Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice:

4 sierpnia
5 sierpnia
  • mija 20. rocznica śmierci Zygmunta Mycielskiego (1907-1987), kompozytora, pisarza i działacza muzycznego

6 sierpnia
  • 50-te urodziny muzykologa Remigiusza Pośpiecha, prodziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, wykładowcy Zakładu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
7 sierpnia
9 sierpnia
  • 30-ste urodziny świętuje kompozytorka Aldona Nawrocka

  • 25. rocznica śmierci Mariana Radzika (1916-1982), kompozytora i pianisty, studenta Konserwatorium w Krakowie i Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórcy muzyki teatralnej i wielu piosenek, członka Orkiestry Zygmunta Karasińskiego oraz – w latach 50-tych – własnego zespołu instrumentalnego, współpracownika Polskich Nagrań i Polskiego Radia (m.in. przy Podwieczorku przy mikrofonie), stałego akompaniatora Ludwika Sepmolińskiego

  • mija 20. rocznica śmierci Mieczysława Krzyńskiego (1901-1987), dyrygenta i kompozytora, absolwenta Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie i studenta Clemensa Kraussa (dyrygentura), dyrygenta w rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie, Teatrze Nowym, Teatrze Narodowym w Warszawie, Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawa”, Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Operetki Dolnośląskiej we Wrocławiu, dyrektora i kierownika artystycznego Operetki Szczecińskiej

10 sierpnia
11 sierpnia
  • 80-te urodziny muzykologa Jana Wierszyłowskiego

14 sierpnia
  • 55-te urodziny świętuje Krzysztof Maria Teodorowicz, kompozytor, student Floriana Dąbrowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy, dyrygent Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Opery Wrocławskiej, Chóru Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena”

16 sierpnia
  • przypada 105. rocznica urodzin Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967), kompozytora i pedagoga, studenta Henryka Opieńskiego w Konserwatorium w Poznaniu i Emila Nikolausa von Reznička w Berlinie

17 sierpnia
  • mija 100. rocznica urodzin Zygmunta Mycielskiego (1907-1987), kompozytora, pisarza i działacza muzycznego

18 sierpnia
19 sierpnia
  • 60-te urodziny kompozytora Jacka Domagały, studenta Floriana Dąbrowskiego i Witolda Szalonka

20 sierpnia
  • 80-te urodziny świętuje muzykolog ksiądz Tadeusz Przybylski
23 sierpnia
24 sierpnia
  • 60-te urodziny Piotra Pawła Koprowskiego, kompozytora i teoretyka

  • przypada 105. rocznica urodzin Władysława Walentynowicza (1902-1999), kompozytora, pianisty, krytyka muzycznego, od 1949 pedagoga Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie i Gdańsku
25 sierpnia
27 sierpnia
28 sierpnia
  • mija 20. rocznica śmierci Franciszki Leszczyńskiej (1914-1987), kompozytorki, pianistki i pedagog, studentki klasy fortepianu Józefa Turczyńskiego w Konserwatorium Warszawskim i prywatnie Tadeusza Szeligowskiego (kompozycja), od 1944 związanej z Polskim Radiem, autorki m.in. ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, muzyki teatralnej i ok. 2000 piosenek

  • 25. rocznica śmierci Ludwika Stefańskiego (1917-1982), pianisty i pedagoga

29 sierpnia
  • 70. rocznica urodzin kompozytorki Aliny Piechowskiej-Pascal

30 sierpnia
Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dźwięki Północy"
Gdańsk - Centrum św. Jana, 2-5 sierpnia 2007


Głównym celem festiwalu jest prezentacja tradycyjnej kultury muzycznej krajów położonych na północnej półkuli świata. W 2007 roku zaprezentują się zespoły inspirujące się fińską muzyką tradycyjną, w której odbicie znajdują fascynacje Wschodem Europy oraz określone wpływy Zachodu. Wśród artystów pochodzących z Finlandii usłyszymy m.in. Paulinę Lerche, której twórczość muzyczna jest inspirowana tradycją Karelii. Odbędą się również koncerty polskich zespołów folkowych, np. grupy Dikanda. Łącznie podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 6–7 zespołów. Głównym miejscem występów festiwalowych będzie scena kościoła św. Jana w Gdańsku oraz muzyczna scena na Targu Węglowym.


Od 1 maja do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa oraz Stołeczna Estrada zapraszają na VII Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne, które odbywać się będą w każdą środę i czwartek od 4 lipca do 30 sierpnia 2007 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera lub na Dziedzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60) w Warszawie. Wśród wykonawców koncertów znajdą się tak znani artyści, jak Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski, Andrzej Wróbel, Marta Boberska, Adam Kruszewski, Emilian Madey, Kazimierz Pyzik, Janusz Wawrowski i Marcin Zdunik oraz zespoły: Royal String Quartet, Lutosławski Piano Duo, Duo Estella i BIG-BAND Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Ryszarda Borowskiego. Kierownictwo artystyczne – Ryszard Zimak, prowadzenie koncertów – Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny.

Więcej


Po raz piętnasty w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego odbywać się będą Letnie Koncerty Ratuszowe. Organizatorami koncertów są: Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddział Muzeum Narodowego, Władze Miasta Poznania i Fundacja Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Więcej


Polscy artyści w Edmonton

W dniach 29 lipca - 3 sierpnia 2007 roku w Edmonton (Kanada) odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Organowy „Windspiration”. Na jego program złożą się recitale organowe oraz koncert orkiestry smyczkowej The Edmonton Chamber Players.
Na wniosek Edmonton Composers’ Concert Society (Towarzystwa Koncertowego Kompozytorów Edmontońskich), w którego zarządzie zasiadają obok twórców kanadyjskich również Polacy: Tatiana Warszyńska, Piotr Grella-Możejko (Dyrektor Artystyczny), Jacek Sobieraj oraz Przemysław Walentynowicz (Skarbnik), organizatorzy festiwalu postanowili zaprosić do wzięcia udziału w imprezie również artystów z Polski, mianowicie wybitną organistkę Martę Szokę z Łodzi i dyrygenta Jacka Rogalę z Warszawy.
W środę, 1 sierpnia, o godzinie 11 rano w Convocation Hall Uniwersytetu Albertańskiego, Marta Szoka zaprezentuje recital organowej muzyki polskiej od XVI stulecia do współczesności. Usłyszymy dzieła Mikołaja z Krakowa, Piotra Druzińskiego, Jana Podbielskiego, Stanisława Moryty, Tadeusza Paciorkiewicza, Bernarda Pietrzaka oraz Wiesława Rentowskiego. Natomiast Jacek Rogala poprowadzi orkiestrę smyczkową Edmonton Chamber Players we wtorek, 31 lipca, o godzinie 12 w południe w Robertson-Wesley United Church (10209 - 123 Street). Podczas tego koncertu odbędą się prawykonania dzieł na organy i orkiestrę smyczkową pięciorga miejscowych kompozytorów: Siaw Kin Lee, George’a Andrixa, Reinharda von Berga, Piotra Grelli-Możejki oraz Charlesa Stoltego, powstałych specjalnie na tę okazję. Wśród solistów wystąpią m.in. Tammy-Jo Mortensen, Wendy Markosky i Stillman Matheson.


W dniach 28 lipca - 5 sierpnia 2007 roku już po raz ósmy odbędzie się Letnia Filhamonia AUKSO – Wigry 2007, organizowana przez Fundację "Młoda Muzyka Śląska" we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach. Gościnne mury wigierskiego ośrodka wypełnią się muzyką i pracą nad doskonaleniem interpretacji wielu utworów. Współpracę z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, która od dziewięciu lat występuje pod dyrekcją Marka Mosia, podejmie w tym roku znakomity wirtuoz skrzypiec Piotr Pławner oraz wysoko cieniony przez publiczność zespół Voo Voo.
W programach koncertów organizatorzy starali się dołączyć do światowych obchodów rocznicowych. W centrum uwagi stawia się w bieżącym roku w Polsce przede wszystkim muzykę Karola Szymanowskiego, którego 70 rocznica śmierci (minęła 29 marca) i 125 rocznica urodzin (przypada na 3 października) stała się dla całego środowiska muzycznego w Polsce bodźcem do podejmowania wielorakich działań popularyzujących jego twórczość, dorobek najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora.

Więcej


62 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski
Duszniki Zdrój, 3 -11 sierpnia 2007
Dyrektor Artystyczny: PIOTR PALECZNY


62 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach stanie się kolejnym forum pianistyki światowej. Usłyszymy artystów, którzy stanowią dziś grupę najbardziej cenionych pianistów swego pokolenia, zwycięzców ostatnich edycji największych, najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych. Artyści, którzy aczkolwiek młodzi wiekiem – są rozchwytywani przez agencje koncertowe i wytwórnie płytowe, którzy wzbudzają emocje melomanów na całym świecie.
W piątek – 3 sierpnia 2007 roku Festiwal otworzy recital jednego z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia – Alexandra Kobrina. Znany polskiej publiczności jako laureat Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku, jest jednocześnie laureatem najwyższych nagród wielu innych wielkich konkursów pianistycznych w tym konkursu w Hamamatsu. W ubiegłym roku Alexander Kobrin został laureatem I nagrody konkursu im.Van Cliburna.
Kolejny dzień Festiwalu sobotę – 4 sierpnia można nazwać dniem polskim. Wystąpią nasi znakomici pianiści Joanna Domańska i Andrzej Tatarski, prezentując program poświęcony Karolowi Szymanowskiemu (w 70 rocznice Jego śmierci). W wieczornym koncercie symfonicznym wystąpi Orkiestra Kameralna AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z solistami Wojciechem Świtałą i Andrzejem Bauerem. Oboje należą do grona najwybitniejszych artystów polskich.
W niedzielę – 5 sierpnia, usłyszymy dwoje artystów rosyjskich. Tatiana Kolesowa jest laureatką konkursów w Leeds i konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie. Jedna z najbardziej uzdolnionych pianistek rosyjskich swego pokolenia. Ilya Rashkovsky jest zwycięzcą kilku konkursów pianistycznych a ostatnio również wielkiego pięcio-etapowego konkursu pianistycznego, jaki odbył się we wrześniu 2005 r. w Hong Kongu.
Poniedziałek – 6 sierpnia to dzień chiński. Wystąpi znana festiwalowej już publiczności, fenomenalnie uzdolniona Rachel Cheung. Jest to kolejny jej występ w Dusznikach, podczas którego będziemy mogli poznać drogę rozwoju jej niezwykłego, nadzwyczajnego talentu. Wieczorem wystąpi mieszkająca w USA pianistka chińska Chu-Fang Huang – laureatka I nagrody ostatniego konkursu pianistycznego w Cleveland, konkursu w którym uczestniczy wielu najlepszych pianistów młodego pokolenia. Zachetą do uczestnictwa w tym konkursie są nie tylko liczne koncerty jakie oferują laureatom organizatorzy, ale również najwyższa wśród konkursów nagroda pieniężna – 50 tys. dolarów.
Wtorek – 7 sierpnia będzie dniem koreańskim. Usłyszymy dwoje wspaniałych pianistów: Yeol-eum Son - laureatkę m.in. konkursu im. Artura Rubinsteina, pianistkę, która ma już za sobą koncerty ze słynną Filharmonią z Nowego Jorku. Wystapi również rewelacyjny zwycięzca wrześniowej „olimpiady pianistycznej“ – konkursu pianistycznego w Leeds - Sun-Wook Kim. Jest on pierwszym pochodzącym z Azji pianistą, który zwycięzył ten słynny konkurs. Należy tu podkreślić, iż jednym z zaproszonych profesorów prowadzących festiwalowy Kurs Mistrzowski (oprocz prof. Jacques’a Rouvier ) jest prof. Daejin Kim, który wykształcił talent Sun-Wook.
W środę – 8 sierpnia usłyszymy tylko jeden recital. Wykona go pochodząca z Wenezueli - znakomita pianistka, laureatka Konkursu Chopinowskiego Gabriela Montero. Jej kariera – szczególnie w ostatnim okresie - rozwija sie niezwykle dynamicznie, koncertuje na całym świecie, otrzymując entuzjastyczne recenzje krytyki. Ma za sobą debiut z nowojorską filharmonią pod dyrekcją Lorine Maazel’a. Uznanie zyskują jej nagrania płytowe. W 2006 roku płyta wydana przez EMI Classics zyskała cenione wyróżnienie – „Choc de l'Année 2006”. Środowy wieczór spędzimy w gronie wielu zaproszonych do Dusznik artystów, którzy wezmą udział w tradycyjnym koncercie przy świecach – „Nokturnie“.
Czwartek – 9 sierpnia to dzień ukraiński. Usłyszymy dwójkę pianistów, których łączy niezwykły fakt. Obaj są zwycięzcami jednego z najpoważniejszych konkursów pianistycznych – konkursu w Hamamatsu (Japonia). To niezwykłe miasto, pełne muzyki – siedziba fabryk znakomitych fortepianów Yamaha oraz Kawai. Alexander Gorlatch zdobył I nagrodę ostatniej edycji konkursu, która odbyła się w listopadzie 2006 roku, a Alexander Gavrylyuk wygrał ten sam konkurs w 2000 roku.
Piątek – 10 sierpnia będzie dniem, w czasie którego poznamy dwóch pianistów francuskich. Wystąpi niezwykle utalentowany pianista Jean-Frederic Neuburger, który wspaniale buduje swą karierę. Niedawno odbył tournee w Japonii i Kore,i występujac tam jako solista Filharmonii Nowojorskiej pod dyrekcja Lorin Maazel’a. Wieczorem wystapi Michel Dalberto – znakomity pianista o ustalonej już światowej renomie, zwycięzca konkursów pianistycznych im. Clary Haskil w 1975 roku i konkursu w Leeds w roku 1978.
Sobota - 11 sierpnia będzie ostatnim dniem 62 Miedzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Pierwszy recital wykona Mihaela Ursuleasa, laureatka I nagrody konkursu im. Clary Haskil. W grudniu 2000 artystka odebrała nagrodę słuchaczy II Programu Polskiego Radia za najwybitniejszą osobowość XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wieczorny recital finałowy 62 Festiwalu wykona Olga Kern, podobnie jak Alexander Kobrin, laureatka I nagrody wielkiego konkursu pianistycznego im.Van Cliburna odbywającego się w Fort Worth w USA. Należy w tej chwili do grona najbardziej rozchwytywanych artystów, koncertuje na całym świecie będąc solistką słynnych orkiestr. Parokrotnie występowała również jako solistka zagranicznych tournees warszawskiej Filharmonii Narodowej.
(inf. na podst. tekstu prof. Piotra Palecznego na stronie festiwalu - www.chopin.festival.pl)


Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie trwać będzie przez dwa letnie miesiące od 24 czerwca do 24 sierpnia 2007 roku. Koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00.
Podczas koncertu inaugurującego Festiwal będą miały swoje światowe prawykonania aż dwa utwory - Elżbiety Sikory Koncert Oliwski na organy i orkiestrę z roku 2007 oraz Jerzego Maksymiuka Struny życia na organy i orkiestrę, również z roku 2007. Obie kompozycje zostały napisane specjalnie na inaugurację festiwalu. Dwa premierowe dzieła zostaną wykonane przez prof. Romana Peruckiego (organy) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk.
W tegorocznej edycji festiwalu obok organistów katedralnych z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Urugwaju, Australii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku w Oliwie ponownie wystąpi niewidomy francuski organista Jean – Pierre Leguay – organista katedry Notre-Dame w Paryżu.
Udział w koncertach „oliwskich” jest stałym punktem polskich i zagranicznych zorganizowanych wycieczek turystycznych, odwiedzających latem Trójmiasto. Rokrocznie publiczność festiwalowa przekracza 3.500 osób. Koncerty przeznaczone są dal szerokiej rzeszy publiczności bez ograniczeń wiekowych. Festiwal już dawno wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez kulturalnych i ma w nim swoje stałe miejsce. Jest on wizytówką kulturalną sezonu letniego na Pomorzu Gdańskim.
Podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się będą imprezy towarzyszące festiwalowi: letnie koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja, koncerty w Rumi, Jastarni, Fromborku, Stegnie i w Żarnowcu.

Więcej


W każdą sobotę i niedzielę, do dnia 26 sierpnia 2007 roku odbywać się będą koncerty XI Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura". Najpiękniejsze perły toruńskiej Starówki będą miejscem spotkań muzycznych: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratusz Staromiejski, Zamek krzyżacki, Pałac Dąmbskich, Bazylika Świętych Janów, Kościół Świętego Jakuba, Młodzieżowy Dom Kultury, Towarzystwo Naukowe, Kościół Ducha Świętego i Dwór Artusa rozbrzmiewać będą muzyką od renesansu po współczesność.

Więcej


Do 25 sierpnia 2007 roku trwać będą koncerty organizowanego przez Filharmonię Łódzką Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”.
Filharmonia Łódzka zaprasza na ósmą edycję Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”, który trwać będzie od 22 czerwca do 25 sierpnia 2007 roku.
Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z kilkunastu koncertów odbywa się w innym miejscu. W starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, rozbrzmiewa muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.
W tym roku Kolory Polski obejmują 20 koncertów w takich miejscach, jak zamki w Oporowie i Uniejowie, sulejowskie opactwo cystersów, romański kościółek św. Idziego w Inowłodzu, klasztor salezjanów w Lutomiersku i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie koło Wielunia. Dnia 15 sierpnia Kapela Jasnogórska zapewni oprawę muzyczną mszy św. w oparciu o zabytki klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Festiwal zakończy się projekcją dwóch animacji łódzkiego Semafora – Piotruś i Wilk oraz Świteź – z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Marcina Wolniewskiego.
Wzorem ubiegłego roku będzie można wziąć udział w autokarowych wycieczkach, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które powiodą melomanów – wędrowców z Łodzi do miejsca koncertu, prezentując po drodze najciekawsze zakątki.

Więcej


Kontynuując tradycję minionych lat zespół Opery na Zamku w Szczecinie wykona 4 sierpnia 2007 roku o godz. 22.00 koncert dedykowany Tym, którzy nie powrócili z morza w wyjątkowym miejscu, jakim jest Cmentarz Centralny w Szczecinie. W programie koncertu znajdą się utwory Henryka Mikołaja Góreckiego: Małe Requiem dla pewnej Polki na fortepian i 13 solowych instrumentów oraz Good Night na sopran, flet altowy, fortepian i 3 tam-tamy. Partię solową wykona Joanna Tylkowska (sopran), całość poprowadzi Warcisław Kunc.
Tegoroczny koncert jest imprezą towarzyszącą Wielkiego Zlotu Żaglowców – The Tall Ships’Races 2007. Wprowadza on w święto żeglarzy wysublimowane piękno muzyki niosącej z sobą chwile refleksji i zadumy.


W sobotę, 4 sierpnia 2007 roku o godz. 20.00 w Sali Wielkiej w Konzerthaus w Berlinie wystąpi krakowska Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Łukasza Borowicza.
Program koncertu, który odbędzie się w ramach festiwalu young.euro.classic, wypełni w całości polska muzyka współczesna: Intrada na orkiestrę Piotra Mossa, Koncert na flet i orkiestrę kameralną Krzysztofa Pendereckiego, a także III Symfonia pieśni żałosnych op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Partie solowe wykonają znakomici artyści młodego pokolenia: flecista Łukasz Długosz oraz sopranistka Wioletta Chodowicz.
Występ w jednej z najbardziej prestiżowych sal Europy, w której odbyła się m.in. legendarna premiera Wolnego strzelca Carla Marii von Webera, publiczność zachwycała się grą Paganiniego i Liszta, a Richard Wagner dyrygował swoim Holendrem tułaczem, będzie dla wszystkich wykonawców dużym wyzwaniem artystycznym jak również istotnym punktem w ich biografiach.
Young.euro.classic to "festiwal orkiestr", na który przyjeżdżają najlepsze orkiestry młodzieżowe z całego świata, a bilety na niemal wszystkie koncerty są wyprzedane. Zaproszenie do Berlina młodego krakowskiego zespołu daje nie tylko powody do dumy (w radzie artystycznej festiwalu zasiadają tacy artyści, jak Daniel Barenboim, Hans Werner Henze, Gidon Kremer czy Kent Nagano), ale przede wszystkim utwierdza w potrzebie istnienia orkiestry, jak również w jej wysokim poziomie artystycznym. Występ polskich muzyków to również cenna inicjatywa w zakresie promocji rodzimej muzyki na świecie.
Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, a przedsięwzięcie wspierają: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Strona internetowa festiwalu young.euro.classic: www.yecl.de


Do 19 sierpnia 2007 roku, w każdą niedzielę odbywać się będzie XVI Festiwal Muzyczny „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa”. Głównym nurtem tegorocznej edycji festiwalu będzie muzyka Dietricha Buxtehude, wielkiego poprzednika Johanna Sebastiana Bacha, w związku z przypadającą 300. rocznicą jego śmierci. W ramach cyklu trwającego od 24 czerwca przewidziano osiem koncertów w czterech świątyniach Rzeszowa. Wystąpią organiści z Polski, Węgier, Niemiec, Francji i Rosji. Ponadto zabrzmi muzyka kameralna, chóralna i orkiestrowa. Koncerty rejestrowane będą przez Polskie Radio Rzeszów. Głównym organizatorem Festiwalu jest Katedra Rzeszowska, a kierownictwo artystyczne sprawuje znany organista, Marek Stefański.

Więcej


Na Letnie Koncerty Kameralne 2007, organizowane w dniach 1 lipca – 26 sierpnia 2007 roku w każde niedzielne popołudnie, zaprasza jak co roku Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
W bogatym programie koncertów, które zyskały sobie liczną publiczność, mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska i wiele innych. Na letniej scenie wystąpiło wiele znakomitych zespołów i solistów, a w tym roku usłyszymy m.in. Martę Poliszot, Kwartet „Jorgi”, Max Klezmer Band, Orkiestrę Straussowską „Obligato”, Kwartet Saksofonowy „Saxtet”, Trio Revirado, Old Metropolitan Band i Quartet Klezmer Trio.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


W kolejne niedziele od 1 lipca do 16 września 2007 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Andres Uibo - fenomenalny wirtuoz z Estonii, wielki talent - organista, kompozytor, pianista, dyrygent, nagrał 25 płyt CD, wykonał ponad 2000 recitali, laureat licznych nagród; Jean-Christophe Geiser – szwajcarski wirtuoz gry organowej (również pianista i klawesynista), jako 26 młodzieniec został organistą tytularnym katedry w Lozannie. W 2003 r. doprowadził do zbudowania w tej świątyni wielkich i najprawdopodobniej najkosztowniejszych w świecie organów (projekt wizualny organów wykonał Giorgetto Giugiaro - projektant Porsche). Od 1993 r. jest profesorem wyższej szkoły muzycznej w Lozannie. Koncertuje na całym świecie, nagrywa dla radia , telewizji i na płyty CD; Bartolome Veny – ksiądz i organista, wybitny wirtuoz z Majorki, który promuje muzykę kompozytorów z wyspy Majorka. Jest profesorem organów konserwatorium w Palma de Malorca. Dokumentuje budownictwo organowe Balearów, występuje z koncertami na całym świecie. Tegoroczny program festiwalu wzbogacamy został także o dwa recitale bachowskie w ramach cyklu Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze Warszawskiej.

Więcej


Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na IX Letni Festiwal Muzyczny, który odbędzie się w dniach 1 lipca – 26 sierpnia 2007 roku. Tegoroczną edycję wypełni muzyka o różnej stylistyce – od koncertów rockowych i muzyki rozrywkowej, poprzez jazz i folk aż do utworów klasycznych, w tym także muzyki współczesnej. Z tych ostatnich na uwagę zasługuje koncert w dniu 15 lipca, zatytułowany Muzyka Nova Persona Grata, podczas którego wykonane zostaną kompozycje m.in. Michała Spisaka, Tadeusza Bairda i Stefana Kisielewskiego.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny

Więcej


W okresie letnim odbędzie się III edycja Wakacyjnego Ogrodu Sztuki - cyklu koncertów muzyki operowej, operetkowej, filmowej i musicalowej w wykonaniu znanych i cenionych Artystów Sceny Narodowej. Koncerty festiwalowe mają miejsce w co drugą niedzielę lipca i sierpnia czyli 8 i 22 lipca oraz 5 i 19 sierpnia 2007 roku o godzinie 19.00 w II Ogrodzie Jordanowskim w Warszawie (ul. Odyńca 6).
Wakacyjny Ogród Sztuki został przygotowany dla mieszkańców Warszawy i turystów z myślą o kulturalnym ożywieniu centrum Mokotowa, w którym znajduje się najpiękniejszy w Warszawie Ogród Jordanowski, licznie odwiedzany przez warszawiaków. Dzięki określonemu typowi koncertów i najwyższemu poziomowi artystów, wśród których znajdują się gwiazdy polskich i nie tylko polskich scen muzycznych, organizatorzy pragną zaspokoić najbardziej wymagające i wyrafinowane gusta melomanów oraz sprostać oczekiwaniom turystów polskich oraz zagranicznych, odwiedzających coraz liczniej Warszawę latem. Ta sprawdzona formuła koncertów przyciąga wielu słuchaczy. Wykonywane są tu znane arie i pieśni, przeboje i hity czasów dawnych i współczesnych.
Wstęp wolny. W razie niepogody koncerty odbędą się w Centrum Łowicka ul. Łowicka 21.

Więcej


Z okazji 180 rocznicy przyjazdu Fryderyka Chopina nad Bałtyk w 1827 roku i 210 rocznicy napisania Mazurka Dąbrowskiego przez Józefa Wybickiego dnia 9 sierpnia 2007 roku o godz. 11.00 i 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się VIII Chopiniada Fundacji K. B. Akademii Polskiego Tańca i Muzyki im. S. A. Poniatowskiego. W jej ramach wystawiony zostanie balet w wykonaniu zespołu Fryderykiana do muzyki F. Chopina, M. Kamieńskiego, E. Kani, B. Konowalskiego i J. Kleczyńskiego. Wystąpią: Magdalena Pniewska, Anna Lenczowska, Ewa Lebiedzińska, Witold Biegański.


III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
CHOPIN I JEGO EUROPA

Wokół Wielkiego Romantyzmu
Od Mozarta do Tomasza Stańki

Warszawa, 15-31 sierpnia 2007 roku


W dniach 15-31 sierpnia 2007 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa" opatrzona podtytułem Wokół Wielkiego Romantyzmu. Festiwal organizowany jest przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim-Operą Narodową. W tym roku zaplanowanych zostało 15 koncertów, w tym 8 koncertów symfonicznych, 7 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych. Weźmie w nim udział ogółem ponad 200 wykonawców, m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln, Orkiestra XVIII Wieku i dyrygenci: Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Tadaaki Otaka, Frans Brüggen. Gośćmi festiwalu będą wybitni pianiści: Nelson Freire, Stanisław Bunin, Peter Donohoe, Lilya Zilberstein, Kevin Kenner, Roland Pöntinen, uznani młodzi artyści: George Emmanuel Lazaridis i Gilles Vonsattel (obaj po raz pierwszy w Polsce) oraz Hinrich Alpers - wszyscy są laureatami wielu prestiżowych konkursów pianistycznych. Ogranizatorzy zaplanowali także koncert wykraczający poza formułę muzyki klasycznej, do udziału w którym zaproszony został Makoto Ozone - wybitny pianista japoński i Tomasz Stańko. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w najważniejszych miejscach koncertowych stolicy: Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Stanisław Leszczyński.
Festiwal "Chopin i Jego Europa" to jeden z najważniejszych projektów programu rządowego Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010. Organizowany jest od roku 2005 i od razu zdobył uznanie jako wydarzenie o wysokiej randze artystycznej. W ciągu niespełna 3 lat wpisał się w kalendarz imprez, które odgrywają ważną rolę w promocji polskiej kultury muzycznej. Głównym jego zamierzeniem programowym jest przedstawienie twórczości patrona w szerokim kontekście kulturowym, ze wskazaniem na wielorakie źródła stylu genialnego kompozytora, jego związki zarówno z kompozytorami XIX wieku, jak i twórcami następnych generacji.

Więcej


b>XXXII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2007 roku. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce codziennie w innych zabytkowych wnętrzach Krakowa: kościołach, muzeach, dziedzińcach, w kopalni soli – w zależności od charakteru wykonywanej muzyki. Organizatorem festiwalu jest Capella Cracoviensis.

Więcej


Festiwal „Muzyka w Raju”
Paradyż, 17-25 sierpnia 2007


W dniach 17-25 sierpnia 2007 roku, w pocysterskim opactwie w Paradyżu (województwo lubuskie) odbędzie się piąta edycja festiwalu „Muzyka w Raju” organizowanego przez Fundację Muzyki Dawnej Canor oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Każdego dnia odbędą się dwa koncerty (orkiestrowe, wokalne, kameralne i recitale), a 7 sierpnia nawet trzy, podczas których zabrzmi muzyka od wczesnego baroku, po współczesność, a także oparta na motywach ludowych. Gośćmi tegorocznej edycji będą: Accademia Strumentale Italiana (Włochy) – consort viol da gamba, Aline Zylberajch (Francja) – klawesyn, Claudia Pasetto (Włochy) – viola da gamba, Alexis Kossenko (Francja) – flety, dyrygent, Andreas Arend (Niemcy) – lutnie, dyrygent, Martin Gester (Francja) – klawesyn, dyrygent, Alberto Rasi (Włochy) – viola da gamba, dyrygent, Bolette Roed (Dania) – flety proste, Maria Keohane (Szwecja) – sopran, Helena Ek (Szwecja) – sopran, Maria Sanner (Szwecja) – alt, Patrizia Marisaldi (Włochy) – klawesyn. Gospodarzem koncertów będzie jak zawsze Orkiestra Arte dei Suonatori.
Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.muzykawraju.pl


Chopin, Szymanowski, Kilar w Ameryce Południowej: Koncerty Pawła Kowalskiego w Chile i Argentynie

Dnia 17 i 18 sierpnia 2007 roku pianista Paweł Kowalski będzie solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Orquesta Sinfonica de Chile. Koncert Kilara artysta po raz pierwszy wykonał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu "Pociąg do Muzyki Kilara", po którym to koncercie kompozytor napisał na partyturze: ”Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo "moje" wykonanie tego koncertu. Jasna Góra, 4.07.2004".
Koncert fortepianowy Kilara w brawurowym wykonaniu Pawła Kowalskiego zabrzmiał już w wielu polskich filharmoniach, wszędzie przyjmowany z ogromnym entuzjazmem... W sierpniu usłyszą go melomani w Santiago de Chile.
Kilka dni później, 22 i 24 sierpnia 2007 roku Paweł Kowalski wystąpi z dwoma recitalami w prestiżowych salach koncertowych Buenos Aires, na program których złożą się utwory Bacha, Mozarta, Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego.

na zdjęciu: Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, solista Paweł Kowalski - "Pociąg do Muzyki Kilara", Jasna Góra 2004


Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
Kolejny z tegorocznych koncertów festiwalowych, po inauguracji w dniu 3 maja, odbędzie się 19 sierpnia o godz. 15.00 w Gościcach. Wystąpi Wioletta Wysocka – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor i Katarzyna Neugebauer - organy.

Więcej


Dnia 22 sierpnia 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku odbędzie koncert Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej pod dyrekcją Herberta Blomstedta, legendarnego artysty, który kierował najlepszymi orkiestrami świata, m.in. Gewandhausorchester z Lipska, San Francisco Symphony Orchestra czy drezdeńską Staatskapelle. Orkiestra wystąpi wspólnie z greckim wirtuozem skrzypiec - Leonidasem Kavakosem. W programie koncertu znajdą się dwa wybitne dzieła - Koncert skrzypowy Albana Berga i VII Symfonia E-dur Antona Brucknera.
Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej (The European Union Youth Orchestra) gromadzi 140 najbardziej utalentowanych muzyków Europy pomiędzy 14 a 24 rokiem życia. Młodzi artyści corocznie przechodzą eliminacje do orkiestry, co gwarantuje wyjątkowo wysoki poziom artystyczny. Orkiestra ma za sobą występy w najsłynniejszych salach koncertowych pod batutami dyrygentów światowej sławy. Wymagany od muzyków bardzo wysoki standard, w połączeniu z pierwszorzędnym kierownictwem muzycznym i batutami dyrygentów zapewnił EUYO doskonałą renomę muzyczną i częste porównania z najlepszym orkiestrami światowymi.


W dniach 26-31 sierpnia 2007 roku w Gdańsku odbędzie się II Festiwal im. Johanna Gottlieba Goldberga, organizowany w tym roku w 280-tą rocznicę urodzin gdańskiego klawesynisty i kompozytora. Podczas festiwalu oprócz koncertów odbędą się także kursy mistrzowskie w specjalnościach: klawesyn i lutnia barokowa. Wśród wykonawców koncertów zobaczymy szwajcarski zespół savādi... i Cappellę Gedanensis oraz artystów: niemiecką klawesynistkę Marieke Spaans, argentyńską gitarzystkę i lutnistkę Evangelinę Mascardi oraz Polaków – organistę Andrzeja Szadejko i śpiewaka (bas) Grzegorza Różyckiego. Wszystkie koncerty odbędą się w Kościele OO. Franciszkanów pw. Św.Trójcy w Gdańsku (ul. Św. Trójcy).
Towarzyszące festiwalowi kursy mistrzowskie poprowadzą dwie wspomniane artystki – Marieke Spaans - klawesyn - w dniach 26-28 sierpnia 2007 roku oraz Evangelina Mascardi - lutnia barokowa – w dniach 29-31 sierpnia 2007 roku. Oba kursy rozpoczynają się o godz. 11.00 w sali przy dziedzińcu Kościoła Św. Trójcy ul. Św. Trójcy w Gdańsku. Kursy skierowane są do profesjonalnych muzyków, studentów i absolwentów akademii muzycznych, a także uczniów szkół muzycznych stopnia licealnego. Zakwalifikowanie do udziału w nich odbywa się na podstawie zgłoszenia drogą internetową (formularz dostępny na stronie internetowej festiwalu - www.goldbergfestival.pl).

Więcej


Znany brytyjski męski kwartet wokalny, specjalizujący się w interpretacji utworów muzyki dawnej - The Hilliard Ensemble (na zdjęciu) wraz z zespołem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego wystąpi w środę, 29 sierpnia 2007 roku o godz. 19.30 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie. W programie: W. Frye - Missa Flos Regalis i A. Pärt - Litania i motety a cappella.