Polmic - FB

calendar of events

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Czerwcowe rocznice:

2 czerwca
 • przypada 15. rocznica śmierci kompozytora Lecha Miklaszewskiego (1910-1992), kompozytora piosenek dla dzieci, pedagoga, publicysty muzycznego, autora popularnych audycji radiowych dla dzieci

4 czerwca
 • 40-ste urodziny obchodzi kompozytor Sławomir Kłodnicki

11 czerwca
 • 90. rocznica urodzin Edwarda Czernego (1917-2003), pseudonim La Strado, dyrygenta orkiestry firmowanej własnym nazwiskiem, dla której pisał repertuar rozrywkowy i taneczny, aranżera, multiinstrumentalisty, kierownika artystycznego Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w Warszawie, twórcy festiwali w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu
 • upływa 110. rocznica urodzin Aleksandra Tansmana (1897-1986), kompozytora i pianisty

13 czerwca
14 czerwca
 • 60-te urodziny muzykolog Danuty Jasińskiej, profesor Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

16 czerwca
 • 75-te urodziny obchodzi muzykolog Mirosława Kaczorowska-Guńkiewicz

 • upływa 60. rocznica śmierci skrzypka Bronisława Hubermana (1882-1947)

17 czerwca
19 czerwca 20 czerwca
 • 55-te urodziny świętuje Katarzyna Bortkun-Szpotańska, kompozytorka, pedagog i wokalistka, studentka Mariana Borkowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie

24 czerwca
25 czerwca
 • 100. rocznica urodzin Wacława Geigera (1907-1988), kompozytora, dyrygenta, działacza społecznego i pedagoga, ucznia Bolesława Wallek-Walewskiego

26 czerwca
30 czerwca
 • przypada 50. rocznica śmierci kompozytora Michała Świerzyńskiego (1868-1957), ucznia Władysława Żeleńskiego w Konserwatorium w Krakowie, Zygmunta Noskowskiego w Warszawie i Oskara Nedbala w Pradze


W dniach od 19 maja do 9 czerwca 2007 roku już po raz siedemnasty odbędzie się festiwal Mikołowskie Dni Muzyki. Program tegorocznej edycji wypełni 12 koncertów i recitali. Wystąpią światowej sławy muzycy m.in. organista Ton Koopman, wiolonczelista Ivan Monighetti, flecista Barthold Kuijken, a także amerykański Alexander String Quartet, Orkiestra „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal i Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W ramach festiwalu m.in. odbędą się prawykonania kompozycji nagrodzonych na konkursie kompozytorskim Mikołów 2006, a w dniu 28 maja w Instytucie Mikołowskim będzie miała miejsce sesja naukowa zatytułowana Karol Szymanowski na Śląsku – rok K. Szymanowskiego.

Read more


Od 1 maja do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


Dziewiętnasta edycja Międzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich pod hasłem W stulecie urodzin i dwudziestopięciolecie śmierci Konstantego Regameya odbędzie się w Krakowie w dniach 20 maja – 3 czerwca 2007 roku. W tym roku koncertom głównego nurty festiwalowego towarzyszą także w dniach 20-24 maja 2007 roku II Międzynarodowe Dni Młodych Kompozytorów i Wykonawców „New Music New Faces”, w dniach 31 maja – 3 czerwca 2007 roku - Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna Fenomen osobowości Konstantego Regameya (Kijów 1907 – Lozanna 1982) w stulecie urodzin i dwudziestopięciolecie śmierci, a także Warsztaty Kompozytorsko-Wykonawcze 6. Forum Młodych Kompozytorów. Głównym organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich.

Read more


W dniach od 1 czerwca do 1 lipca 2007 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Plewiska, Wiry i Komorniki), odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2007. Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz parafie pw. św. Faustyny w Plewiskach, św. Floriana w Wirach i św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka orkiestrowa, chóralna, kameralna i organowa. Gospodarzem wydarzenia jest Gmina Komorniki.
Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Read more


Od 1 czerwca do 18 lipca 2007 roku, w każdy piątek o godz. 19.00 odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ....ALE NIE TYLKO.
Festiwal organizowany jest od dziesięciu lat przez Parafię Ewangelicko – Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej. Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. Znajdują się tu jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru . Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi - tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Dodatkowym atutem pięknego, klasycystycznego wnętrza kościoła Św. Trójcy, otoczonego ze wszystkich stron balkonami, jest jego wspaniała akustyka oraz możliwość oglądania instrumentu i wykonawcy podczas koncertu, co w większości kościołów nie jest możliwe. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.
Wśród wykonawców pięciu czerwcowych koncertów Festiwalu BACH ....ALE NIE TYLKO znajdą się uznani artyści z Polski i z zagranicy: organiści Jerzy Dziubiński, Jean-Pierre Lecaudey, Zygmunt Strzęp, Monika Kamińska-Krahforst, Gereon Krahforst i Peter Ledaine, a także “Ensemble de Narol” pod kierownictwem znanego oboisty Tytusa Wojnowicza oraz flecistki Hanna Turonek i Beata Klatka. W programie kompozycje patrona festiwalu oraz twórców mu współczesnych, m.in. Georga Philippa Telemanna, Antonio Vivaldiego, Jana Pieterszoona Sweelincka, Dietricha Buxtehude.
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ....ALE NIE TYLKO zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów wstęp wolny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


W piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert SINFONIA VARSOVIA DZIECIOM.
Wśród solistów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia znajdą się utalentowane uczennice warszawskich szkół muzycznych - skrzypaczka Ola Bucholc (Państwowa Ogólnokształąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego) i pianistka Ania Krzemionka (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz).

W programie:
Gioacchino Rossini - Uwertura do opery Wilhelm Tell
Pablo de Sarasate - Fantazja na tematy z opery Faust Gounoda na skrzypce i orkiestrę
Alec Rowley - Koncert fortepianowy G-dur - część I - Allegro
Camille Saint-Saens - Karnawał zwierząt
Wykonawcy: Sinfonia Varsovia, Aleksandra Bucholc – skrzypce, Anna Krzemionka – fortepian, Agnieszka Kopacka – fortepian, Joanna Opalińska – fortepian, Wojciech Rodek – dyrygent, Artur Barciś – prowadzenie

Koncert transmitowany będzie na antenie 2 Programu Polskiego Radia.
Dopełnieniem programu będzie słodki poczęstunek zapewniony przez Cadbury Wedel Sp. z o.o.
Organizatorami koncertu są: Stołeczna Estrada, Polskie Radio S. A., Fundacja Sinfonia Varsovia i Centrum Sztuki STUDIO.


XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w Warszawie w dniach 27 maja – 3 czerwca 2007 roku. Gwiazdami tegorocznej edycji będą m.in. Emanuele Card, Gerhard Paulus, Poznańskie Słowiki pod kierownictwem Stefana Stuligrosza i Państwowa Kapela Chóralna "Trembita". W programie koncertów znajdzie się m.in. wykonanie wspaniałego oratorium zapomnianego kompozytora Mieczysława Sołtysa (1863-1929) pt. Śluby Jana Kazimierza, cykl Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze, Missa solemnis D-dur Ignaza Josefa Pleyela w 250 rocznicę śmierci I. J. Pleyela oraz kantaty Dietricha Buxtehudego w 300 rocznicę śmierci kompozytora. Przyznana zostanie także Srebrna Piszczałka - nagroda Prymasa Polski.
Na wszystkie koncerty festiwalu wstęp wolny.

Read more


Kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, organizowanego przez Filharmonię Kaliską w dniu 1 czerwca 2007 roku o godzinie 19.30 w Auli Collegium Novum (ul. Nowy Świat 4a) w Kaliszu wypełni muzyka filmowa i symfoniczna Krzesimira Dębskiego (na zdjęciu). Wystąpią: Anna Jurksztowicz – śpiew oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą kompozytora.


W dniach 1-3 czerwca 2007 roku odbędzie się w Łodzi 10. Jubileuszowy Festiwal Muzyki Filmowej. Ideą tej imprezy zawsze była prezentacja twórczości wybranego kompozytora. Bywalcy poprzednich edycji festiwalu mogli poznać utwory Michała Lorenca, Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy i innych. Tym razem organizatorzy postanowili wypromować muzykę niedawno zmarłego Andrzeja Kurylewicza, pianisty, dyrygenta i autora oprawy muzycznej licznych filmów, między innymi Polskich Dróg, Lalki i Nad Niemnem. Podczas festiwalu odbędą się koncerty prezentujące dzieła tego artysty: Muzyka polskich dróg i Jubileuszowy Koncert Symfoniczny pt. Poloneza czas zacząć - Od Kilara do Kurylewicza. Gośćmi honorowymi festiwalu będą Andrzej Wajda, Jan Machulski i Krzysztof Zanussi.
Podczas festiwalu przyznane zostaną dwie nagrody: Nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego dla Marka Karewicza oraz Nagroda Specjalna X Festiwalu Muzyki Filmowej dla Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

Read more


W ramach projektu Noc Kultury w Lublinie Filharmonia Lubelska zaprasza na NOC Z MUZYKĄ. W piątek, 1 czerwca 2007 roku od godz. 19.00 do północy w Sali Koncertowej Filharmonii odbędą się aż trzy koncerty. Pierwszym będzie koncert symfoniczny w ramach V Lubelskiego Forum „Sztuka, Edukacja” w wykonaniu solistów: Dariusza Drzazgi – skrzypce, Macieja Białasa – fortepian, Piotra Chilimoniuka – fortepian, Jakuba Niedoborka – gitara i Elwiry Śliwkiewicz-Cisak - bandoneon/akordeon oraz Orkiestry Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego i Lucjana Jaworskiego. W programie cztery kompozycje: II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę F. Poulenca, Azanca - suitę na bandoneon, gitarę i orkiestrę smyczkową A. Hamanna oraz suitę z West Side Story L. Bersteina. O godz. 21.00 odbędzie się nastrojowe spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina - Nocturn – Chopin Nocą. Obok wybranych utworów w wykonaniu Zbigniewa Raubo usłyszymy fragmenty książki Lato w Nohant Jarosława Iwaszkiewicza w interpretacji Magdaleny Różczki i Mateusza Damięckiego. Lubelską Noc z muzyką zakończy Koncert Big-Bandu Instytutu Wydziału Artystycznego UMCS pod dyrekcją Tomasza Momota.


W niedzielę, 27 maja 2007 roku o godz. 16.00 w Sali Balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie rozpocznie się kolejna edycja Nałęczowskiego Divertimenta, imprezy organizowanej od lat przez Filharmonię Lubelską we współpracy z Urzędem Miasta Nałęczów i Uzdrowiskiem Nałęczów. Ideą Divertimenta jest promowanie sztuki klasycznej, a zwłaszcza jej kameralnych i solistycznych form. W tym swoistym festiwalu muzyki poważnej wysłuchamy siedmiu koncertów z udziałem międzynarodowych artystów, m.in. z Izraela, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i Ukrainy. Festiwal potrwa do 24 czerwca.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Read more


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zaprasza na dwa koncerty w piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz. 11 i 13. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jana Walczyńskiego usłyszymy muzykę z filmów: Gwiezdne wojny, Shrek, Władca pierścieni, Król lew, Piękna i bestia, Smerfy, Królewna Śnieżka oraz wiązanki melodii z najpopularnijszych dobranocek: Koziołek Matołek, Reksio, Miś Uszatek, Kot Filemon, Miś Colargol, Bolek i Lolek, Wróbelek Ćwirek, Bajki z mchu i paproci (Żwirek i Muchomorek) i Zaczarowany ołówek.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Wiosna Ludów”. Tym razem zapowiada się widowisko nie tylko muzyczne: Warszawska Grupa Gamelanowa zaprezentuje jedyny w tej części Europy kompletny gamelan jawajski.
Gamelan – tradycyjna jawajska orkiestra dworska – to cały zbiór instrumentów, strojów i zwyczajów, związany także z jawajskimi tańcami i teatrem cieni wayang kulit. Muzyka gamelanowa stała się inspiracją dla wielu kompozytorów (m.in. Claude’a Debussy i Johna Cage’a), przedmiotem badań naukowych i nowatorskich warsztatów muzycznych na całym świecie.
Warszawska Grupa Gamelanowa wywodzi się z grupy warsztatowej, która działa od początku lat 90. w Instytucie Muzykologii UW. Obecnie zespół solidnie wyedukowanych – także w Indonezji – muzyków ma do dyspozycji jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie pełny skład gamelanu z Jawy Środkowej: kilkaset instrumentów o łącznej wadze ok. 5 ton, które jesienią 2006 roku stały się własnością Instytutu Muzykologii UW.
Koncert poprowadzi szef i opiekun zespołu – dr Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii UW; oprócz muzyki i strojów zobaczymy też filmy i zdjęcia zabytków Jawy, ojczyzny gamelanu.
Koncert, organizowany przez Biuro Promocji UW (Sekcję ds. Promocji Kultury) i Instytut Muzykologii UW we współpracy z Ambasadą Republiki Indonezji w Polsce, odbędzie się w piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz. 18.00 w Auli Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Bezpłatne zaproszenia – do wyczerpania miejsc – można odbierać od 28 maja do 1 czerwca w godz. 9.00-17.00 w Biurze Promocji UW w Pałacu Kazimierzowskim UW, pok. nr 8.


W piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz.19.00 uroczystym koncertem symfonicznym w Sali Koncertowej na Ołowiance Polska Filharmonia Bałtycka zakończy sezon artystyczny 2006/2007. W programie znajdą się dwa wybitne dzieła: Koncert fletowy (dedykowany Jean Pierre Rampalowi) z 1992 roku Krzysztofa Pendereckiego, który usłyszymy w interpretacji Jadwigi Kotnowskiej (na zdjęciu) oraz III Symfonia c-moll op.78 „Organowa” Camille’a Saint-Saensa z Romanem Peruckim w roli solisty. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Michała Nesterowicza.


Zakończenie sezonu artystycznego 2006/2007 Filharmonii Narodowej zaplanowane zostało na piątek 1 czerwca 2007 roku o godz. 19:30 (powtórzenie 2 czerwca o godz. 18:00). W programie koncertu znajdą się dwa utwory oratoryjne – klasyczne i współczesne. W pierwszej części usłyszymy prawykonanie najnowszego dzieła krakowskiego kompozytora Macieja Jabłońskiego (na zdjęciu) zatytułowanego Somnos na chór i orkiestrę, a napisanego na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich i Filharmonii Narodowej. W drugiej części zaś zabrzmi Wielka msza c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w której wykonaniu wezmą udział znakomici śpiewacy: Olga Pasiecznik (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), James Oxley (tenor) i Piotr Nowacki (bas). Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej szef, Antoni Wit.
Przed piątkowym koncertem odbędzie się krótka ceremonia wręczenia statuetek Mecenasom i Sponsorom Roku 2007 Filharmonii Narodowej, zaś o 18:30 w Sali Kameralnej wykład omawiający dzieła wieczoru wygłosi red. Jacek Marczyński z dziennika „Rzeczpospolita”.


Koncert dla dzieci Wielka Fantazja Zoologiczna w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z udziałem pianistów: Andrzeja Tatarskiego i Kingi Mikołajczak oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca 2007 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie to szczególne spotkanie z muzyką - zabrzmi między innymi wspaniały Karnawał zwierząt C. Saint-Saënsa – w królewskim marszu lew poprowadzi do tańca antylopy, żółwia, słonia, kangury, łabędzia… a w Symfonii dziecięcej M. Haydna zaśpiewa z orkiestrą kukułka i słowik…


Koncert orkiestry „Leopoldinum” pod dyrekcją Łukasza Borowicza (na zdjęciu), od kilku tygodni dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca 2007 roku o godz. 18:00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie to pierwsze spotkanie zespołu z Borowiczem, nominowanym w 2004 roku do „Paszportu Polityki” w dziedzinie muzyki. Program, który proponuje dyrygent jest szczególnie ciekawy, a złożą się na niego Elegia Piotra Czajkowskiego oraz dwie kompozycje Richarda Straussa: Koncert na obój w wykonaniu znakomitego oboisty Sebastiana Aleksandrowicza – solisty orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie oraz słynne Metamorfozy. Obie kompozycje powstały w połowie lat czterdziestych, u schyłku życia kompozytora, w obu pojawia się wątek II wojny światowej.


XVIII Katedralne Koncerty Organowe trwać będą w Bazylice Katedralnej we Włocławku w kolejne poniedziałki przez sześć tygodni – od 14 maja do 18 czerwca 2007 roku zawsze o godz. 19.00. Wstęp wolny.
W tym roku podczas koncertów dominować będzie muzyka mistrzów baroku: J. S. Bacha oraz D. Buxtehude. Usłyszymy także organowe dzieła kompozytorów epoki romantycznej: C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, L. Boëllmanna oraz twórców reprezentujących przełom XIX/XX wieku: F. Nowowiejskiego, M. Regera, M. Surzyńskiego, Ch.M. Widora. Nie zabraknie również premierowych dla włocławskiej publiczności prezentacji utworów kompozytorów współczesnych: Mariana Sawy, Juliusza Łuciuka, Romualda Twardowskiego i S. Lindblada.

Ramowy program koncertów:
 • 14 maja 2007 – Walter Whipple (USA)
 • 21 maja 2007Andrzej Chorosiński (Warszawa)
 • 28 maja 2007 – Małgorzata Klorek (Szczecin)
 • 4 czerwca 2007 – Józef Kotowicz (Białystok)
 • 11 czerwca 2007 – Przemysław Kapituła (Warszawa)
 • 18 czerwca 2007 – Joanna Woszczyk-Garbacz, flet (Łódź) i Adam Klarecki, organy (Włocławek)


Arcydzieło rosyjskiego baletu klasycznego - Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego, najpopularniejszy utwór rosyjskiego kompozytora i najczęściej wykonywany balet na świecie będzie można posłuchać i obejrzeć w interpretacji Moskiewskiego Baletu Narodowego Moisiejewa w dniach 4 i 5 czerwca 2007 roku o godz.19:00 w Teatrze Polskim w Warszawie (ul. Karasia 2).
Włodzimierz Moisiejew - solista Teatru Bolszoj z Moskwy, zasłużony artysta Rosji, wnuczek legendarnego Igora Moisiejewa - stworzył Moskiewski Balet Narodowy przy pomocy i wsparciu Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej. Motywem była chęć utworzenia młodego, obiecującego zespołu, specjalizujacego się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym repertuarze baletowym. Grupa rozpoczęła działalność od trzech najsłynniejszych dzieł Piotra Czajkowskiego: Jeziora łabędziego, Dziadka do orzechów, Śpiącej Królewny. Stopniowo rozszerzała repertuar o takie pozycje, jak: Don Kiszot czy Romeo i Julia, a w ostatnich latach także o balet współczesny do muzyki J.S.Bacha, M.Ravela i W.A.Mozarta.