Polmic - FB

calendar of events

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 25 września 2010 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie siódma edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.

Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) połączone ze zwiedzaniem podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejscem spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


W dniach 28 sierpnia – 5 września 2010 roku odbędzie się VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera" organizowanego przez Fundację Shalom. Legendarny klarnecista i saksofonista Giora Feidman, wybitni kantorzy Yakov Lemmer, Benzion Miller, Jakob Motzen, Alberto Mizrachi, znakomici dyrygenci Krzysztof Penderecki i John Axelrod, niezwykły duet Nigela Kennedyego i Kroke, muzycy polskiej i światowej awangardy: Raphael Rogiński, Mitch and Mitch, Kruzenstern & Parahod, wirtuozi muzycznej improwizacji: Boris Malkovski i Paweł Szamburski... to tylko niektóre przewidziane pozycje programowe.

Wielkim wydarzeniem będzie występ charyzmatycznego klarnecisty i saksofonisty Giory Feidmana, który zagra wspólnie z Gershwin Quartet. Feidman jest jednym z najważniejszych wizjonerów współczesnego oblicza muzyki klezmerskiej, czerpiącym inspirację zarówno z klasyki gatunku jak i najnowszych zjawisk muzycznych. W Warszawie poprowadzi również warsztaty muzyczne. Centralnym punktem tegorocznej edycji, dedykowanej Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, będzie uroczysty koncert symfoniczny „Kadysz” w Kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Podczas wieczoru 1 września Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego oraz Johna Axelroda wykona kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Leonarda Bernsteina i Maxa Brucha. Towarzyszyć jej będą znamienici artyści: Samuel Pisar, Kelley Nassief, Alberto Mizrachi, Daniel Olbrychski, Izabela Matuła oraz Chór Chłopięcy Akademii Muzycznej w Warszawie i Chóry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Koncert będzie transmitowany przez TVP Kultura.
Obecne będą także inne wielkie gwiazdy żydowskiej sceny muzycznej: Nigel Kennedy & Kroke zaprezentują projekt „East meets East”, Theresa Tova zaśpiewa jidysz jazz, skrzypek Yale Strom Elizabeth Schwartz zagrają tradycyjną muzykę żydowską z rumuńską nutą, a znakomity pianista Matt Herskowitz zaprezentuje projekt „Jerusalem Trilogy”, będący wyjątkowym połączeniem muzyki żydowskiej i arabskiej. Będzie można usłyszeć także Michała Urbaniaka, Timnę Brauer czy Leopolda Kozłowskiego. O tym jak bogata i różnorodna może być współczesna muzyka żydowska przekonają się ci, którzy wybiorą się na koncerty czołowych instrumentalistów polskiej i światowej awangardy. Efekty swoich eksploracji muzycznych przedstawi ceniony gitarzysta Raphael Rogiński, który zaprezentuje swój projekt "Geniza – ziemia, powietrze, ogień", instalację złożoną z muzyki i słowa z udziałem poetów Dariusza Pado i Radosława Wiśniewskiego. Rogiński powróci na scenę festiwalową jeszcze dwukrotnie, solo oraz w towarzystwie wybitnych muzyków z nowatorskich formacji Mitch&Mitch, Kruzenshtern i Parahod. Boris Malkovsky, jeden z najbardziej obiecujących i zaskakujących wirtuozów muzycznej improwizacji, zaprezentuje się w solowym repertuarze własnych kompozycji przekraczających granice gatunków od średniowiecza do XXI wieku, od Odessy do Nowego Yorku, od post-romantycznych dźwięków pianina do post-klezmerskich tonów akordeonu guzikowego. Festiwalową ofertę muzyczną uzupełnią projekty teatralne, wizualne i słowne. Swoje wystawy indywidualne zaprezentują m.in. Mikołaj Grynberg, Tadeusz Rolke i Diti Rav-Ner. Po raz czwarty odbędzie się „Projekt Próżna”, gromadzący czołowych artystów sztuki współczesnej i awangardowej. Na licznych spotkaniach i warsztatach pojawią się znakomici przedstawiciele świata literatury i nauki.

 Pełny program na stronie www.festiwalsingera.pl


Od 8 lipca do 9 września 2010 roku, w każdy czwartek o godz. 18:30, w Kordegardzie Chopin 2010 odbywać się będą koncerty chopinowskie. Czwartki Muzyczne to cykl otwartych, bezpłatnych koncertów stanowiących okazję, aby posłuchać na żywo muzyki Fryderyka Chopina. Program każdego z nich jest zróżnicowany, układany za każdym razem indywidualnie przez pianistę.
Szczegółowy repertuar koncertów oraz informacje o każdym z wykonawców dostępne będą w siedzibie Kordegardy Chopin 2010 przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 oraz na stronie internetowej www.chopin2010.pl  

Read more


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Read more


Fundacja 4.99, Magazyn "Glissando" i Dom Pracy Twórczej na Wigrach zapraszają na Zeitkratzer Weekend – w dniach 3-4 września 2010 roku. Muzykę elektroniczną, w tym kompozycje ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia usłyszymy w wykonaniu wirtuozów instrumentów akustycznych. Wystąpią: Reinhold Friedl, Burkhard Schlothauer, Anton Lukoszevieze, Uli Phillipp, Maurice de Martin, Marc Weiser, Hild Sofie Tafjord, Hayden Chisholm, Hilary Jefferey, Ralf Meinz, Andreas Harder.

Różnicuj, poszukuj i baw się dobrze! Niewielu wirtuozowskim zespołom muzyki współczesnej przyświeca podobne motto. Ale też niewielu łączy w swoim repertuarze kompozycji Iannisa Xenakisa z coverami utworów Whitehouse, piosenkami ludowymi oraz uproszczonymi wersjami dzieł Arnolda Schönberga. Niewiele wreszcie współpracuje z twórcami sceny noise (Keiji Haino, Merzbow), konceptualnej elektroniki (Terre Thaemlitz) czy muzyki rockowej (Lou Reed).
Zeitkratzer to wyzwanie rzucone kompozytorom przez wybitnie utalentowanych wykonawców. Oprócz swoich sztandarowych utworów zespół wykona w Wigrach instrumentalne wersje kompozycji na taśmę ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Wśród nich nowe aranżacje utworów Bogdana Mazurka, Eugeniusza Rudnika i Krzysztofa Knittla.
Na koncerty – wstęp wolny.
 

PROGRAM

  • 3 września – ZEITKRATZER cz. I: Wybór kompozycji z repertuaru zespołu.
  • 4 września – ZEITKRATZER cz. II: Nowe aranżacje klasyki Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.


Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu koncertów PÓŁWYSEP NOWEJ MUZYKI – więcej informacji na stronie: www.polwysepnowejmuzyki.pl


Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Nasz Chopin” odbędzie się w dniach 3-5 i 10-12 września 2010 roku w Kaliszu. Festiwal stanowi próbę całościowego spojrzenia na młodzieńczą twórczość kompozytora (do czasu opuszczenia kraju) oraz wzorce z jakich korzystał. Wykonawcami sześciu koncertów będą zarówno wybitni artyści, jak i młodzi adepci sztuki pianistycznej (laureaci konkursów oraz stypendyści funduszów dla uzdolnionej młodzieży) oraz członkowie polskiej ekipy na Konkurs Chopinowski.

 Środek festiwalu to niezwykłe wydarzenie: Maraton Chopinowski. Podczas tego całodziennego koncertu wykonane zostaną wszystkie kameralne i solowe utwory Chopina powstałe w latach 1818-1830. Od godziny 10 rano do późnego wieczora w ustawionej na kaliskim Rynku specjalnej konstrukcji nazwanej „Kapsuła Chopin” będzie można posłuchać kompozycji Chopina przeplatanych występami zespołów ludowych, związanych z regionami, gdzie bywał Chopin (południowa Wielkopolska, Kujawy, Mazowsze). Maraton zakończy się hucznym odtańczeniem Mazura z udziałem wykonawców oraz publiczności, na pamiątkę mazura, którego tańczył Chopin w kamienicy przy kaliskim Rynku podczas jednego ze swoich pobytów w tym mieście.

Read more


Dnia 3 września 2010 roku o godz. 19.30 w Kościele OO. Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu wykonane zostaną dwie Msze Feliksa Nowowiejskiego: Missa Pro Pace na chór mieszany, organy i orkiestrę op. 49 nr 3 i Missa Stella Maris na chór mieszany i organy op. 49 nr 4. Wystąpią: organiści Anna Dramowicz i Maciej Ingielewicz, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie i Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” pod batutą Janusza Przybylskiego i Janusza Wilińskiego. Wstęp wolny.


Jedenasta edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się w dniach 3 lipca – 4 września 2010 roku. W programie 19 koncertów nie zabraknie twórczości Fryderyka Chopina, z racji obchodzonego Roku Chopinowskiego. W tym roku do festiwalu przyłączyły się trzy nowe miasta: Skierniewice, Wolbórz oraz Zelów. Finałowy koncert jak zawsze odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej, a jego wykonawcami w tym roku będą: zespół „Raz, Dwa, Trzy” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Huberta Kowalskiego.


Muzyka Fryderyka Chopina zawitała do siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ulicy Grochowskiej 272. Przez trzy kolejne soboty – 21 i 28 sierpnia oraz 4 września 2010 roku o godzinie 16:00 – wystąpią młodzi polscy pianiści, a towarzyszyć im będą wykłady polskich muzykologów, którzy w przystępny sposób opowiedzią o związkach Chopina innymi dziedzinami sztuk: filmem, literaturą i jazzem. Z recitalami chopinowskimi wystąpią: Monika Quinn, Paweł Wakarecy (kandydat do XVI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina) oraz Anna Kublicz połączone z wykładami polskich muzykologów: Pawła Stolarczyka, Agnieszki Okupskiej, Mariusza Gradowskiego. Wstęp wolny.

Read more


Dnia 4 września 2010 roku o godzinie 19 w The Grřnnegade Barracks Arts Centre w Naestved (Dania), w ramach Susaa Festival 2010 odbędzie się koncert polskiego zespołu muzyki współczesnej an_ARCHE NewMusicEnsemble.
Susaa Festival – duński festiwal muzyki współczesnej z wieloletnią tradycją, rokrocznie oprócz muzyki kompozytorów duńskich prezentuje muzykę współczesną wybranego kraju europejskiego w cyklu „Window on..” zapraszając najlepsze zespoły i solistów z danego kraju. Tegoroczna edycja festiwalu skupi się na polskiej muzyce współczesnej - „Window on Poland” - a zespół an_ARCHE NewMusicEnsemble będzie reprezentował Polskę przed duńską publicznością.
W programie koncertu „Window on Poland”: Witold Lutosławski Kwartet smyczkowy (1964), Krzysztof Penderecki Kwartet smyczkowy (1960), Dariusz Przybylski Eine Kleine Morgenmusik (2006) na klarnet i kwartet smyczkowy, Prasqual Pernyai (2010) na fortepian, klarnet, kwartet smyczkowy i live electronics, Paweł Hendrich Pleochroit (2010) na fortepian, klarnet i kwartet smyczkowy, Rafał Zapała Relative (2006) na fortepian, live electronics i kwartet smyczkowy. Zespół an_ARCHE NewMusicEnsemble wystąpi w składzie: Filip Wałcerz - fortepian, live electronics, Marcin Suszycki – skrzypce, Tomasz Żaczek – klarnet, Rafał Zapała - live electronics, realizacja dźwięku, Ewa Suszycka - skrzypce II, Ewa Guzowska – altówka, Tomasz Lisiecki – wiolonczela.


W sobotę, 4 września 2010 roku o godz. 20.00 w Parku Kultury i Wypoczynku w Katowicach odbędzie się koncert plenerowy w ramach Dni Województwa Śląskiego. Wystąpią: Wołosi & Lasoniowie w składzie: Zbigniew Michałek – skrzypce, Jan Kaczmarzyk - altówka, gajdy, Robert Waszut – kontrabas, Krzysztof Lasoń – skrzypce i Stanisław Lasoń – wiolonczela oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie: Karol Szymanowski Harnasie (fragmenty), Wojciech Kilar Suita z filmu Pan Tadeusz oraz muzyka góralska. Po zakończeniu koncertu pokaz pirotechniczny.


Już po raz dzisiąty orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Fundacja Sinfonia Varsovia zapraszają na Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Podczas edycji w 2010 roku, która rozpocznie się 4 września, a zakończy 19 września odbędą się 2 koncerty symfoniczne oraz 21 kameralnych.
Tegoroczne koncerty będą miały miejsce w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, podczas których zostanie wręczone stypendium artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka dla najzdolniejszego ucznia szkoły muzycznej II stopnia okręgu warszawskiego, w Amfiteatrze Bemowo oraz w siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272 – byłym Instytucie Weterynarii SGGW. Wśród zaproszonych znakomitych wykonawców znajdą się Maestro Jan Krenz, Maestro Jacek Kaspszyk, wiolonczelista Danjulo Ishizaka oraz artystki Orkiestry Sinfonia Varsovia: Maria Machowska (skrzypce) i Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska (wiolonczela), które wraz z muzykami orkiestry wykonają Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę Brahmsa.
Zachęceni zeszłorocznym sukcesem, członkowie Orkiestry Sinfonia Varsovia ponownie wystąpią w roli kameralistów. Na 5 września zaplanowano 20 koncertów kameralnych, podczas których zabrzmi muzyka nie tylko poważna – obok utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Straussa, Weber, Hindemitha, będzie można usłyszeć aranżacje kompozycji Morricone, Petersburskiego, Wasowskiego & Przybory czy zespołu The Beatles. Koncerty kameralne odbędą się w czterech budynkach należących do kompleksu przy Grochowskiej 272.
Festiwal "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" został zainicjowany w 2001 roku przez Franciszka Wybrańczyka – wybitnego menadżera, założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry. Ideą Festiwalu jest przybliżenie warszawskiej publiczności wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych dyrygentów i solistów. Koncerty organizowane są w miejscach nie zawsze kojarzonych z muzyką klasyczną.
Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY, jedynie na koncert w dniu 4 września, z powodu ograniczonej ilości miejsc, będą obowiązywać bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed koncertem w Uniwersytecie Muzycznym.

Read more


45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 4-12 września 2010 roku. Zgodnie z jego tradycją, podczas koncertów festiwalowych w najznamienitszych zabytkach Dolnego Śląska zabrzmią dzieła oratoryjne, symfoniczne, wokalne i wokalno-instrumentalne. Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal będzie gościł światowej sławy artystów muzyków, których kunszt spełni oczekiwania zarówno szerokiej publiczności Wrocławia, Dolnego Śląska i licznych gości, jak i najbardziej wysublimowanych znawców, a więc wszystkich, którzy prawdziwie umiłowali muzykę.

W tym roku festiwal powraca do formuły skupiającej się na dwóch weekendach. Pierwszy poświęcony będzie muzyce J.S. Bacha. Usłyszymy m.in. Mszę h-moll poprowadzoną przez wybitnego Philippe’a Herreweghe. Dzień później – Kunst der Fuge w wykonaniu Akademie für Alte Musik. Koncert finałowy zgromadzi na scenie ponad 450 wykonawców. Podczas tego wieczoru Paul McCreesh zadyryguje monumentalnym dziełem H. Berlioza – Grande Messe des Morts.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU - pdf


W kolejne niedziele, od 4 lipca do 19 września 2010 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Każdego roku festiwal gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

Read more


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel pomiędzy 15 sierpnia – 19 września 2010 roku. Na tegoroczną edycję złoży się 10 koncertów. Festiwal zainauguruje koncert z okazji obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Muzykę Chopina usłyszymy także podczas występu uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Monograficzny i rocznicowy charakter będzie miał również koncert poświęcony Robertowi Schumannowi. Ponadto usłyszymy arcydzieła muzyki oratoryjnej Haendla, kompozycje organowe i koncerty Bacha oraz utwory nowsze, m.in. Martinů i Crumba.

Read more


Z okazji międzynarodowych obchodów Roku Chopinowskiego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach przygotowała spektakularne przedsięwzięcie – rejs najpiękniejszym polskim żaglowcem „Darem Młodzieży”. Statek, z Orkiestrą na pokładzie wyruszy 5 września 2010 roku z Gdyni i zawinie do portów w Kopenhadze (7 września), Goeteborgu (9 września), Oslo (11 września), Dover (16 września), Boulogne-sur-Mer (17 września), by w salach koncertowych zaprezentować tamtejszej publiczności twórczość Fryderyka Chopina. Ostatni etap rejsu nawiąże do jego historycznej podróży z Francji do Wielkiej Brytanii: artysta wypłynął z Boulogne-sur-Mer do Folkstone, by następnie pociągiem dotrzeć do Londynu. Podróż zakończy koncert 25 września na gdyńskim Placu Grunwaldzkim. We wszystkich miastach orkiestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, z udziałem polskiej pianistki Ewy Kupiec wykona utwory Chopina: Fantazję A-dur na tematy polskie op. 12, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14, a także – nawiązując do morskiego charakteru podróży – poemat symfoniczny Morze Claude’a Debussy’ego. Duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, angielskiej i francuskiej publiczności zaprezentowany zostanie również utwór o tematyce morskiej ich narodowych kompozytorów – Carla Nielsena, Romana Maciejewskiego (w Goeteborgu spędził wiele lat swojego życia), Edvarda Griega, Benjamina Brittena i Claude’a Debussy’ego.


Specjalnie na potrzeby Maratonu Chopinowskiego, który odbędzie się 5 września 2010 roku na kaliskim Rynku w ramach festiwalu Filharmonii Kaliskiej „Nasz Chopin 10/30” powstanie dzieło plastyczne inspirowane twórczością Fryderyka Chopina. Wypełni ono wnętrze festiwalowego namiotu chopinowskiego, tworząc specjalną atmosferę „Kapsuły Chopin”.
Dwie artystki: Diana Fiedler (wnuczka pisarza Arkadego Fiedlera) oraz Marika Lehmann, związane z poznańską ASP, wykonają prace graficzne będące obrazem muzyki i twórczości Chopina. Na powierzchni niemal 100 m2 powstanie największa w Polsce praca plastyczna stworzona specjalnie na potrzeby konkretnego wydarzenia koncertowego. Motywem przewodnim będą tytuły utworów i elementy partytur chopinowskich powstałych do roku 1830. W tej scenerii odbędzie się wielogodzinny maraton muzyczny prezentujący fortepianową i kameralną twórczość patrona festiwalu z udziałem kilkudziesięciu artystów, zarówno klasycznych jak i folkowych.
Po zakończeniu Maratonu, w dniach 6-12 września, pracę będzie także można oglądać w foyer Sali Koncertowej UAM im. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu.

Read more


Premiera opery Makbet Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się 5 września 2010 roku, w ramach Solidarity of Arts. Kierownictwo muzyczne - Jose Maria Florencio, inscenizacja i reżyseria - Marek Weiss, scenografia i kostiumy - Hanna Szymczak, projekcje - Marek Zygmunt.
Marek Weiss po raz pierwszy inscenizował Makbeta w 1985 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. – Szekspirowska opowieść o przekleństwie władzy i szaleństwach zdobywania jej za wszelką cenę nawołuje do refleksji również nad losem naszej Ojczyzny. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka porównywania starej szkockiej legendy z naszą najnowszą historią, ale wierzymy, że teatr jest miejscem wstrząsu i oczyszczenia, a więc musi mówić o sprawach, które nas bolą i są składnikiem aktualnych emocji. Dlatego odwołujemy się w naszym Makbecie do chwil, kiedy większość z nas byłą dumna z przynależności do narodu, który był tak podziwiany za rozpoczęcie wielkiej przemiany dziejów, a potem tak piętnowany z powodu niekończących się swarów. – powiedział Marek Weiss w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przed premierą gdańskiego Makbeta.
Partię tytułową kreować będzie wybitny włoski baryton Vittorio Vitelli - ceniony wykonawca ról verdiowskich - a Makbet to jedna z jego popisowych kreacji. Artysta występuje na tak renomowanych scenach, jak mediolańska La Scala, berlińska Deutsche Oper, La Fenice w Wenecji, Teatro del Liceu w Barcelonie. Vitelli zachwycony jest gdańską produkcją, mówi o niej, że oddaje szekspirowskiego ducha, jest mądra i klarowna. W partii Lady Makbet partnerować będzie mu Katarzyna Hołysz i Magdalena Meziner. Vittorio Vitelli zaśpiewa Makbeta 5, 7 i 9 września 2010 roku. Następnie partię przejmie Leszek Skrla. W pozostałych partiach usłyszymy m.in. Daniela Borowskiego i Adama Palkę jako Banka, Pawła Skałubę i Adama Zdunikowskiego jako Macduffa, Aleksandra Kunach w partii Malcolma oraz Piotra Nowackiego i Andrzeja Malinowskiego jako Lekarza i Zbira.


W kolejne niedziele od 5 września do 31 października 2010 roku odbędzie się w Warszawie osiem recitali organowych w ramach XI Warszawskiego Festiwalu Organowego „ORGANY ŚRÓDMIEŚCIA”. Festiwal ma za zadanie prezentować różne organy centrum stolicy oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. W niedziele września i października w śródmiejskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Read more


II Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędą się w dniach 7-23 września 2010 roku. Na scenie zobaczymy 2 zespoły baletowe, 4 teatry tańca i młodzież baletową – w sumie ponad 20 prac choreograficznych: od dużych przedstawień po niewielkie miniatury taneczne.
Tegoroczny przegląd skoncentrowany został wokół kilku wątków: setnej rocznicy śmierci ojca baletu klasycznego – Mariusa Petipy (stąd Don Kichot w nowym opracowaniu choreograficznym Borisa Ejfmana), jak i Roku Chopinowskiego. Najnowsze prace polskiego teatru tańca zestawione zostaną z poszukiwaniami białoruskich artystów. Dwa wieczory z Polskim Baletem Narodowym będą również okazją do wskazania nowych kierunków zainteresowań zespołu baletowego pod dyrekcją Krzysztofa Pastora (spektakle z ubiegłego sezonu - Tańczmy Bacha oraz Alpha i inne do muzyki Pawła Szymańskiego, Grażyny Bacewicz i Aleksandry Gryki).