Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Premiera nowej inscenizacji opery Iwona, Księżniczka Burgunda Zygmunta Krauze odbędzie się w czwartek, 1 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Współczesna polska opera według dramatu Witold Gombrowicza powstała na zamówienie Miasta Stołecznego Warszawy, dla uczczenia 100. rocznicy urodzin wielkiego pisarza. Jej prawykonanie koncertowe odbyło sie w paryskim Théatre Silvia Monfort w 2004 roku w ramach Sezonu Polskiego we Francji. Prapremiera sceniczna miała miejsce we wrześniu 2006 roku na scenie Teatru Narodowego w ramach 49. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
Autorem obecnej inscenizacji i reżyserem spektaklu jest Marek Weiss-Grzesiński, scenografię przygotował Wiesław Olko, kostiumy - Gosia Baczyńska i Wojciech Dziedzic, a Orkiestrę Opery Narodowej poprowadzi Andrzej Straszyński. Wystąpią: Kinga Preis (Iwona), Dariusz Machej (Król Ignacy), Magdalena Barylak (Królowa Małgorzata), Adam Zdunikowski (Książę Filip), Artur Ruciński (Szambelan), Monika Ledzion (Iza), Piotr Łykowski (Cyryl ), Krzysztof Kur (Cyprian), Joanna Cortés (Ciotka I) i Agnieszka Dąbrowska (Ciotka II).

Więcej


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na koncerty symfoniczne z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Stanisława Skrowaczewskiego, które odbędą się w piątek, 2 lutego 2007 roku o godz. 19.00 oraz w sobotę, 3 lutego 2007 roku o godz. 18.00.
Stanisław Skrowaczewski (na zdjęciu) był w latach 1955 – 57 pierwszym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Stąd wyruszył na konkurs w Rzymie, który otworzył mu wrota do międzynarodowej kariery i zajęcia miejsca obok najwybitniejszych polskich dyrygentów wszechczasów, Artura Rodzińskiego i Leopolda Stokowskiego. W Ameryce zadebiutował z Cleveland Orchestra, kolejno dyrygował New York Philharmonia, Pittsburgh i Cincinnati Symphony. W 1960 na okres 19 lat został także dyrektorem artystycznym Minneapolis Symphony Orchestra (z którą także obecnie utrzymuje stały kontakt jako „conductor laureate”). Od 1984 był dyrygentem Hallé Orchestra w Manchesterze. Gościnnie dyrygował w obu Amerykach, Australii, Azji, Skandynawii i w najważniejszych salach koncertowych Europy. Dokonał nagrań dla wiodących firm fonograficznych. Jest uznany za niedościgłego interpretatora symfonii A. Brucknera, ale także Brahmsa, Prokofiewa, Szostakowicza. Jest cenionym i wykonywanym kompozytorem.
Ten legendarny artysta poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej podczas koncertów w piątek i sobotę. W programie znajda się trzy kompozycje: S. Barbera - Medea’s Dance of Vengeance, S. Skrowaczewskiego – Music at Night oraz L. van Beethovena – III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica”.
W przeddzień koncertów, w czwartek 1 lutego o godz. 19.00 Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej zaprasza na spotkanie z Stanisławem Skrowaczewskim w Sali Złotej Filharmonii.


Niedzielny Lunchtime concert w ramach cyklu Artyści dla Filharmonii Krakowskiej odbędzie się dnia 4 lutego 2007 roku o godz. 12.00 w Sali Złotej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Będzie to już czwarte w tym sezonie koncertowym południowe spotkanie niedzielne z brytyjskimi muzykami, będące jednocześnie formą kulturalnej wymiany pomiędzy Małopolską a Wschodnią Anglią. Filharmonia nawiązując do brytyjskiego zwyczaju Lunchtime concerts zaprosiła do współpracy jedną z wiodących orkiestr kameralnych - Britten Sinfonia z Cambridge. Orkiestra rozpoczęła swą działalność kilkanaście lat temu i od początku skupiła się nie tylko na prezentacji umiejętności poszczególnych jej muzyków (a te są wręcz znakomite), ale przede wszystkim na rozwoju melomanów poprzez prezentację bogatego repertuaru oraz ryzykowne łączenie podczas jednego koncertu zarówno klasyków (tym razem Bach), jak i młodszych twórców, jak chociażby Franka Zappę.
prawykonania utworu Music of the Sky John Tavenera, kompozytora współpracującego z Britten Sinfonia. Ponadto usłyszymy pieśni Henry Purcella w opracowaniu muzyków orkiestry i Sonatę Es–dur BWV 1031 Johanna Sebastiana Bacha. Wystąpią muzycy Britten Sinfonia: Charles Daniels – tenor, Nicholas Daniel – obój i Julius Drake – fortepian.
Ostatnie spotkanie z Britten Sinfonia w tym sezonie koncertowym odbędzie się dnia 4 marca 2007 roku.


W niedzielę, 4 lutego 2007 roku o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się drugi w tym roku koncert z cyklu „Wybitni wykonawcy muzyki Chopina”. Cykl zainaugurował w styczniu Rafał Blechacz, ubiegłoroczny zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Do lutowej edycji cyklu zaproszona została uznana postać sceny pianistycznej - Dina Yoffe (na zdjęciu), laureatka II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 1975 roku, absolwentka słynnego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, obecnie profesor Akademii Antona Rubinsteina w Düsseldorfie. Dina Yoffe wygrała swój czas i świetnie wykorzystała warszawski sukces. Dziś jest artystką o światowej renomie, a jej nagrania zachwycają bogactwem wyrazu, porywającą pianistyką – to bestsellery sklepów muzycznych. Artystka opanowała perfekcyjnie niemal całą literaturę fortepianową; z równym powodzeniem grywa utwory Liszta, Schumanna, Chopina, Rachmaninowa, Prokofiewa i Mozarta. Dina Yoffe koncertowała w wielu krajach, jak Francja, Niemcy, Anglia, Rosja, Finlandia, Polska, Izrael, Japonia oraz USA. Występowała m.in. z Filharmonią Izraelską pod dyrekcją Zubina Mehty, Orkiestrą Japońskiego Radia pod dyrekcją Nevilla Marrinera, a także Filharmonią Moskiewską pod dyrekcją Walerego Gergiewa. Brała udział w międzynarodowych festiwalach w Toursi Moulin D’Ande (Francja), Kuhmo (Finlandia), Portogruaro (Włochy), na których grała z wieloma muzykami o międzynarodowej sławie, jak: Yuri Bashmet, Vadim Repin, Michael Vaiman i inni. Artystka prowadzi klasy mistrzowskie w Niemczech, w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, w Paryżu oraz Tokio. Od 2000 roku posiada tytuł „guest profesor” Festiwalu Muzycznego na Szczycie w Nowym Jorku, a w latach 1995-2000 współpracowała z Uniwersytetem Sztuk Pięknych w Archi (Japonia) jako „visiting profesor”. Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.
W programie lubelskiego koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina.


Słynna amerykańska śpiewaczka - Gwendolyn Bradley (na zdjęciu) - przyleci specjalnie z USA tylko na dwa koncerty w Polsce. W środę, 7 lutego 2007 roku o godz. 19.00 wystąpi w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a następnie 10 lutego 2007 roku zaśpiewa z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Janusza Powolnego w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej podczas Wielkiej Gali Business Centre Club. Artystka wykona najpopularniejsze arie z oper i operetek oraz negro spirituals.
Gwendolyn Bradley ugruntowała swą pozycję na scenie jako pierwszy sopran w Metropolitan Opera, gdzie zadebiutowała w 1981 roku. Jeden z krytyków określił tę wybitną amerykańską śpiewaczkę słowami "urodziwy głos i wspaniała prezencja sceniczna". Przepiękna barwa głosu (liryczno - koloraturowy sopran) i fascynująca uroda Bradley zachwyca publiczność do dziś. Wystąpiła na najważniejszych scenach operowych i symfonicznych na całym świecie, m.in. w Los Angeles, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Monachium, Barcelonie. Jej repertuar obejmuje liczne przykłady wokalnej literatury muzycznej począwszy od dzieł barokowych, a na XX-wiecznych skończywszy. Artystka wykonuje operowe partie m.in. w utworach J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Donizzetiego, G. Verdiego, G. Pucciniego, J. Offenbacha, G. Gershwina. Z wielkim powodzeniem śpiewa również pieśni i partie sopranowe w oratoriach i symfoniach kompozytorów tej miary, co J. Brahms, G. Mahler, W. A. Mozart i J. Haydn. W Deutsche Oper Berlin odbywają się także jej recitale pieśniowe. Artystka współpracowała m.in. z Zubinem Mehtą, Riccardem Muti, André Previnem i Mścisławem Rostropowiczem. Dotychczas nagrała partię Fiakermilli z Arabelli z Kiri Te Kanawa, pod dyrekcją Jeffrey'a Tate dla Decca Records, Czterech świętych w trzech aktach Virgila Thomsona dla Nonesuch records, koncert galowy Gershwin-Bernstein z Waynem Marshallem i Orkiestrą Symfoniczną NDR oraz utwory koncertowe Mozarta z członkami Francuskiej Orkiestry Symfonicznej.


Dnia 7 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu im. Michała Spisaka, który miał miejsce w Dąbrowie Górniczej we wrześniu ubiegłego roku. Wystąpią: Krzysztof Wąsik - kontrabas, Ewelina Bielarczyk – altówka, Adam Krzeszowiec – wiolonczela oraz Irmina Obońska, Iwona Popławska i Joanna Galon-Frant – fortepiany. W programie utwory F. Schuberta, G. Bottesiniego, M. Brucha, R. Clarke'a, L. van Beethovena, W. Lutosławskiego i E. Knapika.
Wstęp wolny.


W środę, 7 lutego 2007 roku ogłoszone zostały nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2006. W tym roku w kategorii muzyki poważnej o statuetkę Fryderyka „walczyć” będzie w sumie aż dziesięć wydawnictw fonograficznych. Najwięcej nominacji otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio S.A. (10) oraz firmę DUX (9), a następnie BeArTon (4) i Musica Sacra Edition (3). O miano Albumu Roku 2006 w kategorii „muzyka kameralna” walczyć będą m.in. dwa nagrania Kwintetu Juliusza Zarębskiego (pierwsze Royal String Quartet – BeArTon, a drugie Kwintetu Warszawskiego – DUX), a w kategorii „muzyka orkiestrowa” Akademia będzie wybierać m.in. między koncertami Mozarta w interpretacji rodziny Drzewieckich (Polskie Radio) a Piotra Anderszewskiego (EMI Music Poland). Nominacje w kategorii „muzyka współczesna” zdominowały nagrania utworów Wojciecha Kilara (dwie płyty: Aukso gra utwory Kilara - Radio Katowice S.A. i Missa pro pace. Dzieła Narodowe w nagraniu NOSPR - Polskie Radio S.A.). Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej zostanie wybrane spośród sześciu płyt, w tym aż pięciu zawierających kompozycje współczesne – Wojciecha Kilara (Radio Katowice S.A.), Tadeusza Bairda, Wojciecha Łukaszewskiego, Marcina Błażewicza i Mariana Borkowskiego (Musica Sacra Edition), Henryka Mikołaja Góreckiego (Polskie Radio S.A.), Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz (BeArTon) oraz Pawła Szymańskiego (EMI Music Poland).
Laureatów nagród FRYDERYK 2006 poznamy 17 kwietnia 2007 roku, a uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w jednym z najbardziej kultowych i ważnych muzycznie miejsc Warszawy – w Fabryce Trzciny.

Więcej


Dnia 7 lutego 2007 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu oraz dzień później, w dniu 8 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędą się nadzwyczajne koncerty z udziałem belgijskiego zespołu Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Christopha Sieberta. W programie połączenie pieśni i utworów fortepianowych Józefa Haydna scalone tekstem narratora. Koncert w Kaliszu jest częścią Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”.
Collegium Vocale Gent (na zdjęciu) powstało w 1970 i jest zaliczane do najznakomitszych grup wokalnych na świecie. Założycielem zespołu był pianista Philippe Herreweghe, który za swą pracę otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, m.in. w 1990 europejska prasa muzyczna przyznała mu tytuł "Musical Personality of the Year", a w 2003 - tytuł "Chevalier de la Légion d'Honneur".
Collegium Vocale Gent będzie towarzyszył pianista Kristian Bezuidenhout, zdobywca między innymi I nagrody oraz nagrody publiczności na 38. Festival of Flanders International Fortepiano Competition w Brugii w 2001 roku.

Więcej


Drugi tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Barokowe smyczki w akcji odbywać się będzie w dniach 9-10 lutego 2007 roku w dwu miastach: Poznaniu i Wrocławiu. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori - starają się tym razem opowiedzieć, „ile nauczyli się Niemcy od Włochów w kwestii muzyki smyczkowej”. Zaprezentują koncerty komponowane przez Alessandra Scarlattiego, Antonio Vivaldiego, Francesco Geminianiego, Evaristo Felice Dall'Abaco’a, Georga Philippa Telemanna i Georga Friedricha Haendla.

Więcej


II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy" Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji wybitnego skrzypka Vadima Brodskiego będzie można usłyszeć w piątek, 9 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Orkiestrę Symfoniczną bydgoskiej Filharmonii poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, a program wieczoru dopełni VII Symfonia A-dur op. 92 Beethovena.
Vadim Brodski (na zdjęciu) jest jednym z nielicznych skrzypków, który zagrał na słynnym instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Paganiniego. Pochodzi z Kijowa, ale kilka lat temu otrzymał polskie obywatelstwo. Mimo, że mieszka na stałe w Rzymie gości bardzo często w Polsce, gdzie zawsze jego kreacje są entuzjastycznie przyjmowane, a od października 2005 roku wykłada również w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wirtuoz jest laureatem najbardziej cenionych, światowych konkursów i wybitnym interpretatorem największych dzieł na skrzypce, ale, z natury niezmiernie dowcipny i trochę zadziorny, nie stroni od muzyki popularnej czy jazzowej. Nagrał m.in. płytę The Beatles, wystąpił też jako aktor w komedii filmowej To ja, złodziej Jacka Bromskiego. Tym razem dla bydgoskiej publiczności zagra "Metamorfozy" Pendereckiego, czyli Koncert na skrzypce i orkiestrę nr 2, który Penderecki pisał w latach 1992-95. Po raz pierwszy wykonała go genialna i ulubiona wręcz przez Pendereckiego skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, której utwór zadedykował.


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na dwa koncerty symfoniczne - w piątek, 9 lutego 2007 roku o godz. 19.00 oraz w sobotę, 10 lutego o godz. 18.00. Koncerty poprowadzi japoński dyrygent Chikara Imamura (na zdjęciu), laureat wielu nagród na prestiżowych konkursach dyrygenckich: im. Herberta von Karajana w Japonii (1977), im. Guido Cantellego Mediolanie (1980) oraz Konkursu im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1983). Dyrygent ma na swym koncie występy z Berlińskimi Filharmonikami, z którymi nagrywał płyty CD dla wytwórni Telefunken, z Orkiestrą Mozarteum w Salzburgu, orkiestrą mediolańskiej La Scali, orkiestrami większych ośrodków muzycznych Japonii i Polski (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk).
Artysta poprowadzi wykonanie dwu dzieł Johannesa Brahmsa – II Symfonii D-dur op.73 i Rapsodii op. 53 na alt, chór męski i orkiestrę, z Jadwigą Rappe w altowej partii solowej. Utworem wieńczącym program obu wieczorów będzie Moderner Psalm op. 50 c czołowego dodekafonisty Arnolda Schönberga. W charakterze recytatora wystąpi Tadeusz Malak.


Fundacja BEDNARSKA, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina, Centrum Edukacji Artystycznej i koordynator projektu - Alina Mleczko zapraszają na recital wybitnego, światowej klasy saksofonisty greckiego Theodore Kerkezosa. Koncert odbędzie się w sobotę, 10 lutego 2007 roku o godzinie 19.00 w Sali koncertowej „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 58|60) w Warszawie. W programie koncertu znajdą się utwory Nikosa Theodorakisa, Claude’a Debussy’go, Maurice’a Ravela, Eugene Bozzy i Luciano Berio. WSTĘP WOLNY
Ponadto w sobotę 10 lutego 2007 roku w godz. 10.00-14.00 oraz w niedzielę 11 lutego w godz. 10.00-17.00 odbędzie się kurs mistrzowski dla saksofonistów. Udział w kursie jest bezpłatny (Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina, ul. Bednarska 11, Warszawa).

Theodore Kerkezos (na zdjęciu) to wybitny saksofonista, barwna postać, fascynujący artysta świadomy swoich greckich korzeni. Jego ostatnia płyta Impressions for saxophone and orchestra została nominowana do GRAMMY AWARD 2007. Na płycie, wydanej przez wytwórnię Naxos, znalazły się utwory kompozytorów greckich - Theodorakisa, Skalkottasa, Antoniou, Alexiadisa, Tenidisa, Hadjidakisa. Połączenie kunsztu i wirtuozerii Kerkezosa z bardzo ciekawymi utworami greckich kompozytorów - często czerpiących z bogatej tradycyjnej greckiej muzyki, czynią tę płytę wyjątkową.
Kerkezos saksofon studiował w Grecji i we Francji u najwybitniejszych pedagogów Jean Marie Londeix i Daniel Deffayet. Jego pierwszym instrumentem była mandolina. Zafascynowany perkusją, jako nastolatek grał w zespole rockowym. Zanim został saksofonistą był ośmiokrotnym mistrzem Grecji w gimnastyce artystycznej (sześć srebrnych, siedem brązowych medali).


Opera komiczna Straszny Dwór Stanisława Moniuszki została przedstawiona amerykańskiej publiczności w dniach 10-11 lutego 2007 roku w Rosemont Theatre w Chicago. Spektakl przygotował międzynarodowy zespół artystów: reżyser Ryszard Cieśla (Warszawa), kierownik muzyczny Wojciech Niewrzoł (Chicago), autorka scenografii i kostiumów Barbara Kędzierska (Warszawa) oraz choreografowie - Barbara Żelazny-Pogorzelska (Warszawa) i Magdalena Solarz (Chicago). Wystąpili: jako Miecznik - Leszek Skrla (Opera Gdańska), Hanna – Joanna Woś (Teatr Wielki, Łódź), Jadwiga –Agnieszka Cząstka (Opera Krakowska), Damazy – Adam Zdunikowski (Teatr Wielki, Warszawa), Stefan – Robert Cieśla (Teatr Wielki, Warszawa), Zbigniew – Przemysław Firek (Opera Krakowska), Maciej – Witold Żołądkiewicz (Opera Kameralna, Warszawa), Skołuba – Romuald Tesarowicz (Teatr Wielki, Warszawa), Cześnikowa – Danuta Nowak-Połczyńska (Teatr Wielki, Poznań), Marta – Mirosława Sojka–Topór (Chicago) i Ochmistrzyni – Katarzyna Zawiślak (Chicago). Paderewski Symphony Orchestra z Chicago poprowadził Wojciech Niewrzoł, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” – Paweł Łukaszewski, chicagowski Chór PaSO - Jadwiga Achimowicz-Niesiołowska, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca ZNP - WICI wystąpił pod kierownictwem Magdaleny Solarz, a Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” pod dyrekcją Haliny Misterki.


Agencja Artystyczna KONCERTOUR zaprasza na jedyny w Polsce koncert Chóru i Baletu Armii Rosyjskiej, który odbędzie się 12 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze „Roma” w Warszawie. Zespół, pod kierownictwem Olega Neklydova, obecnego dyrektora artystycznego, zaprezentuje między innymi układy wokalno-choreograficzne - Marsz Parada do muzyki Gordejewa i Faliliewa, taniec Gopak, pieśń kozacką Jak za Donem, jak również narodowe pieśni rosyjskie – Katiusza, Oczy czarne, Kalinka, Moja Moskwa, Podmoskiewskie wieczory.

Więcej


W dniach 13-20 lutego 2007 roku, już po raz szósty w Nowym Sączu odbędzie się Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun and Classic. Festiwalowy tydzień jak co roku wypełni muzyka nietuzinkowa, zabawna, wirtuozowska i pomysłowa. Impreza odbywa się zawsze w ostatni tydzień karnawału, czyli rozpoczyna się ...pączkiem, a kończy śledzikiem. Czas pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami wypełniają koncerty - koncerty niezwykłe, które są nie tylko wydarzeniami muzycznymi, ale także niecodziennymi, atrakcyjnymi widowiskami. Dyrektor artystyczny festiwalu, znany pianista Waldemar Malicki, zaprasza do udziału w festiwalu artystów o znakomitym rzemiośle, mających jednocześnie poczucie dystansu do własnej osoby i uprawianej profesji, a co za tym idzie, umiejących się tą profesją bawić. W tym roku gościć będzie m.in. band Tomasza Stańki, zespół The Reivers, prowadzony przez szkockiego wirtuoza dud – Lindsay’a Davidsona i Klasyczną Symfoniczną Orkiestrę Filharmoniczną z Warszawy.

Więcej


Akademia Muzyczna w Warszawie zaprasza na uroczysty koncert z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia Kwartetu „Wilanów” (na zdjęciu), który odbędzie się 14 lutego 2007 roku o godz. 19.00. W wykonaniu Jubilatów usłyszymy dwa kwartety smyczkowe: II Kwartet smyczkowy A-dur op. 68 (1944) Dymitra Szostakowicza i IV Kwartet smyczkowy (1928) Beli Bartóka.

Więcej


W piątek, 16 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Wieniawskiego 1) odbędzie się niecodzienny koncert z udziałem aż dwu orkiestr - Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, obu pod batutą Agnieszki Duczmal. Wspólnie z solistami: Iwoną Sobotką – sopran, Dorotą Frąckowiak-Kapałą – fortepian i Wiktorem Szmańdą – kotły wykonają program, na który złożą się trzy kompozycje: Koncert podwójny na 2 orkiestry smyczkowe, fortepian i kotły Bohuslava Martinů, Les Illuminations op.18 Benjamina Brittena i I Symfonia g-moll op.13 Piotra Czajkowskiego.


Amerykańska wiolonczelistka Racheli Galay-Altman (na zdjęciu) będzie gościem koncertu symfonicznego w Filharmonii Lubelskiej w dniu 16 lutego 2007 roku o godz. 19. Solistka koncertowała dotychczas na czterech kontynentach zbierając wspaniałe recenzje zarówno prasy, jak i publiczności. Występowała z takimi orkiestrami, jak: Zagrzebska Orkiestra Filharmoniczna, The Szolnok Symphony, Orkiestrą Kameralną Rosario i Soliści Izraela, a także w prestiżowych miejscach: Parlament Europejski, Lisinsky Hall i Rudolfinum w Pradze. Jej koncertów słuchali uczestnicy Luoghi di Confine Festival, The Tzfat Klezmer Festival i Musica Festival. Racheli Galay oddana jest cały sercem muzyce współczesnej i dlatego też dokonała szereg nagrań i premierowych wykonań kompozycji współczesnych kompozytorów europejskich, amerykańskich, izraelskich. Niektóre z tych utworów były jej dedykowane. Racheli Galay wykonała koncert na wiolonczelę Milko Kelemena Concerto Drammatico z Orkiestrą Filharmonii w Zagrzebiu pod dyrekcją Pavle Despalj, kompozycje Daniela Galaya In Memoriam i Koncert na wiolonczelę (jej dedykowane) na Węgrzech, w Izraelu i Argentynie. Występowała też jako solistka w operze kameralnej Ahmed Essyada „Le collier des Ruses”, na festiwalu muzyki współczesnej „Musica” w Strasbourgu.
W programie lubelskiego koncertu, który poprowadzi Piotr Wijatkowski, znalazły się: Koncert wiolonczelowy C-dur J. Haydna, In memoriam for cello D. Galay’a oraz Sinfonia de motu (Symfonia o ruchu) Wojciecha Kilara.


Jerzy Maksymiuk wystąpi w piątek, 16 lutego 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w podwójnej roli – dyrygenta i kompozytora: poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii, a w programie koncertu znajdzie się jedna z jego najnowszych kompozycji Cztery kolory. Na estradzie pojawią się też dwie wielkie osobowości polskiej wiolinistyki: Krzysztof Jakowicz - mistrz skrzypiec i świetny pedagog (Warszawa i Osaka) oraz jego utalentowany syn i jednocześnie uczeń - Jakub Jakowicz, laureat prestiżowych konkursów (m.in. Francja, Japonia, Słowacja). Parze wiolinistów powierzył J. Maksymiuk wykonanie swego utworu pt. Cztery kolory (2005), który napisał na zamówienie francuskiej orkiestry Picardie. Tytuł kompozycji nawiązuje do emocji, jakie wyzwalają barwy: nie tylko kolory, ale także barwy muzyczne. W II części koncertu usłyszymy dzieło najwybitniejszego kompozytora fińskiego Jeana Sibeliusa - V Symfonię Es-dur.

Więcej


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na dwa koncerty symfoniczne z udziałem wybitnej pianistki Ewy Pobłockiej oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Jana Krenza. Odbędą się one w piątek, 16 lutego 2007 roku o godz. 19.00 i 17 lutego o godz. 18.00. W programie: Suita „Colas Breugnon“ Tadeusza Bairda, Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Wolfganga Amadeusza Mozarta i III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.

Więcej