Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice

  • 2 sierpnia – przypada rocznica urodzin dwóch kompozytorów: 125-ta Stanisława Kazuro (1881-1961) i 75-ta Henryka Schillera
  • 8 sierpnia – dwóch kompozytorów obchodzi urodziny: 60-te Mieczysław Mazurek i 35-te Wojciech Widłak
  • 17 sierpnia – 45 urodziny świętuje kompozytor i pedagog Wiesław Cienciała
  • 21 sierpnia – mija 40 rocznica śmierci kompozytora i pianisty, jednego z członków słynnej grupy „Młoda Polska” - Apolinarego Szeluto (1884-1966)
  • 27 sierpnia - przypada 5 rocznica śmierci dyrygenta, kompozytora i pedagoga Witolda Krzemieńskiego (1909-2001)
  • 28 sierpnia - 55 urodziny świętuje kompozytor i krytyk muzyczny Rafał Augustyn
  • 30 sierpnia - 70 urodziny obchodzi znany kompozytor Edward Pałłasz


FORUM MUSICUM
Wrocław, 1 - 31 sierpnia 2006


W tym roku, podczas czwartej edycji festiwalu Forum Musicum wystąpią między innymi: światowej sławy zespoły HIS MAJESTYS SAGBUTTS & CORNETTS z XVII–wieczną muzyką wenecką oraz CANTUS KÖLN z madrygałami Schütza i Monteverdiego. Wrocławska orkiestra barokowa HARMONOLOGIA wykona operę RODELINDA Georga Fridricha Händla. Międzynarodowa obsada artystów wystąpi w ramach specjalnych koncertów odbywających się w każdy piątek sierpnia O ZACHODZIE SŁOŃCA. Usłyszymy recitale na viole da gamba w wykonaniu Ralpha Meulenbroeksa i Petra Wagnera. W każdą sobotę organizatorzy zapraszają na SPACERY MUZYCZNE po centrum Wrocławia dla przypomnienia wielkiej historii muzycznej miasta. W każdą niedzielę muzyka klasyczna w formie klubowej, czyli LENIWE NIEDZIELE w klubie Mleczarnia: kilka sonat + leniwe pierogi.

BILETY do nabycia w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem: Cantus Cölln 25 PLN, wtorki, środy i czwartki 20 PLN, inne 15 PLN, soboty / niedziele wstęp wolny, KARNET na wszystkie koncerty 100 PLN

Program koncertów dostępny pod adresem: www.forummusicum.com


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
27 czerwca - 25 sierpnia 2006


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Już blisko pół wieku we wtorkowe i piątkowe wieczory lipca i sierpnia oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych jak i nowych, których premiery światowe właśnie tu mają miejsce. Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Składa się z dwóch części - centralnej i bocznej. Organista może grać na obu jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami - trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami, uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają znakomici wirtuozi z całego świata.
Festiwal potrwa do 25 sierpnia. W tej edycji festiwalu obok artystów z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe.


Cykl Letnich Koncertów organizowanych przez poznańską Akademię Muzyczną we współpracy z Urzędem Miasta Poznania odbędzie w każdą środę o godz. 17.00 od 5 lipca do 30 sierpnia 2006 roku. Czternasta edycja lipcowo-sierpniowych spotkań z muzyką będzie miejsce w Sali Białej Urzędu Miejskiego przy Placu Kolegiackim w Poznaniu. Na wszystkie koncerty wstęp dla publiczności jest wolny!

Więcej


Prezentacje Muzyczne w Żelazowej Woli

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Dworku w Żelazowej Woli, po raz pierwszy w tym sezonie, na odbywające się od początku maja „Prezentacje Muzyczne”. Jest to cykl codziennych recitali chopinowskich, od wtorku do soboty włącznie (początek o godz. 12), niezależnie od tradycyjnych koncertów niedzielnych. Bohaterami „Prezentacji”, które potrwają do końca września, są najbardziej utalentowani studenci i młodzi asystenci klas fortepianu uczelni muzycznych z całego kraju.

Kalendarium w sierpniu:
  • 1 - 5 sierpnia, godz. 12.00 - Tomasz Krawczyk, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • 8 - 12 sierpnia, godz. 12.00 - Katarzyna Kraszewska, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • 15 - 19 sierpnia, godz. 12 00 - Piotr Sałajczyk, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • 22 - 26 sierpnia, godz. 12 00 - Grzegorz Niemczuk, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • 29 sierpnia - 2 września, godz. 12.00 - Agata Łukasiewicz, Studentka Akademii Muzycznej im. Ignacego J.Paderewskiego w Poznaniu

Wstęp na koncert w cenie biletu wejściowego do parku. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do nabycia w Żelazowej Woli w kasie przy wejściu do parku.

Uwaga! Od 1 czerwca 2006 łatwiej, taniej i wygodniej do Żelazowej Woli można będzie dojechać mikrobusem z centrum Warszawy i powrócić do stolicy po koncercie - za 23 zł w obie strony. Mikrobus odjeżdżać będzie spod Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich, ul. Okólnik 1 w następujących godzinach:
  • od wtorku do soboty o godz. 10.30, wprost na południowe „Prezentacje Muzyczne" w wykonaniu młodych pianistów (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 13.00)
  • w niedzielę o godz. 13.30, na tradycyjny niedzielny recital gwiazd fortepianu o godz. 15.00 (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 16.15).
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o rezerwację biletów: tel. (022) 827-54-73 w.108, e-mail: zwysocki@nifc.pl


„Mariackie Recitale Organowe”
w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie


W lecie bieżącego roku po raz kolejny w krakowskiej Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się cykl koncertów "Mariackie Recitale Organowe".
W ramach tegorocznego festiwalu, który potrwa do 22 sierpnia, będzie można usłyszeć sześć koncertów: pięć w Bazylice Mariackiej oraz jeden w Kościele Św. Wojciecha na Rynku Głównym. Początek o godz. 19.30.

Więcej


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH …ALE NIE TYLKO odbędzie się w dniach 1 czerwca – 24 sierpnia 2006 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Warszawie. Wypełni go 13 koncertów - w każdy czwartek o godzinie 19.00. W koncertach udział wezmą znakomici wykonawcy polscy i zagraniczni, między innymi: Josef Still, Bertalan Hock, Tünde Szabóky, Wolfgang Kleber, Joachim Grubich, Jerzy Dziubiński, „Ensemble de Narol” (Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz, Hanna Turonek, Sebastian Aleksandrowicz, Tomasz Bińkowski, Anton Birulia, Grzegorz Lalek, Anna Wandtke, Sebastian Wypych) oraz Zespół Wokalny „La tampesta”. W koncercie Inauguracyjnym (1 czerwca) wystąpią : Jerzy Dziubiński (organy) i Lwowski Chór Kameralny „Gloria” pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa.
Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. W Kościele św. Trójcy w Warszawie znajdują się jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych.
Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal BACH ...ALE NIE TYLKO organizowany jest od dziewięciu lat przez Parafię Ewangelicko - Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Do 10 sierpnia 2006 roku trwać będzie XVI Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Jego celem jest popularyzacja sztuki organowej, odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki we wnętrzach krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Koncerty odbywają się we wnętrzach najpiękniejszych kościołów Krakowa (OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej) w kolejne czwartki.

Więcej


Władze Miasta Poznania i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary zapraszają do Poznańskiej Kolegiaty Farnej na Farne Koncerty Organowe i Kameralne - codziennie (oprócz niedziel) o godz. 12.15 oraz na Staromiejskie Koncerty Organowe i Kameralne – w każdy czwartek lipca i sierpnia o godz. 20.00.
Po koncertach południowych przewodnik zabierze wszystkich chętnych w mroczne i niezmiernie ciekawe czeluści podziemi poznańskiej Kolegiaty.

Więcej


W dniach 3 -5 sierpnia 2006 roku w Gdańsku odbędzie się XXVIII Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy”.
Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy” to cykliczna impreza międzynarodowa, prezentująca tradycyjną kulturę muzyczną narodów zamieszkujących północną półkulę świata, w jej „folkowej” postaci. Festiwal odbywa się co roku w okresie letnim w Gdańsku, towarzysząc Jarmarkowi Dominikańskiemu.
W programie tegorocznego Festiwalu ważne miejsce zajmuje skandynawska muzyka folkowa. To właśnie Szwedzi przed trzydziestu laty zainicjowali program ożywienia swojej muzyki tradycyjnej. Przywracanie zapomnianych lokalnych zwyczajów i tradycji – w czasie, gdy niepodzielnie królowała muzyka rockowa – mogło się wydawać zadaniem karkołomnym. A jednak wkrótce w Skandynawii tysiące młodych ludzi zaczęło grać, śpiewać, tańczyć jak ich wiejscy przodkowie, ale – dostosowując stare wzory do wymogów współczesnej kultury masowej.
Wśród gwiazd tegorocznej edycji Festiwalu będzie zespół Groupa, pionier szwedzkiej sceny folkowej, zdobywca dwóch nagród Grammy. Zespół wykonuje swój własny rodzaj współczesnego szwedzkiego folku: głęboko zakorzenionego w tradycji, jednocześnie zawsze posługującego się współczesną instrumentacją i improwizacją. Danię reprezentować będzie zespół folkowy ZAR. Dwie dotąd wydane płyty grupy zostały nagrodzone Danish Music Award, najwyższą nagrodą rynku muzycznego w Danii. Zachwyt wzbudza szczególnie wokal frontmanki zespołu – Sine Lauritsen, porównywany przez krytyków do głosu Norah Jones. Z Niemiec przybędzie zespół Malbrook, który podkreśla, że w swojej twórczości opiera się przede wszystkim na inspiracjach płynących z trwających od wieków powiązań kulturalnych północnych Niemiec ze Skandynawią.
Obok reprezentacji skandynawskiej, na Festiwalu „Dźwięki Północy” w tym roku wystąpią również polskie zespoły, czerpiące zarówno z rodzimych tradycji muzycznych, jak i tych pochodzących z innych kultur. Festiwal zainauguruje koncert dobrze znanego zespołu Carrantuohill. Grupa wykonuje tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji. Swój bogaty repertuar opiera na „celtyckich korzeniach”, dodając do nich własne opracowania aranżacyjne. Festiwalowa scena gościć będzie również zespół KlezmaFour, zdobywcę Specjalnej Nagrody im. Czesława Niemena za wyróżniającą się kreację artystyczną na IX Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w kwietniu 2006 roku, a także dwie trójmiejskie grupy – ukraińską kapelę folkową Chutir oraz pochodzącą z Kaszub Kompanijô Wãdzebôków.

Więcej


Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju odbędzie się w dniach 4-12 sierpnia 2006 roku.


„VII Letnia Filharmonia Aukso”
4-12 sierpnia 2006


Od 4 do 12 sierpnia 2006 roku trwać będzie siódma edycja festiwalu Letnia Filharmonia Aukso, organizowanego przez Fundację "Młoda Muzyka Śląska" przy współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach, Urzędem Miejskim w Suwałkach i Urzędem Miasta w Augustowie, a także instytucjami kulturalnymi (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Ośrodek Kultury w Sejnach, Augustowskie Placówki Kultury).
W tym roku do udziału w koncertach orkiestrowych i kameralnych w ramach Letniej Filharmonii zostali zaproszeni m.in.: ponownie znakomita flecistka polska Jadwiga Kotnowska, utalentowana harfistka Anna Sikorzak-Olek, a także Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wykonawczo przedsięwzięcie opiera się na jednej z najlepszych i najmłodszych orkiestr kameralnych w Polsce - Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
Wydarzeniem siódmej edycji Filharmonii będzie prawykonanie Koncertu fletowego Macieja Małeckiego (4 sierpnia).

Więcej


W piątek, 4 sierpnia 2006 roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” wystąpi z kolejnym koncertem we Francji, na festiwalu organizowanym w pięknej miejscowości na Lazurowym Wybrzeżu - 57. Festival de Musique de Menton. Zespół pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wystąpi wraz z wybitnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem, laureatem słynnego moskiewskiego konkursu "Czajkowski". W programie: W. A. Mozart - Serenata notturna KV 139, J. Haydn - Koncert wiolonczelowy C-dur Hob VIIb/1, P. Czajkowski - Serenada na smyczki C-dur op.48.
Festival de Musique de Menton, organizowany od 1950 roku, jest jednym z najważnieszych wydarzeń muzycznego kalendarza Francji. Innymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m. in. Maxi Vengerov (dyrygent i skrzypce), Mikhail Ovrutsky (skrzypce), Teresa Berganza (sopran), Lang Lang (fortepian).


Pomiędzy 5 a 13 sierpnia 2006 roku polski pianista Marcin Dominik Głuch (na zdjęciu) odbędzie tournee koncertowe po północnej Szwecji. W programie siedmiu zaplanowanych koncertów znajdą sie utwory fortepianowe Haydna, Mozarta, Chopina, Wagnera, Paderewskiego, Peterssona-Bergera i Chaczaturiana. Koncerty te bedą miały miejsce w nastepujących miejscach:
  • 5 sierpnia 2006 - Kościół w Dikanas (Południowa Laplandia)
  • 6 sierpnia 2006 - Kościół w Vilhelminie (Południowa Laplandia)
  • 7 sierpnia 2006 - Kościół w Dorotei (Południowa Laplandia)
  • 8 sierpnia 2006 - Kościół w Sorsele (Południowa Laplandia)
  • 10 sierpnia 2006 - Kościół w Umea (Departament Miasta Umea)
  • 12 sierpnia 2006 - Kościół w Älvsbyn (Departament Miasta Pitea)
  • 13 sierpnia 2006 - Katedra Nadluljańska w Boden (Departament Miast Lulea i Jokkmoks)
Kolejne tournee pianisty po Szwecji zaplanowane jest na miesiąc wrzesień.


Kolejne koncerty VII edycji wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej - „Kolory Polski” odbędą się w sierpniu 2006 roku. W tym roku festiwal wędruje po takich miejscach, jak Muzeum w Łowiczu, Klasztor Księży Salezjanów w Lutomiersku, Opactwo Cystersów p.w. św. Tomasza w Sulejowie, Kościół św. Idziego w Inowłodzi, Archikolegiata p.w. NMP i św. Aleksego w Tumie, Muzeum Zamek w Oporowie, Klasztor Sióstr Urszulanek w Sieradzu, Muzeum Wawelskich w Tubądzinie, Klasztor OO. Bernardynów-Warta, by wraz z ostatnim koncertem – w dniu 27 sierpnia 2006 roku - powrócić do Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Siedem koncertów sierpniowych wypełni muzyka dawna i współczesna, utwory wokalne, instrumentalne (m.in. na perkusję, na trąbki i na organy), a także muzyka filmowa (Suita z filmu Dracula Wojciecha Kilara).

Więcej


Stegna, jedna z najpiękniejszych miejscowości Mierzei Wiślanej, położona na prastarym bursztynowym szlaku, od dawna jest uważana za wspaniały region letniskowy i wypoczynkowy. Najcenniejszym jej zabytkiem jest kosciół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (na zdjęciu), o konstrukcji szachulcowej, pochodzący w obecnej postaci z konca XVII wieku (1682-1683). Już po raz czterdziesty w okresie wakacyjnym w kościele tym odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywają się w każdą sobotę do 19 sierpnia 2006 roku o godz. 16.00.

Więcej


Gmina Władysławowo zaprasza na Letni Festiwal Muzyczny w Roku Jubileuszowym Towarzystwa Jezusowego Jastrzębia Góra 2006, który odbędzie się w kościele pw. Św. Ignacego Loyoli (ojców jezuitów) w Jastrzębiej Górze. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce w lipcu i sierpniu w każdą sobotę oraz wybrane poniedziałki i środy, zawsze o godz. 20.00. Dyrektor artystyczny - Robert Grudzień. Gościem specjalnym festiwalu będzie Krzysztof Penderecki, który w dniu 19 lipca poprowadzi Orkiestrę Sinfonietta Cracovia.

Więcej


Dwunasty cykl Letnich Koncertów Kameralnych, organizowanych przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku. Impreza odbywa się od kilkunastu lat w każde niedzielne popołudnie lipca i sierpnia w plenerze Dworku Białoprądnickiego. Adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty w sierpniu:
  • niedziela, 6 sierpnia:
    - godz.12.00 - Rieko Nezu (Japonia)
    - godz.16.00 - Aldona Budrewicz-Jacobson (Szwajcaria)
  • niedziela, 13 sierpnia:
    - godz.12.00 - Janne Mertanen (Finlandia)
    - godz.16.00 - Rafał Łuszczewski
  • niedziela, 20 sierpnia:
    - godz.12.00 - Kazimierz Gierżod
    - godz.16.00 - Wojciech Świtała
  • niedziela, 27 sierpnia:
    - godz.12.00 - Maria Szraiber
    - godz.16.00 - Jacek Kortus


Na XII Letnie Koncerty Kameralne 2006, organizowane w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku w każde niedzielne popołudnie, zaprasza Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
Letnie Koncerty Kameralne to cykl koncertów odbywających się od kilkunastu lat w plenerze Dworku Białoprądnickiego i adresowanych do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


Do 27 sierpnia 2006 roku potrwa wakacyjny cykl muzyczny, adresowany do melomanów, warszawskich rodzin i turystów - Festiwal Zespołów Kameralnych 2006, czyli Koncerty Królewskie i Koncerty pod Lipą.
Koncerty Pod Lipą oraz Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich, niedzielnych koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich (Estrada za Starą Pomarańczarnią) oraz w Wilanowie (Taras Różany). Historia koncertów sięga przełomu lat 70-tych i 80-tych, toteż można powiedzieć, że szczycą się one już ponad 25-letnią tradycją. Na koncerty od samego początku swojego istnienia wstęp jest bezpłatny i na każdym gromadzi się minimum 300 osób publiczności, stanowią one bowiem interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy. Są rodzajem „filharmonii plenerowej”. Koncepcja imprezy polega zazwyczaj na prezentacji najwybitniejszych polskich orkiestr kameralnych i zespołów.
W tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, orkiestry grają w niedziele dwukrotnie ten sam program – najpierw o 13.30 w Łazienkach i trzy godziny później w Wilanowie (początek koncertu o godzinie 16.30). Festiwal wypełni 10 (podwójnych) koncertów, z których każdy będzie miał odrębny charakter, o czym świadczy konkretny tytuł każdego z nich. Wystąpią bardzo różnorodne zespoły kameralne (od orkiestr kameralnych po zespoły muzyki dawnej, salonowe, perkusyjne oraz promenadowe, wykonujące przeboje muzyki klasycznej).
Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności stolicy, wielu polskich recenzentów podkreślało wysoki poziom wykonawczy wszystkich zaproszonych zespołów i znakomicie skonstruowane programy, dostosowane do charakteru ogrodów królewskich. Koncerty są wzbogacone o formułę prowadzącego, który krótko wprowadza publiczność w klimat i historię wykonywanych utworów oraz przedstawia wykonawców.

Więcej


W kolejne niedziele od 2 lipca do 17 września 2006 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Emanuele Cardi - fenomenalny wirtuoz z Włoch, jeden z czterech włoskich organistów, którzy ze względu na jakość produkcji mogą zawsze liczyć na wsparcie włoskiego Ministerstwa Kultury, Kristiaan Seynhave (Belgia) – laureat wielu konkursów organowych, m.in. zdobywca I nagrody na konkursie organowym im. Cesara Francka w Haarlem w 1998 r., wielokrotny wykonawca wszystkich utworów J. S. Bacha, F. Liszta i C. Francka (w Warszawie wystąpi z recitalem bachowskim), Janet Harms – czołowa organistka USA, wielokrotnie występowała w Carnegie Hall, ulubienica publiczności za wirtuozerię i spontaniczność w grze, Elmar Lehnen – doskonały niemiecki improwizator i interpretator, organista bazyliki w Kevelaer gdzie znajdują się wielkie ponad 100 głosowe organy.

Więcej


Żarnowiec - wieś w północnej części województwa pomorskiego, niedaleko Pucka, kojarzona jest głównie ze znajdującą się w jej pobliżu elektrownią. Sama miejscowość warta jest jednak odwiedzenia ze względu na zabytki - gotycki zespół klasztorny Benedyktynek z kościołem Zwiastowania NMP, wzniesiony w XIII i 1 poł. XIV wieku. Jednonawowe wnętrze kościoła przykryte jest sklepieniem gwiaździstym z początku XV wieku, z bogato dekorowanymi wspornikami. W skarbcu znajduje się cenny zbiór haftów liturgicznych (XVII-XVIII w.), liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy (XV, XVII, XVIII w.).
Po raz pierwszy w tym roku w okresie wakacyjnym w kościele w każdą niedzielę lipca i sierpnia 2006 o godz. 20.30 odbędą się koncerty Żarnowieckiego Lata Muzycznego. Wstęp wolny.

Więcej


I Dni Gitary w Dworku Białoprądnickim

W dniach 7-11 sierpnia 2006 roku w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” obędą się Pierwsze Krakowskie Dni Gitary Klasycznej, na które organizatorzy zapraszają zarówno młodych gitarzystów, jak i dojrzałych muzyków pragnących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Podczas Dni Gitary odbędą się lekcje mistrzowskie prowadzone przez światowej sławy wirtuozów gitary klasycznej, profesorów zagranicznych uniwersytetów: Gerharda Reichenbacha (Niemcy) oraz Andrzeja Mokrego (Niemcy). Sami mistrzowie wystąpią również z solowymi recitalami. Dodatkowo w ramach Dni Gitary odbędą się koncerty otwarte dla publiczności.

PROGRAM:
  • 7-11 sierpnia 2006 - Lekcje mistrzowskie dla gitarzystów z Polski i zagranicy
    prowadzenie: Andrzej Mokry (Niemcy), Gerhard Reichenbach (Niemcy)
  • 7 sierpnia 2006, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, godz. 19.00 - Koncert inauguracyjny w wykonaniu Andrzeja Mokrego i Jewgienija Sztiepy
  • 10 sierpnia 2006, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, godz. 19.00 - Koncert Gerharda Reichenbacha (Niemcy)
  • 11 sierpnia 2006, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, godz. 19.00 - Koncert Finałowy uczestników kursu


Od 29 lipca do 20 sierpnia 2006 roku trwać będzie w Gdańsku największa i najstarsza impreza tego miasta - Jarmark św. Dominika. Jej tradycja sięga XIII wieku. W ostatnią sobotę lipca ściągały do Gdańska liczne rzesze niemieckich, francuskich, angielskich, a nawet hiszpańskich i portugalskich kupców. Do portu zawijało ponad 400 okrętów z francuskim i hiszpańskim winem, jedwabiem, konfiturami, portugalskimi przyprawami korzennymi, cyną i suknem angielskim. Przybywali zewsząd cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Dziś jarmark jest równie wielką atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych i sportowych. Rozmach gdańskiego jarmarku porównywany jest z tak głośnymi imprezami europejskimi jak Octoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu.
Muzyczną część Jarmarku św. Dominika wypełni m.in. koncert Kayah połączony z pokazem sztucznych ognii (inauguracja) oraz koncerty organowe w bazylice św. Mikołaja (30-31 lipca, 7, 13-14 i 20 sierpnia).

Więcej


II Światowy Festiwal Kontrabasowy
Wrocław, Dolny Śląsk
12-19 sierpnia 2006


II Światowy Festiwal Kontrabasowy - II World Bass Festiwal Wrocław, który odbędzie się w dniach 12-19 sierpnia 2006 roku w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na Uniwersytecie Wrocławskim, we wnętrzach Arsenału oraz na scenie Teatru i Filharmonii Wrocławskiej jest w zamyśle organizatorów – Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów - kontynuacją przedsięwzięcia zapoczątkowanego w sierpniu 2004, kiedy to przy okazji obchodów dziesięciolecia działalności stowarzyszenia udało się zgromadzić we Wrocławiu kilkudziesięciu wybitnych artystów na pierwszym Światowym Festiwalu Kontrabasowym we Wrocławiu.
Formuła drugiej edycji wzbogaci się o nowe gatunki, jak np. teatr instrumentalny czy muzykę elektroakustyczną. Planowane są koncerty adresowane do najmłodszych odbiorców i wernisaż prezentujący twórczość mieszkającej w USA bułgarskiej malarki Kiny Bagovskiej ilustrowany koncertem siostry - kontrabasistki - Petyi Bagovskiej z Sofii. Oprócz bałkańskich impresji zaprezentowany zostanie cykl zatytułowany Kontrabas na mapie świata, w ramach którego posłuchać będzie można m.in. niepowtarzalnego brzmienia kontrabasu w argentyńskiej muzyce A. Piazzolli i hiszpańskim flamenco w mistrzowskim wykonaniu topowego duetu z Francji: Renauld Garcia Fons - kontrabas, Antonio Ruiz - gitara flamenco. Po raz w pierwszy w Polsce wystąpi ulubieniec słynnej wokalistki jazzowej Diany Krall - kontrabasista jazzowy John Clayton, który zagra wraz ze swoim synem Geraldem Claytonem, pianistą jazzowym. Wystąpią również znakomici jazzmani polscy: kontrabasista Jacek Niedziela z bratem Wojciechem - pianistą, Vitold Rek - kontrabas, śpiew i Amerykanin Tom Knific w duecie żoną - skrzypaczką polskiego pochodzenia Renatą Artman Knific. Atrakcją festiwalu stanie się występ Jerzego Stuhra, nie mającego sobie równych w interpretacji monodramu Kontrabasista P. Sueskinda. Wśród gwiazd festiwalu znajdą się takie znakomitości świata kontrabasowego, jak Franco Petracchi z Rzymu, czy Jorma Katrama z Helsinek. Po koncertach organizatorzy przewidują spotkania z artystami. Uczniów i pedagogów zainteresują kontrabasowym prezentacje i warsztaty Virginii Dixon z USA, która jest jednym z najbardziej w świecie uznanych ekspertów Nauczania na kontrabasie metodą Suzuki. Młodzi adepci gry będą mieli okazję zaprezentowania się podczas klas mistrzowskich prowadzonych przez wszystkich solistów i wykładowców festiwalu. Będą miały miejsce wykłady, klasy mistrzowskie, konsultacje w zakresie awansu zawodowego nauczycieli prowadzone przez ekspertów MEN - Marię Len i Waldemara Ogrodniczaka, koncert i prezentacja walorów kontrabasu szerokiemu gronu odbiorców podczas plenerowego występu orkiestry kontrabasowej na Rynku Wrocławskim, którą poprowadzi Dominik Schulz. Wielką atrakcją będą także recitale wirtuozowskie Miloslava Jelinka i Miloslava Gajdosa z Czech oraz koncert kompozytorski Tadeusza Wieleckiego i koncert duetu Irena Olkiewicz - kontrabas, Krzysztof Zgraja - flet.
Reprezentowanych będzie większość nurtów muzycznych od klasyki poprzez jazz aż do muzyki eksperymentalnej, a nawet rozrywkowej, wirtuozowską zabawę na kilku kontrabasach równocześnie usłyszymy w wykonaniu laureata Europejskiej Nagrody Kulturalnej - zespołu kontrabasowego Klausa Trumpfa - Bassiona Amorosa z Monachium, w którym grają wielokrotni laureaci najbardziej prestiżowych konkursów kontrabasowy na świecie m.in. Roman Patkolo (Słowacja), Artem Chirkov (Rosja), Andrei Shynkevich (Białoruś), George Makhoshvili (Gruzja), Jan Jirmasek (Czechy), Ljubinko Lazic (Serbia), Andrew Lee (Południowa Korea) i Goran Kostić (Serbia). W koncercie „na wesoło” wystąpi także: amerykańsk kwartet kontrabasowy "Bad Bass Boyz" w składzie: David Murray, Volkan Ohron, Paul Sharpe i Anthony Stoops.

Program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej organizatora - www.doublebass.vel.pl/program.php


Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy jest największym letnim festiwalem w Polsce i w naszej części Europy. Przez dwa tygodnie - od 12 do 26 sierpnia 2006 roku - w jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk rozbrzmiewać będzie piękna muzyka, a na scenie pojawią się wielkie gwiazdy, ulubieńcy publiczności. W świetle telewizyjnych jupiterów oglądać będziemy parady gwiazd, spektakle operowe, operetkowe, baletowe i musicalowe, promenadowe i teatralne, programy rozrywkowe oraz filmy z Janem Kiepurą.

Więcej


Trio Duda - Kwiatkowski - Salwarowski w Antoninie

Dnia 12 sierpnia 2006 roku o godz. 19, w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego 2006, odbędzie się koncert z udziałem młodych muzyków: skrzypaczki Katarzyny Dudy, wiolonczelisty Rafała Kwiatkowskiego i pianisty Huberta Salwarowskiego. Artyści wykonają dzieła Brahmsa, Wieniawskiego i Piazzolli oraz wspólnie arcydzieło muzyki kameralnej - Trio H-dur op. 8 Johannesa Brahmsa.
Podczas Festiwalu będzie można usłyszeć również recitale skrzypcowe Krzysztofa Jakowicza (6 sierpnia) i Mariusza Patyry (20 sierpnia), a także koncert znakomitej polskiej śpiewaczki - Ewy Podleś (27 sierpnia).
Organizatorem cyklu jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.


III Jarmark Wigierski odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia 2006 roku. Jest on już obecnie jedną z najważniejszych tego typu imprez w naszym kraju i największą na Suwalszczyźnie. Jarmark wpisuje się w ponad trzechsetletnią tradycję odpustów wigierskich przypadających na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
III Jarmark Wigierski nawiązuje do tradycji średniowiecznych jarmarków, pełniących niegdyś funkcje nie tylko handlowe, ale także społeczne i kulturotwórcze. Jarmarki były bowiem miejscem spotkań między ludźmi i między kulturami. Generowały różnego rodzaju zdarzenia twórcze i artystyczne. Przyciągały ludność z okolicy bliższej i dalszej, wzbogacając miejscową tkankę kulturową.

Więcej


Trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2006 odbywać się będzie od 4 czerwca do 22 października 2006 roku w wybrane niedziele każdego miesiąca. Zainauguruje go wykonanie Misterium na gongach i misach dźwiękowych Iwony Jędruch w interpretacji Elżbiety Towarnickiej (sopran) i Konrada Mastyło (organy), a zakończy – koncert jubileuszowy Chóru św. Jadwigi. Pozostałe dziewięć wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znanych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Roberta Grudnia (organy), pełniącego również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, Albeny Dimitrovej (sopran), Marie-France Messager (organy), Maurycego Woźniaka (trąbka), Romana Siwka (puzon), Wiktora Łyjaka (organy), Tytusa Wojnowicza (obój), Ewy Urygi (śpiew), Cracow Brass Quintet, Polskiego Tria Kameralnego, Zespołu Wokalnego "Bursztynowa Lira", Zespołu Kameralnego "All ` Antico", Kwartetu Smyczkowego “Da Kamera” i Wrocławskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Więcej


W ramach „Gdańskiego Lata Muzycznego” Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na autorski program muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego, który jest kompilacją najpiękniejszych i najbardziej znanych tematów muzycznych skomponowanych dla filmu i telewizji – dnia 13 sierpnia 2006 roku o godz. 20.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance. Usłyszymy muzykę do największych polskich superprodukcji takich, jak Ogniem i Mieczem oraz Stara Baśń Jerzego Hoffmana, czy W Pustyni i w Puszczy Gavina Hooda. Prawdziwą gratką będą również fragmenty z najnowszej produkcji kompozytora – nowej muzyki do niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1916-1018, skomponowanej na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni Limelight Films. Zabrzmią również utwory napisane dla telewizji, zwłaszcza piosenki serialowe (Czułość i kłamstwa, Na dobre i na złe) w specjalnie przygotowanych aranżacjach symfonicznych. Wiele utworów pisanych przez Krzesimira Dębskiego dla potrzeb filmu żyje swoim własnym, pozafilmowym, koncertowym życiem.
Wystąpi Anna Jurksztowicz – śpiew (na zdjęciu), a Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi sam kompozytor - Krzesimir Dębski.


Oraganizowany już po raz trzydziesty pierwszy przez znany zespół oratoryjno-kantatowy "Cappella Cracoviensis" festiwal "Muzyka w starym Krakowie" odbędzie się w dniach od 15 do 31 sierpnia 2006 roku. Celem imprezy jest nie tylko wypełnienie wakacyjnej luki w kulturalnym życiu Krakowa, ale również przybliżenie odwiedzającym miasto turystom poprzez muzykę uroków krakowskich zabytków, wykorzystywanych na miejsca koncertów. Program poszczególnych wieczorów i jego wykonawcy dobierani są w ten sposób, aby ukazać wielowątkowość kulturalnych tradycji Krakowa. Koncertom muzyki dawnej towarzyszą zawsze wykonania utworów nowszych, także współczesnych, a gwiazdy europejskich i światowych estrad występują obok artystów polskich.

Więcej


Paweł Łukaszewski w Ameryce Południowej

Paweł Łukaszewski został zaproszony przez Universidad del Salvador z Buenos Aires (Argentyna) oraz Pontificia Universidad Catolica de Valparaiso (Chile) do wygłoszenia wykładów o własnej muzyce sakralnej.
Obok odczytów odbędą się wykonania jego utworów na Międzynarodowych Festiwalach w San Juan (Argentyna) – 17 sierpnia 2006 roku o godz. 19.00 (w programie O Adonai na chór a cappella i Elogium na baryton i orkiestrę smyczkową) oraz Santiago de Chile – 18 sierpnia o godz. 17. W Chile Paweł Łukaszewski poprowadzi także kursy master class dla dyrygentów chóralnych i weźmie udział w koncercie promującym najnowszą płytę zawierającą kompozycje Mariana Borkowskiego, Borisa Alvarado i Pawła Łukaszewskiego.
Patronaty nad tymi wydarzeniami objęły Ambasady RP w stolicach obu krajów.


Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
"Chopin i Jego Europa"

(od Mozarta do Friedricha Guldy)

W dniach od 19 do 31 sierpnia 2006 roku odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Tegoroczna edycja, zatytuowana Od Mozarta do Friedricha Guldy przygotowywana jest we współpracy z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Programem 2 Polskiego Radia.  W ramach Festiwalu odbędzie się 12 koncertów w tym 8 koncertów symfonicznych, 3 recitale i jeden koncert kameralny. Gośćmi Festiwalu będzie 200 wykonawców – 20 solistów, 4 dyrygentów i 3 orkiestry. Wśród solistów wystąpi 4 zwycięzców konkursów chopinowskich: Martha Argerich (trzykrotnie), Rafał Blechacz (dwukrotnie), Garrick Ohlsson, Dang Thai Son. Ponadto światowej sławy artysci: Nicholas Angelich, Andrzej Bauer, Renaud Capuçon, Nelson Goerner, Rico Gulda, Paul Gulda, François-Frédéric Guy, Olli Mustonen, Fou Ts’ong, Lilya Zilberstein, Sergio Tiempo, Kristian Bezuidenhout, Makoto Ozone i Paquito D'Rivera. Towarzyszyć im będą Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia i Orkiestra XVIII Wieku. Orkiestry poprowadzą: Frans Brüggen, Jerzy Maksymiuk, Alexandre Rabinovitch-Barakovsky i Antoni Wit.
W tegorocznej edycji Festiwalu dopełnionego podtytułem: „Od Mozarta do Friedricha Guldy”, w 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta organizatorzy złożą hołd wielkiemu Wiedeńczykowi. W programie festiwalu zaprezentowane zostaną obok dzieł Chopina i Mozarta utwory Beethovena, Schumanna, Griega, Panufnika, Guldy i in.

Więcej


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „VIVA IL CANTO”
Cieszyn, 18-26 sierpnia 2006


Dnia 18 sierpnia 2006 roku w Cieszynie rozpocznie się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”.
Tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu rozpocznie Wielka Msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. W piątek 18 sierpnia w Kościele Ewangelickim zagra Capella Cracoviensis pod batutą Stanisława Krawczyńskiego, a zaśpiewają: Katarzyna Jagiełło, Luciá Knotékowá, Thomas Gottschalk, Łukasz Rynkowski. Drugiego dnia na cieszyńskim rynku odbędzie się koncert szlagierów z filmów i musicali Światło i muzyka – przeboje i fajerwerki. Posłuchać będzie można dobrze znanych hitów w wykonaniu Violetty Białk, Sabiny Olbrich – Szafranie, Mieczysława Błaszczyka i Macieja Bartczaka. Orkiestrę Filharmonii Zabrzańskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Wstęp na koncert darmowy. Tradycją Festiwalu są koncerty w nietypowych miejscach. Muzycy gościli już na cieszyńskim rynku, Moście Przyjaźni nad Olzą oraz na Wzgórzu Zamkowym. Tak też będzie w tym roku. W czwartek 24 sierpnia w zabytkowych salach cieszyńskiego sądu zabrzmi Requiem Gabriela Fauré. Festiwal zakończy Koncert Galowy w sobotę 26 sierpnia. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zagra Orkiestra Państwowego Teatru w Koszycach pod batuta Igora Dohoviča.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych na festiwalowej mapie naszego kraju. Idea jego organizacji narodziła się w 1992 roku z – jak wyjaśniają jego twórcy - chęci i potrzeby zorganizowania pięknej imprezy muzyczne na pograniczu polsko-czeskim. Pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu Małgorzata Mendel przyznaje, że formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka: Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów. Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców z całego świata. Obok śpiewaków najwyższej światowej klasy na „Viva il canto” można posłuchać młodych artystów. Naszym calem jest promocja młodych śpiewaków. Możliwość występu w Cieszynie u boku mistrzów młodzi bardzo sobie cenią – wyjaśnia Małgorzata Mendel.
Bilety na tegoroczny festiwal można zamawiać przez Internet pod adresem www.vivailcanto.pl

Więcej


Festiwal „Muzyka w Raju”
Paradyż, 18-26 sierpnia 2006


W dniach 18-26 sierpnia 2006 roku, w pocysterskim opactwie w Paradyżu (województwo lubuskie) odbędzie się czwarta edycja festiwalu „Muzyka w Raju” organizowanego przez Fundację Muzyki Dawnej Canor oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu.
Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.muzykawraju.pl


Dnia 19 sierpnia 2006 roku w Katedrze Goteborskiej (Szwecja) odbędzie się koncert z cyklu Sobotnie spotkania z muzyką J. S. Bacha. W programie koncertu obok I Partity B-dur usłyszeć będzie można cztery arie z Kantat BWV 1, 6, 21 i 43 oraz Arie z Magnificatu D-dur BWV 243. Solistką w dziełach niemieckiego mistrza baroku będzie współpracująca od 1995 roku z Operą Goteborską polska śpiewaczka Małgorzata Gucewicz-Boublej. Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Marcin Dominik Głuch.


Fundacja Muzyka Kresów z Lublina oraz Dom Pracy Twórczej w Wigrach zapraszają na koncert pieśni polskich, litewskich, rosyjskich, serbskich i ukraińskich, który odbędzie się 19 sierpnia 2006 roku o godz. 18:00 w Ośrodku „Łoś” w Rajgrodzie. Koncert jest podsumowaniem IX Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, odbywającej się w dniach 6-19 sierpnia 2006 roku. Wykładowcami Letniej Szkoły są muzycy, kompozytorzy i uczeni z Europy Środkowo-Wschodniej, słuchaczami natomiast młodzież licealna i studencka oraz artyści (aktorzy i muzycy), którzy przyjechali z różnych stron Polski.
Wstęp na koncert - wolny.


IV Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" - Paczków 2006

Sierpniowy koncert Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędzie się 20 sierpnia 2006 (niedziela) o godz. 15 w Gościcach w kościele pw. św.Mikołaja. Wystąpią: Beata Musialska – organy, Adam Musialski – skrzypce i Renata Drozd – sopran.

Więcej


W dniach 20 sierpnia - 24 września 2006 roku, w każdy poniedziałek, na terenie skansenu w Wygiełzowie - w zabytkowym kościele z Ryczowa (na zdjęciu obok) i w Dworze z Drogini - oraz w kościołach okolicznych miejscowości (Chrzanowie, Libiążu, Trzebinii i Grojcu) odbędzie się szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, organizowanego przez Muzeum w Chrzanowie przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia". Zainauguruje go znakomity rosyjski zespół wokalny „Swetilen”, który we wnętrzu drewnianego kościółka z Ryczowa wprowadzi słuchaczy w aurę staroruskiej muzyki sakralnej i świeckiej i - co stanowić będzie dodatkową atrakcję - wystąpi w tradycyjnych strojach rosyjskich. Wydarzeniem festiwalu będzie również spektakl słowno-muzyczny - 27 sierpnia - poświęcony wielkiej polskiej pianistce i kompozytorce Marii Szymanowskiej, której 175 rocznica śmierci przypada w tym roku.
Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie festiwalu - www.muzeum.chrzanow.pl/htm/festiwal.htm


Po raz czternasty w dniach 20-27 sierpnia 2006 roku odbędzie się w Jarosławiu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Podczas ośmiu dni festiwalowych zaprezentują się artyści z Polski i zagranicy: kantorzy z Kolegium Greckiego w Rzymie, niemiecki flecista Norbert Rodenkirchen, I cantori del Miserer di Sessa Aurunca, Concentus Lucensis, Stefano Albarello, Konstantinos Angelidis i grecki chór Tropos, kantor synagogi nowojorskiej Jodeph Malovany, bractwo śpiewacze z Andavis (Zamora - Hiszpania) i Marcel Peres oraz Zbigniew Pilch i Chór Festiwalowy pod dyrekcją Tomasza Adamusa. Wieczorami organizatorzy tradycyjnie zapraszają na śpiew i taniec w klubie festiwalowym.

Więcej


II Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów”
Katowice, 20 - 31 sierpnia 2006


II Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów" odbędzie się w Katowicach w dniach 20-31 sierpnia 2006 roku, a w jego ramach 14 koncertów. W tegorocznej edycji wystąpi 25 młodych wykonawców różnych specjalności. Najliczniejszą grupę stanowią bez wątpienia skrzypkowie, wśród nich uczestnicy październikowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wystąpią oni w cyklu koncertów Przed Wielkim Konkursem, cyklu, w ramach którego w roku ubiegłym koncertowali kandydaci na XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dwa recitale fortepianowe staną się prezentacją pianistów zagranicznych Aiko Yamady z Japonii, obecnie studiującej w Polsce i 16-letniego Andrija Łunowa z Ukrainy. Swój talent i umiejętności pianistyczne przedstawi również Michał Kryworuczko, laureat Śląskiego Konkursy Pianistycznego w Zabrzu.
W Teatrze "Ateneum" odbędzie się recital wokalny nowej gwiazdy śląskiej wokalistyki Anny Noworzyn, która w tym roku wygrała dwa ogólnopolskie konkursy wokalne - w Dusznikach Zdroju i Bydgoszczy. W Kościele Matki Bożej Piekarskiej na Osiedlu 1000-lecia wystąpi Cracow Brass Quintet, który otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Warszawie. Miłośników muzyki operowej i operetkowej organizatorzy zapraszają do Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej, gdzie wystapią śląskie talenty wokalne i studiująca pod kierunkiem Jadwigi Rappe - Ewelina Wojciechowska.
Muzyki wokalnej nie zabraknie również w koncertach zaplanowanych w katowickich kościołach, gdzie będzie można usłyszeć wybrane fragmenty wielkich kompozycji sakralnych - Bacha, Mendelssohna, Bizeta.

Więcej


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz Marcin Jan Gałecki – dyrektor artystyczny programu „Muzyka nad Wigrami” zapraszają na imprezy odbywają się w ramach II Wigierskich Warsztatów Skrzypcowych (20-31 sierpnia 2006):
  • 23 sierpnia 2006 (środa), godz. 19:00: projekcje audiowizualne archiwalnych nagrań najwybitniejszych skrzypków XX w., prowadzący: Marcin Jan Gałecki
  • 26 sierpnia 2006 (sobota), godz. 19:00: recital Patrycji Piekutowskiej, Elżbieta Kordykiewicz – fortepian
    w programie: E. Bloch – Suita „Baal Shem” – cz. II Nigun
    C. Debussy – Sonata na skrzypce i fortepian
    M. Borkowski – Images II (1975)
    K. Szymanowski – Sonata d-moll na skrzypce i fortepian
  • 27 sierpnia 2006, godz. 19:00: koncert uczestników II Wigierskich Warsztatów Skrzypcowych
Wszystkie koncerty odbywają się w Sali Seminaryjnej ”Parlatorium” w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Wstęp bezpłatny.


Ostatni koncert odbywającego się od maja w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19.00 w kościele farnym w Chełmnie cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe odbędzie się w dniu 25 sierpnia 2006 roku. Wystąpi znany wirtuoz gry na tubie - Zdzisław Piernik, a przy organach towarzyszyć mu będzie Bogdan Narloch.
Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna. Wstęp na koncert wolny.


Światowej sławy angielska sopranistka Emma Kirkby (na zdjęciu) wystąpi 25 sierpnia 2006 roku o godz. 19.30 w Krakowie, podczas koncertu zorganizowanego w krużgankach kościoła św. Katarzyny (wejście od ul. Augustiańskiej). Artystce towarzyszyć będą muzycy: Jakob Lindberg grający na teorbanie i Lars Ulrik Mortensen przy klawesynie. W programie utwory Meruli, Frescobaldiego, Strozziego, Kapsbergera, Amodei, Picciniego, Lawesa, Blowa, Crofta i Purcella.
Emma Kirkby (ur. 26 lutego 1949, Canbridge - Anglia) specjalizuje się w interpretacji muzyki XV–XVIII wieku. Jej repertuar obejmuje m.in. włoskie frottole i villanelle, angielskie pieśni z towarzyszeniem lutni, monodię wczesnobarokową, utwory Purcella, Bacha, Händla, Haydna i Mozarta. Współpracuje ze znanymi zespołami muzyki dawnej, m.in. z Academy of Ancient Music Ch. Hogwooda, Taverner Players i London Baroque.


W sobotę, 26 sierpnia 2006 roku o godz. 20.30 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym zakończy się festiwal Letnie Wieczory Muzyczne, organizowany przez tamtejszą parafię, Kazimierski Ośrodek Kultury, Fundację im. Mikołaja z Radomia i Impresariat Artystyczny Concentus Musicus. Obejrzymy spektakl słowno-muzyczny Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą do tekstów ks. Jan Twardowski w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera – recytacje oraz Georgija Agratiny - fletnia Pana, cymbały i Roberta Grudnia - organy, fortepian.


Dnia 29 sierpnia 2006 roku w Instytucie Polskim w Sztokholmie (Villagatan 2 ) odbędzie się recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha. W pierwszej części koncertu usłyszeć będzie można transkrypcję fortepianową oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu Haydna. W drugiej części zabrzmią dzieła kompozytorów polskich takich, jak: M. Moszkowski, L. Różycki - 3 Tańce polskie op. 37 oraz J. Hofmann - Mazurek D-dur i 4 Tańce Holenderskie.


W czwartek, 31 sierpnia 2006 roku o godz. 17.00 w Kościół pw. Św. Brygidy w Gdańsku odbędzie się uroczysty koncert Polskiej Orkiestry Barokowej w ramach obchodów 26. rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku. Obok utworów znanych mistrzów muzyki barokowej, będzie można usłyszeć także Koncert Kościelny na sopran i orkiestrę, najwybitniejszego kompozytora polskiego żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku, benedyktyna - cystersa, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Polskiej Orkiestrze Barokowej pod dyrekcją Krzysztofa Czerwińskiego towarzyszyć będą gdańscy soliści: sopranistka Anita Rywalska-Sosnowska i organista Gedymin Grubba. Gośćmi uroczystości będą m.in. prezydent Lech Kaczyński oraz Lech Wałęsa.
Program:
Jan Sebastian Bach (1685-1750) I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066
Stanisław Sylwester Szarzyński (2. poł. XVII w. - 1. poł. XVIII w.) Koncert Kościelny na sopran i orkiestrę „Jesu, spes mea”
Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759) Koncert na organy i orkiestrę F-dur, „Kukułka i Słowik” HWV 295
Wstęp wolny


X Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej
Kraków, 31 sierpnia - 3 września 2006


Stowarzyszenie Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki" zaprasza na dziesiątą edycję Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej, która odbędzie się w Krakowie w dniach 31 sierpnia - 3 września 2006 roku. Konkurs będzie poświęcony pamięci prof. Marka Stachowskiego.
W konkursie biorą udział młodzi, utalentowani muzycy z całego świata. Konkurują ze sobą w czterech kategoriach: solista, duet, trio oraz kwartet - kwintet - sekstet. Główna nagroda - Grand Prix - wynosi 30 tysięcy złotych. Łączna pula nagród to 150 tysięcy złotych. Uczestnicy oceniani są przez międzynarodowe Jury w składzie: Marta Ptaszyńska, Geoffrey Douglas Madge (pianista, Australia), Gudni Franzson (klarnecista, Islandia), Krzesimir Dębski, Sylvain Cambreling (dyrygent Narodowej Opery Francuskiej w Paryżu), Jan Pilch.
Podczas trzech dni przesłuchań (31 sierpnia - 2 września) w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Basztowa 9) zaprezentuje się 59 zespołów i solistów (110 uczestników) z 14 krajów. Repertuar stanowią dwa dowolnie wybrane utwory współczesne (w tym jeden kompozytora polskiego).
Dnia 31 sierpnia 2006 roku o godz. 20.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie wystąpi laureatka Grand Prix ubiegłorocznej edycji, grająca na cymbałach - Katherina Anokhina z Białorusi. Dzień później, 1 września o godz. 20.00 w Sali Koncertowej odbędzie się koncert laureatki VI Konkursu - Agaty Zubel (sopran), która zaśpiewa przy akompaniamencie Cezarego Duchnowskiego (fortepian). Podczas Koncertu Finałowego w Filharmonii Krakowskiej w dniu 3 września o godz. 19.00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród, koncert Laureatów oraz wybór Laureata Grand Prix. Gośćmi specjalnymi koncertu będą Motion Trio i Sinfonietta Cracovia pod batutą Sylvaina Cambrelinga, dyrygenta Narodowej Opery Francuskiej w Paryżu.