Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Październikowe rocznice

  • 2 października – mija 115 rocznica urodzin pianistki i pedagog Wandy Chmielowskiej (1891-1980)
  • 3 października – przypada 125 rocznica kompozytora i dyrygenta Ludomira Michała Rogowskiego (1881-1954)
  • 12 października – mija 5 rocznica śmierci kompozytora i pianisty Witolda Szalonka (1927-2001)
  • 13 października - przypada 35 rocznica śmierci kompozytora Lechosława Stachowiaka (1928-1971)
  • 17 października – mija 90 rocznica urodzin kompozytora, pedagoga i organisty Tadeusza Paciorkiewicza (1916-1998)
  • 27 października - przypada 15 rocznica śmierci polskiego kompozytora i dyrygenta, od 1954 roku do śmierci mieszkającego w Anglii Andrzeja Panufnika (1914-1991)
  • 30 października - mija 20 rocznica śmierci dyrygenta i kompozytora Andrzeja Markowskiego (1924-1986)


Trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2006 odbywać się będzie od 4 czerwca do 22 października 2006 roku w wybrane niedziele każdego miesiąca. Zainauguruje go wykonanie Misterium na gongach i misach dźwiękowych Iwony Jędruch w interpretacji Elżbiety Towarnickiej (sopran) i Konrada Mastyło (organy), a zakończy – koncert jubileuszowy Chóru św. Jadwigi. Pozostałe dziewięć wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znanych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Roberta Grudnia (organy), pełniącego również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, Albeny Dimitrovej (sopran), Marie-France Messager (organy), Maurycego Woźniaka (trąbka), Romana Siwka (puzon), Wiktora Łyjaka (organy), Tytusa Wojnowicza (obój), Ewy Urygi (śpiew), Cracow Brass Quintet, Polskiego Tria Kameralnego, Zespołu Wokalnego "Bursztynowa Lira", Zespołu Kameralnego "All ` Antico", Kwartetu Smyczkowego “Da Kamera” i Wrocławskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Więcej


Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zapraszają na VII Festiwal Muzyczne Konfrontacje - Mozart i Chopin, który odbędzie się w dniach 24 września - 22 października 2006 roku tradycyjnie w Podkowie Leśnej w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku. Patronat nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrz Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.
Podczas tegorocznej edycji dokonana zostanie konfrontacja wybranych utworów Mozarta i Chopina, które wskazują na istotne związki twórczości Chopina z muzyką Mozarta. Podczas koncertów „tematycznych” zaprezentowane zostaną różne aspekty tych związków, poczynając od pokrewieństwa w zakresie form i gatunków muzycznych, kończąc na estetycznych czy emocjonalnych walorach ich twórczości. Wśród wykonawców usłyszymy m. in.: Urszulę Kryger i Katarzynę Jankowską, Konstantego A. Kulkę, Tomasza Strahla i Agnieszkę Kozło, Artura Stefanowicza, Joannę Domańską i Mariolę Cieniawę, Ryszarda Groblewskiego, Kwartet Camerata oraz zespół Concerto Avenna pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Mysińskiego. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali zatem obok znanych, doświadczonych artystów i wykonawców bardzo młodzi, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.
Imprezami towarzyszącymi będą: otwarcie wystawy prac Józefa Gielniaka - wybitnego przedstawiciela grafiki polskiej okresu powojennego oraz sympozjum interdyscyplinarne cyklu Akademia Myśli i Dźwięku, poświęcone problematyce powrotów do tradycji w sztuce współczesnej.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera zaprasza na koncerty I Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”, które odbędą się w dniach 23 września - 13 października 2006 roku na Świętej Górze w Gostyniu. Podczas nich będą miały miejsce m.in. prawykonania dzieł patrona stowarzyszenia Józefa Zeidlera (żyjącego w latach ok. 1744-1806), często nazywanego polskim Mozartem: Stabat Mater, Veni Creator, Litania de Beata Maria Virgine d-moll oraz Missa Pastorycja – z koncertującymi organami i motywami polskich kolęd. Wykonawcami dzieł Zeidlera będą wybitni polscy muzycy – między innymi: Chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławski Zespół Solistów „Ricordanza” – projekt pod dyrekcją Jacka Sykulskiego, „Concerto Polacco” i „Sine Nomine” – międzynarodowy projekt pod dyrekcją Marka Toporowskiego (Julian Gembalski – pozytyw organowy). Koncerty słowem opatrzy Marek Dyżewski.
Wszystkie koncerty będą rejestrowane przez Polskie Radio Program II, a następnie zostanie wydany dwupłytowy album z utworami Józefa Zeidlera. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Festiwal w zamierzeniu będzie wydarzeniem nie tylko muzycznym, ale także promującym kulturę chrześcijańską. Patronat honorowy nad nim objął m.in. Arcybiskup Metropolita Poznański - Stanisław Gądecki, Marszałek Sejmu RP - Marek Jurek oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierz Michał Ujazdowski.

Więcej


W dniach 1-16 października 2006 roku w Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Piekarach Śląskich i Gliwicach odbędzie się kolejna, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego. Złożą się na niego koncerty światowych sław muzyki - od przedstawicieli rocka poprzez jazz aż do muzyki klasycznej.
Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Cindy Blackman, nazwana przez „Star-Gazette” jedną z najgorętszych perkusistek w tym biznesie i ogłoszona jedną z najlepszych bębniarzy na świecie, poruszająca się pomiędzy czystym jazzem a rockiem i funk. Wśród gwiazd z którymi grała jest Lenny Kravitz, David Gilmour i Matt Garrison. Wystąpi także Nancy Zeltsamn, wiodąca marimbafonistka, wykładowczyni Berklee College, kompozytorka i dyrektor "Zeltsman Marimba Festival". Wykonała ponad 100 premierowych utworów na marimbę i zespoły kameralne. Zagra popularny brytyjski perkusista, znany ze współpracy z zespołami Yes, King Crimson i Genesis - Bill Bruford z zespołem uznawanym za najlepszą brytyjską grupę jazzową Earthworks. Ponadto usłyszymy Omara Hakima, perkusistę, byłego członka grupy jazz fusion - Weather Report, mogącego poszczycić się współpracą z Davidem Bowie, Madonną, Stingiem i Milesem Davisem, Johna Becka, wybitnego pedagoga i kompozytora perkusji klasycznej, profesora Eastman School of Music przy University of Rochester, do roku 2002 głównego perkusisty Rochester Philharmonic, perkusistę jazzowego Hakima Ludina, Alana White’a, uważanego za jednego z najlepszych rockowych bębniarzy wszechczasów, grającego z gwiazdami światowej estrady: Yes, Ginger Baker's Airforce, Joe Cockerem, Billy Prestonem, Johnem Lennonem, Jonem Andersonem, Ericiem Claptonem i wieloma innymi, wirtuoza wibrafonu i marimby Dave’a Samuelsa z perkusistą jazzowym Billy'm Cobhamem oraz Virgila Donatiego z zespołem.
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez gości oraz konkursy: IV Otwarty Konkurs Wibrafonowy i V Ogólnopolski Konkurs Gry na Zestawie Perkusyjnym.


W kolejne niedziele od 3 września do 29 października 2006 roku odbędzie się w Warszawie dziewięć recitali organowych w ramach VII Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia”. Cykl koncertów w wykonaniu znanych polskich i zagranicznych organistów-wirtuozów będzie miał miejsce w różnych kościołach stolicy (ze szczególnym uwzględnieniem kościołów znajdujących się na terenie Dzielnicy Śródmieście) wyposażonych w koncertowe organy. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedzać będzie komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


III Międzynarodowy Festiwal „Pax et bonum per musicam” odbędzie się w dniach 30 września - 4 października 2006 roku w kościele p.w. św. Antoniego (al. Jana Kasprowicza 26) we Wrocławiu. Jego głównym przesłaniem są słowa Niech Pan obdarzy was pokojem. W programie festiwalu znajdzie się muzyka, która wzbogaca człowieka, oczyszcza go i napawa optymizmem. Jak każda muzyka przez swoje piękno łączy i motywuje do działania ludzi, niezależnie od ich własnych poglądów czy wyznania.
W ramach pięciu dni festiwalowych, we wspaniałej akustyce kościoła Św. Antoniego oprócz muzyki organowej wykonywanej na zupełnie unikalnych, świeżo odrestaurowanych, zabytkowych organach, usłyszymy również utwory chóralne oraz solowe w wykonaniu artystów z Polski, Niemiec, Ukrainy i Szwajcarii.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

na zdjęciu: Galina Bulybenko (Ukraina) - wykonawczyni koncertu w dniu 1 października

Więcej


Finałowy koncert XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Jędrzejów 2006 odbędzie się w niedzielę, 1 października 2006 roku o godz. 19.00 w Klasztorze Ojców Cystersów (ul. Klasztorna) w Jędrzejowie. Gościem honorowym koncertu będzie Henryk Mikołaj Górecki, którego kompozycje w całości wypełnią program wieczoru. Usłyszymy: Amen, Totus Tuus, O Domina Nostra na sopran i organy op.55 - medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej, 2 Preludia fortepianowe i Kantatę na organy op.26. Wystąpią soliści: Anne-Kathrin Brehl - fortepian (Niemcy) i Robert Grudzień - organy oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Psalmodia Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.


Dnia 1 października 2006 roku o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Międzynarodowy Dzień Muzyki zapoczątkował w 1975 roku Sir Yehudi Menuhin - w owym czasie prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej pod egidą UNESCO. Głównym celem tego corocznego święta wszystkich ludzi oddanych muzyce, obchodzonego 1 października, jest wskazanie muzyki jako niezbywalnego dobra ludzkości oraz promocja muzyków, jako tych, którzy w istotny sposób przyczyniają się do upowszechniania muzycznych dzieł i uwrażliwiania nas na piękno muzyki. Kameraliści Capelli Bydgostiensis pod batutą stale współpracującego z bydgoską filharmonią dyrygenta Mirosława J. Błaszczyka zaprezentują z tej okazji specjalny program. Usłyszymy argentyńskie tanga Astora Piazzolli, słynny Taniec z szablami Arama Chaczaturiana i Taniec hiszpański Jose Fermina Gurbindo. Solistą wieczoru będzie akordeonista Marek Andrysek (na zdjęciu).


IX Festiwal Muzyczny Polskiego Radia
Prolog Wielkiego Konkursu
Warszawa, 1-8 października 2006


Tegoroczny Festiwal Muzyczny Polskiego Radia Prolog Wielkiego Konkursu, swym przewodnim hasłem – Wieniawski i przyjaciele, mistrzowie i kontynuatorzy – nawiązuje do rozpoczynającego się w dniu 14 października, XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
W programach czterech koncertów festiwalu, odbywających się w dniach 1-8 października 2006 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, oprócz utworów Wieniawskiego, znajdują się kompozycje Moniuszki, Paganiniego, Sarasatego, Berlioza, Bottesiniego, Czajkowskiego, Strawińskiego, Vieuxtemps, Lutosławskiego i Rachmaninowa. Jak zawsze w festiwalu wezmą udział wszystkie orkiestry Polskiego Radia: Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Gabriela Chmury, Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Wojciecha Michniewskiego oraz Orkiestra Kameralna „Amadeus” kierowana przez Agnieszkę Duczmal. Nie zabraknie także stałego gościa festiwalu – orkiestry „Sinfonia Varsovia”, występującej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, obchodzącego w tym roku swój Jubileusz 70-lecia. Wśród solistów zobaczymy wirtuozów skrzypiec: Viviane Hagner, Mariusza Patyrę, Piotra Pławnera, Janusza Wawrowskiego i Jarosława Żołnierczyka.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w dniu 1 października 2006 roku w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki zaprezentuje się Marcin Dominik Głuch. W czasie wieczoru fortepianowego w całości poświęconego polskiej muzyce fortepianowej usłyszeć będzie można utwory takich tworców, jak Juliusz Zarębski, Maurycy Moszkowski i Grażyna Bacewicz.


Koncert Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego w 100-lecie Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” odbędzie się w dniu 3 października 2006 roku o godz. 19.00 w Bazylice NSJ (ul. Kawęczyńska) w Warszawie. W wykonaniu Jubilatów pod dyrekcją Mirosława Jankowskiego usłyszymy m.in. Warszawiankę Karola Kurpińskiego, Modlitwę obozową Adama Kowalskiego, Warszawskie dzieci Andrzeja Panufnika i Rapsod piwniczny na chór męski i orkiestrę Wacława Lachmana. W drugiej części koncertu chórowi „Harfa” towarzyszyć będą soliści: Anna Cymmerman – sopran, Ewa Marciniec – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor i Rafał Siwek – bas oraz Chór Filharmonii Narodowej (przygotowanie chóru - Henryk Wojnarowski) i Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, a w programie znajdzie się jedno z największych arcydzieł w historii muzyki - Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku.
Wstęp bezpłatny za zaproszeniami do odbioru od 25 września do wyczerpania w: Stołecznej Estradzie, ul. Marszałkowska 77/79, tel. 022 849 68 84 od pon. do pt. w godz. 9-16, i Księgarni Św. Jana Bosko, ul. Kawęczyńska 53, w godz. 9-18, w soboty 9-13.


Koncert z okazji 55–lecia pracy artystycznej wybitnego dyrygenta, wieloletniego dyrektora Filharmonii Łódzkiej - Zdzisława Szostaka (na zdjęciu) odbędzie się w dniu 4 października 2006 roku o godz. 19.00 w Bazylice NSJ (ul. Kawęczyńska) w Warszawie. Program wieczoru wypełni kompozycja Jubilata - Missa latina. Janowi Pawłowi II poświęcam, którą usłyszymy w interpretacji solistów: Anny Cymmerman – sopran, Eugenii Rezler-Rozlach – mezzosopran, Piotra Kusiewicza – tenor i Piotra Nowackiego - bas oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii im. Artura Rubinsteina z Łodzi pod dyrekcją kompozytora.
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku.
Wstęp bezpłatny za zaproszeniami do odbioru od 25 września do wyczerpania w: Stołecznej Estradzie, ul. Marszałkowska 77/79, tel. 022 849 68 84 od pon. do pt. w godz. 9-16, i Księgarni Św. Jana Bosko, ul. Kawęczyńska 53, w godz. 9-18, w soboty 9-13.


Od 1985 roku, 300. rocznicy urodzin Johanna Sebastiana Bacha, datuje się współpraca krakowskiej Akademii Muzycznej z Internazionale Bachakademie Stuttgart prowadzoną przez wybitnego dyrygenta-pedagoga, prof. Helmutha Rillinga. Współuczestniczy w tym dziele także Filharmonia Krakowska, na estradzie której w dniach 4, 7 i 8 października 2006 roku o godz. 18.00 prof. Rilling poprowadzi trzy koncerty-seminaria, których tematem będą trzy kolejne części oratorium Mesjasz G. F. Haendla w klasycystycznym opracowaniu W. A. Mozarta (w ramach Roku Mozartowskiego).


Inauguracja sezonu 2006/2007 w Operze Narodowej

W 70-lecie śmierci Karola Szymanowskiego Opera Narodowa przygotowała specjalne wieczory baletowe zatytułowane Szymanowski i taniec. Przedstawienia składają się z trzech części: III Symfonia „Pieśń o nocy”, Stabat Mater i Harnasie. W czasie przedstawienia na scenie wystąpi 80 tancerzy, chór i soliści śpiewacy. Orkiestrą dyryguje Kazimierz Kord, zaś choreografię przygotowali Jacek Przybyłowicz, Ewa Wycichowska i Emil Wesołowski. Scenografia jest dziełem Magdaleny Tesławskiej i Pawła Grabarczyka.
Premiera spektaklu zainauguruje sezon artystyczny 2006/2007 Opery Narodowej w dniu 5 października 2006 roku. Kolejne przedstawienia odbędą się 7 i 29 października.

Więcej


Premiera baletu Kopciuszek Sergieja Prokofiewa odbędzie się w dniu 5 października 2006 roku o godz. 18.30 w Operze na Zamku w Szczecinie. W tytułowej partii zobaczymy Urszulę Bernat, a w roli Księcia wystąpi Artem Ryazanov.


PIERŚCIEŃ NIBELUNGA - PROJEKT OPERY DOLNOŚLĄSKIEJ

Realizacja słynnej tetralogii Ryszarda Wagnera Pierścień Nibelunga, której podjęła się Opera Dolnośląska jest przedsięwzięciem wyjątkowym - zarówno ze względu na skalę realizacji, jak też z uwagi na materię dzieła, stawiającą ogromne wyzwania przed zespołem każdego teatru. Premiera Złota Renu w październiku 2003 roku odbiła się szerokim i pozytywnym echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Obejrzało ją łącznie blisko 14 tys. widzów! Na spektakl przybyły liczne grupy miłośników opery i twórczości Wagnera z całej Europy, przede wszystkim z Niemiec.
Ranga tego projektu jest tym większa, że jest to pierwsza od 1933 roku całościowa realizacja wielkiego dramatu muzycznego Wagnera we Wrocławiu, który przed wojną znany był jako miejsce słynnych nocy wagnerowskich i gdzie dzieła Ryszarda Wagnera po 1945 roku nie były wykonywane ze względów politycznych.
Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, wyróżniająca realizację w całej Europie polega też na tym, że odbywa się ono w Hali Ludowej (Hali Stulecia). Architektura tej budowli tworzy niepowtarzalną scenerię, która w połączeniu ze wspaniałymi dekoracjami nadaje wrocławskiej inscenizacji dodatkowych walorów, podkreślając monumentalizm dzieła Wagnera.
Reżyserii spektakli podjął się wybitny niemiecki twórca prof. Hans-Peter Lehmann, autor wielu znakomitych inscenizacji wagnerowskich na największych scenach operowych świata, w tym również prezentowanych na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Kierownictwo muzyczne sprawuje zaś prof. Ewa Michnik, dyrektor Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. W przedstawieniach występują znakomici polscy i niemieccy śpiewacy, a imponujące dekoracje są wspólnym dziełem Opery w Hanowerze i Opery Dolnośląskiej.

WAGNEROWSKI FESTIWAL OPEROWY - październik 2006

  • ZŁOTO RENU - 6 X 2006, godz. 19.00; Hala Ludowa
  • WALKIRIA - 7 X 2006, godz. 17..00; Hala Ludowa
  • ZYGFRYD - 13 X 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa
  • ZMIERZCH BOGÓW - 15 X 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa


Koncerty rodzinne - Stanisława Drzewieckiego, Tatiany Shebanovej i Jarosława Drzewieckiego z okazji 250-lecia urodzin Mozarta entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność i krytyków powoli zbliżają się do zakończenia. W październiku można usłyszeć artystów w Białymstoku – 6 października 2006 roku o godz. 19:00 z orkiestrą Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz w Rzeszowie -13 października o godz. 19:00 z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej pod batutą Jerzego Koska. W programie zostaną wykonane koncerty Mozarta na 1-2 i 3 fortepiany. Artyści zagrają na fortepianach marki Blűthner. Firma ta ze swoim przedstawicielem w Polsce – Jakubem Szewczykiem patronuje całemu projektowi „Rok Mozarta na 1-2-3 fortepiany”.
Wydarzeniu towarzyszy promocja nowej płyty Stanisława Drzewieckiego wydanej w systemie audiofilskim Super Audio CD przez Polskie Radio. Pianiście towarzyszy Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Michaela Zilma – zwycięzcy konkursu dyrygenckiego m.in. w Katowicach (im. G.Fitelberga) oraz w Besançon (im. Vuillermoza), wieloletniego asystenta Herberta von Karajana. Przygotowując się do nagrania maestro Zilm dotarł do rękopisów kompozytora i w oparciu o nie narzucił orkiestrze sposób frazowania, artykulacji i odmienną dynamikę. Stworzył akompaniament orkiestrowy oparty na autentycznych dokumentach i wskazówkach kompozytora.


Dnia 6 października 2006 roku w katedrze Laurenskerk w Rotterdamie (Holandia) odbędzie się prawykonanie Trois chant d’amour na dwa chóry kameralne Marcina Stańczyka, kompozycji, która w sierpniu tego roku zwyciężyła w Laurenscatorij Foundation Composers Competition 2006 w Rotterdamie, organizowanym z okazji 40-lecia istnienia fundacji Laurenscatorij. Wystąpi zespół wokalny Laurens–Bachcollegium pod dyrekcją Barend’a Schuurman’a.


Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki „Amabile” w Ostrowie Wielkopolskim, Muzeum Narodowe w Poznaniu - Oddział Zamek w Gołuchowie, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, Agencja „Chanterelle” w Ostrowie Wielkopolskim oraz Fundacja Kultury Szwajcarskiej "Pro Helvetia" zapraszają na XXIV koncert z cyklu Salon Muzyczny Jadwigi Jankielewicz, będący jesiennym podsumowaniem sezonu Chanterelle. Odbędzie się on w piątek, 6 października 2006 roku o godz. 19.00 w Zespole Zamkowo – Parkowym Ośrodka Kultury Leśnej w Muzeum Leśnictwa - „Powozownia” w Gołuchowie. Wieczór wypełni recital fortepianowy Louis’a Schwizgebel-Wanga (na zdjęciu), zwycięzcy 60. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Genewa 2005”. W programie koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Partita nr 1 BWV 825
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) - Sonata D-dur KV 311
Frank Martin (1890-1974 ) – Preludia
Erwin Schulhoff (1894-1942) - Pięć etiud jazzowych
Franz Liszt (1811-1886) - Rapsodia hiszpańska

Więcej


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zainauguruje sezon artystyczny 2006/2007 koncertem symfonicznym w dniu 6 października 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance. W wykonaniu solistów: Agnieszki Tomaszewskiej – sopran, Piotra Kusiewicza – tenor i Leszka Skrli – baryton oraz Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, Chóru Kameralnego Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, Chóru Dziecięcego Scherzi Musicali i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Michała Nesterowicza usłyszymy Uroczystości rzymskie (Feste romane) Ottorina Respighiego i słynne Carmina Burana Carla Orffa.


Inauguracja sezonu artystycznego 2006/2007 i wręczenie nagród Filharmonii Kaliskiej za rok 2006 odbędzie się w dniu 6 października 2006 roku o godzinie 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W wykonaniu wiolonczelisty Juliusa Bergera i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka usłyszymy pięć kompozycji:
  • L. van Beethoven - Uwertura "Prometeusz"
  • R. Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
  • J. Sibelius - En Saga op. 9
  • R. Wagner - Uwertura do opery "Śpiewacy norymberscy"
  • R. Wagner - Trzy fragmenty z III aktu opery Śpiewacy norymberscy


XI Międzynarodowy Festiwal "Śląska Jesień Gitarowa" odbędzie się w Tychach w dniach 7 - 14 października 2006 roku. Program imprezy obejmuje koncerty gitarowe z orkiestrą, recitale gitarowe, trzyetapowy konkurs dla młodych gitarzystów - Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego, kursy mistrzowskie (Rolanda Dyensa i Roberto Aussela), wykłady oraz wystawy i sprzedaż gitar oraz sprzętu muzycznego.
Wśród gości zaproszonych do udziału w recitalach i koncertach tegorocznej edycji imprezy są m.in. Jens Wagner - niemiecki gitarzysta klasyczny i lutnista, wykonujący obok nowoczesnej muzyki gitarowej także utwory XIX-wieczne, Jeremy Jouve - wychowanek Alberto Ponce'a w Paryżu i laureat konkursu Śląskiej Jesieni Gitarowej w 2002 roku, Jordi Savall - genialny instrumentalista, mistrz muzyki dawnej, twórca zespołu Hesperion XXI, Roland Dyens - francuski kompozytor, aranżer, improwizator oraz słynny duet brazylijskich braci bliźniaków Sergio i Odair Assad. Wystąpi również Orkiestra Kameralna Miasta Tychy "Aukso" pod dyrekcją Marka Mosia.
Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu - www.slaskajesien.art.pl


Aksamitna Kurtyna 2
Lwów, 8-15 października 2006


Dnia 8 października 2006 roku we Lwowie rozpocznie się Festiwal „Aksamitna Kurtyna” (pierwsza jego edycja w 2000 roku miała miejsce w Krakowie). Festiwal zaprezentuje najnowsze utwory wschodniej części Europy, przede wszystkim z Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Słowacji, Czech i Węgier. Wśród polskich utworów znalazły się m. in. kompozycje Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Lasonia, Andrzeja Krzanowskiego, Krzysztofa Knittla i Agaty Zubel. Dnia 10 października w sali Filharmonii Lwowskiej odbędzie się również prawykonanie nowego utworu Wojciecha Widłaka - PostScriptum na orkiestrę symfoniczną, napisanego w tym roku na zamówienie Fundacji Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni”.

polecamy artykuł o festiwalu (w jęz. angielskim) - www.mic.lt/13_11.htm


W dniach 8-15 października 2006 roku w Sanoku odbędzie się szesnasta edycja Festiwalu im. Adama Didura. W programie tegorocznych koncertów dużo miejsca poświęcono muzyce Mozarta, z okazji obchodów 250-lecia jego urodzin. Festiwal zainauguruje „opera w przekroju” - Wesele Figara w wykonaniu solistów i orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Dnia 13 października dwie symfonie: A-dur KV 201 i Sinfonię concertante KV 364 oraz motet Exsultate, jubilate KV 165 wykona Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Pozostałe wieczory festiwalowe wypełnią nie tylko opery, balety (na zakończenie festiwalu obejrzymy Jezioro łabędzie P Czajkowskiego w interpretacji solistów i baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu), ale także muzyka sakralna, pieśni Chopina w wersji jazzowej oraz Warsztat Didurowski.

Więcej


Dnia 9 października 2006 roku o godz. 11.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2006/2007. Wykład inauguracyjny pt. Refleksje Artysty wygłosi prof. Jan Krenz, doktor honoris causa poznańskiej uczelni muzycznej. W części artystycznej zaprezentowany zostanie utwór K. Stockhausena – In Freundschaft na klarnet solo w wykonaniu Wacława Zimpla – klarnet.
Uroczystość połączona będzie z otwarciem nowo wybudowanej Auli Nova. Tym samym ukończono III etap inwestycji, realizowanej przez uczelnię od 1994 roku pod nazwą Rozbudowa Akademii Muzycznej w Poznaniu. W ramach I etapu (zamkniętego w 1997 roku) oraz II etapu (który dobiegł końca w 2000 roku) oddano do użytku nowy gmach (przy ulicy Św. Marcin 87), który zwiększając kubaturę Akademii, wpłynął na polepszenie jej warunków lokalowych. Sala liczy 537 miejsc. Nazwa Auli - AULA NOVA – została wybrana jednogłośnie w dniu 24 maja 2006 roku przez Senat Akademii (spośród propozycji nadesłanych do redakcji „Gazety Wyborczej”). Oprócz sali koncertowej w gmachu znajdują się m.in. pomieszczenia dydaktyczne oraz sala prób.
Tego samego dnia, o godz. 19.00 odbędzie się również koncert symfoniczny inaugurujący rok akademicki 2006/2007. Wystąpią: Piotr Żukowski – fortepian, Jan Krenz – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego (przygotowanie: Marcin Sompoliński). W programie: F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1 (w instrumentacji G. Fitelberga), I. J. Paderewski – Fantazja na tematy polskie na fortepian i orkiestrę symfoniczną op. 19, E. Grieg – Zwei elegische Melodien na orkiestrę smyczkową op. 34, F. Liszt – Les Préludes poemat symfoniczny wg A. de Lamartine’a. Prowadzenie koncertu: Zbigniew Grochal.


Koncert Gaude Mater Polonia - Arcydzieła Polskiej Muzyki Sakralnej odbędzie się w dniu 10 października 2006 roku o godz. 19.00 w Bazylice NSJ (ul. Kawęczyńska) w Warszawie. Wystąpią soliści: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska - mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Czesław Gałka – bas, Ewa Wilczyńska – fortepian, Piotr Wilczyński – organy oraz Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego. Koncert poprowadzi Bogusław Kaczyński. W programie wieczoru znajdą się znane polskie kompozycje dawnych mistrzów: Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy, Bogurodzica, Magnificat Mikołaja Zieleńskiego, Ego sum pastor bonus Wacława z Szamotuł, Litania Ostrobramska III Stanisława Moniuszki, Psalm Ojczyzna Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory współczesne: Psalm radosny Tadeusza Szeligowskiego, Alleluja Romualda Twardowskiego, Gloria tibi trinitas Mariana Sawy, Agnus dei Krzysztofa Pendereckiego, Czego chcesz od nas Panie Józefa Świdra i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.
Wstęp wolny.
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS i Agnieszka Duczmal na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Hanowerze

W dniach 8-10 października 2006 roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal po raz kolejny będzie towarzyszyć uczestnikom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Josepha Joachima w Hanowerze. Wraz z młodymi skrzypkami biorącymi udział w półfinałowych przesłuchaniach zespół wykona koncerty skrzypcowe Wolfganga Amadeusa Mozarta: B-dur KV 207, D-dur KV 211, G-dur KV 216, D-dur KV 218 i A-dur KV 219.
Ten organizowany od 1991 roku konkurs dedykowany jest wspaniałemu XIX-wiecznemu skrzypkowi Josephowi Joachimowi. Podczas kolejnych edycji występowali między innymi Bartłomiej Nizioł, Anna Reszniak, Nemanja Radulovic. Warto podkreślić, że wśród Polaków dopuszczonych do tegorocznego konkursu są Łucja Madziar i Jarosław Nadrzycki.
Więcej informacji na stronie: www.violin-wettbewerb.de


Internationale Bachakademie Stuttgart i Akademia Muzyczna w Krakowie zapraszają na koncert Georg Friedrich Haendel Mesjasz w opracowaniu Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 572, który odbędzie się w dniu 10 października 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie (wejście od ul. Skałecznej). Partie solowe wykonają uczestnicy kursów mistrzowskich Międzynarodowej Akademii Bachowskiej, a towarzyszyć im będzie Chór i Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Helmutha Rillinga.


W dniach 11 – 13 października 2006 roku w salach Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz pomieszczeniach Oddziału Poznańskiego Polskiej Akademii Nauk (przy ul. Wieniawskiego) odbędzie się IX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Trzy dni festiwalowe wypełnią koncerty, warsztaty i prezentacje. Ponadto w ramach festiwalu w salach PAN-u pracownicy naukowi poznańskiej Akademii prowadzić będą wykłady obejmujące szerokie spektrum zagadnień związanych z muzyką, dotyczące aleatoryzmu, „drzewa kosmicznego” w muzyce, roli głosu ludzkiego w muzyce XX i XXI wieku, historii miłosnych wyrażanych dźwiękami i dziedziczenia zdolności muzycznych (szczegółowy program części wykładowej zamieszczony jest w publikacji poświęconej udziałowi wszystkich poznańskich uczelni w festiwalu).

Więcej


Dnia 11 października 2006 roku o godz. 19.00 w Sali kameralnej im. H. Czyża Filharmonii Łódzkiej odbędzie się uroczysty koncert z okazji nadania Wandzie Wiłkomirskiej tytułu Doctora Honoris Causa Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jako soliści wystąpią wykładowcy Hochschule fuer Musik z Mannheim – rektor prof. Rudolf Meister – fortepian i prorektor prof. Michael Flaksman – wiolonczela. W programie utwory m.in.: K. Weila, I. Strawińskiego, G. Faure.


W dniach 12-14 października 2006 roku w Bielsku-Białej już po raz jedenasty odbędzie się Festiwal Kompozytorów Polskich organizowany przez Bielskie Centrum Kultury pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona została twórczości Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, których muzyka wypełni cztery pierwsze koncerty. Ostatni dedykowany został natomiast pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego, a usłyszymy podczas niego Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego oraz dwie kompozycje patrona festiwalu, Henryka Mikołaja Góreckiego: Totus Tuus i Beatus vir.

Więcej


Światło i Dźwięk

Dnia 12 października 2006 roku pod patronatem Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego oraz Jeremiasza, Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej rozpoczną się w Toruniu Międzynarodowe Targi KOŚCIOŁY 2006. Potrwają one 3 dni. W ramach targów odbędzie się Konferencja oraz Warsztaty: Światło & Dźwięk. Koncerty, przeplatane z wykładami, dotyczące muzyki w kościele odbędą się 14 października. Rozpoczną się one o godzinie 9.00 (potrwają do 12.00) w Kościele św. Jakuba przy Nowym Rynku 6 w Toruniu.

Więcej


BRAT NASZEGO BOGA na motywach dramatu Karola Wojtyły, z muzyką Zygmunta Koniecznego z wykorzystaniem poezji księdza Twardowskiego, w reżyserii Pawła Aignera. Sztuka napisana została tuż po zakończeniu wojny. Karol Wojtyła był już wtedy księdzem, najważniejszy swój życiowy wybór miał już za sobą. Bohaterem dramatu jest Adam Chmielowski artysta malarz, który porzucił sztukę i wszelkie doczesne dobra, by wieść życie żebracze, razem z tymi, w których twarzach odkrył cierpiącą twarz Chrystusa. Malarz Adam, może aktor Karol? Owo szczególne „studium przeniknięcia człowieka” przybliży ich obu i po części odkryje tajemnicę ich powołania. Na scenie zobaczymy zarówno aktorów Teatru Rampa jak i gości tworzących wspólnie 29.osobowy chór mieszany, przygotowany przez Cezarego Szyfmana, Marcina Dominika Głucha i Leszka Kubiaka. Premiera odbędzie się 13 października 2006 roku, a więc tuż przed rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II. W przedstawieniu wykorzystano nagranie orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Rafała Delekty. Szczegóły na stronieTeatru Rampa: www.teatr-rampa.pl
Spektakl odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku.

tekst litanii: ks. JAN TWARDOWSKI
muzyka: ZYGMUNT KONIECZNY
inscenizacja i reżyseria: PAWEŁ AIGNER
scenariusz: PAWEŁ AIGNER, JAN PROCHYRA
scenografia i kostiumy: MAGDALENA GAJEWSKA
kierownictwo muzyczne i opieka wokalna: CEZARY SZYFMAN
korepetytorzy, dyrygenci: MARCIN DOMINIK GŁUCH, LESZEK KUBIAK
asystent reżysera: ADAM WOJTYSZKO


Uroczysty koncert z okazji wręczenia profesor Wandzie Wiłkomirskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kalisza odbędzie się w dniu 13 października 2006 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wystąpi Kamila Wąsik (na zdjęciu) – laureatka Nagrody Specjalnej Filharmonii Kaliskiej dla najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie: P. Czajkowski Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 i M. Rimski-Korsakow Szeherezada.


W piątek, 13 października 2006 roku o godz. 20.30 w Bazylice na Świętej Górze w Gostyniu odbędzie się koncert zatytułowany Przed Konkursem Wieniawskiego. Wystąpią tegoroczni uczestnicy konkursu, reprezentujący Polskę - Michał Bryła i Bartosz Woroch, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W programie wieczoru znajdą się dwa koncerty skrzypcowe: I Koncert skrzypcowy fis-moll op.14 Henryka Wieniawskiego i Koncert skrzypcowy d-moll op.47 Jeana Sibeliusa.


Na koncercie symfonicznym w Filharmonii Narodowej w Warszawie w piątek, 13 października 2006 roku o godz. 19:30 (powtórzenie w sobotę, 14 października o godz. 18:00) wystąpi Jerzy Salwarowski (na zdjęciu), jeden z czołowych polskich dyrygentów, laureat krajowych i zagranicznych konkursów, posiadający bogaty dorobek nagraniowy. Poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Przy fortepianie zasiądzie niemiecki artysta Sebastian Knauer, gość festiwali muzycznych całego świata. Artysta szczególną estymą darzy muzykę Mozarta - pomiędzy październikiem 1999 a wrześniem 2000 wykonał i dyrygował od fortepianu wszystkimi 27 koncertami fortepianowymi Mozarta. W Filharmonii Narodowej przedstawi swoją interpretację Koncertu fortepianowego Es-dur KV 482. Usłyszymy również Z księgi nocy I Marka Stachowskiego i słynny Koncert na orkiestrę Beli Bartóka.


Finałowy koncert Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędzie się 14 października 2006 roku (sobota) o godz. 17 w Ośrodku Kultury w Paczkowie. Wystąpi śpiewaczka Dorota Neumann – sopran oraz MAES TRIO w składzie: Marzena Mikuła – fortepian, Jacek Gros – skrzypce i Dariusz Kasperek – klarnet.

Więcej


W dniach 14–26 października 2006 roku odbędzie się szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowanego przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia". Festiwal młodych laureatów konkursów muzycznych – impreza o charakterze międzynarodowym – odbywa się w miastach najważniejszych polskich konkursów i festiwali: Słupsk, Wrocław, Nowy Sącz, Zakopane, Krynica. Geograficzny zasięg festiwalu z roku na rok powiększa się i wzbogaca o nowe miejsca koncertowe nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Litwie i Ukrainie. W tym roku, w XVI edycji festiwalu wystąpi grono ok. 80 artystów polskich oraz z Czech, Litwy, Rosji, Ukrainy i Japonii. Zaprezentują się oni w 44 koncertach, a dokładnie połowa z nich odbędzie się w Katowicach. Po raz pierwszy zorganizowane zostały koncerty w Kownie i w Łucku, a podobnie jak w ubiegłych latach zagraniczna trasa koncertowa obejmuje Monachium, Wilno, Lwów i Ostrawę. Do Katowic zawitają znakomici festiwalowi goście: Ensemble de Narol oraz wiedeński Koehne Quartet. W koncertach towarzyszących Elżbieta Stefańska przedstawi młodych artystów krakowskich, inne nawiązują do trwającego Roku Mozartowskiego.
Wstęp na koncerty festiwalowe w Katowicach jest bezpłatny.

Więcej


W połowie 2006 roku rozpoczną się Jesienne Dni Muzyki Organowej i Sakralnej w Archikatedrze Łódzkiej. Organizatorami tego muzycznego festiwalu jest Fundacja „Carpe diem” oraz Parafia Archikatedralna w Łodzi. Koncert inauguracyjny w wykonaniu Romana Peruckiego, odbędzie się w sobotę, 14 października 2006 roku o godzinie 20.00. Artysta zagra utwory z XVII-wiecznej Tabulatury Oliwskiej, zabrzmią ponadto utwory Jana Sebastiana Bacha i Charlesa Widora.
Kolejny koncert odbędzie się w poniedziałek, 16 października o godz. 19.00. Wystąpi wrocławski organista, adiunkt Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Piotr Rojek. W drugiej części koncertu usłyszymy dzieła chóralne w wykonaniu Chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego „Lutnia” ze Zgierza pod dyrekcją Dawida Bera.
We wtorek, 24 października, także o godzinie 19.00 na organach zagra Ewa Polska z Bydgoszczy, a utwory kameralne wykona Polish String Quartet.
Cykl zamknie koncert Bogdana Narlocha (Koszalin) i Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod kierunkiem Grzegorza Pecki. Koncert finałowy odbędzie się w czwartek, 26 października o godzinie 19.00.
Koncerty poprowadzi Elżbieta Stępnik oraz Witold Paprocki. Wstęp wolny.


IV Festiwal Muzyki Dawnej ANIMA MUSICA
Gdańsk, Gdynia – 14-21 października 2006


W dniach od 14 do 21 października 2006 roku w Gdańsku i w Gdyni odbędzie się IV Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica". Podczas tegorocznej edycji wystąpi m.in. zespół specjalizujący się w tańcu dworskim „Ardente Sole” (na zdjęciu), w którego wykonaniu zobaczymy spektakl baletowo-pantomimiczny Ballo d'amore, oparty na renesansowych tańcach włoskich i francuskich (14 października). Następny festiwalowy wieczór upłynie pod znakiem muzyki Antonia Vivaldiego, za sprawą estońskiego zespołu "Baltic Baroque", grającego na historycznych instrumentach. Festiwal zakończy koncert wybitnej fińskiej skrzypaczki Sirkki-Liisy Kaakinen oraz skrzypka i altowiolisty Zbigniewa Pilcha.
Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie prowadzony przez Romanę Agnel trzydniowy kurs tańca renesansowego.

Więcej


Trzynasty Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbył się w Poznaniu w dniach 15-29 października 2006 roku. Wraz z zarządem Towarzystwa im. Wieniawskiego w Poznaniu, wspartym zespołem konsultantów w kraju i za granicą, współtworzył ją Konstanty Andrzej Kulka, jeden z najznakomitszych polskich artystów - muzyków. On też, razem z Wandą Wiłkomirską i Bartłomiejem Niziołem – przedstawicielami dwóch generacji laureatów Konkursu oraz ośmioma autorytetami gry skrzypcowej ze świata, tworzyli jury konkursowe.
Do udziału w XIII Konkursie zakwalifikowanych zostało 39 młodych skrzypków (choć do rywalizacji przystąpiło tylko 32) z 20 krajów. Najsilniejszą ekipę stanowiła Polska - 18 reprezentantów. Kolejnym krajem, z którego na zmagania konkursowe przybyło kilku skrzypków, była Rosja (7), a także Korea Południowa (2), Francja (2), Niemcy (2) i Japonia (2). Pozostałe kraje – USA, Austrię, Bułgarię, Belgię i Tajwan – reprezentowały pojedyncze ekipy. Ponadto jedna skrzypaczka była przedstawicielką dwóch krajów – Albanii i Grecji.
Spośród 32 uczestników konkursu do II etapu zakwalifikowano 24, w tym 13 z Polski. Ponownie usłyszeliśmy m.in. Michała Bryłę, Jarosława Nadrzyckiego, Wojciecha Pławnera i Bartosza Worocha. W drugim etapie uczestnicy wykonywali koncerty skrzypcowe W.A. Mozarta oraz kompozycje H. Wieniawskiego - Fantazję na tematy z „Fausta” Ch. Gounoda op. 20, Wariacje na temat własny op. 15, Legendę op.17 i Scherzo-Tarantellę g-moll op. 16.
W III etapie zparezentowało się już tylko 16 uczestników, w tym aż 9 z Polski. Ponownie usłyszeliśmy m.in. Jarosława Nadrzyckiego, Wojciecha Pławnera i Bartosza Worocha. W finale, który odbył się w dniach 25-27 października wystąpiło już tylko ośmioro młodych skrzypków: pięcioro z Polski - Maria Machowska, Jarosław Nadrzycki, Wojciech Pławner, Anna Maria Staśkiewicz i Agata Szymczewska, dwoje z Rosji - Simeon Klimashevskiy i Lev Solodovnikov oraz Japonka Airi Suzuki. Wykonali oni po dwa koncerty skrzypcowe, w tym obowiązkowo jeden Henryka Wieniawskiego.
W sobotę, 28 października, Jury przyznało nagrody, a otrzymali je: Agata Szymczewska została również laureatką kilkunastu nagród pozaregulaminowych.
Koncert Inauguracyjny XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odbył się w sobotę, 14 października 2006 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wystąpiła laureatka I nagrody poprzedniej edycji konkursu - Alena Baeva oraz słynna orkiestra Academy of Saint Martin in the Fields pod batutą Neville Marrinera. W programie znalazł się Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Symfonia hiszpańska op. 21 na skrzypce i orkiestrę Edouarda Lalo i VIII Symfonia Antoniego Dworzaka.
Koncert poprzedziło, o godz. 15.00, losowanie kolejności występowania uczestników. Pierwszy etap trwał od niedzieli do środy (15-18 października 2006), drugi – od czwartku do soboty (19-21 października 2006), trzeci – w niedzielę i poniedziałek (22-23 października 2006), a czwarty etap – od środy do soboty (25-28 października 2006). Koncert laureatów odbył się w niedzielę, 29 października 2006 roku o godz. 19.00. Dzień później, 30 października o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza planowany jest również koncert nadzwyczajny z udziałem skrzypka - Maxima Vengerova i orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andrzeja Boreyko. W programie: Légende op. 17 Henryka Wieniawskiego, Koncert nr 1 a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza i Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza.

Więcej


Oratoryjny Koncert Papieski Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia odbędzie się w niedzielę, 15 października 2006 roku o godz. 20.00 w Archikatedrze w Gdańsku-Oliwie. Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego wykonają soliści, Chór Żeński Gaudium per Canto Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku i Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Program koncertu dopełni Tryptyk rzymski Jana Pawła II w interpretacji Jarosława Tyrańskiego. Wstęp wolny.


Koncert jesiennej edycji Drugiego Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie "Musica Sacra", odbędzie się tradycyjnie w niedzielę, 15 października 2006 roku o godz. 19.00. W interpretacji znanego Kwartetu Cameratawystępującego w składzie: Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skzrypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann - wiolonczela usłyszymy cztery współczesne polskie kompozycje.
Program koncertu:
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Dzień Papieski, przypadający w dniu 16 października na pamiątkę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy uświetni koncertem w przeddzień tej rocznicy - 15 października 2006 roku o godz. 19.00. Podczas koncertu wykonana zostanie Msza c-moll KV 427 Mozarta w interpretacji solistów, Chóru Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją José Maria Florêncio.


KONCERT SZEŚCIU PREMIER

Dnia 15 października 2006 roku o godz. 19.30 w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się KONCERT SZEŚCIU PREMIER, wieńczący obchody jubileuszu 60-lecia Związku Kompozytorów Polskich. Orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygować będą Aleksander Lasoń i Szymon Bywalec. W czasie koncertu zaprezentowane zostaną po raz pierwszy utwory orkiestrowe czołowych polskich kompozytorów przynależących do różnych generacji twórczych. Utwory te zostały napisane dzięki zamówieniom Związku Kompozytorów Polskich zrealizowanym ze środków Ministra Kultury w ramach Programu Operacyjnego Znaki Czasu. Program: Wykonawcy: Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Aleksandra Lasonia i Szymona Bywalca, Jan Pilch - perkusja koncertująca
Ewa Guziołek i Barbara Okoń-Makowska – reżyseria dźwięku
Mateusz Bień– oprogramowanie i reżyseria dźwięku

Związek Kompozytorów Polskich od ponad 60 lat wywiera wpływ na infrastrukturę polskiej kultury i integruje polskie środowisko muzyczne. Zajmuje się ochroną i kształtowaniem standardów kultury narodowej, kształtowaniem prawa dotyczącego uprawiania twórczości muzycznej i naukowej, organizuje festiwale, koncerty w Polsce i za granicą (w tym Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”) i konferencje muzykologiczne, prowadzi Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Pełni w ten sposób rolę swoistego narodowego impresariatu nowej muzyki.


„Collegium Musicum” Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncerty Szymon Kuran (1955-2005). Post mortem. Um nóttina... Requiem - dnia 15 października 2006 roku (niedziela) o godz. 20.00 w kościele św. Zygmunta na Bielanach (Pl. Konfederacji 55) w Warszawie i 28 października 2006 roku (sobota) o godz. 19.30 w kościele Wszystkich Świętych na Pl. Grzybowskim w Warszawie. Wystąpią: Marek Wroński – skrzypce, Joanna Hajduk – skrzypce, Urszula Janik – flet, Tomasz Kania - gitara elektryczna, Barbara Skoczyńska i Krzystof Jedlewski - instrumenty perkusyjne, Urszula Borzym - głos dziewczęcy, Chór Chłopięco-Męski GREGORIANUM, Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW i Orkiestra PSM II st. nr 3 w Warszawie im. G. Bacewicz pod dyrekcją Andrzeja Borzyma.
Na oba koncerty wstęp wolny.


W niedzielę, 15 października 2006 roku o godzinie 13:30 w Carnegie Hall w Nowym Jorku wystąpi polska pianistka i kompozytorka Beata Golec w koncercie laureatów Bradshaw and Buono International Piano Competition. Artystka zaprezentuje Preludia op.1 Karola Szymanowskiego oraz swoją własną kompozycję Forests.


Szósta edycja Częstochowskich Spotkań Gitarowych odbędzie się w dniach 16-20 października 2006 roku. Festiwal, organizowany przez Filharmonię Częstochowską, ma na celu przybliżenie melomanom muzyki gitarowej. Dotychczas podczas pięciu edycji Spotkań miłośnicy muzyki gitarowej mieli okazję usłyszeć wspaniałych solistów, jak również zespoły gitarowe z Australi, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Słowacji i Polski.


W dniach 16 – 21 października 2006 roku odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Polskich, zatytułowana Źródło. Jego motywem przewodnim jest ukazanie dorobku kompozytorów polskich na tle muzyki europejskiej, z uwzględnieniem różnic i związków oraz dominacji pierwiastka rodzimego. Projekt zakłada prezentację pełnego spektrum dorobku polskich kompozytorów oraz form i stylów szeroko pojętej polskiej twórczości kompozytorskiej - na tle Europy i świata.
Autorami projektu Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Polskich są: Małgorzata Kubala i Aleksander Czajkowski-Ładysz.

Więcej