2006) w dniu 20 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert zatytułowany Noc z Mozartem, a dzień później - 21 stycznia o godz. 18.00- Wieczór z Mozartem. Program pierwszego z nich wypełnią kompozycje orkiestrowe Jubilata: Divertimento B-dur KV 137, Serenata notturna KV 239, Adagio E-dur na skrzypce i orkiestrę KV 261, Symfonia A-dur KV 201, Eine kleine Nachtmusik KV 525 w interpretacji skrzypka i dyrygenta Zbigniewa Pilcha oraz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej. Na program drugiego koncertu złożą się dwa kwartety: Kwartet fletowy i Kwartet obojowy oraz dwa kwintety: Kwintet waltorniowy i Kwintet klarnetowy Mozarta. Wykonawcami ich będą muzycy Kwartetu „Wilanów” i ich goście: Elżbieta Gajewska – flet, Tytus Wojnowicz – obój, Artur Pachlewski – klarnet i Tomasz Bińkowski – waltornia.
Koncerty cyklu Mozart-Maraton współfinansowane są przez Konsulat Generalny Austrii oraz Austriackie Forum Kultury w Krakowie i objęte patronatem Konsula Generalnego mgr Hermine Poppeller.


Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zainauguruje obchody Roku Mozartowskiego koncertem w dniu 20 stycznia 2006 roku o godz. 19.00. Wystąpi wiolonczelista Roman Samostrokov oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie:
Witold Lutosławski Interlude
Joseph Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur KV 385 "Haffnerowska"


Od 20 stycznia do 3 lutego 2006 roku trwać będzie w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach Festiwal Mozartowski. Zainauguruje go koncert z udziałem solistów: Jadwigi Kotnowskiej – flet i Anny Sikorzak-Olek – harfa oraz Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. W programie kompozycje Ch. W. Glucka, J. Haydna i W. A. Mozarta. Pozostałe koncerty festiwalowe – kameralny w dniu 24 stycznia w wykonaniu klarnecisty Dariusza Kozieła i Rubinstein Quartet, urodzinowy w dniu 27 stycznia z udziałem sopranistki Olgi Pasiecznik i pianistki Natalii Pasiecznik, drugi kameralny 30 stycznia w interpretacji Lutosławski Piano Duo oraz finałowy ze skrzypkiem Piotrem Tarcholikiem i altowiolistą Arturem Paciorkiewiczem w roli solistów wypełnią utwory Mozarta, a także Schrödera, Schubert, Liszta, Rossiniego i Bizeta.


Dnia 21 stycznia 2006 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego wykonane zostanie Capriccio krakowskiego kompozytora, zmarłego rok temu – Marka Stachowskiego. Usłyszymy je w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tomasza Bugaja. Wieczór dopełnią dwie inne kompozycje: II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego z Piotrem Pławnerem jako solistą i VII Symfonia d-moll op. 70 Antonina Dvořáka.


Na trzeci Bal Gdański zatytułowany Wieczór Wiedeński zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w sobotę 21 stycznia 2006 roku w godz. 19.00-24.00 do Sali Koncertowej na Ołowiance. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Sławka Wróblewskiego usłyszymy najpiękniejsze polki i walce znad Dunaju czyli muzykę Johanna Straussa. Po koncercie około godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na bal i kieliszek szampana.


Premiera przedstawienia złożonego z Zapisków tego, który zniknął Leosa Janačka i Sonetów Szekspira Pawła Mykietyna będzie miała miejsce w sobotę, 21 stycznia 2006 roku o godz. 19.15 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Kierownictwo muzyczne objął Wojciech Michniewski, reżyseruje Łukasz Kos, a inscenizację i scenografię przygotował Leszek Mądzik. Przy fortepianie Maciej Grzybowski. Wśród wykonawców zobaczymy: Ales Briscein, Monikę Ledzion oraz artystki chóru: Kingę Głogowską, Dagmarę Sokalską i Monikę Witkowską, a także Arno Raunig.
Spektakl zostanie powtórzony 24 i 28 stycznia oraz 23 i 25 kwietnia 2006 roku.

Przedstawienie Zapiski tego, który zniknął Leosa Janačka w połączeniu z Sonetami Szekspira Pawła Mykietyna to drugi spektakl - po Curlew River Benjamina Brittena - nowego cyklu obecnego na Scenie Kameralnej warszawskiego Teatru Wielkiego - Terytoria. Cykl ten z założenia ma być prezentacją niemal nieobecnych w polskich teatrach XX- i XXI-wiecznych dzieł operowych i baletowych – nowoczesnych, wyrafinowanych, teraźniejszych, sięgających po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. Ich inspiracją były zwykle wielkie dzieła literackie. Ich muzyka nie pozwala o sobie zapomnieć. Terytoria to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Kolejnymi przedstawieniami cyklu w sezonie 2005/2006 będą:
  • Alpha Kryonia Xe Aleksandry Gryki z Fedrą Dobromiły Jaskot (prapremiera 7 kwietnia 2006 roku)
  • Zagłada Domu Usherów Phillipa Glassa (premiera 25 czerwca 2006 roku).
W następnych sezonach Teatr Wielki – Opera Narodowa planuje prezentację dzieł m.in. Luigi Dallapiccoli, Henrika Hellsteniusa, Zygmunta Krauze, Hanny Kulenty, Francisa Poulenca, Salvatore’a Sciarrino i Yannisa Xenakisa.

Read more


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Towarzystwo Przyjaciół Grecji zapraszają na pierwszą prezentację z cyklu „Spotkania z muzyką Grecji” - …nie tylko Zorba. Mikis Theodorakis mało znany, w dniu 22 stycznia 2006 roku o godz. 17.00 w Sali Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (ul. Elektoralna 12). Wieczór jest próbą odpowiedzi na pytania: Kim jest Mikis Theodorakis? Dlaczego Grecy wciąż kochają jego piosenki? Co tak naprawdę tańczył Zorba na plaży?. W programie: prezentacja sylwetki kompozytora i niektórych jego utworów oraz zaproszenie do tańca. Spotkanie poprowadzą Irena Argiro Tsermegas i Tomasz Kozłowski - członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grecji.


Uniwersytecki Koncert Noworoczny - pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Klub Absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na Uniwersytecki Koncert Noworoczny, który odbędzie się 24 stycznia 2006 roku o godz.19.00 w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W wykonaniu organisty Roberta Grudnia oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego, a także skrzypka Wojciecha Pławnera i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod kierunkiem koncertmistrza Marcina Klejdysza usłyszymy następujące kompozycje:
Gaude Mater Polonia
Koncert skrzypcowy D-dur KV 218 Wolfganga Amadeusa Mozarta
Benedictus, Pieśń Cherubinów Krzysztofa Pendereckiego
Fantasia a-moll Thomasa Aberga
Kolędy J. Pasierba-Orlanda
Missa pro Pace Feliksa Nowowiejskiego
Więcej informacji o koncercie: http://imprezy.onet.pl/1305579,artykul.html


Recital światowej sławy skrzypka - Joshuy Bella - odbędzie się we wtorek, 24 stycznia 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Joshua Bell (na zdjęciu obok) to artysta o niezwykle bogatym dorobku mimo młodego wieku (m.in. posiada ogromną dyskografię, niejednokrotnie nagradzaną - także nagrodą Grammy). Nagrywa muzykę do filmów (np. Purpurowe skrzypce, Iris, Lawendowe Wzgórza), a jego kalendarz koncertowy jest szczelnie wypełniony. Skrzypek obdarzony jest nie tylko wybitnym talentem - magazyn "People" zaliczył go do grona 50 najpiękniejszych ludzi świata.
W Filharmonii Narodowej wystąpi z amerykańskim pianistą chińskiego pochodzenia - Frederickiem Chiu.


Krakowski Amadeus Festiwal

W dniach 26-29 stycznia 2006 roku w Krakowie odbędzie się Amadeus Festiwal. Festiwal, na który złożą się wyłącznie utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, organizowany jest w 250 rocznicę urodzin kompozytora przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zainauguruje go koncert Sonaty na skrzypce i fortepian w wykonaniu Kai i Justyny Danczowskich. Dnia 28 stycznia krakowscy muzycy: Romana Podsadecka -Ostafil, Piotr Tarcholik, Piotr Marciak, Jacek Dumanowski, Konrad Górka zaprezentują Koncerty fortepianowe na fortepian i kwartet smyczkowy. Na zakończenie festiwalu, w dniu 29 stycznia organizatorzy zaplanowali Kwartety smyczkowe w wykonaniu Royal String Quartet. Wszystkie koncerty odbędą się o godz. 20.00 w auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie przy ul. Basztowej 8.

Read more


We czwartek, 26 stycznia 2006 roku o godz. 18.00 w Dworku Bialoprądnickim w Krakowie podczas koncertu z cyklu Wieczory Gitarowe zaprezentuje się utalentowany duet braci Grzegorza i Andrzeja Krawców. W programie wieczoru znajdą się utwory oryginalnie napisane na gitarę, jak również transkrypcje: J.S.Bach - Partita B-dur BWV 825 (transkrypcja w F-dur)
F. Chopin - Mazurek F-dur op. 68 nr 3, Mazurek fis-moll op. 6 nr 1, Mazurek C-dur op. 26 nr 2
F. Kleynjans - 4 Mouvements
E. Granados - Walce poetyckie
J. Rodrigo - Tonadilla


W dniach 27-29 stycznia 2006 roku Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na Weekend Mozartowski przygotowany z okazji 250 rocznicy urodzin Mozarta. Zainauguruje go w piątek, 27 stycznia o godz. 19.00 uroczysta Gala Mozartowska w wykonaniu barytona - Marcina Bronikowskiego oraz towarzyszących mu śpiewaczek: Magdaleny Olejniczak – sopran i Anny Cymerman – sopran i Orkiestry Opery pod batutą Sławka A. Wróblewskiego. W programie fragmenty z Wesela Figara, Don Giovanniego, Cosi fan tutte i Czarodziejskiego fletu.
W sobotę, 28 stycznia o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na projekcję filmów animowanych o Mozarcie, a w niedzielę, 29 stycznia o godz. 19.00 – na spektakl operowy Wesele Figara w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.


Koncert symfoniczny w dniu 250. rocznicy urodzin W. A. Mozarta odbędzie się 27 stycznia 2006 roku o godz.19:00 w Filharmonii Krakowskiej. Wystąpią soliści: Joanna Woś – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Adam Zdunikowski - tenor i Wojciech Gierlach - bas oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Jana Krenza. W programie dwie słynne kompozycje Mozarta - Msza C-dur KV 317 "Koronacyjna" i Symfonia g-moll KV 550.
Koncert zostanie powtórzony 28 stycznia 2006 roku o godz. 18:00.


Dnia 27 stycznia 2006 roku, dokładnie w 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert o godz. 19:30, podczas którego zabrzmi jego Serenada D-dur „Haffnerowska” KV 250. Wykona ją ceniony polski zespół Sinfonietta Cracovia pod batutą Roberta Kabary. Ponadto w programie Symfonia kameralna op. 110 bis Szostakowicza, Muzyka żałobna W. Lutosławskiego i ostatnia kompozycja K. Pendereckiego - Chaconne (część Polskiego Requiem poświęcona pamięci Jana Pawła II). Przed koncertem o godz.18:30 tradycyjnie odbędzie się wykład, który tym razem wygłosi Piotr Matwiejczuk (Polskie Radio).


Rok Mozartowski 2006


Z okazji przypadającej w tym roku, dokładnie 27 stycznia, 250. rocznicy urodzin Walfganga Amadeusza Mozarta Rok 2006 obchodzimy jako Rok Mozartowski.

W Austrii z tej okazji zaplanowano m.in. 50 premier operowych, liczne koncerty, spektakle, projekcje filmów i wystawy. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie Domu kompozytora w Wiedniu. Uroczystą inaugurację Roku - 27 stycznia 2006 roku - uświetni wielki Festiwal Mozartowski oraz prezentacja jego oper w Theater an der Wien. Do najbardziej oczekiwanych spektakli należy inscenizacja Czarodziejskiego fletu przygotowywana przez Krystiana Lupę. Szczególny charakter będzie też miała tegoroczna edycja Festiwalu w Salzburgu. Na nowej mozartowskiej scenie po raz pierwszy zostaną zaprezentowane wszystkie 22 dzieła sceniczne kompozytora. Życie Mozarta i jego idee na tle epoki, w której działał, przybliży natomiast specjalna wystawa otwierana w marcu w wiedeńskiej Albertinie.

W Polsce 250. rocznicę urodzin Mozarta świętować będziemy w wielu miastach, podczas licznych koncertów, a wiądącą instytucją pod tym względem będzie Warszawska Opera Kameralna, przygotowująca aż 130 przedstawień teatralnych i 57 koncertów. Uroczyste obchody rozpoczną się już w styczniu, zainauguruje je w niedzielę, 15 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 opera Wesele Figara w reżyserii i inscenizacji Ryszarda Peryta, ze scenografią Andrzeja Sadowskiego.
Dnia 26 stycznia 2006 roku - w przeddzień rocznicy urodzin Mozarta - na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się koncert pianistki Viviany Sofrinitzki i Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Tadeusza Karolaka. W programie znajdą się: Eine kleine Nachtmusik, Koncert fortepianowy A-dur i Symfonia D-dur Mozarta.
Dnia 27 stycznia w warszawskich Łazienkach Królewskich mezzosopranistka Dorota Lachowicz zaśpiewa wybór Pieśni Mozarta (m.in. Das Kinderspiel, An die Hoffnung i Die Verschweigung). Akompaniować jej będzie pianistka Dagmara Dudzińska, która wykona także m.in. mozartowską Fantazję d-moll. Następnie w kościele środowisk twórczych sopranistka Magdalena Rucińska, mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz, tenor Leszek Świdziński i bas Dariusz Górski oraz Chór Kameralny i Zespół Instrumentów Dawnych WOK pod dyrekcją Kaia Baumanna wykonają m.in. Sonatę C-dur i Missę brevis B-dur Mozarta.

Read more


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie od lat organizuje koncerty muzyki kameralnej. Najbliższy cykl, który odbędzie się w dniach 27 stycznia – 28 lutego 2006 roku nosi tytuł Zimowe Koncerty "Krakowskie". Na jego program złoży się 6 koncertów, które wypełni muzyka renesansu, baroku, muzyka żydowska i hiszpańska, a także poezja śpiewana.

Read more


Dnia 27 stycznia 2006 roku o godz.19.00 Filharmonia Częstochowska zaprasza na Inaugurację Roku Mozartowskiego w 250 rocznicę urodzin W. A. Mozarta. W programie koncertu znajdą się wyłącznie kompozycje Jubilata: uwertury Łaskawość Tytusa, Dyrektor teatru, Koncert klarnetowy A-dur KV 622 oraz Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551. Wystąpi klarnecista Maciej Gołębiowski oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcza Niesiołowskiego.


W piątek, 27 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na Uroczysty koncert z okazji 250 rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Usłyszymy dwie kompozycje Mozarta - Serenadę B-dur „Gran Partita” Nr 10 KV 361 i słynną Symfonię g-moll KV 550. Wystąpią Kameraliści Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.


W dniach 27 stycznia - 10 lutego 2006 roku w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się XIII Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy promują". Dyrektorem Festiwalu jest prof. Roman Lasocki.

Read more


Noc z Mozartem - koncert z okazji 250 rocznicy Urodzin Kompozytora – odbędzie się w dniu 27 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele Dolnym OO. Franciszkanów w Gdyni (Wzgórze św. Maksymiliana, ul. Ujejskiego 40). Wystąpi znany polski pianista Paweł Kowalski oraz Orkiestra Kameralna „Hanseatica”. W programie koncertu znajdą się wyłącznie kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta: Eine Kleine Nachtmusik KV 525, Divertimento D-dur KV 136, Sonata B-dur KV 333 i Koncert fortepianowy A-dur KV 414.


Na Czeską Galę Operową z udziałem solistki Opery Narodowej w Pradze - Simony Procházkovej (sopran, na zdjęciu) zaprasza Filharmonia Kaliska w dniu 27 stycznia 2006 roku o godz. 19.30. Koncert odbędzie się w sala koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W programie m.in. arie, uwertury Bedřicha Smetany, Antonina Dvořáka, Viléma Blodka, Leoša Janáčka.


Piotr Paleczny wystąpi w koncercie Karol Stryja in Memoriam w 8. rocznicę śmierci, który odbędzie się 27 stycznia 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wykona V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena. W programie tego wyjątkowego wieczoru będzie miało miejsce także prawykonanie IV Symfonii na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę Jana Wincentego Hawela. Całość poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Mirosław Jacek Błaszczyk.