Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lipcowe rocznice:

4 lipca
5 lipca
6 lipca
  • mija 40. rocznica śmierci Adama Sołtysa (1890-1968), dyrygenta, kompozytora, pedagoga i publicysty

9 lipca
10 lipca
11 lipca
  • 65-te urodziny Iwonki B. Szymańskiej, kompozytorki i pianistki, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (fortepian i kompozycja)

12 lipca
  • 70-te urodziny świętuje Eugeniusz Głowski, kompozytor i pedagog

  • przypada 40. rocznica śmierci Ady Sari (1886-1968), śpiewaczki i pedagog

14 lipca
18 lipca
21 lipca
  • 50-te urodziny obchodzi muzykolog Ewa Dahlig

22 lipca
26 lipca
27 lipca
28 lipca
  • 100. rocznica urodzin Zbigniewa Turskiego (1908-1979), kompozytora i pedagoga, studenta Piotra Rytla (kompozycja) i Waleriana Bierdiajewa (dyrygentura) w Konserwatorium Warszawskim, współtwórcy Związku Kompozytorów Polskich

29 lipca
30 lipca
  • 30-ste urodziny obchodzi wiolonczelistka Anna Markiewicz

  • przypada 100. rocznica urodzin Marii Kaczurbiny-Zdziechowskiej (1908-1976), kompozytorki i pedagog, studentki Stanisława Kazury w Konserwatorium Warszawskim, wieloletniej współpracownicy Polskiego Radia, współtwórczyni podstaw nauczania dzieci muzyki

31 lipca


Od 1 maja do 20 września 2008 roku codziennie (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie piąta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.
Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego „polskim Bachem”) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcybiskupów warszawskich, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.
Wejściówki (bezpośrednio przed koncertem): 9 zł dorośli, 6 zł młodzież i dzieci.


Koncerty VIII Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2008 odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory chóralne Haendla, Mozarta, Rossiniego i Fauré, kwartety smyczkowe Griega i Szostakowicza, utwory wiolonczelowe Beethovena i Schumanna, a także inne kompozycje klarnetowe, akordeonowe, skrzypcowe i wokalne, w tym tanga polskie okresu międzywojennego oraz tanga argentyńskie.

Read more


XVIII Festiwal Mozartowski odbędzie się w dniach 15 czerwca - 26 lipca 2008 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej.
To jedyny na świecie festiwal, który obejmuje komplet wszystkich dwudziestu oper Wolfganga Amadeusza Mozarta - oprócz mszy, oratoriów, symfonii, koncertów, baletu i wielu innych utworów. Wszystkie przedstawienia stworzył jeden reżyser - Ryszard Peryt i jeden scenograf - Andrzej Sadowski. Komplet dzieł scenicznych Mozarta w jednolitym ujęciu na jednym festiwalu jest wydarzeniem bez precedensu; ma tę zaletę, że nie stwarza konkursu reżyserów i scenografów i nie wymusza przerabiania Mozarta. Pozwala uwypuklić portret kompozytora. Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniami objęli tak znani artyści, jak Ruben Silva, Zbigniew Graca, Tadeusz Karolak, Kai Bumann, Dariusz Waszak, Tadeusz Wicherek.
Na Festiwalu Mozartowskim przedstawienia operowe przeplatają się z inscenizowanymi oratoriami. Przegradzają je wieczory koncertów symfonicznych i kameralnych. Z roku na rok ich repertuar częściowo się zmienia. Utwory wykonywane są na starych instrumentach, m.in. na fortepianie Waltera (kopii instrumentu z 1794 roku), zakupionym ze szczególnym uwzględnieniem Festiwalu Mozartowskiego.

Program Festiwalu Mozartowskiego - plik pdf


Koncerty X Letniego Festiwalu Muzycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbywać się będą w niedziele oraz piątki lipca i sierpnia – od 6 lipca do 31 sierpnia 2008 roku. W zabytkowych częściach Płocka zabrzmi muzyka symfoniczna, kameralna, oratoryjna, a także jazzowa i popularna. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Read more


Już po raz szesnasty Akademia Muzyczna w Poznaniu wraz z Władzami Miasta Poznania i Muzeum Narodowym zaprasza na cykl Letnich Koncertów Ratuszowych. Podobnie jak w latach poprzednich oferta festiwalu jest bogata i interesująca. Muzykę kameralną, fortepianową, wokalną i akordeonową usłyszymy w wykonaniu studentów, pedagogów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Tradycyjnie spotkania z muzyką odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2008 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego. Wstęp na koncerty jest wolny, jednak z uwagi na wymogi muzealne ilość słuchaczy ograniczona została przez dyrekcję Muzeum Historii Miasta Poznania do 100 osób.

Read more


XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Bach... ale nie tylko” odbędzie się w Warszawie od 4 czerwca do 9 lipca 2008 roku. Organizatorzy zapraszają na koncerty do Kościoła ewangelicko-augsburskiego Św.Trójcy (przy pl. Małachowskiego) w środy i piątki o godzinie 19.00. Ponadto w dniach 13 i 14 czerwca odbędą się dwa nadzwyczajne koncerty z okazji jubileuszu poświęcenia Kościoła Św.Trójcy oraz organów w wykonaniu Oliviera Latry – organisty tytularnego Katedry Notre-Dame w Paryżu oraz Adama Makowicza i Jerzego Dziubińskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ...ALE NIE TYLKO znany warszawskim melomanom jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej. Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy Bracia Hillebrant. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens. Obecnie kościół cieszy sławą jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


51 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwać będzie od 24 czerwca do 26 sierpnia 2008 roku w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Zainaugurował go występ Romana Peruckiego, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz kwartetem The Gdansk Philharmonic Brass. Wykonano m.in. wiązankę tematów filmowych Ennio Morricone oraz po raz pierwszy w Polsce jego kompozycję Quatro Concerto.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. W tegorocznej edycji imprezy odbędzie się 18 koncertów. Wystąpi czterech organistów z Polski (Błażej Musiałczyk z Katedry w Gdańsku-Oliwie, Arkadiusz Bialic z bazyliki o. paulinów na Skałce w Krakowie, Julian Gembalski kierownik Katedry Organów i Klawesynu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Roman Perucki), a także muzycy z Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch. Gwiazdą festiwalu będzie Jon Laukvik z Norwegii; artysta ten koncertuje w całej Europie, Japonii, Korei i USA, zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Dallas, Nuremberg, Odense, Alkmaar czy Monachium, jest też autorem wysoko cenionych publikacji o tematyce organowej.

Read more


Pierwsza edycja Festiwalu Muzyczny Barbakan odbędzie się w Krakowie w dniach od 27 czerwca do 2 sierpnia 2008 roku. Wszystkie koncerty będą miały miejsce w Barbakanie o godz.21.00. Wśród wykonawców festiwalu znajdą się m.in. Kevin Kenner i Aleksandra Kurzak oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. W programie opera Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta (9 i 12 lipca), koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina i tanga Astora Piazzolli (17 i 20 lipca), gala operowa (23 i 26 lipca).
Więcej informacji na www.barbakanfestiwal.pl.


XVIII Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie odbędzie się w dniach 26 czerwca – 14 sierpnia 2008 roku w każdy czwartek. Festiwal, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną, stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych krakowskiego lata. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewa w upalne wieczory lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. W tym roku gośćmi festiwalu będą uznani wirtuozi gry na organach: Wolfgang Reisinger (Austria), Ennio Cominetti (Włochy), Mirosława Semeniuk-Podraza (Polska), Henryk Gwardak (Finlandia), Robert Brodacki (Polska), Jakub Pankowiak (Polska) i Serge Schoonbroodt (Belgia).
Bilety: Normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


W dniach 15 czerwca - 11 lipca 2008 roku odbędzie się XII Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Podczas dwanastu festiwalowych wieczorów zobaczymy przedstawienia najciekawszych pozycji krakowskiej sceny operowej, premierę spektaklu plenerowego, przygotowanego specjalnie z okazji Festiwalu oraz widowisko muzyczne, złożone z sławnych arii polskiego i światowego zasobu operowego. Scenerią Festiwalu będą plenery i historyczne wnętrza Krakowa i Niepołomic.
Festiwal zainauguruje Rigoletto G. Verdiego z Andrzejem Dobberem w partii tytułowej. Specjalną pozycją będzie premiera operetki Baron cygański Johanna Straussa (21-24 czerwca). Przedstawienie w postaci efektownego widowiska plenerowego zostanie czterokrotnie pokazane na hipodromie obok Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Spektakl reżyseruje Laco Adamik, stronę muzyczną przygotowuje Tomasz Tokarczyk, scenografię Barbara Kędzierska, a choreografię Katarzyna Aleksander-Kmieć. Niepołomice staną się także miejscem prezentacji Toski G. Pucciniego, której I akt zobaczymy we wnętrzu tamtejszego XIV-wiecznego kościoła, a dwa pozostałe odsłony na dziedzińcu niepołomickiego Zamku Królewskiego (10,11 lipca). Spektakle prezentowane w Niepołomicach wpisane są w program obchodów Jubileuszu 650-lecia Miasta.
Wawel, a dokładniej najpiękniejszy renesansowy dziedziniec Europy będzie miejscem widowiska, składającego się ze słynnych arii operowych, wykonywanych przez wybitnych polskich solistów: Barbarę Kubiak, Katarzynę Oleś–Blachę, Krzysztofa Bednarka, Przemysława Firka, Artura Rucińskiego (29, 30 czerwca) oraz orkiestrę i chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Ponadto w hangarze Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie obejrzymy przedstawienia Łucja z Lammermoor G. Donizettiego (3 lipca), Faust Ch. Gounoda (5 lipca) oraz Traviata G. Verdiego (6 lipca).


Podwójny spektakl złożony z dwóch dzieł Karola Szymanowskiego – opery Król Roger i baletu Harnasie będzie głównym punktem programu festiwalu Bard SummerScape i Bard Music Festival, który odbędzie się w dniach 4 lipca – 17 sierpnia 2008 roku w Nowym Jorku. Przedstawienie przygotował i wyreżyserował Lech Majewski, a wśród wykonawców znajdą się: Tadeusz Szlenkier (solo w Harnasiach i Pasterz w Królu Rogerze), Adam Kruszewski (Król Roger), Iwona Hossa (Roxana w Królu Rogerze), Chór Opery Wrocławskiej i American Symphony Orchestra pod batutą Leona Botsteina. Podczas festiwalu dzieła Szymanowskiego zostaną wystawione aż pięciokrotnie - 25, 27 i 31 lipca oraz 2 i 3 sierpnia w Sosnoff Theater przy The Richard B. Fisher Center for the Performing Arts at Bard College w Nowym Jorku. Spektakle usłyszymy w języku polskim z angielskimi napisami.
W tym roku Bard Music Festival odbywa się pod hasłem Prokofiev and His World. Jednemu z największych rosyjskich kompozytorów dedykowane są koncerty i sympozja, a w ich programie znajdą się – poza utworami Sergiusza Prokofiewa – także kompozycje Igora Strawińskiego i Dymitra Szostakowicza.


Organista John Bradbury i londyńska University College School Choir & Chamber Orchestra pod dyrekcją Iana Gibsona oraz Simona Waltona wystąpią 4 lipca 2008 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie (wejście od ul. Skałecznej). W programie: William Boyce - Symfonia nr 1 B-dur, Joseph Haydn - 104 Symfonia D-dur "Londyńska", Johann Sebastian Bach - Schafe können sicher weiden (fragm. kantaty nr 208), Witold Lutosławski - Pięć melodii ludowych, Henryk Mikołaj Górecki - Totus tuus oraz Wolfgang Amadeus Mozart - Missa in honorem SS.mae Trinitatis C-dur KV 167 i Leonard Bernstein - Chichester Psalms. Wstęp wolny.

Read more


Koncert z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz oraz przekazania specjalnego utworu Europejskiemu Centrum Solidarności, zorganizowany w ramach Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, odbędzie się w piątek, 4 lipca 2008 roku o godz. 20.00 w Archikatedrze w Oliwie. Program wieczoru wypełni jedno wybitne dzieło Jubilata - Siedem bram Jerozolimy na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane i orkiestrę (1996). Wystąpią: Izabela Matuła – sopran, Izabela Kłosińska – sopran, Ewa Wolak – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Romuald Tesarowicz - bas, Roman Perucki – organy, Jerzy Trela – recytacja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sekcja Dęta Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą kompozytora.


Opera Nova w Bydgoszczy wystawi w piątek, 4 lipca 2008 roku o godz. 22.00 plenerową wersję opery Goergesa Bizeta Carmen w murach Fosy Zamkowej, w Toruniu. W spektaklu biorą udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Nova pod batutą Macieja Figasa. Będzie to ostatnie przedstawienie tytułu operowego przed wakacyjną przerwą w bydgoskiej Operze.


Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski trwać będzie od 21 czerwca do 13 lipca 2008 roku (koncerty w każdą sobotę i niedzielę). Koncerty odbywać się będą w wybranych miejscowościach południowej Wielkopolski: Lewków - Muzeum, Zespół Pałacowo - Parkowy (XVIII w.), Wyszyna – Sanktuarium M.B. Czuwającej (kościół ten jest jednym z trzech w Europie i jedynym w Polsce, drewnianym szesnastobokiem, orientowanym na planie koła; „ludowy barok”), Dobrzyca – Muzeum – Zespół Pałacowo - Parkowy Gorzeńskich (XVIII w.), Turek - kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Śmiełów - Muzeum Adama Mickiewicza - Pałac Gorzeńskich (XVIII w.), Kalisz – koncert plenerowy przy zabytkowej Baszcie Dorotce, Ostrów Wlkp. – konkatedra, Pleszew Organizatorem festiwalu jest Filharmonia Kaliska.

Read more


Kolejny koncert Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędzie się 5 lipca 2008 roku w nieczynnym zakładzie karnym w Łęczycy, gdzie zrealizowany zostanie projekt multimedialny, łączący brzmienia elektroniczne, akustyczne, projekcje video i taniec. Autorzy muzyki – Artur Zagajewski i Jacek Partyka, łódzcy kompozytorzy, związani z Akademią Muzyczną – od lat działają w kręgu sztuk audiowizualnych. Ich utworom będą towarzyszyć projekcje video Michała Brzezińskiego, znaczącego artysty z kręgu video art oraz układy choreograficzne w wykonaniu Karoliny Ledwoń, studentki rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi. Maciej Walczak będzie je rejestrować kamerą na żywo, a następnie transformować i wyświetlać na murach więzienia.

Read more


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Polskie Towarzystwo Straussowskie zapraszają na II Summer Music Festival – Wieliczka 2008, który odbędzie się w dniach 5 – 12 lipca 2008 roku.
Pierwsza edycja Summer Music Festival zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Straussowskie we współpracy z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka była imprezą bardzo udaną. Szczególnie w pamięci zapisał się koncert ostatni i jednocześnie najpiękniejszy Odyseja Muzyczna, który miał miejsce na dziedzińcu Zamku Żupnego, jego gotycka baszta stała się niezwykłym elementem tej plenerowej scenografii. Słuchacze zauroczeni piękną muzyką i jej perfekcyjnym wykonaniem przez artystów, nie szczędzili rąk przy owacjach, a potem słów podziwu dzieląc się wrażeniami.
Program tegorocznej edycji festiwalu jest równie różnorodny i bardzo ciekawy. Organizatorzy pomyśleli także o dzieciach, które zapraszają na program poetycko-muzyczny. W festiwalowych spotkaniach wystąpią uznani i lubiani artyści: Małgorzata Walewska – mezzosopran, Krystyna Tyburowska – sopran, Iwona Tober – sopran, Sylwia Lorens – sopran, Ewa Romaniak – śpiew, Jan Zakrzewski – tenor, Witold Wrona – tenor, japoński pianista Hiroshi Kurotaki, a także kwintet dęty Filharmoników Krakowskich PHILHARMONIA QUINTET, zespół jazzu tradycyjnego Jazz Band Ball Orchestra, artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Rozrywki z Chorzowa i Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Read more


W dniach 5-13 lipca 2008 roku w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Instrumenty dęte i klawiszowe w muzyce dawnej. Koncerty pedagogów oraz zaproszonych zespołów odbywać się będą w Zespole Pałacowym w Wilanowie, na Zamku Królewskim i w kościołach Warszawy.
Klasy mistrzowskie poprowadzą tak znakomici pedagodzy i wykonawcy, jak James Oxley (Anglia), Iwona Leśniowska (Polska) i Dirk Snellings (Belgia) – śpiew solowy, Romana Agnel (Polska-Kraków) - taniec historyczny, Simon Standage (Anglia) - skrzypce, kwartety smyczkowe, orkiestra, Agata Sapiecha (Polska-Warszawa) - skrzypce, fidel, Mark Caudle (Anglia) - wiolonczela, viola da gamba, Małgorzata Wojciechowska (Polska) - flet traverso, Francois Lazarevitch (Francja) - flety proste (renesans, barok), Toni Salar-Verdú (Holandia) – klarnet, Frank de Bruine (Holandia) – obój, Eckhard Lenzing (Niemcy) – fagot, William Dongois (Francja) - cornetto (cynk), Nikolaus Walch (Austria) – róg, Johann Plietzsch (Niemcy) - trąbka, orkiestra, Lilianna Stawarz (Polska-Warszawa) - klawesyn, b.c., Linda Nicholson (Anglia) – pianoforte, Katarzyna Drogosz (Polska) – pianoforte, Anton Birula (Warszawa) – lutnia, Monika Raczyńska (Polska-Warszawa), Beata Popis (Polska-Warszawa) i Piotr Wilczyński (Polska-Warszawa) - b.c., akompaniament. Oprócz klas mistrzowskich odbędą się wykłady i seminaria w języku polskim i angielskim związane z tematem kursu, które poprowadzą: Beata Stróżyńska, Ewa Obniska, Maria Erdman, Robert Brown (Austria), Toni Salar-Verdú.

Read more


Filharmonia Lubelska zaprasza na koncerty z cyklu „Muzyka dawnej Europy”, które odbywać się będą w każdą sobotę w dniach 5 - 26 lipca 2008 roku w Wirydarzu Dominikańskim w Lublinie. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Read more