Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 2 maja do 15 października 2016 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) będą odbywać się koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Trwające ok. pół godziny koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny wykonają wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas koncertów można będzie usłyszeć arcydzieła muzyki baroku, m.in. najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, a także utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”. Wykonawcy będą koncertować w strojach z epoki. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów sprawia, że przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300–400 lat. Do tego dochodzi wirtuozeria wykonawców oraz przepiękne barokowe wnętrze kościoła. Całość jest najwyższej próby – piękno, wszechobecna harmonia, barokowy przepych. To wszystko powody, dla których warto posłuchać tych koncertów.

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org


Festiwal „Wielkie Organy w Archikatedrze” to codziennie koncerty, które odbywają się od 2 maja do 1 października 2016 roku (oprócz niedziel i świąt) o godz. 14.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).

Trwające ok. pół godziny koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas koncertów można usłyszeć najsłynniejsze utwory organowe, a wśród nich m.in. kompozycje Fryderyka Chopina – wspaniałego warszawskiego organisty i kompozytora oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego – legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego "polskim Bachem". Wirtuozi występują w strojach z epoki romantycznej.

Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XX wieku pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987 roku we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument wyposażony w 4301 piszczałek zbudowała niemiecka firma Eule.

Podziemia Świątyni, tak jak cała Archikatedra są niezwykłe. Zwiedzając je stajemy twarzą w twarz z historią Polski. Spoczywają w nich m.in.: książęta mazowieccy z rodu Piastów, arcybiskupi warszawscy, Król Polski – Stanisław August Poniatowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriel Narutowicz, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Mościcki, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Stanisław Wojciechowski, muzyk i Premier Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Jan Paderewski oraz laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz.

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org


Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów ekologiczno-artystycznych, który odbędzie się 3 maja 2016 roku o godz. 18.00.

Podczas Dnia Muzyki Polskiej w ramach obchodów Święta Konstytucji 3-go Maja zabrzmią następujące kompozycje: Uwertura „Polonia” Richarda Wagnera, Koncert klarnetowy B-dur Karola Kurpińskiego oraz Poemat symfoniczny „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna wraz z klarnecistą Gustawem Bachorzem.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w dniu koncertu w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej od godz. 17.30. Liczba miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.


Prawykonanie Uroczystej Nowenny do Matki Bożej Toszeckiej Aleksandry Garbal odbędzie się 3 maja 2016 roku o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.

Jest to nowa forma wokalno-instrumentalna z udziałem wiernych, którzy w prezentowanym utworze spełniają się jako wykonawcy, realizując partie recytowane oraz partie chóru wiernych. Materiał muzyczny tych partii nie jest elementem przypadku, lecz został szczegółowo opracowany muzycznie i zapisany w partyturze. Wśród wykonawców wznajdą się: ks. Grzegorz Kadzioch – recytator, ks. Damian Kubiński – baryton, Aleksandra Garbal – sopran, Schola Piccoli Cantori Di Dio – chór dziecięcy, chór „Tryl”, chór wiernych, Lidia Badura – organy, Maria Garbal – dyrygent.

Utwór koncertowy, który jest szczególnym rodzajem modlitwy śpiewanej, dedykowany jest Pamięci Księdza Proboszcza Prałata Mariana Piotrowskiego, inicjatora Nowenny do Matki Bożej Toszeckiej. Znajdujący się w Toszku obraz Madonny z Dzieciątkiem jest kopią XVI-wiecznego dzieła Cranacha, którego prawdopodobnie jedyna na świecie transpozycja rzeźbiarska znajduje się w Warszawie w pobliżu Traktu Królewskiego. Po ostatniej renowacji w 2001 roku, podczas ponownego poświęcenia figury bp Piotr Jarecki miał powiedzieć, że „Matka Boska Passawska patronowała cywilizacji europejskiej przed Turkami, a dziś patronuje jedności Europy”.

Więcej informacji – na stronie: www.toszek.pl

Więcej


3 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach odbędzie się koncert zatytułowany Witaj, majowa Jutrzenko. Wystąpią: Jacek Marcinów – skrzypce, Katarzyna Trepiak– wiolonczela, Barbara Sas – fortepian, Joanna Moryc – sopran, prowadzenie. 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” – tak pisał w XVIII wieku polski bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz. Czyżby była w tym odrobina prawdy? W repertuarze wielu przybytków kultury z łatwością można odnaleźć kompozycje inspirowane kulturą amerykańską, zachodnioeuropejską czy wschodnią. W dzień 3 maja zabrzmi jednak repertuar polski. Muzycy, na co dzień związani z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, wykonają najpopularniejsze kompozycje oraz piosenki rodzime.

Koncert otworzy Polonez trzeciego maja, aby wprowadzić słuchaczy w klimat i nastrój ojczystej muzyki. Zwyczajem staropolskim będzie to właśnie polonez. Nie zabraknie innych narodowych tańców polskich takich jak Mazur, Kujawiak czy Obertas. Pojawi się także twórczość Fryderyka Chopina – kompozytora, którego wrażliwość muzyczna zachwyca do dziś nie tylko Polaków, ale i cały świat, Henryka Wieniawskiego – wybitnego skrzypka – wirtuoza, konkurującego w swoim czasie z samym Niccolò Paganinim czy Wojciecha Kilara – uznanego i cenionego współczesnego twórcy.

Więcej


W środę 4 maja 2016 roku o godz. 19.00 Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert kameralny duetu fortepianowegoDuo Granat w składzie: Tamara Granat, Eri Iwamoto-Bukowian.

W programie: Philipp Scharwenka – Polonez i Tarantella z Suity tanecznej op. 21; Juliusz Zarębski A travers Pologne op. 23, 4 Mazurki op. 4; Ignacy Friedman – 5 Walców op. 51; Maurycy Moszkowski – Polskie tańce narodowe op. 55.

Bilety w sprzedaży od 28 kwietnia w kasie biletowej UMFC od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00 oraz przez stronę: www.umfc.bilety24.pl


W dniach 5-8 maja 2016 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się 2. Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych.

Jest to wydarzenie o szczególnym znaczeniu, ponieważ formacja kameralna, jaką jest duet fortepianowy (zarówno gra na cztery ręce jak i na dwa fortepiany), jest nieczęsto widywana na estradach nie tylko trójmiasta, ale i kraju. Wynika to w pewnym stopniu z konieczności posiadania dwóch fortepianów na scenie, ale również z trudności wykonawczych tego składu kameralnego.

Gpościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu będzie duet fortepianowy Yaara Tal & Andreas Groethuysen – światowej sławy muzycy, pierwszy raz występujący w Polsce, mający w swoim dorobku 39 wydań płytowych (w tym wydania wielopłytowe), wielokrotnie nagradzane. Wykonawcy, oprócz nadzwyczajnego recitalu na otwarcie Festiwalu, poprowadzą również kursy muzyczne. W następnych dniach będzie można usłyszeć wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach kameralnych duety z Polski, Rosji i Korei (w tym aż cztery wywodzące się z Gdańskiej Akademii Muzycznej). Koncerty będą odbywać się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Więcej


Cechy wspólne wesela i karnawału można wskazać bez problemu. Ale co mogą mieć ze sobą wspólnego Schumann i Wyspiański? Obaj byli świetnymi… portrecistami. Można będzie się o tym przekonać 5 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury podczas kolejnego wieczoru z cyklu „Arcydzieła na fortepian”. Karnawał op. 9 Roberta Schumanna zagra Paweł Wakarecy.

Teoretycy kultury i krytycy od dawna stawiają pytanie o to, gdzie powinna przebiegać granica między artystyczną kreacją a biografią autora. Niezależnie od nich na to samo pytanie próbują odpowiadać sami twórcy. Dla nich jednak te pytania oraz udzielone odpowiedzi to często także narzędzie twórcze. Często pisarz czy reżyser zarzeka się, że uderzające podobieństwa jego dzieła do faktów z jego życia, to czysty przypadek. Wiedzą jednak, że niezależnie od tych zapewnień, odbiorca dzieła tym chętniej utożsami fakty z fikcją. To podnosi temperaturę odbioru. Nadaje dziełu znamiona bezwzględnej prawdy. Twórca jednak pozostaje bezpieczny za zasłoną fikcji, na którą może się w każdej chwili powołać.

Czy podobnie jest w muzyce? Organizatorzy pokażą to podczas kolejnego wieczoru z cyklu „Arcydzieła na fortepian”. Wystąpi Paweł Wakarecy – zdobywca Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt, laureat nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga czy Litewską Orkiestrą Kameralną. Grał pod batutą m.in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Łukasza Borowicza czy Daniela Smitha.

Tytuły poszczególnych części Karnawału Schumanna odnoszą się do konkretnych osób. Można tam znaleźć portrety jego ukochanych kobiet (ukrytych pod włoskimi imionami Estrelli i Chiariny), podziwianych artystów (Chopin i Paganini), a nawet samego kompozytora (imionami Euzebiusz i Florestan podpisywał artykuły poświęcone muzyce i autografy swoich kompozycji).Muzycznym portretom Schumanna organizatorzy przyjrzą się w kontekście Wesela Stanisława Wyspiańskiego, o którym opowie dr Michał Mizera – polonista, teatrolog i europeista. Czy środki muzyczne pozwalają na równie sugestywne odwzorowanie postaci?

Więcej informacji – na stronie: www.mik.waw.pl


Recital dyplomowy Agaty Porczak – pierwszej absolwentki kierunku wokalistyka Akademii Sztuki w Szczecinie, odbędzie się 5 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wstęp wolny.

W muzyczny nastrój wprowadzą słuchaczy Alena Khomich, Aleksandra Wojtachnia i Julita Wudarczyk, studentki I i II roku z klasy dr Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. W dwóch tercetach będzie je wspierać Wanda Wojciechowska, która także przygotowuje się do dyplomu. W programie przewidziane są m.in. utwory Różyckiego, Bacewicz, Szymanowskiego, Donizettiego, Mozarta, Verdiego i Scarlattiego.

Agata Porczak wzięła udział chyba we wszystkich projektach organizowanych dla wokalistów w ramach uczelni i poza nią, a było ich w ciągu ubiegłych trzech lat kilkadziesiąt! Były to nie tylko koncerty w kraju i zagranicą, ale i kursy wokalne, konferencje, współpraca z chórem, orkiestrą i kolegami instrumentalistami (kameralistyka) oraz zadania aktorskie – mówi prowadzący pedagog śpiewu solowego dr Sylwia Burnicka-Kalischewska.

W utworzonej w 2010 roku Akademii Sztuki w Szczecinie nie od początku słychać było zewsząd profesjonalny śpiew. Wprawdzie prowadzone były zajęcia z emisji głosu przewidziane siatką godzin na kierunku edukacja muzyczna, jednak brakowało wokalistyki. Ten kierunek udało się otworzyć w 2013 roku, dzięki pozyskaniu kadry wykładowców śpiewu solowego i niestrudzonym staraniom władz uczelni. Na dzień dzisiejszy wokalistyka ma 27 studentów na trzech rocznikach studiów. Wokaliści, którzy startowali wraz z otwarciem kierunku złożą wkrótce swoje licencjackie egzaminy dyplomowe.


Piotr Orzechowski PIANOHOOLIGAN – to tytuł kolejnego mistrzowskiego recitalu fortepianowego, który odbędzie się 6 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Pianista Piotr Orzechowski zaprezentuje muzykę ze swojego solowego albumu 15 Studies for the Oberek.

Na płycie, której inspiracją była zajmująca szczególne miejsce w twórczości Orzechowskiego muzyka polska, artysta twórczo analizuje poszczególne elementy polskiego tańca – oberka. Jest to druga solowa płyta Piotra Orzechowskiego sygnowana logotypem słynnej londyńskiej wytwórni DeccaClassics. Tytułowe Studia to krótkie szkice muzyczne dedykowane konkretnym cechom oberka, przywołujące na myśl fortepianow eminiatury. 15 utworów zawartych na krążku stanowi próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

Materiał obejmuje pięć części, na które składają się po trzy Studia. Artysta rejestruje proces wnikania do wnętrza tańca, uwypuklając i opisując jego cechy – te oczywiste, jak: rytm, melodia, harmonia – i te bardziej ulotne, nieokreślone, jak: nastrój, barwa, ekspresja i refleksja. W rezultacie otrzymujemy materiał niezwykle barwny, napięciowo zróżnicowany, z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji, którego nadrzędnym celem jest odnalezienie i zrozumienie istoty tytułowego oberka.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii oraz poprzez stronę internetową: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Więcej


IV Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”, organizowany przez Kujawsko-Pomorski Oddział Związku Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, odbędzie się w dniach 6–8 maja 2016 roku.

Festiwal już od czterech lat gości na bydgoskich scenach koncertowych i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Celem wydarzenia jest prezentacja kompozycji współczesnych twórców. W czasie festiwalu muzyka przenika się ze sztukami wizualnymi – koncertom towarzyszą pokazy multimedialne oraz wystawy malarskie.Od zeszłego roku festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Wydarzenie zainauguruje Koncert Muzyki Elektronicznej, który odbędzie się w piątek 6 maja o godz. 19.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W programie znajdą się utwory akordeonowe oraz przeznaczone na saksofon czy fortepian amplifikowany w różnych zestawieniach, m..in. autorstwa Zbigniewa Chojnackiego, Sławomira Opalińskiego czy Mateusza Ryczka. Instrumentom towarzyszyć będzie warstwa elektroniczna, a ciekawe efekty barwowe dopełnią multimedia.

Następnego dnia o godz. 17.00 w foyer Filharmonii Pomorskiej odbędzie się Koncert Muzyki Kameralnej. To propozycja dla zwolenników bardziej tradycyjnych brzmień. Jednak i tutaj nie zabraknie prawykonań. Na scenie pojawi kwintet dęty, trio fortepianowe oraz sopran z towarzyszeniem fortepianu. Wykonawcy zaprezentują  m.in. utwory Michała Dobrzyńskiego, Macina Gumieli oraz Piotra A. Komorowskiego.

W niedzielę 8 maja o godz. 12.30 w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się natomiast spotkanie dla dzieci w formie słuchowiska muzycznego, które zawsze prowadzone jest przez znaną bydgoską osobistość. Wśród wykonawców – młodzi artyści, a w programie piosenki Magdaleny Cynk do słów Macieja Mikołajewskiego i Miniatury zwierzęce Aleksandra Brejzy. Nie tylko dzieci będą się dobrze bawić – organizatorzy zapraszają również rodziców i całe rodziny!

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny.

Więcej


Wydział Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie zaprasza w piątek 6 maja 2016 roku do Pałacu pod Globusem na wielowymiarowe spotkanie z muzyką.

W ramach interdyscyplinarnego i międzywydziałowego projektu zaprezentowana zostanie wystawa studentów z pracowni plakatu prof. Lexa Drewinskiego, której tematem przewodnim będzie „Nowa muzyka”. O godz. 16.00 odbędzie się wykład dra hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na temat nowej twórczości fortepianowej kompozytorów polskich, a następnie koncert w wykonaniu studentów i wykładowców Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie. Prawykonane zostaną m.in. kompozycje Piotra Gryski oraz Marcina Tadeusza Łukaszewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: www.akademiasztuki.eu/WEM/Artykul/nowa-muzyka


Chopin pod wiśnią – gościnny koncert Chóru Akademickiego ,,Hagi” Uniwersytetu Tohoku z Japonii odbędzie się 6 maja 2016 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystąpi Chór ,Hagi” pod dyrekcją Mitsuharu Okazaki, Chór Warszawski pod dyrekcją Richarda Berkeleya i Iliny Sawickiej oraz soliści: Wiktoria Oskroba – sopran i Marta Olszewska – alt. W programie znajdą się kompozycje takich twórców jak: T. Niimi, S. Ikebe, R. Hirose, M. Okazaki, R. Dering, M. Littel, R. Twardowski, F. Chopin, K. Szymanowski.

Koncert z cyklu „Interpretacje Muzyki Chóralnej…” odbywa się w ramach Międzynarodowych Spotkań – WIOSNA 2016. Organizator: Chór Warszawski, dr Jacek Musijowski, mgr Ilina Sawicka. Wstęp wolny.


W piątek 6 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Studiu S-1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert prawykonań oraz muzyki filmowej słuchaczy Podyplomowych Studiów Kompozycji.

W programie znajdą się kompozycje studentów klas prof. Mariana Borkowskiego, dr Anny Ignatowicz-Glińskiej, prof. Krzysztofa Knittla, dr Bartosza Kowalskiego, prof. Pawła Łukaszewskiego, dr Tomasza Opałki oraz dr Dariusza Przybylskiego.

ZOBACZ: Program koncertu


XXX Warszawskie Spotkania Muzyczne odbędą się w dniach 7-13 maja 2016 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w Zamku Królewskim.

To jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową, a zarazem pierwszy, który przyjął taką formułę. O jego dużym znaczeniu świadczy chociażby rosnące zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych, składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia do gustu coraz większej liczby słuchaczy.

Na program 30. jubileuszowej edycji Festiwalu złożą się następujące koncerty: Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego (w programie dwa utwory Józefa Kofflera, w tym Koncert fortepianowy ze znakomitym pianistą Danielem Wnukowskim, a także trzy prawykonania utworów zamówionych); Zespołu Instrumentów Dawnych Ars Nova z programem Bal renesansowy; Moi pierwsi Mistrzowie – Kurylewicz, Trzaskowski, Komeda w wykonaniu Ptaszyn Wróblewski Sextet; Julii Samojło z Kwartetem Wilanów (w programie utwory Edwarda Pałłasza, Alfreda Schnittke, Jana Krenza i Ignacego Zalewskiego); Muzyczna pocztówka z historią – pieśni kompozytorów warszawskich w wykonaniu Lilianny Zalesińskiej i Piotra Szymanowicza; Orkiestry Kameralnej Wratislavia prowadzonej przez legendarnego Jana Staniendę z solistami Wojciechem Błażejczykiem i Januszem Wawrowskim (w programie Rossini, Błażejczyk, Kornowicz, Respighi).

Ponadto odbędą się dwie imprezy towarzyszące: koncert tria Integro oraz Haiku z Rumunii – z cyklu „Partytury fotograficzne” (utwór improwizowany autorstwa Szabolcsa Esztényi’ego, Ryszarda Lateckiego, Tadeusza Wieleckiego i Huberta Zemlera, inspirowany fotografiami rumuńskiego artysty Andreia Baciu).

Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Największy wkład w finansowanie Festiwalu ma, od momentu jego powstania, Urząd Miasta Warszawy.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej inforamcji na stronie: www.wsm.art.pl oraz profilu FB

Więcej


Czwartą edycję Międzynarodowego Festiwalu „Związki pomiędzy kulturą południa a północy /Schubert–Chopin–Grieg/ wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze” rozpoczęła na Zamku Królewskim w Niepołomicach wystawa malarstwa i rzeźby XVIII Salon Sztuki POLARTU. Jej finisażowi w dniu 7 maja 2016 roku towarzyszyć będzie koncert symfoniczny z udziałem znakomitej orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Tadeusza Strugały.

Wraz z Sinfoniettą Cracovią wystąpi dopiero co przyjęta do stowarzyszenia POLART pianistka najmłodszego pokolenia – Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska, która wykona Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Koncert będzie zwieńczeniem obchodów XXV-lecia POLARTU, założonego przed laty przez osiemnastoosobową grupę krakowskich artystów z Januszem Trzebiatowskim na czele. Szczególnie zasłużeni Członkowie POLARTU zostaną uhonorowani przy tej okazji Medalem XXV-lecia. Odznaczenie zaprojektowane przez Jerzego Nowakowskiego otrzyma między innymi należący od ponad dwudziestu lat do stowarzyszenia maestro Tadeusz Strugała.

POLART łączy przedstawicieli rożnych dziedzin sztuki, czego dowodem będzie promocja najnowszej książki Józefa Lipca Filozofia miłości w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką w Krakowie, której 24 maja towarzyszyć będzie z jednej strony wystawa jednego dzieła Janusza Trzebiatowskiego – autora reprodukowanych prac, a z drugiej koncert kameralny z udziałem znakomitej harfistki Malwiny Lipiec, prywatnie córki wybitnego przedstawiciela nauki, oraz skrzypaczki Marii Ołdak.

30 maja w Zamku Królewskim w Niepołomicach wystąpi para wybitnych pedagogów, profesorów Akademii Muzycznej w Krakowie: altowiolistka Boguslawa Hubisz-Sielska i pianista Mariusz Sielski. Wykonają m.in. utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Witolda Lutosławskiego. Koncert Finałowy, 27 czerwca, wypełni natomiast muzyka w wykonaniu pianistki Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej oraz oboisty Mariusza Pędziałka. Będzie to wydarzenie promujące nowy album artystów Muzyka XX wieku na obój i fortepian. W repertuarze znajdą się m.in. kompozycje Grażyny Bacewicz, Witolda Szalonka, Stefana Kisielewskiego.

ZOBACZ: Program Festiwalu


Różnorodność barw – koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się w sobotę 7 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Auli Florianka. Zabrzmi muzyka współczesna, sygnowana dwoma nazwiskami krakowskich twórców: Krzysztofa Pendereckiego oraz Macieja Negreya.

W programie znajdzie się Agnus Dei (wersja na smyczki) – fragment Polskiego Requiem i Sinfonietta per archi nr 1 Krzysztofa Pendereckiego oraz Concerto breve na dwa flety i orkiestrę Macieja Negreya. Drugą część wieczoru wypełni natomiast Divertimento na orkiestrę smyczkową Beli Bartóka. Koncert w wymiarze i klimacie kameralnym pozwoli zapoznać się z różnorodnością barw orkiestry smyczkowej oraz fletów, mieniących się niczym w kalejdoskopie barwami i dynamiką brzmienia.

Bohaterami wieczoru będą Agata Kielar-Długosz oraz Łukasz Długosz – flety, Kwartet Dafô w składzie: Justyna Duda-Krane – skrzypce, Danuta Augustyn – skrzypce, Aneta Dumanowska – altówka, Anna Armatys-Borrelli – wiolonczela oraz Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod batutą Macieja Tworka.

Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem. Studenci i uczniowie wstęp wolny za okazaniem legitymacji.


7 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany Muzyka XVIII wieku – all’italiana i alla polacca, prezentujący wzajemne wpływy i przenikanie się europejskich tradycji muzycznych. Twórcami wybranych utworów są kompozytorzy związani z Polską i polskimi mecenasami, wykorzystujący niekiedy poznane na polskich ziemiach melodie i tańce.

W programie znajdą się dwa klasyczne dzieła orkiestrowe, stworzone w końcu XVIII wieku przez twórców sławnych w tamtych czasach, lecz dziś nieco zapomnianych. Joseph Woelfl (1773-1812), wybitny austriacki pianista i kompozytor, uczeń Leopolda Mozarta i rywal Ludwiga van Beethovena w grze fortepianowej, nawiązał do kilkuletniego pobytu w Polsce, gdzie m.in. był nauczycielem księcia Michała Kleofasa Ogińskiego, poprzez Rondeau à la Polonaise w Koncercie fortepianowym G-dur nr 1 op. 20. Z kolei Feliks Janiewicz (1762-1848), pierwszy polski skrzypek europejskiej sławy, koncertujący w salach Wiednia, Neapolu, Wenecji, Paryża czy Londynu, w swoim Koncercie skrzypcowym e-moll nr 5 posłużył się kresową melodią, zasłyszaną przezeń zapewne w latach młodości w Rzeczypospolitej.

W połowie XVIII wieku powstały włoskie serenaty i drammi per musica, które miały lub miały mieć prawykonania w Warszawie. Giovanni Alberto Ristori (1693-1753) był kompozytorem muzyki włoskiej, organistą i wicekapelmistrzem na dworze polskich królów z dynastii saskiej. Jego serenata La Liberalità di Numa Pompilio wykonana została w 1746 roku z okazji urodzin Augusta III. Z kolei dwie polonezowe arie Johanna Adolfa Hassego (1699-1783), w latach 1731-1763 kapelmistrza Augusta II i Augusta III w Dreźnie i Warszawie, uważanego wówczas na jednego z największych kompozytorów operowych, pochodzą z dwóch przygotowanych dla polskiego dworu oper: La Zenobia, wykonanej w Warszawie w 1761 roku, i Il Siroe, szykowanej na warszawski karnawał 1763 roku, ale zaprezentowanej w Dreźnie latem tego roku.

Dopełnieniem koncertu będą arie powstałe za przyczyną sławnych Polek z rodu Sobieskich, ale skomponowane w Rzymie przez dwóch wybitnych neapolitańczyków. Pierwszy z nich to Domenico Scarlatti (1685-1757), mistrz klawesynowych sonat, który w latach 1708-1714 pełnił funkcję maestro di cappella na rzymskim dworze królowej-wdowy Marii Kazimiery Sobieskiej, drugi zaś z nich to Nicola Porpora (1686-1768), nauczyciel śpiewu Farinellego, twórca m. in. oper powstałych dla uczczenia Marii Klementyny z Sobieskich, żony Jakuba III Stuarta, pretendenta do angielskiego tronu.

Wśród wykonawców koncertu znajdą się znakomici soliści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Zbigniew Pilch – skrzypce, Joanna Freszel – sopran, Marcjanna Myrlak – alt. Orkiestrą Royal Baroque Ensemble dyrygować będzie Marek Toporowski, znany także jako wybitny klawesynista i organista.

Koncert organizowany jest przez Stowarzyszenie „Dramma per musica” we współpracy z Instytutem Muzykologii UW w ramach realizacji grantu europejskiego „Music migrations in the early modern age: the meeting of the European East, West and South” (Humanities in the European Research Area). Bezpłatne wejściówki dostępne będą na godzinę przed koncertem w Sieni Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wydarzenie towarzyszy międzynarodowej konferencji muzykologicznej „Music Migration in the Early Modern Age: Centres and Peripheries – People, Works, Styles, Path of Dissemination and Influences” (6-7 maja, Instytut Muzykologii UW i Instytut Sztuki PAN).


Spektakl Labirynt światła w reżyserii Tadeusza Wierzbickiego zostanie wystawiony na scenie warszawskiego Teatru Syrena 7 maja 2016 roku, w 50 rocznicę śmierci Stanisława Jerzego Leca. Wystąpią Irena Lipczyńska i Tadeusza Wierzbicki, muzykę na żywo wykona skrzypaczka Anna Zielińska.

Przedstawienie Tadeusza Wierzbickiego jest niezwykłe. Zarówno ze względu na jego temat, jak i sposób kompozycji. Jego temat stanowi interpretacja aforyzmów polskiego pisarza Stanisława Leca, swego rodzaju mędrca, który w najkrótszy z możliwych sposobów mówi o naturze ludzkiej i sprawach egzystencjalnych. Każdy scenka jest przywołana z pomocą gry światła i cienia, które na ogół mają formę abstrakcyjną skontrastowane oryginalnie i z dramatycznym efektem. Wszystko (także człowiek) ma swój cień, który niesie wątpliwości co do jego intencji i szczerości działania. – prof. Henryk Jurkowski, „Z cieniem, który nas ściga”.

Więcej informacji – na stronie: www.teatrscena.pl/spektakl/labirynty-swiatla-8/?Data=07/05/2016

Więcej


Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na Weekend z Moniuszką. 7 maja 2016 roku o godz. 18.00 wystawiona zostanie Halka, natomiast dzień później na scenie śląskiego teatru operowego zagości Straszny dwór Stanisława Moniuszki.

Halka rozgrywa się na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Główna bohaterka to wiejska dziewczyna uwiedziona przez bogatego panicza Janusza. Halka zjawia się na jego ślubie, zamierza podpalić kościół, ale rezygnuje z tej myśli. Zostawia swoje dziecko w przydrożnej kapliczce i popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki. Z Halki pochodzą tak znane arie jak Jako od wichru krzew połamany i Gdyby rannym słonkiem Halki czy Szumią jodły na gór szczycie Jontka.

Akcja opery Straszny dwór dzieje się w pierwszej połowie XVIII wieku. Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej, poprzysięgając na zawsze pozostać „w bezżennym stanie”. Na dworze Miecznika, starego przyjaciela ojca, bracia poznają dwie urodziwe panny – Hannę i Jadwigę, jego córki. Tymczasem Cześnikowa, która chce wydać młodych za inne niewiasty, wyrabia im złą opinię u właściciela dworu. Ku ogólnej radości i „pokrzepieniu serc” rzecz kończy się w nieoczekiwanie zabawny sposób.


Rzymskokatolicka Parafia św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach, administrująca obiektem Bazylika św. Szczepana – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej pragnie zainicjować w maju 2016 roku cykliczną imprezę zatytułowaną „Muzyczne wieczory w Bazylice”. 

Współorganizatorem realizacji projektu jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z JM Rektorem prof. Tomaszem Miczką na czele, a kierownictwo artystyczne obejmie prof. AM dr hab. Roman Widaszek. W zamyśle organizatorów „Muzyczne wieczory w Bazylice” mają prezentować szerokiej publiczności repertuar od wybitnych dzieł muzyki klasycznej (w tym sakralnej), począwszy od J. S. Bacha poprzez W. A. Mozarta, po dzieła wybitnych współczesnych polskich twórców.

W pierwszej edycji imprezy, podczas koncertów 8, 15 i 22 maja 2016 roku wystąpią przedstawiciele śląskiego środowiska muzycznego (Kwartet Śląski, Władysław Szymański – organy, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Sobierajski – ktenor oraz Śląska Orkiestra Kameralna). We współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego planowana jest również prezentacja wyróżniających się studentów – doktorantów, a także wykonanie wokalno-instrumentalnych dzieł sakralnych kompozytorów polskiego baroku.

Projekt ma być inicjatywą lokalną, wpisującą się jednak w szerszą strategię kulturalną Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Parafia Bogucka jest najstarszą parafią katowicką, a dzielnica ze względu na swą architekturę stanowi zwieńczenie szlaku starych Katowic. Organizatorzy pragną, aby nowa impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowiła wkład w rozwój naszego Miasta i regionu, a także sprzyjała dostępności kultury nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców.

Więcej


W niedzielę 8 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert pod hasłem Pomorskie Talenty, podczas którego wystąpią wybitni soliści Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – instrumentaliści, wokalistka oraz dyrygent.

Jak co roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert, podczas którego na scenie Sali Koncertowej pojawią się wyróżnieni przez pedagogów Gdańskiej Akademii Muzycznej dyplomanci. Przygotują oni ciekawy program, który dla muzyków jest dużym wyzwaniem, a dla publiczności niezwykłym doznaniem estetycznym. Wśród najlepszych absolwentów znajdują się: Maria Malinowska – sopranistka, Michał Mossakowski i Jan Rejnowicz – pianiści oraz Michał Krężelewski – dyrygent. Dyplomantom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Massimiliano Caldiego.

W tym roku dyplomanci zaprezentują utwory, które przeniosą publiczność do XIX i XX wieku. Włoski romantyzm i amerykański jazz zabrzmią na jednym koncercie za sprawą Giuseppe Verdiego i George’a Gershwina. Oprócz tego w programie pojawi się I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa. Element operowy wprowadzi natomiast wykonanie Rusałki Antonína Dvořáka. Zaproponowany repertuar wydaje się dość rozległy, dzięki czemu każdy z słuchaczy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Bilety do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie: www.filharmonia.gda.pl


Rozpoczął się cykl Gdańskich Koncertów Towarzyszących w ramach Festiwalu MUNDUS CANTAT. Koncert kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado, flesh art „Metropolitan Chór” w składach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Chopin w wykonaniu chóru z Tajlandii czy hiszpańskie serenady w wykonaniu trubadurów z Coruña to jedne z wielu muzycznych atrakcji, które czekają na mieszkańców Trójmiasta.

Koncertem Teraz my, który odbył się 9 maja w Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku, rozpoczęły się Gdańskie Koncerty Towarzyszące 12. Międzynarodowemu Festiwalowi Mundus Cantat 2016. Koncert wieńczył warsztaty z emisji głosu dla podopiecznych CIS, które poprowadził dr Michał Kozorys z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Bezrobotni z Gdańska wraz z Festiwalowym Chórem SSW Mundus Cantat połączyli siły i wspólnie wykonali kilka utworów, takich jak Don’tworry be happy BobbiegoMcFerrina czy Pstrąg Franciszka Schuberta. Dr Kozorystak podsumował pracę zpodopiecznymi CIS: – Udział w warsztatach okazał się dla podopiecznych CIS nową i ważną formą aktywności. Zastosowane metody pracy i ćwiczenia pozwoliły „otworzyć się” przed innymi nabrać pewności siebie. Uświadomienie pewnych mechanizmów wpływających naprawidłową emisję głosu miało duży wpływ na poprawę dykcji, czy sposobu wydobycia dźwięku, co może zaowocować w przyszłości np. przy wszelkiego rodzaju rozmowach kwalifikacyjnych o pracę. Uczestnicy zajęć bardzo się angażowali w czasie warsztatów i jak powiedzieli po ich zakończeniu: „od teraz mamy zupełnie inne spojrzenie na zjawisko jakim jest chór”.

Dla trójmiejskich wielbicieli muzyki odbędzie się wiele interesujących koncertów w wykonaniu artystów z różnych części świata. Już w czwartek 12 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na Suchaninie odbędzie się koncert utalentowanego, kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado. W programie koncertu usłyszymy przeboje muzyki światowej, m.in. New York, New York Franka Sinatry, O sole mio, Con te partiro oraz utwory z dalekiej Kolumbii oraz Meksyku. W sobotę 14 maja, w składach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, odbędzie się muzyczny flash art „Metropolitan Chór”. Na trasie Gdańsk Wrzeszcz-Lotnisko im. Lecha Wałęsy pięć połączonych chórów wykona w PKM-ce oraz na peronach największe polskie hity muzyki rozrywkowej, m.in. Remedium Maryli Rodowicz, czy Tolerancję Stanisława Soyki. 16 maja, w poniedziałek w kościele pw. Św. Ignacego, Chór Akademicki Mahidol z Tajlandii wykona utwory sakralne i świeckie, w tym utwory Fryderyka Chopina. To nie wszystko. W Domu Kultury Psm Przymorze serca słuchaczy podbije Tuna Universitaria de Coruña – trubadurzy z Hiszpanii zaprezentują piękne serenady.

Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Więcej


We wtorek 10 maja 2016 roku o godz. 13.00 w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Tadeusza Bairda Głosy z oddali… Z myśli kompozytora zwartych w jego partyturach i dokumentach. Artystyczno-naukowy projekt dedykowany jest Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda w Jubileusz 60-lecia. 

Uroczystość otwarcia wystawy uświetni wykonanie Pieśni truwerów T. Bairda. Wystąpią: Bogumiła Tarasiewicz (mezzosopran), Agnieszka Wierzbicka (flet), Karolina Maszk-Mogiła (flet), Olga Grabowska (wiolonczela). Podczas otwarcia odbędzie się także prezentacja portalu internetowego poświęconego twórcy (www.baird.polmic.pl), który powstał pod redakcją dr hab. Iwony Lindstedt oraz dr Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej

Tadeusz Baird (1928-1981) – polski kompozytor działający po 1945 roku był twórcą wybitnym, znanym za swego życia na całym świecie. Nagła śmierć zamknęła jego 32-letni okres powojennej aktywności, której efektem jest zbiór 54 kompozycji autonomicznych, muzyka do 63 sztuk teatralnych oraz 40 filmów.

Zielona Góra wpisała się w nurt recepcji sztuki Bairda okresu posthume – nadaniem jego imienia Filharmonii Zielonogórskiej (1982) oraz powstaniem pierwszej monografii (2012) i niniejszego projektu artystyczno-naukowego (2016) – obu autorstwa Barbary Literskiej. Co interesujące, za życia twórca nigdy nie był w Winnym Grodzie, chociaż w pobliskim Łagowie zadebiutował jako kompozytor (1949).

Tytuł niniejszego projektu nawiązuje do ostatniej kompozycji Bairda zatytułowanej Głosy z oddali (1981). Ideą wystawy jest przywołanie myśli kompozytora nakreślonych jego ręką – w najciekawszych graficznie czterdziestu fragmentach muzycznych rękopisów oraz w osobistej korespondencji. Unaocznienie kulis pracy twórczej przedstawia Artystę jako człowieka w pełni. Ten wizualny i werbalny przekaz zatrzymany w autografach i rzadko prezentowany odbiorcom muzyki, jest bardzo sugestywną i osobistą relacją Kompozytora – jest jego głosem z oddali.

Organizatorami wystawy są: Instytut Muzyki WA UZ oraz Biblioteka Uniwersytecka. Realizatorami: Barbara Literska (autor, kurator), Janina Wallis (kurator), Jacek Papla (projekt i opracowanie graficzne), Ewa Adaszyńska (współpraca), Magdalena Borowiec (współpraca). Na ekspozycji prezentowane są fragmenty autografów Tadeusza Bairda pochodzące ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Wystawa można będzie zwiedzać od 10 maja do 15 września 2016 roku, w godz. 9.00-19.00.


Do muzyki wyrastającej z mowy odsyła tegoroczny Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”, którego tematem przewodnim będzie Inna mowa. W programie wydarzenia, które odbędzie się w dniach 11-14 maja 2016 roku w Lublinie, znajdą się niezapominane widowiska operowe i około-operowe.

Na tegorocznym Festiwalu nie zabraknie koncertów barokowych, a także premier zamówionych specjalnie na to wydarzenie. Całość zainuguruje koncert Ensemble Tourbillon z Olgą Pasiecznik. Podczas kolejnych wieczorów odbędą się polskie premiery oper love fail Davida Langa w wykonaniu Quince Contemporary Vocal Ensemble oraz Hiob ukraińskich kompozytorów Romana Grygoriva i Ilii Razumienko, a także premierowo zabrzmią koncerty Octopus zespołu wokalnego Theatre of Voices i Past and Present CocoRosie.

Ważnym punktem programu będą utwory napisane specjalnie na zamówienie Festiwalu „Kody”, m.in. RÊVE RAVE Jagody Szmytki z udziałem Wojtek Mazolewski Quintet, Ivy Snowstalkers of Ancient Apron Piotra Kurka z librettem Michała Libery czy performens dźwiękowy Żywioły z obiektami holenderskiego artysty dźwiękowego Hansa van Koolwijka i śpiewem Zespołu Muzyki Tradycyjnej OMIT „Rozdroża” pod kierunkiem Moniki Mamińskiej i Jana Bernada. Publiczność będzie miała także okazję zobaczyć instalacje, spotkać się z artystami i wziąć udział w tradycyjnych potańcówkach (Tęgie Chłopy, Gęsty Kożuch Kurzu, Zawołany Skład Weselny, Kapela Bornego z Podzamcza).

Wydarzenia odbywać się będą w Centrum Kultury w Lublinie, Bazylice oo. Dominikanów i w nowo otwartej przestrzeni Centrum Spotkania Kultur. Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Rezerwacja i sprzedaż biletów ruszają 11 kwietnia 2016 roku. Bilety dostępne będą w kasie Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) oraz na stronie: https://ekobilet.pl/ck-lublin.

ZOBACZ: Program PDF

Oficjalna strona festiwalu: www.kody-festiwal.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W środę 11 maja 2016 roku o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +”, organizowany przez MDK „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. W. Reymonta 18). Wystąpi niezwykle uzdolniona 14-letnia wiolonczelistka Zuzanna Bachmińska, laureatka międzynarodowego konkursu Grand Prize Virtuoso w Paryżu.

W programie znajdą się następujące kompozycje: Camille Saint-Saëns – Koncert wiolonczelowy a-moll nr 1 op. 33, Johannes Brahms – Sonata wiolonczelowa e-moll op. 38 (cz. I Allegro non troppo), Fryderyk ChopinIntrodukcja i Polonez C-dur op. 3, György Ligeti – Sonata na wiolonczelę solo (cz. I DialogoAdagio, rubato, cantabile), Krzysztof Penderecki Nokturn na wiolonczelę solo. Solistce przy fortepianie towarzyszyć będzie Magdalena Kantor-Michna.

Krakowianka Zuzanna Bachmińska rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku siedmiu lat. Obecnie uczęszcza do drugiej klasy gimnazjum u prof. Zdzisława Łapińskiego. Od siedmiu lat doskonali sztukę gry na wiolonczeli, uczestnicząc w kursach muzycznych u wybitnych profesorów w Polsce i za granicą, m.in. Andrzeja Orkisza, Gotharda Poppa, Claussa Reichardta, Tomasza Strahla, a także kursach muzyki kameralnej oraz orkiestrowej pod opieką Czesława Grabowskiego, Doroty Sosnowskiej, Marka Szwarca, Dariusza Smolarskiego i Wojciecha Rodka.

W wieku 13 lat debiutowała z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej podczas jubileuszowego koncertu 40. Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzeskiego. Występowała w renomowanych salach koncertowych w Polsce, a także w Niemczech, Holandii, Francji, Czechach, Słowacji oraz Argentynie, gdzie w maju 2015 roku jako pierwsza w historii Polka została zaproszona w charakterze solistki do reprezentowania swojego kraju na międzynarodowym festiwalu Iguazú en Concierto. Została szczególnie wyróżniona, gdyż w wielkim koncercie finałowym wykonała Sarabandę z I suity J. S. Bacha na wiolonczelę solo dla publiczności liczącej ponad 10 000 osób.

Zuzanna jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2015 roku debiutowała w National Opera Bastill w Paryżu jako laureatka I nagrody na Grand Prize Virtuoso Competition. Jej ostatnim sukcesem jest zdobycie I nagrody na VII Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna szybka”. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Królewskiego Miasta Krakowa oraz sześciokrotną stypendystką Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. W 2016 roku została laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Otrzymała także Stypendium Fundacji im. Teresy Sahakian przy Muzeum Narodowym Zamek Królewski w Warszawie na rok szkolny 2016/2017.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Music +” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W dniach 11-14 maja 2016 roku w ramach projektu „Europa-Orient: Polska-Chiny” w Auli „Florianka” Akademii Muzycznej w Krakowie odbędą się koncerty, podczas których prawykonane zostaną Pieśni lutni Tomasza Opałki.

Trwające od kilku lat intensywne kontakty Akademii Muzycznej w Krakowie z uczelniami muzycznymi Chin owocują nie tylko pokaźną liczbą studentów Państwa Środka, pracujących pod kierunkiem krakowskich pedagogów muzyki, lecz także wieloma interesującymi projektami artystycznymi. W środę 11 maja o godz. 19 wykonana zostanie opera/oratorium (azione scenica) w 5 aktach Apotheosis, sive consecratio SS. Ignatii, et Francisci Xaverii ad modos dicta. Anno 1622 Johanna Hieronymusa Kapspergera (ok.1580-1651). Dzień później odbędzie się recital kompozycji Teodorico Pedriniego (1671-1746), zachowanych w archiwum w Pekinie, które wykonają: Zbigniew Pilch (skrzypce) oraz Joyce Lindorff (klawesyn).

W piątek 13 maja zabrzmi Suita z opery Roland Jeana-Baptiste Lully’ego (1632-1687), utwory na lutnię solo Jacquesa Gallota (? – ok. 1690) oraz wspomniane Pieśni lutni – kantata na sopran, bas, lutnię obligato i kwartet smyczkowy Tomasza Opałki (*1983) do tekstu Bai Juyi (772-846) w tłumaczeniu Marcina Jacoby. Prawykonania dokonają: Julita Mirosławska (sopran), Artur Janda (bas), Jerzy Żak (lutnia/teorba) oraz Quatyetto Nero. 14 maja własne kompozycje na gitarę inspirowane wschodem zaprezentuje Marek Pasieczny, natomiast chińską muzykę tradycyjną i współczesną na pipę (chiński szarpany instrument strunowy) przedstawi Lingling Yu. Uzupełnieniem koncertów będą referaty prelegentów z Polski, Szwajcarii oraz USA.

Szczegółowy program – na stronie: www.amuz.krakow.pl


Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Jeszcze polska muzyka...”. 11 maja 2016 roku o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wraz z młodymi muzykami pod batutą Pawła Kapuły wystąpi Chór Mieszany Katedry Wawelskiej.

W programie wieczoru zabrzmią: Suita pamięci Piotra Czajkowskiego op. 13 Henryka Pachulskiego, Finale molto presto Franciszka Lessla, VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena oraz Canticum Canticorum młodego irańskiego kompozytora Mohammada Hadi Ayanboda (ucznia Krzysztofa Pendereckiego).

Prezentacja najbardziej wartościowych, choć niejednokrotnie zapomnianych utworów polskiej muzyki symfonicznej, w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej – to główne idee programu „Jeszcze polska muzyka...”., którego celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. Właśnie dlatego koncerty, do udziału w których zaproszeni zostali znakomici soliści i dyrygenci odbywają się na terenie całej Polski. Również w tych miejscowościach, w których dostęp do najwyższego poziomu prezentacji muzyki klasycznej jest utrudniony i niedostateczny.

Więcej informacji – na stronie: www.oab.com.pl oraz profilu FB


12 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wielcy Dyrygenci”. Na scenie pojawią się dwie gwiazdy świata muzyki klasycznej: George Tchitchinadze (na zdjęciu) i Tomasz Strahl.

Polska Filharmonia Bałtycka gościła już wielu wielkich dyrygentów podczas swojego cyklu. Byli to między innymi Michael Zilm, Antoni Wit, Vag Papian czy Tadeusz Strugała. Tym razem przyszedł czas na jednego z najbardziej lubianych artystów w Gruzji i światowej sławy dyrygenta: George’a Tchitchinadze. Zdobył on uznanie publiczności i krytyki dzięki wybitnym zdolnościom muzycznym połączonym z urokiem osobistym i ciepłym, wrażliwym stosunkiem do muzyków podczas pracy i poza nią. Przewodził orkiestrom na całym świecie, w tym Orkiestrą Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga, Saint Christopher Chamber Orchestra, Państwową Orkiestrę Symfoniczną Azerbejdżanu, Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną czy Państwową Operą i Baletem Tbilisi.

Na scenie pojawi się także druga gwiazda – wiolonczelista Tomasz Strahl. Muzyk odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem w jego karierze było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego w obecności kompozytora. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, a w 2003 roku został jej laureatem. Podczas koncertu zabrzmi Koncert wiolonczelowy D-dur Josefa Haydna, Elegia na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego (syna) oraz IX Symfonia D-dur Gustawa Mahlera. Znajdzie się więc coś zarówno dla fanów klasycyzmu, jak i neoromantyzmu w muzyce.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Filharmonii oraz poprzez stronę: www.filharmonia.gda.pl


W dniach 13-20 maja 2016 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się IV Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, będący jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych regionu. Ideą przedsięwzięcia, którego inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem jest Filharmonia Gorzowska, jest promocja muzyki XX i XXI wieku – jej twórców i ich dorobku oraz artystów specjalizujących się w jej interpretacji.

Festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej oraz Poznańskiego Chóru Kameralnego pod batutą Moniki Wolińskiej. Jako solista wystąpi znakomity pianista Włodek Pawlik, który wraz z orkiestrą wykona własny Koncert fortepianowy, natomiast w duecie z synem Łukaszem zaprezentuje autorską kompozycję We are from here na dwa fortepiany. Ponadto w programie znajdzie się utwór Emille Bell Zygmunta Krauzego, 4’33 Johna Cage’a oraz Te Deum Arvo Pärta.

W niedzielę 15 maja w samo południe odbędzie się widowisko taneczne Le voci del corpo do muzyki stworzonej z fragmentów utworów Arvo Pärta, Wojciecha Kilara i Steve’a Reicha. Kierownictwo nad projektem z udziałem młodzieży licealnej zainteresowanej tańcem objęły Magda Grabowska-Wacławek i Liwia Bargieł. Wieczorem na Scenie Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy wystąpi natomiast sekstet wokalny proMODERN, który wraz z wieloma wybitnymi polskimi kompozytorami stworzył program dla uczczenia przypadającego w 2016 roku jubileuszu szekspirowskiego. Muzykę do słów poetyckich sonetów Szekspira stworzyli m.in. Krzesimir DębskiPaweł Łukaszewski, Stanisław Moryto, Wojciech Błażejczyk oraz Maciej Zieliński.

Ciekawostką będzie koncert zatytułowany Jimek & Miuosh Hip Hop Symfonicznie, podczas którego publiczność będzie miała okazję usłyszeć rap w pełnym wydaniu symfonicznym. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Radzimira Dębskiego wraz z polskim raperem i producentem muzycznym Miłoszem Pawłem Boryckim. Przedostatnim wydarzeniem festiwalowym będzie recital organowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego, który na instrumencie znajdującym się w Katedrze Wniebowzięcia NMP zaprezentuje dzieł kompozytorów muzyki organowej – zarówno współczesnej, jak i nieco bardziej klasycznej.

Podczas koncertu finałowego, w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-Rezydent”, odbędzie się prawykonanie Heureusement na orkiestrę symfoniczną Dariusza Przybylskiego. Po raz pierwszy zabrzmi także utwór nagrodzony w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim. Program dopełni Koncert fortepianowy Akio Yashiro w wykonaniu japońskiej pianistki Akiko Ebi oraz kompozycje filmowe Michała Lorenca, który będzie gościem specjalnym Festiwalu. Po Gali Finałowej odbędzie się spotkanie z twórcą, który opowie o swojej pracy kompozytorskiej, utworach i źródłach inspiracji.

Więcej informacji – na stronie: www.festiwalmuzykiwspolczesnej.pl


Raj utracony – dramat muzyczny w dwóch aktach z prologiem autorstwa Krzysztofa Pendereckiego zostanie wystawiony na deskach Opery Wrocławskiej 13 maja 2016 roku. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Andrzej Straszyński. Spektakl wykonywany jest w języku niemieckim z polskimi napisami.

Dzieło skomponowane w 1978 roku oparte jest na poemacie Johna Miltona, który stanowi podstawę libretta Christophera Frya. Przestrzeń dramatu to piekło, rajski ogród i ziemia, dokąd zostają wygnani Adam i Ewa, bohaterowie utworu. Penderecki określił go jako „sacra rappresentazione”, a więc nie jest to opera, lecz raczej sceniczne oratorium, nawiązujące do popularnego w XVII wieku gatunku muzycznego.

Sam kompozytor uznał wrocławską inscenizację autorstwa Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą ze wszystkich dotychczasowych. Reżyser nie przedstawił na scenie monumentalnej wizji raju. Akcja rozgrywa się w umownych, prostych dekoracjach. Barw dodają natomiast wyrafinowane kostiumy, wyraziście definiujące postaci. Nowatorska, jedyna w swoim rodzaju muzyka, ilustrująca dramat bohaterów, posługuje się także cytatami z Bachowskiej Pasji według św. Jana i Wagnerowskiego Lohengrina.

Utwór miał swoją prapremierę na scenie Lyric Opera w Chicago w listopadzie 1978 roku, wywołując liczne dyskusje. Uznany został jednak za jedno z najwybitniejszych osiągnięć operowej twórczości drugiej połowy XX wieku.

 


Druga edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura odbędzie się w dniach 13-22 maja 2016 roku pod hasłem „Duchowość”. Wydarzenie zainauguruje wykonanie Symfonii „Turangalîla” na fortepian, fale Martenota i orkiestrę Oliviera Messiaena.

Festiwal Katowice Kultura Natura został powołany do życia w 2015 roku przez Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura oraz Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. W nowoczesnych salach koncertowych tego miasta po raz kolejny zabrzmi muzyka w wykonaniu znakomitych muzyków polskich i zagranicznych. Wystąpią m.in. Mahler Chamber Orchestra, Cuarteto Casals, Akademie für Alte Musik Berlin, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso”, Chór Filharmonii Narodowej, Iwona Sobotka, Claire Booth, Franz-Josef Selig, Grigory Sokolov oraz legenda saksofonu Charles Lloyd i Wild Man Dance Orchestra.

Festiwal z założenia ma posiadać uniwersalną wymowę. Obok klasycznego repertuaru, prezentowane są także kompozycje współczesne. Program łączy utwory muzyki wokalnej z symfoniczną, a międzynarodowych muzyków światowej sławy z czołowymi zespołami miasta. Zabrzmią m.in. fragmenty monumentalnych dzieł Mahlera i Wagnera, symfonie Haydna, Schuberta, Sibeliusa i Szostakowicza, dzieła wokalno-instrumentalne Brahmsa, Szymanowskiego i Strawińskiego, koncerty brandenburskie Bacha, utwory kameralne Beethovena, Ravela i Weberna, pieśni Schuberta, Wolfa i Straussa oraz utwory fortepianowe Schumanna i Chopina.

Właśnie ta rozmaitość repertuaru wyróżnia Festiwal KKN spośród innych tego typu wydarzeń. Wnikliwie przemyślany program każdego z koncertów łączy w sobie emocje, piękno i duchowość.Twórcy festiwalu wierni byli tezie, że każda muzyka oparta na uczuciach i pięknie przekracza granice kultur i tradycji, dotykając czegoś najgłębszego – duchowości. – Druga edycja festiwalu Katowice Kultura Natura gromadzi największych artystów naszych czasów. Przyświeca jej motto: Duchowość. Istotą jest tu treść, nie zaś kwestie zewnętrzne. Chcemy ukazać „Spirit of Art” w każdym wymiarze – od ogółu do szczegółu – mówi Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny Festiwalu i pierwszy dyrygent NOSPR.

Więcej informacji – na stronie: www.kulturanatura.eu oraz profilu FB

Więcej


W dniach 13–23 maja 2016 roku w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbędzie się jubileuszowa dwudziesta edycja Forum Witolda Lutosławskiego „Most”.

Podczas inaugurującego festiwal koncertu symfonicznego, 13 maja o godz. 19.00 zabrzmią kompozycje Justyny Kowalskiej-Lasoń, Pawła Buczyńskiego, Jerzego Kornowicza, Witolda Lutosławskiego oraz Andrzeja Panufnika. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi Wojciech Michniewski, przy fortepianie zasiądzie Adam Kośmieja, natomiast w roli recytatora wystąpi Kazimierz Aleksander Mazur. Następnego dnia odbędzie się koncert kameralny zespołu Kwartemia Plus, który wykona Kwintet fortepianowy nr 1 Grażyny Bacewicz oraz Kwintet w formie wariacji Tadeusza Majerskiego.

W niedzielę 15 maja w ramach Forum odbędą się koncerty i warsztaty dla dzieci z cyklu „Lub-smyki”, natomiast o godz. 18.00 będzie miał miejsce koncert symfoniczno-chóralny, podczas którego prawykonany zostanie utwór Pater noster na chór mieszany i smyczki Mariusza Dubaja. W programie znajdą się także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego oraz Wojciecha Kilara. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej i Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej pod dyrekcją Urszuli Bobryk oraz soliści: Małgorzata Rodek – sopran, Gabriela Klauza – organy i Paweł Wakarecy – fortepian.

Koncert z cyklu „Estrada młodych”, z udziałem uczniów lubelskich szkół muzycznych, odbędzie się we wtorek 17 maja. Zabrzmią utwory Henryka Czyża, Richarda Galliano, Mikołaja Hertla, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Naklickiego, Pawła Sieka i Romualda Twardowskiego. Podsumowaniem Forum będzie seans filmu Metropolis (reż. Fritz Lang, 1927), z muzyką prezentowaną na żywo przez Agnieszkę Makówkę – sopran, Igora Gwaderę – gitara elektryczna i Władysława Komendarka – fortepian.

XX Forum Witolda Lutosławskiego finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym organizatorem jest Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, zaś współorganizatorami: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. K. Lipińskiego oraz Szkoła Muzyczna I i II st. im . T. Szeligowskiego w Lublinie. Imprezę patronatem honorowym objął Jego Magnificencja Rektor UMCS Prof. dr hab. Stanisław Michałowski.

Szczegółowy program – na stronie: www.filharmonialubelska.pl


Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na coroczne święto muzyki w Szczecinie. Miedzy niebem a ziemią – muzyczna metafora egzystencji człowieka, który angażuje zmysły i ducha aby odnaleźć swoje miejsce w dzisiejszym świecie to temat XIII Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej, który odbędzie się w dniach 13-22 maja 2016 roku.

W ramach wydarzenia odbędzie się siedem niepowtarzalnych spotkań z artystami z Berlina, Hamburga, Krakowa, Lwowa, St. Petersburga, Pragi, Warszawy i Wiednia. Wspaniałymi głosami, instrumentami i tańcem wyrażą piękno i bogactwo przesłania w wyjątkowych miejscach Szczecina – Prawosławnej Cerkwi Świętego Mikołaja, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy, Kościoła XX Pallotynów, Dziedzińca Muzeum Narodowego oraz Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. Petr Wagner i Ensemble Tourbillon, A Cappella Leopolis, Stefan Plewniak i Consortium Sedinum. Tradycyjnie Festiwal zwieńczy koncert Beethoven non plus ultra, podczas którego kolejne dzieła kompozytora z Bonn zabrzmią na instrumentach historycznych w wykonaniu Orkiestry Famd.pl pod kierownictwem Pawła Osuchowskiego.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek.

Strona organizatora: www.famd.pl

Więcej


13 oraz 15 maja 2016 roku dyplomanci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz soliści Opery Krakowskiej wystąpią w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Laco Adamika. Śpiewakom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją prof. Rafała Jacka Delekty, prorektora krakowskiej Akademii Muzycznej, dyrygenta i pedagoga.

Przygotowania do Strasznego dworu w ramach zajęć akademickich trwały od października 2015 roku. Ostatecznie, wraz z Dyrekcją Opery, wyłoniliśmy 6 osób. Dla niektórych studentów będzie to dyplom, dla innych możliwość zdania egzaminu rocznego. Wielce szanujemy szansę, która otwiera się przed młodymi śpiewakami. Występ na profesjonalnej scenie, wśród renomowanych solistów, z udziałem chóru, orkiestry i w pełnej oprawie zawodowej spektaklu to olbrzymie wyróżnienie! Wszyscy mamy tremę – czy sprostamy wyzwaniu, ale też jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już teraz, na etapie studiów, młodzież może spełnić swoje marzenia. Dla mnie, dyrygenta i pedagoga to również ważny moment. Po pierwsze, to opieka nad debiutem szóstki wspaniałych młodych ludzi. Po drugie, to wspomnienie mojego debiutu w krakowskiej Operze. Właśnie przed 35 laty, w maju 1981 roku, prowadziłem po raz pierwszy w życiu Straszny dwór Stanisława Moniuszki – powiedział prof. Rafał Jacek Delekta.

Opera Krakowska i Akademia Muzyczna w Krakowie od wielu lat z powodzeniem współpracują ze sobą. W ubiegłym roku studenci krakowskiej akademii zaprezentowali Operę b/o w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, w 2014 Wesele Figara w reżyserii Laco Adamika, a w 2012 Czarodziejski flet w inscenizacji i reżyserii Moniki Rasiewicz. Na scenie Opery Krakowskiej swój dyplom obronili: Grzegorz Brajner, prowadząc spektakl Mozart / Frankenstein w reżyserii Roberta Drobniucha oraz Tadeusz Płatek, który dyrygował Halką Stanisława Moniuszki. Swoje recitale dyplomowe zaprezentowali również Monika Korybalska (mezzosopran, obecnie solistka Opery Krakowskiej) i Piotr Orzechowski (fortepian jazzowy). Paweł Brożek wystąpił w Mefistofelesie Arrigo Boito w partii Wagnera i Nereusza oraz w Weselu Figara jako Basilio.


W cyklu „Wielkie koncerty skrzypcowe” w dniu 13 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego wystąpi Natan Dondalski z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Juana Carlosa Lomonaco.

Skrzypek – I koncertmistrz filharmonii w Olsztynie i Koszalinie, stale współpracujący z wiekszością filharmonii w Polsce, zaprezentuje Legendę op. 32 na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Feliksa Nowowiejskiego. Kompozycja zabrzmiała po raz pierwszy 15 grudnia 1918 roku w Berlinie, natomiast teraz zostanie wykonana  w ramach obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego.

Drugim utworem w interpretacji solisty i orkiestry będzie Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa – jeden z wyjątkowych i największych dzieł repertuaru koncertowego XIX wieku, wymagający od skrzypka popisowej wirtuozerii o najwyższych walorach wykonawczych. Ponadto orkiestra pod batutą Juana Carlosa Lomonaco wykona II Symfonię C-dur op. 61 Roberta Schumanna. Pierwszy raz zabrzmiała ona 5 listopada 1846 roku w lipskim Gewandhausie pod dyrekcją Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii (pn.-pt. w godz.10.00-18.00) oraz poprzez stronę internetową: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Więcej


Podczas koncertu symfonicznego Młody talent, który odbędzie się 13 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej wystąpią młodzi łodzianie: dyrygent Wojciech Pławner, który pokieruje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej w V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, oraz pianistka Zuzanna Pietrzak, która wykona I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Zuzanna Pietrzak (ur. 1997), uczestniczka ubiegłorocznego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, w tym roku kończy naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ul. Sosnowej. W 2011 roku zadebiutowała Koncertem e-moll Fryderyka Chopina z towarzyszeniem szkolnej orkiestry, rok później wystąpiła z recitalem w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Koncertowała także z orkiestrą w Wilnie i kwintetem Filharmonii Świętokrzyskiej. Jest laureatką wielu konkursów. Występowała w Polsce i za granicą.

Wojciech Pławner (ur. 1984) rozpoczynał karierę jako skrzypek. Uczeń prof. Zenona Płoszaja, ukończył łódzką Akademię Muzyczną w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował na Universität Mozarteum w Salzburgu i na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Zdobywca nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Długotrwała kontuzja była przyczyną zwrotu w jego karierze solowej. Obecnie kończy studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Występ w FŁ jest jego koncertem dyplomowym.

Organizatorzy zapraszają na spotkanie przedkoncertowe (godz. 18.15–18.45), które poprowadzi Piotr Matwiejczuk, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia.


13 maja 2016 roku rozpocznie się największe wydarzenie chóralne w Trójmieście – 12. Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT SOPOT 2016. W ramach festiwalu usłyszymy śpiewaków z Tajlandii, Kolumbii, Litwy, Hiszpanii i oczywiście silną reprezentację z Polski. Chóralną inwazję czas zacząć!

Tegoroczna odsłona Festiwalu MUNDUS CANTAT rozpocznie się już 13 maja koncertem Hity na chór i solo, który odbędzie się w Sopockiej Szkole Wyższej. Wystąpią w nim gospodarze, czyli Festiwalowy Chór SSW MundusCantat oraz kolumbijski tenor Juan Felipe Alvarado. W programie usłyszeć będzie można przeboje muzyki światowej artystów takich jak Frank Sinatra, Bobby McFerrin, Stanisław Soyka czy Maryla Rodowicz oraz utwory z egzotycznej Kolumbii i Meksyku.

Konkursową część MUNDUS CANTAT otworzy Koncert Inauguracyjny z muzyką polską, który odbędzie się w środę 18 maja w Kościele Gwiazda Morza w Sopocie. Wykonawcami będą Chór Kameralny „441 HZ” oraz Chór Gminy Kolbudy. Następnego dnia, w czwartek 19 maja ruszają przesłuchania konkursowe w kategorii „muzyka świecka” oraz „spirituals, gospel i jazz”. Sopockim „Monciakiem” przejdzie tradycyjna, barwna Parada Chórów, która zakończy się w Muszli Koncertowej koncertem wszystkich tegorocznych uczestników oraz gości specjalnych – zespołu Tuna Universitaria de Coruña. W tym roku Sopot gości śpiewaków z Tajlandii, Kolumbii, Hiszpanii, Litwy oraz z Polski.

W piątek, 20 maja odbędą się przesłuchania w kategorii „muzyka sakralna” a następnego dnia, w sobotę 21 maja w ramach przesłuchań Grand Prix zmierzą się najlepsi z najlepszych. Laureatów tegorocznej edycji MUNDUS CANTAT, wyłonionych przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Marcina Tomczaka, oraz zwycięzców Statuetki Sopockiej Mewy poznamy na Gali Finałowej w Tarasach przy sopockim Aqua Parku. Finał będzie prawdziwą ucztą dla melomanów! Oprócz laureatów na scenie wystąpią hiszpańscy trubadurzy z Tuna Universitaria de Coruña, którzy z pewnością uwiodą publiczność swoimi serenadami, a Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentuje się w towarzystwie muzyków z Zagan Acoustic oraz Bogdana Kołakowskiego.

MUNDUS CANTAT to nie tylko konkurs, ale również wiele interesujących koncertów w regionie. Na uwagę zasługuje m.in. koncert Muzyka sakralna różnych epok w wykonaniu niezwykłej grupy Simultaneo, który odbędzie się w 19 maja (czwartek) o godz. 19.00 w Kościele Chrystusowym w Sopocie. W piątek 20 maja warto wybrać się na jedno z dwóch wyjątkowych wydarzeń – o godz. 17.00 w Teatrze Leśnym w Gdańsku ze swoimi miłosnymi pieśniami wystąpią Tuna Universitaria de Coruña oraz Chór Lutnia z Malborka. Tego samego dnia o godz. 19.15 w Kościele św. Jerzego w Sopocie rozpocznie się koncert Muzyka Różnych Narodów, na którym zaprezentują się Chór Akademicki Mahidol z Tajlandii, Żeński Chór Dange z Litwy oraz sopocki Grace Gospel Choir. Warto zapoznać się z całym, bogatym programem Festiwalu Mundus Cantat – chóralna inwazja dotrze również do takich miejscowości jak Bojano, czy Nowy Staw. Na wszystkie wydarzenia, za wyjątkiem Koncertu Finałowego, wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Literatura, fotografia i oczywiście muzyka – te trzy dziedziny sztuki będą przeplatać się podczas maratonu kulturalnego, który Orkiestra Sinfonia Varsovia organizuje 14 maja 2016 roku w tegoroczną białą Noc Muzeów. Białą – bo bramy Orkiestry będą otwarte od samego południa aż do późnego wieczora. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Noc Muzeów na Grochowskiej 272 rozpocznie się już o godzinie 12.00 wydarzeniem PRAGnienie czytaniA przygotowanym we współpracy z Biblioteką Publiczną Dzielnicy Praga Południe. Podczas spotkań, które potrwają cały dzień, uczestnicy będą mogli wspólnie czytać, rozmawiać o książkach oraz wysłuchać kilku mini-koncertów.

Kolejne punkty programu to połączenie literatury i muzyki. Od 16.00 uczestnicy maratonu wezmą udział w niezwykłym spektaklu słowno-muzycznym – wystąpią uznany skrzypek Krzysztof Jakowicz z pianistą Robertem Morawskim oraz aktor Daniel Olbrychski, który ubarwi cały występ recytacją wierszy Iwaszkiewicza, Mickiewicza, Norwida. Nieco przed zmierzchem, o godzinie 18.00 na scenie pojawi się chór kameralny Varsoviae Regii Cantores, którego koncert również będzie przeplatany recytacjami tekstów autorstwa znanych polskich poetów-tekściarzy, w tym Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

Wiele atrakcji czeka również na miłośników fotografii. Przez cały dzień w budynkach Orkiestry dostępna będzie wystawa Przeglądu Fotograficznych Technik Alternatywnych i Archaicznych. W międzyczasie odbędą się pokazy powstawania obrazów w technikach dawnych, a tuż po godzinie 21.00 powstanie gigantyczny portret Yehudi Menuhina w XIX wiecznej technice fotograficznej – cyjanotypii. Ten niezwykle skomplikowany proces uczestnicy wydarzenia będą mogli prześledzić od początku aż do samego końca.

Noc Muzeów zakończą recital fortepianowy Marka Brachy, który zagra m.in. utwory Chopina, Mozarta i Schuberta oraz magiczne wydarzenie – pokaz Laterna Magika z muzyką na żywo. Miasto Stołeczne Warszawa zaprasza również do wzięcia udziału w dodatkowej zabawie – grze miejskiej opartej na mobilnej aplikacji Huntly i innowacyjnym mechanizmie iBeacon. Jeden z punktów gry będzie ukryty w zabytkowych przestrzeniach przy Grochowskiej 272.

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza również mieszkańców Kamionka oraz okolic do włączenia się we wspólną akcję tworzenia galerii zdjęć dokumentującej ponad stuletnią historię budynków przy Grochowskiej 272. Osoby posiadające zdjęcia tej zabytkowej przestrzeni mogą przynosić zdjęcia zarówno w formie cyfrowej, jak i analogowej – fotografie zostaną zeskanowane na miejscu, a każdy, kto zechce włączyć się w akcję otrzyma od Orkiestry upominek. 

Szczegółowy program: www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-05-14-noc-muzeow-na-grochowskiej.html


Jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego odbędzie się w dniach 14-30 maja 2016, obejmując 11 koncertów w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim i Drawsku Pomorskim oraz Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe.

Festiwalowe wydarzenia zainauguruje występ Impression Saxophone Ensemble z międzynarodową, polsko-włosko-chińską obsadą. Największą gwiazdą Festiwalu będzie niewątpliwie The Rascher Saxophone Quartet z USA. Muzycy (Kristine Rall – sopran, Elliot Riley – alt, Andreas van Zoelen – tenor, Kenneth Coon – baryton), okrzyknięci przez austriacką prasę „niekoronowanymi królami saksofonu”, będą gośćmi Festiwalu po raz drugi. Zespół założony w 1969 roku przez Sigurda Raschera, był jednym z pierwszych klasycznych zespołów saksofonowych. Artyści koncertują na całym świecie – występowali we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kanadzie, Azji Południowo-Wschodniej i Australii. Ich imponujące umiejętności techniczne i reputacja spowodowały, że ponad 300 kompozytorów z 35 krajów zadedykowało RSQ swoje kompozycje. Do najbardziej znanych twórców, którzy pisali dla grupy należą m.in. Luciano Berio , Philip Glass, Iannis Xenakis, Sofia Gubaidulina.

Festiwal Saksofonowy jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce, skupiającym w krótkim czasie wielu artystów z różnych stron świata, grających na saksofonie muzykę klasyczną. Początkowo odbywał się corocznie, po 2008 roku odbywa się co dwa lata. Festiwal służy zarówno melomanom, jak również młodym adeptom sztuki w podwyższaniu ich kwalifikacji instrumentalnych, zaś kompozytorzy mają możliwość prezentacji swoich nowych dzieł.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Wstęp na większość koncertów jest niebiletowany.

Więcej informacji – na stronie: www.saxfestival.impresja.org


Już po raz trzynasty w zabytkach architektury Mazowsza zabrzmią koncerty wyjątkowych artystów, m.in. Chóru Filharmonii Narodowej, Zespołu Trebunie-Tutki czy Zespołu Marii Pomianowskiej. 15 maja 2016 roku ruszy kolejna edycja festiwalu „Mazowsze w Koronie”, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i lokalnych partnerów na Mazowszu.

XIII edycję „Mazowsza w Koronie” otworzy program Wielkie dzieła w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Bukata. Na fortepianie zagra Ewa Wilczyńska. Koncert odbędzie się 15 maja o godz. 19.00 w dziewiętnastowiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w warszawskim Wawrze (Zerzniu) i uświetni obchody 150-lecia Gminy Wawer. Zabrzmią wybrane utwory sakralne kompozytorów europejskich, z polskim hymnem kanonizacyjnym Gaude Mater Polonia na czele, oraz słynne partie chóralne z oper Verdiego i Moniuszki.

„Mazowsze w Koronie” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Pieczołowicie dobrany repertuar, znakomici artyści oraz szczególne walory akustyczne i estetyczne historycznych kościołów, pałaców, zamków i dworów, w których odbywają się koncerty, to znak rozpoznawczy Festiwalu. W ramach tegorocznej edycji planowanych jest dwanaście koncertów: w warszawskiej dzielnicy Wawer, Sadownem, Magnuszewie, Skrzeszewie, Górze Kalwarii, Węgrowie, Grabowie nad Pilicą, Żabiej Woli, Chrzęsnem, Kamionnie i Pułtusku. Wystąpią m.in.: Chór Filharmonii Narodowej, Zespół Trebunie Tutki, Zespół Marii Pomianowskiej, Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia czy Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova.

Pierwsza edycja Festiwalu była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. W ciągu dwunastu poprzednich edycji cyklu organizatorom udało się, wraz z lokalnymi partnerami, współorganizatorami wydarzeń, przygotować 132 koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Szczegółowy program – na stronie: www.mazowszewkoronie.pl


15 maja 2016 roku o godz. 17.00 Polski Chór Kameralny zaprasza do Kościoła Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance w Gdańsku. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbędzie się nadzwyczajny koncert wpisujący się w obchody uroczystości konsekracji kościoła.

Maj jest w tradycji polskiej nieodłącznie związany z kultem Najświętszej Maryi Panny. To właśnie w tym miesiącu kościoły wypełniają się modlitwą podczas majowych nabożeństw, a do rozsianych po całym kraju sanktuariów maryjnych wyruszają liczne pielgrzymki. Po ponad trzydziestu latach od rozpoczęcia budowy nadszedł dzień, w którym można świętować zakończenie prac w świątyni MB Fatimskiej w Gdańsku.

Program koncertu wypełnią utwory ku czci Matki Bożej i Ducha Świętego kompozytorów takich jak Andrzej Hakenberger, Morten Lauridsen, Krzysztof Penderecki czy Henryk Mikołaj Górecki.


W niedzielę 15 maja 2016 roku o godz. 16.00 w kościele warszawskiej Parafii Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileñskiej 69 odbędzie się drugi tegoroczny koncert piątej serii cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”.

Projekt jest realizowany dzięki dotacji m.st. Warszawy w latach 2014-2016. To nowatorskie przedsięwzięcie muzyczne, w którym publiczność, a nie organizator, wybiera program koncertów. Dzięki temu słuchacze sami decydują o kształcie repertuaru poszczególnych wydarzeń, które regularnie odbywają się na warszawskiej Pradze.

Tym razem słuchacze wybrali Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna, Serenadę na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego oraz Suitę z czasów Holberga Edwarda Griega.

Wystąpi jak zawsze orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Partie solowe w koncercie J. Haydna wykona wiolonczelista Michał Zieliński – dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i laureat licznych konkursów wiolonczelowych. Występował m. in. w Filharmonii Narodowej, ale również w USA i w Kanadzie.

Po koncercie organizatorzy zapraszają na spotkanie koktajlowe z artystami. Wstęp wolny!

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Prezes Fundacji Richard Berkeley. Współfinansowanie: m.st. Warszawa. Sponsor: Raiffeisen Polbank S. A.. Współpraca: Warsaw Camerata, Agencja Muzyczna Art Deco Group, Dom Kultury Praga, Grupa Strategia, Kancelaria Adwokacka Marek Rychłowski

Patroni medialni: POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, magazyn Presto. Muzyka Film Sztuka, In Your Pocket, Wawcity.pl, cameralmusic.pl


Koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia chóru dla (nie)opornych odbędzie się 15 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Amatorski Chór dla (nie)opornych, istniejący przy FŁ, świętuje 5-lecie swojej działalności. Na próbach prowadzonych przez profesjonalnego dyrygenta chórzyści amatorzy poznają nowe utwory, uczą się prawidłowej emisji głosu, a także… świetnie się bawią. Pierwszym kierownikiem chóru był Grzegorz Wierus, od jesieni 2013 zespół pracuje pod kierunkiem Mariusza Lewego.

Chór prezentował się podczas Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, brał udział w Dniu Otwartym FŁ. Pierwszy w pełni profesjonalny występ (nie)opornych odbył się 13 kwietnia 2014 – wraz z zespołem Adama Struga przedstawili program, na który złożyły się ludowe pieśni pasyjne. Po nim były kolejne. „Po prostu wydawało mi się, że śnię, że to nie może być prawda, żeby człowiek praktycznie z ulicy mógł siedzieć na scenie w filharmonii i śpiewać, to jest niesamowite przeżycie” – opowiadała jedna z członkiń chóru.

Podczas jubileuszowego koncertu (nie)oporni zaśpiewają pod kierunkiem obydwu swoich dyrygentów: Grzegorza Wierusa i Mariusza Lewego. Wraz z nimi wystąpią zaproszeni goście. Wykonawcy: Mariusz Lewy – dyrygent, Grzegorz Wierus – dyrygent (gościnnie), Chór dla (nie)opornych, Chór mieszany I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu, The Singing Heads, Nela Kuźmińska – I skrzypce, Małgorzata Madalińska – II skrzypce, Zuzanna Krakowiak – altówka, Małgorzata Knapińska – wiolonczela, Krzysztof Suwald – fortepian.

W programie: Chóralne opowieści, Mariusz Lewy – O babie co mak siała (improwizacja), Jan MaklakiewiczKołysanka, Grzegorz Wierus – Słowisień, Rozmyślajmy dziś, Mikołaj GomółkaKleszczmy rękoma, Jesu meine freude, Jesus bleibet meine freude, Giuseppe Verdi – Va pensiero, Jonathan Larson – Seasons of love (z musicalu Rent), Piosenka dla ukochanej (Kabaret „Potem”), Beach Boys – Barbar Ann, Władysław Sikora – Wiosenna pieśń radości (Kabaret „Potem”), Lawlands Away (opr. M. Lewy), Michael Praetorius – Audite silete, Andrzej Koszewski Zdrowaś Królewno Wyborna, Wojciech Stec – Chóry, Mariusz Lewy – Fantazja jubileuszowa dla (nie)opornych (słowa: Chór dla (nie)opornych).


57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich potrwa od 15 maja do 26 września 2016 roku. Zainauguruje go muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty, Karola Radziwonowicza. Zabrzmi m.in. słynny Polonez w tonacji A-dur.

W programie inauguracyjnego koncertu, który odbędzie się w południe 15 maja pod Pomnikiem Chopina znajdą się również: Nokturny op. 9 (b-moll nr 1, Es-dur nr 2, H-dur nr 3); Walce z op. 64 (Des-dur nr 1, cis-moll nr 2) oraz Ballada g-moll op. 23. Ich wykonawca – Karol Radziwonowicz – to wybitny muzyk. Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie fortepianowe utwory Ignacego Jana Paderewskiego, a także wszystkie kompozycje Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej.

Tego samego dnia o godz. 16.00, podczas drugiego koncertu pod Pomnikiem Chopina, wystąpi Łukasz Krupiński. To półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), który naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W programie jego recitalu znajdą się: Polonez cis-moll op. 26 nr 1; Barkarola Fis-dur op. 60; Etiuda Es-dur op. 10 nr 11; Polonez-Fantazja As-dur op. 61; Walc Es-dur op. 18 oraz Ballada f-moll op. 52.

Letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina potrwają w Łazienkach Królewskich do końca września. Będą się odbywać w każdą niedzielę, o godz. 12.00 i 16.00. W sumie wystąpi 40 wybitnych pianistów, nie tylko z Polski, ale też Japonii, Rosji oraz Ukrainy. Są oni laureatami licznych konkursów pianistycznych oraz posiadają bogaty dorobek artystyczny. Wśród interpretatorów muzyki Chopina nie zabraknie młodych wykonawców: Michała Szymanowskiego, Grzegorza Skrobińskiego, Adama Kośmieji, Tymoteusza Biesa, Aleksandry Bobrowskiej oraz Krzysztofa Książka, który zakończy tegoroczny sezon Koncertów Chopinowskich.

Recitale, które we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Warszawy. Co roku bierze w nich udział 80 tys. słuchaczy, zaś pianiści traktują występy jako zaszczyt. Po raz pierwszy koncerty pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 roku, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Od tego czasu odbywają się tam nieprzerwanie, wpisując się w kulturalny kalendarz stolicy.

Więcej


W niedzielę 15 maja 2016 roku w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się recital fortepianowy Konrada Skolarskiego.

W programie: Jean Baptiste Loiellet – Lekcja e-moll na klawesyn lub szpinet, Ludwig van Beethoven – Sonata księżycowa, Fryderyk ChopinBarkarola Fis-dur op. 60, Ballada f-moll op. 52, Ferenc Liszt – Rapsoda hiszpańska, Aleksandr Skriabin – Fantazja h-moll op. 28, Sergiej Rachmaninow – Sonata b-moll.

Konrad Skolarski (ur. 1980) jest doktorem sztuki muzycznej oraz adiunktem Katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat pod kierunkiem prof. Marka Mizery, w latach 1995–1998 uczył się pod kierunkiem Janusza Olejniczaka, natomiast w latach 1998–2005 był uczniem rosyjskiej pianistki, prof. Olgi Rusiny. W 2007 ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj, zaś w latach 2007–2010 był studentem Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, w mistrzowskiej klasie prof. Pavla Gililova. Od 2010 roku Konrad Skolarski jest uczniem prof. Petera Feuchtwangera, pod którego kierunkiem pracowało wielu wybitnych pianistów, m.in. Martha Argerich, Nelson Freire, Tatiana Nikolaeva czy Shura Cherkassky.

W 2012 roku wykonawca podpisał kontrakt płytowy z firmą DUX, która wydała dwa jego albumy. Nagrania te zostały wysoko ocenione przez międzynarodową krytykę muzyczną (nagroda prestiżowego periodyku muzycznego DIAPASON „5” oraz nominacja do nagrody Fryderyk). Pianista, znany z bardzo ciekawych programów koncertów, prowadzi aktywną działalność koncertową, wśród ostatnich występów wymienić można II koncert Rachmaninova pod batutą Michaiła Jurowskiego w Filharmonii Narodowej, recitale między innymi podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, czy podczas 30. International Izmir Festival w Turcji.

Konrad Skolarski reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


Ubu król Krzysztofa Pendereckiego zostanie wystawiony na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu 15 maja 2016 roku o godz. 18.00.

Światowa prapremiera opery odbyła się 25 lat temu – 6 lipca 1991 roku w Bayerische Staatsoper w Monachium. Jej llibretto oparte jest na sztuce francuskiego dramaturga Alfreda Jarry’ego zatytułowanej Ubu Król, czyli Polacy z 1888 roku. Sztukę pierwszy raz pokazano 10 grudnia 1896 roku w paryskim Théâtre de l’Œuvre i z uwagi na skandal, jaki wówczas wywołała, szybko zdjęto ją z afisza.

Akcja Ubu króla dzieje się w „Polsce, czyli nigdzie”. Ambitna i bezwzględna Ubica nakłania męża do zabicia króla Wacława. Wacław traci życie, Ubu odmóżdża przedstawicieli polskich elit i osobiście przystępuje do zbierania podatków. Tymczasem Bordure (autor zamachu, który jako dłużej nieprzydatny został osadzony w więzieniu) ucieka do Moskwy, gdzie prosi cara o pomoc w odwecie. Rosjanie najeżdżają Polskę, a wygnani z kraju Ubu i Ubica odpływają, pełni nadziei na nowy Ubuland.

Reżyserią i scenografią spektaklu zajął się Waldemar Zawodziński, choreografią – Janina Niesobska. Jest to duet znany z inscenizacji opery Don Carlos Giuseppe Verdiego, która w 2011 roku nagrodzona została Złotymi Maskami w kategoriach Przedstawienie oraz Reżyseria, a także otrzymała Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl. Kierownictwo muzyczne objął Jurek Dybał, kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek.

Premiera dzieła na scenie Opery Śląskiej miała miejsce 3 kwietnia 2016 roku.


Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 16 maja 2016 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na koncert muzyki filmowej, zatytułowany Polacy w Hollywood. Kompozycje Krzysztofa Komedy, Henryka Warsa, Victora Younga, Wojciecha Kilara i Bronisława Kapera zagra znakomity pianista Kuba Stankiewicz i jego trio.

Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie.

Grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty Open i Song Of Innocence), w kwartecie z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem (płyta Northern Song z 1993 roku, wybrana przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), współtworzył formację Traveling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad), której nagrania (Traveling Birds Quintet z 1994 i Return To The Nest z 1995) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Wśród innych muzyków, z którymi grał, należy wymienić: Scotta Hamiltona, Arta Farmera, Sheilę Jordan, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego i Annę Marię Jopek.

Wydał znakomite albumy: Chopin Songbook, zaprezentowany na festiwalu Jazz Jamboree w 2003 roku i podczas Roku Chopinowskiego w 2010 roku, Spaces, nominowany do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa, a także solową płytę z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

Bilety do nabycia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl

Więcej


63. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów, połączenie konkursu i forum wymiany radiofonii publicznych w dziedzinie muzyki współczesnej, w tym roku odbędzie się po raz pierwszy w Polsce. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 16-21 maja 2016 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Na przesłuchania najnowszych produkcji radiowych do Narodowego Forum Muzyki przyjadą dziennikarze i producenci z kilkudziesięciu radiofonii publicznych świata. Nowością w programie Trybuny jest IRCSound – interaktywne stanowisko, dostępne dla wszystkich, prezentujące historię Trybuny i najnowszą twórczość kompozytorską z całego świata, czyli utwory zgłoszone w tym roku.

W piątek, 20 maja o godz. 12.00 organizatorzy zapraszają do laboratorium Trybuny – IRCLab na performatywną debatę radiową otwartą dla publiczności. O tym co jest istotą radia i co wyróżnia je spośród innych mediów z dziennikarzami Programu 2 Polskiego Radia rozmawiać będą Jagoda Szmytka i Kuba Mikurda.

Gospodarzami wydarzenia będą Narodowe Forum Muzyki oraz Polskie Radio, w ramach projektu Rostrum +, finansowanego przez Unię Europejską. Tegoroczna edycja Trybuny będzie wyjątkowa, ponieważ będzie zawierać w swoim programie niektóre wydarzenia festiwalu TAURON Musica Electronica Nova oraz Europejskiego Forum Muzyki.

Więcej informacji – na stronie: www.nfm.wroclaw.pl


Jubileuszowy XXXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2016” rozpocznie się 17 maja 2016 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Po raz 35-ty spotkają się Ci, dla których śpiew jest nie tylko muzyką, ale także duchowym doświadczeniem, modlitwą i kontemplacją.

Festiwal potrwa od 17 do 22 maja. Inauguracji dokona Chór Narodowego Radia Ukrainy im. P. Majborody, dyrygować będzie znakomita Julia Tkacz. Od czwartku do soboty, w dniach 19-21 maja, publiczność będzie miała okazję wziąć udział w przesłuchaniach koncertowych. W tym roku – ze względu na to, że jest to jubileuszowa edycja Festiwalu – w konkursie wezmą udział najlepsi z najlepszych. Zmierzą się ze sobą między innymi laureaci z poprzednich lat. Chóry uczestniczące w konkursie będą reprezentowały kilkanaście krajów, w tym tak odległe od kultury Wschodu jak Australia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W Festiwalu bowiem biorą udział artyści bez względu na narodowość i wyznanie – nie tylko wyznawcy prawosławia, ale też katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Wszyscy reprezentują najwyższy poziom wykonawstwa, o czym świadczy fakt, że w roku 1995 Ministerstwo Kultury nadało festiwalowi kategorię zerową, stawiając go na równi z Konkursem Chopinowskim i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Dziś jest to jedyny o takim znaczeniu festiwal muzyki cerkiewnej na świecie.

Konkursowemu jury od wielu lat przewodniczy Romuald Twardowski, wybitny polski kompozytor i pedagog. Profesjonalni muzycy i muzykolodzy pod jego kierunkiem zdecydują, który chór zyska miano najlepszego z najlepszych – rywalizacja będzie więc intensywna. Wielki finał odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w niedzielę 22 maja 2016 roku.

Oprócz koncertów w białostockiej Filharmonii podczas Festiwalu będą odbywać się również imprezy towarzyszące – chórów można będzie posłuchać m.in. w Warszawie, Krakowie oraz w niedawno zbudowanym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Sam kompozytor zaś od lat sprawuje honorowy patronat artystyczny nad białostockim festiwalem.

Od 1982 roku jednym ze znaczących współtwórców Festiwalu jest ks. Jerzy Szurbak, wieloletni dyrektor i dyrygent znanego w świecie Zespołu Muzyki Cerkiewnej w Warszawie. – Najdoskonalszym instrumentem – nie ręką ludzką uczynionym, ale będącym darem bożym – jest głos ludzki – mówił ks. Szubrak dla „Rzeczypospolitej”. – I nim wierni mają Boga wielbić. Prawosławni uważają, że żaden instrument, nawet najdoskonalszy stradivarius czy fortepian Steinwaya, nie jest w stanie oddać chwały bożej na równi z głosem człowieka.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.festiwal-hajnowka.pl

Więcej