Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Wernisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984 odbędzie się 25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w galerii ms2 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycję oglądać będzie można do 19 sierpnia.

Wystawa stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostaną filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Wiele z ważnych realizacji dla mariażu muzyki i sztuk wizualnych w Europie Wschodniej już nie istnieje. Rekonstrukcja jego dziejów wymaga zatem również rekonstrukcji prac, które dokonane zostały przy współpracy z artystami i z dbałością o wierność założeniom. Muzeum Sztuki w Łodzi udostępnia zwiedzającym dwie legendarne prace: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauzego i Henryka Morela z 1968 roku.
Punktem wyjścia dla wystawy jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku. Było ono nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki. Nowy model rewolucji naukowo-technologicznej otworzył drogę do środków przeznaczonych na eksperymenty artystyczne w wielu krajach bloku. Warszawskie studio stało się również wzorem dla innych ośrodków, takich jak m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Ponieważ, oprócz działalności autonomicznej, miały służyć również przygotowywaniu ścieżek dźwiękowych na potrzeby kinematografii, były oczywistym miejscem spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Współpraca inżynierów, architektów, artystów i muzyków owocowała również w pionierskich projektach monumentalnych i niezrealizowanych konstrukcji akustycznych, w których projektowaniu brali udział na przykład: Oskar Hansen, Alex Mlynárčik czy Aleksandar Srnec. Te wizjonerskie projekty były również wyrazem wiary w sojusz różnych sztuk przy wsparciu władz poszczególnych państw na wschód od muru berlińskiego. Powstające pod wpływem Johna Cage’a, Fluxusu oraz poezji konkretnej, partytury graficzne były innym wyrazem dążenia do łączenia muzyki ze sztukami wizualnymi. Świadomi estetycznej roli przypadku kompozytorzy śmiało wkraczali w świat happeningu, performansu oraz instalacji dźwiękowych, a ich postawa może być odczytywana również jako ruch o nastawieniu demokratyzującym, który składał w ręce słuchacza i wykonawcy narzędzia do kształtowania utworu muzycznego. Obecne na wystawie prace m.in. Zygmunta Krauzego, Katalin Ladik, Bogusława Schaeffera, czy Milana Grygara stanowią przykłady tej tendencji.


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na "Gdańskie Lato Muzyczne 2012". Na jego program złoży się kilka festiwali oraz liczne koncerty.

W dniach 3 lipca – 24 sierpnia 2012 roku w każdy wtorek i piątek muzyka rozbrzmiewać będzie w Archikatedrze w Oliwie w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wystąpią: Eric Dalest (3 lipca), Roman Perucki i Zbigniew Kruczek (6 lipca), Karstein Askeland (10 lipca), Wacław Golonka (13 lipca), Per Ahlman (17 lipca), Roberto Bonetto (20 lipca), Szilveszter Rostetter i Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (24 lipca), Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Klauzy (27 lipca), Jean-Christophe Geiser (31 lipca), Franz Hauk i Christoph Well (3 sierpnia), Winfried Bönig (7 sierpnia), Giampaolo Di Rosa (10 sierpnia), Julian Gembalski (14 sierpnia), HolgerGehring (17 sierpnia) i Maciej Zakrzewski (21 sierpnia). Festiwal zakończy koncert w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego i Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Mielimąki.

Dnia 19 lipca rozpocznie się cykl "Chopin nad wodami Motławy". Koncerty odbywać się będą codziennie, do 3 sierpnia w Salonie Gdańskim i na tarasie widokowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Specjalne koncerty zaplanowano z okazji Jarmarku św. Dominika. W Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku wystąpią Roman Perucki i Kwartet skrzypiec 4PM (30 lipca), Douglas Lawrence i Błażej Goliński (5 sierpnia) i Ludmiła Gołub (6 sierpnia), Wacław Golonka (12 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (13 sierpnia), Piotr Michna (19 sierpnia) i Matthias Süß (20 sierpnia). W dniach 7-18 sierpnia koncerty kameralne odbędą się w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach w ramach cyklu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. Połączone zostaną one z historycznymi prelekcjami prof. Jerzego Sampa. Wystąpią: Bałtycki Kwintet Dęty (7 sierpnia), Amber Brass Quintet (17 sierpnia) i Boreas Ensamble (18 sierpnia). Dnia 11 sierpnia na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach nadzwyczajnego koncertu Solidarity of Arts 2012 zagra Stańko. W dniach od 10, 14, 15 i 16 sierpnia z koncertami wystąpią uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Skrzypcowego Maxima Vengerova, a poprzedzi je nadzwyczajny koncert „Mistrzowskie Interpretacje” w wykonaniu Maxima Vengerova, Marii Włoszczowskiej i Romana Peruckiego w Sali Koncertowej na Ołowiance (8 sierpnia). W dniach 23 i 26 sierpnia odbędą się dwa koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” - pierwszy z nich na estradzie przed Pałacem Opatów w Oliwie z udziałem międzynarodowej obsady solistów i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierownictwem Massimiliano Caldiego, a drugi w gdańskiej Filharmonii w interpretacji Eweliny Szybilskiej (sopran), Łukasza Gaja (tenor) i filharmoników pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Muzyki tradycyjnie można będzie posłuchać nie tylko w Gdańsku, ale także w Stegnie, Jastarni, Żarnowcu i Jastrzębiej Górze. W każdy czwartek o godz. 19.00 od 12 lipca do 16 sierpnia koncerty organowe odbywać się będą w kościele NNMP w Jastarni. Wśród wykonawców znajdą się: Jean-Paul Imbert (12 lipca), Maurizio Conca (19 lipca), Konstanty AndrzejKulka i Roman Perucki (26 lipca), Douglas Lawrence i Elizabeth Anderson (2 sierpnia), German Torre (9 sierpnia), Marcin Miłosz Grzegorczyk (16 sierpnia). W dniach od 4 lipca do 25 sierpnia w Kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w ramach festiwalu "Słowo i muzyka u Jezuitów" wystąpią tak uznani artyści, jak Roman Perucki i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego (4 lipca), Jean-Paul Imbert i The Girls' Choir of Kossuth Secondary School Cegléd (11 lipca), Stefano Vagnini i Giorgia Ragni (14 lipca), Giovannimaria Perrucci i Agata Bieńkowska (18 lipca), Roman Perucki i Konstanty Andrzej Kulka (25 lipca), Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule (28 lipca), Jean-Christophe Geiser i Kwartet skrzypiec 4PM (1 sierpnia), Douglas Lawrence, Elizabeth Anderson i Błażej Goliński (4 sierpnia), Giampaolo Di Rosa – organy i Dumitru Harea - fletnia Pana (8 sierpnia), Ewa Bąk, Marcin Ciszewski i Danuta Mossakowska-Dulska (11 sierpnia), Harald Gokus i Sebastian Gokus oraz Walter D’Arcangelo i Luca Dragani (15 sierpnia), Bogdan Narloch i Roman Gryń (18 sierpnia), Rabin Symcha Keller (22 sierpnia), Andrzej Chorosiński, Michał Chorosiński i Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (25 sierpnia). Festiwal Organowy zaplanowano również w Kościele Najświętszego Serca Pan Jezusa w Stegnie - w każdą sobotę od 7 lipca do 18 sierpnia.

Gdańskie Lato Muzyczne 2012 zakończy koncert Genesis 2 września w Sali Koncertowej na Ołowiance. Wystąpi Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Yuri’a Bashmeta.

ZOBACZ: program Gdańskiego Lata Muzycznego 2012 – plik pdf


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddziałem Muzeum Narodowego oraz Fundacją Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na kolejną edycję cyklu zatytułowanego Letnie Koncerty Ratuszowe. Atrakcyjny repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy studentów i pedagogów sprawiły, że postrzegane są one jako ważny punkt wakacyjnej oferty kulturalnej miasta.

Koncerty – wzorem ubiegłych lat – odbywać się będą w każdą środę miesiąca lipca i sierpnia, czyli 4, 11, 18 i 25 lipca oraz 1, 8, 15, 22 i 29 sierpnia 2012 roku. Miejsce i godzina koncertu niezmiennie te same: Sala Renesansowa Ratusza Poznańskiego, godz. 17.00 (wyjątek stawi 15.08. – ze względu na święto koncert rozpocznie się o godz. 16.00).

więcej...


Koncerty Mistrzowskiego Festiwalu Muzyki 2012 - V Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich „Pro Bono Musicae” odbędą się w dniach 1-5 sierpnia 2012 roku w Bielsku-Białej. W programie m.in. recitale uczestników Kursów, koncerty plenerowe z udziałem profesorów: Andreu Riera, Hansjorg Schellenbergera, Zvi Carmeli i Michała Dmochowskiego.

W V Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich "Pro Bono Musicae", odbywających się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia w Bielsku-Białej, bierze udział ok. 70 uczestników czynnych z całego świata, szkolonych przez wybitnych specjalistów wykonawstwa muzyki klasycznej, profesorów reprezentujących renomowane uczelnie muzyczne z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, Izraela i Polski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html


Od 5 lipca do 23 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek o godz. 20.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odbywać się będą 40. Jubileuszowe Letnie Koncerty Organowe i Kameralne.

Festiwal, zainicjowany w 1972 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę prof. Eugeniusza Brańkę, przez 39 lat swojej obecności na stałe wpisał się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie gromadzą rzecze słuchaczy, którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych wykonaniach solistów, chórów i zespołów kameralnych z całego świata. Podczas koncertów wykonywany jest szeroki i bogaty repertuar muzyki od renesansowej do współczesnej. Obecnie funkcję Dyrektora Artystycznego przejął po śmierci prof. Eugeniusza Brańki, jego syn – Karol Lipiński-Brańka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie zaprasza na XXII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”. Koncerty odbywać się będą od 5 lipca do 9 sierpnia 2012 roku w każdy czwartek we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest prof. Mirosława Semeniuk-Podraza.

W tegorocznej edycji wezmą udział tak uznani artyści, jak: Marcin Szelest (5 lipca), Michał Kocot (12 lipca), Marek Stefański - organy i Barbara Świątek-Żelazna – flet (19 lipca), Carlo Tunesi – Włochy (26 lipca), Gordon Mansell – Kanada (2 sierpnia) i Szilveszter Rostetter – Węgry (9 sierpnia).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf


Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny w Jastarni wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu. Koncerty odbywać się będą w każdy czwartek – od 12 lipca do 16 sierpnia 2012 roku – o godz. 19.00.
Organizatorzy zadbali zarówno o bogaty repertuar, jak i międzynarodowy przekrój doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła NMP. W tym roku do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy - z Francji, Włoch, Argentyny i Australii. Nie zabraknie także znanych i utytułowanych rodzimych artystów, jak choćby Konstantego Andrzeja Kulki czy Romana Peruckiego.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.


W dniach 17-25 sierpnia 2012 roku odbędzie się dziesiąty festiwal "Muzyka w Raju". Zanim jednak festiwalowa muzyka wypełni przestrzeń świątyni Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego od 2 do 14 sierpnia organizatorzy zapraszają do "Przedsionka Raju" na cykl jedenastu koncertów, które zabrzmią w: Rokitnie, Miedzyrzeczu, Gorzowie Wlkp., Głogowie, Pszczewie, Łagowie, Świdnicy, Klępsku k.Sulechowa, Pławiu, Zielonej Górze i Żaganiu.

"Czym Ziemia Lubuska zapisała się w historii europejskiej muzyki? W Świebodzinie urodził się słynny niemiecki kompozytor i muzykolog Martin Agricola, w Żarach i Żaganiu pojawiło się przelotnie kilku świetnych kompozytorów z Telemannem i Lisztem na czele, a w późnym średniowieczu anonimowi augustianie skompilowali gdzieś tutaj (może w Głogowie, może w Żaganiu, a może w Zielonej Górze) jedną z najsłynniejszych kolekcji muzycznych tej epoki tzw. Glogauer Liederbuch. Od biedy możemy do tej listy dopisać kompozytorów (w tym C.P.E. Bacha), którzy związani byli z Frankfurtem nad Odrą i muzyków dolnośląskich, którzy z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy wyruszali czasem na Północ. Nikt z nas nie odczuwa chyba z tego powodu jakichś kompleksów. Tak po prostu się zdarzyło i nie jest to jedyne w Europie miejsce upośledzone pod względem muzycznego urodzaju. Byłoby może miło móc powołać się na jakiegoś sławnego przodka, a nawet na wielu przodków, ale nie da się tego zrobić bez historycznej mistyfikacji. Ziemia Lubuska i podobne do niej krainy mają jednak pewną bardzo ważną właściwość, bez której muzyka dawna dzisiaj nie miałaby sensu. Tutaj można wciąż odnaleźć ciszę, tę ciszę z przeszłości. Ciszę, w której dźwięk nabiera innego, mniej prozaicznego sensu. Coś, co z perspektywy rozpędzonej i głośnej cywilizacji spycha Ziemię Lubuską na prowincjonalny margines, z perspektywy kultury daje jej szansę na niesłychany rozwój, szansę, którą szkoda byłoby przeoczyć i zmarnować. W tym sensie, i w nawiązaniu do nazwy sierpniowego festiwalu w Paradyżu, Ziemia Lubuska jest pełna miejsc czekających na muzykę, jest po prostu Przedsionkiem Raju." (Cezary Zych)

Wstęp na koncerty w ramach cyklu Przedsionek Raju jest bezpłatny.

Więcej


Dnia 2 sierpnia 2012 roku w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się koncert z okazji jubileuszu Polskiej Filharmonii Kameralnej oraz 80. urodzin Wojciecha Kilara.

Na fortepianie zagra Peter Jabłonski, a koncert poprowadzi założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot - Wojciech Rajski. W programie: Krzesany, Koncert na fortepian i orkiestrę, Orawa, Suita z muzyki do filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz" i Wokaliza z filmu "Dziewiąte wrota", którą wykona gość specjalny tego koncertu - Justyna Steczkowska.

Początek koncertu – o godz. 20.00.


Biblioteka Krasińskich przy Okólniku stała się na dwa miesiące centrum sztuki w Warszawie. W czwartek, 2 sierpnia 2012 roku rozpoczął się cykl recitali pianistycznych. Wydarzenie jest inicjatywą Stowarzyszenia Mieszkańców ul. Smolna.

Codziennie, o godzinie 17.00, w niezwykłych wnętrzach Biblioteki - przy ul. Okólnik 9 - założonej w 1913 roku przez hr. Edwarda Krasińskiego, odbywają się spotkania z muzyką klasyczną w wykonaniu wielu godnych uwagi artystów, takich jak Duet Sol et Luna, Michał Bielenia, Anna Samborska, Eugeniusz Tiomnikow, Filip Kapituła oraz innych, młodych utalentowanych wykonawców. Połączenie rustykalnych wnętrz nieczynnej od dziesięcioleci biblioteki z muzyką, jaka dawniej w nich gościła, to nowy sposób na spędzenie wolnego czasu w samym sercu Warszawy.

Cykl koncertów pianistycznych będzie trwał do końca września 2012 roku. Wstęp wolny.


Od 3 lipca do 24 sierpnia 2012 roku, w katedrze oliwskiej, na organach liczących 7876 piszczałek zabrzmi najpiękniejsza muzyka skomponowana na ten instrument – od najstarszych znanych utworów aż po kompozycje współczesne. Wszystko w ramach rozpoczynającego się właśnie 55. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, słynne na cały świat organy to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Ale podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu, miłośnicy muzyki organowej usłyszą znacznie więcej. 6 lipca melomanów czeka światowa premiera 8 preludiów i fug Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na festiwal – wspólnie z twórcą wykona je dyrektor MFMO i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem Das Wohltemperierte Klavier organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.

Równie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy wykona własny utwór Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: Concerto nr 3 na organy i smyczki. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.

Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński.

więcej...


W piątek, 3 sierpnia 2012 roku w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym – Janowcu n/Wisłą odbędzie się koncert „Film-Music-Improvisations” Włodka Pawlika, pianisty i kompozytora, autora muzyki do filmu Inny Świat, którego projekcja poprzedzi występ artysty.

Film Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta Inny Świat to historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska – wybitna polska aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska – Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska urodziła się 97 lat temu - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

Tego samego dnia o godz. 22.00 podczas Festiwalu zaprezentowana zostanie rejestracja spektaklu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Orfeusz i Eurydyka Krzysztofa Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego, wydanej w wersji DVD w styczniu br. przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Premiera spektaklu na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod muzycznym kierownictwem Łukasza Borowicza odbyła się w maju 2009 roku. Telewizyjnej reżyserii spektaklu podjęła się Kasia Adamik, i też ta, teatralno-filmowa odsłona Orfeusza i Eurydyki zaprezentowana zostanie festiwalowej publiczności.

Wszystkie projekcje odbędą się w festiwalowym Kinie Allianz, Miasteczko Festiwalowe, ul. Nadwiślańska 9, Kazimierz Dolny.


Recital wybitnego hiszpańskiego pianisty Joaquina Achúcarro zainauguruje w piątek, 3 sierpnia 2012 roku 67. edycję Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju - najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Enrique Granadosa i Manuela de Falli oraz Claude’a Debussy’ego – z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin kompozytora.

Debussy zapatrzony był w Chopina. – pisze Stanisław Dybowski w programie Festiwalu. - Polski geniusz stanowił dla niego wzór doskonałości. Być może miał nawet jego kompleks. Zmierzenie się z Chopinem było dla Debussy’ego nie lada wyzwaniem! Czy wyszedł z niego zwycięsko? Odpowiedzi na to pytanie udzielą festiwalowi pianiści, przedstawiający jego Preludes i Etudes, Arabesques i L’Isle joyeuse (Achucarro, Vacatello, Gavrylyuk, Bolkvadze). Ale wśród programów pojawi się, po raz pierwszy w historii dusznickich świąt, kompozytorskie cymelium: Mazurek z 1890 roku (Nadolska). Jak widać, nawet taniec polski zaprzątał umysł Debussy’ego!

Drugim tegorocznym jubilatem, którego 100. rocznicę śmierci uhonorują artyści festiwalu, jest polski pianista, kompozytor i pedagog - Józef Wieniawski. Był on wspaniałym interpretatorem i propagatorem dzieł Chopina w czasie, gdy uważano je za salonowe. Wieniawski pierwszy po Liszcie dawał recitale chopinowskie, grywał publicznie Chopina etiudy w komplecie, a jego wykonawstwo ballad uchodziło za niedoścignione. Kilka kompozytorskich prac jubilata zabrzmi w tym roku w Dusznikach Zdroju.

Festiwal Chopinowski potrwa do 11 sierpnia 2012 roku, a dziewięć festiwalowych dni wypełnią jak co roku koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. W sobotę (4 sierpnia) usłyszymy Janusza Olejniczaka; będzie to pierwszy recital chopinowski na historycznym fortepianie Erard z 1838 roku, z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest współorganizatorem recitalu. W niedzielę zagrają Nikolay Khozyainov i Francesco Piemontesi, w poniedziałek - Soyoung Yoon (skrzypce) i Marcin Sikorski (fortepian) oraz Alexander Gavrylyuk, we wtorek i sobotę - Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego NIFC (2011), w środę - Seong-Jin Cho i Dmitri Alexeev, w czwarek - Alexander Schimpf, Elisso Bolkvadze i Glass Duo, w piątek - Piano Duo Poskute & Daukantas i Denis Kozhukhin, a w sobotę, na zakończenie - Alberto Nose. Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku Joaquin Achúcarro (4-7 sierpnia) oraz Dmitrij Alexeev (9-11 sierpnia), natomiast wykład wygłosi prof. Mieczysław Tomaszewski (8 sierpnia).

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o godz. 16.00 na Letnie Koncerty na Grochowskiej.

Przeznaczone są one zarówno dla melomanów, jak i osób dopiero oswajających się z muzyką klasyczną. Każdy występ poprzedzą komentarzem m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska. Zaproszeni artyści to wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki klasycznej, laureaci wielu konkursów, w tym I Konkursu Duetów z Fortepianem zorganizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina: Magdalena Bojanowicz, Marta Kowalczyk, Łukasz Chrzęszczyk, Maxima Sitarz, Mischa Kozłowski, Maja Syrnicka, Paweł Cłapiński; uczestniczki ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Maja Włoszczowska i Aleksandra Kuls oraz stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia: Marianna Bednarska, Jennyfer Fouani, Ewa Harasimowicz, Marcin Orliński, Aleksandra Świgut.
Cykl 26 koncertów organizowanych w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie odbywał się w każdą sobotę i niedzielę, tym razem jednak rozpocznie się miesiąc wcześniej - w czerwcu, a zakończy pod koniec sierpnia. W repertuarze dominować będzie muzyka rosyjska, ale nie zabraknie też akcentów polskich, francuskich i niemieckich.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Program Letnich Koncertów na Grochowskiej - na stronie www.sinfoniavarsovia.org  


13. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”otworzy 22 czerwca 2012 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu koncert-preludium w wykonaniu zespołu „Żywiołak”. Podczas wieczoru – przy świetle księżyca, w otoczeniu lasu – przyjrzymy się żywiołom rządzącym dzisiejszym światem. W programie znajdą się utwory z ubiegłorocznej płyty „Żywiołaka”, o prowokacyjnym tytule Globalna wiocha, m.in. energetyczna piosenka Mój miły rolniku, tchnąca spokojem Pieśń słoneczna, oparta na XIII-wiecznym kantyku autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz orientalna kompozycja Istanbul.

W czasie trwania festiwalu, od 30 czerwca do 2 września 2012 roku, odbędzie się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia spędzimy w innej miejscowości. Po inauguracji festiwalu w Wieluniu, w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Radomska do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończymy wielkim finałem w Bełchatowie. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

W programie koncertów znajdą się jazz, klasyka, muzyka filmowa, bałkańska, klezmerska, ludowa, elektroniczna, etno, a nawet… muzyka z popularnych bajek i dobranocek. W zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią wszystkim słuchaczom m.in. Zbigniew Zamachowski z zespołem „Gołębiewski Q Band”, „Wojtek Mazolewski Quintet”, „DesOrient”, „Witold Janiak Trio”, „Tsigunz Fanfara Avantura”, zespół śpiewaczy „Monodia Polska” czy formacja muzyki dawnej „Dancerye”.

ZOBACZ: program festiwalu – plik pdf


Międzynarodowy Festiwal Organowy w Stegnie odbędzie się w dniach 7 lipca- 18 sierpnia 2012 roku.
Zainauguruje go koncert organowy w wykonaniu Henryka Gwardaka, któremu towarzyszyć będzie węgierski chór dziewczęcy The Girl’s Choir of Kossuth Lajos Secondary School. Podczas kolejnych wieczorów festiwalowych standardowe dla kościelnych wnętrz instrumentarium, tj. organy czy skrzypce wzbogacone zostanie przez instrumenty dęte - obój, trąbkę, flet czy róg alpejski oraz fletnię Pana. Ostatniego z instrumentów będzie można posłuchać podczas koncertu 11 sierpnia w wykonaniu mołdawskiego artysty Dumitru Harea. Wśród zaproszonych wykonawców znaleźli się także tak uznani artyści, jak Konstanty Andrzej Kulka i Roman Perucki (28 lipca).
Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie koncert odpustowy w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, grającemu na organach Maciejowi Zakrzewskiemu towarzyszyć będzie Jarosław Wyrzykowski na oboju.


Festiwal „Muzyka na szczytach” w 2012 roku poprzedzi bogaty program promujący. Rozpocznie go w sierpniu widowisko baletowe pod Wielką Krokwią w Zakopanem, a następnie odbędzie się cykl 4 koncertów promujących festiwal: w Żyrardowie, Kołobrzegu, Sopocie i Katowicach. IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” rozpocznie się 15 września 2012 roku w Zakopanem i potrwa do 22 września. Najjaśniejszą gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sharon Kam - izraelska klarnecistka o światowej sławie, która wystąpi w towarzystwie równie uznanego Jerusalem Quartet.

Festiwal „Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia. IV edycja Festiwalu rozbudowuje swoją ofertę o wydarzenia promujące.

Dnia 4 sierpnia 2012 roku o godz. 20.00 w Zakopanem odbędzie się „Widowisko taneczne Harnasie”, przygotowane z okazji jubileuszu osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 125 rocznicę urodzin i 70 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego. Wydarzenie to odbędzie się pod Wielką Krokwią w otoczeniu piękna tatrzańskiej przyrody. W programie zaprezentowane zostanie dzieło Karola Szymanowskiego Harnasie oraz specjalnie przygotowane widowisko baletowe do poematu symfonicznego Wojciecha Kilara Krzesany. W spektaklu oprócz tancerzy zawodowych z różnych zespołów z całej Polski oraz wykonawców reprezentujących niezależną scenę szeroko rozumianego tańca wezmą udział podhalańskie zespoły folklorystyczne prezentujące taniec i śpiew góralski.

Od 8 do 12 sierpnia 2012 roku „Muzykę na Szczytach” będzie można spotkać w Żyrardowie, Kołobrzegu, Sopocie i Katowicach, w ramach cyklu koncertów promujących festiwal. W czasie koncertów usłyszymy niecodzienną formację, składającą się z muzyków o różnych proweniencjach. Znajdziemy tu klasyczny zespół kameralny, trio jazzowe, akordeonistę, szereg instrumentów etnicznych, a całości towarzyszyć będzie wokalistka Joanna Słowińska, która równie pięknie interpretuje pieśni romantyczne, jak i improwizuje w stylistyce jazzowej. Koncertom towarzyszyć będzie projekcja multimedialna zdjęć i filmu prezentujących poprzednie edycje festiwalu oraz uroki Zakopanego, Uzdrowiska Szczawnicy i Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Już po raz piąty w Warszawie w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia 2012 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta.

Festiwal zyskał wielką sympatię publiczności i każdego roku powiększa grono miłośników muzyki polskiej. Wydarzenie organizowane od 2008 roku, od drugiej edycji dedykowane jest wyłącznie muzyce polskiej, szczególnie kompozycjom zapomnianym, a jednak niezwykle ciekawym, takim jak na przykład Concertino na obój, skrzypce i orkiestrę J. B. Kleczyńskiego czy muzyka z czasów bitwy pod Grunwaldem.

W ciągu trzech weekendów tegorocznego Festiwalu odbędzie się 9 imprez, w tym: 3 plenerowe koncerty edukacyjne, 3 spotkania z twórcami polskiej kultury, które będą realizowane podczas trzech kolejnych festiwalowych sobót oraz 3 koncerty niedzielne, odbywające się w nowomiejskich kościołach. W festiwalu wezmą udział: lutnista Jerzy Żak, orkiestra Warsaw Camerata, zespół wokalny Favola in Musica, zespół muzyki dawnej Sabionetta, kwartet klarnetowy Poco Leggiero, kwartet Merlo oraz troje gości specjalnych w cyklu Przyjaciele Letniego Festiwalu Nowego Miasta: kompozytor i pisarz Aleksander Kościów, etnomuzykolog i wokalistka Weronika Grozdew-Kołacińska oraz reżyser teatralny Sylwester Biraga.

Każdy z niedzielnych koncertów festiwalu będzie poświęcony muzyce polskiej z różnych epok. Koncert zespołu Favola in Musica to polska muzyka wokalna m.in. Wacława z Szamotuł, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Mikołaja Zieleńskiego. Lutnista Jerzy Żak wraz z kwintetem Warsaw Camerata wykona rekonstrukcję koncertu lutniowego Silviusa Leopolda Weissa, muzykę Aleksandra Tansmana oraz chaconnę koncertową Marka Pasiecznego. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się również koncert specjalny pt. KONCERT WARSZAWSKI, podczas którego zabrzmią utwory kompozytorów związanych ze Stolicą, należących do różnych muzycznych generacji i reprezentujących odmienne gatunki stylistyczne takich, jak: Alicja Gronau, Sławomir Czarnecki, Krzesimir Dębski i Bartosz Kowalski.

Letni Festiwal Nowego Miasta dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń, co rok zaprasza w rejon warszawskiego Nowego Miasta publiczność w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Do tej pory zyskał liczne grono publiczności, która regularnie uczestniczyła w poszczególnych edycjach tego przedsięwzięcia i wszedł do kalendarza stołecznych imprez wakacyjnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W sobotę, 4 sierpnia 2012 roku o godz. 20.00 na Placu Pod Wielką Krokwią wystawione zostanie plenerowe Widowisko taneczne Harnasie do muzyki Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego. Wydarzenie jest zwiastunem odbywającego się we wrześniu w Zakopanem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania. Krzesany Kilara inspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia. Harnasie Karola Szymanowskiego natomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.

W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora, choreografka Kaya Kołodziejczyk tworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca, Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie –Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze.

Plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, to ilustracja obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkanie różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Tym widowiskiem organizatorzy chcą także uczcić Jubileusz osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 135. rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: ulotka o widowisku - plik pdf

Więcej…


Od 20 maja do 30 września 2012 roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach w niedzielne popołudnia, dwukrotnie o godzinie 12.00 i 16.00 występować będą pianiści światowej sławy, profesorowie renomowanych uczelni muzycznych krajowych i zagranicznych, a także laureaci najważniejszych festiwali i konkursów.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są wizytówką Warszawy nieprzerwanie od ponad 60 lat. Każdy koncert gromadzi ponad trzytysięczną widownię, co daje w sezonie ponad 120 tysięcy słuchaczy. Impreza przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów, którzy odwiedzając Polskę, traktują udział w koncertach jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Organizatorami koncertów są Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Harmonogram koncertów – na stronie: www.estrada.com.pl/55


Koncerty XXI Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Kazimierza Górnego Ordynariusza Rzeszowskiego oraz Tadeusza Ferenca Prezydenta Miasta Rzeszowa, odbędą się w letnie miesiące – pierwszy 24 czerwca, a ostatni 19 sierpnia 2012 roku. Większość z zaplanowanych ośmiu wieczorów muzycznych znajdzie swoje miejsce w rzeszowskiej katedrze. Tradycyjnie już, 15 sierpnia muzyka organowa i kameralna będzie rozbrzmiewać w kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Natomiast 12 sierpnia organizatorzy zapraszają wszystkich melomanów po raz pierwszy do kościoła św. Krzyża przy ul. 3-go maja, który wraz z kolegium pijarskim stanowi perłę architektury sakralnej wśród zabytków Rzeszowa.

Novum Festiwalu i jego integralną część będzie stanowił cykl trzech koncertów, które odbędą się w Jarosławiu, po nazwą „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie”. Opactwo Sióstr Benedyktynek i kościół św. Mikołaja, obecnie Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, stanowią unikatowy pod względem architektonicznym i historycznym zespół poklasztorny, któremu w ostatnich latach zostały przywrócone walory dawnej świetności.

więcej...


W kolejne niedziele od 1 lipca do 16 września 2012 roku w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Kościoła Św. Anny”. Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". W Archikatedrze Warszawskiej trwają aktualnie prace remontowe, które uniemożliwiły w tym roku organizację koncertów.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów, m.in.: Esteban Elizondo – propagator i odkrywca hiszpańskiej muzyki organowej, badacz i poszukiwacz organów zbudowanych na terenie Kraju Basków i Nawarry; Gail Archer – międzynarodowa koncertująca organistka, jako pierwsza w USA wykonała wszystkie utwory organowe Oliviera Messiaena w 2008r, pełni funkcję organistki Centralnej Synagogi w Nowym Jorku; Stanislav Surin – czołowy słowacki organista wirtuoz, zaangażowany w budowę organów w Katedrze i Filharmonii w Bratysławie, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie w Rużemberoku; Giampaolo Di Rosa – włoski multiinstrumentalista, kompozytor, improwizator i pedagog, posiada olbrzymi repertuar, bierze udział w holenderskim projekcie badawczym "Orgelpark" dotyczącym m.in różnych aspektów improwizacji organowej; Fabrice Pitrois – laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Lyonie w 1982 roku, wybitny francuski wirtuoz gry organowej.

więcej...


Prezydent Miasta Opola i Filharmonia Opolska im. J. Elsnera zapraszają na Koncerty Promenadowe, które odbywać się będą w okresie wakacji w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Koncertom towarzyszy konkurs fotograficzny Moje Muzyczne Lato 2012 z Filharmonią Opolską, organizowany przez Filharmonię Opolską. Celem konkursu jest popularyzacja letnich koncertów w plenerze jako formy spędzania wolnego czasu. Tematyka zdjęć nadsyłanych w konkursie musi nawiązywać do koncertów organizowanych przez Filharmonię Opolską w lipcu i sierpniu 2012 roku na terenie miasta Opola – mogą to być np. ciekawe ujęcia artystów, rodziny, przyjaciół lub znajomych z którymi uczestniczy się w koncercie, pleneru w którym odbywa się koncert. Na zwycięzców konkursu czekają ciekawe nagrody.

więcej...


Już po raz trzeci, na przełomie lipca i sierpnia w Krościenku n. Dunajcem zagości Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”. W tym roku turyści, mieszkańcy i melomani będą mieli okazję do wysłuchania sześciu koncertów muzyki organowej, której poświęcony jest Festiwal, jak również kameralnej. Nie zabraknie także folkloru pienińskiego, który od samego początku trwania festiwalowych wydarzeń jest obecny w programach koncertów.

W tym sezonie Festiwal to nie tylko muzyka, lecz także poezja. To także wystawa obrazów św. Kingi – Dziedziczki Pienin. Jeden z weekendów poświęcony będzie Twórcom pienińskim, ich rękodziełu oraz muzyce staropolskiej i ludowej.

III Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” rozpocznie się 22 lipca 2012 roku i potrwa w Krościenku przez 4 kolejne niedziele – do 12 sierpnia 2012 roku. Po raz pierwszy w ramach Festiwalu odbędzie się także koncert w Kościele św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych (15 sierpnia). Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 16:30. Wstęp wolny.

więcej...


Klasycznie na trawie” - cykl koncertów w Parku Królikarnia w Warszawie odbędzie się w cztery niedziele – 5, 12, 19 i 26 sierpnia 2012 roku, o godz. 12.00.

Wstęp wolny.
 

Więcej


Parafia p.w. Św. Andrzeja Boboli w Sopocie zaprasza na „Wieczory Muzyczne u Św. Andrzeja Boboli”. Koncerty odbywać się będą w lipcu, sierpniu i wrześniu. Festiwal zainauguruje 1 lipca 2012 roku chór „Cantores Minores Gedanenses” pod dyrekcją Ewy Mazur, który zaśpiewa w trakcie mszy św. o godz.19, a następnie wykona koncert muzyki chóralnej.
Koncerty łączą muzykę z poezją. Wśród wykonawców znajdą się muzycy związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku oraz Państwową Operą Bałtycką.

Patronat nad inicjatywą trójmiejskich muzyków objęli: arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Jacek Karnowski, Prezydent miasta Sopotu.

więcej...


Koncerty 12. edycji Letnich Wieczorów Muzycznych w Dziekance odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2012 roku o godz. 18.00 na Dziedzińcu warszawskiej Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60).

Więcej


Wybitny skrzypek i ambasador UNICEFu - Maxim Vengerov - zainauguruje w środę, 8 sierpnia 2012 roku festiwal „Solidarity of Arts”.

Artysta wystąpi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku o godz. 19.00. Towarzyszyć mu będzie utalentowana i zauważona niegdyś przez mistrza Vengerova młoda skrzypaczka – Maria Włoszczowska i wirtuoz organów – prof. Roman Perucki. Po raz pierwszy w karierze tego artysty, słynne skrzypce Stradivariusa: Ex-Kreutzer z 1727 roku , na których Vengerov gra od lat, zabrzmią w duecie z organami. W programie utwory Bacha, Mozarta, Rachmaninowa, Masseneta i Czajkowskiego.

Tuż po koncercie Maestro Vengerov (na zdjęciu) odciśnie swoja dłoń w Alei Gwiazd na dziedzińcu Filharmonii.

Festiwal „Solidarity of Arts” to nie jedyny powód wizyty Vengerova w Gdańsku. Właśnie to miasto i siedzibę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej artysta wybrał na miejsce prowadzonego przez siebie i trwającego od poniedziałku 6 sierpnia 2012 roku Kursu Mistrzowskiego. To już druga edycja warsztatów, podczas których młodzi i utalentowani skrzypkowie mogą skorzystać z rad mistrza. Zdaniem wielu, już 20 minut takich lekcji daje więcej, niż lata samodzielnej pracy. To zapewne powód, dla którego na kurs przyjeżdżają muzycy z całego świata; w tym roku m.in. z Rosji, Kanady, Polski i Niemiec. Kurs Mistrzowski potrwa do 16 sierpnia. Jednym z jego ważniejszych punktów będzie z koncert w Sali kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w którym wystąpią jego uczestnicy.

Więcej


W piątek, 10 sierpnia 2012 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach z recitalem wystąpi polsko-kanadyjski pianista Mikołaj Warszyński. W jego interpretacji usłyszymy utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, F. Chopina, K. Szymanowskiego i F. Liszta.


XIII Gliwicki Festiwal Bachowski odbędzie się w dniach 10 sierpnia – 4 września 2012 roku.

Do wieloletniej tradycji festiwalowej należy prezentacja bogactwa barokowego instrumentarium. W ten nurt wpisuje się też inauguracyjny koncert zatytułowany „Viola la viola”. Od ponad 400 lat środkowe miejsce w rodzinie instrumentów smyczkowych zajmuje altówka. Bogactwo odmian różniących się formą, wielkością, pokrewną głosowi ludzkiemu paletą barw, od violi d'amore do violi pomposa to powód, aby tym instrumentom poświęcić cały program, pozwalający publiczności odkryć pełnię możliwości oraz ich dźwiękową różnorodność. Szczególną ciekawostką programową koncertu wiedeńskiego zespołu „Pandolfis Consort” będzie też prezentacja rekonstrukcji najwcześniejszej, weimarskiej wersji VI Koncertu brandenburskiego Bacha. Tydzień później, „W służbie Kościołowi” wystąpi młody, działający w Bydgoszczy Zespół Muzyki Dawnej „Laboratoire de la Musique”. W jego wykonaniu usłyszymy efektowne arie i duety z kantat, pasji, oratoriów, a także dzieła instrumentalne od Heinricha Schütza do Jerzego Fryderyka Händla. W sobotę, 25 sierpnia słynne Wariacje Goldbergowskie Bacha zagra klawesynistka Bogumiła Gizbert-Studnicka, znana między innymi ze współpracy i nagrań z Nigelem Kennedym. Podczas dwóch ostatnich koncertów festiwalowych słuchacze będą mieli okazję do odbycia muzycznych podróży z Bachem na zachód i południe ówczesnej Europy. Po pięcioletniej nieobecności 30 sierpnia w Gliwicach wystąpi wielka dama światowego klawesynu – Elżbieta Stefańska. Wspólnie z grupą krakowskich muzyków oraz swoją japońską uczennicą Mariko Kato wykona program, w którym dzieła Jana Sebastiana i jego najstarszego syna Wilhelma Friedemanna skonfrontowane zostaną z muzyką największego francuskiego mistrza opery, baletu i klawesynu - Jeana Philippa Rameau. Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie także wizyta w Gliwicach światowej sławy barokowego oboisty Franka de Bruine. Artysta regularnie koncertuje i nagrywa płyty dla największych światowych wytwórni, współpracując z tak znakomitymi zespołami, jak Academy of Ancient Music, czy Orkiestrą XVIII Wieku. Szczególne uznanie melomanów i krytyków przyniosły mu nagrania koncertów obojowych Vivaldiego i Albinoniego dokonane właśnie z AAM pod kierownictwem Christopher'a Hogwood'a. Niepowtarzalną okazję wysłuchania tych utworów w wykonaniu na żywo będzie miała gliwicka publiczność podczas finałowego koncertu festiwalu – 4 września.

Więcej


XIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” odbędzie się w Sopocie w dniach 11-26 sierpnia 2012 roku. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku, a dyrektorem artystycznym - Dariusz S. Wójcik.

Kalejdoskop Form Muzycznych przez media i publiczność uznawany jest za jedno z ciekawszych, cyklicznych wydarzeń artystycznych, mających swoje ważne miejsce na Mapie Kulturalnej Pomorza. Festiwal kontynuuje tradycję zapoczątkowanego w 2000 roku cyklu koncertowego pod wspólnym tytułem „Geniusz Jana Sebastiana Bacha”, zrealizowanego w ramach Roku Bachowskiego. Orędowniczką Teatru Otwartego jest Maria Fołtyn, która wielokrotnie patronowała sopockiemu Festiwalowi.

Koncerty XIII edycji Festiwalu odbywać się będą w 3 zabytkowych obiektach na terenie Sopotu, które charakteryzują się dobrą lokalizacją, znakomitą akustyką i pięknem architektonicznym: Kościół Ewangelicko - Augsburski p.w. Zbawiciela, Sala Herbowa Urzędu Miasta Sopotu i Kościół Garnizonowy p.w. św. Jerzego.

Popularność Festiwalu zainspirowała jego twórców do zainicjowania cyklu „Promocja młodych”, który wspiera rozwój młodych utalentowanych adeptów sztuki i promuje ich twórczość na międzynarodowej scenie muzycznej. Podczas dwu pierwszych festiwalowych koncertów zaprezentują się uczniowie pomorskich szkół muzycznych.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Capella Cracoviensis i Cezary Tomaszewski zapraszają do udziału w muzyczno-teatralno-rekreacyjnym projekcie, łączącym te pomysły na spędzanie wolnego czasu w jedno wydarzenie: “Naturzyści/The Nature Lovers” – połączenie leśnych podchodów z muzyka chóralną i teatrem plenerowym. A wszystko po to, żeby w praktyce zrealizować plan i marzenie genialnego kompozytora Feliksa Mendelssohna.

W październiku 1839 roku Mendelssohn w liście do swojego przyjaciela, poety Karla Klingemanna, napisał: „Muzyka jest naturalna dopiero wtedy, kiedy czwórka przyjaciół idąc do lasu na spacer, może zabrać ją ze sobą i w sobie”. Dla ilustracji tej pięknej myśli Mendelssohn skomponował 3 opusy Lieder im Freien zu singen – Pieśni do śpiewania na wolnym powietrzu, które po raz pierwszy w historii rzeczywiście wykonane zostaną w lesie przez śpiewaków Capelli Cracoviensis.

Pierwsza grupa wyruszy w plener 10 sierpnia 2012 roku, kolejne - 12, 15, 17, 18 i 19 sierpnia 2012 roku. Miejsce: Lasek Wolski w Krakowie. Początek – o godz. 18.00.

Więcej informacji – na stronie: www.capellacracoviensis.pl


Wybitne światowe kino i muzyka, legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki „Transatlantyk” już po raz drugi odbędzie się w Poznaniu w dniach 15-22 sierpnia 2012 roku. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Podczas festiwalu odbywają się m.in. klasy mistrzowskie i otwarte wykłady. Tego lata zaplanowano ich kilkanaście, w tym zajęcia dla amatorów oraz seminaria dla profesjonalistów. Spotkania odbędą się m.in. w Instytucie Rozbitek pod Poznaniem, stworzonym przez Kaczmarka centrum działalności edukacyjnej i produkcji artystycznej. Muzyczne klasy mistrzowskie poprowadzą: kompozytor, dyrektor muzyczny Sundance Institute i gość specjalny tegorocznej edycji - Peter Golub (muzyka filmowa w niezależnych produkcjach filmowych) oraz kompozytor Richard Bellis (muzyka filmowa).

Młodzi artyści z całego świata będą mogli wziąć udział w konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Film Music Competition i Transatlantyk Instant Composition Contest. Pierwszy konkurs polega na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów: 7-minutowego fragmentu Mój przyjaciel Hachiko Lassego Hallstroma i do animacji Wielka ucieczka Damiana Nenowa (Platige Image). Do finału Transatlantyk Film Music Competition 2012 Jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka zakwalifikowało dziesięciu twórców: Włodzimierza Antoniwa, Daniela Beijboma, Adama Brzozowskiego, Jana Glembotzkiego, Tomasza Opałkę, Łukasza Pieprzyka, Pawła Pudło, Xiaotian Shi, Mikołaja Stroińskiego i Wehrmeijera Sunna. Laureatów poznamy 20 sierpnia, a na gali zamknięcia Festiwalu najlepszy kompozytor otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2012 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 000 USD. Oprócz tego Jury przyzna też Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize (10 000 USD) oraz Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize (5 000 USD).
W drugim konkursie - Transatlantyk Instant Film Composition Contest - kompozytorzy zobaczą krótki materiał filmowy i na scenie, w obecności widzów, będą musieli stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy. Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje oceni Jury, które wybierze 10 finalistów konkursu. Zwycięska dziesiątka zaprezentuje się ponownie w kompozytorskich improwizacjach przed jurorami i publicznością. Tym razem artyści będą musieli stworzyć na żywo utwory do pięciominutowego, innego niż w eliminacjach materiału filmowego. Eliminacje do Konkursu odbędą się 18 sierpnia, a finał - 19 sierpnia 2012 roku. Zwycięzca otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 oraz Pierwszą Nagrodę w wysokości 20 000 USD. Laureaci Drugiej i Trzeciej Nagrody otrzymają odpowiednio 10 000 USD i 5 000 USD. Nagrody zostaną wręczone podczas gali zakończenia Festiwalu 21 sierpnia 2012 roku.

W sekcji Transatlantyk Art zostanie pokazany dokument Siedem bram Jerozolimy w reżyserii Jarosława Minkowicza i Tomasza Bagińskiego, inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego. Materiał składający się na tło muzyczne filmu zarejestrowano 23 listopada 2008 roku podczas koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wówczas, w 75. rocznicę urodzin Pendereckiego, odbyło się uroczyste wykonanie tytułowej kompozycji pod batutą kompozytora. Oprawę koncertu stanowiły specjalnie przygotowane na tę okazję animacje komputerowe Tomasza Bagińskiego, prezentowane na dużym ekranie. Scenografia wirtualna została połączona ze scenografią klasyczną (autorstwa Borysa Kudlički). W filmie wystąpili soliści Kieleckiego Teatru Tańca i Teatru Wielkiego w Warszawie.

Więcej – na stronie Festiwalu: www.transatlantyk.org  


Dnia 15 sierpnia 2012 roku w Pałacu Wojanów w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej odbędzie się polska premiera opery Faust księcia Antoniego Radziwiłła – cenionego kompozytora i znanej postaci życia artystycznego XIX wieku.

Namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego – książę Antoni Radziwiłł odwiedził Johanna Wolfganga von Goethego w Weimarze, by osobiście zaprezentować mu fragmenty partytury swej opery opartej na dramacie Faust. Wybitny niemiecki poeta wyraził swój zachwyt muzyką, a nawet pod jej wpływem, wprowadził niewielkie zmiany w tekście. Opera (Singspiel) Radziwiłła powstawała w latach 1808-1832 między innymi w posiadłości księcia, w jego Pałacu w dolnośląskiej Ciszycy. W 1833 roku kompozytor zmarł, nie doczekawszy wystawienia dzieła swojego życia. Dwa lata później Berlińska Singakademie wystawiła operę w całości. Równocześnie dzieło zostało wydane drukiem. W XIX wieku z powodzeniem prezentowano Fausta w wersji koncertowej, w wielu niemieckich miastach oraz w Pradze i Londynie.

- Choć jest to pierwsza muzyczna adaptacja utworu Goethego w historii światowej opery, a zarazem jest ona dziełem polskiego kompozytora, nie doczekała się dotychczas wykonania swojej pełnej wersji naszym kraju. Pierwsze wykonanie dzieła w Pałacu w Wojanowie, a następnie w Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu, będzie zatem kolejnym, ważnym krokiem w odkrywaniu szerzej nieznanych dotąd kart historii muzyki polskiej. - podkreśla Wojciech Czemplik, Dyrektor Artystyczny.

Do Kotliny Jeleniogórskiej przyjadą liczne sławy muzyki operowej. Będą wśród nich artyści, którzy związani są z Dolnym Śląskiem. W premierowej obsadzie wystąpi śpiewaczka pochodząca z Jeleniej Góry – Agnieszka Rehlis (mezzosopran), absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zaśpiewa również Michalina Bienkiewicz (sopran) – solistka opery w Weimarze i Erfurcie, znana z organizacji odbywającego się w Dolinie Pałaców i Ogrodów Festiwalu Concerti Pasquali. Męskie głosy, które pojawią się na prapremierze to: Robert Gierlach (bas baryton), laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Vercelli i w Las Palmas, Tomasz Krzysica (tenor), posiadający szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy i Maciej Straburzyński (bas-baryton), laureat konkursu Ritorna Vincitor w Ercolano-Neapolu. Na scenie pojawią się również goście z zagranicy: urodzona w Lipsku Tatiana Hempel-Gierlach (sopran), Mark Adler (tenor) z Berlina i Wieland Lemke (baryton) z Turyngii. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej oraz Chór z Darmstadt pod batutą znanego dyrygenta Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Reżyserem spektaklu jest Beata Redo-Dobber.

Wystawienie opery będzie miało miejsce 15 sierpnia 2012 roku o godz. 20.00 na dziedzińcu Pałacu Wojanów w malowniczym kompleksie pałacowo-parkowym. Poprzedzi je, dzień wcześniej (14 sierpnia) prezentacja rękopisu partytury Fausta oraz otwarcie wystawy malarskiej Krystyny Radziwiłł Milewskiej (o godz. 18.00) i projekcja filmu z roku 1938 Pruska miłość, powstałego na kanwie historii nieszczęśliwej miłości Elizy Radziwiłł do księcia Wilhelma, późniejszego króla Prus i cesarza Rzeszy Niemieckiej (o godz. 19.00).

Więcej informacji – na stronie: http://dolinapalacow.pl/faust.html


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na ósmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 17-31 sierpnia 2012 roku pod hasłem „Od Bacha do Debussy’ego i Kilara”.

Oprócz dzieł tytułowych bohaterów usłyszymy utwory Beethovena, Brahmsa, Griega, Liszta, Mozarta, Paderewskiego, Ravela, Schumanna. Wydarzeniem będzie prezentacja rzadko wykonywanej muzyki polskiej Franciszka Lessla, Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego, a także młodych, utalentowanych polskich solistów: Aleksandry Kuls i Michała Szymanowskiego. Po raz pierwszy zabrzmią również koncerty Chopina w wersji kameralnej w wykonaniu Kevina Kennera, Casal Quartet i Grzegorza Frankowskiego. Po przerwie powrócą na estrady Festiwalu: Andreas Staier, Alexander Melnikov, Isabelle Faust i Kristian Bezuidenhout. Howard Shelley, który wzbudził zachwyt międzynarodowej krytyki swym nagraniem koncertów Lessla i Dobrzyńskiego, wykona je ponownie, tym razem z Concerto Köln na historycznych instrumentach z epoki. Jan Lisiecki z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Christiana Zachariasa zagra Koncert fortepianowy Schumanna. Wystąpi również Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brüggena – tym razem z tryumfatorką ostatniego Konkursu Chopinowskiego Yulianną Avdeevą, Mihaelą Ursuleasą oraz największymi gwiazdami światowej pianistyki - Marthą Argerich i Marią João-Pires, które wykonają na instrumentach historycznych koncerty Beethovena. Martha Argerich zapowiedziała również swój udział na Festiwalu w koncercie kameralnym Od mazurka do tanga. Festiwal zamknie koncert w wykonaniu zwycięzcy konkursu w Leeds z roku 1975 Dimitra Alexeeva i Valentiny Lisitsy, która wystąpi w Warszawie bezpośrednio po wielkim sukcesie w londyńskiej Wigmore Hall.

Program Festiwalu - na stronie: www.chopin.nifc.pl/festival


W dniach 17-25 sierpnia 2012 roku w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się dziesiąty festiwal „Muzyka w Raju”. W tym roku to 27 koncertów solo, kameralnie, orkiestrowo, klasyka, folk, jazz na żywo, w radio - Radiowa Dwójka, w internecie - Radio Zachód. Muzyka od średniowiecza do początków XX wieku oraz wyprawy w świat muzyki improwizowanej na żywo.

Więcej


W sierpniu w kościele klasztornym Opactwa Cysterskiego w Wąchocku odbędą się trzy koncerty w ramach festiwalowego cyklu „Muzyka w Opactwie”. W letniej edycji prym będą wiodły sonaty i suity Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu najlepszych muzyków: Petra Wagnera - viola da gamba i Pablo Kornfelda – klawesyn (17 sierpnia 2012), Andrzeja Bauera – wiolonczela (24 sierpnia 2012) oraz Marcina Zdunika – wiolonczela (25 sierpnia 2012).


Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na III edycję Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”, który odbędzie się w dniach 18 sierpnia – 22 września 2012 roku.

Ideą festiwalu jest połączenie programowego cyklu koncertowego z prezentacją wielowymiarowej trasy turystycznej. Podczas kolejnych sobót miesięcy letnich odbiorcy mają okazję do uczestnictwa w programie spotkań historycznych, zwiedzania z przewodnikiem trasy turystycznej, poznania atrakcji lokalnych oraz udziału w koncertach odnoszących się do historii i tożsamości wybranych miejsc. Tegoroczny gotycki szlak prowadzi z Kołbacza, poprzez Stargard, Chojną, Trzcińsko-Zdrój, Gryfino do Szczecina.

Wstęp wolny.

Więcej informacji - na stronie www.famd.pl


W dniach 18-25 sierpnia 2012 roku w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej odbędzie się pierwsza edycja Festivalu dell’ Arte. Wydarzenie łączy sztuki plastyczne, muzykę i poezję.

Więcej


22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się w dniach 19 sierpnia – 23 września 2012 roku. Podczas inauguracji wystąpią wybitni wokaliści, którzy zaprezentują arie, duety i ensamble z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Wybór programu nie jest przypadkowy, jako że w 2012 roku przypada 140. rocznica śmierci ojca polskiej opery narodowej. Finał Festiwalu odbędzie się 24 września na scenie Amfiteatru z udziałem zespołu COLIORAGE Marcina Wyrostka.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu organizuje Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” wspólnie z Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Odbywa się corocznie począwszy od 1990 roku w 6 kolejnych niedziel sierpnia i września na terenie Skansenu w Wygiełzowie-Lipowcu, leżącym w pobliżu ruin dawnego zamku biskupów krakowskich. W ciągu ponad 20 lat istnienia wyrósł na festiwal cieszący się renomą i ciągle rosnącym zainteresowaniem słuchaczy. Urok festiwalowych miejsc koncertowych - XVIII-wiecznego drewnianego kościoła z Ryczowa z zabytkowymi organami, zrekonstruowanego dworu z Drogini, gdzie umieszczono fortepian, nowowybudowanego z rozmachem na terenie Skansenu Amfiteatru sprawiają, że klimat spotkań z muzyką w Wygiełzowie jest niepowtarzalny. Najwybitniejsi polscy artyści, zagraniczni goście, programy koncertów wypełnione arcydziełami, ale i obejmujące różne muzyczne tradycje, wszystko to sprawia, że festiwal stał się enklawą sztuki wysokiej i miejscem niezwykłego spotkania artystów i odbiorców muzyki. Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się także poza Wygiełzowem – w Chrzanowie, Libiążu i w Grojcu w gminie Alwernia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza w dniach 20-30 sierpnia 2012 roku na Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”.

Festiwal zorganizowany został po raz pierwszy w 2005 roku z okazji 140. rocznicy powstania Miasta Katowice, któremu został dedykowany. Od tego czasu odbywa się corocznie, a Silesia realizuje w nim ideę zaprezentowania w Katowicach szerokiego grona utalentowanych, młodych artystów i stworzenie im możliwości konfrontacji umiejętności, wypracowanych indywidualnych interpretacji z koncertową rzeczywistością, często tuż przed czekającymi ich zmaganiami konkursowymi. W ramach „Sierpnia Talentów” Silesia zaprasza do Katowic na koncerty „Przed Wielkim Konkursem” uczestników Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, "Śląskiej Jesieni Gitarowej", Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie i wielu utalentowanych artystów zagranicznych. Dla publiczności obecność na koncertach festiwalowych to niepowtarzalna okazja poznania młodych talentów wchodzących dopiero na muzyczne estrady, a także możliwość spędzenia sierpniowych wieczorów z muzyką klasyczną. Koncerty „Sierpnia Talentów” często przybierają atrakcyjną formułę, właśnie z myślą o melomanach i ich różnych upodobaniach. Tytuły koncertów mówią same za siebie: „Piękno muzyki operowej”, „Muzyka – moja miłość”, „Technika i ekspresja”, „Koncertujące akordeony”, „Gitarowa fantazja”.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Jubileuszowa, 50. edycja Festiwalu Moniuszkowskiego odbędzie się w Kudowie-Zdroju w dniach 20-25 sierpnia 2012 roku pod hasłem Moniuszko odczarowany.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Małgorzata Walewska, soliści Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Hradec Kralove pod batutą Andreasa Sebastiana Weisera. Spotkania ze Stefanią Toczyską i Marią Fołtyn poprowadzi Wanda Ziembicka. W spektaklu teatralnym Moniuszkowo w reżyserii Zbigniewa Lesienia wystąpią m.in. Danuta Błażejczyk, Janusz Szrom i Lesław Żurek. Wydarzeniem Festiwalu będzie natomiast Straszny dwór w wykonaniu Opery Krakowskiej.

Nowością jubileuszowej edycji będzie zainicjowany w tym roku I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego współorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Warcisława Kunca wystąpią na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym.

Tradycją organizatorów Festiwalu jest poszukiwanie nowych, inspirujących form prezentowania twórczości Stanisława Moniuszki. W tym roku w kudowskim Teatrze pod Blachą podczas koncertu Moniuszko po klezmersku ze specjalnie na Festiwal przygotowanym programem wystąpią polskie wykonawcy muzyki żydowskiej – Magda Brudzińska i zespół Klezzmates.

Festiwalowi towarzyszą również sesja muzykologiczna Stanisław Moniuszko i jego epoka z udziałem wybitnych naukowców współorganizowana przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także koncerty plenerowe czy Korowód Moniuszkowski z udziałem artystów, władz, turystów i mieszkańców miasta.


Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia 2012 roku w Gdańsku.

Po raz siódmy w Parku Oliwskim Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis organizuje jedyny w swoim rodzaju Festiwal poświęcony muzyce genialnego wiedeńczyka, którego muzyka prezentowana jest przez cztery dni, w plenerze i wnętrzach pochodzących z XVII i XVIII wieku. Pałac Opatów oraz okalający go park – główne atuty Oliwy, zabytkowej dzielnicy Gdańska – to „rówieśnicy Mozarta”. Obiekty te swój obecny kształt architektoniczny uzyskały w 1756 roku – roku urodzin Wolfganga Amadeusza.

W programie Festiwalu znajdą się zarówno wydarzenia dla najmłodszych, koncerty symfoniczne, jak i pokazy tańczącej fontanny do muzyki Mozarta, nie zabraknie więc atrakcji tak dla melomanów, jak i osób dopiero poznających uroki muzyki klasycznej. Nagłośnienie oraz gra świateł sprawią, że Park Oliwski stanie się sceną plenerową, którą wypełni muzyka niekonwencjonalna. Współczesne nurty kultury połączone z muzyką klasyczną, wyjątkowe zaplecze artystyczne, wspaniała sceneria oraz integracja międzypokoleniowa to elementy, które od sześciu lat są charakterystyczne dla Festiwalu Mozartiana.

Więcej


Koncerty wrocławskiego Forum Musicum odbędą się w dniach 23-26 sierpnia 2012 roku pod hasłem „Uniwersum tańca”.

Temat tegorocznej edycji festiwalu zogniskuje jego program wokół elementu, stanowiącego ważną siłę napędową w rozwoju muzyki europejskiej dawnych wieków. Do połowy XVI wieku tańce stanowiły jedyne niezależne formy instrumentalne, muzyka instrumentalna dopiero powstawała na bazie utworów wokalnych. Czasy baroku przyniosły bogactwo form instrumentalnych i wokalnych opartych na tańcach. Taniec w owych czasach nie stanowił jedynie przyjemności i towarzyskiej rozrywki – był ważną formą życia społecznego różnych sfer, stanowił element rytuałów, także religijnych, a nawet formę sprawowania władzy.

Tegoroczny festiwal przyniesie kilka wejrzeń w ową sferę, koncentrując się na muzyce instrumentalnej średniowiecza, renesansu i baroku. Muzykę piszczków miejskich z XVI i XVII wieku wykona Cappella de la Torre z Lipska – zespół grający na rozmaitych głośnych instrumentach dętych, cynkach, puzonach i bombardach. Przeniesiemy się w świat renesansowych miast, w których muzykę towarzyszącą przepychowi życia bogatych mieszczan grali piszczkowie zorganizowani w cechach rzemieślniczych. Czasy te to jednocześnie złoty wiek gry na instrumentach dętych.
Ciekawy koncertowy wieczór przygotowują dla nas zespoły młodzieżowe uhonorowane nagrodami podczas kaliskiego festiwalu Schola Cantorum: wybitny zespół Euterpe z Gdyni, wykonujący instrumentalne tańce z XIV wieku i taneczne pieśni pielgrzymów oraz zespół Carmen Alacre z Dobroszyc, błyskotliwie grający muzykę dojrzałego baroku na fletach prostych.

Festiwal zamknie koncert zespołu Alta z Wrocławia i Warszawy, który zagra program złożony z francuskiej i włoskiej muzyki tanecznej z XIV wieku.Wydarzenia festiwalu nie ograniczają się do nurtu ściśle koncertowego. Mniej formalny wieczórbędzie miał miejsce w Mleczarni, gdzie zespół Orkiestra Wczorajszego Fasonu z Olsztyna stworzy atmosferę przedwojennego dansingu.

Patronat medialny nade Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W sobotę, 25 sierpnia 2012 roku o godz. 10:00, na placu przed kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Fryderyk Chopin uściśnie dłoń Johanna Straussa. Dzięki najnowocześniejszej technologii postaci dwóch wybitnych kompozytorów "ożyją". Chopin i Strauss będą nie tylko rozmawiali między sobą, ale również z zebraną na placu publicznością. Na wszystkich odwiedzających imprezę czeka również niezwykła gra - "human joystick". Uczestnicy zabawy za pomocą ruchu rąk będą sterowali przelatującym przez Wiedeń Straussem. Impreza potrwa tydzień.

Augmented reality, czyli "rozszerzona rzeczywistość", to projekt, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Na warszawskim Trakcie Królewskim stanie ogromny ekran diodowy, z którego do wizyty w Wiedniu zachęcać będą dwie wirtualne postacie - Strauss i Chopin. Jak to działa? Dwóch aktorów, ukrytych przed oczami widzów, zostanie podpiętych do specjalnej aparatury, która oddtworzy każdy ich ruch - nie tylko gesty, ale i mimikę twarzy. Dzięki umieszczonej nad ekranem kamerze, aktorzy dostaną podgląd na to, co dzieje się na placu, a dzięki mikrofonom będą mogli wchodzić z publiką w dialog. Widzowie, prócz dwóch wybitnych kompozytorów, na ekranie zobaczą również siebie - tym samym staną się częścią wirtualnego świata. Kolejny element imprezy - gra "human joystick" - działa podobnie jak konsole do gier z technologią Move i Kinect. W naszym przypadku uczestnicy gry nie będą jednak musieli trzymać w rękach specjalnego kontrolera - lecącym przez Wiedeń Straussem będą sterować tylko rękami. Za pomocą ruchu dłoni w lewo lub w prawo należy pokierować wirtualną postacią Johanna Straussa tak, aby przeleciała ona przez zbliżające się złote ramy. Dla najlepszego gracza Biuro Promocji Wiednia - WienTourismus - ufundowało nagrodę - weekend w luksusowym, wiedeńskim hotelu wraz z przelotem z Warszawy.

Więcej informacji - na stronie: http://www.vienna.info/strauss


Koncert Polonijny „Muzyczna Pocztówka Młodych Pianistów z Los Angeles” odbędzie się 25 sierpnia 2012 roku o godz. 18.00 w Salonie Muzycznym – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Willi Wśród Róż w Poznaniu. Wystąpią pianiści – Kasper, Dominik i Łukasz Yoder, prowadzenie koncertu - Róża Kostrzewska-Yoder. W programie m.in. utwory Fryderyka Chopina, Kazimierza Serockiego, Artura Malawskiego, Witolda Lutosławskiego, wiersze patriotyczne oraz ludowe tańce polskie.

Zgodnie z życzeniem wykonawców koncertowi towarzyszyć będzie akcja charytatywna na wsparcie działań Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego w zakresie edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży.


Zagraniczni soliści Lubow Kaczała i Oleh Łychacz oraz polscy artyści Agnieszka Maciejewska i Andrzej Kalinin będą gwiazdami koncertu operowo-operetkowego w skansenie w Pstrążnej k. Kudowy-Zdroju, który odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia 2012 roku. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą maestro Stanisława Rybarczyka. Usłyszymy nie tylko najbardziej znane utwory Stanisława Moniuszki, którego Festiwal zakończy się dzień wcześniej w pobliskiej Kudowie, ale także popularne szlagiery operowe i operetkowe.

Już czwarty raz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Miasto Kudowa-Zdrój oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego zapraszają na operowe spotkanie w jednej z najwyżej położonych plenerowych scen. W tym roku koncert rozpocznie się o godz. 20.30. O godz. 18.00, 18.30, 19.00 i 19.30 spod sanatorium „Polonia” w Kudowie-Zdroju (ul. Moniuszki) będą odjeżdżały bezpłatne autokary na miejsce niebiletowanego wydarzenia.

Na scenie w Pstrążnej usłyszymy m.in. wybitną ukraińską sopranistkę i solistkę Opery Lwowskiej Lubow Kachałę, laureatkę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. A. Solovyanenko (Donieck, 2000). W pierwszej części koncertu zaprezentuje się także lwowski tenor Oleh Łychacz. Muzykom będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej (wcześniej Filharmonii Wałbrzyskiej) pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, znanego Dolnoślązakom jako twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych, Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (wraz z Karoliną Szykier–Koszucką)oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.


Festiwal NAROL.ARTE im. Pana, Wójta i Plebana odbędzie się w Narolu w dniach 26 sierpnia – 1 września 2012 roku.

W programie Festiwalu, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, organizatorzy zaplanowali liczne interesujące koncerty, prezentujące muzykę dawną. Na początek arcydzieło - Suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha - w efektownym wykonaniu znakomitego wiolonczelisty Andrzeja Bauera z multimedialną oprawą Jego Gości - znanego malarza Stasysa Eidrigeviciusa, Cezarego Duchnowskiego i Macieja Walczaka. Muzykę rosyjskich salonów - i polskie polonezy - przybliży nam przybysz z USA: Oleg Timofeyev, grający na rosyjskiej gitarze siedmiostrunnej. Wieczór z muzyką Kujaw, zwaną "idiomem polskości", będzie okazją do spotkania Mistrzów: Tadeusza Kubiaka - skrzypka najstarszego pokolenia i jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych na świecie - Tomasza Stańki. Program prezentowany na tym szczególnym koncercie jest efektem pracy Ewy Grochowskiej i jej badań najstarszej tradycji muzycznej Kujaw oraz inspiracji i energii Janusza Prusinowskigo. Na Festiwalu w Narolu pojawią się też wirtuozi małych instrumentów - kultowy zespół z Wrocławia promować będzie swoją najnowszą płytę. Śpiew tradycyjny z lubelszczyzny usłyszymy w wykonaniu Zespołu Jarzębina z Kocudzy. Najwyższy zaś kunszt wokalny zaprezentuje czołowa polska mezzosopranistka Urszula Kryger, która na zakończenie Festiwalu wykona z towarzyszeniem orkiestry Concerto Avenna pieśni Mieczysława Karłowicza i Władysława Żeleńskiego (płyta nagrodzona Fryderykiem 2012).

Podczas tygodniowych warsztatów, które poprowadzą artyści z Akademii Muzyków Wędrownych, adepci uczyć się będą gry na lirze korbowej. W środę z koncertem wystąpią Nauczyciele (wśród nich austriacki wirtuoz liry Matthias Loibner), a w piątek - ich uczniowie i laureaci konkursu na Nową Pieśń Dziadowską.

Po każdym koncercie organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego - możliwość spotkania z muzykami, filmy, można posłuchać muzyki, zatańczyć, zaśpiewać, zjeść... i porozmawiać.

Program Festiwalu – na stronie: http://narol.free.ngo.pl/na2012konc.html


W środę, 29 sierpnia 2012 roku o godz. 18:00 w Czułym Barbarzyńcy w Krakowie (ul. Powiśle 11) wystąpi Cracow Guitar Quartet w składzie: Jadwiga Wołek, Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski i Oskar Kozłowski. W programieutwory Piazzolli, Czajkowskiego, Szymanowskiego, Praetoriusa, Boccherini'ego i Machado. Wstęp wolny.

Dzień wcześniej, 28 sierpnia o godz. 11:00, Czuły Barbarzyńca wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym otworzy kiermasz publikacji dla miłośników muzyki gitarowej. W promocyjnych cenach będzie można kupić zarówno podręczniki do nauki gry, jak i nuty. W ofercie znajdą się m.in.: Arthura Dicka Gitara dla początkujacych Wyjątkowy i przystępny samouczek do nauki gry (+CD), Leszka Cesarczyka Gitara od A do Z, Marka Pasiecznego The Tango Impressions W hołdzie Sztuce Astora Piazzolli. Kiermasz potrwa do 29 sierpnia do godz. 21:00.