Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Wernisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984 odbędzie się 25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w galerii ms2 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycję oglądać będzie można do 19 sierpnia.

Wystawa stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostaną filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Wiele z ważnych realizacji dla mariażu muzyki i sztuk wizualnych w Europie Wschodniej już nie istnieje. Rekonstrukcja jego dziejów wymaga zatem również rekonstrukcji prac, które dokonane zostały przy współpracy z artystami i z dbałością o wierność założeniom. Muzeum Sztuki w Łodzi udostępnia zwiedzającym dwie legendarne prace: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauzego i Henryka Morela z 1968 roku.
Punktem wyjścia dla wystawy jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku. Było ono nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki. Nowy model rewolucji naukowo-technologicznej otworzył drogę do środków przeznaczonych na eksperymenty artystyczne w wielu krajach bloku. Warszawskie studio stało się również wzorem dla innych ośrodków, takich jak m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Ponieważ, oprócz działalności autonomicznej, miały służyć również przygotowywaniu ścieżek dźwiękowych na potrzeby kinematografii, były oczywistym miejscem spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Współpraca inżynierów, architektów, artystów i muzyków owocowała również w pionierskich projektach monumentalnych i niezrealizowanych konstrukcji akustycznych, w których projektowaniu brali udział na przykład: Oskar Hansen, Alex Mlynárčik czy Aleksandar Srnec. Te wizjonerskie projekty były również wyrazem wiary w sojusz różnych sztuk przy wsparciu władz poszczególnych państw na wschód od muru berlińskiego. Powstające pod wpływem Johna Cage’a, Fluxusu oraz poezji konkretnej, partytury graficzne były innym wyrazem dążenia do łączenia muzyki ze sztukami wizualnymi. Świadomi estetycznej roli przypadku kompozytorzy śmiało wkraczali w świat happeningu, performansu oraz instalacji dźwiękowych, a ich postawa może być odczytywana również jako ruch o nastawieniu demokratyzującym, który składał w ręce słuchacza i wykonawcy narzędzia do kształtowania utworu muzycznego. Obecne na wystawie prace m.in. Zygmunta Krauzego, Katalin Ladik, Bogusława Schaeffera, czy Milana Grygara stanowią przykłady tej tendencji.


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na "Gdańskie Lato Muzyczne 2012". Na jego program złoży się kilka festiwali oraz liczne koncerty.

W dniach 3 lipca – 24 sierpnia 2012 roku w każdy wtorek i piątek muzyka rozbrzmiewać będzie w Archikatedrze w Oliwie w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wystąpią: Eric Dalest (3 lipca), Roman Perucki i Zbigniew Kruczek (6 lipca), Karstein Askeland (10 lipca), Wacław Golonka (13 lipca), Per Ahlman (17 lipca), Roberto Bonetto (20 lipca), Szilveszter Rostetter i Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (24 lipca), Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Klauzy (27 lipca), Jean-Christophe Geiser (31 lipca), Franz Hauk i Christoph Well (3 sierpnia), Winfried Bönig (7 sierpnia), Giampaolo Di Rosa (10 sierpnia), Julian Gembalski (14 sierpnia), HolgerGehring (17 sierpnia) i Maciej Zakrzewski (21 sierpnia). Festiwal zakończy koncert w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego i Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki.

Dnia 19 lipca rozpocznie się cykl "Chopin nad wodami Motławy". Koncerty odbywać się będą codziennie, do 3 sierpnia w Salonie Gdańskim i na tarasie widokowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Specjalne koncerty zaplanowano z okazji Jarmarku św. Dominika. W Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku wystąpią Roman Perucki i Kwartet skrzypiec 4PM (30 lipca), Douglas Lawrence i Błażej Goliński (5 sierpnia) i Ludmiła Gołub (6 sierpnia), Wacław Golonka (12 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (13 sierpnia), Piotr Michna (19 sierpnia) i Matthias Süß (20 sierpnia). W dniach 7-18 sierpnia koncerty kameralne odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach w ramach cyklu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. Połączone zostaną one z historycznymi prelekcjami prof. Jerzego Sampa. Wystąpią: Bałtycki Kwintet Dęty (7 sierpnia), Amber Brass Quintet (17 sierpnia) i Boreas Ensamble (18 sierpnia). Dnia 11 sierpnia na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach nadzwyczajnego koncertu Solidarity of Arts 2012 zagra Stańko. W dniach od 10, 14, 15 i 16 sierpnia z koncertami wystąpią uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Skrzypcowego Maxima Vengerova, a poprzedzi je nadzwyczajny koncert „Mistrzowskie Interpretacje” w wykonaniu Maxima Vengerova, Marii Włoszczowskiej i Romana Peruckiego w Sali Koncertowej na Ołowiance (8 sierpnia). W dniach 23 i 26 sierpnia odbędą się dwa koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” - pierwszy z nich na estradzie przed Pałacem Opatów w Oliwie z udziałem międzynarodowej obsady solistów i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierownictwem Massimiliano Caldiego, a drugi w gdańskiej Filharmonii w interpretacji Eweliny Szybilskiej (sopran), Łukasza Gaja (tenor) i filharmoników pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Muzyki tradycyjnie można będzie posłuchać nie tylko w Gdańsku, ale także w Stegnie, Jastarni, Żarnowcu i Jastrzębiej Górze. W każdy czwartek o godz. 19.00 od 12 lipca do 16 sierpnia koncerty organowe odbywać się będą w kościele NNMP w Jastarni. Wśród wykonawców znajdą się: Jean-Paul Imbert (12 lipca), Maurizio Conca (19 lipca), Konstanty AndrzejKulka i Roman Perucki (26 lipca), Douglas Lawrence i Elizabeth Anderson (2 sierpnia), German Torre (9 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (16 sierpnia). W dniach od 4 lipca do 25 sierpnia w Kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w ramach festiwalu "Słowo i muzyka u Jezuitów" wystąpią tak uznani artyści, jak Roman Perucki i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego (4 lipca), Jean-Paul Imbert i The Girls' Choir of Kossuth Secondary School Cegléd (11 lipca), Stefano Vagnini i Giorgia Ragni (14 lipca), Giovannimaria Perrucci i Agata Bieńkowska (18 lipca), Roman Perucki i Konstanty Andrzej Kulka (25 lipca), Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (28 lipca), Jean-Christophe Geiser i Kwartet skrzypiec 4PM (1 sierpnia), Douglas Lawrence, Elizabeth Anderson i Błażej Goliński (4 sierpnia), Giampaolo Di Rosa – organy i Dumitru Harea - fletnia Pana (8 sierpnia), Ewa Bąk, Marcin Ciszewski i Danuta Mossakowska-Dulska (11 sierpnia), Harald Gokus i Sebastian Gokus oraz Walter D’Arcangelo i Luca Dragani (15 sierpnia), Bogdan Narloch i Roman Gryń (18 sierpnia), Rabin Symcha Keller (22 sierpnia), Andrzej Chorosiński, Michał Chorosiński i Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (25 sierpnia). Festiwal Organowy zaplanowano również w Kościele Najświętszego Serca Pan Jezusa w Stegnie - w każdą sobotę od 7 lipca do 18 sierpnia.

Gdańskie Lato Muzyczne 2012 zakończy koncert Genesis 2 września w Sali Koncertowej na Ołowiance. Wystąpi Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Yuri’a Bashmeta.

ZOBACZ: program Gdańskiego Lata Muzycznego 2012 – plik pdf


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddziałem Muzeum Narodowego oraz Fundacją Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na kolejną edycję cyklu zatytułowanego Letnie Koncerty Ratuszowe. Atrakcyjny repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy studentów i pedagogów sprawiły, że postrzegane są one jako ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej miasta.

Koncerty – wzorem ubiegłych lat – odbywać się będą w każdą środę miesiąca lipca i sierpnia, czyli 4, 11, 18 i 25 lipca oraz 1, 8, 15, 22 i 29 sierpnia 2012 roku. Miejsce i godzina koncertu niezmiennie te same: Sala Renesansowa Ratusza Poznańskiego, godz. 17.00 (wyjątek stawi 15.08. – ze względu na święto koncert rozpocznie się o godz. 16.00).

więcej...


Koncerty Mistrzowskiego Festiwalu Muzyki 2012 - V Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich „Pro Bono Musicae” odbędą się w dniach 1-5 sierpnia 2012 roku w Bielsku-Białej. W programie m.in. recitale uczestników Kursów, koncerty plenerowe z udziałem profesorów: Andreu Riera, Hansjorg Schellenbergera, Zvi Carmeli i Michała Dmochowskiego.

W V Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich "Pro Bono Musicae", odbywających się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia w Bielsku-Białej, bierze udział ok. 70 uczestników czynnych z całego świata, szkolonych przez wybitnych specjalistów wykonawstwa muzyki klasycznej, profesorów reprezentujących renomowane uczelnie muzyczne z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, Izraela i Polski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html


Od 5 lipca do 23 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek o godz. 20.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odbywać się będą 40. Jubileuszowe Letnie Koncerty Organowe i Kameralne.

Festiwal, zainicjowany w 1972 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę prof. Eugeniusza Brańkę, przez 39 lat swojej obecności na stałe wpisał się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie gromadzą rzecze słuchaczy, którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych wykonaniach solistów, chórów i zespołów kameralnych z całego świata. Podczas koncertów wykonywany jest szeroki i bogaty repertuar muzyki od renesansowej do współczesnej. Obecnie funkcję Dyrektora Artystycznego przejął po śmierci prof. Eugeniusza Brańki, jego syn – Karol Lipiński-Brańka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie zaprasza na XXII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”. Koncerty odbywać się będą od 5 lipca do 9 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest prof. Mirosława Semeniuk-Podraza.

W tegorocznej edycji wezmą udział tak uznani artyści, jak: Marcin Szelest (5 lipca), Michał Kocot (12 lipca), Marek Stefański - organy i Barbara Świątek-Żelazna – flet (19 lipca), Carlo Tunesi – Włochy (26 lipca), Gordon Mansell – Kanada (2 sierpnia) i Szilveszter Rostetter – Węgry (9 sierpnia).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf


Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny w Jastarni wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu. Koncerty odbywać się będą w każdy czwartek – od 12 lipca do 16 sierpnia 2012 roku – o godz. 19.00.
Organizatorzy zadbali zarówno o bogaty repertuar, jak i międzynarodowy przekrój doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła NMP. W tym roku do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy - z Francji, Włoch, Argentyny i Australii. Nie zabraknie także znanych i utytułowanych rodzimych artystów, jak choćby Konstantego Andrzeja Kulki czy Romana Peruckiego.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.


W dniach 17-25 sierpnia 2012 roku odbędzie się dziesiąty festiwal "Muzyka w Raju". Zanim jednak festiwalowa muzyka wypełni przestrzeń świątyni Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego od 2 do 14 sierpnia organizatorzy zapraszają do "Przedsionka Raju" na cykl jedenastu koncertów, które zabrzmią w: Rokitnie, Miedzyrzeczu, Gorzowie Wlkp., Głogowie, Pszczewie, Łagowie, Świdnicy, Klępsku k.Sulechowa, Pławiu, Zielonej Górze i Żaganiu.

"Czym Ziemia Lubuska zapisała się w historii europejskiej muzyki? W Świebodzinie urodził się słynny niemiecki kompozytor i muzykolog Martin Agricola, w Żarach i Żaganiu pojawiło się przelotnie kilku świetnych kompozytorów z Telemannem i Lisztem na czele, a w późnym średniowieczu anonimowi augustianie skompilowali gdzieś tutaj (może w Głogowie, może w Żaganiu, a może w Zielonej Górze) jedną z najsłynniejszych kolekcji muzycznych tej epoki tzw. Glogauer Liederbuch. Od biedy możemy do tej listy dopisać kompozytorów (w tym C.P.E. Bacha), którzy związani byli z Frankfurtem nad Odrą i muzyków dolnośląskich, którzy z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy wyruszali czasem na Północ. Nikt z nas nie odczuwa chyba z tego powodu jakichś kompleksów. Tak po prostu się zdarzyło i nie jest to jedyne w Europie miejsce upośledzone pod względem muzycznego urodzaju. Byłoby może miło móc powołać się na jakiegoś sławnego przodka, a nawet na wielu przodków, ale nie da się tego zrobić bez historycznej mistyfikacji. Ziemia Lubuska i podobne do niej krainy mają jednak pewną bardzo ważną właściwość, bez której muzyka dawna dzisiaj nie miałaby sensu. Tutaj można wciąż odnaleźć ciszę, tę ciszę z przeszłości. Ciszę, w której dźwięk nabiera innego, mniej prozaicznego sensu. Coś, co z perspektywy rozpędzonej i głośnej cywilizacji spycha Ziemię Lubuską na prowincjonalny margines, z perspektywy kultury daje jej szansę na niesłychany rozwój, szansę, którą szkoda byłoby przeoczyć i zmarnować. W tym sensie, i w nawiązaniu do nazwy sierpniowego festiwalu w Paradyżu, Ziemia Lubuska jest pełna miejsc czekających na muzykę, jest po prostu Przedsionkiem Raju." (Cezary Zych)

Wstęp na koncerty w ramach cyklu Przedsionek Raju jest bezpłatny.

Więcej


Dnia 2 sierpnia 2012 roku w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się koncert z okazji jubileuszu Polskiej Filharmonii Kameralnej oraz 80. urodzin Wojciecha Kilara.

Na fortepianie zagra Peter Jabłonski, a koncert poprowadzi założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot - Wojciech Rajski. W programie: Krzesany, Koncert na fortepian i orkiestrę, Orawa, Suita z muzyki do filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz" i Wokaliza z filmu "Dziewiąte wrota", którą wykona gość specjalny tego koncertu - Justyna Steczkowska.

Początek koncertu – o godz. 20.00.


Biblioteka Krasińskich przy Okólniku stała się na dwa miesiące centrum sztuki w Warszawie. W czwartek, 2 sierpnia 2012 roku rozpoczął się cykl recitali pianistycznych. Wydarzenie jest inicjatywą Stowarzyszenia Mieszkańców ul. Smolna.

Codziennie, o godzinie 17.00, w niezwykłych wnętrzach Biblioteki - przy ul. Okólnik 9 - założonej w 1913 roku przez hr. Edwarda Krasińskiego, odbywają się spotkania z muzyką klasyczną w wykonaniu wielu godnych uwagi artystów, takich jak Duet Sol et Luna, Michał Bielenia, Anna Samborska, Eugeniusz Tiomnikow, Filip Kapituła oraz innych, młodych utalentowanych wykonawców. Połączenie rustykalnych wnętrz nieczynnej od dziesięcioleci biblioteki z muzyką, jaka dawniej w nich gościła, to nowy sposób na spędzenie wolnego czasu w samym sercu Warszawy.

Cykl koncertów pianistycznych będzie trwał do końca września 2012 roku. Wstęp wolny.


Od 3 lipca do 24 sierpnia 2012 roku, w katedrze oliwskiej, na organach liczących 7876 piszczałek zabrzmi najpiękniejsza muzyka skomponowana na ten instrument – od najstarszych znanych utworów aż po kompozycje współczesne. Wszystko w ramach rozpoczynającego się właśnie 55. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, słynne na cały świat organy to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Ale podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu, miłośnicy muzyki organowej usłyszą znacznie więcej. 6 lipca melomanów czeka światowa premiera 8 preludiów i fug Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na festiwal – wspólnie z twórcą wykona je dyrektor MFMO i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem Das Wohltemperierte Klavier organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.

Równie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy wykona własny utwór Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: Concerto nr 3 na organy i smyczki. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.

Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński.

więcej...


W piątek, 3 sierpnia 2012 roku w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym – Janowcu n/Wisłą odbędzie się koncert „Film-Music-Improvisations” Włodka Pawlika, pianisty i kompozytora, autora muzyki do filmu Inny Świat, którego projekcja poprzedzi występ artysty.

Film Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta Inny Świat to historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska – wybitna polska aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska – Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska urodziła się 97 lat temu - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

Tego samego dnia o godz. 22.00 podczas Festiwalu zaprezentowana zostanie rejestracja spektaklu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Orfeusz i Eurydyka Krzysztofa Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego, wydanej w wersji DVD w styczniu br. przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Premiera spektaklu na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod muzycznym kierownictwem Łukasza Borowicza odbyła się w maju 2009 roku. Telewizyjnej reżyserii spektaklu podjęła się Kasia Adamik, i też ta, teatralno-filmowa odsłona Orfeusza i Eurydyki zaprezentowana zostanie festiwalowej publiczności.

Wszystkie projekcje odbędą się w festiwalowym Kinie Allianz, Miasteczko Festiwalowe, ul. Nadwiślańska 9, Kazimierz Dolny.


Recital wybitnego hiszpańskiego pianisty Joaquina Achúcarro zainauguruje w piątek, 3 sierpnia 2012 roku 67. edycję Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju - najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Enrique Granadosa i Manuela de Falli oraz Claude’a Debussy’ego – z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin kompozytora.

Debussy zapatrzony był w Chopina. – pisze Stanisław Dybowski w programie Festiwalu. - Polski geniusz stanowił dla niego wzór doskonałości. Być może miał nawet jego kompleks. Zmierzenie się z Chopinem było dla Debussy’ego nie lada wyzwaniem! Czy wyszedł z niego zwycięsko? Odpowiedzi na to pytanie udzielą festiwalowi pianiści, przedstawiający jego Preludes i Etudes, Arabesques i L’Isle joyeuse (Achucarro, Vacatello, Gavrylyuk, Bolkvadze). Ale wśród programów pojawi się, po raz pierwszy w historii dusznickich świąt, kompozytorskie cymelium: Mazurek z 1890 roku (Nadolska). Jak widać, nawet taniec polski zaprzątał umysł Debussy’ego!

Drugim tegorocznym jubilatem, którego 100. rocznicę śmierci uhonorują artyści festiwalu, jest polski pianista, kompozytor i pedagog - Józef Wieniawski. Był on wspaniałym interpretatorem i propagatorem dzieł Chopina w czasie, gdy uważano je za salonowe. Wieniawski pierwszy po Liszcie dawał recitale chopinowskie, grywał publicznie Chopina etiudy w komplecie, a jego wykonawstwo ballad uchodziło za niedoścignione. Kilka kompozytorskich prac jubilata zabrzmi w tym roku w Dusznikach Zdroju.

Festiwal Chopinowski potrwa do 11 sierpnia 2012 roku, a dziewięć festiwalowych dni wypełnią jak co roku koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. W sobotę (4 sierpnia) usłyszymy Janusza Olejniczaka; będzie to pierwszy recital chopinowski na historycznym fortepianie Erard z 1838 roku, z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest współorganizatorem recitalu. W niedzielę zagrają Nikolay Khozyainov i Francesco Piemontesi, w poniedziałek - Soyoung Yoon (skrzypce) i Marcin Sikorski (fortepian) oraz Alexander Gavrylyuk, we wtorek i sobotę - Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego NIFC (2011), w środę - Seong-Jin Cho i Dmitri Alexeev, w czwarek - Alexander Schimpf, Elisso Bolkvadze i Glass Duo, w piątek - Piano Duo Poskute & Daukantas i Denis Kozhukhin, a w sobotę, na zakończenie - Alberto Nose. Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku Joaquin Achúcarro (4-7 sierpnia) oraz Dmitrij Alexeev (9-11 sierpnia), natomiast wykład wygłosi prof. Mieczysław Tomaszewski (8 sierpnia).

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o godz. 16.00 na Letnie Koncerty na Grochowskiej.

Przeznaczone są one zarówno dla melomanów, jak i osób dopiero oswajających się z muzyką klasyczną. Każdy występ poprzedzą komentarzem m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska. Zaproszeni artyści to wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki klasycznej, laureaci wielu konkursów, w tym I Konkursu Duetów z Fortepianem zorganizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina: Magdalena Bojanowicz, Marta Kowalczyk, Łukasz Chrzęszczyk, Maxima Sitarz, Mischa Kozłowski, Maja Syrnicka, Paweł Cłapiński; uczestniczki ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Maja Włoszczowska i Aleksandra Kuls oraz stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia: Marianna Bednarska, Jennyfer Fouani, Ewa Harasimowicz, Marcin Orliński, Aleksandra Świgut.
Cykl 26 koncertów organizowanych w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie odbywał się w każdą sobotę i niedzielę, tym razem jednak rozpocznie się miesiąc wcześniej - w czerwcu, a zakończy pod koniec sierpnia. W repertuarze dominować będzie muzyka rosyjska, ale nie zabraknie też akcentów polskich, francuskich i niemieckich.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Program Letnich Koncertów na Grochowskiej - na stronie www.sinfoniavarsovia.org  


13. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”otworzy 22 czerwca 2012 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu koncert-preludium w wykonaniu zespołu „Żywiołak”. Podczas wieczoru – przy świetle księżyca, w otoczeniu lasu – przyjrzymy się żywiołom rządzącym dzisiejszym światem. W programie znajdą się utwory z ubiegłorocznej płyty „Żywiołaka”, o prowokacyjnym tytule Globalna wiocha, m.in. energetyczna piosenka Mój miły rolniku, tchnąca spokojem Pieśń słoneczna, oparta na XIII-wiecznym kantyku autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz orientalna kompozycja Istanbul.

W czasie trwania festiwalu, od 30 czerwca do 2 września 2012 roku, odbędzie się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia spędzimy w innej miejscowości. Po inauguracji festiwalu w Wieluniu, w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Radomska do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończymy wielkim finałem w Bełchatowie. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

W programie koncertów znajdą się jazz, klasyka, muzyka filmowa, bałkańska, klezmerska, ludowa, elektroniczna, etno, a nawet… muzyka z popularnych bajek i dobranocek. W zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią wszystkim słuchaczom m.in. Zbigniew Zamachowski z zespołem „Gołębiewski Q Band”, „Wojtek Mazolewski Quintet”, „DesOrient”, „Witold Janiak Trio”, „Tsigunz Fanfara Avantura”, zespół śpiewaczy „Monodia Polska” czy formacja muzyki dawnej „Dancerye”.

ZOBACZ: program festiwalu – plik pdf


Międzynarodowy Festiwal Organowy w Stegnie odbędzie się w dniach 7 lipca- 18 sierpnia 2012 roku.
Zainauguruje go koncert organowy w wykonaniu Henryka Gwardaka, któremu towarzyszyć będzie węgierski chór dziewczęcy The Girl’s Choir of Kossuth Lajos Secondary School. Podczas kolejnych wieczorów festiwalowych standardowe dla kościelnych wnętrz instrumentarium, tj. organy czy skrzypce wzbogacone zostanie przez instrumenty dęte - obój, trąbkę, flet czy róg alpejski oraz fletnię Pana. Ostatniego z instrumentów będzie można posłuchać podczas koncertu 11 sierpnia w wykonaniu mołdawskiego artysty Dumitru Harea. Wśród zaproszonych wykonawców znaleźli się także tak uznani artyści, jak Konstanty Andrzej Kulka i Roman Perucki (28 lipca).
Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie koncert odpustowy w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, grającemu na organach Maciejowi Zakrzewskiemu towarzyszyć będzie Jarosław Wyrzykowski na oboju.


Festiwal „Muzyka na szczytach” w 2012 roku poprzedzi bogaty program promujący. Rozpocznie go w sierpniu widowisko baletowe pod Wielką Krokwią w Zakopanem, a następnie odbędzie się cykl 4 koncertów promujących festiwal: w Żyrardowie, Kołobrzegu, Sopocie i Katowicach. IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” rozpocznie się 15 września 2012 roku w Zakopanem i potrwa do 22 września. Najjaśniejszą gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sharon Kam - izraelska klarnecistka o światowej sławie, która wystąpi w towarzystwie równie uznanego Jerusalem Quartet.

Festiwal „Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia. IV edycja Festiwalu rozbudowuje swoją ofertę o wydarzenia promujące.

Dnia 4 sierpnia 2012 roku o godz. 20.00 w Zakopanem odbędzie się „Widowisko taneczne Harnasie”, przygotowane z okazji jubileuszu osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 125 rocznicę urodzin i 70 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego. Wydarzenie to odbędzie się pod Wielką Krokwią w otoczeniu piękna tatrzańskiej przyrody. W programie zaprezentowane zostanie dzieło Karola Szymanowskiego Harnasie oraz specjalnie przygotowane widowisko baletowe do poematu symfonicznego Wojciecha Kilara Krzesany. W spektaklu oprócz tancerzy zawodowych z różnych zespołów z całej Polski oraz wykonawców reprezentujących niezależną scenę szeroko rozumianego tańca wezmą udział podhalańskie zespoły folklorystyczne prezentujące taniec i śpiew góralski.

Od 8 do 12 sierpnia 2012 roku „Muzykę na Szczytach” będzie można spotkać w Żyrardowie, Kołobrzegu, Sopocie i Katowicach, w ramach cyklu koncertów promujących festiwal. W czasie koncertów usłyszymy niecodzienną formację, składającą się z muzyków o różnych proweniencjach. Znajdziemy tu klasyczny zespół kameralny, trio jazzowe, akordeonistę, szereg instrumentów etnicznych, a całości towarzyszyć będzie wokalistka Joanna Słowińska, która równie pięknie interpretuje pieśni romantyczne, jak i improwizuje w stylistyce jazzowej. Koncertom towarzyszyć będzie projekcja multimedialna zdjęć i filmu prezentujących poprzednie edycje festiwalu oraz uroki Zakopanego, Uzdrowiska Szczawnicy i Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Już po raz piąty w Warszawie w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia 2012 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta.

Festiwal zyskał wielką sympatię publiczności i każdego roku powiększa grono miłośników muzyki polskiej. Wydarzenie organizowane od 2008 roku, od drugiej edycji dedykowane jest wyłącznie muzyce polskiej, szczególnie kompozycjom zapomnianym, a jednak niezwykle ciekawym, takim jak na przykład Concertino na obój, skrzypce i orkiestrę J. B. Kleczyńskiego czy muzyka z czasów bitwy pod Grunwaldem.

W ciągu trzech weekendów tegorocznego Festiwalu odbędzie się 9 imprez, w tym: 3 plenerowe koncerty edukacyjne, 3 spotkania z twórcami polskiej kultury, które będą realizowane podczas trzech kolejnych festiwalowych sobót oraz 3 koncerty niedzielne, odbywające się w nowomiejskich kościołach. W festiwalu wezmą udział: lutnista Jerzy Żak, orkiestra Warsaw Camerata, zespół wokalny Favola in Musica, zespół muzyki dawnej Sabionetta, kwartet klarnetowy Poco Leggiero, kwartet Merlo oraz troje gości specjalnych w cyklu Przyjaciele Letniego Festiwalu Nowego Miasta: kompozytor i pisarz Aleksander Kościów, etnomuzykolog i wokalistka Weronika Grozdew-Kołacińska oraz reżyser teatralny Sylwester Biraga.

Każdy z niedzielnych koncertów festiwalu będzie poświęcony muzyce polskiej z różnych epok. Koncert zespołu Favola in Musica to polska muzyka wokalna m.in. Wacława z Szamotuł, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Mikołaja Zieleńskiego. Lutnista Jerzy Żak wraz z kwintetem Warsaw Camerata wykona rekonstrukcję koncertu lutniowego Silviusa Leopolda Weissa, muzykę Aleksandra Tansmana oraz chaconnę koncertową Marka Pasiecznego. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się również koncert specjalny pt. KONCERT WARSZAWSKI, podczas którego zabrzmią utwory kompozytorów związanych ze Stolicą, należących do różnych muzycznych generacji i reprezentujących odmienne gatunki stylistyczne takich, jak: Alicja Gronau, Sławomir Czarnecki, Krzesimir Dębski i Bartosz Kowalski.

Letni Festiwal Nowego Miasta dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń, co rok zaprasza w rejon warszawskiego Nowego Miasta publiczność w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Do tej pory zyskał liczne grono publiczności, która regularnie uczestniczyła w poszczególnych edycjach tego przedsięwzięcia i wszedł do kalendarza stołecznych imprez wakacyjnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W sobotę, 4 sierpnia 2012 roku o godz. 20.00 na Placu Pod Wielką Krokwią wystawione zostanie plenerowe Widowisko taneczne Harnasie do muzyki Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego. Wydarzenie jest zwiastunem odbywającego się we wrześniu w Zakopanem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania. Krzesany Kilara inspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia. Harnasie Karola Szymanowskiego natomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.

W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora, choreografka Kaya Kołodziejczyk tworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca, Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie –Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze.

Plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, to ilustracja obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkanie różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Tym widowiskiem organizatorzy chcą także uczcić Jubileusz osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 135. rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: ulotka o widowisku - plik pdf

Więcej…