Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Letni Festiwal Gitary w Krzyżowej odbędzie się w dniach 1-8 sierpnia 2011 roku. Podczas ośmiu festiwalowych dni w malowniczej scenerii XVIII-wiecznego pałacu z recitalami wystąpią wybitni gitarzyści o międzynarodowej renomie. Przeprowadzą także warsztaty indywidualne i grupowe z zakresu gitary klasycznej, elektrycznej, akustycznej, jazzowej, basowej, flamenco oraz tańca flamenco.

Tegoroczna edycja Letniego Festiwalu Gitary to kontynuacja poprzednich warsztatów muzycznych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Pod bacznym okiem doświadczonych i znanych artystów uczestnicy zagłębią się w świat muzyki i tańca. Krzysztof Pełech czy Andrea Vettoretti poprowadzą zajęcia indywidualne z gitary klasycznej. Antonello Lixi (Włochy) przybliży uczestnikom festiwalu muzykę dawną i stworzy zespoły kameralne. W tajniki nauki improwizacji oraz gitary jazzowej wprowadzi miłośników muzyki Marcin Olak. Warsztaty z Fingerstyle poprowadzi Piotr Restecki, natomiast Agata Teodorczyk zajmie się nauką tańca flamenco, która będzie również integralną częścią warsztatów. Co wieczór, w zamkowej piwnicy zwanej na festiwalu „Piwnicą Dżemową”, spotykać się będą wykładowcy warsztatów oraz uczestnicy, by wspólnie muzykować, doskonalić sztukę improwizacji i tworzyć. Piwnica w tym czasie otwarta jest również dla wszystkich wolnych słuchaczy spoza festiwalu, bez względu na wiek i umiejętności. Tu będzie można usłyszeć koncerty między innymi Kuby Niedoborka (gitara flamenco), Marcina Olaka (gitara jazzowa), Kuby Potasińskiego (gitara klasyczna) oraz uczestników warsztatów. W ramach podsumowania Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej będzie miał miejsce Koncert Finałowy z Antonello Lixi wraz z występami tańca flamenco pod przewodnictwem Agaty Teodorczyk. Koncert ten rozpocznie się 7 sierpnia o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

 Więcej informacji – na stronie www.gitara.krzyzowa.pl


Od 31 lipca do 6 sierpnia 2011 roku holenderska orkiestra Ricciotti Ensemble koncertować będzie w Polsce w ramach trasy „Obudź POLSKĘ”. W ciągu siedmiu dni zespół zagra 20 koncertów, w programie których znalazł się także utwór polskiego kompozytora – Karola Nepelskiego Up&Down, napisany specjalnie na zamówienie orkiestry.

Ricciotti jest uliczną orkiestrą symfoniczną składającą się z 40 młodych i entuzjastycznych muzyków. Gra muzykę wysokiej jakości, ze wszystkich epok i w każdym stylu, nie tylko muzykę klasyczna, ale także jazz i pop. Powstała w 1970 roku Orkiestra Ricciotti postawiła sobie za cel przybliżenie muzyki orkiestrowej granej na żywo właśnie tym grupom ludzi, które normalnie nie maja z nią styczności. Orkiestra szuka ludzi w miejscach, w których mieszkają, pracują, spędzają wolny czas, wypoczywają i w miejscach, do których podróżują. Ricciotti gra wszędzie: żadne miejsce nie jest zbyt dziwne, gdziekolwiek na świecie sie znajduje. Ricciotti gra z taka sama przyjemnością i entuzjazmem na rynku w Amsterdamie, jak i w sierocińcu na Curaçao. Koncert dla tysiąca ubezpieczycieli w sali kongresowej jest tak samo fantastyczny, jak koncert dla trzech pacjentów w zakładzie psychiatrycznym. Dla Ricciotti liczy sie jedno: muzyka jest dla każdego.

Szczegóły trasy koncertowej - na stronie: www.ricciotti.nl/index.php?id=106


Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach 2011" odbędą się w Prokatedrze Warszawskiej (Kościele Seminaryjnym, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) w każdy wtorek od 5 lipca do 24 sierpnia 2011 roku, zawsze o godz. 20.00. Organizator i realizator: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne przy współpracy z Europejskim Festiwalem Organowym.

Więcej


Dnia 15 lipca 2011 roku rozpocznie się 11. Festiwal Ogrody Muzyczne – W Ogrodach Europy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie twórczość polskich artystów, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii kultury europejskiej. W trakcie Festiwalu odbędzie się 9 koncertów i ponad 20 projekcji audiowizualnych, w tym 5 przedstawień operowych, 5 przedstawień baletowych i 13 filmów o sztuce i twórcach kultury. Festiwal zaszczycą swoją obecnością wyjątkowi goście z zagranicy, m.in. Silvana Deluigi, Isabel Karajan, Karuzela Group, The Swingle Singers. 11. Festiwal Ogrody Muzyczne, realizowany w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, potrwa do 14 sierpnia 2011 roku.

Festiwal zainauguruje koncert „Polak, Węgier, dwa bratanki”, w trakcie którego wykonane zostaną utwory polskich i węgierskich kompozytorów XX wieku (Béla Bartók, Zoltán Kodály, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski). Wydarzenie to jest ukłonem w stronę Węgier, kraju, którego prezydencja w Unii Europejskiej właśnie dobiegła końca. W koncercie pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, w której składzie zagrają zagraniczni muzycy, zrzeszeni w Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych. Solistą będzie wybitny węgierski pianista Bálint Zsoldos. Współorganizatorami koncertu są Sinfonia Iuventus i Węgierski Instytut Kutury. W kolejnych tygodniach Festiwalu z koncertami na żywo wystąpią goście specjalni: Silvana Deluigi z programem „Tangos”, Isabel Karajan w roli narratora wraz z Zespołem Kameralnym pod batutą Wojciecha Michniewskiego zaprezentuje Historię żołnierza Igora Strawińskiego, Jura Margulis w recitalu fortepianowym z muzyką Franciszka Liszta, rodzinne trio fortepianowe Daroch Trio, które zagra utwory Arnolda Schönberga i Dymitra Szostakowicza. Anna Radziejewska zaśpiewa pieśni dwóch najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego, formacja Karuzela Group wykona w niezwykłej aranżacji piosenki Agnieszki Osieckiej, Nils Henryk Asheim z zespołem Gjertrud’s Gipsy Orchestra – specjalnie dla Ogrodów Muzycznych artyści zgodzili się zmienić nazwę na Chopin’s Gipsy Orchestra – zaprezentują oryginalne aranżacje mazurków Fryderyka Chopina. Na zakończenie Festiwalu wystąpi gwiazda – formacja muzyczna śpiewająca a cappella, specjalizująca się w repertuarze jazzowym i muzyce klasycznej – The Swingle Singers. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, dwukrotnie był nominowany do Grammy Awards.

Wśród prezentacji najlepszych zarejestrowanych w ostatnich latach przedstawień operowych publiczność Ogrodów Muzycznych będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć projekty zrealizowane przy udziale wybitnych polskich artystów: Pasażerkę Mieczysława Weinberga wyreżyserowaną w 2010 roku przez Davida Pountneya najpierw na Festiwalu w Bregenz, potem zaś na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, oraz Króla Rogera Karola Szymanowskiego w kontrowersyjnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego i Małgorzaty Szczęśniak. Przedstawienie zrealizowano w Paryżu, w Opera National de Paris w 2009 roku. W trakcie Festiwalu pokazane będą również opery: Katia Kabanova, Trojanie i Ariadna na Naxos.

Balet to od zawsze mocna strona programu Festiwalu Ogrody Muzyczne. W tej edycji na szczególną uwagę zasługuje materiał o zmarłej niedawno Pinie Bausch – wielkiej tancerce i choreografce XX wieku, oraz porywający projekt taneczny zarejestrowany przez BBC TV w 2009 roku – Ballet Boyz Święto wiosny. To nowatorska, witalna i szalona wizja dzieła Igora Strawińskiego, wykonanego przez zespół złożony zarówno z profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów, reprezentujących skrajnie różne techniki tańca. Organizatorzy tegorocznych Ogrodów Muzycznych zaproszą widzów do świata wybitnego choreografa Matsa Eka. Pokazany zostanie projekt Place, do którego Ek zaangażował znakomitych tancerzy: Anę Lagunę i Michaiła Barysznikowa. Polskim akcentem w bloku baletowym będą dwa krótkie spektakle w choreografii Jerome Robbinsa zatańczone do muzyki Fryderyka Chopina, zatytułowane Nocą i Koncert, czyli pułapki życia codziennego.

Sylwetkom wielkich Polaków będą poświęcone wieczory z filmami muzycznymi i dokumentalnymi. Zaprezentowane zostaną dokumenty o polskich noblistkach: Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, a także film muzyczny o Krzysztofie Komedzie, reportaż z trasy koncertowej po Europie wybitnego pianisty Piotra Anderszewskiego oraz filmy biograficzne, których bohaterami są kompozytor Andrzej Panufnik i wielki twórca polskiego teatru i pantomimy – Henryk Tomaszewski. Na Festiwalu będzie można także obejrzeć malarski dokument Świat według Bruegla o filmie Lecha Majewskiego Młyn i Krzyż. Kwintesencją prezentacji polskich twórców będzie projekcja zarejestrowanego przez TVP w 2008 roku koncertu Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy z wizualizacją nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Każda projekcja audiowizualna poprzedzona zostanie spotkaniem-niespodzianką z wyjątkowymi i wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i sztuki. Specjalną atrakcją Festiwalu będzie premiera dokumentu muzycznego wyprodukowanego przez Sony Celine Dion w oczach świata, dokumentującego światową trasę koncertową popularnej artystki z 2008 roku.

Dziecięce Ogrody Muzyczne, realizowane w ramach akcji „Lato w mieście”, odbędą się 21 i 28 lipca o godz. 10.00. Tematem przewodnim spotkań z najmłodszymi będzie taniec i jego ewolucja, od prapoczątków, kiedy to taniec był podstawowym środkiem wyrazu, poprzez taniec ludowy, dworski, balet, na street dance kończąc. Zajęcia poprowadzą Bożena Kociołkowska, Irina Bohdanovich i Maciej Gąsiorek.
Nowością festiwalową będzie plebiscyt publiczności na najlepszą projekcję audiowizualną prezentowaną w trakcie 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 14 sierpnia 2011 roku, w trakcie koncertu finałowego. Zwycięska produkcja zostanie wyróżniona nagrodą „Złotej konewki” Ogrodów Muzycznych, a na wybranych uczestników plebiscytu czekać będą nagrody specjalne.

Szczegółowy program Festiwalu – plik pdf


Koncerty Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA 2011 odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 w zabytkowym budynku Dziekanki w Warszawie (przy ul. Krakowskie Przedmieście 56/60).

Więcej


Koncerty XXI Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe” odbędą się w Krakowie, w każdy czwartek lipca i sierpnia 2011 roku.

Letnie Koncerty Organowe są organizowane przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Pierwsze edycje festiwalu ograniczały się do koncertów z udziałem organistów z Polski. Z biegiem lat zyskał on międzynarodową popularność, a jego gośćmi byli organiści z Europy, Japonii, USA, Urugwaju i RPA. Rokrocznie koncertują w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal promuje również uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia.

Koncerty odbywają się we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W dniach 4-7 sierpnia 2011 roku odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic”. Wydarzenie to jest rezultatem inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Urzędu Miasta Sopotu. Festiwal ma na celu promocję i prezentację interesujących wykonań dzieł muzyki klasycznej z udziałem znanych solistów. W programie festiwalu znajdą się koncerty symfoniczne i kameralne, panel dyskusyjny pt. Muzyka Naszych Czasów oraz projekcje filmu pt.: Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zostali zaproszeni artyści zagraniczni - utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia - wspaniała skrzypaczka Leticia Moreno z Hiszpanii, mezzosopranistka Irina Zhytynska z Ukrainy, polski tenor Przemysław Borys oraz uznany w Europie austriacki flecista Michael Martin Kofler.

Ponad to w ramach Festiwalu odbył się również I Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, którego wyniki poznaliśmy na początku lipca. Konkurs miał na celu pobudzenie, inspirowanie środowiska kompozytorskiego w zakresie twórczości muzyki klasycznej oraz popularyzację dzieł młodych twórców. Idea organizacji konkursu znalazła poparcie prof. Krzysztofa Pendereckiego. Zwycięskie utwory - Przepiękne smyczki Natalii Cherniy z Wrocławia oraz Muzyka na smyczki Kamila Cieślika z Gdańska zostaną wykonane podczas Festiwalu. Mając przeświadczenie o konieczności wprowadzania powstającej dziś muzyki do szerokiego obiegu kultury, organizatorzy starali się stworzyć szansę młodym kompozytorom, aby ich twórczość zaistniała w wielu salach koncertowych Trójmiasta. Krzysztof Penderecki osobiście wręczy nagrodę autorom najlepszych kompozycji.
Festiwalowi towarzyszyć będzie także panel dyskusyjny, który poprowadzi Adrianna Poniecka-Piekutowska, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty festiwalowe odbędą się w sopockich kościołach, w Państwowej Galerii Sztuki oraz w przestrzeni otwartej na Scenie Letniej Zatoki Sztuki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W dniach 5-13 sierpnia 2011 roku w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK. To wybitne światowe kino i muzyka, legendarni i młodzi wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Transatlantyk będzie Otwarty, Odważny i Glokalny czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Formuła Festiwalu oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, serii koncertów, jak również akcjach i wydarzeniach ekologicznych. Zawiera także specjalny program zamówień nowych dzieł muzycznych i filmowych - TRANSATLANTYK New Work Festival, który rozpocznie się w 2012 roku.
W czasie Festiwalu wyświetlonych zostanie blisko 150 filmów, przewidziane są również pokazy plenerowe. Pojawią się światowe premiery oraz najciekawsze produkcje sezonu 2010/2011, nagrodzone na najważniejszych festiwalach, kontrowersyjne dokumenty, retrospektywy. Ważną częścią Festiwalu będzie program Transatlantyk Master Classes - wykłady, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne.

W programie muzycznym Transatlantyk przedstawi wybitne wydarzenia reprezentujące różne gatunki muzyki - od symfonii do muzyki klubowej. Wydarzenia muzyczne odbędą się w: Auli Artis, Starej Rzeźni, Filharmonii Poznańskiej oraz Auli Akademii Muzycznej. Atrakcją będą dwa międzynarodowe konkursy: TRANSATLANTYK Film Music Competition, którego przedmiotem jest skomponowanie muzyki do dwóch krótkich filmów – fragmentu fabuły Get low w reż. Aarona Schneidera i animacji AH, stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta, oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest – którego uczestnicy, po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego, będą musieli na żywo, na fortepianie solo, stworzyć do niego utwór. Kompozycje konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. Paul Broucek, Prezydent do Spraw Muzyki wytwórni Warner Bros. Pictures, oraz Peter Golub, Dyrektor Muzyczny Instytutu Sundance.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia zwieńczy gala finałowa, podczas której wręczone zostaną najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, w tym m.in.: Transatlantyk Glocal Hero Award dla artysty, którego praca ma istotne znaczenie lokalne i zarazem globalne, Paderewski Award dla indywidualności, która przekracza ramy swego zawodu, Chopin Award – dla Odkrycia Roku, a także nagrody konkursowe TRANSATLANTYK Film Music Competition – Transatlantyk Young Composer Awards i Transatlantyk Instant Composer 2011.

Więcej informacji - na stronie: www.transatlantyk.org


Od 2 lipca do 3 września 2011 roku, w każdą sobotę i niedzielę, odbywać się będą koncerty 12. edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W tym roku wśród wykonawców znajdą się tacy artyści, jak: Joszko Broda, Orkiestra Czasów Zarazy, Acoustic Acrobats, Mellow Five, Dancerye, Janusz Radek, Jacek Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Ireneusz Wojtczak czy Vivid Singers. A podczas wielkiego finału w Filharmonii całe muzyczne podróżowanie z festiwalem zwieńczy koncert zespołu Trebunie Tutki w towarzystwie filharmonicznej orkiestry i chóru. Na wakacyjnych szlakach festiwalu zabrzmi muzyka klezmerska, bałkańska, turecka, odbędziemy podróż od muzyki starożytnej Grecji, poprzez średniowiecze, barok, po amerykańskie standardy jazzowe, muzykę filmową i współczesną.

ZOBACZ: Program Festiwalu – plik pdf


Orkiestra Sinfonia Varsovia, w ramach prowadzenia działań kulturalnych w swojej nowej siedzibie, przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, przygotowała na lato specjalny program otwartych koncertów pn. Letnie recitale na Grochowskiej.

W każdy weekend lipca i sierpnia – od 2 lipca do 28 sierpnia 2011 roku, w soboty o godz. 17:00 i niedziele o godz. 12.00 - w nowej siedzibie zespołu przy ulicy Grochowskiej 272 prezentować się będą młodzi, utalentowani artyści, tacy jak: Marek Bracha, Bartosz Koziak, Katarzyna Borek, Joanna Różewska, Monika Quinn, Krzysztof Stanienda czy Maciej Grzybowski, a także młodzi, stojący u progu artystycznej kariery: Marianna Bednarska, Marta Kowalczyk (stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia) oraz kandydatka do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego: Maria Włoszczowska. Zabrzmi muzyka Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa oraz Karola Szymanowskiego - patronów tegorocznej edycji festiwalu "La Folle Journée de Varsovie – Szalone Dni Muzyki – LES TITANS", który tej jesieni odbędzie się po raz drugi w Warszawie, w dniach 29 września – 2 października. Na wszystkie recitale – wstęp wolny.

ZOBACZ:


Letni Festiwal „Chopin nad Nettą” po raz trzeci odbywać się będzie w Augustowie 6, 13 i 21 sierpnia 2011 roku oraz w Białymstoku 7 sierpnia 2011 roku. Wśród wykonawców koncertów znajdą się uznani artyści: Anna Brożek (fortepian), Michał Drewnowski (fortepian), Michał Członka (altówka) i Kwartet Primavera.

Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


IV Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w Warszawie, w dniach 30 lipca – 14 sierpnia 2011 roku. Głównym celem festiwalu jest przedstawianie muzyki polskiej oraz przywracanie do życia zapomnianych kompozycji rodzimych twórców, dlatego na program jak co roku złoży się muzyka polska z różnych epok, różnych światów stylistycznych, przeznaczona na różnorodne składy wykonawcze.

Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta oprócz prezentacji znanych dzieł polskich kompozytorów, odbędzie się również światowe prawykonanie Koncertu na fagot i orkiestrę smyczkową op. 5 Witolda Rowickiego. Zabrzmi także skomponowana dla orkiestry Warsaw Camerata z okazji Roku Czesława Miłosza Lituania Romualda Twardowskiego oraz ciągle jeszcze mało znana Scena dramatyczna na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Antoniego Stolpego. W programie festiwalu znajdą się również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, A. Stolpego, Witolda Maliszewskiego, Stanisława Moryto i in.
Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta wystąpią uznani soliści: Anna Karasińska (sopran), Anna Wróbel (wiolonczela), Leszek Wachnik (fagot) oraz zespoły: Camerata Vistula, kwartet Merlo, kwartet Walasek, Wachnik Trio, Kwintet Warsaw Camerata i Orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.
Letni Festiwal Nowego Miasta to nie tylko wydarzenia muzyczne, to również spotkania z twórcami i artystami, którzy w wakacyjne popołudnia zabiorą publiczność w osobistą wędrówkę po polskiej kulturze, muzyce i historii naszego kraju. Będzie to: kompozytor i dyrygent Maciej Żółtowski, śpiewak Richard Berkeley, lutnista Jerzy Żak, który podczas spotkania zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty oraz kompozytor i pedagog Romuald Twardowski.
Koncerty IV LFNM 2011 będą odbywać się w trzy weekendy od 30 lipca do 14 sierpnia. Spacerując po Warszawie w soboty będzie można wybrać się z najmłodszymi słuchaczami na plenerowe koncerty edukacyjne, później poznać osobiście artystów podczas festiwalowych spotkań, a w niedziele delektować się wspaniałą muzyką polską, goszczącą w pięknych nowomiejskich kościołach. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na scenie letniej zbudowanej przy kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10, w Galerii Freta oraz w kościołach pw. św. Franciszka Serafickiego, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i pw. św. Jacka.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Muzeum Fryderyka Chopina przygotowało na czas wakacji dodatkowe atrakcje, do udziału w których zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych.

W soboty lipca i sierpnia o godzinie 19.00 odbywać się będzie cykl zatytułowany Nokturny Chopinowskie. Recitale chopinowskiego w ramach projektu wykonają: Krzysztof Trzaskowski, Radosław Sobczak, Nicolay Khozyainov, Karolina Marchlewska, Rinko Kobayashi, Marek Bracha, Masako Ezaki, Neal Larrabee oraz Karol Radziwonowicz.

Natomiast w letnie niedziele między 12.00 a 15.00 organizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci inspirowane twórczością Fryderyka Chopina.

Zarówno Sobotnie Nokturny Chopinowskie, jak i Przyjemne chwilki organizowane są na Tarasie Muzeum Chopina. Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Ponadto przez cały rok podczas zwiedzania bilet wstępu umożliwia wzięcie udziału w codziennych pogadankach prowadzonych przez pracowników Muzeum, którzy pragną dzielić się z gośćmi swoją pasją. Cykl ten, nazwany Rozmowy półpiórkiem pisane rozpoczyna się o godzinie 18.00. W sali dla dzieci w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12.00, 16.00 oraz 18.15 prowadzone są warsztaty artystyczne, podczas których rodzice mogą pozostawić swoich podopiecznych w wieku od 3 do 10 lat pod opieką animatorów.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w dniach 26 czerwca – 28 sierpnia 2011 roku na Festiwal Zespołów Kameralnych.

Cykl letnich koncertów, będących rodzajem filharmonii plenerowej, odbędzie się na terenie historycznego Śródmieścia Warszawy (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie). W 2010 roku odbyły się pod nazwą "Muzyka na Trakcie Królewskim i Koncerty Królewskie". Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. To prezentacja najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej.


W dniach od 3 lipca do 18 września 2011 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". Koncerty odbywają się w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Szczegółowy program – na stronie www.kapitula.org/mfmo.html

Więcej


Już po raz drugi, w cztery kolejne niedziele, począwszy od 24 lipca do 14 sierpnia 2011 roku w Krościenku nad Dunajcem zabrzmi muzyka w ramach II Letniego Festiwalu Muzyki Organowej „Pieniny-Kultura-Sacrum”.

Podczas tegorocznego cyklu koncertów dzieła wielkich mistrzów będą rozbrzmiewać we wnętrzu krościeńskiej świątyni – Kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Treścią każdego z czterech koncertów będzie muzyka organowa, ale zabrzmią także dzieła kameralne i chóralne, które dopełnią program festiwalowych wydarzeń. Wystąpią wybitni artyści z Polski oraz jako gość specjalny organista Bazyliki św. Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci. Nie zabraknie również akcentu pienińskiego folkloru.

Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest krakowskie Stowarzyszenie Menadżerów i Organizatorów Kultury SMOK przy współpracy Parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D.

Więcej


Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Musica Sacra” w Białymstoku, Impresariat Muzyczny „Pro Art” i Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają w sierpniowe niedziele na „Koncerty przed hejnałem”, które odbędą się w Ratuszu w Białymstoku o godz. 11.15. Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Od 7 sierpnia do 18 września 2011 roku w otoczeniu Amfiteatru Bemowo (Park Górczewska, ul. Raginisa) w Warszawie w każdą niedzielę o godz. 15.00 odbywć się będą koncerty z cyklu „Klasyka na deser”. W wykonaniu zaproszonych artystów usłyszymy znane przeboje muzyki klasycznej oraz standardy jazzowe.

Więcej


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na niezwykły koncert 10 sierpnia 2011 roku o 19.00 z udziałem artystów, których oklaskuje publiczność największych sal koncertowych świata. Na zakończenie kursu mistrzowskiego genialnego skrzypka i dyrygenta Maestro Maxima Vengerova, w Koncercie Finałowym wystąpią razem z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej utalentowani wybrani skrzypkowie z Europy i Australii. Ci młodzi muzycy są już niejednokrotnie laureatami innych konkursów skrzypcowych na świecie, a w Filharmonii na Ołowiance zgłębiają tajniki rzemiosła od jednego z najlepszych nauczycieli.

Maxim Vengerov (na zdjęciu) uważany jest za jednego z największych skrzypków naszych czasów. Mimo młodego wieku 37-letni artysta osiągnął szczyty kariery muzycznej, z powodzeniem zamienia również smyczek na batutę, a za co jest również ceniony, to jego otwartość i chęć dalszego kształcenia i pracy z najbardziej utalentowanymi młodymi skrzypkami. Na jesieni 2011 roku będzie przewodniczył jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Podczas gdańskiego koncertu Maxim Vengerov poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego orkiestrę wraz z wybranymi solistami kursu mistrzowskiego. U swojego boku będzie miał znakomitego muzycznego partnera, skrzypka i altowiolistę, szefa krakowskiej Orkiestry „Sinfonietta Cracovia” – Roberta Kabarę. W programie znajdą się wybrane części z Koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Symfonia Koncertująca Es-dur KV 364 wraz z Walcem z Serenady na smyczki C-dur Piotra Czajkowskiego.


Mistrzowski Festiwal Muzyki w Bielsku-Białej odbędzie się po raz trzeci w dniach 11-20 sierpnia 2011 roku. Wybitni mistrzowie muzyki klasycznej zawitają do Bielska-Białej dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Pro Bono Musicae". W ramach Festiwalu odbędą się kursy mistrzowskie, recitale oraz koncerty kameralne.

Od 11 do 14 sierpnia 2011 w Muzeum w Bielsku-Białej na Zamku i od 11 do 20 sierpnia 2011 w Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej odbywać się będą warsztaty muzyki klasycznej dla skrzypków, altowiolistów, pianistów, wiolonczelistów i kameralistów. Wykładowcami będą wybitni profesorowie wyższych szkół muzycznych w Paryżu, Madrycie, Barcelonie, Monachium, Warszawie i Katowicach.

Recitale mistrzowskie zaplanowano w dniach 16, 17 i 18 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum w Bielsku-Białej na Zamku. Wezmą w nich udział wybrani uczestnicy kursów mistrzowskich - utalentowani skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści i pianiści, pochodzący z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Francji, Serbii, Turcji, Korei Płd. i Japonii. Z kolei 14 sierpnia o godz. 18:00 w sali koncertowej szkoły muzycznej wystąpi wybitny pianista, Rektor Wyższej Szkoły Muzyki w Monachium - Siegfried Mauser, wraz z pozostałymi profesorami kursów w zespołach kameralnych. Kilka dni później, 19 sierpnia o godz. 18:00 w sali koncertowej zagrają najwybitniejsi uczestnicy katedr mistrzowskich, spośród których zostanie wytypowany zwycięzca Przeglądu Muzycznego FIAT Young Classics. Festiwal zakończy Finałowy Koncert Galowy - 20 sierpnia w sali koncertowej szkoły muzycznej. Wystąpi francuski wiolonczelista Philippe Muller i altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka oraz Orkiestra Festiwalowa "Pro Bono Musicae" pod dyrekcją Andrzeja Kucybały. W programie utwory J.Haydna, C.M.Webera, J.Ch.Bacha i F.Mendelssohna. Koncert będzie transmitowany "na żywo" w internecie.

Więcej informacji - na stronie www.imcc.pl


Dnia 11 sierpnia 2011 roku rusza dziewiąta edycja Projektu Mozart - bezprecedensowego wydarzenia sakralno-muzycznego, zakładającego wykonanie wszystkich dzieł sakralnych W.A. Mozarta w przeciągu 18 lat.

Tegoroczny Projekt Mozart 2011 jest dziewiątą edycją całego cyklu. Rozpocznie się warsztatami muzycznymi w Pelplinie dla około pięćdziesięcioosobowego zespołu - chóru i orkiestry - złożonego ze starannie wybranych studentów i absolwentów najlepszych uczelni muzycznych w Polsce. Podczas warsztatów przygotowany zostanie repertuar obejmujący mszę W.A. Mozarta oraz drobne utwory sakralne, jak również kompozycję młodego polskiego kompozytora - Szymona Godzięby-Trytka, zamówioną przez stowarzyszenie i skomponowaną specjalnie na potrzeby projektu. Efekty intensywnej pracy pod opieką profesjonalnej kadry – z dyrygentem Szymonem Wyrzykowskim na czele - zaprezentowane zostaną podczas trwającej dziesięć dni ogólnopolskiej trasy koncertowej. Trasa Projektu Mozart 2011 obejmie Pelplin, Bydgoszcz, Warszawę, Radom, Sosnowiec, Częstochowę, Katowice, Suszec i Kraków.

Cykl koncertów został zainaugurowany w 2003 roku pierwszym w Polsce liturgicznym wykonaniem młodzieńczej mszy Mozarta Dominicus Messe w sześciu miastach Polski. Późniejsze edycje projektu przyczyniały się do coraz większego zainteresowania przedsięwzięciem - w tym m.in. przez media i środowisko muzyczne - co zaowocowało ciągłym zwiększaniem ilości koncertów. Oprócz kolejnych dzieł Mozarta zespół zaczął dokonywać prawykonań utworów napisanych specjalnie dla chóru, orkiestry i solistów stowarzyszenia przez młodych kompozytorów polskich. Od momentu powstania Stowarzyszenia Mozart 2003 młodzi muzycy wykonali ponad pięćdziesiąt koncertów w kilkunastu miastach Polski, gromadząc około trzydziestu tysięcy słuchaczy. Zagrali także na Ukrainie - w Łucku i we Lwowie.
Ważną cechą projektów Stowarzyszenia jest dbałość o zrozumienie tekstu i treści muzycznych przez słuchacza. Oprócz słownego komentarza przed koncertem, równolegle z muzyką jest wyświetlana prezentacja multimedialna, która pomaga w zrozumieniu łacińskich tekstów. Dzięki nowatorskiej interpretacji muzyki sakralnej, splecionej z liturgią katolickiej mszy, a także dzięki multimedialnemu tłumaczeniu dzieła, koncerty odbywające się w ramach Projektu Mozart cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród wytrawnych melomanów, ale przyciągają również licznych słuchaczy nie mających na co dzień kontaktu z muzyką klasyczną. Dla większości z nich koncerty te są źródłem głębokich doznań artystycznych, a także duchowych. Zakończenie osiemnastoletniego cyklu jest zaplanowane na rok 2020. Stowarzyszenie zamierza wykonać wtedy słynne Requiem - ostatnią mszę Mozarta - we wszystkich europejskich stolicach.

Patronat medialny nad Projektem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: opis Projektu Mozart 2011 – plik pdf


Kompozytorzy klasyki żyją! Chcesz poznać Bacha i Beethovena? Za późno! Ale na najbliższym panelu czekają na Ciebie młodzi kompozytorzy. Bez garniaka i krawata. Nowe inspiracje. Najświeższa muzyka. Cała prawda o twórcach współczesnej sztuki.

Oni żyją! czyli ostatni panel dyskusyjny z cyklu „Wieczory Czwartkowe”, organizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie wraz z Fundacją ForMusic w ramach projektu „Łazienki ForMusic”, odbędzie się 11 sierpnia 2011 roku o godz. 18.00 w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Gośćmi spotkania będą kompozytorzy: Tomasz Opałka, Dariusz Przybylski, Ignacy Zalewski i Marcin Błażewicz.

Wieczory czwartkowe” to cykl otwartych paneli dyskusyjnych i seminariów prowadzonych przez uznanych polskich kompozytorów i muzykologów młodego i średniego pokolenia w ramach projektu „Łazienki ForMusic”. Spotkania nieprzypadkowo odbywają się w czwartek: jest to nawiązanie do obiadów czwartkowych, których uczestnicy brali udział w dyskusjach o sprawach ważnych i aktualnych.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Czwarta edycja Polskiej Akademii Gitary (Polish Guitar Academy) odbędzie się między 12 a 28 sierpnia 2011 roku. Jedyny w Europie tej rangi festiwal gitarowy stwarza niezwykły, twórczy klimat i jest miejscem spotkania dla mieszkańców Wielkopolski, turystów i miłośników muzyki z kilkunastu krajów całego świata. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Kultura jest wszędzie”.

Festiwal jest przedsięwzięciem trans-lokalnym, realizowanym jednocześnie w kilkunastu miastach, m.in. Jarocinie, Poznaniu, Gnieźnie, Szamotułach, Pniewach, Czarnkowie, Wągrowcu, Kępnie, Wągrowcu, Pleszewie, Puszczykowie, Turku, Ostrowie Wielkopolskim, Dobrzycy, Szczecinku, Hermanowie, Mosinie i Lusowie. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w historycznych miejscach, takich jak zamki w Kórniku czy Gołuchowie, pałac w Śmiełowie, w zabytkowych kościołach i plenerach.

Oprócz prezentowania najbardziej uzdolnionych gitarzystów klasycznych świata, Festiwal stymuluje powstawanie nowych dzieł muzycznych. W tym roku zainauguruje go światowe prawykonanie utworu na gitarę i orkiestrę kameralną Krzysztofa Meyera. W ramach Festiwalu, począwszy każdorazowo od inauguracji z udziałem orkiestry kameralnej, realizowane są mistrzowskie recitale, koncerty kameralne, happeningi, warsztaty, koncerty dla rodzin z dziećmi, koncerty plenerowe. W tym roku program został poszerzony o prezentacje różnorodnych odcieni muzyki gitarowej: od klasycznej, poprzez flamenco i gitarę akustyczną aż po zjawiskowy rock’and’roll. Kulminacją festiwalu będzie happening gitarowy przed poznańskim Ratuszem, podczas którego wspólnie zagra kilkuset miłośników gitary.

Festiwalowi towarzyszy szereg pokrewnych wydarzeń, tworzących łącznie wielkie letnie święto muzyki w całym regionie (m.in.: weekendowe Maratony Gitarowe, jeden z największych w Europie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski dla ponad120 mistrzów i adeptów gitary z kilkunastu krajów z 5 kontynentów; koncerty gitarowe organizowane przez kilkanaście samorządów lokalnych w Wielkopolsce w czasie trwania festiwalu oraz medialne koncerty gwiazd gitary zlokalizowane w największych salach).

Więcej


Narodowe Centrum Kultury zaprasza na Europejski Stadion Kultury, który zainaugurowany zostanie w dniach 12-14 sierpnia 2011 roku w Rzeszowie.

Europejski Stadion Kultury to polsko-ukraiński program kulturalny w kontekście przygotowań do Euro 2012. Jego celem jest nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi partnerami w zakresie szeroko rozumianej kultury. Na stronie internetowej projektu www.stadionkultury.eu można rejestrować projekty wpisujące się w zakres programu.

Wydarzenie zainauguruje koncert Gramy razem! – w piątek, 13 sierpnia 2011 roku o godz. 20.00 na Rynku w Rzeszowie. W jego programie znajdzie się prawykonanie kantaty Krzesimira Dębskiego i Romana Drozda, specjalnie skomponowanej na Europejski Stadion Kultury. Ponadto zaplanowano: występ brytyjskiej gwiazdy trip-hopu - zespołu Morcheeba, perkusistów z wielu krajów, mapping 3D ukazujący magiczne miejsca Polski i Ukrainy, Flash mob angażujący całą widownię, połączone polsko-ukraińskie orkiestry i chóry, a także występy artystów muzyki folk, pop i rockowej, wykonujących najpopularniejsze przeboje stadionowe. Jednym z punktów koncertu będzie finał konkursu na „Przebój Stadionów 2012”, który wybiorą internauci i telewidzowie w drodze głosowania. Kierownictwo muzyczne nad imprezą sprawuje Krzesimir Dębski, autorami aranżacji są Krzesimir Dębski i Roman Drozd. Wystąpią m.in.: Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Lwowska Orkiestra Kameralna i Chór „Leopolis” ze Lwowa, Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóry Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, Turnioki, Burdon, Grupo Puja!. Transmisja na żywo w TVP 1, Polskim Radiu, Narodowej Telewizji Ukrainy NTU i Narodowym Radiu Ukrainy NRCU.

W programie inauguracji ESK, w strefie muzyki zaplanowano także m.in.: ART.BOX UA/PL (sobota, 13 sierpnia, godz. 18:00, Rynek w Rzeszowie) - to koncertowa mieszanka alternatywnej i niezależnej muzyki ukraińskiej, czerpiącej w równym stopniu ze źródeł tradycji, jak i z doświadczeń kultury cyfrowej. To unikalny, estetyczny collage muzyki skrajnie różnych twórców, wzbogacony o wyjątkowe wizualizacje i scenografie wideo. W programie m.in. Dakha Brakha, Zavoloka, Zapaska, Ruta, Karbido&Andruchowycz. Ponadto w piątek i sobotę (12-13 sierpnia, godz. 22:30, Teren przy Dworcu PKP obok Hali Obrabiarek) zabrzmi NoBorder Music – elektroniczne dźwięki i muzyka alternatywna w wykonaniu czołowych przedstawicieli europejskich scen klubowych. Wśród zaproszonych twórców miedzy innymi Pati Yang, Igor Boxx z wytwórni Ninja Tunes, T-One Dart Phunk - Ukraina, AXMusique, Rubber Dots, Bueno Bros,Last Robots oraz Bartek Szczęsny-Rebeka.

Szczegółowy program inauguracji ESK - na stronie www.stadionkultury.eu


Dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” odbędzie się w Sopocie w dniach 13-28 sierpnia 2011 roku. W programie sześciu koncertów znajdzie się m.in. muzyka dawna, żydowska, cygańska i piosenki z Kabaretu Starszych Panów.

Więcej


Europejski Festiwal im. Jana Kiepury odbędzie się w Krynicy w dniach 13-27 sierpnia 2011 roku. Dyrektorem Festiwalu jest Bogusław Kaczyński.

Szczegółowy program – na stronie www.kiepurafestival.pl


Do 28 sierpnia 2011 roku w Katedrze Rzeszowskiej potrwają koncerty XX Jubileuszowego Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Jest to jedyne, cykliczne wydarzenie tego typu w Rzeszowie, cieszące się ogromną popularnością.

W roku 1991, z inicjatywy księdza Stanisława Maca, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, dzisiejszej katedry Diecezji Rzeszowskiej, przy poparciu i pomocy finansowej udzielonej przez ówczesnego prezydenta Miasta Mieczysława Janowskiego oraz Wojewodę Rzeszowskiego Kazimierza Ferenca, został zorganizowany pierwszy cykl czterech koncertów organowych na nowych organach świątyni, konsekrowanej przez Papieża Jana Pawła II. Koncerty, pod wspólnym tytułem „Wieczory Muzyki Organowej” od początku spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Obok recitali, odbywających się w bazylice Bernardynów w Leżajsku, stanowiły jedyne tego rodzaju wydarzenie kulturalne w południowo-wschodniej Polsce. Po zrealizowanych w kolejnych latach edycjach koncertów organowych, formuła letniego cyklu została rozszerzona o muzykę kameralną, następnie o dzieła chóralne, a nawet formy oratoryjne. Zmieniona została także nazwa Festiwalu na „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej”. Od kilku lat część festiwalowych koncertów jest realizowana w innych rzeszowskich kościołach. Przywrócone do pełni sprawności i nowo wybudowane organy w zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Miasta: w Kościele Farnym, Chrystusa Króla, w Rzeszowie-Zalesiu, Św. Józefa, Św. Michała Archanioła, umożliwiają prezentacje w tych miejscach muzyki artystycznej. Organizatorem Festiwalu pozostaje niezmiennie Parafia Katedralna w Rzeszowie, a instytucjami współfinansującymi są: Prezydent Miasta Rzeszowa i Województwo Podkarpackie. Konsekwentnie, od roku 1992, pomoc finansową dla realizacji koncertów udziela Elektromontaż Rzeszów SA. W ciągu 20 lat trwania Festiwalu wystąpiło w Rzeszowie 83 organistów, 69 innych solistów-instrumentalistów i wokalistów, 17 zespołów chóralnych i 13 orkiestr (w tym orkiestry kameralne i symfoniczne).

Tegoroczne koncerty, z racji Jubileuszu, odbędą się w większości w rzeszowskiej katedrze. Domeną wszystkich koncertów, podobnie jak w latach minionych, będzie muzyka organowa. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli artyści, którzy dobitnie zaznaczyli swoją obecność w minionych dwudziestu jego edycjach. Po raz pierwszy, podczas inauguracji, zabrzmi grupa instrumentów dętych blaszanych Vratislavia Brass Consort, a następnie zespół góralski Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Psalmy Dawidowe w przekładzie Czesława Miłosza będzie recytował znakomity aktor Krzysztof Globisz. Niewątpliwie wydarzeniem Festiwalu będzie koncert organisty Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Więcej


VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbędzie się w Warszawie w dniach 16 sierpnia – 1 września 2011 roku pod hasłem Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego.

Tegoroczna edycja zgromadzi plejadę wybitnych osobowości światowej pianistyki, do których należą: Elisabeth Leonskaja, Dina Yoffe, Ingrid Flitter, Plamena Mangova, Janina Fijałkowska, Alexander Lonquich, Denis Matsuev, Dmitri Alexeev, Alexei Lubimov, Nelson Goerner, Stephen Hough i Janusz Olejniczak. Nie zabraknie wielkich indywidualności ostatniego konkursu Chopinowskiego: Yulianny Avdeevej, Evgenija Bozhanova, Daniila Trifonova, François Dumonta, jak również Pawła Wakarecego i Irene Veneziano. Triumfatorka konkursu Yulianna Avdeeva wystąpi dwukrotnie: z recitalem na instrumencie współczesnym i ze słynną brytyjską Orkiestrą Wieku Oświecenia, wykonując oba koncerty Chopina na instrumencie historycznym.

Obok recitali i koncertów oratoryjnych zaplanowana jest wybitna kameralistyka, w tym specjalny koncert z muzyką polską. Pojawią się znakomite orkiestry i chóry: Orchestre des Champs-Elysées, Orchestra of the Age of Enlightenment (Orkiestra Wieku Oświecenia), Rosyjska Orkiestra Narodowa, Sinfonia Varsovia, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena oraz Camerata Silesia. W gronie dyrygentów świetni muzycy: Philippe Herreweghe, Vladimir Jurowski, Mikhail Pletnev, Jacek Kaspszyk, Augustin Dumay i Howard Shelley (dwaj ostatni również w charakterze solistów).

Ponownie usłyszymy ulubieńca festiwalowej publiczności Jana Lisieckiego, obecnie 16-letniego już pianisty, którego międzynarodowy sukces rozpoczął się właśnie tu na festiwalu Chopin i jego Europa. Opublikowanie jego festiwalowych wykonań obu koncertów Chopina przyniosło mu ogromny sukces zwieńczony kontraktem z firmą Deutsche Grammophon. W tym roku będą miały miejsce niezwykle ciekawe debiuty, po raz pierwszy na festiwalu wystąpią: Khatia Buniatishvili, Eda Stern, Michał Szymanowski. Sensacyjnie zapowiada się recital pieśni Dorothee Mields, która promować będzie wraz z Nelsonem Goernerem ich wspólną płytę w serii Real Chopin.

Rok 2011 jest Rokiem Franciszka Liszta, Ignacego Jana Paderewskiego i Gustawa Mahlera. Jest to także rok, w którym Polska przejmie od Węgier prezydencję w Unii Europejskiej. Osią programową siódmej edycji Festiwalu będą więc układające się w wielopłaszczyznowy wzór relacje dwóch wielkich romantyków: patrona festiwalu i o rok młodszego Węgra Franciszka Liszta których łączyła przyjaźń, choć w wymiarze twórczym znajdowali się na antypodach ówczesnej artystycznej Europy. Sam Liszt także rozdarty był skrajnymi przeciwieństwami: usłyszymy jego gwiazdorską wirtuozerię ale również muzykę pełną metafizycznej zadumy i religijnego uniesienia.

Tradycyjnie ważne miejsce w programie Festiwalu zajmie wykonawstwo historyczne. W tym roku pianiści będą mieli do dyspozycji cztery a nie jak dotychczas trzy fortepiany historyczne: zbiory Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wzbogacone zostały o unikalny fortepian Erard z 1838 roku. W oryginalnym brzmieniu po raz pierwszy w Polsce zabrzmi muzyka Brahmsa, Liszta i Noskowskiego.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


W dniach 17-20 sierpnia 2011 roku odbędzie się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”. Jako jedyny w Polsce prezentuje muzykę Mozarta oraz kompozycje inspirowane tą twórczością w naturalnym otoczeniu z czasów Mozartowskich, które tworzą Pałac Opatów i Park Oliwski. „Mozartiana” organizowane są w Gdańsku od pięciu lat, od samego początku posiadają rangę międzynarodową głównie dzięki zagranicznym wykonawcom. Termin festiwalu zbiega się z pełnią sezonu letniego, stanowi znakomitą propozycję dla turystów polskich i zagranicznych tłumnie odwiedzających Gdańsk. Wstęp na wszystkie koncerty, oprócz koncertu finałowego jest bezpłatny. Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem jest Polski Chór Kameralny, współorganizatorem Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Oferta festiwalowa dociera do szerokiej widowni dzięki różnorodności. Tworzą ją wielkie formy instrumentalno-wokalne, koncerty muzyki operowej, jazzowej, a nawet góralskiej inspirowanej twórczością Mozarta, przedstawienia dla dzieci. Stałym punktem festiwalu jest pokaz „Woda, światło i muzyka Mozarta”. Nagłośnienie oraz gra świateł sprawią, że Park Oliwski stanie się sceną plenerową, którą wypełni muzyka wybitnego wiedeńczyka.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się 14 wydarzeń. W koncercie Inauguracyjnym wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jana Lewtaka. Również pierwszego dnia czeka nas wyjątkowy koncert „Mozart jazz”, którego aranżacji podjął się światowej sławy pianista Rolf Zielke, znany m.in. z muzyki do fimów Deszcz oraz Ślub krawca. W projekcie wystąpią Anna Jurksztowicz – vocal oraz Rolf Zielke z zespołem. Drugiego dnia festiwalu Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wybitni polscy soliści: Anna Wierzbicka, Monika Ledzion, Marta Boberska, Sylwester Smulczyński, Tomasz Rak, Andrzej Klimaczak pod dyrekcją Kaia Bumanna wykonają fragmenty z opery Cosí fan tutte (Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków). Opera powstała w roku 1789, w szczytowym okresie twórczości Mozarta i uważana jest za mistrzowskie arcydzieło. Niezwykle ciekawy program przygotował włoski artysta Nando Citarella, który wraz z zespołem przygotował aranżację o tajemniczym tytule „Mozart w świetle księżyca”. W projekcie wykonawcy zmierzą się z operami należącymi do tzw. tryptyku Mozarta – Da Ponte (Don Giovanni, Wesele Figara i Cosí fan tutte), dokonując jednak ich transformacji przy użyciu tradycyjnych neapolitańskich ludowych instrumentów, rytmów i języka. Trzeciego dnia na scenie głównej pojawi się Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, a w programie znajdą się: Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 oraz Symfonia nr 41 C-dur „Jowiszowa” KV 551. Ostatnim plenerowym koncertem będzie “Mozart po góralsku” w wykonaniu zespółu Wałasi. Będzie to projekt, przedstawiający muzykę na zasadzie „kolażu” z zachowaniem oryginalnych fragmentów znanych kompozycji Mozarta i autorskich utworów Zbigniewa Wałacha. Punktem kulminacyjnym festiwalu tradycyjnie będzie Koncert Finałowy, który wypełnią dwie znakomite msze Mozarta: Missa brevis C-dur (Spatzenmesse) KV 220/196b i Missa solemnis c-moll (Weisenhausmesse) KV 139/47a oraz utwór organowy: Fantazja f-moll KV 608. Do wykonania koncertu zaproszona została austriacka orkiestra Concilium musicum Wien, grająca na cennych instrumentach z epoki, oraz pięciu znanych, zagranicznych solistów: Martene Grimson (Austria) – sopran, James Laing (Wielka Brytania) – kontratenor, Joseph Cornwell (Wielka Brytania) – tenor, James Oldfield (Wielka Brytania) – bas oraz Peter Frisée (Austria) – organy. Jak każdego roku wystąpi także Polski Chór Kameralny, a całością dyrygować będzie Jan Łukaszewski.

Więcej


Fundacja dla Capelli Cracoviensis, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zapraszają na nadzwyczajny koncert, który odbędzie się we czwartek, 18 sierpnia 2011 roku o godz. 19.30 w Kościele PW. Św. Józefa w Krakowie - Rynku Podgórskim. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją maestro Tadeusza Strugały wykona dwa nieznane polskie utwory: Uwerturę koncertową Maksymiliana Einerta (ok. 1846) oraz Finale molto Presto Franciszka Lessla (ok. 1805). Oba te utwory przywrócone zostały muzyce polskiej dzięki Maciejowi Negrey’owi, który zredagował te i wiele innych dzieł zapomnianych polskich kompozytorów. Po muzyce polskiej usłyszymy VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena, a na zakończenie Adagietto z V Symfonii cis-moll op. 66 Gustava Mahlera. Wstęp wolny.


Kolejny festiwal muzyki dawnej Muzyka w raju odbędzie się w dniach 19-28 sierpnia 2011 roku w pocysterskim opactwie „Paradyż”, siedzibie Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie. Tegoroczna edycja to jeden z dłuższych festiwali w historii z największą ilością koncertów.

Więcej


Dnia 21 sierpnia 2011 roku o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się koncert Kwartetu smyczkowego Four Strings w składzie: Lucyna Fiedukiewicz – skrzypce, Grzegorz Witek – skrzypce, Beata Raszewska – altówka, Łukasz Tudzierz – wiolonczela. Wraz z zaproszonymi artystami: Krzysztofem Fiedukiewiczem – fagot i Krzysztofem Wąsikiem – kontrabas zespół zagra utwory Romana Maciejewskiego, Jean Françaix i Grażyny Bacewicz.

Kwartet smyczkowy Four strings powstał w 2004 roku z inicjatywy Lucyny Fiedukiewicz. Tworzą go muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół wykonuje utwory począwszy od barokowych po współczesne. Szczególnie chętnie kwartety smyczkowe J. Haydna, L. van Beethovena, F .Schuberta i A. Dvoraka. Częsta współpraca ze znakomitymi artystami światowej klasy dała im możliwość kształtowania własnej osobowości muzycznej, podpatrywania mistrzów i poszerzania horyzontów. W 2009 roku zespół zdobył Grand Prix VI edycji Konkursu na Projekt Nagraniowy Zapomniana muzyka polska, organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable. Efektem tego było nagranie płyty z dwoma kwartetami smyczkowymi Zygmunta Noskowskiego. W styczniu 2011 roku ukazała się kolejna płyta zawierająca dwa kwartety smyczkowe Władysława Żeleńskiego.


Dnia 24 sierpnia 2011 roku na festiwalu „Solidarity of Arts” w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej zadebiutuje I, CULTURE Orchestra. W programie koncertu znajdą się: V Symfonia d-moll op. 47 Dymitra Szostakowicza, Suita scytyjska op. 20 Siergieja Prokofiewa oraz Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego, w której solową partię fortepianu wykona wybitny pianista Peter Jablonski. Orkiestra zagra pod batutą Pawła Kotli.

I, CULTURE Orchestra to nowatorskie przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza, które powstało jako jeden z najważniejszych projektów Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Orkiestrę tworzy ponad stu młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Powołując wielonarodowy zespół orkiestrowy, składający się w dużej mierze z muzyków spoza Unii Europejskiej, Polska chce podkreślić znaczenie wschodnich i zachodnich wpływów na tożsamość kulturową Europy. Młodzi muzycy, wyłonieni podczas przesłuchań, mają szansę wziąć udział w projekcie i zagrać w najlepszych salach koncertowych Europy.

Europejską trasę koncertową orkiestry poprzedziła trzytygodniowa rezydencja artystyczna w Gdańsku, podczas której muzycy I, CULTURE Orchestra uczestniczyli w zajęciach pod kierunkiem najwybitniejszych wykładowców z czołowych europejskich zespołów orkiestrowych, w tym London Symphony Orchestra, Opera de Lyon, Philharmonia Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra i Metropolitan Opera. Młodzi artyści pracowali m.in. z legendarnym kapelmistrzem Academy of St Martin in the Fields, Sir Nevillem Marrinerem, jedną z gwiazd pierwszej edycji Solidarity of Arts. Taki wyjątkowy sposób pracy, angażujący największe autorytety w dziedzinie kształcenia orkiestrowego, ma na celu nadanie zespołowi wysokiego poziomu artystycznego. Jesienią orkiestra wystąpi w najsłynniejszych salach koncertowych Europy w tym w Berliner Philharmonie, Conservatoire Royal de Bruxelles (Bozar), Royal Festival Hall w Londynie i Teatro Real w Madrycie.

Tournée I, CULTURE Orchestra:
• Gdańsk, Filharmonia Bałtycka, 24 sierpnia 2011
• Kraków, Filharmonia Krakowska, 27 sierpnia 2011
• Sztokholm, Berwaldhallen, 4 września 2011
• Lublin, Filharmonia Lubelska, 22 października 2011
• Kijów, Opera Kijowska, 27 października 2011
• Berlin, Berlińska Filharmonia, 2 listopada 2011
• Bruksela, Conservatoire Royal de Bruxelles, Bozar, 4 listopada 2011
• Londyn, Royal Festival Hall (Southbank Centre), 6 listopada 2011
• Madryt, Teatro Real, 8 listopada 2011
• Warszawa, Filharmonia Narodowa, 11 listopada 2011

Więcej informacji - na stronie: www.orchestra.iam.pl


Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”, której partnerem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a patronem artystycznym Orkiestra Sinfonia Varsovia, zaprasza na drugą edycję projektu edukacyjnego Smykofonia czyli koncerty dla niemowląt, kobiet w ciąży, dzieci w wieku 1-6 lat i rodziców. Pierwszy koncert odbędzie się 5 czerwca, a ostatni – 3 września 2011 roku. Sprzedaż abonamentów – od 15 maja 2011 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w godzinach od 10.00 do 14.00.

Smykofonia jest polskim odpowiednikiem popularnych na świecie koncertów kameralnych dla niemowląt, nieco starszych dzieci i ich rodziców. Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, jak również silny trend odbudowujący rodzinne uczestniczenie w zdarzeniach muzycznych są motorem działania dla wielu renomowanych instytucji muzycznych w Europie i Ameryce Północnej, które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl „Chamber Tots” (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie. W najbliższych miesiącach w Warszawie, właśnie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, będzie można zobaczyć pracę animatorów z Wigmore Hall w Londynie.
Repertuar koncertów Smykofonii budowany jest we współpracy z najciekawszymi polskimi animatorami i ich projektami, skierowanymi do najmłodszych. W projekcie uczestniczyć będą grupy muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z koncertami „Od brzuszka do uszka maluszka” dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku 0-2 lata oraz „Przygody Misia Muzysia” dla dzieci do 6 lat. Konsultantem tego projektu jest prof. Barbara Kamińska z Katedry Psychologii Muzyki UMFC w Warszawie. Idąc za przykładem Leonarda Bernsteina, czy Jadwigi Mackiewicz, uwielbianej od lat przez Dzieci „Cioci Jadzi”, w Smykofonii prezentowana jest muzyka na najwyższym poziomie. Po to, by już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na jakość wykonania.
To, co cechuje Smykofonię, to dostosowanie do możliwości percepcyjnych dzieci na każdym z etapów, stała interakcja z uczestnikami, zabawa i swobodna atmosfera. Każdy z koncertów Smykofonii prowadzony jest przez animatora, a do koncertowania zapraszone zostały starannie wyselekcjonowane małe zespoły kameralne (do 5 osób). Scenariusz każdego z koncertów konsultowany jest z pedagogiem i psychologiem.

Więcej


Dnia 30 sierpnia 2011 roku Filharmonia Śląska otwiera nabór zgłoszeń do IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Konferencja prasowa, podczas której upubliczniony zostanie Regulamin konkursu, odbędzie się o godz. 12:30 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Transmisję tej konferencji na żywo można będzie oglądać w Internecie za pośrednictwem witryn: www.konkursfitelberg.pl i www.filharmoniaslaska.pl Elektroniczne wersje regulaminu zostaną umieszczone na tej samej witrynie, a także - po wydrukowaniu - rozesłane do uczelni i orkiestr.

Wydarzenie to rozpocznie serię imprez dedykowanych Konkursowi, które będą odbywały się na terenie całej Polski. Kolejna konferencja prasowa odbędzie się 23 listopada 2011 w Warszawie. Będzie ona poprzedzać uroczysty koncert dedykowany konkursowi, kiedy to maestro Mirosław Jacek Błaszczyk zadyryguje Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w dniach 16-25 listopada 2012 roku.

na zdjęciu: zwycięski projekt w Konkursie na Plakat Promujący IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów - autor: Józef Hołard