Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

VIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2010 odbędzie się w dniach 1-3 października i 14-29 listopada 2010 roku w Łodzi.

 TANSMAN 2010 to przedsięwzięcie ukazujące działanie siły muzyki, która pozwala zrealizować prawdziwe międzykulturowe współdziałanie pomiędzy ludźmi różnych narodów i kultur. Punktem odniesienia dla realizacji założeń projektu jest wielokulturowe dziedzictwo przeszłości Łodzi oraz twórczość Aleksandra Tansmana, patrona wydarzenia, łodzianina i jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.
Głównymi gwiazdami festiwalu Tansman 2010 będą najwybitniejsi artyści świata realizujący poprzez muzykę międzykulturowe współdziałanie. Podczas festiwalu odbędzie się szereg koncertów symfonicznych i kameralnych, podczas których wystąpią artyści z kilkunastu krajów świata. Będzie to okazja do spotkania tradycji i awangardy, słuchacze będą mogli obcować z różnorodnymi formami interpretacji muzyki. Jak zawsze, melomani liczyć mogą także na spotkanie z twórczością Aleksandra Tansmana.
Tansman 2010 to również międzynarodowy konkurs o wyjątkowej formule, w tym roku adresowany do kompozytorów. W poprzedniej edycji kompozytorskiej w 2006 roku nadesłano 401 zgłoszeń! Podczas tej edycji w Jury zasiądą również jedni z najwybitniejszych kompozytorów świata: Zygmunt Krauze, Michael Nyman, Louis Andriessen, Helmut Lachenmann, Jose Manuel Lopez Lopez, Ana Lara, Aaron Kernis oraz Hwang Long Pan. Zapoznamy się przy tym z ich dorobkiem w ramach specjalnych koncertów monograficznych, co będzie jedną z atrakcji części festiwalowej projektu.
W tegorocznej edycji jednym z punktów programu jest także międzynarodowa konferencja poświęcona genius loci Łodzi pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.


Filharmonia Poznańska zainauguruje sezon koncertem w dniu 1 października 2010 roku o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, z udziałem „Gwiazdy światowych estrad” – Vadima Repina. Zdobycie w wieku 11 lat niemal wszystkich nagród w międzynarodowym konkursie im. H. Wieniawskiego w Lublinie zwiastowało mu wspaniałą karierę. Dziś Vadim Repin jest niekwestionowaną gwiazdą światowej wiolinistyki. W Filharmonii Poznańskiej wykona znany Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego. Program wieczoru dopełni Symfonia f-moll op. 36 nr 4 Piotra Czajkowskiego.


XX Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 22 września - 2 października 2010 roku. W jego ramach zaplanowane zostały: III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, koncert w ramach Roku Chopinowskiego przedstawiający muzykę Chopina w ujęciu ludowym (Zespół Polski Marii Pomianowskiej), Krakowski Salon Poezji, Max Klezmer Band oraz koncert poświęcony pamięci Andrzeja Krzanowskiego - patrona Festiwalu - w XX rocznicę jego śmierci.
Festiwal „Alkagran” jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, mającego duże zasługi głównie dla akordeonu, zmarłego w 1990 roku w wieku 39 lat. Odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku. Podczas kolejnych edycji prezentowana jest nie tylko muzyka Andrzeja Krzanowskiego, ale także dzieła najnowsze – często młodych kompozytorów. Regularnie organizowane są koncerty dla dzieci i młodzieży oraz konkursy muzyczne (konkursy akordeonowe - ogólnopolskie i międzynarodowe - organizowane są od 2000 roku).

Więcej


II Festiwal Opery Współczesnej w Operze Wrocławskiej odbędzie się w dniach 1-17 października 2010 roku. Wydarzenie zainauguruje polskie prawykonanie Legend o Maryi Bohuslav Martinu (1 i 2 października), a zakończy światowa premiera La libertà chiama la libertà Eugeniusza Knapika (16 i 17 października). Ponadto zobaczymy 4 inne spektakle: podwójny, złożony z dzieł Ester Prasquala i Hagith Karola Szymanowskiego (5 października) oraz Raj utracony Krzysztofa Pandereckiego (7 października), Matka czarnoskrzydłych snów Hanny Kulenty (8 października) i Król Roger Karola Szymanowskiego (9 października). Festiwalowi towarzyszy przedstawienie Chopin Giacomo Oreficego z okazji Roku Chopinowskiego oraz spektakl gościnny - Zagłada Domu Usherów Philipa Glassa.

Więcej


XXVII Przemyska Jesień Muzyczna odbędzie się w dniach 26 września - 24 października 2010 roku.

Zawiązywanie się Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu odbywało się w epoce Chopina, niedługo po jego śmierci. Długa historia przemyskiego Towarzystwa obfituje w różnorodne inicjatywy pielęgnujące jego pamięć i sztukę. Tegoroczna edycja Przemyskiej Jesieni Muzycznej, w odróżnieniu od dotychczasowych będących prezentacją różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok, będzie w przeważającej mierze poświęcona muzyce i epoce Chopina. W atmosferze skupienia i wyciszenia posłuchamy solowej i zespołowej muzyki Chopina. Pojawi się ona też w kontekście utworów kompozytorów poprzedniej epoki i jego rówieśników. Poznamy więc tych, którzy inspirowali Chopina, ale i tych zainspirowanych, również obecnie, jego muzyką.

Więcej


W piątek, 1 października 2010 roku o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje jubileuszowy sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi szef muzyczny NOSPR - Jacek Kaspszyk. Podczas koncertu NOSPR wykona Preludium cis-moll op.45 Fryderyka Chopina, zinstrumentowane specjalnie na Jubileusz 75-lecia orkiestry przez wybitnego muzykologa a także kompozytora, Charlesa Bodmana Rae. Będzie to światowe prawykonanie zorkiestrowanego utworu Chopina. Ponadto w programie koncertu znajdą się Wesendonklieder Richarda Wagnera, z Liobą Braun w solowej partii mezzosopranu, oraz V Symfonia Gustava Mahlera.
Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).


Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, jaki rokrocznie obchodzony jest przez cały muzyczny świat 1 października, w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert kameralny dedykowany prof. Eugenii Umińskiej (na zdjęciu) w setną rocznicę jej urodzin. Podczas koncertu wystąpią znakomici muzycy, z których każdy jest wirtuozem swojego instrumentu przy jednoczesnym zamiłowaniu do występów o charakterze kameralnym: skrzypaczka Kaja Danczowska, wiolonczelista Bartosz Koziak i pianistka Justyna Danczowska. W programie wieczoru zabrzmią tria fortepianowe Johannesa Brahmsa (H-dur op. 8) oraz Dmitrija Szostakowicza (e-moll op. 67).


Koncert na 10 fortepianów odbędzie się 1 października 2010 roku o godz. 18.50 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Podczas koncertu wpisanego w ramy obchodów Jubileuszu 18 i pół wieku istnienia Kalisza, zostaną zaprezentowane specjalnie skomponowane i zaaranżowane utwory.
W pierwszej części usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów: Progress I0 Andrzeja Kopcia, Amberprism Wojciecha Błażejczyka, Échange Dariusza Przybylskiego, De profundis II Michała Dobrzyńskiego, Pneuma II Pawła Przezwańskiego, Calisia Concerto Tomasza Opałki i The Final Exodus Bartosza Kowalskiego. Program drugiej części wieczoru wypełnią aranżacje jazzowe.
Wystąpią pianiści: Isabelle Cottet (Francja), Maria Daroch (Polska), Witold Janiak (Polska), Jan Janicki (Austria), Michał Karasiewicz (Polska), Yuko Mine (Japonia), Mayuko Miyata (Japonia), Milena Piszczorowicz-Antoniewicz (Polska), Daniel Wnukowski (Kanada) i Piotr Żukowski (Polska) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka i Big Band Powiatu Ostrowskiego pod kierownictwem Roberta Matuszewskiego.


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Więcej


W sobotę, 2 października 2010 roku w kościele Franciszkanów pw. św. Antoniego na Karłowicach (przy al. Kasprowicza 26) we Wrocławiu odbędzie się koncert inaugurujący VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki – Muzyczne Spotkania Kultur „Pax et Bonum per Musicam”. Na otwarcie tegorocznego festiwalu zaplanowano koncert z udziałem Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej wraz z zespołem instrumentów dawnych i solistami pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Podczas koncertu usłyszymy program zatytułowany „Wszystko, cokolwiek czynicie(…), czyńcie w imię Jezusa. Mistrz z Lubeki – Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)”.

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.paxetbonum.pl


Filharmonia Krakowska zaprasza na uroczysty koncert symfoniczny z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków - Konstantego Andrzeja Kulki (na zdjęciu). Benefis tego wielkiego artysty odbędzie się w w sobotę, 2 październia 2010 roku o godz. 18.00. Skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Massimiliano Cladiego. Repertuar koncertu skrojony zostal na miarę wybitnego solisty – publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertów skrzypcowych "trzech mistrzów B" – kompozycje ujawniające trzy oblicza gatunku, w którym podstawową zasadą stał się szeroko rozumiany dialog solisty z orkiestrą: Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 Johanna Sebastiana Bacha, Koncert D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa.


Mariusz Kwiecień – nazwisko znane doskonale każdemu melomanowi, który interesuje się operą. Artysta słynie z pięknego głosu, niebywałej muzykalności i silnej osobowości scenicznej. Występuje na prestiżowych estradach Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. W Metropolitan Opera w ostatnich latach kreował m.in. role: Marcella w Cyganerii G. Pucciniego, Silvia w Pajacach R. Leoncavalla, Malatesty w Don Pasquale G. Donizettiego czy Almavivy w Weselu Figara W. A. Mozarta. Rolą, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej sławy była rola tytułowa w operze Don Giovanni Mozarta. Oprócz repertuaru operowego artysta chętnie sięga również po repertuar oratoryjny – wykonywał kilkakrotnie Niemieckie Requiem J. Brahmsa, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną z Atlanty pod batutą Roberta Spano.
Słynny na całym świecie polski śpiewak operowy wystąpi w sobotę, 2 października 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej. W programie recitalu artysty znajdą się arie operowe kompozytorów słowiańskich i włoskich.


W kolejne niedziele od 5 września do 31 października 2010 roku odbędzie się w Warszawie osiem recitali organowych w ramach XI Warszawskiego Festiwalu Organowego „ORGANY ŚRÓDMIEŚCIA”. Festiwal ma za zadanie prezentować różne organy centrum stolicy oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. W niedziele września i października w śródmiejskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


Koncerty drugiej edycji Wawer Music Festival odbywać się będą od 12 września 2010 do 5 czerwca 2011 roku, o godz.17:30 w Busi-nessman Institute w Warszawie (ul.Trakt Lubelski 40a).
Idea festiwalu łączącego różne spojrzenia na muzykę klasyczną narodziła się w 2009 roku i jest konsekwentnie realizowana przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje prof. Jarosław Drzewiecki. Organizatorzy oferują spędzenie rodzinnego wieczoru w otoczeniu pięknej muzyki zrodzonej przez geniusz ludzkiego umysłu różnych epok, wzbogaconej ofertą wyrafinowanego menu, a wcześniej spa, basenu, sauny i salonu relaksu.
W ramach drugiej edycji Festiwalu usłyszymy blisko 100 artystów światowego formatu oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku wielkiej estradzie. Wawer Music Festival zostanie zainaugurowany plenerowym spektaklem „Taneczny Świat Chopina” w wykonaniu cenionego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” z Krakowa (12.09.2010). Podczas pierwszej niedzieli października (3.10.2010) wystąpi gwiazda światowej pianistyki – Tatiana Shebanowa, rzadko występująca publicznie, która jako jedyna w historii nagrała 2-krotnie komplet dzieł Chopina (na współczesnym fortepianie i na Erardzie z 1849 roku). Wraz z artystką spotka się na estradzie Krzysztof Kolberger, a w drugiej części wieczoru usłyszymy gwiazdę europejskiego jazzu – Konstantina Vilenskiego wraz z Vilensky Jazz Trio. Na koncert listopadowy (14.11.2010) zaproszenie przyjęli artyści z Lwowa na czele z wielkim skrzypkiem, dyrygentem - prof. Igorem Pylatyukiem, Rektorem Akademii Muzycznej we Lwowie. Koniec roku przywitamy (12.12.2010) z Biesami i Czadami z Bieszczad. W programie „Raz na ludowo” wraz z chórem „Adoramus” pod dyrekcją Janusza Ostrowskiego wystąpi Zespół „Sanok” kierowany przez Janusza Podkula, który pokaże jak cenne są Bieszczady dla Polski. Piątym koncertem festiwalowym (09.01.2011) będzie muzyczna wizytówka kompozytora, gościa honorowego i wykonawcy w jednym – Waldemara Malickiego. Koncert lutowy tradycyjnie poświęcony zostanie Chopinowi (20.02.2011). Tym razem wystąpi najwybitniejszy wśród wybitnych, wychowawca blisko setki pianistów, w tym Krystiana Zimermana, kontynuator polskiej szkoły pianistycznej prof.Zbigniewa Drzewieckiego - prof. Andrzej Jasiński. W przerwie koncertu odbędzie się spotkanie z artystą-fotografikiem i autorem premierowego albumu Pianiści – Juliuszem Multarzyńskim. W marcu (6.03.2011) publiczność warszawska zostanie zaskoczona brzmieniem anielskich organów – największej na świecie i jedynej w Polsce harfy szklanej. Glass Duo Anny i Arkadiusza Szafrańców z Gdańska spotka się po raz pierwszy na estradzie z 6-osobową muzyczną rodziną Kaszubów z Poznania. Z kolei Małgorzata Walewska, której interpretacje dzieł Verdiego weszły do kanonu współczesnej sztuki wokalnej, wystąpi w kwietniu (3.04.2011), a w maju (8.05.2011) red. Bogusław Kaczyński zaprezentuje dwie młode, polskie gwiazdy – Joannę Jakubas (sopran) i Stanisława Drzewieckiego (fortepian). Wielkim finałem będzie koncert (05.06.2011) Serbskiej Orkiestry Akordeonowej z Nowego Sadu, która wykona klasyczny repertuar we współczesnych aranżacjach. Gościem honorowym wieczoru będzie od 40 lat promotor życia kulturalnego na Podkarpaciu – prof. Andrzej Smolik.


Koncert inaugurujący nowy sezon koncertowy w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się 3 października 2010 roku o godz. 18.00. Koncert uświetni światowe prawykonanie nowego utworu Hanny KulentyGG Harpsichord Concerto. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu klawesynistki, znakomitej interpretatorki muzyki współczesnej – Gośki Isphording (na zdjęciu) oraz Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą Ernsta Kovacica. Program wieczoru dopełnią: Concertino in G na smyczki i b.c. Giovanniego Pierluigi Pergolesi’ego, Intermezzo i Scherzo Franza Schrekera oraz I Kwartet smyczkowy „Sonata kreutzerowska“ Leosa Janáčka (arr. R. Tognetti).


W niedzielę, 3 października 2010 roku o godz. 18.00 Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert, którego głównym bohaterem będzie chór mieszany Filharmonii pod dyrekcją Teresy Majki-Pacanek. Artystom towarzyszyć będzie zespół Varsovia Manta, specjalizujący się w wykonastwie muzyki latynoamerykańskiej oraz gość specjalny - José Torres (na zdjęciu), kubański muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, od wielu lat mieszkający w Polsce. Solistami podczas koncertu będą: Tomasz Kuk (tenor), Krzysztof Dekański (bas) oraz soliści z chóru: Beata Karczmiarz-Kulka (sopran) i Józef Dwojak (tenor).
Program koncertu konstruowany byl jeszcze podczas ubiegłego sezonu artystycznego. W międzyczasie (18 lutego 2010 roku) zmarł Ariel Ramirez - jedna z najważniejszych postaci koncertu i najważniejszy twórca, odwołujący się do źródeł muzyki argentyńskiej. Choć w Europie twórczość Ramireza nie jest tak szeroko znana jak utwory jego rówieśnika, Astora Piazzolli (1921-1992), to dzięki ogromnej popularności jednego utworu - Misa Criolla (z 1964 roku), przez minionych czterdzieści lat Ramirez był rzeczywistym ambasadorem kultury drugiego co do wielkości państwa Ameryki Łacińskiej. Msza kreolska po raz pierwszy w Europie wykonana została 3 lata po jej powstaniu - dokładnie w marcu 1967 w Niemczech i od tamtego czasu zabrzmiała już dziesiątki razy. Fenomen popularności tego utworu bierze się przede wszystkim stąd, że przy zachowaniu tradycyjnej formuły tonalnej i niemal radykalnej zwięzłości kompozytorskiej wypowiedzi, Ramirez potrafił zawrzeć w nim idiom oryginalnej argentyńskiej kultury muzycznej. Drugą kompozycją wykonywaną podczas krakowskiego koncertu będzie Missa Afro-Brasileira (na chór) Carlosa Alberta Pinto Fonseci z 1976 roku - utwór odwołujący sie do języka muzycznego Brazylii, ale wykazujący także rytmiczne zakorzenienie w afrykańskiej kulturze muzycznej, z której wywodzi się wielu przodków współczesnych mieszkańców Brazylii.


3. Głogówecki Festiwal im. L. van Beethovena „Beethoven – Chopin” odbędzie się w dniach 20 września – 11 października 2010 roku w Głogówku.

Więcej


Koncert wykładowców Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru zatytułowany W hołdzie Čiurlionisowi odbędzie się we środę, 6 października 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Asta Krikščiūnaitė – sopran, Vytautas Juozapaitis – baryton, Audronė Kisieliūtė – fortepian, Petras Geniušas – fortepian, Tomas Petrikis – altówka, Ingrida Rupaitė - skrzypce, wiolonczela, Povilas Jacunskas - wiolonczela i Indrė Baikštytė – fortepian. W programie: M. Čiurlionis – Preludium na fortepian, O. Narbutaitė – Autumn Ritornello. Hommage à Fryderyk na kwintet fortepianowy, V. Klova – Pieśń Udrisa z opery Pilėnai, K. Penderecki – 3 pieśni z Symfonii nr 8 „Lieder der Vergäfglichkeit“, W. A. Mozart – Duet Don Giovanniego i Zerliny z opery Don Giovanni, S. Moniuszko – Recitativo i cavattina Halki z opery Halka, G. Rossini – Cavattina Figaro z opery Il barbiere di Siviglia, G. Bizet – Adieux de l’hôtesse arabe, Ouvre ton coeur, J. Massenet – Recytatyw i aria z opery Hérodiade oraz M. de Falla – Suita z baletu El Amor brujo w wersji na fortepian.


Trzy koncerty festiwalu „Hommage a Chopin 2010”, organizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana w Roku Chopinowskim, odbędą się w dniach 6-8 października 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej. Festiwal ten to spotkanie muzyki Fryderyka Chopina oraz idei romantycznych z XX-wieczną estetyką muzyczną, której przedstawicielem w muzyce polskiej był Aleksander Tansman. Jest to pierwsza edycja projektu prezentującego twórczość kompozytorów współczesnych w kontekście muzyki Chopina.
Aleksander Tansman, kompozytor wywodzący się z Łodzi, podobnie jak Chopin, zrobił międzynarodową karierę w Paryżu. Artysta nadał współczesny wyraz swym licznym chopinowskim inspiracjom i fascynacjom, stosując XX-wieczny język muzyczny i własny idiom kompozytorski. Hołd dla muzyki Chopina ujawnia się nie tylko w dedykacjach utworów (np. Hommage a Chopin, Tombeau de Chopin) czy formach muzycznych takich jak mazurki, ballady czy nokturny, lecz również w głęboko przetworzonym, modernistycznym, indywidualnym stylu kompozytora.
Festiwal „Hommage a Chopin” ukazuje ewolucję form takich jak mazurek, walc, nokturn czy ballada oraz ewolucję stylu z romantycznego w modernistyczny. Tansman łączył tradycję wielu wieków muzyki polskiej i europejskiej z nowoczesnością form i języka XX wieku, promując w ten sposób najlepsze tradycje polskiej kultury muzycznej na świecie i czyniąc je wyrafinowanymi oraz frapującymi dla współczesnego sobie odbiorcy. Powyższe elementy składają się nie tylko na wymiar artystyczny przedsięwzięcia, lecz także, a może przede wszystkim, na edukacyjny charakter festiwalu. Celem projektu jest zatem pokazanie powyższych związków poprzez koncerty symfoniczne i kameralne, recitale solowe i koncert twórczości przeznaczonej dla dzieci, podczas których zabrzmi muzyka Chopina i tworców XX-wiecznych. W programie znajdą się premiery polskie i światowe, w tym Tombeau de Chopin na orkiestrę – zamówienie UNESCO w 100. rocznicę śmierci Chopina.

Więcej


XV Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w dniach 7-9 października 2010 roku. Tegoroczna edycja poświęcona zostanie twórczości Fryderyka Chopina w 200. rocznicę Jego urodzin. W koncertach weźmie udział około 200 wykonawców.

Zwiastunem wydarzenia będzie recital Kevina Kennera w dniu 29 września 2010 roku. Dwukrotnie wystąpi Ivo Pogorelić – podczas inauguracji z Sinfonią Varsovią, natomiast na koncercie finałowym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, oba koncerty pod batutą Jacka Kaspszyka. Dnia 8 października, podczas czterech koncertów utwory Fryderyka Chopina zagrają również: pianista Michał Korzistka z Kwintetem Bielskiego Towarzystwa Muzycznego, Beata Raszkiewicz – sopran, Zbigniew Raubo – fortepian i Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (koncert na zakończenie Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie), Aleksander Gawryluk oraz Adam Makowicz i Stanisław Drzewiecki (koncert „Chopin na dwa fortepiany klasycznie i na jazzowo”). Oprócz muzyki Fryderyka Chopina, melomani usłyszą także utwory patrona festiwalu - Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Eugeniusza Knapika, Bolesława Szabelskiego, a także kilka kompozycji Adama Makowicza.

Więcej


Dnia 8 października 2010 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się polska premiera Pasażerki Mieczysława Weinberga do libretta Aleksandra Miedwiediewa według noweli Zofii Posmysz. Prapremiera dzieła miała miejsce w Moskwie, 25 grudnia 2006 roku. Obecna inscenizacja, która przedstawiona zostanie warszawskiej publiczności, miała swoją prapremierę podczas Festiwalu w Bregencji, 21 lipca 2010 roku. Reżyseria – David Pountney, scenografia i rekwizyty – Johann Engels, kostiumy – Marie-Jeanne Lecca, kierownictwo muzyczne – Gabriel Chmura. Wystąpią: jako Marta - Elena Kelessidi, Tadeusz - Artur Ruciński, Katia - Svetlana Doneva, Krystyna - Małgorzata Pańko, Vlasta - Elżbieta Wróblewska, Hannah - Anna Borucka, Yvette - Małgorzata Olejniczak, Stara - Joanna Cortes, Bronka - Małgorzata Godlewska, Lisa - Agnieszka Rehlis, Walter - Roberto Sacca, Esesman 1 - Robert Dymowski, Esesman 2 - Adam Palka, Esesman 3 - Mateusz Zajdel, Stary pasażer - Czesław Gałka, Nadzorczyni (aktorka) - Grażyna Barszczewska i Kapo (aktorka) - Katarzyna Misiewicz. Spektakl powstaje w koprodukcji z The Bregenzer Festspiele (Austria), English National Opera, (Londyn) i Teatro Real (Madryt).

Spektakl wystawiany jest w ramach cyklu „Terytoria” na Scenie Kameralnej, prezentującego niemal nieobecne w polskich teatrach XX- i XXI-wieczne dzieła operowe i baletowe - nowoczesne, wyrafinowane, teraźniejsze, sięgające po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. Ich inspiracją były zwykle wielkie dzieła literackie. Ich muzyka nie pozwala o sobie zapomnieć. Terytoria to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Teatr Wielki - Opera Narodowa do współpracy zaprasza najciekawszych obecnie twórców w dziedzinie muzyki, teatru i plastyki.

Więcej


Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jerzego Hellera w Głuchołazach zaprasza na festiwal "Głuchołaskie Wieczory Chopinowskie", organizowane w związku z obchodami Roku Chopinowskiego. Koncerty odbędą się w dniach 9 i 16 października oraz 20 listopada 2010 roku. W programie utwory Fryderyka Chopina oraz jemu współczesnych – Juliana Fantany, Józefa Elsnera i Ignacego Dobrzyńskiego. Wystąpią: Agnieszka Niewiadomska – sopran i Szymon Blaszyński – fortepian (9 października), Warszawskie Trio Fortepianowe w składzie: A. Gębski, A. Wróbel i J. Maklakiewicz (16 października) oraz Janusz Olejniczak – fortepian (20 listopada).
 Koncerty odbędą się w sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Głuchołazach. Początek o godz. 16.00.


XX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych odbędzie się w dniach 9-24 października 2010 roku. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się ponad 50 koncertów, w tym niespełna połowa w samych Katowicach, a pozostałe – w wielu ośrodkach muzycznych Polski: Słupsku, Wrocławiu, Brzegu, Krynicy, Nowym Sączu, Zakopanem, Tarnowie i miastach regionu śląskiego, a także poza granicami Polski: na Litwie, Ukrainie, Czechach, Słowacji i Francji. W 2010 roku z okazji obchodów Roku Fryderyka Chopina koncerty zagraniczne polskich artystów poświęcone są niemal w całości prezentacji muzyki Chopina. Odbędą się w Saint-Etienne, w Akademii Muzycznej we Lwowie, Konserwatorium Muzycznym w Ostrawie, Muzeum Sztuki w Wilnie, Konserwatorium Muzycznym w Kownie i słowackich Koszycach.

Do udziału w XX Festiwalu zaproszeni zostali wybitni, młodzi artyści, m.in. Marcin Zdunik, Anna Maria Staśkiewicz, Szymon Krzeszowiec, Agata Szymczewska, Bartosz Koziak, Justyna Danczowska, Maciej Frąckiewicz, Bartłomiej Duś, Grzegorz Niemczuk, Anna Borucka, Piotr Kosiński, Magdalena Bojanowicz, Beata Witkowska, Ewa Jabłczyńska, Maja Syrnicka, Piotr Sałajczyk. W koncercie inauguracyjnym w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice wystąpi Quartet Asasello w składzie: Rostislav Kojevnikov (Rosja), Justyna Śliwa (Polska), Barbara Kuster (Szwajcaria), Wolfgang Zamastil (Austria) – zespół, który odbył studia mistrzowskie pod kierunkiem Alban Berg Quartet i jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej ICMC w Hamburgu. Podczas katowickiego koncertu Asasello zagra kwartety Telemanna, Beethovena i Szymanowskiego. Festiwal zakończy występ Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Strugały. W Katowicach gościć również będą zespoły Sinfonietta Cracovia, Zespół Muzyka Nowej Ukrainy pod dyrekcją Wołodymyra Runczaka z Kijowa, lwowski Chór Męski Dudaryk i Orkiestra Dechova Harmonie z Konserwatorium Muzycznego z Ostrawy.

Program festiwalu – na stronie www.silesia.art.pl


W sobotę, 9 października 2010 roku o godz. 18.00 w Filharmonii w Krakowie odbędzie się kolejne już wydanie Spotkań z muzyką perkusyjną. Inicjatorem tego muzycznego wydarzenia jest krakowski perkusista – Ryszard Haba (na zdjęciu), na co dzień związany z Filharmonią Krakowską. Artysta od wielu lat, z wielkim powodzeniem występuje jako solista, zaskakując słuchaczy wciąż nowymi wyzwaniami muzycznymi, współpracuje z innymi perkusistami oraz prowadzi działania integrujące środowisko perkusistów. Efektem takich działań są właśnie "Spotkania z muzyką perkusyjną". Głównym motywem tej inicjatywy jest próba zaprezentowania nowych pomysłów i wykorzystanie potencjału krakowskich perkusistów.
Wykonawcą III edycji jest zespół perkusyjny pod nazwą Haba Percusion Group, stworzony specjalnie na potrzeby Spotkań. Program koncertu, faworyzujący marimbę i wibrafon, został tak skonstruowany, aby te właśnie instrumenty wysunąć na plan pierwszy i szeroko zaprezentować publiczności. Usłyszymy Cuban Concerto for Solo Rudimental Snare Drum & Latin Percussion Edwarda Freytaga, Toccatę na wibrafon i marimbę Andersa Koppella, 5 o’clock D (prawykonanie) i TTT na zespół perkusyjny Lindsay‘a Davidsona oraz Suitę na zespół perkusyjny, Have You Heard i Phase Dance Music Pata Metheny’go.
Trzeciej edycji Spotkań towarzyszy wystawa barokowych instrumentów perkusyjnych w klubie muzyki współczesnej Malwa (ul. Dobrego Pasterza 6 w Krakowie). Wystawa połączona jest z prelekcją i prezentacją instrumentów (niedziela, 10 października 2010).


Dzieje poszukiwania mitycznego Złota Renu zapisane w partyturze przez Richarda Wagnera to pierwsze przedstawienie, które w tym sezonie będzie można obejrzeć w cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” w Filharmonii Łódzkiej – w sobotę, 9 października 2010 roku o godz. 19.00. Spektakl w reżyserii Roberta Lepage’a, pod batutą dyrektora muzycznego nowojorskiej sceny Jamesa Livene’a i z wybitnym barytonem Brynem Terfelem w roli boga Wotana.

Złoto Renu – to pierwsza część tetralogii Pierścień Nibelunga, której treść odnosi się do starogermańskich mitów. Po raz pierwszy zostało wykonane wbrew jego zamierzeniom, pod naciskiem mecenasa, króla bawarskiego, Ludwika II, 22 września 1869 roku w Operze Dworskiej w Monachium. Wagner był przeciwny samodzielnemu wykonywaniu poszczególnych części tetralogii. Jako pierwsze ogniwo pełnego cyklu dzieło zostało zaprezentowane dopiero 13 sierpnia 1876 roku podczas otwarcia gmachu festiwalowego w Bayreuth.


4. Muzyczny Festiwal Pokoleń im. Edmunda Kajdasza odbędzie się we Wrocławiu i Trzebnicy w dniach 9-16 października 2010 roku. Festiwal zainauguruje sekstet smyczkowy ze Szwajcarii l’Estrée pod kierownictwem Piotra Kajdasza, który wystąpi z programem Souvenir de Lausanne, na który złożą się utwory Straussa, Czajkowskiego i Brahmsa. Ponadto zespół muzyki dawnej Ars Cantus z okazji swojego 10-lecia wykona muzykę dworu i kaplicy Jagiellonów – Musica Divina. Świętując Rok Chopina, soliści Cantores Minores Wratislavienses zaśpiewają Jego pieśni. Na koniec Festiwalu soliści i chóry Cantores Minores & Maiores Wratislavienses i Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum wykonają msze klasyczne Haydna i Mozarta.

Więcej


Projekt „Solny Nokturn Wieliczka 2010” przygotowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” i Polskim Towarzystwem Straussowskim zbliża się do punktu kulminacyjnego. Dnia 9 października 2010 roku zostanie odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, otwarta wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina" i odbędzie się ostatni koncert „Chopin symfoniczny”.

Pomnik Fryderyka Chopina autorstwa prof. Bronisława Chromego stanie się kolejną podziemną atrakcją turystyczną Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Warto podkreślić, że to jedyny w Polsce monument kompozytora, który znajdzie się tak głęboko bo aż 135 m pod ziemią. Będzie on przypominał o sławnym rodaku - ikonie Polski w świecie, jego obecności w kopalni, a także o jego muzyce, która nie zna granic, zyskuje coraz większe grono miłośników i jest nieustającą inspiracją dla innych.

Jaką kopalnię zwiedził genialny kompozytor 24 lipca 1829 roku? Co z tamtej trasy może zobaczyć dziś turysta? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina". Artysta zobaczył zupełnie inną kopalnię ciemną i groźną z odgłosami prowadzonej eksploatacji mającą jednak swój niepowtarzalny kopalniany urok, którego dziś próżno szukać. Z obecnie zwiedzanych wnętrz na pewno był w kaplicy Świętego Antoniego. Wielkoformatowe fotografie zachowanych grafik umożliwią spacer tamtą, już nieistniejącą a jakże piękną trasą. Będzie można się też dowiedzieć jak wyglądał ceremoniał zwiedzania. Jednym z jego elementów był wpis do księgi zwiedzających. Początkowo turystów wpisywali urzędnicy, potem wpisywali się osobiście turyści i dzięki temu Muzeum jest w posiadaniu księgi z autografem Fryderyka Chopina. Co ciekawe, Austriacy nazywali ją księgą obcych. Co myślał, co czuł, czy się bał i czy zainspirowały go wielickie podziemia do skomponowania nowych utworów? Tego niestety nie wiemy. Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 9 października – 14 listopada 2010 roku.

O tym, że muzyka Fryderyka Chopina jest żywa i inspiruje przekonają się ci, którzy wysłuchają koncertu „Chopin symfoniczny” o godz. 19.00, kończącego muzyczną część projektu „Chopin w 3 odsłonach”. W przeciwieństwie do wcześniejszych koncertów w ramach "Solnego Nokturnu" melomani uczestniczyć będą w czymś co jest zupełnie nowe i nowatorskie. Specjalnie dla tego koncertu trzech kompozytorów z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii skomponowało utwory, dla których punktem wyjścia są oczywiście dzieła mistrza. Tak więc w koncercie oprócz oryginalnych utworów Fryderyka Chopina usłyszymy kompozycje Sylvii Filus Fantaisie en sel miner, Adriana Williamsa Valse poco triste oraz Jerzego Sobeńko Automne Valse. Wykona je Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierunkiem maestro Jerzego Sobeńko w komorze "Warszawa".


100 LAT+VAT - Benefis Stefana Stuligrosza odbędzie się w niedzielę, 10 października 2010 roku o godz. 18 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Legenda polskiej chóralistyki świętować będzie 90. urodziny w gronie przyjaciół, którzy pojawią się na estradzie u jego boku. Wśród wykonawców znajdą się: Hanna Banaszak, Artur Andrus, Piotr Kałużny, Ryszard Karczykowski, Zenon Laskowik, Andrzej Tatarski, Jacek Wójcicki, Affabre Concinui, Grupa MoCarta, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Kompania Druha Stuligrosza, Infinito Cantare.


Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe zapraszają na koncerty edukacyjne Dominobajki z cyklu Muzyka i zabawa w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 11 października 2010 roku w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe (przy ul. Podskarbińskiej 2) o godz. 9:00, 10:15 i 11:30. Wstęp jest nieodpłatny.

Muzyka i zabawa to cykl koncertów muzyki współczesnej dla dzieci z ogólnokształcących szkół podstawowych (klasy I - IV). Celem koncertów jest poszerzenie doświadczeń dzieci o nowe obszary kultury muzycznej, uwrażliwianie młodych słuchaczy na różne aspekty muzyki, elementy jej budowy, konteksty kulturowe oraz bliższe poznanie instrumentów muzycznych. Projekt funkcjonuje od 16 lat w poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, gdzie powstał i gdzie jest kontynuowany, stale doskonalony i uzupełniany co roku o nowe kompozycje. Jego autorką jest Hanna Gawrońska - wybitny psycholog dziecięcy. Kompozycje prezentowane w ramach „Muzyki i zabawy” realizowane są z użyciem współczesnego języka muzycznego, a zarazem dostosowane do percepcji młodego słuchacza. Wykorzystują (w zależności od koncertu) m.in.: techniki teatru instrumentalnego, performance, mediów elektronicznych i - co najważniejsze - wymagają od młodej publiczności aktywnego uczestnictwa, zaangażowania w zabawach realizowanych w przebiegu poszczególnych utworów i pomiędzy nimi. Utwory te są zamawiane u polskich kompozytorów, a także wyłaniane w międzynarodowych konkursach organizowanych specjalnie na potrzeby projektu. W każdym koncercie oprócz artystów bierze udział 2 animatorów muzycznych: 1 prowadzący koncert i 1 animujący publiczność.
Prezentowane na koncercie Dominobajki to utwór łączący ze sobą różnorodne segmenty muzyczne odpowiadające bohaterom i zdarzeniom o charakterze bajkowym. W trakcie zabawy dzieci poznają i ćwiczą segmenty zaprojektowane specjalnie dla nich, wzbogacając fakturę dźwiękową własną aktywnością, inspirowaną przez kompozytora. Jak z klocków domina, artyści: perkusista i pianista wraz z dziećmi układają muzyczne opowiadania a potem wspólnie je wykonują.


Pianistka Joanna Ławrynowicz oraz Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod batutą Andrzeja Mysińskiego wystąpią we środę, 13 października 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie: Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22 oraz Fantazja na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina, Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego i Sinfonietta per archi Rafała Janiaka.


Filharmonia Krakowska zaprasza na jedyny w swoim rodzaju projekt muzyczny z udziałem genialnego skrzypka – Nigela Kennedy'ego. W środę, 13 października 2010 roku o godz. 20.00 artysta, uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie, wystąpi wraz z zespołem orkiestrowym “The Orchestra of Life”. Orkiestra zrzesza wiodących młodych muzyków z Polski i Wielkiej Brytanii, starannie wyselekcjonowanych przez samego Kennedy’ego. Muzycy orkiestry czują się równie dobrze wykonując repertuar klasyczny, jazzowy, jak i improwizując. – Chciałem założyć własną orkiestrę, żeby uniknąć wszystkich tych hipotetycznych dyskusji na temat tego, co jest możliwe, a co nie jest – pomyślałem sobie, po prostu zróbmy to! – mówi Kennedy. – To dla mnie wspaniała szansa współpracy z młodymi ludźmi, którzy są otwarci i elastyczni i którzy podchodzą do muzyki z prawdziwą energią i pełnią życia.
Podczas krakowskiego koncertu usłyszymy prawdziwe perły twórczości Antonio Vivaldiego - Koncert a-moll na skrzypce i orkiestrę op. 3 nr 6 (L’Estro Armonico), koncerty na dwoje skrzypiec - D-dur, C-dur i a-moll oraz Cztery pory roku, których nagranie w wykonaniu Kennedy'ego trafiło do Księgi rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się album muzyki klasycznej wszechczasów (przeszło 2 miliony egzemplarzy). W koncertach podwójnych Nigelowi Kennedy'emu partnerować będą młode skrzypaczki: Lizzie Ball, Sonja Schebeck oraz Alicja Śmietana.


Lutosławski Quartet Wrocław wystąpi 14 października 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii we Wrocławiu. Po wakacyjnej przerwie, która obfitowała w wielce owocne występy (zespół wystąpił m.in. w Brukseli podczas Klara Festival), muzycy zapraszają do wysłuchania kolejnej dawki muzyki kameralnej. Tym razem sięgają po jeden z najsłynniejszych kwartetów Grażyny Bacewicz – utwór ten powstał w 1951 roku na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich z przeznaczeniem do wysłania na Concours International pour Quatuor a Cordes w Liege, a Grażyna Bacewicz zdobyła za niego I nagrodę. W tamtych czasach było to wydarzenie o znaczeniu niemal politycznym i prasa rozpisywała się o sukcesie polskiej kompozytorki. W Polsce IV Kwartet smyczkowy został wykonany po raz pierwszy na inauguracyjnym koncercie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a dowodem uznania polskiego środowiska muzycznego było włączenie IV Kwartetu do programu pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Obok Kwartetu Bacewicz podczas koncertu usłyszymy też dwa inne: Rasumovsky Beethovena oraz utwór autorstwa II skrzypka zespołu, Marcina Markowicza.


Dnia 15 października 2010 roku Filharmonia Wrocławska zainauguruje nowy sezon artystyczny 2010/11. Uroczysty koncert poświęcony będzie twórczości tegorocznych jubilatów – Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna, a uświetni go niezwykłe wydarzenie – drugie, po światowym prawykonaniu w Katowicach, wykonanie zorkiestrowanej wersji Preludium cis-moll op. 45 Fryderyka Chopina. Autorem opracowania jest wybitny muzykolog i kompozytor, profesor Uniwersytetu Muzycznego w Adelajdzie (Australia) – Charles Bodmana Rae, który zadedykował transkrypcję Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia, a także Maestro Jackowi Kaspszykowi.
Podczas koncertu w wykonaniu Mariyi Kim oraz Orkiestry pod dyrekcją Maestro Kaspszyka usłyszymy także Koncert fortepianowy f-moll Chopina, a jako finał zabrzmi IV Symfonia Schumanna.


W dniach 15 i 16 października 2010 roku o godz.19.00, równo 15 lat od premiery, Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na jubileuszowe przedstawienia Zemsty nietoperza: setne i sto pierwsze! Zaproszenie do udziału w spektaklach przyjął ponownie Jan Kobuszewski. Wystąpią również: Janusz Ratajczak (Alfred), Katarzyna Nowak-Stańczyk (Rozalinda), Ewa Olszewska (Adela), Małgorzata Grela/Magdalena Polkowska ( Ida), Edward Stasiński (Falke), Stanisław Baron (Blind), Małgorzata Ratajczak /Dorota Sobczak ( Gigi Orlovsky), Ryszard Smęda (Frosz). Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.


Jeden z najwspanialszych skrzypków polskich – Krzysztof Jakowicz wystąpi 16 października 2010 roku o godz. 18.00 w Filharmonii we Wrocławiu. Artysta zagra aż na ośmiu różnych instrumentach wykonanych przez polskich lutników. Pierwsza część koncertu będzie promowała płytę i książkę Skrzypce z polską duszą, na której artysta utrwalił dźwięk piętnastu (sic!) różnych polskich skrzypiec. Jest to pierwsza tego typu płyta na świecie! Podczas wieczoru w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i pianisty Roberta Morawskiego zabrzmią utwory Szymanowskiego i Lipińskiego, a także kompozytorów, których jubileusze w tym roku obchodzimy: Paderewskiego (150 rocznica urodzin), Wieniawskiego (130 rocznica śmierci), Chopin (200 rocznica urodzin).


Siedem poznańskich chórów spotka się w miejscu, gdzie przez lata grywał na organach i występował ze swoim chórem Stefan Stuligrosz. W kościele Wszystkich Świętych przy Grobli w Poznaniu zabrzmią kompozycje chóralne, obchodzącego jubileusz 90-lecia urodzin profesora. Koncert Z teki kompozytorskiej Stefana Stuligrosza odbędzie się w niedzielę, 17 października 2010 roku o godz. 12.00.


Koncert Z sercem Chopina w drodze ku przyszłości uczelni i muzyki polskiej z okazji 65. rocznicy przeniesienia urny z sercem Fryderyka Chopina do Kościoła św. Krzyża oraz reaktywacji działalności Konserwatorium Muzycznego po II wojnie światowej odbędzie się w niedzielę, 17 października 2010 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W wykonaniu pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego usłyszymy wybrane utwory Fryderyka Chopina: Nokturn cis-moll op. posth., Rondo c-moll op. 1, Mazurki op. 17 nr 2, 4, Balladę f-moll op. 52, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Mazurki op. 30 nr 1, 2 oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.


Pierwszy jesienny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal odbędzie się 17 października 2010 roku o godz. 18.00 w Auli UAM w Poznaniu. W niedzielny wieczór zabrzmi rzadko wykonywany utwór Ernesta Chaussona – Koncert D-dur op.21 na skrzypce, kwartet smyczkowy i fortepian, kontemplacyjny utwór Wojciecha Kilara z udziałem Chóru Kameralnego UAM – Veni Creator na chór i orkiestrę smyczkową oraz arcydzieło Fryderyka Chopina – Koncert fortepianowy f-moll op. 21, w wykonaniu Marca Laforeta, w oprawie malarstwa Mariusza Kałdowskiego. W roli solistów wystąpią również: Bartosz Woroch – skrzypek pochodzący z Poznania, działający obecnie w Anglii i Szwajcarii oraz utalentowany szkocki pianista Alasdair Beatson.
W tle Orkiestry, na scenie prezentowany będzie wielkoformatowy portret Chopina autorstwa Mariusza Kałdowskiego (na zdjęciu).


W niedzielę, 17 października 2010 roku w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie o godzinie 18:00 wystąpi Orkiestra Sinfonia Varsovia. W programie znajdzie się Koncert na puzon i orkiestrę Macieja Małeckiego (na zdjęciu), z solistą Romanem Siwkiem, Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa w wykonaniu Marii Machowskiej (skrzypce) i Katarzyny Drzewieckiej-Szlachcikowskiej (wiolonczela) oraz V Symfonia e-moll op.64 Piotra Czajkowskiego. Koncertem zadryguje George Tchitchinadze.

Koncert na puzon i orkiestrę dętą Macieja Małeckiego został napisany w 1991 roku na zamówienie Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego. W tym samym roku doszło do prawykonania utworu we Francji na festiwalu orkiestr dętych Coup des Vents. Wykonawcą był Roman Siwek, a orkiestrą dyrygował Kazimierz Hilla. - W latach 1993-94 stworzyłem wersję z akompaniamentem orkiestry symfonicznej. Kolejna wersja z orkiestrą dętą, harfą i perkusją powstała w roku 2009 dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wreszcie we wrześniu bieżącego roku poczyniłem szereg istotnych retuszy w partii akompaniamentu symfonicznego – opowiada o losach utworu jego kompozytor, Maciej Małecki. Dzieło jest dedykowane Romanowi Siwkowi. Orkiestra Sinfonia Varsovia wykona je po raz pierwszy.


Stowarzyszenie Jazzowe Eljazz zaprasza na 8. edycję Bydgoszcz Jazz Festival, która odbędzie się między 17 października a 1 listopada 2010 roku.

Pierwszy Bydgoski Festiwal Jazzowy (Bydgoszcz Jazz Festival) odbył się w październiku 2003 roku jako kontynuacja tradycji wcześniejszych festiwali jazzowych w Bydgoszczy, które sięgają lat 70. ubiegłego stulecia. Od czterech lat głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Jazzowe ELJAZZ. Festiwal z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicony, a zapraszani artyści reprezentują różne nurty muzyki jazzowej. Występowali do tej pory najwybitniejsi przedstawiciele jazzu polskiego tacy jak: Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Ścierański i wielu innych oraz przedstawiciele jazzu amerykańskiego tacy jak Billy Harper, Al Foster Vincent Herring. Koncerty festiwalowe odbywają się na terenie całego miasta od klubów począwszy na Filharmonii Pomorskiej skończywszy.

W tym roku odbędzie się dziewięć koncertów w ciągu pięciu dni. Wystąpią m.in. Ernie Watts Quartet (17 października), Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet (21 października), Mainstreet Quartet (23 października), Ewa Uryga (27 października) i Eljazz Quintet (1 listopada).


Do niedzieli, 17 października 2010 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie można było zwiedzać wystawę "Muzyka w okupowanej Polsce. 1939-1945", przedstawiającej wojenne losy muzyki i muzyków, pamiątek Chopinowskich, Chopinistów i Chopinologów, spuścizny Szymanowskiego, rolę muzyki w wybranych miastach, a także w obozach koncentracyjnych i gettach. Na wystawie prezentowane były filmy Calling Mr Smith Franciszki i Stefana Themersonów, Orkiestra z cyklu "Z Kroniki Auschwitz" w reżyserii Michała Bukojemskiego, jak również nagrania archiwalne i materiały zdjęciowe ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, United States Memorial Holocaust Museum i ze zbiorów prywatnych, w znacznej części prezentowane po raz pierwszy.


Październik każdego roku pozostaje w naszych sercach i pamięci jako miesiąc, w którym Kościołowi i Światu obwieszczono o wyborze nowego Papieża – Papieża Polaka. Każdej jesieni wspólnie z Parafią pw. Najświętszego Serca Jezusowego w trzebińskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Dwór Zieleniewskicch instytucja kultury w Trzebini przygotowuje nadzwyczajny koncert. Co roku z tej okazji prezentowane są dzieła oratoryjno-kantatowe z udziałem najlepszych solistów i orkiestr. Jest to jedno z nielicznych o takim zasięgu przedsięwzięć na Ziemi Chrzanowskiej. W 2010 roku klasztor gościć będzie znakomitego muzyka, artystę bardziej znanego jako wykonawca muzyki rozrywkowej, ale posiadającego też w swoim repertuarze utwory z pogranicza muzyki klasycznej – Stanisława Soykę. Wykona on własne kompozycje do utworu Tryptyk Rzymski Jana Pawła II. Koncert odbędzie się 18 października 2010 roku o godzinie 19:00. Wstęp wolny.


Dwa festiwale w jednej przestrzeni: 4. Festiwal Improwizacji Tańca SIC! (dyrektor artystyczna – Ilona Trybuła) i 5. Festiwal Muzyki Improwizowanej Ad Libitum (dyrektor artystyczny – Krzysztof Knittel) odbędą się w dniach 19-24 października 2010 roku w Warszawie, w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2) i Centrum Edukacji Kulturalnej „ Łowicka” (ul.Łowicka 21). Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polskiej Rady Muzycznej i Fundacja Kino Tańca.

Kultowe postaci sceny improwizacji tańca – Julyen Hamilton, Daniel Lepkoff, Andrew de Lotbiniere Harwood, Benno Voorham oraz Makiko Ito, Rafał Dziemidok i grupa Pracownia fizyczna spotkają się z instrumentalistami od lat uprawiającymi swobodną improwizację, wirtuozami zajmującymi się twórczością eksperymentalną, muzyką komputerową, elektroniczną, musique concrete, współczesnym jazzem. Gośćmi festiwalu będą tak legendarni muzycy, jak Chris Cutler, Jerome Noetinger, Axel Dörner, Zdzisław Piernik, Szabolcs Esztenyi, a także Marek Chołoniewski, Rafał Mazur, Mikołaj Trzaska. Mocnym akcentem będzie występ hiszpańskiej grupy Aixonoespanic, a objawieniem może stać się młoda skrzypaczka Anna Zielińska. W finale słowo aktora – Bogusława Kierca.

Każde wspólne działanie powstawać będzie na oczach widzów – usłyszymy, jak rodzi się muzyka w zderzeniu z ruchem i gestem tancerzy, zobaczymy, jak różne mogą być twórcze spotkania, z których powstawać będzie wielowymiarowa przestrzeń złożona z dźwięków i gestów, koncepcji i emocji.

transmisja na żywo !!!

Więcej


Koncert w ramach projektu „Chopin`Around” odbędzie się 19 października 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej. W programie znajdą się dzieła Fryderyka Chopina w wersji jazzowej. Inicjator projektu, Andrzej Bauer mówi: „Muzyka Chopina jest szczególnym materiałem do reinterpretacji i dekonstrukcji przez jej wyjątkową obecność w naszej świadomości. Pomysł zmierzenia się z cyklem Preludiów op. 28 to próba nadania mu nowego brzmienia, ale też przede wszystkim próba nowej refleksji estetycznej na temat uznanego arcydzieła, które cały czas fascynuje swoją odwagą artystyczną, wizjonerstwem, poetyką i bogactwem pomysłów”.
Jazzową interpretację chopinowskich miniatur usłyszymy w wykonaniu: Jacka Kochana (perkusja), Agaty Zubel (śpiew), Cezarego Duchnowskiego (komputery), Macieja Walczaka (wideo), Andrzeja Bauera (wiolonczela) oraz Uriego Caine’a (fortepian).


Prapremiera opery Polieukt Zygmunta Krauze odbędzie się 20 października 2010 roku o godz. 19.00 w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej. Libretto na motywach tragedii Pierre’a Corneille’a Polieucte - Alicja Choińska i Jorge Lavelli. Reżyseria - Jorge Lavelli, kierownictwo muzyczne - Ruben Silva, scenografia - Marlena Skoneczko, współpraca artystyczna - Dominique Poulange.
Wystąpią: jako FELIKS, senator rzymski, gubernator Armenii – Andrzej Klimczak , POLIEUKT, szlachcic armeński, zięć Feliksa – Jan Jakub Monowid, SEWER, rycerz rzymski, faworyt Cesarza – Artur Janda, NEARK, szlachcic armeński, przyjaciel Polieukta – Aleksander Kunach, PAULINA, córka Feliksa i żona Polieukta – Marta Wyłomańska, STRATONISA, powiernica Pauliny – Dorota Lachowicz, ALBIN, powiernik Feliksa – Dariusz Górski, FABIAN, przyjaciel Sewera – Mateusz Zajdel oraz mimowie, Zespół Solistów Warszawskiej Opery Kameralnej i Warszawska Sinfonietta pod batutą Rubena Silvy.


Premiera baletu Niebezpieczne związki w choreografii Krzysztofa Pastora, do muzyki Artursa Maskatsa odbędzie się 22 października 2010 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Scenografia – Jan Polivka, kostiumy – Anna Pitchouguina, zdjęcia – Katarzyna Zalewska.

Powieść Niebezpieczne związki Pierre Choderlos de Laclos`a stała się literacką inspiracją dla powstania baletu pod tym samym tytułem. Jego autorem jest Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, rezydent choreograf Het Nationale Ballet w Amsterdamie, artysta, którego spektakle od lat podziwia publiczność baletowa w całej Europie, choreograf posiadający bardzo rzadką zdolność budowania scenicznej dramaturgii za pomocą języka tańca. Krzysztof Pastor, korzystając wyłącznie z możliwości ekspresji ludzkiego ciała, nakreśla sylwetki bohaterów Niebezpiecznych związków. W wykreowanych plastycznych obrazach taniec trojga głównych odtwórców jest osią dramaturgiczną tego wyjątkowego spektaklu. Klimat baletu uzupełnia muzyka łotewskiego kompozytora Artursa Maskatsa. Partytura Niebezpiecznych związków została przez niego umiejętnie poddana historycznej stylizacji. Podobnie jak współczesna oprawa plastyczna autorstwa Anny Pitchouguiny i Honzy Polivki, którzy w symboliczny sposób nawiązują do epoki de Laclos`a.

Kolejne spektakle odbędą się: 23 października (premiera studencka), 24 października i 3 listopada 2010 roku oraz 5 stycznia, 11 lutego i 10 marca 2011 roku.


Jesienna edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”, która odbędzie się w dniach 22-24 października 2010 roku w Warszawie, przygotowana została specjalnie na zakończenie Konkursu Chopinowskiego i dedykowana jest Instytutowi Adama Mickiewicza z okazji 10-lecia jego działalności. Koncerty, warsztaty, klub festiwalowy i Noc Tańca staną się miejscem muzycznych spotkań i doświadczeń a także dobrej zabawy.

W ramach piątkowego koncertu w klubie „Skwer” usłyszymy mazurki w ich oryginalnym brzmieniu – w wykonaniu tradycyjnych kapel wiejskich (Józefa Piechoty, Braci Tarnowskich), utwory skomponowane na kanwie muzyki Kujaw przez młodych kompozytorów (projekt „Mazurki według Kolberga”), mazurki wiejskie w dialogu z kompozycjami Fryderyka Chopina (Magdalena Wojciechowska i Janusz Prusinowski Trio), mazurkowy jazz (Marcin Pospieszalski Mazurek - session) oraz szwedzką i estońską „polskę”. Głównym akcentem tanecznym festiwalu będzie sobotnia Noc Tańca. Otworzą ją zapisane przez G.F. Telemanna „Tańce polskiej karczmy”, potem zagra plejada polskich, szwedzkich i estońskich muzykantów.

Na warsztatach w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) można będzie uczyć się grać na skrzypcach i bębenku, śpiewać mazurki i tańczyć – tańce polskie i szwedzkie. Dla pianistów atrakcyjna propozycja jeszcze w piątek – możliwość nauki mazurków bezpośrednio od wiejskich skrzypków i harmonistów.

Zamknięciem festiwalu będzie niedzielna zabawa dla dzieci i rodziców "Podwórko z mazurkami" w Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a).

Na wszystkie imprezy wstęp wolny. Więcej informacji na stronie www.festivalmazurki.pl


W związku z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina w jubileuszowym roku 2010 Filharmonia Krakowska zaprasza na cykl trzech koncertów objętych wspólnym tytułem Chopinowskie bel canto. Oryginalną myślą przewodnią cyklu jest ukazanie trzech różnych „wersji” bel canta - techniki wokalnej wysuwającej na pierwszy plan piękno śpiewu i sprawność techniczną śpiewaka, z której inspirację czerpał również F. Chopin. Słuchacze będą mieli zatem okazję poznać szczytowe osiągnięcie włoskiego bel canta, czyli operę Norma Vincenzo Belliniego (23 października 2010), usłyszeć Pieśni F. Chopina – nawiązujące do wspomnianej techniki wokalnej (24 października 2010) oraz poznać oryginalne opracowanie instrumentalnej wersji bel canta – cyklu Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina improwizowanych oraz transponowanych na głos i komputer (22 października 2010). Z pierwszym projektem – „Chopin Around” wystąpią: Agata Zubel – sopran, Andrzej Bauer – wiolonczela, Uri Caine – fortepian, Jacek Kochan – perkusja, Cezary Duchnowski – aranżacje i Maciej Walczak – projekcje multimedialne. Normę Vincenzo Belliniego wykonają soliści: Edyta Piasecka – sopran /Norma/, Katarzyna Hołysz – mezzosopran / Adalgisa/, Zoran Todorovich – tenor /Pollion/, Daniel Borowski – bas /Oroveso/, Eliza Kruszczyńska - sopran / Clotilde/ i Hubert Stolarski – tenor /Flavio/ oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego. Ostatnim koncertem z serii Chopinowskie bel canto będzie wieczór zatytułowany "Chansons nocturnes", którego głównymi bohaterami będą znakomita mezzosopranista Malgorzata Walewska oraz długo oczekiwany w Krakowie pianista Janusz Olejniczak.


Czternasta edycja Śląskich Dni Muzyki Współczesnej odbędzie się w Katowicach w dniach 23-28 października 2010 roku. Festiwal zainauguruje koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, podczas którego  swoją prapremierę będzie miał utwór Karola Nepelskiego Neurosymfonia. Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wykonają również Koncert na fortepian i orkiestrę Andrzeja Dziadka (wersja z 2010 roku), Blind Visions na obój i orkiestrę Francisa Burta oraz Szkice symfoniczne Bolesława Woytowicza. W partiach solowych publiczność usłyszy Zbigniewa Raubo (fortepian) oraz Arkadiusza Krupę (obój). Całość poprowadzi Michał Klauza.

Więcej


Dnia 23 października 2010 roku o godz. 19.30 w Katedrze Warszawsko-Praskiej w Warszawie odbędzie się koncert dedykowany Polskim Bohaterom poległym w Bitwie o Anglię 1940. Podczas koncertu wykonane zostanie niezwykle rzadko prezentowane publiczności polskiej Requiem Johna Ruttera – wybitnego, współczesnego kompozytora brytyjskiego, specjalizującego się w muzyce sakralnej, którego twórczość porównywana jest do dzieł tej klasy kompozytorów, co Arvo Pärt, czy John Tavener - czyli ścisłej czołówki kompozytorów naszych czasów. Utwór ten jest w chwili obecnej jednym z najbardziej docenianych dzieł oratoryjnych. W programie znajdzie się również Adagietto Pawła Łukaszewskiego, którego twórczość jest także doskonale znana i ceniona przez krytyków polskich i zagranicznych.
W koncercie udział wezmą: Justyna Stępień - solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” (dyrektor artystyczny - Paweł Łukaszewski) oraz Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.
Organizatorem koncertu jest Agencja Artystyczna „Pro Musicae Artis”, która realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Parafią Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Instytutem „Musica Sacra” oraz Narodowym Centrum Kultury. Patronat honorowy nad koncertem obiął Instytut Pamięci Narodowej.