Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W poniedziałek 1 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się Uroczysty Koncert Symfoniczny wieńczący wakacyjną wymianę artystyczną młodzieży z Polski i Niemiec.

Wystąpią członkowie Landesjugendorchester – młodzieżowej orkiestry symfonicznej z Bremy pod kierownictwem Stefana Geigera oraz chóry z Gdańska: Chór Kameralny „441 Hz” i Chór Młodzieżowy „Cantilena” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, których przygotowaniem zajęli się Anna Wilczewska i Filip Cieszyński. W programie koncertu znajdą się Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jako soliści wystąpią: Salome Bohnert – sopran, Anna Maria Torkel – alt, Juan Sebastián Hurtado-Ramírez – tenor oraz Ronaldo Steiner – bas. Łącznie na scenie znajdzie się ponad 100 osób.

Projekt blisko dwutygodniowej (21.07-2.08.2016) wymiany artystycznej młodzieży z Polski i Niemiec został zorganizowany w ramach 40. rocznicy zawarcia porozumienia o współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Bremą, a także 25 lat dobrego sąsiedztwa Polski i Niemiec. Wymiana stanowi kooperację kilku środowisk: z Gdańska, Bremy, Kwidzyna i Osterholz-Scharmbeck. Projekt zakończony zostanie tournée koncertowym, w ramach którego odbędą się cztery koncerty. Dwa pierwsze odbędą się w Niemczech: w Kościele Unser Lieben Frauen w Bremen (28.07) oraz w Kreissparkasse Osterholz-Scharmbeck (29.07), zaś dwa kolejne w Polsce: w Katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie (31.07) oraz w Centrum św. Jana w Gdańsku (1.08). Patronat honorowy nad projektem objęła Cornelia Pieper – Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Organizatorzy koncertu: Fundacja Nova Arte, Chór Kameralny „441 Hz”. Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Wstęp na koncert jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska odbędą się w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku w wybrane niedziele (godz. 14:30) oraz poniedziałki (godz. 20.00) lipca i sierpnia. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Udział w koncertach cyklu wybitnych autorytetów – artystów różnych narodowości i wyznań, kręgów kulturowych, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, umożliwia zaprezentowanie muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób. Cykl ten, wzbogacając letnią ofertę kulturalną Gdańska, w znaczny sposób przyczynia się do promowania miasta Gdańska, jako jednego z najważniejszych centrów muzyki organowej na mapie artystycznej Europy Północnej.

Okres wakacyjny oraz odbywająca się w tym czasie w Gdańsku słynna na cały świat impreza artystyczno-handlowa, Jarmark św. Dominika, sprzyjają ruchowi turystycznemu, a dogodne usytuowanie Bazyliki św. Mikołaja, zróżnicowany i przystępny repertuar koncertów, bezpłatny wstęp na wszystkie koncerty cyklu zachęca Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do licznego udziału w koncertach. Dodatkowym walorem Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika jest ich prowadzenie przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza publiczność w arkana muzyki i literatury organowej.

Ponadto cykl Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika ma wymiar edukacyjny. Ideą wiodącą przedsięwzięcia jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów z polskich i europejskich ośrodków muzycznych. Piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.

ZOBACZ: Harmonogram koncertów


Pierwsza odsłona XVII Letniej Filharmonii AUKSO odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 2016 roku na Suwalszczyźnie, obejmując koncerty orkiestrowe i kameralne, warsztaty, spotkania oraz wydarzenia o charakterze promocyjnym.

Festiwal zainauguruje występ „polskiego Paganiniego” czyli Mariusza Patyry, który wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia zaprezentuje muzyczne potpourri najwyższej próby. Zabrzmią specjalne orkiestrowe instrumentacje pereł z repertuaru skrzypcowego – m.in. Paganiniego, Kreislera i Chopina. Wraz z orkiestrą AUKSO wystąpi także klawesynista Marcin Świątkiewicz – młody, aczkolwiek rozchwytywany już przez liczne festiwale i instytucje polskie i zagraniczne laureat ostatniego paszportu POLITYKI. Wykona on m.in. kompozycje Mozarta, Haydna, Bacha i Góreckiego.

W programie tegorocznej Filharmonii znajdzie się także muzyka kameralna. Interesująco zapowiada się koncert „Flamenco Project” w wykonaniu kwartetu SONOS (stworzonego m.in. z członków orkiestry AUKSO) z wiodącym udziałem gitarzysty Grzegorza Skiby i perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego. Zabrzmią kompozycje Habichueli, Riqueniego, Fernándeza i Amiga w opracowaniu P. Steczka i M. Huget-Skiby. Podczas drugiego koncertu kameralnego wystąpi natomiast Acoustic Quartet, który zaprezentuje kompozycje Händla, Chopina i Pawłowskiego.

Wspólny występ orkiestry AUKSO oraz wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalistt Stanisława Soyki zakończy pierwszą odsłonę projektu. Premierowo zabrzmią wykonania Sonetów Szekspira, które wpiszą się w tegoroczne obchody rocznic urodzin i śmierci poety. Warto podkreślić, że autorami aranżacji zamawianych na tę konkretnie okazję są Paweł Betley i Piotr Steczek. Przed występem odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów”.

Koncerty odbędą się w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Kościele pw. św. Maksymiliana. Ponadto w Maćkowej Rudzie 17, na prawym brzeg Czarnej Hańczy, odbędzie się spotkanie z niezwykłą artystyczną rodziną Strumiłłów, ściśle związaną z Suwalszczyzną. W Małej Hucie – Folwarku Hutta można będzie natomist porozmawiać ze Stanisławem Soyką.

ZOBACZ: Program Letniej Filharmonii AUSKO – Wigry 2016

Patronat nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W każdy wtorek lipca i sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 na patio Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (a w razie niepogody w sali koncertowej UMFC) odbywać się będą koncerty w ramach II Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

Wystąpią reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a więc studenci z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Gdańska. Sierpniową odsłonę wydarzenia zainaugurują pianiści z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: Tian-Yu Zhou i Andrzej Wierciński. W programie koncertu 2 sierpnia 2016 roku znajdą się takie kompozycje jak: Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.

Kolejne koncerty odbędą się 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zobacz: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl


Cykl koncertów kameralnych „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska” wpisał się już na stałe w letnią ofertę Gdańska. Od 26 lipca do 13 sierpnia o godz.19.00 i 19.30 w zabytkowych wnętrzach gdańskiej starówki można będzie ponownie posłuchać muzyki – nie tylko klasycznej.

Podczas kilkunastu koncertów kameralnych muzycy związani z Polską Filharmonią Bałtycką wykonają utwory klasyków, sięgną do muzyki współczesnej, a także przypomną słuchaczom znane tematy muzyki filmowej. Instrumenty smyczkowe, dęte, strunowe i inne zabrzmią we wnętrzach kościołów, m.in. św. Barbary czy św. Jakuba, w Domu Uphagena, Centralnym Muzeum Morskim i w Ratuszu Staromiejskim.

Każda z tych lokalizacji ma swoją wyjątkową, wielowiekową historię. Podczas koncertów opowie o nich gdański przewodnik Aleksander Masłowski. Prowadzone przez niego prelekcje będą okazją do poznania tajemnic, które kryją miejskie wnętrza. Będzie to więc połączenie przyjemności płynącej ze słuchaniaurokliwej muzyki z pożytecznym pozyskiwaniem wiedzy.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


Fundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką pt. Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W środy lipca i sierpnia 2016 roku wszyscy, którzy planują spędzić lato w mieście będą mogli wysłuchać koncertów w wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni. Wstęp wolny!

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zakłócała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Widząc wielkie zainteresowanie melomanów tym projektem – Aula im. Stefana Stuligrosza z widownią na 200 osób była w minionych latach zapełniona do ostatniego miejsca – można przypuszczać, że atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w Auli staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Poznania, a w konsekwencji kontynuowana od ponad dwudziestu lat tradycja koncertów w okresie letnim nadal cieszyć się będzie wielkim uznaniem i zainteresowaniem poznańskich melomanów oraz odwiedzających miasto turystów.

Kolejne koncerty odbędą się 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2016 roku. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń. Dodatkową atrakcją w ramach Sceny Letniej będzie koncert specjalny, który odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 9 lipca, o godz. 12.00. Wystąpi duet Simitu w składzie: Jakub Kaszuba (obój) i Michał Gajda (akordeon).

ZOBACZ: Program Sceny Letniej


Koncerty w ramach 16. Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka” 2016 będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu DS Dziekanka przy ul. Krakowskie Przedmieście 56 w Warszawie (a w razie niepogody w sali koncertowej Dziekanki).

Sierpniową odłosnę festiwalu zainauguruje koncert zatytułowany Ravel kameralnie, podczas którego wystąpi skrzypaczka Barbara Malcolm oraz Szymanowski Piano Trio w składzie: Katarzyna Denkiewicz – skrzypce, Antonina Przybyszewska – wiolonczela, Maurycy Stawujak – fortepian. W programie znajdą się Sonata na skrzypce i wiolonczelę oraz Trio fortepianowe A-dur Maurice'a Ravela.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią między innymi takie zespoły, jak Atom String Quartet, Kazzma Brass Quintet, Duet Arpetto oraz Ravel Piano Duo. Wstęp na wszystkei wydarzenia jest wolny.

Zobacz: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl


6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2016 roku. To propozycja dla miłośników rozmaitych gatunków muzycznych, obecnych zarówno w polskich, jak i w międzynarodowych salach koncertowych. Pomysłodawcą Festiwalu jest Miasto Sopot i Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Zgodnie z tradycją, cykl czterech koncertów reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne, uroczyście rozpocznie się na deskach Opery Leśnej. W środę 3 sierpnia o godz. 20.00 odbędzie się Wielka Gala Operowa. Najjaśniejszą gwiazdą Koncertu Inauguracyjnego będzie Aleksandra Kurzak. Wybitna polska sopranistka występuje regularnie na największych scenach operowych świata m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Teatro alla Scala w Mediolanie,Theater an der Wien i Wiener Staatsoper czy Lyric Opera House w Chicago. Tego wieczoru będzie można rozkoszować się najpiękniejszymi ariami z oper Donizettiego, Pucciniego czy Bizeta. Wielkiej diwie towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

Piątek 5 sierpnia upłynie słuchaczom w zgoła odmiennych okolicznościach. Pod malowniczymi żaglami tarasów przy Aquaparku w Sopocie o godz. 20.00 rozpocznie się Koncert Muzyki Filmowej, którego gościem specjalnym będzie wybitny polski kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu MarzycielJan A.P. Kaczmarek. Odbiór granych kompozycji wzbogacą historie autora, który w trakcie koncertu zdradzi kulisy pracy nad granymi tego wieczoru melodiami. Koneserów gatunku z pewnością zadowolą wykonywane na żywo utwory, znane dotychczas z najwspanialszych hollywoodzkich produkcji.

Miłośnikom bardziej klasycznego repertuaru bez wątpienia przypadnie do serca Koncert Muzyki Barokowej. Wybitni muzycy z zespołu La Stagione Frankfurt zabiorą swoich słuchaczy do fascynującego świata muzyki XVII stulecia. Zespół wystąpi w sobotę 6 sierpnia o godzinie 20.00 w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie. Tego wieczoru publiczność będzie mogła poznać niezwykłe możliwości fletu w pełnych wirtuozerii koncertach barokowych.

Festiwal zakończy się niezwykłym koncertem plenerowym Vivaldi contra Piazzolla. W poniedziałek, 8 sierpnia o godz. 20.30 przy sopockim Teatrze na Plaży, rozegra się przepiękne widowisko – trójmiejska publiczność będzie miała okazję skonfrontować ze sobą dwa cykle Czterech Pór Roku w rozumieniu pary wybitnych, niezwykle odmiennych kompozytorów – Włocha Antonio Vivaldiego i argentyńskiego wirtuoza tanga, niepowtarzalnego Astora Piazzolli. Aby odbiec od utartego schematu podczas poniedziałkowego koncertu pierwsze skrzypce przewrotnie zagra wybitna młoda flecistka Antonina Styczeń. Wzorem lat ubiegłych Koncert Finałowy będzie bezpłatny.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zorganizowano dzięki finansowej pomocy Miasta Sopotu. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa Energa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.sopotclassic.pl


W środę 3 sierpnia 2016 roku o godzinie 19.00 na estradzie Sali Głównej KGHM Narodowego Forum Muzyki zagra czterdziestu wiolonczelistów. Organizowany przez NFM koncert specjalny Święto wiolonczeli odbędzie się w ramach realizowanej już po raz trzeci Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Pomysłodawcą Akademii jest zespół Polish Cello Quartet, który tworzą czterej wybitni polscy wiolonczeliści młodego pokolenia: Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec i Wojciech Fudala. Odbywająca się już po raz trzeci w Nysie Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest dużym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, ale ma również wymiar koncertowy. Jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie i skierowane jest do wiolonczelistów z całego świata.

W ramach Akademii Wiolonczelowej odbędzie się pięć koncertów. Podczas przedsięwzięcia formowana jest również 40-osobowa Orkiestra Wiolonczelowa złożona ze wszystkich uczestników i wykładowców MAW. W tym roku ten wyjątkowy, jedyny w Polsce zespół będzie można usłyszeć podczas koncertu Święto wiolonczeli. W programie znajdą się takie kompozycje jak: L. Forino – Preghiere per quattro violoncelli; A. TansmanDwa utwory na kwartet wiolonczelowy; P. Casals – Sardana; K. PendereckiAgnus Dei, P. Casals – Sant Martí del Canigó; D. Popper – Requiem; J. Klengel – Hymn.

ZOBACZ: Film orkiestry MAW

Szczegółowe informacje – na stronie: www.akademiawiolonczelowa.pl


Filharmonia Krakowska po raz drugi zaprasza do uczestnictwa w wakacyjnym cyklu „Philharmonic Music Summer”. Repertuar koncertowy lipca i sierpnia to osiem wybranych propozycji na wspólną „muzyczną podróż w czasie”.

„Philharmonic Music Summer” to spotkania z muzyką Mozarta i Brahmsa, rozsmakowanie w wirtuozerii instrumentów, odwiedzenie scen operowych i operetkowych świata czy też odkrywanie uroków tanga argentyńskiego. A wszystko to w doborowych składach kameralnych i z prawdziwą maestrią wykonawczą. To także możliwość poznania Krakowa nie tylko od strony jego turystycznych atrakcji, ale także bogatej oferty kulturalnej, w której Filharmonia Krakowska znajduje ważne miejsce przez cały rok kalendarzowy.

Sierpniowe koncerty zainauguruje wieczór zatytułowany Amerykanie w Krakowie (03.08), podczas którego w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich zabrzmia kompozycje Cole'a Portera, George'a Gershwina oraz Samuela Barbera. Kolejne koncerty wypełnią utwory w wykonaniu Marimba Quartet (10.08) oraz Kwartetu Obocorde (17.08). Cykl letnich spotkań zakończy wieczór muzyki operowej i operetkowej, podczas krótego wystąpi sopranistka Bernarda Grembowiec oraz mezzosopranistka Elżbieta Król-Dryja z towarzyszeniem fortapianowym Agnieszki Ignaszewskiej-Magiery.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl


Między 6 lipca a 31 sierpnia 2016 roku w kościele ojców franciszkanów p.w. św. Franciszka Serafickiego na Nowym Mieście w Warszawie (ul. Zakroczymska 1) odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy „Johann Sebastian Bach” 2016.

Koncerty będą odbywać się w każdą środę o godz. 20.00. Podczas inauguracji wystąpi mezzosopranistka Anna Lubańska z towarzyszeniem organisty Wiktora Łyjaka – kierownika artystycznego Festiwalu. W programie znajdą się kompozycje J. S. Bacha, C. Francka, G. F. Händla, F. Schuberta i A. Vivaldiego.

ZOBACZ: Program koncertów

Szczegółowe informacje – na stronie: www.wtm.org.pl/bachowawa.htm


Młoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016 roku. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. Orkiestra pod batutą Adama Klocka, wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich rockowych festiwalach, w wyrafinowanych salach koncertowych, na małych kameralnych scenach a nawet na dworach królewskich. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Są spotkaniem współczesnego smyczkowego wykonawstwa z muzyką zanurzoną w czystej karpackiej tradycji. To co powstało z tego zderzenia zaskakuje do dziś. Pierwotna moc muzyki korzeni, rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość, tradycyjne maniery, współczesne techniki wykonawcze – to wszystko jest w ich muzyce.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.mpf.zwierciadlo.pl

Więcej


4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Emanacje” to łącznie 40 koncertów, które odbędą się na terenie Małopolski między 3 lipca a 4 września 2016 roku. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym będzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Muzyka będzie rozbrzmiewać w rozmaitych miejscach: od sal koncertowych, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie w kooperacji z Young Arts Festival & Masterclass. Po raz pierwszy odwiedzi również miasteczko Biecz we wschodniej Małopolsce. W ciągu wakacji muzycy zagrają też w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Szczawnicy i Tuchowie. Stałymi punktami na koncertowej mapie będą Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Wiśniczu, Kasztel w Szymbarku, Zamek Suski, drewniany Kościółek w Lipnicy Murowanej.

W programie zaplanowano recitale solowe, koncerty kameralne i symfoniczne, a także jazzowe. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: laureaci Grammy – Youth Orchestra of the Americas i gitarzysta David Russell, wiolonczelista Gautier Capucon, zespół berlińskich filharmoników Scharoun Ensemble, Ensemble OPUS z Korei Południowej ze skrzypaczką So-Ock Kim, a także pianiści Ratimir Martinovic i Won-Sook Hur. Zaprezentują się też najlepsi polscy kameraliści młodego pokolenia: Chopin Piano Quintet, Trio im. Wiłkomirskich, Duo Bojanowicz/Koziak, kwartet Diverso, czy Surrealistic Five – który prawykona w Lusławicach nowopowstały Kwintet fortepianowy Hanny Kulenty z jej gościnnym udziałem (27 sierpnia). Dla fanów muzyki jazzowej przygotowano koncert Adam Bałdycha z norweskim Helge Lien Trio oraz drugą edycję Konkursu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w mistrzowskiej, międzynarodowej obsadzie.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską – Krzysztofa Pendereckiego. Kariera mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje – kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa przedsięwzięcia wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom, mieszkańcom i gościom regionu w najpiękniejszych zakątkach Małopolski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Szczegółowy program oraz rezerwacja biletów – na stronie: www.emanacje.pl


Siódma odsłona festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki” potrwa od 5 do 27 sierpnia 2016 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W ciągu ośmiu wieczorów publiczności zaprezentuje się ponad 100 artystów.

Kolejna edycja festiwalu artystycznego realizowanego przez Zamek Królewski będzie stanowić przestrzeń interdyscyplinarnej wymiany wartości, kształtowanych przez różne dziedziny sztuki: teatr, taniec oraz muzykę. Rozbrzmiewająca w Zamku Królewskim muzyka to odniesienie do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Muzyczna część tegorocznego festiwalu obejmuje cztery odsłony, przedstawiające utwory z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów.

Pierwszą muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio & Jorgos Skolias, którzy zagrają m.in. jazzowe interpretacje utworów Jimi'ego Hendrixa i Czesława Niemena. Na festiwalu wystąpi także orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego, która wykona kompozycje Josepha Haydna, Franza Schuberta i Beli Bartoka. Podczas kolejnych wieczorów z muzyką na festiwalu wystąpi zespół wokalny Bornus Consort pod kierownictwem artystycznym Marcina Bornusa Szczycińskiego (w programie m.in. transkrypcje polskich pieśni z XIX w.) oraz orkiestra Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.zamek-krolewski.pl


W każdą sobotę między 16 lipca a 20 sierpnia o godzinie 16.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie odbędą się koncerty XXXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Podczas Festiwalu zaprezentują się organiści z Polski, Włoch i Rosji: Eugeniusz Wawrzyniak (16.07), Waldemar Krawiec (23.07), Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova (30.07), Christian Tarabbla (06.08), Roman Perucki (13.08) i Jakub Garbacz (20.08). Ogromnym i majestatycznym organom będą wtórować nieporównywalnie mniejsze, ale równie poruszające instrumenty, takie jak skrzypce, flet i wiolonczela.

Festiwalowi, jak co roku, będzie towarzyszyć koncert w kościele św. Jakuba w Niedźwiedzicy. Odbędzie się on 23 lipca o godzinie 13.00. Na tamtejszych organach utwory m.in. J. S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego wykona Patryk Podwojski. Razem z nim wystąpi Kamila Olas, grając na zupełnie innym, choć także posiadającym klawiaturę instrumencie –akordeonie.

ZOBACZ: Harmonogram wydarzeń

Bilety do nabycia w biurze GOK w Stegnie, w Biurach Informacji Turystycznej w Mikoszewie i w Stegnie, a także na godzinę przed każdym koncertem w Kościele NSPJ w Stegnie.


9. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu” odbędzie się między 2 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Krakowie. Koncerty będą odbywać się w letnie soboty na wawelskim dziedzińcu arkadowym i dziedzińcu Stefana Batorego.

Tegoroczna edycja obejmie dwa koncerty symfoniczne, sześć kameralnych oraz czterogodzinny maraton fortepianowy. Wśród zaproszonych artystów znajdą się m.in.: dyrygenci Antoni Wit i Łukasz Borowicz, sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha, flecista Łukasz Długosz, pianista Szymon Nehring, a także Orkiestra CORda Cracovia oraz artsemble.

W scenerii zapadającego nad zamkiem zmierzchu zabrzmi m.in. muzyka Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna i Bartóka. Podczas koncertu inauguracyjnego, 2 lipca 2016 roku, prawykonany zostanie napisany specjalnie na tę okazję utwór młodej kompozytorki, studentki-doktorantki Akademii Muzycznej w Krakowie, Zofii Dowgiałło.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.castellogt.pl


Siódma edycja Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum” potrwa od 23 lipca do 13 sierpnia 2016 roku w Krościenku nad Dunajcem , obejmując pięć koncertów. Cztery z nich odbędą się w kolejne soboty lipca i sierpnia o godz. 19.00 w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, natomiast jeden, w niedzielę 24 lipca o godz. 17.00, w Kościele pw. Wszystkich Świętych.

Przybędą nie tylko artyści z Polski, ale także z Mołdawii, Czech, Włoch, Austrii oraz z dalekiego Seulu w Korei Południowej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich koncertów będzie tradycyjnie muzyka organowa. Oprócz niej zabrzmi w Krościenku po raz pierwszy fletnia pana i muzyka żydowska, tożsama dla naszych starszych braci w wierze. Usłyszymy ponadto kompozycje saksofonowe oraz sporą porcję muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, zarówno organowej, jak też wokalnej. Całość dopełnią kompozycje chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas – międzynarodowy.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic z Krakowa, przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Kalendarz koncertów

Więcej informacji: www.facebook.com/pieninyfestiwal


Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach systematycznie od prawie dwudziestu lat organizuje Mistrzowskie Kursy Techniki i Interpretacji Wokalnej prof. Ryszarda Karczykowskiego. 6 sierpnia 2016 roku o godzinie ósmej wieczorem w Nowym Domu Sztuki odbędzie się koncert, który stanie się zwieńczeniem tegorocznej edycji warsztatów.

Profesor Ryszard Karczykowski – jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków, koncertujący w najsławniejszych salach świata – jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w krakowskiej Akademii Muzycznej, a kursy mistrzowskie prowadzi w wielu krajach Europy i w Azji, zasiada także w jury międzynarodowych konkursów. W Radziejowicach spotyka się z wyselekcjonowanymi studentami: aby zostać uczestnikiem zajęć trzeba przysłać nagranie, na podstawie którego uczestnik jest kwalifikowany na warsztaty. Kursy odbywają się w trybie indywidualnym, każdy ze studentów oddzielnie pracuje nad utworami pod okiem Profesora.

Zwieńczeniem tegorocznych warsztatów będzie koncert, na którym zostaną zaprezentowane efekty tej twórczej pracy. Wystapią młodzi, utalentowani artyści, którzy przedstawią różnorodny repertuar z niemalże wszystkich zakątków Europy, w tym arie i duety z oper Stanisława Moniuszki. Przy fortepianie śpiewakom towarzyszyć będą Paweł Sommer oraz Krzysztof Trzaskowski.


Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczanego do najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, zapraszają na koncerty, których można będzie wysłuchać w ciągu trzech letnich miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8). Sierpniową odsłonę wydarzenia zainauguruje występ Niemca Martina Bernreuthera.

Festiwal „Organy Archikatedry” powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest jego kierownikiem artystycznym. Każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści, Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również znakomitym miejscem prezentacji muzyki organowej. W 1987 roku jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała na chórze kościoła mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Wydarzenie organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej” w Warszawie, a wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org

Więcej


XIII edycja Letniego Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej ARS CAMERALIS 2016 potrwa od 24 lipca do 28 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w siedzibie KOK oraz w zabytkowych wnętrzach kościołów Krakowa i Małopolski.

Całość zainauguruje wykonanie Pieśń nad Pieśniami Króla Salomona – udramatyzowanego oratorium opartego na tekście biblijnym ze Starego Testamentu. Widowisko odbędzie się 24 lipca w ramach obchodu jubileuszu 800-lecia Opactwa ss. Benedyktynek w Staniątkach, a całość zostanie powtórzona 20 sierpnia w Kościele XX. Misjonarzy na Stradomiu.

Festiwal będzie także okazją do obejrzenia widowiska muzycznego Krakowiany, Krakowiany (7 sierpnia), misterium scenicznego Ich geh’ und suche (Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem) Johanna Sebastiana Bacha (15 sierpnia) oraz widowiska muzycznego w języku jidysz Chatskele, Chatskele! (28 sierpnia).

Więcej informacji – na stronie: www.kok.art.pl oraz profilu FB

Więcej