Polmic - FB

concerts

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Szczegółowy program:

VIA HOMINIS, VIA CAELESTIS
Warszawa, 29-30 sierpnia 2015

W 71. rocznicę zbombardowania Kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego


Sobota 29 sierpnia

17:00 zwiedzanie kościoła z przewodniczką Karoliną Paczyńską
https://www.facebook.com/events/719046198201540

18:00 koncert „Druga Przestrzeń”
Zofia Bajno – recytacje
Trillingen Duo:
Iwona Jędruch – gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew
Małgorzata Kołcz – kontrabas


Niedziela 30 Sierpnia

18:00 zwiedzanie wystawy „Dramat miejsca, miejsce dramatu” z przewodniczką Karoliną Paczyńską oraz spotkanie ze świadkiem historii franciszkaninem o. Ignacym Rejchem
https://www.facebook.com/events/119695478377514/

20:00 Koncert „Obrazy Z Warszawy”

Program:
Anna Ignatowicz-Glińska - „Magazyn Mód Damskich I Męskich”
Ryszard Osada - „Remembrance. Warsaw 1939”
Jarosław Siwiński - „Via caelestis”

Wykonawcy:
Mateusz Konopelski - skrzypce
Miłosz Wieliński – skrzypce
Michał Styczyński – altówka
Piotr Hausenplas – wiolonczela
Małgorzata Kołcz – kontrabas
Leszek Lorent – perkusja
Szymon Linette – perkusja
Krzysztof Niezgoda – perkusja
Sławek A. Wróblewski – dyrygent
Karolina Paczyńska – słowo o historii

https://www.facebook.com/events/886675958034175/


Miejsce wydarzeń: Kościół Stygmatów Św. Franciszka Serafickiego, Ul. Zakroczymska 1, Warszawa

WSTĘP WOLNY

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Mecenat: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Związek Artystów Wykonawców STOART
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Patroni Medialni: TVP Warszawa, Radio Warszawa, Magazyn Muzyczny Presto, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, cameralmusic.pl, wawcity.pl, wolnasobota.pl, historia.org.pl, waw4free.pl


WYKONAWCY:

Zofia Bajno – aktorka
W 1977 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1997-1998 występowała z Lubuskim Teatrem im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a w latach 1999-2002 z Wrocławskim Teatrem Współczesnym im. E. Wiercińskiego. Ma w swoim dorobku role dla Teatru Telewizji, m. in.: w sztuce JULIA (Kamelia) w reżyserii K. Lupy.

Trillingen Duo:

Iwona Jędruch - misy dźwiękowe, gongi, perkusjonalia skrzypce, głos
Multiinstrumentalistka i dziennikarka. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku. Gra muzykę improwizowaną na instrumentach rzadko spotykanych. Stosuje własne techniki wydobywania dźwięku.
Występuje na koncertach solo i w duetach, m.in. ze Zdzisławem Piernikiem [tuba], Tadeuszem Sudnikiem [live electronics] i Małgorzatą Kołcz [kontrabas].
Gra na wernisażach malarskich, bierze udział w projektach muzyczno–plastycznych, m.in. z Anną Carpenter, Edytą Dzierż i Małgorzatą Kapłan.
Prowadzi autorskie warsztaty improwizacyjne, rozwojowe i relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych SZTUKA DŹWIĘKU SZTUKĄ ŻYCIA, wykorzystując harmonizującą funkcję wibracji dźwięku. Pisze także felietony.
www.iwonajedruch.pl

Małgorzata Kołcz - kontrabas
Studiowała grę na kontrabasie, a także filologię klasyczną i marketing. Jako muzyk orkiestrowy występuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. Warsaw Camerata, Polską Orkiestrą Radiową i Mazowieckim Teatrem Muzycznym. Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest m.in. współtwórcą: warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta, koncertu prawykonań „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, wydarzenia performatywnego „Audio Stage” i cyklu edukacyjnego „Muzyka Współczesna Nie Gryzie“. Jest również pomysłodawcą warsztatów dla najmłodszych „Opowiedz mi Bajkę“.
www.artdecogroup.eu

Przewodniczka:
Karolina Paczyńska

Absolwentka XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego, z wykształcenia archeolog, dr nauk humanistycznych, licencjonowany przewodnik miejski po Warszawie i Zamku Królewskim z ponad 17-letnim doświadczeniem.
Warszawianka, prywatnie i zawodowo pasjonuje się dziejami Stolicy i jej mieszkańców, a swoją pasję z powodzeniem zaszczepia innym. Od 2007 r. prowadzi firmę EXCELLENCE Travel & Business Service Agency, specjalizującą się w organizowaniu wycieczek po Warszawie i Mazowszu.
Podczas obu dni projektu VIA HOMINIS, VIA CAELESTIS poprowadzi zwiedzanie kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego, opowie o wystawie "Dramat miejsca, miejsce dramatu" oraz opowie o historii przedwojennych warszawskich budynków - Domu Mody „Bogusław Herse” i Cyrku Braci Staniewskich.


KOMPOZYTORZY:

Anna Ignatowicz-Glińska
Kompozytorka od pokoleń związana z Warszawą, absolwentka AMFC w klasie prof. W. Kotońskiego, obecnie adiunkt w macierzystej uczelni (UMFC). Udziela się także w ZKP i ZAiKS.
Oprócz muzyki tworzy małe formy literackie i zajmuje się piśmiennictwem muzycznym.
Laureatka konkursów kompozytorskich w Krakowie, St. Petersburgu i Mikołowie.
Jej utwory wykonywane są na koncertach i festiwalach krajowych i zagranicznych, nagrywane na płyty i wydawane drukiem (NORSK Musikforlag).

____________________________________________________

Anna Ignatowicz-Glińska:* "Magazyn mód damskich i męskich" - Warszawie, której już nie ma i Warszawiakom, którzy żyją w mej pamięci *(2015), ca 10'

____________________________________________________

MAGAZYN MÓD DAMSKICH I MĘSKICH to oficjalna nazwa Domu Mody "Bogusław Herse", ekskluzywnej wizytówki przedwojennej Warszawy.
Dom Mody B. Herse spłonął przed wojną, ale jego wnętrza zachowały się w kadrach jednego z pierwszych polskich filmów dźwiękowych: "Jego ekscelencja subiekt".
Stąd - w moim utworze - nawiązania do muzyki z filmu, a oprócz niej - echa powstańczych piosenek, przywołujące *Warszawiaków, którzy żyją w mej pamięci*.

***

Ryszard Osada [ur. 06 lutego, 1972 w Legnicy]
Kompozytor. 1990-95 studia kompozytorskie u L. Wisłockiego na AM we Wrocławiu oraz 2000-02 u M. Borkowskiego na AMFC w Warszawie.
Laureat polskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.
Kilkakrotny stypendysta, m.in.: MKiDN RP, programu "Kultura polska na świecie", Funduszu Popierania Twórczości przy ZAiKS. Członek ZKP.
Utwory Ryszarda Osady prezentowane były na licznych festiwalach oraz w radio w Polsce i na świecie.

_______________________

Kilka słów o utworze REMEMBERANCE 1939
_______________________

„Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”.
Bez względu na to czy doświadczamy rzeczy małych i błahych, czy wielkich i istotnych ta jakże wymowna sentencja Normana Daviesa ma charakter uniwersalny.
Historia cyrku braci Staniewskich, bardzo tragiczna w swym finale, jest tego jednym z nieskończonej ilości przykładów.
Ryszard Osada

***

Jarosław Siwiński [ur. w 1964 r. w Warszawie]
Kompozytor, pianista, performer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu (prof. Kazimierz Gierżod) oraz kompozycji (prof. Włodzimierz Kotoński).
Współpracował z takimi artystami jak: Jan Lenica, Daniel Szczechura, Michelangelo Pistoletto, Frederick Rzewski, Viktor Lois, Yin Peet czy Grupa Azorro. Stale współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

____________________________

Kilka słów o utworze VIA CAELESTIS
____________________________

30 sierpnia 1944 r. w kościele franciszkanów, ufając Bogu i mocnym piwnicznym stropom, próbowało swe życie ochronić 48 osób. 40 z nich zabiła niemiecka bomba, uderzając w absydę, przełamując posadzkę i niszcząc całkowicie ołtarz.
Symbolika, mogłoby się wydawać, porażająca, jeśli nie wprost demoniczna.
Ale czy owa bomba nie przypomina nam w okrutny sposób, że w wierze nie o ziemskie życie przecież chodzi?
W VIA CAELESTIS cierpienie i śmierć są oddalającym się zwidem, powidokiem zaledwie. Postanowiłem, na miarę swojej niedoskonałej wyobraźni, rozważyć raczej to, co może dziać się później...
Utwór poświęcam mojemu Ojcu (ps. „Janek", Obwód „Żywiciel").
Jarosław Siwiński

Back