polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Festiwal Polskich Akademii Muzycznych odbędzie się w dniach 1-6 maja 2012 roku w Centrum Promocji Kultury w Warszawie (ul. Podskarbińska 2). Wykonawcami koncertów będą najlepsi studenci z Katedr Fortepianu i Wokalistyki ośrodków akademickich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Bydgoszczy, rekomendowani przez swoich profesorów-mistrzów takich, jak: Jerzy Godziszewski, Małgorzata Grela, Iwona Hossa, Andrzej Jasiński, Urszula Kryger, Bogdan Makala, Agnieszka Monasterska, Włodzimierz Obidowicz, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappe, Andrzej Tatarski, Stefan Wojtas.

Organizatorzy stawiają sobie za cel promowanie młodych, utalentowanych artystów polskich, dla których akceptacja publiczności będzie ważnym impulsem do dalszego rozwoju. Pierwsza edycja Festiwalu, o zasięgu ogólnopolskim, pozwoli na wymianę doświadczeń, poznanie odmiennych metod nauczania oraz scalenie środowiska muzycznego przed integracją z europejskimi uczelniami. Naturalną konsekwencją obecnego projektu będzie zapowiadany w 2013 roku Festiwal Europejskich Akademii Muzycznych.

Organizatorami Festiwalu są Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie i Wydawnictwo ARKADY.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W dniach 28 kwietnia - 13 maja 2012 roku w Operze Nova w Bydgoszczy odbędzie się XIX Bydgoski Festiwal Operowy. Zainauguruje go premiera Rusałki Antonina Dvořáka, której realizacji podjęła się Kristina Wuss, niemiecka reżyserka młodego pokolenia, dramaturg i producent.

Bydgoska publiczność miała już okazję poznać kunszt reżyserski Kristiny Wuss oglądając jej utytułowany spektakl, operę Alcina w wykonaniu Łotewskiej Opery Narodowej na VI Bydgoskim Festiwalu Operowym w 1999 roku. W zamyśle Kristiny Wuss i Mariusza Napierały - autora scenografii i kostiumów do Rusałki, scenografia odwoływać się będzie do realnych obiektów architektonicznych Bydgoszczy. W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz rzeki Brdy - przy starych śluzach, na słynnym moście w sercu miasta - Rusałka rozpoczyna swój subtelny dialog z dalekim księżycem. W tej lirycznej baśni dla widzów od 8 do 80 roku życia, z podwodnym światem, z miejskim życiem, z balem, podczas którego przewijać się będą rozpoznawalne symbole miasta, na widzów oczekują zaskakujące niespodzianki... Na scenie pojawi się imponujących rozmiarów wierna replika mostu znajdującego się w sąsiedztwie Opery Nova, odtworzonego według dokumentacji konserwatora zabytków (o wymiarach 27 m długi / 3,70 m wysoki / 2,5 m szeroki). Nie zabraknie i innych elementów scenograficznych, rozpoznawalnych dla bydgoszczan, odnoszących do tematu przewodniego wody: fontanny ze Starego Rynku, secesyjnych domów na "pływającej wysepce"... Dodatkowo wiele sfilmowanych obrazów miasta pojawi się na projekcjach multimedialnych.

Wśród pozostałych spektakli festiwalowych znajdą się: opera Madame Curie Elżbiety Sikory Opery Bałtyckiej w Gdańsku (1 maja 2012), balet Święto wiosny Igora Strawińskiego Polskiego Baletu Narodowego (3 maja 2012), Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu (6 maja 2012), musical Wonderful Town Leonarda Bernsteina Teatru Muzycznego w Łodzi (8 maja 2012), gala gwiazd opery barokowej w wykonaniu Simone Kermes (sopran) i zespołu „La Folia” z Niemiec (11 maja 2012) oraz opera Kniaź Igor Aleksandra Borodina przygotowana przez zespół Nowaja Opera- Teatr Operowy im. Jewgenija Kołobowa w Moskwie (13 maja 2012).

Festiwalowi towarzyszyć będzie V Operowe Forum Młodych, czyli spektakle kameralne w wykonaniu studentów Akademii Muzycznych, "kino operowe", czyli projekcje DVD na dużym ekranie (z oferty Universal Music Polska) oraz wystawa "Legendy czeskich zamkówi palaców" z Czeskiego Centrum w Warszawie.

więcej...


W pierwszym tygodniu maja Częstochowa stanie się miejscem dialogu międzykulturowego. Ponad 800 wykonawców z 13 krajów świata uczestniczyć będzie w 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, największym wydarzeniu muzycznym Śląska. W pięknych wnętrzach zabytkowych częstochowskich kościołów rozbrzmiewać będzie muzyka różnych religii, epok i stylów.

We wtorek, 1 maja 2012 roku w Bazylice Jasnogórskiej swoje 80-lecie obchodzić będzie Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas koncertu, w którym wystąpi 300 wykonawców; połączone chóry Polskiej Federacji „Pueri Cantores” i Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej zabrzmią: Bogurodzica, Angelus i Exodus. Koncert poprzedzi otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej Kilarowi, autorstwa Zdzisława Sowińskiego.

Wieczorem, o godz. 21.00, w Kościele Najświętszego Imienia Maryi spotkanie z muzyką sakralną wykonywaną na niezwykłych instrumentach. Austriacki duet Wiener Glasharmonika otworzy przed słuchaczami świat szklanych dźwięków granych na harmonice szklanej i verrofonie. To nie koniec propozycji z udziałem nietypowego instrumentarium. Kolejny koncert został przygotowany z myślą o wielbicielach fletni Pana, na której zagra mołdawski wirtuoz Stefan Negura, któremu towarzyszyć będzie Traffic Strings Quintet z Rumunii.

Tegoroczny festiwal to muzyczne święto z udziałem gwiazd: Akademie für Alte Musik Berlin (4 maja, Kościół Seminaryjny), Głównego Kantora Synagogi w Wiedniu Shmuela Barzilai (2 maja, Kościół Ewangelicko-Augsburski) i wreszcie – słynnego zespołu „Gregorian”. Jego historia sięga lat 90. XX wieku – kiedy to twórca zespołu Frank Peterson, pasjonat średniowiecznych klasztorów i tworzonej w ich murach muzyki, rozpoczął pracę nad zrealizowaniem swej wizji harmonicznego połączenia muzyki popularnej i chorału gregoriańskiego. Efektem była płyta Masters of Chant – Chapter I, łącząca te dwa gatunki muzyczne. Rezultat był imponujący – album zdobył tytuł platynowej płyty w Portugalii i złotej w sześciu innych europejskich krajach. Kolejne dziewięć albumów CD to następne platynowe płyty i trasy koncertowe po całej Europie i Ameryce. W Częstochowie wystąpią 5 maja w Hali „Polonia“. W programie nie zabraknie muzyki cerkiewnej. Cosmic Voices from Bułgaria, którego koncert zaplanowano 5 maja o 21.00 w częstochowskiej cerkwi, to jeden z najbardziej znanych bułgarskich chórów, który swym niezwykłym brzmieniem od lat czaruje słuchaczy na całym świecie. Zespół tworzy 18 głosów kobiecych, starannie wyselekcjonowanych w licznych przesłuchaniach prowadzonych w różnych regionach Bułgarii.

Koncert finałowy organizatorzy poświęcają zmarłemu 21 września 2011 roku twórcy festiwalu "Gaude Mater" – Krzysztofowi Pośpiechowi, pierwszemu dyrektorowi częstochowskiego projektu. Zabrzmi Requiem W. A. Mozarta w wersji liturgicznej. Części zmienne liturgii, których nie ma w partyturze Mozarta, wypełni chorał gregoriański z mszy żałobnej. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, schola gregoriańska oraz soliści.

Festiwal poprzedzi projekt skierowany do młodych odbiorców – Etno*c, podczas którego zostaną zaprezentowane trzy kultury: egipska, lapońska i katalońska.

Więcej


Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html


Szósty Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 3-5 maja 2012 roku.

Więcej


Koncert muzyki Wojciecha Kilara (na zdjęciu) w roku jego 80. urodzin w wykonaniu artystów Tetaru Wielkiego w Łodzi odbędzie się 3 maja 2012 roku o godz. 20.30 w Archikatedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi (ul. Piotrkowska 265).

W programie: Bogurodzica, Missa Pro Pace oraz Victoria. Wystąpią: Monika Cichocka – sopran, Agnieszka Makówka – mezzosopran, Mirosław Niewiadomski – tenor i Grzegorz Szostak – bas oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

Koncert uświetni obchody 221. rocznicy powstania Konstytucji 3 Maja. Wstęp wolny.


Uroczysty koncert symfoniczny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego odbędzie się w czwartek, 3 maja 2012 roku o godz. 19.30 w Katedrze Opolskiej. W wykonaniu Filharmoników Opolskich pod batutą Bartosza Żurakowskiego zabrzmi najbardziej „polska” z symfonii w literaturze muzycznej – Symfonia h-moll "Polonia" op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego.

Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę zwykł mawiać kompozytor. Odzwierciedlenie tych słów bez trudu można odnaleźć w jego dziełach. Ignacy Jan Paderewski nazywany był największym z największych, mistrzem, królem pianistów, czarodziejem klawiatury… Większość życia spędził za granicą, gdzie odniósł niebywały sukces. W Stanach Zjednoczonych zasłynął nie tylko jako wirtuoz, lecz również dzięki usilnym działaniom na rzecz niepodległości Polski. Otrzymał tytuł „Doktor honoris causa” dziesięciu uniwersytetów w Europie i Ameryce. Symfonię h-moll Ignacy Jan Paderewski skomponował z okazji 40-lecia powstania styczniowego. Utwór wyróżnia mistrzostwo instrumentacji i różnorodność barw orkiestry.

Wstęp na koncert – wolny.


Dnia 3 maja 2012 roku o godz. 16:00 na Rynku w łódzkiej Manufakturze (ul. Drewnowska 58) odbędzie się niezwykły koncert na 100 saksofonów, towarzyszący II Międzynarodowemu Konkursowi Saksofonowemu.

SaxFest 2012 rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa do 4 maja 2012 roku. Organizatorem konkursu jest Jacek Delong - autor książki My, saksofon wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania wstęp wolny.

Szczegółowy program - na stronie: http://www.amuz.lodz.pl


Drugi cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowany Wiosna z Chopinem, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, rozpocznie się końcem kwietnia 2012 roku. W ramach cyklu w Muzeum Chopina w Warszawie i w Żelazowej Woli odbędą się spotkania autorskie, koncerty i wiele innych imprez.

Seria wyjątkowych spotkań autorskich zaplanowana została w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina:
20 kwietnia 2012 o godz. 16.00 – promocja książki Fredericka Niecksa Fryderyk Chopin jako człowiek i muzyk i recital fortepianowy Marka Brachy.
26 kwietnia 2012 o godz. 16.00 – promocja książki Chopin w krytyce muzycznej (do I wojny światowej). Antologia pod red. prof. Ireny Poniatowskiej i recital fortepianowy Joanny Różewskiej.

W dniu 6 maja 2012 roku odbędzie się Otwarcie Sezonu Letniego w Żelazowej Woli. O godz. 12.00 z recitalem fortepianowym wystąpi Paweł Wakarecy. Po nim, o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem Żelazowa Wola. Forma i rytmy w fotografiach Adama Kaczkowskiego i promocja albumu Żelazowa Wola. Fotografie 1956-1975 Adama Kaczkowskiego, zaś o godz. 15.00 odbędzie się drugi recital fortepianowy w wykonaniu Stanisława Drzewieckiego. Dodatkową atrakcją będą warsztaty fotograficzne dla dzieci.

W ramach Wiosny z Chopinem Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje także II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla dzieci i młodzieży do lat 17, który odbędzie się 25 maja.

Zaś w niedzielę, 3 czerwca organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami do Żalazowej Woli na doroczny, trzeci już, Dzień Dziecka w Żelazowej Woli, którego motywem przewodnim będą listy młodego Fryderyka. Jak co roku na najmłodszych czekać będą atrakcje przygotowane przez Instytut Chopina, m.in. gra terenowa, warsztaty malarskie, muzyczne i rzeźbiarskie, konkursy z nagrodami.

Więcej informacji – na stronie: www.wiosnazchopinem.pl

Patronat medialny nad cyklem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


60. Sesja Musica Moderna odbędzie się w Łodzi w dniach 16 kwietnia - 8 maja 2012 roku.

Jubileuszową sesję zainaugurują młodzi wykonawcy, którzy przedstawią m.in. utwory młodych kompozytorów – studentów klas kompozycji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wzrastające zainteresowanie studentów prezentacją własnych kompozycji oraz wykonawstwem nowej muzyki spowodowało, iż odbędą się dwa koncerty – MŁODZI KOMPOZYTORZY, MŁODZI WYKONAWCY. W koncertach sesji będą również zaprezentowane dokonania artystyczne kompozytorów i wykonawców – nauczycieli akademickich łódzkiej uczelni. Ofertę programową sesji wzbogaci Koncert Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej oraz wykład dr hab. Olgi Hans.

Podczas wiosennej edycji tradycyjnie organizatorzy zapraszają do Łęczycy na koncert muzyki chóralnej. Gośćmi sesji będą młodzi muzycy grający w zespołach: Warsaw Con-Temporary Ensemble oraz Tutam Saxophone Quartet. Finał sesji stanowi koncert kompozytorski Marcina Stańczyka, zorganizowany przy współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, który odbędzie się w ramach cyklicznych prezentacji muzyki współczesnej – contem.ucha.

więcej...


W dniach 6-26 maja 2012 roku w na Zamku w Mosznej, małej opolskiej wiosce, już po raz dwudziesty ósmy odbędą się koncerty z cyklu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Kierownikiem artystycznym jest Zbigniew Pawlicki, a wykonawcami koncertów będą tak znani polscy artyści, jak Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, czy zespół „Il Canto”.

Więcej


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata odbędzie się po raz czwarty w dniach od 7 do 13 maja 2012 roku. W programie polska muzyka tradycyjna w wykonaniu świetnych kapel wiejskich z Opoczyńskiego, Rzeszowskiego, Lubelskiego.

Wśród zaproszonych gwiazd znajdą się: Tomasz Stańko, który w koncercie "Kujawy" (Teatr Wielki) skomentuje na trąbce starodawne pieśni, zaś Janusz Olejniczak zagra mazurki Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego. Przybędą goście z Luizjany, z Niemiec, ze Szwecji, z Estonii. Festiwal otworzy koncert Artura Dutkiewicza, promujący jego nową płytę Mazurki. Posłuchamy polskich tańców ze środkowoeuropejskich kodeksów i tabulatur XVII wieku, a także utworów kompozytorów współczesnych w ich premierowych wykonaniach.

Koncertom, jak co roku towarzyszyć będą warsztaty instrumentalne, wokalne i taneczne. W sobotę, 12 maja organizatorzy zapraszają na kolorowe Targowisko Instrumentów przed Skwerem na Krakowskim Przedmieściu i najbardziej żywiołowy moment festiwalu - Noc Tańca, podczas której do tańca zagrają goście i uczestnicy festiwalu. Na zakończenie - 13 maja - dla najmłodszych zaplanowano Małe Mazurki w Fundacji 100 Pociech.

Szczegółowy program – na stronie: www.festivalmazurki.pl


„Teksty wyryte na tabliczkach preinkaskiego Peru sprzed 6 tys. lat opisują dziesiątą planetę naszego Układu Słonecznego zlokalizowaną za Plutonem. Określają ją jako planetę kolizji. Gliniane tablice Sumerów z tego samego okresu nazywają dziesiątą planetę – Nibiru, wskazując, że jej orbita jest idealnym kołem. Dla ludzi współczesnych dziesiąta planeta pozostaje ciągle w sferze spekulacji i legend…” – tak genezę swojej kompozycji Nibiru przedstawia łódzki kompozytor, Marcin Stańczyk (na zdjęciu). Utwór ten otrzymał II nagrodę podczas ubiegłorocznej 15. edycji konkursu Salvatore Martirano Award organizowanego przez Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek, 8 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu monograficznego Marcina Stańczyka obok Nibiru (2009) usłyszymy m.in. Analessi Rotte (2008) oraz Three Afterimages (2008/2009).


Capella Cracoviensis zaprasza na Wielką Majówkę - cykl koncertów eksplorujących możliwości orkiestry smyczkowej CC, także w połączeniu z chórem. Koncerty odbędą się w trzy kolejne czwartki – 10, 17 i 24 maja 2012 roku w auli bł. Jakuba w klasztorze OO. Franciszkanów w Krakowie (przy ul. Franciszkańskiej).

Program pierwszego z nich, zatytułowanego fin de siècle, wypełnią kompozycje Schuberta, Weberna i Karłowicza (Serenada). Orkiestrę poprowadzi wybitny skrzypek Alessandro Moccia, gościnny koncertmistrz CC, na co dzień koncertmistrz L'Orchestre des Champs Elysées Phillippe'a Herreweghe. Tydzień później usłyszymy Missa brevis G-dur i Ave Verum Mozarta oraz Salve Regina Haydna w wykonaniu chóru i orkiestry CC pod kierownictwem Jana Tomasza Adamusa. Bohaterem trzeciego koncertu będzie Vivaldi, którego koncerty zagra Alberto Stevanin - koncertmistrz, a zarazem solista Capelli.


Koncert kompozytorski Eunho Changa odbędzie się w czwartek, 10 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie: Sanjo I na skrzypce solo (wyk. Sunyoon Won), Sanjo VI na sopran solo (wyk. Łucja Szablewska), Sanjo III na wiolonczelę solo (wyk. Adam Kręgielewski), Sanjo IV na flet solo (wyk. Ewa Liebchen) i Sanjo V na organy solo (wyk. Dariusz Przybylski).

Sanjo jest formą tradycyjnej muzyki koreańskiej, a charakteryzuje się wykorzystaniem tylko jednego instrumentu melodycznego, któremu może towarzyszyć instrument perkusyjny. W tak intymnym kontakcie z instrumentem solowym mają krystalizować się melodia i rytm. W cyklu utworów na instrumenty solowe Sanjo chciałbym zaprezentować własne widzenie tradycyjnej muzyki mojego kraju używając współczesnych środków kompozytorskich oraz instrumentów zachodnich, które w moim zamyśle imitować będą instrumenty koreańskie za sprawą użycia odpowiednich technik wykonawczych. - wyjaśnia kompozytor. - Cykl Sanjo jest ciągle otwarty, w planach są kolejne ogniwa na akordeon oraz perkusję.

Więcej


W piątek, 11 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpi znany wiolonczelista Dominik Połoński. Artysta wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod batutą Jerzego Swobody wykona dedykowany mu Koncert wiolonczelowy na prawą rękę Olgi Hans.

Program koncertu dopełni Suita baletowa "Dziadek do orzechów" Czajkowskiego oraz La valse i Bolero Ravela.


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza od 11 do 15 maja 2012 roku na pierwsze Europejskie Dni Operowe (European Opera Days).

W ramach projektu odbędą się spektakle operowe: Madama Butterfly Pucciniego w wykonaniu Teatru w Koszycach na Słowacji, Livietta et Tracollo Pergolesiego w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej, koncertowe wykonanie opery La serva padrona Pergolesiego przez śpiewaków z Czech z towarzyszeniem kwartetu Prima Vista oraz baletowe widowisko interaktywne dla dzieci Kot w butach Pawłowskiego w wykonaniu zespołu Opery Śląskiej.

Przedstawieniom towarzyszyć będą akcje edukacyjne (lekcja baletowa dla młodego melomana oraz wprowadzenie do opery). W programie Europejskich Dni Operowych znajdą się również retransmisje spektakli operowych oraz baletowych: Carmen – retransmisja z Covent Garden w Londynie, Tribute to Pavarotti – retransmisja koncertu z Jordanii (wystąpią Angela Gheorghiu, José Carreras, Plácido Domingo, Andrea Boccelli, Sting i Zucchero), Giselle – retransmisja z Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Lucrezia Borgia – retransmisja z English National Opera w Londynie. Na zakończenie Europejskich Dni Operowych prawdziwa gratka zarówno dla melomanów, jak i „niewtajemniczonych”: udział - po raz pierwszy w Nowym Sączu - w bezpośredniej transmisji na żywo baletu Romeo i Julia do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza w choreografii Sashy Waltz z National Opera de Paris.

Na spektakle oraz projekcje filmowe realizowane w sali im. Lipińskiego, lekcję baletową oraz wprowadzenie do opery Madame Butterfly wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w kasie MCK SOKÓŁ począwszy od dnia 25 kwietnia do wyczerpania wolnych miejsc. Na wszystkie inne wydarzenia - wstęp wolny. Uwaga: w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych pokaz mody operowej w dniu 11 maja odbędzie się w sali multimedialnej, natomiast plenerowe spektakle w dniu 12 maja odbędą się w sali im. Romana Sichrawy.


Podbiła publiczność i jurorów siedmiu wielkich międzynarodowych konkursów i podczas występów m.in.: w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego i nowojorskim Lincoln Center, w kopenhaskiej Tivoli i Filharmonii Berlińskiej, barcelońskim Palau de Musica czy w Purcell Room w Londynie. W piątek, 11 maja 2012 roku Jadwiga Kotnowska (na zdjęciu) ponownie wystąpi z filharmonikami śląskimi w koncercie, który nie bez kozery nazwano więc Wieczorem z fletową czarodziejką. Czarować będzie polskim prawykonaniem Koncertu na flet i orkiestrę op. 39, jednego z najczęściej wykonywanych i nagrywanych kompozytorów amerykańskich, Lowella Liebermanna, nominowanego do Grammy w kategorii: współczesny kompozytor muzyki poważnej.

Na dyrygenckim podium stanie Jan Wincenty Hawel, który symfoników poprowadzi również w najsłynniejszym dziele Felixa Mendelssohna, skomponowanej przez zaledwie 19-latka uwerturze do Snu nocy letniej oraz w równie wielce przez publiczność lubianych – Planetach Gustava Holsta. Do wykonania tego ostatniego dzieła włączą się przygotowane przez Jarosława Wolanina artystki Chóru Filharmonii Śląskiej.

Koncert odbędzie się o godz. 19.00 w sali widowiskowej przy ul. Pszczyńskiej 6, Katowice-Giszowiec.


VII Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna na Kazimierzu odbędą się w dniach 11-19 maja 2012 roku.

Więcej


W dniach 11-18 maja 2012 roku w Jeleniej Górze odbędzie się XXI Festiwal Muzyki Wiedeńskiej – najstarszy festiwal, organizowany przez Filharmonię Dolnośląską.

Wiedeń kojarzy się muzycznie najczęściej z walcem, z operetką, z szampańską zabawą. Wiedeń to wiedeńscy klasycy, muzyka największego formatu. To właśnie jest charakterystyczne dla Wiednia, że łączy dzieła kosmicznego wręcz wymiaru, jak Requiem Mozarta, z operetkami Lehara. Gdzieś pośrodku zmieścić można wspaniałą kameralistykę, która także rozpina się pomiędzy zabawą, towarzyszeniem przy uroczystej kolacji, a dramatycznym ujęciem ludzkiego losu. Te trzy nurty są obecne w Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej niemal od początku, podczas każdej kolejnej edycji.

Więcej