Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dnia 1 listopada 2010 roku o godz. 20.00 w krakowskim Kościele Św. Katarzyny zabrzmi Requiem W.A. Mozarta. Wystąpią: Jolanta Kowalska – sopran, Agnieszka Monasterska – alt, Karol Kozłowski – tenor, Marek Rzepka – bas oraz Capella Cracoviensis pod batutą niemieckiego dyrygenta Andreasa Speringa.


VIII Pomorskie Zaduszki Artystyczne odbędą się 3 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Jana w Gdańsku. W programie Requiem Pomorskie w wykonaniu solistów: Magdaleny Rybickiej – mezzosopran i Leszek Skrla – baryton oraz Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej z towarzyszeniem Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego. Dyryguje Aleksander Gref. Nieobecnych przywołają: Dorota Lulka i Grzegorz Wolf, epitafia - Tadeusz Skutnik. Wspominani będą: Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Lech Kaczyński, Maria Helena Kaczyńska, Anna Walentynowicz, Andrzej Karweta, Leszek Kazimierz Solski, Nina Rasch, Marian Terlecki, Krzysztof Kalukin, Wojciech Jankowski, Andrzej Kiszkis, Tomasz Zając, Andrzej Głowiński, Ryszard Major, Sławomir Lewandowski, Stefan Cejrowski, Józef Figas, Andrzej Sulewski, Zbigniew Żakiewicz, Jacek Kotlica, Jerzy Dąbrowa-Januszewski, Ks. prałat Henryk Jankowski, Wanda Przybysławska, Hanna Domańska i Gerard Labuda.


Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na koncerty muzyki współczesnej pt. "Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi", które odbędą się 4 i 6 listopada 2010 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i będą ostatnią już odsłoną Roku Chopinowskiego 2010. Począwszy od wczesnych lat Chopin olśniewał słuchaczy wybitną techniką pianistyczną, eksponując ją zarówno w swoich kompozycjach, jak i sztuce improwizacji. To właśnie Chopinowi – kompozytorowi i improwizatorowi dedykowane są oba koncerty.

W programie pierwszego koncertu znajdą się m.in. dzieła specjalnie zamówione i stworzone na tę okazję. Swoje nowe kompozycje zaprezentują: wybitny kompozytor i akordeonista - Krzysztof Olczak oraz obdarowany szeregiem nagród kompozytor młodego pokolenia - Wojciech Blecharz. Gośćmi wieczoru będą także Ignacy Jan Wiśniewski oraz Włoch - Gianluca Imperator, którzy tworzą duet fortepianowy, z powodzeniem oddając się współczesnej sztuce improwizacji.

Drugi z koncertów zdominuje twórczość młodej kompozytorki – Agnieszki Stulgińskiej, która jest stypendystką Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (na lata 2007-2011). Bierze ona udział w ogólnopolskim projekcie promującym najbardziej uzdolnionych młodych twórców - Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi. Koncert jest próbą podsumowania pewnego etapu poszukiwań twórczych kompozytorki. Od minimalizmu, w którym powtarzanie jednego dźwięku na fortepianie wprowadzało w wielogodzinny trans i tworzyło dialog z Bogiem - Modlitwa i impresjonizmu - Piene do dokumentacji muzycznej – Impresje na kwartet smyczkowy i taśmę. Dokumentację muzyczną kompozytorka kształtuje przez wycinanie drobnych fragmentów rzeczywistości dźwiękowej i wierne odzwierciedlenie tego w kwartecie smyczkowym. Inspiracją dla niej są miejsca publiczne, np: dworce, hale sportowe, centra handlowe, place budowy, kościoły, szkoły, ulice. Ogromna masa dźwięków i szumów, w różnej akustyce, jest tak spójna, że tworzy jednolitą barwę i określoną wysokość. Kolejną fazą poszukiwań jest studium relacji międzyludzkich oraz procesów chemicznych i mentalnych zachodzących w jednostce ludzkiej pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych, pozbawiających człowieka wyboru - Sententia. Można tu zauważyć zabawę słowem, głoskami i naśladowanie mowy oraz niepodważalny odgórny głos sędziowski w trąbce a w taśmie m.in. przetwarzane teksty z różnych rozpraw sądowych.

Więcej


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im Stanisława Moniuszki zaprasza w listopadzie na koncerty, których dominantę stanowić będzie muzyka Ignacego Jana Paderewskiego, z okazji przypadającej w tym miesiącu 150. rocznicy urodzin artysty. Utwory Jubilata wykonają: Karol Radziwonowicz (4 listopada 2010, godz. 18.00), Kwartet Prima Vista (14 listopada 2010, godz. 12.00) oraz Lilianna Zalesińska – mezzosopran i Piotr Szymanowicz – fortepian (28 listopada 2010, godz. 12.00).
Wszystkie koncerty odbywają się w Pałacu Szustra w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Więcej


Uroczysty koncert w 150. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w piątek, 5 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej Bydgoszczy. Wystąpi węgierski pianista Alex Szilasi, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Eugene Tzigane. W programie: Fantazja polska na fortepian i orkiestrę op. 19 Paderewskiego oraz Poemat symfoniczny Wełtawa Smetany i VIII Symfonia G-dur op. 88 Dvořáka.


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie zaprasza na trzy nastrojowe wieczory wypełnione muzyką dawną. Zabytkowa oranżeria muzeum posiadająca unikatową akustykę wydaje się być szczególnie predysponowaną do goszczenia tego gatunku. Dnia 5 listopada 2010 roku duet lutniowy „Lute Duo” wykona utwory barokowe Włoch, Niemiec i Francji z XVII-XVIII wieku. Wieczór 19 listopada 2010 roku poświęcony zostanie w całości XV-wiecznym tańcom, które zgodnie z obowiązującym wówczas kanonem ułożone zostaną w spektakl-opowieść. Wystąpi zespół Tańca dawnego „Ver Vetustatis”. Tydzień później, 26 listopada 2010 roku arie XVIII-wieczne wykona Joanna Freszel – sopran, a towarzyszyć jej będzie konsort viol da gamba „Canor Anticus”. Początek koncertów o godz. 19.00.


Dnia 5 listopada 2010 roku do kin polskich wejdzie reżyserska wersja filmu Amadeusz Milosa Formana.

W 2002 roku, 17 lat po premierze Milos Forman pokazał w Berlinie reżyserską wersję filmu Amadeusz. Wersja ta jest dłuższa o 20 minut, bogatsza o nowe sceny i postacie. Pojawia się w niej m.in. trójka ominiętych w pierwotnej wersji aktorów wcielających się w rolę małżeństwa Schlumberg wraz z córką: Kenneth McMillan, Cassie Stuart, Rita Zohar. W filmie występują: jako Antonio Salieri – F. Murray Abraham, jako Wolfgang Amadeusz Mozart – Tom Hulce, Constanze Mozart – Elizabeth Berridge, Emanuel Schikaneder – Simon Callow, Joseph II – Jeffrey Jones i Leopold Mozart: Roy Dotrice.

Film otrzymał statuetkę Oscara w 1985 roku w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i najlepszy dźwięk oraz Złote Globy 1985 za: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor i najlepszy scenariusz, BAFTA Awards 1986 – za: najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja i najlepszy dźwięk, César 1985 – najlepszy film zagraniczny, Awards of the Japanese Academy 1986 – najlepszy film zagraniczny.

Więcej


W piątek, 5 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w hali widowiskowej przy ul. Pszczyńskiej 6 w Katowicach-Giszowcu odbędzie się Koncert pamięci prof. Bernarda Poloka. Wystąpią: Łukasz Długosz – flet i Agata Kielar-Długosz – flet oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie: Paul Dukas – Uczeń Czarnoksiężnika, Albert Franz Doppler – Koncert na dwa flety i orkiestrę d-moll i Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64.

Bernard Polok (1936-2008, na zdjęciu) związany był z Filharmonia Śląską od 1957 roku: jako koncertmistrz wiolonczel w latach 1963-2005, prezes zarządu Fundacji Muzycznej Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, sekretarz jury tego konkursu w roku 2007.


Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie odbywa się rokrocznie w listopadzie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego. Szósta edycja Festiwalu w 2010 roku odbędzie się w dniach 5-11 listopada.

Program Festiwalu i dobór wykonawców stanowi o jego oryginalności wśród innych imprez muzycznych – repertuar składa się z kompozycji polskich, zaś wykonawcy to nie tylko największe polskie sławy, ale także uznani artyści z zagranicy. Organizatorzy Festiwalu mają nadzieję, że dzięki uczestnictwu w Festiwalu wielu artystów włączy na stałe do swego repertuaru utwory polskie, przygotowane specjalnie na krakowskie koncerty, tym samym propagując polskie dokonania kompozytorskie na całym świecie. Dotąd gwiazdami festiwalu byli słynna amerykańska grupa Kronos Quartet oraz światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Piers Lane, Peter Jablonski, Jonathan Plowright, Grigorij Żyslin i wielu innych. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna. W czasie Festiwalu odbywają się warsztaty wokalne prof. Heleny Łazarskiej. Koncerty festiwalowe są transmitowane drogą radiową, co stwarza szerokiemu gronu melomanów możliwość obcowania z polską muzyką. A repertuar to nie tylko najbardziej znane kompozycje, ale także utwory zapomniane (prezentowane często w formie historycznych prawykonań) i nowe kompozycje zamawiane specjalnie na potrzeby Festiwalu.

W 2010 roku wystąpią m.in.: The London Sinfonietta, brytyjski zespół muzyki dawnej Retrospect Ensemble, wiedeński Hugo Wolff Quartet oraz Opera Bałtycka z Halką Stanisława Moniuszki w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Na otwarcie Festiwalu znakomita okazja dla melomanów – będzie można wysłuchać koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina w interpretacji laureata XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina – Francois Dumonta. Ciekawie zapowiada się również koncert utworów Mikołaja Zieleńskiego w Kościele oo. Franciszkanów z udziałem: Emmy Kirkby – sopran, Joela Frederiksena – bas i Jana Tomasza Adamusa – organy.

Więcej


Pierwszą premierą 54. sezonu artystycznego w bydgoskiej Operze Nova, zaplanowaną na 6 listopada 2010 roku, będzie operetka Johanna Straussa Baron cygański. Tytuł ten, od 30 lat nieobecny w Bydgoszczy, powróci z całym sztafażem wspaniałych dekoracji i kostiumów, porywających układów tanecznych i udziałem znakomitych solistów-śpiewaków.
– Postanowiliśmy przygotować nową inscenizację Barona cygańskiego, taką, która będzie mogła bez żadnych kompleksów konkurować z innymi naszymi operetkowymi przedstawieniami. Stąd też traktujemy tę realizację bardzo poważnie i angażujemy w jej przygotowanie cały sztab ludzi, który jest gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia. – mówił Maciej Figas, dyrektor Opery Nova, podczas konferencji prasowej w dn. 8 września. – Autorką scenografii i kostiumów będzie Maria Balcerek, znana bydgoskiej publiczności z Opowieści Hoffmanna Jacques'a Offenbacha. Reżyserię spektaklu powierzyliśmy Janinie Niesobskiej, która wcześniej przygotowywała u nas choreografię do Hrabiny Maricy i Manru. Jest to wybór w pełni świadomy, albowiem chcielibyśmy z racji dość płytkiego libretta, pokazać Barona cygańskiego w możliwie jak najbardziej atrakcyjnej formie, wykorzystującej przede wszystkim ruch sceniczny i choreografię.


W trzy kolejne weekendy w dniach 6-20 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Bydgoszczy odbędzie się druga edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”, organizowana pod hasłem „Magia muzyki i miejsca…”. Organizatorem Festiwalu jest zespół Barock Quartet.

Niekwestionowanym atutem festiwalu jest jego miejsce. Niebanalna, doskonała akustycznie sala – zabytkowa stacja pomp, usytuowana jest w otoczeniu ujęć źródlanej wody (stąd między innymi nazwa festiwalu). Ta wpisana do Rejestru Zabytków sala, będąca perełką architektury przemysłowej, należy do bydgoskich Wodociągów – głównego partnera i mecenasa festiwalu. Miejsce to stwarza wyjątkową atmosferę, idealną do odbioru muzyki kameralnej. Koncerty odbywać się będą wieczorną porą, przy lampce wina.

Program Festiwalu wypełnią wielkie dzieła światowej kameralistyki w wykonaniu doskonałych muzyków, na co dzień koncertujących w najlepszych salach Europy. Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 6 listopada, zagrają Kwartet Prima Vista oraz gospodarze festiwalu – zespół Barock Quartet. Muzycy Prima Vista zaprezentują Nokturn op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina oraz Kwartet d-moll jego nauczyciela - Józefa Elsnera. W drugiej części koncertu połączone zespoły wykonają bardzo rzadko słyszany w Polsce Oktet A-dur op.17 Nielsa Gade, duńskiego kompozytora epoki romantyzmu. W niedzielę, 7 listopada, festiwalowej publiczności zaprezentuje się kwintet dęty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W programie koncertu znajdzie się 6 Bagatel na kwintet dęty węgierskiego kompozytora Gyorgy Ligetiego oraz St.Paul’s Suite Gustawa Holsta w wykonaniu muzyków z Barock Quartet. Koncert zakończy Nonet na smyczki i instrumenty dęte Louisa Spohra. Tydzień później, w sobotę 13 listopada wnętrza hali pomp wodociągowych wypełni muzyka barokowa i romantyczna. Tego wieczoru z towarzyszeniem Barock Quartet zagra utytułowany skrzypek Jan Stanienda. W programie koncertu znajdzie się Koncert d-moll na skrzypce i kwartet Feliksa Mendelssohna oraz Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Natomiast koncert niedzielny, 14 listopada, odbędzie pod znakiem wielkich emocji. W programie zaplanowano wielkie sekstety wielkich mistrzów – Johannesa Brahmsa B-dur op. 18 oraz Arnolda Schoenberga Verklärte Nacht op. 4. Ostatniego wieczoru, 20 listopada, publiczność będzie miała okazję wysłuchać kompozycji jednego z najwybitniejszych polskich twórców jazzowych – Włodzimierza Nahornego. Utwory do tekstów znakomitych polskich autorów: Kofty, Osieckiej, Młynarskiego, Wołka, Poniedzielskiego wraz z evergreenem, piosenką Jej portret - wykona Lora Szafran z towarzyszeniem tria jazzowego – Nahorny – Biskupski – Bogdanowicz i muzyków Barock Quartet.

Bilety do nabycia w salonach Empik i na portalu www.ticketpro.pl

Strona internetowa festiwalu www.muzykauzrodel.art.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

ZOBACZ: folder Festiwalu - plik pdf


Dziesiąta edycja Poznańskich Dni Verdiego odbędzie się w dniach 6-21 listopada 2010 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Coroczną zasadą konstruowania Dni jest premiera kolejnej inscenizacji któregoś z dzieł Giuseppe Verdiego, a następnie prezentacja wielu jego oper pozostających w stałym repertuarze sceny. Teatr Wielki w Poznaniu jako jedyny na świecie może się poszczycić przedstawianiem kilkunastu dzieł mistrza z Busseto, prezentowanych dzień po dniu. Tegoroczna nowa produkcja to Rigoletto z udziałem Andrzeja Dobbera, którego będziemy mogli podziwiać na scenie teatru 7 listopada 2010 roku. Warto zaznaczyć, że w roku Jubileuszu 100-lecia Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w ramach prezentu urodzinowego, Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego zainauguruje Festiwal koncertowym wykonaniem opery Giovanna d’Arco – dzieła nieobecnego dotychczas na deskach poznańskich instytucji muzycznych. W obsadzie koncertu znaleźli się m.in. Wioletta Chodowicz, Andrea Giovannini i Artur Ruciński. W wydarzeniu tym weźmie udział także Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu. Całość poprowadzi Łukasz Borowicz. W programie tegorocznych Poznańskich Dni Verdiego, z jubileuszową dedykacją, znajdzie się także gościnny występ zespołów Opery Wrocławskiej ze spektaklem Falstaff, pod kierownictwem muzycznym dyrektor tamtejszej sceny Ewy Michnik i w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Zespół poznańskiego Teatru Wielkiego zaprezentuje ponadto dzieła Giuseppe Verdiego, cieszące się dużym uznaniem krytyki i publiczności – Ernani, Stiffelio, Makbet – w których wystąpią między innymi Aquiles Machado, Iano Tamar, Vittorio Vitelli. Festiwal zakończy Trubadur w wykonaniu koncertowym z udziałem Ewy Podleś. Ponadto, dla melomanów wielkich scen zespołowych, podczas „Koncertu Chórów Verdiowskich” wykonane zostaną najsłynniejsze fragmenty chóralne.
Podobnie jak w zeszłym roku i w wydaniu jubileuszowym Festiwalu nie zabraknie happeningów dla najmłodszych, ukrytych pod tytułem „Mały Dzień Verdiego” oraz imprez towarzyszących, wśród których między innymi wieczory klubowe z muzyką Verdiego oraz tematyczne „Kolacje Verdiowskie” w poznańskiej restauracji „Waga”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza na XVI edycję Sądeckiego Festiwalu Muzycznego „Iubilaei Cantus”, który odbędzie się w dniach 6-13 listopada 2010 roku.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się nietypowo, bo od uroczystości otwarcia nowego budynku Galerii Sztuki. Muzycznym akcentem na otwarcie obiektu będzie koncert Jarosława Śmietany i brytyjskiej wokalistki Z-Star z towarzyszeniem zespołu. W bardzo bogatym programie Festiwalu ponadto m.in. koncert muzyki filmowej Michała Lorenca (7 listopada), koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej (8 listopada), opera La Serva Padrona (9 listopada), tradycyjny już koncert Viva Polonia (11 listopada) oraz "Poems of Chopin" - widowisko muzyczno-baletowe z okazji Roku Chopinowskiego (13 listopada).

Szczegółowy program na stronie www.mcksokol.pl


Ingolf Wunder (na zdjęciu) – austriacki pianista, zdobywca II nagrody tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz dwóch nagród specjalnych: Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji op. 61, wystąpi 6 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej. Artysta wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego zagra Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

W pierwszej części koncertu zabrzmi natomiast Fanfara festiwalowa Justyny Kowalskiej (ur. 1985), Pieśni księżniczki z baśni op. 31 Karola Szymanowskiego (partia sopranu solo w wykonaniu Agaty Zubel) oraz III Symfonia na trąbkę i orkiestrę wspomnianej Agaty Zubel - aktualnego kompozytora-rezydenta Filharmonii Krakowskiej. Na trąbce zagra Marco Blaauw.

Ingolf Wunder wystąpi także wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego podczas uroczystego koncertu, jaki odbędzie się 24 listopada 2010 roku w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu. W programie - obok Koncertu fortepianowego e-moll Chopina zabrzmi Uwertura Bajka Moniuszki i IV Symfonia Schumanna.


Kamiński - Piasek In Memoria - Koncert poświęcony Faustynowi Piaskowi w 55. rocznicę śmierci i Marcinowi Kamińskiemu w 20. rocznicę śmierci odbędzie się w sobotę, 6 listopada 2010 roku o godz. 17 w sali widowiskowej siedziby Dzieci Płocka (ul. Jachowicza 34) w Płocku. Wystąpią: Trio Appassionato: Ewa Chomicz -Wtsocka - fagot, Danuta Long - fortepian, Krzysztof Drzemicki - klarnet oraz Tadeusz Trojanowski - fortepian, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka. W programie prawykonania kompozycji Tadeusza Trojanowskiego inspirowanych utworami Faustyna Piaska i Marcina Kamińskiego oraz Kołysanka z Tryptyku Płockiego Marcina Kamińskiego i Piosenki Faustyna Piaska. Słowo o Faustynie Piasku wygłosi ks. prof. dr hab. Michał Grzybowski. Prowadzenie Lidia Maria Trojanowska.


Koncertowa wersja opery Manru Ignacego Jana Paderewskiego zabrzmi w dniu 150. rocznicy urodzin kompozytora 6 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wykonawcami koncertu, dedykowanemu jednocześnie poznańskiemu Teatrowi Wielkiemu w 100. rocznicę powstania, będą soliści: Magdalena Barylak - sopran (Ulana), Monika Ledzion - mezzosopran (Cyganka Aza), Rafał Bartmiński - tenor (Manru), Adam Kruszewski - baryton (Urok) i Dariusz Machej - bas (Cygan Oroz) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Straszyńskiego.

Manru - jedyne dzieło sceniczne Paderewskiego jest pierwszym w polskiej twórczości operowej dramatem muzycznym. To poruszająca historia nieszczęśliwej miłości, ale także różnic społecznych i nietolerancji. Prapremiera opery miała miejsce w Königliches Opernhaus w Dreźnie 29 maja 1901 roku pod kierownictwem Ernesta von Schucha i w obecności kompozytora, a także wielu znamienitych gości, m.in. Teodora Leszetyckiego i Hugo Wolffa. Dekoracje do przedstawienia wykonane zostały na podstawie szkiców zakopiańskich, a część kostiumów sprowadzono bezpośrednio z Zakopanego. Kilka dni później, 8 czerwca 1901 roku odbyła się premiera dzieła w Teatrze Miejskim we Lwowie, pod dyrekcją Francesco Spetrino, także w obecności kompozytora oraz m.in. Heleny Modrzejewskiej. W Dreźnie opera Paderewskiego odniosła ogromny sukces, ale we Lwowie spotkała się wręcz z entuzjastycznym przyjęciem. Mimo to, już w 1904 roku dzieło prawie na trzydzieści lat popadło w zapomnienie. Na sceny powróciło dopiero w 1930 roku.


Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu zaprasza w sobotę, 6 listopada 2010 roku o godz. 18.00 do Opery Śląskiej na spektakl baletowy Chopiniana, jeden z najsłynniejszych baletów znakomitego choreografa Baletów Rosyjskich - Michaiła Fokina, do muzyki Fryderyka Chopina, w instrumentacji Aleksandra Głazunowa. W partiach solowych zatańczą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu: Aleksandra Gryś, Marta Kurkowska, Marta Sampolska i Adam Myśliński. W drugiej części wieczoru pod tytułem Tańczymy Chopina zobaczymy m.in. Balladę w choreografii Katarzyny Aleksander-Kmieć i Larghetto w choreografii Beaty Wrzosek.

Spektakl Chopiniana, przygotowany z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora, połączył we współpracy pedagogów i uczniów wszystkich polskich, państwowych szkół baletowych. Powstał przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Zaprezentowany zostanie we wszystkich miastach – siedzibach szkół: w Bytomiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Część drugą wieczoru wypełnią układy choreograficzne do muzyki Chopina, przygotowane samodzielnie przez każdą ze szkół w swoim ośrodku.

Więcej


XI Festiwal Muzyczne Konfrontacje, przypadający w „Roku Chopinowskim”, odbędzie się w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku w dniach 7 listopada – 12 grudnia 2010 roku pod hasłem Od Chopina do Lutosławskiego. Jego ideą jest prezentacja (konfrontacja) wybranych dzieł Chopina oraz utworów muzyki solowej i kameralnej najwybitniejszych kompozytorów polskich żyjących po Chopinie (od postromantyzmu po współczesność), nawiązujących do chopinowskiej poetyki i ekspresji.

 Miejscem Festiwalu jest już po raz jedenasty Stawisko – Dom Jarosława Iwaszkiewicza, najwybitniejszego wśród pisarzy badacza twórczości Chopina, a także znawcy i interpretatora szeregu ważnych zjawisk w historii kultury muzycznej. Wśród kompozytorów polskich, których dzieła będą prezentowane podczas XI Festiwalu w zestawieniu z utworami Chopina, znajdą się: Juliusz Zarębski, Henryk Wieniawski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski. Każdy tego rodzaju wybór nie jest i nie może być do końca obiektywny, koncentruje się jednak z pewnością wokół nazwisk i utworów twórców żyjących w różnych epokach po Chopinie, dla których chopinowskie idee były i są obecne, żywe, ponadczasowe, stanowiły niejednokrotnie impuls, inspirację, rezonowały w różnych sferach ich muzycznych dokonań. Stosunek Lutosławskiego do Chopina jako do wizjonera, wyznaczającego nowe drogi rozwoju muzyki kolejnych epok ma znaczenie i wymiar symboliczny; tak należy odczytywać obecność nazwiska największego wśród twórców muzyki polskiej XX wieku w tytule Festiwalu.

Wybrane dzieła Chopina oraz utwory muzyki solowej i kameralnej Zarębskiego, Wieniawskiego, Karłowicza, Szymanowskiego, Góreckiego i Lutosławskiego interpretować będą podczas XI Festiwalu „Muzyczne Konfrontacje” najwybitniejsi, znani artyści: Szabolcs Esztényi, Piotr Pławner i Maria Szwajger-Kułakowska, Jadwiga Rappe i Mariusz Rutkowski, kwartet Wilanów, Royal String Quartet. Wystąpią także najmłodsi wykonawcy: Joanna Freszel i Marek Bracha. Atrakcją będzie zarówno muzyka kreowana przez kompozytora, pianistę, wybitnego muzyka-improwizatora – Szabolcsa Esztényi, jak i możliwość posłuchania piosenek (przebojów z lat pięćdziesiątych) Witolda Lutosławskiego, podpisywanych pseudonimem Derwid, w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego. Odbędą się także spotkania z improwizującymi kompozytorami oraz muzykami z kręgów alternatywnych, tworzących grupę „Kawalerowie Błotni”. W muzyce powstającej „na żywo” podejmują oni próbę przełożenia wybranych utworów Chopina na współczesny język dźwiękowy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie, tradycyjnie, wystawa plastyczna – tym razem malarstwa i rysunku Hilarego (Hilarego Krzysztofiaka: 1926-1979), artysty o szczególnej poetyckiej i muzycznej wrażliwości, przez wiele lat związanego z dwutygodnikiem „Ruch Muzyczny”.

XI „Muzyczne Konfrontacje” odbywają się w roku, w którym mija 30 lat od śmierci Jarosława Iwaszkiewicza. Szczególnym podkreśleniem i uczczeniem tej rocznicy będzie epilog Festiwalu: „Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza”, skomponowana specjalnie na tę okazję przez Włodka Pawlika, a wykonywana przez wybitnych muzyków jazzowych - Lorę Szafran, Marka Bałatę i Włodek Pawlik Trio. W programie tego literacko-muzycznego spektaklu nie zabraknie akcentów chopinowskich, tj. poezji Gospodarza Stawiska, poświeconej Chopinowi.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy odbędzie się w dniach 7-21 listopada 2010 roku. Wydarzenie zainauguruje koncert w wykonaniu duetu fortepianowego Genova & Dimitrov, w którego interpretacji usłyszymy utwory Ravela, Chopina, Arenskiego, Gershwina i Patrona Konkursu.

Przesłuchania eliminacyjne miały miejsce w maju i czerwcu 2010 roku w ośmiu miastach świata: Moskwie, Hanowerze, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie, Tokio, Seulu i Shenzhen. W ich wyniku do udziału w konkursowych przesłuchaniach w Bydgoszczy zakwalifikowano 46 pianistów z 13 krajów. Konkurs im. I. J. Paderewskiego pozwala jego uczestnikom na wykonanie wybranego przez siebie repertuaru. W ten sposób organizatorzy pragną dać jego uczestnikom możliwość zaprezentowania swojej osobowości artystycznej, wyobraźni i indywidualności. Wymogiem regulaminowym jest jedynie włączenie do programu II etapu jednego lub dwu utworów Patrona Konkursu, w III etapie – wykonanie jednego z podanych w Regulaminie kwintetów fortepianowych (z Kwartetem Śląskim), a w finale – jednego z zaproponowanych koncertów fortepianowych (z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego). Pianistów oceniać będzie Jury w składzie: Piotr Paleczny – przewodniczący (dyrektor artystyczny Konkursu), Alexander Braginsky (USA), Andrea Bonatta (Włochy), Peter Frankl (Wielka Brytania), Bernd Goetzke (Niemcy), Choong-Mo Kang (Korea), Heinz Medjimorec (Austria), Noriko Ogawa (Japonia), Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska), Wojciech Świtała (Polska) i Michaił Voskresenskiy (Rosja). Główną nagrodą w Konkursie jest 30.000 euro. Zwycięzcę Konkusu poznamy 20 listopada, a dzień później odbędzie się Koncert Laureatów.