Polmic - FB

koncerty

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
Bydgoszcz - Częstochowa – Gdańsk - Mstów – Kolonia (Niemcy) – Poznań - Radomsko – Warszawa - Wrzosowa

30 kwietnia - 8 maja 2015

30 kwietnia 2015, czwartek
WARSZAWA
19.00 Katedra św. Floriana, ul. Floriańska 3
Misterium "Stabat Mater" na fortepian i chór gregoriański
Włodek Pawlik – fortepian
Grzegorz Cessak - kantor
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
Dyrygent – Paweł Łukaszewski

1 maja 2015, piątek
CZĘSTOCHOWA
18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Koncert Inauguracyjny z okazji 80. urodzin Arvo Pärta

Andreas Scholl (Niemcy) – kontratenor
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski

Morphing Chamber Orchestra (Austria)

Dyrektor artystyczny - Tomasz Wabnic

PROGRAM:
Arvo Pärt
Magnificat (Polski Chór Kameralny, dyr. Jan Łukaszewski)
Salve Regina (Tamar Halperin – organy, Polski Chór Kameralny, dyr. Jan Łukaszewski)
My Heart's in the Highlands (Andreas Scholl – kontratenor, Tamar Halperin – fortepian, Sandor Javorkai - skrzypce, Tomasz Wabnic – altówka, Adam Javorkai – wiolonczela)
Vater unser (Andreas Scholl – kontratenor, Morphing Chamber Orchestra)
Antonio Vivaldi
Introduzione al Miserere “Filiae Maestae Jerusalem” (Andreas Scholl – kontratenor, Tamar Halperin – pozytyw, Morphing Chamber Orchestra)
Stabat Mater (Andreas Scholl – kontratenor, Tamar Halperin – pozytyw, Morphing Chamber Orchestra)
Arvo Pärt
Fratres (Tomasz Wabnic – altówka solo, Morphing Chamber Orchestra)
Wallfahrtslied (Andreas Scholl – kontratenor, Morphing Chamber Orchestra)

2 maja 2015, sobota
CZĘSTOCHOWA
12.00 Bazylika Jasnogórska ul. o. A. Kordeckiego 2,
Inauguracja Liturgiczna Festiwalu
Łucja Szablewska-Borzykowska - sopran
Piotr Pieron - bas
Tomasz Woźniak - trąbka
Marcin Sówka - organy
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent - Jan Łukaszewski
Aldona Nawrocka Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto - prawykonanie

17.00
– Sala widowiskowa Zespołu Poklasztornego Parafii św. Zygmunta, ul. Krakowska 1
Spotkanie z Leszkiem Mądzikiem

20.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
The King's Singers:
David Hurley - kontratenor
Timothy Wayne-Wright - kontratenor
Julian Gregory - tenor
Christopher Bruerton - baryton
Christopher Gabbitas - baryton
Jonathan Howard - bas

PROGRAM:
Orlandus Lassus: Domine; Dominus noster; In pace; Adoramus te, Christe; Ad te levavi
Jean Richafort: Kyrie z Requiem in Memoriam Josquin Desprez; Salve Regina; Communio z Requiem in Memoriam Josquin Desprez
Nicolas Gombert Musae Jovis
Sebastián de Vivanco: Versa est in luctum
Richard Dering: Ardens est cor meum
Juan Gutiérrez de Padilla: Versa est in luctum
Richard Dering: Factum est silentium
Alonso Lobo: Versa est in luctum
Thomas Tallis: Lamentations of Jeremiah (cz.1)
Francisco Guerrero: Virgen Sancta Virgo divino nimium (cz 1.)
Gentil señora Mateo Flecha: La Bomba

3 maja 2015, niedziela


CZĘSTOCHOWA
17.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 21

Kolekcje kompozytorskie - Koncert muzyki XXI wieku

Wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova”
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski

PROGRAM:
Michał Ziółkowski Ave Maris Stella
Monika Sokaite Lacrimosa
Marek Raczyński Media Vita
Miłosz Bembinow Veni Sancte Spiritus
Wojciech Widłak Psalmus CL
Marcel Chyrzyński Similes Esse Bestiis
Bartosz Kowalski Banasiewicz Crucificsus et Ressurrexit
Agata Krawczyk Parce Mihi

3 maja 2015, niedziela


ŻARKI/LEŚNIÓW
15.00 Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin, ul. Leśniowska 99
Chorał gregoriański
Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński
Dyrygent – Michał Sławecki

3 maja 2015, niedziela


MSTÓW
17.00 Klasztor Kanoników Regularnych
Sakralne i tradycyjne pieśni polifoniczne Gruzji
Kwartet Changuri (Gruzja)

3 maja 2015, niedziela


WRZOSOWA
18.00 Kościół p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Muzyka ze zbiorów jasnogórskich
Orkiestra Historyczna {oh!}
Prowadzenie zespołu - Martyna Pastuszka

PROGRAM:
Wojciech Dankowski (ur. ok. 1760, zm. po 1836)

Missa in D
Offertorium Ad Mariam cum tribularer


3 maja 2015, niedziela


BYDGOSZCZ
19.00 Kościół p.w. Świętej Trójcy, ul. Świętej Trójcy 26
Koncert Młodzi twórcy i ich mistrzowie
Poznański Chór Kameralny
Dyrygent - Bartosz Michałowski

PROGRAM:
Michael McGlynn Mariam Materem Virginem
Henryk Mikołaj Górecki Zdrowaś bądź, Maryja
Andrzej Koszewski Zdrowaś Królewno Wyborna
Łukasz Urbaniak Miserere mei, Domine
Michael McGlynn Pie Jesu
Paweł Łukaszewski Nunc dimittis
Łukasz Urbaniak Beatus vir
Szymon Godziemba-Trytek Nox Praecessit
Jan Krutul Sancta Dei Genitrix
Jakub Szafrański Libera nos
Łukasz Urbaniak A Patre Unigenite
Marek Raczyński Spiritus Domini

4 maja 2015, poniedziałek
CZĘSTOCHOWA
19.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o A. Kordeckiego 2
Misterium "Stabat Mater" na fortepian i chór gregoriański
Włodek Pawlik – fortepian
Grzegorz Cessak - kantor
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra"
Dyrygent - Paweł Łukaszewski

5 maja 2015, wtorek
RADOMSKO
19.00 Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5
Misterium "Stabat Mater" na fortepian i chór gregoriański
Włodek Pawlik – fortepian
Grzegorz Cessak - kantor
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
Dyrygent – Paweł Łukaszewski

5 maja 2015, wtorek
CZĘSTOCHOWA
19:00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
Paco Peña "Requiem dla Ziemi"
Paco Peña (Hiszpania) – gitara
Flamenco Company (Hiszpania, Wielka Brytania)
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

Dyrygent - Anna Szostak

6 maja 2015, środa
CZĘSTOCHOWA
18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o A. Kordeckiego 2
Koncert Finałowy Festiwalu
Talia Or (Izrael/Niemcy) – sopran
Chór Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana „Collegium Cantorum”
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina
Dyrygent – Adam Klocek

PROGRAM:
Igor Strawiński "Symfonia Psalmów"
Paweł Łukaszewski "III Symfonia – Symphony of Angels" – polskie prawykonanie

8 maja 2015, piątek
GDAŃSK
19.30 Kościół św. Mikołaja, ul. Świętojańska 72
Dona Nobis Pacem Koncert z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski

8 maja 2015, piątek
POZNAŃ
19.30 Kościół Franciszkanów, ul. Franciszkańska 2
Koncert Młodzi twórcy i ich mistrzowie
Poznański Chór Kameralny
Dyrygent - Bartosz Michałowski

30 maja 2015, sobota
BRAUWEILER/KOLONIA (NIEMCY)
20.00 Opactwo Benedyktynów, Ehrenfriedstraße 19
Koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku
Wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” w kategorii organowej
Wileński Chór Kameralny „Jauna Muzika” (Litwa)
Dyrygent - Vaclovas Augustinas


Organizator
Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater
Małgorzata Zuzanna Nowak – Dyrektor Festiwalu

Patroni
prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego
Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski

Współorganizatorzy
Kuria Metropolitalna w Częstochowie
Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze
Stowarzyszenie Musica Sacra w Warszawie
Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana
Polski Chór Kameralny w Gdańsku
Poznański Chór Kameralny
Miejski Dom Kultury w Radomsku
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie
Parafia św. Zygmunta w Częstochowie
Freundeskreis Abtei Brauweiler (Niemcy)

Sponsor główny
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Powrót