Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Rok 2007 – Rok Karola Szymanowskiego

W czwartek, 16 listopada 2006 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2007 - Rokiem Karola Szymanowskiego. Wtedy bowiem przypada 125. rocznica urodzin i 70-lecie śmierci kompozytora. W uchwale czytamy:

Karol Szymanowski (1882–1937), jeden z najwybitniejszych obok Fryderyka Chopina polskich kompozytorów, pierwszy rektor Konserwatorium Warszawskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To on, po okresie zastoju polskiej muzyki po śmierci Chopina, dał jej ożywczy impuls dla dalszego rozwoju. Współcześnie uznawany za ojca duchowego muzyki polskiej XX wieku. Wypracował własny styl muzyczny, wprowadzając elementy muzyki ludowej, która stała się drogowskazem dla pokoleń polskich kompozytorów. Bez jego twórczości, przeżywającej w ostatnich dziesiątkach lat swój wielki renesans, a także działalności publicystycznej i edukacyjnej, polska kultura muzyczna nie osiągnęłaby poziomu plasującego ją w światowej czołówce. Muzyka Szymanowskiego znajduje się w kręgu zainteresowania największych artystów świata, przyczyniając się do budowania wizerunku Polski.

Więcej


Sławny wiolonczelista Ivan Monighetti wystąpi wraz z Capellą Bydgostiensis w styczniu 2007 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Usłyszymy cztery kompozycje Luigiego Boccheriniego: uwerturę La Clementina, Koncert wiolonczelowy nr 10, Musica notturna di Madrid i Symfonię La casa del diavolo.
Ivan Monighetti, z pochodzenia Rosjanin, mieszkający na stałe w Szwajcarii, był ostatnim studentem legendarnego Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium. Krzysztof Penderecki określił go jako "wiolonczelistę genialnego". Po triumfie w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1974 roku datuje się jego wielka kariera estradowa w Europie, Azji i obu Amerykach. Znakomite kreacje Monighettiego na wielu festiwalach muzyki współczesnej ugruntowały jego reputację jako jednego z najlepszych interpretatorów muzyki współczesnej. Płyta solowa Muzyka XX wieku na wiolonczelę solo dostała tytuł Najlepszej Płyty Roku, przyznany przez prestiżowy „Diapason d'Or”. Jego nagranie 6 Suit J.S. Bacha otrzymało z kolei statuetkę Fryderyka w 2003 roku.


Koncert Noworoczny organizowany przez Filharmonię Kaliską w ramach całorocznego Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” odbędzie się dnia 5 stycznia 2007 roku o godzinie 19.30 w Sali CKiS w Kaliszu (ul. Łazienna 6). W wykonaniu „Króla cygańskich skrzypków” - Miklosza Deki Czureja oraz Sary Czureja – cymbały węgierskie, Kapeli Miklosza Deki Czureja i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka usłyszymy słynne kompozycje: Czardasz V. Monti’go, Tańce węgierskie J. Brahmsa, Tańce słowiańskie A. Dvoraka i tradycyjną muzykę cygańską.


W 2007 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Edwarda Eberharda Czernego (na zdjęciu). Z tej okazji Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego przygotowała kolejne koncerty z cyklu W hołdzie Edwardowi Czernemu. W styczniu 2007 roku ich program obejmuje kompozycje najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty - na wielką orkiestrę symfoniczną z big bandem, kompozycje swingowe na big band z kwintetem smyczkowym i jazzowe na big band.
Pierwszy z koncertów odbędzie się w piątek, 5 stycznia 2007 roku w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Wystąpią soliści: Urszula Dudziak – śpiew i Janusz Muniak – saksofon tenorowy oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody i Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod batutą Andrzeja Zubka. W programie kompozycje symfoniczne i jazzowe Edwarda Czernego z lat 1938-68, piosenki skomponowane dla Danuty Rinn i Urszuli Dudziak oraz muzyka teatralna z lat 1950-55 pisana dla Teatru Dramatycznego im. K.C. Norwida w Jeleniej Górze. Urszula Dudziak - oprócz piosenek napisanych dla niej, wykona improwizacje do kompozycji jazzowych Czernego i - po raz pierwszy - wystąpi w duecie z Januszem Muniakiem, który kilkanaście lat grał w radiowym Big Bandzie Edwarda Czernego.
Kolejny koncert, dnia 19 stycznia 2007 roku odbędzie się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Tym razem Urszuli Dudziak towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego i Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach kierowany przez Andrzeja Zubka. W programie: muzyka klasyczna i swing, utwory Edwarda Czernego na orkiestrę symfoniczną i big band, kompozycje jazzowe oraz piosenki skomponowane dla Danuty Rinn i Urszuli Dudziak (m.in. Pójdę wszędzie z toba).
Dzień później, 20 stycznia 2007 roku, w Resursie Obywatelskiej w Radomiu będzie miał miejsce koncert zatytułowany Kompozycje, parafrazy i piosenki Edwarda Czernego. W wykonaniu Urszuli Dudziak – śpiew oraz Kwintetu smyczkowego i Big Bandu Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Andrzeja Zubka usłyszymy najpopularniejsze kompozycje jazzowe Edwarda Czernego z lat 1948-66 (m.in. bebop Diabelski młyn, swing boogie Molo boogie, fokstrot-fast Na trasie W-Z i piosenki skomponowane dla Danuty Rinn i Urszuli Dudziak).
Ostatni koncert styczniowy, pod tytułem Muzyka taneczna i jazzowa Edwarda Czernego, odbędzie się 25 stycznia 2007 roku w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. Znanym już solistom – Urszuli Dudziak i Januszowi Muniakowi – towarzyszyć będzie Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach i Śląska Orkiestra Smyczkowa. W programie koncertu znajdą się m.in takie utwory Edwarda Czernego, jak piosenka Kolorowa karuzela i Na huśtawce – solo na pięć saksofonów.


Nowy 2007 Rok Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy rozpocznie w karnawałowym, tanecznym nastroju. Program koncertu w dniu 5 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 wypełniony będzie muzyką lekką najwyższej, symfonicznej próby. Usłyszymy m.in. Fantazję Carmen Sarasate’a, jednego z największych wirtuozów skrzypiec wszechczasów, który koncertował w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku, a także kompozycje Ravela (La Valse), Webera, Enescu i Chabriera. Solistką koncertu będzie Maria Machowska (na zdjęciu), 20-letna skrzypaczka, która w ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego wywalczyła V nagrodę. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.


Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na dwa Koncerty Karnawałowe - w piątek, 5 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 oraz w sobotę, 6 stycznia 2007 roku o godz. 18.00. Wieczory uatrakcyjnią zarówno udział gitarzysty Krzysztofa Pełecha (na zdjęciu), w którego biografię wpisanych jest 21 konkursów uwieńczonych 16 nagrodami, dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, jak i znakomity repertuar. Suita z Carmen G. Bizeta zestawia najpiękniejsze, najbardziej barwne i lubiane fragmenty tej opery. Concierto de Aranjuez J. Rodriga od chwili pierwszego wykonania w 1940 roku cieszy się niesłabnącą popularnością (ponad 50 nagrań). Nie byłoby natomiast karnawału bez walców Johanna Straussa – syna, reprezentowanych w programie przez Odgłosy wiosny i Walc cesarski. A na zakończenie poemat choreograficzny Maurice’a Ravela La Valse.


Na cztery karnawałowe Bale Gdańskie wypełnione muzyką klasyczną, a zakończone zabawą taneczną do białego rana zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w styczniu 2007 roku. Pierwszy, zatytułowany Tańczące organy czyli wirujące Polskie Tańce Narodowe, odbędzie się 6 stycznia 2007 roku, drugi - Wieczór wiedeński - 13 stycznia, trzeci - Z Grażyną Brodzińską - 20 stycznia, a czwarty - Karnawał na-dęty na 12 instrumentów i 8000 piszczałek! - 27 stycznia. Początek każdego Balu o godz. 19.00.


Wspólne kolędowanie jednoczy muzyków i słuchaczy, sprawia, że nawiązują się przyjaźnie. Nawet podczas ważnego koncertu trema znika, a w jej miejsce pojawia się niczym nie zmącona radość muzykowania. Dnia 7 stycznia 2007 roku o godz. 18.00 na estradzie Filharmonii Łódzkiej pod szyldem „Młodzi w Łodzi” spotka się kilkuset młodych muzyków, wokalistów i instrumentalistów, z czterech szkół muzycznych Łodzi, Lutomierska i Bydgoszczy – w sumie osiem zespołów, które poprowadzi aż sześciu dyrygentów. W programie koncertu, zatytułowanego Kolędujmy Razem znajdą się popularne kolędy: Cicha noc, Ach, ubogi żłobie, Dzisiaj w Betlejem, Lulajże Jezuniu. Zabrzmią też kolędy z innych krajów świata, bożonarodzeniowe piosenki amerykańskie i melodie w stylu gospel: usłyszymy m.in. kolędę ukraińską Dobryj wieczir Tobi i hiszpańską pastorałkę Zumba zum. W programie są też utwory Karola Prosnaka i Jana Maklakiewicza oraz melodia Adeste fideles z XVI wieku.
By rodziny i przyjaciele styczniowych kolędników, rozsiani po całej Polsce, mogli oglądać łódzki koncert, będzie on transmitowany na żywo w internecie. Transmisję audiovideo przygotuje Centrum Komputerowe Politechniki Łódzkiej Lodman, a będzie ona dostępna bezpłatnie ze strony internetowej Filharmonii Łódzkiej: www.filharmonia.lodz.pl. To druga w historia filharmonii internetowa transmisja koncertu: poprzednio pokazywany był koncert inauguracyjny we wrześniu 2005 roku.


Bożonarodzeniowy Koncert Kolęd

Koncert charytatywny na rzecz Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej CM UJ w Krakowie odbędzie się we wtorek, 9 stycznia 2007 roku o godz. 19.15 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. W wykonaniu solistów: Józefa Serafina – organy, Elżbiety Towarnickiej - sopran, Marka Stefańskiego – organy, Marcina Wolaka – baryton i Wacława Golonki - organy oraz Męskiego Kwartetu Wokalnego "Triplum" usłyszymy kolędy polskie, arie bożonarodzeniowe oraz utwory organowe Maxa Regera, Feliksa Nowowiejskiego, Mariana Sawy i improwizacje.
Wstęp wolny - w czasie koncertu odbędzie się kwesta.


W czwartek, 11 stycznia 2007 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert z udziałem zwyciężczyni niedawnego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznianiu - Agaty Szymczewskiej (na zdjęciu). Wspólnie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka wykona Koncert skrzypcowy D-dur KV 218 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program koncertu dopełni Koncert fortepianowy f-moll BWV 1056 Johanna Sebastiana Bacha, Nokturn na czelestę i smyczki Macieja Małeckiego (z Marią Rzepecką w roli solistki) i Serenada op. 2 Mieczysława Karłowicza.


Dnia 12 stycznia 2007 roku o godz. 19:30 na estradzie Filharmonii Narodowej wystąpi gruziński pianista (mieszkający obecnie w USA) - Alexander Toradze (na zdjęciu). Artysta zasłynął z rewelacyjnego nagrania wszystkich koncertów Prokofiewa z Orkiestrą Teatru im. Kirowa pod batutą Valery'ego Giergieva. Specjalizuje się w dziełach późnoromantycznych i współczesnych. W Warszawie wykona lubiany przez melomanów Koncert na fortepian i instrumenty dęte Igora Strawińskiego. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Program koncertu dopełni poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza Stanisław i Anny Oświecimowie i wybór z obu suit baletowych Romeo i Julia Prokofiewa.
Koncert zostanie powtórzony 13 stycznia godz. 18:00.


Koncert symfoniczny inaugurujący Rok Beethovenowski, ogłoszony z z okazji 180. rocznicy śmierci artysty, odbędzie się w piątek 12 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi Janos Balint – flet oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W programie: Uwertura „Fidelio” op. 72c i II Symfonia D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena oraz Koncert fletowy G-dur KV 313 Wolfganga Amadeusza Mozarta.


W sobotę, 13 stycznia 2007 roku o godz. 18.00 w sali Filharmonii w Krakowie zaprezentuje sie nowa formacja stworzona przez muzyków na co dzień grających w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Zespół Horizon Ensemble w składzie: Paweł Wajrak (skrzypce), Beata Płoska (altówka), Marcin Mączyński (wiolonczela), Michał Skiba (kontrabas), Paweł Nyklewicz (obój), Janusz Antonik (klarnet), Mirosław Płoski (waltornia) oraz Wojciech Turek (fagot) wykona Septet Es-dur Beethovena i Kwintet g-moll Prokofiewa.

Więcej


W niedzielę, 14 stycznia 2007 roku o godz. 17.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się recital fortepianowy Kevina Kennera, zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 1990 roku. W programie utowy Beethovena, Paderewskiego, Mendelssohna-Bartholdy i Chopina. Wstęp wolny


INAUGURACJA ROKU KAROLA SZYMANOWSKIEGO

Rok 2007 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Karola Szymanowskiego. Obchody jubileuszu 125 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci zainaugurowane zostaną uroczystym koncertem w niedzielę 14 stycznia 2007 roku, o godz. 18. 00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi Iwona Sobotka – sopran, Chór Filharmonii Narodowej (Henryk Wojnarowski - kierownik chóru) i Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
Program:
Karol Szymanowski / Grzegorz Fitelberg - Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Karol Szymanowski - III Symfonia "Pieśń o nocy" op. 27
Karol Szymanowski - Pieśń Roksany z opery Król Roger
Karol Szymanowski / Jan Krenz - Maski op. 34

Bilety godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego im. Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59 tel. 022 645 54 39
Informacje i możliwość rezerwacji biletów: tel. 022 645 52 52


Pianista Marcin Dominik Głuch zaprezentuje się z gościnnym występem w Kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie dnia 14 stycznia 2007 roku. W programie koncertu znajdą się dzieła polskich kompozytorów romantycznych oraz miedzywojennych: Chopina, Dobrzyńskiego, Moszkowskiego (Bagatele op.63), Friedmana (3 Intermezza op.31) i Różyckiego (3 Tańce polskie op.37).


Kolejny niedzielny Lunchtime concert w ramach cyklu Artyści dla Filharmonii Krakowskiej odbędzie się dnia 14 stycznia 2007 roku o godz. 12.00 w Sali Złotej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Wystąpią muzycy orkiestry Britten Sinfonia (Cambridge), jednej z wiodących orkiestr kameralnych w Wielkiej Brytanii, zespołu znanego ze świeżego i oryginalnego podejścia do tworzenia programu koncertów, przywiązującego bowiem dużą wagę do rozwoju muzyków i słuchaczy. W repertuarze orkiestry znajdują się zarówno kompozycje klasyków, jak i utwory współczesnych twórców, ale także np. Franka Zappy. W skład założonego w 1992 roku zespołu wchodzą najbardziej utalentowani i kreatywni muzycy z całego kraju, występujący solo oraz w innych zespołach kameralnych. Podczas niedzielnego Lunchtime concert usłyszymy Preludium i fugę cis-moll oraz Cis- dur Bacha / Maxwella Daviesa, Pastorale Strawińskiego, Contraband Tansy Daviesa oraz Concerto D-dur Manuela de Falli.
Kolejne koncerty Britten Sinfonia w Filharmonii Krakowskiej odbędą się 4 lutego i 4 marca 2007 roku.


III Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” - Sopot 2007 odbędzie się w Sopocie w dniach 9-13 maja 2007 roku. Festiwal gościć będzie chóry z całego świata, które spotkają się w celu zaprezentowania swoich kultur i nawiązania współpracy. Przesłuchania i prezentacje chórów odbywać się będą w kościołach, salach koncertowych oraz w Operze Leśnej - amfiteatrze leśnym, jednym z nielicznych tego typu obiektów w Europie.
Festiwal ma charakter konkursu. Adresowany jest do chórów amatorskich, które mogą zgłosić swój udział do 15 stycznia 2007 roku. Główną nagrodą festiwalu jest Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 1000 euro. Więcej szczegółów oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej www.munduscantat.sopot.pl.


Kolejny koncert z cyklu Bydgoskich Wieczorów Organowych odbędzie się dnia 16 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy. Wystąpi duet akordeonowy: Hubert Giziewski & Klaudiusz Baran oraz organista Rafał Sulima. W programie: utwory o tematyce bożonarodzeniowej.
Bydgoskie Wieczory Organowe u Ojców Jezuitów na trwałe wpisały się już w życie muzyczne Bydgoszczy i służą budzeniu i rozwijaniu wrażliwości na piękno muzyki organowej. Koncerty mają charakter elitarny jeżeli chodzi o gatunek kultury, lecz skierowany do szerokiego grona słuchaczy. Uzupełniają one pewną lukę w życiu muzycznym Bydgoszczy i są nawiązaniem do przedwojennej tradycji organizowania w tej świątyni (wówczas był to jeszcze kościół farny gminy ewangelickiej) koncertów symfonicznych i recitali słynnych organistów. Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy dysponuje wspaniałym instrumentem pochodzącym z tego samego warsztatu co słynne organy oliwskie. 48-głosowe organy Sauera zostały zbudowane przez znaną firmę z Frankfurtu nad Odrą i w 1940 roku zmodernizowane przez gdańskiego organmistrza Josepha Goebla.
Bydgoskie Wieczory Organowe zostały zainaugurowane w 2001 roku. W październiku 2006 roku rozpoczęła się ich VI edycja. Koncerty odbywają się we wtorek, raz w miesiącu, od października do czerwca. Przekrojowy program artystów z Polski i zagranicy umożliwia zademonstrowanie pełni możliwości brzmieniowych instrumentu oraz walorów wirtuozowskich wykonawców. Pieczę nad koncertami w sezonie 2006/2007 sprawuje Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki Organowej i Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA.


Już w styczniu zainaugurowany zostanie dziewiąty sezon festiwalu „Muzyka dawna - persona grata", wymyślonego i realizowanego przez orkiestrę Arte dei Suonatori. Pierwszy tegoroczny projekt poświęcono francuskiej muzyce instrumentalnej i instrumentalno-wokalnej. Obok znanych i uznanych kompozytorów francuskiego baroku takich, jak Marc-Antoine Charpentier czy Jean-Baptiste Lully, w czasie koncertu zabrzmi również muzyka Jeana de Cambefort, Henryego Desmaresta czy André Campry, a więc twórców wcale lub mało w Polsce znanych. Wykonawcy - Marek Rzepka – bas i Alexis Kossenko - dyrygent/flety oraz orkiestra Arte dei Suonatori – wystąpią czterokrotnie: w czwartek, 18 stycznia 2007 roku o godz. 19:00 w Zamku Kliczkowie, 19 stycznia o godz. 19:00 w Oratorium Marianum we Wrocławiu, 20 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Stary gmach) i 21 stycznia o godz 18:00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Więcej


W styczniu roku 1920 do Bydgoszczy powróciła polskość. Po latach zaborów i pruskiej dominacji odradzać się zaczęła nad Brdą polska administracja, tradycja, polskie obyczaje i polska kultura. W dziedzinie kultury muzycznej Niemcy postawili bardzo wysoką poprzeczkę. To właśnie w czasach, gdy Bydgoszcz zwana była Brombergiem do miasta zjeżdżali najwybitniejsi wirtuozi, kompozytorzy, artyści będący ozdobą największych estrad XIX-wiecznej Europy. Temu kulturowemu rozmachowi można było stawić czoła dopiero w chwili, gdy powstała Filharmonia Pomorska.
Dnia 19 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 podczas koncertu w Filharmonii w Bydgoszczy, zatytułowanego Filharmonia Miastu z okazji 87. Rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Polski usłyszymy m.in. IV Koncert fortepianowy Beethovena, a także dwie współczesne kompozycje Magdaleny Cynk, torunianki, absolwentki bydgoskiej Akademii Muzycznej: Kujawiak i Koseder kaszubski. Solistą wieczoru będzie Wiesława Ronowska, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Jacek Rogala.


Cztery tańce polskie i IV Symfonia Aleksandra Tansmana oraz wielkie dzieło Gioachino Rossiniego - Stabat Mater będzie można usłyszeć 19 i 20 stycznia 2007 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią soliści: Joanna Kozłowska – sopran, Monika Ledzion – mezzosopran, Rafał Bartmiński - tenor i Romuald Tesarowicz – bas oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na koncert symfoniczny z udziałem Piotra Pławnera (na zdjęciu), który odbędzie się w piątek, 19 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 20 stycznia o godz. 18.00. Program koncertu wypełnią kompozycje Romana Palestra (Adagio na smyczki), Albana Berga (Koncert skrzypcowy) i Ludwiga van Beethovena (VII Symfonia A-dur op. 92). Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Jan Krenz.


Na kolejny koncert III sezonu artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Muzyka Młodych u Franciszkanów" zapraszają Franciszkanie z Sanoka w dniu 20 stycznia 2007 roku o godz. 19.15. Program wieczoru wypełnią kolędy na głos i organy.
Podczas koncertu wystąpi krakowski chór kameralny „Pro Arte”, prowadzony przez Macieja Tworka, a także organistka Agnieszka Radwan (na zdjęciu).

Więcej


Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na premierę operetki Franza Lehára Kraina uśmiechu, która będzie miała miejsce dnia 20 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 (druga premiera: 21 stycznia o godz. 17.00).
Kraina uśmiechu to jedna z najpiękniejszych operetek Franza Lehára. W 1952 roku jej premierą rozpoczęła działalność gliwicka Operetka Śląska. Od tej pory wspaniałe przeboje Krainy... – Herbatka sam na sam..., Twoim jest serce me..., Kto dał nam klucze do miłości bram... – niemal nieprzerwanie rozbrzmiewają z desek gliwickiej sceny. Trzecią w jej historii inscenizację arcydzieła Lehára wyreżyseruje Marcin Sławiński, jeden z najlepszych polskich reżyserów komediowych, po raz pierwszy w swojej karierze sięgający po operetkę. Kierownictwo muzyczne objął Ruben Silva. W partii Lizy wystąpią Małgorzata Długosz, Jolanta Kremer i Gabriela de Silva.

Więcej


Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, zatytułowany Karnawał z tubą, odbędzie się dnia 21 stycznia 2007 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu. Jako soliści wystąpią: Øystein Baadsvik – tuba (na zdjęciu) i Jarosław Żołnierczyk – skrzypce, a w programie koncertu znajdą się zarówno kompozycje dawne, jak i współczesne:
Edward Elgar Introdukcja i Allegro
Mikołaj Górecki Concerto notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Michał Spisak Andante i Allegro
Arild Plau Koncert na tubę i smyczki
Antonio Vivaldi Zima z Czterech Pór Roku

Więcej


Koncert Katedry Organów i Klawesynu Akademii Muzycznej w Warszawie, zatytułowany Marian Sawa i Stanisław Moryto odbędzie się w poniedziałek, 22 stycznia 2007 roku o godz. 1900 w sali koncertowej warszawskiej Akademii. Wstęp wolny.


Dnia 23 stycznia 2007 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi jeden z najwybitniejszych artystów w świecie muzyki dawnej - Jordi Savall (na zdjęciu). Kataloński artysta specjalizuje się w grze na violi da gamba osiągając na niej absolutne mistrzostwo. Nagrał ponad 40 płyt m.in. z muzyką na violę solo, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród melomanów. Jest założycielem wielu zespołów muzyki dawnej, wśród nich Hesperionu XXI, z którym wystąpi w Filharmonii Narodowej. W programie muzyka instrumentalna głównie z Hiszpanii.
Koncert odbędzie się w miejsce zapowiadanego wcześniej zespołu Huelgas Ensemble.


Obchody Jubileuszu 50. Lecia Polskiej Sceny Muzycznej w Szczecinie

Towarzystwo Przyjaciół Teatru Muzycznego założone 26 października 1956 roku przez kilku zapaleńców, m.in. A. Rotsteina, B. Żuralskiego i J. Nieżychowskiego, dało początek historii Polskiej Sceny Muzycznej w Szczecinie. Bez własnej siedziby, zespołu artystycznego, orkiestry i funduszy grupa niepoprawnych optymistów zapoczątkowała budowanie niezwykłego dzieła - szczecińskiej operetki, która po kolejnych zmianach od 2000 roku nosi nazwę Opera na Zamku. Dnia 25 stycznia 1957 roku miało miejsce historyczne wydarzenie - pierwsza premiera Szczecińskiej Operetki - Kraina uśmiechu Franza Lehára. Od tamtego pamiętnego dnia minęło 50 lat. Sezon 2006/2007 jest zatem 50. Jubileuszowym Sezonem Artystycznym Opery na Zamku.
W dniach 24-26 stycznia 2007 roku Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na obchody swego jubileuszu, podczas których będzie można obejrzeć premierowe przedstawienie operetki Kraina uśmiechu Franza Lehára, zwiedzić kulisy Opery, spotkać się z artystami oraz – na koniec – wziąć udział w Jubileuszowym Balu.

Więcej


austriackie forum kultury w warszawie oraz Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zapraszają na koncert portret Gottfried von Einem w 10 rocznicę śmierci - 50 koncert z cyklu muzyczne forum młodych, który odbędzie się w czwartek 25 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 w siedzibie austriackiego forum kultury w Warszawie (ul. Próżna 8 ). Wystąpią: Agnieszka Gawron (flet), Artur Janda (baryton), Irena Kujuczka (altówka), Anna Lubiak (wiolonczela), Anna Markiewicz (wiolonczela), Lech Napierała (fortepian), Katarzyna Otczyk (mezzosopran), Tomasz Piętak (baryton), Piotr Ptak (klarnet), Magda Strychała (skrzypce) i Joanna Żmijewska (obój). Wstęp wolny.
Gottfried von Einem (1918-1996) - uczeń Borisa Blachera, ceniony kompozytor, wywierający znaczny wpływ na takie festiwale i instytucje, jak m. in. Salzburger Festpiele, Wiener Festwochen, Wiener Konzerthausgesellschaft, Staatsoper i Volksoper w Wiedniu oraz Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. honorowe obywatelstwo miasta Wiednia.
R. Klein o jego twórczości pisze: Einem używa języka tonalnego. Jako klasycysta przeważnie utrzymuje formę i dyspozycje orkiestrowe okresu przedromantycznego. Jego muzyka wyróżnia się szczególną techniką koloryzującą pod względem motywów i rytmów, jak i szczególnym darem lirycznym, który potrafi się łączyć z dramatycznym słowem w doskonałą całość.


Koncert symfoniczny z okazji 120. rocznicy urodzin Artura Rubinsteina oraz 120-lecia inauguracji Domu koncertowego Ignacego Vogla odbędzie się w piątek, 26 stycznia 2007 roku w Filharmonii Łódzkiej. W roli solisty wystąpi znany pianista, laureat XI Konkursu Chopinowskiego - Krzysztof Jabłoński, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Tadeusz Wojciechowski. W programie: Ignacy Jan Paderewski – Fantazja polska op 19, Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 i Edward Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16.
Dom koncertowy Vogla przy ul. Dzielnej (obecnie: Narutowicza) w Łodzi to miejsce, w którym wielokrotnie występowali łódzcy filharmonicy, gdy nie mieli jeszcze własnej siedziby. Po remoncie, 4 czerwca 1948 roku, budynek przeszedł na własność filharmonii, a obecnie w tym miejscu znajduje się jej nowy gmach, nawiązujący architektonicznie do poprzednika.
Zaledwie dzień po otwarciu sali Vogla, 28 stycznia, przyszedł na świat Artur Rubinstein (na zdjęciu). Przyszły wirtuoz fortepianu urodził się w Łodzi jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie drobnego przedsiębiorcy. Rubinsteinowie zajmowali wówczas dom przy u. Południowej 28 (obecnie Rewolucji 1905 r.).
Tak wyjątkową podwójną rocznicę filharmonia uczci nie tylko koncertem, ale także wystawą, przygotowaną wraz z Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz Archiwum Państwowym w Łodzi, którą po raz pierwszy będzie można oglądać w dniu koncertu. W foyer przy Sali Kameralnej zostaną wystawione pamiątki po Rubinsteinie, m.in. koncertowy frak pianisty, szpada i cygaro. W foyer przy Sali Koncertowej znajdą się natomiast zdjęcia pianisty, archiwalne wycinki prasowe i stare plakaty. Wystawę będzie można oglądać przez ok. trzy miesiące.
Trzy dni po łódzkim koncercie, 29 stycznia, program z niewielkimi zmianami zostanie powtórzony w Operze Królewskiej w Brukseli (zamiast koncertu Griega zabrzmi poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego). Filharmonicy wezmą udział w uroczystości poświęconej Arturowi Rubinsteinowi. Wieczór rozpocznie się wykonaniem „Mazurka Dąbrowskiego” i projekcją krótkiego filmu o Rubinsteinie, wyprodukowanego specjalnie na tę okazję przez Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz łódzki oddział TVP. Koncertowi patronują ambasador RP w Belgii Iwo Byczewski oraz prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Melomani w Brukseli obejrzą również kilka najciekawszych eksponatów z łódzkiej wystawy.


Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyk Chopina w Gdańsku zaprasza na koncert symfoniczny muzyki hiszpańskiej zatytułowany Corrida Carnaval, który odbędzie się w piątek, 26 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance. W programie: Symfonia hiszpańska op.21 Eduarda Lalo oraz Rapsodia hiszpańska i La Valse Maurice’a Ravela. Utwory usłyszymy w mistrzowskim wykonaniu znanego wirtuoza skrzypiec - Krzysztofa Jakowicza (na zdjęciu), któremu towarzyszyć będą Filharmonicy Gdańscy pod batutą Marka Pijarowskiego.
Eduard Lalo Symfonię hiszpańską op.21 napisał w roku 1873. Po prawie 150 latach jest to najczęściej wykonywany jego utwór symfoniczny, będący w rzeczywistości popisowym koncertem skrzypcowym. Symfonia hiszpańska to wyraz namiętności dla muzyki hiszpańskiej kompozytora francuskiego, wywodzącego się jednak z Półwyspu Iberyjskiego. Pełen rytmów, hiszpańskiego kolorytu i wirtuozerii utwór został dedykowany wybitnemu skrzypkowi hiszpańskiemu, Pablo Sarasatemu. Rapsodia hiszpańska Maurice Ravela to jedna z najbardziej efektownych jego kompozycji. Napisana w roku 1907 swoją popularność zawdzięcza wspaniałej instrumentacji i żarliwemu kolorytowi hiszpańskiemu. La Valse natomiast to poemat będący rodzajem apoteozy walca wiedeńskiego. Powstałe w latach 1919-1920 dzieło sam Ravel tak komentuje: Jak przez kłębiące się mgły widać przelotnie tańczące walca pary. Stopniowo rozpraszają się obłoki i można dostrzec olbrzymią salę, wypełnioną wirującym tłumem.


St Paul Chamber Orchestra, która wystąpi 27 stycznia 2007 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej, choć w nazwie ma przydomek "kameralna" zaprezentuje repertuar symfoniczny - Ramifications Ligetiego, II Symfonię kameralną Schönberga oraz IV Koncert fortepianowy i I Symfonię Beethovena. Orkiestra powstała w Stanach Zjednoczonych niemal 50 lat temu i szybko stała się jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata. Od wielu lat z zespołem ściśle współpracuje międzynarodowej klasy dyrygent Roberto Abbado (na zdjęciu) i on też stanie za pulpitem dyrygenckim w Warszawie, a w partiach solowych Koncertu usłyszymy niemieckiego pianistę, laureata konkursu pianistycznego w Leeds w 1990 (II nagroda) - Larsa Vogta.


Premiera baletu Rudolf Valentino Krzesimira Dębskiego z choreografią Zofii Rudnickiej i scenografią Jerzego Rudzkiego odbędzie się w sobotę, 27 stycznia 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Widowisko baletowe o Rudolfie Valentino - pierwszej w historii współczesnej ikonie pop-kultury - wskazuje na najbardziej dramatyczne momenty życia amanta. Opowiada o jego tęsknotach, uczuciach i namiętnościach, ale nade wszystko - o wielkiej samotności w tłumie wielbicieli. Urodził się w małym, prowincjonalnym miasteczku na Sycylii, a zmarł jako symbol męskości i seksu, uwielbiany przez cały świat. W swoim trzydziestopokojowym pałacu miał podobno wanny z czarnego marmuru, a na chłodnice trzech samochodów zakładał pokrowce ze skóry kobry. Rudolf Valentino stał się równocześnie wytworem i współtwórcą hollywoodzkiego "systemu gwiazd". I zapewne też jego ofiarą. Zamglone, uwodzicielskie spojrzenie i drapieżny wdzięk przysporzyły mu wielbicieli obu płci na całym świecie. Po jego śmierci kilkanaście kobiet popełniło samobójstwo, a Ameryka Północna okryła się żałobą na wiele dni.
Prapremiera baletu Krzesimira Dębskiego miała miejsce 11 października 2003 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.


Towarzystwo Koncertowe Kompozytorów Edmontońskich (Edmonton Composers' Concert Society - http://eccsociety.com) zaprasza na koncert Tria sTREga z Vancouver, prowadzonego przez polską klarnecistkę Katarzynę Marczak, który odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2007 roku o godz. 15:00 w Studio 27 w Fine Arts Bldg. University of Alberta. W programie koncertu znajdą się w większości dzieła kompozytorów polskich osiadłych w kraju oraz poza jego granicami (w Kanadzie oraz USA):
  • Maciej Zieliński (PL) Capriccio for clarinet and piano (1993)
  • Robert Fleisher (USA) Two Movements for Violoncello (1973)
  • Piotr Grella-Możejko (PL/CDN) Solo for Cerise for clarinet solo (2006)
  • Robert Muczyński (PL/USA) Trio for clarinet, violoncello and piano (1969)
  • Jacques Hétu (CDN) Nocturne for clarinet and piano (1977)
  • Helve Sastok (CDN) Duologue for violoncello and piano (1989)
  • Zbigniew Lampart (PL) Fragment OH¹ for clarinet and piano (1977)
  • Paweł Mykietyn (PL) ...though Dedalus made it to safety... for clarinet, violoncello and piano (1990)