Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach od 1 czerwca do 8 lipca 2012 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) oraz w Poznaniu (kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej) odbędzie się 7. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2012.

Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach. Gospodarzem wydarzenia jest Gmina Komorniki.

Więcej...


Od 20 maja do 30 września 2012 roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach w niedzielne popołudnia, dwukrotnie o godzinie 12.00 i 16.00 występować będą pianiści światowej sławy, profesorowie renomowanych uczelni muzycznych krajowych i zagranicznych, a także laureaci najważniejszych festiwali i konkursów.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są wizytówką Warszawy nieprzerwanie od ponad 60 lat. Każdy koncert gromadzi ponad trzytysięczną widownię, co daje w sezonie ponad 120 tysięcy słuchaczy. Impreza przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów, którzy odwiedzając Polskę, traktują udział w koncertach jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Organizatorami koncertów są Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Harmonogram koncertów – na stronie: www.estrada.com.pl/55


Wernisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984 odbędzie się 25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w galerii ms2 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycję oglądać będzie można do 19 sierpnia.

Wystawa stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostaną filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Wiele z ważnych realizacji dla mariażu muzyki i sztuk wizualnych w Europie Wschodniej już nie istnieje. Rekonstrukcja jego dziejów wymaga zatem również rekonstrukcji prac, które dokonane zostały przy współpracy z artystami i z dbałością o wierność założeniom. Muzeum Sztuki w Łodzi udostępnia zwiedzającym dwie legendarne prace: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauzego i Henryka Morela z 1968 roku.
Punktem wyjścia dla wystawy jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku. Było ono nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki. Nowy model rewolucji naukowo-technologicznej otworzył drogę do środków przeznaczonych na eksperymenty artystyczne w wielu krajach bloku. Warszawskie studio stało się również wzorem dla innych ośrodków, takich jak m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Ponieważ, oprócz działalności autonomicznej, miały służyć również przygotowywaniu ścieżek dźwiękowych na potrzeby kinematografii, były oczywistym miejscem spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Współpraca inżynierów, architektów, artystów i muzyków owocowała również w pionierskich projektach monumentalnych i niezrealizowanych konstrukcji akustycznych, w których projektowaniu brali udział na przykład: Oskar Hansen, Alex Mlynárčik czy Aleksandar Srnec. Te wizjonerskie projekty były również wyrazem wiary w sojusz różnych sztuk przy wsparciu władz poszczególnych państw na wschód od muru berlińskiego. Powstające pod wpływem Johna Cage’a, Fluxusu oraz poezji konkretnej, partytury graficzne były innym wyrazem dążenia do łączenia muzyki ze sztukami wizualnymi. Świadomi estetycznej roli przypadku kompozytorzy śmiało wkraczali w świat happeningu, performansu oraz instalacji dźwiękowych, a ich postawa może być odczytywana również jako ruch o nastawieniu demokratyzującym, który składał w ręce słuchacza i wykonawcy narzędzia do kształtowania utworu muzycznego. Obecne na wystawie prace m.in. Zygmunta Krauzego, Katalin Ladik, Bogusława Schaeffera, czy Milana Grygara stanowią przykłady tej tendencji.


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o godz. 16.00 na Letnie Koncerty na Grochowskiej.

Przeznaczone są one zarówno dla melomanów, jak i osób dopiero oswajających się z muzyką klasyczną. Każdy występ poprzedzą komentarzem m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska. Zaproszeni artyści to wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki klasycznej, laureaci wielu konkursów, w tym I Konkursu Duetów z Fortepianem zorganizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina: Magdalena Bojanowicz, Marta Kowalczyk, Łukasz Chrzęszczyk, Maxima Sitarz, Mischa Kozłowski, Maja Syrnicka, Paweł Cłapiński; uczestniczki ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Maja Włoszczowska i Aleksandra Kuls oraz stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia: Marianna Bednarska, Jennyfer Fouani, Ewa Harasimowicz, Marcin Orliński, Aleksandra Świgut.
Cykl 26 koncertów organizowanych w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie odbywał się w każdą sobotę i niedzielę, tym razem jednak rozpocznie się miesiąc wcześniej - w czerwcu, a zakończy pod koniec sierpnia. W repertuarze dominować będzie muzyka rosyjska, ale nie zabraknie też akcentów polskich, francuskich i niemieckich.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Program Letnich Koncertów na Grochowskiej - na stronie www.sinfoniavarsovia.org  


13. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”otworzy 22 czerwca 2012 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu koncert-preludium w wykonaniu zespołu „Żywiołak”. Podczas wieczoru – przy świetle księżyca, w otoczeniu lasu – przyjrzymy się żywiołom rządzącym dzisiejszym światem. W programie znajdą się utwory z ubiegłorocznej płyty „Żywiołaka”, o prowokacyjnym tytule Globalna wiocha, m.in. energetyczna piosenka Mój miły rolniku, tchnąca spokojem Pieśń słoneczna, oparta na XIII-wiecznym kantyku autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz orientalna kompozycja Istanbul.

W czasie trwania festiwalu, od 30 czerwca do 2 września 2012 roku, odbędzie się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia spędzimy w innej miejscowości. Po inauguracji festiwalu w Wieluniu, w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Radomska do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończymy wielkim finałem w Bełchatowie. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

W programie koncertów znajdą się jazz, klasyka, muzyka filmowa, bałkańska, klezmerska, ludowa, elektroniczna, etno, a nawet… muzyka z popularnych bajek i dobranocek. W zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią wszystkim słuchaczom m.in. Zbigniew Zamachowski z zespołem „Gołębiewski Q Band”, „Wojtek Mazolewski Quintet”, „DesOrient”, „Witold Janiak Trio”, „Tsigunz Fanfara Avantura”, zespół śpiewaczy „Monodia Polska” czy formacja muzyki dawnej „Dancerye”.

ZOBACZ: program festiwalu – plik pdf


IV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach odbywać się będzie od 30 czerwca do 7 lipca 2012 roku w ogrodach pałacowych, na tarasie pałacu oraz w Nowym Domu Sztuki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Pani Anna Komorowska Małżona Prezydenta RP. Organizatorem Festiwalu jest Pałac w Radziejowicach, a współorganizatorem - Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Do najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji należy spektakl operowy Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego. Ciekawostką jest fakt, że libretto, autorstwa Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, powstawało właśnie w Radziejowicach. Ponadto odbędzie się cykl czterech koncertów z udziałem Janusza Olejniczaka, który w 2012 roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia urodzin. A tradycyjnie już, w festiwalową niedzielę organizatorzy zapraszają dzieci do uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanym popołudniu artystycznym.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf


W dniach 15 czerwca - 26 lipca 2012 roku już po raz 22 odbędzie się Festiwal Mozartowski, organizowany przez Warszawską Operę Kameralną.

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.operakameralna.pl


W kolejne niedziele od 1 lipca do 16 września 2012 roku w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Kościoła Św. Anny”. Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". W Archikatedrze Warszawskiej trwają aktualnie prace remontowe, które uniemożliwiły w tym roku organizację koncertów.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów, m.in.: Esteban Elizondo – propagator i odkrywca hiszpańskiej muzyki organowej, badacz i poszukiwacz organów zbudowanych na terenie Kraju Basków i Nawarry; Gail Archer – międzynarodowa koncertująca organistka, jako pierwsza w USA wykonała wszystkie utwory organowe Oliviera Messiaena w 2008r, pełni funkcję organistki Centralnej Synagogi w Nowym Jorku; Stanislav Surin – czołowy słowacki organista wirtuoz, zaangażowany w budowę organów w Katedrze i Filharmonii w Bratysławie, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie w Rużemberoku; Giampaolo Di Rosa – włoski multiinstrumentalista, kompozytor, improwizator i pedagog, posiada olbrzymi repertuar, bierze udział w holenderskim projekcie badawczym "Orgelpark" dotyczącym m.in różnych aspektów improwizacji organowej; Fabrice Pitrois – laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Lyonie w 1982 roku, wybitny francuski wirtuoz gry organowej.

Więcej


Prezydent Miasta Opola i Filharmonia Opolska im. J. Elsnera zapraszają na Koncerty Promenadowe, które odbywać się będą w okresie wakacji w każdą niedzielę lipca i sierpnia.
Koncertom towarzyszy konkurs fotograficzny Moje Muzyczne Lato 2012 z Filharmonią Opolską, organizowany przez Filharmonię Opolską. Celem konkursu jest popularyzacja letnich koncertów w plenerze jako formy spędzania wolnego czasu. Tematyka zdjęć nadsyłanych w konkursie musi nawiązywać do koncertów organizowanych przez Filharmonię Opolską w lipcu i sierpniu 2012 roku na terenie miasta Opola – mogą to być np. ciekawe ujęcia artystów, rodziny, przyjaciół lub znajomych z którymi uczestniczy się w koncercie, pleneru w którym odbywa się koncert. Na zwycięzców konkursu czekają ciekawe nagrody.

Więcej


Parafia p.w. Św. Andrzeja Boboli w Sopocie zaprasza na „Wieczory Muzyczne u Św. Andrzeja Boboli”. Koncerty odbywać się będą w lipcu, sierpniu i wrześniu. Festiwal zainauguruje 1 lipca 2012 roku chór „Cantores Minores Gedanenses” pod dyrekcją Ewy Mazur, który zaśpiewa w trakcie mszy św. o godz.19, a następnie wykona koncert muzyki chóralnej.
Koncerty łączą muzykę z poezją. Wśród wykonawców znajdą się muzycy związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku oraz Państwową Operą Bałtycką.
Patronat nad inicjatywą trójmiejskich muzyków objęli: arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Jacek Karnowski, Prezydent miasta Sopotu.

Więcej


Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html


12. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne „W cieniu Cyprysów” odbędzie się w dniach 2-29 lipca 2012 roku, tradycyjnie na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni symbolicznych cyprysów.

Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Cypryjska, która dnia 1 lipca 2012 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. Podczas festiwalu zabrzmi nie tylko muzyka z Cypru, lecz również krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego - stąd tytuł festiwalu “W cieniu Cyprysów”.

Ideą naczelną wydarzenia jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą mówili goście festiwalu, polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal „Ogrody Muzyczne” to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli po prostu dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

W repertuarze filmowo-operowym 12. Ogrodów znajdą się dzieła Verdiego i Pucciniego, Thodorakisa, których akcja toczy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Będą to: Rigoletto we włoskiej Mantui, nagrodzony w 2011 roku nagrodą Festiwalu Złota Praga oraz Otello, którego akcja rozgrywa się na Cyprze, w reżyserii i pod dyrekcją Herberta von Karajana. Wśród spektakli baletowych na uwagę zasługuje m.in. balet Octopus - objawienie w zakresie tańca/ruchu na tegorocznym festiwalu Złota Praga oraz dwa nadzwyczajne balety Johna Neumeiera: Legenda o Józefie oraz jego najnowszy spektakl Mała Syrenka, oparty na motywach baśni Andersena, zrealizowany przez zespół San Francisco. Prezentację twórczości J. Neumeiera dopełni unikalny z nim wywiad. Program koncertów Festiwalu będzie prezentował kulturę muzyczną kręgu śródziemnomorskiego. Usłyszymy arcydzieła muzyki XX wieku z Francji, Hiszpanii, Włoch, ale też muzykę tradycyjną Cypru czy Libanu.

Wśród gwiazd tegorocznych ogrodów znaleźli się między innymi: Elżbieta Chojnacka - światowej sławy polska klawesynistka, Agata Zubel, Maciej Grzybowski oraz włoski Duo Alterno. Kulminacją i jednocześnie zwieńczeniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert zespołu Capella Mediteranea, który wystąpi na finale 12. Ogrodów Muzycznych w programie Monteverdi – Piazzola.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na "Gdańskie Lato Muzyczne 2012". Na jego program złoży się kilka festiwali oraz liczne koncerty.

W dniach 3 lipca – 24 sierpnia 2012 roku w każdy wtorek i piątek muzyka rozbrzmiewać będzie w Archikatedrze w Oliwie w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wystąpią: Eric Dalest (3 lipca), Roman Perucki i Zbigniew Kruczek (6 lipca), Karstein Askeland (10 lipca), Wacław Golonka (13 lipca), Per Ahlman (17 lipca), Roberto Bonetto (20 lipca), Szilveszter Rostetter i Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (24 lipca), Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Klauzy (27 lipca), Jean-Christophe Geiser (31 lipca), Franz Hauk i Christoph Well (3 sierpnia), Winfried Bönig (7 sierpnia), Giampaolo Di Rosa (10 sierpnia), Julian Gembalski (14 sierpnia), HolgerGehring (17 sierpnia) i Maciej Zakrzewski (21 sierpnia). Festiwal zakończy koncert w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego i Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki.

Dnia 19 lipca rozpocznie się cykl "Chopin nad wodami Motławy". Koncerty odbywać się będą codziennie, do 3 sierpnia w Salonie Gdańskim i na tarasie widokowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Specjalne koncerty zaplanowano z okazji Jarmarku św. Dominika. W Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku wystąpią Roman Perucki i Kwartet skrzypiec 4PM (30 lipca), Douglas Lawrence i Błażej Goliński (5 sierpnia) i Ludmiła Gołub (6 sierpnia), Wacław Golonka (12 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (13 sierpnia), Piotr Michna (19 sierpnia) i Matthias Süß (20 sierpnia). W dniach 7-18 sierpnia koncerty kameralne odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach w ramach cyklu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. Połączone zostaną one z historycznymi prelekcjami prof. Jerzego Sampa. Wystąpią: Bałtycki Kwintet Dęty (7 sierpnia), Amber Brass Quintet (17 sierpnia) i Boreas Ensamble (18 sierpnia). Dnia 11 sierpnia na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach nadzwyczajnego koncertu Solidarity of Arts 2012 zagra Stańko. W dniach od 10, 14, 15 i 16 sierpnia z koncertami wystąpią uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Skrzypcowego Maxima Vengerova, a poprzedzi je nadzwyczajny koncert „Mistrzowskie Interpretacje” w wykonaniu Maxima Vengerova, Marii Włoszczowskiej i Romana Peruckiego w Sali Koncertowej na Ołowiance (8 sierpnia). W dniach 23 i 26 sierpnia odbędą się dwa koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” - pierwszy z nich na estradzie przed Pałacem Opatów w Oliwie z udziałem solistów Opery Ratyzbońskiej i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierownictwem Massimiliano Caldiego, a drugi w gdańskiej Filharmonii w interpretacji Eweliny Szybilskiej (sopran), Łukasza Gaja (tenor) i filharmoników pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Muzyki tradycyjnie można będzie posłuchać nie tylko w Gdańsku, ale także w Stegnie, Jastarni, Żarnowcu i Jastrzębiej Górze. W każdy czwartek o godz. 19.00 od 12 lipca do 16 sierpnia koncerty organowe odbywać się będą w kościele NNMP w Jastarni. Wśród wykonawców znajdą się: Jean-Paul Imbert (12 lipca), Maurizio Conca (19 lipca), Konstanty AndrzejKulka i Roman Perucki (26 lipca), Douglas Lawrence i Elizabeth Anderson (2 sierpnia), German Torre (9 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (16 sierpnia). W dniach od 4 lipca do 25 sierpnia w Kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w ramach festiwalu "Słowo i muzyka u Jezuitów" wystąpią tak uznani artyści, jak Roman Perucki i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego (4 lipca), Jean-Paul Imbert i The Girls' Choir of Kossuth Secondary School Cegléd (11 lipca), Stefano Vagnini i Giorgia Ragni (14 lipca), Giovannimaria Perrucci i Agata Bieńkowska (18 lipca), Roman Perucki i Konstanty Andrzej Kulka (25 lipca), Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (28 lipca), Jean-Christophe Geiser i Kwartet skrzypiec 4PM (1 sierpnia), Douglas Lawrence, Elizabeth Anderson i Błażej Goliński (4 sierpnia), Giampaolo Di Rosa – organy i Dumitru Harea - fletnia Pana (8 sierpnia), Ewa Bąk, Marcin Ciszewski i Danuta Mossakowska-Dulska (11 sierpnia), Harald Gokus i Sebastian Gokus oraz Walter D’Arcangelo i Luca Dragani (15 sierpnia), Bogdan Narloch i Roman Gryń (18 sierpnia), Rabin Symcha Keller (22 sierpnia), Andrzej Chorosiński, Michał Chorosiński i Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (25 sierpnia). Festiwal Organowy zaplanowano również w Kościele Najświętszego Serca Pan Jezusa w Stegnie - w każdą sobotę od 7 lipca do 18 sierpnia.

Gdańskie Lato Muzyczne 2012 zakończy koncert Genesis 2 września w Sali Koncertowej na Ołowiance. Wystąpi Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Yuri’a Bashmeta.

ZOBACZ: program Gdańskiego Lata Muzycznego 2012 – plik pdf


Capella Cracoviensis w ramach Lata 2012 zaprasza na Święto Trąbek czyli koncerty w Parku Kulturowym Kraków Stare Miasto. Dwie trąbki i kotły – klasyczny skład zespołu Alta Cappella, tworzonego przez muzyków Capelli Cracoviensis, a nawiązującego do XVI- i XVII-wiecznych grup miejskich, uświetniających błyskotliwym brzmieniem swych instrumentów wszelkiego rodzaju municypalne uroczystości, a także – jako wirtuozi – często biorących udział w koncertach artystycznych. W takiej też roli usłyszymy Alta Cappella podczas dwóch koncertów w Auli bł. Jakuba w klasztorze franciszkanów (wejście od strony Plant) – we wtorek i czwartek, 3 i 5 lipca 2012 roku o godz. 20. Nie zabraknie atrakcji: najpierw wirtuozowskie, pełne blasku utwory XVIII-wieczne, później pełny cykl „uniwersalnych” Sonat mistrza Bibera.

W sobotę, 7 lipca 2012 roku odbędzie się także pierwsze letnie spotkanie z muzyką rzeczywiście poważną – liturgiczną. Krakowska, czy wręcz wawelska polifonia z początku XVII wieku: m.in. msza Bartłomieja Pękiela, motety Franciszka Liliusa, Sacrae cantiones Annibale Orgasa (kompozytorzy związani z katedrą i kapelą rorantystów), inkrustowane drobiazgami organowymi ze sławnych tabulatur łowickiej i wileńskiej, zabrzmią w wykonaniu Capelli Cracoviensis i Marcina Szelesta w kościele św. Krzyża.


Od 3 lipca do 24 sierpnia 2012 roku, w katedrze oliwskiej, na organach liczących 7876 piszczałek zabrzmi najpiękniejsza muzyka skomponowana na ten instrument – od najstarszych znanych utworów aż po kompozycje współczesne. Wszystko w ramach rozpoczynającego się właśnie 55. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, słynne na cały świat organy to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Ale podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu, miłośnicy muzyki organowej usłyszą znacznie więcej. 6 lipca melomanów czeka światowa premiera 8 preludiów i fug Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na festiwal – wspólnie z twórcą wykona je dyrektor MFMO i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem Das Wohltemperierte Klavier organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.

Równie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy wykona własny utwór Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: Concerto nr 3 na organy i smyczki. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.

Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński.

Więcej


Koncerty 12. edycji Letnich Wieczorów Muzycznych w Dziekance odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2012 roku o godz. 18.00 na Dziedzińcu warszawskiej Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60).

Koncert inauguracyjny, w 150. rocznicę urodzin C. Debussy’ego – 4 lipca 2012 roku.

Więcej


Koncert z cyklu „Lipcowe koncerty w BUW” odbędzie się w środę, 4 lipca 2012 roku o godz. 19:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, Sala nr 316 na trzecim piętrze BUW).

Wiersze Wisławy Szymborskiej usłyszymy w interpretacji Ewy Konstancji Bułhak, jednej z najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Muzycznym kontrapunktem będą utwory Zofii Dowgiałło – kompozytorki i harfistki, a także absolwentki filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W programie znajdą się cztery je kompozycje: Rrrrry-ba na flet i harfę (2011), Autoportret na harfę solo (2010), Martwa natura ze szmerem na flet, obój, klarnet basowy, fagot i akordeon (2012) oraz Warcaby i niepamięć na fortepian i harfę (2012). Wystąpią: Zofia Dowgiałło – harfa, Ewa Liebchen – flet, Urszula Januchta – obój, Michał Górczyński – klarnet basowy, Katarzyna Piotrowska – fagot, Rafał Grząka – akordeon, Michał Piszek – fortepian i Marta Kluczyńska – dyrygent.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne przy wejściu głównym do Biblioteki na godzinę przed koncertem (liczba miejsc ograniczona). Tegoroczne „Lipcowe koncerty w BUW” organizowane są przez Biuro Promocji UW i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddziałem Muzeum Narodowego oraz Fundacją Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na kolejną edycję cyklu zatytułowanego Letnie Koncerty Ratuszowe. Atrakcyjny repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy studentów i pedagogów sprawiły, że postrzegane są one jako ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej miasta.

Koncerty – wzorem ubiegłych lat – odbywać się będą w każdą środę miesiąca lipca i sierpnia, czyli 4, 11, 18 i 25 lipca oraz 1, 8, 15, 22 i 29 sierpnia 2012 roku. Miejsce i godzina koncertu niezmiennie te same: Sala Renesansowa Ratusza Poznańskiego, godz. 17.00 (wyjątek stawi 15.08. – ze względu na święto koncert rozpocznie się o godz. 16.00).

Więcej


W środę, 4 lipca 2012 roku w Jastrzębiej Górze, w kościele pw. świ. Ignacego Loyoli, odbędzie się inauguracja VII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Podczas trzyczęściowego koncertu usłyszeć będzie można najciekawsze pozycje współczesnej muzyki organowej oraz chóralnej – utwory Daniela Knaggsa, Krzysztofa Pendereckiego i Zbigniewa Kruczka w wykonaniu Romana Peruckiego i Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis" pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Jak co roku, zaproszenie organizatorów do udziału w festiwalu przyjęli utytułowani artyści z Polski i Świata. Tegoroczną edycję uświetnią wykonawcy z Niemiec, Mołdawii, Włoch, Szwajcarii, a nawet Australii. Dnia 11 lipca wystąpi Jean-Paul Imbert (Francja) z towarzyszeniem węgierskiego chóru dziewczęcego The Girl’s Choir of Kossuth Lajos Secondary School, dwa tygodnie później zagrają Roman Perucki i Konstanty Andrzej Kulka, a w ostatnią sobotę lipca odbędzie się koncert organowy z towarzyszeniem młodzieżowego chóru z Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku, składającego się z ponad 100 młodych śpiewaków.

Festiwal zakończy 25 sierpnia występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki, której w roli recytatora towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński.

Na wszystkie koncerty – wstęp wolny.

Więcej


Utwory Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead zabrzmią podczas tegorocznej edycji festiwalu Open'er.

Kompozycje Pendereckiego: Ofiarom Hiroszimy – tren i Polymorphia oraz Greenwooda: Popcorn Superhet Receiver i 48 Responses to Polymorphia wykona Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia w czwartek, 5 lipca 2012 roku na lotnisku wojskowym w gdyńskich Babich Dołach.

Do pierwszego spotkania tych muzycznych znakomitości doszło w 2011 roku we Wrocławiu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Następnie zarejestrowano materiał na album, który ukazał się w marcu 2012 nakładem wytwórni Nonesuch. Heineken Open'er będzie jedyną prezentacją tego projektu w ostatecznej formie w Polsce.

Festiwal Open'er odbędzie się w 2012 roku w dniach 4-7 lipca na lotnisku wojskowym w gdyńskich Babich Dołach. Wśród jego gwiazd znajdą się m.in.: Björk, Justice, Bon Iver i Mumford & Sons.
Więcej o festiwalu - na stronie: www.opener.pl