Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 28 września 2013 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. No i oczywiście wirtuozeria wykonawców oraz przepiękne barokowe wnętrze kościoła. Całość jest najwyższej próby – piękno, wszechobecna harmonia, barokowy przepych. Dlatego warto posłuchać tych koncertów. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezposrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w tym roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Więcej szczegółów – na stronie: www.kapitula.org


W kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2013 roku odbywać się będzie w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Kościoła Św. Anny”.

Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". W Archikatedrze Warszawskiej trwają aktualnie prace remontowe, które uniemożliwiły w tym roku organizację koncertów.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów, m.in.:
Fabrice Pitrois – laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Lyonie w 1982 roku, wybitny francuski wirtuoz gry organowej;
Jean - Paul Imbert – zaliczany do najwybitniejszych organistów francuskich. Obdarzony jest fenomenalną techniką gry, która w połączeniu z jego muzykalnością olśniewa publiczność;
Letizia Romiti - jest wszechstronnie wykształconą organistką, klawesynistką i kompozytorką, absolwentką konserwatoriów muzycznych w Mediolanie, Brescii i Turynie. Prowadzi prace badawcze dotyczące zabytkowych organów znajdujących się w prowincji Alessandria we Włoszech;

Jean - Christophe Geiser – rozpoczął karierę w wieku 26 lat. Wielkim jego sukcesem było doprowadzenie do wybudowania nowych organów w katedrze w Lozannie. Te wielkie organy, największe w Szwajcarii, łączą style organów klasycznych francuskich, barokowych niemieckich, symfonicznych francuskich i romantycznych niemieckich.

więcej...


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to wielkie muzyczne wydarzenie, które od ponad 20 lat wzbogaca działalność Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jego cykliczny charakter i coroczne edycje sprawiły, że dzisiaj celem przyjazdu do Wygiełzowa jest nie tylko zamiar spędzenia czasu w urokliwych miejscach na terenie skansenu, ale również wysłuchanie koncertu festiwalowego z udziałem wybitnych artystów i przyciągającym programem, który niejednokrotnie stanowi odpowiedź na różnorodne muzyczne oczekiwania publiczności.

W 2013 roku, podobnie jak podczas wielu wcześniejszych edycji, koncerty festiwalowe zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich „muzycznych obiektów” skansenu, co stanowi dodatkową i szczególną atrakcję dla ich odbiorców. Najwięcej z nich odbędzie się w zrekonstruowanym Dworze z Drogini, gdzie znajduje się fortepian, ale również w zabytkowym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze w Amfiteatrze. Wybór tych miejsc zadecydował o obsadzie i charakterze koncertów, ale jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja tzw. wysokiej kultury muzycznej.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel, w 2013 roku pomiędzy 18 sierpnia – 22 września i obejmie koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy. Festiwal zainauguruje estradowa prezentacja fragmentów Rigoletta Giuseppe Verdiego, jednego z największych kompozytorów operowych, którego 200. rocznica urodzin upływa 10 października. Słynne arie, duety i ensamble na czele ze znakomitym kwartetem z III aktu zaśpiewają wybitni wokaliści Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej. W drugą festiwalową niedzielę, 25 sierpnia gościć będziemy w Wygiełzowie Orkiestrę Marii Pomianowskiej, prezentującą brzmienia zrekonstruowanych staropolskich instrumentów smyczkowych. Ten wyjątkowy zespół wystąpi w projekcie „LutoSłowianie”, nawiązującym do twórczości wielkiego polskiego twórcy Witolda Lutosławskiego. W niedzielę 1 września, w Kościele znajdującym się na terenie Skansenu zagra krakowski Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu – Floripari, specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Zaprezentuje on repertuar przedstawiający polską kulturę muzyczną na przestrzeni XV-XVII wieku. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również dwa szczególne recitale, 8 września - skrzypcowy z udziałem Aleksandry Kuls, jednej z najwybitniejszych skrzypaczek polskich młodego pokolenia oraz 15 września - wiolonczelowy z udziałem znakomitego i renomowanego polskiego artysty Tomasza Strahla. W koncercie finałowym 22 września zaśpiewają wokaliści ukraińscy, znani z polskich scen operowych, którzy przedstawią program obejmujący dzieła kompozytorów rosyjskich, zwłaszcza Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Rachmaninowa, tegorocznych muzycznych solenizantów. Ukraińskie akcenty będzie miał również koncert w Chrzanowie – Kościelcu, gdzie wystąpi wybitny polski organista Marek Toporowski wspólnie z duetem artystek ukraińskich grających na tzw. sopiłce. Natomiast w koncercie pt. „Muzyczny dialog” w Bobrku będzie można usłyszeć duet wybitnych artystów - trębacza Stanisława Dziewiora, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach i muzyka NOSPR oraz krakowskiego organistę Wacława Golonkę, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Pierwsze koncerty Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego odbędą się w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu w dniach 30 sierpnia – 1 września 2013 roku. W ich programie znalazły się utwory polskich, angielskich oraz niemieckich kompozytorów.

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy to projekt skierowany do śpiewającej młodzieży w wieku pomiędzy 18-26 rokiem życia: uczniów i studentów wydziałów wokalnych szkół i akademii muzycznych oraz najlepszych chórzystów z polskich chórów. Pod okiem najlepszych dyrygentów, nauczycieli śpiewu oraz wykładowców będą oni doskonalić umiejętności w zakresie pracy w zespole, emisji głosu oraz wiedzy o repertuarze i technikach wykonawczych. W pierwszej edycji dyrygentem gościnnym będzie Paul McCreesh. Tematem przewodnim będzie „Chóralna muzyka sakralna XIX i XX wieku”. W trakcie letniej sesji odbywa się również seminarium skierowane do młodych dyrygentów chóralnych. Ma ono na celu poszerzenie wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do prowadzenia zespołu.

Na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny.

Więcej


International Lutosławski Youth Orchestra – międzynarodowe warsztaty orkiestrowe, organizowane przez szczecińską Filharmonię, rozpoczną się w niedzielę, 1 września 2013 roku.

Projekt ukazuje rolę twórczości wybitnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego w szerszym kontekście społecznym i kulturowym. ILYO jest projektem dającym możliwość wspólnych działań młodzieży, uwzględniającym masterclasses, próby orkiestrowe, zajęcia relaksacyjne prowadzone techniką Aleksandra oraz wykonawstwo muzyki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Witolda Lutosławskiego. Utworzona w ramach projektu orkiestra młodzieżowa pod okiem znanej dyrygentki Ewy Strusińskiej będzie uczestniczyła w szeregu warsztatów oraz wykładów z udziałem uznanych europejskich muzyków, wybitnych pedagogów oraz znawców polskiego kompozytora.

W poniedziałek, 2 września 2013 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii w Szczecinie wykład o twórczości i życiu Witolda Lutosławskiego wygłosi Krzysztof Meyer, jeden z najciekawszych polskich kompozytorów i znawców muzyki współczesnej. Kilka dni później, 5 września o godzinie 12.00 na Placu Grunwaldzkim będzie można wziąć udział w muzycznej (inter)akcji edukacyjnej, ZNAJDŹ zagubioną nutkę i pomóż jej trafić na pięciolinię, STWÓRZ własny instrument, ODKRYJ radość wspólnego muzykowania, BAW SIĘ I ZAGRAJ na Jasnych Błoniach.

Koncert finałowy International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO) odbędzie się w piątek, 6 września 2013 roku o godz. 19.00 w szczecińskiej Filharmonii. Zespół zagra pod batutą Ewy Strusińskiej. Program koncertu młodzi muzycy przygotują pod okiem tutorów w trakcie projektu. Na repertuar składać się będą: Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, The Young Person's Guide to the Orchestra Benjamina Brittena (z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora) oraz prawykonanie kompozycji Lavoisier’s Mirrors (Lustra Lavoisiera) Chrisa Roe'a – gościa specjalnego koncertu, zdobywcy II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego. Na koncert wstęp wolny.

Projekt „International Lutosławski Youth Orchestra” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Lutosławski 2013 - Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, popularyzującego twórczość Witolda Lutosławskiego, w setną rocznicę urodzin kompozytora.

Więcej informacji – na stronie: www.ilyo.filharmonia.szczecin.pl


W niedzielę, 1 września 2013 roku maestro Jacek Kaspszyk (na zdjęciu) obejmuje funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej.

Tego samego dnia o godz. 20:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej poprowadzi wykonanie Requiem Giuseppe Verdiego z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii. Koncert, w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, stanowi jednocześnie finał 9. festiwalu „Chopin i jego Europa".

W partiach solowych usłyszymy międzynarodową plejadę wybitnych śpiewaków, którzy współpracują z najlepszymi teatrami operowymi świata. Są nimi: Carmen Giannattasio (sopran), Mariana Pentcheva (mezzosopran), Gustavo Porta (tenor) i Rafał Siwek (bas).

Więcej informacji o koncercie - na stronie: www.filharmonia.pl


Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na wyjątkową wystawę Chopin bardzo bliski, zorganizowaną z okazji pięknego jubileuszu 100. urodzin jednego z nestorów polskiej pianistyki, wybitnego człowieka o nieocenionych zasługach – Prof. Jana Ekiera.

Ekspozycja prezentuje fakty z życia Profesora, urodzonego 29 sierpnia 1913 roku (!), a ponado przybliża jego niezwykłe podejście do życia i twórczości Fryderyka Chopina. Profesor Ekier jako pianista (laureat III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie), kompozytor, pedagog i edytor niemal całe swoje życie poświęcił Chopinowi. Emerytowany profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina i wieloletni kierownik katedry fortepianu w trakcie swojej kariery przetarł szlaki koncertowe w większości krajów europejskich, Ameryce Południowej i Japonii. Nagrał szereg płyt, wśród których znaleźć możemy m.in. komplet Mazurków Chopina. Od 1959 roku Jan Ekier pełni funkcję Redaktora Naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, które uznawane jest za najbliższe intencji samego kompozytora i stanowi obecnie nieocenioną pomoc i podstawowe źródło dla pianistów niemal na całym świecie. Szacowny jubilat odznaczony został przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego w 2010 roku.

Z barwną postacią i dorobkiem twórczym Profesora Jana Ekiera zapoznać można się w Muzeum Chopina do 5 stycznia 2014 roku.

Więcej informacji - na stronie: http://chopin.museum/pl


48. Międzynarodowy Festiwal “Wratislavia Cantans”, organizowany po raz pierwszy pod artystyczną dyrekcją Maestro Giovanniego Antoniniego, odbędzie się w dniach 6-15 września 2013 roku.

W 2013 roku Festiwal zwraca się w stronę południa Europy i nosi wiele mówiącą nazwę Podróż do Włoch. Jest to nawiązanie do wizerunku Italii sprzed wieków, kiedy to kraj ten był kolebką muzyki i sztuki, a wizyta w nim była uznawana za obowiązek artystów i intelektualistów. – wyjaśnia Antonini. - Na początek zaproponujemy serenatę Aci, Galatea e Polifemo Georga Friedricha Händla oraz kantatę Aus der Tiefe rufe ich, Herr, zu dir Johanna Sebastiana Bacha. Będzie to znakomita okazja, by jednego wieczoru usłyszeć dwie kompozycje o wielkiej wartości, które zostały stworzone w podobnym czasie przez bardzo młodych twórców. W koncercie zatytułowanym Światy równoległe wraz w innymi artystami pod moim kierunkiem wezmą udział Il Giardino Armonico i Chór Filharmonii Wrocławskiej.

Konktynuacją podróży będą muzyczne nieszpory – zabrzmią utwory Heinricha Schütza, a także Giovanniego Gabrielego, u którego Schütz studiował w Wenecji. Całość wykonają pod dyrekcją Petera Neumanna zespoły Kölner Kammerchor i Collegium Cartusianum. Kolejnym przystankiem będzie oratorium La Betulia liberata Wolfganga Amadeusa Mozarta, twórcy ściśle związanego z Włochami, który tam właśnie odniósł swoje pierwsze wielkie sukcesy jako wykonawca i kompozytor. Koncert będzie okazją, by po raz pierwszy we Wrocławiu usłyszeć grającą na instrumentach historycznych orkiestrę B’Rock.

Kolejne wieczory to koncerty o charakterze kameralnym, które również rozwijają myśl przewodnią programu. Wirtuozka gry na harfie podwójnej Margret Köll wykona program złożony z wczesnobarokowych utworów kompozytorów włoskich i hiszpańskich, a Quartetto di Cremona przedstawi muzykę twórców włoskich trzech kolejnych stuleci. Z okazji dwusetnej rocznicy narodzin Verdiego zaprezentowany zostanie jego jedyny kwartet smyczkowy – utwór o wielkich walorach artystycznych, dziś rzadko wykonywany.

Muzykolog, kompozytor i enolog, Giovanni Bietti, doradca artystyczny Akademii Świętej Cecylii w Rzymie, poprowadzi razem z sopranistką Gemmą Bertagnolli i basem Furiem Zanasi koncert / konferencję na temat Muzyka i wino.

Inspirowana Italią muzyka Franza Schuberta i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego będzie motywem przewodnim koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i sopranistki Julii Lezhnevej, rodzącej się gwiazdy na firmamencie wokalnym. W programie znajdzie się też Exultate, jubilate Mozarta skomponowane w 1773 roku w Mediolanie. Zespół wokalny Vox Luminis zaproponuje nam Responsoria na Wielką Sobotę Gesualda da Venosy (którego czterechsetna rocznica śmierci przypada w trakcie Festiwalu) i Stabat Mater Domenica Scarlattiego. Usłyszymy wyrafinowane kompozycje odnoszące się do tematu męki Jezusa Chrystusa bazujące na tekstach o wielkim ładunku emocjonalnym. Zespół Spira Mirabilis wykona Pulcinellę („Balet ze śpiewem”) Igora Strawińskiego – osobistą podróż autora w głąb osiemnastowiecznej muzyki włoskiej. Próby do tego koncertu będą otwarte dla publiczności.

Ósmego września odbędzie się premiera utworu Wojciecha Ziemowita Zycha, kompozycji zamówionej przez Festiwal. Podstawą formalną dzieła jest idea rozmieszczenia wykonawców w różnych miejscach przestrzeni koncertowej, co jest inspirowane twórczością polichóralną Giovanniego Gabrielego komponowaną dla Bazyliki św. Marka w Wenecji.

Na koncercie finałowym pod batutą Eda Spanjarda, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i The Swingle Singers, usłyszymy Sinfonię na osiem głosów i orkiestrę Luciana Berio oraz Folktales na wiolonczelę i orkiestrę Giovanniego Sollimy, kompozytora i wirtuoza, którego zainteresowania obejmują obszar od muzyki rockowej i etnicznej po klasyczną.

Wydarzeniem wybiegającym nieco poza główny motyw Festiwalu będzie koncert Le Mystère des Voix Bulgares, zespołu o niepowtarzalnej barwie i stylu, który wykona tradycyjne pieśni bułgarskie, a także utwory z repertuaru późnorenesansowego.

Więcej


48. MiędzynarodowyFestiwal „Wratislavia Cantans” odbędzie się w dniach 6-15 września 2013 roku pod hasłem Viaggio in Italia – Podróż do Włoch. To pierwsza edycja festiwalu przygotowywana pod dyrekcją artystyczną Giovanniego Antoniniego.

Wiele mówiąca nazwa - Podróż do Włoch - nawiązuje do wizerunku Italii sprzed wieków, kiedy kraj ten był kolebką muzyki i sztuki, a wizyta w nim była uznawana za obowiązek artystów i intelektualistów.

Festiwal zainauguruje koncert „Równoległe żywoty”, podczas którego usłyszymy serenatę Aci, Galatea e Polifemo Georga Friedricha Händla oraz kantatę Aus der Tiefenrufe ich, Herr, zudir Johanna Sebastiana Bacha. Będzie to znakomita okazja, by jednego wieczoru usłyszeć dwie kompozycje o wielkiej wartości, które zostały stworzone w podobnym czasie przez bardzo młodych twórców. W koncercie wraz z zaproszonymi solistami pod kierunkiem Antoniniego wezmą udział Il Giardino Armonico i Chór Filharmonii Wrocławskiej.

Kontynuacją artystycznej podróży będą muzyczne nieszpory – zabrzmią utwory Heinricha Schütza, a także Giovanniego Gabrielego, u którego Schütz studiował w Wenecji. Całość wykonają pod dyrekcją Petera Neumanna zespoły Kölner Kammerchori Collegium Cartusianum. Kolejnym przystankiem będzie oratorium La Betulia liberata Wolfganga Amadeusa Mozarta, twórcy ściśle związanego z Włochami, który tam właśnie odniósł swoje pierwsze wielkie sukcesy jako wykonawca i kompozytor. Koncert będzie okazją, by po raz pierwszy we Wrocławiu usłyszeć grającą na instrumentach historycznych orkiestrę B’Rock.

Kolejne wieczory to koncerty o charakterze kameralnym, które również rozwijają myśl przewodnią programu. Wirtuozka gry na harfie podwójnej Margret Köll wykona program złożony z wczesnobarokowych utworów kompozytorów włoskich i hiszpańskich, a Quartetto di Cremona przedstawi muzykę twórców włoskich trzech kolejnych stuleci. Z okazji dwusetnej rocznicy narodzin Verdiego zaprezentowany zostanie jego jedyny kwartet smyczkowy – utwór o wielkich walorach artystycznych, dziś rzadko wykonywany.

Muzykolog, kompozytor i enolog, Giovanni Bietti, doradca artystyczny Akademii Świętej Cecylii w Rzymie, zaprezentuje razem z sopranistką Gemmą Bertagnolli i barytonem Furiem Zanasim koncert „Kosztujemy z kielichów radości. Włochy wina i śpiewu”.

Inspirowana Italią muzyka Franza Schuberta i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego będzie motywem przewodnim koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i sopranistki Julii Lezhnevej, rodzącej się gwiazdy na firmamencie wokalnym. W programie znajdzie się też Exsultate, jubilate Mozarta skomponowane w 1773 roku w Mediolanie.

Zespół wokalny Vox Luminis zaproponuje nam Responsoria na Wielką Sobotę Gesualda da Venosy (którego czterechsetna rocznica śmierci przypada w trakcie Festiwalu) i Stabat Mater Domenica Scarlattiego. Usłyszymy wyrafinowane kompozycje odnoszące się do tematu męki Jezusa Chrystusa, bazujące na tekstach o wielkim ładunku emocjonalnym.

Zespół Spira Mirabilis wykona Pulcinellę („Balet ze śpiewem”) Igora Strawińskiego – osobistą podróż autora w głąb osiemnastowiecznej muzyki włoskiej. Próby do tego koncertu będą otwarte dla publiczności.

Ósmego września odbędzie się premiera utworu Wojciecha Ziemowita Zycha, kompozycji zamówionej przez Festiwal. Podstawą formalną dzieła jest idea rozmieszczenia wykonawców w różnych miejscach przestrzeni koncertowej, co jest inspirowane twórczością polichóralną Giovanniego Gabrielego komponowaną dla Bazyliki św. Marka w Wenecji.

Na koncercie finałowym pod batutą Eda Spanjaarda, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i The SwingleSingers, usłyszymy Sinfonię na osiem głosów i orkiestrę Luciana Berio oraz Folktales na wiolonczelę i orkiestrę Giovanniego Sollimy, kompozytora i wirtuoza, którego zainteresowania obejmują obszar od muzyki rockowej i etnicznej po klasyczną.

Niezwykle przyjemnym wydarzeniem wybiegającym nieco poza główny motyw Festiwalu będzie koncert Le Mystère des Voix Bulgares, zespołu o niepowtarzalnej barwie i stylu, który wykona tradycyjne pieśni bułgarskie, a także utwory z repertuaru późnorenesansowego.

Więcej


W dniach 6-15 września 2013 roku odbywać się będzie w Gdańsku 8. Festiwal Goldbergowski, któremu patronuje urodzony w 1727 roku w Gdańsku klawesynista, Johann Gottlieb Goldberg - pierwszy wykonawca Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, na festiwalu obecni będą wybitni artyści, świętujący sukcesy na międzynarodowej arenie konertowej. Ponadto, w premierowej odsłonie zabrzmi muzyka dawnego Gdańska okresu Wielkiejnocy, nie zabraknie także Wariacji Goldbergowskich, tak charakterystycznych dla festiwalu.

Na koncercie otwierającym, w piątek 6 września usłyszeć będzie można motety Maryjne doby renesansu, w gwiazdorskiej obsadzie zespołu Weser Renaissance Bremen pod dyrekcją Manfreda Cordesa. Każdy z członków wokalnego oktetu to jednocześnie utytułowany solista. Zestawienie tak wybitnych głosów w akustyce prezbiterium kościoła św. Trójcy niewątpliwie stworzy piękne zespołowe brzmienie.

7 września wystąpi laureat pierwszej nagrody Konkursu Bachowskiego w Lipsku, co jest najlepszą rekomendacją w przypadku wykonań muzyki Bacha. W interpretacji Jörga Halubka usłyszymy Arię z Wariacjami BWV 988.

Dzień później, w niedzielę 8 września, wystąpi Nuria Rial z Austrian Baroque Company pod kierunkiem Michaela Omana. Współpraca świetnej sopranistki z zespołem zaowocowała nagraniem Neun deutsche Arien Händla dla Sony Music, wyróżnionym Złotym Orfeuszem (Orphée d’Or), przyznawanym przez paryską Académie du Disque Lyrique. W trakcie gdańskiego koncertu usłyszeć będzie można m.in. utwory z tej właśnie płyty.

Podczas drugiego weekendu festiwalu, 13 września, powrócą Wariacje Goldbergowskie, tym razem w wersji zaproponowanej przez Musica Antiqua Latina z Rzymu. Brzmienie zespołu, wynikające z obsady, na którą składają się: viola da gamba, basso di violino, violone i klawesyn, wydobędzie z Bachowskich Wariacji nowe kolory, ukazując z jednej strony, jak utwór może zmieniać swe oblicze w zależności od użytych środków wykonawczych, z drugiej zaś udowadniając, że największe dzieła wciąż inspirują i zachęcają niekiedy do pewnych eksperymentów.

Dzień później, 14 września, mieć będzie miejsce wydarzenie o tyle wyjątkowe, że po raz pierwszy na Festwalu Goldbergowskim zabrzmi mandolina i to pod palcami jednego z największych wirtuozów tego instrumentu – Avi Avitala. O jego renomie niech świadczą sukcesy płyty nagranej przez niego dla Deutsche Grammophon. W koncercie akompaniować mu będzie na klawesynie Shalev Ad-El.

Zwieńczeniem Festiwalu Goldbergowskiego będzie koncert z muzyką gdańską okresu Wielkiejnocy. Świetni soliści – Heike Heilmann, Marion Eckstein, Virgil Hartinger, Marek Rzepka i zespół Goldberg Baroque Ensemble w międzynarodowej obsadzie, pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko, gwarantują prezentację kantat gdańskich mistrzów na najwyższym, światowym poziomie. Festiwal Goldbergowski, zgodnie ze swoją ideą, przywróci je do życia koncertowego udowadniając, że bogate, muzyczne dziedzictwo Gdańska wciąż potrzebuje szerokiego podium do popularyzacji.

Z zagadnieniami dotyczącymi dziedzictwa muzycznego dawnego Gdańska wiązać się będzie także panel naukowy, zorganizowany 7 września (sobota godz. 10.00) w Instytucie Kultury Miejskim (Długi Targ 39/40). Kilka wykładów wygłoszonych przez prelegentów: Jerzego Mariana Michalaka (Gdańsk), Alinę Mądry (UAM Poznań), Piotra Kociumbasa (Uniwersytet Warszawski), Alinę Ratkowską (UMFC Warszawa) przybliży wybrane aspekty życia muzycznego Gdańska dawnych wieków. Tego samego dnia w wykonaniu Moniki Kaźmierczak usłyszeć też będzie można carillon Ratusza Głównego Miasta, na którym zabrzmi muzyka gdańska, w tym Polonezy patrona festiwalu- Johanna Gottlieba Goldberga.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Sensacyjne zaginięcie utworu Fryderyka Chopina jest najgłośniejszym wydarzeniem Festiwalu Chopiniana - 11. Dni Fryderyka Chopina. Kiedy dziennikarze walczą o news'y, muzyka i artyści rywalizują o popularność z tajemniczymi złoczyńcami.

"Kto pokroił Mazurka? Śledztwo dziennikarskie" to edukacyjna gra miejska, której uczestnicy - jako ekipy telewizyjne - poszukują utworu Fryderyka Chopina. Pogoń rusza w dniu 14 września 2013 roku w Żelazowej Woli. Gra miejska oraz koncerty i inne wydarzenia muzyczne odbędą się w ramach tegorocznego festiwalu Chopiniana.

Mazurki są wiodącym tematem tegorocznych Chopinianów. Już poza śledztwem dziennikarskim pokazane zostaną mazurki grane, śpiewane; kompozycje, które inspirowały Chopina, i te które powstały w związku z jego twórczością. Zabrzmią więc m.in. utwory Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Oskara Kolberga, Franciszka Lessla i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. A także Stanisława Moniuszki, Edvarda Griega, Tadeusza Szeligowskiego, Witolda Lutosławskiego i Piotra Czajkowskiego.

Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina po raz jedenasty odbędą się w trzech miejscowościach, związanych z życiem kompozytora: w Płocku (6-8 września), Żelazowej Woli (14 września) i Sannikach (15 września). Wśród wykonawców pianiści: Leonora Armellini z Włoch, Tomasz Herbut i Katarzyna Drogosz, śpiewaczka Urszula Kryger oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Leszek Dzierżanowski.

Więcej o Chopinianach i grze "Kto pokroił mazurka?" - na stronie www.chopiniana.pl


7. Zamojski Festiwal Kultury „arte cultura, musica e…” odbędzie się w dniach 7-8 września 2013 roku na Rynku Wielkim w Zamościu.

Festiwal jest artystycznym przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym, prezentującym różnorodne dziedziny sztuki, głównie muzykę. W zabytkowej przestrzeni Zamościa występują znani polscy i zagraniczni artyści, prezentujący różne style muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Podczas pierwszego koncertu festiwalowego (7 września 2013 roku, godz. 20.00, Rynek Wielki), zatytułowanego Zanim Pofruną w Świat, wystąpią młodzi artyści - laureaci ogólnopolskich konkursów wokalnych. Na scenie zaprezentują się: Barbara Gąsienica-Giewont, Agata Grześkiewicz, Agata Struzik, Edith Wilk, Mateusz Bieryt i Tomasz Steńczyk. W programie koncertu znajdą się hity zagraniczne z repertuaru Marleny Dietrich (Lola) i Edith Piaf (Tłum) oraz polskie evergreeny Osieckiej, Krajewskiego czy Młynarskiego. Nie zabraknie również piosenek włoskich. W niedzielę, 8 września wystąpi grupa Night Rider Symphony z towarzyszeniem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem Moniki Mielko-Remiszewskiej i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka. Będzie to polska prapremiera projektu muzycznego Night Rider Symphony, przybliżającego słuchaczowi najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej w nowej formie. Koncert zostanie wzbogacony specjalnie skomponowanymi animacjami filmowymi wyświetlanymi w tle sceny. Night Rider Symphony jest nowością na polskiej scenie muzycznej, w programie koncertu-widowiska znajdą się całe utwory i obszerne fragmenty oraz tematy przewodnie kompozycji Chopina, Mozarta, Beethovena, Czajkowskiego, Vivaldiego, Bizeta w rockowych aranżacjach. Całość opatrzona została polskimi tekstami. Zespół Night Rider Symphony tworzą: Małgorzata Augustynów - wokal, Paweł "Kiljan" Kiljański - wokal, Jacek "Stopa" Zieliński - perkusja, Paweł "Penx" Penksa - instrumenty klawiszowe, Waldemar "Valdi" Szoff - gitary, Jarek Michalski - gitara basowa, Christophe de Voise - fortepian (gościnnie). Koncerty uatrakcyjnią specjalne prezentacje multimedialne, wyświetlane na ekranie diodowym oraz efekty świetlne.

7. Festiwal w nowej odsłonie jest połączeniem Festiwalu Kultury Włoskiej „arte, cultura, musica e…”, organizowanego od 2008 roku i Zamojskiego Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty (obecnie Zamojski Festiwal Kultury „arte cultura, musica e…”), organizowanego od 2007 roku. Wstęp na tegoroczny Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." jest bezpłatny.


Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie” odbędzie się w Wąchocku w dniach 7-28 września 2013 roku pod hasłem „Bach u Cystersów”.

Opactwo Wąchockie to cudowne i nastrojowe zacisze o niepowtarzalnej architekturze. Jego położenie z dala od wielkich centrów kultury sprawia, że wzorem wielkich letnich festiwali muzycznych Europy miejsce to stanowi wymarzoną siedzibę Festiwalu. Począwszy od zeszłego roku edycje „Muzyki w Opactwie” poświęcone są wyłącznie muzyce Johanna Sebastiana Bacha. Po ubiegłorocznym przedstawieniu kompletu Suit wiolonczelowych, jego najbardziej reprezentatywnych dzieł na wiolonczelę solo, program festiwalu w tym roku wypełni muzyka przeznaczona na małe zespoły kameralne, z klawesynem w roli głównej, rzadko wykonywany komplet motetów oraz wybrane kantaty. Wśród wykonawców oprócz uznanych krajowych wirtuozów obecni będą Christine Schornsheim - światowej sławy niemiecka klawesynistka oraz David Swinson wraz Trinity Boys Choir, jednym z najwspanialszych na świecie chórów chłopięcych, podtrzymujący bogate tradycje angielskiej szkoły chóralnej.

Twórcą i organizatorem Festiwalu „Muzyka w Opactwie” jest William Jan de Mousson Romanski, absolwent The Royal College of Music w Londynie w klasie fortepianu, twórca wielu międzynarodowych festiwali i organizator koncertów w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Stworzył festiwale muzyki kameralnej w Clandon Park i Hatchlands w Anglii, St. Amand Montrond Music Festival we Francji, który po trzech latach działalności znalazł się w gronie najlepszych festiwali muzycznych Europy (według angielskiego "The Times"). Pracował z najwybitniejszymi muzykami wszechczasów Światosławem Richterem, Danielem Szafranem, Fiodorem Drużyninem, Eugeniuszem Mogilewskim, Krystianem Zimermanem. Był głównym organizatorem obchodów 125-lecia Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie z koncertami Londynie, Paryżu, Nowym Yorku, oraz Moskwie. Zorganizował gościnne Master Classes czołowych profesorów Konserwatorium Moskiewskiego w Londyńskim Royal College of Music. Zajmuje się również muzyka filmową. Ostatnio był konsultantem muzycznym do wielokrotnie nagrodzonego filmu Jana Jakuba Kolskiego Wenecja. Od stycznia 2013 wraz z dr Hanną Romańską Knight oraz redaktorem Leszkiem Ślusarskim na antenie Polskiego Radia Kielce prowadzi cotygodniowy niedzielno-wieczorny program "Muzyka Mistrzów - Magna Res Przedstawia".

Więcej


Dnia 8 września 2013 roku o godz. 19 podczas koncertu Festiwalu „Solidarity of Arts”, zorganizowanego z inicjatywy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wystąpi jeden z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów - Maxim Vengerov, będący obecnie dyrektorem muzycznym prestiżowej International Menuhin Music Academy w Coppet pod Genewą.

Artysta przywiezie do Gdańska swoich najlepszych uczniów, by wspólnie z nimi zagrać koncert na dwoje skrzypiec J.S. Bacha, dwa koncerty W.A. Mozarta oraz inne przeboje muzyki klasycznej. Koncert wpisuje sie w ideę festiwalu, łącząc młodych, niezwykle utalentowanych artystów, interpretujących najpiękniejsze dzieła wywodzące sie z tradycji wschodu i zachodu Europy.


Dnia 8 września 2013 roku o godz. 18.00 w klubie Stara Giełda we Wrocławiu odbędzie się koncert upamiętniający gitarzystę Marka Długosza (na zdjęciu). Wydarzenie organizowane jest w ramach gitarowego cyklu "Podróże po Strunach".

Koncert Hommage à Marek Długosz odbędzie się w rocznicę urodzin Artysty, patrona całego cyklu koncertów "Podróże po strunach". Pamięć cenionego gitarzysty uczczą Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing - gitarzyści, którzy przez wiele lat współpracowali z Markiem Długoszem. Ich recital składać się będzie z dwóch części. W pierwszej wystąpi Kamil Bartnik w solowych wykonaniach utworów, które Marek Długosz grywał podczas licznych koncertów w Polsce i za granicą. Druga część koncertu będzie klasycznym recitalem duetu gitarowego Bartnik-Helwing, w programie którego znajdą się kompozycje Johna Dowlanda, Domenico Scarlattiego, Manuela de Falli, Astora Piazzolli, Anette Kruisbrink, Reinholda Westerheide oraz Kamila Bartnika.


Orkiestra Sinfonia Varsovia już po raz trzynasty zaprasza w dniach 8-22 września 2013 roku na Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty kameralne oraz dwa koncerty symfoniczne w całości poświęcone muzyce Beethovena.

Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się w niedzielę 8 września o godz. 19:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystąpi angielska pianistka amerykańskiego pochodzenia - Ingrid Jacoby oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka. Uwertura Egmont, IV Koncert fortepianowy G-dur op.58 oraz VII Symfonia A-dur op.92 to dzieła Ludwiga van Beethovena, które będzie można usłyszeć podczas tego koncertu. Ci sami artyści wystąpią w środę, 11 września o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. W programie koncertu znajdą się tym razem: V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 Cesarski oraz III Symfonia Es-dur op.55 Eroica.

Koncerty Sinfonii Varsovii z Ingrid Jacoby i maestro Jackiem Kaspszykiem nie są przypadkowe. Artyści niedawno nagrali trzy płyty ze wszystkimi koncertami fortepianowymi Beethovena dla prestiżowej brytyjskiej wytwórni ICA Classic. Dwa pierwsze albumy z II Koncertem fortepianowym B-dur op.19 i IV Koncertem fortepianowym G-dur op.58 oraz z V Koncertem fortepianowym Es-dur op.73 Beethovena zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytykę. W najbliższych dniach ukaże się trzeci i ostatni album z I Koncertem fortepianowym C-dur op.15 i III Koncertem fortepianowym c-moll op.37.

W ramach Festiwalu orkiestra zaprasza także do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 na dwa dni koncertów kameralnych. W sobotę 21 września o godz. 16:00 zaprezentują się laureaci tegorocznej, piątej edycji Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka ufundowanego przez Fundację Sinfonia Varsovia: Tomasz Ritter (fortepian), Konrad Mrozek (fagot), Jan Czyżewski (altówka) oraz Piotr Thieu-Qua (klarnet ). Stypendium przyznawane jest wyróżniającym się uczniom warszawskich średnich szkół muzycznych, ocenianym przez niezależne jury. Podczas koncertu zabrzmią utwory: Dutilleux, Berwalda, Forsytha, Pendereckiego, Weinera i Kommera. Dzień później (w niedzielę, 22 września, o godz. 16:00) wystąpią: Anna Jasińska (flet), Piotr Ptak (klarnet), Zuzanna Elster (harfa), Kamil Staniczek (skrzypce), Maria Sochoń-Błaszczyk (altówka) i Katarzyna Drzewiecka (wiolonczela), a także Trio Integro w składzie: Anna Karpowicz (flet), Agnieszka Guz (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka). W programie dzieła takich kompozytorów, jak: Beethoven, Ravel, Lutosławski, Cras, Jongen i Ratusińska.

Więcej


Wieczór 8 września 2013 roku będzie dla Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wyjątkowym wydarzeniem muzycznym o międzynarodowym wymiarze. Jeden z najwybitniejszych skrzypków - Maxim Vengerov (na zdjęciu), będący obecnie dyrektorem muzycznym prestiżowej International Menuhin Music Academy w Coppet pod Genewą, przywiezie do Gdańska swoich najlepszych uczniów, by wspólnie z nimi zagrać koncert na dwoje skrzypiec J.S. Bacha, dwa koncerty W.A. Mozarta oraz inne przeboje muzyki klasycznej. Wszystko w ramach piątej edycji festiwalu „Solidarity of Arts”. Wybitny skrzypek zostanie w Gdańsku nieco dłużej i uświetni także koncert z okazji inauguracji sezonu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zaplanowany na 12 września.

Wszyscy uczniowie szwajcarskiej Akademii to muzycy wybitni: soliści wielokrotnie nagradzani w najbardziej prestiżowych konkursach świata. Ich koncert wpisuje się w idee festiwalu „Solidarity of Arts”, łącząc młodych, utalentowanych artystów interpretujących najpiękniejsze dzieła wywodzące sie z tradycji wschodu i zachodu Europy. Skład orkiestry Akademii jest typowo kameralny: I skrzypce – 5, II skrzypce – 4, altówki – 3, wiolonczele – 3, kontrabas – 1. Większość instrumentów, na których grają muzycy to dzieła Antonio Stradivariusa (skrzypce i altówki), który wytworzył jedynie około 1100 egzemplarzy. Pozostałe instrumenty, wiolonczele i kontrabas, pochodzą pracowni Amati – rodziny włoskich lutników działających w XVI i XVII wieku w Cremonie, z których najsłynniejszy Nicola Amati był nauczycielem samego Stradivariusa. Instrumenty Amati dzięki swemu szlachetnemu brzmieniu maja obecnie bezcenna wartość, podobnie jak Guarnieri, których także można wysłuchać przy okazji koncertów orkiestry Menuhina.

Dyrektor muzyczny prestiżowej International Menuhin Music Academy w Coppet pod Genewą, pojawi się na Ołowiance jeszcze raz 12 września na uroczystej inauguracji sezonu Filharmonii Bałtyckiej. Wraz z Orkiestrą PFB pod batutą Ernsta van Tiela wykona Koncert skrzypcowy B. Brittena oraz Symfonię nr 4 P. Czajkowskiego.


W kolejne niedziele od 8 września do 27 października 2013 roku w śródmiejskich kościołach odbywać się będzie XIV Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”.

Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


Pierwszą część musicalu Pamiętnik pani Hanki z muzyką Jerzego Wasowskiego, przygotowywanego z okazji stulecia urodzin kompozytora, będzie można obejrzeć 9 września 2013 roku w Teatrze Telewizji. W rolach głównych wystąpią Joanna Kulig, Danuta Stenka i Borys Szyc.

Muzyka do musicalu powstała w 1979 roku, a jej autorem jest Jerzy Wasowski. To właśnie przypadająca w 2013 roku setna rocznica urodzin kompozytora była pretekstem do powstania spektaklu. Reżyserem sztuki jest Borys Lankosz, laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film Rewers.

Pamiętnik pani Hanki – spektakl autorstwa Antoniego Marianowicza, powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Była to ostatnia książka zmarłego we wrześniu 1939 roku autora. Powieść ta doczekała się ekranizacji w 1963 roku. W reżyserowanym przez Stanisława Lenartowicza filmie wystąpiły gwiazdy kina, m.in.: Lucyna Winnicka i Andrzej Łapicki. W realizowanym przez Teatr Telewizji musicalu także nie brakuje gwiazd kina i teatru. Oprócz Joanny Kulig, Danuty Stenki i Borysa Szyca wystąpią m.in. Magdalena Cielecka, Ewa Konstancja Bułhak, Kamilla Baar, Wojciech Pokora, Grzegorz Małecki, Wiktor Zborowski i Antoni Pawlicki.

Z programu teatralnego – słowo Edwarda Dziewońskiego: „Pamiętnik Pani Hanki wystawiamy nie dlatego, że jest moda na Mostowicza, ale dlatego, że z rozmów Marianowicz, Wasowski i ja wyszło, że sztuka na podstawie tej książki może pokazać sentymentalno-śmieszno-prawdziwy obrazek polskich wyższych sfer roku 1938, który, jeśli uda się go tak pokazać, jak to sobie wyobrażam, będzie dobrą pozycją naszego teatru...”

Pierwsza część spektaklu wyemitowana zostanie na antenie TVP 1 w poniedziałek, 9 września 2013 roku o godz. 20.20 w Teatrze Telewizji. Drugą część widzowie zobaczą tydzień później, 16 września. Przedpremierowy pokaz z udziałem twórców odbył się natomiast 2 września w warszawskim kinie Atlantic. Od 27 sierpnia w sklepach muzycznych dostępna jest także płyta z piosenkami ze spektaklu.


W roku 2013 obchodzone jest stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, studenta i doktora honoris causa UW. Uchwalony przez Sejm RP Rok Lutosławskiego to m.in. ponad 100 wydarzeń w 40 miastach i 18 krajach: koncerty symfoniczne i kameralne, recitale, konferencje, sympozja oraz wydawnictwa płytowe i multimedialne. Międzynarodowe obchody setnej rocznicy urodzin Lutosławskiego zostały objęte patronatem UNESCO.

Witold Lutosławski na Uniwersytecie Warszawskim studiował matematykę, jednak zrezygnował po dwóch latach, żeby całkowicie poświęcić się muzyce. Kompozytor jest doktorem honorowym 16 uczelni, m.in. uniwersytetów w Cambridge, Glasgow, Belfaście, Chicago i Strasburgu. W 1973 roku Uniwersytet Warszawski jako drugi w świecie i pierwszy w Polsce uhonorował artystę tą najwyższą akademicką godnością.

W dniach 9-20 września 2013 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej zagości wystawa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, przybliżająca osobę i twórczość kompozytora. Adresatami wystawy są zarówno początkujący melomani, jak i znawcy muzyki Lutosławskiego. 20 plansz, wypełnionych ilustracjami i komentarzem w wersjach polskiej i angielskiej, poświęconych jest życiorysowi kompozytora, źródłom jego twórczości, stylowi muzycznemu, otoczeniu, w jakim dział oraz roli jego dzieła we współczesnej kulturze muzycznej. Autorami wystawy są: Marcin Krajewski (scenariusz) i Sylwia Szafrańska (projekt plansz). Konsultacji dotyczącej oprawy graficznej udzieliła Krystyna Zachwatowicz. Wystawę można już było zobaczyć m.in. w filharmoniach w Warszawie i Krakowie, zaś po wizycie w BUW będzie prezentowana w Olsztynie i Gdańsku.

Kolejnym akcentem Roku Lutosławskiego na Uniwersytecie Warszawskim będzie koncert kameralny – 25 listopada 2013 roku w BUW, w Sali im. Lindego. Patrycja Piekutowska (skrzypce) i Beata Bilińska (fortepian) zaprezentują dzieła Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (także doktora honoris causa UW). Koncert zostanie zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. Karola Szymanowskiego.


Opera Krakowska zainauguruje kolejny sezon artystyczny spotkaniem z cyklu „Viva Opera!” - 10 września 2013 roku. Gościem specjalnym będzie Irena Celińska-Głodek, niezwykła korepetytorka, bliski przyjaciel i partner artystów, która całe swoje życie poświęciła muzyce. Jubilatka na scenie na Antresoli będzie obchodzić 50-lecie pracy.

- Mówi się, że są ludzie niezastąpieni. Mówi się, że są ludzie wybitni. Mówi się, że są ludzie niezwykle uzdolnieni. W przypadku pani Celińskiej-Głodek wystarczy powiedzieć – pani Irena. – powiedział Bogusław Nowak, Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej.

Wystąpią byli i obecni soliści Opery Krakowskiej oraz pracownicy teatru: Krystyna Tyburowska i Jan Wilga oraz Agnieszka Cząstka, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Karin Wiktor-Kałucka, Bożena Zawiślak-Dolny oraz Andrzej Biegun, Przemysław Firek, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Franciszek Makuch, Volodymyr Pankiv, Kazimierz Różewicz i Adam Zdunikowski. Towarzyszyć im będzie Krystyna Kutnik i Olha Tsymbalyuk (fortepian). Artyści wykonają arie operetkowe i piosenki musicalowe.


W dniach 11-15 września 2013 roku w Toruniu będzie można usłyszeć kilkuset śpiewaków z całego świata podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA”.

„PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i niemieckiej Fundacji Interkultur. Wydarzenie stanowi część ogólnoświatowej, dwudziestopięcioletniej działalności Fundacji Interkultur i posiada znak Musica Mundi. Nazwa przedsięwzięcia (PER MUSICAM AD ASTRA – Przez Muzykę Do Gwiazd) nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika, zaś termin wpisuje się w przypadającą w 2013 roku 540. rocznicę urodzin patrona Konkursu i Festiwalu, ustanowioną przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego Rokiem M. Kopernika.

W pierwszej edycji Konkursu i Festiwalu wezmą udział chóry i zespoły amatorskie z Meksyku, Korei Południowej, Danii, Rosji, Łotwy, Czech , Niemiec i Polski. Formuła PER MUSICAM AD ASTRA przewiduje część konkursową i część festiwalową. W części konkursowej przesłuchania w sześciu kategoriach o różnych poziomach trudności odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa w dniach 12-14 września. Klasyfikacja konkursowa chórów przewiduje złote, srebrne i brązowe dyplomy w poszczególnych kategoriach oraz nagrodę główną Grand Prix. Ponadto wyłonieni zostaną laureaci nagród specjalnych: dla najlepszego dyrygenta festiwalu, za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz nagroda publiczności. Występy konkursowe oceniane będą przez międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów chóralistyki w składzie: Jan Łukaszewski (Polska), Kim Mann (USA), Battista Pradal (Włochy), Robert Sund (Szwecja), Krzysztof Szydzisz (Polska).

W części festiwalowej zaprezentują się wszystkie uczestniczące zespoły w imprezie podczas koncertów gościnnych. Koncerty te skierowane są do szerokiej publiczności i odbywać się będą w Toruniu oraz wybranych miejscowościach regionu kujawsko-pomorskiego: Lubiczu, Chełmży i Chełmnie. Występy odbywać się będą zarówno w kościołach i salach koncertowych, jak i w przestrzeni otwartej.

Wydarzeniem artystycznym części festiwalowej będą dwa koncerty poświęcone w całości muzyce polskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego, 11 września 2013 roku w Kościele Akademickim pw. św. Ducha wykonana zostanie wersja koncertowa baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór „Astrolabium” przy Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki – lidera zespołu Zakopower. Całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. W ramach wieczornych koncertów festiwalowych 12 września również w Kościele Akademickim wysłuchać będzie można recitalu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Zespół zaprezentuje się w repertuarze a cappella złożonym w całości z utworów kompozytorów polskich. Przed recitalem gościa specjalnego wystąpi Chór Dziewczęcy Cantabile z Olsztyna pod dyrekcją Agaty Wilińskiej, laureat tegorocznegoOgólnopolskiego Turnieju "Legnica Cantat".

Ważnym punktem imprezy wynikającym z formuły Musica Mundi jest fakultatywna oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w Konkursie i Festiwalu będą miały okazję poddać się ocenie międzynarodowemu zespołowi jurorów, którzy udzielą artystycznej i metodycznej porady. Odbędą się warsztaty z emisji głosu Wolność głosu, wolność ciała, prowadzone przez prof. Krzysztofa Szydzisza, polskiego dyrygenta i eksperta w dziedzinie technik doskonalenia śpiewu.

PER MUSICAM AD ASTRA - I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika będzie pierwszym tak dużym wydarzeniem kulturalnym w Toruniu i regionie o zasięgu międzynarodowym, które zaktywizuje środowisko chóralne i promować będzie niezwykłe bogactwo polskiej muzyki chóralnej. Celem przedsięwzięcia jest również promocja bogatej oferty turystycznej i kulturalnej miasta Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji - na stronie: www.pmaa.pl

Więcej


Pan Lutosławski to multidyscyplinarny projekt muzyczny dla dzieci, łączący muzykę, elementy gry aktorskiej, choreografię i animację. Powstał dzięki współpracy Fundacji Zygmunta Noskowskiego oraz Teatru Muzycznego w Łodzi w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora - Witolda Lutosławskiego.

Od września do listopada organizatorzy wydarzenia zapraszają dzieci z różnych miast Polski do wzięcia udziału w atrakcyjnym widowisku muzycznym przedstawiającym osobę Witolda Lutosławskiego jako wybitnego kompozytora, człowieka wszechstronnie wykształconego, wrażliwego i podkreślającego wielkie znaczenie sztuki w życiu społecznym.

Spektakl, do którego scenariusz napisała Bogumiła Dziel-Wawrowska, a muzykę Tomasz Opałka, przeplatają dwa odrębne wątki. Pierwszy to opowieść kompozytora o jego życiu i twórczości przedstawiona na tle wydarzeń historycznych. Drugi wątek stanowi słuchowisko Polskiego Radia, zrealizowane wg baśni H. Ch. Andersena pt: Słowik, do którego muzykę skomponował Witold Lutosławski (nagranie z 1954 roku). Słuchowisko zostanie zilustrowane choreografią autorstwa Artura Żymełki. W bohaterów baśni wcielą się Tancerze Teatru Muzycznego w Łodzi, przebrani w piękne, chińskie kostiumy, zaprojektowane przez Iwonę Skibińską. Całość spektaklu zespoli rola Pana Lutosławskiego, który opowiada o swoim życiu i muzyce znajomej dziennikarce podczas jednej z prób w filharmonii i w znanej przedwojennej warszawskiej kawiarni „Aria”. Spektakl rozpoczną i zamkną fragmenty muzyczne dzieł symfonicznych Witolda Lutosławskiego odtwarzane techniką audio.

W trakcie przedstawienia zaprezentowane zostaną utwory kameralne Witolda Lutosławskiego, wykonane przez wybitnych młodych artystów (Anna Boczar – fortepian, Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Emilia Klimczak – sopran, Bartłomiej Kominek – fortepian, Dominika Majerska – altówka, Barbara Malcolm – skrzypce, Katarzyna Piotrowska – skrzypce, Jakub Sztencel – klarnet, Anna Środecka – skrzypce, Kornel Wolak – klarnet, Janusz Wawrowski – skrzypce, Marcin Zdunik – wiolonczela). Nad spójną koncepcją całości czuwać będzie reżyser Artur Głogowski, a przygotowania do spektaklu odbędą się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.

Spektakle odbędą się:

  • 11 września 2013 - w Konińskim Dom Kultury
  • 12 września 2013 - w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
  • 16 września 2013 - w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem
  • 6 i 7 listopada 2013 - w Teatrze Muzycznym w Łodzi
  • 8 listopada 2013 - w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
  • 10 listopada 2013 - w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Rezerwacji miejsc na spektakle w Gnieźnie i Koninie należy dokonywać pod numerem telefonu: 606 332 719 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


41. International Viola Congress odbędzie się w dniach 11-15 września 2013 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Międzynarodowy Kongres organizowany jest po raz pierwszy w Polsce. To ewenement dla Polskiej Szkoły Altowiolistycznej i dla całego środowiska muzycznego chociażby z tego względu, iż przez pięć dni odbędą się seminaria, wystawy oraz koncerty przedstawione przez najwybitniejszych polskich, jak i światowych altowiolistów. Wśród nich obecne będą takie osobistości, jak m.in. Kim Kashkashian, Pierre Henri Xuereb, Jutta Puhchammer, Andra Darzina, Daniel Sweaney, Valentina Bugrak, Sally Chisholm czy najsłynniejszy polski altowiolista Stefan Kamasa.

Patronat medialny nad Kongresem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: program Kongresu


W czwartek, 12 września 2013 roku Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wspólnie ze znanym skrzypkiem Maximem Vengerovem (na zdjęciu), pod batutą Dyrektora Artystycznego PFB Ernsta Van Tiela, zainauguruje nowy sezon artystyczny. W programie koncertu znajdzie się znakomity Koncert skrzypcowy Brittena oraz Symfonia nr 4 Czajkowskiego.

Repertuar nowego sezonu Filharmonii Bałtyckiej powinien zaspokoić gusta najbardziej wyrafinowanych odbiorców. Obok twórczości Bacha, Czajkowskiego, Mozarta, Rimskiego-Korsakowa, Vivaldiego czy Schumanna w programie koncertów znajdą się również kompozycje autorstwa współczesnych twórców, takich jak: Mahler, Tansman, Bernstein, a nawet Duke Ellington. We wrześniu w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się światowe prawykonanie utworu Lasy deszczowe na flety koncertujące i orkiestrę Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, napisanego na specjalne zamówienie PFB. Mając na względzie fakt, że rok 2013 to m.in. rok wydarzeń i koncertów związanych z obchodami jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 70. urodzin uznanej, gdańskiej kompozytorki Elżbiety Sikory, Filharmonia przygotowała specjalny koncert jubileuszowy, który odbędzie się 8 listopada 2013 roku. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi znakomity holenderski dyrygent Jurjen Hempel. Solistką tego wyjątkowego koncertu będzie Alina Mleczko (saksofon). Z kolei w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, przez kilka kolejnych listopadowych wieczorów przed pomorską publicznością wystąpią znakomici artyści, wywodzący się nie tylko z nurtu muzyki klasycznej, ale także jazzu i muzyki współczesnej. W ramach tegorocznego cyklu wystąpią, m.in.: Alexander Gawryluk, Qi Xu, Andriej Shibko, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer.

Rok 2013 to także rok znanego i niezwykle cenionego w Polsce i na świecie kompozytora Witolda Lutosławskiego. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka zaplanowała na jesieni tego roku szereg koncertów, których zadaniem jest przypomnienie twórczości oraz sylwetki tego wybitnego kompozytora, jako wielkiego autorytetu muzycznego ubiegłego stulecia. Koncertem kończącym szereg wydarzeń artystycznych, związanych z obchodami 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego będzie widowisko zaplanowane na 22 listopada 2013 roku. Koncert poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Lutosławski wg Ojca Karol w reżyserii Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej.

Nie zapominając jednak o stałych melomanach, Filharmonia przygotowała również atrakcyjny program w ramach powtarzających się co roku cykli i koncertów okolicznościowych. Znajdą się wśród nich koncerty: papieskie, andrzejkowe, sylwestrowe, walentynkowe oraz koncerty organizowane w ramach Balów Gdańskich. Te ostatnie także uświetnią znani artyści, jak choćby doskonały duet Konstantego Andrzeja Kulki z córką Gabrielą Kulką. Ze względu na rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na koncerty rodzinne, w repertuarze Filharmonii nie zabraknie koncertów dedykowanych najmłodszym: familijnych, mikołajkowych i edukacyjnych.


51. Bydgoski Festiwal Muzyczny zatytułowany Klasyka i jazz odbędzie się w dniach 13 września - 4 października 2013 roku w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmnie.

Organizatorem Festiwalu jest Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy.

Więcej


Gilgamesz – koncert na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy do muzyki Tomasza Krzyżanowskiego (na zdjęciu) zostanie wykonany w ramach IX Festiwalu Muzyki Teatralnej w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze – w piątek, 13 września 2013 roku o godz. 19.00.

Wystąpi zespół muzyczny w składzie: Paweł Odorowicz – altówka, Wojciech Traczyk – kontrabas, Hubert Zemler – instrumenty perkusyjne, Kwartet smyczkowy Befane w składzie: Kamila Wójcicka-Maciaszczyk – I skrzypce, Małgorzata Kwaśniak – II skrzypce, Małgorzata Sielatycka-Sobczyk – altówka, Zofia Łęczycka – wiolonczela oraz chór: Joanna Chmielecka, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Majka Justyna, Joanna Kłos, Milena Kranik, Dominika Krzyżanowska, Sean Palmer, Kuba Pałys, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Toneva, Dara Weinberg.

Gilgamesz Tomasza Krzyżanowskiego realizowany przez Teatr CHOREA to niezwykłe i oryginalne odczytanie jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich. To pierwsza pełna adaptacja muzyczna Eposu o Gilgameszu inspirowana zapomnianym brzmieniem języka akadyjskiego i tajemniczą kulturą starożytnego Sumeru. Koncert prezentuje 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności przez legendarnego władcę Gilgamesza. W warstwie dźwiękowej spotykają się współczesne brzmienia i elementy tradycji muzycznych Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Polifoniczne kompozycje nadają nowe życie mitycznym obrazom, przenosząc do odległego, zapomnianego świata i wciąż aktualnych pytań i emocji. Oryginalne, akadyjskie partie wokalne oparte na tekście zapisanym pismem klinowym na kamiennych tablicach pochodzących z II tysiąclecia p.n.e., przeplatane są pieśniami w polskim tłumaczeniu. Całość wykonuje 10-osobowy chór. Towarzyszy im jazzowy zespół muzyczny oraz kwartet smyczkowy.


Iwan Monighetti (na zdjęciu) – uczeń Mścisława Rostropowicza, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, pedagog konserwatoriów w Bazylei i Madrycie, jeden z najznakomitszych wiolonczelistów świata – będzie pierwszym gościem Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w jej 69. sezonie artystycznym. Wraz z nim jako solistą i dyrygentem 13 września 2013 roku o godz. 19 w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej sezon 2013/2014 zainauguruje Śląska Orkiestra Kameralna.

W programie koncertu znajdzie się Symfonia kameralna (VIII Kwartet smyczkowy c-moll) Dymitra Szostakowicza, Pampeana zmarłego przed 30 laty Argentyńczyka Alberta Ginastery oraz utwory Luigiego Boccheriniego. Ten urodzony 270 lat temu kompozytor pozostawił po sobie m.n. ponad sto kwartetów, sto kwintetów, 20 symfonii i liczne dzieła wokalne, których prawdziwa wartość do dziś nie do końca została rozpoznana. Obchodzący przed miesiącem 65. urodziny, Iwan Monighetti stara się to zmienić od 1986 roku, kiedy to powołał w Moskwie festiwal muzyki dawnej i zespół Camerata Boccherini. Z taką misją przybywa i do Katowic.


Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2013/2014 operą G.F. Haendla Imeneo. Przedstawienia odbędą się 13 i 14 września 2013 roku w Teatrze WOK o godz. 19.00.

W tym jednym z najbardziej znaczących dzieł późnego baroku wystąpią gwiazdy warszawskiej sceny: w roli tytułowej Wojciech Gierlach, w roli Tirinta Jan Jakub Monowid, jako Rosmene - Olga Pasiecznik, Clomiri - Marta Boberska, Argenia - Andrzej Klimczak. Reżyseria - Ryszard Peryt, kierownictwo muzyczne - Władysław Kłosiewicz, scenografia - Andrzej Sadowski. Przygotowanie sceniczne wznowienia – Sławomir Jurczak.

Georg Friedrich Haendel wystawił Imeneo w 1740 roku w Londynie jako przedostatnią operę w swojej karierze. Po latach prób dostosowania własnych utworów do zmieniających się potrzeb i upodobań angielskiej publiczności, powrócił w Imeneo do tradycyjnego włoskiego stylu, w którym był niedoścignionym mistrzem. Libretto opisuje historię miłosną, która nie może mieć szczęśliwego zakończenia, w której każdy z bohaterów jest postacią tragiczną. Haendel rysuje ich wyraziście: tytułowy Imeneo jest waleczny, zdecydowany i działa z pasją, jego przeciwieństwem jest Tirinto, niezdecydowany, wątpiący i wzdychający marzyciel. Główna rola kobieca w niczym im nie ustępuje – Rosmene jest bohaterką tragiczną, która musi wybierać pomiędzy miłością do Tirinta a wdzięcznością dla Imenea. Wszyscy przeżywają dramat i nikt nie jest szczęśliwy. Opera Haendla została na nowo odkryta w XX wieku i zaczęła pojawiać się na wielu scenach całego świata. Wśród nich była również Warszawska Opera Kameralna, która wystawiła polską premierę w 1998 roku.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” odbędzie się w 2013 roku po raz piąty. Organizator festiwalu Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem zaprasza do stolicy Tatr od 14 do 21 września.

Festiwal z roku na rok umacnia swoją pozycję wśród najciekawszych wydarzeń kulturalnych nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. W tym roku honorowy patronat nad zakopiańską imprezą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jubileusz festiwalu „Muzyka na Szczytach” będzie w tym roku okazją do uczczenia rocznic wielkich osobowości polskiej sceny muzycznej: Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Podczas festiwalu wspominać też będziemy twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego - tym razem za sprawą koncertu zatytułowanego Z pieśni kościelnych, podczas którego zabrzmią opublikowane po latach zapomnienia dzieła mistrza klasyki XX wieku.

Jednym z tematów przewodnich festiwalu będzie muzyka do baletu Święto wiosny Igora Strawińskiego. Po zapoznaniu się z niezwykle ciekawą, kameralną interpretacją utworu w wykonaniu zespołu Kwadrofonik, za sprawą filmu Coco Chanel & Igor Stravinsky poznamy historię premiery tego baletu, której 100. rocznicę obchodzimy w tym roku, a także kulisy burzliwej miłości łączącej kompozytora z francuską rewolucjonistką . W programie znajdzie się również projekcja filmu Stravinsky and the Ballets Russes, w którym Święto wiosny wykonuje Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją mistrza batuty Valery’ego Gergieva.

Równie niezwykle zapowiada się spektakl Sonata Kreutzerowska, za sprawą którego festiwal „Muzyka na Szczytach” po raz pierwszy zagości na scenie zakopiańskiego Teatru im. S.I. Witkiewicza. W wyreżyserowanym przez Tomasza Cyza muzyczno-teatralnym widowisku popularne dzieło Beethovena zderzone zostanie z frapującą powieścią Lwa Tołstoja oraz kompozycjami Janaczka i Szostakowicza. Bohaterem spektaklu będzie Andrzej Chyra, a także kameralny zespół prowadzony przez znakomitego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się Klub Rozmów na Szczytach. To seria spotkań i dyskusji z artystami oraz kompozytorami, które podczas festiwalu prowadzić będą dziennikarze Programu II Polskiego Radia oraz publicyści i ludzie świata kultury. Odbywające się codziennie spotkania mają otworzyć przed publicznością kulisy festiwalowego programu, przybliżyć sylwetki zaproszonych na festiwal wykonawców i twórców, a także odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z prezentowaną w ramach tej imprezy muzyką. Gośćmi Klubu Rozmów na Szczytach będą m.in.: Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Jonathan Plowright, Szymanowski Quartet, Jose Gallardo, Janusz Wawrowski, zespół Kwadrofonik.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej


Koncert z cyklu „Perły w koronie” pod tytułem Gitarowe brzmienia w wykonaniu wirtuoza gitary klasycznej Yi Chena pochodzącego z Chin odbędzie się w niedzielę, 15 września 2013 roku o godz. 18.00 w kościele Sióstr Nazaretanek przy ul. Leśnej 5 w Ostrzeszowie. Wstęp wolny.

Yi Chen [ji czen]- wirtuoz gitary klasycznej, kontynuuje bogate tradycje znanej w Chinach rodziny z miasta Suzho [suczo']. Swoje pierwsze zetknięcie z muzyką - w wieku pięciu lat - zawdzięcza ojcu, znanemu chińskiemu skrzypkowi i mistrzowi tradycyjnej sztuki chińskiej, miłośnikowi muzyki klasycznej. Mając 14 lat, Yi Chen ujawnił swój nieprzeciętny talent muzyczny, zdobywając - po dziesięciu miesiącach nauki gry na gitarze klasycznej, I miejsce w Studenckim Muzycznym Konkursie dla Instrumentalistów w Chinach. Młody i zdolny Yi Chen, już jako koncertujący gitarzysta, przyjechał do Wiednia, by podjąć studia mistrzowskie. Miał wtedy tylko 19 lat. W tym okresie odbył także wiele tras koncertowych w: Austrii, Chinach, Niemczech i Rumunii, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych w Azji i Europie.

Yi Chen gra na instrumencie ostrzeszowskiego lutnika - Leszka Gajdzika, budowniczego znanych na całym świecie gitar.


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, FUNDACJA f.o.r.t.e. oraz Fundacja Burdąg zaprosiły młodych choreografów do wzięcia udziału w projekcie „Kilka kroków do Lutosławskiego”, którego celem było stworzenie miniatury choreograficznej zainspirowanej i wykonanej do jednego z wybranych utworów kompozytora.

Celem głównym było uczczenie 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego poprzez działania artystyczne zainspirowane jego muzyką. Projekt rozpoczął się od otwartego naboru (do którego zgłosiło się 24 młodych artystów) i audycji, podczas której wybrano siedmiu choreografów. Zadaniem, które zostało postawione przed twórcami było znalezienie nowej, oryginalnej relacji między muzyką a ruchem. W sierpniu odbyły się w Burdągu na Mazurach tygodniowe warsztaty poświęcone badaniu związku pomiędzy muzyką i tańcem w kontekście współczesnej choreografii prowadzone przez Marię Stokłosę (na zdjęciu). Warsztaty te stanowiły punkt wyjścia do indywidualnej pracy.

W niedzielę, 15 września 2013 roku o godz. 20.00 w Sali Laboratorium CSW - Zamku Ujazdowskiego w Warszawie podczas serii wydarzeń muzycznych „LUTOSFERY” zaprezentowane zostaną etiudy choreograficzne, będące efektem dotychczasowych działań: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e. zapraszają w dniach 15-17 września 2013 roku na cykl wydarzeń „Lutosfery”, organizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.

W niedzielę, 15 września 2013 roku o godz. 18.00 w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się pierwsze LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”. Do udziału w inauguracji cyklu, moderowanego przez Lecha Dzierżanowskiego, zaproszenie przyjęli: spadkobiercy Witolda Lutosławskiego – Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka-redaktorka Polskiego Radia i pianistka (dla której Lutosławski w roku 1957 skomponował jedną z dziecięcych miniatur na fortepian) – Zofia Owińska oraz kompozytor, biograf Lutosławskiego, wykładowca australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie – prof. Charles Bodman Rae. Tematem będzie osoba Witolda Lutosławskiego – Człowieka – humanisty.

Po spotkaniu, o godz. 20.00 odbędzie się prezentacja etiud choreograficznych, będących efektem projektu „Kilka kroków do Lutosławskiego” - miniatur zainspirowanych i wykonanych do wybranych utworów kompozytora: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.

Poniedziałkowe wydarzenia „Lutosfer” rozpocznie w Sali Kinowej CSW, o godz. 17.00 projekcja filmu Suita warszawska (1946) - dokumentalnej impresji poetyckiej z muzyką Witolda Lutosławskiego w realizacji i wg scenariusza Tadeusza Makarczyńskiego. Przedstawia ona pejzaż zniszczonej i budzącej się do życia Warszawy. Film składa się z trzech części: I. Klęska (Adagio), II. Powrót do życia (Andante), III. Wiosna warszawska (Allegro). Bezpośrednio po projekcji, o godz. 17.30 wyświetlony zostanie angielski film biograficzny Woven words, zrealizowany pod artystyczną opieką i z osobistym udziałem dyrygenta i kompozytora Esa-Pekka Salonena oraz Stevena Stucky - kompozytora, autora nagradzanej książki Lutosławski and his Music wydanej w 1981 roku.

O godz. 18.30 na Dziedzińcu wystąpi Chór Męski OKTAWIAN, który wykona Dziesięć pieśni ludowych na tematy żołnierskie Witolda Lutosławskiego. Tuż po koncercie odbędzie się drugie LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”, tym razem poświęcone trudnym czasom panowania doktryny socrealizmu, które sam Witold Lutosławski wspominał następująco: „Wiceminister kultury, człowiek, który umocnił politykę kulturalną w komunistycznej Polsce, stwierdził, że takiego kompozytora jak Lutosławski należałoby wrzucić pod tramwaj. Oczywiście byłem bardzo dumny z tego stwierdzenia." W spotkaniu wezmą udział: ponownie Gabriela i Marcin Bogusławscy oraz muzykolog, dziennikarka-redaktorka Polskiego Radia, autorka wydanego w tym roku albumu Lutosławski 1913-2013Elżbieta Markowska, muzykolog specjalizujący się w polskiej muzyce epoki socrealizmu – Sławomir Wieczorek i reżyser filmowy, wybitny dokumentalista, autor filmu Jeden dzień w PRL Maciej Drygas. Projekcja tego filmu będzie stanowić swoiste zamknięcie dnia poświęconego tematowi Polski powojennej i socrealizmu. Film Jeden dzień w PRL, oparty wyłącznie na archiwalnych materiałach, przybliża rzeczywistość totalitarnego systemu z lat sześćdziesiątych. Tytułowy jeden dzień - 27 września 1962 roku - sam reżyser opisał tak: „Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień."

We wtorek, 17 września 2013 roku o godz. 20.00 w Sali Laboratorium z koncertem Bukoliki wystąpi Piotr Orzechowski “Pianohooligan“ i High Definition Quartet. Będzie to czwarty z serii LUTOSFERY, a drugi koncert dedykowany wątkom inspiracyjnym muzyki Witolda Lutosławskiego. Tym razem słynne Bukoliki kompozytora (znane w klasycznych wersjach – na fortepian lub altówkę i wiolonczelę) na swój artystyczny warsztat wziął interesujący młody pianista Piotr Orzechowski wraz ze swoim zespołem High Definition Quartet. Nie będzie to jednak zmieniona instrumentalnie wersja Bukolików. Muzycy bowiem wykorzystają motywy melodyczne autorstwa Lutosławskiego, które będą stanowić kanwę do ich własnych improwizacji. Oprócz tego w programie znajdzie się miejsce dla muzyki Krzysztofa Pendereckiego – pianista wykona fragmenty głośnej płyty solowej wydanej nakładem Decca Classics/Universal Music Polska w 2012 roku pt. Experiment: Penderecki.


11. Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 15-22 września 2013 roku.

W ramach festiwalu zaplanowano osiem koncertów. Klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, a w roli głównej zabrzmi muzyka stworzona przez największych artystów naszych czasów: Franka Zappę, Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.

Po sukcesie zeszłorocznego koncertu Polish Icons, nagrodzonego m.in. tytułem Kulturalnego Odlotu w plebiscycie „Gazety Wyborczej”, w tym roku fanów Sacrum Profanum czeka także druga odsłona projektu. Jej bohaterem będzie Witold Lutosławski. W niedzielę, 22 września 2013 roku na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z utworami mistrza zmierzą się artyści związani m.in. z kultowymi wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel.

Projekt Polish Icons 2. Lutosławski będzie prezentacją repertuaru ikony muzyki polskiej XX wieku – Witolda Lutosławskiego w nowych, zaskakujących, odważnych aranżacjach przygotowanych przez artystów sceny elektronicznej i klubowej. Program zostanie oparty na dwóch utworach Witolda Lutosławskiego: Muzyka żałobna (1954-58) oraz Preludia i fuga (1970-72). Koncert złoży się z czterech części: każdą z nich otworzy orkiestra AUKSO, prezentując oryginalną wersję wybranego utworu Lutosławskiego. Po niej, artyści sceny elektronicznej zaprezentują remixy, opracowania lub utwory, dla których twórczość kompozytora będzie jedynie punktem wyjścia.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.sacrumprofanum.com


W dniach 16-22 września 2013 roku w Częstochowie odbędzie się IV Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów.

Więcej


Stowarzyszenie De Musica zaprasza w dniach 17-19  września 2013 roku na Festiwal „De Musica 2013”. Kierownictwo naukowe i artystyczne - prof. Michał Bristiger.

W programie – koncerty, spotkania i dyskusje.

Więcej


Dwudziestoczteroosobowa Orkiestra Czterech Kultur, złożona ze studentów i profesjonalnych muzyków z Polski, Rosji, Niemiec i Izraela, wystąpi w dniach 18-20 września 2013 roku w Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

W 2012 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wraz z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina stworzyło Kwartet Czterech Kultur, występujący obecnie w składzie: Maciej Łabecki (Polska) - I skrzypce, od wielu lat wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Łódzkiej; Max Simon (Niemcy) - II skrzypce, student Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru oraz Mediów w Hanowerze u prof. Krzysztofa Węgrzyna, laureat nagrody Mozarta miasta Koblenz; Zvi Carmeli (Izrael) - altówka, kompozytor i wykładowca Akademii Tańca w Jerozolimie; Konstantin Manaev (Rosja) - wiolonczela. Premiera Kwartetu miała miejsce na festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 – Generacje. Projekt Orkiestra Czterech Kultur jest jego kontynuacją, w większej, rozbudowanej formie: oprócz członków Kwartetu występuje w niej 20 studentów wyższych szkół muzycznych z czterech krajów - Polski, Rosji, Niemiec i Izraela. Orkiestra zagra pod batutą Daniela Raiskina, głównego dyrygenta Staatsorchester Rheinische Philharmonie w Koblencji oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

W programie: Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Landlery na smyczki Wolfganga Rihma, Tryptyk na orkiestrę smyczkową Aleksandra Tansmana i Symfonia kameralna op. 110a Dymitra Szostakowicza.

Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki.

Więcej


Koncert kameralny Lutosair Quintet odbędzie się w czwartek, 19 września 2013 roku o godz. 19:00 w pięknym wnętrzu biblioteki Ossolineum we Wrocławiu (pl. bp. Nankiera 17).

W wykonaniu zespołu, występującego w składzie: Jan Krzeszowiec – flet, Wojciech Merena – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot i Mateusz Feliński – waltornia, usłyszymy pięć kompozycji: Kwintet dęty Tadeusza Szeligowskiego, Trio na obój, klarnet i fagot Witolda Lutosławskiego, Moai na flet solo Pawła Łukaszewskiego, Trio stroikowe Aleksandra Tansmana i Kwintet dęty Wojciecha Kilara.


56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w dniach 20-28 września 2013 roku, pod hasłem NOWE W KONTEKŚCIE.

Większość przedstawianych w tegorocznym programie utworów to dzieła stosunkowo nowe lub całkiem nowe, które na festiwalu będą miały swoje prawykonania. Te właśnie nowe i najnowsze kompozycje, koncerty z udziałem nowych technologii i nowoczesnej elektroniki, charakterystyczne dla nowej sztuki formuły (przestrzenność, multimedialność, instalacje), nowe ujęcia form tradycyjnych, nowatorskie techniki gry na instrumentach, wreszcie twórczość nowego pokolenia oraz nowe postacie (debiuty) – to wszystko wypełni festiwalowy program i tytułowe NOWE.

KONTEKSTEM dla NOWEGO będą wydarzenia, organizowane z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 100. urodzin Witolda Lutosławskiego oraz 80. Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, stąd w programie festiwalu znajdą się trzy koncerty, z muzyką każdego z Jubilatów. Wyjątkowo zapowiada się niedzielny koncert (22 września) – „remake” wieczoru, który na „Warszawskiej Jesieni” odbył się przed 25 laty. Krystian Zimerman i Witold Lutosławski z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonali wówczas po raz pierwszy w Polsce Koncert fortepianowy. Krystian Zimerman wystąpi w tym roku ponownie, przedstawiając nowe odczytanie Koncertu. Tak jak przed ćwierćwieczem, w drugiej części zabrzmi III Symfonia. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk. We wtorek, 24 września w Filharmonii Narodowej zabrzmi Pasja wg Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego – jedno z najwybitniejszych dzieł swego gatunku. Usłyszymy ją w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego. Solistami będą Christiane Libor, Stephan Klemm, Jarosław Bręk i Daniel Olbrychski. Całość poprowadzi Antoni Wit. Dwa dni później, 26 września wszystkie trzy Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego zagra Kwartet Śląski.

Więcej


Po Śląskiej Orkiestrze Kameralnej inaugurację 69. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego na piątek, 20 września 2013 roku w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach wyznaczyli symfonicy i artyści przygotowanego przez Jarosława Wolanina Chóru FŚl. Pod mistrzowska batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają wielką Symfonię psalmów Igora Strawińskiego, będącą w zasadzie zespołem utworów skomponowanych do tekstów różnych psalmów oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Dziś to jeden z najczęściej grywanych koncertów skrzypcowych. W Katowicach zmierzy się z nim nie byle kto, bo triumfatorka XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, utalentowana Koreanka Soyoung Yoon (na zdjęciu), która wcześniej zdobywała też laury tak prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jak w Indianapolis (2010), Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz Piotra Czajkowskiego w Moskwie (2007).


Prezentacja nowego portalu poświęconego Tadeuszowi Bairdowi - www.baird.polmic.pl, przygotowanego przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, odbędzie się w piątek, 20 września 2013 roku o godz. 16.00 w Sali Kameralnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (ul. Fredry 8) jako wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

W spotkaniu, zatytułowanym Tadeusz Baird – awangardowy romantyk?, udział wezmą: dr hab. Iwona Lindstedt, która zaprezentuje portal, oraz Mieczysław Kominek - Dyrektor Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Gościem specjalnym będzie Pani Alina Sawicka-Baird. Kompozytora wspominać będą także Jerzy Artysz i Jerzy Kornowicz.

W części artystycznej prezentacji usłyszymy dwa utwory Tadeusza Baida: Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira w przekładzie Macieja Słomczyńskiego (1956) w autorskiej wersji na baryton i fortepian oraz Dwa kaprysy na klarnet i fortepian (1953). Wystąpią: Jerzy Artysz – baryton, Artur Pachlewski – klarnet, Bartłomiej Kominek – fortepian.

Współpraca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Polskie Nagrania. Współfinansowanie: MKiDN, Projekt „Minstrel”.

Więcej


Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w piątek, 20 września 2013 roku wraz z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją maestro Marka Pijarowskiego wykona Paweł Kowalski.

Prawie ćwierć wieku temu student Paweł Kowalski, zafascynowany muzyką Witolda Lutosławskiego i genialną interpretacją Krystiana Zimermana postanowił zmienić program swojego dyplomu i zagrać ten właśnie koncert. Było to pierwsze wykonanie utworu po Krystianie Zimermanie. Kompozytor po wspólnym wykonaniu koncertu w kwietniu 1989 napisał na partyturze "Pawłowi z serdeczną wdzięcznością za piękne wykonanie solowej partii....." Koncert Lutosławskiego stanowi do dziś jedną z najważniejszych pozycji w bardzo bogatym i wszechstronnym repertuarze pianisty, od Bacha i Mozarta do Góreckiego i Kilara, i jest jednym z ulubionych dzieł artysty. Wykonywał go kilkadziesiąt razy z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i w Europie.


W sobotę, 21 września 2013 roku o godz.18.00 Opera Śląska zaprasza na spektakl inaugurujący 69. sezon artystyczny – operę Gaetana Donizzetiego Maria Stuarda.

Reżyserem spektaklu jest światowej sławy twórca Dieter Kaegi – od lat szef artystyczny Opery Irlandzkiej, mający na swoim koncie realizacje m.in. w operach i teatrach Waszyngtonu, Zurychu, Nicei, Madrytu czy Monte Carlo. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Dziewięcki – znamienity dyrygent i pedagog, a dekoracje i kostiumy zaprojektował Bruno Schwengl. Przedstawienie jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu. Polska prapremiera opery miała miejsce w styczniu 2011 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu; w Teatrze Wielkim w Łodzi dzieło zaprezentowane zostało w październiku, a w Operze Śląskiej w Bytomiu w grudniu 2011.

Donizetti skomponował Marię Stuardę w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Fundamentem, na którym zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera Maria Stuart. Jednak w procesie powstawania utworu kompozytor wspólnie z autorem libretta, Giuseppe Bardarim, uprościli schillerowską intrygę i wykluczyli liczne postaci lub połączyli je w jedną. Libretto opery, częściowo oparte na faktach z życia Marii Stuart i zawierające wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji i konfliktu władzy pomiędzy nią a jej kuzynką – angielską królową Elżbietą I. Ważną częścią fabuły jest burzliwa konfrontacja dwóch władczyń, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca, ale która złożyła się na przejmującą historię nieszczęśliwej miłości, zniszczonej w imię władzy i opłaconej najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.


Debata Polska Music Now, organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza jako wydarzenie towarzyszące 56. „Warszawskiej Jesieni”, odbędzie się 21 września 2013 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6, Warszawa).

Debata składająca się z dwóch paneli (10:00 – 12:30 oraz 13:30 – 16:00) poświęcona będzie Witoldowi Lutosławskiemu i jego związkom z festiwalem oraz kierunkom rozwoju polskiej muzyki współczesnej w perspektywie międzynarodowej. W spotkaniu udział wezmą: Harry Lehmann – niemiecki filozof, twórca myśli muzycznej, zajmujący się cyfrową rewolucją i jej wpływem na muzykę współczesną, Adrian Thomas – wybitny muzykolog specjalizujący się w muzyce polskiej, Clement Power – brytyjski dyrygent muzykiwspółczesnej oraz Thomas Oesterdiekhoff – Dyrektor Generalny Ensemble musikFabrik.

Tego samego dania, o godz. 17.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się również wernisaż instalacji interaktywnej Pawła Janickiego LutoScratch, odbywającej się w ramach „Warszawskiej Jesieni”.

Więcej


W sobotę, 21 września 2013 roku o godz. 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie (przy ul. Brukselskiej 23) odbędzie się wieczór dedykowany Profesorowi Janowi Ekierowi pt. Stulecie Profesora Jana Ekiera - Mistrza ... Człowieka ... Ojca ... Przyjaciela. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu: „Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie”.

Dnia 29 sierpnia 2013 roku Profesor Jan Ekier obchodził stuletnie urodziny. Jubilat – Mistrz, wielki Autorytet Moralny – zamieszkuje od niemal 80 lat szczególną dla wielkich twórców część dzielnicy Pragi Południe – Saską Kępę. Uroczysty wieczór organizowany jest ku czci Profesora. Wydarzeniom będzie towarzyszyć symboliczna wystawa, dzięki wsparciu rodziny Pana Profesora, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wychowanków, jak i mieszkańców Saskiej Kępy.

Gośćmi specjalnymi będą: Anna Maria Stańczyk – pianistka, prof. Ella Susmanek – pianistka, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ks. Infuat Stanisław Rawski – proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Marcin Bogusławski – architekt. Gospodynią wieczoru będzie Jadwiga Teresa Stępień - inicjatorka, organizatorka i koordynatorka wydarzenia.

Wstęp wolny.


Krystian Zimerman, światowej sławy pianista, przyjedzie do Polski na jeden koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert odbędzie się 22 września 2013 w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, dokładnie 25 lat po polskim prawykonaniu utworu.

- Rozmowy z artystą prowadzone były do wielu miesięcy. Bardzo się cieszę, że Krystian Zimerman przyjął nasze zaproszenie na ten jedyny koncert w Polsce – powiedział Andrzej Kosowski, pełnomocnik Ministra ds. Roku Lutosławskiego. - Osobiste rozmowy prowadziliśmy z nim od styczniowego koncertu w Londynie, na którym artysta fenomenalnie wykonał dla wielotysięcznej publiczności Koncert fortepianowy Lutosławskiego z udziałem Philharmonia Orchestra i Esa Pekki-Salonena. W Roku Lutosławskiego nie może zabraknąć w Polsce tego wybitnego Artysty.

Krystian Zimerman należy do grona najwybitniejszych światowych pianistów i jego kariera trwa nieprzerwanie od zwycięstwa na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im F. Chopina w Warszawie w 1975 roku. Od kilku miesięcy artysta występuje z Koncertem Lutosławskiego ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami na świecie, m. in. w Londynie, Paryżu i Berlinie. Mówił wtedy o tym utworze: Tekst jest ten sam, muzyka ta sama, a ja widzę tyle detali, których wtedy nie zauważyłem. Może dlatego, że człowiek był w środku tego wszystkiego. Mówi się zawsze, że muzyka jest odzwierciedleniem duszy - rzeczywiście tak jest. Teraz słyszy się te wszystkie napięcia lat osiemdziesiątych; stan wojenny, to wszystko, co się działo później, upadek, praktyczne rozłożenie się naszego państwa aż do roku 1988 roku i całkowitej zmiany systemu w roku 1989. Koncert jest odzwierciedleniem tego całego okresu. Jest niesamowicie dramatyczny, niesamowicie smutny, pełen niewiarygodnej energii. Coś, czego wcześniej nie czułem tak wyraźnie (wywiad dla RMF Classic, styczeń 2013).

Warszawski koncert jest jedynym w Polsce występem Zimermana w ramach światowego tournee z utworem Lutosławskiego. Odbędzie się 22 września o godz. 19.30 z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W drugiej części koncertu zostanie wykonana III Symfonia Witolda Lutosławskiego. Będzie to powtórzenie programu sprzed 25 lat, podczas którego jeszcze pod dyrygencką batutą samego Lutosławskiego, zaprezentowane zostały na "Warszawskiej Jesieni" właśnie obie te kompozycje z udziałem Zimermana, dla którego Koncert fortepianowy został napisany. I tak jak 25 lat temu po koncercie odbędzie się otwarte spotkanie artystów z publicznością.

Koncert odbędzie się w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Organizatorami koncertu są: Związek Kompozytorów Polskich, Filharmonia Narodowa w Warszawie i Instytut Muzyki i Tańca.


Warsztaty kompozytorskie muzyki elektronicznej, prowadzone przez Miguela Azguime’a z Portugalii, odbędą się w poniedziałek, 23 września 2013 roku o godz. 18.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie (ul. Miodowa 22 c-d, Aula im. Ireny Kiriackiej). Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC jako impreza towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Wykład, pokazy i ćwiczenia tłumaczone będą na język polski. Wstęp wolny. Współorganizacja: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Komisja Europejska w ramach Programu "Kultura". Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Minstrel”.

Jedną z najważniejszych propozycji tegorocznej „Warszawskiej Jesieni”, powstałą na zamówienie organizatorów festiwalu, będzie multimedialna opera A Laugh to Cry Miguela Azguime’a. Wystawiona zostanie 27 września 2013 roku o godz. 19.30 w Centrum Kultury Koneser. W A Laugh to Cry Miguel Azguime pragnie osiągnąć dynamiczne continuum łączące spektra brzmienia, harmonii, rytmu i głosu. Mowa staje się muzyką a muzyka mową. Opera przeznaczona na dwa soprany, bas, dwoje narratorów oraz zespół instrumentalny, live electronics i rozbudowaną wideoscenografię jest metafizycznym teatrem o archetypicznych problemach gnębiących ludzkość. Autorem libretta jest kompozytor, on też wystąpi – obok m. in. Frances M. Lynch i Nicholasa Isherwooda. Towarzyszyć im będzie szwedzki zespół Norbbotten Neo oraz wideo i elektronika w realizacji Miso Studio z Lisbony.

W ramach festiwalu „Warszawska Jesień” odbędzie się również spotkanie z kompozytorem – w sobotę, 28 września 2013 roku o godz. 10.00 w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9).

Więcej


W poniedziałek, 23 września 2013 roku o godz. 16:00 w sali warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8) odbędzie się promocja dwóch książek z tekstami Andrzeja Chłopeckiego: Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej i Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego (pod red. Marty Szoki, Katarzyny Naliwajek i Magdaleny Długosz).

Spotkanie odbędzie się w ramach imprez towarzyszących „Warszawskiej Jesieni”. Wezmą w nim udział: Marta Szoka, Katarzyna Naliwajek, Marcin Gmys i Tomasz Baranowski. Rozmowę poprowadzi Marcin Trzęsiok.

Książka Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej jest pierwszą częścią planowanego i częściowo zrealizowanego przedsięwzięcia, jakim miało być opisanie życia i twórczości Albana Berga. Publikacja ma na celu udokumentowanie wstępnych i wczesnych utworów kompozytora (tj. z lat 1900-1913). Co ważne, Andrzej Chłopecki nie poprzestaje na pokazaniu wybranych przykładów muzycznych z tego okresu czasu. W każdym z rozdziałów opisuje też życie kompozytora, ujawnia szczegóły dotyczące jego kondycji psychicznej i osobowościowej, ukazuje go w relacjach ze środowiskiem, w którym istniał. Zdaniem autora „chronologia twórczości Albana Berga ściśle związana jest z chronologią jego życia (…). Życie staje się nierozerwalnym kontekstem twórczości, twórczość – nierozerwalnym składnikiem życia”. Tak integralny opis muzyki Berga w kontekście jego drogi życia nie jest powszechny – pod tym względem książka Andrzeja Chłopeckiego jest publikacją niestandardową. Ponadto wyróżnia się na tle bogatej bibliografii bergowskiej koncentracją na życiu i twórczości kompozytora z czasów młodości. Książka ukaże się nakładem PWM we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Antologia Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego ukazuje się dokładnie w rok po śmierci tego znakomitego krytyka muzycznego, promotora muzyki współczesnej na antenie Programu II Polskiego Radia, członka Komisji Programowej festiwalu „Warszawska Jesień”. Prezentowany w zbiorze wybór tekstów łączy właśnie perspektywa warszawskojesienna: od recenzji z koncertów publikowanych w „Ruchu Muzycznym”, poprzez komentarze i eseje o kompozytorach i dziełach prezentowanych na festiwalu, felietony z „Gazety Wyborczej” po artykuły utrwalające historię „Warszawskiej Jesieni” we wciąż zmieniających się w minionych dekadach kontekstach politycznych, społecznych, kulturowych. Uzupełnienie książki stanowi płyta, na której znalazł się zapis audycji radiowej – rozmowy Andrzeja Chłopeckiego z Jerzym Jasieńskim, świadkiem początków historii „Warszawskiej Jesieni”, oraz dwa fragmenty nieautoryzowanych wypowiedzi Andrzeja Chłopeckiego. Nagrania te ukazują go jako dynamicznego interlokutora, dociekającego prawdy historycznej dziennikarza radiowego o niepowtarzalnym głosie i stylu mówienia, a także niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki współczesnej, głęboko przezeń przeżywanej.


We wtorek, 24 września 2013 roku o godz. 22:30 w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich, w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” odbędzie się koncert Domu Wydawniczego For Tune, na którym zaprezentowane zostaną pierwsze cztery płyty z katalogu firmy z muzyką współczesną. Będą to następujące wydawnictwa: Mateusz RyczekPlanetony, Wojciech BłażejczykLoopowizcje, Nerkowski & Lorent – Eidos oraz Hellqvist / Neuringer - Warsaw Autumn 2013. Ostatnia z wymienionych płyt będzie zawierać rejestrację koncertu, który odbył się zaledwie trzy dni wcześniej, w sobotę 21 września.

Podczas koncertu zostaną wykonane utwory Iannisa Xenakisa - Kassandra na baryton i perkusję, Wojciecha Błażejczyka - Guitar Sculptures na gitarę solo i live electronic (prawykonanie), Involutio – utwór improwizowany na trio i Music 4 Four na klarnet, gitarę elektryczną, akordeon, wiolonczelę oraz Mateusza Ryczka - Dom Wariatów na klarnet, gitarę elektryczną, akordeon, wiolonczelę i wideo, Miedziane Niebo na głos i komputer i Strzępy snu na kwartet smyczkowy.

Podczas koncertu będzie można kupić wszystkie wydawnictwa For Tune czyli już 17 tytułów, w tym premierowe - Mary Halvorson Trio i Oleś Brothers & Jorgos Skolias.


Dwusetna rocznica urodzin Giuseppe Verdiego stała się inspiracją do stworzenia międzynarodowego projektu Verdi Gala 2013 - przygotowanego z rozmachem spektaklu muzyczno-scenicznego z włoskimi solistami, chórem, orkiestrą i baletem, łączącego fragmenty z oper, które zna cały świat m.in.: La Traviata, Rigoletto, Aida, Nabucco.

Muzyka Verdiego w mistrzowski sposób oddaje wszelkie ludzkie uczucia, emocje i namiętności. Na scenie, jak w kalejdoskopie, przewijają się obrazy z różnych epok od starożytnego Egiptu (Aida), poprzez dwory możnowładców (Rigoletto), obozy cygańskie (Trubadur) do saloników romantycznych. Najwspanialsze arie, duety, ensamble i chóry ze słynnym Va pensiero, w połączeniu z bogatą scenografią, bajecznymi kostiumami, oryginalną choreografią tworzą niepowtarzalne widowisko, które na długo zapada w pamięć.

Roncole Verdi Orchestra, dotychczas występująca za granicą pod nazwą Opera Polska, powstała z inicjatywy maestro Marka Tracza i włoskiego dyrygenta Silvano Frontaliniego po udanej inauguracji Festiwalu Verdiowskiego w 1989 roku w miejscu urodzenia Giuseppe Verdiego – Roncole Verdi. Trzon orkiestry stanowią najwybitniejsi muzycy filharmonii i teatrów operowych z całej Europy. Projekt skupia artystów, którym szczególnie bliska jest twórczość Giuseppe Verdiego – z włoskimi wykonawcami na czele: Silvią Rampazzo, Giulio Boschettim i Silvano Frontalinim. Cały zespół tworzą soliści, chór, orkiestra i balet.

Verdi Gala 2013 prezentowana będzie w Polsce sześciokrotnie: 25 września 2013 roku w Kielcach (Kieleckie Centrum Kultury, godz. 19:00), 26 września 2013 roku w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca, godz. 19:00), 27 września 2013 roku w Warszawie (Sala Kongresowa, godz. 19:30), 28 września 2013 roku w Bielsko-Białej (Bielski Dom Kultury, godz. 18:00) i 29 września 2013 roku w Krakowie (Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, godz. 16:00 i 19:30). Kolejnym przystankiem na europejskiej trasie projektu będzie Szwajcaria, gdzie Roncole Verdi Orchestra wystąpi w Zurychu, Bernie, Lugano oraz St. Gallen.

Organizatorem wydarzenia jest Agencja Artystyczna PRO MUSICA.