Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach od 1 czerwca do 8 lipca 2012 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) oraz w Poznaniu (kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej) odbędzie się 7. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2012.

Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach. Gospodarzem wydarzenia jest Gmina Komorniki.

Więcej...


Od 20 maja do 30 września 2012 roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach w niedzielne popołudnia, dwukrotnie o godzinie 12.00 i 16.00 występować będą pianiści światowej sławy, profesorowie renomowanych uczelni muzycznych krajowych i zagranicznych, a także laureaci najważniejszych festiwali i konkursów.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są wizytówką Warszawy nieprzerwanie od ponad 60 lat. Każdy koncert gromadzi ponad trzytysięczną widownię, co daje w sezonie ponad 120 tysięcy słuchaczy. Impreza przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów, którzy odwiedzając Polskę, traktują udział w koncertach jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Organizatorami koncertów są Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Harmonogram koncertów – na stronie: www.estrada.com.pl/55


Wernisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984 odbędzie się 25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w galerii ms2 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycję oglądać będzie można do 19 sierpnia.

Wystawa stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostaną filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Wiele z ważnych realizacji dla mariażu muzyki i sztuk wizualnych w Europie Wschodniej już nie istnieje. Rekonstrukcja jego dziejów wymaga zatem również rekonstrukcji prac, które dokonane zostały przy współpracy z artystami i z dbałością o wierność założeniom. Muzeum Sztuki w Łodzi udostępnia zwiedzającym dwie legendarne prace: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauzego i Henryka Morela z 1968 roku.
Punktem wyjścia dla wystawy jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku. Było ono nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki. Nowy model rewolucji naukowo-technologicznej otworzył drogę do środków przeznaczonych na eksperymenty artystyczne w wielu krajach bloku. Warszawskie studio stało się również wzorem dla innych ośrodków, takich jak m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Ponieważ, oprócz działalności autonomicznej, miały służyć również przygotowywaniu ścieżek dźwiękowych na potrzeby kinematografii, były oczywistym miejscem spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Współpraca inżynierów, architektów, artystów i muzyków owocowała również w pionierskich projektach monumentalnych i niezrealizowanych konstrukcji akustycznych, w których projektowaniu brali udział na przykład: Oskar Hansen, Alex Mlynárčik czy Aleksandar Srnec. Te wizjonerskie projekty były również wyrazem wiary w sojusz różnych sztuk przy wsparciu władz poszczególnych państw na wschód od muru berlińskiego. Powstające pod wpływem Johna Cage’a, Fluxusu oraz poezji konkretnej, partytury graficzne były innym wyrazem dążenia do łączenia muzyki ze sztukami wizualnymi. Świadomi estetycznej roli przypadku kompozytorzy śmiało wkraczali w świat happeningu, performansu oraz instalacji dźwiękowych, a ich postawa może być odczytywana również jako ruch o nastawieniu demokratyzującym, który składał w ręce słuchacza i wykonawcy narzędzia do kształtowania utworu muzycznego. Obecne na wystawie prace m.in. Zygmunta Krauzego, Katalin Ladik, Bogusława Schaeffera, czy Milana Grygara stanowią przykłady tej tendencji.


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o godz. 16.00 na Letnie Koncerty na Grochowskiej.

Przeznaczone są one zarówno dla melomanów, jak i osób dopiero oswajających się z muzyką klasyczną. Każdy występ poprzedzą komentarzem m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska. Zaproszeni artyści to wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki klasycznej, laureaci wielu konkursów, w tym I Konkursu Duetów z Fortepianem zorganizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina: Magdalena Bojanowicz, Marta Kowalczyk, Łukasz Chrzęszczyk, Maxima Sitarz, Mischa Kozłowski, Maja Syrnicka, Paweł Cłapiński; uczestniczki ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Maja Włoszczowska i Aleksandra Kuls oraz stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia: Marianna Bednarska, Jennyfer Fouani, Ewa Harasimowicz, Marcin Orliński, Aleksandra Świgut.
Cykl 26 koncertów organizowanych w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie odbywał się w każdą sobotę i niedzielę, tym razem jednak rozpocznie się miesiąc wcześniej - w czerwcu, a zakończy pod koniec sierpnia. W repertuarze dominować będzie muzyka rosyjska, ale nie zabraknie też akcentów polskich, francuskich i niemieckich.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Program Letnich Koncertów na Grochowskiej - na stronie www.sinfoniavarsovia.org  


13. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”otworzy 22 czerwca 2012 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu koncert-preludium w wykonaniu zespołu „Żywiołak”. Podczas wieczoru – przy świetle księżyca, w otoczeniu lasu – przyjrzymy się żywiołom rządzącym dzisiejszym światem. W programie znajdą się utwory z ubiegłorocznej płyty „Żywiołaka”, o prowokacyjnym tytule Globalna wiocha, m.in. energetyczna piosenka Mój miły rolniku, tchnąca spokojem Pieśń słoneczna, oparta na XIII-wiecznym kantyku autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz orientalna kompozycja Istanbul.

W czasie trwania festiwalu, od 30 czerwca do 2 września 2012 roku, odbędzie się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia spędzimy w innej miejscowości. Po inauguracji festiwalu w Wieluniu, w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Radomska do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończymy wielkim finałem w Bełchatowie. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

W programie koncertów znajdą się jazz, klasyka, muzyka filmowa, bałkańska, klezmerska, ludowa, elektroniczna, etno, a nawet… muzyka z popularnych bajek i dobranocek. W zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią wszystkim słuchaczom m.in. Zbigniew Zamachowski z zespołem „Gołębiewski Q Band”, „Wojtek Mazolewski Quintet”, „DesOrient”, „Witold Janiak Trio”, „Tsigunz Fanfara Avantura”, zespół śpiewaczy „Monodia Polska” czy formacja muzyki dawnej „Dancerye”.

ZOBACZ: program festiwalu – plik pdf


IV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach odbywać się będzie od 30 czerwca do 7 lipca 2012 roku w ogrodach pałacowych, na tarasie pałacu oraz w Nowym Domu Sztuki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Pani Anna Komorowska Małżona Prezydenta RP. Organizatorem Festiwalu jest Pałac w Radziejowicach, a współorganizatorem - Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Do najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji należy spektakl operowy Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego. Ciekawostką jest fakt, że libretto, autorstwa Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, powstawało właśnie w Radziejowicach. Ponadto odbędzie się cykl czterech koncertów z udziałem Janusza Olejniczaka, który w 2012 roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia urodzin. A tradycyjnie już, w festiwalową niedzielę organizatorzy zapraszają dzieci do uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanym popołudniu artystycznym.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf


W dniach 15 czerwca - 26 lipca 2012 roku już po raz 22 odbędzie się Festiwal Mozartowski, organizowany przez Warszawską Operę Kameralną.

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.operakameralna.pl


W kolejne niedziele od 1 lipca do 16 września 2012 roku w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Kościoła Św. Anny”. Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". W Archikatedrze Warszawskiej trwają aktualnie prace remontowe, które uniemożliwiły w tym roku organizację koncertów.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów, m.in.: Esteban Elizondo – propagator i odkrywca hiszpańskiej muzyki organowej, badacz i poszukiwacz organów zbudowanych na terenie Kraju Basków i Nawarry; Gail Archer – międzynarodowa koncertująca organistka, jako pierwsza w USA wykonała wszystkie utwory organowe Oliviera Messiaena w 2008r, pełni funkcję organistki Centralnej Synagogi w Nowym Jorku; Stanislav Surin – czołowy słowacki organista wirtuoz, zaangażowany w budowę organów w Katedrze i Filharmonii w Bratysławie, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie w Rużemberoku; Giampaolo Di Rosa – włoski multiinstrumentalista, kompozytor, improwizator i pedagog, posiada olbrzymi repertuar, bierze udział w holenderskim projekcie badawczym "Orgelpark" dotyczącym m.in różnych aspektów improwizacji organowej; Fabrice Pitrois – laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Lyonie w 1982 roku, wybitny francuski wirtuoz gry organowej.

Więcej


Prezydent Miasta Opola i Filharmonia Opolska im. J. Elsnera zapraszają na Koncerty Promenadowe, które odbywać się będą w okresie wakacji w każdą niedzielę lipca i sierpnia.
Koncertom towarzyszy konkurs fotograficzny Moje Muzyczne Lato 2012 z Filharmonią Opolską, organizowany przez Filharmonię Opolską. Celem konkursu jest popularyzacja letnich koncertów w plenerze jako formy spędzania wolnego czasu. Tematyka zdjęć nadsyłanych w konkursie musi nawiązywać do koncertów organizowanych przez Filharmonię Opolską w lipcu i sierpniu 2012 roku na terenie miasta Opola – mogą to być np. ciekawe ujęcia artystów, rodziny, przyjaciół lub znajomych z którymi uczestniczy się w koncercie, pleneru w którym odbywa się koncert. Na zwycięzców konkursu czekają ciekawe nagrody.

Więcej


Parafia p.w. Św. Andrzeja Boboli w Sopocie zaprasza na „Wieczory Muzyczne u Św. Andrzeja Boboli”. Koncerty odbywać się będą w lipcu, sierpniu i wrześniu. Festiwal zainauguruje 1 lipca 2012 roku chór „Cantores Minores Gedanenses” pod dyrekcją Ewy Mazur, który zaśpiewa w trakcie mszy św. o godz.19, a następnie wykona koncert muzyki chóralnej.
Koncerty łączą muzykę z poezją. Wśród wykonawców znajdą się muzycy związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku oraz Państwową Operą Bałtycką.
Patronat nad inicjatywą trójmiejskich muzyków objęli: arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Jacek Karnowski, Prezydent miasta Sopotu.

Więcej


Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html


12. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne „W cieniu Cyprysów” odbędzie się w dniach 2-29 lipca 2012 roku, tradycyjnie na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni symbolicznych cyprysów.

Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Cypryjska, która dnia 1 lipca 2012 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. Podczas festiwalu zabrzmi nie tylko muzyka z Cypru, lecz również krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego - stąd tytuł festiwalu “W cieniu Cyprysów”.

Ideą naczelną wydarzenia jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą mówili goście festiwalu, polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal „Ogrody Muzyczne” to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli po prostu dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

W repertuarze filmowo-operowym 12. Ogrodów znajdą się dzieła Verdiego i Pucciniego, Thodorakisa, których akcja toczy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Będą to: Rigoletto we włoskiej Mantui, nagrodzony w 2011 roku nagrodą Festiwalu Złota Praga oraz Otello, którego akcja rozgrywa się na Cyprze, w reżyserii i pod dyrekcją Herberta von Karajana. Wśród spektakli baletowych na uwagę zasługuje m.in. balet Octopus - objawienie w zakresie tańca/ruchu na tegorocznym festiwalu Złota Praga oraz dwa nadzwyczajne balety Johna Neumeiera: Legenda o Józefie oraz jego najnowszy spektakl Mała Syrenka, oparty na motywach baśni Andersena, zrealizowany przez zespół San Francisco. Prezentację twórczości J. Neumeiera dopełni unikalny z nim wywiad. Program koncertów Festiwalu będzie prezentował kulturę muzyczną kręgu śródziemnomorskiego. Usłyszymy arcydzieła muzyki XX wieku z Francji, Hiszpanii, Włoch, ale też muzykę tradycyjną Cypru czy Libanu.

Wśród gwiazd tegorocznych ogrodów znaleźli się między innymi: Elżbieta Chojnacka - światowej sławy polska klawesynistka, Agata Zubel, Maciej Grzybowski oraz włoski Duo Alterno. Kulminacją i jednocześnie zwieńczeniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert zespołu Capella Mediteranea, który wystąpi na finale 12. Ogrodów Muzycznych w programie Monteverdi – Piazzola.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na "Gdańskie Lato Muzyczne 2012". Na jego program złoży się kilka festiwali oraz liczne koncerty.

W dniach 3 lipca – 24 sierpnia 2012 roku w każdy wtorek i piątek muzyka rozbrzmiewać będzie w Archikatedrze w Oliwie w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wystąpią: Eric Dalest (3 lipca), Roman Perucki i Zbigniew Kruczek (6 lipca), Karstein Askeland (10 lipca), Wacław Golonka (13 lipca), Per Ahlman (17 lipca), Roberto Bonetto (20 lipca), Szilveszter Rostetter i Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (24 lipca), Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Klauzy (27 lipca), Jean-Christophe Geiser (31 lipca), Franz Hauk i Christoph Well (3 sierpnia), Winfried Bönig (7 sierpnia), Giampaolo Di Rosa (10 sierpnia), Julian Gembalski (14 sierpnia), HolgerGehring (17 sierpnia) i Maciej Zakrzewski (21 sierpnia). Festiwal zakończy koncert w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego i Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki.

Dnia 19 lipca rozpocznie się cykl "Chopin nad wodami Motławy". Koncerty odbywać się będą codziennie, do 3 sierpnia w Salonie Gdańskim i na tarasie widokowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Specjalne koncerty zaplanowano z okazji Jarmarku św. Dominika. W Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku wystąpią Roman Perucki i Kwartet skrzypiec 4PM (30 lipca), Douglas Lawrence i Błażej Goliński (5 sierpnia) i Ludmiła Gołub (6 sierpnia), Wacław Golonka (12 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (13 sierpnia), Piotr Michna (19 sierpnia) i Matthias Süß (20 sierpnia). W dniach 7-18 sierpnia koncerty kameralne odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach w ramach cyklu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. Połączone zostaną one z historycznymi prelekcjami prof. Jerzego Sampa. Wystąpią: Bałtycki Kwintet Dęty (7 sierpnia), Amber Brass Quintet (17 sierpnia) i Boreas Ensamble (18 sierpnia). Dnia 11 sierpnia na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach nadzwyczajnego koncertu Solidarity of Arts 2012 zagra Stańko. W dniach od 10, 14, 15 i 16 sierpnia z koncertami wystąpią uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Skrzypcowego Maxima Vengerova, a poprzedzi je nadzwyczajny koncert „Mistrzowskie Interpretacje” w wykonaniu Maxima Vengerova, Marii Włoszczowskiej i Romana Peruckiego w Sali Koncertowej na Ołowiance (8 sierpnia). W dniach 23 i 26 sierpnia odbędą się dwa koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” - pierwszy z nich na estradzie przed Pałacem Opatów w Oliwie z udziałem solistów Opery Ratyzbońskiej i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierownictwem Massimiliano Caldiego, a drugi w gdańskiej Filharmonii w interpretacji Eweliny Szybilskiej (sopran), Łukasza Gaja (tenor) i filharmoników pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Muzyki tradycyjnie można będzie posłuchać nie tylko w Gdańsku, ale także w Stegnie, Jastarni, Żarnowcu i Jastrzębiej Górze. W każdy czwartek o godz. 19.00 od 12 lipca do 16 sierpnia koncerty organowe odbywać się będą w kościele NNMP w Jastarni. Wśród wykonawców znajdą się: Jean-Paul Imbert (12 lipca), Maurizio Conca (19 lipca), Konstanty AndrzejKulka i Roman Perucki (26 lipca), Douglas Lawrence i Elizabeth Anderson (2 sierpnia), German Torre (9 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (16 sierpnia). W dniach od 4 lipca do 25 sierpnia w Kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w ramach festiwalu "Słowo i muzyka u Jezuitów" wystąpią tak uznani artyści, jak Roman Perucki i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego (4 lipca), Jean-Paul Imbert i The Girls' Choir of Kossuth Secondary School Cegléd (11 lipca), Stefano Vagnini i Giorgia Ragni (14 lipca), Giovannimaria Perrucci i Agata Bieńkowska (18 lipca), Roman Perucki i Konstanty Andrzej Kulka (25 lipca), Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (28 lipca), Jean-Christophe Geiser i Kwartet skrzypiec 4PM (1 sierpnia), Douglas Lawrence, Elizabeth Anderson i Błażej Goliński (4 sierpnia), Giampaolo Di Rosa – organy i Dumitru Harea - fletnia Pana (8 sierpnia), Ewa Bąk, Marcin Ciszewski i Danuta Mossakowska-Dulska (11 sierpnia), Harald Gokus i Sebastian Gokus oraz Walter D’Arcangelo i Luca Dragani (15 sierpnia), Bogdan Narloch i Roman Gryń (18 sierpnia), Rabin Symcha Keller (22 sierpnia), Andrzej Chorosiński, Michał Chorosiński i Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (25 sierpnia). Festiwal Organowy zaplanowano również w Kościele Najświętszego Serca Pan Jezusa w Stegnie - w każdą sobotę od 7 lipca do 18 sierpnia.

Gdańskie Lato Muzyczne 2012 zakończy koncert Genesis 2 września w Sali Koncertowej na Ołowiance. Wystąpi Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Yuri’a Bashmeta.

ZOBACZ: program Gdańskiego Lata Muzycznego 2012 – plik pdf


Capella Cracoviensis w ramach Lata 2012 zaprasza na Święto Trąbek czyli koncerty w Parku Kulturowym Kraków Stare Miasto. Dwie trąbki i kotły – klasyczny skład zespołu Alta Cappella, tworzonego przez muzyków Capelli Cracoviensis, a nawiązującego do XVI- i XVII-wiecznych grup miejskich, uświetniających błyskotliwym brzmieniem swych instrumentów wszelkiego rodzaju municypalne uroczystości, a także – jako wirtuozi – często biorących udział w koncertach artystycznych. W takiej też roli usłyszymy Alta Cappella podczas dwóch koncertów w Auli bł. Jakuba w klasztorze franciszkanów (wejście od strony Plant) – we wtorek i czwartek, 3 i 5 lipca 2012 roku o godz. 20. Nie zabraknie atrakcji: najpierw wirtuozowskie, pełne blasku utwory XVIII-wieczne, później pełny cykl „uniwersalnych” Sonat mistrza Bibera.

W sobotę, 7 lipca 2012 roku odbędzie się także pierwsze letnie spotkanie z muzyką rzeczywiście poważną – liturgiczną. Krakowska, czy wręcz wawelska polifonia z początku XVII wieku: m.in. msza Bartłomieja Pękiela, motety Franciszka Liliusa, Sacrae cantiones Annibale Orgasa (kompozytorzy związani z katedrą i kapelą rorantystów), inkrustowane drobiazgami organowymi ze sławnych tabulatur łowickiej i wileńskiej, zabrzmią w wykonaniu Capelli Cracoviensis i Marcina Szelesta w kościele św. Krzyża.


Od 3 lipca do 24 sierpnia 2012 roku, w katedrze oliwskiej, na organach liczących 7876 piszczałek zabrzmi najpiękniejsza muzyka skomponowana na ten instrument – od najstarszych znanych utworów aż po kompozycje współczesne. Wszystko w ramach rozpoczynającego się właśnie 55. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, słynne na cały świat organy to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Ale podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu, miłośnicy muzyki organowej usłyszą znacznie więcej. 6 lipca melomanów czeka światowa premiera 8 preludiów i fug Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na festiwal – wspólnie z twórcą wykona je dyrektor MFMO i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem Das Wohltemperierte Klavier organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.

Równie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy wykona własny utwór Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: Concerto nr 3 na organy i smyczki. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.

Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński.

Więcej


Koncerty 12. edycji Letnich Wieczorów Muzycznych w Dziekance odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2012 roku o godz. 18.00 na Dziedzińcu warszawskiej Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60).

Koncert inauguracyjny, w 150. rocznicę urodzin C. Debussy’ego – 4 lipca 2012 roku.

Więcej


Koncert z cyklu „Lipcowe koncerty w BUW” odbędzie się w środę, 4 lipca 2012 roku o godz. 19:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, Sala nr 316 na trzecim piętrze BUW).

Wiersze Wisławy Szymborskiej usłyszymy w interpretacji Ewy Konstancji Bułhak, jednej z najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Muzycznym kontrapunktem będą utwory Zofii Dowgiałło – kompozytorki i harfistki, a także absolwentki filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W programie znajdą się cztery je kompozycje: Rrrrry-ba na flet i harfę (2011), Autoportret na harfę solo (2010), Martwa natura ze szmerem na flet, obój, klarnet basowy, fagot i akordeon (2012) oraz Warcaby i niepamięć na fortepian i harfę (2012). Wystąpią: Zofia Dowgiałło – harfa, Ewa Liebchen – flet, Urszula Januchta – obój, Michał Górczyński – klarnet basowy, Katarzyna Piotrowska – fagot, Rafał Grząka – akordeon, Michał Piszek – fortepian i Marta Kluczyńska – dyrygent.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne przy wejściu głównym do Biblioteki na godzinę przed koncertem (liczba miejsc ograniczona). Tegoroczne „Lipcowe koncerty w BUW” organizowane są przez Biuro Promocji UW i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddziałem Muzeum Narodowego oraz Fundacją Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na kolejną edycję cyklu zatytułowanego Letnie Koncerty Ratuszowe. Atrakcyjny repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy studentów i pedagogów sprawiły, że postrzegane są one jako ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej miasta.

Koncerty – wzorem ubiegłych lat – odbywać się będą w każdą środę miesiąca lipca i sierpnia, czyli 4, 11, 18 i 25 lipca oraz 1, 8, 15, 22 i 29 sierpnia 2012 roku. Miejsce i godzina koncertu niezmiennie te same: Sala Renesansowa Ratusza Poznańskiego, godz. 17.00 (wyjątek stawi 15.08. – ze względu na święto koncert rozpocznie się o godz. 16.00).

Więcej


W środę, 4 lipca 2012 roku w Jastrzębiej Górze, w kościele pw. świ. Ignacego Loyoli, odbędzie się inauguracja VII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Podczas trzyczęściowego koncertu usłyszeć będzie można najciekawsze pozycje współczesnej muzyki organowej oraz chóralnej – utwory Daniela Knaggsa, Krzysztofa Pendereckiego i Zbigniewa Kruczka w wykonaniu Romana Peruckiego i Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis" pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Jak co roku, zaproszenie organizatorów do udziału w festiwalu przyjęli utytułowani artyści z Polski i Świata. Tegoroczną edycję uświetnią wykonawcy z Niemiec, Mołdawii, Włoch, Szwajcarii, a nawet Australii. Dnia 11 lipca wystąpi Jean-Paul Imbert (Francja) z towarzyszeniem węgierskiego chóru dziewczęcego The Girl’s Choir of Kossuth Lajos Secondary School, dwa tygodnie później zagrają Roman Perucki i Konstanty Andrzej Kulka, a w ostatnią sobotę lipca odbędzie się koncert organowy z towarzyszeniem młodzieżowego chóru z Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku, składającego się z ponad 100 młodych śpiewaków.

Festiwal zakończy 25 sierpnia występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki, której w roli recytatora towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński.

Na wszystkie koncerty – wstęp wolny.

Więcej


Utwory Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead zabrzmią podczas tegorocznej edycji festiwalu Open'er.

Kompozycje Pendereckiego: Ofiarom Hiroszimy – tren i Polymorphia oraz Greenwooda: Popcorn Superhet Receiver i 48 Responses to Polymorphia wykona Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia w czwartek, 5 lipca 2012 roku na lotnisku wojskowym w gdyńskich Babich Dołach.

Do pierwszego spotkania tych muzycznych znakomitości doszło w 2011 roku we Wrocławiu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Następnie zarejestrowano materiał na album, który ukazał się w marcu 2012 nakładem wytwórni Nonesuch. Heineken Open'er będzie jedyną prezentacją tego projektu w ostatecznej formie w Polsce.

Festiwal Open'er odbędzie się w 2012 roku w dniach 4-7 lipca na lotnisku wojskowym w gdyńskich Babich Dołach. Wśród jego gwiazd znajdą się m.in.: Björk, Justice, Bon Iver i Mumford & Sons.
Więcej o festiwalu - na stronie: www.opener.pl


Od 5 lipca do 23 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek o godz. 20.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odbywać się będą 40. Jubileuszowe Letnie Koncerty Organowe i Kameralne.

Festiwal, zainicjowany w 1972 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę prof. Eugeniusza Brańkę, przez 39 lat swojej obecności na stałe wpisał się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie gromadzą rzecze słuchaczy, którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych wykonaniach solistów, chórów i zespołów kameralnych z całego świata. Podczas koncertów wykonywany jest szeroki i bogaty repertuar muzyki od renesansowej do współczesnej. Obecnie funkcję Dyrektora Artystycznego przejął po śmierci prof. Eugeniusza Brańki, jego syn – Karol Lipiński-Brańka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie zaprasza na XXII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”. Koncerty odbywać się będą od 5 lipca do 9 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest prof. Mirosława Semeniuk-Podraza.

W tegorocznej edycji wezmą udział tak uznani artyści, jak: Marcin Szelest (5 lipca), Michał Kocot (12 lipca), Marek Stefański - organy i Barbara Świątek-Żelazna – flet (19 lipca), Carlo Tunesi – Włochy (26 lipca), Gordon Mansell – Kanada (2 sierpnia) i Szilveszter Rostetter – Węgry (9 sierpnia).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf


VIII Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy w Olsztynie odbędzie się w dniach 7-14 lipca 2012 roku.

MKiKG to gwiazdy światowej gitarystyki, koncerty, lekcje mistrzowskie i konkurs dla wszystkich. Wśród zaproszonych artystów są w tym roku: Susana Prieto (Grecja), Shin-ichiro Tokunaga (Japonia), Alexsis Muzurakis (Hiszpania), Xingye Li (Chiny), Marcin Dylla (Polska), Duet Russian Accent (Rosja), Gabriel Bianco (Francja), Marek Zieliński (Polska), Maria Linnemann (Holandia, Niemcy), Tatiana Stachak (Polska), Carlo Marchione (Włochy), Waldemar Gromolak (Polska), Stanisław Partyka (Polska) i Kupiński Guitar Duo (Polska).

Więcej informacji - na stronie: www.gitara.olsztyn.pl


Międzynarodowy Festiwal Organowy w Stegnie odbędzie się w dniach 7 lipca- 18 sierpnia 2012 roku.
Zainauguruje go koncert organowy w wykonaniu Henryka Gwardaka, któremu towarzyszyć będzie węgierski chór dziewczęcy The Girl’s Choir of Kossuth Lajos Secondary School. Podczas kolejnych wieczorów festiwalowych standardowe dla kościelnych wnętrz instrumentarium, tj. organy czy skrzypce wzbogacone zostanie przez instrumenty dęte - obój, trąbkę, flet czy róg alpejski oraz fletnię Pana. Ostatniego z instrumentów będzie można posłuchać podczas koncertu 11 sierpnia w wykonaniu mołdawskiego artysty Dumitru Harea. Wśród zaproszonych wykonawców znaleźli się także tak uznani artyści, jak Konstanty Andrzej Kulka i Roman Perucki (28 lipca).
Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie koncert odpustowy w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, grającemu na organach Maciejowi Zakrzewskiemu towarzyszyć będzie Jarosław Wyrzykowski na oboju.

Więcej


Koncerty XXI Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Kazimierza Górnego Ordynariusza Rzeszowskiego oraz Tadeusza Ferenca Prezydenta Miasta Rzeszowa, odbędą się w letnie miesiące – pierwszy 24 czerwca, a ostatni 19 sierpnia 2012 roku. Większość z zaplanowanych ośmiu wieczorów muzycznych znajdzie swoje miejsce w rzeszowskiej katedrze. Tradycyjnie już, 15 sierpnia muzyka organowa i kameralna będzie rozbrzmiewać w kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Natomiast 12 sierpnia organizatorzy zapraszają wszystkich melomanów po raz pierwszy do kościoła św. Krzyża przy ul. 3-go maja, który wraz z kolegium pijarskim stanowi perłę architektury sakralnej wśród zabytków Rzeszowa.

Novum Festiwalu i jego integralną część będzie stanowił cykl trzech koncertów, które odbędą się w Jarosławiu, po nazwą „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie”. Opactwo Sióstr Benedyktynek i kościół św. Mikołaja, obecnie Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, stanowią unikatowy pod względem architektonicznym i historycznym zespół poklasztorny, któremu w ostatnich latach zostały przywrócone walory dawnej świetności.

więcej...


Silent Concert - Mobilna Sala Koncertowa to cykl letnich koncertów organizowanych w przestrzeni publicznej Warszawy, w miejscach, w których raczej nie spodziewamy się spotkać muzyki. Na Bemowie organizatorzy - Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna - wybrali plac z fontanną u zbiegu ulic Radiowej i Powstańców Śląskich. Wydarzenia odbywać się będą w trzy lipcowe niedziele: 8, 15 i 22 lipca 2012 roku. Początek koncertów o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Ze względu na to, że miejsce koncertów jest dość ruchliwe i głośne, organizatorzy zastosowali nowatorski system nagłośnienia Silent Pro. Każdy ze słuchaczy otrzyma osobiste słuchawki i będzie w ten sposób „połączony” z muzykami grającymi na żywo. Takie rozwiązanie pozwoli na bliższy i niezakłócony kontakt z muzyką, pozwoli też na spacerowanie podczas słuchania. Dzięki Silent Concert – Mobilnej Sali Koncertowej muzyka ma szansę rzeczywistego ożywienia przestrzeni publicznej, nieograniczonej zasięgiem typowego systemu nagłośnieniowego.

Wykonawcami koncertów będą: kwartety smyczkowe Nerros i Merlo oraz kwartet instrumentów dętych Arundo. Na program złożą się utwory z repertuaru muzyki klasycznej i rozrywkowej, dobrane w sposób pozwalający na pełny relaks i radość z odbioru sztuki. Wykonanie kompozycji poprzedzą krótkie wstępy słowne.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Od siedmiu lat Śląskie Towarzystwo Muzyczne organizuje w lipcu Letnie Festiwale "Wokół Arcydzieł Kameralistyki" zgodnie z zasadą: „wybitne dzieła w doskonałym wykonaniu, w pięknym wnętrzu i godnej oprawie”. Koncerty w ramach tegorocznego festiwalu będą odbywać się w trakcie trzech kolejnych niedziel - 8, 15 i 22 lipca 2012 - w miejscach o wspaniałych walorach estetycznych i akustycznych takich, jak: sala im. G .G. Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim i kościół pw. Św. Ducha w Bytomiu.

Będzie to kolejna okazja do poznania wartościowych utworów, które rzadko można usłyszeć „na żywo”, kontaktu z nieprzemijającym pięknem, zatrzymania się na chwilę, spotkań i rozmów; zwłaszcza, że letni czas temu najczęściej sprzyja.

Wstęp na wszystkie letnie koncerty – wolny.

Więcej


Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w niedzielę, 8 lipca 2012 roku w Gryficach na zakończenie I Bałtyckiego Festiwalu Ognia. Koncert realizowany jest w ramach projektu "RPO - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie" w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Odbędzie się w reprezentacyjnym miejscu – na Placu Zwycięstwa. Początek o godz. 16.

W programie niedzielnego koncertu znajdą się między innymi: Orawa Wojciecha Kilara, Koncert na czworo skrzypiec b-moll op. 3 nr 10 RV 580 Antonio Vivaldiego, Libertango Astora Piazolli oraz Divertimento III F-dur KV 138 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Bałtycki Festiwal Ognia to pierwsza tego typu impreza na terenie województwa zachodniopomorskiego. Skupia kilkudziesięciu artystów z branży kuglarskiej, pochodzących z Polski, jak i z zagranicy. Tematem przewodnim festiwalu jest ogień, za pomocą którego artyści przedstawiają historię Gryfic, do której nawiązuje Festiwal. W połowie XVII wieku miasto strawił ogromny pożar. Spłonął m.in. Kościół Mariacki. Upamiętnieniem tych wydarzeń stała się doroczna uroczystość - „Święto Ognia", którą obchodzono w Gryficach do XVIII wieku. Gryfice na trzy lipcowe dni zamieniły się w kolorowe miasto sprzed kilkuset lat, które po raz kolejny przeżyło tragedię pożaru, który przed laty strawił pół miasta. Zaprezentowane to zostało w formie spektaklu na placu przed ratuszem.


Fundacja Concert Spirituel, założona i kierowana przez Agatę Sapiechę, znaną skrzypaczkę, specjalizującą się w grze na skrzypcach barokowych, zaprasza na XIX Międzynarodową Letnią Akademię Muzyki Dawnej. Jest ona zarazem jubileuszowa, gdyż już od dwudziestu lat służy środowisku muzycznemu i słuchaczom w swej unikatowej formule, łączącej część koncertową oraz dydaktyczną, służącą nauczaniu muzycznej młodzieży sztuki „historycznie wiernej” interpretacji muzyki dawnych epok. MLAMD angażuje grono znakomitych wyspecjalizowanych wykonawców z kraju i zza granicy.
Podczas cyklu koncertów - w dniach 9-15 lipca 2012 - zostanie zaprezentowany oryginalny, wartościowy repertuar europejski oraz związany z kulturą muzyczną Rzeczpospolitej XVII i XVIII wieku, w tym utwory dotąd nieznane (lub znane jedynie badaczom historii muzyki), niewydane, nieprezentowane publicznie. Działalność prawdziwie wielkich twórców włoskich w Wazowskiej Rzeczpospolitej i światły mecenat królewski (zarówno Zygmunta II, jak Władysława IV) w dziedzinie muzyki zdecydowanie zasługuje na spopularyzowanie, także poza granicami Polski (czemu służyć będą transmisje radiowe w ramach Europejskiej Unii Radiowej, gromadzące ogromne audytorium na całym kontynencie). Niestety, z uwagi na bardzo ograniczone środki finansowe (odmowa wsparcia koncertów ze strony MKiDN oraz Miasta St. Warszawy, mimo wysoko ocenionych wniosków o granty) zostanie zaprezentowana tylko część zakładanego repertuaru...
Muzyka kompozytorów takich jak Marco Scacchi, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, czy Giovanni Battista Cocciola miała niezwykle inspirujący wpływ na twórców rodzimych, takich jak Mikołaj Zieleński, Adam Jarzębski, Marcin Mielczewski, którzy w sposób twórczy i oryginalny podjęli pochodzące z Włoch wzorce nowego nurtu, zwanego 'musica moderna' lub 'seconda prattica', czyniąc z ówczesnej Warszawy jedno z wiodących centrów muzyki europejskiej. Zostaną też przypomniane dzieła G. G. Gorczyckiego oraz muzyka „ekstrawagancka” na nietypowe obsady kameralne, a także rzadko grywany repertuar organowy (w tym niezwykle efektowne batalie), w ramach recitalu Piotra Wilczyńskiego. Koncerty zostaną przygotowane we współpracy z najznakomitszymi muzykologami specjalizującymi się w badaniu muzyki baroku, w tym z dr hab. Barbarą Przybyszewską-Jarmińską z PAN, odkrywczynią wieli arcydzieł muzyki baroku w Polsce.
Gwiazdami XIX MLMAD będą znakomici muzycy zagraniczni, w tym Harry van der Kamp (bas), Daniël Brüggen (flety), Frank de Bruine (obój), Simon Standage (skrzypce) i Marc Caudle (viola da gamba) oraz plejada najlepszych polskich specjalistów od śpiewu (Anna Radziejewska, Cezary Szyfman) i gry na instrumentach historycznych (Agata Sapiecha, Katarzyna Drogosz, Tomasz Gniatkowski, Stanisław Gojny, Beata Popis, Lilianna Stawarz, Piotr Wilczyński, Małgorzata Wojciechowska). Wykonawcy koncertów będą zarazem wykładowcami Warsztatów Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej, dzieląc się swoją wiedzą ze studentami, którzy będą mogli jednocześnie zapoznać się z zasadami historycznej praktyki wykonawczej na "żywym" przykładzie koncertów, co jest najefektywniejszym sposobem konfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyką.
Koncerty odbywać się będą w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Kościele św. Jacka, Kościele Akademickim św. Anny oraz w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Wstęp na koncerty wolny.

Więcej informacji - na stronie: www.concertspirituel.pl


Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i kultura.uw zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Lipcowych koncertów w BUW”. W 100-lecie powołania Muzykologii na lwowskim uniwersytecie przypomniana zostanie postać prof. Adolfa Chybińskiego, twórcy polskiej muzykologii (na zdjęciu).

Fragmenty wspomnień prof. Chybińskiego przeczyta Andrzej Ferenc, Michał Piekarski opowie o lwowskiej działalności profesora, zaś w muzycznym kontrapunkcie zabrzmią kompozycje – zaprzyjaźnionych z Adolfem Chybińskim – Mieczysława Karłowicza (pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera i innych poetów), Ludomira Różyckiego (pieśni do słów Tadeusza Micińskiego) i Grzegorza Fitelberga (Recitativ na klarnet i fortepian). Wystąpią: Witold Żołądkiewicz – baryton, Anna Gut – klarnet, Gabriela Machowska – fortepian.

Koncert odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, w Sali nr 316 na trzecim piętrze), w środę 11 lipca 2012 roku o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki będą dostępne przy wejściu głównym do Biblioteki na godzinę przed koncertem (liczba miejsc ograniczona).


Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza od 12 do 20 lipca 2012 roku do uczestnictwa w XXXV Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego oraz Uroczystym Koncercie Jubileuszowym z okazji 130. rocznicy Urodzin Karola Szymanowskiego. Dziewięć lipcowych wieczorów w Zakopanem wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej, kameralnej i orkiestrowej, zawsze w najlepszych wykonaniach.
Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego. Tak też będzie w tym roku, ponieważ ze względu na trwający remont zabytkowej „Atmy” muzyka Szymanowskiego powędruje do Galerii Orskiego, Miejskiej Galeriii Sztuki im. H. Zamoyskiego, Jasnego Pałacu i Kościoła pw. Św. Krzyża.

Więcej


W czwartek, 12 lipca 2012 roku odbędzie się Inauguracja Jubileuszowego Festiwalu XXXV Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Koncert dedykowany jest Wojciechowi Kilarowi w 80. rocznicę Jego urodzin, a także stanowi promocję płyty Polska muzyka kameralna na instrumenty dęte (Polish Chamber Music for Wind Instruments), na której zarejestrowana została młodzieńcza Sonata na róg i fortepian Jubilata. Na tle muzyki Szymanowskiego, Kilara i Lessela zaprezentowana zostanie ponadto twórczość solowa i kameralna Tadeusza Bairda.

Koncert odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. W wykonaniu: Joanny Domańskiej – fortepian, Romana Widaszka – klarnet i Tadeusza Tomaszewskiego – waltornia usłyszymy Fantazję C-dur op.14 K. Szymanowskiego, II Sonatinę fortepianową i Kaprysy na klarnet i fortepian T. Bairda, Sonatę na róg i fortepian (1954) W. Kilara oraz Grand Trio Es-dur op.4 F. Lessla.

Wykonanie utworów Tadeusza Bairda odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Nowe interpretacje". Instytut Muzyki i Tańca, który w ramach Programu "Nowe interpretacje" zachęca polskich artystów wykonawców do sięgania po nowy rodzimy repertuar, zwłaszcza szczególnie słabo rozpowszechniony w życiu muzycznym, zarówno pod kątem chronologicznym, jak i stylistycznym.


Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny w Jastarni wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu. Koncerty odbywać się będą w każdy czwartek – od 12 lipca do 16 sierpnia 2012 roku – o godz. 19.00.
Organizatorzy zadbali zarówno o bogaty repertuar, jak i międzynarodowy przekrój doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła NMP. W tym roku do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy - z Francji, Włoch, Argentyny i Australii. Nie zabraknie także znanych i utytułowanych rodzimych artystów, jak choćby Konstantego Andrzeja Kulki czy Romana Peruckiego.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej


8. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie odbędzie się w dniach 13-21 lipca 2012 roku.

Na otwarcie festiwalu w Filharmonii Krakowskiej (13 lipca) usłyszymy najsłynniejsze dzieło Feliksa Nowowiejskiego Quo vadis, oratorium inspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza. Skomponowane w 1903 roku, prezentowane było około 200 razy (tylko do roku 1939) w Europie i obu Amerykach. Wykonawcami będą Sinfonia Iuventus, Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz soliści pod batutą Kaspara Zehndera.
Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie występ Motion Trio, 14 lipca w krużgankach kościoła Franciszkanów. Akordeonowe trio wciąż pozostaje ewenementem na światowym rynku muzycznym. „Le Monde” napisał o nich: „Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych”. Podczas koncertu trio zaprezentuje m.in. aranżacje utworów Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara (Orawa), Krzysztofa Pendereckiego (Ciaccona) i Grażyny Bacewicz (Oberek).
Prawdziwą gratką będzie niecodzienny koncert 15 lipca w Auli Florianka. Po raz pierwszy w Krakowie wystąpi triumfatorka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku - Yulianna Avdeeva. Młoda Rosjanka, nazywana „carycą fortepianu”, jest czwartą kobietą w historii konkursu, która zdobyła pierwsze miejsce. Krakowskiej publiczności Avdeeva zaprezentuje oprócz utworów Chopina również Uwerturę francuską Johanna Sebastiana Bacha.
20 lipca we „Floriance” wystąpi znakomita orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Roberta Kabary. Usłyszymy utwory Zygmunta Krauzego, Romana Palestra oraz obchodzącego swoje 80. urodziny Wojciecha Kilara, który będzie gościem specjalnym festiwalu. Beata Bilińska po raz pierwszy w Krakowie zaprezentuje II Koncert fortepianowy, który miał swoje prawykonanie 14 października 2011 w Katowicach. Pianistka tak opisała najnowsze dzieło Mistrza: „...to utwór, którego jakości nie mierzy się ilością dźwięków. Kompozytor odchodzi od pierwiastka wirtuozowskiego na rzecz absolutnie ekstremalnego skupienia i metafizycznej kontemplacji”.
Niezwykle interesująco zapowiada się również recital wybitnej sopranistki Elżbiety Szmytki, która wystąpi 21 lipca w południe, w Auli Collegium Novum UJ. Artystka mieszka obecnie w Belgii, gdzie w roku 1984 zadebiutowała na scenie Królewskiej Opery w Brukseli. Od tamtego czasu występuje na najważniejszych scenach operowych Europy. Współpracowała ze światowej sławy dyrygentami (Sir Georg Solti, Nikolaus Harnoncourt, John Eliot Gardiner, Claudio Abbado, Neville Marriner), na swoim koncie ma nagranie m.in. Króla Rogera (partia Roxany) pod dyrekcją Sir Simona Rattla dla wytwórni EMI. W Krakowie wykona Rymy dziecięce op.49 Karola Szymanowskiego oraz Pieśni Mieczysława Karłowicza. Artystce na fortepianie towarzyszyć będzie Levente Kende.
Na zakończenie festiwalu 21 lipca w Filharmonii Krakowskiej usłyszymy zapomnianą w Polsce operę Romana Statkowskiego Maria. Statkowski uważany za najważniejszego kompozytora przed Szymanowskim napisał swoje dzieło w 1904 roku. Od zapomnienia ocalił je niedawno Łukasz Borowicz, który opracował rękopis dzieła, a następnie z Polską Orkiestrą Radiową dokonał premierowego nagrania dla Polskiego Radia (2010). Pierwszy raz poza Polską sceniczną wersję Marii wystawiono podczas 60. Wexford Opera Festival w Irlandii, w październiku 2011 roku, w ramach programu Polska Music. W Krakowie usłyszymy wersję koncertową. Partię Marii wykona znakomita sopranistka, laureatka Paszportu Polityki - Wioletta Chodowicz. Partię Wacława zaśpiewa Tomasz Kuk (tenor), partię Mieczmika - Adam Kruszewski (baryton), a w partii Wojewody usłyszymy Krzysztofa Szumańskiego (bas-baryton). Solistom towarzyszyć będzie Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Krakowska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.
Koncertom towarzyszą warsztaty wokalne pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej.

Więcej


Z okazji jubileuszu 80. urodzin jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich kompozytorów - Wojciecha Kilara na Noc Kilara zaprasza Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Wydarzenie muzyczno-filmowe rozpocznie się wczesnym popołudniem 14 i zakończy w nocy, już 15 lipca 2012 roku.

Wojciech Kilar przyszedł na świat 17 lipca 1932 roku we Lwowie. W 1944 roku musiał opuścić swoje rodzinne miasto. Cztery lata później, po krótkim pobycie w Rzeszowie, a następnie w Krakowie, dotarł do Katowic. I to z tym właśnie miastem związane są dalsze losy twórcy. Tutaj ukończył studia kompozytorskie, tutaj napisał swoje największe dzieła. „Ślązak ze Lwowa, ale Ślązak” – mówi o sobie sam Kilar, którego nazwisko stało się z czasem jedną z wizytówek regionu na arenie polskiej i międzynarodowej. Noc Kilara jest prezentem urodzinowym, podziękowaniem i muzycznym hołdem, który Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach składa kompozytorowi w imieniu własnym, i w imieniu mieszkańców regionu.

Szerokiej publiczności Wojciech Kilar znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, współpracujący z najwybitniejszymi reżyserami polskimi i zagranicznymi. W czasie Nocy Kilara słuchacze będą mieli okazję wysłuchać dzieła, reprezentujące także inne nurty twórczości kompozytora. W latach 70. w rozwoju artystycznym Kilara miał miejsce zwrot, w wyniku którego kompozytor porzucił dominujący w jego wczesnej twórczości awangardowy język muzyczny na rzecz prostszego, opartego na powtórzeniach stylu minimal music. Idea przesyconej duchowością prostoty przenika zarówno kompozycje odwołujące się do folkloru (Krzesany, W siwej mgle), jak i twórczość sakralną (Missa pro pace, Te Deum). To właśnie dzieła wpisujące się w te dwa nurty stanowić będą podstawę programu koncertów w ramach Nocy Kilara.

Obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w wydarzeniu wezmą udział Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Koncerty odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla, kościele Mariackim i sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Noc poprzedzi uroczysty koncert na Jasnej Górze – 13 lipca. NOSPR, połączone chóry Filharmonii Śląskiej i Polskiego Radia w Krakowie oraz soliści – Iwona Hossa, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński i Wojtek Gierlach wykonają Missa pro pace. Całość poprowadzi Michał Klauza.

Więcej


W drugiej połowie lipca w Katedrze Warszawsko-Praskiej w Warszawie odbędzie się 5. Praski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Na program tegorocznej edycji złożą się cztery koncerty, które odbędą się 14, 15, 21 i 22 lipca 2012 roku. Wezmą w nich udział czołowi polscy i rosyjscy artyści.

Festiwal zainauguruje koncert kameralny w wykonaniu znakomitego polskiego oboisty Tytusa Wojnowicza oraz organisty Jana Bokszczanina. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie projekcja filmu poświęconego wybitnemu, nieżyjącemu już polskiemu kompozytorowi Marianowi Sawie. Podczas kolejnych wieczorów wystąpią z recitalami czołowi rosyjscy organiści - prof. Alexey Shmitov (15 lipca), prof. Daniel Zaretsky (21 lipca) oraz wybitny polski organista – prof. Andrzej Chorosiński (22 lipca).

Koncertom festiwalowym towarzyszyć będzie wystawa witrażysty Andrzeja Bochacza z legionowskiej pracowni 12U, który na okoliczność Festiwalu skompletuje kilka cyklów prac.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie ARS LIBERATA oraz Parafia Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Opiekę nad Festiwalem sprawuje dr Jan Bokszczanin – dyrektor artystyczny.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


W dniach od 16 do 20 lipca 2012 roku odbędzie się projekt inaugurujący powstanie Międzynarodowej Orkiestry Instrumentów Historycznych "Musica Humana" - pierwszej w Polsce orkiestry składającej się z wybitnych muzyków różnych narodowości, w tym Polaków pracujących poza krajem, dysponujących doświadczeniem i wykształceniem w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej. Zespół wystąpi z dwoma koncertami na terenie Warszawy: 19 lipca 2012 roku o godz. 19 w Pałacu Kazimierzowskim i 20 lipca 2012 roku o godz. 16 w Łazienkach Królewskich.

Pozbawiona dyrygenta grupa wybitnych muzyków, współpracujących na co dzień z wiodącymi zespołami muzyki dawnej (m.in. Il Giardino Armonico, Freiburger Barockorchestrer, Akademie für Alte Musik Berlin), wykorzystując niepowtarzalną paletę brzmieniową instrumentów historycznych, prezentuje bardzo osobiste spojrzenie na klasyczny repertuar, wraz z jego retorycznym splendorem i bogactwem afektów. Tematem pierwszego projektu będą symfonie klasyczne, m.in. wywodzące się z rewolucyjnego osiemnastowiecznego nurtu Sturm und Drang. W programie koncertów znajdą się utwory: Symfonia G-dur Wq 183 nr 4 C.P.E. Bacha, Symfonia A-dur nr 29 W.A. Mozarta i Symfonia C-dur nr 63 J. Haydna.

Więcej


XIII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Muzyczny „Od Chopina do Góreckiego — Źródła i inspiracje” odbędzie się w dniach 17-29 lipca 2012 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Więcej


Koncert w 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego odbędzie się 21 lipca 2012 roku w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem. W programie Uwertura do opery Pierre de Médicis Józefa Michała Poniatowskiego, Finale molto presto g-moll Franciszka Lessela, II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (jako solista wystąpi Łukasz Błaszczyk) oraz III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Massimiliano Caldi.


Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Towarzystwo im. Karola Szymanowskiego, Marszałek Województwa Małopolskiego i Burmistrz Miasta Zakopanego zapraszają na kolejny koncert z cyklu "Jeszcze polska muzyka", który odbędzie się w sobotę, 21 lipca 2012 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Krzyża w Zakopanem (przy ul. Chałubińskiego 30).

JESZCZE POLSKA MUZYKA... to autorski cykl koncertów Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, realizowany w 2012 roku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Samorządów. Sobotni koncert, w 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, to kolejna część cyklu orkiestry, prezentującego najbardziej wartościowe, zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku na tle arcydzieł europejskich. Zrębem projektu, w nawiązaniu do tytułu, jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. W programie: Józef Michał Poniatowski Uwertura do opery Pierre de Médicis, Franciszek Lessel Finale molto presto g-moll, Karol Szymanowski II Koncert Skrzypcowy, Johannes Brahms III Symfonia F-dur op. 90. Wystąpią: Łukasz Błaszczyk - skrzypce, Massimiliano Caldi - dyrygent, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, prof. Karol Rafał Bula - słowo. Wstęp wolny.


Już po raz trzeci, na przełomie lipca i sierpnia w Krościenku n. Dunajcem zagości Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”. W tym roku turyści, mieszkańcy i melomani będą mieli okazję do wysłuchania sześciu koncertów muzyki organowej, której poświęcony jest Festiwal, jak również kameralnej. Nie zabraknie także folkloru pienińskiego, który od samego początku trwania festiwalowych wydarzeń jest obecny w programach koncertów.

W tym sezonie Festiwal to nie tylko muzyka, lecz także poezja. To także wystawa obrazów św. Kingi – Dziedziczki Pienin. Jeden z weekendów poświęcony będzie Twórcom pienińskim, ich rękodziełu oraz muzyce staropolskiej i ludowej.

III Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” rozpocznie się 22 lipca 2012 roku i potrwa w Krościenku przez 4 kolejne niedziele – do 12 sierpnia 2012 roku. Po raz pierwszy w ramach Festiwalu odbędzie się także koncert w Kościele św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych (15 sierpnia). Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 16:30. Wstęp wolny.

Więcej


12. Letni Festiwal Gitary w Krzyżowej odbędzie się w w dniach 26 lipca - 3 sierpnia 2012 roku.

Jak co roku w jego programie znajdą się warsztaty gitary klasycznej, gitary akustycznej (w tym także gitary fingerstyle), elektrycznej, jazzowej, basowej, flamenco i tańca flamenco oraz prezentacje DVD, wykłady, wystawy gitar i akcesoriów muzycznych i koncerty. Wśród zaproszonych gości znajdą się: József Eötvös, Laurent Boutros, Simone Iannarelli, Leszek Potasiński, Jarema Klich, Krzysztof Pełech, Marcin Olak, Kuba Niedoborek, Robert Horna, Piotr Restecki oraz Piotr Słapa. Warsztaty tańca flamenco prowadzi Agata Teodorczyk.

Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w Piwnicy Dżemowej w Pałacu. To raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i ogólnie tworzenia. Scena w Pałacu udostępniana jest każdego wieczoru wszystkim, bez względu na wiek i umiejętności.

Gospodarzem Letniego Festiwalu Gitary jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.


W sobotę, 28 lipca 2012 roku o godz. 17:00 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Opolu (ul. Strzelców Bytomskich 18) wystąpi Polsko-Niemiecka Młoda Filharmonia / Junge Deutsch-Polnische Philharmonie pod dyrekcją Jörga Leitza. W programie: G. Verdi - Uwertura do opery „Nabucco“, K. Kurpiński - Koncert klarnetowy B-dur (z Martinem Ackermannem w roli solisty) i A. Dvořák - VIII Symfonia G-dur op. 88. Wstęp wolny.


Już po raz piąty w Warszawie w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia 2012 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta.

Festiwal zyskał wielką sympatię publiczności i każdego roku powiększa grono miłośników muzyki polskiej. Wydarzenie organizowane od 2008 roku, od drugiej edycji dedykowane jest wyłącznie muzyce polskiej, szczególnie kompozycjom zapomnianym, a jednak niezwykle ciekawym, takim jak na przykład Concertino na obój, skrzypce i orkiestrę J. B. Kleczyńskiego czy muzyka z czasów bitwy pod Grunwaldem.

W ciągu trzech weekendów tegorocznego Festiwalu odbędzie się 9 imprez, w tym: 3 plenerowe koncerty edukacyjne, 3 spotkania z twórcami polskiej kultury, które będą realizowane podczas trzech kolejnych festiwalowych sobót oraz 3 koncerty niedzielne, odbywające się w nowomiejskich kościołach. W festiwalu wezmą udział: lutnista Jerzy Żak, orkiestra Warsaw Camerata, zespół wokalny Favola in Musica, zespół muzyki dawnej Sabionetta, kwartet klarnetowy Poco Leggiero, kwartet Merlo oraz troje gości specjalnych w cyklu Przyjaciele Letniego Festiwalu Nowego Miasta: kompozytor i pisarz Aleksander Kościów, etnomuzykolog i wokalistka Weronika Grozdew-Kołacińska oraz reżyser teatralny Sylwester Biraga.

Każdy z niedzielnych koncertów festiwalu będzie poświęcony muzyce polskiej z różnych epok. Koncert zespołu Favola in Musica to polska muzyka wokalna m.in. Wacława z Szamotuł, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Mikołaja Zieleńskiego. Lutnista Jerzy Żak wraz z kwintetem Warsaw Camerata wykona rekonstrukcję koncertu lutniowego Silviusa Leopolda Weissa, muzykę Aleksandra Tansmana oraz chaconnę koncertową Marka Pasiecznego. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się również koncert specjalny pt. KONCERT WARSZAWSKI, podczas którego zabrzmią utwory kompozytorów związanych ze Stolicą, należących do różnych muzycznych generacji i reprezentujących odmienne gatunki stylistyczne takich, jak: Alicja Gronau, Sławomir Czarnecki, Krzesimir Dębski i Bartosz Kowalski.

Letni Festiwal Nowego Miasta dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń, co rok zaprasza w rejon warszawskiego Nowego Miasta publiczność w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Do tej pory zyskał liczne grono publiczności, która regularnie uczestniczyła w poszczególnych edycjach tego przedsięwzięcia i wszedł do kalendarza stołecznych imprez wakacyjnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W sobotę, 28 lipca 2012 roku zespół Arte dei Suonatori wystąpi z koncertem w malowniczej scenerii Borów Dolnośląskich. W murach Zamku Kliczków usłyszymy sonaty Georga Muffata, wszechstronnego austriackiego kompozytora, który inspiracji dla swych dzieł poszukiwał w narodowych odmianach barokowej muzyki.

Arte dei Suonatori to jedna z najpopularniejszych na scenie międzynarodowej polskich orkiestr, która specjalizuje się w muzyce dawnej. Oryginalność zespołu tkwi w nowatorskiej syntezie tradycji ze współczesnością, umiejętności zaangażowania publiczności, a także pogodzeniu wymogów muzyki klasycznej z technikami i praktykami, do których przyzwyczajony jest dzisiejszy słuchacz. Kreatywne i odważne interpretacje zbliżają Arte dei Suonatori do grup jazzowych, choć jest to bez wątpienia najprawdziwsza orkiestra symfoniczna. Cieszą się popularnością zarówno wśród melomanów, jak i międzynarodowej krytyki. W Polsce ich działalność uhonorowano nagrodą TVP Kultura, Medalem Młodej Sztuki, a także nominacjami do Paszportu Polityki czy nagrody kulturalnej Pegaz. Płyty wydane przez Arte dei Suonatori doceniano również za granicą. Diapason d'Or, Gramophone Editor's Choice, Choc du Monde de la Musique, nagroda elektronicznego dziennika Classics Today - to tylko niektóre z zaszczytnych wyróżnień.