Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 29 maja – 3 czerwca 2012 roku we Wrocławiu już po raz czwarty odbędzie się Leo Festiwal. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, wykonawcy koncertów "będą budować mosty między różnymi dziedzinami sztuki, a także między pokoleniami. (...) coraz silniejsze są nasze związki z Wrocławiem i coraz chętniej czerpiemy z jego dziedzictwa, m.in. organizując koncerty w historycznych wnętrzach". - podkreśla Ernst Kovacic, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Mówimy o „dźwięku” słów, „rytmie” wersetów, wyrażając w ten sposób ścisłe połączenie poezji z muzyką – w Mediatece zespoły kameralne Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum zagrają muzykę do wierszy Wisławy Szymborskiej czytanych przez Grażynę Wolszczak. Orkiestra da również koncert w przepięknie odnowionym wnętrzu wrocławskiej synagogi. Pierwszą jego część stanowić będą Metamorfozy Richarda Straussa, utwór ukazujący ponury i straszny świat zniszczeń wojennych. Druga będzie protestem przeciw śmierci i rozpadowi – usłyszymy Shalom austriackiego kompozytora Wernera Pirchnera oraz Divertimento Béli Bartóka z całą jego żywiołową witalnością.

Podczas programu „Taniec” niewielki zespół przedstawi przy akompaniamencie instrumentalistów skróconą historię tej sztuki – od tańców staropolskich, poprzez wiedeńskie i południowoamerykańskie, aż po współczesny breakdance. Do par prezentujących sztukę tańca będą mogli dołączyć chętni uczestnicy programu.

Od momentu powstania Leo Festiwalu istotnym jego elementem była współpraca z dziećmi i koncerty dla nich przeznaczone. W tym roku przedstawione zostaną czarujące i znane opowieści: Piotruś i wilk Sergiusza Prokofiewa oraz Historia Babara, małego słonia Francisa Poulenca, których narratorem będzie Radosław Pazura. Program zakończy Suita dla niegrzecznych dzieci Andrzeja Borzyma w wykonaniu chórów – „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej – prowadzonych przez Małgorzatę Podzielny, przy akompaniamencie Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html


24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się od 26 maja do 3 czerwca 2012 roku.

Tegoroczny przegląd twórczości kompozytorów krakowskich dowodzi, jak bardzo dla środowiska muzycznego ten festiwal jest potrzebny. Zaskakuje tak znacząca liczba zgłoszonych utworów do prawykonania światowego głównie kompozytorów młodych i najmłodszych. Biorąc jeszcze pod uwagę debiut krakowski zespołu młodych muzyków GLYPTOS ENSEMBLE oraz koncerty CAGE IN MEMORIAM i WARSZTAT Katedry Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie, maraton zespołów i 48 młodych wykonawców – organizatorzy pragną dowieść, że dominantą tegorocznego programu jest muzyka młodych kompozytorów wykonywana przez równie młodych wykonawców.

Ponadto krakowskie środowisko muzyczne obchodzić będzie jubileusz 85. urodzin Juliusza Łuciuka, znakomitego krakowskiego twórcy muzyki sakralnej, który zwieńczył swoją pracę kompozytorską monumentalnym tryptykiem oratoryjnym do tekstu Tryptyku Rzymskiego Bł. Jana Pawła II. Jego pieśni wykona wspaniały sopran - Bożena Harasimowicz, a utwory chóralne ceniony we Włoszech chór "Coro Della Virgola" z Pescary pod kierunkiem maestra Pasquale Veleno oraz Akademicki Chór "Organum" z solistką Izabelą Matułą.

Czekają nas atrakcyjne koncerty: recital organowy Arkadiusza Bialica, z udziałem Katarzyny Oleś-Blacha, występ waltornisty Wojciecha Kamionki, recital cymbalisty słowackiego Michala Pal'ko w bronowickiej Rydlówce czy koncert muzyki słowackiej w wykonaniu cenionego CRACOW DUO. Muzykologię reprezentować będzie prof. L'ubomir Chalupka z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, prezentując swoja pracę o awangardzie w muzyce słowackiej oraz Maria Ewa Sołtys, która przedstawi najnowszą książkę o swoim dziadku i ojcu, lwowskiej dynastii kompozytorów Sołtysów. Gościa ze Lwowa powita Chór "Organum" hymnem Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa.

Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich popularnie zwany festiwalem kompozytorów krakowskich, obecny jest wśród wydarzeń wysokiej kultury Krakowa nieprzerwanie od 1989 roku. Jego zadaniem jest prezentacja najnowszej twórczości kompozytorów szkoły krakowskiej, od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji. Podstawą koncepcji programowej jest ukazanie nurtów i przemian w muzyce światowej, a rozwijaną od wielu lat specjalizacją obok podstawowej - promocji muzyki polskiej, przedstawianie twórców z krajów regionu, z Ukrainy, Białorusi, Słowacji i innych.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i autorem koncepcji programowej jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, prezes Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich.

Więcej...


W dniach od 27 maja do 3 czerwca 2012 roku w Warszawie odbywać się będzie XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Wśród wykonawców tegorocznej edycji Festiwalu znajdują się m.in. Frederic Ledroit, Chór Kameralny Katedry Królewieckiej z Kaliningradu, Affabre i Poznański Chór Chłopięcy. W programie m.in: oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla oraz improwizacje, muzyka cerkiewna i Męka Pańska w śpiewach gregoriańskich i ambrozjańskich. Podczas Festiwalu nastąpi wręczenie Jackowi Sykulskiemu SREBRNEJ PISZCZAŁKI – nagrody Prymasa Polski.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i imprez tego typu w świecie, powstał w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Pomyślana jednorazowo impreza przekształciła się w coroczny festiwal, który na trwałe wpisał się do kalendarza życia muzycznego Warszawy i Polski. Podstawowym jego zadaniem jest prezentacja twórczości muzycznej, związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. W warszawskich świątyniach wykonywana jest muzyka religijna w aspekcie historycznym i formalnym. Szczególnie ciekawie wypada promocja muzyki polskiej w bezpośredniej konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej (cykl „Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego”, renesans twórczości legendarnego organisty Katedry Warszawskiej - Mieczysława Surzyńskiego, popularyzacja polskich tabulatur organowych).
Patronat nad Festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Prymas Polski przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę - Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.
Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny.

Więcej...


Dziesiąty Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica" odbędzie się w dniach 26 maja – 3 czerwca 2012 roku w Kościele Ojców Franciszkanów w Gdyni (ul. Ujejskiego 40, Wzgórze św. Maksymiliana).

Więcej...


W piątek, 1 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy podczas koncertu z cyklu Wielcy Artyści w Filharmonii wystąpi znakomity dyrygent - Maestro Jerzy Maksymiuk. Pod jego batutą zabrzmi monumentalna Symfonia h-moll "Polonia" op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego.


W dniach od 1 czerwca do 8 lipca 2012 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) oraz w Poznaniu (kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej) odbędzie się 7. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2012.
Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach. Gospodarzem wydarzenia jest Gmina Komorniki.

Więcej


Z okazji Dnia dziecka w Filharmonii Śląskiej w piątek, 1 czerwca 2012 roku dwukrotnie - o godz. 10.00 i 12.00 wykonana zostanie baśń muzyczna Ptak Ugui współczesnego kompozytora Piotra Mossa.

Baśń muzyczna Ptak Ugui  została tak skomponowana, by przybliżyć skład i brzmienie orkiestry symfonicznej oraz rolę, jaką w niej pełnią poszczególne grupy instrumentów. Pretekstem wspólnej zabawy jest historia dyrygenta, który porzuca swoją orkiestrę i udaje się na poszukiwanie cudownego ptaka Ugui. W tytułowego bohatera wcieli się znany aktor Artur Barciś, orkiestrę symfoniczną poprowadzi znakomity dyrygent Bogdan Olędzki, zaś słowem w koncert wprowadzi Regina Gowarzewska.


W dniach 1-3 czerwca 2012 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego.

Tworząc festiwal organizatorzy nawiązali do dwu koncertów, jakie Henryk Wieniawski dał w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) w latach 1855 i 1857. Tegoroczna edycja to spotkania z muzyką klasyczną, wykonywaną w zabytkowych przestrzeniach uzdrowiska.

Podczas koncertów wystąpi m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu z dyrygentem Jerzym Koskiem i Tomaszem Bugajem oraz skrzypkami Piotrem Pławnerem i Mariuszem Patyrą, a także śpiewaczka Joanna Klisowska z akompaniamentem Mirosława Feldgebla w recitalu pieśni córki Henryka – Heleny Wieniawskiej.

Oprócz koncertów odbędzie się wykład muzykologa prof. Marka Dyżewskiego.


Wernisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984 odbędzie się 25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w galerii ms2 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycję oglądać będzie można do 19 sierpnia.

Wystawa stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostaną filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Wiele z ważnych realizacji dla mariażu muzyki i sztuk wizualnych w Europie Wschodniej już nie istnieje. Rekonstrukcja jego dziejów wymaga zatem również rekonstrukcji prac, które dokonane zostały przy współpracy z artystami i z dbałością o wierność założeniom. Muzeum Sztuki w Łodzi udostępnia zwiedzającym dwie legendarne prace: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauzego i Henryka Morela z 1968 roku.
Punktem wyjścia dla wystawy jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku. Było ono nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki. Nowy model rewolucji naukowo-technologicznej otworzył drogę do środków przeznaczonych na eksperymenty artystyczne w wielu krajach bloku. Warszawskie studio stało się również wzorem dla innych ośrodków, takich jak m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Ponieważ, oprócz działalności autonomicznej, miały służyć również przygotowywaniu ścieżek dźwiękowych na potrzeby kinematografii, były oczywistym miejscem spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Współpraca inżynierów, architektów, artystów i muzyków owocowała również w pionierskich projektach monumentalnych i niezrealizowanych konstrukcji akustycznych, w których projektowaniu brali udział na przykład: Oskar Hansen, Alex Mlynárčik czy Aleksandar Srnec. Te wizjonerskie projekty były również wyrazem wiary w sojusz różnych sztuk przy wsparciu władz poszczególnych państw na wschód od muru berlińskiego. Powstające pod wpływem Johna Cage’a, Fluxusu oraz poezji konkretnej, partytury graficzne były innym wyrazem dążenia do łączenia muzyki ze sztukami wizualnymi. Świadomi estetycznej roli przypadku kompozytorzy śmiało wkraczali w świat happeningu, performansu oraz instalacji dźwiękowych, a ich postawa może być odczytywana również jako ruch o nastawieniu demokratyzującym, który składał w ręce słuchacza i wykonawcy narzędzia do kształtowania utworu muzycznego. Obecne na wystawie prace m.in. Zygmunta Krauzego, Katalin Ladik, Bogusława Schaeffera, czy Milana Grygara stanowią przykłady tej tendencji.


Jubileuszowy XV Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się w Łodzi w dniach 1-3 czerwca 2012 roku. Festiwal, na którym od kilkunastu lat prezentowana jest twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, tym razem poświęcony będzie twórczości Stanisława Syrewicza. Artysta znany jest dziś przede wszystkim jako autor muzyki filmowej – napisał muzykę do tak znanych filmów i seriali, jak Dom nad rozlewiskiem, Nora, Miłość na wybiegu czy Testosteron. Sławę przyniosła mu również muzyka do piosenki pop To nie ja, z którą w 1994 roku Edyta Górniak zajęła II miejsce w konkursie Eurowizji.

W programie festiwalu znajdą się spotkania z twórcami, projekcje filmów z muzyką Kompozytora, warsztaty kompozytorskie, a przede wszystkim koncerty prezentujące dorobek bohatera tegorocznej edycji festiwalu. Wezmą w nich udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Krzysztofa Herdzina i wykonawcy tacy jak m.in. Małgorzata Walewska, Monika Borzym, Katarzyna Łaska, Ewa Konstancja Bułhak czy Andrzej Lampert.

Program Festiwalu – na stronie: www.stowarzyszeniesmok.pl/?p=292


Uroczyste koncerty z okazji 130. rocznicy urodzin i 75. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego oraz 50. rocznicy nadania Filharmonii Krakowskiej imienia kompozytora odbędą się w dniach 1 i 2 czerwca 2012 roku w Sali Filharmonii w Krakowie, z udziałem obu zespołów - Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą ich szefa - Pawła Przytockiego.

W związku z tyloma związanymi z osobą patrona Filharmonii uroczystościami, repertuar obu wieczorów w dużej mierze prezentuje jego twórczość. Pierwszą część koncertów wypełnią bowiem Pieśni kurpiowskie op. 58 na chór a cappella oraz w orkiestracji Grzegorza Fitelberga - pozycja o tyle ważna w dorobku Szymanowskiego, iż łączy w sobie autentyzm folkloru z nowoczesną techniką kompozytorską; oraz IV Symfonia koncertująca op. 60, pisana przez Szymanowskiego dla siebie jako utwór na pianistyczne tournee, wkrótce jeden z jego najczęściej grywanych utworów. W charakterze solisty wystapi znakomity pianista Piotr Paleczny.

W drugiej zaś części koncertów usłyszymy Pietruszkę Igora Strawińskiego - burleskę w 4 obrazach. Warto zaznaczyć, że prawykonanie tego jednego z najważniejszych dzieł muzyki XX wieku odbyło się dokładnie 101 lat temu w Théâtre du Chatelet w Paryżu, gdzie nie dalej jak w ubiegłym roku zespoły Filharmonii Krakowskiej miały zaszczyt wystąpić podczas nadzwyczajnej gali koncertowej poprzedzającej objęcie przez Rzeczpospolitą Polską Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


Dnia 2 czerwca 2012 roku w siedzibie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, w ramach rezydencji kompozytorskiej, podczas koncertu na zakończenie sezonu 2011/2012 odbędzie się prawykonanie utworu Foksal 13 na orkiestrę smyczkową Przemysława Zycha. Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Maciej Żółtowski.


Studenci wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wystawią na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Sen nocy letniej Benjamina Brittena. Spektakle operowe odbędą się 25 i 30 maja oraz 2 i 12 czerwca 2012 roku. Dyrygent - Marta Kluczyńska, reżyseria i scenografia - Beata Redo-Dobber, przygotowanie solistów - Ryszard Karczykowski i Ella Susmanek.


2/3 czerwca 2012 - Nocą Kultury „Lublin - Brama Wschodu”.

Noc Kultury to najważniejsza noc w życiu Lublina, niepowtarzalna manifestacja jego kultury i sztuki. Ten innowacyjny społecznie projekt daje wszystkim instytucjom kulturalnym, stowarzyszeniom, fundacjom, artystom profesjonalnym i amatorom możliwość zaprezentowania swojej działalności przed kilkudziesięciotysięczną widownią. W czasie tej specjalnej Nocy wstęp na wydarzenia jest bezpłatny a przestrzenią działań artystycznych staje się całe miasto, wraz z jego instytucjami, ulicami, placami, parkami i skwerami.

Tegoroczną edycję Nocy Kultury organizatorzy opatrzyli hasłem „Lublin – Brama Wschodu”, zapraszając do jej współtworzenia artystów z Ukrainy. W tym roku lubelska Noc Kultury jest także częścią szerszego projektu: Europejskiego Stadionu Kultury, zainicjowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. To polsko-ukraiński program współpracy kulturalnej i społecznej, realizowany z okazji EURO 2012, którego ideą jest prezentacja potencjału kulturowo-społecznego Polski i Ukrainy, wyróżniającego nasze kraje na tle Europy.

W programie tej wyjątkowej Nocy znalazło się kilkaset wydarzeń: koncertów, spektakli teatralnych, tanecznych, kuglarskich i kabaretowych, performances, happeningów, wystaw w galeriach i w przestrzeniach miejskich, projekcji filmowych, spotkań literackich, debat. Nie zabrakło również zwiedzania zabytków, specjalnych programów dla dzieci oraz innych, spontanicznych, improwizowanych akcji artystycznych i społecznych.

Więcej


Dnia 3 czerwca 2012 roku odbędzie się już po raz trzeci Dzień Dziecka w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Jak co roku na najmłodszych będą czekały niezliczone atrakcje przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, m.in. gra terenowa, warsztaty malarskie, muzyczne, rzeźbiarskie, zaskakujące konkursy i wiele innych. W tym roku motywem przewodnim Dnia Dziecka będą listy młodego Fryderyka. Spacerując po parku dzieci będą miały okazję do spotkania z małym Fryckiem i jego rodzicami. Basen, w którym na co dzień jest woda, w Dniu Dziecka będzie wypełniony poduszkami, odbędą się w nim spotkania z autorami chopinowskich książek dla dzieci. Wszystkie dzieci zostaną obdarowane prezentami m.in. najnowszą publikacja Instytutu Chopina Frycek w Szafarni, zawierającą płytę z listami Frycka z Szafarni czytanymi przez Zbigniewa Zamachowskiego.

Dla osób z dziećmi - wstęp wolny.

Dzień Dziecka w Żelazowej Woli organizowany jest w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych zatytułowanego Wiosna z Chopinem, nad którym patronat medialny objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zaprasza na Galę Finałową - ostatni koncert III edycji Wawer Music Festival w niedzielę, 3 czerwca 2012 roku o godz. 17:30 do Pałacu Businessman Institute w Warszawie (przy ul.Trakt Lubelski 40a). Muzyczną i artystyczną ozdobą wieczoru powadzonego przez popularnego Waldemara Malickiego, twórcę Filharmonii Dowcipu, będzie kwartet smyczkowy „Obsession” oraz artysta z Bieszczad – klarnecista Tomasz Sowa. Gościem honorowym wieczoru będzie prof. Tomasz Hryniewiecki – ordynator kliniki kardiologicznej w Aninie.

Na ścianach foyer podziwiać będziemy dzieła jednego z najwybitniejszych współczesnych portrecistów polskich - Ryszarda Kalamarza.

W kończącym się III sezonie festiwalowym publiczność wawerska miała okazję podziwiać Wojciecha Mrozka (klarnet) w „Tańcach świata”, Vadima Brodskiego (skrzypce) i Grupę „MoCarta”. Mogła uczestniczyć w musicalu amerykańskim „Siostrunie”, usłyszeć najwybitniejszego, obok Marsalisa, trębacza świata – Garego Guthmana, zachwycić się „Lwami Fortepianu”- młodymi laureatami „Złotych Parnasów” z Forum Pianistycznego w Sanoku”, uhonorować rocznicę śmierci Tatiany Shebanowej i Fryderyka Chopina, delektować się sztuką wykonawczą wiecznie młodego Wiesława Ochmana, a z prof. Urszulą Bartkiewicz odbyć podróż po historii muzyki w koncercie „Od Barok-a do Rock-a”. W ramach Wawer Music Festiwal wystąpiło 27 niezwykłych gości honorowych reprezentujących różne dziedziny sztuki, medycyny, biznesu, polityki i nauki. Oryginalność każdego wieczoru z odmiennym spojrzeniem na muzykę klasyczną dopełniały wystawy prac malarskich, gobelinów, grafiki, rzeźby czy też …. żywych papug z hodowli Ryszarda Okrzei.
Wawer Music Festival to projekt, który obok Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych w ramach East Warsaw Music Festival i działalności Sinfonii Varsovii coraz skuteczniej promuje muzykę klasyczną na prawobrzeżnej Warszawie.


Koncerty w ramach nowego, warszawskiego cyklu „Koło Muzyki Dawnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prezentuje” odbędą się w dniach 27 maja oraz 3 i 24 czerwca 2012 roku (niedziele), w Kościele Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 na Ursynowie. Uznane zespoły specjalizujące się w interpretacji muzyki dawnej prezentować będą muzykę od średniowiecza do baroku.

27 maja zespół La Tempesta wykona oratoria pochodzące z siedemnastowiecznych Włoch, Francji i Anglii, w tym arcydzieło Giacomo Carissimiego Historia di Jephte. 3 czerwca usłyszymy średniowieczne utwory z Codex Vaticano Rossi oraz kompozycje Francesco Landiniego w wykonaniu zespołu Sabionetta. 24 czerwca zabrzmi francuska muzyka instrumentalna późnego baroku, w tym słynna L'Apothéose de Lully, w interpretacji zespołu Le Passioni dell'Anima.

Cykl zorganizowany został przez Koło Muzyki Dawnej działające przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przy finansowej pomocy Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz we współpracy z ZAW STOART.
Początek wszystkich koncertów o godzinie 19.00, wstęp wolny.


Od 20 maja do 30 września 2012 roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach w niedzielne popołudnia, dwukrotnie o godzinie 12.00 i 16.00 występować będą pianiści światowej sławy, profesorowie renomowanych uczelni muzycznych krajowych i zagranicznych, a także laureaci najważniejszych festiwali i konkursów.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są wizytówką Warszawy nieprzerwanie od ponad 60 lat. Każdy koncert gromadzi ponad trzytysięczną widownię, co daje w sezonie ponad 120 tysięcy słuchaczy. Impreza przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów, którzy odwiedzając Polskę, traktują udział w koncertach jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Organizatorami koncertów są Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Harmonogram koncertów – na stronie: www.estrada.com.pl/55


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o godz. 16.00 na Letnie Koncerty na Grochowskiej.

Przeznaczone są one zarówno dla melomanów, jak i osób dopiero oswajających się z muzyką klasyczną. Każdy występ poprzedzą komentarzem m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska. Zaproszeni artyści to wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki klasycznej, laureaci wielu konkursów, w tym I Konkursu Duetów z Fortepianem zorganizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina: Magdalena Bojanowicz, Marta Kowalczyk, Łukasz Chrzęszczyk, Maxima Sitarz, Mischa Kozłowski, Maja Syrnicka, Paweł Cłapiński; uczestniczki ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Maja Włoszczowska i Aleksandra Kuls oraz stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia: Marianna Bednarska, Jennyfer Fouani, Ewa Harasimowicz, Marcin Orliński, Aleksandra Świgut.
Cykl 26 koncertów organizowanych w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie odbywał się w każdą sobotę i niedzielę, tym razem jednak rozpocznie się miesiąc wcześniej - w czerwcu, a zakończy pod koniec sierpnia. W repertuarze dominować będzie muzyka rosyjska, ale nie zabraknie też akcentów polskich, francuskich i niemieckich
Inauguracja Letnich Koncertów na Grochowskiej nastąpi w niedzielę, 3 czerwca 2012 roku o godz. 16.00. Wystąpi Lutosławski Quartet, a w programie znajdą się utwory Michała Lorenca, Karola Szymanowskiego i Dymitra Szostakowicza.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Program Letnich Koncertów na Grochowskiej - na stronie www.sinfoniavarsovia.org  


Koncert muzyki polskiej z okazji Dnia Dziecka zatytułowny Młodzi Muzycy - Młodym Melomanom pod patronatem Związku Kompozytorów Polskich odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca 2012 roku o godz. 16.00 w Sali Portretowej Galerii Porczyńskich w Warszawie. Wystąpią – w roli solistów: A. Bucholc, A. Głodek, Z. Kiniorska, J. Mazurkiewicz, O. Moraczewski, G. Sęk-Mastej, A. Szlenda oraz Orkiestra Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego pod dyrekcją Ewy Marchwickiej.

W programie: Koncert dla młodzieży nr 2 na fortepian i orkiestrę Sławomira Czarneckiego, Krzesany na orkiestrę smyczkową Romana Maciejewskiego, Canzona na orkiestrę smyczkową i Mały koncert fortepianowy C-dur Romualda Twardowskiego, Preludia Edwarda Sielickiego oraz utwory uczniów szkoły - Piotra Aleksandrowa, Adama Łukawskiego, Jakuba Montewki, Marcina Oszczyka, Jana Widlarza.

Wstęp wolny.


Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki, Instytut Muzyki i Tańca oraz Zamek Królewski w Warszawie zapraszają na uroczysty koncert w 140. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki – w poniedziałek, 4 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystąpią: Urszula Cuvellier – sopran, Rafał Bartmiński – tenor, David Leszczyński – fortepian, Robert Marat – fortepian i Tomasz Strahl – wiolonczela. Prowadzenie koncertu - Tadeusz Deszkiewicz. W programie pieśni Stanisława Moniuszki w tłumaczeniu Alfreda des Essarts oraz arie i pieśni do tekstów oryginalnych.


W dniu 5 czerwca 2012 roku o godzinie 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się polsko-belgijski koncert w wykonaniu wybitnego, belgijskiego pianisty - Liebrechta Vanbeckevoorta (na zdjęciu) i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Hermana Engelsa. W programie: Gioacchino Rossini - Uwertura do opery „Wilhelm Tell”, Wolfgang Amadeus Mozart - Koncert fortepianowy nr 23 A-Dur KV 488, August De Boeck - Dahomanian Rhapsody, Janusz Bielecki – Rozkochanie, Zaspokojenie i Fantazja oraz Edvard Grieg - I Suita „Peer Gynt” op.46.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Bielecki Art.

Więcej


Najsłynniejsze dzieło operowe Haendla - Juliusz Cezar - wystawione zostanie 6 czerwca 2012 roku w ramach prestiżowego cyklu „Opera Rara”. Dzieło wykona Capella Cracoviensis pod batutą swego szefa, Jana Tomasza Adamusa. W przedstawieniu wezmą udział śpiewacy z pierwszych scen i estrad Europy, m.in. Sonia Prina, Maria Grazia Schiavo, Marina de Liso i David Hansen.


Utwory kameralne Fryderyka Chopina i Andrzeja Panufnika zabrzmią w wykonaniu Poznańskiego Tria Fortepianowego w środę, 6 czerwca 2012 roku o godz. 18.00 w Salonie Muzycznym – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Willi Wśród Róż przy al. Wielkopolskiej 11 w Poznaniu.

Organizatorami koncertu są Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Wstęp wolny


Dwudziesty „Chanterelle Festival 2012” odbędzie się w trzech odsłonach: wiosną - 19-20 i 25-26 maja, latem - 9-10 czerwca oraz jesienią - 1 października i 17 listopada. Mottem tegorocznej, jubileuszowej edycji są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: “…inne światy i inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura”. Koncerty i spotkania odbywać się będą w Ostrowie Wielkopolskim, Lewkowie i Gołuchowie.

Festiwal rozpoczną dwa koncerty „wstępne” – Prolog Śpiewy Polskich Świątyń w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis i Wiosenne Preludium Opowieści instrumentów - koncert dla dzieci, rodziców i dziadków, połączony z baśniami, opowieściami, warsztatami i wierszami. Właściwa inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce 25 maja w Ostrowie Wielkopolskim; utwory Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Claude’a Goudimela, Heinricha Schuetz i Jana Sebastiana Bacha wykona Kameralny Zespół Wokalny „Il Canto”. Dzień później pieśni sefardyjskie w stylu orientalnym zaprezentuje Anna Riveiro z zespołem, a wielobarwny „misz masz” tradycji muzycznych Europy z wpływami jazzu - polsko-ukraińska grupa Čači Vorba.

Czerwcowe koncerty w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie wypełni kameralistyka: muzyka XVII-wiecznych ulic hiszpańskich i dworów włoskich w interpretacji Juliety Gonzalez de Springer – sopran i Anny Wiktorii Swobody - lutnia, teorba, gitara barokowa, world music zespołu Vołosi oraz kwartety Władysława Żeleńskiego w wykonaniu Four Strings Quartet.
Jubileuszową edycję Festiwalu zakończy koncert z okazji Światowego Dnia Muzyki w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (1 października) i XXX Salon Muzyczny Jadwigi Jankielewicz Z historią w tle (17 listopada).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...


W środę, 23 maja 2012 roku w Szczecinie rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy. W programie wykłady, warsztaty, koncerty, prawykonania utworów Janusza Stalmierskiego, Alicji Gronau, Joanny Stępalskiej i Tomasza Śpiewaka. Festiwal potrwa do 16 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy jest jedyną tego typu imprezą w Polsce promującą saksofon jako instrument klasyczny. Festiwal służy zarówno melomanom, którzy mogą usłyszeć saksofon w muzyce poważnej, jak również młodym saksofonistom, którzy mają okazję wystąpić na scenie obok uznanych artystów.
- Impreza stanowi bardzo dobrą okazję do prezentacji najnowszej twórczości saksofonowej kompozytorów polskich i zagranicznych - mówi dr Dariusz Samól, pomysłodawca i współtwórca Festiwalu. - Festiwal promuje także kulturę polską za granicą. Dzięki dbałości o włączanie literatury polskiej do programów festiwalowych wzbudzamy zainteresowanie nią zaproszonych zagranicznych artystów, którzy chętnie włączają poznane w Szczecinie dzieła do swoich repertuarów koncertowych i propagują muzykę polską w świecie.

Więcej...


Koncert na zakończenie sezonu 2011/12 w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się w sobotę, 9 czerwca 2012 roku o godz. 18.00.

„Byłbym zadowolony, gdyby wpadło mi na myśl jako główny temat to, co jemu przelatuje przez głowę tylko tak, mimochodem” – mawiał o inwencji twórczej Antonína Dvořáka Johannes Brahms. IX Symfonia e-moll op. 95 czeskiego kompozytora powstała w czasie jego pobytu w Nowym Jorku – wielonarodowej i wielorasowej metropolii tętniącej życiem, która jednocześnie fascynowała i przerażała artystę. „Sprawia mi ogromnie dużo radości i będzie się zasadniczo różnić od moich poprzednich symfonii. Ano, każdy kto ma nosa, musi wyczuć wpływ Ameryki. Z Nowego Świata» – to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata…” pisał Dvořák o swym utworze. Dzieło to daje wyraz szczerym, bezpośrednim uczuciom i nastrojom, jakim podlegał twórca w trakcie pobytu na amerykańskiej ziemi, oszołomieniu „wielkim światem” jakiego doznał przybysz z Pragi. W symfonii zespolił on muzycznego ducha Ameryki ze słowiańską melodyką. Do dziś dzieło to należy do najbardziej popularnych i lubianych kompozycji Dvořáka.
Gwiazdą wieczoru będzie rosyjski skrzypek – dyrektor artystyczny Lithuanian Chamber Orchestra, koncertujący z Vienna Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra czy Orchestre de Chambre de Lausanne – Siergiej Krylov (na zdjęciu). W jego wykonaniu usłyszymy I i II Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa. Pierwszy z koncertów powstawał w latach 1915-1917. W trakcie komponowania partii instrumentu solowego Prokofiew konsultował się z polskim skrzypkiem Pawłem Kochańskim, który miał być wykonawcą dzieła podczas premiery planowanej na rok 1917. Niestety rewolucja w Rosji pokrzyżowała zamierzenia artystów. Pierwsze wykonanie odbyło się pięć lat później w Paryżu, jednak w tym czasie kompozytor stracił już kontakt z polskim skrzypkiem. Pojawił się wówczas problem związany z wyborem nowego solisty. Z różnych względów nieosiągalni byli dla niego inni znakomici instrumentaliści tacy, jak Bronisław Hubermann czy Nathan Milstein. Ostatecznie wybór padł na nieznanego wówczas koncertmistrza orkiestry prowadzonej przez Siergieja Koussevitzky’ego – Marcela Darrieuxa. Koncert zakończył się wielkim sukcesem. Premiera II Koncertu skrzypcowego odbyła się w 1935 roku w Madrycie. Do wyboru solisty zainspirowało kompozytora pierwsze wykonanie jego Sonaty na dwoje skrzypiec. Duet stanowili wówczas Robert Soetens i Samuel Dushkin. Dla Dushkina Koncert skrzypcowy został już napisany przez Igora Strawińskiego, w związku z tym Prokofiew postanowił uczynić to samo dla Soetensa. Podczas tournée koncertowego kompozytor wspominał: „Liczba miejsc, w których pisałem Koncert pokazuje rodzaj koczowniczego trybu życia, jaki wówczas prowadziłem. Główny temat pierwszej części został napisany w Paryżu, pierwszy temat drugiej części w Voronezh [w Rosji], orkiestrację ukończyłem w Baku, a premiera odbyła się w Madrycie”.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi znakomity młody włoski dyrygent, laureat wielu konkursów – Francesco Angelico.


W sobotę, 9 czerwca 2012 roku o godzinie 20.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się spotkanie z twórcami inscenizacji opery Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Inscenizacja opery została wydana na początku tego roku w wersji DVD przez Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W wydawnictwie wykorzystano nagrania zrealizowane podczas prób i spektakli z udziałem publiczności w dniach 28 i 29 listopada 2009 roku. Premiera przedstawienia na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod muzycznym kierownictwem Łukasza Borowicza odbyła się w 23 maja 2009 roku.

W spotkaniu wezmą udział wykonawcy: Olga Pasiecznik – Eurydyka i Wojciech Gierlach – Orfeusz, a ze strony twórców inscenizacji: Łukasz Borowicz - kierownictwo muzyczne, Mariusz Treliński – reżyser, Boris Kudlička – scenograf, Kasia Adamik – reżyseria telewizyjna, Tomasz Wygoda – choreograf i Bogdan Gola - kierownik chóru. Spotkanie poprowadzi Tomasz Cyz z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Spotkanie poprzedzi recital Olgi Pasiecznik, który odbędzie się o godzinie 18.00 w Salach Redutowych w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Przy fortepianie zasiądzie Maciej Grzybowski. Na program wieczoru złożą się pieśni m.in. Szymanowskiego, Starwińskiego, Ravela.


Dnia 10 czerwca 2012 roku rusza nowy pomysł na muzykę klasyczną w Warszawie. Koncerty promocyjne najciekawszych płyt wydawnictwa DUX (w dorobku 46 statuetek Fryderyk) to propozycja zarówno dla melomanów, jak i wszystkich amatorów luźnego, klubowego ambiente. Najlepsi wykonawcy polskiej sceny muzycznej gościć będą po raz pierwszy w klubie artystycznym Lokal Użytkowy na warszawskiej Starówce w ramach sceny Lokal Na Poważnie. Projekcje multimedialne, taniec współczesny i działania improwizatorskie ożywią koncerty tworząc niezwykłą atmosferę DUX IN CLUB.

Premierowy koncert odbędzie się 10 czerwca o godz. 20.00. Wystąpi Neo Quartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce, Paweł Kapica - II skrzypce, Michał Markiewicz – altówka i Krzysztof Pawłowski – wiolonczela. W programie „muzyka świeża” polskich kompozytorów: Transparent na kwartet smyczkowy i taśmę Marka Czerniewicza, Impresje na kwartet smyczkowy Agnieszki Stuglińskiej, IX Kwartet smyczkowy Aleksandra Kościowa oraz prawykonanie specjalnej dedykacji dla DUX IN CLUB - Think of one Michała Markiewicza.

NeoQuartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Chang). W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka współczesna. Utwór ten został wydany także na płycie zrealizowanej z okazji jubileuszu 60- lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
W styczniu 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny Floral Fairy Hosokawy, aż po minimalistyczny Streepjes Janssena. Dwa spośród pięciu nagranych utworów to kompozycje dedykowane zespołowi (Stulgińska, Czerniewicz). Płyta NeoQuartet spotkała się z dużym uznaniem odbiorców, zespół został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii debiut fonograficzny roku, jak również „Sztorm Roku” organizowany przez „Gazetę Wyborczą”, otrzymał także nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej - najbardziej prestiżowej nagrody w regionie pomorskim przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Podczas koncertu rozlosowanych zostanie 5 płyt „Neo Quartet” (DUX 0809).

Patronat medialny nad cyklem DUX IN CLUB objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Podczas koncertu w niedzielę, 10 czerwca 2012 roku o godz. 18.00 w Filharmonii we Wrocławiu w wykonaniu Chóru Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny zabrzmią chóralne utwory XX-wiecznych kompozytorów polskich, których inspiracją były ludowe podania o miłości: Tryptyk wielkopolski i Suita kaszubska Andrzeja Koszewskiego, Pięć pieśni kurpiowskich op. 75 Henryka Mikołaja Góreckiego, Sobótkowe śpiewki Kazimierza Serockiego, Suita warmińska Romualda Twardowskiego, Trzy baby Juliusza Łuciuka, Wesele sieradzkie Karola M. Prosnaka, Pragną ocki Stanisława Wiechowicza i Zbójnicki J. Sykulskiego.


Dnia 10 czerwca 2012 roku w Sali Koncertowej MDK Giszowiec w Katowicach odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka kameralna na Śląsku", którego ideą jest przedstawianie programu ciekawego i różnorodnego – złożonego z utworów znanych i mniej znanych, pisanych na Śląsku i w innych miejscach Polski i świata, współczesnych i dawnych z kanonu muzyki "klasycznej" – w wykonaniu znakomitych kameralistów z regionu.

W niedzielę usłyszymy: Kwintet na fortepian i instrumenty dęte Es-dur KV 452 W.A. Mozarta, Sonatę na róg i fortepian Wojciecha Kilara, Sonatinę na obój, klarnet i fagot Michała Spisaka oraz Suite pour Trio d'anches Aleksandra Tansmana. Wystąpią: Krakowskie Trio stroikowe (Marek Mleczko - obój, Roman Widaszek - klarnet, Paweł Solecki - fagot), Tadeusz Tomaszewski – róg, Monika Gardoń – fortepian i Joanna Domańska – fortepian.

Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich Oddział Katowice, Miejski Dom Kultury "Giszowiec", Agencja Artystyczna "Appassionato". Zrealizowano ze środków Urzędu Miasta Katowice.


W niedzielę, 10 czerwca 2012 roku wzdłuż ulicy Mokotowskiej w Warszawie odbędą się koncerty balkonowe.

Podróż muzyczna zacznie się przy Mokotowskiej 58 już o godzinie 17.30 a skończy o 22.00. Koncerty wykonywane zostaną przez 14 muzyków. Będzie można posłuchać muzyków w duetach, którzy do tej pory nie występowali ze sobą. Wśród nich znajdą się: DJ Lenar, Hubert Zemler, Maćko Korba, Paweł Szamburski, Macio Moretti, Dominik Bukowski, Jerzy Rogiewicz, Tomek Duda, Weber, Patryk Zakrocki, Bartłomiej Tyciński oraz Olga Mysłowska, Radek Duda i Piotr Zabrodzki.

Koncerty organizowane są w ramach projektu Uśmiech Warszawy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Publicznej Passengers. Ta symboliczna nazwa projektu odnosi się do układu ulic Mokotowska, Bracka, Zgoda, reliktu traktu Mokotów – Ujazdów – Grzybów z początku XVIII wieku – jednej z najciekawszych struktur urbanistycznych Warszawy, która uległa zatarciu poprzez chaotyczne planowanie przestrzeni miejskiej. Obecnie Fundacja In Situ – organizator cyklu - poprzez liczne działania chciałaby wyeksponować szlak biegnący od Pól Mokotowskich do pl. Grzybowskiego, by w dalszej perspektywie przekształcić go w ciąg spacerowy skupiający kulturalną i niekomercyjną aktywność Śródmieścia. Trakt stanowi układ ulic, który po przekręceniu mapy, raz dostrzeżony, staje się oczywisty i utrwala w pamięci na zawsze jako „Uśmiech Warszawy”.


Jak słuchać dzisiaj opery W. A. Mozarta? Jak powstaje inscenizacja spektaklu? Skąd realizatorzy czerpią inspiracje? W jaki sposób nakreślają ludzkie portrety, prawdziwość charakterów?

Dnia 11 czerwca 2012 roku o godzinie 16.00 w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z cyklu Inspiracje pt. Wesele Figara W. A. Mozarta. Portret czy zwierciadło?. W dyskusji z udziałem publiczności moderowanej przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz („Dziennik Polski”) wezmą udział: Laco Adamik (reżyser), Tomasz Tokarczyk (kierownik muzyczny) i Barbara Kędzierska (scenograf, kostiumograf).


Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza 13 czerwca 2012 roku o godz. 20:00 na wyjątkowy koncert zespołu Voice Band ze specjalnym udziałem Anity Lipnickiej, połączony z prezentacją najnowszej publikacji Muzeum pt. Śpiewnik dawnej Warszawy. Całość poprowadzi Artur Andrus. Koncert odbędzie się w Sali pod Liberatorem (Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79).

W pierwszej części koncertu znajdą się utwory z najnowszej płyty zespołu Voice Band pt. W siódmym niebie (wyd. EMI Music Poland), której premiera miała miejsce 3 kwietnia 2012 roku, a w drugiej nastąpi prezentacja najnowszego wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego – Śpiewnika dawnej Warszawy oraz wspólne wykonanie znanych warszawskich szlagierów, znajdujących się w śpiewniku, wraz ze słuchaczami.

Płyta W siodmym niebie zawiera nowe aranżacje utworów autorstwa takich znakomitości, jak Julian Tuwim, Marian Hemar, Henryk Wars czy Zdzisław Gozdawa. Trzon grupy Voice Band stanowią: Tomasz Warmijak (1 tenor), Arek Lipnicki (2 tenor), Grzegorz Żołyniak (baryton), Piotr Widlarz (bas) oraz Wacław Turek (akordeon). Arek Lipnicki, założyciel zespołu, do współpracy nad debiutancką płytą zespołu zaprosił swoją siostrę Anitę, wokalistkę znaną z projektów solo, Lipnicka & Porter, Varius Manx oraz innych gości, m.in. Krzysztofa Polińskiego (perkusja), Pawła Pańtę (kontrabas), a nawet Johna Portera, który dał swój gitarowy popis w piosence Złota Pantera.

Repertuar oraz klimat prezentowany na płycie doskonale wpisuje się w charakter nowej publikacji Muzeum Powstania Warszawskiego pt. Śpiewnik dawnej Warszawy. Zbiór prezentuje kompilację piosenek dawnej Warszawy, zarówno tych rodem z warszawskiej ulicy i podwórka, czy utworów przedwojennego kina, kabaretu i rewii, jak i piosenek Warszawy okupacyjnej i powstańczej. Autorami śpiewnika są Weronika Grozdew-Kołacińska (wokalistka, dr etnomuzykologii) oraz Andrzej Borzym junior (dyrygent, kompozytor, aranżer), autorem wstępu warszawski wokalista reggae i raggamuffin Pablopavo, czerpiący swe muzyczne inspiracje z Warszawy.


Euro Music Festival „Przyjaciele grają razem” odbędzie się w dniach od 14-19 czerwca 2012 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Bohaterami kolejnych wieczorów festiwalu będą młodzi artyści pochodzący z różnych stron świata: Francji (Paryż, Lyon), Japonii (Tokyo, Osaka), Niemiec (Hannover) i Polski (Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra). Spotkają się w historycznie wielokulturowym Gdańsku, by razem pomuzykować, zaprezentować publiczności swe umiejętności w programie, który – podobnie jak oni – pochodzi z różnych stron świata. To prawdziwy kalejdoskop muzyczny, w którym odnajdziemy dzieła od muzyki dawnej po współczesną. Od Bacha po Piazzollę. Nieskazitelne pod względem formalnym dzieła klasyków wiedeńskich i ulotne brzmienia muzyki francuskich impresjonistów. Młodzi wykonawcy nie stronią także od muzycznych eksperymentów z zastosowaniem elektroniki.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu będą się również odbywać wydarzenia towarzyszące takie, jak: wystawa młodych twórców z Akademii Sztuk Pięknych w sieni Ratusza Staromiejskiego, czy pokaz filmu niemego F. Langa Metropolis z muzyką improwizowaną live przez mistrza muzyki elektronicznej w Polsce Władysława "Gudonis" Komendarka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Premiera opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem światowej sławy barytona - Mariusza Kwietnia w partii hrabiego Almavivy zainauguruje w dniu 15 czerwca 2012 roku XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

W programie festiwalu zaplanowano także m.in.: Arie Oper Świata - widowisko muzyczne na wawelskim dziedzińcu również z udziałem Mariusza Kwietnia oraz Grand Pas...! - galę baletową w międzynarodowej obsadzie na wawelskim dziedzińcu.

Choć od premiery w wiedeńskim Burgtheater 1 maja 1786 minęły ponad dwa stulecia, Wesele Figara nie traci na atrakcyjności. Jest arcydziełem teatru operowego. Mistrzowski scenariusz Lorenza da Ponte według znakomitej a jednocześnie proroczej wobec nadciągających wydarzeń Rewolucji Francuskiej komedii Pierre’a Beaumarchais’go i muzyka - olśniewająco lekka, zmysłowa, odzwierciedlająca napięcia akcji, czuła na nastroje, nasycona humorem... przynoszą niepowtarzalną całość. Wesele Figara jest komedią o wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów intrydze erotycznej i znakomicie nakreślonymi portretami ludzkimi. Co więcej, jest pierwszym dziełem operowym, w którym odbija się krytyka stosunków społecznych.

Twórcy inscenizacji pozostają wierni mozartowskiemu dziełu. Akcentują jego ponadczasowe walory, w tym szczególnie prawdziwość charakterów, uczuć i relacji między postaciami. Nie unikają przy tym treści społecznych, wpisanych w historię mariażu Figara i Zuzanny. W doborowej obsadzie premiery spektaklu wystąpi jako Hrabia Almaviva Mariusz Kwiecień, solista Metropolitan Opera. Reżyseria - Laco Adamik, kierownictwo muzyczne - Tomasz Tokarczyk, scenografia i kostiumy - Barbara Kędzierska, ruch muzyczny - Romana Angel, przygotowanie chóru - Zygmunt Magiera.

Druga premiera odbędzie się 17 czerwca, a kolejne spektakle - 19 i 21 czerwiec 2012 roku.


Uroczyste zakończenie 60. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu (ul. Drzymały 1). Koncert ten będzie wyjątkowy, gdyż Filharmonicy Opolscy wystąpią pod batutą dwóch dyrygentów.

Young Chil Lee (Korea Płd.) rozpocznie go Fantazją orkiestrową Francesca da Rimini Piotra Czajkowskiego, następnie z towarzyszeniem altowiolisty Gilada Krani muzycy wykonają Koncert na altówkę Béli Bartóka. W drugiej części koncertu Filharmonicy Opolscy zagrają pod batutą dobrze znanego opolskiej publiczności Bartosza Żurakowskiego, który specjalnie na okoliczność zakończenia 60. sezonu artystycznego przygotował II Symfonię Sergiusza Rachmaninowa.


Opera Wrocławska zaprasza na megawidowisko operowe, towarzyszące EURO 2012 - Bal Maskowy Giuseppe Verdiego. Spektakle premierowe odbędą się 15 i 17 czerwca 2012 roku na Stadionie Olimpijskim.

Superprodukcje Opery Wrocławskiej, które w ciągu 15 lat obejrzało ponad 410 tys. widzów, określane są wrocławskim fenomenem. Wystawiane były w atrakcyjnych miejscach Wrocławia, m.in. w Hali Stulecia, na Wyspie Piaskowej, Pergoli, na scenie na Odrze i na Stadionie Olimpijskim. Tym razem ponownie arena sportowa przez dwa wieczory zmieni się w wielką scenę operową. Bal maskowy G. Verdiego to już 30. superprodukcja Opery Wrocławskiej, na którą twórcy zapraszają nie tylko melomanów, ale również fanów piłki nożnej i turystów. Porywająca muzyka Giuseppe Verdiego ilustruje historię o intrydze, nieszczęśliwej miłości, zdradzie i zbrodni popełnionej na wielkim balu maskowym. Ten element opowieści wykorzystają realizatorzy, którzy zaproszą publiczność do założenia podczas spektaklu karnawałowych masek. Na Stadionie Olimpijskim wystąpi blisko 400 wykonawców (soliści, chór, orkiestra, balet i statyści). Kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Szreder, reżyseruje Michał Znaniecki, a kostiumy przygotowuje Małgorzata Słoniowska.


Prawykonanie Koncertu na marimbę i orkiestrę młodej, japońskiej kompozytorki, studentki łódzkiej Akademii Muzycznej - Niny Fukuoki odbędzie się 15 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Łodzi podczas Koncertu dyplomantów Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Premierowego wykonania kompozycji dokona Julianna Siedler z klasy perkusji prof. AM Urszuli Bereźnickiej-Pniak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod batutą Marcina Wolniewskiego.

W programie koncertu znajdą się także utwory Saverio Mercadante, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Modesta Musorgskiego, Jacquesa Iberta, Georgesa Bizeta, Giacomo Pucciniego i Carla Marii Webera. W roli solistów wystąpią: Sylwia Karpińska – klarnet, Tomasz Strzelczyk – saksofon, Magdalena Buraczyk – flet, Maria Bzowska – sopran i Bartosz Szulc – bas.


Wielki koncert plenerowy OPEN AIR GALA - WŁOSKA NOC BEL CANTO odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2012 roku o godzinie 22.00 na Placu Bogusławskiego w Kaliszu.

Zainaugurowany w ubiegłym roku cykl koncertów otwartych pt. OPEN AIR GALA prezentuje perełki muzyki operowej i musicalowej. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszeni zostali: światowej sławy tenor Kałudi Kałudov oraz Jego goście: Anna Dytry (sopran), Beata Kałudov (wokal) i Dariusz Stachura (tenor). Podczas dwugodzinnej gali usłyszymy znane canzonetty, arie operetkowe i piosenki rozrywkowe. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.


W piątek, 15 czerwca 2012 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie pod dyrekcją gościnnego dyrygenta, Rossena Gergova. Solistką wieczoru będzie brazylijska pianistka, Cristina Ortiz.
Program I części koncertu wypełnią Silhouette Arvo Pärta (pierwsze polskie wykonanie) i II Koncert fortepianowy Sergiusza Rachmaninowa. Po przerwie NOSPR wykona IX Symfonię Z Nowego Świata Antonína Dvořáka.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na kończące 55. sezon artystyczny popremierowe spektakle opery Antonina Dworzaka Rusałka. Przedstawienie obejrzeć można w piątek 15, w sobotę 16 i niedzielę 17 czerwca 2012 roku o godz.19.

Piękną realizacją Rusałki Opera Nova składa hołd Bydgoszczy: w najbliższym sąsiedztwie Opery, na brzegu rzeki i na moście w sercu miasta rozgrywa się romantyczna historia miłości mieszkańców dwóch światów.

Podczas sobotniego przedstawienia wystąpi nowa obsada solistów: w roli tytułowej Małgorzata Grela, jako Wodnik – Bartłomiej Tomaka, partię Księcia śpiewać będzie gościnnie Tomasz Kuk, zaś rolę Ježibaby – Małgorzata Ratajczak. Usłyszymy także: Magdalenę Polkowską, Jacka Gresztę, Tadeusza Szlenkiera, Darinę Gapicz , Katarzynę Nowak-Stańczyk i Halinę Fularę-Dudę. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.


W dniach 15 czerwca - 26 lipca 2012 roku już po raz 22 odbędzie się Festiwal Mozartowski, organizowany przez Warszawską Operę Kameralną.

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.operakameralna.pl


Koncert na zakończenie sezonu koncertowego Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza odbędzie się 17 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Program koncertu wypełni muzyka polska i to ta prawie nieznana. Wieczór rozpocznie prawykonanie utworu Elemen T Macieja Zielińskiego, który w tym sezonie był kompozytorem-rezydentem. Następnie będzie można usłyszeć Koncert fortepianowy g-moll op. 20 Józefa Wieniawskiego, młodszego brata sławniejszego Henryka, a po przerwie I Symfonię g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego, kompozytora urodzonego w 1873, ucznia Rimskiego-Korsakowa, a po latach nauczyciela Witolda Lutosławskiego.

Solistką koncertu będzie Beata Bilińska, należąca do czołówki polskich pianistów. Urodziła się w Krakowie. Od osiemnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach. Koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Irlandii, Japonii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. Była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki ” oraz dwukrotnie do nagrody „Fryderyk”. Wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą kompozytora. 14 października 2011 dokonała prawykonania II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara.


Koncert Na dobry początek w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra pod batutą Pawła Kotli oraz zaproszonych solistów – czeskiego wiolonczelisty Petra Nouzovský’ego (na zdjęciu) i polskiego skrzypka Jakuba Rabiza odbędzie się w niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W programie koncerty słynnych kompozytorów włoskich: Koncert D-dur RV 208 Grosso Mogul Antonio Vivaldi’ego (partie solo wykona Jakub Rabizo) oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową A-dur nr 4 Leonardo Leo (partie solo Petra Nouzokovsky’ego). Orkiestra wykona również Suitę na orkiestrę smyczkową, II część Allegro vivo czeskiego kompozytora Karla Pexidr’a, Trzy utwory na orkiestrę smyczkową szczecińskiego kompozytora Zbigniewa Bagińskiego oraz Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz – utwór powszechnie uznawany za opus magnum słynnej kompozytorki, nie wykonywany wcześniej w Szczecinie przez orkiestrę kameralną.


W niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 14.00 w Bazylice NSJ w Warszawie odbędzie się drugi koncert cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”.

 

Tym razem zabrzmi VIII Symfonia na smyczki F. Mendelssohna, Feuilles d’Album à conte Rasumoffsky G. Orbana i Suita Porgy and Bess G. Gershwina. Wszystkie kompozycje zostały wybrane przez słuchaczy, którzy jak zawsze mogli głosować przez Internet oraz podczas koncertu inauguracyjnego.

Solistą w utworze G. Gershwina będzie ceniony polski saksofonista Paweł Gusnar, z którym wystąpi orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

W menu wydarzenia tradycyjnie już należy spodziewać się muzycznych niespodzianek, z których publiczność wybierze jedną na finał. Po koncercie jak zawsze warto wziąć udział w spotkaniu koktajlowym z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach. Będzie również możliwość oddania głosów na utwory, które znajdą się w programie kolejnego koncertu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Głosowanie na stronie www.warsawcamerata.pl

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Koncert z cyklu "Muzyka kresów wschodnich" odbędzie się w niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz.18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie utwory: Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Kwartet smyczkowy d-moll nr 1 Stanisława Moniuszki, Divertimento D-dur i Serenada (Wariacje) Macieja Radziwiłła, Kwartet smyczkowy d-moll op.8 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Orawa Wojciecha Kilara. Pod batutą Bogdana Śnieżawskiego wystąpi orkiestra kameralna „Sinfonia Concertante” - zespół wybitnych muzyków, koncertujących zarówno w Polsce jak i za granicą, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznych, w większości członków Filharmonii Narodowej.


Koncerty w wykonaniu Kwintetu HKCO z Hong Kongu - zespołu tradycyjnych instrumentów chińskich grającego chińską muzykę współczesną odbędą się 18 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Teatrze Starym w Lublinie i 19 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Studio Koncetowym Polskiego Radia w Warszawie. W czwartek, 21 czerwca 2012 roku o godz. 18.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie będzie można również spotkać się z twórcami i członkami zespołu.

Kwintet żeński HKCO występujący w składzie: Yu Mei-lai - śpiew, yangqin (cymbały), Zhang Chongxue - erhu (chiński instrument smyczkowy), Zhang Ying - śpiew, pipa (chińska lutnia), Luo Jing - zheng (chińska cytra), Cui Can - zhongruan (chiński chordofon szarpany) i Yan Huichang – wsparcie artystyczne, jest częścią Narodowej Chińskiej Orkiestry z siedzibą w Hongkongu, która powstała w 1977 roku i jest jedyną w Chinach profesjonalną orkiestrą, w której skład wchodzi 85 muzyków. Korzenie orkiestry są mocno osadzone w dziedzictwie narodowym Chin. Jej repertuar stanowi zarówno tradycyjna muzyka chińska, jak i utwory muzyki współczesnej. Orkiestra nieustannie stara się poszerzać swój repertuar, zlecając - specjalnie na własne potrzeby wykonawcze - komponowanie utworów muzycznych charakteryzujących się różną stylistyką.

Program: Xu JIANQIANG - Xiao-Ban na kwintet instr. strunowych, Yao HENGLU - Apricot Blossoms Against a Blue Sky na głos żeński i kwintet instr. strunowych, Hu DENGTIAO - A Joyful Evening na kwintet instr. strunowych, Liu TIANHUA - Birdsong in the Mountain na erhu solo, melodia z prowincji Zhejiang: High Mountains and Flowing Water na zheng solo, Law WING-FAI - A Thousand Sweeps na pipę solo, melodia tradycyjna: Three Variations on Yangguan na kwintet instr. strunowych, Xu JIANQIANG - Chess Game na kwintet instr. strunowych, Yao HENGLU - Li-Xi-Mei-Ling na głos żeński i kwintet instr. strunowych, Hu DENGTIAO - Leaping Dragon na kwintet instr. strunowych.


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w środę, 20 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 na koncert, podczas którego odbędą się światowe prawykonania dwóch kompozycji Dmitriy’a Varelasa – młodego kompozytora i flecisty z Uzbekistanu: Concerto grosso na skrzypce, gitarę, smyczki i klawesyn i Concerto grosso nr 3 na gitarę, smyczki i klawesyn. Solistami w utworach będą: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce i Krzysztof Meisinger – gitara. Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis poprowadzi José Maria Florêncio.

Program koncertu dopełnią utwory Romualda Twardowskiego - Koncert staropolski na orkiestrę smyczkową, Johanna Sebastiana Bacha - Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 i Liduina Pitombeiry – Cordel.