Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XXI Festiwal Mozartowski tradycyjnie odbędzie się od 15 czerwca do 26 lipca 2011 roku. Zaplanowane zostały 42 spektakle, obejmujące wszystkie dzieła sceniczne Mozarta (a te najpopularniejsze wystawione po kilka razy) w Sali teatralnej Warszawskiej Opery Kameralnej oraz 24 koncerty w różnych zabytkowych miejscach stolicy.

Na inaugurację (15 i 16 czerwca) wystawione zostanie jedno z najbardziej sztandarowych dzieł scenicznych ze skarbnicy spuścizny operowej - Die Zauberflote (Czarodziejski flet). Podczas Festiwalu opera ta będzie grana cztery razy. Nie mniej znana opera Don Giovanni zabrzmi aż sześć razy, Cosi fan tutte i Die Entfuhrung aus dem Serail - po cztery razy. W pierwszym tygodniu (15 do 21 czerwca) oprócz wyżej wymienionych dzieł scenicznych grane będą opery, tematycznie związane z czasami starożytnymi i mitologią. W piątek (17 czerwca) zabrzmi Lucio Silla, którego akcja rozgrywa się w antycznym Rzymie, a tematem jest zagmatwana miłość kończąca się „happy endem”. W poniedziałek (20 czerwca) wystawiony zostanie Ascanio in Alba - o perypetiach miłosnych wnuka bogini Wenus - Askaniusza. Następna opera Apollo et Hyacinthus (21 czerwca) przedstawia rozterki sercowe i rodzinne Apolla.
W pierwszym dniu Festiwalu rozpocznie się także nurt koncertowy. W programie koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie znajdą się koncerty fortepianowe i skrzypcowe oraz symfonie. Wykonawcami będą: Viviana Sofronitzky - fortepian (15 czerwca i 20 lipca), Maria Papuzińska-Uss (22 czerwca), Grzegorz Lalek (29 czerwca) – skrzypce oraz Robert Szebesta (klarnet - 29 czerwca). W Kościele Seminaryjnym (o godz. 20) w piątki (1, 8, 22 lipca) będą odbywać się koncerty oratoryjne czyli Requiem, a w poniedziałki (11, 25 lipca) zabrzmi Msza c-moll. Nowością będą dwa koncerty kameralne w Galerii Rzeźby obok Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach (soboty 18, 25 czerwca). W programie Festiwalu znajdą się także pieśni i arie koncertowe w wykonaniu Anny Wierzbickiej (18 czerwca) oraz w Sali Balowej Pałacu Łazienkowskiego (9 lipca), Doroty Lachowicz (25 czerwca – Teatr Stanisławowski i w Pałacu na Wodzie -16 lipca). Trzecią śpiewaczką występującą w Pałacu Łazienkowskim będzie Gabriela Kamińska (2 i 23 lipca). Akompaniować im będzie Dagmara Dudzińska.
W wieczory niedzielne od 19 czerwca będzie okazja wybrania się na koncerty kameralne do Pałacu Wilanowskiego, by posłuchać kwartetu Prima Vista w repertuarze mozartowskim. (19 i 26 czerwca, a także 3, 10, 17 i 24 lipca). W dniach 3 i 24 lipca z Kwartetem wystąpi Krzysztof Marosek (pozytyw). W programie znajdą się Sonaty Kościelne, Adagio i Fuga d-moll wg. Das Wohltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha.

Kalendarz Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.operakameralna.pl


W dniach 4 czerwca - 8 lipca 2011 roku odbędzie się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem „Opera pokoleń – Opera bez granic”. Przestrzenią festiwalowych wydarzeń będzie tradycyjnie, oprócz gmachu Opery przy ul. Lubicz, Zamek Królewski na Wawelu. Jedno z wydarzeń swoim zasięgiem obejmie także Tarnów i Nowy Sącz.

Pierwsza część festiwalu – „Opera pokoleń” – ma charakter edukacyjny i adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W jej ramach odbywać się będą nie tylko przedstawienia (takie jak Kopciuszek, Księga lasu czy Pan Marimba), ale także warsztaty plastyczno-muzyczne oraz wydarzenia towarzyszące skierowane do młodszych widzów. Młodzież przybyła na spektakle będzie miała możliwość m.in. spotkać się z realizatorami przedstawień, zwiedzić operowy gmach lub też wziąć udział w konkursie plastycznym – najlepsze prace wystawione zostaną w budynku Opery na Antresoli. Dnia 14 czerwca w gmachu Opery, na Antresoli, otwarta zostanie wystawa poświęcona pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można malarstwo, rzeźbę i fotografię polskich artystów świata muzyki i teatru.
W ramach festiwalu, 18 czerwca o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera Traviaty – klasyki operowej autorstwa Giuseppe Verdiego. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. Dzień później, 19 czerwca będzie miała miejsce premiera studencka spektaklu, natomiast następnego dnia – w poniedziałek, 20 czerwca – odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu.

Opera Krakowska zaprasza także 18 czerwca na specjalne wydarzenia z okazji Nocy Teatrów. O godz. 20.00 w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot” i Ogrodem Botanicznym UJ. W lekcji wezmą udział uznani soliści Opery Krakowskiej, a poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański i Franciszek Makuch. Natomiast o północy, na Dużej Scenie Opery, odbędzie się spektakl MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej uznanej solistki Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi w nim wraz z córką Katarzyną – aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Drugą część festiwalu – „Opera bez granic” – otworzy operetka Baron cygański Johanna Straussa w inscenizacji Laco Adamika – transmitowana na żywo 25 czerwca o godz. 19.30 z gmachu Opery na Rynek Główny Tarnowa oraz Rynek Główny Nowego Sącza. Mieszkańcy tych dwóch miast już od godziny 16.00 będą mieli możliwość zasięgnąć wiedzy na temat Opery Krakowskiej i jej repertuaru – za pośrednictwem operowych wydawnictw, multimedialnych prezentacji, a także bezpośrednio u osób reprezentujących Operę. W ramach „Opery bez granic” na Dużej Scenie Opery odbędzie się również występ gościnny zagranicznego teatru operowego. Dnia 28 czerwca Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności Bal maskowy Giuseppe Verdiego, w reżyserii Thilo Reinharda.

Zwieńczeniem drugiej części, jak i całego festiwalu, będzie szereg niezwykłych wydarzeń wewnątrz murów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród tych propozycji Opery nie zabraknie Arii Oper Świata (2 i 3 lipca, godz. 20.30) – słynnego widowiska z udziałem wybitnych polskich solistów, które rokrocznie przyciągają melomanów, zarówno z całej Polski, jak i z zagranicy. Wystąpią m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Stanisław Kufluk, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek. Kierownictwo muzyczne koncertów obejmie Tomasz Tokarczyk. Wyjątkowym wydarzeniem będzie gala baletowa Grand pas… w międzynarodowej obsadzie (4 lipca, godz. 20.30). Zgromadzonej na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym publiczności zaprezentują się soliści prestiżowych baletów europejskich. Z Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu przyjadą Denis i Anastasia Matvienko oraz Leonid Sarafanov i Olesya Novikova. Béjart Ballet w Lozannie reprezentować będą Kathleen Rae Thielhelm i Dawid Kupinski, natomiast Stuttgarter Ballet – Filip Barankiewicz i Sue Jin Kang. Nie zabraknie również uznanych polskich solistów - Aleksandry Liashenko i Maksima Wojtiuka z Polskiego Baletu Narodowego oraz Agnieszki Wolnej i Dymitra Tenytskiego z baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpią także tancerze Baletu Opery Krakowskiej.
W zamkowej scenerii wystawiony zostanie również spektakl open air Faust Charles’a Gounoda, w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego.

Więcej


Dnia 1 lipca 2011 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przewodnictwo naszego kraju zainauguruje szereg wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Warszawie – na Placu Defilad, Placu Zamkowym, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i Filharmonii Narodowej.
Symboliczne „przekazanie kluczy”, czyli oficjalna uroczystość objęcia prezydencji nastąpi po południu, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wieczorem w tym samym gmachu zaplanowana została premiera opery Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii brytyjskiego reżysera Davida Pountneya. Z kolei w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna.

Uroczystości inauguracyjne zamknie wielkie widowisko muzyczne „Tu Warszawa” na pl. Defilad o godz. 22.00 z udziałem takich artystów, jak Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Sinfonia Varsovia, Sebastian Karpiel-Bułecka, Lech Janerka, Tomasz Stańko Quintet, Myslovitz, Perfekt i Kapela ze wsi Warszawa oraz Manhattan Transfer, Michael Bolton, Angie Stone i Dolores O'Riordan z zespołem The Cranberies. Czterogodzinny koncert będzie się składał z części klasycznej, rozrywkowej i zabawowej. Widowisko zakończy pokaz sztucznych ogni do muzyki Orawy Wojciecha Kilara, zagranej na żywo przez Sinfonię Varsovię.

Więcej informacji – na stronie http://www.nina.gov.pl/prezydencja


W dniu 1 lipca 2011 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego, w reżyserii Davida Pountneya, pod batutą Jacka Kaspszyka. Spektakl uświetni wydarzenia, organizowane w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wystąpią: Król Roger - Scott Hendricks, Roksana - Olga Pasiecznik, Edrisi - Karol Kozłowski, Pasterz - Will Hartmann, Archiereios - Mieczysław Milun i Diakonissa - Agnieszka Rehlis.


XIII Letni Festiwal Muzyczny w Płocku zainauguruje w dniu 1 lipca 2011 roku w Amfiteatrze koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Wicherka z towarzyszeniem zespołu PECTUS. Gwiazdą wieczoru będzie Ray Wilson – ostatni wokalista grupy GENESIS, który również wystąpi z płockimi symfonikami. Dzień wcześniej, 30 czerwca artysta daje koncert w TVP2 na uroczystości związanej z przejęciem przez Polskę Prezydencji w UE. W projekcie GENESIS Klassik znalazły się największe przeboje legendarnej grupy.

Płocki Festiwal potrwa do 17 lipca. Na jego program złoży się 5 koncertów: Gwiazdy kameralnie (3 lipca), La Serva Padrona (8 lipca), Musica Nova Persona Grata (10 lipca), Hot Swing (15 lipca) i Cudowny Świat Musicali (17 lipca).


Prezydent Bytomia, Opera Śląska i Dolomity – Sportowa Dolina zapraszają na V Bytomską Noc Świętojańską, która odbędzie się 1 i 2 lipca 2011 roku o godz. 20.00 – tradycyjnie w przepięknej scenerii Dolomitów – Sportowej Doliny (ul. Blachówka 94).

W piątek, 1 lipca o godz. 20.00 będzie miał miejsce koncert galowy "Polak - Węgier dwa bratanki" w reżyserii Wiesława Ochmana z udziałem artystów polskich i węgierskich (teatr Csokonai z Debreczyna). Dzień później, 2 lipca o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie wyjątkowy spektakl – opera Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Feliksa Widery. Będzie to wielka gala z okazji objęcia przez Polskę Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i zakończenia Prezydencji Węgier - z udziałem artystów Opery Śląskiej oraz wielu zaproszonych gości, a także - na widowni - przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski oraz Węgier. Wyjątkowy wieczór zakończy magiczny pokaz fajerwerków i sztucznych ogni. Wstęp wolny.

Więcej informacji - na: www.bns.bytom.pl


Koncert „Dźwięki Europy” odbędzie się 1 lipca 2011 roku o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystąpią soliści: Jakub Jakowicz – skrzypce i Karolina Jaroszewska – wiolonczela oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal.

Program koncertu nawiązuje do kultur muzycznych wybranych krajów europejskich – Węgier, Austrii, Hiszpanii, Czech oraz Polski. Za sprawą kompozytorów różnych epok związanych z różnorakimi zakątkami Europy, odbędziemy jednocześnie podróż w czasie i w przestrzeni. Usłyszymy utwory począwszy od klasycyzmu (XVIII wiek) do współczesności (XX wiek): Mozartowskie Divertimento KV 138, perłę muzyki węgierskiej XX wieku Ferenca Farkasa, wirtuozowską Suonatę Varsavię włoskiego mistrza skrzypiec z Jakubem Jakowiczem jako solistą (pierwsze wykonanie w Polsce), pełną kolorytu różnych zakątków Hiszpanii Suitę Manuela de Falli z udziałem wiolonczelistki Karoliny Jaroszewskiej oraz fragmenty niezwykle barwnego utworu czeskiego kompozytora Pavla Haasa. Program zamknie Polonez Piotra Wróbla. Na szczególną uwagę zasługują aranżacje Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową kompozycji Paganiniego i de Falli. Na koncercie 1 lipca zabrzmią po raz pierwszy.


Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz zaprasza 30 czerwca 2011 roku o godz. 18:00 do Podchorążówki na wernisaż fotografii Czesława Czaplińskiego „Artyści Europie”.

Ekspozycję tworzą wielkoformatowe portrety – autorstwa fotografa Czesława Czaplińskiego – wybitnych i cenionych w świecie artystów polskich lub z Polski pochodzących. Wybrane indywidualności są postaciami rozpoznawanymi nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. To sylwetki znakomitych ambasadorów polskiej sztuki, a ich osiągnięcia twórcze stanowią część dorobku kulturowego współczesnej Europy. Wśród postaci reprezentujących polską muzykę znalazły się takie osobistości, jak Krzesimir Dębski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Czesław Niemen, Krzysztof Penderecki, Tomasz Stańko, Małgorzata Walewska, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i Teresa Żylis-Gara. Muzeum Łazienki Królewskie chce wystawą „Artyści Europie” uczcić pierwsze polskie przywództwo w Unii Europejskiej, inaugurując tym samym kulturalny program Prezydencji Polski 2011.

Następnego dnia, 1 lipca, o godz. 10:00, Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzy drugą część wystawy „Artyści Europie” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Alejach Ujazdowskich.

Ilustrację do plakatu promującego wydarzenie stworzył Rafał Olbiński, a oprawę muzyczną – Baleary-Reggae na motywach Ludwiga van Beethovena, śpiewane przez zespół „7 Girls” – Krzesimir Dębski.

Wystawa w Galerii Plenerowej zaczyna się od wejścia do parku przy Belwederze, a kończy przy Ogrodzie Botanicznym. Otwarta jest przez całą dobę. Część umieszczona w Podchorążówce, w Sali Musztry, otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 18:00. Ekspozycja dostępna będzie od 1 lipca do 15 grudnia 2011 roku.


II Chopinowski Turniej Pianistyczny im. Haliny i Ludwika Stefańskich pod patronatem honorowym prof. Elżbiety Stefańskiej odbędzie się w Krakowie w dniach 2-5 lipca 2011 roku. Konkurs przeznaczony jest zarówno dla młodzieży (I grupa – urodzeni po 1 stycznia 1996 roku i II grupa - urodzeni między 1 stycznia 1993 a 31 grudnia 1995), jak i dorosłych (III grupa - bez limitu wieku). Organizatorem turnieju są Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego oraz Towarzystwo im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.konserwatorium.republika.pl


III Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach odbędzie się w dniach 2-9 lipca 2011 roku. Festiwal zainauguruje i zakończy orkiestra Sinfonia Iuventus – podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy Franciszka Liszta – Preludia S.97 oraz I Koncert fortepianowy Es-dur S.124 oraz Antoniego Dvořáka – IX Symfonię Z nowego świata, a w koncercie finałowym obok Orkiestry wystąpi także Chór połączonych szkół muzycznych z Bydgoszczy i Lutomierska oraz soliści – uczestnicy Kursu Mistrzowskiego prof. Ryszarda Karczykowskiego. W repertuarze znajdą się dwie kompozycje Józefa Haydna: J. Haydn – Symfonia G-dur Z uderzeniem w kocioł i Msza Nelsońska.

Pozostałe dni festiwalowe wypełnią wydarzenia skierowane dla najmłodszych, a także koncerty kameralne, jazzowe i muzyki sakralnej oraz recital fortepianowy Janusza Olejniczaka.

Program Festiwalu - na stronie www.palacradziejowice.pl/letni_program.php


W sobotę, 2 lipca 2011 roku koncertem w Skierniewicach rozpocznie się 12. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W tym roku wśród wykonawców znajdą się tacy artyści, jak: Joszko Broda, Orkiestra Czasów Zarazy, Acoustic Acrobats, Mellow Five, Dancerye, Janusz Radek, Jacek Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Ireneusz Wojtczak czy Vivid Singers. A podczas wielkiego finału w Filharmonii całe muzyczne podróżowanie z festiwalem zwieńczy koncert zespołu Trebunie Tutki w towarzystwie filharmonicznej orkiestry i chóru.

Koncerty będą się odbywać we wszystkie weekendy wakacji w najatrakcyjniejszych miejscach centralnej Polski. Posłuchamy muzyki we wnętrzach opactwa Cystersów w Sulejowie, maleńkiego kościółka pw. św. Idziego w Inowłodzu oraz imponującej tumskiej Archikolegiacie, ale też w Przybytku Arcykapłana w parku w Arkadii, skansenie w Lipcach Reymontowskich i rogowskim Arboretum – każdą sobotę i niedzielę wakacji spędzimy w innym miejscu. Na festiwal złożą się cztery wątki: koncerty, wycieczki krajoznawcze, warsztaty edukacyjne i kulinaria regionu.

W programie znajdzie się muzyka dla każdego: jazz i klasyka, muzyka dawna i folk. Repertuar „Kolorów Polski” jest znacznie bardziej swobodny i różnorodny niż repertuar regularnych koncertów filharmonicznych. Ponadto na wszystkie koncerty poza finałowym wstęp jest bezpłatny. Tych, którzy chcą się dowiedzieć więcej o przeszłości i zabytkach Ziemi Łódzkiej, na wycieczki krajoznawcze zabierze Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (zapisy w Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi). Do promocji swoich miast i gmin przyłączają się także mieszkańcy, organizując imprezy towarzyszące: warsztaty kulinarne, pikniki, pokazy wyrobów ludowych, wystawy fotograficzne, prezentacje lokalnych artystów i zespołów regionalnych, a nawet spływ kajakowy.

ZOBACZ: Program Festiwalu – plik pdf


Orkiestra Sinfonia Varsovia, w ramach prowadzenia działań kulturalnych w swojej nowej siedzibie, przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, przygotowała na lato specjalny program otwartych koncertów pn. Letnie recitale na Grochowskiej.

W każdy weekend lipca i sierpnia – od 2 lipca do 28 sierpnia 2011 roku, w soboty o godz. 17:00 i niedziele o godz. 12.00 - w nowej siedzibie zespołu przy ulicy Grochowskiej 272 prezentować się będą młodzi, utalentowani artyści, tacy jak: Marek Bracha, Bartosz Koziak, Katarzyna Borek, Joanna Różewska, Monika Quinn, Krzysztof Stanienda czy Maciej Grzybowski, a także młodzi, stojący u progu artystycznej kariery: Marianna Bednarska, Marta Kowalczyk (stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia) oraz kandydatka do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego: Maria Włoszczowska. Zabrzmi muzyka Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa oraz Karola Szymanowskiego - patronów tegorocznej edycji festiwalu "La Folle Journée de Varsovie – Szalone Dni Muzyki – LES TITANS", który tej jesieni odbędzie się po raz drugi w Warszawie, w dniach 29 września – 2 października. Na wszystkie recitale – wstęp wolny.

ZOBACZ:


Filharmonia Kaliska po raz piąty zaprasza w dniach 25 czerwca – 3 lipca 2011 roku na Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, którego poszczególne odsłony odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu. Festiwal zainauguruje koncert pt. Młodzi Wirtuozi. Swój kunszt artystyczny zaprezentują: Filip Pinczewski – pianista i kompozytor oraz Monika Woźniak – pianistka. Druga odsłona będzie miała miejsce w Śmiełowie. Stradivarius Sextett wykona Souvenir de Florence P. Czajkowskiego. Trzeci wieczór odbędzie się w Oranżerii przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, a Festiwal zakończy koncert symfoniczny w Kościele Chrystusa Króla w Ostrzeszowie.

Więcej


Koncert „Władysław hr. Zamoyski in memoriam” z okazji 100-lecia Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się 2 lipca 2011 roku o godz. 18 na placu Niepodległości w Zakopanem. Wystąpią: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, Tatrzański Chór SZUMNY pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz, Andrzej Rzymkowski – saksofon.

W programie liczne atrakcje, między innymi: występ "Cepculek", "Morskie Oko", kolejowe walce i polki, Muzyczna Galeria Obrazów. Wstęp wolny.


Muzeum Fryderyka Chopina przygotowało na czas wakacji dodatkowe atrakcje, do udziału w których zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych.

W soboty lipca i sierpnia o godzinie 19.00 odbywać się będzie cykl zatytułowany Nokturny Chopinowskie. Recitale chopinowskiego w ramach projektu wykonają: Krzysztof Trzaskowski, Radosław Sobczak, Nicolay Khozyainov, Karolina Marchlewska, Rinko Kobayashi, Marek Bracha, Masako Ezaki, Neal Larrabee oraz Karol Radziwonowicz.

Natomiast w letnie niedziele między 12.00 a 15.00 organizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci inspirowane twórczością Fryderyka Chopina.

Zarówno Sobotnie Nokturny Chopinowskie, jak i Przyjemne chwilki organizowane są na Tarasie Muzeum Chopina. Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Ponadto przez cały rok podczas zwiedzania bilet wstępu umożliwia wzięcie udziału w codziennych pogadankach prowadzonych przez pracowników Muzeum, którzy pragną dzielić się z gośćmi swoją pasją. Cykl ten, nazwany Rozmowy półpiórkiem pisane rozpoczyna się o godzinie 18.00. W sali dla dzieci w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12.00, 16.00 oraz 18.15 prowadzone są warsztaty artystyczne, podczas których rodzice mogą pozostawić swoich podopiecznych w wieku od 3 do 10 lat pod opieką animatorów.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w dniach 26 czerwca – 28 sierpnia 2011 roku na Festiwal Zespołów Kameralnych.

Cykl letnich koncertów, będących rodzajem filharmonii plenerowej, odbędzie się na terenie historycznego Śródmieścia Warszawy (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie). W 2010 roku odbyły się pod nazwą "Muzyka na Trakcie Królewskim i Koncerty Królewskie". Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. To prezentacja najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej.


Dnia 3 lipca 2011 roku mija 200. rocznica rozpoczęcia wydarzeń opisanych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Z tej okazji, tego samego dnia, w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się światowa prapremiera Koncertu Jankiela Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara, kompozytora muzyki filmowej. Utwór wykonają: Sinfonia Varsovia oraz soiliści z zespołu cymbalistów Wasilinki Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, pod batutą Marca Minkowskiego. Koncert Jankiela, który znają wszyscy Polacy, chociaż nikt go nigdy nie słyszał, powstał na specjalne zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.

W programie koncertu usłyszymy również uwerturę do opery Dwie Chatki Karola Kurpińskiego oraz III Symfonię Eroicę Ludwiga van Beethovena.

na zdjęciu: Edward Loevy, Jankiel, ilustracja do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (1890)


Filharmonia Opolska zaprasza w lipcu i sierpniu na Koncerty Promenadowe. W programie największe przeboje muzyki symfonicznej i fortepianowej, muzyka "baśniowa" i popularne piosenki dziecięce oraz standardy jazzowe. Wstęp wolny.

Więcej


W dniach od 3 lipca do 18 września 2011 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". Koncerty odbywają się w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Szczegółowy program – na stronie www.kapitula.org/mfmo.html

Więcej


Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach 2011" odbędą się w Prokatedrze Warszawskiej (Kościele Seminaryjnym, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) w każdy wtorek od 5 lipca do 24 sierpnia 2011 roku, zawsze o godz. 20.00. Organizator i realizator: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne przy współpracy z Europejskim Festiwalem Organowym.

Więcej