Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W związku z Rokiem Chopinowskim Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaplanował szereg okolicznościowych koncertów chopinowskich z udziałem światowej sławy artystów, wybitnych pedagogów uczelni oraz wyróżniających się jej studentów. Głównym nurtem działań artystycznych uczelni jest cykl Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina, w ramach którego między 7 października 2009 a 19 maja 2010 roku zaplanowano ok. 120 koncertów, w tym ponad 12 recitali i 2 koncerty symfoniczne. Pedagodzy, absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentują, podczas publicznych koncertów: utwory fortepianowe, pieśni, utwory kameralne oraz symfoniczne. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina UMFC. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Głównym naszym celem i pragnieniem jest przekazanie genialnej myśli muzycznej, autentycznego kształtu twórczego i nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce Chopina. W poszukiwaniu prawdy artystycznej i właściwym odczytaniu intencji Kompozytora sięgamy również do wydania urtekstowego Jego utworów. Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, opracowywane od lat pod redakcją wybitnego pianisty, pedagoga i doktora honoris causa naszej Uczelni, prof. Jana Ekiera, jest dla nas podstawowym materiałem i źródłem inspiracji.” – wyjaśnia prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Warto też podkreślić, że kolejność utworów zaplanowana w ramach cyklu koncertów ma zasadniczo układ chronologiczny, ukazujący drogę i ewolucję twórczą Chopina.”

Punktem centralnym obchodów stanie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacji, która odbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w dniach 22-24 lutego 2010 roku. Jej tematyka obejmować będzie zagadnienia z zakresu chopinologii i chopinistyki m.in. problemy tekstu, interpretacji artystycznej i naukowej dzieła Chopina (struktury, sensu, wartości, przesłania artystycznego Jego utworów), zagadnienia pedagogiki i recepcji. Udział w Konferencji wezmą wybitni artyści oraz czołowi badacze spuścizny naszego Kompozytora działający w kraju i zagranicą. Ponadto, poza referatami, Konferencję dopełnią warsztaty artystyczne prowadzone przez światowej klasy pedagogów-chopinistów. Zaprezentowana zostanie również wystawa Fryderyk Chopin - od rękopisu do wydawcy i wykonawcy.

Więcej


Wielkość i piękno to hasło Dni Bachowskich, które odbędą się w Katowicach w dniach 2-28 marca 2010 roku z okazji 325. rocznicy urodzin i 260. rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha. Podczas ośmiu marcowych koncertów wykonane zostaną instrumentalne i wokalne utwory najsłynniejszego Lipskiego Kantora.

Organizatorem festiwalu jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach.

Więcej


Trzeci w tym sezonie koncert cyklu "Recitale Mistrzów w Roku Chopinowskim", wpisującego się w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej dnia 3 marca 2010 roku o godz. 19.00. Wystąpi niezwykły pianista, uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów naszych czasów - Yefim Bronfman. Wykona utwory Ludwiga van Beethovena - 32 wariacje c-moll na temat własny WoO 80, Jörga Widmanna - Elf Humoresken (2007, polskie prawykonanie), Roberta Schumanna - Faschingsschwank aus Wien op. 26, Fryderyka Chopina - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 i Piotra Czajkowskiego - Grande sonate G-dur op. 37.
Krakowski koncert odbywa się w ramach trasy recitalowej obejmującej występy w Japonii, Rzymie, Wiedniu i Ameryce Północnej, z wieńczącym trasę koncertem w Carnegie Hall.

Więcej


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Więcej


W dniach 5 i 6 marca 2010 roku w Filharmonii w Krakowie odbędą się koncerty symfoniczne z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Mosia - dyrektora artystycznego orkiestry kameralnej AUKSO. W wykonaniu jednego z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia, laureata X Międzynarodowego konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth ) i Międzynarodowego Konkursu ARD w Monacihium - Piotra Pławnera (na zdjęciu), usłyszymy Offertorium Sofii Gubaiduliny.
Gubaidulina, kompozytorka urodzona w 1931 roku w ZSRR, zaliczana jest do nurtu nowej muzyki religijnej, obok Henryka Mikołaja Góreckiego, czy Arvo Pärta. Jej Offertorium to de facto koncert na skrzypce i orkiestrę, reprezentatywny dla oryginalnego stylu tej kompozytorki, w której dorobku niemal każdy nowy utwór staje się przedmiotem żywego zainteresowania w Europie i Ameryce. Offertorium bywa grywane przez najwybitniejszych wykonawców. Od pierwszego wykonania wzbudziło spore zainteresowanie krytyków i publiczności, być może również za sprawą znakomitego skrzypka, Gidona Kremera, któremu jest dedykowane. Premiera dzieła miała miejsce w Wiedniu, w 1981 roku.
W drugiej części obu wieczorów zabrzmi VII Symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena.


W piątek, 5 marca 2010 roku o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie (w sali im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, plac Sejmu Śląskiego 2) podczas koncertu, w którego programie znajdą się dzieła Samuela Barbera, Krzysztofa Pendereckiego i Piotra Czajkowskiego. Całość poprowadzi Michał Klauza, a w partii solowej wystąpi Amerykanka, Jennifer Montone, pierwsza waltornistka Philadelphia Orchestra.

Podczas piątkowego wieczoru zabrzmią Fadograph of a Yestern Scene na orkiestrę Samuela Barbera, owoc fascynacji twórczością Jamesa Joyce’a, utwór powstały z literackiej inspiracji ostatnią powieścią pisarza pt. Finnegans Wake, Koncert na róg i orkiestrę Winterreise Krzysztofa Pendereckiego pochodzący z ostatniego, romantyzującego okresu twórczości kompozytora oraz IV Symfonia Piotra Czajkowskiego - największego kompozytora rosyjskiego XIX wieku.

Przed koncertem, o godz. 18.45, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali 411, na wykład Aleksandry Koniecznej, omawiający program koncertu.


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert Z Nowego Świata, organizowany w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”, który odbędzie się 5 marca 2010 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). W programie – oprócz tytułowej IX Symfonii e-moll “Z Nowego Świata” op. 95 Antonina Dworzaka – usłyszymy utwór jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX stulecia - Romana Maciejewskiego. Jego Berceuse i Allegro concertante na fortepian i orkiestrę symfoniczną - dzieło o ogromnej ekspresji i porywającej wirtuozerii - wykona wraz z orkiestrą symfoniczną pod batutą Adam Klocka znany pianista Maciej Grzybowski (na zdjęciu).


W dniach 5 i 6 marca 2010 roku Filharmonia Wrocławska zaprasza na koncerty z okazji obchodów Roku Chopinowskiego, zatytułowane Chopin – Pogorelić. Braterstwo Słowian. W wykonaniu znakomitego pianisty Ivo Pogorelicia usłyszymy Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. Tego wieczoru obok Koncertu zabrzmi także czerpiąca z folkloru Hiszpanii Rapsodia hiszpańska Ravela oraz Fontanny rzymskie Ottorino Respighiego – utwór poświęcony czterem fontannom wiecznego miasta – Fontanna w Villa Giulia o świcie, Fontanna Trytona rankiem, Fontanna di Trevi w południe, Fontanna w Villa Medici o zachodzie.


X Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej „Z głębokości wołam ku Tobie...” odbędzie się w dniach 27 lutego – 31 marca 2010 roku w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego.

Więcej


Dnia 6 marca 2010 roku o godz. 19.00 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę Rusałki Antonina Dvořáka, przedstawienia, do którego realizacji zaproszono młodych, ale uznanych już w świecie sztuki artystów. Reżyseria powierzona została debiutantowi w tej dziedzinie - Tomaszowi Cyzowi - współczesnemu eseiście, muzykologowi i dramaturgowi, związanemu m.in. z Operą Narodową i pismem kulturalno-literackim "Dwutygodnik". Kierownictwo muzyczne objął jeden z najwybitniejszych młodych dyrygentów w Polsce - Łukasz Borowicz, który pracował już z orkiestrą łódzkiego Teatru Wielkiego przy okazji premiery Czarodziejskiego fletu w grudniu 2008 roku. Scenografię do Rusałki przygotowuje - po raz pierwszy w Łodzi - światowej sławy scenograf Boris Kudlička, choreografię tworzy Jacek Przybyłowicz, a za reżyserię świateł będzie odpowiedzialny holenderski artysta Marc Heinz.

Prapremiera opery Rusałka w 1901 roku była triumfem. Od tego czasu należy do światowego kanonu najwybitniejszych dzieł operowych. Nigdy dotąd nie była prezentowana łódzkiej publiczności, a ostatnia jej realizacja w Polsce miała miejsce ponad pół wieku temu. Dziś, po ponad stu latach od prapremiery, łódzcy realizatorzy chcą na dzieło spojrzeć inaczej niż tylko na prostą baśń o miłości i nieszczęściu człowieka, widzianymi przez pryzmat życia rusałki. Postanowili poszukać w nim - w muzyce, słowach i przestrzeniach - nowych skojarzeń, ukrytych niepokojów i nierozpoznanych myśli. Ich Rusałka będzie blisko współczesnej kobiety i jej problemów.
 

Dnia 4 marca 2010 roku o  godz. 17.00 w Belcanto Caffe odbędzie się Spotkanie pro Opera - Kudlicka, Cyz O harmonii, konstrukcji i modzie... O konwencjach we współczesnym teatrze operowym rozmawiać będą reżyser Tomasz Cyz i scenograf Boris Kudlička. Spotkanie prowadzi Katarzyna Jasińska. Wstęp wolny


Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oficjalnie zainauguruje Rok Chopinowski w Hiszpanii. W dniu 6 marca 2010 roku o godz.12.00 w Madrycie w Auditorio Nacionale de Musica odbędzie się koncert pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, w którym solistami będą Janusz Olejniczak (fortepian) i Władysław Kłosiewicz (klawesyn). Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem hiszpańskiej pary królewskiej i polskiej pary prezydenckiej. Poprzedzi go odsłonięcie popiersia Chopina - daru Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W foyer prezentowana będzie także wystawa o twórczości Manuela de Falli i jej związkach z Polską. Projekt został przygotowany we współpracy z Ambasadą RP, Instytutem Polskim w Madrycie oraz Auditorio Nacionale de Musica.
Repertuar koncertu został wybrany tak, aby pokazać muzykę polską i hiszpańską, dawną i współczesną. Usłyszymy Koncert klawesynowy D-dur M. de Falli, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, kompozycję Trama J. Guinjoana i Koncert na orkiestrę W. Lutosławskiego.


Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego zostanie wystawiony 7 marca 2010 roku o godz. 17.00 na scenie Opery Wrocławskiej.

Opera Krzysztofa Pendereckiego to przejmujące, trzymające w napięciu współczesne widowisko. Sam kompozytor uznał wrocławską realizację autorstwa Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą z wszystkich dotychczasowych. Reżyser nie przedstawił na scenie monumentalnej wizji raju. Akcja rozgrywa się w umownych, prostych dekoracjach. Barw i życia dodają natomiast wyrafinowane kostiumy, wyraziście definiujące postaci.


Kolejny poznański koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" odbędzie się 7 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć w roku 2010 szczególnie celebrujemy dwusetne urodziny Fryderyka Chopina, mamy jeszcze jedną ważną rocznicę – sto pięćdziesiąt lat od urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Utwory Paderewskiego i Chopina będą więc stanowiły klamrę poznańskiego koncertu – usłyszymy Pieśń Paderewskiego w aranżacji A. Duczmal i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Ponadto w programie znajdzie się Concerto notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego i Koncert d-moll BWV 1060 na obój i skrzypce J.S. Bacha. Wraz z Orkiestrą "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal wystąpią uznani artyści Kevin Kenner – fortepian, Patrycja Piekutowska – skrzypce i Piotr Maćkowiak – obój.


Kolejny koncert muzyki współczesnej z cyklu „contem.ucha”, poświęcony poezji konkretnej, odbędzie się we wtorek, 9 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią Marcin „Emiter” Dymiter i Ludomir Franczak.

Poezja konkretna, paradoksalnie, w mniejszym stopniu przynależy do literatury niż do muzyki czy sztuk wizualnych. W tej sztuce znaczenie słów jest mniej istotne niż ich walor brzmieniowy i estetyczny, a nawet graficzny. Wykorzystuje się brzmienie wyrazów oraz ich ukształtowanie – na papierze czy innym nośniku. Co prawda poezja konkretna istniała od zawsze – jako starożytne pieśni obrazkowe, przybierające kształt ściśle związany z treścią, średniowieczne teksty związane z magią pisma i mistyką słowa, XVI- i XVII-wieczne wiersze w kształcie słońca, labiryntu czy krzyża – lecz dopiero w XX wieku doczekała się swego uzasadnienia teoretycznego.
Poezja konkretna znalazła się w orbicie zainteresowań Marcina Dymitera i Ludomira Franczaka. Tekst interesuje ich głównie jako tworzywo, pre-tekst do dalszych eksperymentów. Teksty literackie – niemieckie, czeskie, polskie – artyści przekształcają za pomocą obróbki i samplowania, wykorzystując współczesne środki audiowizualne. W ten sposób podkreślają dynamiczny charakter poezji konkretnej, a nawet – jej związki z tkanką miejską (rytmy ulicy).


Recital wokalny Jadwigi Rappé odbędzie się w środę, 10 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Mariusz Rutkowski. W programie utwory Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Jerzego Lefelda, Karola Szymanowskiego, Henryka Czyża i Macieja Małeckiego.


Dnia 11 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Ruben Hotel w Zielonej Górze odbędzie się koncert realizowany w ramach ,,Projektu Mozart w Zielonej Górze". Zespół ,,Reed Connection" zaprosił do wspólnego wykonania kwintetów fortepianowych W.A. Mozarta i L. van Beethovena znaną pianistkę Beatę Bilińską oraz jednego z najbardziej uzdolnionych waltornistów młodego pokolenia, studenta renomowanej uczelni Universität der Künste Berlin Macieja Baranowskiego.


Prawykonanie uwertury koncertującej Festliche Mülheimer Konzertouvertüre Piotra Radka odbędzie się 11 marca 2010 roku o godz. 20.00 w kościele parafialnym p.w. St. Engelberta w Mülheim. Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywaleca. Program wieczoru dopełni Nouvelle Fantasie sur Faust de Charles Gounod op.13 na skrzypce i orkiestrę z Agatą Kmak w roli solistki oraz IX Symfonia e-moll op.95 "Z Nowego Świata" Antonina Dworzaka. Bezpośrednio po koncercie w obecności najwyższych władz miejskich i kościelnych miasta Mülheim kompozytor przekaże na ręce Burmistrzyni - Dagmar Mühlenfeld partyturę Uwertury.

W następnych dniach, 12 i 13 marca 2010 roku, odbędą się dwa koncerty, w programie których znajdzie się Postsctiptum na orkiestrę smyczkową Piotra Radka oraz motety chóralne Hugo Distlera i Siegfrida Reda, a także Requiem na sopran solo, chor i orkiestrę Johna Ruttera. Pierwszy z tych koncertów będzie miał miejsce w Auferstehungskirche Heilig Kreuz w Mülheim, a drugi w Katedrze w Essen. Wystąpią: Viola Offele – sopran, Cantamus - chór parafii St. Barbara w Mülheim i Orkiestra Symfoniczna Liceum Muzycznego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca i Burkarda Kölscha.

Piotr Radko o swojej nowej kompozycji: „W tym roku europejskim miastem kultury zostało Essen łącznie z Zagłębiem Ruhry (Kulturhauptstadt Ruhrgebiet 2010). Z tejże okazji Kuria biskupia w Essen (Bistum Essen) w sierpniu 2008 roku oficjalnie zamówiła u mnie kompozycję na orkiestrę symfoniczną. Bezpośrednim zamawiającym jest parafia diecezjalna St. Barbara w Mülheim an der Ruhr. W konsekwencji zamówienia powstała kompozycja Festliche Mülheimer Konzertouvertüre na wielką orkiestrę symfoniczną (ca 16 min.). W ramach wymiany kulturalnej polsko-niemieckiej do Mülheim do jej wykonania 11 marca 2010 roku została zaproszona Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Szymona Bywalca."


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na Koncert Chopinowski oraz pierwszą część XI Festiwalu Muzyki Kameralnej, który odbędzie się 11 marca 2010 roku w Ratuszu Staromiejskim. W pierwszej części wieczoru wystąpi Sławomir Wilk (fortepian) z towarzyszeniem Kwartetu smyczkowego w składzie: Dariusz Prystasz (I skrzypce, Katarzyna Januszajtis-Mielczarek (II skrzypce), Michał Markiewicz (altówka), Błażej Goliński (wiolonczela). W programie: Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina. W drugiej części wieczoru w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszymy kompozycje F. Chopina, A. Vivaldiego, J. Haydna, F.A. Hoffmeistera, L. van Beethovena, F. Mendelssohna, S. Moniuszki, A. F. Dopplera, S. Rachmaninowa, J. Turiny, F. Farkasa, P. M. Dubois i R. Twardowskiego. Wstęp wolny.


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w dwóch składach, wyruszy na tournée do Niemiec i Szwajcarii - w dniach 11-15 marca 2010 roku oraz do krajów Zatoki Perskiej - w dniach 15-22 marca 2010 roku. Będzie to 174 i 175 wyjazd zagraniczny NOSPR, 6 do Szwajcarii, 46 do Niemiec oraz 1 do Kataru, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obydwa tournée, zorganizowane przy wsparciu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, wpisane są w międzynarodowe obchody Roku Chopinowskiego.

Podczas pierwszej podróży NOSPR wystąpi w Stuttgarcie, Fryburgu i Lucernie, prezentując dzieła Andrzeja Panufnika (Landscape), Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll z Angelą Hewitt w partii solowej) oraz Piotra Czajkowskiego (IV Symfonia). Wszystkie koncerty poprowadzi Jacek Kaspszyk, dyrektor muzyczny orkiestry. Koncert we Fryburgu zarejestrowany zostanie przez Radio Suisse Romande.

W ramach tournée po krajach Zatoki Perskiej, orkiestra wystąpi w Katarze, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas koncertu w Doha (Katar) oraz dwóch koncertów w Kuwejcie muzycy NOSPR wykonają Walc Es-dur op.18 Chopina w instrumentacji orkiestrowej Roya Douglasa, Rondo a là Krakowiak, Fantazję na tematy polskie, Wariacje na temat La ci darem la mano oraz Andante spianato i Wielki polonez Es-dur. Wspólnie z NOSPR wystąpią wybitni soliści, laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Krzysztof Jabłoński oraz Philippe Giusiano. Całość poprowadzi Michał Klauza. Ostatni koncert tournée odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w ramach Abu Dhabi Music and Arts Festival. Pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego NOSPR wykona dwa jego utwory na orkiestrę smyczkową: Chaconne i Serenadę, a także V Symfonię Franza Schuberta oraz Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, z Krzysztofem Jabłońskim w roli solisty.

Orkiestra powróci do kraju 22 marca 2010, by rozpocząć serię nagrań archiwalnych. Jako pierwszy pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zarejestrowany zostanie Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela, z udziałem Janusza Olejniczaka.


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”, który odbędzie się 12 marca 2010 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). W wykonaniu wenezuelskiego kontrabasisty Edicsona Ruiza (na zdjęciu) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka usłyszymy dwa koncerty kontrabasowe: Koncert na kontrabas i orkiestrę Johana Baptisty Vanhala i Koncert na kontrabas i orkiestrę Es-dur Franza Antona Hoffmeistera. Program wieczoru dopełni V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.
Edicson Ruiz - wirtuoz kontrabasu, urodzony w roku 1985 w Caracas (Wenezuela). Już w wieku piętnastu lat otrzymał prestiżową nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Kontrabasistów w Indianapolis. Jako pierwszy muzyk z Ameryki Łacińskiej. Zaledwie dwa lata później, został najmłodszym w historii kontrabasistą w Berliner Philharmoniker. Z filharmonikami berlińskimi występował na festiwalach w Salzburgu,Berlinie, Edynburgu i w Pekinie. Edicson Ruiz będąc znakomitym instrumentalistą koncertuje również jako solista, dając roczne recitale w Filharmonii Berlińskiej i na festiwalach w Lucernie. Jest członkiem „Filharmonia Double Bass Sextet”. Skomponował  także kilka koncertów na kontrabas.
 


Włączając się w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz Roberta Schumanna, pianista Szymon Kowalski (na zdjęciu) wystąpi z dwoma koncertami solowymi na terenie województwa śląskiego. Pierwszy recital odbędzie się w piątek, 12 marca 2010 roku o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Na program koncertu składają się utwory Fryderyka Chopina. Cztery dni później, we wtorek 16 marca 2010 roku o godzinie 18.00, artystę usłyszeć będzie można w sali koncertowej Chorzowskiego Centrum Kultury, gdzie oprócz kompozycji Fryderyka Chopina zabrzmi cykl miniatur fortepianowych Roberta Schumanna.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert zespołu kameralnego Goldberg Trio (na zdjęciu) z Wiednia - w sobotę, 13 marca 2010 roku o godz. 18.00. W interpretacji Michała Maciaszczyka – skrzypce, Attily Pasztora – wiolonczela i Barbary Moser – fortepian usłyszymy trzy tria fortepianowe: Trio fortepianowe c-moll op. 8 Dymitra Szostakowicza z roku 1923, Trio fortepianowe d-moll op. 49 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Trio fortepianowe B-dur op. posth. 99 (D 898) Franza Schuberta.


W sobotę, 13 marca 2010 roku o godz. 19.30 w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu odbędzie się koncert chóralny zatytułowany Mccreesh. Romantycznie. Chórem Filharmonii Wrocławskiej pokieruje światowej sławy brytyjski dyrygent - Paul McCreesh (na zdjęciu). W programie koncertu znajdzie się Pater Noster Jánačka, utwór przeznaczony na tenor, chór, harfę i organy, a także jedna z najsłynniejszych kompozycji chóralnych Mendelssohna Hör' mein Bitten. Jako ostatnia zabrzmi Msza D-dur op. 86 Dvořáka. W partiach solowych podczas wieczoru usłyszymy śpiewaków: Justynę Ilnicką (sopran), Ewę Wojtowicz (alt), Rafała Bartmińskiego (tenor) i Jerzego Butryna (bas), a także instrumentalistów: Malwinę Lipiec (harfa) i Huw Williamsa (organy).
Paul McCreesh od ponad 20 lat prowadzi zespół Gabrieli Consort & Players, z którym nagrał wiele autorskich interpretacji muzyki barokowej oraz klasycznej. Od grudnia 2005 roku dyrygent ten piastuje funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny koncert Roku Fryderyka Chopina na UW, który odbędzie się 13 marca 2010 roku o godz. 20.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Przywołując twórczość mistrzów i nauczycieli młodego Chopina, przypomina postać Franciszka Lessla (1780-1838). Chór Akademicki UW zaprezentuje współczesne prawykonania jego kompozycji sakralnych ze zbiorów jasnogórskich. Do koncertowego życia Mszę polską i dwa krótsze utwory sakralne przywróciła Katarzyna Płońska, absolwentka Instytutu Muzykologii UW. Zaprezentują je Chór Akademicki UW i Chopin Academia Orchestra pod dyrekcją Iriny Bogdanovich. W koncercie zabrzmi też Kwartet fletowy G-dur op. 3 w wykonaniu muzyków Kwartetu Wilanów. Wstęp wolny.

Więcej


Znany, młody pianista polski - Łukasz Trepczyński (na zdjęciu) wystąpi w Moskwie z okazji Roku Chopinowskiego 2010. Dnia 14 marca 2010 roku zagra recital w Muzeum Sztuk Pięknych im. A. S. Puszkina w Moskwie, a dzień później wykona Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina z orkiestrą kameralną pod dyrekcją Władisława Bułachowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Koncerty zostały zorganizowane przez Instytut Polski w Moskwie.


Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na kolejną w tym sezonie premierę z cyklu „Terytoria”. Dnia 14 marca 2010 roku odbędzie się polska premiera opery Oresteia Iannisa Xenakisa. Reżyseria - Michał Zadara, dyrygent - Franck Ollu, scenografia - Robert Rumas.

Xenakis - jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki klasycznej XX wieku. Jego Oresteia - dzieło odważne, rewolucyjne i wyrafinowane - wreszcie doczeka się polskiej premiery. Wizja Iannisa Xenakisa, greckiego kompozytora, architekta, teoretyka muzyki i filozofa, łączy brzmienie współczesnej muzyki klasycznej, antyczną grecką tragedię i japoński teatr n?. Rytualny wymiar dramatu, który zapoczątkował historię teatru europejskiego, splata w Orestei Xenakisa elementy antyczne ze współczesnymi. Kompozytor inspiruje się śpiewem prawosławnej cerkwi, sięga po niespotykane brzmienia instrumentalne i wokalne parlando – w efekcie na przemian prowokuje i urzeka słuchacza. Posągowa, mroczna partytura Orestei mająca przypominać o ceremonialnych początkach teatru zainteresowała Michała Zadarę, reżysera znanego z oryginalnych interpretacji tekstów klasycznych. Michał Zadara dostał w 2008 roku Paszport Polityki w kategorii Teatr „za imponującą aktywność twórczą, za przedstawienia przywracające wiarę w to, że teatr jest przestrzenią artystycznej wolności”.

„Terytoria” - cykl na Scenie Kameralnej, prezentujący niemal nieobecnych w polskich teatrach XX- i XXI-wiecznych dzieł operowych i baletowych - nowoczesnych, wyrafinowanych, teraźniejszych, sięgających po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. Terytoria to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Do współpracy przy spektaklach Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza najciekawszych obecnie twórców w dziedzinie muzyki, teatru i plastyki.

Spotkanie z cyklu Przed premierą... Orestei odbędzie się w środę, 10 marca 2010 roku o godz. 17 w salonie EMPiK JUNIOR (przy ul. Marszałkowskiej) w Warszawie. W spotkaniu udział wezmą: Michał Zadara - reżyser spektaklu, Franck Ollu - dyrygent i Robert Rumas - scenograf. Wstęp wolny.


Koncert polskiej muzyki akordeonowej - Andrzeja Krzanowskiego, Andrzeja Tuchowskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego i Wiesława Cienciały – odbędzie się w niedzielę, 14 marca 2010 roku w Sali im. Henryka Melcera Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią studenci warszawskiej uczelni. Opieka artystyczna – ad. Klaudiusz Baran. Wstęp wolny.


Koncert Miniatury fortepianowe Marii Szymanowskiej w 210. rocznicę urodzin pianistki i kompozytorki odbędzie się w niedzielę, 14 marca 2010 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpi Katarzyna Drogosz - fortepian historyczny. W programie m.in.: Vingt Exercices et Préludes.


W dniach 16-28 marca 2010 roku odbędzie się 40. edycja Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Podczas kilkunastu koncertów usłyszymy nowe utwory kompozytorów polskich (w tym kilka prezentowanych po raz pierwszy). Odbędzie się także m.in. koncert monograficzny muzyki elektroakustycznej Marka Chołoniewskiego i Koncert pamięci zmarłego miesiąc temu kompozytora Marka Jasińskiego - Współczesna muzyka chóralna  kompozytorów polskich.
Organizatorem festiwalu jest Poznański Oddział Związku Kompozytorów Polskich, a dyrektorem festiwalu – Zbigniew Kozub.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Genialna skrzypaczka japońska – Midori – wystąpi 16 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej. Artystka wykona cztery sonaty skrzypcowe: Sonatę C-dur Hindemitha, Sonatę nr 2 d-moll op. 121 Schumanna, Sonatę nr 2 A-dur BWV 1015 J. S. Bacha i Sonatę nr 1 d-moll op. 75 Saint-Saënsa, a towarzyszyć jej będzie na fortepianie Ozgur Aydin, zwycięzca m.in. Międzynarodowego Konkursu ARD.
Midori (właściwie Mi Dori Goto) od najmłodszych lat koncertowała na największych estradach, współpracując z najznakomitszymi sławami światowej dyrygentury (m.in. Claudio Abbado, Zubin Mehta, Christoph Eschenbach, Mariss Jansons). W 1982 roku 9-letnią wówczas skrzypaczkę usłyszał po raz pierwszy Zubin Mehta i, będąc pod ogromnym wrażeniem jej gry, zaprosił ją do gościnnego solowego występu podczas tradycyjnego sylwestrowego koncertu w Filharmonii Nowojorskiej. Owacyjne przyjęcie przez nowojorską publiczność stało się bodźcem do rozwoju wielkiej kariery muzycznej młodej artystki. Obecnie skrzypaczka współpracuje m.in. z orkiestrami filharmonii: nowojorskiej, Los Angeles, San Francisco, bostońskiej, filadelfijskiej, paryskiej, berlińskiej, wiedeńskiej, Royal Concertgebouw Orchestra.


Olga Rusina, wybitna rosyjska pianistka mieszkająca w Polsce, wystąpi z recitalem 16 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wykona m.in. mazurki, balladę, fantazję oraz Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur Fryderyka Chopina. Usłyszymy także kompozycje Aleksandra Skriabina i Siergieja Rachmaninowa, których styl ujawnia wpływy wielkiego polskiego romantyka.


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na drugą część XI Festiwalu Muzyki Kameralnej. Koncert odbędzie się 16 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wystąpią uczniówie szkół Muzycznych II st. w Gdańsku i Gdyni. W programie: F. Chopina, A. Vivaldiego, J. Haydna, F. A. Hoffmeistera, L. van Beethovena, F. Mendelssohna, S. Moniuszki, A. F. Dopplera, S. Rachmaninowa, J. Turiny, F. Farkasa, P. M. Dubois, R. Twardowskiego. Wstęp wolny.


Na progu Międzynarodowego Roku Chopinowskiego 2010, obchodzonego w 200. rocznicę urodzin największego polskiego kompozytora, Opera Wrocławska zrealizowała operę Chopin włoskiego kompozytora - Giacomo Orefice. Dzieło oparte jest w całości na utworach polskiego mistrza, które Orefice zinstrumentował. Opera nawiązuje do różnych wydarzeń z życia autora ballad i mazurków. Orefice uważany jest za kontynuatora tradycji opery werystycznej, był ponadto pianistą i krytykiem muzycznym. Sceniczne dzieło Włocha to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika twórczości Chopina.

Spektakl wystawiony zostanie na scenie Opery Wrocławskiej 17 marca 2010 roku o godz. 19.00.


Dzieła wokalno-instrumentalne rektorów warszawskiej uczelni – Józefa Elsnera, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moryty – usłyszymy podczas koncertu w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, we środę, 17 marca 2010 roku o godz. 19.00. Wystąpią: Marta Boberska – sopran, Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Jerzy Knetig – tenor i Dariusz Niemirowicz – bas oraz Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna UMFC pod batutą Ryszarda Zimaka. W programie: Msza F-dur op. 41 na 4 solistów, chór, orkiestrę i organy (1826) Elsnera, Litania do Marii Panny op. 59 na sopran, chór żeński i orkiestrę (1933) Szymanowskiego i Stabat Mater na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1999) Moryty.


Recital skrzypcowy młodej, austriackiej artystki – Anny-Luisy Mahaffy (na zdjęciu) odbędzie się 17 marca 2010 roku o godz. 19.00 w siedzibie Austriackiego Forum Kultury (ul. Próżna 8) w Warszawie. W programie: C. Saint-Saens Havanaise, E. Bloch Nigun z Baal She, H. Wieniawski Polonez Koncertowy D-dur, R. Schumann 3 Romanse, E. Wiedner-Zając Praeludium in RE i M. Ravel Cyganka. Przy fortepianie - Dagmar Mahaffy. Wstęp wolny.


Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na Koncert Chopinowski, który odbędzie się w czwartek, 18 marca 2010 roku o godz. 18.00. Wystąpią pianiści: Michał Kryworuczko i Wojciech Świtała oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Strugały. W programie: Koncert fortepianowy f-moll op. 21 i Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz Uwertura do opery Manfred op. 115 Roberta Schumanna.


W dniu 19 marca 2010 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się wieczór baletowy z cyklu Warsztatów Choreograficznych – Kreacje 2, zrealizowany przez artystów Polskiego Baletu Narodowego.

Kreacje 2 to już druga premiera manifestacji młodej polskiej choreografii w duchu nowego wizerunku Teatru Wielkiego, kształtowanego przez dwóch wybitnych kreatorów: reżysera Mariusza Trelińskiego i choreografa Krzysztofa Pastora. Obaj oni nie tylko proponują w repertuarze teatru własne dzieła sceniczne, ale też starają się stymulować młodą polską myśl twórczą w dziedzinie opery i baletu. Warsztaty choreograficzne są efektem takiego właśnie myślenia o przyszłości polskiego teatru baletowego.
Swoje prace przedstawi 7 młodych choreografów: Eduard Bablidze, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Anna Hop, Jacek Tyski, Karol Urbański oraz Natalia Maria Wojciechowska. Oprawą realizatorską zajmuje się w pełni zespół Polskiego Baletu Narodowego, który ma do dyspozycji zasoby scenograficzne Teatru Wielkiego- Opery Narodowej.


Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na recital wokalny mezzosopranistki Anny Lubańskiej (na zdjęciu) - Pieśni niewinności i doświadczenia, który odbędzie się 19 marca 2010 roku o godz. 19.30. Recital wpisuje się w cykl koncertów promujących wybitnych solistów Opery Narodowej. W programie utwory Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa, Geralda Finzi, Fryderyka Chopina, Franka Bridge’a, Gustava Mahlera, Almy Mahler, Sergieja Rachmaninowa, Ericha Wolfganga Korngolda, Petra Ebena, Clary Schumann, Roberta Schumanna, Franciszka Maklakiewicza, Richarda Straussa, Raula Koczalskiego, Hugo Wolfa, Kurta Weilla, Francisa Poulenca, Williama Bolcoma, Mieczysława Karłowicza i Michela Legranda. Artystce akompaniuje Marcin Kozieł.

Więcej


Wpisując się w liturgiczny okres Wielkiego Postu Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowe koncerty oratoryjne – 19 marca i 20 marca 2010 roku, podczas których wykonana zostania Pasja wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha.
Jest to jedna z dwóch zachowanych w całości pasji tego kompozytora. Dzieło powstało w ostatnim okresie twórczości kompozytora, kiedy Bach piastował stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Prawykonanie Pasji odbyło się dokładnie w Wielki Piątek 11 kwietnia 1729 roku. Do powtórnego wykonania doszło 100 lat później za sprawą Felixa Mendelssohna, który przedstawił tę wspaniałą kompozycję publiczności berlińskiej Singakademie.
Pasja wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha wykonana zostanie przez orkiestrę, chór mieszany i chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Solowe partie wokalne wykonają: Kamila Kułakowska – sopran, Ewa Marciniec – alt, Peter Grönlund – tenor (Ewangelista), Jarosław Bręk – bas (Chrystus), Mirosław Borczyński – bas (Piłat), Paweł Szarpak – bas (Piotr), Maciej Drużkowski – bas (Judasz), Mateusz Prendota - bas (Kapłan), Wojciech Tabiś – bas (Kapłan), Iwona Sułkowska-Kozłowska – alt (Świadek) oraz Piotr Szewczyk – tenor (Świadek).

Więcej


Wiosenna, 18. edycja Festiwalu Audio Artodbędzie się w dniach 19-21 i 26-28 marca 2010 roku w Krakowie. Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na warsztaty. Festiwal – oprócz krakowskiej prezentacji – będzie miał również swoje odsłony w Warszawie, Łodzi i Cieszynie.

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków, integrującą sztuki wizualne z dźwiękowymi. Występuje w formie koncertów, performance i instalacji. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Jest sztuką personalną: kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Festiwal prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty. W ramach festiwalu odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.

Wydarzenia festiwalu Audio Art są transmitowane na żywo przez internet.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.audio.art.pl


Dnia 20 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się recital fortepianowy Nelsona Goernera, jednego z najwybitniejszych pianistów swojej generacji. Artysta wykona program, ukazujący piękno romantycznej muzyki przeznaczonej na fortepian. Zabrzmi m.in. Ballada nr 2 b-moll Liszta, a także Polonez-Fantazja As-dur op. 61 Chopina i Etiudy symfoniczne op. 13 Schumanna.

Nelson Goerner jest laureatem I nagrody na Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Buenos Aires (1986). Na jego niepospolity talent zwróciła uwagę Martha Argerich, dzięki której otrzymał stypendium CIMAE – Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie. Ukończył je z najwyższym wyróżnieniem w klasie Marii Tipo (1990). W tym samym roku zdobył I nagrodę na konkursie pianistycznym w Genewie. Po tych sukcesach występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk. Wrześniowe wydanie miesięcznika 'BBC Music' z 1998 roku, przedstawiając kilkuzdaniowe charakterystyki ponad 250 postaci światowego życia muzycznego i próbując odpowiedzieć na pytanie 'Who is Who in Music', umieściło Nelsona Goernera w grupie 'new blood', wskazującej artystów spośród młodego pokolenia pianistów, którzy najbliżsi są największym mistrzom. Nelson Goerner współpracuje z wieloma znakomitymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej, Deutche Symphonie Orchester, London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Nową Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Royal Scottish National Orchestra, Montreal Symphony. W sierpniu 2003 zadebiutował na słynnych koncertach promenadowych w Londynie.


Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na koncert z okazji Jubileuszu 40-lecia Uczelni – w sobotę, 20 marca 2010 roku o godz. 18.00 na Wydziale Prawa UG (ul. Bażyńskiego 6). W programie: utwory a cappella w wykonaniu Akademickiego Chóru UG, piosenki Brela w interpretacji artystów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wariacje na temat Chopina w wykonaniu prof. Bogdana Kułakowskiego.


Pod hasłem Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna odbędzie się w dniach 21 marca – 3 kwietnia 2010 roku 14. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Program wydarzenia obejmuje nie tylko muzykę słynnego klasyka wiedeńskiego, ale również dzieła innych twórców, szczególnie zaś Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Wiąże się to z obchodami 200. rocznicy urodzin obu kompozytorów. W czasie festiwalu planowane jest wykonanie wszystkich symfonii Beethovena. Podobnie jak w ubiegłych latach koncerty odbędą się w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Imprezie towarzyszyć będzie Mistrzowski Kurs Pianistyczny prowadzony przez Nelsona Goernera, Międzynarodowe Sympozjum Naukowe oraz Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Biliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Więcej


Koncert organowy odbędzie się w niedzielę, 21 marca 2010 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W wykonaniu organistów - Jerzego Dziubińskiego, Jarosława Malanowicza, Piotra Wilczyńskiego, Józefa Serafina, Bartosza Jakubczaka i Jarosława Wróblewskiego usłyszymy sonaty organowe Augustyna Blocha, Kazimierza Jurdzińskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, Mariana Sawy, Mieczysława Służyńskiego i Bolesława Szabelskiego.


W dniach 21-28 marca 2010 roku w Krakowie odbędą się 15. Dni Bachowskie. Program festiwalowych koncertów wypełnią nie tylko dzieła organowe, najbardziej kojarzone z Janem Sebastianem Bachem, ale również utwory na klawesyn, flet prosty i flet traverso, klawikord, barokowe skrzypce i wiolonczelę czy violę da gamba – organizatorzy i wykonawcy chcą bowiem pokazać różne oblicza kompozytora. Usłyszymy serię koncertów instrumentalnych, granych przez wirtuozów: klawesynistów Elżbietę Stefańską, Jacques’a Ogga i Andrzeja Zawiszę, klawikordzistę Bernharda Klapprotta, flecistów Petera Holtstaga i Wilberta Hazelzeta, skrzypków Annę Śliwę i Zbigniewa Pilcha.

Więcej


Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum zaprasza 21 marca 2010 roku o godz. 18:00 do Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej na koncert, podczas którego wykonane zostaną dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w nowo opracowanej przez Jana Lewtaka wersji na fortepian i orkiestrę smyczkową. W roli solisty wystąpi pianista Paweł Zawadzki, a orkiestrę poprowadzi Wojciech Rodek. Program wieczoru dopełni Sonata nr 4 B-dur G. Rossiniego i Fuga nr 1 z Kunst der Fuge BWV 1080 J. S. Bacha.
Paweł Zawdzki (na zdjęciu) jest wrocławianinem, absolwentem Liceum Muzycznego oraz Akademii Muzycznej, obecnie adiunktem w klasie fortepianu wrocławskiej AM. Jest laureatem kilku konkursów m.in. Konkursu im. F. Liszta we Wrocławiu, półfinalistą Konkursu Pianistycznego im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. E. Filips’a w Rotterdamie (IV nagroda).


Tryptyk Pasyjny ks. Wojciecha Kałamarza – młodego, wielokrotnie docenianego kompozytora, ukazujący trzy momenty męki Pańskiej - modlitwę w Ogrójcu, konanie na krzyżu i lament Matki, zabrzmi podczas koncertu, w ramach cyklu Krakowskiego Konserwatorium w niedzielę, 21 marca 2010 roku o godzinie 12.00 w Sali Fontany Muzeum Historycznego m. Krakowa (Rynek Główny 35).

Tematy nienowe, lecz tu ubrane są w wyjątkowo skromną szatę - głos z towarzyszeniem kilku instrumentów, co jednak nie zmniejsza ekspresyjności tej muzyki, bardzo zmiennej, operującej całą skalą emocji i środków wyrazu; trudnej, a zarazem bardzo czytelnej. Niewątpliwie religijne przesłanie, zyskuje przez to wymiar uniwersalny, skłaniając wszystkich do rozważań nad samotnością, śmiercią, ale także nadzieją i miłością gotową do składania najwyższych ofiar.


Spotkanie z prof. Zbigniewem Skowronem, z okazji wydania I tomu Korespondencji Fryderyka Chopina (red. Zofia Helman, Zbigniew Skowron, Hanna Wróblewska-Straus, Wydawnictwa UW, Warszawa 2009), odbędzie się w niedzielę, 21 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Narodowym Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (przy ul. Rakowieckiej 61, róg ul. Boboli). W części artystycznej wybrane listy Chopina z publikacji recytować będzie Bartosz Miłosz Martyna, aktor Teatru Scena Prezentacje, wybrane młodzieńcze mazurki, polonezy i walce kompozytora zagra Romuald Matecki.


Koncert Perkusja – kreacja, interpretacja odbędzie się 22 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W jego programie znajdą się prawykonania trzech nowych kompozycji: Dynamics (2009) Mariana Borkowskiego, Nocturnu na 10 perkusistów (2009) Michała Sławeckiego i Concerto grosso na dwie orkiestry perkusyjne (2009) Anny Ignatowicz-Glińskiej. Usłyszymy także Continuum sekstet na instrumenty perkusyjne (1966) Kazimierza Serockiego. Wystąpią: Krzysztof Herdzin – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja oraz szkolne i studenckie zespoły perkusyjne pod batutą Sławka A. Wróblewskiego. Opieka artystyczna – prof. Stanisław Skoczyński.


XIII Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina, organizowane przez Towarzystwo im. K. Szymanowskiego, odbędzie się w dniach 22-25 marca 2010 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ideą przewodnią festiwalu jest zestawienie twórczości K.Szymanowskiego ze spuścizną innych klasyków XX wieku  by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia.  Poprzednie edycje prezentowały twórczość Janačka, Bacewicz, Bartoka, Prokofiewa, R. Strausa, Ravela, Rachmaninowa, Szostakowicza, Debussy’ego, Nielsena oraz kompozytorów śląskich (w roku jubileuszu 75-lecia istnienia Akademii Muzycznej w Katowicach, 2005). Obecna edycja festiwalu z uwagi na przypadający w 2010 roku Rok Chopinowski ma   wykazać bezpośrednie dziedzictwo muzyki Chopina przejawiające się w twórczości K.Szymanowskiego.

Więcej