Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Letni Festiwal Gitary w Krzyżowej odbędzie się w dniach 1-8 sierpnia 2011 roku. Podczas ośmiu festiwalowych dni w malowniczej scenerii XVIII-wiecznego pałacu z recitalami wystąpią wybitni gitarzyści o międzynarodowej renomie. Przeprowadzą także warsztaty indywidualne i grupowe z zakresu gitary klasycznej, elektrycznej, akustycznej, jazzowej, basowej, flamenco oraz tańca flamenco.

Tegoroczna edycja Letniego Festiwalu Gitary to kontynuacja poprzednich warsztatów muzycznych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Pod bacznym okiem doświadczonych i znanych artystów uczestnicy zagłębią się w świat muzyki i tańca. Krzysztof Pełech czy Andrea Vettoretti poprowadzą zajęcia indywidualne z gitary klasycznej. Antonello Lixi (Włochy) przybliży uczestnikom festiwalu muzykę dawną i stworzy zespoły kameralne. W tajniki nauki improwizacji oraz gitary jazzowej wprowadzi miłośników muzyki Marcin Olak. Warsztaty z Fingerstyle poprowadzi Piotr Restecki, natomiast Agata Teodorczyk zajmie się nauką tańca flamenco, która będzie również integralną częścią warsztatów. Co wieczór, w zamkowej piwnicy zwanej na festiwalu „Piwnicą Dżemową”, spotykać się będą wykładowcy warsztatów oraz uczestnicy, by wspólnie muzykować, doskonalić sztukę improwizacji i tworzyć. Piwnica w tym czasie otwarta jest również dla wszystkich wolnych słuchaczy spoza festiwalu, bez względu na wiek i umiejętności. Tu będzie można usłyszeć koncerty między innymi Kuby Niedoborka (gitara flamenco), Marcina Olaka (gitara jazzowa), Kuby Potasińskiego (gitara klasyczna) oraz uczestników warsztatów. W ramach podsumowania Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej będzie miał miejsce Koncert Finałowy z Antonello Lixi wraz z występami tańca flamenco pod przewodnictwem Agaty Teodorczyk. Koncert ten rozpocznie się 7 sierpnia o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

 Więcej informacji – na stronie www.gitara.krzyzowa.pl


Od 31 lipca do 6 sierpnia 2011 roku holenderska orkiestra Ricciotti Ensemble koncertować będzie w Polsce w ramach trasy „Obudź POLSKĘ”. W ciągu siedmiu dni zespół zagra 20 koncertów, w programie których znalazł się także utwór polskiego kompozytora – Karola Nepelskiego Up&Down, napisany specjalnie na zamówienie orkiestry.

Ricciotti jest uliczną orkiestrą symfoniczną składającą się z 40 młodych i entuzjastycznych muzyków. Gra muzykę wysokiej jakości, ze wszystkich epok i w każdym stylu, nie tylko muzykę klasyczna, ale także jazz i pop. Powstała w 1970 roku Orkiestra Ricciotti postawiła sobie za cel przybliżenie muzyki orkiestrowej granej na żywo właśnie tym grupom ludzi, które normalnie nie maja z nią styczności. Orkiestra szuka ludzi w miejscach, w których mieszkają, pracują, spędzają wolny czas, wypoczywają i w miejscach, do których podróżują. Ricciotti gra wszędzie: żadne miejsce nie jest zbyt dziwne, gdziekolwiek na świecie sie znajduje. Ricciotti gra z taka sama przyjemnością i entuzjazmem na rynku w Amsterdamie, jak i w sierocińcu na Curaçao. Koncert dla tysiąca ubezpieczycieli w sali kongresowej jest tak samo fantastyczny, jak koncert dla trzech pacjentów w zakładzie psychiatrycznym. Dla Ricciotti liczy sie jedno: muzyka jest dla każdego.

Szczegóły trasy koncertowej - na stronie: www.ricciotti.nl/index.php?id=106


Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach 2011" odbędą się w Prokatedrze Warszawskiej (Kościele Seminaryjnym, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) w każdy wtorek od 5 lipca do 24 sierpnia 2011 roku, zawsze o godz. 20.00. Organizator i realizator: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne przy współpracy z Europejskim Festiwalem Organowym.

Więcej


Dnia 15 lipca 2011 roku rozpocznie się 11. Festiwal Ogrody Muzyczne – W Ogrodach Europy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie twórczość polskich artystów, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii kultury europejskiej. W trakcie Festiwalu odbędzie się 9 koncertów i ponad 20 projekcji audiowizualnych, w tym 5 przedstawień operowych, 5 przedstawień baletowych i 13 filmów o sztuce i twórcach kultury. Festiwal zaszczycą swoją obecnością wyjątkowi goście z zagranicy, m.in. Silvana Deluigi, Isabel Karajan, Karuzela Group, The Swingle Singers. 11. Festiwal Ogrody Muzyczne, realizowany w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, potrwa do 14 sierpnia 2011 roku.

Festiwal zainauguruje koncert „Polak, Węgier, dwa bratanki”, w trakcie którego wykonane zostaną utwory polskich i węgierskich kompozytorów XX wieku (Béla Bartók, Zoltán Kodály, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski). Wydarzenie to jest ukłonem w stronę Węgier, kraju, którego prezydencja w Unii Europejskiej właśnie dobiegła końca. W koncercie pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, w której składzie zagrają zagraniczni muzycy, zrzeszeni w Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych. Solistą będzie wybitny węgierski pianista Bálint Zsoldos. Współorganizatorami koncertu są Sinfonia Iuventus i Węgierski Instytut Kutury. W kolejnych tygodniach Festiwalu z koncertami na żywo wystąpią goście specjalni: Silvana Deluigi z programem „Tangos”, Isabel Karajan w roli narratora wraz z Zespołem Kameralnym pod batutą Wojciecha Michniewskiego zaprezentuje Historię żołnierza Igora Strawińskiego, Jura Margulis w recitalu fortepianowym z muzyką Franciszka Liszta, rodzinne trio fortepianowe Daroch Trio, które zagra utwory Arnolda Schönberga i Dymitra Szostakowicza. Anna Radziejewska zaśpiewa pieśni dwóch najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego, formacja Karuzela Group wykona w niezwykłej aranżacji piosenki Agnieszki Osieckiej, Nils Henryk Asheim z zespołem Gjertrud’s Gipsy Orchestra – specjalnie dla Ogrodów Muzycznych artyści zgodzili się zmienić nazwę na Chopin’s Gipsy Orchestra – zaprezentują oryginalne aranżacje mazurków Fryderyka Chopina. Na zakończenie Festiwalu wystąpi gwiazda – formacja muzyczna śpiewająca a cappella, specjalizująca się w repertuarze jazzowym i muzyce klasycznej – The Swingle Singers. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, dwukrotnie był nominowany do Grammy Awards.

Wśród prezentacji najlepszych zarejestrowanych w ostatnich latach przedstawień operowych publiczność Ogrodów Muzycznych będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć projekty zrealizowane przy udziale wybitnych polskich artystów: Pasażerkę Mieczysława Weinberga wyreżyserowaną w 2010 roku przez Davida Pountneya najpierw na Festiwalu w Bregenz, potem zaś na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, oraz Króla Rogera Karola Szymanowskiego w kontrowersyjnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego i Małgorzaty Szczęśniak. Przedstawienie zrealizowano w Paryżu, w Opera National de Paris w 2009 roku. W trakcie Festiwalu pokazane będą również opery: Katia Kabanova, Trojanie i Ariadna na Naxos.

Balet to od zawsze mocna strona programu Festiwalu Ogrody Muzyczne. W tej edycji na szczególną uwagę zasługuje materiał o zmarłej niedawno Pinie Bausch – wielkiej tancerce i choreografce XX wieku, oraz porywający projekt taneczny zarejestrowany przez BBC TV w 2009 roku – Ballet Boyz Święto wiosny. To nowatorska, witalna i szalona wizja dzieła Igora Strawińskiego, wykonanego przez zespół złożony zarówno z profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów, reprezentujących skrajnie różne techniki tańca. Organizatorzy tegorocznych Ogrodów Muzycznych zaproszą widzów do świata wybitnego choreografa Matsa Eka. Pokazany zostanie projekt Place, do którego Ek zaangażował znakomitych tancerzy: Anę Lagunę i Michaiła Barysznikowa. Polskim akcentem w bloku baletowym będą dwa krótkie spektakle w choreografii Jerome Robbinsa zatańczone do muzyki Fryderyka Chopina, zatytułowane Nocą i Koncert, czyli pułapki życia codziennego.

Sylwetkom wielkich Polaków będą poświęcone wieczory z filmami muzycznymi i dokumentalnymi. Zaprezentowane zostaną dokumenty o polskich noblistkach: Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, a także film muzyczny o Krzysztofie Komedzie, reportaż z trasy koncertowej po Europie wybitnego pianisty Piotra Anderszewskiego oraz filmy biograficzne, których bohaterami są kompozytor Andrzej Panufnik i wielki twórca polskiego teatru i pantomimy – Henryk Tomaszewski. Na Festiwalu będzie można także obejrzeć malarski dokument Świat według Bruegla o filmie Lecha Majewskiego Młyn i Krzyż. Kwintesencją prezentacji polskich twórców będzie projekcja zarejestrowanego przez TVP w 2008 roku koncertu Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy z wizualizacją nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Każda projekcja audiowizualna poprzedzona zostanie spotkaniem-niespodzianką z wyjątkowymi i wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i sztuki. Specjalną atrakcją Festiwalu będzie premiera dokumentu muzycznego wyprodukowanego przez Sony Celine Dion w oczach świata, dokumentującego światową trasę koncertową popularnej artystki z 2008 roku.

Dziecięce Ogrody Muzyczne, realizowane w ramach akcji „Lato w mieście”, odbędą się 21 i 28 lipca o godz. 10.00. Tematem przewodnim spotkań z najmłodszymi będzie taniec i jego ewolucja, od prapoczątków, kiedy to taniec był podstawowym środkiem wyrazu, poprzez taniec ludowy, dworski, balet, na street dance kończąc. Zajęcia poprowadzą Bożena Kociołkowska, Irina Bohdanovich i Maciej Gąsiorek.
Nowością festiwalową będzie plebiscyt publiczności na najlepszą projekcję audiowizualną prezentowaną w trakcie 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 14 sierpnia 2011 roku, w trakcie koncertu finałowego. Zwycięska produkcja zostanie wyróżniona nagrodą „Złotej konewki” Ogrodów Muzycznych, a na wybranych uczestników plebiscytu czekać będą nagrody specjalne.

Szczegółowy program Festiwalu – plik pdf


Koncerty Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA 2011 odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 w zabytkowym budynku Dziekanki w Warszawie (przy ul. Krakowskie Przedmieście 56/60).

Więcej


Koncerty XXI Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe” odbędą się w Krakowie, w każdy czwartek lipca i sierpnia 2011 roku.

Letnie Koncerty Organowe są organizowane przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Pierwsze edycje festiwalu ograniczały się do koncertów z udziałem organistów z Polski. Z biegiem lat zyskał on międzynarodową popularność, a jego gośćmi byli organiści z Europy, Japonii, USA, Urugwaju i RPA. Rokrocznie koncertują w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal promuje również uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia.

Koncerty odbywają się we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W dniach 4-7 sierpnia 2011 roku odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic”. Wydarzenie to jest rezultatem inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Urzędu Miasta Sopotu. Festiwal ma na celu promocję i prezentację interesujących wykonań dzieł muzyki klasycznej z udziałem znanych solistów. W programie festiwalu znajdą się koncerty symfoniczne i kameralne, panel dyskusyjny pt. Muzyka Naszych Czasów oraz projekcje filmu pt.: Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zostali zaproszeni artyści zagraniczni - utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia - wspaniała skrzypaczka Leticia Moreno z Hiszpanii, mezzosopranistka Irina Zhytynska z Ukrainy, polski tenor Przemysław Borys oraz uznany w Europie austriacki flecista Michael Martin Kofler.

Ponad to w ramach Festiwalu odbył się również I Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, którego wyniki poznaliśmy na początku lipca. Konkurs miał na celu pobudzenie, inspirowanie środowiska kompozytorskiego w zakresie twórczości muzyki klasycznej oraz popularyzację dzieł młodych twórców. Idea organizacji konkursu znalazła poparcie prof. Krzysztofa Pendereckiego. Zwycięskie utwory - Przepiękne smyczki Natalii Cherniy z Wrocławia oraz Muzyka na smyczki Kamila Cieślika z Gdańska zostaną wykonane podczas Festiwalu. Mając przeświadczenie o konieczności wprowadzania powstającej dziś muzyki do szerokiego obiegu kultury, organizatorzy starali się stworzyć szansę młodym kompozytorom, aby ich twórczość zaistniała w wielu salach koncertowych Trójmiasta. Krzysztof Penderecki osobiście wręczy nagrodę autorom najlepszych kompozycji.
Festiwalowi towarzyszyć będzie także panel dyskusyjny, który poprowadzi Adrianna Poniecka-Piekutowska, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty festiwalowe odbędą się w sopockich kościołach, w Państwowej Galerii Sztuki oraz w przestrzeni otwartej na Scenie Letniej Zatoki Sztuki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W dniach 5-13 sierpnia 2011 roku w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK. To wybitne światowe kino i muzyka, legendarni i młodzi wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Transatlantyk będzie Otwarty, Odważny i Glokalny czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Formuła Festiwalu oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, serii koncertów, jak również akcjach i wydarzeniach ekologicznych. Zawiera także specjalny program zamówień nowych dzieł muzycznych i filmowych - TRANSATLANTYK New Work Festival, który rozpocznie się w 2012 roku.
W czasie Festiwalu wyświetlonych zostanie blisko 150 filmów, przewidziane są również pokazy plenerowe. Pojawią się światowe premiery oraz najciekawsze produkcje sezonu 2010/2011, nagrodzone na najważniejszych festiwalach, kontrowersyjne dokumenty, retrospektywy. Ważną częścią Festiwalu będzie program Transatlantyk Master Classes - wykłady, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne.

W programie muzycznym Transatlantyk przedstawi wybitne wydarzenia reprezentujące różne gatunki muzyki - od symfonii do muzyki klubowej. Wydarzenia muzyczne odbędą się w: Auli Artis, Starej Rzeźni, Filharmonii Poznańskiej oraz Auli Akademii Muzycznej. Atrakcją będą dwa międzynarodowe konkursy: TRANSATLANTYK Film Music Competition, którego przedmiotem jest skomponowanie muzyki do dwóch krótkich filmów – fragmentu fabuły Get low w reż. Aarona Schneidera i animacji AH, stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta, oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest – którego uczestnicy, po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego, będą musieli na żywo, na fortepianie solo, stworzyć do niego utwór. Kompozycje konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. Paul Broucek, Prezydent do Spraw Muzyki wytwórni Warner Bros. Pictures, oraz Peter Golub, Dyrektor Muzyczny Instytutu Sundance.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia zwieńczy gala finałowa, podczas której wręczone zostaną najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, w tym m.in.: Transatlantyk Glocal Hero Award dla artysty, którego praca ma istotne znaczenie lokalne i zarazem globalne, Paderewski Award dla indywidualności, która przekracza ramy swego zawodu, Chopin Award – dla Odkrycia Roku, a także nagrody konkursowe TRANSATLANTYK Film Music Competition – Transatlantyk Young Composer Awards i Transatlantyk Instant Composer 2011.

Więcej informacji - na stronie: www.transatlantyk.org


Od 2 lipca do 3 września 2011 roku, w każdą sobotę i niedzielę, odbywać się będą koncerty 12. edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W tym roku wśród wykonawców znajdą się tacy artyści, jak: Joszko Broda, Orkiestra Czasów Zarazy, Acoustic Acrobats, Mellow Five, Dancerye, Janusz Radek, Jacek Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Ireneusz Wojtczak czy Vivid Singers. A podczas wielkiego finału w Filharmonii całe muzyczne podróżowanie z festiwalem zwieńczy koncert zespołu Trebunie Tutki w towarzystwie filharmonicznej orkiestry i chóru. Na wakacyjnych szlakach festiwalu zabrzmi muzyka klezmerska, bałkańska, turecka, odbędziemy podróż od muzyki starożytnej Grecji, poprzez średniowiecze, barok, po amerykańskie standardy jazzowe, muzykę filmową i współczesną.

ZOBACZ: Program Festiwalu – plik pdf


Orkiestra Sinfonia Varsovia, w ramach prowadzenia działań kulturalnych w swojej nowej siedzibie, przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, przygotowała na lato specjalny program otwartych koncertów pn. Letnie recitale na Grochowskiej.

W każdy weekend lipca i sierpnia – od 2 lipca do 28 sierpnia 2011 roku, w soboty o godz. 17:00 i niedziele o godz. 12.00 - w nowej siedzibie zespołu przy ulicy Grochowskiej 272 prezentować się będą młodzi, utalentowani artyści, tacy jak: Marek Bracha, Bartosz Koziak, Katarzyna Borek, Joanna Różewska, Monika Quinn, Krzysztof Stanienda czy Maciej Grzybowski, a także młodzi, stojący u progu artystycznej kariery: Marianna Bednarska, Marta Kowalczyk (stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia) oraz kandydatka do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego: Maria Włoszczowska. Zabrzmi muzyka Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa oraz Karola Szymanowskiego - patronów tegorocznej edycji festiwalu "La Folle Journée de Varsovie – Szalone Dni Muzyki – LES TITANS", który tej jesieni odbędzie się po raz drugi w Warszawie, w dniach 29 września – 2 października. Na wszystkie recitale – wstęp wolny.

ZOBACZ:


Letni Festiwal „Chopin nad Nettą” po raz trzeci odbywać się będzie w Augustowie 6, 13 i 21 sierpnia 2011 roku oraz w Białymstoku 7 sierpnia 2011 roku. Wśród wykonawców koncertów znajdą się uznani artyści: Anna Brożek (fortepian), Michał Drewnowski (fortepian), Michał Członka (altówka) i Kwartet Primavera.

Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


IV Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w Warszawie, w dniach 30 lipca – 14 sierpnia 2011 roku. Głównym celem festiwalu jest przedstawianie muzyki polskiej oraz przywracanie do życia zapomnianych kompozycji rodzimych twórców, dlatego na program jak co roku złoży się muzyka polska z różnych epok, różnych światów stylistycznych, przeznaczona na różnorodne składy wykonawcze.

Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta oprócz prezentacji znanych dzieł polskich kompozytorów, odbędzie się również światowe prawykonanie Koncertu na fagot i orkiestrę smyczkową op. 5 Witolda Rowickiego. Zabrzmi także skomponowana dla orkiestry Warsaw Camerata z okazji Roku Czesława Miłosza Lituania Romualda Twardowskiego oraz ciągle jeszcze mało znana Scena dramatyczna na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Antoniego Stolpego. W programie festiwalu znajdą się również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, A. Stolpego, Witolda Maliszewskiego, Stanisława Moryto i in.
Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta wystąpią uznani soliści: Anna Karasińska (sopran), Anna Wróbel (wiolonczela), Leszek Wachnik (fagot) oraz zespoły: Camerata Vistula, kwartet Merlo, kwartet Walasek, Wachnik Trio, Kwintet Warsaw Camerata i Orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.
Letni Festiwal Nowego Miasta to nie tylko wydarzenia muzyczne, to również spotkania z twórcami i artystami, którzy w wakacyjne popołudnia zabiorą publiczność w osobistą wędrówkę po polskiej kulturze, muzyce i historii naszego kraju. Będzie to: kompozytor i dyrygent Maciej Żółtowski, śpiewak Richard Berkeley, lutnista Jerzy Żak, który podczas spotkania zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty oraz kompozytor i pedagog Romuald Twardowski.
Koncerty IV LFNM 2011 będą odbywać się w trzy weekendy od 30 lipca do 14 sierpnia. Spacerując po Warszawie w soboty będzie można wybrać się z najmłodszymi słuchaczami na plenerowe koncerty edukacyjne, później poznać osobiście artystów podczas festiwalowych spotkań, a w niedziele delektować się wspaniałą muzyką polską, goszczącą w pięknych nowomiejskich kościołach. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na scenie letniej zbudowanej przy kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10, w Galerii Freta oraz w kościołach pw. św. Franciszka Serafickiego, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i pw. św. Jacka.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Muzeum Fryderyka Chopina przygotowało na czas wakacji dodatkowe atrakcje, do udziału w których zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych.

W soboty lipca i sierpnia o godzinie 19.00 odbywać się będzie cykl zatytułowany Nokturny Chopinowskie. Recitale chopinowskiego w ramach projektu wykonają: Krzysztof Trzaskowski, Radosław Sobczak, Nicolay Khozyainov, Karolina Marchlewska, Rinko Kobayashi, Marek Bracha, Masako Ezaki, Neal Larrabee oraz Karol Radziwonowicz.

Natomiast w letnie niedziele między 12.00 a 15.00 organizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci inspirowane twórczością Fryderyka Chopina.

Zarówno Sobotnie Nokturny Chopinowskie, jak i Przyjemne chwilki organizowane są na Tarasie Muzeum Chopina. Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Ponadto przez cały rok podczas zwiedzania bilet wstępu umożliwia wzięcie udziału w codziennych pogadankach prowadzonych przez pracowników Muzeum, którzy pragną dzielić się z gośćmi swoją pasją. Cykl ten, nazwany Rozmowy półpiórkiem pisane rozpoczyna się o godzinie 18.00. W sali dla dzieci w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12.00, 16.00 oraz 18.15 prowadzone są warsztaty artystyczne, podczas których rodzice mogą pozostawić swoich podopiecznych w wieku od 3 do 10 lat pod opieką animatorów.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w dniach 26 czerwca – 28 sierpnia 2011 roku na Festiwal Zespołów Kameralnych.

Cykl letnich koncertów, będących rodzajem filharmonii plenerowej, odbędzie się na terenie historycznego Śródmieścia Warszawy (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie). W 2010 roku odbyły się pod nazwą "Muzyka na Trakcie Królewskim i Koncerty Królewskie". Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. To prezentacja najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej.


W dniach od 3 lipca do 18 września 2011 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". Koncerty odbywają się w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Szczegółowy program – na stronie www.kapitula.org/mfmo.html

Więcej


Już po raz drugi, w cztery kolejne niedziele, począwszy od 24 lipca do 14 sierpnia 2011 roku w Krościenku nad Dunajcem zabrzmi muzyka w ramach II Letniego Festiwalu Muzyki Organowej „Pieniny-Kultura-Sacrum”.

Podczas tegorocznego cyklu koncertów dzieła wielkich mistrzów będą rozbrzmiewać we wnętrzu krościeńskiej świątyni – Kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Treścią każdego z czterech koncertów będzie muzyka organowa, ale zabrzmią także dzieła kameralne i chóralne, które dopełnią program festiwalowych wydarzeń. Wystąpią wybitni artyści z Polski oraz jako gość specjalny organista Bazyliki św. Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci. Nie zabraknie również akcentu pienińskiego folkloru.

Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest krakowskie Stowarzyszenie Menadżerów i Organizatorów Kultury SMOK przy współpracy Parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D.

Więcej


Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Musica Sacra” w Białymstoku, Impresariat Muzyczny „Pro Art” i Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają w sierpniowe niedziele na „Koncerty przed hejnałem”, które odbędą się w Ratuszu w Białymstoku o godz. 11.15. Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Od 7 sierpnia do 18 września 2011 roku w otoczeniu Amfiteatru Bemowo (Park Górczewska, ul. Raginisa) w Warszawie w każdą niedzielę o godz. 15.00 odbywć się będą koncerty z cyklu „Klasyka na deser”. W wykonaniu zaproszonych artystów usłyszymy znane przeboje muzyki klasycznej oraz standardy jazzowe.

Więcej


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na niezwykły koncert 10 sierpnia 2011 roku o 19.00 z udziałem artystów, których oklaskuje publiczność największych sal koncertowych świata. Na zakończenie kursu mistrzowskiego genialnego skrzypka i dyrygenta Maestro Maxima Vengerova, w Koncercie Finałowym wystąpią razem z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej utalentowani wybrani skrzypkowie z Europy i Australii. Ci młodzi muzycy są już niejednokrotnie laureatami innych konkursów skrzypcowych na świecie, a w Filharmonii na Ołowiance zgłębiają tajniki rzemiosła od jednego z najlepszych nauczycieli.

Maxim Vengerov (na zdjęciu) uważany jest za jednego z największych skrzypków naszych czasów. Mimo młodego wieku 37-letni artysta osiągnął szczyty kariery muzycznej, z powodzeniem zamienia również smyczek na batutę, a za co jest również ceniony, to jego otwartość i chęć dalszego kształcenia i pracy z najbardziej utalentowanymi młodymi skrzypkami. Na jesieni 2011 roku będzie przewodniczył jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Podczas gdańskiego koncertu Maxim Vengerov poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego orkiestrę wraz z wybranymi solistami kursu mistrzowskiego. U swojego boku będzie miał znakomitego muzycznego partnera, skrzypka i altowiolistę, szefa krakowskiej Orkiestry „Sinfonietta Cracovia” – Roberta Kabarę. W programie znajdą się wybrane części z Koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Symfonia Koncertująca Es-dur KV 364 wraz z Walcem z Serenady na smyczki C-dur Piotra Czajkowskiego.


Mistrzowski Festiwal Muzyki w Bielsku-Białej odbędzie się po raz trzeci w dniach 11-20 sierpnia 2011 roku. Wybitni mistrzowie muzyki klasycznej zawitają do Bielska-Białej dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Pro Bono Musicae". W ramach Festiwalu odbędą się kursy mistrzowskie, recitale oraz koncerty kameralne.

Od 11 do 14 sierpnia 2011 w Muzeum w Bielsku-Białej na Zamku i od 11 do 20 sierpnia 2011 w Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej odbywać się będą warsztaty muzyki klasycznej dla skrzypków, altowiolistów, pianistów, wiolonczelistów i kameralistów. Wykładowcami będą wybitni profesorowie wyższych szkół muzycznych w Paryżu, Madrycie, Barcelonie, Monachium, Warszawie i Katowicach.

Recitale mistrzowskie zaplanowano w dniach 16, 17 i 18 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum w Bielsku-Białej na Zamku. Wezmą w nich udział wybrani uczestnicy kursów mistrzowskich - utalentowani skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści i pianiści, pochodzący z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Francji, Serbii, Turcji, Korei Płd. i Japonii. Z kolei 14 sierpnia o godz. 18:00 w sali koncertowej szkoły muzycznej wystąpi wybitny pianista, Rektor Wyższej Szkoły Muzyki w Monachium - Siegfried Mauser, wraz z pozostałymi profesorami kursów w zespołach kameralnych. Kilka dni później, 19 sierpnia o godz. 18:00 w sali koncertowej zagrają najwybitniejsi uczestnicy katedr mistrzowskich, spośród których zostanie wytypowany zwycięzca Przeglądu Muzycznego FIAT Young Classics. Festiwal zakończy Finałowy Koncert Galowy - 20 sierpnia w sali koncertowej szkoły muzycznej. Wystąpi francuski wiolonczelista Philippe Muller i altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka oraz Orkiestra Festiwalowa "Pro Bono Musicae" pod dyrekcją Andrzeja Kucybały. W programie utwory J.Haydna, C.M.Webera, J.Ch.Bacha i F.Mendelssohna. Koncert będzie transmitowany "na żywo" w internecie.

Więcej informacji - na stronie www.imcc.pl