Polmic - FB

calendar of events

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

VIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2010 odbędzie się w dniach 1-3 października i 14-29 listopada 2010 roku w Łodzi.

 TANSMAN 2010 to przedsięwzięcie ukazujące działanie siły muzyki, która pozwala zrealizować prawdziwe międzykulturowe współdziałanie pomiędzy ludźmi różnych narodów i kultur. Punktem odniesienia dla realizacji założeń projektu jest wielokulturowe dziedzictwo przeszłości Łodzi oraz twórczość Aleksandra Tansmana, patrona wydarzenia, łodzianina i jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.
Głównymi gwiazdami festiwalu Tansman 2010 będą najwybitniejsi artyści świata realizujący poprzez muzykę międzykulturowe współdziałanie. Podczas festiwalu odbędzie się szereg koncertów symfonicznych i kameralnych, podczas których wystąpią artyści z kilkunastu krajów świata. Będzie to okazja do spotkania tradycji i awangardy, słuchacze będą mogli obcować z różnorodnymi formami interpretacji muzyki. Jak zawsze, melomani liczyć mogą także na spotkanie z twórczością Aleksandra Tansmana.
Tansman 2010 to również międzynarodowy konkurs o wyjątkowej formule, w tym roku adresowany do kompozytorów. W poprzedniej edycji kompozytorskiej w 2006 roku nadesłano 401 zgłoszeń! Podczas tej edycji w Jury zasiądą również jedni z najwybitniejszych kompozytorów świata: Zygmunt Krauze, Michael Nyman, Louis Andriessen, Helmut Lachenmann, Jose Manuel Lopez Lopez, Ana Lara, Aaron Kernis oraz Hwang Long Pan. Zapoznamy się przy tym z ich dorobkiem w ramach specjalnych koncertów monograficznych, co będzie jedną z atrakcji części festiwalowej projektu.
W tegorocznej edycji jednym z punktów programu jest także międzynarodowa konferencja poświęcona genius loci Łodzi pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.


Filharmonia Poznańska zainauguruje sezon koncertem w dniu 1 października 2010 roku o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, z udziałem „Gwiazdy światowych estrad” – Vadima Repina. Zdobycie w wieku 11 lat niemal wszystkich nagród w międzynarodowym konkursie im. H. Wieniawskiego w Lublinie zwiastowało mu wspaniałą karierę. Dziś Vadim Repin jest niekwestionowaną gwiazdą światowej wiolinistyki. W Filharmonii Poznańskiej wykona znany Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego. Program wieczoru dopełni Symfonia f-moll op. 36 nr 4 Piotra Czajkowskiego.


XX Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 22 września - 2 października 2010 roku. W jego ramach zaplanowane zostały: III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, koncert w ramach Roku Chopinowskiego przedstawiający muzykę Chopina w ujęciu ludowym (Zespół Polski Marii Pomianowskiej), Krakowski Salon Poezji, Max Klezmer Band oraz koncert poświęcony pamięci Andrzeja Krzanowskiego - patrona Festiwalu - w XX rocznicę jego śmierci.
Festiwal „Alkagran” jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, mającego duże zasługi głównie dla akordeonu, zmarłego w 1990 roku w wieku 39 lat. Odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku. Podczas kolejnych edycji prezentowana jest nie tylko muzyka Andrzeja Krzanowskiego, ale także dzieła najnowsze – często młodych kompozytorów. Regularnie organizowane są koncerty dla dzieci i młodzieży oraz konkursy muzyczne (konkursy akordeonowe - ogólnopolskie i międzynarodowe - organizowane są od 2000 roku).

Read more


II Festiwal Opery Współczesnej w Operze Wrocławskiej odbędzie się w dniach 1-17 października 2010 roku. Wydarzenie zainauguruje polskie prawykonanie Legend o Maryi Bohuslav Martinu (1 i 2 października), a zakończy światowa premiera La libertà chiama la libertà Eugeniusza Knapika (16 i 17 października). Ponadto zobaczymy 4 inne spektakle: podwójny, złożony z dzieł Ester Prasquala i Hagith Karola Szymanowskiego (5 października) oraz Raj utracony Krzysztofa Pandereckiego (7 października), Matka czarnoskrzydłych snów Hanny Kulenty (8 października) i Król Roger Karola Szymanowskiego (9 października). Festiwalowi towarzyszy przedstawienie Chopin Giacomo Oreficego z okazji Roku Chopinowskiego oraz spektakl gościnny - Zagłada Domu Usherów Philipa Glassa.

Read more


XXVII Przemyska Jesień Muzyczna odbędzie się w dniach 26 września - 24 października 2010 roku.

Zawiązywanie się Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu odbywało się w epoce Chopina, niedługo po jego śmierci. Długa historia przemyskiego Towarzystwa obfituje w różnorodne inicjatywy pielęgnujące jego pamięć i sztukę. Tegoroczna edycja Przemyskiej Jesieni Muzycznej, w odróżnieniu od dotychczasowych będących prezentacją różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok, będzie w przeważającej mierze poświęcona muzyce i epoce Chopina. W atmosferze skupienia i wyciszenia posłuchamy solowej i zespołowej muzyki Chopina. Pojawi się ona też w kontekście utworów kompozytorów poprzedniej epoki i jego rówieśników. Poznamy więc tych, którzy inspirowali Chopina, ale i tych zainspirowanych, również obecnie, jego muzyką.

Read more


W piątek, 1 października 2010 roku o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje jubileuszowy sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi szef muzyczny NOSPR - Jacek Kaspszyk. Podczas koncertu NOSPR wykona Preludium cis-moll op.45 Fryderyka Chopina, zinstrumentowane specjalnie na Jubileusz 75-lecia orkiestry przez wybitnego muzykologa a także kompozytora, Charlesa Bodmana Rae. Będzie to światowe prawykonanie zorkiestrowanego utworu Chopina. Ponadto w programie koncertu znajdą się Wesendonklieder Richarda Wagnera, z Liobą Braun w solowej partii mezzosopranu, oraz V Symfonia Gustava Mahlera.
Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).


Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, jaki rokrocznie obchodzony jest przez cały muzyczny świat 1 października, w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert kameralny dedykowany prof. Eugenii Umińskiej (na zdjęciu) w setną rocznicę jej urodzin. Podczas koncertu wystąpią znakomici muzycy, z których każdy jest wirtuozem swojego instrumentu przy jednoczesnym zamiłowaniu do występów o charakterze kameralnym: skrzypaczka Kaja Danczowska, wiolonczelista Bartosz Koziak i pianistka Justyna Danczowska. W programie wieczoru zabrzmią tria fortepianowe Johannesa Brahmsa (H-dur op. 8) oraz Dmitrija Szostakowicza (e-moll op. 67).


Koncert na 10 fortepianów odbędzie się 1 października 2010 roku o godz. 18.50 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Podczas koncertu wpisanego w ramy obchodów Jubileuszu 18 i pół wieku istnienia Kalisza, zostaną zaprezentowane specjalnie skomponowane i zaaranżowane utwory.
W pierwszej części usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów: Progress I0 Andrzeja Kopcia, Amberprism Wojciecha Błażejczyka, Échange Dariusza Przybylskiego, De profundis II Michała Dobrzyńskiego, Pneuma II Pawła Przezwańskiego, Calisia Concerto Tomasza Opałki i The Final Exodus Bartosza Kowalskiego. Program drugiej części wieczoru wypełnią aranżacje jazzowe.
Wystąpią pianiści: Isabelle Cottet (Francja), Maria Daroch (Polska), Witold Janiak (Polska), Jan Janicki (Austria), Michał Karasiewicz (Polska), Yuko Mine (Japonia), Mayuko Miyata (Japonia), Milena Piszczorowicz-Antoniewicz (Polska), Daniel Wnukowski (Kanada) i Piotr Żukowski (Polska) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka i Big Band Powiatu Ostrowskiego pod kierownictwem Roberta Matuszewskiego.


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Read more


W sobotę, 2 października 2010 roku w kościele Franciszkanów pw. św. Antoniego na Karłowicach (przy al. Kasprowicza 26) we Wrocławiu odbędzie się koncert inaugurujący VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki – Muzyczne Spotkania Kultur „Pax et Bonum per Musicam”. Na otwarcie tegorocznego festiwalu zaplanowano koncert z udziałem Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej wraz z zespołem instrumentów dawnych i solistami pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Podczas koncertu usłyszymy program zatytułowany „Wszystko, cokolwiek czynicie(…), czyńcie w imię Jezusa. Mistrz z Lubeki – Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)”.

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.paxetbonum.pl


Filharmonia Krakowska zaprasza na uroczysty koncert symfoniczny z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków - Konstantego Andrzeja Kulki (na zdjęciu). Benefis tego wielkiego artysty odbędzie się w w sobotę, 2 październia 2010 roku o godz. 18.00. Skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Massimiliano Cladiego. Repertuar koncertu skrojony zostal na miarę wybitnego solisty – publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertów skrzypcowych "trzech mistrzów B" – kompozycje ujawniające trzy oblicza gatunku, w którym podstawową zasadą stał się szeroko rozumiany dialog solisty z orkiestrą: Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 Johanna Sebastiana Bacha, Koncert D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa.


Mariusz Kwiecień – nazwisko znane doskonale każdemu melomanowi, który interesuje się operą. Artysta słynie z pięknego głosu, niebywałej muzykalności i silnej osobowości scenicznej. Występuje na prestiżowych estradach Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. W Metropolitan Opera w ostatnich latach kreował m.in. role: Marcella w Cyganerii G. Pucciniego, Silvia w Pajacach R. Leoncavalla, Malatesty w Don Pasquale G. Donizettiego czy Almavivy w Weselu Figara W. A. Mozarta. Rolą, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej sławy była rola tytułowa w operze Don Giovanni Mozarta. Oprócz repertuaru operowego artysta chętnie sięga również po repertuar oratoryjny – wykonywał kilkakrotnie Niemieckie Requiem J. Brahmsa, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną z Atlanty pod batutą Roberta Spano.
Słynny na całym świecie polski śpiewak operowy wystąpi w sobotę, 2 października 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej. W programie recitalu artysty znajdą się arie operowe kompozytorów słowiańskich i włoskich.


W kolejne niedziele od 5 września do 31 października 2010 roku odbędzie się w Warszawie osiem recitali organowych w ramach XI Warszawskiego Festiwalu Organowego „ORGANY ŚRÓDMIEŚCIA”. Festiwal ma za zadanie prezentować różne organy centrum stolicy oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. W niedziele września i października w śródmiejskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Read more


Koncerty drugiej edycji Wawer Music Festival odbywać się będą od 12 września 2010 do 5 czerwca 2011 roku, o godz.17:30 w Busi-nessman Institute w Warszawie (ul.Trakt Lubelski 40a).
Idea festiwalu łączącego różne spojrzenia na muzykę klasyczną narodziła się w 2009 roku i jest konsekwentnie realizowana przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje prof. Jarosław Drzewiecki. Organizatorzy oferują spędzenie rodzinnego wieczoru w otoczeniu pięknej muzyki zrodzonej przez geniusz ludzkiego umysłu różnych epok, wzbogaconej ofertą wyrafinowanego menu, a wcześniej spa, basenu, sauny i salonu relaksu.
W ramach drugiej edycji Festiwalu usłyszymy blisko 100 artystów światowego formatu oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku wielkiej estradzie. Wawer Music Festival zostanie zainaugurowany plenerowym spektaklem „Taneczny Świat Chopina” w wykonaniu cenionego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” z Krakowa (12.09.2010). Podczas pierwszej niedzieli października (3.10.2010) wystąpi gwiazda światowej pianistyki – Tatiana Shebanowa, rzadko występująca publicznie, która jako jedyna w historii nagrała 2-krotnie komplet dzieł Chopina (na współczesnym fortepianie i na Erardzie z 1849 roku). Wraz z artystką spotka się na estradzie Krzysztof Kolberger, a w drugiej części wieczoru usłyszymy gwiazdę europejskiego jazzu – Konstantina Vilenskiego wraz z Vilensky Jazz Trio. Na koncert listopadowy (14.11.2010) zaproszenie przyjęli artyści z Lwowa na czele z wielkim skrzypkiem, dyrygentem - prof. Igorem Pylatyukiem, Rektorem Akademii Muzycznej we Lwowie. Koniec roku przywitamy (12.12.2010) z Biesami i Czadami z Bieszczad. W programie „Raz na ludowo” wraz z chórem „Adoramus” pod dyrekcją Janusza Ostrowskiego wystąpi Zespół „Sanok” kierowany przez Janusza Podkula, który pokaże jak cenne są Bieszczady dla Polski. Piątym koncertem festiwalowym (09.01.2011) będzie muzyczna wizytówka kompozytora, gościa honorowego i wykonawcy w jednym – Waldemara Malickiego. Koncert lutowy tradycyjnie poświęcony zostanie Chopinowi (20.02.2011). Tym razem wystąpi najwybitniejszy wśród wybitnych, wychowawca blisko setki pianistów, w tym Krystiana Zimermana, kontynuator polskiej szkoły pianistycznej prof.Zbigniewa Drzewieckiego - prof. Andrzej Jasiński. W przerwie koncertu odbędzie się spotkanie z artystą-fotografikiem i autorem premierowego albumu Pianiści – Juliuszem Multarzyńskim. W marcu (6.03.2011) publiczność warszawska zostanie zaskoczona brzmieniem anielskich organów – największej na świecie i jedynej w Polsce harfy szklanej. Glass Duo Anny i Arkadiusza Szafrańców z Gdańska spotka się po raz pierwszy na estradzie z 6-osobową muzyczną rodziną Kaszubów z Poznania. Z kolei Małgorzata Walewska, której interpretacje dzieł Verdiego weszły do kanonu współczesnej sztuki wokalnej, wystąpi w kwietniu (3.04.2011), a w maju (8.05.2011) red. Bogusław Kaczyński zaprezentuje dwie młode, polskie gwiazdy – Joannę Jakubas (sopran) i Stanisława Drzewieckiego (fortepian). Wielkim finałem będzie koncert (05.06.2011) Serbskiej Orkiestry Akordeonowej z Nowego Sadu, która wykona klasyczny repertuar we współczesnych aranżacjach. Gościem honorowym wieczoru będzie od 40 lat promotor życia kulturalnego na Podkarpaciu – prof. Andrzej Smolik.


Koncert inaugurujący nowy sezon koncertowy w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się 3 października 2010 roku o godz. 18.00. Koncert uświetni światowe prawykonanie nowego utworu Hanny KulentyGG Harpsichord Concerto. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu klawesynistki, znakomitej interpretatorki muzyki współczesnej – Gośki Isphording (na zdjęciu) oraz Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą Ernsta Kovacica. Program wieczoru dopełnią: Concertino in G na smyczki i b.c. Giovanniego Pierluigi Pergolesi’ego, Intermezzo i Scherzo Franza Schrekera oraz I Kwartet smyczkowy „Sonata kreutzerowska“ Leosa Janáčka (arr. R. Tognetti).


W niedzielę, 3 października 2010 roku o godz. 18.00 Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert, którego głównym bohaterem będzie chór mieszany Filharmonii pod dyrekcją Teresy Majki-Pacanek. Artystom towarzyszyć będzie zespół Varsovia Manta, specjalizujący się w wykonastwie muzyki latynoamerykańskiej oraz gość specjalny - José Torres (na zdjęciu), kubański muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, od wielu lat mieszkający w Polsce. Solistami podczas koncertu będą: Tomasz Kuk (tenor), Krzysztof Dekański (bas) oraz soliści z chóru: Beata Karczmiarz-Kulka (sopran) i Józef Dwojak (tenor).
Program koncertu konstruowany byl jeszcze podczas ubiegłego sezonu artystycznego. W międzyczasie (18 lutego 2010 roku) zmarł Ariel Ramirez - jedna z najważniejszych postaci koncertu i najważniejszy twórca, odwołujący się do źródeł muzyki argentyńskiej. Choć w Europie twórczość Ramireza nie jest tak szeroko znana jak utwory jego rówieśnika, Astora Piazzolli (1921-1992), to dzięki ogromnej popularności jednego utworu - Misa Criolla (z 1964 roku), przez minionych czterdzieści lat Ramirez był rzeczywistym ambasadorem kultury drugiego co do wielkości państwa Ameryki Łacińskiej. Msza kreolska po raz pierwszy w Europie wykonana została 3 lata po jej powstaniu - dokładnie w marcu 1967 w Niemczech i od tamtego czasu zabrzmiała już dziesiątki razy. Fenomen popularności tego utworu bierze się przede wszystkim stąd, że przy zachowaniu tradycyjnej formuły tonalnej i niemal radykalnej zwięzłości kompozytorskiej wypowiedzi, Ramirez potrafił zawrzeć w nim idiom oryginalnej argentyńskiej kultury muzycznej. Drugą kompozycją wykonywaną podczas krakowskiego koncertu będzie Missa Afro-Brasileira (na chór) Carlosa Alberta Pinto Fonseci z 1976 roku - utwór odwołujący sie do języka muzycznego Brazylii, ale wykazujący także rytmiczne zakorzenienie w afrykańskiej kulturze muzycznej, z której wywodzi się wielu przodków współczesnych mieszkańców Brazylii.


3. Głogówecki Festiwal im. L. van Beethovena „Beethoven – Chopin” odbędzie się w dniach 20 września – 11 października 2010 roku w Głogówku.

Read more


Koncert wykładowców Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru zatytułowany W hołdzie Čiurlionisowi odbędzie się we środę, 6 października 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Asta Krikščiūnaitė – sopran, Vytautas Juozapaitis – baryton, Audronė Kisieliūtė – fortepian, Petras Geniušas – fortepian, Tomas Petrikis – altówka, Ingrida Rupaitė - skrzypce, wiolonczela, Povilas Jacunskas - wiolonczela i Indrė Baikštytė – fortepian. W programie: M. Čiurlionis – Preludium na fortepian, O. Narbutaitė – Autumn Ritornello. Hommage à Fryderyk na kwintet fortepianowy, V. Klova – Pieśń Udrisa z opery Pilėnai, K. Penderecki – 3 pieśni z Symfonii nr 8 „Lieder der Vergäfglichkeit“, W. A. Mozart – Duet Don Giovanniego i Zerliny z opery Don Giovanni, S. Moniuszko – Recitativo i cavattina Halki z opery Halka, G. Rossini – Cavattina Figaro z opery Il barbiere di Siviglia, G. Bizet – Adieux de l’hôtesse arabe, Ouvre ton coeur, J. Massenet – Recytatyw i aria z opery Hérodiade oraz M. de Falla – Suita z baletu El Amor brujo w wersji na fortepian.


Trzy koncerty festiwalu „Hommage a Chopin 2010”, organizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana w Roku Chopinowskim, odbędą się w dniach 6-8 października 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej. Festiwal ten to spotkanie muzyki Fryderyka Chopina oraz idei romantycznych z XX-wieczną estetyką muzyczną, której przedstawicielem w muzyce polskiej był Aleksander Tansman. Jest to pierwsza edycja projektu prezentującego twórczość kompozytorów współczesnych w kontekście muzyki Chopina.
Aleksander Tansman, kompozytor wywodzący się z Łodzi, podobnie jak Chopin, zrobił międzynarodową karierę w Paryżu. Artysta nadał współczesny wyraz swym licznym chopinowskim inspiracjom i fascynacjom, stosując XX-wieczny język muzyczny i własny idiom kompozytorski. Hołd dla muzyki Chopina ujawnia się nie tylko w dedykacjach utworów (np. Hommage a Chopin, Tombeau de Chopin) czy formach muzycznych takich jak mazurki, ballady czy nokturny, lecz również w głęboko przetworzonym, modernistycznym, indywidualnym stylu kompozytora.
Festiwal „Hommage a Chopin” ukazuje ewolucję form takich jak mazurek, walc, nokturn czy ballada oraz ewolucję stylu z romantycznego w modernistyczny. Tansman łączył tradycję wielu wieków muzyki polskiej i europejskiej z nowoczesnością form i języka XX wieku, promując w ten sposób najlepsze tradycje polskiej kultury muzycznej na świecie i czyniąc je wyrafinowanymi oraz frapującymi dla współczesnego sobie odbiorcy. Powyższe elementy składają się nie tylko na wymiar artystyczny przedsięwzięcia, lecz także, a może przede wszystkim, na edukacyjny charakter festiwalu. Celem projektu jest zatem pokazanie powyższych związków poprzez koncerty symfoniczne i kameralne, recitale solowe i koncert twórczości przeznaczonej dla dzieci, podczas których zabrzmi muzyka Chopina i tworców XX-wiecznych. W programie znajdą się premiery polskie i światowe, w tym Tombeau de Chopin na orkiestrę – zamówienie UNESCO w 100. rocznicę śmierci Chopina.

Read more


XV Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w dniach 7-9 października 2010 roku. Tegoroczna edycja poświęcona zostanie twórczości Fryderyka Chopina w 200. rocznicę Jego urodzin. W koncertach weźmie udział około 200 wykonawców.

Zwiastunem wydarzenia będzie recital Kevina Kennera w dniu 29 września 2010 roku. Dwukrotnie wystąpi Ivo Pogorelić – podczas inauguracji z Sinfonią Varsovią, natomiast na koncercie finałowym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, oba koncerty pod batutą Jacka Kaspszyka. Dnia 8 października, podczas czterech koncertów utwory Fryderyka Chopina zagrają również: pianista Michał Korzistka z Kwintetem Bielskiego Towarzystwa Muzycznego, Beata Raszkiewicz – sopran, Zbigniew Raubo – fortepian i Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (koncert na zakończenie Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie), Aleksander Gawryluk oraz Adam Makowicz i Stanisław Drzewiecki (koncert „Chopin na dwa fortepiany klasycznie i na jazzowo”). Oprócz muzyki Fryderyka Chopina, melomani usłyszą także utwory patrona festiwalu - Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Eugeniusza Knapika, Bolesława Szabelskiego, a także kilka kompozycji Adama Makowicza.

Read more