Polmic - FB

koncerty

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

O KOMPOZYTORACH:

Bohdan SEHIN (ur.1976r.)
Absolwent Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. H. Łysenko. Laureat II Nagrody Międzynarodowego konkursu kompozytorów im. S. Pro­kofiewa (2000), II Nagrody ogólnopolskiego konkursu Młodych Artystów Start (2003) i nagrody im. L. Rewuckiego (2004). Otrzymał artystyczne stypendium od „Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawskiej Jesieni” (2003), Gulliver Connect (2008) i stypendium Prezydenta Ukrainy (2008–2010). Kompozytor, kierownik projektów muzycznych.
Dwukrotnie był stypendystą „Gaude Polonia” (2003, 2006), studiował kompozycję u Zbigniewa Bujarskiego i Zygmunta Krauze.
Gamma Bootes (2015). Światło gwiazdy pokonuje nieskończoność wszechświata, aby kontynuować swoją drogę w źrenicach naszych oczu. Pokonuje najbardziej tajemnicze, nieznane dla nas samych obszary naszej natury. Światło gwiazdy nigdy się nie zatrzymuje. Nigdy nie gaśnie. Utwór poświęcony jest żonie Roksołanie.


Ołena LEONOWA (ur. 1971r.)
Zakończyła klasy fortepianu i kompozycji w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. Jest laureatką nagrody im. Mariana i Iwany Koc (1995), II miejsca w konkursie „SURMY-98” (Równe). Komponuje muzykę symfoniczną i kameralną, jest autorką eksperymentalnych projektów, takich jak teatralizowany performance „That crazed girl”, oraz muzyka na orkiestrę symfoniczną z swobodną improwizacją muzyków jazzowych.
Była na stypendium „Gaude Polonia” w 2003 roku w Krakowskiej Akademii Muzycznej, pod kierunkiem Marka Stachowskiego.
Muzyka „Elegia” opowiada o delikatnych wewnętrznych, psychologicznych przeżyciach, związanych z bólem, samotnością, ale równolegle o miłości i nadzieji.


Bohdan КRYWOPUST (ur.1975r.)
Ukończył klasy kompozycji (1998) i for­te­­pianu (2000) oraz asystenturę (2004) w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. Laureat nagrody im. L. Rewuckiego (2005). Od 2010 roku jest dyrektorem Państwowego specjalistycznego wydawnictwa „Muzyczna Ukraina”.
Był na stypendium „Gaude Polonia” w 2003 ro­ku w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego (Katowice) pod kierownictwem Aleksandra Łasonia.
„Kwiat paproci” (2015). Utwór powstał w oparciu o autentyczny temat „Oj na Kupała, na Iwana”, który wyrasta z poszczególnych intonacji w długą melodyjną strukturą, zbudowaną równolegle z sonorną, muzyczną tkanką.


Bohdana FROLAK (ur.1968r.)
Ukończyła wydział kompozycji (1991) i asystenturę (1998) we Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenko. Jest laureatką nagród państwowych im. L.Rewuckiego, B. Łatoszyńskiego i M. Łysenko oraz regionalnej nagrody im. S. Ludkiewicza. Pracuje w gatunkach muzyki kameralnej, symfonicznej i chóralnej, pisze także muzykę dla przedstawień teatralnych.
Była na stypendium „Gaude Polonia” w 2004 roku w Krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Zbigniewa Bujarskiego.
„Wenus w futrze” (2004) napisana była na motywach powieści Leopolda von Sаchеr Masocha.


Anna CHAZOWA (ur.1975r.)
Ukończyła Donieckie Państwowe Konserwatorium im. S.Prokofiewa w klasie kompozycji (1999 r.). Jest laureatką międzynarodowego konkursu im. S. Prokofiewa i autorką chóralnych, wokalnych i kameralno-instrumentalnych utworów.
Była na stypendium „Gaude Polonia” w 2004 roku, w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego (Katowice) pod kierownictwem Aleksandra Łasonia.
„Presto energico” – odzwierciedla napięcie i dramatyzm współczesności.


Oleksandr SZYMKO (ur.1977r.)
Ukończył wydział kompozycji (2002) i asystenturę (2005) w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. Laureat nagrody im. L. Rewuckiego (2007), nagrody M. Werykiwskiego (2009). Od 2007 roku – kierownik muzyczny w Teatrze Rosyjskiego Dramatu im. Łesi Ukrainki. Tworzy niemal we wszystkich gatunkach muzyki akademickiej, głównie w post-minimalistycznym stylu.
Na stypendium „Gaude Polonia” był w 2005 roku w Akademii Muzycznej imienia K. Szymanowskiego (Katowice) w klasie kompozycji profesora Aleksandra Łasonia.
„Jesteś Oceanem” (2015) – jest swego rodzaju aktywną medytacją. To nieprzerwany, przenikający potok, mieszczący w sobie elementy wszystkich podstawowych ludzkich emocji.


Jewhen PETRYCZENKO (ur. 1976r.)
Ukończył Doniecką Państwową Akademię Muzyczną im. S. Prokofiewa, gdzie otrzymał specjalność kompozytora, nauczyciela i magistra muzykologii. Jest laureatem nagród im. L.Rewuckiego (2005), S. Prokofiewa (2011), nagrody Gabinetu Ministrów Ukrainy (2009). Tworzy w gatunkach mu­zyki symfonicznej, kameralno-instrumentalnej, kameralno-wokalnej oraz muzyki chóralnej.
Był na stypendium „Gaude Polonia” w 2006 roku w Akademii Muzycznej imienia K. Szymanowskiego (Katowice) pod kierunkiem Eugeniusza Кnapika.
„Notatki” (2014) – pierwszy utwór „Zeszytu notatek”. Jest to próba stworzenia w telegraficznym stylu swoistego „muzyczno-pamiątkowego rocznika”.


Zołtan AŁMASZI (ur. 1975r.)
Ukończył Lwowską Narodową Akademię Muzyczną im. M. Łysenki w klasie wiolonczeli i kompozycji oraz asystenturę w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. Laureat konkursu im. S. Prokofiewa (Mariupol) (1998, 2000), laureat nagrody im. L.Rewuckiego (2004), laureat nagrody im. Łatoszyńskiego (2012). Tworzy na granicy neoromantyzmu, neoklasycyzmu, neofolkloru, „nowej prostoty», postmodernizmu.
Był na stypendium „Gaude Polonia” w 2008 roku w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego (Katowice) pod kierownictwem Aleksandra Łasonia.
„Wstęp do nieistniejącej piosenki” – „po raz kolejny opracowuję model, jaki odkryłem dla siebie we wstępie do „Hammerklavier” Beethovena. Ale w moim przypadku – „fugi nie będzie...”


Ołena ILNICKA (ur.1977r.)
Ukończyła wydział kompozycji (2001) i asys­tenturę (2004) w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. W swojej twórczości preferuje komeralno-instrumentalne gatunki.
Była na stypendium „Gaude Polonia” w 2010 roku w Akademii Muzycznej imienia K. Szymanowskiego (Katowice) pod kierownictwem Aleksandra Łasonia.
„Serenada” na skrzypce i fortepian napisana została w 2015 r. specjalnie dla zbioru „Barwy nowej muzyki w Ukrainie”.


Andrij MERCHEL (ur. 1986r.)
Ukończył wydział kompozycji (2012) w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. Jest stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali warsztatów oraz laureatem krajowych konkursów. Jest autorem kameralnych, symfonicznych i scenicznych utworów.
Był na stypendium „Gaude Polonia” w 2014 roku, w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (w Pracowni Sztuki Performance) pod kierownictwem Janusza Bałdygi.
„Scena” (2013). Premiera dzieła odbyła się na międzynarodowym festiwalu „Muzyczne premiery sezonu”.


Powrót