Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Tournée Lustra z muzyką Béli Bartóka oraz Janusza Bieleckiego będzie miało miejsce w dniach 1-3, 19 i 26 października 2009 roku. Trasę zainauguruje koncert w Filharmonii Krakowskiej.

Na projekt Lustra złożą się koncerty, podczas których zabrzmi Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka oraz premierowe kompozycje Janusza Bieleckiego w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego. Zaproszenie do współpracy przyjęli znakomici artyści: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski. Balansowanie na pograniczu klasyki i jazzu jest dla mnie zjawiskiem fascynującym i zawsze podchodziłem do takich zadań z nadzieją, że powstaje coś nowego i frapującego. - mówi Andrzej Jagodziński. - Propozycja napisania aranżacji Luster, a następnie połączenia z Muzyką na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka trafiła więc na podatny grunt, lecz postawiła przede mną zadanie przed jakim jeszcze nie stałem. Praca nad zgrabnymi i pełnymi wdzięku kompozycjami Janusza Bieleckiego dała mi wiele satysfakcji, ale rezultat tych zmagań z Bartókiem w tle zależy przede wszystkim od reakcji publiczności, a to jest zawsze wielka niewiadoma.

Kalendarium:

1 października (czwartek) – Sala Filharmonii Krakowskiej
2 października (piątek) – Sala Koncertowa Górnośląskiego Centrum Kultury, Katowice
3 października (sobota) – Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej
19 października (poniedziałek) – Scena Teatru Polskiego w Warszawie
26 października (poniedziałek) – Opera Wrocławska

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00 i trwać będą ok. 80 min.


Filharmonia w Łodzi zaprasza na Dzień Otwarty. W czwartek, 1 października 2009 roku, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, w godzinach 10.00–18.00 będzie można zwiedzić z przewodnikiem miejsca na co dzień niedostępne, podpatrzeć sposoby pracy muzyków, obejrzeć z bliska instrumenty. Wśród gości rozlosowane zostaną karnety na koncerty. Wstęp wolny.


Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Symphony Space zapraszają na pierwsze w Stanach Zjednoczonych wykonanie utworów Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna (na zdjęciu) - w czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19:30 w sali Leonard Nimoy Thalia w Symphony Space w Nowym Jorku. Wybitny zespół Del Sol Quartet z San Francisco podczas swojego nowojorskiego debiutu wykona Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego i Kwartet nr 2 Pawła Mykietyna. W programie koncertu znajdą się również nowojorskie premiery utworów kompozytorek Tani León Esencia i Gabrieli Ortiz Kwartetu Nr 1. O godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie z kompozytorami Pawłem Mykietynem i Tanią León prowadzone przez Laurę Kaminsky, kompozytorkę i dyrektorkę artystyczną Symphony Space.

Przedstawienie w USA najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia, uznanych już w Europie, planowaliśmy od dawna. Dotychczas ich utwory nie zostały w Ameryce wykonane na żywo, choć muzykę Pawła Mykietyna prezentowaliśmy pośrednio w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego prezentowanych przez Instytut we współpracy z BAM. W Nowym Jorku trudno o wprowadzenie nowych kompozytorów z uwagi na ograniczoną liczbę sal prezentujących program współczesny i po raz pierwszy planowaliśmy zaprezentować ich na festiwalu Other Minds w San Francisco wiosną tego roku. Na drodze stanęły nam wszystkie możliwe przeszkody. Nigdy jednak nie rezygnujemy z planu prezentacji w USA po raz pierwszy tego, co w polskiej kulturze najbardziej wartościowe” – mówi Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku – „i mamy nadzieję, że pierwsze wykonania utworów Mykietyna i Szymańskiego na otwarcie sezonu koncertowego Symphony Space będzie przełomem w prezentacji muzyki obu kompozytorów na kontynencie amerykańskim.”

Del Sol Quartet z San Francisco jest zdobywcą wielu nagród, m.in. dwukrotnym zwycięzcą pierwszego miejsca Chamber Music America/ ASCAP. Kwartet wyróżnia się inwencją twórczą przy odkrywaniu nowych sposobów na interakcję z publicznością, kompozytorami i innymi artystami; jest wiodącym amerykańskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Nagrania Del Sol Quartet zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków. Ich ostatnia płyta First Life prezentuje wczesne utwory amerykańskiego kompozytora Marca Blitzsteina. Członkami kwartetu są Kate Sternberg i Rick Shinozaki (skrzypce), Charlton Lee (altówka) i Hannah Addario-Berry (wiolonczela).


Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19.00 w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie (przy Al. KEN 101) w ramach cyklu Rocznice na Ursynowie wystąpią soliści związani z Warszawską Operą Kameralną - Justyna Stępień (sopran, na zdjęciu) oraz Rafał Grozdew (tenor), którym towarzyszyć będzie Nowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Artyści wykonają dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej Baroku. W programie znajdą kantaty J. S. Bacha: Jauchzet Gott in Allen Landen BWV 51, Meine Seele rühmt und preist BWV 189 oraz motet G. F. Handla - Silete venti HWV 242. Wstęp wolny.


III Multi Art Festival 2009 - Festiwal Sztuki Młodych startuje w Międzynarodowym Dniu Muzyki, 1 października 2009 roku w Kaliszu. Czwartkowe muzykowanie rozpocznie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Melcera, gdzie w samo południe odbędzie się śpiewogra Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale do tekstu Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Widzami tego przedstawienia będą uczniowie gimnazjów, liceów i niesłyszący wychowankowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 2 z Kalisza. W odbiorze spektaklu pomoże im migający nauczyciel. Organizatorzy podkreślają, że świadomie postanowli włączać w swe działania młodzież, która ze względu na niepełnosprawność słuchową ma utrudniony dostęp do lektury i sztuki. W ten sposób niesłysząca młodzież zobaczy śpiewogrę, usłyszy libretto dzięki tłumaczeniu na język migowy. To barwne widowisko, z ciekawą choreografią, ruchomą scenografią, ludowymi strojami w wykonaniu 15 - osobowej grupy młodych ludzi - uczniów klasy wokalnej szkoły muzycznej z pewnością trafi do widowni. Reżyserem i pomysłodawczynią śpiewogry, która miała swą premierę w maju, jest śpiewaczka Katarzyna Wieczorek wspomagana przez Wiolettę Kuchtę, a przy fortepianie - Milena Piszczorowicz, Dyrektor Festiwalu. Multi Art Festival otwiera się tym projektem na młodzież narażoną na wykluczenie społeczne. Poprzez wspólne działania kulturalne organizatorzy pragną, by ich multimedialne projekty zintegrowały różne środowiska młodych ludzi.

Więcej informacji na www.multi.art.pl


W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rusza nowy cykl - Dni Sztuki Tańca. Między 16 września a 4 października 2009 roku zobaczyć będzie można Sanktpetersburski Teatr Baletu, w choreografi Borisa Ejfmana Oniegin, tancerzy Chińskiego Baletu Narodowego, zespół Akrama Khana z Londynu, szwajcarską grupę Speeed, Kielecki Teatr Tańca oraz tancerzy Polskiego Baletu Narodowego w spektaklu Tristan, którego marcową premierę publiczność przyjęła gorącą owacją. Wśród twórców nie zabraknie również młodych polskich choreografów, którzy zaprezentują swoje prace w spektaklu Kreacje 1.


W czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19.00 Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na monograficzny koncert Josepha Horovitza z okazji Światowego Dnia Muzyki. Wystąpią: Anna Baran, Paweł Sommer – fortepian, Anna Kalska - klarnet, Urszula Januchta - obój, Sławomir Cichor, Tomasz Kirszling – trąbka, Tomasz Dworakowski – puzon, Jacek Juszczak – waltornia, Lubomir Mulik –tuba, Grzegorz Krawiec – gitara, Monika Markiewicz, Weronika Tadzik, Justyna Bogusiewicz– skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka, Anna Markiewicz – wiolonczela, Katarzyna Pawłowska –mezzosopran, Krzysztof Ciupiński Świątek – tenor. W programie: Music Hall Suite na kwintet dęty blaszany, Two Majorcan Pieces na klarnet i fortepian, Ghetto Song na gitarę solo, Sonatina na klarnet i fortepian, Zwei Bierbaum Lieder na tenor i fortepian, Lady MacBeth Scena na mezzo-sopran i fortepian, Kwartet Obojowy i Kwartet Smyczkowy Nr 5. Wstęp wolny.

Więcej


Filharmonia Poznańska zaprasza na inaugurację sezonu 2009/2010. W piątek, 2 października 2009 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 3 października 2009 roku o godz. 15.00 w Auli Uniwersyteckiej wystąpi Emmanuel Pahud (na zdjęciu), jeden z najwspanialszych flecistów świata. Wykona Koncert skrzypcowy Arama Chaczaturiana w wersji na flet i orkiestrę. Program koncertów dopełnią słynne Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego w mistrzowskiej orkiestracji Maurice'a Ravela. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Marek Pijarowski.


Inauguracja roku akademickiego 2009/2010 WPA UAM w Kaliszu połączona z nadaniem Sali koncertowej WPA UAM imienia Profesora Jerzego Rubińskiego odbędzie się 2 października 2009 roku o godz. 15.00 w Sala koncertowej WPA UAM w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie nowego utworu, napisanego specjalnie na okoliczność otwarcia sali - Litanii do św. Józefa na sopran, głos recytujący i orkiestrę smyczkową F. Stankiewicza do tekstu Beaty Michalak. Ponadto w programie znajdą się: Światło A. Zdziubany, Zamek na Czorsztynie K. Kurpińskiego i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina. Wystąpią: Anna Kot-Nowak – sopran, Monika Kwiatkowska – sopran, The Sunday Singers i Chór Kameralny WPA-UAM pod batutą Beaty Szymańskiej oraz Joanna Ławrynowicz – fortepian, Katarzyna Wieczorek – sopran i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.


Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na uroczystość wręczenia nagród laureatom 7. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego oraz na koncert Kwartetu Śląskiego w składzie: Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik. W programie koncertu znajdą się utwory laureatów konkursu: Odyseja. I Kwartet smyczkowy Michała Papary (I nagroda) i Tęsknota za Pieśnią Pawła Pietruszewskiego (wyróżnienie), a także VII Kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia i IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz, która za ten utwór otrzymała pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Liège w 1951 roku. Koncert odbędzie się 3 października 2009 roku (sobota) o godzinie 19.00, w Sali Koncertowej PWM w Warszawie (przy ul. Fredry 8).


W sezonie artystycznym 2009/10 Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku będzie obchodzić rocznicę 60-lecia. Koncerty galowe, inaugurujące jubileuszowy sezon odbędą się 3 i 4 października 2009 roku o godz. 19.00. Wśród jego wykonawców znajdzie się Katarzyna Hołysz - śpiewaczka, o której obecnie coraz głośniej w operowym świecie; w tym sezonie dołączy do grona artystów współpracujących z Operą Bałtycką. To jej przypadnie zaszczyt być pierwszą polską Ariadną w operze Straussa Ariadna na Naxos (premiera 30 października). Kolejną gwiazdą wieczorów będzie Mikołaj Zalasiński (baryton), artysta występujący na wielu światowych scenach. W nadchodzącym sezonie zaprezentuje się jako Makbet w operze Verdiego (czerwiec 2010). Podczas gali będzie miał miejsce także gdański debiut Daniela Borowskiego (bas), obecnie jeden z najwybitniejszych polskich artystów operowych. Po kilkunastu latach kariery ma już za sobą liczne sukcesy na takich scenach, jak mediolańska La Scala, Berliner Staatsoper Unter den Linden, New York City Opera, oper w Minneapolis, Detroit, Houston, Santa Fe, Boston, San Francisco i San Diego, Montrealu, Teatro La Fenice (Wenecja), Teatro San Carlo (Neapol), Teatro Massimo (Palermo), Teatro Carlo Felice (Genua). Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Opery Bałtyckiej. Poprowadzi je jeden z najwybitniejszych dyrygentów - Jose Maria Florencio. Program Gali został ułożony przez Maestra Florencia tak, by oba zespoły mogły pokazać w nim szeroką paletę swoich możliwości. Usłyszymy m.in.: poemat symfoniczny Step Noskowskiego oraz fragmenty z oper: Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Makbet i Nabucco Verdiego, Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Kniaź Igor Borodina.

Więcej


W kolejne niedziele od 6 września do 25 października 2009 roku odbędzie się w Warszawie osiem recitali organowych w ramach X Warszawskiego Festiwalu Organowego „ORGANY ŚRÓDMIEŚCIA”. Festiwal ma za zadanie prezentować różne organy centrum stolicy oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. W niedziele września i października w śródmiejskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


Druh i Jego Przyjaciele to tytuł koncertu, który odbędzie się 4 października 2009 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu z okazji 70-lecia działalności artystycznej Stefana Stuligrosza i Poznańskich Słowików. W interpretacji zaproszonych artystów - wychowanków i przyjaciół Jubilatów: Anny Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Grażyny Flicińskiej-Panfil – sopran, Jarosława Bręka – bas, Sebastiana Szumskiego – bas, Jakuba Borowczyka - tenor altowy, Andrzeja Tatarskiego – fortepian, Duo Fortepianowego La Valse '89, Roberta Hauptmana – organy oraz Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza (na zdjęciu) i Tomasza Dzięcioła, Kompanii Druha Stuligrosza pod batutą Andrzeja Niedziałkowskiego, Lwowskiej Orkiestry Kameralnej i Schola Cantorum Misericordis Christi pod kierownictwem Piotra Karwowskiego usłyszymy utwory Charlesa Gounoda, Césara Francka, Gordona Younga, Heitora Villa-Lobosa, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Siergieja Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, Mirosława Skoryka, Sławomira Czarneckiego (Hymn In honorem BMV que in Sanctuario villae Kodeń), Stefana Stuligrosza (Święty z Polskiej Missa brevis), Ernesto de Curtisa, Luigiego Denzy, Jurija Majewskijego i Georga Friedricha Händla.


Jubileuszowy, X Festiwal Muzyczne Konfrontacje pod hasłem Dzieło Chopina i jego literackie rezonanse odbędzie się w dniach 4-25 października 2009 roku w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku. Jego ideą jest prezentacja muzyki Chopina jako przedmiotu refleksji lirycznej, filozoficznej, metafizycznej w literaturze, ukazanie twórczości naszego największego kompozytora z estetycznej perspektywy pisarzy, szczególnie wrażliwych na chopinowską poetykę i ekspresję. Temat ten ma szczególne uzasadnienie w Stawisku - Domu Jarosława Iwaszkiewicza - poety-muzyka, lub - jak kto woli - muzyka–poety, w twórczości którego dzieła Chopina odegrały niezwykle ważną, nierzadko inspirującą rolę.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Cykl 12 recitali i 2 koncertów symfonicznych prezentujących Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina przygotowują studenci i pedagodzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w roku akademickim 2009/2010. Zainauguruje go koncert w środę, 7 października 2009 roku w interpretacji pianistów: Bronisławy Kawalli, Lidii Kozubek, Kim Hyun-Ju i Kim Hye-Ju, Jadwigi Rappé – alt i Mariusza Rutkowskiego – fortepian oraz Tomasza Strahla – wiolonczela i Edwarda Wolanina – fortepian. Listy Fryderyka Chopina czytać będzie Grażyna Barszczewska. Październikową odsłonę zwieńczy wykonanie obu Koncertów fortepianowych Chopina z Piotrem Palecznym w roli solisty. Ostatni recital cyklu odbędzie się 19 maja 2010 roku.

Więcej


Opera Śląska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu MISTRZOWSKIE RECITALE. Dnia 7 października 2009 roku o godz. 19.00 na scenie bytomskiej wystąpi jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich – Jerzy Stuhr, który w brawurowym wykonaniu zaprezentuje wyreżyserowany przez siebie monodram na podstawie tekstu Patricka Süskinda - Kontrabasista.

Ten legendarny już spektakl opowiada o samotności, której doświadcza tytułowy bohater – odsunięty od grania w orkiestrze muzyk. Nie sprawdza się na polu zawodowym, nie wiedzie mu się także w życiu prywatnym, jego życie wypełnia całkowita pustka i samotność. Całe dnie spędza w czterech ścianach z instrumentem u boku, wylewając żale i uskarżając się na swój los. Prapremiera sztuki miała miejsce w Starym Teatrze w Piwnicy „Przy Sławkowskiej 14” dnia 15 lutego 1985. Spektakl został zaprezentowany ponad 600 razy, nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech, Kanadzie, USA, Niemczech i Austrii. Jerzy Stuhr, pedagog i rektor krakowskiej PWST, powrócił do historii o niespełnionym muzyku na Scenie im. St. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST. Opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie - od palców zrogowaciałych od ściskania strun po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigd y nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie.


W związku z Rokiem Chopinowskim Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaplanował szereg okolicznościowych koncertów chopinowskich z udziałem światowej sławy artystów, wybitnych pedagogów uczelni oraz wyróżniających się jej studentów. Głównym nurtem działań artystycznych uczelni jest cykl Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina, w ramach którego między 7 października 2009 a 19 maja 2010 roku zaplanowano ok. 120 koncertów, w tym ponad 12 recitali i 2 koncerty symfoniczne. Pedagodzy, absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentują, podczas publicznych koncertów: utwory fortepianowe, pieśni, utwory kameralne oraz symfoniczne. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina UMFC. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Głównym naszym celem i pragnieniem jest przekazanie genialnej myśli muzycznej, autentycznego kształtu twórczego i nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce Chopina. W poszukiwaniu prawdy artystycznej i właściwym odczytaniu intencji Kompozytora sięgamy również do wydania urtekstowego Jego utworów. Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, opracowywane od lat pod redakcją wybitnego pianisty, pedagoga i doktora honoris causa naszej Uczelni, prof. Jana Ekiera, jest dla nas podstawowym materiałem i źródłem inspiracji.” – wyjaśnia prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Warto też podkreślić, że kolejność utworów zaplanowana w ramach cyklu koncertów ma zasadniczo układ chronologiczny, ukazujący drogę i ewolucję twórczą Chopina.”

Punktem centralnym obchodów stanie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacji, która odbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w dniach 22-24 lutego 2010 roku. Jej tematyka obejmować będzie zagadnienia z zakresu chopinologii i chopinistyki m.in. problemy tekstu, interpretacji artystycznej i naukowej dzieła Chopina (struktury, sensu, wartości, przesłania artystycznego Jego utworów), zagadnienia pedagogiki i recepcji. Udział w Konferencji wezmą wybitni artyści oraz czołowi badacze spuścizny naszego Kompozytora działający w kraju i zagranicą. Ponadto, poza referatami, Konferencję dopełnią warsztaty artystyczne prowadzone przez światowej klasy pedagogów-chopinistów. Zaprezentowana zostanie również wystawa Fryderyk Chopin - od rękopisu do wydawcy i wykonawcy.

Więcej


Związek Kompozytorów Polskich, InfoQltura i grupa Kawalerowie Błotni zapraszają na koncert SONOSFERA, który odbędzie się w środę, 7 października 2009 roku o godz. 19 00 w siedzibie InfoQultury w Warszawie (Plac Konstytucji 4). Wystąpi grupa Kawalerów Błotnych w składzie: Jerzy Kornowicz – fortepian, Krzysztof Knittel – media elektroniczne, Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, Mieczysław Litwiński – śpiew, skrzypce, cytry, Tadeusz Sudnik – media elektroniczne, Tadeusz Wielecki – kontrabas, Andrzej Kijanowski – projekcja dźwięku i Cinemanual – specjalne projekcje aktywne. Projekcje przygotował Krzysztof Owczarek.

Utwór Sonosfera zbudowany jest z dźwięków Placu Konstytucji (transmitowanych z mikrofonów wystawionych na zewnątrz pomieszczeń Infoqultury) wplatanych na żywo w kompozycję muzyczną oraz dźwięków nagranych w Warszawie i przetwarzanych w czasie koncertu. Wykorzystane są również historyczne dźwięki Placu Konstytucji i Warszawy (np. dźwięki wojny, czy pochodów pierwszomajowych z lat 50-tych). Koncertowi towarzyszą analogowe projekcje. Projekcje specjalnie przygotowane dla tego miejsca; odwołujące się zarówno do jego historii jak i współczesności. Zarówno kompozycja muzyczna, jak i plastyczna stanowią swoistą opowieść o Placu Konstytucji (a czasem szerzej - o mieście Warszawa, albo jeszcze szerzej - o Warszawie jako cząstce Uniwersum). Jednak jest to opowieść metaforyczna, wykorzystująca współczesny, jak najbardziej, warsztat muzyczny i plastyczny. Sonosfera to kompozycja intuicyjna, penetrująca związki muzyki o zróżnicowanych źródłach (muzyka współczesna, free jazz, muzyka szumów, elektroniczna, folklor miejski) z pejzażem dźwiękowym Warszawy. Instrumenty są zarówno tradycyjne - akustyczne jak też elektroniczne. Kompozycja stanowi kolorowy, nowoczesny fresk dźwiękowy.

Więcej


Dnia 10 kwietnia 2008 roku Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. 1 marca 2010 przypada 200. rocznica urodzin Chopina. Planowane obchody Roku Chopina zorganizowane z tej okazji, mają być jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych w 2010 przygotowywanych przez Polskę.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy z racji obchodów Roku Chopina zaplanowała na swojej estradzie i scenie Teatru Letniego w Ciechocinku szereg koncertów. Już w październiku, z początkiem nowego sezonu artystycznego, na estradzie Filharmonii zabrzmią Chopinowskie nuty w interpretacji mistrzów klawiatury, laureatów m.in. konkursów chopinowskich. W piątek, 9 października 2009 roku o godz. 19.00 wystąpi znana pianistka Tatiana Szebanowa, laureatka I nagród Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: w Pradze (1969), Genewie (1976) i Brukseli (1990) oraz II nagrody i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1980). Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina: Andante spianato, Polonez Es-dur op. 22 i Wariacje op. 2 na temat "Là ci darem la mano" z opery W. A. Mozarta "Don Giovanni" oraz IV Symfonia f-moll Piotra Czajkowskiego. Koncert W 160. Rocznicę Śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się 17 października 2009 roku o godz. 19.00. W wykonaniu Neala Larrabee - zdobywcy wyróżnień V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego usłyszymy słynny III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninowa. Program wieczoru dopełni V Symfonia e-moll Piotra Czajkowskiego. Tego samego dnia również o godz. 19.00 w Teatrze Letnim w Ciechocinku będzie miał miejsce wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany Chopin w Ciechocinku - w 160. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Liryki Juliusza Słowackiego recytować będą Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger, a fragmenty i główne tematy utworów Fryderyka Chopina wykona Rafał Odrobina. We wtorek, 20 października 2009 roku o godz. 19 w siedzibie Filharmonii wystąpi Jerzy Godziszewski, zdobywca II wyróżnienia VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1960). Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod kierownictwem Aleksandra Grefa. Z okazji 200. rocznica urodzin Josepha Haydna zagrają jego Koncert fortepianowy D-dur. Program koncertu dopełnią kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta - Symfonia A-dur KV 201 i Divertimento F-dur KV 138.

Więcej


Dnia 9 października 2009 roku koncertem o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje swój kolejny sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi jej szef muzyczny Jacek Kaspszyk. Orkiestra zaprezentuje Nokturn Andrzeja Panufnika, I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Mendelssohna z udziałem solistki Yu Kosuge oraz VII Symfonię E-dur Brucknera. Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR (Sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2) w Katowicach. Przed koncertem, o godz. 18.45, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali 411, w której Grażyna Brewińska wygłosi wykład omawiający program koncertu.