Polmic - FB

calendar of events

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W związku z Rokiem Chopinowskim Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaplanował szereg okolicznościowych koncertów chopinowskich z udziałem światowej sławy artystów, wybitnych pedagogów uczelni oraz wyróżniających się jej studentów. Głównym nurtem działań artystycznych uczelni jest cykl Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina, w ramach którego między 7 października 2009 a 19 maja 2010 roku zaplanowano ok. 120 koncertów, w tym ponad 12 recitali i 2 koncerty symfoniczne. Pedagodzy, absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentują, podczas publicznych koncertów: utwory fortepianowe, pieśni, utwory kameralne oraz symfoniczne. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina UMFC. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Głównym naszym celem i pragnieniem jest przekazanie genialnej myśli muzycznej, autentycznego kształtu twórczego i nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce Chopina. W poszukiwaniu prawdy artystycznej i właściwym odczytaniu intencji Kompozytora sięgamy również do wydania urtekstowego Jego utworów. Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, opracowywane od lat pod redakcją wybitnego pianisty, pedagoga i doktora honoris causa naszej Uczelni, prof. Jana Ekiera, jest dla nas podstawowym materiałem i źródłem inspiracji.” – wyjaśnia prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Warto też podkreślić, że kolejność utworów zaplanowana w ramach cyklu koncertów ma zasadniczo układ chronologiczny, ukazujący drogę i ewolucję twórczą Chopina.”

Punktem centralnym obchodów stanie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacji, która odbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w dniach 22-24 lutego 2010 roku. Jej tematyka obejmować będzie zagadnienia z zakresu chopinologii i chopinistyki m.in. problemy tekstu, interpretacji artystycznej i naukowej dzieła Chopina (struktury, sensu, wartości, przesłania artystycznego Jego utworów), zagadnienia pedagogiki i recepcji. Udział w Konferencji wezmą wybitni artyści oraz czołowi badacze spuścizny naszego Kompozytora działający w kraju i zagranicą. Ponadto, poza referatami, Konferencję dopełnią warsztaty artystyczne prowadzone przez światowej klasy pedagogów-chopinistów. Zaprezentowana zostanie również wystawa Fryderyk Chopin - od rękopisu do wydawcy i wykonawcy.

Read more


Wielkość i piękno to hasło Dni Bachowskich, które odbędą się w Katowicach w dniach 2-28 marca 2010 roku z okazji 325. rocznicy urodzin i 260. rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha. Podczas ośmiu marcowych koncertów wykonane zostaną instrumentalne i wokalne utwory najsłynniejszego Lipskiego Kantora.

Organizatorem festiwalu jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach.

Read more


Trzeci w tym sezonie koncert cyklu "Recitale Mistrzów w Roku Chopinowskim", wpisującego się w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej dnia 3 marca 2010 roku o godz. 19.00. Wystąpi niezwykły pianista, uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów naszych czasów - Yefim Bronfman. Wykona utwory Ludwiga van Beethovena - 32 wariacje c-moll na temat własny WoO 80, Jörga Widmanna - Elf Humoresken (2007, polskie prawykonanie), Roberta Schumanna - Faschingsschwank aus Wien op. 26, Fryderyka Chopina - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 i Piotra Czajkowskiego - Grande sonate G-dur op. 37.
Krakowski koncert odbywa się w ramach trasy recitalowej obejmującej występy w Japonii, Rzymie, Wiedniu i Ameryce Północnej, z wieńczącym trasę koncertem w Carnegie Hall.

Read more


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Read more


W dniach 5 i 6 marca 2010 roku w Filharmonii w Krakowie odbędą się koncerty symfoniczne z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Mosia - dyrektora artystycznego orkiestry kameralnej AUKSO. W wykonaniu jednego z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia, laureata X Międzynarodowego konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth ) i Międzynarodowego Konkursu ARD w Monacihium - Piotra Pławnera (na zdjęciu), usłyszymy Offertorium Sofii Gubaiduliny.
Gubaidulina, kompozytorka urodzona w 1931 roku w ZSRR, zaliczana jest do nurtu nowej muzyki religijnej, obok Henryka Mikołaja Góreckiego, czy Arvo Pärta. Jej Offertorium to de facto koncert na skrzypce i orkiestrę, reprezentatywny dla oryginalnego stylu tej kompozytorki, w której dorobku niemal każdy nowy utwór staje się przedmiotem żywego zainteresowania w Europie i Ameryce. Offertorium bywa grywane przez najwybitniejszych wykonawców. Od pierwszego wykonania wzbudziło spore zainteresowanie krytyków i publiczności, być może również za sprawą znakomitego skrzypka, Gidona Kremera, któremu jest dedykowane. Premiera dzieła miała miejsce w Wiedniu, w 1981 roku.
W drugiej części obu wieczorów zabrzmi VII Symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena.


W piątek, 5 marca 2010 roku o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie (w sali im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, plac Sejmu Śląskiego 2) podczas koncertu, w którego programie znajdą się dzieła Samuela Barbera, Krzysztofa Pendereckiego i Piotra Czajkowskiego. Całość poprowadzi Michał Klauza, a w partii solowej wystąpi Amerykanka, Jennifer Montone, pierwsza waltornistka Philadelphia Orchestra.

Podczas piątkowego wieczoru zabrzmią Fadograph of a Yestern Scene na orkiestrę Samuela Barbera, owoc fascynacji twórczością Jamesa Joyce’a, utwór powstały z literackiej inspiracji ostatnią powieścią pisarza pt. Finnegans Wake, Koncert na róg i orkiestrę Winterreise Krzysztofa Pendereckiego pochodzący z ostatniego, romantyzującego okresu twórczości kompozytora oraz IV Symfonia Piotra Czajkowskiego - największego kompozytora rosyjskiego XIX wieku.

Przed koncertem, o godz. 18.45, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali 411, na wykład Aleksandry Koniecznej, omawiający program koncertu.


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert Z Nowego Świata, organizowany w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”, który odbędzie się 5 marca 2010 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). W programie – oprócz tytułowej IX Symfonii e-moll “Z Nowego Świata” op. 95 Antonina Dworzaka – usłyszymy utwór jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX stulecia - Romana Maciejewskiego. Jego Berceuse i Allegro concertante na fortepian i orkiestrę symfoniczną - dzieło o ogromnej ekspresji i porywającej wirtuozerii - wykona wraz z orkiestrą symfoniczną pod batutą Adam Klocka znany pianista Maciej Grzybowski (na zdjęciu).


W dniach 5 i 6 marca 2010 roku Filharmonia Wrocławska zaprasza na koncerty z okazji obchodów Roku Chopinowskiego, zatytułowane Chopin – Pogorelić. Braterstwo Słowian. W wykonaniu znakomitego pianisty Ivo Pogorelicia usłyszymy Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. Tego wieczoru obok Koncertu zabrzmi także czerpiąca z folkloru Hiszpanii Rapsodia hiszpańska Ravela oraz Fontanny rzymskie Ottorino Respighiego – utwór poświęcony czterem fontannom wiecznego miasta – Fontanna w Villa Giulia o świcie, Fontanna Trytona rankiem, Fontanna di Trevi w południe, Fontanna w Villa Medici o zachodzie.


X Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej „Z głębokości wołam ku Tobie...” odbędzie się w dniach 27 lutego – 31 marca 2010 roku w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego.

Read more


Dnia 6 marca 2010 roku o godz. 19.00 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę Rusałki Antonina Dvořáka, przedstawienia, do którego realizacji zaproszono młodych, ale uznanych już w świecie sztuki artystów. Reżyseria powierzona została debiutantowi w tej dziedzinie - Tomaszowi Cyzowi - współczesnemu eseiście, muzykologowi i dramaturgowi, związanemu m.in. z Operą Narodową i pismem kulturalno-literackim "Dwutygodnik". Kierownictwo muzyczne objął jeden z najwybitniejszych młodych dyrygentów w Polsce - Łukasz Borowicz, który pracował już z orkiestrą łódzkiego Teatru Wielkiego przy okazji premiery Czarodziejskiego fletu w grudniu 2008 roku. Scenografię do Rusałki przygotowuje - po raz pierwszy w Łodzi - światowej sławy scenograf Boris Kudlička, choreografię tworzy Jacek Przybyłowicz, a za reżyserię świateł będzie odpowiedzialny holenderski artysta Marc Heinz.

Prapremiera opery Rusałka w 1901 roku była triumfem. Od tego czasu należy do światowego kanonu najwybitniejszych dzieł operowych. Nigdy dotąd nie była prezentowana łódzkiej publiczności, a ostatnia jej realizacja w Polsce miała miejsce ponad pół wieku temu. Dziś, po ponad stu latach od prapremiery, łódzcy realizatorzy chcą na dzieło spojrzeć inaczej niż tylko na prostą baśń o miłości i nieszczęściu człowieka, widzianymi przez pryzmat życia rusałki. Postanowili poszukać w nim - w muzyce, słowach i przestrzeniach - nowych skojarzeń, ukrytych niepokojów i nierozpoznanych myśli. Ich Rusałka będzie blisko współczesnej kobiety i jej problemów.
 

Dnia 4 marca 2010 roku o  godz. 17.00 w Belcanto Caffe odbędzie się Spotkanie pro Opera - Kudlicka, Cyz O harmonii, konstrukcji i modzie... O konwencjach we współczesnym teatrze operowym rozmawiać będą reżyser Tomasz Cyz i scenograf Boris Kudlička. Spotkanie prowadzi Katarzyna Jasińska. Wstęp wolny


Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oficjalnie zainauguruje Rok Chopinowski w Hiszpanii. W dniu 6 marca 2010 roku o godz.12.00 w Madrycie w Auditorio Nacionale de Musica odbędzie się koncert pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, w którym solistami będą Janusz Olejniczak (fortepian) i Władysław Kłosiewicz (klawesyn). Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem hiszpańskiej pary królewskiej i polskiej pary prezydenckiej. Poprzedzi go odsłonięcie popiersia Chopina - daru Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W foyer prezentowana będzie także wystawa o twórczości Manuela de Falli i jej związkach z Polską. Projekt został przygotowany we współpracy z Ambasadą RP, Instytutem Polskim w Madrycie oraz Auditorio Nacionale de Musica.
Repertuar koncertu został wybrany tak, aby pokazać muzykę polską i hiszpańską, dawną i współczesną. Usłyszymy Koncert klawesynowy D-dur M. de Falli, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, kompozycję Trama J. Guinjoana i Koncert na orkiestrę W. Lutosławskiego.


Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego zostanie wystawiony 7 marca 2010 roku o godz. 17.00 na scenie Opery Wrocławskiej.

Opera Krzysztofa Pendereckiego to przejmujące, trzymające w napięciu współczesne widowisko. Sam kompozytor uznał wrocławską realizację autorstwa Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą z wszystkich dotychczasowych. Reżyser nie przedstawił na scenie monumentalnej wizji raju. Akcja rozgrywa się w umownych, prostych dekoracjach. Barw i życia dodają natomiast wyrafinowane kostiumy, wyraziście definiujące postaci.


Kolejny poznański koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" odbędzie się 7 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć w roku 2010 szczególnie celebrujemy dwusetne urodziny Fryderyka Chopina, mamy jeszcze jedną ważną rocznicę – sto pięćdziesiąt lat od urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Utwory Paderewskiego i Chopina będą więc stanowiły klamrę poznańskiego koncertu – usłyszymy Pieśń Paderewskiego w aranżacji A. Duczmal i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Ponadto w programie znajdzie się Concerto notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego i Koncert d-moll BWV 1060 na obój i skrzypce J.S. Bacha. Wraz z Orkiestrą "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal wystąpią uznani artyści Kevin Kenner – fortepian, Patrycja Piekutowska – skrzypce i Piotr Maćkowiak – obój.


Kolejny koncert muzyki współczesnej z cyklu „contem.ucha”, poświęcony poezji konkretnej, odbędzie się we wtorek, 9 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią Marcin „Emiter” Dymiter i Ludomir Franczak.

Poezja konkretna, paradoksalnie, w mniejszym stopniu przynależy do literatury niż do muzyki czy sztuk wizualnych. W tej sztuce znaczenie słów jest mniej istotne niż ich walor brzmieniowy i estetyczny, a nawet graficzny. Wykorzystuje się brzmienie wyrazów oraz ich ukształtowanie – na papierze czy innym nośniku. Co prawda poezja konkretna istniała od zawsze – jako starożytne pieśni obrazkowe, przybierające kształt ściśle związany z treścią, średniowieczne teksty związane z magią pisma i mistyką słowa, XVI- i XVII-wieczne wiersze w kształcie słońca, labiryntu czy krzyża – lecz dopiero w XX wieku doczekała się swego uzasadnienia teoretycznego.
Poezja konkretna znalazła się w orbicie zainteresowań Marcina Dymitera i Ludomira Franczaka. Tekst interesuje ich głównie jako tworzywo, pre-tekst do dalszych eksperymentów. Teksty literackie – niemieckie, czeskie, polskie – artyści przekształcają za pomocą obróbki i samplowania, wykorzystując współczesne środki audiowizualne. W ten sposób podkreślają dynamiczny charakter poezji konkretnej, a nawet – jej związki z tkanką miejską (rytmy ulicy).


Recital wokalny Jadwigi Rappé odbędzie się w środę, 10 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Mariusz Rutkowski. W programie utwory Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Jerzego Lefelda, Karola Szymanowskiego, Henryka Czyża i Macieja Małeckiego.


Dnia 11 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Ruben Hotel w Zielonej Górze odbędzie się koncert realizowany w ramach ,,Projektu Mozart w Zielonej Górze". Zespół ,,Reed Connection" zaprosił do wspólnego wykonania kwintetów fortepianowych W.A. Mozarta i L. van Beethovena znaną pianistkę Beatę Bilińską oraz jednego z najbardziej uzdolnionych waltornistów młodego pokolenia, studenta renomowanej uczelni Universität der Künste Berlin Macieja Baranowskiego.


Prawykonanie uwertury koncertującej Festliche Mülheimer Konzertouvertüre Piotra Radka odbędzie się 11 marca 2010 roku o godz. 20.00 w kościele parafialnym p.w. St. Engelberta w Mülheim. Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywaleca. Program wieczoru dopełni Nouvelle Fantasie sur Faust de Charles Gounod op.13 na skrzypce i orkiestrę z Agatą Kmak w roli solistki oraz IX Symfonia e-moll op.95 "Z Nowego Świata" Antonina Dworzaka. Bezpośrednio po koncercie w obecności najwyższych władz miejskich i kościelnych miasta Mülheim kompozytor przekaże na ręce Burmistrzyni - Dagmar Mühlenfeld partyturę Uwertury.

W następnych dniach, 12 i 13 marca 2010 roku, odbędą się dwa koncerty, w programie których znajdzie się Postsctiptum na orkiestrę smyczkową Piotra Radka oraz motety chóralne Hugo Distlera i Siegfrida Reda, a także Requiem na sopran solo, chor i orkiestrę Johna Ruttera. Pierwszy z tych koncertów będzie miał miejsce w Auferstehungskirche Heilig Kreuz w Mülheim, a drugi w Katedrze w Essen. Wystąpią: Viola Offele – sopran, Cantamus - chór parafii St. Barbara w Mülheim i Orkiestra Symfoniczna Liceum Muzycznego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca i Burkarda Kölscha.

Piotr Radko o swojej nowej kompozycji: „W tym roku europejskim miastem kultury zostało Essen łącznie z Zagłębiem Ruhry (Kulturhauptstadt Ruhrgebiet 2010). Z tejże okazji Kuria biskupia w Essen (Bistum Essen) w sierpniu 2008 roku oficjalnie zamówiła u mnie kompozycję na orkiestrę symfoniczną. Bezpośrednim zamawiającym jest parafia diecezjalna St. Barbara w Mülheim an der Ruhr. W konsekwencji zamówienia powstała kompozycja Festliche Mülheimer Konzertouvertüre na wielką orkiestrę symfoniczną (ca 16 min.). W ramach wymiany kulturalnej polsko-niemieckiej do Mülheim do jej wykonania 11 marca 2010 roku została zaproszona Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Szymona Bywalca."


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na Koncert Chopinowski oraz pierwszą część XI Festiwalu Muzyki Kameralnej, który odbędzie się 11 marca 2010 roku w Ratuszu Staromiejskim. W pierwszej części wieczoru wystąpi Sławomir Wilk (fortepian) z towarzyszeniem Kwartetu smyczkowego w składzie: Dariusz Prystasz (I skrzypce, Katarzyna Januszajtis-Mielczarek (II skrzypce), Michał Markiewicz (altówka), Błażej Goliński (wiolonczela). W programie: Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina. W drugiej części wieczoru w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszymy kompozycje F. Chopina, A. Vivaldiego, J. Haydna, F.A. Hoffmeistera, L. van Beethovena, F. Mendelssohna, S. Moniuszki, A. F. Dopplera, S. Rachmaninowa, J. Turiny, F. Farkasa, P. M. Dubois i R. Twardowskiego. Wstęp wolny.


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w dwóch składach, wyruszy na tournée do Niemiec i Szwajcarii - w dniach 11-15 marca 2010 roku oraz do krajów Zatoki Perskiej - w dniach 15-22 marca 2010 roku. Będzie to 174 i 175 wyjazd zagraniczny NOSPR, 6 do Szwajcarii, 46 do Niemiec oraz 1 do Kataru, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obydwa tournée, zorganizowane przy wsparciu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, wpisane są w międzynarodowe obchody Roku Chopinowskiego.

Podczas pierwszej podróży NOSPR wystąpi w Stuttgarcie, Fryburgu i Lucernie, prezentując dzieła Andrzeja Panufnika (Landscape), Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll z Angelą Hewitt w partii solowej) oraz Piotra Czajkowskiego (IV Symfonia). Wszystkie koncerty poprowadzi Jacek Kaspszyk, dyrektor muzyczny orkiestry. Koncert we Fryburgu zarejestrowany zostanie przez Radio Suisse Romande.

W ramach tournée po krajach Zatoki Perskiej, orkiestra wystąpi w Katarze, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas koncertu w Doha (Katar) oraz dwóch koncertów w Kuwejcie muzycy NOSPR wykonają Walc Es-dur op.18 Chopina w instrumentacji orkiestrowej Roya Douglasa, Rondo a là Krakowiak, Fantazję na tematy polskie, Wariacje na temat La ci darem la mano oraz Andante spianato i Wielki polonez Es-dur. Wspólnie z NOSPR wystąpią wybitni soliści, laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Krzysztof Jabłoński oraz Philippe Giusiano. Całość poprowadzi Michał Klauza. Ostatni koncert tournée odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w ramach Abu Dhabi Music and Arts Festival. Pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego NOSPR wykona dwa jego utwory na orkiestrę smyczkową: Chaconne i Serenadę, a także V Symfonię Franza Schuberta oraz Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, z Krzysztofem Jabłońskim w roli solisty.

Orkiestra powróci do kraju 22 marca 2010, by rozpocząć serię nagrań archiwalnych. Jako pierwszy pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zarejestrowany zostanie Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela, z udziałem Janusza Olejniczaka.


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”, który odbędzie się 12 marca 2010 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). W wykonaniu wenezuelskiego kontrabasisty Edicsona Ruiza (na zdjęciu) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka usłyszymy dwa koncerty kontrabasowe: Koncert na kontrabas i orkiestrę Johana Baptisty Vanhala i Koncert na kontrabas i orkiestrę Es-dur Franza Antona Hoffmeistera. Program wieczoru dopełni V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.
Edicson Ruiz - wirtuoz kontrabasu, urodzony w roku 1985 w Caracas (Wenezuela). Już w wieku piętnastu lat otrzymał prestiżową nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Kontrabasistów w Indianapolis. Jako pierwszy muzyk z Ameryki Łacińskiej. Zaledwie dwa lata później, został najmłodszym w historii kontrabasistą w Berliner Philharmoniker. Z filharmonikami berlińskimi występował na festiwalach w Salzburgu,Berlinie, Edynburgu i w Pekinie. Edicson Ruiz będąc znakomitym instrumentalistą koncertuje również jako solista, dając roczne recitale w Filharmonii Berlińskiej i na festiwalach w Lucernie. Jest członkiem „Filharmonia Double Bass Sextet”. Skomponował  także kilka koncertów na kontrabas.