Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XXI Festiwal Mozartowski tradycyjnie odbędzie się od 15 czerwca do 26 lipca 2011 roku. Zaplanowane zostały 42 spektakle, obejmujące wszystkie dzieła sceniczne Mozarta (a te najpopularniejsze wystawione po kilka razy) w Sali teatralnej Warszawskiej Opery Kameralnej oraz 24 koncerty w różnych zabytkowych miejscach stolicy.

Na inaugurację (15 i 16 czerwca) wystawione zostanie jedno z najbardziej sztandarowych dzieł scenicznych ze skarbnicy spuścizny operowej - Die Zauberflote (Czarodziejski flet). Podczas Festiwalu opera ta będzie grana cztery razy. Nie mniej znana opera Don Giovanni zabrzmi aż sześć razy, Cosi fan tutte i Die Entfuhrung aus dem Serail - po cztery razy. W pierwszym tygodniu (15 do 21 czerwca) oprócz wyżej wymienionych dzieł scenicznych grane będą opery, tematycznie związane z czasami starożytnymi i mitologią. W piątek (17 czerwca) zabrzmi Lucio Silla, którego akcja rozgrywa się w antycznym Rzymie, a tematem jest zagmatwana miłość kończąca się „happy endem”. W poniedziałek (20 czerwca) wystawiony zostanie Ascanio in Alba - o perypetiach miłosnych wnuka bogini Wenus - Askaniusza. Następna opera Apollo et Hyacinthus (21 czerwca) przedstawia rozterki sercowe i rodzinne Apolla.
W pierwszym dniu Festiwalu rozpocznie się także nurt koncertowy. W programie koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie znajdą się koncerty fortepianowe i skrzypcowe oraz symfonie. Wykonawcami będą: Viviana Sofronitzky - fortepian (15 czerwca i 20 lipca), Maria Papuzińska-Uss (22 czerwca), Grzegorz Lalek (29 czerwca) – skrzypce oraz Robert Szebesta (klarnet - 29 czerwca). W Kościele Seminaryjnym (o godz. 20) w piątki (1, 8, 22 lipca) będą odbywać się koncerty oratoryjne czyli Requiem, a w poniedziałki (11, 25 lipca) zabrzmi Msza c-moll. Nowością będą dwa koncerty kameralne w Galerii Rzeźby obok Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach (soboty 18, 25 czerwca). W programie Festiwalu znajdą się także pieśni i arie koncertowe w wykonaniu Anny Wierzbickiej (18 czerwca) oraz w Sali Balowej Pałacu Łazienkowskiego (9 lipca), Doroty Lachowicz (25 czerwca – Teatr Stanisławowski i w Pałacu na Wodzie -16 lipca). Trzecią śpiewaczką występującą w Pałacu Łazienkowskim będzie Gabriela Kamińska (2 i 23 lipca). Akompaniować im będzie Dagmara Dudzińska.
W wieczory niedzielne od 19 czerwca będzie okazja wybrania się na koncerty kameralne do Pałacu Wilanowskiego, by posłuchać kwartetu Prima Vista w repertuarze mozartowskim. (19 i 26 czerwca, a także 3, 10, 17 i 24 lipca). W dniach 3 i 24 lipca z Kwartetem wystąpi Krzysztof Marosek (pozytyw). W programie znajdą się Sonaty Kościelne, Adagio i Fuga d-moll wg. Das Wohltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha.

Kalendarz Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.operakameralna.pl


W dniach 4 czerwca - 8 lipca 2011 roku odbędzie się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem „Opera pokoleń – Opera bez granic”. Przestrzenią festiwalowych wydarzeń będzie tradycyjnie, oprócz gmachu Opery przy ul. Lubicz, Zamek Królewski na Wawelu. Jedno z wydarzeń swoim zasięgiem obejmie także Tarnów i Nowy Sącz.

Pierwsza część festiwalu – „Opera pokoleń” – ma charakter edukacyjny i adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W jej ramach odbywać się będą nie tylko przedstawienia (takie jak Kopciuszek, Księga lasu czy Pan Marimba), ale także warsztaty plastyczno-muzyczne oraz wydarzenia towarzyszące skierowane do młodszych widzów. Młodzież przybyła na spektakle będzie miała możliwość m.in. spotkać się z realizatorami przedstawień, zwiedzić operowy gmach lub też wziąć udział w konkursie plastycznym – najlepsze prace wystawione zostaną w budynku Opery na Antresoli. Dnia 14 czerwca w gmachu Opery, na Antresoli, otwarta zostanie wystawa poświęcona pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można malarstwo, rzeźbę i fotografię polskich artystów świata muzyki i teatru.
W ramach festiwalu, 18 czerwca o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera Traviaty – klasyki operowej autorstwa Giuseppe Verdiego. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. Dzień później, 19 czerwca będzie miała miejsce premiera studencka spektaklu, natomiast następnego dnia – w poniedziałek, 20 czerwca – odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu.

Opera Krakowska zaprasza także 18 czerwca na specjalne wydarzenia z okazji Nocy Teatrów. O godz. 20.00 w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot” i Ogrodem Botanicznym UJ. W lekcji wezmą udział uznani soliści Opery Krakowskiej, a poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański i Franciszek Makuch. Natomiast o północy, na Dużej Scenie Opery, odbędzie się spektakl MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej uznanej solistki Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi w nim wraz z córką Katarzyną – aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Drugą część festiwalu – „Opera bez granic” – otworzy operetka Baron cygański Johanna Straussa w inscenizacji Laco Adamika – transmitowana na żywo 25 czerwca o godz. 19.30 z gmachu Opery na Rynek Główny Tarnowa oraz Rynek Główny Nowego Sącza. Mieszkańcy tych dwóch miast już od godziny 16.00 będą mieli możliwość zasięgnąć wiedzy na temat Opery Krakowskiej i jej repertuaru – za pośrednictwem operowych wydawnictw, multimedialnych prezentacji, a także bezpośrednio u osób reprezentujących Operę. W ramach „Opery bez granic” na Dużej Scenie Opery odbędzie się również występ gościnny zagranicznego teatru operowego. Dnia 28 czerwca Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności Bal maskowy Giuseppe Verdiego, w reżyserii Thilo Reinharda.

Zwieńczeniem drugiej części, jak i całego festiwalu, będzie szereg niezwykłych wydarzeń wewnątrz murów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród tych propozycji Opery nie zabraknie Arii Oper Świata (2 i 3 lipca, godz. 20.30) – słynnego widowiska z udziałem wybitnych polskich solistów, które rokrocznie przyciągają melomanów, zarówno z całej Polski, jak i z zagranicy. Wystąpią m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Stanisław Kufluk, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek. Kierownictwo muzyczne koncertów obejmie Tomasz Tokarczyk. Wyjątkowym wydarzeniem będzie gala baletowa Grand pas… w międzynarodowej obsadzie (4 lipca, godz. 20.30). Zgromadzonej na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym publiczności zaprezentują się soliści prestiżowych baletów europejskich. Z Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu przyjadą Denis i Anastasia Matvienko oraz Leonid Sarafanov i Olesya Novikova. Béjart Ballet w Lozannie reprezentować będą Kathleen Rae Thielhelm i Dawid Kupinski, natomiast Stuttgarter Ballet – Filip Barankiewicz i Sue Jin Kang. Nie zabraknie również uznanych polskich solistów - Aleksandry Liashenko i Maksima Wojtiuka z Polskiego Baletu Narodowego oraz Agnieszki Wolnej i Dymitra Tenytskiego z baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpią także tancerze Baletu Opery Krakowskiej.
W zamkowej scenerii wystawiony zostanie również spektakl open air Faust Charles’a Gounoda, w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego.

Więcej


Dnia 1 lipca 2011 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przewodnictwo naszego kraju zainauguruje szereg wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Warszawie – na Placu Defilad, Placu Zamkowym, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i Filharmonii Narodowej.
Symboliczne „przekazanie kluczy”, czyli oficjalna uroczystość objęcia prezydencji nastąpi po południu, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wieczorem w tym samym gmachu zaplanowana została premiera opery Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii brytyjskiego reżysera Davida Pountneya. Z kolei w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna.

Uroczystości inauguracyjne zamknie wielkie widowisko muzyczne „Tu Warszawa” na pl. Defilad o godz. 22.00 z udziałem takich artystów, jak Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Sinfonia Varsovia, Sebastian Karpiel-Bułecka, Lech Janerka, Tomasz Stańko Quintet, Myslovitz, Perfekt i Kapela ze wsi Warszawa oraz Manhattan Transfer, Michael Bolton, Angie Stone i Dolores O'Riordan z zespołem The Cranberies. Czterogodzinny koncert będzie się składał z części klasycznej, rozrywkowej i zabawowej. Widowisko zakończy pokaz sztucznych ogni do muzyki Orawy Wojciecha Kilara, zagranej na żywo przez Sinfonię Varsovię.

Więcej informacji – na stronie http://www.nina.gov.pl/prezydencja


W dniu 1 lipca 2011 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego, w reżyserii Davida Pountneya, pod batutą Jacka Kaspszyka. Spektakl uświetni wydarzenia, organizowane w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wystąpią: Król Roger - Scott Hendricks, Roksana - Olga Pasiecznik, Edrisi - Karol Kozłowski, Pasterz - Will Hartmann, Archiereios - Mieczysław Milun i Diakonissa - Agnieszka Rehlis.


XIII Letni Festiwal Muzyczny w Płocku zainauguruje w dniu 1 lipca 2011 roku w Amfiteatrze koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Wicherka z towarzyszeniem zespołu PECTUS. Gwiazdą wieczoru będzie Ray Wilson – ostatni wokalista grupy GENESIS, który również wystąpi z płockimi symfonikami. Dzień wcześniej, 30 czerwca artysta daje koncert w TVP2 na uroczystości związanej z przejęciem przez Polskę Prezydencji w UE. W projekcie GENESIS Klassik znalazły się największe przeboje legendarnej grupy.

Płocki Festiwal potrwa do 17 lipca. Na jego program złoży się 5 koncertów: Gwiazdy kameralnie (3 lipca), La Serva Padrona (8 lipca), Musica Nova Persona Grata (10 lipca), Hot Swing (15 lipca) i Cudowny Świat Musicali (17 lipca).


Prezydent Bytomia, Opera Śląska i Dolomity – Sportowa Dolina zapraszają na V Bytomską Noc Świętojańską, która odbędzie się 1 i 2 lipca 2011 roku o godz. 20.00 – tradycyjnie w przepięknej scenerii Dolomitów – Sportowej Doliny (ul. Blachówka 94).

W piątek, 1 lipca o godz. 20.00 będzie miał miejsce koncert galowy "Polak - Węgier dwa bratanki" w reżyserii Wiesława Ochmana z udziałem artystów polskich i węgierskich (teatr Csokonai z Debreczyna). Dzień później, 2 lipca o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie wyjątkowy spektakl – opera Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Feliksa Widery. Będzie to wielka gala z okazji objęcia przez Polskę Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i zakończenia Prezydencji Węgier - z udziałem artystów Opery Śląskiej oraz wielu zaproszonych gości, a także - na widowni - przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski oraz Węgier. Wyjątkowy wieczór zakończy magiczny pokaz fajerwerków i sztucznych ogni. Wstęp wolny.

Więcej informacji - na: www.bns.bytom.pl


Koncert „Dźwięki Europy” odbędzie się 1 lipca 2011 roku o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystąpią soliści: Jakub Jakowicz – skrzypce i Karolina Jaroszewska – wiolonczela oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal.

Program koncertu nawiązuje do kultur muzycznych wybranych krajów europejskich – Węgier, Austrii, Hiszpanii, Czech oraz Polski. Za sprawą kompozytorów różnych epok związanych z różnorakimi zakątkami Europy, odbędziemy jednocześnie podróż w czasie i w przestrzeni. Usłyszymy utwory począwszy od klasycyzmu (XVIII wiek) do współczesności (XX wiek): Mozartowskie Divertimento KV 138, perłę muzyki węgierskiej XX wieku Ferenca Farkasa, wirtuozowską Suonatę Varsavię włoskiego mistrza skrzypiec z Jakubem Jakowiczem jako solistą (pierwsze wykonanie w Polsce), pełną kolorytu różnych zakątków Hiszpanii Suitę Manuela de Falli z udziałem wiolonczelistki Karoliny Jaroszewskiej oraz fragmenty niezwykle barwnego utworu czeskiego kompozytora Pavla Haasa. Program zamknie Polonez Piotra Wróbla. Na szczególną uwagę zasługują aranżacje Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową kompozycji Paganiniego i de Falli. Na koncercie 1 lipca zabrzmią po raz pierwszy.


Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz zaprasza 30 czerwca 2011 roku o godz. 18:00 do Podchorążówki na wernisaż fotografii Czesława Czaplińskiego „Artyści Europie”.

Ekspozycję tworzą wielkoformatowe portrety – autorstwa fotografa Czesława Czaplińskiego – wybitnych i cenionych w świecie artystów polskich lub z Polski pochodzących. Wybrane indywidualności są postaciami rozpoznawanymi nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. To sylwetki znakomitych ambasadorów polskiej sztuki, a ich osiągnięcia twórcze stanowią część dorobku kulturowego współczesnej Europy. Wśród postaci reprezentujących polską muzykę znalazły się takie osobistości, jak Krzesimir Dębski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Czesław Niemen, Krzysztof Penderecki, Tomasz Stańko, Małgorzata Walewska, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i Teresa Żylis-Gara. Muzeum Łazienki Królewskie chce wystawą „Artyści Europie” uczcić pierwsze polskie przywództwo w Unii Europejskiej, inaugurując tym samym kulturalny program Prezydencji Polski 2011.

Następnego dnia, 1 lipca, o godz. 10:00, Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzy drugą część wystawy „Artyści Europie” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Alejach Ujazdowskich.

Ilustrację do plakatu promującego wydarzenie stworzył Rafał Olbiński, a oprawę muzyczną – Baleary-Reggae na motywach Ludwiga van Beethovena, śpiewane przez zespół „7 Girls” – Krzesimir Dębski.

Wystawa w Galerii Plenerowej zaczyna się od wejścia do parku przy Belwederze, a kończy przy Ogrodzie Botanicznym. Otwarta jest przez całą dobę. Część umieszczona w Podchorążówce, w Sali Musztry, otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 18:00. Ekspozycja dostępna będzie od 1 lipca do 15 grudnia 2011 roku.


II Chopinowski Turniej Pianistyczny im. Haliny i Ludwika Stefańskich pod patronatem honorowym prof. Elżbiety Stefańskiej odbędzie się w Krakowie w dniach 2-5 lipca 2011 roku. Konkurs przeznaczony jest zarówno dla młodzieży (I grupa – urodzeni po 1 stycznia 1996 roku i II grupa - urodzeni między 1 stycznia 1993 a 31 grudnia 1995), jak i dorosłych (III grupa - bez limitu wieku). Organizatorem turnieju są Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego oraz Towarzystwo im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.konserwatorium.republika.pl


III Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach odbędzie się w dniach 2-9 lipca 2011 roku. Festiwal zainauguruje i zakończy orkiestra Sinfonia Iuventus – podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy Franciszka Liszta – Preludia S.97 oraz I Koncert fortepianowy Es-dur S.124 oraz Antoniego Dvořáka – IX Symfonię Z nowego świata, a w koncercie finałowym obok Orkiestry wystąpi także Chór połączonych szkół muzycznych z Bydgoszczy i Lutomierska oraz soliści – uczestnicy Kursu Mistrzowskiego prof. Ryszarda Karczykowskiego. W repertuarze znajdą się dwie kompozycje Józefa Haydna: J. Haydn – Symfonia G-dur Z uderzeniem w kocioł i Msza Nelsońska.

Pozostałe dni festiwalowe wypełnią wydarzenia skierowane dla najmłodszych, a także koncerty kameralne, jazzowe i muzyki sakralnej oraz recital fortepianowy Janusza Olejniczaka.

Program Festiwalu - na stronie www.palacradziejowice.pl/letni_program.php


W sobotę, 2 lipca 2011 roku koncertem w Skierniewicach rozpocznie się 12. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W tym roku wśród wykonawców znajdą się tacy artyści, jak: Joszko Broda, Orkiestra Czasów Zarazy, Acoustic Acrobats, Mellow Five, Dancerye, Janusz Radek, Jacek Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Ireneusz Wojtczak czy Vivid Singers. A podczas wielkiego finału w Filharmonii całe muzyczne podróżowanie z festiwalem zwieńczy koncert zespołu Trebunie Tutki w towarzystwie filharmonicznej orkiestry i chóru.

Koncerty będą się odbywać we wszystkie weekendy wakacji w najatrakcyjniejszych miejscach centralnej Polski. Posłuchamy muzyki we wnętrzach opactwa Cystersów w Sulejowie, maleńkiego kościółka pw. św. Idziego w Inowłodzu oraz imponującej tumskiej Archikolegiacie, ale też w Przybytku Arcykapłana w parku w Arkadii, skansenie w Lipcach Reymontowskich i rogowskim Arboretum – każdą sobotę i niedzielę wakacji spędzimy w innym miejscu. Na festiwal złożą się cztery wątki: koncerty, wycieczki krajoznawcze, warsztaty edukacyjne i kulinaria regionu.

W programie znajdzie się muzyka dla każdego: jazz i klasyka, muzyka dawna i folk. Repertuar „Kolorów Polski” jest znacznie bardziej swobodny i różnorodny niż repertuar regularnych koncertów filharmonicznych. Ponadto na wszystkie koncerty poza finałowym wstęp jest bezpłatny. Tych, którzy chcą się dowiedzieć więcej o przeszłości i zabytkach Ziemi Łódzkiej, na wycieczki krajoznawcze zabierze Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (zapisy w Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi). Do promocji swoich miast i gmin przyłączają się także mieszkańcy, organizując imprezy towarzyszące: warsztaty kulinarne, pikniki, pokazy wyrobów ludowych, wystawy fotograficzne, prezentacje lokalnych artystów i zespołów regionalnych, a nawet spływ kajakowy.

ZOBACZ: Program Festiwalu – plik pdf


Orkiestra Sinfonia Varsovia, w ramach prowadzenia działań kulturalnych w swojej nowej siedzibie, przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, przygotowała na lato specjalny program otwartych koncertów pn. Letnie recitale na Grochowskiej.

W każdy weekend lipca i sierpnia – od 2 lipca do 28 sierpnia 2011 roku, w soboty o godz. 17:00 i niedziele o godz. 12.00 - w nowej siedzibie zespołu przy ulicy Grochowskiej 272 prezentować się będą młodzi, utalentowani artyści, tacy jak: Marek Bracha, Bartosz Koziak, Katarzyna Borek, Joanna Różewska, Monika Quinn, Krzysztof Stanienda czy Maciej Grzybowski, a także młodzi, stojący u progu artystycznej kariery: Marianna Bednarska, Marta Kowalczyk (stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia) oraz kandydatka do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego: Maria Włoszczowska. Zabrzmi muzyka Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa oraz Karola Szymanowskiego - patronów tegorocznej edycji festiwalu "La Folle Journée de Varsovie – Szalone Dni Muzyki – LES TITANS", który tej jesieni odbędzie się po raz drugi w Warszawie, w dniach 29 września – 2 października. Na wszystkie recitale – wstęp wolny.

ZOBACZ:


Filharmonia Kaliska po raz piąty zaprasza w dniach 25 czerwca – 3 lipca 2011 roku na Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, którego poszczególne odsłony odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu. Festiwal zainauguruje koncert pt. Młodzi Wirtuozi. Swój kunszt artystyczny zaprezentują: Filip Pinczewski – pianista i kompozytor oraz Monika Woźniak – pianistka. Druga odsłona będzie miała miejsce w Śmiełowie. Stradivarius Sextett wykona Souvenir de Florence P. Czajkowskiego. Trzeci wieczór odbędzie się w Oranżerii przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, a Festiwal zakończy koncert symfoniczny w Kościele Chrystusa Króla w Ostrzeszowie.

Więcej


Koncert „Władysław hr. Zamoyski in memoriam” z okazji 100-lecia Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się 2 lipca 2011 roku o godz. 18 na placu Niepodległości w Zakopanem. Wystąpią: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, Tatrzański Chór SZUMNY pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz, Andrzej Rzymkowski – saksofon.

W programie liczne atrakcje, między innymi: występ "Cepculek", "Morskie Oko", kolejowe walce i polki, Muzyczna Galeria Obrazów. Wstęp wolny.


Muzeum Fryderyka Chopina przygotowało na czas wakacji dodatkowe atrakcje, do udziału w których zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych.

W soboty lipca i sierpnia o godzinie 19.00 odbywać się będzie cykl zatytułowany Nokturny Chopinowskie. Recitale chopinowskiego w ramach projektu wykonają: Krzysztof Trzaskowski, Radosław Sobczak, Nicolay Khozyainov, Karolina Marchlewska, Rinko Kobayashi, Marek Bracha, Masako Ezaki, Neal Larrabee oraz Karol Radziwonowicz.

Natomiast w letnie niedziele między 12.00 a 15.00 organizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci inspirowane twórczością Fryderyka Chopina.

Zarówno Sobotnie Nokturny Chopinowskie, jak i Przyjemne chwilki organizowane są na Tarasie Muzeum Chopina. Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Ponadto przez cały rok podczas zwiedzania bilet wstępu umożliwia wzięcie udziału w codziennych pogadankach prowadzonych przez pracowników Muzeum, którzy pragną dzielić się z gośćmi swoją pasją. Cykl ten, nazwany Rozmowy półpiórkiem pisane rozpoczyna się o godzinie 18.00. W sali dla dzieci w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12.00, 16.00 oraz 18.15 prowadzone są warsztaty artystyczne, podczas których rodzice mogą pozostawić swoich podopiecznych w wieku od 3 do 10 lat pod opieką animatorów.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w dniach 26 czerwca – 28 sierpnia 2011 roku na Festiwal Zespołów Kameralnych.

Cykl letnich koncertów, będących rodzajem filharmonii plenerowej, odbędzie się na terenie historycznego Śródmieścia Warszawy (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie). W 2010 roku odbyły się pod nazwą "Muzyka na Trakcie Królewskim i Koncerty Królewskie". Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. To prezentacja najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej.


Dnia 3 lipca 2011 roku mija 200. rocznica rozpoczęcia wydarzeń opisanych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Z tej okazji, tego samego dnia, w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się światowa prapremiera Koncertu Jankiela Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara, kompozytora muzyki filmowej. Utwór wykonają: Sinfonia Varsovia oraz soiliści z zespołu cymbalistów Wasilinki Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, pod batutą Marca Minkowskiego. Koncert Jankiela, który znają wszyscy Polacy, chociaż nikt go nigdy nie słyszał, powstał na specjalne zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.

W programie koncertu usłyszymy również uwerturę do opery Dwie Chatki Karola Kurpińskiego oraz III Symfonię Eroicę Ludwiga van Beethovena.

na zdjęciu: Edward Loevy, Jankiel, ilustracja do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (1890)


Filharmonia Opolska zaprasza w lipcu i sierpniu na Koncerty Promenadowe. W programie największe przeboje muzyki symfonicznej i fortepianowej, muzyka "baśniowa" i popularne piosenki dziecięce oraz standardy jazzowe. Wstęp wolny.

Więcej


W dniach od 3 lipca do 18 września 2011 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". Koncerty odbywają się w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Szczegółowy program – na stronie www.kapitula.org/mfmo.html

Więcej


Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach 2011" odbędą się w Prokatedrze Warszawskiej (Kościele Seminaryjnym, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) w każdy wtorek od 5 lipca do 24 sierpnia 2011 roku, zawsze o godz. 20.00. Organizator i realizator: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne przy współpracy z Europejskim Festiwalem Organowym.

Więcej


Dnia 6 lipca 2011 roku, podczas specjalnego koncertu zorganizowanego w ramach działań biura ESK Katowice 2016, spotkają się dwie formacje radiowe: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Big Band, zrzeszony w strukturach hamburskiej Norddeutsche Rundfunk. Gwiazdami wieczoru będą znakomici muzycy jazzowi: wokalistka Roberta Gambarini oraz trębacz – Tomasz Stańko.
W pierwszej części koncertu publiczność usłyszy utwór na trąbkę, fortepian, orkiestrę i big band jazzowy autorstwa młodego niemieckiego kompozytora Wolfa Kerscheka, z Tomaszem Stańko (trąbka) oraz Władysławem „Adzikiem” Sendeckim (fortepian) w partiach solowych. Program drugiej części wypełnią fragmenty Gershwinowskiej Porgy and Bess w nowej aranżacji Stefana Sendeckiego. Partię sopranu wykona Roberta Gambarini. Całość poprowadzi Szymon Bywalec.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w sali im. G. Fitelberga w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2).


Dnia 6 lipca 2011 roku, podczas specjalnego koncertu zorganizowanego w ramach działań biura ESK Katowice 2016, spotkają się dwie formacje radiowe: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Big Band, zrzeszony w strukturach hamburskiej Norddeutsche Rundfunk. Gwiazdami wieczoru będą znakomici muzycy jazzowi: wokalistka Roberta Gambarini oraz trębacz – Tomasz Stańko. W pierwszej części koncertu publiczność usłyszy utwór na trąbkę, fortepian, orkiestrę i big band jazzowy autorstwa młodego niemieckiego kompozytora Wolfa Kerscheka, z Tomaszem Stańko (trąbka) oraz Władysławem „Adzikiem” Sendeckim (fortepian) w partiach solowych. Program drugiej części wypełnią fragmenty Gershwinowskiej Porgy and Bess w nowej aranżacji Stefana Sendeckiego. Partię sopranu wykona Roberta Gambarini. Całość poprowadzi Szymon Bywalec. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w sali im. G. Fitelberga w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2).


Koncerty Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA 2011 odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 w zabytkowym budynku Dziekanki w Warszawie (przy ul. Krakowskie Przedmieście 56/60).

Więcej


Koncerty XXI Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe” odbędą się w Krakowie, w każdy czwartek lipca i sierpnia 2011 roku.

Letnie Koncerty Organowe są organizowane przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Pierwsze edycje festiwalu ograniczały się do koncertów z udziałem organistów z Polski. Z biegiem lat zyskał on międzynarodową popularność, a jego gośćmi byli organiści z Europy, Japonii, USA, Urugwaju i RPA. Rokrocznie koncertują w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal promuje również uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia.

Koncerty odbywają się we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Sądecki Festiwal Organowy "L'Arte Organica", w którym wystąpią wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy, odbędzie się w dniach 8 i 19 lipca oraz 12 sierpnia 2011 roku w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Więcej informacji – na stronie www.mcksokol.pl


Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”, której partnerem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a patronem artystycznym Orkiestra Sinfonia Varsovia, zaprasza na drugą edycję projektu edukacyjnego Smykofonia czyli koncerty dla niemowląt, kobiet w ciąży, dzieci w wieku 1-6 lat i rodziców. Pierwszy koncert odbędzie się 5 czerwca, a ostatni – 3 września 2011 roku. Sprzedaż abonamentów – od 15 maja 2011 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w godzinach od 10.00 do 14.00.

Smykofonia jest polskim odpowiednikiem popularnych na świecie koncertów kameralnych dla niemowląt, nieco starszych dzieci i ich rodziców. Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, jak również silny trend odbudowujący rodzinne uczestniczenie w zdarzeniach muzycznych są motorem działania dla wielu renomowanych instytucji muzycznych w Europie i Ameryce Północnej, które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl „Chamber Tots” (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie. W najbliższych miesiącach w Warszawie, właśnie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, będzie można zobaczyć pracę animatorów z Wigmore Hall w Londynie.
Repertuar koncertów Smykofonii budowany jest we współpracy z najciekawszymi polskimi animatorami i ich projektami, skierowanymi do najmłodszych. W projekcie uczestniczyć będą grupy muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z koncertami „Od brzuszka do uszka maluszka” dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku 0-2 lata oraz „Przygody Misia Muzysia” dla dzieci do 6 lat. Konsultantem tego projektu jest prof. Barbara Kamińska z Katedry Psychologii Muzyki UMFC w Warszawie. Idąc za przykładem Leonarda Bernsteina, czy Jadwigi Mackiewicz, uwielbianej od lat przez Dzieci „Cioci Jadzi”, w Smykofonii prezentowana jest muzyka na najwyższym poziomie. Po to, by już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na jakość wykonania.
To, co cechuje Smykofonię, to dostosowanie do możliwości percepcyjnych dzieci na każdym z etapów, stała interakcja z uczestnikami, zabawa i swobodna atmosfera. Każdy z koncertów Smykofonii prowadzony jest przez animatora, a do koncertowania zapraszone zostały starannie wyselekcjonowane małe zespoły kameralne (do 5 osób). Scenariusz każdego z koncertów konsultowany jest z pedagogiem i psychologiem.

Więcej


Kolejny panel dyskusyjny z cyklu „Wieczory Czwartkowe”, organizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie wraz z Fundacją ForMusic w ramach projektu „Łazienki ForMusic”, odbędzie się 14 lipca 2011 roku o godz. 18.00 w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Tym razem tematem spotkania będzie zawód muzyka.

Uczestnicy panelu postarają się odpowiedzieć na pytania: Jak wygląda życie instrumentalisty od kulis? Ile czasu potrzeba, aby zdobyć zawód muzyka? Czym tak naprawdę pachną szkoły muzyczne?

„Wieczory czwartkowe” to cykl otwartych paneli dyskusyjnych i seminariów prowadzonych przez uznanych polskich kompozytorów i muzykologów młodego i średniego pokolenia w ramach projektu „Łazienki ForMusic”. Spotkania nieprzypadkowo odbywają się w czwartek: jest to nawiązanie do obiadów czwartkowych, których uczestnicy brali udział w dyskusjach o sprawach ważnych i aktualnych. Kolejne odbędzie się 11 sierpnia 2011 roku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 


7. Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się w Krakowie w dniach 15-24 lipca 2011 roku.
Festiwal Muzyki Polskiej to inicjatywa, która jako jedyna na tak szeroką skale promuję twórczość polskich kompozytorów. Jego zadaniem jest prezentacja muzyki polskiej od średniowiecza po współczesność. W tym celu prezentowane są dzieła wyłącznie rodzimych twórców w interpretacji wybitnych artystów polskich, jak i zagranicznych. Na program festiwalu składają się koncerty solowe, kameralne, chóralne, symfoniczne, baletowe, a także spektakle operowe i multimedialne oraz sympozja i spotkania z artystami. Począwszy od 2011 roku Festiwal Muzyki Polskiej zmienia swój czas i odbędzie się w lipcu.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią m.in. Kronos Quartet (22 lipca), Nikolay Khozyainov (24 lipca), Helen Kearns i Francois Dumont (18 lipca), Accademia d'Arcadia (17 lipca). W ciągu 10 dni odbędzie się trzynaście koncertów, podczas których zostaną wykonane dzieła J.M.K. Poniatowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i in. W ramach festiwalu odbędzie się również Wokalny Kurs Mistrzowski Prof. Heleny Łazarskiej „Muzyka Polska”.

Więcej


Dnia 15 lipca 2011 roku rozpocznie się 11. Festiwal Ogrody Muzyczne – W Ogrodach Europy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie twórczość polskich artystów, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii kultury europejskiej. W trakcie Festiwalu odbędzie się 9 koncertów i ponad 20 projekcji audiowizualnych, w tym 5 przedstawień operowych, 5 przedstawień baletowych i 13 filmów o sztuce i twórcach kultury. Festiwal zaszczycą swoją obecnością wyjątkowi goście z zagranicy, m.in. Silvana Deluigi, Isabel Karajan, Karuzela Group, The Swingle Singers. 11. Festiwal Ogrody Muzyczne, realizowany w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, potrwa do 14 sierpnia 2011 roku.

Festiwal zainauguruje koncert „Polak, Węgier, dwa bratanki”, w trakcie którego wykonane zostaną utwory polskich i węgierskich kompozytorów XX wieku (Béla Bartók, Zoltán Kodály, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski). Wydarzenie to jest ukłonem w stronę Węgier, kraju, którego prezydencja w Unii Europejskiej właśnie dobiegła końca. W koncercie pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, w której składzie zagrają zagraniczni muzycy, zrzeszeni w Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych. Solistą będzie wybitny węgierski pianista Bálint Zsoldos. Współorganizatorami koncertu są Sinfonia Iuventus i Węgierski Instytut Kutury. W kolejnych tygodniach Festiwalu z koncertami na żywo wystąpią goście specjalni: Silvana Deluigi z programem „Tangos”, Isabel Karajan w roli narratora wraz z Zespołem Kameralnym pod batutą Wojciecha Michniewskiego zaprezentuje Historię żołnierza Igora Strawińskiego, Jura Margulis w recitalu fortepianowym z muzyką Franciszka Liszta, rodzinne trio fortepianowe Daroch Trio, które zagra utwory Arnolda Schönberga i Dymitra Szostakowicza. Anna Radziejewska zaśpiewa pieśni dwóch najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego, formacja Karuzela Group wykona w niezwykłej aranżacji piosenki Agnieszki Osieckiej, Nils Henryk Asheim z zespołem Gjertrud’s Gipsy Orchestra – specjalnie dla Ogrodów Muzycznych artyści zgodzili się zmienić nazwę na Chopin’s Gipsy Orchestra – zaprezentują oryginalne aranżacje mazurków Fryderyka Chopina. Na zakończenie Festiwalu wystąpi gwiazda – formacja muzyczna śpiewająca a cappella, specjalizująca się w repertuarze jazzowym i muzyce klasycznej – The Swingle Singers. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, dwukrotnie był nominowany do Grammy Awards.

Wśród prezentacji najlepszych zarejestrowanych w ostatnich latach przedstawień operowych publiczność Ogrodów Muzycznych będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć projekty zrealizowane przy udziale wybitnych polskich artystów: Pasażerkę Mieczysława Weinberga wyreżyserowaną w 2010 roku przez Davida Pountneya najpierw na Festiwalu w Bregenz, potem zaś na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, oraz Króla Rogera Karola Szymanowskiego w kontrowersyjnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego i Małgorzaty Szczęśniak. Przedstawienie zrealizowano w Paryżu, w Opera National de Paris w 2009 roku. W trakcie Festiwalu pokazane będą również opery: Katia Kabanova, Trojanie i Ariadna na Naxos.

Balet to od zawsze mocna strona programu Festiwalu Ogrody Muzyczne. W tej edycji na szczególną uwagę zasługuje materiał o zmarłej niedawno Pinie Bausch – wielkiej tancerce i choreografce XX wieku, oraz porywający projekt taneczny zarejestrowany przez BBC TV w 2009 roku – Ballet Boyz Święto wiosny. To nowatorska, witalna i szalona wizja dzieła Igora Strawińskiego, wykonanego przez zespół złożony zarówno z profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów, reprezentujących skrajnie różne techniki tańca. Organizatorzy tegorocznych Ogrodów Muzycznych zaproszą widzów do świata wybitnego choreografa Matsa Eka. Pokazany zostanie projekt Place, do którego Ek zaangażował znakomitych tancerzy: Anę Lagunę i Michaiła Barysznikowa. Polskim akcentem w bloku baletowym będą dwa krótkie spektakle w choreografii Jerome Robbinsa zatańczone do muzyki Fryderyka Chopina, zatytułowane Nocą i Koncert, czyli pułapki życia codziennego.

Sylwetkom wielkich Polaków będą poświęcone wieczory z filmami muzycznymi i dokumentalnymi. Zaprezentowane zostaną dokumenty o polskich noblistkach: Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, a także film muzyczny o Krzysztofie Komedzie, reportaż z trasy koncertowej po Europie wybitnego pianisty Piotra Anderszewskiego oraz filmy biograficzne, których bohaterami są kompozytor Andrzej Panufnik i wielki twórca polskiego teatru i pantomimy – Henryk Tomaszewski. Na Festiwalu będzie można także obejrzeć malarski dokument Świat według Bruegla o filmie Lecha Majewskiego Młyn i Krzyż. Kwintesencją prezentacji polskich twórców będzie projekcja zarejestrowanego przez TVP w 2008 roku koncertu Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy z wizualizacją nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Każda projekcja audiowizualna poprzedzona zostanie spotkaniem-niespodzianką z wyjątkowymi i wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i sztuki. Specjalną atrakcją Festiwalu będzie premiera dokumentu muzycznego wyprodukowanego przez Sony Celine Dion w oczach świata, dokumentującego światową trasę koncertową popularnej artystki z 2008 roku.

Dziecięce Ogrody Muzyczne, realizowane w ramach akcji „Lato w mieście”, odbędą się 21 i 28 lipca o godz. 10.00. Tematem przewodnim spotkań z najmłodszymi będzie taniec i jego ewolucja, od prapoczątków, kiedy to taniec był podstawowym środkiem wyrazu, poprzez taniec ludowy, dworski, balet, na street dance kończąc. Zajęcia poprowadzą Bożena Kociołkowska, Irina Bohdanovich i Maciej Gąsiorek.
Nowością festiwalową będzie plebiscyt publiczności na najlepszą projekcję audiowizualną prezentowaną w trakcie 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 14 sierpnia 2011 roku, w trakcie koncertu finałowego. Zwycięska produkcja zostanie wyróżniona nagrodą „Złotej konewki” Ogrodów Muzycznych, a na wybranych uczestników plebiscytu czekać będą nagrody specjalne.

Szczegółowy program Festiwalu – plik pdf


II Festiwal „Polskie Camino de Santiago” odbędzie się w dniach 16-31 lipca 2011 roku w sześciu miastach: Toruniu, Gnieźnie, Poznaniu, Lesznie, Głogowie i Jakubowie. Po raz kolejny Orkiestra Kameralna l’Autunno kierowana przez Adama Banaszaka wyruszy w muzyczną drogę, szlakiem dawnego, średniowiecznego szlaku pątniczego. Wstęp na wszystkie koncerty będzie wolny.

KONCERTY:
16.07.2011, g. 19.30 Toruń - Kościół pw. św. Jakuba
17.07.2011, g. 19.00 Gniezno - Archikatedra Gnieźnieńska
23.07.2011, g. 19.30 Poznań - Kościół oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła
24.07.2011, 19.30 Leszno - Kościół św. Jana Chrzciciela
31.07.2011, g. 18.00 Głogów - Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP
31.07.2011, g. 13.30 Jakubów - Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Więcej


Dnia 26 czerwca roku w Katedrze Rzeszowskiej rozpoczął się XX Jubileuszowy Festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Jest to jedyne, cykliczne wydarzenie tego typu w Rzeszowie, cieszące się ogromną popularnością.

W roku 1991, z inicjatywy księdza Stanisława Maca, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, dzisiejszej katedry Diecezji Rzeszowskiej, przy poparciu i pomocy finansowej udzielonej przez ówczesnego prezydenta Miasta Mieczysława Janowskiego oraz Wojewodę Rzeszowskiego Kazimierza Ferenca, został zorganizowany pierwszy cykl czterech koncertów organowych na nowych organach świątyni, konsekrowanej przez Papieża Jana Pawła II. Koncerty, pod wspólnym tytułem „Wieczory Muzyki Organowej” od początku spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Obok recitali, odbywających się w bazylice Bernardynów w Leżajsku, stanowiły jedyne tego rodzaju wydarzenie kulturalne w południowo-wschodniej Polsce. Po zrealizowanych w kolejnych latach edycjach koncertów organowych, formuła letniego cyklu została rozszerzona o muzykę kameralną, następnie o dzieła chóralne, a nawet formy oratoryjne. Zmieniona została także nazwa Festiwalu na „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej”. Od kilku lat część festiwalowych koncertów jest realizowana w innych rzeszowskich kościołach. Przywrócone do pełni sprawności i nowo wybudowane organy w zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Miasta: w Kościele Farnym, Chrystusa Króla, w Rzeszowie-Zalesiu, Św. Józefa, Św. Michała Archanioła, umożliwiają prezentacje w tych miejscach muzyki artystycznej. Organizatorem Festiwalu pozostaje niezmiennie Parafia Katedralna w Rzeszowie, a instytucjami współfinansującymi są: Prezydent Miasta Rzeszowa i Województwo Podkarpackie. Konsekwentnie, od roku 1992, pomoc finansową dla realizacji koncertów udziela Elektromontaż Rzeszów SA. W ciągu 20 lat trwania Festiwalu wystąpiło w Rzeszowie 83 organistów, 69 innych solistów-instrumentalistów i wokalistów, 17 zespołów chóralnych i 13 orkiestr (w tym orkiestry kameralne i symfoniczne).

Tegoroczne koncerty, z racji Jubileuszu, odbędą się w większości w rzeszowskiej katedrze. Domeną wszystkich koncertów, podobnie jak w latach minionych, będzie muzyka organowa. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli artyści, którzy dobitnie zaznaczyli swoją obecność w minionych dwudziestu jego edycjach. Po raz pierwszy, podczas inauguracji, zabrzmi grupa instrumentów dętych blaszanych Vratislavia Brass Consort, a następnie zespół góralski Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Psalmy Dawidowe w przekładzie Czesława Miłosza będzie recytował znakomity aktor Krzysztof Globisz. Niewątpliwie wydarzeniem Festiwalu będzie koncert organisty Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Więcej


Koncert „Komeda Inspiracje” odbędzie się w niedzielę, 17 lipca 2011 roku o godzinie 16.00 w Katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie (ul. Floriańska 2). Nawiązując do obchodów 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy, program wieczoru wypełnią utwory "Księżycowego Chłopca" w nietypowych aranżacjach (trąbka i organy), a także dzieła powstałe z inspiracji twórczością tego wybitnego artysty. Na trąbce zagra czołowy polski trębacz Piotr Wojtasik, któremu na organach towarzyszyć będzie Jan Bokszczanin.

Wstęp wolny.


Koncerty w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Muzycznego „Od Chopina do Góreckiego – Źródła i Inspiracje” odbędą się w dniach 18-31 lipca 2011 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wstęp wolny.

Więcej


Na Chopiniana – 9. Dni Fryderyka Chopina zaprasza w w dniach 21-24 lipca 2011 roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Myślą przewodnią festiwalu wciąż pozostaje idea inspiracji chopinowskich. Planowane miejsca koncertów to nadal te, które mają związek z życiem i twórczością Fryderyka Chopina: Bazylika św. Krzyża, Łazienki Królewskie, Uniwersytet Warszawski. Chopiniana mimo to zaskoczą swoją wierną publiczność zmianą formuły. Począwszy od tej edycji każdego roku prezentowana będzie wyczerpująco jedna z ulubionych form muzycznych Chopina. Tegoroczna edycja poświęcona będzie polonezowi. Przez cztery dni słuchać będziemy polonezów na orkiestrę i na fortepian, na klawesyn i na głos, wreszcie w wir poloneza przyprawionego góralskim folklorem zaprosi nas smyczkowy zespół Wołosów i Lasoniów. Wysłuchamy wszystkich polonezów Chopina, co pozwoli prześledzić drogę od pierwszych, doskonale zakorzenionych w tradycji epoki młodzieńczych polonezów do wizyjnych poematów paryskiej dojrzałości. Ale posłuchamy też polonezów przed-chopinowskich i po-chopinowskich, polonezów Bacha i Ogińskiego, Zarębskiego i Szymanowskiej, Ogińskiego i Szymanowskiego. Będziemy podziwiać stare instrumenty: XVIII wieczny klawesyn i pochodzące z początku XIX wieku piano forte. A to wszystko w pejzażach Warszawy, gdzie przez blisko 20 lat Chopin mieszkał, spacerował, zdobywał wykształcenie, przeżywał młodzieńcze przyjaźnie i pierwsze porywy serca, gdzie wreszcie odnosił pierwsze sukcesy jako wirtuoz i kompozytor.

Więcej informacji - na stronie www.chopiniana.pl  


W czwartek, 21 lipca 2011 roku o godz.19 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8) wystąpi Duet Filigrana - Joanna Tic-Ramos (flet) i Christian Ramos (fortepian). W programie Sonata C- dur G. Donizettiego, Fantazja Op. 79 G. Faure, Sonata Op. 17 L. v. Beethovena, Ballada Op. 288 C. Reinecke, Sonata T. Szeligowskiego i Fantazja na temat opery "Carmen" F. Borne. Wstęp wolny.


Koncert "In fusion we trust", otwierający nową edycję Festiwalu Boogie Brain, odbędzie się 22 lipca 2011 roku o godz. 21.00 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Baltic Neopolis Orchestra, niemiecka Preussishes Kammerorchester Prenzlau, Fractal Tree, Dj Envee dokonają fuzji muzyki elektronicznej i klasycznej. Połączą ze sobą rozmaite gatunki, aby słuchacze podczas premierowych utworów mogli się przekonać jak we wspaniały i zaskakujący sposób muzyka instrumentalna i elektroniczna mogą się przenikać. Artyści zaprezentują autorskie kompozycje Łukasza Górewicza (partie instrumentalne), Fractal Tree oraz DJ ENVEEgo (partie elektroniczne). I rzecz niezwykła – Dj Envee poza prezentacją swoich utworów będzie na żywo samplował orkiestrę! Utworom, które nie rozbrzmiewały jeszcze nigdy wcześniej, towarzyszyć będą wizualizacje (VJ PUH), doskonale uzupełniające ten niezwykły spektakl.


Koncert z cyklu „ForMusic u Kraba” odbędzie się 23 lipca 2011 roku o godz. 21.00 w Plastycznej Mazowieckiej w Warszawie (ul. Mazowiecka 11a).

"ForMusic u Kraba" to "krnąbrne koncerty niepokornych muzyków, w których polska muzyka jest na pierwszym planie". W programie znajdą się utwory młodych kompozytorów, którzy „burzą schematy i pokazują współczesność w niespotykanym wydaniu”. Usłyszymy Five Cloud Scapes Tomka Opałki, Discourse Darka Przybylskiego i Chicken run Wojtka Błażejczyka.

Organizatorem koncertu jest Fundacja "ForMusic".


Koncerty w ramach 4. Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Ars Liberata” odbędą się w soboty i niedziele od 23 do 31 lipca 2011 roku w Katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie (ul. Floriańska 2).

Katedra św. Floriana dysponuje potężnymi, 57-głosowymi organami – dobrej klasy instrumentem koncertowym, dlatego występ czołowych polskich organistów jest ważnym elementem Festiwalu. W koncertach wezmą udział: Witold Zaborny, Ewa Polska oraz Jan Mroczek, którzy zaprezentują na tym instrumencie różnorodne formy muzyki organowej. Organizatorzy starają się jednak, by muzyka organowa nie zdominowała imprezy. Chcą pokazywać ją w ciekawym zestawieniu z innymi instrumentami oraz z głosem ludzkim. Dzięki temu jest bardziej atrakcyjna dla tych, którzy nie obcują stale z muzyką poważną. Taki pomysł ma jeszcze jedną zaletę: atrakcyjny zestaw wykonawców, wśród których w tym roku znajdą się: czołowa solistka Warszawskiej Opery Kameralnej Agnieszka Kurowska oraz młody, uznany skrzypek Paweł Futyma, który wraz z organistą Janem Mroczkiem zaprezentuje program związany z muzyką filmową. Ponadto w Festiwalu udział weźmie kwintet smyczkowy Camerata Vistula pod kierunkiem Andrzeja Wróbla, który przedstawi rzadko grywaną muzykę polską.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


Dnia 23 lipca 2011 roku o godz. 18.00 w Domu Polonii w Krakowie (Rynek Główny 14) odbędzie się koncert muzyki polskiej. W wykonaniu pianisty Adama Dobrowolskiego i NOVA Ensamble usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina - Nokturn cis-moll op. post., Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Scherzo b-moll op. 31 nr 2 oraz Antoniego Stolpe - Sekstet fortepianowy e-moll i Polonez na fortepian i kwintet smyczkowy. Wstęp wolny.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Orkiestra NOVA.


Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza w lipcowe wieczory do uczestnictwa w XXXIV Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Siedem festiwalowych koncertów w dniach 24-31 lipca 2011 roku wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej i kameralnej, zawsze w najlepszych wykonaniach.

Podczas tegorocznej, XXXIV edycji Dni wystąpią pianiści: Maciej Łukaszczyk (Niemcy), Jia Wang (Chiny), Magdalena Lisak (Polska) oraz kameraliści: Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński (gitary), Jarosław Kitala (wokal), Piotr Pławner (skrzypce) i Wojciech Świtała (fortepian) oraz Kwartet Śląski. Każdy z koncertów poprzedzony będzie prelekcją, a gościem tradycyjnych góralskich posiadów będzie prof. Eugeniusz Knapik.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego, natomiast stanowiące przewagę występy solistów odbywają się w pomieszczeniach „Atmy” - byłego domu Karola Szymanowskiego, a obecnie muzeum jego imienia. Niezwykła atmosfera tego miejsca dzięki zachowanemu oryginalnemu umeblowaniu salonu i pracowni oraz pamiątek po kompozytorze sprawia wrażenie, że krąży tu duch największego po Chopinie kompozytora polskiego. Przyciąga to publiczność, zaś dla artystów koncert tutaj jest niezwykłym, wzruszającym przeżyciem. Gośćmi festiwalu było wielu znakomitych polskich muzyków, aktorów, muzykologów oraz wykonawcy z Anglii, Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Włoch, a także z USA, Chile, Chin, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Więcej


Już po raz drugi, w cztery kolejne niedziele, począwszy od 24 lipca do 14 sierpnia 2011 roku w Krościenku nad Dunajcem zabrzmi muzyka w ramach II Letniego Festiwalu Muzyki Organowej „Pieniny-Kultura-Sacrum”.

Podczas tegorocznego cyklu koncertów dzieła wielkich mistrzów będą rozbrzmiewać we wnętrzu krościeńskiej świątyni – Kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Treścią każdego z czterech koncertów będzie muzyka organowa, ale zabrzmią także dzieła kameralne i chóralne, które dopełnią program festiwalowych wydarzeń. Wystąpią wybitni artyści z Polski oraz jako gość specjalny organista Bazyliki św. Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci. Nie zabraknie również akcentu pienińskiego folkloru.

Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest krakowskie Stowarzyszenie Menadżerów i Organizatorów Kultury SMOK przy współpracy Parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D.

Więcej


W dniach 24-31 lipca 2011 roku w Nowym Sączu odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór", zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami Święta Dzieci Gór są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.
Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, palą ogniska i spędzają jeden dzień w domach swoich polskich partnerów. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „Innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Więcej informacji – na stronie: www.swietodziecigor.pl


IV Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w Warszawie, w dniach 30 lipca – 14 sierpnia 2011 roku. Głównym celem festiwalu jest przedstawianie muzyki polskiej oraz przywracanie do życia zapomnianych kompozycji rodzimych twórców, dlatego na program jak co roku złoży się muzyka polska z różnych epok, różnych światów stylistycznych, przeznaczona na różnorodne składy wykonawcze.

Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta oprócz prezentacji znanych dzieł polskich kompozytorów, odbędzie się również światowe prawykonanie Koncertu na fagot i orkiestrę smyczkową op. 5 Witolda Rowickiego. Zabrzmi także skomponowana dla orkiestry Warsaw Camerata z okazji Roku Czesława Miłosza Lituania Romualda Twardowskiego oraz ciągle jeszcze mało znana Scena dramatyczna na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Antoniego Stolpego. W programie festiwalu znajdą się również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, A. Stolpego, Witolda Maliszewskiego, Stanisława Moryto i in.
Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta wystąpią uznani soliści: Anna Karasińska (sopran), Anna Wróbel (wiolonczela), Leszek Wachnik (fagot) oraz zespoły: Camerata Vistula, kwartet Merlo, kwartet Walasek, Wachnik Trio, Kwintet Warsaw Camerata i Orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.
Letni Festiwal Nowego Miasta to nie tylko wydarzenia muzyczne, to również spotkania z twórcami i artystami, którzy w wakacyjne popołudnia zabiorą publiczność w osobistą wędrówkę po polskiej kulturze, muzyce i historii naszego kraju. Będzie to: kompozytor i dyrygent Maciej Żółtowski, śpiewak Richard Berkeley, lutnista Jerzy Żak, który podczas spotkania zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty oraz kompozytor i pedagog Romuald Twardowski.
Koncerty IV LFNM 2011 będą odbywać się w trzy weekendy od 30 lipca do 14 sierpnia. Spacerując po Warszawie w soboty będzie można wybrać się z najmłodszymi słuchaczami na plenerowe koncerty edukacyjne, później poznać osobiście artystów podczas festiwalowych spotkań, a w niedziele delektować się wspaniałą muzyką polską, goszczącą w pięknych nowomiejskich kościołach. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na scenie letniej zbudowanej przy kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10, w Galerii Freta oraz w kościołach pw. św. Franciszka Serafickiego, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i pw. św. Jacka.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Od 31 lipca do 6 sierpnia 2011 roku holenderska orkiestra Ricciotti Ensemble koncertować będzie w Polsce w ramach trasy „Obudź POLSKĘ”. W ciągu siedmiu dni zespół zagra 20 koncertów, w programie których znalazł się także utwór polskiego kompozytora – Karola Nepelskiego Up&Down, napisany specjalnie na zamówienie orkiestry.

Ricciotti jest uliczną orkiestrą symfoniczną składającą się z 40 młodych i entuzjastycznych muzyków. Gra muzykę wysokiej jakości, ze wszystkich epok i w każdym stylu, nie tylko muzykę klasyczna, ale także jazz i pop. Powstała w 1970 roku Orkiestra Ricciotti postawiła sobie za cel przybliżenie muzyki orkiestrowej granej na żywo właśnie tym grupom ludzi, które normalnie nie maja z nią styczności. Orkiestra szuka ludzi w miejscach, w których mieszkają, pracują, spędzają wolny czas, wypoczywają i w miejscach, do których podróżują. Ricciotti gra wszędzie: żadne miejsce nie jest zbyt dziwne, gdziekolwiek na świecie sie znajduje. Ricciotti gra z taka sama przyjemnością i entuzjazmem na rynku w Amsterdamie, jak i w sierocińcu na Curaçao. Koncert dla tysiąca ubezpieczycieli w sali kongresowej jest tak samo fantastyczny, jak koncert dla trzech pacjentów w zakładzie psychiatrycznym. Dla Ricciotti liczy sie jedno: muzyka jest dla każdego.

Szczegóły trasy koncertowej - na stronie: www.ricciotti.nl/index.php?id=106