Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 26 września 2009 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie szósta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”. Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


Od 1 do 31 sierpnia 2009 roku trwać będzie we Wrocławiu kolejna edycja Forum Musicum. W repertuarze planowanych wydarzeń koncertowych pojawią się pewne nowości. Na gruncie koncertów kameralnych przez cały czas trwania festiwalu przeplatać się będą trzy kręgi repertuarowe. Pierwszy z nich obejmie serię recitali na barokowych instrumentach dętych, kolejny krąg to muzyka epok wcześniejszych: repertuar średniowieczny i renesansowy, i wreszcie krąg trzeci: muzyka współczesna wykonywana na dawnych instrumentach, zjawisko nie tak nowe jak można by pomyśleć, jednak w Polsce bardzo mało znane. W programie festiwalu znajdą się także trzy wydarzenia koncertowe większego formatu. Punktem kulminacyjnym będzie efektowny spektakl taneczny Ballet de nations w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza. Ponadto planowany jest występ grupy młodzieżowej – najlepszego zespołu wyłonionego podczas kaliskiego przeglądu młodzieżowych zespołów muzyki dawnej Schola Cantorum. Kilkakrotnie w czasie trwania festiwalu zagra też głośna muzyka w plenerze. Będą to specjalnie przeznaczone do grania na wolnym powietrzu renesansowe i średniowieczne instrumenty dęte. Pojawią się w miejscach historycznych, przed koncertami, a także w mniej reprezentacyjnych, ważnych częściach miasta.


ERA NOWE HORYZONTY 2009 odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia 2009 roku. Jak co roku wydarzenia muzyczne stanowią bardzo ważną część festiwalu. Muzyka obecna będzie nie tylko w Klubie Festiwalowym, ale również w Operze Wrocławskiej, gdzie prezentowane będą filmy z muzyką na żywo. Film Guya Maddina Piętno na umyśle zostanie pokazany z muzyką konstruowaną na żywo przez foley artists, narratorką i orkiestrą (24 lipca 2009). Geoff Smith zagra podczas projekcji najstarszej w historii kina pełnometrażowej zachowanej animacji Przygody księcia Achmeda w reżyserii Lotte Reiniger z 1926 roku (30 lipca 2009), a projekcji filmu Skarb rodu Arne Mauritza Stillera będzie towarzyszyć występ Trio Leszka Możdżera (1 sierpnia 2009).

W ciągu 11 dni wystąpi aż 25 wyjątkowych zespołów i projektów. W tym roku scena muzyczna festiwalu zmienia nieco swoje oblicze. Klub festiwalowy we wrocławskim Arsenale opanują artyści z krajów, będących bohaterami filmowych retrospektyw ENH 2009 - Kanady, Szwecji i Węgier. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszeć (w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce) czołowych kanadyjskich Djów, liderów szwedzkiej muzyki eksperymentalnej, czy zaskakujących w swej oryginalności Węgrów! Artyści zaproponują bardzo różne brzmienia: od tanecznych, elektronicznych, do rockowych i akustycznych. Wystąpią również legendy muzyki alternatywnej - Lydia Lunch i Mark Stewart, których artystyczne życie zainspirowało wielu współczesnych artystów.


W dniach 1-5 sierpnia 2009 roku odbędzie się Warszawski Festiwal Chóralny "Na Królewskim Trakcie". Miejscami koncertów w wykonaniu chórów i zespołów wokalnych będą piękne kościoły Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Wystąpią artyści z różnych krajów i różnych kulturowych kręgów: słynne Ensemble Organum Marcela Pérèsa z Francji, Tercet Wokalny z Salento we Włoszech, ukraiński Chór Credo z Kijowa pod batutą Bohdana Plisza oraz Cappella Corale Varsaviana pod dyrekcją Romana Rewakowicza. Wstęp wolny.

Więcej


Festiwal LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2009 odbędzie się już po raz dziesiąty na Suwalszczyźnie w dniach 26 lipca – 9 sierpnia 2009 roku. Ze względu na jubileuszowy charakter tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Program koncertów wypełnią dzieła stanowiące kanon światowej literatury muzycznej, obok których zabrzmi również polska muzyka. W związku z przypadającą w roku 2009 dwusetną rocznicę śmierci Józefa Haydna w programie znajdą się jego symfonie i koncerty instrumentalne. Solistami tegorocznej edycji będą wybitni artyści związani z dwoma najważniejszymi konkursami polskimi: pianistka Ewa Pobłocka, laureatka Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, dwoje skrzypków – zdobywców nagród Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu: Agata Szymczewska i Piotr Pławner oraz śpiewaczka Urszula Kryger. Podczas szczególnego koncertu w Suwałkach wystąpi też artysta jazzowy Jarosław Śmietana, który wraz ze swoim zespołem i orkiestrą AUKSO przedstawi autorski program pt. Suita jesienna. Gościem Festiwalu będzie tym razem jeden z najsłynniejszych dyrygentów polskich – Jacek Kaspszyk, związany regularnymi występami z czołowymi ośrodkami muzycznymi i zespołami w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, Sinfonia Varsovia) i na świecie (m.in. Opera w Wilnie, London Symphony, Royal Philharmonic, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra oraz Filharmonia w Tokio). Po raz pierwszy zatem podczas Festiwalu dyrygencka batuta powędruje w ręce Gościa, bowiem ów światowej sławy artysta zaszczyci FILHARMONIĘ także swym czynnym udziałem i poprowadzi jeden z koncertów orkiestrowych. Odbędzie się także spotkanie z Jackiem Kaspszykiem, które poprowadzi Rafał Augustyn. Drugim festiwalowym Gościem będzie wybitny kompozytor Eugeniusz Knapik, którego utwory znajdą się w programach koncertów FILHARMONII.

Dla miejscowej publiczności, a zwłaszcza dla uczniów szkół muzycznych, Festiwal daje także okazję uczetniczenia w wydarzeniach towarzyszących: warsztatach mistrzowskich (Ewa Pobłocka) i spotkaniach z wykonawcami oraz corocznymi Gośćmi FILHARMONII. Wyłonieni w wyniku współpracy Fundacji ze szkołami muzycznymi i twórczym środowiskiem lokalnym młodzi adepci sztuki oraz ich pedagodzy po raz kolejny będą mieli okazję spotykać się z zaproszonymi artystami w Domu Pracy Twórczej nad Wigrami oraz w salach Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Wspólną pracę podczas mistrzowskich zajęć podsumuje koncert o charakterze promocyjnym, włączony jak zwykle w kalendarz wydarzeń festiwalowych.

Więcej


Sierpniową odsłonę 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" zainaugurują dwa koncerty w dniach 1 i 2 sierpnia 2009 roku. Pierwszy z nich odbędzie się o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Lipcach Reymontowskich. Projekt „Ludowe Figle” łączy elementy polskiego folkloru, muzyki etnicznej z różnych zakątków świata oraz jazzu, neo soulu, r&b i muzyki klubowej. W wykonaniu tak charyzmatycznych wokalistek, jak Anna Serafińska, Patrycja Gola, Irena Kijewska, Anna Karamon, Katarzyna Dereń i Aleksandra Nowak połączenie tych elementów daje nowe, zaskakujące brzmienie, będące czymś więcej niż sumą cech poszczególnych muzycznych stylów. Artystki wykorzystują m.in. takie melodie ludowe, jak: Dziura w desce, Kukułeczka, Stworzona je koza czy Czerwone jagody. Tego dnia oprócz koncertów zespołów ludowych odbędzie się również kiermasz, wystawy i wiele innych atrakcji, które przygotował dla melomanów Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich. Wystąpią: Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława Stanisława Reymonta, Kapela Ludowa „Borynioki” i Zespół Śpiewaczy „Lipconki”. Na kiermaszu sztuki ludowej będzie można obejrzeć i kupić wyroby garncarskie, wycinanki, artykuły zdobnictwa papierowego, hafty i rzeźby. Warto spróbować potraw kuchni regionalnej: pierogów, chleba ze smalcem i ogórkiem kwaszonym, lipieckiego ciasta drożdżowego i innych.

Dzień później, w niedzielę 2 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w bazylice w Łowiczu odbędzie się koncert muzyki dawnej zatytułowany Requiem sarmackie. Kompozycje z XVI-XVIII wieku - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Damiana Stachowicza – wykonają soliści: Katarzyna Wiwer-Monita – sopran, Paul Esswood – kontratenor, Zygmunt Magiera – tenor i Marcin Wolak – bas oraz Polska Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.


Już po raz osiemnasty w Rzeszowie będzie rozbrzmiewać latem muzyka organowa, w ramach cyklu koncertów "Wieczory muzyki organowej i kameralnej w katedrze i kościołach Rzeszowa". W siedem niedzielnych wieczorów czerwca, lipca i sierpnia – od 28 czerwca do 23 sierpnia 2009 roku - sztuka muzyczna wypełni przestrzenie pięciu świątyń: Katedry rzeszowskiej, kościoła Farnego, świątyni pod wezwanie Chrystusa Króla, kościoła Wniebowzięci Najświętszej Maryj Panny w Rzeszowie - Zalesiu oraz neogotyckiego kościoła św. Józefa na Staromieściu. Staromiejski kościół po raz pierwszy został w bieżącym roku włączony do kalendarza festiwalowych wydarzeń. Odbędzie się tu jeden z dwóch solowych recitali organowych tegorocznego cyklu koncertowego. W programach wszystkich wieczorów muzycznych będzie dominować muzyka organowa. Oprócz dzieł światowej literatury organowej, reprezentujących muzykę od wczesnego baroku po czasy współczesne, zabrzmią w rzeszowskich świątyniach utwory chóralne i kameralne.

Panoramę dwudziestowiecznej polskiej muzyki chóralnej przedstawi podczas czerwcowego koncertu inauguracyjnego jeden z najlepszych polskich zespołów chóralnych - Chór Mariański z Krakowa, pod dyrekcją swojego założyciela i dyrektora Jana Rybarskiego. Dziełami organowymi koncert dopełni krakowski artysta Marek Wolak. W lipcu zabrzmią duety gitarowe, zestawione ze sztuką improwizacji organowej, przedstawioną przez warszawskiego wirtuoza najmłodszego pokolenia polskiej organistyki, Michała Markuszewskiego. Podczas koncertów sierpniowych słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w recitalu, prezentującym włoską muzykę organową, w wykonaniu rzymskiego organisty Maurizio Corazza, a także poznać muzykę współczesną, wykonywaną przez polsko - rosyjski duet organowo - saksofonowy (Maria Blazewicz z Moskwy i Andrzej Rzymkowski z Krakowa). Dzieła wokalne natomiast będą rozbrzmiewać nie tylko tradycyjnie podczas koncertu w kościele w Rzeszowie - Zalesiu, gdzie w tym roku przedstawi je znakomity bas Marcin Wolak z akompaniamentem organowym tarnobrzeżanina Mariusza Rysia, lecz także podczas koncertu finałowego. Wykonawcami arii wokalnych, zarówno solowych oraz zespołowych, które złożą się na program wieczoru wieńczącego tegoroczny Festiwal, będą.... księża!, praktykujący koncertową muzykę sakralną w wokalnym kwintecie pod nazwą "Servi Domini Cantores". Reprezentują oni pięć polskich miast, gdzie prowadzą działalność duszpasterską w zgromadzeniach zakonnych i strukturach diecezjalnych. Duchownym - artystom na organach będzie towarzyszyła Agnieszka Radwan-Stefańska.

Więcej


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki po raz kolejny zaprasza melomanów, turystów i amatorów niedzielnych spacerów w Łazienkach Królewskich i Wilanowie na plenerowe koncerty muzyki klasycznej z cyklu Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie. W każdą niedzielę wakacji, od 28 czerwca do 30 sierpnia 2009 roku włącznie, odbywać się będą jak co roku: najpierw o godzinie 13.30, na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią (pod ogromnym lipowym drzewem) w Łazienkach Królewskich - Koncerty pod Lipą, a trzy godziny później, o godzinie 16.30, w Muzeum Pałacu w Wilanowie, z tym samym składem wykonawców i programem – Koncerty Królewskie. Wśród wykonawców tegorocznej edycji pojawią się znane polskie i zagraniczne orkiestry kameralne, stali wykonawcy festiwalu: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz Warszawscy Soliści Concerto Avenna. W festiwalu wezmą też udział: zespół kameralistów Filharmonii Ostravskiej Camerata Janáček (Czechy), European Saxophone Ensemble (Anglia, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Węgry, Włochy), Przemyska Orkiestra Kameralna, Nowa Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polish Camerata, Tarnowska Orkiestra Kameralna. Wstęp wolny.

Więcej


Fundacja Artystyczna Concentus Pro Arte i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zapraszają na Koncerty Promenadowe w Parku Morskie Oko, które odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 12.00 od 12 lipca do 30 sierpnia 2009 roku. Scenariusz, reżyseria i redakcja muzyczna - Wojciech Lewkowicz.

Więcej


W kolejne niedziele od 5 lipca do 20 września 2009 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.

Więcej


Tylko do 2 sierpnia 2009 roku będzie można oglądać w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie wystawę Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne.

Wystawa Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne proponuje odczytanie estetycznych relacji pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką w kontekście współczesnej kultury. Zamiast śledzić historię tych związków twórcy wystawy proponują przyjrzeć się rozmaitym sposobom, w jakie artyści posługują się obrazem i dźwiękiem, rozszerzając znaczenia, sugerując skojarzenia, podpowiadając nastroje, czy wręcz przeciwnie, podkreślając przesłanie poprzez kontrast charakteru muzyki i obrazu. Podejście takie może obejmować całość muzyki, a zarazem całość sztuki. Wystawa zwraca szczególną uwagę na punkty styku pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi, różnymi estetykami, różnymi kulturami. Próbuje pokazać, w jaki sposób pewne muzyczne konteksty określonych dzieł ujawniają krytyczny dystans wobec kulturowych, społecznych, historycznych czy politycznych norm, do których owe dzieła się odnoszą. Na wystawie znajdą się prace blisko 40 polskich i zagranicznych artystów tworzących sekwencje tematyczne: Nowa Opera, Droga, Natura, Techno, Pop, Cisza, Performance Muzyczny, Jazz, Muzyka Tradycyjna.

Artyści biorący udział w wystawie: Marina Abramovic, Francis Alÿs, Miroslaw Bałka, Dominique Blais, Céleste Boursier-Mougenot, Andrzej Bieńkowski, Libia Castro & Ólafur Ólafsson, Jeremy Deller, Latifa Echakhch, Rodney Graham, Amy Granat & Drew Heitzler, Graham Gussin, Matthew Day Jackson, Krzysztof Knittel, Peter Kogler, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Piotr Lutyński, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Christian Marclay, Paweł Mykietyn, Ana Prvacki, Mark Raidpere, Anri Sala, Wilhelm Sasnal, Denis Savary, Jacek Sempoliński, Tomasz Tatarczyk, Caecilia Tripp, Su-Mei Tse, Artur Żmijewski.

Kuratorzy: Agnieszka Morawińska, Fracois Quintin, współpraca: Anna Tomczak


W poniedziałek, 3 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 przy pomniku Bacha (Thomaskirchhof) w Lipsku z koncertem kameralnym wystąpi polski zespół Xerxes String Quartett w składzie: Grzegorz Lalek - skrzypce, Anna Wandtke - skrzypce, Igor Kabalewski - altówka, Tomasz Baszczak - wiolonczela. Usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Marcina Zielińskiego. Program dopełnią standardy jazzowe. Wstęp wolny.

Kwartet Smyczkowy Xerxes powstał w 2000 roku z inicjatywy skrzypka, Grzegorza Lelka. Jego członkowie są absolwentami warszawskiej Akademii Muzycznej oraz laureatami szeregu międzynarodowych konkursów. Oprócz muzyki klasycznej zespół ma w swoim repertuarze jazz i piosenki. Chansons. Brał udział w nagraniu wielu płyt polskich artystek muzyki rozrywkowej m.in. Katarzyny Groniec, Edyty Geppert i Anny Serafińskiej.


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach 2009. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Prokatedrze Warszawskiej (Kościół Seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Kierownictwo artystyczne - prof. dr hab. Wiktor Łyjak.

Koncerty zorganizowano we współpracy z Centrum Muzyki Religijnej w Wilnie i Associazione Organistica del Lazio w Rzymie.

Więcej


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na koncerty IX Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2009, które odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory na kwintet dęty w wykonaniu Illinois Brass Quintet, duety na akordeon i gitarę, duo fortepianowe oraz na wiolonczelę i fortepian w interpretacji Romana jabłońskiego i Krystyny Borucińskiej, a także muzyka Beskidów, tanga argentyńskie, jazz i paryskie przeboje. Kierownictwo artystyczne – Ryszard Zimak. Wstęp wolny.

Więcej


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddział Muzeum Narodowego i Fundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu zapraszają na Letnie Koncerty Ratuszowe. W każdą środę lipca i sierpnia 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego rozbrzmiewać będzie muzyka: od kompozycji dawnych po współczesne oraz tanga i czardasze. Wstęp wolny.

Więcej


Międzynarodowy Festiwal "Letnie Koncerty Organowe" odbędzie się po raz kolejny w Krakowie w dniach 2 lipca - 13 sierpnia 2009 roku w każdy czwartek. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewać będzie w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Mirosława Semeniuk-Podraza – organistka, pierwsza w Polsce profesor organów Akademii Muzycznej.

Długa tradycja Festiwalu (początki sięgają 1991 roku), organizowanego przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną świadczy o tym, jak wielkim prestiżem cieszą się koncerty, jak wielkie jest grono odbiorców i miłośników muzyki organowej. Najważniejszym zadaniem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej oraz odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż wszystkie instrumenty w świątyniach festiwalowych są stworzone przez polskich budowniczych. W kościele św. Krzyża, gdzie stosunkowo niedawno zakończono rekonstrukcję organów, wykonawcą była niemiecka firma, która jednak pracowała pod okiem polskich profesorów. Udało się zastosować strój opisany w tabulaturze Jana z Lublina z 1540 roku! Dzięki temu kościół ten idealnie nadaje się na wykonania muzyki dawnej. Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” jest doskonałym sposobem prezentacji znakomitych organistów z Polski i z zagranicy, którzy mają okazję przybliżyć słuchaczom wciąż zyskującą nową publiczność, sztukę muzyki organowej. W 2000 roku „Letnie Koncerty Organowe” były włączone w program artystyczny Festiwalu Kraków 2000, co znacząco przyczyniło się do promocji przedsięwzięcia wśród zagranicznych wykonawców, a w efekcie do promocji Krakowa jako miasta kultury europejskiej. Dziś trudno sobie wyobrazić krakowskie lato bez muzyki organowej, która co roku przyciąga coraz większe rzesze melomanów.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


64 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbędzie się w dniach 7-15 sierpnia 2009 roku. Dziewięć festiwalowych dni wypełnią jak co roku koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. Nie ma drugiego takiego miejsca – nie tylko w Polsce, gdzie można usłyszeć w ciągu kilku festiwalowych dni, tak liczną i reprezentatywną grupę najbardziej utalentowanej młodzieży pianistycznej z całego świata - mówi Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wśród zaproszonych na tegoroczny festiwal artystów znaleźli się m.in. Cyprien Katsaris (7 sierpnia), Eugene Indjič (13 sierpnia) i Nikolai Lugansky (finał – 15 sierpnia) oraz mieszkający obecnie w Hiszpanii polski pianista Jan Krzysztof Broja (10 sierpnia), a także uznane zespoły - Kwartet Prima Vista i Kwartet Wilanów (koncert Felix Mendelssohn, 13 sierpnia) oraz Orkiestra Wratislavia i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Marka Pijarowskiego (Requiem Mozarta, 8 sierpnia).

Usłyszymy również grupę kilkunastu wybitnie utalentowanych młodych artystów - zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie w okresie ostatnich lat odbyły się na świecie. Wystąpią Aleksandra Świgut i Julia Kociuban – laureatki ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie (8 sierpnia), ukraińska pianistka Mariya Kim – zwyciężczyni Seoul International Music Competition 2008 (9 sierpnia), Gruzinka Khatia Buniatishvili – laureatka III nagrody Rubinstein International Piano Master Competition 2008 (10 sierpnia), koreański pianista Dong-Hyek Lim – znany polskim melomanom laureat III nagrody (ex aequo z bratem, Dong-Min Lim) podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku (11 sierpnia), Jue Wang z Chin – zwycięzca ubiegłorocznego Paloma O’Shea Santander International Piano Competition (12 sierpnia), Claire Huangci – najmłodsza, 16-letnia (wówczas) uczestniczka prestiżowych konkursów im. Królowej Elżbiety w Brukseli i w Hamamatsu w 2007 roku (14 sierpnia) oraz Alexander Gavrylyuk z Ukrainy – zwycięzca Rubinstein International Piano Master Competition 2005 (14 sierpnia). Usłyszymy również laureatów tegorocznych konkursów: Van Cliburn Competition, który odbędzie się w dniach 22 maja – 7 czerwca i The Axa Dublin International Piano Competition, który zakończy się 15 maja. Ponadto podczas koncertu Promocja Młodych wystąpi trójka polskich utalentowanych, młodych artystów: pianista Piotr Różański oraz duet Kamila Wąsik – skrzypce i Karolina Nadolska – fortepian.

Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku Prof. Oleg Maisenberg oraz Prof. Matti Reakallio, natomiast prof. Irena Poniatowska wygłosi wykład pt. Polonez-Fantazja As-dur op.61 jako forma narracyjna.

Więcej


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na letnie koncerty w Łazienkach Królewskich, w Podchorążówce - w każdą sobotę sierpnia (od 8 do 29 sierpnia 2009 roku). Wystąpią znani artyści, m.in. Krzysztof Jakowicz i Piotr Pławner oraz zespół Ars Nova pod kierownictwem Jacka Urbaniaka. W programie koncertów znajdzie się muzyka dawna, klasyka oraz kompozycje XX wieku.

Więcej


Kolejne koncerty 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się 8 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu oraz 9 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Dobroniu. Pierwszy z nich zatytułowany Dziesięć lat później zorganizowany został w rocznicę pierwszego koncertu Sieradzkiego Lata Muzycznego, poprzednika festiwalu „Kolory Polski” (7 sierpnia 1999). Dziesięć lat po tym wydarzeniu, w tym samym miejscu wystąpi Męski Chór Cerkiewny Kalophonia ze Lwowa pod dyrekcją O. Tarasa Hrudowyja, który zaprezentuje program Śpiew ikon – misterium oparte na śpiewach z tzw. irmołogionów – cerkiewnych ksiąg liturgicznych. Tego samego dnia organizatorzy zapraszają również na „Nocne podchody nad Wartą” czyli pieszy rajd po Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki. Zdjęcia wykonane podczas rajdu wezmą udział w konkursie „Mgliste zdjęcie”. Uczestnicy rajdu będą nocować w Ośrodku Wypoczynkowym „Sportowa Osada” w Burzeninie. Rajd rozpocznie się nad ranem, po jego zakończeniu nastąpi powrót do miejsca noclegowego. Wielkość grupy ograniczona. Zapisy drogą mailową: aleksandra.chciuk@filharmonia.lodz.pl

W niedzielę Pieśni do Świętych Pańskich zagra Kapela Brodów – zespół wskrzeszający pieśni i obrzędy świeckie i religijne z obszaru pierwszej Rzeczypospolitej. W programie koncertu znajdą się żywoty, legendy i powiastki o „przyjaciołach Boga”, czyli świętych, pochodzące z XVII-XIX wieku. Dawniej śpiewane były przez wszystkie stany, obecnie przetrwały tylko na wsi. W koncercie znajdą się pieśni m.in. o św. Wojciechu, św. Zofii, św. Dorocie, św. Barbarze, św. Mikołaju i św. Józefie.

Gminnym Ośrodku Kultury w Dobroniu zaprasza natomiast na wystawy: kostiumów ludowych z 13 regionów Polski i wycinanek Barbary Hasiuk-Luter, tworzonych na wzór grafiki. Wstęp wolny od godziny 16.30 do 18.30. O godzinie 17.30 w pobliskim parku rozpocznie się zabawa ludowa na kanwie wesela sieradzkiego, którą poprzedzi koncert orkiestry dętej. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” i orkiestra dęta z Gminnego Ośrodka Kultury. W parku zaplanowano też inne atrakcje: wystawę i kiermasz akwarel Tomasza Krawczyka, malowanie portretów ołówkowych, degustację potraw ludowych, wystawę i kiermasz prac pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dobroń (szydełka, hafty). Po koncercie o godzinie 20.30 rozpocznie się warsztat tańców polskich z udziałem Kapeli Brodów, prowadzony przez Piotra Zgorzelskiego. Będąc w Dobroniu warto też odwiedzić mini ZOO ze strusiami afrykańskimi i innymi zwierzętami egzotycznymi (ul. Przylesie 23).


W sobotę, 8 sierpnia 2009 roku rozpocznie się druga edycja Letniego Festiwalu Nowego Miasta w Warszawie. Podobnie jak w ubiegłym roku publiczność będzie miała wspaniałą okazję wpatrzenia się w architekturę i wsłuchania się w świetną muzykę polską oraz w opowieści o arcyciekawych dziejach warszawskiej dzielnicy Nowe Miasto. Festiwal potrwa do 30 sierpnia. Koncerty odbywać się będą w sierpniowe soboty (8, 15 i 29 sierpnia) i niedziele (9, 16 i 30 sierpnia).

Tegoroczna edycja szeroko zaprezentuje zagadnienia historyczne i muzyczne podczas sobotnich koncertów plenerowych oraz spacerów z jednym z najlepszych warszawskich przewodników – Andrzejem Kochanowskim. Muzycznym motywem przewodnim bieżącej edycji festiwalu będzie muzyka polska w wykonaniu najlepszych polskich artystów.

W trzy soboty na scenie plenerowej zlokalizowanej na rynku Nowego Miasta, będą prezentowane koncerty edukacyjne, po których publiczność wraz z naszym varsavianistą – Andrzejem Kochanowskim, będzie zwiedzać Nowe Miasto każdorazowo różnymi trasami. Spotkania te będą skierowane głównie do młodzieży i rodzin z dziećmi. Każdorazowo będą rozpoczynać się krótkim koncertem edukacyjnym (ok. 40 minut) na Rynku Nowego Miasta, podczas którego będą prezentowane poszczególne instrumenty orkiestrowe. Następnie słuchacze będą udawać się na spacer z przewodnikiem – Andrzejem Kochanowskim. Punktem wyjścia każdorazowo będzie Rynek Nowego Miasta. Andrzej Kochanowski przedstawi zwiedzającym kolejne nowomiejskie obiekty i związane z nimi wydarzenia legendarne i historyczne. Udział w koncertach i zwiedzaniu jest bezpłatny.

Trzy niedzielne koncerty będą odbywać się w nowomiejskich kościołach (ul. Przyrynek, ul. Zakroczymska 1, ul. Freta 10). Koncerty te w całości będą poświęcone muzyce polskiej. Prezentowane utwory zostały bardzo starannie dobrane, aby jak najpełniej zaprezentować polską kulturę muzyczną zarówno polskim słuchaczom, jak i turystom zagranicznym. W repertuarze znalazły się dzieła, skomponowane przez świetnych polskich kompozytorów. Każdy z niedzielnych koncertów zyska stosowny komentarz historyczny prezentowany przez Andrzeja Kochanowskiego w formule nawiązującej do ubiegłorocznej. Słowo o muzyce wygłosi Paweł Kos-Nowicki, który zapozna słuchaczy z wykonywanymi dziełami oraz sylwetkami ich twórców. Wstęp również jest wolny.

Podczas Festiwalu zabrzmi wiele zachwycających pereł muzycznych w wykonaniu świetnych artystów i zespołów, m.in.: Il Tempo pod kierownictwem Agaty Sapiechy, Konstanty Andrzej Kulka, Tytus Wojnowicz, Nowa Orkiestra Kameralna i in.

Więcej