Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Roman Lasocki o Kwartecie Wilanów

Kwartet Wilanów w mym prywatnym gwiazdozbiorze artysty, ale i człowieka muzykę miłującego całym sercem, jest najwyższej jakości dobrem kultury narodowej. W potocznym rozumieniu za dobra takowe zwykło się uważać wytwory kultury materialnej: zabytki, eksponaty, rękodzieła, obrazy, rzeźby, czy inne, im podobne, a przecież zespół artystów, jeśli są oni twórcami najwyższego lotu, jest takim bezcennym dobrem w nie mniejszym stopniu.
W mej wdzięcznej pamięci dorobek Kwartetu Wilanów kojarzy się z tym wszystkim, co przez ostatnie półwiecze w muzyce polskiej najcenniejsze i najpiękniejsze. Czwórka wybitnych wirtuozów (z których prymariusz – prof. Tadeusz Gadzina osiągnął laury na największej bodaj ilości solowych konkursów wykonawczych ze wszystkich nas skrzypków polskich) władających instrumentami w sposób iście mistrzowski, obdarzonych głęboką wiedzą, znakomitym smakiem artystycznym oraz nieporównywalnym doświadczeniem, stworzyła przed półwieczem zespół, który nieomal od razu osiągnął niezmiernie wysoką pozycję wśród najlepszych zespołów kameralnych Europy. W swej półwiecznej blisko działalności Kwartet Wilanów zaszczycił swymi koncertami najbardziej renomowane sale koncertowe oraz festiwale na pięciu kontynentach, przynosząc poziomem swych produkcji artystycznych zaszczyt polskiej kulturze muzycznej. Mistrzostwo zespołu zainspirowało dziesiątki najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców do wytężonej pracy, dzięki czemu powstał szereg arcydzieł kwartetowi dedykowanych. Dzięki maestrii członków Zespołu, publiczność polska od dziesięcioleci obcować może także z perłami światowej klasyki prezentowanymi na najwyższym poziomie odtwórstwa. Jest wreszcie Kwartet Wilanów jedną z nielicznych formacji prawdziwych czarodziejów, których działania z zakresu alchemii, w naszym przypadku dźwięku, uwieńczone zostały pełnym sukcesem. Niedowiarków odsyłam do licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, których efekty jedynie szczerym złotem określić możemy.
Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie jest dumna z organicznych związków z Zespołem nie tylko dlatego, iż trzej jego członkowie to prominentni profesorowie AMFC a profesorowie Tadeusz Gadzina i Paweł Łosakiewicz przez wiele kadencji pełnili ważne funkcje uczelniane. Kwartet Wilanów uważamy za zespół naszej Akademii głównie dla jego pełnej identyfikacji z naszymi najważniejszymi ideami, którym warszawska Alma Mater od lat blisko dwustu hołduje nieodmiennie.
W uznaniu prawdziwie historycznych zasług Kwartetu „Wilanów” dla naszej narodowej kultury życzmy Mu z całego serca dalszych świetnych sukcesów.
Na koniec argument quasiteologicznej raczej natury, którym wielokrotnie w podobnych rozważaniach posługiwał się nasz Mistrz – prof. Tadeusz Wroński: „Człowiek nie był w stanie stworzyć arcydzieł takich jak skrzypce, czy kwartet smyczkowy. Ich powstanie i istnienie jest najprostszym dowodem na twórcze tchnienie Przedwiecznego”.
prof. Roman Lasocki

Powrót