Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dwudziesty „Chanterelle Festival 2012” odbędzie się w trzech odsłonach: wiosną - 19-20 i 25-26 maja, latem - 9-10 czerwca oraz jesienią - 1 października i 17 listopada. Mottem tegorocznej, jubileuszowej edycji są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: “…inne światy i inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura”. Koncerty i spotkania odbywać się będą w Ostrowie Wielkopolskim, Lewkowie i Gołuchowie.

Festiwal rozpoczną dwa koncerty „wstępne” – Prolog Śpiewy Polskich Świątyń w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis i Wiosenne Preludium Opowieści instrumentów - koncert dla dzieci, rodziców i dziadków, połączony z baśniami, opowieściami, warsztatami i wierszami. Właściwa inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce 25 maja w Ostrowie Wielkopolskim; utwory Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Claude’a Goudimela, Heinricha Schuetz i Jana Sebastiana Bacha wykona Kameralny Zespół Wokalny „Il Canto”. Dzień później pieśni sefardyjskie w stylu orientalnym zaprezentuje Anna Riveiro z zespołem, a wielobarwny „misz masz” tradycji muzycznych Europy z wpływami jazzu - polsko-ukraińska grupa Čači Vorba.

Czerwcowe koncerty w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie wypełni kameralistyka: muzyka XVII-wiecznych ulic hiszpańskich i dworów włoskich w interpretacji Juliety Gonzalez de Springer – sopran i Anny Wiktorii Swobody - lutnia, teorba, gitara barokowa, world music zespołu Vołosi oraz kwartety Władysława Żeleńskiego w wykonaniu Four Strings Quartet.
Jubileuszową edycję Festiwalu zakończy koncert z okazji Światowego Dnia Muzyki w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (1 października) i XXX Salon Muzyczny Jadwigi Jankielewicz Z historią w tle (17 listopada).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...


21. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Drum Fest” odbędzie się w dniach 26 września – 21 października 2012 roku.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą: Dennis Chambers (perkusja), Scott Henderson (gitara) i Jeff Berlin (bas) czyli HBC Trio, które wystąpi 13 października 2012 roku w Filharmonii Opolskiej, Pat Mastelotto (perkusja i elektronika), Tony Levin (Chapman Stick), Markus Reuters (Warr Guitar) i Terry Bozzio (perkusja) czyli amerykańskie trio muzyków rockowych Stick Men, którego będziemy mogli posłuchać 21 października 2012 roku również w Filharmonii w Opolu, oraz Mike Portnoy (perkusja), Billy Sheehan (bas), Tony MacAlpine (gitara elektryczna, keyboard) i Derek Sherinian (keyboard), którzy zagrają na dwóch koncertach: 17 października 2012 roku w Filharmonii Opolskiej oraz dzień później. Na „Drum Fest 2012” zaprezentuje się także Virgil Donati – wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Allan Holdsworth – brytyjski gitarzysta i kompozytor oraz basista Anthony Crawford. Ta trójka znakomitych muzyków wystąpi na dwóch koncertach w Polsce: 5 października 2012 roku w Chorzowskim Centrum Kultury, a dwa dni później – w Filharmonii w Opolu.
Podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego zagrają również: Brian Tichy, Doug Aldrich, Michael Devin, Carmine Appice, Vinny Appice, John McCoy, Fabbio Cerrone, Jack Meille - DRUM WARS, Jojo Mayer, Benny Greb, Mark Ford, She-e Wu, Anders Åstrand oraz kwartet Fourth Floor.
Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą konkursy: IX Ogólnopolski Konkurs Gry na Zestawie Perkusyjnym, skierowany do młodych perkusistów do 25. roku życia (termin rejestracji – 17 września 2012) oraz konkurs wibrafonowy i marimbowy dla uczniów i studentów uczelni muzycznych z całej Polski.

Szczegółowe informacje o Festiwalu i konkursach – na stronie: www.drumfest.pl
ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Filharmonia Pomorska zaprasza na Jubileuszowy 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny, który odbędzie się w dniach 12 września – 5 października 2012 roku.

więcej...


W dniach 28 września – 5 października 2012 roku Opera Wrocławska zaprasza na Festiwal Opery Współczesnej.

Trzecią edycję odbywającego się w cyklu dwuletnim Festiwalu zainauguruje Pułapka Zygmunta Krauzego w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Libretto, na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza, opracował kompozytor we współpracy z Grzegorzem Jarzyną. Kolejne pozycje Festiwalu to: La liberta chiama la liberta Eugeniusza Knapika (30 września) i Ogród Marty Cezarego Duchnowskiego (3 października).

Wydarzeniem Festiwalu będzie koncertowe wykonanie Aniołów w Ameryce Petera Eötvösa (29 września), należącego do największych indywidualności współczesnej muzyki. Muzyka skomponowana została na podstawie nagrodzonego Pulitzerem kultowego dramatu Tony'ego Kushera.

W programie Festiwalu nie zabraknie prezentacji w wykonaniu zespołów zagranicznych. Zobaczymy balet Tajemnica Sinobrodego z Hessisches Staatstheater Wiesbaden do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego i Philippa Glassa (2 października) oraz Zítra se bude Aleša Březiny i Jiří Nekvasila, przygotowany przez Národní Divadlo z Pragi (5 października).


Wieczór pamięci Zygmunta Mycielskiego odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Muzyki, 1 października 2012 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wystąpią: Stanisława Mikołajczyk-Madej – sopran, Joanna Stachurska – fortepian i Andrzej Szypuła – słowo. Koncertowi towarzyszyć będzie promocja książki Niby – dziennik ostatni 1981 – 1987 Zygmunta Mycielskiego.

Koncert poprzedzi otwarcie wystaw Z życia i twórczości Zygmunta Mycielskiego i 5 lat plenerów malarskich w Wiśniowej - o godz. 17.30 w foyer Filharmonii.

Tego samego dnia, w godz. 11.00 – 15.00 w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się VII Ogólnopolska Sesja Naukowa „Musica Resoviana” zatytułowana Zygmunt Mycielski – życie i twórczość.

Organizatorzy: Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne.


Koncert specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w ramach Chanterelle Festival, odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2012 roku godz. 19.30 w Synagodze Ostrowskiej.

W programie: opery Haendla i arie di bravura przeplatane muzyką dwudziestowieczną, nawiązującą do baroku. Wystąpią: Maria Rozynek – sopran i Orkiestra Kameralna L'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Gość Specjalny - Sławomir Pietras, dyrektor polskich teatrów operowych, publicysta, pedagog, popularyzator muzyki.

Więcej


Laureaci II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelistów i Kontrabasistów zaprezentują się 1 października 2012 roku o godz. 19:00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Marta Kordykiewicz - wiolonczela, Marianna Sikorska - wiolonczela, Ilona Basiak - wiolonczela, Dobrawa Czocher - wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas, Marcin Kusek - wiolonczela (gościnnie) oraz Agnieszka Kozło, Yumi Palleschi, Maria Sterczyńska, Kamil Borkowski – fortepian. W programie: G. F. Händel – Sonata a-moll na kontrabas i fortepian (transkrypcja Koncertu obojowego g-moll HWV 287), H. Fryba – Preludium z Suity w dawnym stylu na kontrabas solo, St. B. PoradowskiKaprys op. 67 nr 1 na kontrabas solo, J. BauerPassacaglia prawie w dawnym stylu na wiolonczelę i fortepian, L. Boccherini – Sonata G-dur G. 15 na 2 wiolonczele, P. A. Locatelli – Sonata D-dur na wiolonczelę i fortepian, D. Szostakowicz – Sonata d-moll op. 40 na wiolonczelę i fortepian (fragmenty) i C. Debussy – Sonata na wiolonczelę i fortepian.


XXI Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 1-7 października 2012 roku.
Festiwal ten jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – wybitnego kompozytora i akordeonisty, mającego duże zasługi głównie dla muzyki akordeonowej. Odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku. Podczas kolejnych edycji prezentowana jest nie tylko muzyka Andrzeja Krzanowskiego. Paleta repertuaru obejmuje wszystkie epoki, są wykonywane również dzieła najnowsze – często młodych kompozytorów. Regularnie organizowane są koncerty dla dzieci i młodzieży oraz konkursy muzyczne. Od roku 2000 odbywają się naprzemiennie w cyklu dwuletnim konkursy akordeonowe im. A. Krzanowskiego – Ogólnopolski i Międzynarodowy, słynące z niezwykle wysokiego poziomu wykonawczego.
W 2012 roku głównym wydarzeniem Festiwalu jest IV Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. Konkurs ten odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównymi organizatorami imprezy są: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mała Akademia Muzyki.

Więcej


Koncert jubileuszowy Janusza Olejniczaka w dniu urodzin odbędzie się 2 października 2012 roku o godz. 19.00 na Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Jubilatowi towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.


Narodowa Akademia Muzyczna im. Antoniny W. Nieżdanowej z Odessy zaprezentuje się w środę, 3 października 2012 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Olena Stakhovska sopran, Gavrilina Alla sopran liryczny, Victor Melnyk tenor liryczny, Ganna Rallo perkusja, Tetiana Semenova fortepian i Kyeong-Yeon Seo fortepian. W programie m.in.: St. Moryto5 pieśni do słów Eliasza Rajzmana, G. Puccini – sceny z opery Cyganeria, F. Chopin – Pieśni [wybór] i N. Rosauro – Koncert na marimbę i fortepian.


W sezonie 2012/13 bywalcy koncertów Młodej Filharmonii stały adres odnajdą przy ul. H. Sienkiewicza 3 w Chorzowie. Chorzowskie Centrum Kultury udziela gościny temu stałemu cyklowi koncertowemu Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w związku z jej remontem.

Pierwsze dwa koncerty odbędą się w środę, 3 października 2012 roku, a kolejne dwa zaplanowano na piątek, 5 października 2012 roku. Na inaugurację cyklu w nowym sezonie wybrano muzykę polską – twórcy narodowej opery Stanisława Moniuszki i najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie, Karola Szymanowskiego. Orkiestrę Symfoniczna w tych koncertach prowadzi Jan Wincenty Hawel, Moniuszkowe arie zaśpiewa bas Paweł Konik. Słowem po muzyce oprowadza Regina Gowarzewska.


VIII Festiwal Wiolonistyczny im. Bronisława Hubermana odbędzie się w dniach 3-16 października 2012 roku w Częstochowie.

Pierwszy koncert Festiwalu będzie miał miejsce w zmodernizowanym gmachu Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona, który w tym dniu zostanie po raz pierwszy otwarty po trwającym kilka lat remoncie. Podczas zaplanowanej na 3 października 2012 roku inauguracji filharmonia otrzyma także imię wielkiego skrzypka Bronisława Hubermana, patrona Festiwalu.

Bronisław Huberman był nie tylko wybitną osobowością muzyczną, ale także zaangażowanym w sprawy społeczne i polityczne intelektualistą o szerokim spektrum zainteresowań. Niestrudzenie szerzył ideę zjednoczonej Europy (zwanej wówczas Paneuropą), z jego inicjatywy powołano do istnienia słynną dziś Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną. Jako uczeń Józefa Joachima koncertował w obecności Johannesa Brahmsa i Antonina Dvoraka, będąc łącznikiem pomiędzy wielką sztuką wiolinistyczną XIX wieku, a światem muzyki pierwszej połowy XX wieku. Spuścizna artystyczna i intelektualna Hubermana plasuje go wśród najbardziej zasłużonych obywateli urodzonych w Polsce u progu XX wieku.

Ósma edycja częstochowskiego Międzynarodowego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana ujawnia w swoim programie wszystkie ważne aspekty zarówno spuścizny Mistrza, jak i osiągnięć wiolinistyki ostatnich lat: występy znakomitych, światowej renomy artystów, promocję młodych skrzypków, otwarcie na rozmaite gatunki muzyczne, jak jazz i folk, przenikania stylistyczne i kulturowe, różnorodność repertuaru.

Więcej


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w Gdyni w dniach 15 września – 14 października 2012 roku. W sześciu kościołach podczas dziewięciu koncertów zabrzmi muzyka w wykonaniu blisko trzystu muzyków z siedmiu krajów.

Usłyszymy muzykę od renesansowej po romantyczną – dobrze znane dzieła Bacha, Händla, Corellego, Mozarta, czy Dworaka, kompozycje unikatowe oraz polskie prawykonania utworów mistrzów minionych epok. Belgijski chór kameralny Psallentes zaprezentuje program związany z liturgicznym świętem Bożego Ciała (16 września), zaginioną muzykę cerkiewną I Rzeczypospolitej wykona ukraiński chór kameralny A' capella Leopolis i zespół puzonów i trąbek barokowych Starck Compagnay pod dyrekcją Tomasza Ślusarczyka(23 września), a Missa Dicit Dominus Matthaeusa Pipelare'a zaprezentuje belgijski zespół Capilla Flamenca (30 września).

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej stawiają sobie za cel prezentację najnowszych dokonań polskich zespołów, chórów i orkiestr, ze szczególnym uwzględnieniem tych, pochodzących z regionu polskiego Wybrzeża. Dlatego podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, zaprezentują się najlepsze pomorskie zespoły- Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Zespół Muzyki Dawnej Capella Gedanensis a także soliści - Danuta Dulska-Mossakowska, Maria Perucka i Roman Perucki. Koncerty festiwalowe odbędą się w sześciu gdyńskich kościołach: św. Andrzeja Boboli na gdyńskim Obłużu, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka, Kościele Garnizonowym MW Matki Boskiej Częstochowskiej, Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w Kościele św. Antoniego.

więcej...


Z okazji 130. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i krytyka muzycznego – Karola Szymanowskiego, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze przygotowała dwa koncerty symfoniczne pt. Fenomen Karola Szymanowskiego.

Pierwszy, który odbędzie się 5 października 2012 roku o godz. 19.00, rozpoczną oczywiście dzieła Karola Szymanowskiego. Etiuda b-moll op. 4 nr 3 w opracowaniu Grzegorza Fitelberga oraz II Koncert skrzypcowy op. 61 – poświęcony przyjacielowi kompozytora, Pawłowi Kochańskiemu. Drugą część koncertu wypełnią utwory Claude Debussy’ego. Popołudnie fauna, najsłynniejsza i najczęściej wykonywana kompozycja orkiestrowa Debussy’ego oraz Morze, na który to utwór składają się trzy połączone w całość szkice symfoniczne. Wystąpią: znany skrzypek Piotr Pławner oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Drugi z koncertów – 12 października 2012 roku o godz. 19.00 - rozpocznie Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego. Następnie usłyszymy Antonína Dvořáka Pieśni biblijne op. 99 w wokalnym wykonaniu Rafała Pawnuka, laureata Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku. Na zakończenie zabrzmi jedno z najwybitniejszych dzieł Karola Szymanowskiego - balet Harnasie. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi Jerzy Swoboda.


Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2012/2013, połączony z uroczystym wręczeniem Maestro Jackowi Kaspszykowi (na zdjęciu) Medalu Elgar Society, odbędzie się w piątek, 5 października 2012 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii we Wrocławiu. W programie – kompozycje Edwarda Elgara - In the South op. 50 (Alassio), Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 i Wariacje „Enigma” op. 36. W roli solisty wystąpi wiolonczelista Leonard Elschenbroich.

Sir Edward Elgar uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich. Jego Pomp and Circumstance Marches zaraz po hymnie God Save the Queen jest najczęściej rozpoznawalnym utworem w Wielkiej Brytanii. Sławę zyskał w 1899 roku, po oszałamiającym sukcesie Wariacji „Enigma”, które dość szybko ogłoszono arcydziełem. Na uwielbienie rodaków zasłużył również serią patriotycznych pieśni skomponowanych podczas I wojny światowej.


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki "PAX ET BONUM PER MUSICAM" odbędzie się w dniach 5-14 października 2012 roku w kościele p.w. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach.

Więcej


VII Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” odbędzie się w Gostyniu w dniach 29 września – 7 października 2012 roku.

Festiwal zainauguruje opera Faust, skomponowana przez Księcia Antoniego Radziwiłła do dramatu Johanna Wolfganga von Goethe. Światowa prapremiera kompozycji odbyła się 1835 roku w Berlinie, kilka lat po śmierci Radziwiłła i Goethego. Warto zaznaczyć, że Faust Radziwiłła był pierwszą w historii muzyczną adaptacją słynnego dramatu. Podczas festiwalu dzieło wykonają soliści, Poznański Chór Kameralny i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

W programie pozostałych trzech koncertów znajdą się kompozycje Józefa Zaidlera, Piotra Niestrawskiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta (30 września 2012), Krzysztofa Pendereckiego i Antona Dvoraka (6 października 2012) oraz Alfonsa Szczerbińskiego (7 października 2012).

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.jozefzeidler.eu


Filharmonia Krakowska zaprasza na bezprecedensowy projekt zatytułowany „Weekend w Filharmonii”, jaki będzie miał miejsce w sobotę, 6 października 2012 roku w godzinach od 17.00 do ok. 24.00.

Projekt obejmuje kilka koncertów kierowanych do różnych grup odbiorców, począwszy od wielbicieli argentyńskiego tanga (koncert kameralny Tango – tradycyjnie i inaczej z udziałem wybitnej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej i bandoneonisty Maxa Bonnaya) czy jazzu (wieczorne Jam session classic znakomitych pianistów jazzowych: Piotra Orzechowskiego – laureata I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition 2011 w Szwajcarii oraz Dominika Wani).

Przedsięwzięcie to nie pomija również bardziej konserwatywnych odbiorców muzyki poważnej – do nich w sposób szczególny kierowany jest monograficzny koncert zatytułowany Beethoven Essentials, podczas którego Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego wykona I Koncert fortepianowy C-dur z laureatem III Międzynarodowego Konkursu im. L. van Beethovena w Bonn – Heinrichem Alpersem w roli solisty oraz Fantazję c-moll op. 67 wykonywana wraz z Chórem FK; czy wreszcie słuchaczy recitali fortepianowych (The World of Piano z młodymi wirtuozami tego instrumentu – Julią Kociuban, Piotrem Różańskin i Piotrem Kosińskim).

Bilet na każdą cząstkę wieczoru kosztuje jedynie 10 zł.


W kolejne niedziele od 2 września do 21 października 2012 roku w śródmiejskich kościołach odbędzie się XIII Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”.

Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

więcej...


XIII Festiwal „Muzyczne Konfrontacje” odbędzie się w dniach 30 września – 21 października 2012 roku. Tegoroczna edycja zapoczątkowuje cykl trzech imprez festiwalowych (od XIII do XV), zaplanowanych na lata 2012-2014 pod wspólnym hasłem tematycznym „Stawisko w muzyce polskiej”.

Zbliżające się rocznice: 85-lecia istnienia Domu na Stawisku oraz 30-lecia funkcjonowania Muzeum skłaniają do podsumowań, a zwłaszcza do podkreślenia szczególnej roli, jaką ów Dom odegrał i odgrywa nadal w polskiej tradycji i kulturze. Szczególne znaczenie muzyki na Stawisku wiąże się z wyjątkową rangą i pozycją, jaką ta sztuka zajmowała w życiu i twórczości obojga Iwaszkiewiczów: „Muzyka jest dla mnie najwyższą ze sztuk […] to prawdziwy język bogów” – pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Poznawanie dzieł literatury muzycznej było dla Anny Iwaszkiewicz pokonywaniem kolejnych stopni wtajemniczenia na drodze ku Absolutowi. Nie powstałoby wiele dzieł muzycznych, związanych bezpośrednio czy pośrednio z Iwaszkiewiczami, z ich Domem, gdyby nie inspirujące oddziaływanie atmosfery tego miejsca, wreszcie – gdyby nie szczególna wrażliwość, różnorodność muzycznych zainteresowań i fascynacji Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów. Kult dzieł Bacha, Chopina i Szymanowskiego, stała obecność na Stawisku wybitnych muzyków, kompozytorów za życia Gospodarzy (na czele z Szymanowskim, Panufnikiem, Lutosławskim, Rubinsteinem) i w czasach funkcjonowania Muzeum (na czele z Góreckim, Kilarem czy Anderszewskim), intensywne życie koncertowe tego miejsca przez 85 lat ugruntowało pozycję Stawiska jako autentycznego ogniska żywej kultury muzycznej.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...