Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Od lat maluchy chętnie wybierają na Dzień Dziecka wizytę w filharmonii. Najchętniej – kiedy mają okazję wysłuchać muzyki już im znanej. Nie dziwi, że sporym powodzeniem cieszą się więc koncerty muzyki filmowej. Taką też propozycję przygotowała dzieciom na ich święto Filharmonia Śląska. Do swej tymczasowej siedziby w Katowicach Giszowcu zaprasza trzykrotnie, we wtorek 31 maja 2011 roku o godz. 12 oraz nazajutrz, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Dziecka o godz. 11 i 17.

Wraz z filharmonikami na estradzie pojawi się gitarzysta Lesław Matecki oraz rodzina państwa Dębskich (na zdjęciu). Tata Krzesimir jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, dyrygentem i muzykiem jazzowy. Mama Anna Jurksztowicz to lubiana piosenkarka i wokalistka jazzowa. Syn Radzimir jest także muzykiem i kompozytorem, twórcą m.in. muzyki do seriali Tancerze czy Ranczo i współautorem piosenki I tylko sny, napisał też m.in.. muzykę do spektaklu warszawskiego Teatru Dramatycznego Śmierć i dziewczyna, czy pokazu mody Dawida Wolińskiego, a także takie utwory „filharmoniczne”, jak Los Angeles Suite, Musica per tradici archi na orkiestrę smyczkową czy Passacaglia.

Program tego muzycznego spotkania rodzinnego wypełni muzyka Krzesimira Dębskiego (m.in. do filmów Sto minut wakacji, W pustyni i w puszczy oraz Magiczne drzewo) i piosenkarki oraz autorki piosenek m.in. do filmu Prosiaczek i Przyjaciele, Carly’i Simon.


Opera Śląska w Bytomiu zaprasza najmłodszych widzów na spektakle z okazji Dnia Dziecka. Trzykrotnie w dniach 31 maja - 2 czerwca 2011 roku zostanie wystawiony musical na motywach baśniowych ZACZAROWANY BAL, czyli krasnoludki, krasnoludki. Natomiast 3 czerwca o godz. 11.00 zostanie zaprezentowane interaktywne widowisko baletowe dla dzieci i młodzieży Kot w butach do muzyki współczesnego polskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta - Bogdana Pawłowskiego. Do niezwykłego świata baśni widz wprowadzony będzie zarówno przez tradycyjnych bohaterów, jak i wiele dodatkowych fantastycznych postaci – Myszkę Miki, Koziołka Matołka czy Sherlocka Holmes’a. W przedstawieniu – obok grona profesjonalnych tancerzy - weźmie udział także amatorska młodzieżowa grupa break dance – Poza zasięgiem.


Początek czerwca w Operze Krakowskiej to czas dzieci i młodzieży – specjalnie z myślą o nich Opera przygotowała szereg niezwykłych atrakcji. 1 czerwca będziemy się wspólnie bawić z okazji Dnia Dziecka, natomiast w okresie 4 – 8 czerwca 2011 roku operowy gmach będzie przestrzenią wydarzeń „Opery pokoleń” – adresowanej do najmłodszych widzów, pierwszej części XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej „Opera pokoleń – Opera bez granic”.

W Dniu Dziecka (1 czerwca) Opera Krakowska zaprasza na rodzinną opowieść muzyczną Mały Lord S. Markwicka w reżyserii Janusza Szydłowskiego. Spektakl odbędzie się na Dużej Scenie dwukrotnie – o godz. 11.00 i 17.30. Przedstawienie adresowane jest do widzów w każdym wieku. Dzieciom pokaże ono różnorodność zachowań bohaterów, co przyczyni się do porządkowania ich świata. Dorośli natomiast powrócą do ciągle aktualnej opowieści z dzieciństwa, bo, jak mówi Steven Markwick: „nikt nie jest nigdy za stary ani zbyt potężny, by nauczyć się pokory i miłości”. Spektaklom będą towarzyszyć wyjątkowe atrakcje, a wśród nich m.in. występy artystyczne tancerzy Studia Baletowego Opery Krakowskiej, pokazy instrumentów muzycznych, konkursy plastyczne oraz gry edukacyjne.

Dnia 4 czerwca rozpoczyna się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej „Opera pokoleń – Opera bez granic”. Jego pierwsza część – „Opera pokoleń” – będzie swego rodzaju kontynuacją Dnia Dziecka i powtórzeniem wydarzeń towarzyszących przedstawieniom Małego Lorda, jednak wzbogacona zostanie o nowe spektakle oraz dodatkowe atrakcje, takie jak zwiedzanie gmachu Opery wraz z zapleczem technicznym, czy też spotkania z artystami – realizatorami spektakli.
W dniach 4 i 5 czerwca o godz. 18.30 na Dużej Scenie wystawiony zostanie Kopciuszek – spektakl baletowy do muzyki G. Rossiniego w reżyserii wybitnego włoskiego choreografa Georgio Madii. To wzruszające i pełne humoru przedstawienie, które zaskakuje widowiskowością, adresowane jest zarówno do młodych jak i dorosłych widzów. Opera Krakowska zaprasza w te dni już od godz. 16.00 – w programie przewidziane są także warsztaty plastyczne „Kolorowy Świat”, pokaz „Wariacji baletowych” w wykonaniu Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz zwiedzanie kulis sceny i zaplecza technicznego Opery.
W dniu 7 czerwca o godz. 10.00 oraz 12.30 na Scenie Kameralnej grany będzie spektakl Księga lasu Wojciecha Graniczewskiego do muzyki J. Hnatowicza – teatralno-muzyczna baśń, której przesłaniem jest poszukiwanie ekologicznych wartości, nadających życiu harmonię i sens. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z twórcą przedstawienia. Dzień później, 8 czerwca o godz. 10.00 oraz 12.30 na Dużej Scenie odbędzie się spektakl Pan Marimba Marty Ptaszyńskiej w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego – opera o dzieciach, dla dzieci i wykonywana przez dzieci. Adresowana jest do najmłodszego pokolenia – przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Po przedstawieniach z widzami spotka się zespół realizatorów Pana Marimby.


Kolejna edycja festiwalu „Piotr Anderszewski i przyjaciele” odbędzie się w Łodzi w dniach 2-5 czerwca 2011 roku. W jej ramach zaplanowano cztery koncerty – trzy recitale fortepianowe oraz spektakl multimedialny. Wszystkie recitale odbędą się w Pałacu Herbsta, przy ul. Przędzalnianej 72, spektakl multimedialny zaś w Klubie „Wytwórnia”, przy ul. Łąkowej 29. Na festiwalu oprócz Piotra Anderszewskiego (na zdjęciu) wystąpią rekomendowani przez niego artyści – mniej znani, ale również nieprzeciętni pod względem artystycznym.

Podczas pierwszego z recitali, w czwartek, 2 czerwca o godz. 19.00, wystąpi pianista o francusko-kanadyjskich korzeniach – Louis Lortie. Koncert z pewnością będzie gratką dla miłośników szeroko pojętej wirtuozerii, artysta wykona bowiem wszystkie Etiudy F. Chopina z op. 12 i 24 oraz 3 wybrane etiudy ze zbioru Methode des Methodes. W piątek, 3 czerwca o godz. 19.00, usłyszymy jednego z najlepszych pianistów serbskich, Aleksandra Madžara, znanego łódzkim melomanom z występu podczas tegorocznej edycji festiwalu „Łódzkie Schumanniana”. Podczas wieczoru artysta wykona cykl 24 Preludiów Chopina oraz Sonatinę i tryptyk Gaspard de la nuit Ravela. W sobotę, 4 czerwca o godz. 19.00, podczas spektaklu multimedialnego w Klubie „Wytwórnia” wystąpi zespół „Traffic Quintet” i przedstawi program Divine féminin, poświęcony bohaterkom znanych produkcji filmowych kilku ostatnich dekad. Niekonwencjonalne aranżacje, projekcje multimedialne, muzyka z takich filmów, jak Nagi instynkt, Vertigo czy Godziny, z pewnością zachwyci nie tylko melomanów, ale również wszystkich amatorów sztuki filmowej. Bilety na niedzielny recital Piotra Anderszewskiego rozeszły się jak świeże bułeczki. Z pewnością wpłynął na to wyjątkowy charakter koncertu, bowiem będzie to „pożegnalny” występ artysty przed zapowiadaną półtoraroczną przerwą w aktywności estradowej. W repertuarze recitalu znalazły się suity angielskie i francuskie J. S. Bacha.

Oprócz koncertów festiwal „Piotr Anderszewski i Przyjaciele” będzie gratką dla miłośników dobrych filmów. W kinie „Kinematograf” (Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1) każdego dnia festiwalu będzie można obejrzeć jeden z filmów wyprodukowanych przez Paula Branco.


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza 2 czerwca 2011 roku o godz. 14 do Muzeum Chopina na spotkanie pt. Warszawa Chopina. Ostatni panel dyskusyjny w ramach cyklu "Wiosna z Chopinem", będzie okazją by chopinolodzy i varsavianiści porozmawiali o Warszawie w czasach młodości kompozytora; o mitach zawartych w literaturze opisującej Chopinowską Warszawę i nowych, ważnych ustaleniach w tej materii. Gośćmi panelu będą Ewa Sławińska-Dahlig i Piotr Mysłakowski, a dyskusje poprowadzą dr Artur Szklener i Marita Albán Juárez z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W trakcie spotkania usłyszymy Marka Brachę w specjalnym recitalu chopinowskim. Po spotkaniu zapraszamy do bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Chopina.


Na odbywający się w dniach od 2 do 5 czerwca 2011 roku Międzynarodowy Kongres Wagnerowski przybędzie do Wrocławia ponad 550 uczestników z 18 krajów świata. Wśród zaproszonych gości honorowych jest prof. Eva Märtson, Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Wagnerowskiego oraz prof. Hans-Peter Lehmann. W programie kongresu przewidziane jest sympozjum poświęcone życiu i twórczości Richarda Wagnera, liczne spektakle operowe, w tym Parsifal Richarda Wagnera, oraz zwiedzanie Wrocławia i okolic.

Podczas kongresu odbędzie się także spotkanie delegatów Międzynarodowego Towarzystwa Wagnerowskiego. Organizatorem kongresu jest Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu wspólnie z Operą Wrocławską.

Szczegółowy program do pobrania na stronie: www.richard-wagner-verband.de/wroclaw2011_programm.pdf


I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w Krakowie w dniach od 3 do 5 czerwca 2011 roku. Na festiwalu prezentowana będzie światowa muzyka współczesna ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego oraz innych polskich kompozytorów. Podczas pierwszej edycji zabrzmią - oprócz dzieł Patrona - także utwory Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Piotra Ślęczka, Aleksandra Lasonia oraz kompozytorów zagranicznych, między innymi: Alfreda Schnittke, Žibuoklė Martinaitytė, Peterisa Vasks’a, Arnolda Schönberga, Albana Berga.

Festiwal umożliwi słuchaczom udział w koncertach wykonywanych przez artystów światowego formatu. Ma formułę otwartą o charakterze cyklicznym, odnawianym co roku. Jest on adresowany do szerokiej publiczności w województwie małopolskim. Koncerty odbywać się będą m.in. w zabytkowych wnętrzach, historycznie związanych z miastem Kraków, do których należą m.in.: Bazylika OO. Franciszkanów, Kościół św. Katarzyny oraz także w Sali Koncertowej i Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie www.hmgfestival.pl


W piątek, 3 czerwca 2011 roku o godz. 19 rozbudowywana i koncertująca w tymczasowej siedzibie w Katowicach Giszowcu, Filharmonia Śląska formalnie zakończy 66. sezon artystyczny. Podczas uroczystego koncertu wystąpi jeden z najznakomitszych pianistów polskich, laureat pięciu konkursów międzynarodowych, wywodzący się ze Śląska i z jego filharmonią zaprzyjaźniony - Piotr Paleczny (na zdjęciu). Orkiestrę i przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór Filharmonii Śląskiej poprowadzi jej pierwszy gościnny dyrygent - Massimiliano Caldi. Pierwszą część tego koncertu wypełni muzyka rosyjska. Usłyszymy uwerturę-fantazję Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego, a następnie słynne Tańce połowieckie z drugiego aktu opery Kniaź Igor Aleksandra Borodina. Po przerwie Piotr Paleczny zagra V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena.


Kolejne koncerty w ramach Gustav Mahler Festival, organizowanego w 100. rocznicę śmierci Gustava Mahlera, odbędą się w Filharmonii Krakowskiej w dniach 3-4 czerwca i 9-13 czerwca 2011 roku. Podczas pierwszego weekendu usłyszymy dwukrotnie II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" w wykonaniu Joanny Kozłowskiej – sopran, Susan Platts – mezzosopran oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, Chóru Filharmonii Słowackiej (Bratysława) pod batutą Liora Shambadala. Tydzień później zabrzmi III Symfonia d-moll (9 czerwca) z Martiną Gojčetą Silić (alt) w roli solistki oraz Orkiestrą Filharmonii Słoweńskiej (Lublana) i Chórem Żeńskim i Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Daniele Callegari, a także IX Symfonia D-dur (10 czerwca) w interpretacji Orkiestry Filharmonii Słowackiej (Bratysława) pod batutą Alexandra Rahbari i I Symfonia D-dur "Tytan" (11 czerwca) w wykonaniu Węgierskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod kierownictwem Zoltana Kocsisa. W niedzielę (12 czerwca) Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego zagra VII Symfonię e-moll, a w poniedziałek (13 czerwca) Orkiestra Filharmonii Czeskiej z Pragi z Jiřim Belohlávkiem w roli dyrygenta wykona V Symfonię cis-moll oraz dodatkowo Sinfoniettę Karela Ančerla.

Festiwal jest próbą syntetycznego ujęcia twórczości jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki poprzez prezentację jego najbardziej znaczących dzieł. Oprócz Orkiestry i Chórów Filharmonii Krakowskiej w projekcie udział biorą tak renomowane zespoły, jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Budapeszcie, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Słowackiej z Bratysławy, Orkiestra Filharmonii Słoweńskiej z Lublany, Orkiestra Filharmonii w Brnie, Wiener Virtuosen (prolog 10 maja),Orkiestra Filharmonii Czeskiej, Chór Filharmonii w Pradze, MDR Kinderchor Leipzig czy Chór Filharmonii Słowackiej z Bratysławy. Dobór zespołów z różnych ośrodków, tak istotnych na mapie muzycznej Europy Środkowej, wskazuje na ważny aspekt twórczości Mahlera – ideę wiecznej wędrówki dyrygenta i kompozytora, urodzonego na Morawach, a związanego zawodowo z Budapesztem, Wiedniem, Bratysławą, Wrocławiem i Lipskiem. Mahler sam o sobie mawiał, że jest „po trzykroć bezdomny, i jako Czech urodzony w Austrii, jako Austriak wśród Niemców, jako Żyd w całym świecie”. Towarzysząca jego muzyce idea wędrówki, jest w tym przypadku również metaforą ludzkiego losu.

 
Więcej informacji o Festiwalu – na stronie: www.mahlerfestival.pl


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na ostatni wiosenny koncert programu kultura.uw w ramach cyklu koncertowego „Muzyka dawna – Europa nowa”. W programie koncertu znajdzie się muzyka krakowskich rorantystów – męskiego zespołu wokalnego Katedry na Wawelu.

Ufundowana przez króla Zygmunta Starego kapela działała od 1543 r. przez blisko 250 lat. Wykonywane niegdyś przez rorantystów kompozycje Tomasza Szadka, Marcina Paligona czy Walentego Gawary bywają także dziś włączane do repertuaru zespołów muzyki dawnej. Podczas piątkowego koncertu usłyszymy również anonimowe motety i Magnificat we współczesnej transkrypcji, dokonanej specjalnie dla Zespołu Męskiego Gregorianum pod dyrekcją Bereniki Jozajtis. Młodzi wokaliści z Gregorianum funkcjonują jako zespół męski od 2005 roku, mają jednak za sobą wiele lat śpiewania w chłopięcym chórze o tej samej nazwie.

Koncert, organizowany przez Biuro Promocji UW i Instytut Muzykologii UW, odbędzie się 3 czerwca 2011 roku (piątek) o godz. 19:00 w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego UW, Krakowskie Przedmieście 26/28. Bezpłatne wejściówki dostępne będą na godzinę przed koncertem; liczba miejsc ograniczona.


Politechnika Opolska zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Kolej na orkiestrę czyli opolski ekspres dęty”, a tym samym uświetnienia jednego z najoryginalniejszych i najprzyjemniejszych wydarzeń w życiu akademickim i kulturalnym regionu. Orkiestra Politechniki Opolskiej pod batutą Przemysława Ślusarczyka oraz zespół EL12 Opole Politechnic Band i orkiestry partnerskie opuszczą mury uczelni i wzorem średniowiecznych trubadurów wyruszą w podróż, aby rozwieźć muzykę po całej Opolszczyźnie i wystąpić w miejscach, w których jedynym dźwiękiem był dotąd gwizd lokomotywy: na dworcach.

W tym roku zaplanowane zostały dwie trasy przejazdu. Pierwsza, która odbędzie się 14 maja 2011 roku (w sobotę) obejmuje następującą relację: Opole Główne – Górażdże – Gogolin – Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle – Opole Główne. Druga – 4 czerwca 2011 roku (również w sobotę) obejmie trasę: Opole Główne – Zawadzkie – Krasiejów – Kolonowskie – Ozimek – Chrząstowice – Opole Główne.

Więcej informacji na stronie: www.kolejnaorkiestre.po.opole.pl lub www.kolejnaorkiestre.art.pl


W dniach 4 czerwca - 8 lipca 2011 roku odbędzie się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem „Opera pokoleń – Opera bez granic”. Przestrzenią festiwalowych wydarzeń będzie tradycyjnie, oprócz gmachu Opery przy ul. Lubicz, Zamek Królewski na Wawelu. Jedno z wydarzeń swoim zasięgiem obejmie także Tarnów i Nowy Sącz.

Pierwsza część festiwalu – „Opera pokoleń” – ma charakter edukacyjny i adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W jej ramach odbywać się będą nie tylko przedstawienia (takie jak Kopciuszek, Księga lasu czy Pan Marimba), ale także warsztaty plastyczno-muzyczne oraz wydarzenia towarzyszące skierowane do młodszych widzów. Młodzież przybyła na spektakle będzie miała możliwość m.in. spotkać się z realizatorami przedstawień, zwiedzić operowy gmach lub też wziąć udział w konkursie plastycznym – najlepsze prace wystawione zostaną w budynku Opery na Antresoli. Dnia 14 czerwca w gmachu Opery, na Antresoli, otwarta zostanie wystawa poświęcona pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można malarstwo, rzeźbę i fotografię polskich artystów świata muzyki i teatru.
W ramach festiwalu, 18 czerwca o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera Traviaty – klasyki operowej autorstwa Giuseppe Verdiego. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. Dzień później, 19 czerwca będzie miała miejsce premiera studencka spektaklu, natomiast następnego dnia – w poniedziałek, 20 czerwca – odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu.

Opera Krakowska zaprasza także 18 czerwca na specjalne wydarzenia z okazji Nocy Teatrów. O godz. 20.00 w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot” i Ogrodem Botanicznym UJ. W lekcji wezmą udział uznani soliści Opery Krakowskiej, a poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański i Franciszek Makuch. Natomiast o północy, na Dużej Scenie Opery, odbędzie się spektakl MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej uznanej solistki Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi w nim wraz z córką Katarzyną – aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Drugą część festiwalu – „Opera bez granic” – otworzy operetka Baron cygański Johanna Straussa w inscenizacji Laco Adamika – transmitowana na żywo 25 czerwca o godz. 19.30 z gmachu Opery na Rynek Główny Tarnowa oraz Rynek Główny Nowego Sącza. Mieszkańcy tych dwóch miast już od godziny 16.00 będą mieli możliwość zasięgnąć wiedzy na temat Opery Krakowskiej i jej repertuaru – za pośrednictwem operowych wydawnictw, multimedialnych prezentacji, a także bezpośrednio u osób reprezentujących Operę. W ramach „Opery bez granic” na Dużej Scenie Opery odbędzie się również występ gościnny zagranicznego teatru operowego. Dnia 28 czerwca Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności Bal maskowy Giuseppe Verdiego, w reżyserii Thilo Reinharda.

Zwieńczeniem drugiej części, jak i całego festiwalu, będzie szereg niezwykłych wydarzeń wewnątrz murów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród tych propozycji Opery nie zabraknie Arii Oper Świata (2 i 3 lipca, godz. 20.30) – słynnego widowiska z udziałem wybitnych polskich solistów, które rokrocznie przyciągają melomanów, zarówno z całej Polski, jak i z zagranicy. Wystąpią m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Stanisław Kufluk, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek. Kierownictwo muzyczne koncertów obejmie Tomasz Tokarczyk. Wyjątkowym wydarzeniem będzie gala baletowa Grand pas… w międzynarodowej obsadzie (4 lipca, godz. 20.30). Zgromadzonej na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym publiczności zaprezentują się soliści prestiżowych baletów europejskich. Z Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu przyjadą Denis i Anastasia Matvienko oraz Leonid Sarafanov i Olesya Novikova. Béjart Ballet w Lozannie reprezentować będą Kathleen Rae Thielhelm i Dawid Kupinski, natomiast Stuttgarter Ballet – Filip Barankiewicz i Sue Jin Kang. Nie zabraknie również uznanych polskich solistów - Aleksandry Liashenko i Maksima Wojtiuka z Polskiego Baletu Narodowego oraz Agnieszki Wolnej i Dymitra Tenytskiego z baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpią także tancerze Baletu Opery Krakowskiej.
W zamkowej scenerii wystawiony zostanie również spektakl open air Faust Charles’a Gounoda, w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego.

Więcej


XIX Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival” odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim – Gołuchowie w dniach 4, 5, 11 i 12 czerwca 2011 roku.

Cykl koncertowy „Chanterelle Festival” istnieje nieprzerwanie od 1993 roku, poświęcając zmaganiom z materią muzyczną rokrocznie najmniej osiem dni, głównie w połowie czerwca, ale również regularnie wiosną, jesienią i zimą. Tradycją jest inauguracja we wnętrzach Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim, ale istotą festiwalu są kameralne koncerty, organizowane w niezwykłej scenerii Zamku Książąt Czartoryskich i parku arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Dyrektorem festiwalu jest Jadwiga Jankielewicz, animatorka kultury muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Więcej


Koncert w ramach projektu Transgraniczne spotkania muzyczne, łączący kompozycje muzyki polskiej, słowackiej, węgierskiej i czeskiej, odbędzie się 4 czerwca 2011 roku o godz. 19.00 w Szczecinie. W pięknym otoczeniu szczecińskiej Różanki artyści zainaugurują letni sezon artystyczny. Międzynarodowa orkiestra pod batutą Jana Jakub Bokuna zaprezentuje m.in. kompozycje Mieczysława Karłowicza, Josefa Suka, Eugena Suchoňa czy Pavla Šimaia.

Koncert jest inauguracją projektu „Transgraniczne spotkania muzyczne” realizowanego przy współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, który w przyszłości pozwoli na promocję polskich kompozycji muzyki klasycznej oraz młodych muzyków w krajach okręgu wyszehradzkiego. Już w przyszłym roku kolejny koncert projektu – podczas festiwalu organizowanego przez Filharmonię w Zlinie (Czechy).

Więcej o koncercie oraz projekcie na stronie: www.balticneopolis.org/visegradfund


Koncerty drugiej edycji Wawer Music Festival odbywać się będą od 12 września 2010 do 5 czerwca 2011 roku, o godz.17:30 w Businessman Institute w Warszawie (ul.Trakt Lubelski 40a).
Idea festiwalu łączącego różne spojrzenia na muzykę klasyczną narodziła się w 2009 roku i jest konsekwentnie realizowana przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje prof. Jarosław Drzewiecki. Organizatorzy oferują spędzenie rodzinnego wieczoru w otoczeniu pięknej muzyki zrodzonej przez geniusz ludzkiego umysłu różnych epok, wzbogaconej ofertą wyrafinowanego menu, a wcześniej spa, basenu, sauny i salonu relaksu.
W ramach drugiej edycji Festiwalu usłyszymy blisko 100 artystów światowego formatu oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku wielkiej estradzie. Wawer Music Festival zostanie zainaugurowany plenerowym spektaklem „Taneczny Świat Chopina” w wykonaniu cenionego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” z Krakowa (12.09.2010). Podczas pierwszej niedzieli października (3.10.2010) wystąpi gwiazda światowej pianistyki – Tatiana Shebanowa, rzadko występująca publicznie, która jako jedyna w historii nagrała 2-krotnie komplet dzieł Chopina (na współczesnym fortepianie i na Erardzie z 1849 roku). Wraz z artystką spotka się na estradzie Krzysztof Kolberger, a w drugiej części wieczoru usłyszymy gwiazdę europejskiego jazzu – Konstantina Vilenskiego wraz z Vilensky Jazz Trio. Na koncert listopadowy (14.11.2010) zaproszenie przyjęli artyści z Lwowa na czele z wielkim skrzypkiem, dyrygentem - prof. Igorem Pylatyukiem, Rektorem Akademii Muzycznej we Lwowie. Koniec roku przywitamy (12.12.2010) z Biesami i Czadami z Bieszczad. W programie „Raz na ludowo” wraz z chórem „Adoramus” pod dyrekcją Janusza Ostrowskiego wystąpi Zespół „Sanok” kierowany przez Janusza Podkula, który pokaże jak cenne są Bieszczady dla Polski. Piątym koncertem festiwalowym (09.01.2011) będzie muzyczna wizytówka kompozytora, gościa honorowego i wykonawcy w jednym – Waldemara Malickiego. Koncert lutowy tradycyjnie poświęcony zostanie Chopinowi (20.02.2011). Tym razem wystąpi najwybitniejszy wśród wybitnych, wychowawca blisko setki pianistów, w tym Krystiana Zimermana, kontynuator polskiej szkoły pianistycznej prof.Zbigniewa Drzewieckiego - prof. Andrzej Jasiński. W przerwie koncertu odbędzie się spotkanie z artystą-fotografikiem i autorem premierowego albumu Pianiści – Juliuszem Multarzyńskim. W marcu (6.03.2011) publiczność warszawska zostanie zaskoczona brzmieniem anielskich organów – największej na świecie i jedynej w Polsce harfy szklanej. Glass Duo Anny i Arkadiusza Szafrańców z Gdańska spotka się po raz pierwszy na estradzie z 6-osobową muzyczną rodziną Kaszubów z Poznania. Z kolei Małgorzata Walewska, której interpretacje dzieł Verdiego weszły do kanonu współczesnej sztuki wokalnej, wystąpi w kwietniu (3.04.2011), a w maju (8.05.2011) red. Bogusław Kaczyński zaprezentuje dwie młode, polskie gwiazdy – Joannę Jakubas (sopran) i Stanisława Drzewieckiego (fortepian). Wielkim finałem będzie koncert (05.06.2011) Serbskiej Orkiestry Akordeonowej z Nowego Sadu, która wykona klasyczny repertuar we współczesnych aranżacjach. Gościem honorowym wieczoru będzie od 40 lat promotor życia kulturalnego na Podkarpaciu – prof. Andrzej Smolik.


2. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej ARTELIER w Szczecinie odbędzie się w dniach 5-26 czerwca 2011 roku.

Głównym celem Festiwalu jest propagowanie muzyki kameralnej (przede wszystkim polskiej). W jednym czasie i miejscu prezentuje wybitne osobowości muzyczne oraz uzdolnionych muzyków młodego i najmłodszego pokolenia. Koncerty wzbogacane będą prezentacjami multimedialnymi i projekcjami świateł. Odbędą się w wyjątkowych dla Szczecina miejscach. W tym roku będzie to Willa Lentza oraz Kościół św. Rodziny przy ulicy Królowej Korony Polskiej. Wszystko to razem tworzy możliwość dotarcia do szerokiego grona osób, zaintrygowanych innym niż tradycyjne podejściem do muzyki klasycznej. Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny.

Więcej


Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”, której partnerem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a patronem artystycznym Orkiestra Sinfonia Varsovia, zaprasza na drugą edycję projektu edukacyjnego Smykofonia czyli koncerty dla niemowląt, kobiet w ciąży, dzieci w wieku 1-6 lat i rodziców. Pierwszy koncert odbędzie się 5 czerwca, a ostatni – 3 września 2011 roku. Sprzedaż abonamentów – od 15 maja 2011 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w godzinach od 10.00 do 14.00.

Smykofonia jest polskim odpowiednikiem popularnych na świecie koncertów kameralnych dla niemowląt, nieco starszych dzieci i ich rodziców. Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, jak również silny trend odbudowujący rodzinne uczestniczenie w zdarzeniach muzycznych są motorem działania dla wielu renomowanych instytucji muzycznych w Europie i Ameryce Północnej, które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl „Chamber Tots” (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie. W najbliższych miesiącach w Warszawie, właśnie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, będzie można zobaczyć pracę animatorów z Wigmore Hall w Londynie.
Repertuar koncertów Smykofonii budowany jest we współpracy z najciekawszymi polskimi animatorami i ich projektami, skierowanymi do najmłodszych. W projekcie uczestniczyć będą grupy muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z koncertami „Od brzuszka do uszka maluszka” dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku 0-2 lata oraz „Przygody Misia Muzysia” dla dzieci do 6 lat. Konsultantem tego projektu jest prof. Barbara Kamińska z Katedry Psychologii Muzyki UMFC w Warszawie. Idąc za przykładem Leonarda Bernsteina, czy Jadwigi Mackiewicz, uwielbianej od lat przez Dzieci „Cioci Jadzi”, w Smykofonii prezentowana jest muzyka na najwyższym poziomie. Po to, by już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na jakość wykonania.
To, co cechuje Smykofonię, to dostosowanie do możliwości percepcyjnych dzieci na każdym z etapów, stała interakcja z uczestnikami, zabawa i swobodna atmosfera. Każdy z koncertów Smykofonii prowadzony jest przez animatora, a do koncertowania zapraszone zostały starannie wyselekcjonowane małe zespoły kameralne (do 5 osób). Scenariusz każdego z koncertów konsultowany jest z pedagogiem i psychologiem.

Więcej


3. Zjazd Naukowy Studentów Muzykologii odbędzie się w Poznaniu, w dniach od 5 do 9 czerwca 2011 roku w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To coroczne spotkanie ma na celu prezentację zainteresowań i osiągnięć badawczych studentów muzykologii ze wszystkich ośrodków w kraju. Gościem specjalnym Zjazdu będzie prof. Karol Berger ze Stanford University, który wygłosi wykład zatytułowany Kanon muzyczny. Po nim nastąpi dyskusja na temat Muzykologia w świetle współczesnej humanistyki.

Organizatorem Zjazdu jest Koło Naukowe Studentów Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Laboratorium Myśli Muzycznej.

ZOBACZ: program 3. Zjazdu – plik pdf

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W dniach od 5 do 12 czerwca 2011 roku w Warszawie odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Wśród wykonawców tegorocznej edycji znajdują się m.in. Mozart Knabenchor Wien – Peter Lang, Stuttgarter Barock – Collegium i Zespół KAIROS - Borys Somerschaf. W programie m.in.: Franz Liszt - Ungarische Krönungmesse (w 200. rocznicę urodzin kompozytora), Franciszek Lessel - Msza Polska, utwory Mieczysława Surzyńskiego oraz "Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze".

Tradycyjnie podczas Festiwalu nastąpi wręczenie SREBRNEJ PISZCZAŁKI – nagrody Prymasa Polski. W tym roku wyróżnienie to przypadnie Pawłowi Łukaszewskiemu.

Więcej


W poniedziałek, 9 maja 2011 roku w Bazylice Katedralnej we Włocławku rozpocznie się cykl koncertów organowych - XXII Katedralne Koncerty Organowe. Wśród artystów zaproszonych do tegorocznej edycji znaleźli się tak uznani artyści, jak Adam Klarecki, Andrzej Chorosiński, Urszula Jasiecka-Bury, Michele Croese (Włochy), Jakub Kwintal i Piotr Lis (obój) oraz Bogusław Grabowski. Kolejne koncerty odbywać się będą w poniedziałki, aż do 13 czerwca 2011 roku, zawsze o godz. 19.00. Prowadzenie koncertów - ks. Janusz Drewniak.

Więcej