Polmic - FB

calendar of events

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

b>XXXII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2007 roku. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce codziennie w innych zabytkowych wnętrzach Krakowa: kościołach, muzeach, dziedzińcach, w kopalni soli – w zależności od charakteru wykonywanej muzyki. Organizatorem festiwalu jest Capella Cracoviensis.

Read more


Festiwal „Muzyka w Raju”
Paradyż, 17-25 sierpnia 2007


W dniach 17-25 sierpnia 2007 roku, w pocysterskim opactwie w Paradyżu (województwo lubuskie) odbędzie się piąta edycja festiwalu „Muzyka w Raju” organizowanego przez Fundację Muzyki Dawnej Canor oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Każdego dnia odbędą się dwa koncerty (orkiestrowe, wokalne, kameralne i recitale), a 7 sierpnia nawet trzy, podczas których zabrzmi muzyka od wczesnego baroku, po współczesność, a także oparta na motywach ludowych. Gośćmi tegorocznej edycji będą: Accademia Strumentale Italiana (Włochy) – consort viol da gamba, Aline Zylberajch (Francja) – klawesyn, Claudia Pasetto (Włochy) – viola da gamba, Alexis Kossenko (Francja) – flety, dyrygent, Andreas Arend (Niemcy) – lutnie, dyrygent, Martin Gester (Francja) – klawesyn, dyrygent, Alberto Rasi (Włochy) – viola da gamba, dyrygent, Bolette Roed (Dania) – flety proste, Maria Keohane (Szwecja) – sopran, Helena Ek (Szwecja) – sopran, Maria Sanner (Szwecja) – alt, Patrizia Marisaldi (Włochy) – klawesyn. Gospodarzem koncertów będzie jak zawsze Orkiestra Arte dei Suonatori.
Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.muzykawraju.pl


Chopin, Szymanowski, Kilar w Ameryce Południowej: Koncerty Pawła Kowalskiego w Chile i Argentynie

Dnia 17 i 18 sierpnia 2007 roku pianista Paweł Kowalski będzie solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Orquesta Sinfonica de Chile. Koncert Kilara artysta po raz pierwszy wykonał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu "Pociąg do Muzyki Kilara", po którym to koncercie kompozytor napisał na partyturze: ”Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo "moje" wykonanie tego koncertu. Jasna Góra, 4.07.2004".
Koncert fortepianowy Kilara w brawurowym wykonaniu Pawła Kowalskiego zabrzmiał już w wielu polskich filharmoniach, wszędzie przyjmowany z ogromnym entuzjazmem... W sierpniu usłyszą go melomani w Santiago de Chile.
Kilka dni później, 22 i 24 sierpnia 2007 roku Paweł Kowalski wystąpi z dwoma recitalami w prestiżowych salach koncertowych Buenos Aires, na program których złożą się utwory Bacha, Mozarta, Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego.

na zdjęciu: Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, solista Paweł Kowalski - "Pociąg do Muzyki Kilara", Jasna Góra 2004


Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
Kolejny z tegorocznych koncertów festiwalowych, po inauguracji w dniu 3 maja, odbędzie się 19 sierpnia o godz. 15.00 w Gościcach. Wystąpi Wioletta Wysocka – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor i Katarzyna Neugebauer - organy.

Read more


Dnia 22 sierpnia 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku odbędzie koncert Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej pod dyrekcją Herberta Blomstedta, legendarnego artysty, który kierował najlepszymi orkiestrami świata, m.in. Gewandhausorchester z Lipska, San Francisco Symphony Orchestra czy drezdeńską Staatskapelle. Orkiestra wystąpi wspólnie z greckim wirtuozem skrzypiec - Leonidasem Kavakosem. W programie koncertu znajdą się dwa wybitne dzieła - Koncert skrzypowy Albana Berga i VII Symfonia E-dur Antona Brucknera.
Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej (The European Union Youth Orchestra) gromadzi 140 najbardziej utalentowanych muzyków Europy pomiędzy 14 a 24 rokiem życia. Młodzi artyści corocznie przechodzą eliminacje do orkiestry, co gwarantuje wyjątkowo wysoki poziom artystyczny. Orkiestra ma za sobą występy w najsłynniejszych salach koncertowych pod batutami dyrygentów światowej sławy. Wymagany od muzyków bardzo wysoki standard, w połączeniu z pierwszorzędnym kierownictwem muzycznym i batutami dyrygentów zapewnił EUYO doskonałą renomę muzyczną i częste porównania z najlepszym orkiestrami światowymi.


W dniach 26-31 sierpnia 2007 roku w Gdańsku odbędzie się II Festiwal im. Johanna Gottlieba Goldberga, organizowany w tym roku w 280-tą rocznicę urodzin gdańskiego klawesynisty i kompozytora. Podczas festiwalu oprócz koncertów odbędą się także kursy mistrzowskie w specjalnościach: klawesyn i lutnia barokowa. Wśród wykonawców koncertów zobaczymy szwajcarski zespół savādi... i Cappellę Gedanensis oraz artystów: niemiecką klawesynistkę Marieke Spaans, argentyńską gitarzystkę i lutnistkę Evangelinę Mascardi oraz Polaków – organistę Andrzeja Szadejko i śpiewaka (bas) Grzegorza Różyckiego. Wszystkie koncerty odbędą się w Kościele OO. Franciszkanów pw. Św.Trójcy w Gdańsku (ul. Św. Trójcy).
Towarzyszące festiwalowi kursy mistrzowskie poprowadzą dwie wspomniane artystki – Marieke Spaans - klawesyn - w dniach 26-28 sierpnia 2007 roku oraz Evangelina Mascardi - lutnia barokowa – w dniach 29-31 sierpnia 2007 roku. Oba kursy rozpoczynają się o godz. 11.00 w sali przy dziedzińcu Kościoła Św. Trójcy ul. Św. Trójcy w Gdańsku. Kursy skierowane są do profesjonalnych muzyków, studentów i absolwentów akademii muzycznych, a także uczniów szkół muzycznych stopnia licealnego. Zakwalifikowanie do udziału w nich odbywa się na podstawie zgłoszenia drogą internetową (formularz dostępny na stronie internetowej festiwalu - www.goldbergfestival.pl).

Read more


Znany brytyjski męski kwartet wokalny, specjalizujący się w interpretacji utworów muzyki dawnej - The Hilliard Ensemble (na zdjęciu) wraz z zespołem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego wystąpi w środę, 29 sierpnia 2007 roku o godz. 19.30 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie. W programie: W. Frye - Missa Flos Regalis i A. Pärt - Litania i motety a cappella.