Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zagra 18 czerwca 2011 roku w Ergo Arenie na koncercie ze Stingiem. Koncert organizowany jest w ramach światowej trasy artysty Symphonicity, promowanej przez Live Nation i produkowanej przez RZO Entertainment, Inc. we współpracy z Universal Music Classical Management & Productions.

Po koncertach w Północnej Ameryce, Europie i Australii Sting zaśpiewa w Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech i Wschodniej Europie. Program koncertów obejmuje największe przeboje artysty, które zostały zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną przez Jorge’a Calandrelli, David’a Hartley, Michel’a Legrand, Rob’a Mathes, Vince Mendoza, Steven’a Mercurio, Bill’a Ross, Robert’a Sadin i Nicola Tescari. Stingowi towarzyszyć będzie grupa utalentowanych muzyków – Dominic Miller (wieloletni gitarzysta Stinga), Rhani Krija (wieloletni perkusista Stinga), Jo Lawry (wokalistka) i Ira Coleman (basista) oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.


W niedzielę, 19 czerwca 2011 roku o godz. 12.00 na tarasie Muzeum Chopina w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zainauguruje letni cykl warsztatów artystycznych dla dzieci zatytułowany Przyjemne chwilki. Zajęcia muzyczne, plastyczne, fotograficzne i teatralne inspirowane twórczością Fryderyka Chopina odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia w godz. 12 – 15 na tarasie Pałacu Ostrogskich.

Organizatorem warsztatów artystycznych jest Muzeum Fryderyka Chopina oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wstęp woly.

Więcej informacji - na stronie: www.chopin.nifc.pl


W niedzielę, 19 czerwca 2011 roku o godz.18.00 w Operze Śląskiej odbędzie się uroczyste zakończenie sezonu artystycznego 2010/2011, podczas którego zaprezentowana zostanie najnowsza realizacja sceniczna - opera Giuseppe Verdiego - DON CARLOS, której premiera odbyła się 22 maja br. Reżyserem i scenografem spektaklu jest Waldemar Zawodziński – Dyrektor Artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Serafin, ruch sceniczny i choreografię zrealizowała Janina Niesobska.

Po zakończeniu spektaklu - w obecności artystów i publiczności - po raz drugi Opera Śląska rozda także swoje statuetki. Nagroda przyznana została po raz pierwszy w zeszłym roku z okazji Jubileuszu Opery, na zakończenie sezonu artystycznego i uroczyście wręczona na scenie podczas ostatniego spektaklu w sezonie. Statuetka jest nagrodą prestiżową, wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Zostanie rozdana w pięciu kategoriach: mecenas teatru, patron medialny, przyjaciel teatru, meloman roku i pracownik roku. Może być przyznana indywidualnie lub zespołowo, zarówno osobom fizycznym, prawnym, jak i firmom oraz wszelkiego rodzaju instytucjom czy podmiotom o zasięgu ogólnopolskim. Nagroda jest przyznawana m.in. za: wyróżniającą działalność na rzecz Opery Śląskiej sponsoringową i promocyjną, promowanie i kreowanie Opery w mediach, otwarcie na teatr, wkład w reklamę teatru oraz kreowanie jego wizerunku na zewnątrz, szczególną współpracę organizacyjną i artystyczną z Operą, długotrwałe uczestnictwo w wydarzeniach i imprezach bieżących teatru, wspieranie wydarzeń kulturalnych, a także wszelkich inicjatyw z nimi związanych, zaangażowanie w organizację widowni, upowszechnianie oferty oraz za konkretne osiągnięcia na rzecz rozwoju teatru i jego pracowników, sukcesy artystyczne oraz wybitne dokonania na polu zawodowym. Dyrektor Opery Śląskiej przyznaje również dodatkową – szóstą statuetkę - jako nagrodę specjalną i honorową. Projekt dzieła powstał u Magdaleny i Jacka Wichrowskich w bytomskiej Galerii Stalowe Anioły. Przypomnijmy nazwiska ubiegłorocznych laureatów: Ludmiła Jama-Voigt, Marek Mierzwiak, Wiesław Ochman, Elżbieta Sochacka, Bogusław Kubat, Michael Kmoch i Gmina Bytom. Tegoroczne nazwiska nie są jeszcze znane. Na początku czerwc a zbierze się kapituła powołana przez Dyrektora Opery Śląskiej i przyzna statuetki. O ich otrzymaniu decyduje regulamin oraz specjalnie powołana zarządzeniem komisja. Laureatów tegorocznej Nagrody poznamy już w niedzielę.


We wtorek, 21 czerwca 2011 roku w stolicy odbędzie się warszawska edycja Święta Muzyki – imprezy organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Muzyki, podczas której dziesiątki zespołów i wykonawców wystąpią w przestrzeni miejskiej. Muzyka ma być obecna wszędzie – w bramach kamienic, ogródkach, domach kultury, kawiarniach, szkołach muzycznych, kościołach, galeriach, muzeach, na placach i ulicach w całym mieście. Na warszawskie Święto Muzyki złożą się liczne, zróżnicowane stylistycznie koncerty na scenach ulokowanych w różnych przestrzeniach miasta oraz muzyczne działania i happeningi w centrum Warszawy.

Warszawskie Święto Muzyki zainicjowane zostało przez Dom Kultury Praga i Centrum Smolna, a udział w nim potwierdziło wiele organizacji i instytucji kulturalnych, m.in. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz liczne organizacje pozarządowe, urzędy dzielnic oraz domy kultury. Wśród wykonawców znajdą się m.in. takie gwiazdy, jak Andrzej Jagodziński, Grażyna Auguścik, Maria Pomianowska, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini, grecka grupa Fundracar czy szwajcarska formacja Pamplemousse.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki na Dzień Muzyki oraz dni poprzedzające przygotowało kilka działań i akcji pod wspólnym hasłem Muzyka jest motylem ulepionym z dźwięków. Akcje te mają na celu uświadomienie, jak ważna jest muzyka w naszym codziennym życiu, a kiedy się w nim pojawia jest jak motyl. Podczas wydarzenia na budynku Centrum, słupach ogłoszeniowych, kolumnach i w wielu innych miejscach przysiądzie prawie 100 barwnych motyli, które zostaną wcześniej namalowane przez dzieci z Przedszkola nr 4 przy Elektoralnej. W dniu Święta Muzyki muzyka zabrzmi w najbardziej niezwykłych miejscach na terenie budynku Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Głównym punktem wieczoru będzie Warszawski Chór Polonia, który wykona najpiękniejsze polskie pieśni i wielkie arie oratoryjne i operowe.

Pierwsze święto muzyki odbyło się w 1982 roku w Paryżu i zapoczątkowało cykliczną imprezę, odbywającą się co roku w pierwszy dzień lata. Do inicjatywy włączyło się dotychczas 300 europejskich miast – idea wspólnego muzykowania w miejskim plenerze jest obecna na 5 kontynentach, w ponad 100 krajach świata.

Więcej informacji - na stronie: www.swietomuzyki.com


X Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat 2011" odbędzie się w Poznaniu w dniach 22-25 czerwca 2011 roku.

Festiwal zakończy prawykonanie nowej kompozycji Miłosza Bembinowa, zatytułowanej Amor vincit na mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Koncert odbędzie się w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w sobotę 25 czerwca, o godzinie 19:00. Wystąpią: Paulina Boreczko-Wilczyńska – mezzosopran, Maciej Nerkowski – baryton, Chóry uczestniczące w Festiwalu i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku (Kazimierz Dąbrowski - przygotowanie orkiestry) pod batutą kompozytora. Wstęp wolny.


Filharmonia Kaliska po raz piąty zaprasza w dniach 25 czerwca – 3 lipca 2011 roku na Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, którego poszczególne odsłony odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu. Festiwal zainauguruje koncert pt. Młodzi Wirtuozi. Swój kunszt artystyczny zaprezentują: Filip Pinczewski – pianista i kompozytor oraz Monika Woźniak – pianistka. Druga odsłona będzie miała miejsce w Śmiełowie. Stradivarius Sextett wykona Souvenir de Florence P. Czajkowskiego. Trzeci wieczór odbędzie się w Oranżerii przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, a Festiwal zakończy koncert symfoniczny w Kościele Chrystusa Króla w Ostrzeszowie.

Więcej


W Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (Al. Solidarności 74) już po raz drugi odbędzie się międzynarodowy cykl koncertów organowych na zabytkowych organach firmy Schlag und Sohne z 1900 roku. Recitale mają miejsce zawsze raz w miesiącu, aż do 27 listopada. Wstęp wolny.

terminy koncertów:

27 lutego 2011, godz.19.00 - JAROSLAV TUMA (Praga)
27 marca 2011, godz. 19.00 - THORSTEN MAUS (Recklinghausen)
17 kwietnia 2011, godz. 19.00 - KAROL GOŁĘBIOWSKI (Bruksela)
22 maja 2011, godz. 19.00 - ANDRZEJ SZADEJKO (Gdańsk)
26 czerwca 2011, godz. 19.00 - TOMASZ ORLOW (Katowice)
25 września 2011, godz. 19.00 - HARTWIG BARTE-HANSSEN (Wilster)
23 października 2011, godz. 19.00 - ROLF MÜLLER (Altenberg)
27 listopada 2011, godz. 19.00 - MAGDALENA CZAJKA (Warszawa)

szczegółowe informacje na stronie: www.festiwal.reformowani.pl


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w dniach 26 czerwca – 28 sierpnia 2011 roku na Festiwal Zespołów Kameralnych.

Cykl letnich koncertów, będących rodzajem filharmonii plenerowej, odbędzie się na terenie historycznego Śródmieścia Warszawy (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie). W 2010 roku odbyły się pod nazwą "Muzyka na Trakcie Królewskim i Koncerty Królewskie". Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. To prezentacja najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej.


W przeddzień obchodów rocznicy 100. urodzin Czesława Miłosza 26 czerwca 2011 roku o godz. 19:00 w warszawskim Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się nadzwyczajny koncert prawykonań Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza. Po raz pierwszy usłyszymy utwory cenionych polskich kompozytorów - pieśni na baryton i orkiestrę kameralną, które opierają się na wierszach poety: W Warszawie, Bieg, Obłoki i Annalena oraz kompozycje instrumentalne inspirowane życiem i twórczością noblisty. Jubileuszowe kompozycje stworzyli: Romuald Twardowski - Lituania, Joanna Bruzdowicz - Pieśń „W Warszawie", Marek Żebrowski - Pieśni „Dwa Pejzaże: Obłoki, Bieg", Ryszard Osada - teMuchi, Jarosław Siwiński - Pieśń „Annalena" i Barbara Kaszuba - ... Znad Zatoki San Francisco, artyści należący do różnych generacji twórców i reprezentujący różnorodne prądy w polskiej muzyce współczesnej: od neoklasycyzmu, poprzez sonoryzm, do neotonalności i muzyki repetytywnej. Wykonawcami będą baryton Jarosław Bręk i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Fragmenty poezji i prozy Czesława Miłosza przedstawi aktor Grzegorz Damięcki.

Tego samego dnia o godz. 17:30 w kawiarence Studia odbędzie się impreza towarzysząca, czyli panelowe spotkanie publiczności z twórcami utworów. Będzie to świetna okazja, aby poznać tajniki inspiracji kompozytorskiej, wpływ, jaki poezja Czesława Miłosza wywiera na artystów, a także elementy warsztatu twórczego współczesnych kompozytorów.

Koncert będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.

Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza w jubileuszowym 2011 roku są jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, dedykowanym Czesławowi Miłoszowi, z polską muzyką współczesną skomponowaną na orkiestrę kameralną. Pomysłodawcą i koordynatorem artystycznym wydarzenia jest Małgorzata Kołcz, a organizatorem - Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Dnia 26 czerwca roku w Katedrze Rzeszowskiej rozpocznie się XX Jubileuszowy Festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Jest to jedyne, cykliczne wydarzenie tego typu w Rzeszowie, cieszące się ogromną popularnością.

W roku 1991, z inicjatywy księdza Stanisława Maca, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, dzisiejszej katedry Diecezji Rzeszowskiej, przy poparciu i pomocy finansowej udzielonej przez ówczesnego prezydenta Miasta Mieczysława Janowskiego oraz Wojewodę Rzeszowskiego Kazimierza Ferenca, został zorganizowany pierwszy cykl czterech koncertów organowych na nowych organach świątyni, konsekrowanej przez Papieża Jana Pawła II. Koncerty, pod wspólnym tytułem „Wieczory Muzyki Organowej” od początku spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Obok recitali, odbywających się w bazylice Bernardynów w Leżajsku, stanowiły jedyne tego rodzaju wydarzenie kulturalne w południowo-wschodniej Polsce. Po zrealizowanych w kolejnych latach edycjach koncertów organowych, formuła letniego cyklu została rozszerzona o muzykę kameralną, następnie o dzieła chóralne, a nawet formy oratoryjne. Zmieniona została także nazwa Festiwalu na „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej”. Od kilku lat część festiwalowych koncertów jest realizowana w innych rzeszowskich kościołach. Przywrócone do pełni sprawności i nowo wybudowane organy w zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Miasta: w Kościele Farnym, Chrystusa Króla, w Rzeszowie-Zalesiu, Św. Józefa, Św. Michała Archanioła, umożliwiają prezentacje w tych miejscach muzyki artystycznej. Organizatorem Festiwalu pozostaje niezmiennie Parafia Katedralna w Rzeszowie, a instytucjami współfinansującymi są: Prezydent Miasta Rzeszowa i Województwo Podkarpackie. Konsekwentnie, od roku 1992, pomoc finansową dla realizacji koncertów udziela Elektromontaż Rzeszów SA. W ciągu 20 lat trwania Festiwalu wystąpiło w Rzeszowie 83 organistów, 69 innych solistów-instrumentalistów i wokalistów, 17 zespołów chóralnych i 13 orkiestr (w tym orkiestry kameralne i symfoniczne).

Tegoroczne koncerty, z racji Jubileuszu, odbędą się w większości w rzeszowskiej katedrze. Domeną wszystkich koncertów, podobnie jak w latach minionych, będzie muzyka organowa. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli artyści, którzy dobitnie zaznaczyli swoją obecność w minionych dwudziestu jego edycjach. Po raz pierwszy, podczas inauguracji, zabrzmi grupa instrumentów dętych blaszanych Vratislavia Brass Consort, a następnie zespół góralski Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Psalmy Dawidowe w przekładzie Czesława Miłosza będzie recytował znakomity aktor Krzysztof Globisz. Niewątpliwie wydarzeniem Festiwalu będzie koncert organisty Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Więcej


Lutosławski Quartet zakończy sezon koncerty koncertem w niedzielę, 26 czerwca 2011 roku w Sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej. Artystom zespołu towarzyszyć będzie francuski klarnecista - Michel Lethiec (na zdjęciu). W programie utwory Grażyny Bacewicz: Kwartet smyczkowy nr 1 i Kwartet smyczkowy nr 3 oraz Johannesa Brahmsa – Kwintet klarnetowy h-moll op. 115.


Koncert inaugurujący Gdańskie Lato Muzyczne 2011, zatytułowany Orfeusz w Piekle i największe przeboje z operetek, odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca 2011 roku o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpią: Anna Klamo - sopran i Jakub Rousek - tenor oraz Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Petra Chromčáka.


Uroczysty Koncert Inauguracyjny Koła Solistów i Kameralistów SPAM, będący jednocześnie pierwszym z cyklu INSPIRACJE, odbędzie się we wtorek, 28 czerwca 2011 roku o godz. 19.30 w Auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie (ul. Kawęczyńska 36). Wystąpią: A. Demowska-Madejska, M. Karasiewicz, M. Sochoń-Błaszczyk - altówka, M. Frąckiewicz - akordeon, A. Guz, J. Łuczak, J. Nowak, K. Staniczek - skrzypce, A. Hajduk, M. Kłubczuk, K. Łabuś - fortepian, M. Malina - obój, M. Maciejewski - kontrabas, A. Markiewicz, K. Wyżykowska - wiolonczela, K. Szewczyk - flet, F. Rynkowicz - dyrygent. W programie: E. Schulhoff, L. van Beethoven, A. Piazzolla, L. Weiner, Ch. Meijering, J. Horovitz, A. Ginastera, M. Majkusiak, F. Chopin, I. Paderewski, K. Kosecki.

Koncertowi towarzyszy wystawa fotografii artystycznej Agnieszki Stachurskiej. Wstęp wolny.

Koło Solistów i Kameralistów przy Stowarzyszeniu Polskich Artystów Muzyków powstało z inicjatywy grupy młodych muzyków zafascynowanych muzyką kameralną, poszukujących możliwości częstszego jej wykonywania przed publicznością. Główną ideą, która ma przyświecać działalności Koła, jest popularyzacja tego rodzaju muzyki w szerszych kręgach odbiorców.


Dnia 30 czerwca 2011 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 1) odbędzie się trzecie z cyklu spotkań autorskich, organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Wiosna z Chopinem”. Z Piotrem Mysłakowskim i Andrzejem Sikorskim, autorami książki Fryderyk Chopin. Korzenie, rozmawiać będzie Artur Szklener.

Książka dotyczy przede wszystkim pochodzenia i życia rodziców Chopina oraz kręgu ich bliższej i dalszej rodziny, przyjaciół i znajomych. Jest ona wynikiem wieloletnich badań genealogiczno-historycznych. Niewątpliwym osiągnięciem autorów jest znaczne poszerzenie wiedzy na ten temat, co przyczyniło się do zweryfikowania, wyjaśnienia, a często obalenia panujących w literaturze chopinologicznej legend czy zwykłych zmyśleń, po dziś dzień powtarzanych w biografiach kompozytora, zarówno naukowych, jak i popularnych. Książka nie jest przeznaczona tylko dla specjalistów (muzykologów czy genealogów), ale wszystkich zainteresowanych historią kultury XVIII i XIX wieku.


W czwartek, 30 czerwca 2011 roku o godz.18.00 Opera Śląska będzie gościć na swej scenie artystów teatru Csokonai z Węgier, którzy zaprezentują najpopularniejszą operę węgierskiego kompozytora Ferenca Erkela - Bánk bán. Spektakl operowy w wykonaniu artystów teatru Csokonai z Debreczyna pod dyrekcją Kocsara Balazsa jest wydarzeniem kulturalnym poprzedzającym V Bytomską Noc Świętojańską w Dolomitach - Sportowej Dolinie, która odbędzie się 1 i 2 lipca br. oraz wydarzeniem artystycznym towarzyszącym zakończeniu Przewodnictwa Węgier w Radzie Unii Europejskiej i przekazaniu Przewodnictwa Polsce.

Bánk bán to trójaktowa opera napisana w roku 1861 przez węgierskiego kompozytora Ferenca Erkela. Libretto, autorstwa Béniego Egressyego, oparte jest na sztuce Józsefa Katony o tym samym tytule i opowiada o oko licznościach zabójstwa królowej Gertrudy Merańskiej, żony króla Endre (Andrzeja) II, w 1213 roku.


W dniu 30 czerwca 2011 roku, w poprzedzającym objęcie przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a jednocześnie w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza, w dawnym kompleksie dworskim rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie, przy granicy polsko-litewskiej, Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów, we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, organizuje Europejską Agorę – projekt objęty patronatem UNESCO. Tego dnia spotkają się wybitni filozofowie, artyści i poeci, by w duchu książki Czesława Miłosza Rodzinna Europa odnieść się do zagadnienia wspólnoty w zróżnicowanej kulturowo Europie.

Finałem Agory będzie prawykonanie oratorium Powrót Wlada Marhuletsa, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, urodzonego w Mińsku. Inspirowane wierszem Powrót Czesława Miłosza oratorium, skomponowane zostało na orkiestrę kameralną, chór kameralny, dwa głosy i klarnet solo. Podczas koncertu w Bazylice w Sejnach wystąpią: Iwona Sobotka (sopran), Robert Gierlach (bas-baryton), David Krakauer (klarnet), Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Radosława Labakhua Kiszewskiego oraz Chór Jauna Muzika z Wilna.


Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz zaprasza 30 czerwca 2011 roku o godz. 18:00 do Podchorążówki na wernisaż fotografii Czesława Czaplińskiego „Artyści Europie”.

Ekspozycję tworzą wielkoformatowe portrety – autorstwa fotografa Czesława Czaplińskiego – wybitnych i cenionych w świecie artystów polskich lub z Polski pochodzących. Wybrane indywidualności są postaciami rozpoznawanymi nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. To sylwetki znakomitych ambasadorów polskiej sztuki, a ich osiągnięcia twórcze stanowią część dorobku kulturowego współczesnej Europy. Wśród postaci reprezentujących polską muzykę znalazły się takie osobistości, jak Krzesimir Dębski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Czesław Niemen, Krzysztof Penderecki, Tomasz Stańko, Małgorzata Walewska, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i Teresa Żylis-Gara. Muzeum Łazienki Królewskie chce wystawą „Artyści Europie” uczcić pierwsze polskie przywództwo w Unii Europejskiej, inaugurując tym samym kulturalny program Prezydencji Polski 2011.

Następnego dnia, 1 lipca, o godz. 10:00, Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzy drugą część wystawy „Artyści Europie” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Alejach Ujazdowskich.

Ilustrację do plakatu promującego wydarzenie stworzył Rafał Olbiński, a oprawę muzyczną – Baleary-Reggae na motywach Ludwiga van Beethovena, śpiewane przez zespół „7 Girls” – Krzesimir Dębski.

Wystawa w Galerii Plenerowej zaczyna się od wejścia do parku przy Belwederze, a kończy przy Ogrodzie Botanicznym. Otwarta jest przez całą dobę. Część umieszczona w Podchorążówce, w Sali Musztry, otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 18:00. Ekspozycja dostępna będzie od 1 lipca do 15 grudnia 2011 roku.