Dwa koncerty z okazji 100. rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza odbędą się w Danii – 1 marca 2009 roku o godz. 16.00 w Gribskov Kultursal (Østergade 52) w Helsinge i 8 marca 2009 roku o godz. 16.00 w Kulturhuset Galaksen (Bymidten 48) w Værløse. W ich programie znajdą się trzy polskie kompozycje: uwertura Bajka Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza i Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Maria Kominek, a Nordsjællands Symfoniorkester poprowadzi Piotr Gąsior.
|
Ivo Pogorelich (na zdjęciu) - jeden z najwybitniejszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych pianistów współczesnych, bohater - choć nie zwycięzca - Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku, wystąpi w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę, 1 marca 2009 roku o godzinie 18.00. Artysta wykona utwory Sibeliusa, Ravela, Liszta i te, na które słuchacze najbardziej czekają: Fryderyka Chopina. Usłyszymy Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 i Sonatę h-moll. Ivo Pogorelich to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej pianistyki. Jego udział w Konkursu Chopinowskim w 1980 roku poróżnił jurorów, recenzentów i słuchaczy; Martha Argerich, na znak protestu przeciw niedopuszczeniu go do finału, zrezygnowała z udziału w pracach jury. Od niemal 30 lat Pogorelich koncertuje na całym świecie z najlepszymi orkiestrami, ale jego interpretacje – swobodne, skoncentrowane na brzmieniu, cechujące się swobodnym stosunkiem do czasu - wciąż, obok ogromnego zainteresowania, budzą także kontrowersje. Udział w Konkursie Chopinowskim w Warszawie stał się dla pianisty – mimo braku wygranej – wielkim zwycięstwem. Czy przy tym jednak Chorwat nie zraził się do naszego kraju? Czy tylko przypadkiem nie wystąpił tu ani razu przez 26 lat?
|
Koncert Urodzinowy Chopina w 199. rocznicę jego urodzin odbędzie się w niedzielę, 1 marca 2009 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią: Jakub Jakowicz – skrzypce, Andrzej Bauer – wiolonczela i Jan Krzysztof Broja – fortepian. W programie: utwory kameralne Fryderyka Chopina. Organizatorem koncertu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
|
Siedemnasta edycja Świętokrzyskich Dni Muzyki odbędzie się w Filharmonii w Kielcach w dniach 27 lutego – 27 marca 2009 roku. Złoży się na nią pięć koncertów symfonicznych i cztery kameralne oraz trzy wystawy. Program koncertów, obok dzieł doskonale znanych, wypełnią utwory dotąd niewykonywane w Kielcach, w tym twórczość tych kompozytorów, których rocznice świętuje w tym roku całe środowisko muzyczne (Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza, Józefa Haydna). Przybliżone zostaną niektóre dzieła, odczuwane nadal jako nowatorskie, czy to ze względu na oryginalną technikę kompozytorską czy nowe formy wypowiedzi, a mające służyć poszukiwaniu nowych brzmień (monograficzny koncert Zygmunta Krauze - 3 marca oraz Skrzypce i elektronika - 17 marca).
Więcej
|
Towarzystwo im Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na koncert światowej sławy pianisty - Eugena Indjiča (na zdjęciu), laureata VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). W programie: Franz Schubert Sonata a-moll op. 143 D784, Robert Schumann Carnaval op.9, Fryderyk Chopin 4 Impromptus (As-dur op. 29, Fis-dur op. 36, Ges-dur op. 51, Fantazja-Impromptu cis-moll op. 66), Mazurek cis-moll op. 50 nr 3 i Scherzo cis-moll op. 39. Koncert odbędzie się 3 marca 2009 roku o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
Więcej
|
Jubileusz 60-lecia Instytutu Muzykologii UW Dnia 4 marca 2009 roku, o godz. 16.00, w Sali Lustrzanej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie (przy ul. Krakowskie Przedmieście 32) odbędzie się uroczystość Jubileuszu 60-lecia Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego połączona z 100. rocznicą urodzin założycielki Instytutu – prof. dr hab. Zofii Lissy. W programie uroczystości znajdzie się panel wspomnieniowy poświęcony prof. dr hab. Zofii Lissie, w którym wezmą udział: prof. dr hab. Anna Czekanowska, prof. dr hab. Irena Poniatowska, prof. dr hab. Michał Bristiger, doc. dr Andrzej Chodkowski, prof. dr hab. Mirosław Perz oraz prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski (prowadzenie – prof. dr hab. Zofia Helman), a także panel pt. Aktualność myśli muzyczno-estetycznej Zofii Lissy, z udziałem prof. dr hab. Sławomiry Żerańskiej-Kominek, dr Iwony Lindstedt, dr Katarzyny Naliwajek, dr. Macieja Jabłońskiego oraz dr. Tomasza Baranowskiego (prowadzenie – dr hab. Zbigniew Skowron, prof. UW). Uroczystość zakończy koncert Kwartetu Wilanów. W programie koncertu: II Kwartet smyczkowy Aleksandra Borodina oraz II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego.
|
W środę, 4 marca 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wystąpią Magdalena Bojanowicz, Maria Ćmiel, Robert Dacko, Dariusz Dudziński, Mateusz Kamiński, Urszula Kopijkowska, Adam Kręgielewski, Filip Rzytka, Cecylia Stanecka, Katarzyna Świętochowska czyli Młodzi Wiolonczeliści z dedykacją dla Profesora Kazimierza Michalika. W programie utwory m.in.: Bacha, Schumanna, Debussy’go i Ptaszyńskiej.
|
W czwartek, 5 marca 2009 roku o godz. 19.00 w siedzibie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8) wystąpi Sonare Quartett (na zdjęciu) w składzie: Agnieszka Fromm – skrzypce, Marzena Mielańczuk – altówka, Katarzyna Kaczyńska –wiolonczela i Wojciech Popielarz - gitara. W programie: J. Haydn – Kwartet D-dur op.2 nr 2 Hob. III:8 (opracowanie kwartetu smyczkowego), A.Vivaldi – Koncert D-dur RV 93 na flet lub gitarę, dwoje skrzypiec i basso continuo (w aranżacji na gitarę i smyczki) oraz F. Schubert – Kwartet G-dur op. 21 D.96 (oryginalnie na flet, gitarę, altówkę i wiolonczelę). Wstęp wolny.
|
W dniu 5 marca 2009 roku w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się koncert zatytułowany Żądze, podczas którego zaprezentowana zostanie muzyka „zgłębiająca w niepowtarzalny sposób tematykę uczuć”. W pierwszej części wieczoru wykonana zostanie Suita na fortepian i orkiestrę „Żądze” Janusza Bieleckiego, natomiast w drugiej zabrzmi V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza z towarzyszeniem pianisty – Ireneusza Boczka, zwycięzcy m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Palma d’Oro w Finale Ligure (Włochy 2006). Premiera Suity na fortepian i orkiestrę „Żądze” Janusza Bieleckiego miała miejsce w Filharmonii Krakowskiej w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej – w październiku 2008 roku w Radio Kraków odbył się kameralny koncert, w czasie którego zaprezentowano utwory w aranżacji na fortepian i kwintet smyczkowy. Koncert w Warszawie odbędzie się w ramach tournee, promującego album Suita na fortepian i orkiestrę „Żądze”, który odbywa się według harmonogramu: - 11 lutego 2009 – Filharmonia Rzeszowska
- 12 lutego 2009 –Filharmonia Krakowska
- 5 marca 2009 – Duża Aula Politechniki Warszawskiej
- 28 kwietnia 2009 – Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
- 29 kwietnia 2009 – Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
- 30 kwietnia 2009 – Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Organizatorem koncertów jest Super Krak S.A. – krakowska spółka, prowadząca działalność m.in. w zakresie produkcji muzycznej.
|
Spotkanie z Tomaszem Cyzem - autorem książki Powroty Dionizosa połączone z koncertem muzyki Karola Szymanowskiego w interpretacji Magdaleny Moszew (sopran) i pianisty Sławomira Wilka odbędzie się w czwartek, 5 marca 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Spotkanie poprowadzi Bogdan Tosza („Zeszyty Literackie”). "Król Roger mówi o objawieniu Dionizosa, Boga; o tajemnicy wiary, władzy, miłości, rozpaczy, samotności i obłędzie, i śmierci. Ale mówi też o Rogerze - o prawdziwym królu władającym królestwem Sycylii przed wiekami. Jest wariacją historii konkretnego człowieka z zamierzchłej przeszłości, z odległej pętli czasu, która powróciła wtedy, na początku XX wieku - dzięki geniuszowi wyobraźni — wywołując fascynujące zderzenie [...]. Szymanowski z Iwaszkiewiczem zaczynają pisać operę w szczególnym i trudnym czasie, kiedy w wojennej i rewolucyjnej pożodze kruszy się, rozpada świat. [...] Majątek w Tymoszówce zostaje w 1917 roku Szymanowskim odebrany, chronią się więc w Elizawetgradzie. Tam też, w czerwcu 1918 roku, przyjeżdża młody Joarosław Iwaszkiewicz. I stamtąd dwaj kuzyni wyruszają w imaginacyjną podróż." (Tomasz Cyz)
Więcej
|
Filharmonia Zielonogórska, włączając się do obchodów jubileuszowych Mieczysława Karłowicza, zaprasza na koncert w dniu 6 marca 2009 roku o godz.19.00. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś pod dyrekcją Czesława Grabowskiego usłyszymy dwa poematy symfoniczne Karłowicza - Rapsodię litewską i Smutną opowieść oraz VII Symfonię Dymitra Szostakowicza.
|
Opera Wrocławska zaprasza na premierowe przedstawienia opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki – w dniach 6-8 marca 2009 roku o godz. 19.00. Kierownictwo muzyczne - Tomasz Szreder, reżyseria – Laco Adamik.
Straszny dwór to zabawna i urocza opowiastka, której akcja dzieje się w murach pełnego tajemnic dworu, nazywanego - nie wiedzieć czemu - strasznym. Bohaterowie intrygują, polują na zwierza, zażywają tabaki, kochają. Straszny dwór to najdoskonalsze dzieło operowe Moniuszki, jedno z najważniejszych w całej polskiej twórczości operowej XIX wieku. Główne jego walory to świetna konstrukcja scen zespołowych, subtelna i zarazem barwna instrumentacja, przed wszystkim zaś inwencja melodyczna o wyjątkowej szlachetności, wypracowany przez kompozytora indywidualny styl dramaturgii operowej i wreszcie urzekająca atmosfera polskości.
|
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zatytułowany Całuję Twoją dłoń... Madame!, który odbędzie się 6 marca 2009 roku o godzinie 19.00. W ten wyjątkowy wieczór na scenie Teatru zaprezentowane zostaną najpiękniejsze przeboje operowe, operetkowe i musicalowe, a soliści baletu przedstawią najpopularniejsze układy choreograficzne. Ze względu na duże zainteresowanie koncertem, zostanie on powtórzony 13 marca 2009 roku.
|
Amerykańskie prawykonania dwu nowych kompozycji Dobromiły Jaskot - Linearia for string quartet i Hannah for cello and electronics odbędą się podczas The 14th Other Minds Festival w San Francisco w Stanach Zjednocznonych w dniu 6 marca 2009 roku o godz. 20:00 (Kanbar Hall, JCC of San Francisco). Polka uznana została za jedną z najbardziej fascynujących i nowatorskich kompozytorek na świecie - określona jako "Poland's hottest emerging other mind". W obu premierowych utworach zastosowała tradycyjne instrumentarium do uzyskania niespotykanych efektów. Linearia wykona znany Del Sol Quartet, a elektroakustyczną Hannah - wiolonczelistka Hannah Addario-Berry wraz z kompozytorką (przy elektronice). The Other Minds Festival, którego dyrektorem jest Charles Amirkhanian, co roku prezentuje najbardziej twórcze „głosy” z całego muzycznego świata. Jest jednym z kilku w Stanach Zjednoczonych poświęconych muzyce współczesnej, promuje wymianę kulturową i kreatywny dialog poprzez poszukiwanie obszarów w nowej muzyce, rzadko uwzględnianych przez główne festiwale. Zapoczątkowany w 1993 roku, zaprezentował ponad 150 kompozytorów i 447 gościnnych wykonawców z ponad 35 krajów. Podczas tegorocznej edycji, która odbywać się będzie w dniach 5-7 marca 2009 roku, gościć będzie takich twórców, jak Michael Harrison (USA), Dobromiła Jaskot (Polska), Ben Johnston (USA), Catherin Lamb (USA), Chico Mello (Brazylia), John Schneider (USA), Linda Catlin Smith (Kanada), Bent Sorensen (Dania) i Chinary Ung (Kambodża). Wśród wykonawców znajdzie się Trio con Brio Copenhagen i Amsterdam Cello Octet pod kierownictwem polskiego wiolonczelisty i kompozytora Roberta Putowskiego.
Więcej
|
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na swój koncert, który odbędzie się 6 marca 2009 roku o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi znakomity dyrygent - Evgeny Volynskiy - obecnie Pierwszy Dyrygent Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. W programie: L. van Beethoven - Uwertura Coriolan op. 62, F. Schubert - Symfonia h-moll Niedokończona i M. Rimski-Korsakow - Suita symfoniczna Scheherezada op. 35.
|
Koncert Kubańskie rytmy w ramach Festiwalu Sztuki Perkusyjnej CROSS ROAD odbędzie się dnia 6 marca 2009 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wystąpią: Piotr Sutt - kotły, marimba, Adam Balcerzak - wibrafon i Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Rubena Silvy. W programie: Arturo Marquez – Danzon nr 2, Karl-Heinz Köper – Mythologica - fantazja na kotły i orkiestrę symfoniczną i Samba Clasique na wibrafon, marimbę, sekcję latyno-amerykańską i orkiestrę oraz George Gershwin – Uwertura kubańska.
|
Koncert Joseph Haydn w 200-setną rocznicę śmierci - Moją mowę rozumie cały świat odbędzie się w piątek, 6 marca 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpią: Jarosław Kurek – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Wiesława Kwaśnego. W programie Maurerische Trauermusik KV 477 i Koncert fortepianowy F-dur KV 413 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Siedem Słów Chrystusa na krzyżu Josepha Haydna – w wersji orkiestrowej. Rozważania siedmiu słów Jesusa na krzyżu jezuity Karla Rahnera czytać będzie Jerzy Kiszkis. W przerwie koncertu odbędzie się wernisaż wystawy rzeźb Krzyże i piety Antoniego Rząsy.
|
Podwójne przedstawienia operowe Dwa słowa: Verbum Nobile - Stanisław Moniuszko / Przysięga - Aleksander Tansman będzie można dwukrotnie obejrzeć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie - 7 i 8 marca 2009 roku o godz. 19.00. Reżyseria - Laco Adamik, dekoracje - Barbara Kędzierska, kostiumy - Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk. Spektakl poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Michał Dworzyński. Libretto Verbum nobile, w przeciwieństwie do tekstów poprzednich oper Moniuszki, jak Halka czy Hrabina, nie posiada społecznych akcentów; jest to po prostu staropolski obrazek obyczajowy, w którym z życzliwym uśmiechem autor podrwiwa sobie z niewzruszalności owego szlacheckiego słowa, dawanego nazbyt często pochopnie i nierozważnie. Treść libretta jest błaha i naiwna, Moniuszko potrafił jednak stworzyć operę pełną wdzięku, a przy tym na wskroś polską, szczerze narodową, trafiającą do wyobraźni i uczuć ówczesnego polskiego społeczeństwa. Z kolei Przysięga (Le Serment) Tansmana, napisana w 1953, a w 1954 roku wykonana w Paryżu w wersji estradowej pod batutą André Cluytensa, odznacza się wielką siłą dramatyczną, przy równoczesnej oszczędności użytych środków (niewielka ilość osób występujących, kameralny skład orkiestry, w którą natomiast wtopiony jest żeński chór). Dramatycznemu wyrazowi podporządkowany też został muzyczny język utworu, swobodny tonalnie, a w niektórych scenach całkowicie atonalny.
|
Już po raz dziewiąty poznańskie Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego organizuje w dniach 7 marca – 7 kwietnia 2009 roku Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, nawiązujący do tradycji organowych koncertów wielkopostnych, które dawał w Poznaniu w latach międzywojennych Feliks Nowowiejski. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zatytułowanej Choćbym przechodził przez ciemną dolinę...., którego program jest bardzo urozmaicony pod względem repertuarowym i wykonawczym, muzyka zabrzmi w świątyniach Poznania i Wielkopolski oraz także w Salonie Feliksa Nowowiejskiego. Wstęp wolny.
Więcej
|
Dnia 7 marca 2009 roku o godz. 19.00 w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się premiera opery Prometeusz Bernadetty Matuszczak. Reżyserem spektaklu jest Jitka Stokalska, a kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Strugała. Partię tytułową zaśpiewa Dariusz Górski. Wystąpią również: Agnieszka Piass (Koryfeusz), Aneta Łukaszewicz (Jona), Tomasz Garbarczyk (Okeanos) i Piotr Chwedorowicz (Hermes). Prometeusz był już wystawiany 23 lata temu na zakończenie cyklu przedstawień z okazji uzyskania w 1986 roku własnej siedziby przez WOK przy Alei Solidarności 76b. Opera Bernadetty Matuszczak, z polskim librettem autorstwa kompozytorki według Ajschylosa, powstała w 1986 roku. Jest to utwór o bardzo skupionym nastroju i oszczędnej, podkreślającej związek ze sceną i postaciami, warstwie instrumentalnej. Kolejne przedstawienia odbędą się w dniach 8-11 marca 2009 roku o godz. 19.00.
Więcej
|