Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 lipca 2014 roku rozpocznie się jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych – 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów. Tegoroczny program Festiwalu także zapowiada się obiecująco. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek od 1 lipca do 26 sierpnia 2014 roku w Katedrze w Oliwie o godzinie 20:00.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Organy oliwskie są słynnym na cały świat symbolem muzyki organowej. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej, symfonicznej, w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej (w zabytkowej dzielnicy Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie pocysterskiego parku miejskiego) zachęca mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto, do licznego uczestnictwa w koncertach, do obcowania z kulturą wysoką.

Na program 57. Festiwalu Oliwskiego złoży się 16 specjalnie przygotowanych programów koncertowych. Interesująco przedstawia się twórczy dialog/muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Alexander Fiseisky, Kåre Nordstoga, Gerard Gillen) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Hansjörg Albrecht, Martin Baker). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych. Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu odbędzie się kilka koncertów premierowych. 1 lipca, na otwarcie Festiwalu, Roman Perucki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Łukasza Borowicza wykona po raz pierwszy w Gdańsku Metasinfonię for Organ, Strings and Timpani Sir Andrzeja Panufnika, w roku 100. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora. Niemiecki artysta Hansjörg Albrecht 18 lipca po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje projekt "Wagner-Pèlerinage" - Preludia i uwertury Ryszarda Wagnera w opracowaniu na organy. 5 sierpnia będzie miała miejsce światowa premiera utworu Giampaolo Di Rosa – Sarabande (2014) w wykonaniu kompozytora. Kolejną światową premierą będzie wykonanie przez Johannesa Skudlika, jemu dedykowanego utworu Petera Wittricha - Concerto 2 „Pax”. 26 sierpnia Jerzy Kukla po raz pierwszy w historii wykona wersję organową kompozycji Bronisława Kazimierza Przybylskiego Jordan. Ponadto podczas tego koncertu Jerzy Kukla z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje rzadko wykonywaną w Polsce IX Symfonię Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to zarazem koncert w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej tego artysty.


Od 26 lipca do 17 września 2014 roku na terenie Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska trwać będzie III edycja cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.

W ramach cyklu odbędzie się 35 koncertów. Ponadto we wrześniu, w pocysterskim opactwie w Paradyżu-Gościkowie, muzycy koncertujący w ramach „Przedsionka Raju” dokonają nagrań płytowych.

W tym roku odwagę, by zmierzyć się z przedsionkowym wyzwaniem, zadeklarowali: Komalé Akakpo (salterio), Elena Andreyev (wiolonczela), VivaBiancaLuna Biffi (śpiew, fidel), Joanna Boślak-Górniok (klawesyn), Étienne Galletier (teorba, gitara), Bolette Roed (flety proste) oraz consort fletów prostych Snów Consort.

Pomysłodawcami cyklu koncertowego „Przedsionek Raju” byli organizatorzy i muzycy festiwalu „Muzyka w Raju”. W ciągu trzech lat wydarzenie przekształciło się z „odprysku” festiwalu w samodzielne przedsięwzięcie, któremu patronują lokalne społeczności i lokalne samorządy. Dzięki niemu twórcy projektu - Fundacja Muzyki Dawnej „CANOR” - przypominają o wspaniałych lubuskich zabytkach zagubionych gdzieś pośród lasów i jezior. Muzyka dawna okazuje się jeszcze jednym inspirującym kluczem pozwalającym odkrywać nowe wymiary tych miejsc i ich skomplikowanej historii. Ziemia Lubuska – Early Music Land.

więcej...


Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica. W sierpniu w kilku miastach Polski będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, który - cytując za krakowskim dolcesfogatomagazine.com - „absolutnie podbił serca widowni zgromadzonej w Krakowskiej Filharmonii. Boski Giulio! Śpiewak przystojny, charyzmatyczny, o niebywałym barytonowym głosie oraz niebanalnych umiejętnościach aktorskich...”

Nabuchodonozor – popularnie Nabucco - to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen ten związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z III aktu Va pensiero... stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d'Italia (V.E.R.D.I.).

W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 roku w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero... śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

W sierpniowym widowisku operowym obok G. Boschettiego, w roli Abigail wystąpią Natalia Margarit (śpiewała z Jose Carrerasem) i Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz również znana z poprzednich tras koncertowych Roncole Verdi Orchestra pod batutą znakomitego maestro Jerzego Salwarowskiego. Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą także nasycone kolorami stylizowane kostiumy. Całość wkomponowana w przestrzeń przepięknych letnich teatrów, otoczonych zielenią, stanowić będzie niezapomniane wydarzenie duchowe i artystyczne.

Warto podkreślić, że mimo iż w Polsce produkcja Agencji Pro Musica będzie pokazywana po raz pierwszy, to od momentu premiery 31 października 1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d'Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.

Dzieło Verdiego zostanie wystawione w 4 amfiteatrach: w kieleckiej Kadzielni (1 sierpnia 2014), w opolskim amfiteatrze NCPP (2 sierpnia 2014), w Zielonej Górze w Amfiteatrze im. Anny German (3 sierpnia 2014), w Teatrze Letnim w Szczecinie (4 sierpnia 2014) oraz w Amfiteatrze w Kołobrzegu (5 sierpnia 2014), następnie Nabucco melomani będą mogli zobaczyć w następujących miastach niemieckich: Rugard (6 sierpnia 2014), Kiel (7 sierpnia 2014) oraz Bochum (8 sierpnia 2014).

Więcej informacji – na stronie: www.LetniFestiwalOperowy.pl


XV LETNIA FILHARMONIA aukso odbędzie się w Wigrach w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2014 roku i – po raz pierwszy w południowej odsłonie – w Pieninach w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku. Głównym rysem jubileuszowej edycji festiwalu będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy, Suita staropolska.

Honorowym Gościem Festiwalu będzie żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem.

Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi (triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).

XV LETNIA FILHARMONIA aukso będzie próbą podsumowania dotychczasowego dorobku tyskiego zespołu, od początku działającego pod kierownictwem wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta, Marka Mosia. 14 lat temu AUKSO było jeszcze zespołem studenckim i w ramach warsztatów wybrało się do (nieistniejącego już dziś) Domu Pracy Twórczej w Wigrach, aby przez kilkanaście letnich dni intensywnie popracować. Efektem były pierwsze publiczne koncerty dla mieszkańców Suwalszczyzny i wczasowiczów przebywających w tym regionie. Po 14 latach do udziału w jubileuszowej edycji rozbudowanego już, corocznego Festiwalu zaproszeni zostali "ojcowie chrzestni" orkiestry - artyści, którzy dali jej na tym początkowym etapie bezcenny impuls i zachętę do wytężonej pracy nad poziomem artystycznym - pianista Janusz Olejniczak oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Nie zabraknie wśród solistów także artystów młodszego pokolenia, o wybitnych już jednak osiągnięciach (liczne nagrody na konkursach międzynarodowych) i dokonaniach (udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą). Należą do nich wiolonczelista Marcin Zdunik i pianistka Aleksandra Świgut, a także skrzypek Janusz Wawrowski.

Centralne miejsce w programach koncertów zajmie twórczość Andrzeja Panufnika, świetnego dyrygenta i jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów polskich w czasach powojennych (syna wybitnego polskiego konstruktora skrzypiec), którego stulecie urodzin obchodzimy w 2014 roku. Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża.

W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV Symfonią Ludwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena. Jeden z wieczorów, jak co roku, przeznaczony zostanie na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wydarzeniom koncertowym będzie towarzyszył wątek edukacyjny – warsztaty pianistyczno-kameralne pod artystyczną pieczą solistów Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Koncert wybranych chopinowskich dzieł w wyjątkowej scenerii Willi Atma zapowie 1 sierpnia 2014 roku 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ w Zakopanem. Zagrają wybitni artyści młodego pokolenia – wiolonczelista Rafał Jezierski, koncertmistrz Orquestra de la Comunitat Valenciana oraz hiszpańska pianistka Nieves Pascual.

Festiwal „Muzyka na Szczytach“, jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, przyciągnie w tym roku do Zakopanego światowej klasy artystów, a prezentacja topowych wydarzeń w gwiazdorskich wykonaniach potrwa od 13 do 20 września. Udział w festiwalu zapowiedzieli tej klasy muzycy, co The Brodsky Quartet, Roxanna Panufnik, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów i wielu innych.

W wykonaniu Rafała Jezierskiego i Nieves Pascual, 1 sierpnia o godz. 19.00 w Willi Atma w Zakopanem, zabrzmią wybrane preludia, etiudy, walce i nokturny Fryderyka Chopina, w tym m.in. słynne preludium „Deszczowe“ z opusu 15 i Walc a-moll op. 34 nr 2. Dla uczczenia wyjątkowego miejsca, w którym odbędzie się koncert i w którym mieszkał Karol Szymanowski, artyści wykonają również Pieśń Roksany z opery Król Roger kompozytora.

Wstęp na koncert jest wolny.


Między 25 lipca a 3 sierpnia 2014 roku odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Festiwal Bachowski. Jego program jak co roku wypełni muzyka dawna w najpiękniejszych historycznych wnętrzach.

Festiwal Bachowski w Świdnicy odbywa się zawsze na przełomie lipca i sierpnia w najpiękniejszych zabytkach miasta i Ziemi Świdnickiej. Organizatorem jest fundacja im. J.S. Bacha z prezesem w osobie Ryszarda Wawryniewicza, a dyrektorem artystycznym Jan Tomasz Adamus.

W programie jubileuszowej edycji Festiwalu znajdą się m.in. kantaty Bacha, pieśni Mendelssohna, utwory Mozarta, Haydna, Beethovena, Chopina i innych wybitnych kompozytorów. Zabrzmią też dwa wielkie tytuły operowe: Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella oraz Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji zespołu Capella Cracoviensis. Wystąpią m.in. legendarny angielski dyrygent Andrew Parrott oraz berlińska Akademie für Alte Musik.

więcej...


Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki cyklowi koncertów "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska".

W ramach tegorocznej edycji, która odbędzie się w terminie 28 lipca – 14 sierpnia, Polska Filharmonia Bałtycka zorganizuje w zabytkowych wnętrzach Gdańska 14 koncertów kameralnych połączonych z prelekcjami prof. Jerzego Sampa na temat historii miasta oraz jego zabytków. Cykl koncertowy stanowić będzie doskonałą promocję gdańskich artystów oraz Gdańska, jego historii i tradycji.

Wstęp bezpłatny.


Warszawskie planetarium Niebo Kopernika zaprasza melomanów i miłośników astronomii na wyjątkowe „Koncerty pod gwiazdami”.

W każdy piątek, od 18 lipca do 29 sierpnia 2014 roku o godzinie 19.00 odbywa się koncert muzyki klasycznej lub współczesnej, wzbogacony o projekcje wyświetlane na kopule planetarium.

więcej...


37. Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się koncertem 4 lipca 2014 roku i potrwa do 29 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w gdańskiej Bazylice Mariackiej.

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim, zachęca gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć oprócz znakomitych wykonawców, organistów i zespołówz polski i zagranicy, również młodych dobrze zapowiadający się muzyków którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu. Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są soliści instrumentaliści, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry, niekiedy również duże aparaty brzmieniowe orkiestr symfonicznych.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w bazylice.

więcej...


Młoda Polska Filharmonia, młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką warszawskiej Fundacji Zwierciadło wyrusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2014 roku. Muzycy zagrają w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym oraz Warszawie. Trzydziestoosobowa orkiestra pod batutą Adama Klocka zaprezentuje aranżacje muzyki filmowej polskich kompozytorów, najsłynniejsze utwory z superprodukcji kina amerykańskiego oraz przeboje muzyki pop. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

W programie letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii znajdą się najpiękniejsze utwory superprodukcji kina amerykańskiego znane z filmów E.T., Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni, Jurassic Park oraz Piraci z Karaibów. Wśród muzyki filmowej królować będą również utwory skomponowane przez słynnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara (Portret Damy, Dziewiąte Wrota), Zbigniewa Preisnera (Podwójne życie Weroniki), Abla Korzeniowskiego (W.E.) oraz Zygmunta Koniecznego. Natomiast dodatkowo w repertuarze popowym publiczność Poznania i Warszawy usłyszy przeboje Coldplay, Procol Harum, Miley Cyrus, Goo Goo Dolls, Jamesa Morrisona oraz Comy i Marka Jackowskiego. Na scenie z uzdolnioną muzycznie młodzieżą wystąpi Michał Szyc, znany szerszej publiczności z takich programów, jak Szansa na Sukces, X-Factor, czy The Voice Of Poland. Na basie zagra Patryk Stachura, a na perkusji Paweł Dobrowolski. Autorką specjalnych aranżacji na orkiestrę jest Aleksandra Tomaszewska, dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego „Komeda Jazz Festiwal”. Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii w 2011 roku. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – od kwietnia 2013 roku Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii bierze udział w trasie koncertowej Grzegorza Turnaua i Zakopowera „Po drodze”. Najbliższy koncert z tego cyklu planowany jest pod koniec listopada 2014 roku.

Więcej


Recital włoskiego pianisty Antonia Pompa-Baldiego zainaugurował w piątek, 1 sierpnia 2014 roku 69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Tegoroczna edycja jest kolejną okazją do poznania artystów, których sztuka pianistyczna jest uznana i podziwiana przez publiczność najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Festiwal potrwa do 9 sierpnia 2014 roku.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju to najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Od kilku pokoleń spotykają się tu światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Fryderyka Chopina i pianistyki. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu, w tym roku ponownie zaprosił do Dusznik utalentowanych pianistów z całego świata. W Dworku Chopina wystąpią po raz pierwszy Ludmil Angelov, Mateusz Borowiak, David Kadouch, Adam Wodnicki i Marc-André Hamelin, a także dwie znakomite przedstawicielki wiolinistyki – triumfatorka Konkursu im. P. Czajkowskiego Japonka Mayuko Kamio oraz koreańska skrzypaczka Soo Ben Lee.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszą kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych pedagogów - w tym roku przez prof. B. Petrushanskiego i prof. R. Yassa.

Szczegółowy program – na stronie: www.chopin.festival.pl


Codziennie od 1 maja do 4 października 2014 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się festiwal pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na barokowych organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje ceniony polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Artyści koncertują w stroju barokowym.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Więcej informacji – na: www.kapitula.org i www.facebook.com/BarokoweOrgany


W dniach 10 maja - 31 sierpnia 2014 roku odbędzie się czwarta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę na kameralne koncerty do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl koncertów, prezentujących wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Marek Bracha, Tomasz Ritter (fortepian), Marcin Zdunik, Dominik Płociński (wiolonczela), Marianna Bednarska (marimba) i Piotr Przedbora (gitara). Wystąpią również stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy elitarnego projektu Akademia Sinfonia Varsovia: Stanisław Podemski (skrzypce) i Izabela Berdy (obój). Wśród solistów nie zabraknie artystów na co dzień tworzących Sinfonię Varsovię, w tym liderów sekcji: Marcela Markowskiego (wiolonczela) i Katarzyny Budnik-Gałązki (altówka), która w tym roku została laureatką Fryderyka za album: Viola recital (DUX). Podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej zaprezentują się także zespoły kameralne, m.in. Ravel Piano Duo, Flute o’clock, Haniszewska - Kandulski Duo, proModern, BMF Piano Trio i Aperto Trio.

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Piotr Maculewicz, Agata Mierzejewska, Agnieszka Topolska i Jan Topolski.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów


XVIII Festiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura” odbędzie się w dniach 24 czerwca – 30 sierpnia 2014 roku. Ideą projektu, organizowanego przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się kompozycje od baroku po współczesność. Wykonawcami koncertów będą zespoły i znakomici soliści zarówno z Polski, jak i zza granicy. W tym roku poszerzony został również program o gości z Chin, grających na tradycyjnych instrumentach ludowych. W odrestaurowanym Kościele ewangelickim św. Szczepana usłyszymy niebanalne połączenie instrumentalne w wykonaniu mistrzów-instrumentalistów – światowej sławy flecisty Łukasza Długosza oraz profesora i jurora międzynarodowych konkursów, organisty Romana Peruckiego. Całość wzbogaci oprawa wizualna w postaci pokazu przygotowanego przez profesjonalną firmę oświetleniową. Miłośnikom jazzu organizoatorzy proponują występ Pianohooligana Piotra Orzechowskiego ze swoim zespołem – High Definition - kwartetem jazzowym, który atakuje polski przemysł muzyczny sztuką z pograniczna jazzu, klasyki i muzyki współczesnej. Zespół wykonuje muzykę wymykającą się wszelkim schematom - intrygującą, zaskakującą, awangardową. Każdy ich występ jest swoistym teatrem muzycznym. W 2011/2012 roku kwartet zdobył Grand Prix na trzech znanych europejskich konkursach, w tym prestiżowym Jazz Hoeilaart 2011. Festiwalowe koncerty uświetnią także dwa zespoły wokalne – chór Cantores Minores Wratislavienses, najbardziej znany i zasłużony zespół wokalny w Polsce, oraz kontynuując tradycję niezwykle popularnych koncertów muzyki gospel - Claret Gospel Choir z Wybrzeża Kości Słoniowej. Interesująco zapowiada się przedpołudnie i Wieczór Wojskowy, w trakcie których, podczas pokazów zaprezentują się połączone siły dwóch orkiestr wojskowych – toruńskiej i warszawskiej. Jak co roku do Torunia przyjedzie również elita pianistycznej młodzieży z całego świata, by podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentować dzieła największych mistrzów. Znakomicie zapowiada się Wieczór Romantyczny w wykonaniu wybitnego pianisty Wojciecha Waleczka, któremu towarzyszyć będzie Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.Podczas Wieczoru Sonat zaprezentuje się Daroch Duo, w składzie z Tomaszem Darochem - zwycięzcą oraz zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W trakcie Wieczoru Przebojów zagra Katarzyna Duda, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion, koncertująca z wieloma renomowanymi orkiestrami z Meksyku, Francji, Niemiec, Czech, Rosji oraz Polski. Tradycyjnie, na zakończenie festiwalu odbędzie się mistrzowski Wieczór Operowy, przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją dyrektora Opery Nova – Macieja Figasa z udziałem trójki znakomitych śpiewajków - Dariusza Stachury, Pawła Skałuby i Adama Szerszenia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Koncerty organowe w Stegnie to doskonała, wakacyjna oferta, która z pewnością uatrakcyjni sobotnie popołudnia na Wybrzeżu. Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego odbędzie się w sobotę, 5 lipca 2014 roku o godzinie 16:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Festiwal potrwa do 16 sierpnia.

Podczas pierwszego dnia festiwalu wysłuchać będzie można koncertu organowego w wykonaniu prof. Romana Peruckiego, któremu towarzyszyć będą wspaniali skrzypkowie – Maria i Łukasz Peruccy. Koncert inaugurujący będzie udanym wstępem do wartościowych koncertów, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Dla pomorskich melomanów oraz turystów zaprezentują się znakomici artyści z Polski i Gdańska, a także z zagranicy. Stegna gościć będzie nie tylko Niemców i Austriaków, ale także wspaniałą Classical Concert Chamber Orchestra z USA. Brzmienie organów urozmaicone zostanie także innymi instrumentami (pojawią się wspomniane już skrzypce, trąbka) oraz doskonałym brzmieniem sopranu. Występ sopranistki Danuty Mossakowskiej-Dulskiej odbędzie się podczas ostatniego z koncertów.

Coroczną imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Koncert odpustowy w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, organistce Annie Osińskiej towarzyszył będzie grający na cytrze Grzegorz Tomaszewski. To wydarzenie odbędzie się 26 lipca o godz. 13:00.


Cezariusz Gadzina, kwartet saksofonowy Morpheus, orkiestra Warsaw Camerata i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia 2014 roku już po raz siódmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji odbędzie się 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

W pierwszym tygodniu festiwalowym w sobotę 26 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi kwartet saksofonowy Morpheus. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą przez pałace Nowego Miasta. W niedzielę 28 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10) wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert Warszawski – prezentujący muzykę kompozytorów związanych z Warszawą. Zabrzmią więc utwory: Fryderyka Chopina, Andrzeja Panufnika i Macieja Małeckiego. Wystąpi saksofonista Cezariusz Gadzina i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty - koncerty plenerowe w wykonaniu duetu perkusyjnego Piotr Iwicki i Milo Kurts (2 sierpnia) oraz tria stroikowego Wachnik Trio (9 sierpnia) i spacery z przewodniczką Karoliną Paczyńską. W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu zespołu muzyki dawnej La Tempesta (3 sierpnia), pierwszy raz w Warszawie zabrzmią Psalmy Pokutne renesansowego kompozytora Szymona Madelki, a na finał tegorocznego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta Kwartet Wilanów (10 sierpnia) wykona muzykę Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Władysława Słowińskiego.

Wszystkie wydarzenia VII LFNM 2014 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: pw. św. Jacka (ul. Freta 10), Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1) i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2).

Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Podlasie to region Polski wciąż dość mało znany, choć bardzo ciekawy od strony historycznej i kulturowej. Jego potencjał dostrzegli Karolina Cicha i Bartek Pałyga. Zainspirowali się nim, tworząc projekt zatytułowany Wieloma językami. Na program, którego będzie można wysłuchać w ramach festiwalu „Kolory Polski” - w sobotę, 2 sierpnia 2014 roku w lutomierskim klasztorze salezjanów, składają się piosenki w dziewięciu językach mniejszości związanych z ziemią podlaską: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz, polskim, tatarskim oraz esperanto. Dwoje muzyków wykorzystuje aż 13 instrumentów, zarówno etnicznych, jak i elektronicznych. Ich projekt jest spójny, choć różnorodny, płynnie łączy przeszłość z przyszłością. W dniu koncertu organizatorzy polecają też dodatkowe atrakcje: warsztat chóralny „Z muzyką dookoła świata” prowadzony przez Mariusza Lewego (początek o godz. 17.00 w auli Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku), krótki występ chóru dla (nie)opornych wraz z uczestnikami warsztatów (początek o godz. 18.30 w klasztorze Księży Salezjanów) oraz prezentację modelu organów i sposobu ich działania przez organmistrza Andrzeja Sutowicza (początek o godz. 18.00 przed klasztorem Księży Salezjanów). Udział we wszystkich tych atrakcjach jest bezpłatny.

Natalia Niemen zdobyła już na polskiej scenie wokalnej silną pozycję. Każdym swoim występem udowadnia, że zawdzięcza to nie tylko słynnemu ojcu, ale przede wszystkim własnemu talentowi. W niedzielę, 3 sierpnia 2014 roku w Bełchatowie przedstawi piosenki z projektu Niemen mniej znany, którego premiera odbyła się w ubiegłym roku. Artystka przypomina mniej znane utwory z repertuaru swego ojca, między innymi: Trąbodzwonnik, Pojutrze szary pył, Spod chmury kapelusza. Na koncert można dojechać z wycieczką Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. W programie zwiedzanie ciekawych miejsc na trasie i w miejscowości docelowej.

Szczegóły na stronie internetowej: www.kolorypolski.pl


Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na 55. sezon Koncertów Chopinowskich. W każdą niedzielę miłośnicy muzyki Chopina mogą spotkać się pod pomnikiem kompozytora, aby odpocząć przy dźwiękach fortepianu.

Koncerty Chopinowskie są wizytówką Warszawy i jedną z najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w kraju. Nie bez przyczyny każdy koncert gromadzi ponad 3 tysiące słuchaczy, co w sezonie daje w sumie ponad 120 tysięcy odbiorców. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wystąpili tu wszyscy najwybitniejsi pianiści, m.in. Barbara Hesse – Bukowska, Krystian Zimerman, Dang Tai Son czy Rafał Blechacz. Koncerty przyciągają nie tylko warszawiaków, lecz także turystów, którzy traktują udział w nich jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Niedzielne recitale będą odbywać się o godzinie 12.00 i 16.00 od 18 maja do końca września. Wstęp wolny.

Aktualności na temat koncertów można znaleźć na facebooku: www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie


W dniach od 6 lipca do 21 września 2014 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych przeglądów muzyki organowej w Europie. Powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki, 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Festiwal „Organy Archikatedry” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

więcej...


W 2014 roku już po raz dziewiąty będzie można uczestniczyć w koncertach zorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku wraz z parafią rzymskokatolicką pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu. Koncerty Cysterskiego Lata Muzycznego będą odbywały się w niedziele od 6 lipca do 17 sierpnia 2014 roku - o godzinie 20:30.

Gotycki kościół o barokowym wnętrzu zapewni niezwykły klimat podczas słuchania koncertu oraz da szczególną oprawę potężnemu brzmieniu organów. Program wydarzenia został ułożony tak różnorodnie, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Będzie można posłuchać kompozycji organowych w wykonaniu wybitnych artystów, którym towarzyszyć będą soliści oraz krajowe i zagraniczne chóry i zespoły, takie jak: Chór kościoła St. Martini w Brunszwiku oraz Classical Concert Chamber Orchestra. Na organach zagrają: Roman Perucki, Wolfgang Kleber, Bogdan Narloch, Marcin Armański, Mateusz Rzewuski, Witold Zalewski i Hanna Dys. Oprócz dźwięku organów usłyszymy także piękne brzmienie skrzypiec, idealnie komponujący się z organami fagot, fletnię Pana – instrument o korzeniach mitologicznych oraz rzadko spotykaną współcześnie cytrę. Doskonałym urozmaiceniem będzie także występ sopranistki Danuty Mossakowskiej-Dulskiej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

więcej...


Koncerty czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic” odbędą się w dniach 3-10 sierpnia 2014 roku. To artystyczne przedsięwzięcie wyróżnia przede wszystkim niebanalny program, artyści-pasjonaci oraz kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia.

Koncert inauguracyjny Festiwalu będzie wielkim świętem twórczości największego z klasyków, a zarazem prekursora muzycznego romantyzmu – Ludwiga van Beethovena. Koncert, który odbędzie się w Operze Leśnej 3 sierpnia wypełnią kompozycje Mistrza, a na zakończenie wieczoru wraz z solistami i Polskim Chórem Kameralnym wykonany zostanie Finał słynnej IX Symfonii d-moll. Całość poprowadzi maestro Gabriel Chmura. Koncert będzie również okazją do zapoznania się z wydarzeniami z życia i źródłami inspiracji kompozytora poprzez narrację, którą przedstawi znakomity aktor Krzysztof Gosztyła.

Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia nowej muzyki polskiej. Program drugiego koncertu, który odbędzie się 6 sierpnia w Sali koncertowej PFK, nawiązuje do „Warszawskiej Jesieni” i został zaproponowany przez radę programową tego największego z polskich festiwali muzyki współczesnej. Usłyszymy kompozycje Ryszarda OsadyMuzykę jesienną na orkiestrę smyczkową (2004) i Ewy PodgórskiejTempo capriccioso na dwa klarnety i orkiestrę smyczkową (2009), a także Juste Janulyte – Elongation of Nights na orkiestrę smyczkową (2009) i Iannisa Xenakisa – Arourę na zespół kameralny (1971). Wykonawcami, obok Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, będą uznani klarneciści Krzysztof Zbijowski i Andrzej Wojciechowski oraz dyrygent Rodrigo Tomillo.

Trzeci z koncertów festiwalowych to muzyczne spotkanie sopockiej orkiestry i uznanego wiolonczelisty Istvána Várdai’a, który przyjął zaproszenie Dyrektora Festiwalu, maestro Wojciecha Rajskiego. Artyści wspólnie zaprezentują Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna, a następnie zabrzmi Symfonia „Praska” Mozarta. Koncert poprowadzi dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Podczas Koncertu finałowego zabrzmią również dzieła klasyczne, jednak o zupełnie innym charakterze. Na zaproszenie Festiwalu w koncercie weźmie udział wybitny niemiecki klarnecista Wolfgang Meyer, który wraz z orkiestrą zagra Koncert klarnetowy A-dur W. A. Mozarta. Pod batutą Pawła Przytockiego orkiestra wykona także m.in. znaną Symfonię „Włoską” F. Mendelssohna.

Festiwal Sopot Classic jest muzyczną propozycją nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej, ale także dla wszystkich, którzy chcą obcować z muzyką w najlepszych wykonaniach.

Głównym sponsorem festiwalu i mecenasem orkiestry jest Grupa Energa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Jarmark Dominikański w Gdańsku każdego roku przyciąga tłumy turystów i mieszkańców Pomorza. Związane z nim atrakcje na długo potrafią zająć nawet najbardziej wymagających. Jednakże po dniu spędzonym na przeszukiwaniu straganów warto zrelaksować się przy dźwiękach pięknej muzyki. Stała imprezą towarzyszącą Jarmarkowi od lat są Koncerty Organowe w Bazylice św. Mikołaja. Bezpłatne występy najznakomitszych artystów z całego świata odbywać się będą w niedziele (godz. 14:30) i poniedziałki (godz. 20:00) od 27 lipca do 11 sierpnia 2014 roku.

Gdańsk to miasto o bogatej, kilkusetletniej tradycji organowej. Tutaj znajduje się wiele znakomitych, zabytkowych instrumentów. Tutaj tworzyli tacy artyści, jak Jan Pieterszoon Sweelinck czy Friedrich Wilhelm Markull. Ideą organizacji „Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika”, odbywających się rokrocznie od ponad 20 lat, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej tradycji oraz propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów i instrumentalistów z polskich i światowych ośrodków muzycznych. Sezon letni oraz odbywająca się w Gdańsku słynna na cały świat impreza artystyczno – handlowa, Jarmark św. Dominika, sprzyjają ruchowi turystycznemu, a dogodne usytuowanie Bazyliki św. Mikołaja, zróżnicowany i przystępny repertuar koncertów, bezpłatny wstęp na wszystkie koncerty cyklu zachęca Gdańszczan oraz turystów do licznego udziału w koncertach. Ponadto cykl „Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika” ma wymiar edukacyjny: piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach kościoła św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.

więcej...


Multimedialny spektakl intuitywny Anny Jędrzejewskiej, Roberta Jędrzejewskiego i Pawła Dudzińskiego zatytułowany Rezonans Energetyczny zostanie wystawiony w Sali Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w niedzielę, 3 sierpnia 2014 roku o godzinie 19.00.

Wystąpią: Bożena Dudzińska – kontralt, Anna Jędrzejewska - syntezatory/video, Robert Jędrzejewski – wiolonczela, Paweł Dudziński – taniec, aktorzy/performerzy Teatru Performer i Ale Wiocha - instrumenty etniczne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Festiwal Muzyki Dawnej „Magnum Misterium” odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 4-10 sierpnia 2014 roku.

To impreza kulturalna promująca muzykę najstarszych epok - średniowiecza, renesansu i wczesnego baroku. Co roku do Gorzowa przyjeżdżają zespoły, które z wielką pasją pracują i koncertują, przekonując nas do tej pięknej, pełnej wyjątkowego klimatu muzyki.

Festiwal (wcześniej Gorzowskie Spotkania z Muzyką Dawną) to trwająca siedem dni impreza kulturalna o zasięgu ogólnopolskim. Biorące w niej udział czołowe polskie zespoły muzyki dawnej pracują podczas warsztatów wokalnych i instrumentalnych pod okiem takich specjalistów jak prof. Cezary Szyfman, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Tadeusz Czechak czy Marek Nahajowski. Swoje umiejętności zespoły prezentują podczas cyklu koncertów, które przyciągają co roku rzesze miłośników i odbywają się zarówno w filharmonii, jak i w gorzowskich kościołach. Nową inicjatywą realizowaną w ramach imprezy są spotkania z muzyką dawną dla dzieci, realizowane w formie interaktywnych zajęć z udziałem muzyków i moderatora.

Gospodarzem i organizatorem Festiwalu Muzyki Dawnej jest CEA - Filharmonia Gorzowska.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmoniagorzowska.pl/pl/festiwal-muzyki-dawnej  


I, CULTURE Orchestra wystąpi w Gdańsku, Kassel, La Roque-d'Anthéron, Edynburgu i Sztokholmie. W tegorocznej, czwartej edycji Orkiestry zagra 111 młodych muzyków (w wieku 18-28 lat) z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Koncerty odbędą się między 5 a 23 sierpnia 2014 roku.

I, CULTURE Orchestra 2014 poprowadzi Kirill Karabits, Główny Dyrygent orkiestry Bournemouth Symphony, współpracujący z zespołem już drugi sezon. Repertuar tegorocznego tournée zostanie przygotowany na przełomie lipca i sierpnia, podczas rezydencji Orkiestry w Gdańsku. W programie znajdzie się między innymi VII symfonia ''Leningradzka'' Dmitrija Szostakowicza, Sinfonia Elegiaca Andrzeja Panufnika, Koncert fortepianowy nr 1 Es-dur Franciszka Liszta i Dwa obrazki z Siedmiu piękności Kary Karajew.

I, CULTURE Orchestra tworzą młodzi muzycy z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Dotychczas Orkiestra wystąpiła w 14 krajach w najlepszych salach koncertowych m.in. Berlina, Kijowa, Londynu, Warszawy, Tbilisi, Madrytu oraz zagrała koncert finałowy prestiżowego Baltic Sea Festival 2011 w Sztokholmie i specjalny koncert towarzyszący III Szczytowi Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku. W ramach trzech dotychczasowych tras koncertowych I, CULTURE Orchestra wykonała ponad 20 koncertów, nad którymi Honorowy Patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Misją członków Orkiestry jest osiągnięcie doskonałości artystycznej, budowanej w oparciu o poszanowanie różnorodności kultur i współodpowiedzialność za pielęgnowanie bogactwa, jakie wnoszą do Orkiestry muzycy siedmiu krajów uczestniczących w projekcie.

Więcej


Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego Johann Sebastian Bach 2014 odbędą się w Warszawie w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz.20.00, w Kościele Seminaryjnym (Prokatedrze Warszawskiej) przy ul.Krakowskie Przedmieście 52/54.

Festiwal Johann Sebastian Bach jest festiwalem o najdłuższej w stolicy tradycji. Organizowany jest przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z kilkoma europejskimi stowarzyszeniami, m.in. Centrum Muzyki Religijnej w Wilnie, Associazione Organistica del Lazio w Rzymie, La Chiave di Volta (Rzym) czy Semana Internacional de órgano de Madrid (Hiszpania). Udział wybitnych polskich i europejskich wykonawców gwarantuje wysoki poziom artystyczny festiwalu. Kierownictwo artystyczne festiwalu sprawuje prof. Wiktor Łyjak, znany polski organista, koncertujący w kraju i zagranicą, rzeczoznawca ds. organów MKiDN, pracownik naukowy PAN.

Koncerty odbywają się na oryginalnym instrumencie firmy „Wacław Biernacki”, który jako jedyny w Warszawie ocalał po II wojnie światowej. W programie obok muzyki J. S. Bacha, znajdują się również utwory kompozytorów doby baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz liczne transkrypcje i utwory powstałe w oparciu o temat B-A-C-H. Częstym i istotnym wydarzeniem są również światowe prawykonania utworów współczesnych i utworów pisanych specjalnie dla konkretnego wykonawcy. Dzięki temu festiwal nabiera uniwersalnego charakteru i cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko melomanów, ale również publiczności warszawskiej, turystów krajowych i zagranicznych.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA 2014. Koncerty odbywać się będą we wszystkie środy lipca i sierpnia. Inauguracja - 2 lipca 2014 roku o godz. 18.00.

Więcej


42. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie odbędzie się w dniach 3 lipca – 21 sierpnia 2014 roku, w każdy czwartkowy wieczór o godz. 20:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P.. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła Burmistrz Władysławowa, dr Grażyna Cern. Wstęp na koncerty jest wolny.

Wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej wpisał się na stałe w obraz letniego Władysławowa. Zainaugurował go w 1973 roku śp. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista z Częstochowy. W 2014 roku, w lipcu przypada jego 5. rocznica śmierci. Chcąc uhonorować inicjatora i wieloletniego dyrektora festiwalu, a także Honorowego Obywatela Władysławowa, Organizatorzy podjęli decyzję o nadaniu Letnim Koncertom Organowym i Kameralnym jego imienia.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Zasługa w tym Organizatorów, tj. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, tamtejszej Parafii Wniebowzięcia NMP, a także Dyrektora Artystycznego – Karola Lipińskiego-Brańki, którzy traktują LKOiK jako imprezę priorytetową i prestiżową. W tym roku dodatkowo partnerami edycji są Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Europejska Sieć Kultury Młodych CulturNet.

Tegoroczna, 42. już edycja, obfitować będzie w różnorodność stylistyczną oraz wykonawczą. Wystąpią artyści aż z 9 krajów, tj. Japonii, Izraela, Włoch, Holandii, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Polski. Wśród nich znajdą się m.in. gwiazdy światowych scen, sopranistki Miriam Sharoni (Izrael) oraz Abigail Kelly (Wielka Brytania), cenieni wirtuozi organów: prof. Józef Serafin, Jarosław Wróblewski oraz Virgile Monin (Francja), a także zespoły wokalne – znakomita Octava Ensemble, czy Chór Kameralny 441Hz. Towarzyszyć im będą orkiestry festiwalowe, w tym roku i kameralna smyczkowa, i dęta.

Formuła koncertów, wzorem roku ubiegłego zamyka się w koncertach tematycznych. I tak podczas muzycznych premier usłyszymy m.in. prawykonania współczesnych dzieł, zamówionych przez Dyrektora Artystycznego z myślą o tegorocznym Festiwalu u polskich kompozytorów, w tym cykl pieśni do sł. Emily Dickinson, młodego, wyróżniającego się kompozytora Adama Porębskiego. Podczas kolejnych wieczorów będziemy mieli okazję posłuchać m.in. koncertu muzyki polskiej, muzyki z bursztynowego szlaku, czy utworów prosto z królewskiego Krakowa. Niezwykle ciekawie zapowiada się koncert wieńczący tegoroczną edycję – finał „na cztery ręce i cztery nogi”, w wykonaniu duetu organowego Hiroko Inoue (Japonia) - Jean-Pierre Steijvers (Holandia).

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

ZOBACZ: program Festiwalu


Kolejną propozycją wśród „organowych” przystanków Gdańskiego Lata Muzycznego 2014 jest Jastarnia. W tym sezonie koncerty rozpoczną się 10 lipca i potrwają aż do 14 sierpnia 2014 roku. Odbywać się będą w każdy czwartek o godzinie 19:00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Wstęp wolny.

Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu. Organizatorzy zadbali zarówno o bogaty repertuar, jak i udział doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła w Jastarni. W tym roku, do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy; prosto z Niemiec, Włoch i Węgier.

W propozycjach repertuarowych znalazły się zarówno kompozycje znanych twórców, jak i tych, których utwory gra się znacznie rzadziej. Usłyszymy Bacha, Brahmsa, Chopina czy Nowowiejskiego. Melomani będą mieli szansę zapoznać się z nazwiskami całkiem nowymi: Lemmens, Mailly, Cminetti, Farkas, Morandi, Vierne, Hakim. Atrakcyjność poszczególnych programów podnosi fakt, że każdy organista układał go według swojego pomysłu. Indywidualny charakter występów pozwoli pomorskim melomanom oraz turystom poznać artystów dzięki ich muzycznym upodobaniom.

więcej...


Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Sanatorium Dźwięku, prezentującego najciekawsze i najważniejsze propozycje polskiej i europejskiej sceny muzyki niezależnej oraz cykl wydarzeń interdyscyplinarnych, których wspólnym mianownikiem jest dźwięk.

Preludium do festiwalu będzie wyjątkowy koncert Piotra Zabrodzkiego pt. Impresje Sokołowskie na fortepian, będący impresją na temat miejscowości i otaczającej jej przyrody. Neogotyk mieszający się z secesją, tworząc postmodernistyczny chaos. Symbioza flory i fauny, mieszanie się stylów i kompozycji, koncepcji i sentymentów łączy się w obraz realny dzisiejszy, ale i psychodeliczny. Koncert odbędzie się w auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, 7 sierpnia 2014 roku o godz. 20:00.

Otwarcie festiwalu nastąpi 8 sierpnia 2014 roku o godz. 17:30 i rozpocznie 3 dni niezwykłych wydarzeń muzycznych i interdyscyplinarnych w Sokołowsku. Na dwóch scenach – Kinoteatr „Zdrowie” oraz outdoorowej Skarpie zobaczymy takich artystów, jak: Ola Bilińska (zespół Babadag), Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik (projekt VeNN Circles), Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego jako SzaZa w projekcie z tancerzami łódzkiej Pracowni Fizycznej, Piotra Bukowskiego, Pawła Górskiego i Karola Koszniec w projekcie Xenony, Pictorial Candi (Marcin Masecki, Candelaria Saenz Valiente, Tom Pop, Małgorzata Penkalla), duet Daniel Pigoński/Sebastian Pawlak jako Nic Dla Mnie, zespół Slalom czyli Hubert Zemler, Bartek Tyciński i Bartek Weber, Mikołaja Trzaskę wraz z Maciem Morettim i Raphaelem Rogińskim jako Shofar, Michał Górczyński ze swoim performatywnym wykładem Partytury Codzienności oraz w trio Michał Górczyński / Piotr Zabrocki / Michał „Bunio” Skrok z projektem Hymny, wrocławski duet Artur Majewski / Kuba Suchar czyli Mikrokolektyw, spektakl założyciela gdańskiego Teatru Dada von Bzdulow Leszka Bzdyla oraz członka zespołu Teatru Cinema z Jeleniej Góry – Jana Kochanowskiego, pt. Baśnie z mchu i liszaja wg. opowiadania Italo Calvino i innych.

Część wydarzeń zostanie przygotowana i dostosowana przez artystów specjalnie na potrzeby tego festiwalu i wyjątkowego miejsca, jakim jest Sokołowsko. Projekty takie jak SzaZa + Pracownia Fizyczna, veNN Circles czy Baśnie z mchu i liszaja, prowadzić będą dialog z ideą festiwalu, przestrzenią do działań twórczych, zagadnieniem interdyscyplinarności i dźwięku oraz z innymi twórcami.

Oprócz wydarzeń artystycznych w ramach festiwalu odbędzie się prezentacja polskich niezależnych wytwórni fonograficznych, zarówno poprzez sprzedaż płyt, jak i w formie paneli dyskusyjnych i wykładów, na których pojawią się przedstawiciele m.in. Kilogram Records, Lado ABC, Milk Music, Fortune, Multikulti oraz dziennikarze muzyczni. Goście festiwalu będą mogli zaopatrzyć się w asortyment polskich niezależnych wytwórni fonograficznych w Sklepie Festiwalowym, gdzie oprócz płyt i gadżetów będzie można kupić również m.in. torby festiwalowe i upominki.

Festiwal Sanatorium Dźwięku to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę festiwalu muzyki niezależnej, sceny projektów interdyscyplinarnych, panelu dyskusyjnego oraz prezentacji niezależnych wytwórni muzycznych. Przez 3 dni festiwalu publiczność weźmie udział w ponad 16 wydarzeniach, które zaprezentowane zostaną na scenie outdoorowej Skarpa oraz w Kinoteatrze „Zdrowie”. Celem podejmowanych przez artystów działań jest przełamywanie schematów percepcji i odbioru ukształtowanych przez tradycję form oraz zależności determinujących kontekst kulturowy sztuki. Festiwal Sanatorium Dźwięku to wyjątkowe święto muzyki, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się muzycy, aktorzy, tancerze, filmowcy, dziennikarze, przedstawiciele niezależnych wytwórni fonograficznych oraz publiczność – wszyscy zgromadzeni wokół dźwięku, będącego wspólnym mianownikiem działań twórczych.

Program Festiwalu – na stronie: www.sanatoriumdzwieku.pl


Transatlantyk Festival Poznań co roku przyciąga największe gwiazdy muzyczne Hollywood i światowego kina. W 4. edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 8-14 sierpnia 2014 roku, podążymy za cieniem Sherlocka Holmesa - w świat muzyki przepojonej tajemnicą i akcją.

Gośćmi Transatlantyk Festival Poznań 2014 będąkompozytorzy: Michael Price, Peter Golub (zasiądą w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich, odbywających się w ramach Festiwalu) i Bruce Broughton, którzy poprowadzą master classes i spotkania autorskie. Moderatorem spotkań będzie kolejny niezwykły gość Festiwalu – Tim Burden, znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowyi promotor muzyki filmowej.

Cztery filary, na których opiera sięformuła Transatlantyk Festival Poznań to Film, Muzyka, Inspiracje i Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji Festiwalu wzięło udział blisko 70 tysięcy widzów. Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia Festiwalu transmitowane były przez TVP2 i TVP Kultura.

W ramach Festiwalu organizowane są prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji - na stronach: www.facebook.com/Transatlantyk i www.transatlantyk.org

Więcej


Śpiew, muzyka, pasja, przygoda… Tak w kilku najprostszych słowach można opisać wydarzenie, jakim będzie Singing Europe. W tegorocznej edycji, która odbędzie się 8 i 9 sierpnia 2014 roku we Wrocławiu, uczestnicy zmagać się będą z monumentalnym dziełem Giuseppe Verdiego - Messa da Requiem.

Uczestnicy Singing Europe, choć na co dzień zajmują się najrozmaitszymi dziedzinami, nie rozstają się z najpiękniejszą ze sztuk - muzyką. W środku upalnego lata Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Astrolabium, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu spotkają się w stolicy Dolnego Śląska, aby doskonalić warsztat śpiewaczy i dzielić się doświadczeniami artystycznymi. Zespoły pod kierunkiem Agnieszki Franków-Żelazny opanują wielkie dzieło Giuseppe Verdiego - pełne dramatyzmu Requiem. Młodzi muzycy podzielą się z publicznością swoją muzyczną pasją w trakcie koncertu 9 sierpnia o godz. 19:00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Wykonanie Messa da Requiem poprowadzi znany z wielkich kreacji artystycznych Paul McCreesh, partie solowe zaśpiewają Ewa Vesin, Edyta Kulczak, Robert Murray i Jan Martiník, zagra Orkiestra Symfoniczna NFM. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Zanim jednak młodzi śpiewacy staną na wielkiej scenie, pragną pokazać całemu światu, jak wspaniała i pełna radości jest przygoda z muzyką. Aby zachęcić wszystkich chętnych do śpiewu, bo taki jest cel Singing Europe, organizatorzy wydarzenia zapraszają 8 sierpnia o godz. 20 na wrocławski rynek, gdzie wspólnie ze 130 śpiewakami z Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Torunia wszyscy stworzą wielki festiwalowy chór.


Pierwsza południowa odsłona XV LETNIIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w Pieninach w dniach od 8 do 10 sierpnia 2014 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to organizowany co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego głównym atutem jest wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Już od czternastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. W 2014 roku po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona wydarzenia.

Rozpocznie ją koncert 8 sierpnia o godz. 20.00 w niecodziennej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnych NIEDZICA. Równie oryginalnie zapowiada się program tego wieczoru. Wypełni go muzyka etniczna w autorskiej, nieco jazzowej aranżacji muzyków zespołu VOŁOSI, którym towarzyszyć będzie orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Formacja VOŁOSI w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Przez dwa następne dni festiwalowe (9 i 10 sierpnia) wydarzenia odbywać się będą w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Pierwsze z nich – to koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut (9 sierpnia o godz. 16.00). W programie znajdzie się impresjonistyczna muzyka Claude’a Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór Pulcinella Igora Strawińskiego. Po recitalu – o godz. 18.00 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W czasie reżimu komunistycznego konsekwentnie i surowo pomijany w planach repertuarowych przez wszystkie instytucje państwowe, po wielu latach spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii, Andrzej Panufnik w dowód uznania jego zasług dla kultury i sztuki otrzymał od angielskiej królowej szlachecki tytuł Sir. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki Autobiografia (wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora. Finałowy koncert orkiestrowy (10 sierpnia o godz. 18.00) wypełni już klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na Dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyć będzie dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowi oraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia - Januszowi Wawrowskiemu. Podczas tego wieczoru będzie można wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika – utworu mocno archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto- i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi będzie z pewnością wykonanie Koncertu skrzypcowego Panufnika przez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykona z AUKSO Koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta (który to Mozart miał niewiele więcej lat w chwili, kiedy pisał ów utwór…). Z pewnością na wyjątkowo uroczysty charakter zamknięcia Festiwalu wpłynie obecność podczas koncertu Lady Camilli Panufnik, która przybędzie do Szczawnicy specjalnie na wyłączne zaproszenie organizatorów „LETNIEJ FILHARMONII aukso”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W dniach 8 -13 sierpnia 2014 roku na scenie Teatru Letniego oraz w muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Ciechocinku odbędzie się XVII edycja letniego Festiwalu Operowo-Operetkowego.

Festiwal od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród melomanów w kraju i za granicą. Jego koncerty będą emitowane w I Programie Polskiego Radia oraz w Telewizji Polonia. Wystąpią w nim znani i popularni soliści Polskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Muzycznego w Poznaniu. Towarzyszyć im będzie orkiestra Polskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Wiencka. W ciągu sześciu dni Festiwalu usłyszymy najpopularniejsze przeboje z różnych dzieł muzycznych: Traviaty, Carmen, Cyganerii, Don Juana, Rigoletto, Napoju Miłosnego czy Wesołej Wdówki. Festiwal zainauguruje galowy koncert pt.: Bo to jest Polska właśnie, organizowany w hołdzie Janowi Pawłowi II.


Dziewięć koncertów pełnych najbardziej znanych przebojów muzyki operowej, operetkowej i musicalowej w wykonaniu artystów znanych ze scen krajowych i zagranicznych, Klub Festiwalowy czyli spotkania z gwiazdami, koncerty w kościołach, projekcje multimedialne oraz warsztaty operowe prowadzone przez Małgorzatę Walewską – to atrakcje rozpoczynającego się 9 sierpnia 2014 roku 48. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Przez osiem dni, na festiwalowej estradzie wystąpią podziwiani od lat ulubieńcy publiczności Krystyna Tyburowska, Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Wilga. Obok artystów związanych z Operą Krakowską: Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy oraz Tomasza Kuka, Michała Kutnika, Adama Sobierajskiego i Adama Zdunikowskiego zobaczymy i usłyszymy także Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz, Ewę Vesin, Mariusza Godlewskiego i Pavlo Tolstoya. Zaśpiewa także Jacek Wójcicki, mistrz piosenki, który tym razem zaprezentuje polskie szlagiery międzywojnia. Koncerty zapowiadają się bardzo różnorodnie, ale łączy je główna myśl festiwalu: „umiłowanie śpiewu”. Artystom będą towarzyszyły różne orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy (9 i 10 sierpnia), Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela (10 sierpnia), Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego (12 sierpnia), Salonowa Orkiestra Camerata pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego (13 sierpnia) i Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka (15 i 16 sierpnia). Zaś 14 sierpnia w koncercie pt. Musicalove wystąpi Teatr Rampa, prezentując największe hity miłosne ze znanych musicali.

Głównym wydarzeniom festiwalu będą towarzyszyły koncerty w kościołach, podczas których wystąpią m.in.: Iwona Socha, Bożena Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik. Ciekawostką staną się zapewne „hejnały Kiepurowskie”, czyli codziennie o godz. 12, w muszli koncertowej zostanie wykonany jeden utwór z repertuaru Jana Kiepury. Koncerty festiwalowe będą się odbywały przede wszystkim w Domu Festiwalowym, ale także na deptaku w muszli koncertowej i w budynku Patria, czyli willi hotelowej wybudowanej przez Jana Kiepurę.

Tegoroczna edycja przygotowywana jest przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą po raz pierwszy w historii tej imprezy za jej program.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.festiwalkiepury.pl


Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” odbędzie się w dniach 9-24 sierpnia 2014 roku.

Festiwal to wieloletni projekt, który nawiązuje do przedwojennych tradycji muzycznych Miasta Sopotu w zakresie prezentacji muzyki klasycznej. Wybór Sopotu na miejsce prezentacji festiwalowych nie jest przypadkowy. Kurort, który od dawna aspiruje do uznania go letnią stolicą Europy, stał się już miejscem prestiżowych spotkań i konferencji dyplomatów i artystów ze starego kontynentu. Wykorzystując jego atuty organizatorzy realizują koncerty festiwalowe w wielu miejscach na jego terenie, m.in. Sala Herbowa Urzędu Miasta Sopotu, wnętrza zabytkowych kościołów oraz nowoczesna Zatoka Sztuki przy plaży. Dzięki swojej ciekawej i niekonwencjonalnej oprawie, występom wybitnych artystów, festiwal spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości z Polski i zagranicy licznie odwiedzających nadmorski kurort w okresie letnim. Popularność festiwalu zainspirowała jego twórców do wdrożenia w życie cyklu „Promocja młodych”, który wspiera utalentowanych adeptów sztuki i promuje ich, umożliwiając debiut na międzynarodowej scenie muzycznej.

Wielką orędowniczką Teatru Otwartego – organizatora wydarzenia – była Legenda Polskiej Wokalistyki Maestra Maria Fołtyn, która wielokrotnie zasiadała w gronie patronów honorowych Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie. W mediach publicznych podkreślała rangę i znaczenie festiwalu, mówiąc iż „jest to unikatowe, jedyne tego typu zjawisko kulturalne w Polsce, jedyny festiwal o tak szerokim spektrum, prezentujący różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza granice dobrego smaku”. Z okazji przypadającej w 2014 roku 90. rocznicy urodzin Marii Fołtyn jubileuszowa edycja Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” została zadedykowana Artystce.

W ramach Festiwalu zaplanowano 5 koncertów, które wzorem lat ubiegłych prezentować będą muzykę z kręgu wielokulturowego. Przeprowadzony także zostanie 4-dniowy Kurs Mistrzowski Interpretacji Polskiej Pieśni Romantycznej, który w tym roku poprowadzą Urszula Kryger i Jacek Szymański. Festiwal zakończy koncert „Młodym być i więcej nic” - w 20. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego i 35. rocznicę śmierci Jerzego Petersburskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


10 sierpnia 2014 roku o godzinie 16.00 w Muzeum Zamkowym w Szczecinie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Zdzisława Sowińskiego Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz i… amen.

 Wystawa powstała z zafascynowania osobowością Wojciecha Kilara. Autor podjął się próby pokazania kompozytora w miejscach jemu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów, oraz w rodzinnym domu w Katowicach. Wiele zdjęć ma charakter bardzo intymny. Wojciech Kilar godził się na to, by Zdzisław Sowiński uwieczniał go na taśmie fotograficznej, ponieważ obu artystów łączyła długoletnia przyjaźń. Mobilizacją do wykonania wielkoformatowych fotografii i opracowania wystawy była 80. rocznica urodzin Wojciecha Kilara, którą kompozytor świętował w 2012 roku na Jasnej Górze.

Wystawę można oglądać do 18 sierpnia 2014 roku.


10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2014 roku pod hasłem „Od Chopina i Griega do Panufnika”.

Program jubileuszowej edycji wypełni ponad trzydzieści koncertów, usłyszymy szesnaście utworów w 100-lecie urodzin Andrzeja Panufnika, Koncert a-moll Edwarda Griega, wykonany po raz pierwszy w Polsce na oryginalnych instrumentach, a także muzykę ulubionego ucznia Fryderyka Chopina – Thomasa Tellefsena. Jak zawsze wśród wykonawców koncertów znajdą się najwybitniejsi artyści i zespoły ze świata, m.in. Martha Argerich, Nelson Goerner, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln i Orkiestra XVIII Wieku.

Jubileuszowy festiwal „Chopin i jego Europa”, podobnie jak w poprzednich latach, spojrzy na wiek XIX, by pokazać rolę, jaką odegrał w nim patron festiwalu. Nie pominie jednak i innych twórców. Tym razem po raz pierwszy podczas festiwalu pojawi się akcent norweskiego zapatrzenia, fascynacji i inspiracji muzyką genialnego polskiego kompozytora. W programie znajdą się kompozycje ulubionego ucznia Chopina – Thomasa Tellefsena, Chopina Północy czyli Edwarda Griega oraz Arne Nordheima, kompozytora, którego Witold Lutosławski uznał za wielkiego romantyka współczesności. Naprowadzi nas to na trop wciąż realnie istniejącego „polskiego romantyzmu”, jaki uosabia w swej niezwykłej wrażliwości i niespotykanej subtelności muzyka urodzonego przed 100 laty Andrzeja Panufnika – kompozytora, dwudziestowiecznego polskiego emigranta z wyboru. Będzie to z pewnością kontekst dający nie tylko niebagatelną możliwość bliższego dotknięcia samej istoty muzyki tego twórcy, ale również sprzyjający odczytywaniu jej niejako na nowo i to również w odniesieniu do muzyki Fryderyka Chopina…

Muzyka Andrzeja Panufnika - podobnie jak w roku poprzednim muzyka Witolda Lutosławskiego – zajmie w programie festiwalu szczególne miejsce. Usłyszymy aż 16 utworów autora Hommage à Chopin, kompozycji o różnym obliczu – znajdą się wśród nich symfonie (czwarta: Concertante oraz Dziesiąta), trzy koncerty solowe (fortepianowy, skrzypcowy i wiolonczelowy), niezwykła Arbor cosmica na smyczki oraz utwory kameralne – wszystkie trzy kwartety smyczkowe, sekstet Train of Thoughts oraz sześć z jego dwunastu fortepianowych miniatur (12 Miniature Studies, oryginalnie wydane w Polsce jako Krąg kwintowy). Co niezwykle istotne, zabrzmią one również w wykonaniu artystów debiutujących w tym repertuarze – Apollon Musagète Quartett (wszystkie kwartety), pianistek – Katarzyny Gołofit (Koncert fortepianowy) i Clare Hammond (12 Miniature Studies), skrzypaczki Aleksandry Kuls (Koncert skrzypcowy), czy wreszcie – wybitnego harfisty Xaviera de Maistre (Sinfonia concertante). Wystąpią oni wraz z mistrzami dobrze już zaznajomionymi z muzyką Panufnika – Andrzejem Bauerem, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Mosiem i orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Filharmonii Narodowej i Aukso.

Na Festiwalu nie zabraknie także najbardziej charakterystycznego jego rysu: wykonawstwa historycznego. Należne jej centralne miejsce zajmie w tym obszarze Orkiestra XVIII wieku, która na 10. Festiwalu świętować będzie swój własny jubileusz dziesięciolecia odkrywczych i wciąż inspirujących interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. Orkiestra była przy narodzinach Festiwalu, będzie również zamykać jego dekadę – prezentując obok Chopina, Griega i Beethovena półsceniczną wersję Cosi fan tutte Mozarta.

Więcej


Kolejna edycja festiwalu „Muzyka w Raju” odbędzie się w dniach 16-24 sierpnia 2014 roku, a poprzedzające go i otwarte dla publiczności próby rozpoczną się kilka dni wcześniej, 12 sierpnia.

Na festiwal złoży się 27 koncertów (3 każdego wieczoru), które poświęcone będą przede wszystkim, choć nie wyłącznie, muzyce barokowej i średniowiecznej. Po raz dwunasty pocysterski klasztor w Paradyżu-Gościkowie, w samym środku Ziemi Lubuskiej, stanie się przestrzenią pełną muzyki dawnej. Wśród wykonawców, obok postaci w Paradyżu doskonale znanych, pojawią się muzycy, którzy jeszcze nigdy tutaj nie gościli.

Jak co roku, dzięki współpracy z Radiem Zachód Zielona Góra oraz Programem 2 Polskiego Radia część koncertów będzie transmitowana w sposób tradycyjny, ale także za pośrednictwem Internetu.
 

Więcej


Festiwal „Forum Musicum” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-24 sierpnia 2014 roku.

Najważniejszą ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypowych poglądów o muzyce dawnej i tworzenie programu mogącego zainteresować szerszą publiczność. Tegoroczny program festiwalu „Musica pro tabula” zorientowany jest wokół tematyki muzyki „rozrywkowej” dawnych czasów związanej z przyjemnościami stołu. Do uroczystości ślubnych, miejski itp. przywiązywano kiedyś wielką wagę i z na okazje te przewidywano twórczość najwyższej artystycznej próby. Taką właśnie muzykę zawierają programy koncertów tegorocznego festiwalu „Forum Musicum”, których tytuły przywołują pozornie błahe i zwyczajne sytuacje z życia arystokracji i mieszczaństwa dawnych wieków. Staną się one „pretekstami” dla wydarzeń festiwalowych, które w różnym stopniu będą próbą przełamania stereotypu dotyczącego tradycyjnej sytuacji współczesnego koncertu z całą jej zwyczajową otoczką.
 

Więcej


Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na Vedycję Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”, który odbędzie się w dniach 16 sierpnia – 20 września 2014 roku.

Ideą festiwalu jest połączenie programowego cyklu koncertowego z prezentacją wielowymiarowej trasy turystycznej. Podczas kolejnych sobót miesięcy letnich odbiorcy mają okazję do uczestnictwa w programie spotkań historycznych, zwiedzania z przewodnikiem trasy turystycznej, poznania atrakcji lokalnych oraz udziału w koncertach odnoszących się do historii i tożsamości wybranych miejsc. Tegoroczny gotycki szlak prowadzi z Kołbacza przez Chojną, Stargard Szczeciński do Szczecina.

Więcej


9. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w Gdańsku w dniach 17-23 sierpnia 2014 roku.

Festiwal twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta Mozartiana organizowany jest od 2006 roku w malowniczej, naturalnej scenerii czasów mozartowskich: w Parku Oliwskim, Pałacu Opatów, a także w zabytkowych kamienicach na Gdańskiej Starówce (Dwór Artusa, Dom Uphagena). Festiwal obejmuje wielkie formy instrumentalno-wokalne, koncerty muzyki operowej, a także jazzowe, folkowe, klezmerskie i góralskie opracowania twórczości Mozarta oraz warsztaty literacko-muzyczne dla dzieci. Tradycyjnie odbywają się także pokazy „tańczącej fontanny” oraz koncert finałowy w Katedrze Oliwskiej. Na czas trwania Festiwalu w Parku Oliwskim pojawiają się przebrani w stroje z epoki aktorzy i statyści. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i uczestnikiem od pierwszej edycji jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego.

W 2014 roku Festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Wystąpią na nim znakomici artyści z Polski i Europy, a także ze świata. Podczas 9. Festiwalu Mozartiana 2014 gośćmi będą: Włodek Pawlik Trio – zespół jazzowy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”, Akademie für Alte Musik Berlin (Niemcy) - uznawana za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata, szwajcarski zespół muzyki dawnej Musica Fiorita pod kierunkiem Danieli Dolci, wykorzystujący oryginalne instrumenty z okresu renesansu i baroku, Janusz Wawrowski - wirtuoz skrzypiec, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – „Muzyka na szczytach” oraz „Muzyczne przestrzenie”, Janusz Prusinowski Trio - awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji, łącząca muzykę z tańcem, a archaiczność – z nowoczesnością, dr Alina Ratkowska - czołowa polska klawesynistka, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego, Tytus Wojnowicz - oboista wykonujący muzykę od poważnej, poprzez filmową do etnicznej, w sposób nadający im wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, Shirley Brill (Izrael) - światowej sławy klarnecistka, a także: Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka, Massimiliano Caldi (Włochy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Michele Di Toro (Włochy), Yuko Kawai (Japonia), Mateusz Pospieszalski, Grzegorz Skrobiński i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Wielką atrakcją będzie z pewnością opera Don Giovanni „pod gołym niebem” z udziałem solistów z różnych teatrów Włoch, pod dyrekcją Massimiliano Caldi’ego i w oprawie muzycznej Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Przy tej niezwykłej inscenizacji zostaną wykorzystane oryginalne kostiumy z epoki Mozarta oraz naturalna, historyczna „scenografia” Parku Oliwskiego w Gdańsku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W niedzielę, 17 sierpnia 2014 roku Silesia i Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie-Lipowcu zapraszają na inaugurację kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w 6 kolejnych niedziel sierpniowo-wrześniowych (początek o godz. 16.00) w zabytkowych obiektach Skansenu – Dworze z Drogini, drewnianym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze – w Amfiteatrze.

Festiwal, podobnie jak w poprzednich latach będzie także gościł w kościołach w Chrzanowie w dzielnicy Kościelec, Grojcu koło Alwerni, Bobrku i Libiążu, a wystąpią w nim nie tylko wybitni polscy artyści i zespoły kameralne, ale również goście z innych krajów, tym razem z Białorusi, Niemiec i Włoch. Do udziału w koncercie inauguracyjnym zaproszeni zostali wyróżniający się młodzi polscy wokaliści, którzy w koncertowym skrócie zaprezentują operowe arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta Don Giovanni. Wyjątkowym wydarzeniem stanie się plenerowy występ 16-osobowego Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS (24 sierpnia) w programie Pieśń wieczności. Świat jest sacrum i profanum. W tym samym dniu drugi koncert festiwalowy wokalno-organowy zaplanowany został w pobliskim Libiążu w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem śpiewającej mezzosopranem Natalii Skryckiej oraz organisty Tomasza Soczka, młodych artystów mogących już pochwalić się wieloma sukcesami artystycznymi. W sierpniowej części festiwalu odbędą się jeszcze dwa koncerty w niedzielę 31 sierpnia. W wygiełzowskim Dworze zagra Polish Cello Quartett (Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec), zespół wybitnych wiolonczelistów polskich młodego pokolenia, a entuzjastów muzyki akordeonowej zapraszamy do Grojca koło Alwerni, gdzie w tamtejszym Kościele pw. Św. Ducha wystąpi duet wirtuozów akordeonu: Daniel Lis i Ewa Grabowska-Lis.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W poniedziałek, 18 sierpnia 2014 roku Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie pt. Obrazy z Warszawy. Powstanie 44. W ramach projektu odbędą się 3 koncerty prezentujące, zamówione przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, 3 premierowe kompozycje, nawiązujące do wydarzeń Powstania Warszawskiego.

Zabrzmią one jednego wieczoru w 3 kościołach na terenie Starego i Nowego Miasta. Będą to: Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela (godz. 18:15), kościół p.w. św. Jacka (godz. 19:15) i kościół Stygmatów św. Franciszka (godz. 20:15). Utwory skomponowali twórcy związani z Warszawą: Stanisław Moryto, Aleksander Kościów i Jarosław Siwiński. Każdy z nich, miał na uwadze wybraną świątynię i inspirował się jej powstańczą historią.

Wspólną cechą wszystkich kompozycji jest przewaga elementu refleksyjnego i sakralnego nad bezpośrednim przekazem dramatycznym. Prócz tragicznych losów, integralną częścią każdej kompozycji jest uwzględnienie akustyki danego kościoła i dostosowane do niej rozmieszczenia poszczególnych muzyków w przestrzeni architektonicznej. Dzięki tym założeniom powstały utwory ściśle połączone z konkretnymi miejscami i ich historią.

Każdy koncert będzie trwał ok. 30 minut. Wystąpią: Warsaw Camerata i Hob-beats Duo pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego. O powstańczej historii każdego z kościołów opowie świetna przewodniczka Karolina Paczyńska.

Istotnym elementem wydarzenia Obrazy z Warszawy. Powstanie 44 będzie przechodzenie słuchaczy do kolejnych świątyń, w których będą odbywać się koncerty. Dzięki temu, przemierzając miejsca walk powstańczych, będzie czas zarówno na zadumę nad heroiczną historią Powstania Warszawskiego, skonfrontowaną z „turystyczną” współczesnością Starego i Nowego Miasta, jak i na refleksję nad usłyszanym utworem i jego przekazem.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zachęca wszystkich melomanów i pasjonatów muzyki klasycznej do udziału w jubileuszowym X Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów”, odbywającym się od 20 do 31 sierpnia 2014 roku w Katowicach.

Celem festiwalu jest prezentacja mieszkańcom Katowic i okolic zdolnych, młodych artystów różnych specjalności.

Na tą jubileuszową edycję festiwalu organizatorzy zaprosili finalistów konkursu Młody Muzyk Roku, organizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Muzyki i Tańca oraz laureatów prominentnych konkursów w Polsce i za granicą. Gościem festiwalu będzie Męski Zespół Wokalny KAIROS, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki liturgicznej obrządku ormiańskiego, starogreckiego i gruzińskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


V Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych na zabytkowych organach firmy Schlag und Söhne z 1900 roku w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (Al. Solidarności 74) odbywać się będzie od marca do listopada zawsze w czwartą niedzielę miesiąca oraz w trzecią niedzielę grudnia 2014 roku o godzinie 19.00. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Terminy recitali:

  • 23.03.2014 Thomas Lennartz (Drezno)
  • 27.04.2014 Jarosław Tarnawski (Poznań)
  • 25.05.2014 Tomas Trotter (Birmingham)
  • 22.06.2014 Heiko Holtmeier (Berlin)
  • 27.07.2014 Stefan Schmidt (Würzburg)
  • 24.08.2014 Tobias Aehlig (Paderborn)
  • 28.09.2014 Pierre Pincemaille (Paryż/Saint-Denis)
  • 26.10.2014 Stefan Palm (Neuss)
  • 23.11.2014 Jarosław Wróblewski (Warszawa)
  • 21.12.2014 Michał Markuszewski (Warszawa)

Szczegóły – na: www.festiwal.reformowani.pl


Polska Filharmonia Bałtycką w Gdańsku solidarnie z Ukrainą, w dniu 23. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Ukrainę, zaprasza na koncert 24 sierpnia 2014 roku o godzinie 19:00.

W programie obok dzieła ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka, znajdzie się III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz dzieła Fryderyka Chopina i Maurice’a Ravela w mistrzowskich wykonaniach polskich i kanadyjskich pianistów – Janusza Olejniczaka i Jana Lisieckiego. Orkiestrę poprowadzi brytyjski dyrygent Jonattan Brett – zaliczany do grona najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Partię sopranu w kompozycji Góreckiego, gościnnie wykona młoda ukraińska sopranistka – Yaryna Rak – absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej, stypendystka Programu Ministra Kultury „Gaude Polonia” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury przeznaczonego dla młodych twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowowschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Obecnie, pod kierunkiem wybitnej sopranistki Izabelli Kłosińskiej, prowadzi Akademię Operową przy Teatrze Wielkim w Warszawie.


Ponad 800 twórców i niemal 160 projektów artystycznych zobaczymy podczas trzech festiwali: Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, Innych Brzmień Art & Music Festival w Lublinie oraz Innego Wymiaru w Białymstoku organizowanych w ramach projektu Wschód Kultury 2014.

Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce scalające wydarzenia artystyczne mające miejsce w trzech różnych miastach Polski Wschodniej. Rzeszów, Lublin i Białystok organizują festiwale, które łączy wspólna idea: współpraca kulturalna z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz budowa porozumienia ponad granicami państw, a w tym roku dzięki wykonawcom z całego świata - nawet kontynentów.

Tegoroczną edycję Wschodu Kultury rozpoczął Europejski Stadion Kultury, odbywający się w dniach 26-29 czerwca 2014 roku w Rzeszowie. Na festiwal złożyło się wiele wydarzeń artystycznych - koncerty, wystawy, przedstawienia, atrakcje dla najmłodszych i inne. Najważniejszym z nich był Koncert Główny, podczas którego usłyszeliśmy specjalnie stworzone na to wydarzenie kolektywy polskich i zagranicznych artystów oraz kultową brytyjską formację White Lies.

W ramach Wschodu Kultury odbył się również Inne Brzmienia Art & Music Festival, organizowany w dniach 8-13 lipca 2014 roku w Lublinie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym występy prawdziwych światowych znakomitości. Największym wydarzeniem były koncerty gwiazd takich, jak Goldfrapp, Asian Dub Foundation czy The Tiger Lillies.

Pod koniec wakacji, w dniach 28-31 sierpnia 2014 roku w Białymstoku odbędzie się festiwal Inny Wymiar. W jego programie znajdzie się wiele premierowych inicjatyw w tym m.in. projekty poświęcone kulturze i tradycji białoruskiej mniejszości narodowej, koncerty muzyki elektronicznej, wystawa Pozbawienie, pokaz gruzińskiego filmu Chemi Bebia z muzyką Funki Porcini wykonaną na żywo, opera marionetkowa Kantata o kawie, wystawa Mirosława Bałki w Krynkach oraz multimedialna instalacja zdjęć mody. Kulminacyjnym punktem festiwalu i jego najważniejszym wydarzeniem będzie ogólnopolska premiera plenerowego spektaklu operowo-tanecznego The Fairy Queen Henry Purcella.

Więcej o programie Wschód Kultury – na: www.wschodkultury.eu


Dopiero witaliśmy lato, cieszyliśmy się z powodu długich dni i ciepłych wieczorów, pakowaliśmy bagaże na wakacje… a już nadchodzi jesień. W Filharmonii Łódzkiej jej zwiastunem jest finał letniego festiwalu „Kolory Polski” – w sobotę, 30 sierpnia 2014 roku o godz. 19.00.

Wieczór uświetni prawykonanie utworu Cyberfonia Urszuli Borkowskiej, inspirowanego opowiadaniami z tomu Cyberiada Stanisława Lema. Borkowska, kompozytorka muzyki teatralnej i aranżerka, twórczością Lema fascynuje się od lat. – To absolutny mistrz – mówi. – Jego książki to więcej niż fantastyka, jest w nich wiele rozważań filozoficznych. Cyberfonię wykonają Orkiestra i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Daniela Raiskina oraz soliści: Klaudiusz Baran – bandoneon, Marcin Świderski – syntezator Ewi, Sebastian Wypych – kontrabas, Jarosław Gajewski – narrator. Partie przeznaczone na syntezatory i instrumenty programowane wykona kompozytorka.

Przed koncertem, o godz. 18.00, będzie można wysłuchać prelekcji na temat Jak brzmi muzyka kosmosu?