Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Czerwcowe rocznice:

2 czerwca
  • przypada 15. rocznica śmierci kompozytora Lecha Miklaszewskiego (1910-1992), kompozytora piosenek dla dzieci, pedagoga, publicysty muzycznego, autora popularnych audycji radiowych dla dzieci

4 czerwca
  • 40-ste urodziny obchodzi kompozytor Sławomir Kłodnicki

11 czerwca
  • 90. rocznica urodzin Edwarda Czernego (1917-2003), pseudonim La Strado, dyrygenta orkiestry firmowanej własnym nazwiskiem, dla której pisał repertuar rozrywkowy i taneczny, aranżera, multiinstrumentalisty, kierownika artystycznego Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w Warszawie, twórcy festiwali w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu
  • upływa 110. rocznica urodzin Aleksandra Tansmana (1897-1986), kompozytora i pianisty

13 czerwca
14 czerwca
  • 60-te urodziny muzykolog Danuty Jasińskiej, profesor Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

16 czerwca
  • 75-te urodziny obchodzi muzykolog Mirosława Kaczorowska-Guńkiewicz

  • upływa 60. rocznica śmierci skrzypka Bronisława Hubermana (1882-1947)

17 czerwca
19 czerwca 20 czerwca
  • 55-te urodziny świętuje Katarzyna Bortkun-Szpotańska, kompozytorka, pedagog i wokalistka, studentka Mariana Borkowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie

24 czerwca
25 czerwca
  • 100. rocznica urodzin Wacława Geigera (1907-1988), kompozytora, dyrygenta, działacza społecznego i pedagoga, ucznia Bolesława Wallek-Walewskiego

26 czerwca
30 czerwca
  • przypada 50. rocznica śmierci kompozytora Michała Świerzyńskiego (1868-1957), ucznia Władysława Żeleńskiego w Konserwatorium w Krakowie, Zygmunta Noskowskiego w Warszawie i Oskara Nedbala w Pradze


W dniach od 19 maja do 9 czerwca 2007 roku już po raz siedemnasty odbędzie się festiwal Mikołowskie Dni Muzyki. Program tegorocznej edycji wypełni 12 koncertów i recitali. Wystąpią światowej sławy muzycy m.in. organista Ton Koopman, wiolonczelista Ivan Monighetti, flecista Barthold Kuijken, a także amerykański Alexander String Quartet, Orkiestra „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal i Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W ramach festiwalu m.in. odbędą się prawykonania kompozycji nagrodzonych na konkursie kompozytorskim Mikołów 2006, a w dniu 28 maja w Instytucie Mikołowskim będzie miała miejsce sesja naukowa zatytułowana Karol Szymanowski na Śląsku – rok K. Szymanowskiego.

Więcej


Od 1 maja do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


Dziewiętnasta edycja Międzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich pod hasłem W stulecie urodzin i dwudziestopięciolecie śmierci Konstantego Regameya odbędzie się w Krakowie w dniach 20 maja – 3 czerwca 2007 roku. W tym roku koncertom głównego nurty festiwalowego towarzyszą także w dniach 20-24 maja 2007 roku II Międzynarodowe Dni Młodych Kompozytorów i Wykonawców „New Music New Faces”, w dniach 31 maja – 3 czerwca 2007 roku - Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna Fenomen osobowości Konstantego Regameya (Kijów 1907 – Lozanna 1982) w stulecie urodzin i dwudziestopięciolecie śmierci, a także Warsztaty Kompozytorsko-Wykonawcze 6. Forum Młodych Kompozytorów. Głównym organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich.

Więcej


W dniach od 1 czerwca do 1 lipca 2007 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Plewiska, Wiry i Komorniki), odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2007. Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz parafie pw. św. Faustyny w Plewiskach, św. Floriana w Wirach i św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka orkiestrowa, chóralna, kameralna i organowa. Gospodarzem wydarzenia jest Gmina Komorniki.
Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Więcej


Od 1 czerwca do 18 lipca 2007 roku, w każdy piątek o godz. 19.00 odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ....ALE NIE TYLKO.
Festiwal organizowany jest od dziesięciu lat przez Parafię Ewangelicko – Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej. Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. Znajdują się tu jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru . Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi - tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Dodatkowym atutem pięknego, klasycystycznego wnętrza kościoła Św. Trójcy, otoczonego ze wszystkich stron balkonami, jest jego wspaniała akustyka oraz możliwość oglądania instrumentu i wykonawcy podczas koncertu, co w większości kościołów nie jest możliwe. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.
Wśród wykonawców pięciu czerwcowych koncertów Festiwalu BACH ....ALE NIE TYLKO znajdą się uznani artyści z Polski i z zagranicy: organiści Jerzy Dziubiński, Jean-Pierre Lecaudey, Zygmunt Strzęp, Monika Kamińska-Krahforst, Gereon Krahforst i Peter Ledaine, a także “Ensemble de Narol” pod kierownictwem znanego oboisty Tytusa Wojnowicza oraz flecistki Hanna Turonek i Beata Klatka. W programie kompozycje patrona festiwalu oraz twórców mu współczesnych, m.in. Georga Philippa Telemanna, Antonio Vivaldiego, Jana Pieterszoona Sweelincka, Dietricha Buxtehude.
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ....ALE NIE TYLKO zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów wstęp wolny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert SINFONIA VARSOVIA DZIECIOM.
Wśród solistów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia znajdą się utalentowane uczennice warszawskich szkół muzycznych - skrzypaczka Ola Bucholc (Państwowa Ogólnokształąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego) i pianistka Ania Krzemionka (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz).

W programie:
Gioacchino Rossini - Uwertura do opery Wilhelm Tell
Pablo de Sarasate - Fantazja na tematy z opery Faust Gounoda na skrzypce i orkiestrę
Alec Rowley - Koncert fortepianowy G-dur - część I - Allegro
Camille Saint-Saens - Karnawał zwierząt
Wykonawcy: Sinfonia Varsovia, Aleksandra Bucholc – skrzypce, Anna Krzemionka – fortepian, Agnieszka Kopacka – fortepian, Joanna Opalińska – fortepian, Wojciech Rodek – dyrygent, Artur Barciś – prowadzenie

Koncert transmitowany będzie na antenie 2 Programu Polskiego Radia.
Dopełnieniem programu będzie słodki poczęstunek zapewniony przez Cadbury Wedel Sp. z o.o.
Organizatorami koncertu są: Stołeczna Estrada, Polskie Radio S. A., Fundacja Sinfonia Varsovia i Centrum Sztuki STUDIO.


XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w Warszawie w dniach 27 maja – 3 czerwca 2007 roku. Gwiazdami tegorocznej edycji będą m.in. Emanuele Card, Gerhard Paulus, Poznańskie Słowiki pod kierownictwem Stefana Stuligrosza i Państwowa Kapela Chóralna "Trembita". W programie koncertów znajdzie się m.in. wykonanie wspaniałego oratorium zapomnianego kompozytora Mieczysława Sołtysa (1863-1929) pt. Śluby Jana Kazimierza, cykl Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze, Missa solemnis D-dur Ignaza Josefa Pleyela w 250 rocznicę śmierci I. J. Pleyela oraz kantaty Dietricha Buxtehudego w 300 rocznicę śmierci kompozytora. Przyznana zostanie także Srebrna Piszczałka - nagroda Prymasa Polski.
Na wszystkie koncerty festiwalu wstęp wolny.

Więcej


Kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, organizowanego przez Filharmonię Kaliską w dniu 1 czerwca 2007 roku o godzinie 19.30 w Auli Collegium Novum (ul. Nowy Świat 4a) w Kaliszu wypełni muzyka filmowa i symfoniczna Krzesimira Dębskiego (na zdjęciu). Wystąpią: Anna Jurksztowicz – śpiew oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą kompozytora.


W dniach 1-3 czerwca 2007 roku odbędzie się w Łodzi 10. Jubileuszowy Festiwal Muzyki Filmowej. Ideą tej imprezy zawsze była prezentacja twórczości wybranego kompozytora. Bywalcy poprzednich edycji festiwalu mogli poznać utwory Michała Lorenca, Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy i innych. Tym razem organizatorzy postanowili wypromować muzykę niedawno zmarłego Andrzeja Kurylewicza, pianisty, dyrygenta i autora oprawy muzycznej licznych filmów, między innymi Polskich Dróg, Lalki i Nad Niemnem. Podczas festiwalu odbędą się koncerty prezentujące dzieła tego artysty: Muzyka polskich dróg i Jubileuszowy Koncert Symfoniczny pt. Poloneza czas zacząć - Od Kilara do Kurylewicza. Gośćmi honorowymi festiwalu będą Andrzej Wajda, Jan Machulski i Krzysztof Zanussi.
Podczas festiwalu przyznane zostaną dwie nagrody: Nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego dla Marka Karewicza oraz Nagroda Specjalna X Festiwalu Muzyki Filmowej dla Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

Więcej


W ramach projektu Noc Kultury w Lublinie Filharmonia Lubelska zaprasza na NOC Z MUZYKĄ. W piątek, 1 czerwca 2007 roku od godz. 19.00 do północy w Sali Koncertowej Filharmonii odbędą się aż trzy koncerty. Pierwszym będzie koncert symfoniczny w ramach V Lubelskiego Forum „Sztuka, Edukacja” w wykonaniu solistów: Dariusza Drzazgi – skrzypce, Macieja Białasa – fortepian, Piotra Chilimoniuka – fortepian, Jakuba Niedoborka – gitara i Elwiry Śliwkiewicz-Cisak - bandoneon/akordeon oraz Orkiestry Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego i Lucjana Jaworskiego. W programie cztery kompozycje: II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę F. Poulenca, Azanca - suitę na bandoneon, gitarę i orkiestrę smyczkową A. Hamanna oraz suitę z West Side Story L. Bersteina. O godz. 21.00 odbędzie się nastrojowe spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina - Nocturn – Chopin Nocą. Obok wybranych utworów w wykonaniu Zbigniewa Raubo usłyszymy fragmenty książki Lato w Nohant Jarosława Iwaszkiewicza w interpretacji Magdaleny Różczki i Mateusza Damięckiego. Lubelską Noc z muzyką zakończy Koncert Big-Bandu Instytutu Wydziału Artystycznego UMCS pod dyrekcją Tomasza Momota.


W niedzielę, 27 maja 2007 roku o godz. 16.00 w Sali Balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie rozpocznie się kolejna edycja Nałęczowskiego Divertimenta, imprezy organizowanej od lat przez Filharmonię Lubelską we współpracy z Urzędem Miasta Nałęczów i Uzdrowiskiem Nałęczów. Ideą Divertimenta jest promowanie sztuki klasycznej, a zwłaszcza jej kameralnych i solistycznych form. W tym swoistym festiwalu muzyki poważnej wysłuchamy siedmiu koncertów z udziałem międzynarodowych artystów, m.in. z Izraela, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i Ukrainy. Festiwal potrwa do 24 czerwca.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zaprasza na dwa koncerty w piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz. 11 i 13. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jana Walczyńskiego usłyszymy muzykę z filmów: Gwiezdne wojny, Shrek, Władca pierścieni, Król lew, Piękna i bestia, Smerfy, Królewna Śnieżka oraz wiązanki melodii z najpopularnijszych dobranocek: Koziołek Matołek, Reksio, Miś Uszatek, Kot Filemon, Miś Colargol, Bolek i Lolek, Wróbelek Ćwirek, Bajki z mchu i paproci (Żwirek i Muchomorek) i Zaczarowany ołówek.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Wiosna Ludów”. Tym razem zapowiada się widowisko nie tylko muzyczne: Warszawska Grupa Gamelanowa zaprezentuje jedyny w tej części Europy kompletny gamelan jawajski.
Gamelan – tradycyjna jawajska orkiestra dworska – to cały zbiór instrumentów, strojów i zwyczajów, związany także z jawajskimi tańcami i teatrem cieni wayang kulit. Muzyka gamelanowa stała się inspiracją dla wielu kompozytorów (m.in. Claude’a Debussy i Johna Cage’a), przedmiotem badań naukowych i nowatorskich warsztatów muzycznych na całym świecie.
Warszawska Grupa Gamelanowa wywodzi się z grupy warsztatowej, która działa od początku lat 90. w Instytucie Muzykologii UW. Obecnie zespół solidnie wyedukowanych – także w Indonezji – muzyków ma do dyspozycji jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie pełny skład gamelanu z Jawy Środkowej: kilkaset instrumentów o łącznej wadze ok. 5 ton, które jesienią 2006 roku stały się własnością Instytutu Muzykologii UW.
Koncert poprowadzi szef i opiekun zespołu – dr Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii UW; oprócz muzyki i strojów zobaczymy też filmy i zdjęcia zabytków Jawy, ojczyzny gamelanu.
Koncert, organizowany przez Biuro Promocji UW (Sekcję ds. Promocji Kultury) i Instytut Muzykologii UW we współpracy z Ambasadą Republiki Indonezji w Polsce, odbędzie się w piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz. 18.00 w Auli Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Bezpłatne zaproszenia – do wyczerpania miejsc – można odbierać od 28 maja do 1 czerwca w godz. 9.00-17.00 w Biurze Promocji UW w Pałacu Kazimierzowskim UW, pok. nr 8.


W piątek, 1 czerwca 2007 roku o godz.19.00 uroczystym koncertem symfonicznym w Sali Koncertowej na Ołowiance Polska Filharmonia Bałtycka zakończy sezon artystyczny 2006/2007. W programie znajdą się dwa wybitne dzieła: Koncert fletowy (dedykowany Jean Pierre Rampalowi) z 1992 roku Krzysztofa Pendereckiego, który usłyszymy w interpretacji Jadwigi Kotnowskiej (na zdjęciu) oraz III Symfonia c-moll op.78 „Organowa” Camille’a Saint-Saensa z Romanem Peruckim w roli solisty. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Michała Nesterowicza.


Zakończenie sezonu artystycznego 2006/2007 Filharmonii Narodowej zaplanowane zostało na piątek 1 czerwca 2007 roku o godz. 19:30 (powtórzenie 2 czerwca o godz. 18:00). W programie koncertu znajdą się dwa utwory oratoryjne – klasyczne i współczesne. W pierwszej części usłyszymy prawykonanie najnowszego dzieła krakowskiego kompozytora Macieja Jabłońskiego (na zdjęciu) zatytułowanego Somnos na chór i orkiestrę, a napisanego na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich i Filharmonii Narodowej. W drugiej części zaś zabrzmi Wielka msza c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w której wykonaniu wezmą udział znakomici śpiewacy: Olga Pasiecznik (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), James Oxley (tenor) i Piotr Nowacki (bas). Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej szef, Antoni Wit.
Przed piątkowym koncertem odbędzie się krótka ceremonia wręczenia statuetek Mecenasom i Sponsorom Roku 2007 Filharmonii Narodowej, zaś o 18:30 w Sali Kameralnej wykład omawiający dzieła wieczoru wygłosi red. Jacek Marczyński z dziennika „Rzeczpospolita”.


Koncert dla dzieci Wielka Fantazja Zoologiczna w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z udziałem pianistów: Andrzeja Tatarskiego i Kingi Mikołajczak oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca 2007 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie to szczególne spotkanie z muzyką - zabrzmi między innymi wspaniały Karnawał zwierząt C. Saint-Saënsa – w królewskim marszu lew poprowadzi do tańca antylopy, żółwia, słonia, kangury, łabędzia… a w Symfonii dziecięcej M. Haydna zaśpiewa z orkiestrą kukułka i słowik…


Koncert orkiestry „Leopoldinum” pod dyrekcją Łukasza Borowicza (na zdjęciu), od kilku tygodni dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca 2007 roku o godz. 18:00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie to pierwsze spotkanie zespołu z Borowiczem, nominowanym w 2004 roku do „Paszportu Polityki” w dziedzinie muzyki. Program, który proponuje dyrygent jest szczególnie ciekawy, a złożą się na niego Elegia Piotra Czajkowskiego oraz dwie kompozycje Richarda Straussa: Koncert na obój w wykonaniu znakomitego oboisty Sebastiana Aleksandrowicza – solisty orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie oraz słynne Metamorfozy. Obie kompozycje powstały w połowie lat czterdziestych, u schyłku życia kompozytora, w obu pojawia się wątek II wojny światowej.


XVIII Katedralne Koncerty Organowe trwać będą w Bazylice Katedralnej we Włocławku w kolejne poniedziałki przez sześć tygodni – od 14 maja do 18 czerwca 2007 roku zawsze o godz. 19.00. Wstęp wolny.
W tym roku podczas koncertów dominować będzie muzyka mistrzów baroku: J. S. Bacha oraz D. Buxtehude. Usłyszymy także organowe dzieła kompozytorów epoki romantycznej: C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, L. Boëllmanna oraz twórców reprezentujących przełom XIX/XX wieku: F. Nowowiejskiego, M. Regera, M. Surzyńskiego, Ch.M. Widora. Nie zabraknie również premierowych dla włocławskiej publiczności prezentacji utworów kompozytorów współczesnych: Mariana Sawy, Juliusza Łuciuka, Romualda Twardowskiego i S. Lindblada.

Ramowy program koncertów:
  • 14 maja 2007 – Walter Whipple (USA)
  • 21 maja 2007Andrzej Chorosiński (Warszawa)
  • 28 maja 2007 – Małgorzata Klorek (Szczecin)
  • 4 czerwca 2007 – Józef Kotowicz (Białystok)
  • 11 czerwca 2007 – Przemysław Kapituła (Warszawa)
  • 18 czerwca 2007 – Joanna Woszczyk-Garbacz, flet (Łódź) i Adam Klarecki, organy (Włocławek)


Arcydzieło rosyjskiego baletu klasycznego - Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego, najpopularniejszy utwór rosyjskiego kompozytora i najczęściej wykonywany balet na świecie będzie można posłuchać i obejrzeć w interpretacji Moskiewskiego Baletu Narodowego Moisiejewa w dniach 4 i 5 czerwca 2007 roku o godz.19:00 w Teatrze Polskim w Warszawie (ul. Karasia 2).
Włodzimierz Moisiejew - solista Teatru Bolszoj z Moskwy, zasłużony artysta Rosji, wnuczek legendarnego Igora Moisiejewa - stworzył Moskiewski Balet Narodowy przy pomocy i wsparciu Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej. Motywem była chęć utworzenia młodego, obiecującego zespołu, specjalizujacego się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym repertuarze baletowym. Grupa rozpoczęła działalność od trzech najsłynniejszych dzieł Piotra Czajkowskiego: Jeziora łabędziego, Dziadka do orzechów, Śpiącej Królewny. Stopniowo rozszerzała repertuar o takie pozycje, jak: Don Kiszot czy Romeo i Julia, a w ostatnich latach także o balet współczesny do muzyki J.S.Bacha, M.Ravela i W.A.Mozarta.


Prezydent Miasta Kalisza i Rada Miejska Kalisza zapraszają na koncert w 10 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu. Koncert odbędzie się w dniu 4 czerwca 2007 roku o godzinie 19.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu (ul. Kolegialna 2). Usłyszymy Psalmy Dawida Zbigniewa Małkowicza do słów biblijnej „Księgi Psalmów”. Wystąpi Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” w składzie: Janusz Szrom – śpiew (gościnnie), Marzena Małkowicz – śpiew, narracja, Aleksandra Małkowicz – śpiew i Piotr Szulc – śpiew oraz sekcja rytmiczna, Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim (Jerzy Wojtaszek, przygotowanie chóru), Chór Szkół Nazaretańskich w Kaliszu (s. Karen Trafankowska, przygotowanie chóru), Schola Kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu (Jakub Tomalak, przygotowanie chóru) i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Wstęp wolny.
Transmisja koncertu na telebimach – pl. św. Józefa.


W dniach 3-10 czerwca 2007 roku odbędzie się w Krakowie I Międzynarodowy Festiwal "Lutnie Świata". Wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu 750-lecia lokacji Miasta. Organizatorem festiwalowych koncertów jest Urząd Miasta Krakowa.
Pierwszy z zaplanowanych koncertów pt. Lutnia Shakespeare’a będzie miał miejsce w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu. Pieśni i duety lutniowe najwybitniejszych kompozytorów angielskich z XVI wieku wykonają: Jeni Melia – sopran i Christopher Goodwin – baryton, lutnia.
W ramach festiwalu obok koncertów odbędą się wykłady i spotkania z artystami i muzykologami.

Ramowy program festiwalu:
  • 3 czerwca (niedziela), g. 16.30 – Koncert lutniowy Lutnia Shakespeare’a w opactwie oo. Benedyktynów
    W programie pieśni i duety lutniowe najwybitniejszych kompozytorów Anglii elżbietańskiej
    Wystąpią: Jeni Melia – sopran, Christopher Goodwin – baryton, lutnia
  • 4 czerwca (poniedziałek), godz. 19.30, Kościół św. Katarzyny
    Wykład Christophera Goodwina, angielskiego lutnisty
  • 5 czerwca (wtorek), godz. 19.30 - Koncert Lutnie króla Dawida w kościele św. Katarzyny
    W programie pieśni średniowiecznej Europy
    Wystąpi: Francizco Orozco (Kolumbia - Francja) – kontratenor
  • 8 czerwca (piątek), godz. 17.00, Kościół św. Katarzyny
    Wykład: Kanty rosyjskie z XVII i XVIII wieku Wystąpi zespół "Od Paromojenija" (Psków, Rosja)
  • 9 czerwca (sobota), godz. 17.00, Kościół św. Katarzyny
    Wykład Lutnie renesansu Hopkinson Smith (USA)
  • 9 czerwca (sobota), godz. 19.30, Kościół św. Katarzyny
    Koncert Gęśle Staroruskie
    Zespół "Od Paromojenija" (Psków, Rosja)
  • 10 czerwca (niedziela), godz. 19.30, Kościół św. Katarzyny
    Koncert Lutnia renesansu
    W programie koncertu znajdą się utwory Francesco da Milano, Johna Dowlanda w wykonaniu Hopkinsona Smitha


Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej i Parafia Katedralna w Płocku zapraszają na VIII Płocki Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Płockiej Bazylice Katedralnej, w każdy wtorek o godz. 19.00, od 15 maja do 19 czerwca 2007 roku. Wydarzeniem festiwalu będzie koncert specjalny w dniu 13 czerwca zatytułowany Missa Pro Pace w wykonaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją maesto Krzysztofa Pendereckiego. Wstęp wolny.
Program koncertów:
  • 15 maja: Witold Zalewski - organy (Kraków), Marcin Wolak - śpiew (Kraków)
  • 22 maja: Milena Aroutjunowa - organy (Moskwa), Krzysztof Pełech - gitara (Wrocław)
  • 29 maja: Rostislaw Wygranienko - organy (Lwów), Michał Sławecki - śpiew (Płock)
  • 5 czerwca: Rikke Moller Kursch - organy (Kopenhaga), Jolanta Sosnowska - skrzypce (Wiedeń)
  • 12 czerwca: Istvan Ella - organy (Budapeszt), Katalin Bodonyj - śpiew (Budapeszt)
  • 13 czerwca: KONCERT SPECJALNY MISSA PRO PACE
    Chór Polskiego Radia w Krakowie - dyrygent maesto Krzysztof Penderecki, organy Robert Grudzień, przygotowanie chóru: Włodzimierz Siedlik
  • 19 czerwca: Robert Grudzień - organy (Radom), Iwona Jędruch - misy dzwiękowe, gongi (Łódź)

Więcej


Do 13 czerwca 2007 roku odbywać się będą w każdą środę o godz. 20.00 w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku koncerty organowe z cyklu Bliżej Bacha. Ich organizatorem jest m.in. Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”. Wstęp wolny.
Koncerty z cyklu Bliżej Bacha, obok innych propozycji koncertowych organizowanych przez Stowarzyszenie, już na stałe wpisały się w kalendarz życia kulturalnego Trójmiasta. Są doskonałą promocją Gdańska jako stolicy organowej Polski Północnej. Koncerty adresowane są do szerokiej rzeczy miłośników bez ograniczeń wiekowych. Ich wysoki poziom artystyczny, pełen profesjonalizm wykonawców oraz publiczność współtworzą niepowtarzalną, przepełnioną duchowymi przeżyciami atmosferę, co czyni cykl Bliżej Bacha jednym z ważniejszych źródeł cennych wartości, tak potrzebnych w trudach życia codziennego. W koncertach wystąpią uznani artyści o bogatym dorobku artystycznym, jak i studenci gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy dopiero stoją u progu swojej kariery. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się również kurs mistrzowski dla uczniów i studentów klas organów z całej Polski, który poprowadzi wybitny pedagog i znakomity artysta - José Enrique Ayarra Jarne.

Terminarz koncertów w czerwcu:
  • 6 czerwca 2007 - Roman Perucki – organy, The Gdansk Philharmonic Brass
  • 13 czerwca 2007 - Matthias Jacob (Niemcy) – organy


Koncert w ramach cyklu Muzyczne Forum Młodych odbędzie się w dniu 6 czerwca 2007 roku o godz. 19.00 w austriackim forum kultury (ul. Próżna 8) w Warszawie. Wystąpi młoda, utalentowana altowiolistka - Irena Kujuczka. W jej wykonaniu usłyszymy Sonatę na altówkę i fortepian f-moll op.120 nr 1 Johannesa Brahmsa oraz Koncert na altówkę Beli Bartóka. Artystce przy fortepianie towarzyszą Iwona Hrouda i Oksana Svekla.

Więcej


Romantyka i współczesność to tytuł koncertu, który odbędzie się w środę, 6 czerwca 2007 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpi Capella Bydgostiensis z Adamem Klockiem w podwójnej roli – dyrygenta i wiolonczelisty. W programie: Sinfonia D-dur Mendelssohna, Koncert na wiolonczelę i smyczki A. Klocka, Suita staropolska na smyczki A. Panufnika i Serenada na smyczki C-dur Czajkowskiego.


Koncert inauguracyjny festiwalu "Wyspiański 2007" zatytułowany Wyspiański według Koniecznego odbędzie się w środę, 6 czerwca 2007 roku o godz. 20.00 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie. Muzykę Zygmunta Koniecznego skomponowaną do dramatów Stanisława Wyspiańskiego usłyszymy w wykonaniu solistów: Marty Bizoń, Lidii Bogacz, Katarzyny Jamróz, Joanny Słowińskiej, Beaty Wojciechowskiej, Przemysława Branny, Jacka Wojciechowskiego, Tadeusza Zięby, Marka Bałaty i Mariusza Pędziałka (obój) orazChóru Filharmonii Krakowskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.


IV Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera pod hasłem Weber i klasycy wiedeńscy odbędzie się w Pokoju (woj. opolskie) w dniach 7-9 czerwca 2007 roku. Trzy koncerty wypełnią obok muzyki patrona festiwalu także kompozycje Haydna, Mozarta i Beethovena.
Formuła festiwalu - powiązanie postaci Webera z klasykami wiedeńskimi - ma szczególnie istotne uzasadnienie w roku 2007, roku 200-ej rocznicy pobytu Webera w Pokoju. Związek Webera z najstarszym z trójki klasyków wiedeńskich wiąże się z faktem, że patron festiwalu był uczniem jego brata, Michała Haydna. Natomiast Mozart jako mąż Konstancji Weber był zięciem stryja Carola Marii. Niezależnie zaś od powiązań rodzinnych i biograficznych, C.M. von Weber jako wielki niemiecki kompozytor romantyczny był bezpośrednim spadkobiercą dorobku klasyków wiedeńskich, w wielu przypadkach wyprzedzających swoją epokę muzyką komponowaną w prawdziwie romantycznym duchu.

Więcej


Nadzwyczajny koncert oratoryjny będzie miał miejsce dnia 7 czerwca 2007 roku o godz. 21.00 na Rynku Głównym w Krakowie. Usłyszymy Pieśń o Bogu Ukrytym do wierszy i tekstów Jana Pawła II – dzieło napisane przez Ennio Morricone, włoskiego kompozytora, laureata tegorocznego Oscara za całokształt twórczości. Utwór zabrzmi w wykonaniu orkiestry Roma Sinfonietta oraz Chóru Lirico Sinfonico Romano pod batutą samego kompozytora.
Wiersze napisane przez Karola Wojtyłę w latach 1939–1978, a także fragmenty homilii papieskich zebrane w „Nauczaniu Jana Pawła II” Ennio Morricone przetłumaczył na język muzyki. To najbardziej osobiste i głębokie, poetyckie przemyślenia Wielkiego Papieża. Teksty recytowane pochodzą z 19 pism i wystąpień papieża, m.in.: homilii w kościele św. Jana na Lateranie (listopad 1978), słów skierowanych do młodzieży zebranej na Longchamp w Paryżu (sierpień 1997), czy w Bazylice św. Piotra: „Idźcie w świat, nie lękajcie się zgubić” (marzec 1997), homilii podczas ceremonii beatyfikacji Federico Ozanama w Paryżu (sierpień 1997), słów skierowanych w Rzymie do intelektualistów europejskich (grudzień 1983) i podczas pielgrzymki do Neapolu w marcu 1979: „Cenne jest zaangażować się z mocą i poświęceniem w tworzenie i ulepszanie mieszkania ziemskiego, z duszą skierowaną coraz bardziej ku temu niebieskiemu”. Ennio Morricone powiedział: Teksty Karola Wojtyły są piękne; był on aktorem, dramatopisarzem, poetą, a więc zaprezentowanie tak ważnej, tak niezwykłej działalności Papieża – która tworzyła historię naszych czasów – uważam za bardzo istotne. Śpiew u Morricone nie pojawia się w postaci liturgicznej, ale ma w sobie brzmienie świeckie i łączy poszukiwanie efektów awangardowych z liryką jego sławnej muzyki filmowej: Napisałem utwór nieco bardziej skomplikowany na kilka głosów w pierwszej części utworu, co jest nowością trochę barokową, trochę flamandzką. Są tam cytaty z Dies Irae, z innych moich kompozycji, małych fragmentów, które potem są rozwijane na różne sposoby – tak, jak w śpiewie gregoriańskim.


Dnia 8 czerwca 2007 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego usłyszymy Koncert fletowy Krzysztofa Pendereckiego, zadedykowany wirtuozowi Jean-Pierrowi Rampalowi. Podczas koncertu wykona go jeden z najwybitniejszych polskich flecistów - Łukasz Długosz. Na zakończenie koncertu zabrzmi jeden z współczesnych hitów - Ognisty ptak Igora Strawińskiego, którego muzyka weszła na dobre do kultury masowej: od disneyowskiej "Fantazji 2000" po twórczość rockowego zespołu "Yes" i muzykę filmową do kultowego filmu "Star Treck". Program koncertu dopełni Passacaglia op. 1 Antona Weberna. Orkiestrę Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi jacek Kaspszyk.


Od 9 do 16 czerwca 2007 roku w Sanoku odbędzie się Festiwal ekumeniczno – międzyreligijny „Jeden Bóg - Wiele Kultur”. Podczas koncertów festiwalowych zostanie zaprezentowana kultura muzyczna poszczególnych wspólnot chrześcijańskich i niechrześcijańskich: muzyka cerkiewna przez lwowski Stauropigialny Chór św. Andrzeja oraz Młodzieżowy Chór Prawosławny „IRMOS”, kultura muzyczna Kościoła łacińskiego – Chorał Gregoriański przez Scholę Cantorum Minorum Chosoviensis oraz Krzysztofa Pawlisza przy organach. Ponadto wystąpi męski kwartet wokalny „Triplum”, a także na zakończenie sezonu festiwalu „Muzyka Młodych u Franciszkanów” koncert „Na organy i dwa saksofony”, którego wykonawcami będą artyści z Czech i Polski. Kultura muzyczna Żydów zostanie zaprezentowana przez Symcha Kellera kantora synagogi łódzkiej w koncercie Mistyka Żydowska w pieśni chasydzkiej.
Więcej informacji i atrakcji na stronie festiwalu: ww.1bog.franciszkanie.pl


Koncert pamięci Henryka Czyża
Był znakomitym dyrygentem, kompozytorem i pedagogiem, do tego niezrównanym gawędziarzem, a lata jego pracy w Filharmonii Łódzkiej należały do okresów jej największej świetności. Henryk Czyż jest wciąż żywy we wspomnieniach melomanów i osób, z którymi pracował - aż trudno uwierzyć, że od jego śmierci minęły już cztery lata. Pamięci Henryka Czyża zostanie poświęcony koncert w dniu 12 czerwca 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią Jolanta Bobras – sopran, Marek Pająk – fortepian, Kwartet fletowy z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w składzie: Anna Jasińska, Urszula Kubacka, Katarzyna Herbich, Paulina Kruk oraz kontrabas - Michał Łuczak. W programie trzy kompozycje Henryka Czyża: Pieśni na sopran, Divertimento na fortepian oraz Rondo na kwartet fletowy i kontrabas.
Koncerty Jemu dedykowane filharmonia organizuje co roku, a odbywają się one w Sali Kameralnej, której nadano imię Mistrza.


Na piąty tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Muzyka dworów niemieckich w dniach 13-17 czerwca 2007 roku do Poznania i Warszawy zapraszają organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori. Prócz muzyki Bacha i Telemanna niewątpliwą atrakcją będą utwory kompozytorów przełomu barokowo-klasycystycznego: Jan Dismas Zelenka, Frantisek Benda, Reinhard Keiser, Anton Stamitz i Johann Joseph Fux - to twórcy znani w Polsce najczęściej ze znakomitych nagrań consortów zachodnich. Wystąpi Alexis Kossenko - w podwójnej roli solisty (flet traverso) i dyrygenta oraz gospodarze - orkiestra Arte dei Suonatori.

Więcej


XV Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival” - Lato
HOMMAGE A SZYMANOWSKI
Ostrów Wielkopolski – Gołuchów
14 - 17 czerwca 2007


„Obcowanie z tą muzyką jest, czy może być, frapującą przygodą.
Jest to muzyka arystokratyczna z ducha, muzyka dla ludzi o smaku wybrednym, znawców także literatury, sztuk pięknych, czułych na uroki natury, a w sztuce najwyżej ceniących piękno sprzęgnięte z myślą, intelektem.”
(Bohdan Pociej)


Letnia odsłona XV Spotkań Muzyki „Chanterelle Festival”, w tym roku – Roku Karola Szymanowskiego organizoawana pod tytułem Hommage a Szymanowski, odbywać się będzie w Ostrowie Wielkopolskim i Zamku Czartoryskich w Gołuchowie w dniach 14-17 czerwca 2007 roku. Festiwal zainauguruje koncert Górale Szymanowskiemu w wykonaniu Kapeli Beskidu Śląskiego WAŁASI, będący autorskim projektem przygotowanym wspólnie przez muzyków klasycznych i ludowych, na który złożą się autorskie opracowania K. Szymanowskiego i kompozycji własnych dedykowanych pamięci Karola Szymanowskiego. Dzień później, w Zamku Czartoryskich w Gołuchowie będzie miała miejsce niecodzienna „replika koncertu”, który odbył się w Hotelu „Bristol” w Bytomiu. Grali wtedy Karol Szymanowski i Irena Dubiska. Był to jedyny koncert Karola Szymanowskiego na Śląsku. Wykonawcami koncertu Skrzypce Szymanowskiego w dniu 15 czerwca będą dwaj bytomianie: Krzystof Lasoń – skrzypce i Piotr Sałajczyk – fortepian. Tego samego dnia oraz w sobotę, 16 czerwca na Zamku w Gołuchowie wystąpi patron artystyczny festiwalu, zespół Szymanowski String Quartet w składzie: Andrey Bielow – skrzypce, Grzegorz Kotow –skrzypce, Vladimir Mykitka – altówka, Marcin Sieniawski – wiolonczela. Wspólnie z kwartetem jazzowym „Pure Desmond” zaprezentuje Impresje na temat Szymanowskiego oraz wystąpi w specjalnym sobotnim koncercie, prezentującym – wraz z Kapelą „Wałasi” różne rodzaje muzykowania, które zawsze siebie poszukiwały. Niedzielny wieczór wypełnią utwory Szymanowskiego i Jego przyjaciół – m.in. Kochańskiego i Fitelberga (w wykonaniu Agnieszki Maruchy – skrzypce i Katarzyny Gleńsk – fortepian).
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Po sukcesie opery Gioconda Amilcare Ponchiellego Opera Wrocławska realizuje nowy projekt na wolnym powietrzu - operę Napój miłosny Gaetano Donizettiego, w formie plenerowego megawidowiska dla wielotysięcznej widowni w ramach Letniego Festiwalu Operowego na Wodzie. Spektakl zostanie zrealizowany na Letniej Scenie Operowej zbudowanej na Pergoli przy Hali Ludowej we Wrocławiu. Jest to jedyna tego rodzaju produkcja w Polsce. Premiera widowiska odbędzie się 15 czerwca 2007 roku , a kolejne spektakle będzie można również obejrzeć w dniach 16-17 i 22-24 czerwca 2007 roku. Gwiazdą superwidowiska będzie włoski baryton - Roberto Accurso.
Planom spektaklu plenerowego idealnie odpowiada Pergola, która jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc Wrocławia. Piękna, tajemnicza, porośnięta na całej długości winoroślą zapełnia się spacerowiczami w ciepłe letnie wieczory. Realizując projekt na Pergoli można wykorzystać urok tego miejsca w letni wieczór. Współgra to również koncepcją reżysera Michała Znanieckiego, który chce umiejscowić akcję Napoju miłosnego w wiosce rybackiej. Przestrzeń wodna przeznaczona będzie do dyspozycji chóru i solistów, którzy poruszać się będą po kładkach i tratwach połączonych pomostami. Ze scenerią idealnie komponują się zawierające ładunek dramatyczny, ale wpadające w ucho fragmenty muzyczne oraz znane arie.

Więcej


Sezon artystyczny 2006/2007 Filharmonia Łódzka zakończy koncertem w dniu 15 czerwca 2007 roku, podczas którego zabrzmi znana kantata Carla Orffa Carmina Burana. Każdy moment jest dobry, by podumać nad zmiennością fortuny, zwłaszcza gdy konkluzja jest w sumie optymistyczna... Wśród solistów znajdą się: Katarzyna Trylnik – sopran, Piotr Łykowski – tenor i Adam Kruszewski – baryton, a Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Łódzkiej zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Tadeusz Wojciechowski. Program wieczoru dopełni III Koncert fortepianowy Sergiusza Rachmaninowa z Beatą Bilińską przy fortepianie.


Koncert klasy kompozycji Stanisława Moryto odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2007 roku o godzinie 18:00 w Galerii Działań w Warszawie (przy ul. Marco Polo 1). W programie utwory: Rafała Janiaka, Michała Sławeckiego, Piotra Tabakiernika i Miłosza Bembinowa.


Na zakończenie sezonu koncertowego 2006/2007 Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza melomanów na wyjątkowe koncerty oratoryjne. W piątek, 15 czerwca o godz. 19.00 oraz w sobotę, 16 czerwca o godz. 18.00 orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Rolanda Badera wraz z grupą znakomitych artystów śpiewaków (Bożena Harasimowicz– sopran, Anna Lubańska – alt, Adam Zdunikowski – tenor i Piotr Nowacki – bas) wykonają dwa wielkie dzieła: Antonina Dvořaka IX Symfonię e-moll oraz Antona Brucknera – Te Deum.


Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
Kolejny z tegorocznych koncertów festiwalowych, po inauguracji w dniu 3 maja, odbędzie się 17 czerwca o godz. 15.00 w Kamienicy. Wystąpi Kwartet smyczkowy XEDOS oraz Aleksandra Szafir – sopran.

Więcej


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert inauguracyjny 2. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski. W niedzielę, 17 czerwca 2007 roku o godz. 13.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu usłyszymy Romans Johana Severina Svendsena, Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę Giovanniego Bottesini, Koncert skrzypcowy D-dur KV 218 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Koncert waltorniowy Es-dur op. 11 Richarda Straussa. Wystąpią soliści: Heghine Mkrtchyan – skrzypce, Jacek Fabiniak – skrzypce, Karol Kowal – kontrabas, Maxima Sitarz – skrzypce i Maciej Baranowski – waltornia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.
Ubiegłoroczny festiwal pokazał, że muzyka brzmiąca w najpiękniejszych zabytkach południowej części naszego regionu spotyka się ze znakomitym odbiorem licznie przybywającej na koncerty publiczności i jest ciekawym uzupełnieniem letniej oferty kulturalno-turystycznej. W tym roku organizatorzy poszerzyli repertuar festiwalu, zapraszając znakomitych artystów spoza Kalisza. Będą to: światowej sławy skrzypaczka Kaja Danczowska, wybitny polski gitarzysta Waldemar Gromolak, znakomity duet wiolonczelowo-kontrabasowy braci Kalinowskich czy kwintet dęty krakowskich filharmoników. Jak zwykle zaprezentują się także zespoły kameralne członków Filharmonii Kaliskiej, stojące również na wysokim poziomie artystycznym. Lista miejsc koncertowych poszerzyła się o Turek i Pleszew, a zakończenie festiwalu odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim.
Festiwal potrwa do 15 lipca 2007 roku.
Wstęp wolny.

Więcej


Między 19 a 24 czerwca 2007 roku odbędzie sie w Gdańsku interdyscyplinarny festiwal - Świętojańskie Świętowanie. Jego częścią są Świętojańskie Noce Muzyki Operowej. Obok prezentacji oper na festiwal złożą się występy zespołów teatralnych i folklorystycznych z Polski i Litwy, odpust świętojański, koncert jazzowy, tradycyjne puszczanie wianków na Motławie. Jego organizatorami są: Państwowa Opera Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Wszystkie festiwalowe wydarzenia rozgrywają sie w kościele św. Jana lub w jego okolicach.
Podczas czwartej edycji Świętojańskich Nocy Muzyki Operowej w 2007 roku planowane są m.in. następujące koncerty:
  • 19 czerwca, g. 19.00 - Don Giovanni Mozarta
    Spektakl Festiwalu Muzycznego w Znojmo (Czechy). W przestawieniu występują czescy, polscy i ukraińscy artyści.
  • 20 czerwca, g. 19.00 - gdańska premiera opery Verdiego I due Foscari
    W partii Jacopo wystąpi amerykański tenor Michel Austin (artysta ten w roku 2005 wykonał na festiwalu partię Otella w operze Verdiego). Jako Lucrezia wystąpi Magdalena Barylak, a jako Francesco - Adam Szerszeń. Dyrygować będzie Łukasz Borowicz.
    I due Foscari (Dwaj Foscariusze) to piąta opera Verdiego, opowiadająca o tragicznych dziejach weneckiej rodziny Foskariuszy, przeciw której uknuł intrygę jeden z członków Rady Dziesięciu. Intryga prowadzi do tego, że głowa rodziny, doża Francesco Foskariusz, musi wydać wyrok na własnego syna. Podobnie, jak i inne wczesne opery Verdiego, także i ta cechuje się pięknymi kantylenami i niezwykłym ładunkiem emocjonalnym. Postać starego Francesca to jeden z najbardziej wzruszających wizerunków zrozpaczonego ojca, jakie istnieją w całej literaturze operowej. W Polsce dzieło było wykonywane jedynie w Warszawie w połowie wieku XIX.
  • 21 czerwca, g. 19.00 - koncertowe wykonanie opery Erkela Bank Ban
    Spektakl Węgierskiej Opery Narodowej. Będzie to pierwsza wizyta tego zespołu w Polsce.
    Bank Ban to opera o tematyce historycznej, w warstwie muzycznej nawiązująca do dzieł Verdiego. Uważana jest przez Węgrów za ich dzieło narodowe. Polscy melomani jeszcze nigdy nie mieli okazji usłyszeć wykonania tej opery na żywo.

Więcej


W środę, 20 czerwca 2007 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta Gala Verdiowska na zakończenie sezonu. Najsłynniejsze arie, duety i sceny z oper: Nabucco, Moc przeznaczenia, Bal maskowy, Rigoletto, Trubadur, Nieszpory sycylijskie, Don Carlos, Aida, Traviata wykonają soliści Iwona Hossa – sopran, Sergiej Drobiszewski – tenor i Jerzy Mechliński – baryton oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.


Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Polskie Radio Program 2 zapraszają na Festiwal Witolda Lutosławskiego – Łańcuch IV, który odbędzie się w dniach 20-24 czerwca 2007 roku w Warszawie i planowany jest jako ciąg różnorodnych wydarzeń artystycznych, prezentujących twórczość Patrona Festiwalu oraz jemu współczesnych kompozytorów.
Festiwal zainauguruje Zespół Solistów Orkiestry Symfonicznej Rostowskiej Filharmonii pod dyr. Jurija Tkaczenko z utworami Bartóka, Pendereckiego, Denisova i Lutosławskiego. Swoje improwizacje na tematy zaczerpnięte z utworów Lutosławskiego zaprezentuje Włodek Pawlik w recitalu fortepianowym. Jednak bohaterami tegorocznego „Łańcucha” będą przede wszystkim młodzi artyści: uczniowie szkół muzycznych, szkoły baletowej, śpiewacy i instrumentaliści, którzy zaprezentują spektakl dla dzieci Lutolandia w inscenizacji Hanny Chojnackiej oraz laureaci konkursów: Kamila Kułakowska – zwyciężczyni III Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i Marcin Zdunik, laureat I miejsca i Grand Prix VI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Integralną częścią „Łańcucha” jest projekt Lutosławski Youth Orchestra. Kameralny zespół, w którego skład wchodzą młodzi muzycy z całej Europy, pracować będzie nad utworami Witolda Lutosławskiego pod batutą Christiana Eggena, a ukoronowaniem tygodniowej pracy będzie koncert finałowy Festiwalu. Warsztaty z orkiestrą poprowadzi norweski dyrygent Christian Eggen, a w koncercie finałowym wystąpią także soliści: Łucja Szablewska, Wojciech Maciejowski i Adrian Janda.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


W dniu 30 marca 2007 roku został rozstrzygnięty I etap 48 Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Jury w składzie: Zygmunt Krauze (przewodniczący), Szabolcs Esztényi i Krzysztof Knittel wybrało do II etapu następujące utwory:
  • godło Ecco 9,0 – Lament na głos żeński, wiolonczelę, fortepian i taśmę
  • godło αρχη – Tryptyk na baryton, wiolonczelę, akordeon i fortepian
  • godło kl0838/ams-sin – dim na głos żeński, wiolonczelę, akordeon i fortepian
  • godło SLAP 856 – Glassmusic-motet na głos żeński, wiolonczelę, akordeon, fortepian i taśmę
Wystąpią: Anna Radziejewska – mezzosopran, Tomasz Piętak – baryton, Julia Samojło – fortepian, Mariusz Wysocki – wiolonczela, Mikołaj Majkusiak – akordeon i Tadeusz Sudnik – realizacja dźwięku.
Koncert, po którym zostanie rozstrzygnięty II etap Konkursu i ogłoszone wyniki, odbędzie się 21 czerwca 2007 roku o godz. 18.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (ul. Elektoralna 12) w Warszawie.


Filharmonia Łódzka zaprasza na ósmą edycję Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”, który trwać będzie od 22 czerwca do 25 sierpnia 2007 roku.
Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z kilkunastu koncertów odbywa się w innym miejscu. W starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, rozbrzmiewa muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.
W tym roku Kolory Polski obejmują 20 koncertów w takich miejscach, jak zamki w Oporowie i Uniejowie, sulejowskie opactwo cystersów, romański kościółek św. Idziego w Inowłodzu, klasztor salezjanów w Lutomiersku i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie koło Wielunia. Inauguracja i finał festiwalu odbędą się w Filharmonii Łódzkiej, a multimedialny happening 22 lipca – w pofabrycznych halach Łódź Art Center. Podczas dwóch lipcowych koncertów w Inowłodzu będzie można usłyszeć inspiracje jazzowe w polskim filmie. Poza tym na festiwalu wystąpią wybitne muzyczne rodzeństwa Olga i Natalia Pasiecznik oraz Piotr i Wojciech Pławnerowie. Zespół „Kwadrofonik”, laureat Grand Prix Telewizji Polonia festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, przedstawi program, inspirowany polską muzyka ludową, Zespół Polski Marii Pomianowskiej zagra utwory Bursztynowego Szlaku, a kwartet Sławomira Zubrzyckiego pokaże Suitę Krakowską, opartą na piosenkach Turnaua, Grechuty i innych kompozytorów krakowskich. Dnia 15 sierpnia Kapela Jasnogórska zapewni oprawę muzyczną mszy św. w oparciu o zabytki klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Festiwal zakończy się projekcją dwóch animacji łódzkiego Semafora – Piotruś i Wilk oraz Świteź – z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Marcina Wolniewskiego.
Wzorem ubiegłego roku będzie można wziąć udział w autokarowych wycieczkach, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które powiodą melomanów – wędrowców z Łodzi do miejsca koncertu, prezentując po drodze najciekawsze zakątki.

Więcej


Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki w Radomsku zaprasza w dniach 23-24 czerwca 2007 roku na Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Wschód-Zachód-Zbliżenia”. W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział m.in. Viaphoniker – Orkiestra Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie n.Odrą pod dyrekcją Christiane Söndgen, Chór Akademicki Collegium Polonicum i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina pod dyrekcją Barbary Weiser, Męski Municypalny Chór „Homin” z Lwowa pod dyrekcją Olega Cyhyłyka, Akademicki Chór Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy, pod dyrekcją Tomasza Hynka oraz nasz Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki po dyrekcją Macieja Salskiego. Dodatkowo w tym roku będzie gościć artystów z Sycylii, a mianowicie chór i orkiestrę z Uniwersytetu w Katanii.
Festiwal przyjął formułę prezentacji bardzo różnorodnej muzyki – od sali koncertowej, gdzie prezentowana jest muzyka narodów, poprzez wnętrze kościoła, gdzie wykonywana jest muzyka sakralna, a także koncert plenerowy, podczas którego posłuchać można śpiewanej przez chóry muzyki rozrywkowej. Festiwal nie ma charakteru konkursu, jest to spotkanie chórów, prezentacja muzyki narodów, czerpanie radości ze wspólnego śpiewania.
Imprezą towarzyszącą będzie wystawa fotograficzna Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, zatytułowana Radomsko.

Więcej


XVI Festiwal Muzyczny „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa” odbywać się będzie w każdą niedzielę, od 24 czerwca do 19 sierpnia 2007 roku. Głównym nurtem tegorocznej edycji festiwalu będzie muzyka Dietricha Buxtehude, wielkiego poprzednika Johanna Sebastiana Bacha, w związku z przypadającą 300. rocznicą jego śmierci. W ramach cyklu przewidziano osiem koncertów w czterech świątyniach Rzeszowa. Wystąpią organiści z Polski, Węgier, Niemiec, Francji i Rosji. Ponadto zabrzmi muzyka kameralna, chóralna i orkiestrowa. Koncerty rejestrowane będą przez Polskie Radio Rzeszów. Głównym organizatorem Festiwalu jest Katedra Rzeszowska, a kierownictwo artystyczne sprawuje znany organista, Marek Stefański.

Więcej


W każdą sobotę i niedzielę, poczynając od 24 czerwca a kończąc 26 sierpnia 2007 roku odbywać się będą koncerty XI Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura". Najpiękniejsze perły toruńskiej Starówki będą miejscem spotkań muzycznych: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratusz Staromiejski, Zamek krzyżacki, Pałac Dąmbskich, Bazylika Świętych Janów, Kościół Świętego Jakuba, Młodzieżowy Dom Kultury, Towarzystwo Naukowe, Kościół Ducha Świętego i Dwór Artusa rozbrzmiewać będą muzyką od renesansu po współczesność.

Więcej


Opera Nova w Bydgoszczy zakończy sezon artystyczny dnia 24 czerwca 2007 roku spektaklem plenerowym na terenie Fosy Staromiejskiej w Toruniu . Usłyszymy fragmenty opery Trubadur Giuseppe Verdiego w oryginalnej wersji językowej. Początek ok. godz. 21.00.


Inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego 2007 - Noc Świętojańska na Ołowiance - odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca 2007 roku o godz. 20.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Filharmoników Gdańskich poprowadzi szef Filharmonii Zabrzańskiej Sławomir Chrzanowski (na zdjęciu), który niejednokrotnie prowadził tak znane projekty muzyczne jak Nieszpory Ludźmierskie czy Koncert Trzech Polskich Tenorów. Na scenie usłyszymy dwójkę wokalistów – Agnieszkę Bochenek-Osiecką (sopran), solistkę Teatru Narodowego w Ostrawie w Czechach oraz Mieczysława Błaszczyka, aktora teatrów muzycznych i operowych w Bytomiu, Gliwicach, Warszawie, Łodzi, Szczecinie. W programie największe przeboje muzyki filmowej Henry Manciniego (Peter Gunn, Różowa pantera), Ennio Morricone (La Califfa) i tematy z musicali Cats, West Side Story, My Fair Lady, Evita, Gigi, Skrzypek na dachu. Zabrzmią również znakomite Amigos para siempre A.L.Webbera, Strangers in the Night Ivo Robica czy Time to say goodbye F.Sartoriego.
Bilety w cenie tylko 2 złote.