Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

pl-ukSezon Polski w Wielkiej Brytanii, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, rozpocznie się oficjalnie w maju 2009 roku i będzie trwać do maja roku 2010. Jednak już w marcu zainauguruje go wystawa w Tate Britain w Londynie.

Wydarzenia zaplanowano w dziedzinach: sztuki plastyczne, muzyka, architektura i design oraz teatr. Muzyczną część Sezonu rozpocznie już w kwietniu 2009 roku recital Rafała Blechacza w Londynie. Kilka dni później z koncertem wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Spośród najważniejszych planowanych projektów muzycznych należy wymienić także festiwal muzyki współczesnej Sounds New w Canterbury, który w 2009 roku w całości poświęcony zostanie muzyce polskiej (Polish Connections). Jego wiodącym wydarzeniem będzie dnia 2 maja 2009 roku wykonanie Pasji Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w katedrze w Canterbury z udziałem NOSPR-u, polskiego chóru i solistów poprowadzonych przez Kompozytora. Podczas festiwalu, w dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku odbędzie się także międzynarodowa konferencja Polish Music since 1945. Planowane są także projekty promujące polską muzykę jazzową (m.in. trasa koncertowa Tomasza Stańki towarzysząca wydaniu jego najnowszej płyty, poświęcony muzyce polskiej festiwal jazzowy Fresk, odbywający się w Liverpoolu). W związku z przypadającą w 2010 roku 200 rocznicą urodzin Fryderyka Chopina planowane są projekty poświęcone życiu i twórczości tego kompozytora – m.in. dwie wystawy (British Library i National Scottish Library). Na finał w 2010 roku przygotowywany jest recital Krystiana Zimermana oraz wykonanie przez chór i orkiestrę BBC słynnego Requiem Romana Maciejewskiego.

Więcej


Brytyjski Festiwal Muzyki Współczesnej "Sounds New" to wydarzenie wytyczające nowe drogi - promuje muzykę w rozmaitych gatunkach, dostarcza platformy dla wyróżniających się muzyków, zamawia nowe kompozycje, tworzy projekty edukacyjne i prezentuje muzykę najlepszych twórców naszych ostatnich lat jak również dobrze zapowiadających się kompozytorów następnych generacji. W 2009 roku odbędzie się w dniach 23 kwietnia – 3 maja i zaprezentuje ponad 40 wydarzeń. W całości poświęcony zostanie polskiej muzyce i jej twórcom, stąd jego podtytuł - Polish Connections. Wiodącym wydarzeniem festiwalu będzie wykonanie dnia 2 maja 2009 roku Pasji Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w katedrze w Canterbury z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Warszawskiego Chóru Chłopięcego, zespołu Camerata Silesia, Chóru Polskiego Radia w Katowicach i solistów poprowadzonych przez Kompozytora.

Podczas festiwalu zaplanowanych zostało również kilkanaście innych projektów promujących polską muzykę. W ramach koncertu CoMA odbędą się prawykonania nowych, zamówionych przez organizatorów festiwalu utworów – Pawła Łukaszewskiego, Hanny Kulenty i Zbigniewa Rudzińskiego (2 maja) połączone z warsztatami na temat muzyki i notacji muzycznej m.in. Bogusława Schaeffera. Liczne kompozycje polskich twórców będą miały swoje brytyjskie premieryEntrata Krzysztofa Pendereckiego i Brass No. 1 Hanny Kulenty (24 kwietnia), Oratio Macieja Zielińskiego i Kantata op. 26 Henryka Mikołaja Góreckiego (25 kwietnia), …choć doleciał Dedal… Pawła Mykietyna (26 kwietnia), Space Model Marty Ptaszyńskiej i Obciążenie dopuszczalne Agaty Zubel oraz Collage Tango Tadeusza Wieleckiego i Refrain Zygmunta Krauze (27 kwietnia), Commencement Zygmunta Krauze i Touracou Marty Ptaszyńskiej (29 kwietnia), Un Grand Sommeil Noir i Variations for solo flute Ptaszyńskiej oraz Through the Looking Glass III Pawła Szymańskiego i Kwartetu smyczkowego nr 3 Krzysztofa Pendereckiego (30 kwietnia), Trzech preludiów na klarnet Marcela Chyrzyńskiego i Unilaterality Dawida Jarzyńskiego oraz Sextetu Krzysztofa Pendereckiego (1 maja), Still Life with Violin Hanny Kulenty (2 maja).

W dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja Polish Music since 1945, organizowana w Canterbury Christ Church University, w której wezmą udział tak znani muzykolodzy i badacze polskiej muzyki, jak Adrian Thomas i Charles Bodman Rae. Zaproszeni uczestnicy konferencji z całego świata wygłoszą referaty obejmujące tematy od Estetyki polskiej szkoły po Wykonania i interpretacje, od Inspiracji i autoprezentacji po Polską muzykę filmową i jazz. W dniu 30 kwietnia o godz. 16.00 zaplanowane zostało również spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, które poprowadzą profesorowie: Paul Patterson i John Casken. Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie: http://www.cccupolishmusicconference.org.uk/

Wśród wydarzeń festiwalu znajdą się także Weekendy polskiego filmu, podczas których przedstawione zostaną filmy z muzyką Wojciecha Kilara (23 kwietnia: Dotknięcie ręki w reż. Krzysztofa Zanussiego i 24 kwietnia: Bram Stoker’s Dracula w reż. Francisa Forda Coppoli) oraz Krzysztofa Pendereckiego (2 maja: Katyń w reż. Andrzeja Wajdy). Ponadto odbędą się projekcje filmów dokumentalnych: Warsaw Autumn (prod. BBC 1978 – 28 kwietnia) i A Symphony of Sorrowful Songs (1993, reż. Tony Palmer – 29 kwietnia).

Festiwalowi towarzyszą również liczne wystawy, instalacje, warsztaty i spotkania, koncerty dla dzieci.

ZOBACZ: Pełny program festiwalu - plik pdf


XVI Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach 18 kwietnia – 3 maja 2009 roku w Operze Nova w Bydgoszczy.

Zainauguruje go premiera Napoju miłosnego Gaetana Donizettiego, arcydzieła opery komicznej. Propozycję reżyserii przyjął wybitny polski twórca, Krzysztof Nazar, scenografia jest dziełem niemieckiego artysty Stephana Dietricha, zaś za pulpitem dyrygenckim stanie utalentowana Iwona Sowińska.

W czasie Festiwalu zobaczymy między innymi legendarne spektakle tańca flamenco Carmen i Krwawe gody autorstwa hiszpańskich „gigantów” - Antonia Gadesa i Carlosa Saury, w wykonaniu Compañía Antonio Gades oraz występ baletu Nationaltheater z partnerskiego miasta Bydgoszczy, Mannheim. Wystawione zostaną także najnowsze (ubiegłoroczne i tegoroczne) premiery Opery Śląskiej, Teatrów Wielkich Łodzi i Poznania. Na scenie Opery Nova odbędzie międzynarodowe spotkanie profesjonalnych zespołów opery i baletu, wzbogacone o prezentację kameralnych dokonań adeptów polskich akademii muzycznych Bydgoszczy i Gdańska, a na foyer oglądać będzie można wystawę z okazji Roku Haydna.

Festiwalowi towarzyszyć będą także pokazy oper DVD przedstawień zarejestrowanych w nowojorskiej Metropolitan Opera, wyświetlanych na dużym ekranie kinowym w sali kameralnej.

Więcej


XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" odbędzie się w Częstochowie w dniach 1-6 maja 2009 roku. W programie koncertów tradycyjnie będzie można znaleźć irańskie pieśni sakralne, muzykę włoskiego baroku, chorał gregoriański, monodię rosyjskich staroobrzędowców, wielogłosową muzykę cerkiewną, utwory polskich kompozytorów i wielkie europejskie dzieła.

Festiwal nawiąże swymi koncertami do wielkich rocznic kompozytorskich: z okazji 200-lecia śmierci Józefa Haydna zabrzmi Oratorium „Stworzenie Świata”, które otworzy tegoroczny program. W koncercie finałowym usłyszymy Oratorium „Paulus” Feliksa Mendelssohna Bartholdiego w 200 rocznicę urodzin kompozytora.

Stałe miejsce w programie festiwalu mają prawykonania dzieł znakomitych polskich kompozytorów. W tym roku usłyszymy premiery Krzesimira Dębskiego, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryto, Mariana Borkowskiego, Macieja Małeckiego, Romualda Twardowskiego oraz współczesne prawykonania Józefa Elsnera, przechowywane w zbiorach jasnogórskich.

Jak co roku, do udziału w festiwalu zostali zaproszeni najlepsi artyści z 20 krajów: Morphing Vienna Chamber Orchestra, zespół Mezrab z Iranu, Żeńska Schola Gregoriańska z Włoch, rosyjski Zespół Męski Starowierów, czy Narodowy Chór Dumka z Ukrainy. Nie zabraknie również znakomitych polskich zespołów – ponownie usłyszymy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Polskiego Radia, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, chór UKSW, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej i muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej.

Wydarzeniem festiwalu będzie koncert saksofonisty Jana Garbarka z The Hilliard Ensemble w częstochowskiej Archikatedrze (4 maja).

W tym roku festiwalowi towarzyszyć będzie projekt ETNO*C, skierowany do ludzi zainteresowanych muzyką i sztuką całego świata. Już 1 maja kultury afrykańska, indiańska, andyjska i bałkańsko-słowiańska zagoszczą w Klubie Paradoks, Ośrodku Kultury Filmowej i Galerii Teatr Form Poland, gdzie odbędą się pokazy filmów, wystawy fotografii oraz koncerty. Dla osób pragnących zgłębić tajniki wiedzy prezentowanych kultur zorganizowane zostaną warsztaty śpiewu, tańca, gry na instrumentach i tworzenia rękodzieła. Noc zakończy się w Klubie Paradoks, gdzie wszystkie trzy kultury spotkają się podczas imprezy klubowej prowadzonej przez zespół Tribal Soundsystem.

Więcej


Trzecia edycja Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 1-3 maja 2009 roku. Jego głównym organizatorem jest krakowska Fundacja Pomocy Artystom Polskim "Czardasz".

Festiwal zainauguruje koncert muzyki operetkowej i musicalowej oraz pieśni neapolitańskich Wiesław Ochman i Jego goście – o godz. 19.00 w hotelu „Król Kazimierz”. Jego wykonawcami będą znani artyści-śpiewacy oraz laureaci Trzeciego Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra kameralna Strauss Ensenble prowadzona przez Artura Jaronia, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Następnego dnia organizatorzy zapraszają na koncert muzyki żydowskiej, którego program wypełnią aranżacje tradycyjnych melodii żydowskich, jak i kompozycje własne zespołu „Yesoydes”. Dnia 3 maja odbędą się natomiast dwa wydarzenia - koncert muzyki i poezji sakralnej Jan Paweł II - Santo Subito w interpretacji Katarzyny Hołysz – mezzosopran, Mariusza Pędziałka – obój i Tomasza Romanka - instrument klawiszowy oraz koncert piosenek francuskich z repertuaru Edith Piaf To śpiewa Paryż w wykonaniu Doroty Bębenek z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego "Biesiada".


Codziennie od 1 maja do 26 września 2009 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie szósta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”. Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


Szesnasty Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica" odbędzie się w dniach 1-18 maja 2009 roku w Toruniu i w Warszawie. Tegoroczną edycję wypełni ponad 20 koncertów z udziałem ponad 500 wykonawców, orkiestr i zespołów z sześciu krajów bałtyckich. Impreza zostanie zorganizowana pod znakiem muzyki i astronomii. Będzie także okazją do obchodzenia znanych jubileuszy.

Dla uczczenia Międzynarodowego Roku Astronomii w ramach festiwalu odbędzie się uroczysty Koncert Kopernikański w kościele Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. W wykonaniu Europejskiej Orkiestry Symfonicznej "Probaltica", którą stworzą muzycy krajów bałtyckich pod batutą Modestasa Pitrenasa, oraz solistów Iwony Hossy i Adama Kruszewskiego i Chóru Filharmonii Narodowej usłyszymy II Symfonię "Kopernikańską" Henryka Mikołaja Góreckiego, dedykowaną fizykom Symfonię "De motu" Wojciecha Kilara oraz Planetoidę 12999 Magdaleny Cynk. Z kolei z okazji przypadających w tym roku jubileuszy Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza ich utwory oraz muzykę współczesnego litewskiego kompozytora - Broniusa Kutavičiusa wykonane zostaną podczas koncertów Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Gintarasa Rinkiecviciusa. Solistą wieczoru będzie polski skrzypek Piotr Pławner. Litewski zespół zagra także podczas koncertu w Warszawie.

Ponadto w Filharmonii Narodowej wystąpi Gotlands Blasarkvintett i kwintet smyczkowy Multicamerata oraz Riga Saxophone Quartet. W Toruniu natomiast zagra szwedzka Orkiestra Królewskiej Marynarki Wojennej.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.probaltica.art.pl


W maju TVP Kultura zaprezentuje cykl programów poświęconych najciekawszemu zjawisku ostatnich lat w świecie muzyki klasycznej, którym jest Rządowa Fundacja na rzecz Narodowego Systemu Orkiestr Młodzieżowych i Dziecięcych – w skrócie El Sistema oraz jej największe osiągnięcie: Gustavo Dudamel i Młodzieżowa Orkiestra Simona Bolivara. W cyklu Maj z Dudamelem jako pierwszy zostanie zaprezentowany film dokumentalny El Sistema, który przybliży widzom historię, osiągnięcia, zasadę działania oraz idee wenezuelskiego fenomenu. Wyemitowany zostanie 2 maja 2009 roku o godz. 9:30 na antenie TVP Kultura.

Więcej


Pierwsza edycja Festiwal Muzyki Elektronicznej MOLO elektro odbędzie się w Sopocie na molo w dniu 2 maja 2009 roku od godz. 15:00 do 23:30. Wezmą w nim udział m.in. artyści związani z Warsaw Electronic Festival, a główną atrakcją będzie występ Władysława "Gudonisa" Komendarka, znanego m.in. z występów w grupie Exodus.

Celem festiwalu muzyki elektronicznej w Sopocie MOLO elektro jest przedstawienie i promocja polskiej współczesnej sceny elektronicznej jako muzyki kreatywnej, nowoczesnej, pełnej tajemniczych i ulotnych dźwięków, zmuszających do refleksji, marzeń i relaksu, dostarczającej słuchaczom wielu wzruszeń. Na festiwalu zaprezentują się artyści sceny WEF (Warsaw Electronic Festival), którzy zaprezentują różnorodną muzykę, sięgającą po dźwięki eksperymentalne, ambient, IDM i noise. Tak zwaną klasyczną muzykę elektroniczną przedstawią Vanderson, Polaris i wspomniany Władysław „Gudonis” Komendarek – gwiazda festiwalu.


Wielki Koncert Dla Europy odbędzie się w niedzielę, 3 maja 2009 roku o godz. 19.00 na Placu Teatralnym w Warszawie. Wydarzenie to organizowane jest z okazji 5 rocznicy dołączenia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Podczas koncertu odbędzie się m.in. prawykonanie utworu specjalnie zamówionego na tę uroczystość - kantaty pt. Zwierciadło Europy do libretta Romana Kołakowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Wystąpią: Andrzej Seweryn (narrator) oraz soliści: Janusz Radek, Maciej Miecznikowski, Natalia Sikora, Olga Szomańska - Radwan i Valentina Pennino. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Radosława Labakhua Kiszewskiego.

W programie wieczoru znajdzie się również wiele innych, interesujących propozycji, m.in. film Polska z muzyką M. Lorenca i M. Pospieszalskiego, IX Symfonia L. v. Beethovena, czy koncert Jennifer Rush. Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Krzysztof Urbański. Wśród solistów znajdą się: Barbara Kubiak - sopran, Rafał Bartmiński – tenor, Jadwiga Rappe – alt, Romuald Tesarowicz – bas. W sumie na gigantycznej scenie wystąpi ponad 200 artystów.


W 1993 roku w klasztorze św. Gerolda w austriackich Alpach doszło do spotkania kwartetu The Hilliard Ensemble specjalizującego się w dawnej muzyce średniowiecznej i jazzowego saksofonisty Jana Garbarka. Efektem tego spotkania był wydany rok później album „Officium”, na którym znalazły się XIV i XV-wieczne pieśni sakralne. Na płycie spotkały się dwa muzyczne światy oddalone o pięć stuleci: średniowieczne wzniosłe chorały i motety wykonywane a cappella oraz swobodne XX-wieczne improwizacje na saksofonie. Pomiędzy nimi tworzy się oryginalna muzyczna harmonia, którą trudno porównać do jakichkolwiek innych muzycznych projektów. Z jednej strony koncert niesie ze sobą religijną ekstazę, z drugiej zaś wplata we frazy nieistniejący w średniowieczu saksofon tak umiejętnie, że odnosimy wrażenie, jakby tam był od zawsze.

Muzykę z albumu „Officium” usłyszymy we wnętrzu Archikatedry Częstochowskiej 4 maja 2009 roku o godz. 20:00. Koncert Jana Garbarka i Hilliard Ensemble będzie jednym z wydarzeń  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.


Festiwal Moniuszkowski w 190 rocznicę urodzin Kompozytora odbędzie się w dniach 4-26 maja 2009 roku w Katowicach. Jego organizatorem jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia". Jedenaście koncertów, które złożą się na tegoroczną edycję to próba ukazania bogactwa twórczości patrona festiwalu. Złożą się nań dwa koncerty z cyklu: Szkice do opery – Straszny Dwór i Halka, siedem koncertów pieśni ułożonych tak, by można było pokazać różnorodność form muzycznych oraz krąg poetyckich zainteresowań Moniuszki. Ostatni koncert zatytułowano Z przymrużeniem oka. Wszystkie wykonane podczas festiwalu utwory na pewno raz jeszcze potwierdzą marzenia ich twórcy: by trafiły do szlacheckich dworów, mieszczańskich domów, a także „pod strzechy”.

Więcej


„Scherzo” po włosku znaczy „żart”. Utwór o tej nazwie powinien być więc wesoły, pogodny, beztroski. Scherza Chopina mają jednak całkiem inny charakter: są to pełne dramatyzmu, rozbudowane dzieła, o których Robert Schumanna powiedział z zadumą: „W co ma się przystroić powaga, jeśli już żart przyobleka się w ciemne welony?”

Wszystkie cztery Scherza Fryderyka Chopina wykona w dniu 5 maja 2009 roku w Filharmonii Łódzkiej łotewska pianistka Dina Yoffe (na zdjęciu). Artystka koncertuje z renomowanymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami, m.in. z: Israel Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Zubina Mehty, Japanese Radio Orchestra NHK pod dyrekcją Sir Neville’a Marrinera czy Kremerata Baltica pod dyrekcją Gidona Kremera. Pianistka wykona także trzy Sonaty Domenica Scarlattiego, a koncert zakończy Sonata fis-moll Roberta Schumanna.


Poznańska Wiosna Baletowa, jeden z najważniejszych festiwali baletowych w Polsce, odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w dniach 5-31 maja 2009 roku. Tegoroczną edycję zainauguruje występ słynnej hiszpańskiej grupy Compañía Antonio Gades. Wizyta tego zespołu w poznańskim Teatrze to atrakcja nie tylko dla miłośników flamenco, ale również fanów prac wybitnego reżysera Carlosa Saury, który niejednokrotnie stworzył z Antonio Gadesem niezastąpiony duet artystyczny. Artyści zaprezentują dwa spektakle: Carmen według opowiadania Prospera Mérimée i suitę flamenco Krwawe gody. Dnia 14 maja 2009 roku w ramach festiwalu wystąpi Complexions Contemporary Ballet - zespół tańca współczesnego z Nowego Jorku, założony w 1994 roku przez Dwighta Rhodena i Desmonda Richardsona. Wydarzeniem festiwalu będzie także premiera Wieczoru Baletowego do muzyki Mieczysława Karłowicza, z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy śmierci kompozytora. Soliści i zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu zatańczą do znanych dzieł Karłowicza w choreografii Beaty Wrzosek, Emila Wesołowskiego i Henryka Konwińskiego.


Jubileuszowe XX Łódzkie Spotkania Baletowe odbędą się w dniach 6 maja - 2 czerwca 2009 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Festiwal zainauguruje spektakl Jezioro łabędzie Czajkowskiego przygotowany przez gospodarzy (9-10 maja 2009) w choreografii Giorgio Madia. Ponadto wystąpią artyści uprawiający różne style tańca: Nederlands Dans Theater II, Mikhail Baryshnikov i Ana Laguna - Baryshnikov Arts Centr, Pietragalla Compagnie, Narodni Divadlo Balet z Pragi, izraelski Kibbutz Contemporary Dance Company, Wayne McGregor - Random Dance i Compania Antonio Gades.

Festiwalowi towarzyszą wystawy, przegląd "Taniec i film" w Muzeum Kinematografii (11-29 maja 2009) oraz performance taneczny ms2 w Manufakturze, a także koncert Let's dance Chopin w Filharmonii Łódzkiej (6 maja 2009). Muzyka Chopina inspiruje nie tylko pianistów. Jego utwory fortepianowe doczekały się ponad czterech tysięcy rozmaitych transkrypcji! Wykonuje się je na skrzypcach, kontrabasie, saksofonie, gitarze, w zespole kameralnym czy orkiestrowym, można je też śpiewać. Andrzej Sułek, dyrektor Filharmonii Łódzkiej i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, proponuje popularyzowanie twórczości Chopina poprzez taniec i zaprasza na koncert Let’s dance Chopin. W programie zostaną wykorzystane aranżacje utworów Chopina autorstwa Krzesimira Dębskiego i Janusza Stokłosy. – [Inspiracją] była akcja dyrygenta Simona Rattle’a, który wraz z Filharmonikami Berlińskimi wykonał „Święto wiosny” Igora Strawińskiego, angażując jako zespół taneczny młodzież z zaniedbanych dzielnic Berlina, narkomanów, bezrobotnych, ludzi wykluczonych – wyjaśnia Andrzej Sułek. – Żeby grać Chopina, trzeba dużego nakładu czasu i pracy. Natomiast tańczyć może każdy. Chcę zaangażować w ten projekt ośrodki zajmujące się tańcem oraz animatorów działających w środowiskach ludzi wykluczonych. Sprowokować społeczny ruch organizujący przedsięwzięcia muzyczne, w których motywy z Chopina będą się pojawiały w tańcu.

Więcej


Dnia 7 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny recital fortepianowy Yundi Li - chińskiego pianisty, zwycięzcy 14. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku. Program koncertu obejmuje Nokturn op. 9 nr 2, 4 Mazurki op. 33, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz Sonatę h-moll op. 58 Chopina, Widmung Schumanna / Liszta, a także utwory chińskiego kompozytora Jian - Zhong Wanga.


Filharmonia Poznańska zaprasza na uroczysty koncert w wykonaniu prawie 200 artystów, który odbędzie się dokładnie w dniu 90. rocznicy powstania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - 7 maja 2009 roku o godz. 19.00. W programie znajdą się kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego (Adagietto z opery Raj utracony) i Johannesa Brahmsa oraz dobrze znany finał IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Przy pulpicie dyrygenckim staną Jerzy Salwarowski i Stefan Stuligrosz, którzy poprowadzą połączone chóry uniwersyteckie, Poznańskie Słowiki oraz Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej.


Austriackie Forum Kultury zaprasza na koncert laureatów cyklu koncertów Muzycznego Forum Młodych w sezonie 2008/2009, który odbędzie się w czwartek, 7 maja 2009 roku o godz. 19.00 na Scenie Św. Barbary Teatru Śródmieście w Warszawie (ul. Nowogrodzka 49, gmach „Romy”, wejście od ul. Św. Barbary). Wystąpią: Piotr Kopczyński, Marcin Łopacki – fortepian, Anna Markiewicz – wiolonczela, Judith Le Monnier, Weronika Tadzik – skrzypce, Grzegorz Mańkowski – gitara, Piotr Ptak - klarnet, Aleksandra Resztik – sopran, Krzysztof Ciupiński Świątek – tenor oraz akompaniatorzy Piotr Latoszyński i Anna Wolniewicz – fortepian. W programie utwory m.in.: I.Aboulker, J.S.Bacha, J.Brahmsa, F.Chopina, J.Haydna, J.K.Mertza, O.Respighi, J.Straussa, A.Weberna. Koncert poprzedzi krótka ceremonia wręczenia nagród.


Dnia 7 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Oratorium Marianum we Wrocławiu wystąpi Lutosławski Quartet Wrocław – po raz pierwszy z nowym członkiem zespołu, należącym do czołowych europejskich skrzypków swojej generacji, Jakubem Jakowiczem. Wieczór wypełnią cztery polskie kwartety smyczkowe: I Kwartet C-dur Karola Szymanowskiego, V Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz oraz kompozycja Tadeusza Bairda. Koncert zwieńczy utwór młodej kompozytorki Renaty Baszun.


Zespół Capella Cracoviensis zaprasza do ciekawych miejsc w Krakowie na koncerty z cyklu WIOSNA 2009. Wśród prezentowanych kompozycji znajdą się dzieła Haydna – wszystkie symfonie paryskie, ostatnie wielkie dzieło Rossiniego - Petite Messe Solennelle w jego pierwotnej wersji z towarzyszeniem fortepianów i fisharmonii, a także liryczna modlitwa Dvoraka – Mass in D major. Koncerty odbywać się będą w każdy czwartek od 30 kwietnia do 4 czerwca 2009 roku w uroczych wnętrzach krakowskich świątyń, których bogactwo architektoniczne i wspaniałość historyczna stanowią doskonałe tło dla samej muzyki.

Więcej


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i Ambasador Irlandii zapraszają na koncert kultura.uw, kończący tegoroczną "Wiosnę Ludów". Na tradycyjnej harfie celtyckiej zagra Gráinne Hambly, jedna z najlepszych irlandzkich harfistek, na co dzień współpracująca z Belfast Harp Orchestra, National Folk Orchestra oraz Irish National Harp Ensemble. Repertuar solowego recitalu artystki obejmuje tradycyjne irlandzkie utwory – jigs, reels i airs, a także kompozycje z XVII i XVIII wieku. Polskie koncerty Gráinne Hambly – w Warszawie i Lublinie – poprzedzają jej kolejne występy zagraniczne w Brazylii i we Włoszech. Koncert, zorganizowany przez Biuro Promocji UW i Ambasadę Irlandii, odbędzie się 7 maja 2009 roku (czwartek) o godz. 19.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów UW (Krakowskie Przedmieście 32). Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.


Filharmonia Lubelska zaprasza w dniu 8 maja 2009 roku o godz. 19 na uroczysty koncert symfoniczny z okazji podwójnego jubileuszu - 100. rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza i 200. rocznicy śmierci Józefa Haydna. W interpretacji znanego wiolonczelisty Romana Jabłońskiego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego usłyszymy trzy kompozycje: Symfonię nr 101 „Zegarową” J. Haydna, Wariacje na temat rokokowy op. 33 P. Czajkowskiego oraz poemat symfoniczny Odwieczne pieśni M. Karłowicza.


Balet Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa oraz operę Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie można obejrzeć w maju w wybranych kinach sieci Cinema City w ramach cyklu CINEMAESTRO czyli projekcji najsłynniejszych na świecie oper i baletów, zarejestrowanych na żywo w Royal Opera House w Londynie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Bogusław Kaczyński.

Pasjonaci opery i baletu będą mogli obejrzeć najbardziej wysmakowane widowiska operowe bez konieczności wyjazdu do Londynu. Zarejestrowane na żywo w Royal Opera House widowiska będą prezentowane na wielkim ekranie w kinach Cinema City Arkadia, Mokotów, Łódź Manufaktura, Kraków Kazimierz, Bydgoszcz, Gdańsk Krewetka i Poznań Plaza. Cykl CINEMAESTRO rozpoczęła Carmen George’a Bizeta w reżyserii Francesci Zambello (2006). W dniach 8, 12 i 15 maja 2009 roku zaprezentowany zostanie balet Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa, natomiast w dniach 22, 26 i 29 maja 2009 roku - opera Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Opery są prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Więcej


Kolejny koncert z cyklu Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak" odbędzie się 8 maja 2009 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Tym razem muzyczny wieczór wypełni jedno dzieło - Symfonia C-dur „Wielka” D.944 Franza Schuberta. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. O kompozytorze opowie Hanna Bakuła, znana malarka, pisarka i publicystka.


W piątek, 8 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się uroczysty koncert pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego połączony z galą wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2008 - najważniejszych nagród Samorządu Województwa Pomorskiego, kierowanych do środowiska artystycznego i przyznawanej za najbardziej znaczące wydarzenia minionego roku. W części artystycznej, zatytułowanej Co w duszy artysty gra ... wystąpi znany pianista Janusz Olejniczak oraz Orkiestra Kameralna Hanseatica pod batutą Michała Nesterowicza. W programie: III Suita na smyczki „Dawne tańce i arie” Ottorino Respighiego, Koncert fortepianowy Henryka Mikołaja Góreckiego, Valse Boston Giya Kancheliego oraz Agnus Dei i Chaconne Krzysztofa Pendereckiego.

W przerwie koncertu o godz. 21.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Leszka Żeglarskiego pt. Notatki z gazety.


W dniach 8 maja 2009 roku o godz. 19.00 i 9 maja 2009 roku o godz. 18.00 w Sali Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty oratoryjne poświęcone uczczeniu pamięci zmarłego niespełna miesiąc temu Józefa Radwana, wieloletniego II dyrygenta Filharmonii w Krakowie. Poprowadzi je - z orkiestrą i chórem Filharmonii oraz solowym udziałem Adama Kruszewskiego (baryton) - wysoko ceniony dyrygent niemiecki, Michael Zilm. Program koncertów jest wyjątkowo przemyślany: jako pierwsze zabrzmi Preludium chorałowe BWV 622 Johanna Sebastiana Bacha (w opracowaniu M. Regera), w którym przewija się motyw Chrystusowego cierpienia. Następnie usłyszymy poemat symfoniczny Berceuse élégiaque op. 42 z 1909 roku Feruccio Busoniego oraz Gustawa Mahlera – Pieśni do słów Friedricha Rückerta. Po przerwie wykonane zostaną wyłącznie utwory Johannesa Brahmsa, skomponowane w swoiście zestawiony tryptyk: Gesang der Parzen do tekstu J.W. Goethego, Nänie do słów F. Schillera oraz Uwertura tragiczna.


Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej zaprasza na VII Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica", który odbędzie się w Gdańsku w dniach 8-16 maja 2009 roku.

Więcej


Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na dwudziestą trzecią edycję Warszawskich Spotkań Muzycznych „muzyka dawna – muzyka nowa”, która odbędzie się w dniach 9-17 maja 2009 roku. Jak co roku, festiwal obfitować będzie w ciekawe koncerty, w tym prezentujące po raz pierwszy nowe kompozycje polskich artystów – Dariusza Przybylskiego, Aleksandra Kościówa, Edwarda Sielickiego, Zofii Dowgiałło i Władysława Słowińskiego.

Warszawskie Spotkania Muzyczne "muzyka dawna - muzyka nowa" to jeden z ważniejszych obecnie w Polsce i w Warszawie festiwali muzyki współczesnej. Od pozostałych różni się tym, że konfrontuje muzykę nową z tą z epok dawnych. To spotkania nie tylko najwybitniejszych kompozytorów i wykonawców klasycznej muzyki współczesnej, ale także muzyki dawnej z nową. To także spotkania wielu światowej sławy wykonawców polksich i zagranicznych. Największą atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu będzie występ zespołu Clément Janequin z Francji, którego koncert Śpiew ptaków zainauguruje Spotkania.

Więcej


Z okazji piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Filharmonia Poznańska zaprasza na wyjątkowy koncert z udziałem jednej z najlepszych polskich orkiestr wojskowych - Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu. W programie koncertu, który odbędzie się w sobotę 9 maja 2009 roku o godz. 18.00 w Auli poznańskiego Uniwersytetu, znajdą się hymny państw założycieli oraz dziewięciu państw, które wraz z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej. Nie zabraknie również.... niespodzianek!


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu zaprasza na IV Wiosnę Muzyczną u Luteranów. Koncerty festiwalowe odbędą się w Kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu (przy ul. Obozowej 5) w dniach 9, 17, 24 i 30 maja 2009 roku. W programie utwory baroku, klasycyzmu (kwartety Mozarta) oraz współczesne (m.in. M. Jasińskiego i M. Zieleńskiego). Wstęp wolny.

Więcej


Kopciuszek Gioachina Rossiniego to ostatnia w tym sezonie transmisja przedstawienia z nowojorskiej The Metropolitan Opera. W sobotę, 9 maja 2009 roku o godzinie 18.30 w Filharmonii Łódzkiej będzie można obejrzeć spektakl w reżyserii Cesarego Lievi, pod dyrekcją Maurizia Beniniego. Rolę tytułową będzie kreować Elina Garanča (na zdjęciu), wybitna mezzosopranistka, która w styczniu tego roku wystąpiła w Filharmonii Łódzkiej.

Kolejny sezon transmisji "The Met: Live in HD" rozpocznie się premierą Toski 10 października 2009 roku. Abonamenty w sprzedaży od 1 czerwca.


Dnia 10 maja 2009 roku we Francji odbędzie sie kolejny koncert w hołdzie Karlowiczowi, tym razem w Muzeum Turgieniewa w Bougival pod Paryżem. Wystąpią: Elisabeth Zapolska - mezzosopran, Andrzej Glowienka - tenor, Alexandre Konicki - fortepian, Christophe Jeżewski - poeta i tlumacz. W programie: pieśni Karłowicza. Więcej informacji na stronie: www.tourgueniev.fr


Opera w Bytomiu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Mistrzowskie Recitale w Operze Śląskiej. Tym razem gościem bytomskiej sceny – w niedzielę, 10 maja 2009 roku o godz. 18.00 - będzie jeden z wielce zasłużonych artystów operowych, znamienity bas, gwiazda mediolańskiej La Scali - Aleksander Teliga (na zdjęciu). Koncert będzie stanowił zarazem jubileusz 25-lecia pracy artystycznej śpiewaka.

Oprócz Jubilata na bytomskiej scenie wystąpią także: Otokar Klein, Mariola Płazak-Ścibich, Sabina Olbrich-Szafraniec, Małgorzata Strąg, Maciej Komandera, tancerki baletu: Ewa Czampiel-Matura i Aleksandra Piotrowska oraz orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina i Lesława Sałackiego. Koncert poprowadzi Piotr Nędzyński. W programie koncertu usłyszymy wiele znamienitych arii operowych i operetkowych w tym, m. in.: duet Butterfly i Suzuki z opery Madama Butterfly G. Pucciniego, arię La donna e mobile z opery Rigoletto oraz Libiamo, libiamo z Traviaty G. Verdiego, arię Funiculi-Funicula L. Denza, Dobranoc z opery P. Abrahama Wiktoria i jej Huzar czy Odgłosy wiosny J. Straussa.

Więcej


III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 10 -17 maja 2009 roku. Tegoroczna edycja potrwa aż 8 dni. Podczas festiwalu będziemy mogli posłuchać i obejrzeć przedstawicieli najwazniejszych nurtów w muzyce elektronicznej - klasyki, teatru czy video.

Festiwal rozpocznie i zakończy się na pograniczu sztuk wizualnych. Inauguracja to „gra“ video z postacią Kotoki Suzuki. Na końcu Indeks metali niezwykłego Włocha Fausto Romitellego. Nurt klasyki reprezentuje ensamble recherche i Studio Eksperymentalne z Freiburga z kompozycjami wielkiej czwórki europejskiej awangardy: Stockhausena, Kagela, Nono i Bouleza. Przedstawicieli teatru - a raczej jego pogranicza - reprezentuje padewski TAM Teatromusica ze spektaklem deForma_09., portugalski spektakl Any Martins Subtteranes de Corpo, historia opowiedziana nagim kobiecym ciałem i niezwykłą aranżacją świetlną oraz najbardziej teatralne Spy Collective ze spektaklem Iminami jako rodzaj scenicznego environment. Kolejny nurt to elektronika live, komputer grający z orkiestrą czy kwartetem. Tu obok Tristana Muraila, bodaj najwybitniejszego twórcy z kręgu paryskiego IRCAM, mamy nowe utwory Polaków: Pawła HendrichaMichała Talma-Sutta, Lidii Zielińskiej i Stanisława Krupowicza. Ponadto Kwartet Śląski, Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrygenturą Szymona Bywalca z sopranem Agaty Zubel oraz wizualizacjami Macieja Walczaka oraz projekt Papersonus A perkusisty Jacka Kochana – muzyka wydobywana ze specjalnie zbudowanej w tym celu papierowej perkusji, którą swymi dźwiękami obramują pianiści: akustyczny Jon Balke i elektromechaniczny Dominik Wania.

Bilety do nabycia na www.eventim.pl  

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej. 

Więcej


Galeria „Zachęta” w Warszawie zaprasza na warsztaty rodzinne Co w rurach piszczy? towarzyszące wystawie Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne. Odbędą się one w niedzielę, 10 maja 2009 roku o godz. 12.30 (dla dzieci w wieku 4-7 lat) oraz o godz. 15 (dla dzieci w wieku 8-11 lat). Podczas warsztatu przekonamy się, jakie dźwięki i odgłosy możemy wydobyć z różnych przedmiotów. Zobaczymy czy z patyka, folii, rury kanalizacyjnej można zbudować orkiestrę. Stworzymy instrumenty, z których każdy wyda niepowtarzalny dźwięk. Prowadzenie - Anna Owsiany.

Warsztaty rodzinne (dla rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat) to propozycja wspólnego spędzenia czasu: oglądania wystawy i twórczego działania. Dzieci i rodzice razem pracują, rozwiązują problemy i dobrze się bawią. Wymagane zapisy: od poniedziałku 4 maja od godz. 9 (tel. 022 556 96 71). Cena: 17 zł (bilet obejmuje wejście dla jednej osoby dorosłej i jednego bądź dwojga dzieci).


Spotkanie z kompozytorem - Arturem Cieślakiem, podczas którego wykonane zostaną jego kompozycje solowe i kameralne, odbędzie się w niedzielę, 10 maja 2009 roku o godz. 18.00 w Narodowym Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61). Wystąpią: Julia Gniadek, Marzena Hodyr, Karolina Jaroszewska, Anna Lewicka-Capiga, Julia Samojło, Artur Cieślak i Marek Powideł pod kierownictwem artystycznym Prof. Reginy Smendzianki. Wstęp wolny.


W niedzielę, 10 maja 2009 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, wpisując się w obchody 200. rocznicy urodzin Felixa Mendelssohna, zaprasza na poranek, którego program wypełnią utwory kompozytora: Uwertura ze Snu nocu letniej, Konzertstück nr 1 na klarnet, bassethorn i orkiestrę, Konzertstück nr 2 na klarnet, bassethorn i orkiestrę oraz Scherzo, Intermezzo, Nokturn i Marsz weselny ze Snu nocy letniej. Partie solowe wykonają Arkadiusz Adamski oraz Roman Widaszek. Całość poprowadzi Michał Klauza. Poranek rozpocznie się o godz. 12.00, w siedzibie NOSPR w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2).


Utwory fortepianowe Haydna i Beethovena wypełnią program recitalu W hołdzie Rubinsteinowi, który odbędzie się we wtorek, 12 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi Markus Schirmer, austriacki pianista, który ma za sobą występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak: wiedeńskie Musikverein i Konzerthaus, monachijskie Herkulessaal i Filharmonia, tokijska Suntory Hall, londyńska Wigmore Hall, lipski Gewandhaus. W Filharmonii Łódzkiej zagrał już w czerwcu ubiegłego roku wraz z brytyjską Royal Philharmonic Orchestra.


Europejski Konkurs Tenorów odbędzie się w dniach 13-16 maja 2009 roku w Sosnowcu – rodzinnym mieście Jana Kiepury. To pierwszy konkurs w Polsce i jedyny w Europie skierowany wyłącznie do tenorów. Do udziału w nim zgłosiło się 18 młodych śpiewaków, absolwentów akademii muzycznych z całej Europy. W jury konkursu zasiądą międzynarodowe sławy wokalistyki: Wiesław Ochman, Zdzisława Donat, Jadwiga Gabryś-Romańska, Peter Dvorský, Gabriela Benacková i Bogdan Paprocki.

Przesłuchania konkursowe, otwarte dla publiczności, odbędą się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (ul. Teatralna 4) i zostaną przeprowadzone w 3 etapach: etap I – 13 maja, etap II - 14 maja i III – 15 maja. Dnia 16 maja w Hali Zagórze w Sosnowcu odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie Tenorów połączona z wręczeniem Teatralnych Nagród Muzycznych oraz koncertem laureatów.

Konkurs to wspólna inicjatywa władz Sosnowca oraz dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka im. Jana Kiepury w Warszawie. Impreza ma szansę stać się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie, a na pewno w Polsce. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Woj. Mazowieckiego Adam Struzik, Marszałek Woj. Śląskiego Bogusław Piotr Śmigielski, Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski. Przewodniczący Jury - Wiesław Ochman, Dyrektor Konkursu - Włodzimierz Izban.


Kolejne koncerty w ramach przygotowań do Roku Chopinowskiego 2010 - Bliżej Chopina, cyklu organizowanego w Katowicach przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”, odbędą się w dniach 14, 19 i 20 maja 2009 roku. Utwory Fryderyka Chopina usłyszymy tym razem w interpretacji nie tylko pianistów. W wieczorach pieśni wystąpią: Agnieszka Świtała – fortepian i Maciej Bartczak, natomiast w koncercie pt. Chopin z operą w tle usłyszymy: Elżbietę Stefańską – fortepian, Joannę Ławrynowicz – fortepian, Alicję Lizer-Molitorys – flet i Adama Krzeszowca – wiolonczela.

Program Bliżej Chopina  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej


The Intuition Orchestra to formacja muzyki improwizowanej, intuicyjnej. Dnia 14 maja 2009 roku o godz. 23:15 zespół ten wystąpi na żywo w TVP Kultura. Zagrają Bolesław Błaszczyk, Marcin Olak, Tadeusz Wielecki i Ryszard Wojciul.

Muzyka improwizowana i muzyka intuicyjna są tak stare jak sama muzyka. Od improwizacji zaczyna się zarówno komponowanie partytury, jak i pierwsze dziecięce kontakty z instrumentem. Muzyka intuicyjna jest bezpośrednią ekspresją strumienia świadomości, pierwotnym aktem twórczym, nieoswojonym przez formę. Na ile taka muzyka ma wartość i jakie miała i ma znaczenie w życiu człowieka? Na takie i podobne pytania odpowiedzą zaproszenie do studia goście.


Dnia 15 maja 2009 roku we Wrocławiu w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej "Musica Electronica Nova" wystąpi nestor i współtwórca muzyki konkretnej – Pierre Henry (na zdjęciu).

Urodzony w 1927 roku Pierre Henry wspólnie w z Pierrem Schaefferem wymyślili w latach pięćdziesiątych „muzykę konkretną“, zmieniając – chyba „na zawsze“ – oblicze muzyki w ogóle. Henry, tworzy do dziś, zyskując nową publiczność z kręgów alternatywnego rocka, rapu i techno – nie tracąc warsztatowego wyrafinowania i francuskiej lekkości. We Wrocławiu Henry wystąpi z utworami Grand toccata i Une tour de Babel 15 maja o godz. 18 w Centrum Sztuki Impart (przy ul. Mazowieckiej 17).


Muzyka tegorocznych jubilatów: Grażyny Bacewicz i Josepha Haydna w znakomitym wykonaniu zabrzmi w piątek, 15 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu w Poznaniu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wybitny skrzypek, koncertmistrz Berlińskich Filharmoników, a zarazem znany już poznańskim melomanom dyrygent Daniel Stabrawa. Solistką wieczoru będzie utytułowana skrzypaczka Joanna Kurkowicz, koncertmistrz słynnej Boston Philharmonic Orchestra, grająca na wspaniałym instrumencie Guarneriusa z 1699 roku. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery Wesele Figara, Grażyna Bacewicz - III Koncert skrzypcowy, Piotr Moss – Intrada i Joseph Haydn - Symfonia G-dur nr 88.

Koncert zostanie dwukrotnie powtórzony 16 maja - o godz. 11.00 i 14.00 (program bez utworu Piotra Mossa).


Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki AMABILE, Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie - Oddział Muzeum Okręgowego w Kaliszu, Agencja Promocji Kultury CHANTERELLE w Ostrowie Wielkopolskim oraz Biuro Promocji Kultury w Gdańsku zapraszają na wiosenny cykl spotkań z muzyką i uśmiechem - V Salon Ostrowski „Oblicza Kultur”, który odbędzie się w Pałacu Lipskich w Lewkowie w dniach 15-17 maja 2009 roku.

Dnia 15 maja o godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczno-poetyckie inspirowane muzyką Chanterelle, pt. „Uśmiechnij Się”. Dzieci Ostrowa Wielkopolskiego namalują UŚMIECHY dla dzieci Persji. Dzień później o godz. 19.00 odbędzie się wieczór celtycki – muzykę na harfę i dudy oraz pieśni szkockie wykona zespół Celtic Triangle: Katarzyna Wiwer-Monita – sopran, Irena Czubek-Davidson – harfa I Lindsay Davidson – dudy. W niedzielę, 17 maja o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają natomiast na wieczór ukraiński, zatytułowany Marzenia Bohuna. Ukraińskie dumki i opowieści - spotkanie z Jurijem Tokarem, śpiewającym lekarzem i bardem ze Lwowa.

Koncertom towarzyszy Wystawa Projektu „Uśmiechnij się” - Autografy uśmiechy. Wśród nich znajdują się prace m.in. Krzysztofa Pendereckiego (na zdjęciu) i Andrzeja Wajdy. W lipcu b.r. wystawa autografowych uśmiechów, powiększona o kolekcję UŚMIECHÓW z Ostrowa Wielkopolskiego pojedzie do Teheranu.


W sobotę, 15 maja 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert z cyklu Wielcy Dyrygenci - Maestro Tadeusz Strugała. W roli solistki wystąpi znana skrzypaczka - Kaja Danczowska. W programie: Concerto notturno Mikołaja Góreckiego, Koncert D-dur op.3 nr 9 Antonia Vivaldiego, Sceny do dramatu „Sen nocy letniej” Felixa Mendelssohna i Ognisty ptak Igora Strawińskiego.


Filharmonia Krakowska zaprasza na IV Dni Mendelssohnowskie, organizowane w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Koncerty symfoniczne w piątek, 15 maja 2009 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 16 maja 2009 roku o godz. 18.00 poprowadzi Lior Shambadal – aktualny szef Berliner Symphoniker, który szlify dyrygenckie zdobywał pod kierunkiem takich mistrzów, jak: Swarowsky, Giuliani, Markevitch, Celibidage, Ferrara, zaś studia kompozytorskie pogłębiał we Francji u samego Witolda Lutosławskiego. Solistą koncertów będzie natomiast pianista włoski, Roberto Prosseda (na zdjęciu) – szczególnie zasłużony na polu popularyzacji mało znanych utworów fortepianowych Mendelssohna. Pianista kilka lat temu odkrył w zbiorach biblioteki Uniwersytetu w Oxfordzie rękopis nieznanego wcześniej Koncertu fortepianowego e-moll F. Mendelssohna. W roku 2006 Koncert ten zrekonstruował i ukończył włoski kompozytor Marcello Bufalini, zaś Roberto Prosseda wykonał go po raz pierwszy z orkiestrą Berlińskiej Filharmonii pod batutą Liora Shambadala. W styczniu 2009 roku pianista nagrał Koncert z orkiestrą Gewandhausu pod kierunkiem Riccarda Chailly. Dzieło to wykonaniu Roberto Prossedy, jak i I Symfonię c-moll i III Symfonię a-moll „Szkocką” usłyszymy podczas koncertów symfonicznych w Krakowie.


W piątkowy wieczór, 15 maja 2009 roku o godz. 21.00 na rynku łodzkiej Manufaktury odbędzie się na ogromnym ekranie pod gołym niebem pokaz filmu 20001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego. Ta projekcja to jedna z atrakcji Święta Łodzi. Jej pomysłodawcą i producentem jest Adam Radoń.

20001: Odyseja kosmiczna - jeden z najwybitniejszych filmów fantastycznych w historii kina, została wyreżyserowana przez Kubricka w 1968 roku. Obraz wykracza znacznie poza ramy gatunku, kierując się w stronę filozoficznego traktatu podejmującego temat powstania człowieka, ludzkiego przeznaczenia oraz starcia z technologią. Odyseja... znalazła się na liście filmów polecanych przez Watykan jako dzieła o szczególnej wartości moralnej i religijnej. Gdy w zeszłym roku Amerykański Instytut Filmowy przedstawił listę dziesięciu najlepszych obrazów w dziesięciu gatunkach, właśnie dzieło Kubricka umieścił na czele listy filmów science-fiction. Muzykę do swego filmu Kubrick zamówił u Alexa Northa, jednak ostatecznie zrezygnował z niej i zdecydował się na wykorzystanie kompozycji klasycznych (Richard Strauss, Johann Strauss /syn/, Aram Chaczaturian). Sięgnął także po utwory György’ego Ligetiego, kompozytora austriackiego węgiersko-żydowskiego pochodzenia (1923–2006): Atmosphères, Lux aeterna i Requiem.


Koncert Majowa serenada w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka odbędzie się 15 maja 2009 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej PSM w Kaliszu. Usłyszymy między innymi dzieła napisane na fagot, które są niezwykle rzadko wykonywane w salach koncertowych.

Koncert na fagot i orkiestrę Rossiniego, powstały między 1845 a 1848 rokiem, jest prawdziwą perłą wśród koncertów na instrumenty dęte drewniane. Kaliski koncert będzie wspaniałą okazją do zaprezentowania tego dzieła polskiej publiczności. Ciekawostką muzyczną z pewnością okaże się również Groteska Rudolfa Urbaneca, XX-wiecznego kompozytora, wieloletniego dyrygenta Czechosłowackiej Orkiestry Dętej. W roli solisty wystąpi I fagocista kaliskiej orkiestry - Nikodem Antosik.


Kobieta bez cienia – opera Richarda Straussa zostanie wystawiona w Operze Wrocławskiej w dniach 16 i 17 maja 2009 roku. Będzie to polska prapremiera tego dzieła. Reżyserem spektaklu jest prof. Hans-Peter Lehmann, wieloletni dyrektor Staatsoper w Hanowerze, wybitny niemiecki znawca twórczości R. Wagnera i autor znakomitych inscenizacji wagnerowskich prezentowanych na największych scenach operowych świata. Prof. Lehmann jest autorem historycznej inscenizacji Pierścienia Nibelunga R. Wagnera, która odbyła się we wrocławskiej Hali Stulecia w 2006 roku. Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje prof. Ewa Michnik – dyrektor naczelny i artystyczny Opery Wrocławskiej. We wrocławskiej prapremierze wystąpią światowej sławy gwiazdy scen operowych: Wolfgang Brendel, Susan Anthony oraz John Horton Murray.

Opera Kobieta bez cienia miała być ukoronowaniem wspólnej twórczości Straussa i librecisty Hofmannsthala. Akcja dramatyczna to tajemnicze misterium, w którym biorą udział istoty duchowe i ludzkie. W tej historii każdy musi się zmienić, a swoistemu sprawdzianowi poddane są dwie pary: Cesarz i Cesarzowa (świat duchów) oraz Farbiarz i Farbiarka (świat ludzi). Kontrasty między nimi kompozytor wyeksponował za pomocą niezwykle bogatej, a przy tym zmiennej instrumentacji, ze szczególnie rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych. Reżyser spektaklu stworzył inscenizację opartą na baśniowej konwencji przenosząc widzów w świat bardzo oddalony od codzienności, a jednocześnie nie pozbawiony fundamentalnych wartości etycznych.

Kolejne spektakle odbędą się: 22 i 23 maja 2009 roku oraz 19 czerwca 2009 roku o godz. 19:00.

Tydzień wcześniej, 10 maja 2009 roku o godz. 12.00 Opera Wrocławska zaprasza na „Kulisy opery” czyli kolejne spotkanie z wybitnymi twórcami sztuki operowej. Gościem publiczności i red. Artura Bieleckiego będzie Hans-Peter Lehmann, reżyser premiery Kobiety bez cienia R. Straussa.


Podczas gali wręczenia nagród w Europejskim Konkursie Tenorów dnia 16 maja 2009 roku w Hali Zagórze w Sosnowcu odbędzie się uroczystość przyznania Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Będzie to już trzecia edycja tej nagrody. W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Zdzisława Donat, Zofia Rudnicka, Wiesław Ochman, Tadeusz Strugała, Tatiana Kwiatkowska oraz przewodniczący Włodzimierz Izban. W tym roku Teatralna Nagroda Muzyczna będzie przyznawana w 12 kategoriach – za najlepszy spektakl, dla najlepszego śpiewaka, najlepszej śpiewaczki, za najlepszy debiut śpiewaczki, najlepszy debiut śpiewaka, dla najlepszego reżysera, dyrygenta, tancerza, tancerki, choreografa, scenografa i nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej.