Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dnia 1 listopada 2010 roku o godz. 20.00 w krakowskim Kościele Św. Katarzyny zabrzmi Requiem W.A. Mozarta. Wystąpią: Jolanta Kowalska – sopran, Agnieszka Monasterska – alt, Karol Kozłowski – tenor, Marek Rzepka – bas oraz Capella Cracoviensis pod batutą niemieckiego dyrygenta Andreasa Speringa.


VIII Pomorskie Zaduszki Artystyczne odbędą się 3 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Jana w Gdańsku. W programie Requiem Pomorskie w wykonaniu solistów: Magdaleny Rybickiej – mezzosopran i Leszek Skrla – baryton oraz Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej z towarzyszeniem Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego. Dyryguje Aleksander Gref. Nieobecnych przywołają: Dorota Lulka i Grzegorz Wolf, epitafia - Tadeusz Skutnik. Wspominani będą: Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Lech Kaczyński, Maria Helena Kaczyńska, Anna Walentynowicz, Andrzej Karweta, Leszek Kazimierz Solski, Nina Rasch, Marian Terlecki, Krzysztof Kalukin, Wojciech Jankowski, Andrzej Kiszkis, Tomasz Zając, Andrzej Głowiński, Ryszard Major, Sławomir Lewandowski, Stefan Cejrowski, Józef Figas, Andrzej Sulewski, Zbigniew Żakiewicz, Jacek Kotlica, Jerzy Dąbrowa-Januszewski, Ks. prałat Henryk Jankowski, Wanda Przybysławska, Hanna Domańska i Gerard Labuda.


Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na koncerty muzyki współczesnej pt. "Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi", które odbędą się 4 i 6 listopada 2010 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i będą ostatnią już odsłoną Roku Chopinowskiego 2010. Począwszy od wczesnych lat Chopin olśniewał słuchaczy wybitną techniką pianistyczną, eksponując ją zarówno w swoich kompozycjach, jak i sztuce improwizacji. To właśnie Chopinowi – kompozytorowi i improwizatorowi dedykowane są oba koncerty.

W programie pierwszego koncertu znajdą się m.in. dzieła specjalnie zamówione i stworzone na tę okazję. Swoje nowe kompozycje zaprezentują: wybitny kompozytor i akordeonista - Krzysztof Olczak oraz obdarowany szeregiem nagród kompozytor młodego pokolenia - Wojciech Blecharz. Gośćmi wieczoru będą także Ignacy Jan Wiśniewski oraz Włoch - Gianluca Imperator, którzy tworzą duet fortepianowy, z powodzeniem oddając się współczesnej sztuce improwizacji.

Drugi z koncertów zdominuje twórczość młodej kompozytorki – Agnieszki Stulgińskiej, która jest stypendystką Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (na lata 2007-2011). Bierze ona udział w ogólnopolskim projekcie promującym najbardziej uzdolnionych młodych twórców - Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi. Koncert jest próbą podsumowania pewnego etapu poszukiwań twórczych kompozytorki. Od minimalizmu, w którym powtarzanie jednego dźwięku na fortepianie wprowadzało w wielogodzinny trans i tworzyło dialog z Bogiem - Modlitwa i impresjonizmu - Piene do dokumentacji muzycznej – Impresje na kwartet smyczkowy i taśmę. Dokumentację muzyczną kompozytorka kształtuje przez wycinanie drobnych fragmentów rzeczywistości dźwiękowej i wierne odzwierciedlenie tego w kwartecie smyczkowym. Inspiracją dla niej są miejsca publiczne, np: dworce, hale sportowe, centra handlowe, place budowy, kościoły, szkoły, ulice. Ogromna masa dźwięków i szumów, w różnej akustyce, jest tak spójna, że tworzy jednolitą barwę i określoną wysokość. Kolejną fazą poszukiwań jest studium relacji międzyludzkich oraz procesów chemicznych i mentalnych zachodzących w jednostce ludzkiej pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych, pozbawiających człowieka wyboru - Sententia. Można tu zauważyć zabawę słowem, głoskami i naśladowanie mowy oraz niepodważalny odgórny głos sędziowski w trąbce a w taśmie m.in. przetwarzane teksty z różnych rozpraw sądowych.

Więcej


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im Stanisława Moniuszki zaprasza w listopadzie na koncerty, których dominantę stanowić będzie muzyka Ignacego Jana Paderewskiego, z okazji przypadającej w tym miesiącu 150. rocznicy urodzin artysty. Utwory Jubilata wykonają: Karol Radziwonowicz (4 listopada 2010, godz. 18.00), Kwartet Prima Vista (14 listopada 2010, godz. 12.00) oraz Lilianna Zalesińska – mezzosopran i Piotr Szymanowicz – fortepian (28 listopada 2010, godz. 12.00).
Wszystkie koncerty odbywają się w Pałacu Szustra w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Więcej


Uroczysty koncert w 150. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w piątek, 5 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej Bydgoszczy. Wystąpi węgierski pianista Alex Szilasi, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Eugene Tzigane. W programie: Fantazja polska na fortepian i orkiestrę op. 19 Paderewskiego oraz Poemat symfoniczny Wełtawa Smetany i VIII Symfonia G-dur op. 88 Dvořáka.


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie zaprasza na trzy nastrojowe wieczory wypełnione muzyką dawną. Zabytkowa oranżeria muzeum posiadająca unikatową akustykę wydaje się być szczególnie predysponowaną do goszczenia tego gatunku. Dnia 5 listopada 2010 roku duet lutniowy „Lute Duo” wykona utwory barokowe Włoch, Niemiec i Francji z XVII-XVIII wieku. Wieczór 19 listopada 2010 roku poświęcony zostanie w całości XV-wiecznym tańcom, które zgodnie z obowiązującym wówczas kanonem ułożone zostaną w spektakl-opowieść. Wystąpi zespół Tańca dawnego „Ver Vetustatis”. Tydzień później, 26 listopada 2010 roku arie XVIII-wieczne wykona Joanna Freszel – sopran, a towarzyszyć jej będzie konsort viol da gamba „Canor Anticus”. Początek koncertów o godz. 19.00.


Dnia 5 listopada 2010 roku do kin polskich wejdzie reżyserska wersja filmu Amadeusz Milosa Formana.

W 2002 roku, 17 lat po premierze Milos Forman pokazał w Berlinie reżyserską wersję filmu Amadeusz. Wersja ta jest dłuższa o 20 minut, bogatsza o nowe sceny i postacie. Pojawia się w niej m.in. trójka ominiętych w pierwotnej wersji aktorów wcielających się w rolę małżeństwa Schlumberg wraz z córką: Kenneth McMillan, Cassie Stuart, Rita Zohar. W filmie występują: jako Antonio Salieri – F. Murray Abraham, jako Wolfgang Amadeusz Mozart – Tom Hulce, Constanze Mozart – Elizabeth Berridge, Emanuel Schikaneder – Simon Callow, Joseph II – Jeffrey Jones i Leopold Mozart: Roy Dotrice.

Film otrzymał statuetkę Oscara w 1985 roku w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i najlepszy dźwięk oraz Złote Globy 1985 za: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor i najlepszy scenariusz, BAFTA Awards 1986 – za: najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja i najlepszy dźwięk, César 1985 – najlepszy film zagraniczny, Awards of the Japanese Academy 1986 – najlepszy film zagraniczny.

Więcej


W piątek, 5 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w hali widowiskowej przy ul. Pszczyńskiej 6 w Katowicach-Giszowcu odbędzie się Koncert pamięci prof. Bernarda Poloka. Wystąpią: Łukasz Długosz – flet i Agata Kielar-Długosz – flet oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie: Paul Dukas – Uczeń Czarnoksiężnika, Albert Franz Doppler – Koncert na dwa flety i orkiestrę d-moll i Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64.

Bernard Polok (1936-2008, na zdjęciu) związany był z Filharmonia Śląską od 1957 roku: jako koncertmistrz wiolonczel w latach 1963-2005, prezes zarządu Fundacji Muzycznej Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, sekretarz jury tego konkursu w roku 2007.


Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie odbywa się rokrocznie w listopadzie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego. Szósta edycja Festiwalu w 2010 roku odbędzie się w dniach 5-11 listopada.

Program Festiwalu i dobór wykonawców stanowi o jego oryginalności wśród innych imprez muzycznych – repertuar składa się z kompozycji polskich, zaś wykonawcy to nie tylko największe polskie sławy, ale także uznani artyści z zagranicy. Organizatorzy Festiwalu mają nadzieję, że dzięki uczestnictwu w Festiwalu wielu artystów włączy na stałe do swego repertuaru utwory polskie, przygotowane specjalnie na krakowskie koncerty, tym samym propagując polskie dokonania kompozytorskie na całym świecie. Dotąd gwiazdami festiwalu byli słynna amerykańska grupa Kronos Quartet oraz światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Piers Lane, Peter Jablonski, Jonathan Plowright, Grigorij Żyslin i wielu innych. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna. W czasie Festiwalu odbywają się warsztaty wokalne prof. Heleny Łazarskiej. Koncerty festiwalowe są transmitowane drogą radiową, co stwarza szerokiemu gronu melomanów możliwość obcowania z polską muzyką. A repertuar to nie tylko najbardziej znane kompozycje, ale także utwory zapomniane (prezentowane często w formie historycznych prawykonań) i nowe kompozycje zamawiane specjalnie na potrzeby Festiwalu.

W 2010 roku wystąpią m.in.: The London Sinfonietta, brytyjski zespół muzyki dawnej Retrospect Ensemble, wiedeński Hugo Wolff Quartet oraz Opera Bałtycka z Halką Stanisława Moniuszki w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Na otwarcie Festiwalu znakomita okazja dla melomanów – będzie można wysłuchać koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina w interpretacji laureata XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina – Francois Dumonta. Ciekawie zapowiada się również koncert utworów Mikołaja Zieleńskiego w Kościele oo. Franciszkanów z udziałem: Emmy Kirkby – sopran, Joela Frederiksena – bas i Jana Tomasza Adamusa – organy.

Więcej


Pierwszą premierą 54. sezonu artystycznego w bydgoskiej Operze Nova, zaplanowaną na 6 listopada 2010 roku, będzie operetka Johanna Straussa Baron cygański. Tytuł ten, od 30 lat nieobecny w Bydgoszczy, powróci z całym sztafażem wspaniałych dekoracji i kostiumów, porywających układów tanecznych i udziałem znakomitych solistów-śpiewaków.
– Postanowiliśmy przygotować nową inscenizację Barona cygańskiego, taką, która będzie mogła bez żadnych kompleksów konkurować z innymi naszymi operetkowymi przedstawieniami. Stąd też traktujemy tę realizację bardzo poważnie i angażujemy w jej przygotowanie cały sztab ludzi, który jest gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia. – mówił Maciej Figas, dyrektor Opery Nova, podczas konferencji prasowej w dn. 8 września. – Autorką scenografii i kostiumów będzie Maria Balcerek, znana bydgoskiej publiczności z Opowieści Hoffmanna Jacques'a Offenbacha. Reżyserię spektaklu powierzyliśmy Janinie Niesobskiej, która wcześniej przygotowywała u nas choreografię do Hrabiny Maricy i Manru. Jest to wybór w pełni świadomy, albowiem chcielibyśmy z racji dość płytkiego libretta, pokazać Barona cygańskiego w możliwie jak najbardziej atrakcyjnej formie, wykorzystującej przede wszystkim ruch sceniczny i choreografię.


W trzy kolejne weekendy w dniach 6-20 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Bydgoszczy odbędzie się druga edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”, organizowana pod hasłem „Magia muzyki i miejsca…”. Organizatorem Festiwalu jest zespół Barock Quartet.

Niekwestionowanym atutem festiwalu jest jego miejsce. Niebanalna, doskonała akustycznie sala – zabytkowa stacja pomp, usytuowana jest w otoczeniu ujęć źródlanej wody (stąd między innymi nazwa festiwalu). Ta wpisana do Rejestru Zabytków sala, będąca perełką architektury przemysłowej, należy do bydgoskich Wodociągów – głównego partnera i mecenasa festiwalu. Miejsce to stwarza wyjątkową atmosferę, idealną do odbioru muzyki kameralnej. Koncerty odbywać się będą wieczorną porą, przy lampce wina.

Program Festiwalu wypełnią wielkie dzieła światowej kameralistyki w wykonaniu doskonałych muzyków, na co dzień koncertujących w najlepszych salach Europy. Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 6 listopada, zagrają Kwartet Prima Vista oraz gospodarze festiwalu – zespół Barock Quartet. Muzycy Prima Vista zaprezentują Nokturn op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina oraz Kwartet d-moll jego nauczyciela - Józefa Elsnera. W drugiej części koncertu połączone zespoły wykonają bardzo rzadko słyszany w Polsce Oktet A-dur op.17 Nielsa Gade, duńskiego kompozytora epoki romantyzmu. W niedzielę, 7 listopada, festiwalowej publiczności zaprezentuje się kwintet dęty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W programie koncertu znajdzie się 6 Bagatel na kwintet dęty węgierskiego kompozytora Gyorgy Ligetiego oraz St.Paul’s Suite Gustawa Holsta w wykonaniu muzyków z Barock Quartet. Koncert zakończy Nonet na smyczki i instrumenty dęte Louisa Spohra. Tydzień później, w sobotę 13 listopada wnętrza hali pomp wodociągowych wypełni muzyka barokowa i romantyczna. Tego wieczoru z towarzyszeniem Barock Quartet zagra utytułowany skrzypek Jan Stanienda. W programie koncertu znajdzie się Koncert d-moll na skrzypce i kwartet Feliksa Mendelssohna oraz Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Natomiast koncert niedzielny, 14 listopada, odbędzie pod znakiem wielkich emocji. W programie zaplanowano wielkie sekstety wielkich mistrzów – Johannesa Brahmsa B-dur op. 18 oraz Arnolda Schoenberga Verklärte Nacht op. 4. Ostatniego wieczoru, 20 listopada, publiczność będzie miała okazję wysłuchać kompozycji jednego z najwybitniejszych polskich twórców jazzowych – Włodzimierza Nahornego. Utwory do tekstów znakomitych polskich autorów: Kofty, Osieckiej, Młynarskiego, Wołka, Poniedzielskiego wraz z evergreenem, piosenką Jej portret - wykona Lora Szafran z towarzyszeniem tria jazzowego – Nahorny – Biskupski – Bogdanowicz i muzyków Barock Quartet.

Bilety do nabycia w salonach Empik i na portalu www.ticketpro.pl

Strona internetowa festiwalu www.muzykauzrodel.art.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

ZOBACZ: folder Festiwalu - plik pdf


Dziesiąta edycja Poznańskich Dni Verdiego odbędzie się w dniach 6-21 listopada 2010 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Coroczną zasadą konstruowania Dni jest premiera kolejnej inscenizacji któregoś z dzieł Giuseppe Verdiego, a następnie prezentacja wielu jego oper pozostających w stałym repertuarze sceny. Teatr Wielki w Poznaniu jako jedyny na świecie może się poszczycić przedstawianiem kilkunastu dzieł mistrza z Busseto, prezentowanych dzień po dniu. Tegoroczna nowa produkcja to Rigoletto z udziałem Andrzeja Dobbera, którego będziemy mogli podziwiać na scenie teatru 7 listopada 2010 roku. Warto zaznaczyć, że w roku Jubileuszu 100-lecia Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w ramach prezentu urodzinowego, Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego zainauguruje Festiwal koncertowym wykonaniem opery Giovanna d’Arco – dzieła nieobecnego dotychczas na deskach poznańskich instytucji muzycznych. W obsadzie koncertu znaleźli się m.in. Wioletta Chodowicz, Andrea Giovannini i Artur Ruciński. W wydarzeniu tym weźmie udział także Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu. Całość poprowadzi Łukasz Borowicz. W programie tegorocznych Poznańskich Dni Verdiego, z jubileuszową dedykacją, znajdzie się także gościnny występ zespołów Opery Wrocławskiej ze spektaklem Falstaff, pod kierownictwem muzycznym dyrektor tamtejszej sceny Ewy Michnik i w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Zespół poznańskiego Teatru Wielkiego zaprezentuje ponadto dzieła Giuseppe Verdiego, cieszące się dużym uznaniem krytyki i publiczności – Ernani, Stiffelio, Makbet – w których wystąpią między innymi Aquiles Machado, Iano Tamar, Vittorio Vitelli. Festiwal zakończy Trubadur w wykonaniu koncertowym z udziałem Ewy Podleś. Ponadto, dla melomanów wielkich scen zespołowych, podczas „Koncertu Chórów Verdiowskich” wykonane zostaną najsłynniejsze fragmenty chóralne.
Podobnie jak w zeszłym roku i w wydaniu jubileuszowym Festiwalu nie zabraknie happeningów dla najmłodszych, ukrytych pod tytułem „Mały Dzień Verdiego” oraz imprez towarzyszących, wśród których między innymi wieczory klubowe z muzyką Verdiego oraz tematyczne „Kolacje Verdiowskie” w poznańskiej restauracji „Waga”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza na XVI edycję Sądeckiego Festiwalu Muzycznego „Iubilaei Cantus”, który odbędzie się w dniach 6-13 listopada 2010 roku.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się nietypowo, bo od uroczystości otwarcia nowego budynku Galerii Sztuki. Muzycznym akcentem na otwarcie obiektu będzie koncert Jarosława Śmietany i brytyjskiej wokalistki Z-Star z towarzyszeniem zespołu. W bardzo bogatym programie Festiwalu ponadto m.in. koncert muzyki filmowej Michała Lorenca (7 listopada), koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej (8 listopada), opera La Serva Padrona (9 listopada), tradycyjny już koncert Viva Polonia (11 listopada) oraz "Poems of Chopin" - widowisko muzyczno-baletowe z okazji Roku Chopinowskiego (13 listopada).

Szczegółowy program na stronie www.mcksokol.pl


Ingolf Wunder (na zdjęciu) – austriacki pianista, zdobywca II nagrody tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz dwóch nagród specjalnych: Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji op. 61, wystąpi 6 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej. Artysta wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego zagra Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

W pierwszej części koncertu zabrzmi natomiast Fanfara festiwalowa Justyny Kowalskiej (ur. 1985), Pieśni księżniczki z baśni op. 31 Karola Szymanowskiego (partia sopranu solo w wykonaniu Agaty Zubel) oraz III Symfonia na trąbkę i orkiestrę wspomnianej Agaty Zubel - aktualnego kompozytora-rezydenta Filharmonii Krakowskiej. Na trąbce zagra Marco Blaauw.

Ingolf Wunder wystąpi także wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego podczas uroczystego koncertu, jaki odbędzie się 24 listopada 2010 roku w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu. W programie - obok Koncertu fortepianowego e-moll Chopina zabrzmi Uwertura Bajka Moniuszki i IV Symfonia Schumanna.


Kamiński - Piasek In Memoria - Koncert poświęcony Faustynowi Piaskowi w 55. rocznicę śmierci i Marcinowi Kamińskiemu w 20. rocznicę śmierci odbędzie się w sobotę, 6 listopada 2010 roku o godz. 17 w sali widowiskowej siedziby Dzieci Płocka (ul. Jachowicza 34) w Płocku. Wystąpią: Trio Appassionato: Ewa Chomicz -Wtsocka - fagot, Danuta Long - fortepian, Krzysztof Drzemicki - klarnet oraz Tadeusz Trojanowski - fortepian, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka. W programie prawykonania kompozycji Tadeusza Trojanowskiego inspirowanych utworami Faustyna Piaska i Marcina Kamińskiego oraz Kołysanka z Tryptyku Płockiego Marcina Kamińskiego i Piosenki Faustyna Piaska. Słowo o Faustynie Piasku wygłosi ks. prof. dr hab. Michał Grzybowski. Prowadzenie Lidia Maria Trojanowska.


Koncertowa wersja opery Manru Ignacego Jana Paderewskiego zabrzmi w dniu 150. rocznicy urodzin kompozytora 6 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wykonawcami koncertu, dedykowanemu jednocześnie poznańskiemu Teatrowi Wielkiemu w 100. rocznicę powstania, będą soliści: Magdalena Barylak - sopran (Ulana), Monika Ledzion - mezzosopran (Cyganka Aza), Rafał Bartmiński - tenor (Manru), Adam Kruszewski - baryton (Urok) i Dariusz Machej - bas (Cygan Oroz) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Straszyńskiego.

Manru - jedyne dzieło sceniczne Paderewskiego jest pierwszym w polskiej twórczości operowej dramatem muzycznym. To poruszająca historia nieszczęśliwej miłości, ale także różnic społecznych i nietolerancji. Prapremiera opery miała miejsce w Königliches Opernhaus w Dreźnie 29 maja 1901 roku pod kierownictwem Ernesta von Schucha i w obecności kompozytora, a także wielu znamienitych gości, m.in. Teodora Leszetyckiego i Hugo Wolffa. Dekoracje do przedstawienia wykonane zostały na podstawie szkiców zakopiańskich, a część kostiumów sprowadzono bezpośrednio z Zakopanego. Kilka dni później, 8 czerwca 1901 roku odbyła się premiera dzieła w Teatrze Miejskim we Lwowie, pod dyrekcją Francesco Spetrino, także w obecności kompozytora oraz m.in. Heleny Modrzejewskiej. W Dreźnie opera Paderewskiego odniosła ogromny sukces, ale we Lwowie spotkała się wręcz z entuzjastycznym przyjęciem. Mimo to, już w 1904 roku dzieło prawie na trzydzieści lat popadło w zapomnienie. Na sceny powróciło dopiero w 1930 roku.


Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu zaprasza w sobotę, 6 listopada 2010 roku o godz. 18.00 do Opery Śląskiej na spektakl baletowy Chopiniana, jeden z najsłynniejszych baletów znakomitego choreografa Baletów Rosyjskich - Michaiła Fokina, do muzyki Fryderyka Chopina, w instrumentacji Aleksandra Głazunowa. W partiach solowych zatańczą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu: Aleksandra Gryś, Marta Kurkowska, Marta Sampolska i Adam Myśliński. W drugiej części wieczoru pod tytułem Tańczymy Chopina zobaczymy m.in. Balladę w choreografii Katarzyny Aleksander-Kmieć i Larghetto w choreografii Beaty Wrzosek.

Spektakl Chopiniana, przygotowany z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora, połączył we współpracy pedagogów i uczniów wszystkich polskich, państwowych szkół baletowych. Powstał przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Zaprezentowany zostanie we wszystkich miastach – siedzibach szkół: w Bytomiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Część drugą wieczoru wypełnią układy choreograficzne do muzyki Chopina, przygotowane samodzielnie przez każdą ze szkół w swoim ośrodku.

Więcej


XI Festiwal Muzyczne Konfrontacje, przypadający w „Roku Chopinowskim”, odbędzie się w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku w dniach 7 listopada – 12 grudnia 2010 roku pod hasłem Od Chopina do Lutosławskiego. Jego ideą jest prezentacja (konfrontacja) wybranych dzieł Chopina oraz utworów muzyki solowej i kameralnej najwybitniejszych kompozytorów polskich żyjących po Chopinie (od postromantyzmu po współczesność), nawiązujących do chopinowskiej poetyki i ekspresji.

 Miejscem Festiwalu jest już po raz jedenasty Stawisko – Dom Jarosława Iwaszkiewicza, najwybitniejszego wśród pisarzy badacza twórczości Chopina, a także znawcy i interpretatora szeregu ważnych zjawisk w historii kultury muzycznej. Wśród kompozytorów polskich, których dzieła będą prezentowane podczas XI Festiwalu w zestawieniu z utworami Chopina, znajdą się: Juliusz Zarębski, Henryk Wieniawski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski. Każdy tego rodzaju wybór nie jest i nie może być do końca obiektywny, koncentruje się jednak z pewnością wokół nazwisk i utworów twórców żyjących w różnych epokach po Chopinie, dla których chopinowskie idee były i są obecne, żywe, ponadczasowe, stanowiły niejednokrotnie impuls, inspirację, rezonowały w różnych sferach ich muzycznych dokonań. Stosunek Lutosławskiego do Chopina jako do wizjonera, wyznaczającego nowe drogi rozwoju muzyki kolejnych epok ma znaczenie i wymiar symboliczny; tak należy odczytywać obecność nazwiska największego wśród twórców muzyki polskiej XX wieku w tytule Festiwalu.

Wybrane dzieła Chopina oraz utwory muzyki solowej i kameralnej Zarębskiego, Wieniawskiego, Karłowicza, Szymanowskiego, Góreckiego i Lutosławskiego interpretować będą podczas XI Festiwalu „Muzyczne Konfrontacje” najwybitniejsi, znani artyści: Szabolcs Esztényi, Piotr Pławner i Maria Szwajger-Kułakowska, Jadwiga Rappe i Mariusz Rutkowski, kwartet Wilanów, Royal String Quartet. Wystąpią także najmłodsi wykonawcy: Joanna Freszel i Marek Bracha. Atrakcją będzie zarówno muzyka kreowana przez kompozytora, pianistę, wybitnego muzyka-improwizatora – Szabolcsa Esztényi, jak i możliwość posłuchania piosenek (przebojów z lat pięćdziesiątych) Witolda Lutosławskiego, podpisywanych pseudonimem Derwid, w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego. Odbędą się także spotkania z improwizującymi kompozytorami oraz muzykami z kręgów alternatywnych, tworzących grupę „Kawalerowie Błotni”. W muzyce powstającej „na żywo” podejmują oni próbę przełożenia wybranych utworów Chopina na współczesny język dźwiękowy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie, tradycyjnie, wystawa plastyczna – tym razem malarstwa i rysunku Hilarego (Hilarego Krzysztofiaka: 1926-1979), artysty o szczególnej poetyckiej i muzycznej wrażliwości, przez wiele lat związanego z dwutygodnikiem „Ruch Muzyczny”.

XI „Muzyczne Konfrontacje” odbywają się w roku, w którym mija 30 lat od śmierci Jarosława Iwaszkiewicza. Szczególnym podkreśleniem i uczczeniem tej rocznicy będzie epilog Festiwalu: „Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza”, skomponowana specjalnie na tę okazję przez Włodka Pawlika, a wykonywana przez wybitnych muzyków jazzowych - Lorę Szafran, Marka Bałatę i Włodek Pawlik Trio. W programie tego literacko-muzycznego spektaklu nie zabraknie akcentów chopinowskich, tj. poezji Gospodarza Stawiska, poświeconej Chopinowi.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy odbędzie się w dniach 7-21 listopada 2010 roku. Wydarzenie zainauguruje koncert w wykonaniu duetu fortepianowego Genova & Dimitrov, w którego interpretacji usłyszymy utwory Ravela, Chopina, Arenskiego, Gershwina i Patrona Konkursu.

Przesłuchania eliminacyjne miały miejsce w maju i czerwcu 2010 roku w ośmiu miastach świata: Moskwie, Hanowerze, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie, Tokio, Seulu i Shenzhen. W ich wyniku do udziału w konkursowych przesłuchaniach w Bydgoszczy zakwalifikowano 46 pianistów z 13 krajów. Konkurs im. I. J. Paderewskiego pozwala jego uczestnikom na wykonanie wybranego przez siebie repertuaru. W ten sposób organizatorzy pragną dać jego uczestnikom możliwość zaprezentowania swojej osobowości artystycznej, wyobraźni i indywidualności. Wymogiem regulaminowym jest jedynie włączenie do programu II etapu jednego lub dwu utworów Patrona Konkursu, w III etapie – wykonanie jednego z podanych w Regulaminie kwintetów fortepianowych (z Kwartetem Śląskim), a w finale – jednego z zaproponowanych koncertów fortepianowych (z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego). Pianistów oceniać będzie Jury w składzie: Piotr Paleczny – przewodniczący (dyrektor artystyczny Konkursu), Alexander Braginsky (USA), Andrea Bonatta (Włochy), Peter Frankl (Wielka Brytania), Bernd Goetzke (Niemcy), Choong-Mo Kang (Korea), Heinz Medjimorec (Austria), Noriko Ogawa (Japonia), Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska), Wojciech Świtała (Polska) i Michaił Voskresenskiy (Rosja). Główną nagrodą w Konkursie jest 30.000 euro. Zwycięzcę Konkusu poznamy 20 listopada, a dzień później odbędzie się Koncert Laureatów.


Instytucja Promocji i Upowszechniania SILESIA zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Jasińskim, wybitnym pianista, pedagogiem, i przewodniczącym Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które odbędzie się 7 listopada 2010 roku o godz. 12.00 w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach (ul. Wita Stwosza 16). Usłyszymy refleksje na temat twórczosci Chopina, fenomenu jego muzyki i jej interpretacji przez pianistów uczestniczących w zakończonym niedawno XVI Konkursie Chopinowskim.
Wsród publicznosci obecnej na spotkaniu rozlosowana zostanie książka pt. Andrzej Jasiński. Człowiek i artysta.


Koncert muzyki współczesnej z cyklu „contem.ucha” odbędzie się we wtorek, 9 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi TWOgether Duo czyli wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz, a w ich wykonaniu usłyszymy nowe kompozycje, w większości im dedykowane: Discours Dariusza Przybylskiego, Kooperatywa II Wojciecha Ziemowita Zycha (prawykonanie), Hypopnea na akordeon solo Wojciecha Blecharza, Surrounded music Rafała Janiaka, Labirynt Zbigniewa Bargielskiego, Rhythms of doubt Mikołaja Majkusiaka, Preludium, Postludium i Psalm Hanny Kulenty oraz Wariację Sacherowską na wiolonczelę solo Witolda Lutosławskiego.

Muzycy TWOgether Duo współpracują od 2007 roku. Chociaż w ich repertuarze znajdują się utwory różnych epok i stylów, to szczególne miejsce zajmują w nim utwory pisane specjalnie dla duetu. Rzadko spotykane połączenie akordeonu i wiolonczeli przydaje transkrypcjom muzyki klasycznej nowych walorów estetycznych oraz brzmieniowych i spotyka się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert „Pieśni dla dwojga” – historię związku dwojga ludzi, ich erotycznej fascynacji, sercowych rozterek i życiowych perturbacji, opowiedziana muzyką polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Usłyszymy m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Stefana Kisielewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Eugeniusza Pankiewicza, zaś wśród autorów słów znajdą się Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, William Szekspir, Heinrich Heine, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Adam Asnyk i Konstanty Ildefons Gałczyński. Zabrzmią też chopinowskie interludia – Nokturn b-moll op. 9 nr 1 i Walc As-dur op. 69 nr 2 – w niecodziennych gitarowych opracowaniach. Tę muzyczną opowieść o miłości przedstawią: Justyna Stępień (sopran) i Rafał Grozdew (tenor) z towarzyszeniem Antona Biruli (gitara romantyczna) i Anny Kowalskiej (lutnia) oraz Dagmary Dudzińskiej przy fortepianie. Krótkiego wprowadzenia dokona dr Tomasz Baranowski (Instytut Muzykologii UW).
Koncert „Pieśni dla dwojga” odbędzie się 9 listopada 2010 roku (wtorek) o godz. 18.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów UW (Krakowskie Przedmieście 32).


Muzyka Teodora Leszetyckiego (na zdjęciu) wypełni program recitalu fortepianowego, zorganizowanego z okazji 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego we wtorek, 9 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W wykonaniu Huberta Rutkowskiego usłyszymy 8 kompozycji wybitnego pianisty i nauczyciela Paderewskiego - Balladę wenecką op. 39 nr 1, Six Meditations op. 19, Arię op. 36 nr 1, Hommage à Czerny, Toccatę, Hommage à Schumann, Fantasiestück, Hommage à Chopin. Na zakończenie zabrzmi Sonata es-moll op. 21 Paderewskiego.
„Nie znałem i do dziś dnia nie znam nikogo, kto by mu dorównał. Nikt absolutnie nie może się z nim porównywać. Jako pedagog – olbrzym, wobec którego wszyscy inni są tylko karłami." Tak o swoim mistrzu Teodorze Leszetyckim wyrażał się jeden z jego najsławniejszych uczniów, Ignacy Jan Paderewski. Często zapomina się jednak, że Leszetycki był również kompozytorem. Jego dzieła pisane z myślą o własnych występach i dedykowane sławnym uczniom stanowią niezwykle ciekawy dokument gustów i oczekiwań epoki, w której powstawały i nadal mogą zachwycać oryginalną inwencją i nagromadzeniem niezwykłych środków pianistycznych.


W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 2010 roku o godz. 19.00 Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert symfoniczny w całości wypełniony muzyką polską. Usłyszymy Koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza z Konstantym Andrzejem Kulką w roli solisty oraz Fantazję polską Ignacego Jana Paderewskiego (którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy 6 listopada) z ukraińską pianistką Mariyą Kim, zwyciężczynią VI Międzynarodowego Konkursu im. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004). Koncert dopełnią fragmenty z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego – utworu, który w dwudziestowiecznym duchu reinterpretuje ideę narodowego stylu w muzyce, i który jako pierwszy rozsławił poza Polską motywy podhalańskiego folkloru. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jakub Chrenowicz, ubiegłoroczny absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie Jerzego Salwarowskiego (dyplom z wyróżnieniem), w bieżącym sezonie pełniący funkcję asystenta dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, Antoniego Wita.


W czwartek, 11 listopada 2010 roku o godz.18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) odbędzie się koncert muzyki polskiej. Utwory Chopina, Elsnera, Karłowicza, Moniuszki i Bairda wykonają: Adam Kruszewski – baryton i Emilian Madey – fortepian.


Koncert z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Andrzeja Zwarycza - kierownika sekcji klarnetów w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się 12 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Jeleniej Górze. Wspólnie z Jubilatem wystąpi klarneciesta Bartosz Kolendo oraz zespół A quattro i goście. W programie: Kwintet klarnetowy A-dur KV 581 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Kwintet klarnetowy B-dur op. 343 Carla Marii von Webera oraz Muzyka w trzech częściach na klarnet i kwartet smyczkowy Jakuba Zwarycza.


Jesienną odsłonę Festiwalu Mazovia Goes Baroque wypełnią trzy projekty: projekt IV – w dniach 12-14 listopada 2010 roku (Warszawa, Płock), projekt V – 25-28 listopada 2010 roku (Warszawa, Radziejowice, Łochów) i projekt VI – 10-13 grudnia 2010 roku (Warszawa, Płock).

Gośćmi cyklu będą trzy znakomite skrzypaczki. Francuzka, Alice Piérot, była pierwszą, długoletnią koncertmistrzynią Les Musiciens du Louvre Marka Minkowskiego oraz liderką Le Parlement de Musique Martina Gestera. Z czasem coraz więcej uwagi poświęcała projektom solowym i kameralnym, a nagrania których dokonała z klasycznym kwartetem AdFontes (Haydn, Gossec) oraz z barokowymi składami Les Veilleurs de Nuit (Biber) oraz Les Nieces de Rameau (CPE Bach) należą do fonograficznej klasyki. Od kilku lat jest koncertmistrzem orkiestry Le Concert Spirituel Hervé Niqueta, a swoje pasje kameralistyczne realizuje w trio AnPaPié, z którym wystąpi na warszawskim festiwalu. Reprezentantką młodszego pokolenia francuskiej barokowej wiolinistyki jest Amandine Beyer. Liderowała wielu francuskim orkiestrom, by w końcu założyć swój własny zespół Gli Incogniti, którego nagrania elektryzują od kilku lat francuską i europejską scenę muzyczną. Wiolinistykę niemiecką reprezentować będzie Midori Seiler, koncertmistrzyni i solistka Akademie für alte Musik Berlin oraz belgijskiej orkiestry Anima Eterna. Przez wielu obserwatorów sceny muzyki dawnej uznawana jest za najoryginalniejszego muzyka grającego dzisiaj na skrzypcach historycznych.
Z Kanady przyjedzie również duet viol da gamba, Les Voix Humaines. Tworzą je Susie Napper i Margaret Little, niezrównane interpretatorki francuskiej i niemieckiej muzyki gambowej. Tylko geograficznym dystansem można tłumaczyć fakt, że w Europie nie cieszą się sławą porównywalną ze sławą wielkich europejskich wirtuozów. W Kanadzie Les Voix Humaines cieszą się wielką popularnością, co skłoniło je do stworzenia własnego festiwalu i ośmieliło do podejmowania wielu muzycznych eksperymentów z pogranicza różnych muzycznych stylistyk. Ostatnią z dam, które odwiedzą Warszawę i Mazowsze będzie Viva Biancaluna Biffi, włoska fidelistka i śpiewaczka, której towarzyszyć będą perkusjonista Simone Mongelli oraz organista Armando Illario. Artyści wykonają hiszpańskie i portugalskie cantigi, a Viva Biancaluna Biffi zaprezentuje swój solowy program poświęcony włoskim frottolom. Wreszcie dwóch gentelmanów obsesyjnie penetrujących tajemnice muzyki Jana Sebastiana Bacha. Duński klawesynista Allan Rasmussen na koniec tegorocznego festiwalu zagra Wariacje Goldbergowskie, natomiast francuski lutnista Eric Bellocq - dzieła lutniowe lipskiego kantora.

Uwaga: W związku z nagłą chorobą Vivy Biancaluny Bifffi, cantigi i frottole wykonają członkowie zespołu artystki: Armando Illario i Simone Mongelli.

Szczegółowe informacje na: www.mazoviabaroque.pl


Uroczysty koncery z okazji Święta Niepodległości Polski odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w dniu 12 listopada 2010 roku o godz. 19.00. Koncert ten ze względu na swą rangę i charakter objęty został honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podczas wieczoru wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą rektora Akademii Muzycznej w Krakowie – prof. Stanisława Krawczyńskiego. Solistami koncertu będą: pianistka Beata Bilińska oraz tenor Tomasz Kuk. W programie usłyszymy utwory wielkich polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki uwerturę Bajka oraz fragmenty oper Straszny dwór i Halka, Zygmunta Noskowskiego poemat symfoniczny Step oraz Ignacego Jana Paderewskiego Koncert fortepianowy a-moll. Wpisanie dzieła Paderewskiego w repertuar tego nadzwyczajnego koncertu jest zarówno hołdem dla wybitnego męża stanu, którego działalność polityczna w tak znaczący sposób wpłynęła na ukształtowanie wizerunku niepodległej Ojczyzny, jak i formą uczczenia rocznicy 150-lecia urodzin tego kompozytora, które przypadają na kilka dni przed datą koncertu (6 listopada).


Koncert na 40-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” odbędzie się 12 listopada 2010 roku o godz. 18:00 w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (przy ul. Bażyńskiego 6). Podczas koncertu Jubilaci zaprezentuje się w specjalnie przygotowanym repertuarze, stanowiącym podsumowanie doświadczeń i osiągnięć tancerzy i pieśniarzy ludowych stanowiących "Jantar". W programie: tańce z regionów lubelskiego, łowickiego i rzeszowskiego, a poza tym krakowiak, oberek dziewcząt, polka warszawska "Historia o.." oraz układ taneczny "Historia z zakresu Księstwa Warszawskiego". Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane będą autentycznymi folklorystycznymi tekstami. To wszystko w bogatej oprawie wizualnej - zespół wystąpi w przepięknych, bajecznie kolorowych i błyszczących strojach.


Po raz ostatni w jubileuszowym Roku Chopinowskim Filharmonia Krakowska zaprasza na mistrzowski recital pianistyczny. W sobotę, 13 listopada 2010 roku o godz. 18.00 na estradzie Filharmonii w Krakowie wystapi fascynujący chiński pianista - Jue Wang.
Urodzony w Szanghaju, od dziesiątego roku życia regularnie koncertuje zarówno w swoim ojczystym kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Jest zdobywcą pierwszego miejsca w Konkursie Pianistycznym im. Palomy O'Shea w Santander, za które otrzymał sowitą nagrodę pieniężną, nagranie dla Naxos, obszerny koncert oraz tournée recitalowe obejmujące ponad 100 występów w przeciągu czterech lat (wśród nich: debiut w Carnegie Hall oraz Wigmore Hall; recitale w Hannover NDR Hall, Bilbao Sociedad Filarmónica, Zaragoza Auditorio de Congresos w Hiszpanii, czy Salle Gaveau w Paryżu). Wang został również nagrodzony m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Maria Canals” w Barcelonie (I Nagroda i Złoty Medal), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leszetyckiego na Tajwanie (II Nagroda) i w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Światosława Richtera w Moskwie (III Nagroda). Obecnie Jue Wang jest profesorem na wydziale fortepianu w Szanghajskim Konserwatorium Muzycznym.
Podczas recitalu w Filharmonii Krakowskiej chiński pianista wykona kompozycje Maurice'a Ravela - Sonatinę oraz cykl Zwierciadła (Miroirs), Roberta Schumanna Intermezzo op. 26 nr 4 oraz Fryderyka Chopina Polonez As-dur op. 53 i Balladę f-moll. Koncert zakończy popisowy Polonez z opery Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego w transkrypcji Ferenca Liszta.


Burmistrz Miasta Zakopane oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zapraszają na Koncert Urodzinowy Ignacego Jana Paderewskiego z okazji Święta Niepodległości oraz 150-lecia urodzin Mistrza, który odbędzie się 13 listopada 2010 roku o godz. 17 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (ul. Krupówki 41). W programie Menuet G-dur op. 14, Album Tatrzańskie i Marsz Cyganów z opery Manru Paderewskiego oraz fragmenty Jego Pamiętników i przemówień, a także Andante spianato i Wielki polonez Es-dur Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu zabrzmią pieśni patriotyczne. Wykonawcami koncertu będą: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz soliści - duet fortepianowy Cezary Kwapisz i Michał Białk oraz Renata Guzik - flet i Krzysztof Łakomik - aktor Teatru Witkacego. Wstęp wolny.


Wieczór wspomnień w 5. rocznicę śmierci Waldka Wróblewskiego - kompozytora, aranżera i aktora – odbędzie się 13 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej. W programie kompozycje W. Wróblewskiego: Fanfary na 2 trąbki, Suita z muzyki do filmu „Stacja Józefa D.” oraz piosenki do słów m. in. Jana Jakuba Kolskiego, Krzysztofa Pulkowskiego, Barbary Łuszczyńskiej i fragmenty recitalu „Placebo”. Wśród wykonawców znajdą się: Marta Zięba – śpiew, Rafał Karasiewicz – fortepian, Piotr Słociński – akordeon, Paweł Zając – gitara, Jerzy Kwinta – gitara basowa, Anna Majkut-Polańska – śpiew, Andrzej Walus – fortepian, „FUTYMA QUINTET” w składzie: Cezary Futyma – obój, Dariusz Futyma – klarnet, Anna Osowska – skrzypce, Andrzej Bednarczyk – altówka, Kinga Chudzikowska – wiolonczela. Prowadzenie koncertu: Stanisław Wolski.

Waldemar Wróblewski (1959–2005) był artystą z najwyższej półki – wszechstronnym kompozytorem, aranżerem, aktorem. Przez wiele lat był członkiem zespołu teatru Misterium we Wrocławiu, gdzie tworzył jako kompozytor, ale także bardzo wyrazisty aktor. Zagrał główne role w filmach Krzysztofa Pulkowskiego Koncert oraz u boku Jana Nowickiego w Drugim Przyjściu. Stworzył muzykę do filmów Bidul i Zerwany Jacka Filipiaka, a także do seriali Świat według Kiepskich i Fala zbrodni. Współpracował z cenionymi reżyserami teatralnymi – Mają Kleczewską i Ewą Sokół-Maleszą. Jego warsztat muzyczny i umiejętność opowiadania dźwiękiem dostrzegł Jan Jakub Kolski i powierzył Waldkowi oprawę muzyczną nie tylko swoich filmów Pograbka i Szabli od Komendanta, ale również wszystkich swoich teatrów telewizji. Pokazał również Waldka jako aktora w Piosenkach polnych i okolicznych, w których stworzył on postać cygańskiego akordeonisty.


VIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2010 odbędzie się w dniach 1-3 października i 14-29 listopada 2010 roku w Łodzi.

 TANSMAN 2010 to przedsięwzięcie ukazujące działanie siły muzyki, która pozwala zrealizować prawdziwe międzykulturowe współdziałanie pomiędzy ludźmi różnych narodów i kultur. Punktem odniesienia dla realizacji założeń projektu jest wielokulturowe dziedzictwo przeszłości Łodzi oraz twórczość Aleksandra Tansmana, patrona wydarzenia, łodzianina i jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.
Głównymi gwiazdami festiwalu Tansman 2010 będą najwybitniejsi artyści świata realizujący poprzez muzykę międzykulturowe współdziałanie. Podczas festiwalu odbędzie się szereg koncertów symfonicznych i kameralnych, podczas których wystąpią artyści z kilkunastu krajów świata. Będzie to okazja do spotkania tradycji i awangardy, słuchacze będą mogli obcować z różnorodnymi formami interpretacji muzyki. Jak zawsze, melomani liczyć mogą także na spotkanie z twórczością Aleksandra Tansmana.
Tansman 2010 to również międzynarodowy konkurs o wyjątkowej formule, w tym roku adresowany do kompozytorów. W poprzedniej edycji kompozytorskiej w 2006 roku nadesłano 401 zgłoszeń! Podczas tej edycji w Jury zasiądą również jedni z najwybitniejszych kompozytorów świata: Zygmunt Krauze, Michael Nyman, Louis Andriessen, Helmut Lachenmann, Jose Manuel Lopez Lopez, Ana Lara, Aaron Kernis oraz Hwang Long Pan. Zapoznamy się przy tym z ich dorobkiem w ramach specjalnych koncertów monograficznych, co będzie jedną z atrakcji części festiwalowej projektu.
W tegorocznej edycji jednym z punktów programu jest także międzynarodowa konferencja poświęcona genius loci Łodzi pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.


Koncerty drugiej edycji Wawer Music Festival odbywać się będą od 12 września 2010 do 5 czerwca 2011 roku, o godz.17:30 w Busi-nessman Institute w Warszawie (ul.Trakt Lubelski 40a).
Idea festiwalu łączącego różne spojrzenia na muzykę klasyczną narodziła się w 2009 roku i jest konsekwentnie realizowana przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje prof. Jarosław Drzewiecki. Organizatorzy oferują spędzenie rodzinnego wieczoru w otoczeniu pięknej muzyki zrodzonej przez geniusz ludzkiego umysłu różnych epok, wzbogaconej ofertą wyrafinowanego menu, a wcześniej spa, basenu, sauny i salonu relaksu.
W ramach drugiej edycji Festiwalu usłyszymy blisko 100 artystów światowego formatu oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku wielkiej estradzie. Wawer Music Festival zostanie zainaugurowany plenerowym spektaklem „Taneczny Świat Chopina” w wykonaniu cenionego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” z Krakowa (12.09.2010). Podczas pierwszej niedzieli października (3.10.2010) wystąpi gwiazda światowej pianistyki – Tatiana Shebanowa, rzadko występująca publicznie, która jako jedyna w historii nagrała 2-krotnie komplet dzieł Chopina (na współczesnym fortepianie i na Erardzie z 1849 roku). Wraz z artystką spotka się na estradzie Krzysztof Kolberger, a w drugiej części wieczoru usłyszymy gwiazdę europejskiego jazzu – Konstantina Vilenskiego wraz z Vilensky Jazz Trio. Na koncert listopadowy (14.11.2010) zaproszenie przyjęli artyści z Lwowa na czele z wielkim skrzypkiem, dyrygentem - prof. Igorem Pylatyukiem, Rektorem Akademii Muzycznej we Lwowie. Koniec roku przywitamy (12.12.2010) z Biesami i Czadami z Bieszczad. W programie „Raz na ludowo” wraz z chórem „Adoramus” pod dyrekcją Janusza Ostrowskiego wystąpi Zespół „Sanok” kierowany przez Janusza Podkula, który pokaże jak cenne są Bieszczady dla Polski. Piątym koncertem festiwalowym (09.01.2011) będzie muzyczna wizytówka kompozytora, gościa honorowego i wykonawcy w jednym – Waldemara Malickiego. Koncert lutowy tradycyjnie poświęcony zostanie Chopinowi (20.02.2011). Tym razem wystąpi najwybitniejszy wśród wybitnych, wychowawca blisko setki pianistów, w tym Krystiana Zimermana, kontynuator polskiej szkoły pianistycznej prof.Zbigniewa Drzewieckiego - prof. Andrzej Jasiński. W przerwie koncertu odbędzie się spotkanie z artystą-fotografikiem i autorem premierowego albumu Pianiści – Juliuszem Multarzyńskim. W marcu (6.03.2011) publiczność warszawska zostanie zaskoczona brzmieniem anielskich organów – największej na świecie i jedynej w Polsce harfy szklanej. Glass Duo Anny i Arkadiusza Szafrańców z Gdańska spotka się po raz pierwszy na estradzie z 6-osobową muzyczną rodziną Kaszubów z Poznania. Z kolei Małgorzata Walewska, której interpretacje dzieł Verdiego weszły do kanonu współczesnej sztuki wokalnej, wystąpi w kwietniu (3.04.2011), a w maju (8.05.2011) red. Bogusław Kaczyński zaprezentuje dwie młode, polskie gwiazdy – Joannę Jakubas (sopran) i Stanisława Drzewieckiego (fortepian). Wielkim finałem będzie koncert (05.06.2011) Serbskiej Orkiestry Akordeonowej z Nowego Sadu, która wykona klasyczny repertuar we współczesnych aranżacjach. Gościem honorowym wieczoru będzie od 40 lat promotor życia kulturalnego na Podkarpaciu – prof. Andrzej Smolik.


W niedzielę, 14 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Wieniawskiego 1) wystąpi Evgeni Bozhanov, laureat i jedna z największych indywidualności muzycznych zakończonego niedawno XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Artysta przybywa na zaproszenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W programie jego nadzwyczajnego koncertu, odbywającego się w ramach organizowanego przez Uczelnię cyklu "Wielkie recitale w Auli Uniwersyteckiej", zabrzmią utwory Fryderyka Chopina: Polonez-Fantazja As-dur op.61, Sonata h -moll op.58, Barkarola Fis-dur op.60, Rondo a' la Mazur F-dur op.5, Impromtu Ges-dur op.51, Mazurek cis- moll op.30 nr 4, Mazurek cis-moll op.41 nr 1, Mazurek cis-moll op.50 nr 3, Walc As-dur op.64 nr 3, Walc F-dur op.34 nr 3, Grande Valse brillante Es-dur op.18.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na listopadowe wydarzenia Roku Chopina na UW. Żwawe mazurki, śpiewne kujawiaki, melancholijne kurpiowskie pieśni i ogniste tańce z Podhala – to najpopularniejsze adaptacje polskiego folkloru. Koncert „vivace / cantabile / maestoso”, choć odbędzie się w Hallu Rektorskim Pałacu Kazimierzowskiego, będzie właśnie krótką wycieczką po Polsce i jej ludowych rytmach. Mazurki Fryderyka Chopina z opusów 17 i 30 zagra młody warszawski pianista Misza Kozłowski. Zabrzmią też mazurki Karola Szymanowskiego z op. 62. Chór Kameralny Collegium Musicum UW pod dyrekcją Andrzeja Borzyma zaśpiewa oparte na podhalańskim folklorze pieśni do słów Jana Kasprowicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz czerpiące z ludowej poezji i melodyki utwory Romualda Twardowskiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Koncert odbędzie się 15 listopada 2010 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 w Pałacu Kazimierzowskim UW (Krakowskie Przedmieście 26/28).


Katedra Kompozycji i Studio Muzyki Elektroakusstycznej Akademii Muzycznej w Krakowie zapraszają w poniedziałek, 15 listopada 2010 roku o godz. 19.00 do Sali Koncertowej Akademii na koncert muzyki elektroakustycznej pamięci Profesorów Krystyny Moszumańskiej-Nazar i Józefa Patkowskiego. Wystąpią: Kazimierz Dawidek – obój, Bartłomiej Gliniak - interpretacja warstwy komputerowej oraz Mateusz Bień, Magdalena Długosz i Mateusz Kobiałka - realizacja techniczna i reżyseria dźwięku. W programie:
Krystyna Moszumańska-Nazar Serpentine na obój solo (1997)
Arne Nordheim Solitaire (1974)
Anna Zawadzka-Gołosz Glissbigliando na obój i taśmę (1997)
Karlheinz Stockhausen Gesang der Jünglinge (1955-56)
Magdalena Długosz BisAkordaR (2010) - prawykonanie
Marek Choloniewski ...nothing? kompozycja radiowa (2010) - prawykonanie wersji koncertowej
Iannis Xenakis Bohor (1962)


W czwartek, 18 listopada 2010 roku o godz.18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) odbędzie się koncert współczesnej muzyki polskiej. Utwory Piotra Perkowskiego, Witolda Rudzińskiego i Piotra Mossa wykonają zaproszeni artyści: Jadwiga Rappé – alt, Maciej Grzybowski – fortepian, Dobrosława Siudmak – skrzypce, Igor Kabalewski – altówka, Karol Marianowski – wiolonczela, Krzysztof Zbijowski – klarnet.


Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza 18 listopada 2010 roku o godz. 19.00 na koncert "Wielcy emigranci" poświęcony twórczości kompozytorów, którzy w 1938 roku, po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy musieli opuścić swoją ojczyznę i rozpocząć życie na emigracji. Wybrani kompozytorzy-reprezentanci to tylko część z tych, których spotkał ten sam los: Joseph Horovitz (ur. 1926 w Wiedniu, żyje w Wielkiej Brytanii, jest obywatelem brytyjskim), Erich Wolfgang Korngold (ur. 1897 w Brnie, Austro-Węgry, zm. 1957 w Los Angeles, kompozytor austriacko-amerykański), Ernst Krenek (na zdjęciu - ur. 1900 w Wiedniu, zm. 1991 w Palm Springs, USA), Marcel Rubin (ur. 1905 w Wiedniu, emigrował przez Francję do Meksyku, skąd wrócił do Wiednia w 1947, zm. 1995 w Wiedniu), Erich Zeisl (ur. 1905 w Wiedniu, zm. 1959 w Los Angeles). Usłyszymy znakomite utwory, w większości utrzymane w konwencji tonalności: nasycone ekspresją dwa kwartety smyczkowe - Korngolda i Horovitza, pieśni Rubina, sonatę fortepianową Kreneka, trio na rzadko spotykany skład -altówka, flet, harfa - Zeisla i jego sonatę wiolonczelową - w wykonaniu młodych studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.


Piąta Gdańska Jesień Pianistyczna odbędzie się w dniach 19-28 listopada 2010 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z okazji obchodów Roku Chopina tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie przede wszystkim muzyce Fryderyka Chopina i jemu współczesnych. Program Jesieni wypełni 5 recitali fortepianowych, 2 koncerty symfoniczne i jeden jazzowy. Wśród zaproszonych pianistów znaleźli się: Natalia Pasiecznik (19 listopada), Beata Bilińska (20 listopada), Kevin Kenner (21 listopada), Jewhen Rżanow (22 listopada), Leszek Możdżer (23 listopada), Andriej Shibko (24 listopada), Eugen Indjic (28 listopada) oraz Lukas Geniušas - laureat II Nagrody i Nagrody za najlepsze wykonanie poloneza na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina w Warszawie (26 listopada).

Więcej


W dniach 19 i 20 listopada 2010 roku w Warszawie odbędzie się VI Warszawski Festiwal Gitarowy. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie John Williams, który gościć będzie w Polsce po raz pierwszy, a wystapi z solowym programem już pierwszego dnia. Drugiego dnia festiwalu zwanego Dniem Joaquina Rodrigo, usłyszeć będzie można cztery najsławniejsze koncerty Joaquina Rodrigo w wykonaniu polskich wirtuozów: Marcina Dylli, Łukasza Kuropaczewskiego, Andrzeja Olewińskiego, Aleksandra Wilgosa oraz Chopin Guitar Quartet. Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jacka Rogali.


Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jerzego Hellera w Głuchołazach zaprasza na festiwal "Głuchołaskie Wieczory Chopinowskie", organizowane w związku z obchodami Roku Chopinowskiego. Koncerty odbędą się w dniach 9 i 16 października oraz 20 listopada 2010 roku. W programie utwory Fryderyka Chopina oraz jemu współczesnych – Juliana Fantany, Józefa Elsnera i Ignacego Dobrzyńskiego. Wystąpią: Agnieszka Niewiadomska – sopran i Szymon Blaszyński – fortepian (9 października), Warszawskie Trio Fortepianowe w składzie: A. Gębski, A. Wróbel i J. Maklakiewicz (16 października) oraz Janusz Olejniczak – fortepian (20 listopada).
 Koncerty odbędą się w sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Głuchołazach. Początek o godz. 16.00.


Koncert muzyki żydowskiej Shalom Alejchem z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Darka Wójcika połączony z promocją płyty CD odbędzie się w sobotę, 20 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46/47). Wystąpią: Darek Wójcik – śpiew & Pojln Klezmer Quartett w składzie: Marta Nanowska – skrzypce, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Wojciech Czapliński – klarnet i Andrzej Nanowski – fortepian. Prowadzenie koncertu - Stanisława Grażyńska. W programie popularne pieśni żydowskie w języku yiddish, hebrajskim i polskim m.in. A Idishe Mame, Bublitchy, Chasider Tanz, Dona,dona, Hawa Nagila, Kinder-yorn, Tumbalalayke, Stetele Belz, Shalom Alejchem.
Pieśni i melodie składające się na program koncertu Shalom Alejchem to małe obrazki obyczajowe o wielkiej prostocie i sile wyrazu, o bardzo osobistej nucie. Czerpały one swe inspiracje ze starodawnych ludowych źródeł nasiąkając przez pokolenia duszą narodu żydowskiego. Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała i cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich. Z programu Shalom Alejchem powstała pierwsza autorska płyta Darka Wójcika z muzyką żydowską. Materiał pochodzi z koncertu zaprezentowanego w monumentalnej Synagodze w Tykocinie w dniu 5 lipca 2008 roku w ramach XV Jubileuszowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, którego twórcą i dyrektorem artystycznym, niezmiennie od 18 lat, jest znany wybrzeżowy artysta śpiewak – tenor Jacek Szymański.


Stowarzyszenie "Pro Musica Sacra" zaprasza na koncert polskiej muzyki barokowej, który odbędzie się 21 listopada 2010 roku o godz. 16:00 w kościele św. Kazimierza w Szczecinie (ul. Broniewskiego). Wystąpią: Anna Guz-Rosa – sopran, Liliana Górska – mezzosopran, Wojciech Winnicki – tenor, Tomasz Piętak – bas, Tomasz Witkowski – organy, instrumentaliści szczecińscy, Zespół Wokalny Agniculi i Zespół Wokalny Mirabilia Musica pod dyrekcją Łukasza Popiałkiewicza. W programie: Audite Mortales i Missa Pulcherrima B. Pękiela, Magnificat a 12 M. Zieleńskiego, Completorium G.G. Gorczyckiego oraz utwory organowe. Wstęp wolny.


Koncert Humoreski i iluminacje w wykonaniu Agaty Zubel (sopran) i Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą Ernsta Kovacica odbędzie się 21 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej.
Współpraca Ernsta Kovacica z Agatą Zubel, która rozpoczęła się od znakomitego koncertu w ramach festiwalu „Wratislavia Cantans” w 2009 roku (program szkoły wiedeńskiej), doczekała się wreszcie kontynuacji. Solistka wraz z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum wykona wokalno-instrumentalną suitę Benjamina Brittena Les Illuminations, do której teksty zaczerpnął kompozytor z cyklu wierszy pod tym samym tytułem pochodzącego z jedynego zbioru poezji Artura Rimbauda. Niesamowite, pisane pod wpływem alkoholu i haszyszu, surrealistyczne niemal wizje francuskiego poety znalazły genialnego interpretatora w Brittenie – muzyka nie tylko oddaje nastrojowy klimat wyjątkowo trudnej poezji, lecz zespala się także ściśle z tekstem. Podczas koncertu zabrzmią także utwory najwybitniejszego kompozytora fińskiego – Sibeliusa oraz Preludia i Fuga Witolda Lutosławskiego, które znajdą się na najnowszej płycie w cyklu wydawanym przez Filharmonię Wrocławską – Witold Lutosławski. Opera omnia.


Koncert WIENIAWSKI – prolog…, promujący XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, odbędzie się 22 listopada 2010 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na 300 dni przed XIV Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego (8-23 października 2011), na warszawskim koncercie zaprezentuje się młode pokolenie jego gwiazd: przewodniczący jury konkursowego Maxim Vengerov w roli dyrygenta oraz zwyciężczynie dwóch poprzednich edycji: Alena Baeva i Agata Szymczewska. Artystom towarzyszyć będzie jedna z najmłodszych, ale już uznanych polskich orkiestr symfonicznych Sinfonia Iuventus. W programie: Uwertura Leonora III op. 72b Ludwiga van Beethovena, Koncert skrzypcowy d-moll op. 77 Jean Sibeliusa (Alena Baeva) i Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa (Agata Szymczewska).

Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Nadzwyczajny koncert symfoniczny w ramach Jubileuszu 75-lecia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się 22 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi Jerzy Semkow, a w programie znajdą się dwie Piąte Symfonie - Beethovena i Czajkowskiego.
WSTĘP WOLNY za okazaniem bezpłatnych biletów, które odbierać można od 2 listopada w Centrum Promocji i Informacji Opery Narodowej, Pl. Teatralny 1 (lewe skrzydło, hol kas przedsprzedaży) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00.


Dla fagocistów Wrocław to miasto szczególne. Niegdyś przebywał tu Weber – twórca dwóch sztandarowych dzieł fagotowych – Koncertu F-dur op. 75 oraz Andante i ronda węgierskiego op. 35. Z wrocławskiej Akademii Muzycznej wywodzi się wielu czołowych fagocistów polskich i właśnie tutaj narodził się pomysł zorganizowania Ogólnopolskiego Konkursu Fagotowego im. Carla Marii von Webera, którego inicjatorem i twórcą jest prof. Czesław Klonowski. Laureaci konkursu biorą udział w koncertach z towarzyszeniem orkiestry, a także w recitalach, co przyczynia się do popularyzacji tego pięknego, ale tak rzadko prezentującego się w grze solowej instrumentu. Podczas recitalu fagotowego na zakończenie IV edycji Konkursu - 22 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Wrocławskiej usłyszymy pochodzące z różnych epok i prezentujące różne style dzieła na fagot i fortepian, a zabrzmią one w wykonaniu fagocistek: Alicji Kieruzalskiej, Emilii Jarmoszewicz i Katarzyny Zdybel oraz pianistki Katarzyny Kluczewskiej. Warto przypomnieć, że Katarzyna Zdybel (na zdjęciu), która jest zwyciężczynią wielu konkursów, w październiku i listopadzie 2010 sięgnęła po nowe laury podczas konkursów we Włoszech – pierwszą nagrodę na IV Konkursie Fagotowym G. Rossiniego w Pesaro oraz pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków w Chieri.


Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Musikkakademi Oslo ANS i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zapraszają na cykl spektakli operowych w ramach Projektu Funduszu Wymiany Kulturalnej „Fidelio. Pamięci Holokaustu”, które odbędą się w pięciu miastach:
  • Wrocław - Opera Wrocławska: 22 listopada 2010 godz. 19.00
  • Lublin - Teatr Muzyczny: 26 listopada 2010 godz. 19.00
  • Warszawa - Teatr Dramatyczny: 28 listopada 2010 godz. 19.00
  • Łódź - Teatr Wielki: 29 listopada 2010 godz. 19.00
  • Kraków – Teatr im. J. Słowackiego: 6 grudnia 2010 godz. 19.00

Wystąpią: Katarzyna Hołysz – Leonore, Ana Puche Rosado – Marzeline, Markus Ahme – Florestan, Przemysław Firek – Rocco, Peteris Eglitis – Pizzaro, Mateusz Zajdel – Jaquino, Grzegorz Pazik – Don Fernando, Piotr Sułkowski – dyrygent, Chór Polskiego Radia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Julia Pevzner – reżyser, Martha Smith, Haakon Smith – autorzy projektu, Hanna Bieluszko – aktorka, Franciszek Dąbrowa / Piotr Konstanty – chłopiec.