Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Listopadowe rocznice

  • 1 listopada – mija 105 rocznica urdzin polskiego kompozytora, od 1926 roku zamieszkałego we Francji Szymona Laksa (1901-1983)
  • 2 listopada – przypada 130 rocznica urodzin kompozytora i pedagoga Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy (1876-1948)
  • 10 listopada – 55 urodziny obchodzi kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog Aleksander Lasoń
  • 15 listopada – mija 20 rocznica śmierci kompozytora i pianisty, przez wiele lat związanego z Francją Aleksandra Tansmana (1897-1986)
  • 26 listopada - 35 urodziny świętuje kompozytor Marcel Chyrzyński
  • 28 listopada - przypada 110 rocznica urodzin kompozytora, muzykologa, pedagoga i publicysty, twórcy polskiej dodekafonii Józefa Kofflera (1896-1944?)
  • 30 listopada - mija 45 rocznica śmierci kompozytora i pedagoga Stanisława Kazuro (1881-1961)


W piątek, 3 listopada 2006 roku godz. 19:30 (powtórzenie następnego dnia o godz. 18:00) Filharmonia Narodowa zaprasza na koncert o specjalnym charakterze, w związku z przypadającym w tym tygodniu Świętem Zmarłych. Jego program wypełni Stabat Mater Antonina Dvoraka. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi czeski dyrygent Tomas Hanus (na zdjęciu), absolwent klasy J. Belohlavka w Akademii Muzycznej w Brnie, laureat II nagrody na konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. W partiach solowych wystąpią: Barbara Dobrzańska (sopran), Anna Radziejewska (mezzosopran), Tomasz Krzysica (tenor) i Piotr Nowacki (bas).


Dnia 5 listopada 2006 roku o godzinie 19.00 odbędzie się trzynasty (przedostatni w tej edycji) staropolski wieczór z cyklu Mazowsze w Koronie, zatytułowany Polskie divertimento. Koncert odbędzie się w Kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach (na zdjęciu). Wstęp na koncert jest wolny.
W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów polskich: Adama Jarzębskiego, Adama Haczewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Macieja Radziwiłła, Wojciecha Żywnego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara. Wykonawcami koncertu będą: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka. Słowo o historii wygłosi Jolanta Choińska-Mika, słowo o muzyce – Małgorzata Komorowska.
Mazowsze w Koronie to cykl wieczorów muzycznych, prezentujących polską muzykę dawną (ale nie tylko) w zabytkach, wnętrzach, salach koncertowych, pałacach i kościołach Mazowsza, przede wszystkim – w najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej wartościowych zabytkach dawnej architektury na Mazowszu. Pomysł cyklu zrodził się z chęci i potrzeby uczczenia 475 rocznicy przyłączenia Mazowsza do Polski. Rocznica ta miała miejsce w 2001 roku i wtedy to odbyły się pierwsze koncerty w ramach cyklu Mazowsze w Koronie. Obecnie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki realizuje już jego czwartą edycję.
Organizatorem cyklu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Współorganizatorami wieczoru są: Starostwo Powiatowe w Kozienicach, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. Bogusława Klimczuka Parafia pw. Św.Krzyża w Kozienicach. Pomysłodawczynią cyklu jest Małgorzata Kalicińska. Mecenas cyklu: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.


Cztery koncerty zainicjowanego w tym sezonie nowego cyklu koncertów Filharmonii Kaliskiej pod nazwą Międzynarodowy Festiwal „Bursztynowy Szlak” odbędą się w tym roku listopadzie.
Pierwszy z nich, w dniu 4 listopada 2006 roku o godzinie 18.00 zbiegnie się z uroczystym otwarciem hali widowiskowo-sportowej WINIARY Arena w Kaliszu, w której koncert będzie miał miejsce. Wśród jego wykonawców zobaczymy znanego wokalistę Mieczysława Szcześniaka oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie znajdą się kompozycje Wojciecha Kilara (Orawa, Polonez z muzyki do filmu „Pan Tadeusz” oraz Jana Pospieszalskiego i Krzesimira Dębskiego.
Drugi listopadowy koncert „Bursztynowego Szlaku” odbędzie się dnia 16 listopada 2006 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Tym razem program wieczoru wypełnią w całości utwory Włodka Pawlika – usłyszymy Puls 11/8 na fortepian, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną, Muzykę do 6 sonetów Szekspira w wersji na fortepian, orkiestrę i sekcję rytmiczną oraz suitę We Are From Here na fortepian, orkiestrę i sekcję rytmiczną. Wykonawcami kompozycji, obok kompozytora zasiadającego przy fortepianie, będzie zespół Włodek Pawlik Trio i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.
Kolejny festiwalowy koncert, w dniu 25 listopada o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu, uświetni swą obecnością skrzypek Dimitri Vasiliev, członek zespołu Brahms Trio. Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka wykona słynne 4 Pory roku op. 8 A. Vivaldiego.
Dzień później, 26 listopada o godzinie 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, z koncertem kameralnym wystąpi już całe Brahms Trio, grające w składzie: Natalia Rubinstein – fortepian, Dmitry Vasiliev - skrzypce i Vladimir Balshin – wiolonczela. Muzycy zaprezentują dwie kompozycje: Trio fortepianowe c-moll op. 101 J. Brahmsa i Trio e-moll op.67 D. Szostakowicza.


II Festiwal Muzyki Polskiej
Kraków, 5-12 listopada 2006 roku


Druga edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, odbędzie się w Krakowie w dniach 5-12 listopada 2006 roku. Koncerty i imprezy towaryszące będą miały miejsce we wszystkich znanych miejscach Krakowa, szczególnie związanych z jego historią i kulturą narodową, m.in. Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce, Kościele OO Bernardynów, Kościele św. Piotra i Pawła, Kolegiacie św. Anny, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w aulach Filharmonii Krakowskiej. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z wybitnymi twórcami w ramach Akademii Festiwalowej (m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem i Antonim Witem), okolicznościowa wystawa poświęcona Tadeuszowi Bairdowi oraz seminarium naukowe Muzyka polska. Odkrycia i perspektywy. Część 2.
W programie festiwalu znajdą się zarówno światowe prawykonania utworów polskich kompozytorów (Paweł Łukaszewski, Lidia Zielińska, Juliusz Zarębski, Paweł Mykietyn, Michał Talma-Sutt, Ryszard Osada), jak i znane już wielkie dzieła XX wieku, m.in. Arbor Cosmica Andrzeja Panufnika, Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz, Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, Sinfonia de motu Wojciecha Kilara, czy VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” i Pasja według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego. Novum festiwalu będzie spektakl baletowy Poza światem z muzyką Krzysztofa Wołka i choreografią Jacka Łumińskiego. Wśród wykonawców koncertów znajdą się nie tylko najwybitniejsi muzycy polscy, ale także światowej sławy artyści, m.in. Heinz Holliger – obój i Ursula Holliger - harfa ze Szwajcarii oraz amerykański Kronos Quartet.

Więcej


Ósmy Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy odbędzie się w dniach 5-26 listopada 2006 roku. Cztery niedzielne koncerty festiwalowe wypełni w całości muzyka gitarowa w wykonaniu wirtuozów gitary z Grecji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Iranu. Jako pierwsza wystąpi Antigoni Goni, absolwentka Państwowego Konserwatorium w Atenach, Royal Academy of Music w Londynie i Julliard School of Music w Nowym Jorku, laureatka głównych nagród na wielu prestiżowych konkursach gitarowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Hawanie w 1988 roku i Julian Bream Guitar Prize w Royal Academy of Music w Londynie w roku 1991. Tydzień później usłyszymy duet włoskich gitarzystów Marco i Stefano Bonfanti, absolwentów Konserwatorium im. G. Verdiego w Como, zwycięzców licznych konkursów, mogących poszczycić się licznymi utworami pisanymi specjalnie dla nich (m.in. przez takich kompozytorów, jak Giorgio Spriano, Giuliano Manzi, Gerard Drozd, Giovanni Albini). Trzeci wieczór będzie należał do Anglika Marka Ashforda, absolwenta z najwyższym wyróżnieniem (Julian Bream Guitar Prize) Royal Academy of Music w Londynie, wychowanka Michael Lewina i Davida Russella, obecnie wykładowcy Konserwatorium w Birmingham i Royal Academy of Music w Londynie, autora prawykonań utworów m. in. Gordona McPhersona, Roxanny Panufnik, Keely Hodgson, Martina Besta i Edwarda Watsona. Festiwal zamknie recital Lily Afshar, pierwszej kobiety na świecie, której przyznany został doktorat z interpretacji gitarowej (na State University of Florida), obecnie wykładowczyni Uniwersytetu w Memphis.

KONCERTY FESTIWALU:
  • 5 listopada 2006, g. 18, Sala Rajców Miejskiego Ratusza - Antigoni Goni (GRECJA)
    Program: Leo Brouwer, Toru Takemitsu, Ernesto Nazareth, Manos Hadjidakis, Dusan Bogdanovic, Agustin Barrios-Mangoré
  • 12 listopada 2006, g. 18, Sala Rajców Miejskiego Ratusza - Duo Bonfanti (WłOCHY)
    Program: Antonio Vivaldi, Leo Brouwer, Antoine de Lhoyer, Gerard Drozd, Ferdinando Carulli, Joaquin Rodrigo
  • 19 listopada 2006, g. 18, Sala Rajców Miejskiego Ratusza - Mark Ashford (WIELKA BRYTANIA)
    Program: Enrico Granados, Henry Purcell, Wolfgang Amadeus Mozart, Gerard Drozd, Astor Piazzolla, Francisco Tarrega
  • 26 listopada 2006, g. 18, Sala Rajców Miejskiego Ratusza - Lily Afshar (IRAN)
    Program: Gerard Drozd, Joaquin Rodrigo, Enrico Granados, Fernando Sor


Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na kolejny koncert muzyki poważnej. Na wigierskiej scenie muzycznej zabrzmią skrzypce, a wystąpi Adam Korniszewski z Królewskiego Konwerstorium Muzycznego w Brukseli. Niedzielny koncert poświęcony będzie pamięci Josepha Szigeti. Odbędzie się 5 listopada 2006 roku o godz. 18:00 w sali seminaryjnej „Parlatorium” Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Wstęp wolny.
W programie:
J.S. Bach - II Partita d-moll na skrzypce solo BWV 1004
B. Bartok - Sonata na skrzypce solo (1944)

Więcej


Na koncert Patronowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu w 146. Rocznicę Urodzin zaprasza w dniu 5 listopada 2006 roku o godz. 18 Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy i bydgoskie Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego. Program wieczoru wypełni recital fortepianowy Jarosława Kaliskiego, laureata nagrody specjalnej Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Bremie (2005). Usłyszymy kompozycje Jubilata: słynny Menuet G-dur op. 14 i Nokturn H-dur op. 32, a także Sonatę fis-moll op. 2 Brahmsa, Sonatę C-dur Hob XVI:50 Haydna, Nokturn G-dur op. 37 nr 2 i Grande Valse Brillante op. 18 Chopina oraz Images (Deuxieme Serie) Debussy’go.
22 - letni Jarosław Kaliski (na zdjęciu) jest uczniem klasy fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Młody pianista posiada na swym koncie laury i wyróżnienia zarówno konkursów krajowych, jak i międzynarodowych (np. wyróżnienie w Konkursie Artur Rubinstein in memoriam w 2001) łącznie z ostatnim wielkim sukcesem młodzieńca, czyli nagrodą w prestiżowym Konkursie w Bremie w ubiegłym roku.


Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Nadbałtyckm Centrum Kultury zaprasza na IX Zaduszki Akademickie, które odbędą się w niedzielę 5 listopada 2006 roku o godz. 18.00 w kościele św. Jana w Gdańsku. W programie: Msza na chór oraz trio instrumentalne Leszka Możdżera, skomponowana specjalnie na jubileusz 35-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, w wykonaniu jubilata - Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz tria jazzowego w składzie: Piotr Mania – fortepian, Jan Freicher – wibrafon, kotły, dzwony, gong i Andrzej Sienkiewicz – celesta. Zespół poprowadzi oraz wykona partie solowe obecny dyrygent chóru Marcin Tomczak.
Wstęp wolny dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, pozostali: 10 zł - bilety do nabycia na godzinę przed koncertem.


W poniedziałek, 6 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się Koncert inauguracyjny międzynarodowego seminarium „AD LIBITUM” – improwizacja jako element edukacji kulturalnej. Wystąpi pianista Szabolcs Esztenyi, zespół „Kawalerowie Błotni” w składzie: Jerzy Kornowicz - fortepian, Krzysztof Knittel - sampler, komputer, Ryszard Latecki - trąbka, harmonium, Mieczysław Litwiński - śpiew, skrzypce, harmonium, Tadeusz Sudnik - instrumenty elektorniczne i Tadeusz Wielecki – kontrabas oraz Orkiestra Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Wstęp wolny.


Mozart i Arriaga – wielki jubileusz

Instytut Cervantesa, Ambasada Hiszpanii i Zamek Królewski zapraszają na koncerty Mozart i Arriaga – wielki jubileusz w wykonaniu kwartetu smyczkowego Prima Vista, które odbędą się w Krakowie - 6 listopada 2006 roku o godz. 18.30 w Auli "Florianka" Akademii Muzycznej oraz w Warszawie - w dniu 10 listopada 2006 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego.
Okazją do przedstawienia twórczości Juana Crisóstomo Arriaga, jednego z wielkich kompozytorów hiszpańskich, choć mało znanego w Polsce, jest jego 200-letnia rocznica urodzin. Zbiega się ona również z 250-leciem urodzin Mozarta. Wielkie rocznice oraz istniejące zbieżności w życiu i twórczości obu kompozytorów stały się inspiracją dla stworzenia programu, na który składają się wybrane kwartety napisane w tych samych tonacjach. Co ciekawe, utwory te obaj artyści skomponowali w tym samym wieku, mając po 17 lat.
Prezentowane kwartety Arriagi należą do najwybitniejszych dzieł Hiszpana ocenianych przez krytykę, również współczesną, jako utwory o znakomitej konstrukcji. Koncert jest zapowiedzią płyty, która ukaże się w tym roku z nagraniami programu prezentowanego na koncercie. Publiczność będzie mogła ocenić jak wypada twórczość hiszpańskiego kompozytora w konfrontacji ze słynnym Mozartem.
Ten sam dzień i miesiąc urodzin (Arriaga przyszedł na świat 50 lat później niż Mozart), te same pierwsze dwa imiona (Mozart: Johannes Chrysostomus; Arriaga: Juan Crisóstomo) i to, że obaj wcześnie i z powodzeniem zaczęli komponować i zmarli młodo (Arriaga w wieku 20 lat) to kilka ciekawostek, które nie wyczerpują jeszcze wszystkich podobieństw istniejących pomiędzy obydwoma postaciami.

Wykonawcy: Kwartet Prima Vista w składzie: Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Dariusz Kisieliński – altówka, Jerzy Muranty – wiolonczela
W programie:
W.A.Mozart Kwartet smyczkowy A-dur KV 169
J.C. de Arriaga II Kwartet smyczkowy A-dur
W.Z. Mozart Kwartet smyczkowy d-moll KV 173
J.C. de Arriaga I Kwartet smyczkowy d-moll

Na koncert w Krakowie - wstęp wolny, w Warszawie - bilety do nabycia w kasie Zamku Królewskiego.

Więcej


Światowej sławy skrzypek Frank Peter Zimmermann (na zdjęciu) wystąpi na trzecim w tym sezonie koncercie z cyklu "Recitale Mistrzów" w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 7 listopada 2006 roku o godz. 19:00. W bieżącym sezonie artysta wystąpi z tak znakomitymi zespołami, jak New York Philharmonic, Filharmonicy Berlińscy, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, a także pojawi się ponownie na estradzie Filharmonii Narodowej (w maju 2007 roku), aby z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita wykonać oba koncerty skrzypcowe Szymanowskiego. Listopadowy recital zaś w całości poświęci muzyce Johanna Sebastiana Bacha, wykonując Sześć sonat na skrzypce i fortepian BWV 1014-1019, w których partnerować mu będzie Enrico Pace.


Dnia 7 listopada 2006 roku o godzinie 20.00 w studio MDR w Lipsku odbędzie się prawykonanie koncertowej wersji kameralnej opery Cezarego Duchnowskiego Ogród Marty do libretta Piotra Jaska na głos żeński, aktora, media elektroniczne i instrumenty. Utwór napisany został na zamówienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyprodukowany przez Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, przy wsparciu finansowym Instytutu Adama Mickiewicza i Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Libretto opery Ogród Marty oparte jest na wątkach opowiadań Piotra Jaska ze zbioru Data Ważności. Główna akcja to historia z opowiadania Ogród Marty. Forma tego utworu jest niemal gotowym librettem z oryginalnym pomysłem narracji. Dwoje bohaterów, chłopak i dziewczyna prowadzą dialog nie wypowiadany bezpośrednio do siebie, a jedynie skierowany w stronę drugiej osoby. Są to ich marzenia, przemyślenia, prośby, których nigdy nie ośmieliliby się powiedzieć ukochanej osobie, chociaż pragną, aby ich wyznania zostały usłyszane i odwzajemnione. Powstający w ten sposób zapis układa się w historię miłości biednego chłopca, który kradnie owoce z ogrodu bogatej dziewczyny za jej cichym przyzwoleniem. Kiedy miłość się spełnia, tęsknią do tych chwili, kiedy żyli marzeniami. Był to dla nich okres bardzo bolesny, ale dzięki intensywności uczuć, do jakiej byli wtedy zdolni, o wiele piękniejszy niż teraz.
Przedstawienie obejrzymy w wykonaniu: głos (ONA) - Agata Zubel, aktor (ON) - Eryk Lubos, perkusja - Jacek Kochan, akordeon - Michał Moc, komputer, fortepian - Cezary Duchnowski, dj - DJ Lenar, wiolonczela - Andrzej Bauer. Reżyseria dźwięku - Paweł Hendrich.
Spektakl będzie transmitowany w w radio MDR w dniu 30 listopada o godzinie 20.00. Więcej informacji na stronie: www.mdr.de/konzertsaison/3662502.html


Royal String Quartet zaprasza na III Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartesencja", który odbędzie się w dniach 8-12 listopada 2006 roku w Fabryce Trzciny w Warszawie.
Program tegorocznej edycji festiwalu obejmie pięć koncertów, które wypełnią utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Cara Marii von Webera, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, a także twórców współczesnych: Dymitra Szostakowicza, Pawła Szymańskiego i Jamesa MacMillana. Wśród wykonawców, obok Royal String Quartet, znajdą się soliści: kanadyjska pianistka Angela Hewitt, która w październiku zdobyła nagrodę „Artist Of The Year" najbardziej prestiżowego w świecie muzyki klasycznej magazynu „Gramophone", szwedzki klarnecista Martin Fröst oraz Kapela Ze Wsi Warszawa.

Więcej


Austriackie Forum Kultury zaprasza na koncert poświęcony pamięci Roberta Schumanna w 150 rocznicę śmierci w wykonaniu: Anny Markiewicz - wiolonczela, Tomasza Piętaka –baryton i Lecha Napierały – fortepian, który odbędzie się w dniu 8 listopada 2006 roku o godz. 19.00. W programie kompozycje Schumanna: Etiudy symfoniczne op. 13 na fortepian solo, Fantasie-Stücke op. 73 na wiolonczelę i fortepian, Stücke im Volkston op. 102 na wiolonczelę i fortepian oraz Dichterliebe op. 48 na baryton i fortepian.


Dnia 8 listopada 2006 roku (powtórzenie 9 listopada) o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie wystawione zostanie widowisko muzyczne Eraritjaritjaka Heinera Goebbelsa według Eliasa Canettiego. Przedstawienie, przygotowane przez Théâtre Vidy-Lausanne E.T.E. ze Szwajcarii, obejrzymy w reżyserii i z muzyką Heinera Goebbelsa, laureata nagrody PERNT (Prix Europe Nouvelles Réalités Théâtrales – Nagroda Europy Nowej Rzeczywistości Teatralnej), ze scenografią Klausa Grünberga i kostiumami Florence von Gerkan. Wystąpią: André Wilms i Mondriaan Quartet w składzie: Jan Erik van Regteren Altena, Annette Bergman, Edwin Blankenstijn, Eduard van Regteren Altena. Premiera spektaklu miała miejsce 20 kwietnia 2004 roku.
Eraritjaritjaka to archaiczny, poetycki zwrot w języku australijskiego plemienia Aranda, oznacza: „pełen pragnienia czegoś, co zostało utracone”. Przedstawienie Heinera Goebbelsa jest widowiskiem muzycznym, opartym na zapiskach Eliasa Canettiego. W Eraritjaritjaka obok fugi Bacha usłyszeć można smyczkowe kwartety, od Ravela i Szostakowicza po Gavina Bryarsa i George’a Crumba, w wirtuozerskiej interpretacji Mondriaan Quartet. Nastrój inscenizacji budują również scenografia i światła Klausa Grünberga oraz obrazy wideo Bruno Deville’a. Eraritjaritjaka może być uważana za trzecią, ostatnią część trylogii, którą Goebbels stworzył wspólnie z aktorem, André Wilmsem. Jej dwie poprzednie części to Or the Hapless Landing (1993) i Max Black (1998). Te przedstawienia, posiłkujące się zapiskami i pamiętnikami różnych autorów, łączy temat jednostki zawłaszczającej świat.

Więcej


Sześć koncertów złoży się na tegoroczny VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha, który odbędzie się w Bielskim Centrum Kultury, trwający od 14 września do 21 grudnia 2006 roku. Kolejne dwa koncerty będą miały miejsce w listopadzie: czwarty zatytułowany Wędrówka po muzyce kameralnej - w dniu 9 listopada 2006 roku o godz. 18.00. Wystąpi Zdena Kloubová - sopran (Praga), Małgorzata Górecka - flet (Kraków) i Wacław Golonka - organy, fortepian (Bielsko-Biała). Piąty koncert zatytułowany Bach i francuscy romantycy odbędzie się 21 listopada o godz. 18.00. Wystąpi Jitka Čechová - fortepian (Praga), Jan Páleníček - wiolonczela (Praga) i Pawel Černy - organy (Praga).

Więcej


Dnia 9 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się Uroczysty Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W wykonaniu pianisty Stanisława Drzewieckiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii, którą poprowadzi Ayyub Guliyev z Azerbejdżanu (na zdjęciu), tegoroczny zwycięzca IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, usłyszymy trzy kompozycje: V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 L. van Beethovena, Rapsodię litewską op.11 Mieczysława Karłowicza i 10 tańców polskich Witolda Lutosławskiego.


Czwartkowe Grand Classic

We czwartek, 9 listopada 2006 roku o godzinie 19.30 w Sali Lustrzanej Hotelu Grand w Krakowie (ulica Sławkowska 5) odbędzie się drugi koncert nowego cyklu koncertów „ Czwartkowe Grand Classic”, zainaugurowanego dwa tygodnie wcześniej przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. W wykonaniu skrzypaczki Katarzyny Dudy i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod kierunkiem koncertmistrza Marcina Klejdysza usłyszymy słynne trzy kompozycje: Le Quatro Stagioni Antonia Vivaldiego, brawurowy Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Orawę Wojciecha Kilara.
Koncerty muzyki kameralnej z cyklu „Czwartkowe Grand Classic” odbywać się będą regularnie w malowniczej scenerii Sali Lustrzanej historycznego hotelu Grand przy ulicy Sławkowskiej 5 w Krakowie. Idea cotygodniowych koncertów parafrazuje do słynnych królewskich obiadów czwartkowych oraz paryskich salonów literackich, przy których spotykali się najwyśmienitsi goście świata polityki, kultury, nauki i handlu, tworząc niezwykłą królewską aurę. Głównym „daniem” koncertów będą perły kameralnej muzyki orkiestrowej w wykonaniu solistów i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod kierunkiem koncertmistrza Marcina Klejdysza. W repertuarze znajdą się utwory dobierane w duchu rozwoju cywilizacji wysokiej kultury muzycznej, od Bacha przez Griega po dzieła kameralne Pendereckiego.
Kolejny koncert „Czwartkowych Grand Classic” odbędzie się 23 listopada 2006 roku.


Znana warszawska Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Józefa Elsnera obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. Z tej okazji szkoła, wywodząca się ze słynnej Szkoły Głównej Muzyki, założonej przez Elsnera, której najsłynniejszym wychowankiem był sam Fryderyk Chopin, przygotowała szereg uroczystości. Jedną z nich będzie koncert Orkiestry Symfonicznej i Chóru PSM im. J. Elsnera pod kierownictwem Piotra Wajraka i Tomasza Radziwonowicza na estradzie Filharmonii Narodowej w ramach Czwartkowych Spotkań Muzycznych - w dniu 9 listopada 2006 roku o godz.18:00. Solistami będą absolwenci szkoły: Karol Radziwonowicz (fortepian), Sabina Zapiór (sopran), Maria Olkisz (mezzosopran), Mirosław Starz (tenor) i Zdzisław Skwara (baryton). Koncert uczci także zbliżające się Święto Niepodległości.
W programie koncertu znajdą się dzieła Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki.


Dnia 10 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Koncert symfoniczny muzyki polskiej - W rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jako soliści zaprezentują się: pianistka Tatiana Shebanova i organista Michał Olszewski, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Marka Pijarowskiego. W programie: Mała Suita i IV Symfonia Witolda Lutosławskiego, Koncert fortepianowy Stefana Kisielewskiego oraz Msza Polska Jana Maklakiewicza.


Dnia 10 listopada 2006 roku w Centrum Promocji Kultury dzielnicy Warszawa Praga Poludnie Marcin Dominik Głuch wystąpi z recitalem fortepianowym. W interpretacji artysty usłyszeć będzie można utwory takich twórców, jak: Weber, Chopin, A. Koszewski (Sonata breve), F. Mompou, E. Grieg i A. Borodin.


W piątek, 10 listopada 2006 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert muzyki dawnej w interpretacji uznanej niemieckiej orkiestry Lautten Compagnay, założonej w 1984 roku przez m.in. Wolfganga Katschnera (na zdjęciu), który do dziś kieruje zespołem. Orkiestra specjalizuje się w interpretacjach muzyki z XVI-XVIII wieku, jest pożądanym gościem wielu prestiżowych festiwali muzyki dawnej. Niemieckie teatry operowe często zapraszają ją do uczestnictwa w inscenizacjach oper barokowych. W Warszawie zespół przedstawi wersję koncertową Amadigi Georga Friedricha Händla. W roli tytułowej usłyszymi Marię Riccardę Wesseling (mezzosopran), w pozostałych rolach: Eleonore Marguerre - Melissa (sopran), Doerthe Maria Sandmann - Oriana (sopran) i Clint van der Linde - Dardano (kontratenor).


Koncert Muzyki Polskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się w piątek, 10 listopada 2006 roku o godzinie 19.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wystąpi pianista Piotr Machnik oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie: Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina i dwie kompozycje Wojciecha KilaraOrawa oraz Polonez z muzyki do filmu Pan Tadeusz.


Jubileusz Maestro Jana Krenza

W ramach trwającego II Festiwalu Muzyki Polskiej w piątek, 10 listopada 2006 roku o godz. 19.30 Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert jubileuszowy swego dyrektora artystycznego i I dyrygenta maestro Jana Krenza, uświetniający 80-lecie urodzin i 60-lecie pracy artystycznej tego wspaniałego muzyka i twórcy. W koncercie obok orkiestry i chóru Filharmonii Krakowskiej udział wezmą szwajcarscy soliści o renomie światowej, Ursula (harfa) i Heinz (obój) Holligerowie. A w programie – poświęconym muzyce polskiej – znajdą się utwory kompozytorów, którzy za życia pozostawali w serdecznej przyjaźni z Janem Krenzem i właśnie jemu powierzali prawykonania swych dzieł; dwaj z nich, Tadeusz Baird i Kazimierz Serocki tworzyli wraz z Jubilatem formację artystyczną pod nazwą „Grupa 49”, deklarującą wspólnotę założeń estetycznych. W kolejności wykonane zostaną: Epizody K. Serockiego, 4 dialogi na obój i orkiestrę kameralną T. Bairda, Koncert podwójny W. Lutosławskiego oraz Messa breve i I Symfonia J. Krenza.
O sztuce dyrygenckiej J. Krenza napisano: „Obdarzony talentem kreacyjnym, nadaje wykonywanym dziełom piętno swej osobowości, nie wykraczając jednak poza intencje kompozytora, lecz raczej je uwydatniając. W interpretacji Krenza wirtuozowska precyzja wykonania i przemyślenie szczegółów konstrukcji utworu idą w parze ze zmysłem muzycznej dramaturgii, podkreśleniem jakości emocjonalnych dzieła oraz znakomitym wyczuciem stylu” (Z. Helman).


Dnia 10 listopada 2006 roku o godzinie 18.00 odbędzie się czternasty (ostatni w tej edycji) staropolski wieczór z cyklu Mazowsze w Koronie, zatytułowany Polskość – tradycje i inspiracje. Koncert odbędzie się w Wildze, w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W programie m.in. polskie utwory związane z kultem maryjnym, polskie utwory muzyki dawnej, dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki. Wystąpi Zespół Polski pod kierunkiem artystycznym Marii Pomianowskiej w składzie: Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, Małgorzata Szarlik – skrzypce żłobione, Marta Maślanka - cymbały, Robert Siwak – bębny, Bartłomiej Pałyga - bas, śpiew. Słowo o historii wygłosi Jolanta Choińska-Mika, a o muzyce - Piotr Matwiejczuk. Wstęp na koncert jest wolny.
Mazowsze w Koronie to cykl wieczorów muzycznych, prezentujących polską muzykę dawną (ale nie tylko) w zabytkach, wnętrzach, salach koncertowych, pałacach i kościołach Mazowsza, przede wszystkim – w najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej wartościowych zabytkach dawnej architektury na Mazowszu. Pomysł cyklu zrodził się z chęci i potrzeby uczczenia 475 rocznicy przyłączenia Mazowsza do Polski. Rocznica ta miała miejsce w 2001 roku i wtedy to odbyły się pierwsze koncerty w ramach cyklu Mazowsze w Koronie. Obecnie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki realizuje już jego czwartą edycję.
Organizatorem cyklu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Współorganizatorami wieczoru są: Gminny Ośrodek Kultury w Wildze oraz Parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Wildze. Pomysłodawczynią cyklu jest Małgorzata Kalicińska. Mecenas cyklu: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.


II Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny odbędzie się w dniach 11-12 listopada 2006 roku. W roku bieżącym w festiwalu wezmą udział 23 zespoły z 9 krajów świata, które będą konkurowały w 4 kategoriach o pulę nagród 20 000 zł oraz statuetki „Złotej Liry". Na festiwalu wystąpi prawie 1000 śpiewaków i będzie to jedna z większych imprez kulturalnych w miesiącu listopadzie.
Festiwal odbywa się w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w warszawskich kościołach.
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na http://festival.lira.waw.pl

Więcej


Koncert na Święto Niepodległości odbędzie się w dniu 11 listopada 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpią soliści Elżbieta Stengert – sopran, Janusz Ratajczak – tenor i Florian Skulski – baryton oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Michała Nesterowicza. W programie koncertu znajdą się utwory dwóch polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki (Pieśń "Znasz-li ten kraj", Recytatyw i aria Stefana z kurantem "Cisza dokoła" z aktu III opery Straszny dwór, Recytatyw i aria Marcina "I fortuny i korony" z opery Verbum nobile, Aria Miecznika "Kto z mych dziewek serce której" z aktu II opery Straszny dwór i Aria Jontka "I ty mu wierzysz" z II aktu opery Halka) oraz Wojciecha Kilara (Polonez z filmu Pan Tadeusz i Krzesany).


Dnia 11 listopada 2006 roku o godz. 18:00 w Domu Pracy Twórczej w Wigrach odbędzie się kolejny koncert, będący częścią wigierskiego cyklu pod nazwą Muzyka nad Wigrami. Tym razem w murach klasztornych zagości muzyka dawna w interpretacji zespołu Polish Baroque Trio w składzie: Małgorzata Wojciechowska, Lilianna Stawarz i Justyna Rekść-Raubo.
W programie: Sonata e-moll na flet i basso continuo BWV 1034 Jana Sebastiana Bacha, Sonata D-dur na wiolonczelę i basso continuo i Sonata h-moll na flet i basso continuo Georga Philippa Telemana oraz Sonata e-moll na flet i basso continuo Carla Philippa Emanuela Bacha.
Polish Baroque Trio to zespół, który powstał w wyniku wieloletniej współpracy muzyków związanych z Warszawską Operą Kameralną. Małgorzata Wojciechowska, Justyna Rekść-Raubo oraz Lilianna Stawarz wykonywały wspólnie zarówno wiele utworów kameralnych, orkiestrowych jak i operowych na instrumentach historycznych lub ich kopiach, występując pod batutą m.in. Marii Leonhardt, Władysława Kłosiewicza i Jean-Claude Malgoir’a. Ich szerokie i różnorodne zainteresowania muzyczne spotykają się na niwie literatury muzycznej baroku i klasycyzmu.


Dnia 11 listopada 2006 roku o godz. 20.00 w Kolegiacie Farnej w Poznaniu (ul. Gołębia) odbędzie się koncert organowy promujący płytę pt. Feliks Nowowiejski znany i nieznany. W programie utwory organowe F. Nowowiejskiego w wykonaniu Bogny Nowowiejskiej i Rościsława Wygranienki. Koncert poprowadzi Teresa Dorożała-Brodniewicz. Wstęp wolny.
Dwupłytowy album pt. Feliks Nowowiejski znany i nieznany, ukazał się w sierpniu 2006 roku. Na krążkach nagrane zostały utwory Nowowiejskiego przeznaczone na chór oraz na skrzypce z fortepianem i na organy.
Organizatorem koncertu jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego.


Trzeci koncert jesiennej edycji Drugiego Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie "Musica Sacra", odbędzie się w niedzielę, 12 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Katedrze św. Floriana. Wystąpi tarnowski Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty.
Program koncertu:
  • anonim XIII w. Bogurodzica
  • Josquin Desprez In te Domine speravi
  • Giovanni Pierluigi da Palestrina Ave Regina cœlorum
  • Lodovico Grossi da Viadana Exultate Justi
  • Johannes Brahms Regina coeli
  • Francis Poluenc Ave Verum
  • Zoltan Kodaly Ave Maria
  • Willem Kersters Pater noster
  • Norbert Rosseau Ave Maria
  • Petr Eben De spiritu sancto
  • Vic Nees Tota pulchra
  • Andrzej Koszewski Zdrowaś królewno wyborna
  • Paweł Łukaszewski Venite adoremus
  • Marian Sawa Magnificat

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Piętnasta edycja Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis Silesiae Superioris odbędzie się w dniach 12-26 listopada 2006 roku na terenie województwa śląskiego – w Katowicach, Chorzowie, Tychach, Toczku, Bielsko-Białej, Bytomiu, Mikołowie i Pszczynie. Wypełni go kilkanaście projekcji filmowych, wystawy, wieczory poetyckie, sympozja, spotkania z artystami oraz koncerty jazzowe i muzyki poważnej. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością koncert Witold Szalonek i jego muzyczne fascynacje - w piątą rocznicę śmierci kompozytora (15 listopada w Katowicach), występ Philippe'a Jaroussky'go z zespołem Artaserse z programem Muzyka w czasach kastratów na dworze wersalskim (19 listopada w Pszczynie), występ znanego zespołu The Hilliard Ensemble (24 listopada w Katowiacach) oraz - na zakończenie festiwalu - recital francuskiego klawesynisty Pierre'a Hantaï.

Więcej


Koncert inaugurujący obchody 750-lecia Miasta Jarocina odbędzie się w dniu 12 listopada 2006 roku o godzinie 17.00 w Kościele O.O. Franciszkanów w Jarocinie. W wykonaniu solistów: Marzeny Michałowskiej – sopran, Antoniny Witajewskiej – mezzosopran, Bartłomieja Szczeszka – tenor i Bartosza Michałowskiego – bas, Kaliskiego Chóru Akademickiego POLIFONIA, Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego w Jarocinie i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Kaspera Ekerta usłyszymy Mszę C-dur „Koronacyjną” KV 317 W. A. Mozarta.


Uroczysty koncert w 20. rocznicę śmierci Aleksandra Tansmana, zatytułowany Tansman i przyjaciele, organizowany w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana odbędzie się w poniedziałek, 13 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Jako soliści wystąpią dwaj wybitni artyści polscy: pianista Marek Drewnowski i wiolonczelista Andrzej Bauer. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Michniewskiego. W programie znajdą się dwa dzieła Aleksandra Tansmana - Fantaisie na wiolonczelę i orkiestrę i II Koncert fortepianowy.
Koncert ukaże także twórczość Aleksandra Tansmana (na zdjęciu) w kontekście muzyki współczesnych mu kompozytorów. W czasie swego długiego i barwnego życia zetknął się on z wieloma wybitnymi twórcami i koncertującymi muzykami. Niektórym zawdzięczał pomoc, gdy jako młodzieniec próbował swoich sił za granicą, inni z kolei pomoc w rozwoju i karierze zawdzięczali jemu. Tansman znał bezpośrednio m.in. Maurice’a Ravela, Alberta Roussela, Artura Honeggera, Dariusa Milhaud, Belę Bartoka. Przyjaźń ze Strawińskim zaowocowała jego biografią, wydaną przez polskiego artystę w 1948 roku w Paryżu. Podczas poniedziałkowego koncertu usłyszymy Ognistego ptaka Igora Strawińskiego i Amerykanina w Paryżu George’a Gershwina.


We wtorek, 14 listopada 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie w cyklu "Recitale Mistrzów" wystąpi wybitna rosyjska pianistka Elizabeth Leonskaja (na zdjęciu), mieszkająca obecnie w Wiedniu. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów muzycznych (m.in. im. Enesco, Marguerite Long i Królowej Elżbiety). Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Kurt Masur, Sir Colin Davis, Christoph Eschenbach, Jurij Temirkanow, orkiestrami Filharmoników Berlińskich, Lipskiego Gewandhausu, Symfoników Wiedeńskich, Filharmoników Monachijskich, Zurich Tonhalle, London Philharmonic. Na swoim koncie ma licznie nagrania, za które otrzymała prestiżowe nagrody (m.in. Diapason d’Or za płytę z utworami Liszta).
W Warszawie wykona sonaty Beethovena i Czajkowskiego oraz Klavierstücke Brahmsa.


Wieczór pamięci ks. Jana Twardowskiego odbędzie się w dniu 15 listopada 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Usłyszymy Magnificat Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów: Iwony Sochy - sopran I, Ingridy Gápovej - sopran II, Joanny Ciupy – alt, Konrada Włodarczyka – tenor i Leszka Skrli – bas oraz Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Kwartetu Pomorskiego i Capelli Bydgostiensis pod batutą Pawła Przytockiego. Poezję ks. Jana Twardowskiego recytować będzie Jerzy Zelnik.
Ks. Jan Twardowski (1915 - 2006) jest najwybitniejszym przedstawicielem poetów-kapłanów. Nastrój jego poezji nawiązuje do tradycji franciszkańskiej. Ksiądz - poeta słowem pięknym, choć nadzwyczaj prostym zachwyca się przyrodą stworzoną przez Boga, ale dostrzega też cierpienie, wyraża współczucie dla chorych i nieszczęśliwych. W poezji ks. Twardowskiego częsty jest humor; interesują go szczegóły z życia codziennego, drobne przedmioty. Pogodne w charakterze wiersze nie wpisują się w tradycję liryki religijnej rozumianej jako osobista modlitwa do Boga lub rozważanie zagadnień z pogranicza filozofii i teologii. Ks. Twardowskiemu obce są abstrakcyjne rozważania - wybiera wiarę prostą, zaufanie do Boga. Najważniejszym przesłaniem jego twórczości jest miłość do Boga, ludzi i świata...


Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na operę Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem znakomitego barytona - Mariusza Kwietnia (na zdjęciu) w tytułowej partii. Przedstawienie odbędzie się dwukrotnie - 15 i 17 listopada 2006 roku o godz. 19.00. Spektakl reżyseruje Mariusz Treliński, autorem dekoracji jest Boris F. Kudlička, kostiumy zaprojektował Arkadius, a choreografię przygotował Emil Wesołowski. Orkiestrę i Chór Teatru Wielkiego poprowadzi Łukasz Borowicz. Przedstawienie powstaje w kooprodukcji z Operą w Los Angeles.
Mariusz Kwiecień ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie Włodzimierza Zalewskiego, a dziś współpracuje m.in. z Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Grand Théâtre de Geneve, San Francisco Opera, Seattle Opera oraz z Festiwalem Glyndebourne. Debiutował w 1995 roku, w roli tytułowej Wesela Figara na scenie poznańskiego Teatru Wielkiego i podczas wizyty tego zespołu w Luksemburgu. W roku 2004 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego w kategorii Najlepsza rola męska za partię tytułową w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W swoim repertuarze ma kilkanaście głównych partii w operach m.in. Mozarta, Pucciniego, Zemlinskyego, Czajkowskiego, Cimarosy, Donizettiego.


Fundacja Pro Musica Viva oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne zapraszają na koncert kameralny muzyki polskiej i ukraińskiej, który odbędzie się 16 listopada 2006 roku o godz. 18.00 w Pałacyku Szustra (ul. Morskie Oko 2) w Warszawie. Wystąpi Piotr Cegielski – skrzypce i Ethella Czupryk – fortepian. W programie utwory Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego, W. Kosenki i B. Latoszyńskiego.


Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zapraszają na Muzyczny portret Friedricha Cerhy z okazji 80 urodzin - koncert z cyklu „muzyczne forum młodych", który odbędzie się w czwartek, 16 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 8) w Warszawie. Utwory kameralne Friedricha Cerhy z różnych okresów jego twórczości (1946, 1956, 1999 i 2001) wykonają studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii: Justyna Baran (skrzypce), Krzysztof Garstka, Artur Janda, Piotr Kędzierski (fortepian), Urszula Kopijkowska (wiolonczela), Piotr Ptak (klarnet) i Anna Simińska (sopran). Wstęp wolny.
Friedrich Cerha (na zdjęciu) - ur. w 1926 roku kompozytor i dyrygent, który w Austrii uchodzi za „najważniejszego żyjącego kompozytora”, w Polsce jest w zasadzie nieznany. Źródła jego twórczości kompozytorskiej tkwią w spuściźnie Drugiej Szkoły Wiedeńskiej, zaczynał jednak od neoklasycyzmu. Interesował się technikami serialnymi, póki eksperymenty nie doprowadziły go do indywidualnego stylu. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m. in. „Złotego Lwa” za całą swoją twórczość na Biennale w Wenecji w 2006 roku.


Gościem Czwartkowych Spotkań Muzycznych w dniu 16 listopada 2006 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie będzie Warszawska Orkiestra Młodych – „Sinfonia Artis”, pod batutą Krzysztofa Urbańskiego, studenta roku dyplomowego warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Antoniego Wita. Młody dyrygent jest laureatem II nagrody niedawno zakończonego IV Międzynarodowego Przeglądu Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W partiach solowych wystąpią: Hanna Pawłowska (flet) i Paweł Jankowski (fortepian). Artyści wykonają Preludium chorałowe i Orawę Wojciecha Kilara oraz Tańce hobbickie '99 autorstwa solisty koncertu - Pawła Jankowskiego. W drugiej części koncertu usłyszymy znane jazzowe Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński - fortepian, Czesław Bartkowski - perkusja, Adam Cegielski - kontrabas. Przedstawią jazzowe opracowania muzyki klasycznej.


Dnia 17 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert symfoniczny, którego gościem honorowym będzie Krzysztof Penderecki (na zdjęciu). W wykonaniu skrzypka Robarta Kabary oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza usłyszymy Metamorfozy K. Pendereckiego oraz słynną IX Symfonię e-moll "Z Nowego Świata" op.95 Antonína Dvořáka.


II Warszawski Festiwal Gitarowy odbędzie się w Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie w dniach 17 i 18 listopada 2006 roku o godz. 19.00.
Podczas koncertów wystąpią gitarzyści: Łukasz Kuropaczewski - przyjedzie specjalnie z USA, gdzie studiuje i zdobywa światowe sale koncertowe, gwiazda wschodząca nie tylko polskiej ale światowej gitary klasycznej, Krzysztof Pełech - znany gitarzysta i aktywny organizator życia gitarowego w Polsce, Marek Walawender - wybitny polski gitarzysta, a także kompozytor. Ze Szkocji przyjedzie również kompozytor i gitarzysta Marek Pasieczny, specjalnie, aby wykonać swój koncert gitarowy. Oprócz nich wystąpią jeszcze Konstanty i Matesz Szemraj, Andrzej Olewiński i Aleksander Wilgos, Jakub Niedoborek.
Pierwszego dnia festiwalu usłyszymy koncerty A. Vivaldiego, L. Boccheriniego, M. Giulianiego i J. Rodrigo , natomiast drugiego dnia w programie znajdą się utwory bardziej nowoczesne: M. Pasiecznego, L. Bouwera, A. G. Abrila i J. Morela. W sumie wykonanych zostanie 7 koncertów z orkiestrą i 1 kwintet na gitarę i kwartet smyczkowy. Wszystkim towarzyszy Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego - pierwszego dnia i Jacka Rogali - drugiego dnia.

Na oba koncerty będzie prowadzona przedsprzedaż biletów - zamawianie: tel. 0-22 645-52-52 u p. Anny Michalskiej lub w kasie Studia Koncertowego PR.S.A. ul. Woronicza 17 na godzinę przed każdym koncertem począwszy od 1 listopada 2006 roku. Zamówić można je także pod tel. 022-754 66 56 - u dyrektora festiwalu - Doroty Gębskiej.


VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi

Koncert finałowy Konkursu Kompozytorskiego, organizowanego jako szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana odbędzie się w piątek, 17 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Jako soliści wystąpią: Julien Hervé – klarnet (Francja), Joanna Woś – sopran i Geoffrey Alvarez – fortepian (Wielka Brytania) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Luci Pfaffa (Francja). W programie znajdą się cztery finałowe kompozycje konkursu:
  • Concertino Geoffrey’a Alvareza
  • Primavera Marlowa Rhysa
  • Luminarium Krystofa Maratki
  • Spazio Variatio Satoshi Ohmae
Turniej kompozytorski to novum na łódzkim konkursie tansmanowskim. Do tej pory w rywalizacji brali udział muzycy – wykonawcy. Konkurs kompozytorski cieszy się jednak ogromnym powodzeniem: napłynęło aż 401 partytur z 51 krajów świata! Z tej zawrotnej ilości jurorzy musieli wybrać zaledwie cztery prace, które zostaną zaprezentowane 17 listopada na otwartym dla publiczności koncercie w Filharmonii Łódzkiej. Gwarancją trafnego wyboru są nazwiska jurorów, wybitnych kompozytorów o międzynarodowej renomie: są to Polacy Krzysztof Penderecki i Zygmunt Krauze, a także Heine Holliger (Szwajcaria), Michael Nyman (Wielka Brytania), Wing Wah Chan (Hong Kong), Joel Hoffman (USA), Menachem Zur (Izrael). Obok nagród przyznanych przez konkursowe jury (o łącznej wartości 30 tys. USD), słuchacze wybiorą laureata nagrody publiczności.


Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna wystąpi w sobotę, 18 listopada 2006 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od ponad 40 lat zespołem kieruje Juozas Domarkas (na zdjęciu). Dzięki temu orkiestra wypracowała znakomite brzmienie i własny styl interpretacji. Dyrygent chętnie sięga po muzykę współczesną, wielu kompozytorów dedykowało mu swoje dzieła. Pierwsza część sobotniego koncertu o polsko-litewskim charakterze zawiera Rapsodię litewską Mieczysława Karłowicza i Sonatę gór na fortepian i orkiestrę litewskiego kompozytora Osvaldasa Balakauskasa (ur. 1937). W partii solowej wystąpi Petras Geniusas, znakomity litewski pianista, laureat wielu konkursów muzycznych (m.in. w Saragossie, Cincinnati), którego repertuar wykracza poza ramy muzyki klasycznej (jazz, muzyka elektroniczna). W drugiej części wieczoru usłyszymy Harmonielehre amerykańskiego kompozytora Johna Adamsa (ur. 1947).
Przed koncertem o godz. 17:00 wykład wprowadzający przedstawi Ewa Szczecińska, redaktor Programu 2 Polskiego Radia.


Jan Krenz, wielki mistrz batuty i kompozytor, wystąpi dnia 19 listopada 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii w Łodzi w 80-lecie urodzin i 60-lecie swojego łódzkiego debiutu. Maestro przyjmie nagrodę „Tansman 2006”, przyznawaną za wybitną indywidualność muzyczną. W programie koncertu znajdzie się utwór laureata: Taniec symfoniczny z 1951 roku, który usłyszymy w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jubilata. Wieczór dopełnią trzy inne kompozycje: Symfonia Jowiszowa Wolfganga Amadeusza Mozarta, Bolero Maurice’a Ravela i Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego, ostatnia z Elżbietą Chojnacką w roli solistki.


Recital wiolonczelowy ucznia Andrzeja Bauera - Macieja Młodawskiego

Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na kolejny koncert w ramach cyklu Mistrz i uczeń, który odbędzie się 19 listopada 2006 roku o godz. 18:00 w Sali seminaryjnej Parlatorium. Podczas koncertu wystąpi wiolonczelista, uczeń Andrzeja Bauera - Maciej Młodawski, tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie.
W programie: Sonata g-moll op. 19 S. Rachmaninowa.

Więcej


Jedna z wiodących orkiestr kameralnych Wielkiej Brytanii - Britten Sinfonia (Cambridge) wystąpi w niedzielę, 19 listopada 2006 roku o godz. 12.00 w Sali Złotej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W roli solistów koncertu zaprezentują się jej muzycy: Alina Ibragimova – skrzypce, Joy Farrall - klarnet i Huw Watkins – fortepian.
Cykl południowych spotkań w Filharmonii Krakowskiej z brytyjskimi muzykami odbywać się będzie w ramach kulturalnej wymiany między regionem Małopolski a Wschodnią Anglią. Filharmonia pragnie w ten sposób nawiązać do zwyczaju popularnych w Wielkiej Brytanii Lunchtime concerts czyli południowego obcowania z muzyką. Motywem przewodnim listopadowego koncertu orkiestry będzie muzyczny kontrast. Dlatego też wykonane zostaną zarówno kompozycje klasyków, jak i młodszych twórców. Występ rozpoczną fragmenty Historii żołnierza Igora Strawińskiego, następnie usłyszymy utwory młodego brytyjskiego artysty – Michaela Zeva Gordona, które stanowić będą preludium dla premierowego wykonania najnowszego dzieła Huwa Watkinsa - Senne marzenie, młodego kompozytora z Cambridge, który wystąpi także wśród solistów. Koncert zamkną Kontrasty Béli Bartóka, mniej znane dzieło słynnego węgierskiego kompozytora, napisane specjalnie dla Benny’ego Goodmana w 1939 roku.
Kolejne koncerty Britten Sinfonia w Filharmonii Krakowskiej odbędą się 17 grudnia, 14 stycznia, 2 lutego i 4 marca 2007 roku.

Więcej


Wydawnictwo Acte Préalable zaprasza na koncert z okazji 60 rocznicy śmierci Zygmunta Stojowskiego oraz premiery pierwszej polskiej płyty w całości poświęconej jego twórczości. Odbędzie się on w dniu 19 listopada 2006 roku o godz. 11.00 w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym (ul. Morskie Oko 2) w Warszawie. W wykonaniu Joanny Ławrynowicz - fortepian i Jarosława Domżała - wiolonczela usłyszymy kompozycje: Introdukcję i Poloneza C-dur op. 3 Fryderyka Chopina, Walc liryczny op. 15 Władysława Żeleńskiego i Romans, Fantazję op. 31 i Sonatę op. 18 Zygmunta Stojowskiego. Wstęp wolny.


Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie z Eugeniuszem Knapikiem (na zdjęciu), poświęcone najnowszej twórczości kompozytora. Spotkanie inaugurujące cykl Galeria kompozytorów polskich odbędzie się 20 listopada 2006 roku (poniedziałek) o godz. 17 w Sali Senatu Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.


Dzieła polskich kompozytorów - Mieczysława Karłowicza Serenada na orkiestrę smyczkową i wybór pieśni w opracowaniu na głos i orkiestrę oraz Stanisława Moryto Koncert wiolonczelowy - usłyszymy we wtorek, 21 listopada 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Partie solowe wykonają Dorota Lachowicz (mezzosopran), solistka Warszawskiej Opery Kameralnej i wiolonczelista Tomasz Strahl. Towarzyszyć im będą Warszawscy Soliści Concerto Avenna pod kierunkiem Andrzeja Mysińskiego (na zdjęciu).