Polmic - FB

calendar of events

2015 2016 2017 2018 2019
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Ekumeniczny Chór Kameralny pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego zaprasza na koncert a cappella zatytułowany „Meditatio Mortis” (Rozważania o Śmierci). Wydarzenie to odbędzie się 1 listopada 2017 roku o godz. 18.15 w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach (Warszawa, ul. Powązkowska 14).

Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie powstał w listopadzie 1991 roku. Od początku jego kierownikiem i dyrygentem jest Paweł Hruszwicki. Stylowość wykonań, wysoka kultura brzmienia, dbałość o stronę wyrazową i literacką zjednały Chórowi słuchaczy i uznanie środowisk muzycznych. Chór należy do Federacji Caecilianum. Działalność chóru obejmuje: koncerty (rocznie ok. 20 występów) w Polsce i za granicą (Czechy, Finlandia, Szwajcaria, Niemcy, Słowacja, Rumunia); udział w konkursach i festiwalach muzycznych; uczestnictwo w uroczystych nabożeństwach Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz kościołów innych wyznań; nagrania radiowe i telewizyjne. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny: religijny i świecki, a cappella oraz wokalno-instrumentalny; z różnych epok od średniowiecza po współczesność. Ważne miejsce w repertuarze zajmują dzieła polskich kompozytorów.

W programie koncertu 1 listopada znajdą się m.in. utwory M. Zieleńskiego, S. Moniuszki, G. Miśkiewicza, H. M. Góreckiego, A. Szalińskiego, I. Strawińskiego, H. Purcella, J. P. Sweelincka i W. A. Mozarta. Wstęp na koncert jest wolny.


4 listopada 2017 roku w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbędzie się sceniczne wykonanie dramatu muzycznego Beaty Wróblewskiej do libretta Dariusza S. Wójcika w reżyserii Marka Richtera Sic itur ad Deum (Tak idzie się do Boga) w 20-rocznicę jego prawykonania.

Prawykonanie tego utworu, który nazywany jest również operą, miało miejsce w gdańskim Teatrze Wybrzeże 23 kwietnia 1997 roku w ramach obchodów 1000-lecia Grodu nad Motławą. Twórcą libretta jest gdański artysta Dariusz Wójcik – aktor, śpiewak, znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Otwartego w Gdańsku. Zachwycony postacią św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, sprawcy millenijnego zamieszania, stworzył dramat muzyczny ukazujący jego życie od narodzin do męczeńskiej śmierci. Za pomysł, scenariusz, reżyserię i rolę św. Wojciecha w spektaklu Sic itur ad Deum Dariusz Wójcik otrzymał Medal i Dyplom 1000-lecia Miasta Gdańska.

Dramat muzyczny osadzony jest w realiach historycznych X wieku. Ukazuje postaci żyjące w tych czasach w Europie, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się stosunków społecznych, politycznych i religijnych. Postać św. Wojciecha – głównego bohatera, człowieka wyprzedzającego własną epokę - tworzy oś dramaturgiczną sztuki. Szukanie przez św. Wojciecha dróg do porozumienia między skłóconymi narodami, zamieszkującymi ówczesną Europę Środkowo-Wschodnią, jest celowo uwypuklona ze względu na aktualność problemu, który dziś określa się mianem „Przymierza”. Merytoryczna wartość sztuki wyrażona w słowie (dialogi) ma charakter uniwersalny, czyli ponadczasowy (np. konflikt władzy świeckiej i kościelnej, potrzeba ewangelizacji w zakresie poszerzenia duchowości człowieka oraz ekumenizm). W warstwie muzycznej współczesność zderza się z chorałem gregoriańskim.

Obsadę stanowi dziesięcioosobowy zespół solistów (śpiewaków, aktorów, tancerzy), statyści (m.in. studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni), odtwarzający kilkanaście postaci, oraz 20-osobowa orkiestra kameralna, która wystąpi pod batutą Piotra Staniszewskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.teatrotwarty.pl


Zapraszamy na ostatnie tegoroczne zajęcia dla najmłodszych 4 listopada 2017 roku do Kłodzka i Międzylesia, podczas których dzieci jak zawsze będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Warsztaty są kontynuacją zajęć, które odbywały się na Dolnym Śląsku w 2016 roku. Ich organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Ideą jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: literackiej i muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

4 listopada dzieci w wieku 3-8 lat i ich opiekunów czeka spotkanie z wieloma niezwykłymi dźwiękami wydobywanymi ze znanych instrumentów, takich jak skrzypce, altówka i akordeon. W warsztatach wezmą udział doskonali muzycy: skrzypaczka Katarzyna Duda, altowiolista Michał Styczyński i akordeonista Bartosz Kołsut. Warsztaty poprowadzi kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami dzieci jak zawsze będą mogły zagrać na drobnych instrumentach perkusyjnych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć e-mailem warsztaty[at]artdecogroup.eu. Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ wydarzenie na FB: warsztaty w Kłodzku

                                               warsztaty w Międzylesiu


W dniach 4–10 listopada 2017 roku w Kąśnej Dolnej będzie miało miejsce najnowsze przedsięwzięcie Centrum Paderewskiego – Festiwal „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”.

Zarówno program, jak i termin wydarzenia nawiązują bezpośrednio do jakże ważnego dla wszystkich Polaków Święta Niepodległości i bezpośrednio wpisują się w Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ignacy Jan Paderewski, wyznając zasadę „Najpierw Ojczyzna, a potem sztuka”, skierował wszystkie swe działania na rzecz przywrócenia suwerenności Polski. Festiwal to swoisty hołd oddany Patronowi instytucji z okazji jego urodzin, które przypadają 6 listopada.

Festiwal zainaugurują znakomici polscy pianiści: Krzysztof Książek, Agnieszka Zahaczewska-Książek i Grzegorz Biegas oraz sopranistka Ewa Biegas. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas koncertu finałowego zabrzmi Straszny Dwór – opera Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej.

Fundamentalną częścią projektu Viva Polonia! są lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane do dzieci i młodzieży, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego Z fortepianem w walizce, na podstawie pamiętników Paderewskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa zatytułowana „Historia serca Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Wiesława Dąbrowskiego oraz prezentacja książki Franciszka Pulita Obrońca wolności – publikacji wydanej specjalnie z okazji pierwszej odsłony festiwalu.

Więcej – na stronie: http://www.paderewski.tarnow.pl


Fundacja „Ave Atre”, organizator Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, zaprasza na IV edycję przedsięwzięcia, które odbędzie się w Warszawie w dniach 4–11 listopada 2017 roku.

IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego będzie celebrował 157. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. W programie znajdą się przede wszystkim utwory I. J. Padarewskiego i F. Chopina, ale także takich polskich kompozytorów, jak S. Barcewicz, M. Karłowicz, Z. Noskowski czy J. Zarębski. Podczas festiwalu wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch. W Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Muzeum „Łazienki Królewskie” i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów oraz wystawy. Nowością 4. edycji Festiwalu będą wieczory dedykowane zaproszonym gościom: francuski, hiszpański i włoski.

Trzeciego dnia Festiwalu, w rocznicę 157. urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, w Filharmonii Narodowej odbędzie się „Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny”, podczas którego Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy zagra Fantazję Polską I. J. Paderewskiego, Koncert K. Serockiego, Uwerturę „Polonia” R. Wagnera i Preludium symfoniczne „Polonia” E. Elgara. Zwieńczeniem Festiwalu będzie wieczorny koncert w Święto Niepodległości 11 listopada, podczas którego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy wykona monumentalną Symfonię „Polonia” Paderewskiego.

IV Międzynarodowemu Festiwalowi Paderewskiego towarzyszyć będą wystawy „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” i „Historia serca Paderewskiego”, prezentowane w miejscach koncertów. Ponadto muzykolog Jan Popis poprowadzi wyjątkowy performance „Śladami Paderewskiego” – spacer po miejscach związanych z działalnością Paderewskiego, a także, wraz z redaktor naczelną miesięcznika „Stolica” Ewą Kielak-Ciemniewską, panel dyskusyjny poświęcony kompozytorowi.

Informacje o programie Festiwalu znajdują się na stronach www.ignacyjanpaderewski.com oraz www.avearte.pl


5 listopada 2017 roku o godz. 17.00 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się koncert Katedry Kompozycji. W programie wieczoru znajdą się utwory studentów oraz młodych absolwentów uczelni.

Większość kompozycji, które znalazły się w programie koncertu, to prawykonania. Utwór კვარტეტი na klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę Dominika Lasoty powstał w wyniku inspiracji kulturą i estetyką gruzińską. Dotychczas zostało wykonanych ponad 60 utworów młodego kompozytora, część z nich została zarejestrowana i emitowana w stacjach radiowych i telewizyjnych. Wariacje na temat następstwa siedmiu dźwięków na fortepian Roberta Prokopowicza to 15 krótkich wariacji opartych na skali 12 dźwięków dobrze temperowanego fortepianu, a materiał muzyczny jest bardzo zwarty (przez pierwsze 5 wariacji nie wykraczamy poza tytułowe 7 dźwięków). Gdy zapada zmrok i nie wszystko możemy wyraźnie dostrzec, zaczyna pracować ludzka wyobraźnia i budzą się różne głęboko skrywane w naszym umyśle lęki, obawy, czasem odległe wspomnienia. O nich właśnie opowiada Notturno na harfę i perkusję Michała Malca – utwór dedykowany wykonawczyniom: Alinie Łapińskiej i Tamarze Kurkiewicz.

Tego wieczoru usłyszymy także utwory, które miały swoją premierę wcześniej. Kompozycja through na skrzypce, klarnet basowy, perkusję oraz fortepian Andrzeja Karałowa odnosi się do linearnego potraktowania narracji, do stworzenia i wniknięcia w krajobraz, utworzony poprzez nieustannie kształtowane i zmienne struktury melodyczne i harmoniczne. Utwór został dedykowany Plexus Ensemble i wykonany przez zespół w Melbourne Recital Hall. A Complaint na sopran, klarnet, waltornię, perkusję i fortepian Żanety Rydzewskiej wykonany został po raz pierwszy w Holandii przez AKOM Ensemble. Zabrzmią również Mazurki nr 1 i 2 na fortepian Ignacego Zalewskiego, które zapoczątkowały powstający od 2013 roku cykl mazurkowy kompozytora.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne karty wstępu, które można pobrać najwcześniej na dwa tygodnie przez koncertem. Ich dystrybucja odbywa się w Chopin University Press od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-19.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


5 listopada 2017 roku o godz.17.00 w katowickim Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (ul. Mikołowska 32) będzie miał miejsce kolejny koncert z cyklu „Nowowiejski 2017. Co mi w duszy gra?” pt. „Muzyka i sacrum”.

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na listopadowy koncert w katowickim Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. To kolejna odsłona projektu „Co mi w duszy gra?”, dedykowanego Feliksowi Nowowiejskiemu. Tym razem twórczość muzycznego jubilata roku 2017 reprezentować będą jego pieśni religijne, ale do programu swojego występu znana śląska sopranistka i pedagog katowickiej Akademii Muzycznej Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska wybrała także pieśń Ignacego Jana Paderewskiego Chłopca mego mi zabrali do słów Adama Asnyka.

Tego wieczoru zostaną zaprezentowane także symfonie organowe Nowowiejskiego, których łącznie powstało 9 i które kompozytor nazywał swoim „muzycznym testamentem”. O wyjątkowym obliczu koncertu zadecydują improwizacje prof. Juliana Gembalskiego, znanego wirtuoza organów i mistrza improwizacji. Ich motywem przewodnim stanie się pieśń patriotyczna Rota Feliksa Nowowiejskiego do słów Marii Konopnickiej. Po raz pierwszy wykonano ją publicznie 15 lipca 1910 roku w Krakowie w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego z okazji uroczystości 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. W wykonaniu Roty wzięło wówczas udział kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami. Ponadto w wykonaniu artysty zabrzmią Preludia na organy z op. 38 W. Żeleńskiego. W finale koncertu tematem wokalno-organowej improwizacji stanie się najstarsza polska pieśń religijna Bogurodzica.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.silesia.art.pl


Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Narodowe Centrum Kultury zapraszają 5 listopada 2017 roku o godz. 19.00 do Studia im. Witolda Lutosławskiego na koncert promocyjny płyty Polonaise.

Wydawcą płyty jest Polskie Radio (PRCD 2175). Nagranie oraz wydanie płyty zrealizowano dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Podczas koncertu zaprezentowane będą najpiękniejsze polonezy napisane na orkiestrę od czasów baroku po wiek XX. Utwory zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka, której towarzyszyć będą znakomici młodzi polscy soliści: skrzypaczka Anna Malesza oraz pianista Piotr Kosiński.

Dzieła Georga Philippa Telemanna, Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Piotra Czajkowskiego i Modesta Musorgskiego połączone są ze słynnymi polskimi polonezami Karola Kurpińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego. Do tego arcyciekawy polonez na wejście gości do Białego Domu, napisany przez amerykańskiego autora muzyki marszowej Johna Philippa Sousę, oraz ikona polskiej muzyki filmowej – Polonez z muzyki Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz“.

Bilety na koncert do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.


W dniach 6-9 listopada 2017 roku Akademia Muzyczna w Łodzi organizuje Ogólnopolski Kongres Fletowy „Determinanty warsztatu flecisty – teoria i praktyka”.

W programie Kongresu zaplanowano: seminaria specjalistyczne, wykłady, prezentacje multimedialne i lekcje mistrzowskie prowadzone przez wykładowców z kraju i z zagranicy, wystawy instrumentów i wydawnictw muzycznych. Plan imprezy obejmuje również cztery koncerty z udziałem solistów, zespołów kameralnych i Orkiestry Fletowej Akademii Muzycznej w Łodzi, której członkowie grają na różnych odmianach fletu. Do Łodzi przyjedzie 230 uczestników z całej Polski. Celem imprezy jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych ośrodków akademickich w zakresie badań naukowych oraz gry na flecie i jego odmianach (flet poprzeczny, flet piccolo, flet altowy, flet basowy, flet kontrabasowy), stworzenie możliwości poznania różnych szkół wykonawczych, propagowanie najnowszej literatury fletowej autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów. Wykładowcy Kongresu to artyści i pedagodzy z Niemiec, Francji, Norwegii i Polski. Wszyscy wezmą udział w sesjach wykładowych i poprowadzą indywidualne zajęcia warsztatowe, dodatkowo prof. Jørn Eivind Schau będzie przez kilka dni pracował z Orkiestrą Fletową złożoną ze studentów łódzkiej Akademii.

Koncert inauguracyjny Kongresu odbędzie się 6 listopada w Filharmonii Łódzkiej, trzy kolejne koncerty (7, 8 i 9 listopada) z udziałem solistów, zespołów kameralnych i Orkiestry Fletowej łódzkiej Akademii Muzycznej w salach koncertowych Akademii. W programach koncertów jest wiele współczesnych kompozycji, z których kilka będzie miało swoje prawykonanie. Po raz pierwszy zabrzmią nowe utwory Aleksandra Brycha, Krzysztofa Grzeszczaka, Adama Lewandowskiego i Piotra Pudełko.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl


8 listopada 2017 roku w gdańskiej Operze Bałtyckiej będzie miała miejsce premiera opery Krzysztofa Knittla Sąd ostateczny wg libretta Mirosława Bujko.

Grabieże, gwałty i mroczne tajemnice wpisują się w historię tryptyku Hansa Memlinga Sąd ostateczny. Owiana mistycyzmem historia malowidła stała się osnową libretta najnowszej dwuaktowej opery Knittla pod tym samym tytułem. Utwór ukazuje legendarne, burzliwe losy słynnego tryptyku Hansa Memlinga – od zamówienia dzieła aż do powrotu malowidła do Gdańska w połowie XX wieku. Szesnaście scen dramatu stanowi ciąg oddalonych w czasie i przestrzeni obrazów, których różnorodność potęguje odmienna w każdej scenie warstwa brzmieniowa – od statycznych akordów, poprzez niespokojne glissanda, klastery, powtarzane figury melodyczne. Duży aparat wykonawczy wzbogacony został o rozbudowaną sekcję perkusyjną i elektronikę. Szeregowi zróżnicowanych postaci dramatu, głównie głosów męskich, towarzyszy proroczy chór, zapowiadając, na dźwiękach kilkukrotnie powtórzonej melodii, nadejście Sądu Ostatecznego.

Scena Opery Bałtyckiej proponując Sąd ostateczny pozwala za sprawą mnogości środków operowych odkryć to dzieło w nowym kontekście i pochylić się nad fundamentalnym tematem oceny życia ludzkiego w kontekście dobra i zła. Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów: „Kolekcje”–priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca na lata 2016-2017 oraz programu z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej – priorytet „Muzyka” na rok 2017.

Szczegółowe informacje i biletyna stronie teatru.


Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na 11. Międzynarodowe Forum Kompozytorów, które odbędzie się w dniach 8–9 listopada 2017 roku.

Międzynarodowe Forum Kompozytorów to jedno z wydarzeń poświęconych najnowszej twórczości muzycznej. Od dziesięciu lat spotykają się w ramach Forum kompozytorzy uznani, z ogromnym dorobkiem artystycznym oraz młodsi, którzy zaczynają swoją artystyczną drogę. Wymiana doświadczeń i poglądów, referaty i dyskusje podczas Forum dotykają zarówno spraw muzycznych, jak i organizacyjnych, które dotyczą funkcjonowania kompozytora w dzisiejszym świecie. Podczas tegorocznego Forum, zatytułowanego „Zobaczyć głos. O współczesnej muzyce wokalnej”, referaty wygłoszą Alina Kubik, Irene Kurka, Leah Muir, Aleksander Nowak, Małgorzata Pawłowska, Aleksandra Rykowska, Katarzyna Taborowska-Kaszuba, a także Vykintas Baltakas. 9 listopada prof. Baltakas, wykładający w Conservatorium Maastricht, poprowadzi mistrzowski kurs kompozytorski.

Każdorazowo Forum towarzyszy koncert muzyki współczesnej. Tegoroczny koncert pt. „Sotto voce” będzie miał miejsce 8 listopada o godz. 18:00 w Auli Nova. Zostaną zaprezentowane utwory Floriana Dąbrowskiego (Widzę Ją – pieśń do wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Dedykacje „Afieromata” – cykl pieśni na sopran i fortepian do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej), Complainte Jamesa Weeksa, Sequenza III Luciano Beria, Récitations Nr 11 Georgesa Aperghisa, Dopowiedzenia Jana Astriaba oraz prawykonanie kompozycji Kotodama autorstwa Leah Muir. Utwory zabrzmią w wykonaniu takich muzyków, jak Aleksandra Rykowska, Marzena Michałowska, Irene Kurka (sopran), Ewa Mizerska (flet), Piotr Sołkowicz (wibrafon), Paulina Zarębska, Anna Kozub, Maria Koszewska-Wajdzik (fortepian). Słowo o muzyce wygłosi Maria Majewska-Mocek.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://amuz.edu.pl


9 listopada 2017 roku o godz. 13:00 Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza do Leszna na czwarty koncert ogólnopolskiego Festiwalu „Obrazy z Conrada”, organizowanego w ramach Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego.

W ramach Festiwalu prezentowane są najnowsze dzieła kompozytorskie, inspirowane utworami Conrada. 9 listopada w Auli Comeniana Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. A. Komeńskiego w Lesznie, odbędzie się prawykonanie utworu Pierwsze dowództwo Adama Porębskiego wraz z recytacjami fragmentów powieści Smuga cienia Josepha Conrada.

W koncercie wezmą udział: aktor Grzegorz Ociepka (recytacje) i Zespół Kameralny Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego w składzie: Karina Maria Kamizela (flet), Leszek Pietroń (klarnet), Paula Lis-Sołoducha (waltornia), Iwo Jedynecki (akordeon), Magda Miłaszewska-Delimat (harfa), Katarzyna Duda (skrzypce), Michał Styczyński (altówka) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

Przed koncertem o godz. 12:00 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie autorskie, którego gościem będzie kompozytor Adam Porębski oraz aktor Grzegorz Ociepka. Goście opowiedzą o inspiracjach i literaturze Josepha Conrada oraz o najnowszym festiwalowym utworze Pierwsze dowództwo.

Wstęp na koncert jest wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


W listopadzie 2017 roku Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie przygotował szereg przedsięwzięć z okazji jubileuszu 70-lecia uczelni.

Jubileusz, który honorowym patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obfitował będzie w koncerty z udziałem wybitnych absolwentów szkoły. Pierwsze jubileuszowe „Święto Szkoły” z udziałem Grupy MoCarta, Doroty Miśkiewicz, Henryka Miśkiewicza, Andrzeja Jagodzińskiego, Michała Tokaja i Szymanowski Young Power Big-Band odbyło się 3 października. 9 listopada w szkolnej sali o godz. 18.00 będzie miał miejsce Wieczór Kameralny pamięci prof. Macieja Paderewskiego. Wystąpią tak znane osobistości, jak Janusz Olejniczak, Patrycja Piekutowska, Tomasz Strahl, Grzegorz Skrobiński, Trio fortepianowe w składzie: Radosław Sobczak, Jakub Jakowicz i Bartosz Koziak, a także uczniowie Szkoły (Natalia Borzuta, Jakub Capała, Karol Denkiewicz, Bartosz Kowalczyk). W programie znalazły się utwory F. Chopina, E. Elgara, M. de Falli, C. Francka, M.T. Łukaszewskiego i patrona uczelni K. Szymanowskiego. Podczas koncertu odbędzie się uroczystość nadania szkolnej Sali Kameralnej imienia prof. Macieja Paderewskiego. Wstęp na koncert jest wolny.

18 listopada w Sali Kameralnej Szkoły o godz. 16:00 będą miały miejsce uroczystości oficjalne (rozdanie odznaczeń, nagród i wyróżnień pracownikom i nauczycielom Szkoły) i koncert je uświetniający. Imprezom towarzyszyć będą wystawy poświęcone Patronowi, zabawy, gry, degustacje, zajęcia plastyczne i inne liczne atrakcje.

Ukoronowaniem jubileuszu będzie Galowy Koncert Jubileuszowy w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w dniu 19 listopada z udziałem Orkiestry Jubileuszowej ZPSM nr 4 pod dyrekcją absolwenta szkoły Łukasza Borowicza. Jako soliści wystąpią: Tomasz Ritter, Zuzanna Kuklińska i tegoroczna laureatka nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” Marianna Żołnacz. W ich wykonaniu usłyszymy m. in. fragmenty muzyki z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego i Polonez Wojciecha Kilara.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


W wigilię Narodowego Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2017 roku (godz. 19.00) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej nadarzy się wyjątkowa okazja, by wspólnie z chórem Cantores Varmienses i orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Tomasza Chmiela otworzyć muzyczny album z najpiękniejszymi polskimi pieśniami patriotycznymi.

W burzliwej historii Polski, owe pieśni, stworzone niekiedy przez anonimowych autorów stały się prawdziwymi, niematerialnymi pomnikami bohaterstwa i odwagi naszych Rodaków. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pt. „Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne” rozpocznie Rota – pieśń Feliksa Nowowiejskiego do słów Marii Konopnickiej. Następnie w wykonaniu chóru i orkiestry symfonicznej (mamy nadzieję, że również publiczności) zabrzmią najpiękniejsze, najbardziej znane pieśni patriotyczne, takie jak: Bywaj dziewczę zdrowe, Witaj majowa jutrzenko, Ułani ułani, Ułan i dziewczyna, Maszerują strzelcy, My, Pierwsza Brygada, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko, Rozszumiały się wierzby płaczące, Rozkwitały pąki białych róż, Czerwone maki, O mój rozmarynie, Warszawskie dzieci. Pieśni te, choć pochodzące z różnych okresów i wydarzeń historycznych łączy wspólna cecha – są po dziś dzień bardzo lubiane i chętnie śpiewane przez kolejne pokolenia Polaków.

Autorem aranżacji wszystkich utworów rocznicowego koncertu jest Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista i producent muzyczny, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Artysta szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, a także wiele polskich pieśni patriotycznych, kolęd i piosenek przedwojennych. Towarzyszący orkiestrze symfonicznej Chór Cantores Varmienses przygotował Benedykt Błoński, który z powodzeniem prowadzi ten zespół od 2009 roku.


10 listopada 2017 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędą się premiery trzech baletów do muzyki Eugeniusza Morawskiego, Aleksandra Tansmana i Karola Szymanowskiego.

Eugeniusz Morawski, Aleksander Tansman, Karol Szymanowski – wybitni polscy kompozytorzy, współtwórcy pejzażu muzycznego międzywojnia. Morawski kształcił się zarówno muzycznie, jak i plastycznie; skazany na Syberię za działalność we Frakcji Rewolucyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej, zdołał zamienić tę karę na emigrację do Paryża, gdzie kontynuował studia. Po powrocie do Polski sprawował funkcję rektora Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego (pełnioną wcześniej przez Karola Szymanowskiego).W pierwszej części wieczoru baletowego zostanie zaprezentowany jego balet Świtezianka w choreografii Roberta Bondara.

Tansman podczas swojego światowego tournée w latach 1932-1933 przyjmowany i doceniany był między innymi przez Mahatmę Gandhiego i cesarza Japonii, nominowany do Oscara za muzykę do filmu Paris Underground, blisko zaprzyjaźniony z Igorem Strawińskim. Jego balet Sextuor (w TW-ON Na pięciolinii) został po raz pierwszy wystawiony w 1927 roku pod dyrekcją maestro Tullio Serafina w nowojorskiej Metropolitan Opera, pod zmienionym tytułem: Tragedy of the Cello.

Szymanowski – oddany zarówno muzyce, jak i literaturze – podróżował, by poszerzać wiedzę (w Berlinie pod wpływem Richarda Straussa, we Francji – Claude’a Debussy’ego) i znajdować inspiracje – w Afryce, na Sycylii, lecz także na polskim Mazowszu i Podhalu. W finale wieczoru premier zobaczymy balet do muzyki II Koncertu skrzypcowego Szymanowskiego w choreografii Jacka Przybyłowicza. Utwór wykonają Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i skrzypek Jakub Jakowicz.

Ci wybitni polscy kompozytorzy byli obywatelami świata i ambasadorami muzyki polskiej. Ich dzieła, zestawione ze sobą w wieczorze „Balety polskie”, oddają nadzieję i energię Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w związku ze zbliżającą się rocznicą tego wydarzenia.

Więcej: http://teatrwielki.pl


11 listopada 2017 roku o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (Sala Moniuszki) będzie miał miejsce koncert „Polonia – od Chopina do Paderewskiego”.

W przededniu Roku Jubileuszowego 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, w dzień tak ważny dla polskiej państwowości, Teatr Wielki – Opera Narodowa wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina zapraszają na koncert galowy, którego program tworzą dzieła o szczególnej konotacji z wydarzeniami sprzed niemal stu lat. Należą one niezaprzeczalnie do najpiękniejszych w – nie tylko polskiej – literaturze muzycznej: mniej i bardziej popularne, cieszyły się uznaniem publiczności od momentu swego powstania. Utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego należą do dzieł fundamentalnych polskiego dziedzictwa kulturowego. Polonia Edwarda Elgara jest wyrazem hołdu dla siły i niezłomności narodu, który przez ponad wiek walczył o odzyskanie niepodległości.

Tego wieczoru przy fortepianie zasiądą światowej sławy pianiści Plamena Mangova oraz Janusz Olejniczak, którym towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą José Marii Florêncio. W ich wykonaniu zabrzmią: Uwertura koncertowa op. 12 Szymanowskiego, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina, Preludium symfoniczne „Polonia” Elgara oraz Fantazja polska op. 19 Paderewskiego.

Więcej – na stronie: http://teatrwielki.pl


Zbliża się finałowy weekend XIII „Mózg Festival”, podczas którego publiczność zapozna się z improwizacjami Marka Pospieszalskiego, Rashada Beckera, Qby Janickiego i Bartłomieja Chmary.

11 listopada o godz. 21:00 w bydgoskim klubie „Mózg” rozpocznie się wydarzenie z udziałem Marek Pospieszalski Quartet, Rashada Beckera, Kondensatora Przepływu i Ædm.

Po wielu latach zbierania doświadczeń i inspiracji u innych muzyków, Marek Pospieszalski prezentuje autorski projekt, własny obraz muzyki, która czerpie z całego dobrodziejstwa jazzu i muzyki improwizowanej, ale i wszelkich innych kreatywnych gatunków. Przede wszystkim jest w nim duża doza zespołowego grania, które objawia się m. in. przez grę fakturami oraz wielopłaszczyznowym prowadzeniem narracji. Melodyczna baza zderza się tu z sonorystyką, to wszystko bez mrugania okiem i chowania się za maską kabaretu. Do zespołu Pospieszalski zaprosił swojego muzycznego „brata” Maksa Muchę, który jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów młodego pokolenia w kraju, oraz czołówkę młodych muzyków z berlińskiej sceny, pianistę Eliasa Stemesedera oraz perkusistę Maxa Andrzejewskiego. Marek Pospieszalski jest saksofonistą i klarnecistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki.

Rashad Becker jest kompozytorem i muzykiem rezydującym w Berlinie. Jego kompozycje to wielopoziomowe narracje. Najnowsza twórczość Beckera obejmuje cykl „Traditional Music Of Notional Species”, wydany w dwóch częściach, oraz wieloczęściowe dzieło Based On A True Story, które czerpie partytury ze zdarzeń z historii w tym kontekście w formie „sonicznej inscenizacji”.

Kondensator Przepływu to duet Qby Janickiego i Bartłomieja Chmary. Ich drogi muzyczne od zawsze związane były z improwizacją, jednakże nigdy nie zamykały się w ramach jednego gatunku. Począwszy od pierwszej impro grupy Alias Free Trio, przez pierwsze produkcje związane ze sceną muzyki klubowej, oraz liczne spontaniczne kolaboracje wynikające z indywidualnych połączeń artystycznych obydwu twórców, silnie związanych ze środowiskiem artystycznym wyrastającym z klubu „Mózg”, Kondensator jest aktualnie najdojrzalszą w dotychczasowej twórczości formą artystyczną realizowaną przez duet.

Zakończy wydarzenie DJ set Ædm.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: www.festiwal.mozg.pl 


Studium Muzyki Nowej, działające przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, zaprasza na Ogólnopolską Konferencję „Mit i symbol w muzyce XX i XXI wieku” oraz koncert pt. „Mity: Meksyk, Peru, Indie, Chiny”, które odbędą się 12 listopada 2017 roku.

J. Campbell, mawiał, że mity, to przede wszystkim „klucze do zrozumienia możliwości duchowych człowieka”. I choć klucze te w różnych miejscach otwierają różne drzwi, sama potrzeba ich tworzenia, nazywania świata i dodawania narracji do jego wszechogarniającej struktury jest potrzebą uniwersalną. Uniwersalną tak jak muzyka, która od zawsze współistnieje z mitologią wynikając z podobnie pierwotnych przeżyć, chęci i intuicji. Do tej dynamicznej stałości pradawnych treści nawiązywało i nawiązuje wielu kompozytorów, tych mniej i tych bardziej awangardowych, którzy – niezależnie od języka muzycznego i chęci eksperymentowania – często trzymali się mitologicznego, pulsującego w krwiobiegu większości kultur, kontinuum. Referaty o twórczości współczesnych kompozytorów polskich wygłoszą: dr hab. Michał Sławecki, dr Ignacy Zalewski, dr Jarosław Praszczałek, mgr Szymon Godziemba-Trytek, dr Marta Śniady, dr Joanna Maluga i kierownik naukowy Konferencji dr hab. Leszek Lorent.

XX-wieczne, wciąż trwające, zjawisko zainteresowania kulturami częstokroć bardzo odległymi daje owoce w postaci mitologicznych nawiązań do Indii kompozytora znad Wisły (Marcin Błażewicz), szukania inspiracji w Chinach przez Amerykanina (George Crumb), czy korzystanie z języka azteckiego przez twórcę władającego na co dzień indoeuropejskim językiem z grupy zachodniosłowiańskiej (Piotr Tabakiernik). Wyjątkiem jest tu Argentyńczyk, Alejandro Iglesias Rossi, inspirujący się prastarym poematem w języku quechua – w ramach kultury mu terytorialnie bliskiej – korzysta wszak z etnograficznego materiału źródłowego swojego utworu w ramach szeroko pojętego warsztatu kompozytorskiego muzyki Zachodu. Ich utwory zabrzmią podczas koncertu o godz. 17:00 w Sali Koncertowej UMFC. Koncert „Mity” ukazuje różnorodność składów (w każdym jednak z ważną rolą perkusji – instrumentu najstarszego, a odkrytego raz jeszcze w XX wieku) w różnorodności pojmowania mitycznej, symbolicznej i rytualnej przestrzeni dialogu z odbiorcą.

Konferencji towarzyszy wystawa mgr Ludmily Bubanovej pt. „Rzeczywistość mitu – rzeczywistość muzyki”.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne karty wstępu, które można pobrać najwcześniej na dwa tygodnie przez koncertem. Ich dystrybucja odbywa się w Chopin University Press od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-19.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: program Konferencji.


12 listopada 2017 roku o godz.16.00 w katowickiej Kaplicy Chrystusa Zbawiciela w Domu Katechetycznym przy Kościele Mariackim (pl. ks. E. Szramka 1) odbędzie się wieczór muzyczny pt. „Mamo, Tato chodźmy na koncert!” z cyklu „Nowowiejski 2017. Co mi w duszy gra?”.

W projekcie „Co mi w duszy gra” Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zorganizuje także koncert dla najmłodszych melomanów „Mamo, Tato chodźmy na koncert!”. Dlaczego organy nazywamy królem instrumentów? Czy na organach można zagrać symfonię? Kto to jest wirtuoz? Dlaczego najstarsza polska pieśń religijna „Bogurodzica” ma takie dziwne słowa, które trudno wymówić? Co znaczy słowo „rota”? Czy trudno nauczyć się tej melodii, którą wymyślił polski kompozytor Feliks Nowowiejski do wiersza Marii Konopnickiej?

Aby uzyskać odpowiedzi na te wszystkie pytania, zapraszamy małych melomanów do przyjścia na koncert jak zwykle z rodzicami lub opiekunami do Kaplicy Chrystusa Zbawiciela przy Kościele Mariackim w Katowicach. To wyjątkowa okazja, żeby spotkać wirtuoza organów prof. Juliana Gembalskiego, posłuchać jego gry i opowieści o tajemnicach ukochanego instrumentu. W koncercie weźmie również udział znana śląska sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, która nie tylko zaśpiewa piękne polskie pieśni religijne, ale zaprosi do krótkiej lekcji śpiewu wszystkich odważnych małych melomanów. Jak zawsze nie zabraknie muzycznych zgadywanek.

Bezpłatne wejściówki dostępne w biurze IPiUM „Silesia” (ul. 3 Maja 31 a) lub telefonicznie 32 258 90 49, 32 259 84 83.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.silesia.art.pl


Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w ramach cyklu wydarzeń „Speaking Concerts” Fundacja „Fabryka Sztuki” zaprasza na koncert Kariera Piosenki Wojskowej, czyli rzecz o hymnie narodowym, który odbędzie się 12 listopada 2017 roku o godz.18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Wieniawskiego 1).

Podczas koncertu przedstawionych zostanie wiele nieznanych okoliczności dotyczących historii wojskowej piosenki, która dla wielu nieoczekiwanie została uznana za hymn państwowy. Padną odpowiedzi na pytania:

- czy to możliwe, że nasz hymn wywodzi się od biesiadnej pieśni?

- dlaczego Mazurek Dąbrowskiego, a nie Rota Feliksa Nowowiejskiego ostatecznie został hymnem narodowym?

- w których utworach zagranicznych kompozytorów rozbrzmiewa polska nuta?

- jakie dźwięki wygrywał zegar w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza?

Zaprezentowane zostaną kompozycje, bez których nie można mówić o polskości, a sensacyjne tropy dotyczące powstania muzyki do hymnu zaskoczą każdego. Utwory wykonają: Tomasz Mazur (baryton), Maciej Mazurek (wiolonczela), Paweł Mazur (fortepian) i Orkiestra Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

Bilety do nabycia : bilety@speakingconcerts.pl  www.bilety24.plwww.tixer.plwww.eventim.pl 


Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” odbędzie się w dniach 15–26 listopada 2017 roku w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej.

Obok muzyków Kwartetu Śląskiego (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik) wystąpi w nim ośmioro pianistów, w tym dwukrotnie wybitny popularyzator muzyki polskiej w Wielkiej Brytanii Jonathan Plowright. Program Festiwalu skupia się na gatunku kwintetu fortepianowego, nawiązując do pierwszej edycji tej cyklicznej imprezy.

W 1993 roku w Pałacu w Rybnej (gdzie Festiwal został zainicjowany) publiczność usłyszała obok kwartetów smyczkowych 4 najsłynniejsze kwintety – arcydzieła Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořaka i Juliusza Zarębskiego, wykonane wówczas z wybitnymi pianistami: Ewą Pobłocką, Tatianą Szebanową, Waldemarem Malickim i Eugeniuszem Knapikiem. Po 25 latach Kwartet Śląski wykona te same utwory, tym razem jednak z grupą pianistów reprezentujących już kolejne pokolenie: Łukaszem Byrdy, Pawłem Wakarecy, Michałem Szymanowskim i Aleksandrą Świgut. Ponadto z drugą grupą pianistów –­ Wojciechem Świtałą, Piotrem Sałajczykiem, Michałem Drewnowskim i wspomnianym Jonathanem Plowrigthem – muzycy Kwartetu Śląskiego zaznajomią publiczność z mniej znanymi kwintetami fortepianowymi polskich kompozytorów.

W ramach 4 koncertów (15, 19, 22 i 26 listopada) wykonanych zostanie kilka niesłusznie zapomnianych i od dawna niegrywanych dzieł cenionych niegdyś polskich twórców: Ludomira Różyckiego (obok Kwintetu c-moll także Kwartet smyczkowy), Szymona Laksa (Kwintet fortepianowy i III Kwartet), Tadeusza Majerskiego (Kwintet fortepianowy w formie wariacji) oraz Ignacego Friedmana (Kwintet c-moll).

Program festiwalu zachęca polskich pianistów do poszerzenia repertuaru o dzieła wymagające, co prawda, niemałego nakładu pracy, godne jednak publicznej prezentacji i obecności w naszym życiu muzycznym. Kwartet Śląski od dawna spełnia tego typu misję, docenioną nb. w bieżącym roku jedną z Gramophon Classical Music Awards, nagrodą przyznaną zespołowi w Londynie za wydany przez firmę fonograficzną Chandos album z nagraniami wszystkich kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewiczówny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: www.silesian-quartet.com 


16 listopada 2017 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (Ratusz Staromiejski) o godz. 19.00 będzie miał miejsce Koncert Marcusa Hagemanna i Bengta Forsberga, którzy wykonają m. in. utwory Mieczysława Weinberga.

Marcus Hagemann (Niemcy) – wiolonczelista i animator kultury – kierował wieloma festiwalami i projektami międzynarodowymi. W latach 2009-14 był dyrektorem Nordlichter Biennale Berlin, a od 2015 roku jest dyrektorem Międzynarodowej Inicjatywy Kulturalnej i Sieci ARS BALTICA. Artysta studiował wiolonczelę z Lee Fiser i Kwartetem Lasalle (Cincinnati, USA), Ulrichem Vossem (Saarbrücken, Niemcy) oraz Williamem Pleeth i Moray Welsh (Londyn, Anglia), a także teorię i historię muzyki w Saarbrücken oraz zarządzanie kulturą w Hamburgu (Niemcy). Był laureatem wielu konkursów i otrzymywał nagrody oraz stypendia w Europie i USA. Występował w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, m.in. Barbican Center London, Cincinnati Music Hall, Kölner Philharmonie, Musikhalle Hamburg, Konzerthaus Berlin oraz na festiwalach Schleswig-Holstein Musikfestival, Mecklenburg-Vorpommern Musikfestival, Beethovenfest Bonn, Festival Cully Classique, Kona-Kohala Music Festival Hawaii.

Bengt Forsberg (Szwecja) ukończył studia pianistyczne w Konserwatorium Muzycznym w Göteborgu, także jako organista i kantor. Forsberg osiągnął wyjątkową pozycję w Szwecji jako pianista, kameralista i akompaniator, m.in. dzięki długoletniej współpracy z Anne Sofie von Otter. Jego repertuar jest niezwykle szeroki i obejmuje zarówno dzieła mniej znanych kompozytorów, jak i mniej rozpoznawalne utwory znanych kompozytorów. Rezultatem są wspaniałe koncerty z wieloma szwedzkimi najwybitniejszymi muzykami.

Podczas koncertu 16 listopada duet zaprezentuje utwory Alexandra Comitasa, Johannesa Brahmsa i Mieczysława Wajnberga.

Bilety do nabycia w serwisie Interticket oraz na godzinę przed koncertem.


XII Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego – 12 miast, 20 koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej. Duża dawka muzyki polskiej oraz, jubileuszowo, arcydzieła Gorczyckiego (350. rocznica urodzin), Telemanna (250. rocznica śmierci), Haydna (285. rocznica urodzin) i Nowowiejskiego (140. rocznica urodzin). Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 17 listopada w Bytomiu (miejscu urodzin Gorczyckiego) i potrwa do 3 grudnia 2017 roku.

Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów. 12. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. W ciągu dwóch tygodni na 20 koncertach w 12 miastach wystąpi plejada znakomitych artystów z kraju i ze świata, wśród których znaleźli się m. in. Piotr Anderszewski, Joseph Tawadros – gwiazda ostatniej edycji BBC Proms Dubai, Valeriy Sokolov, Franz Raml, Szymon Nehring, Yeyoung Sohn, Łukasz Długosz, Andrzej Lampert, Kasia Moś, Davide Fior, Katarzyna Myćka, Diego Godoy-Gutiérrez, Jiří Miroslav Procházka, oraz zespoły: Hassler Consort, Morphing Chamber Orchestra Vienna, Wiener Kammersymphonie, Extempore, Cracow Royal Singers, Octava Ensemble, Mozarteum, Baroque Collegium 1685, a także stali bywalcy, a zarazem ulubieńcy festiwalowej publiczności – Capella Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra AUKSO czy Camerata Silesia.

Co charakterystyczne dla Festiwalu, wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami G. G. Gorczyckiego oraz drugiego jubilata F. Nowowiejskiego. Kompozytorzy w swojej twórczości inspirowali się podobną tematyką oraz są autorami muzyki do dwóch niezwykle istotnych w historii Polski hymnów: Gorczycki – Gaude Mater Polonia, Nowowiejski – Rota. Nie zabraknie przy tym jednak arcydzieł literatury światowej na czele z kompozycjami J. Haydna i G. P. Telemanna oraz wielkich arcydzieł mistrzów – J. S. Bacha i W. A. Mozarta, a to wszystko w specjalnie zamówionych projektach na Festiwal.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl 


17 listopada 2017 roku w Katowicach rozpocznie się X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzycznych na świecie, który został przyjęty do ekskluzywnego grona Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych obok Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

50 młodych dyrygentów z 21 krajów zawalczy o Złotą Batutę, towarzyszyć im będzie 100 muzyków Filharmonii Śląskiej oraz wybitni soliści: Piotr Pławner, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Marcin Zdunik i Piotr Sałajczyk. Tegoroczna łączna pula wszystkich nagród w Konkursie wynosi 82 000 euro. Konkurs potrwa do 26 listopada, organizatorzy zapraszają do oglądania codziennych transmisji na żywo w internecie.

Wagę i znaczenie katowickiego konkursu podkreśla wysoki zakres wymagań. W I etapie to uwertury klasyczno-romantyczne oraz symfonie Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Drugi etap to akompaniamenty i wielka symfonika romantyczna, zaś trzeci to klasyka muzyki XX wieku i polska twórczość współczesna. Międzynarodowy Konkurs dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga zaliczany jest z tego względu do najtrudniejszych – rozległy repertuar i odmienny stylistycznie każdy z etapów wymaga od młodych dyrygentów najwyższych umiejętności. Mimo to każdorazowo zgłasza się do niego kilkaset uczestników, w tym roku – 270 z całego świata. Po wstępnej kwalifikacji do udziału w X MKD im. G. Fitelberga dopuszczono 50 uczestników z 21 krajów.

Dotąd w Katowicach zwyciężali: Claus Peter Flor (Niemcy, 1979), Chikara Imamura (Japonia, 1984), Michael Zilm (Niemcy, 1987), Makoto Suehiro (Japonia, 1991), Victoria Żadko (Ukraina, 1995), Massimiliano Caldi (Włochy, 1999), Aleksandar Markovic (Serbia) ex aequo Modestas Pitrenas (Litwa, 2003), Eugene Tzigane (USA, 2007) i Daniel Smith (Australia, 2012).

Podczas Koncertu inaugurującego 17 listopada o g. 19.00 w Filharmonii Śląskiej zabrzmią dzieła polskich twórców: Przystępuję do ciebie Eugeniusza Knapika i II Symfonia „Kopernikowska” Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert laureatów X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga będzie miał miejsce w Filharmonii Narodowej 27 listopada o g. 19.00.

Organizatorzy zapraszają do oglądania codziennych transmisji z przebiegu Konkursu na stronie www.fitelbergcompetition.com/pl 


17 listopada 2017 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej będzie miał miejsce koncert w ramach projektu „Zamówienia kompozytorskie”, podczas którego odbędzie się premiera Koncertu Marcina Błażewicza.

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zamówienia kompozytorskie", którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, to pierwszy w Polsce projekt systemowo wspierający najnowszą twórczość muzyczną. W jego ramach co roku powstaje około stu nowych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, co zapewnia szerokiemu gronu odbiorców dostęp do wartościowych dzieł muzyki współczesnej.

17 listopada fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz oraz Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka prawykonają Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę smyczkową profesora Marcina Błażewicza.

Kompozytor jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa kompozycji Mariana Borkowskiego), był stypendystą Sociéte des Compositeurs et Editeurs de Musique SACEM (Francja), a jako stypendysta Acanthes odbył kurs kompozytorski u Oliviera Messiaena w Avignon (Francja 1987). Od 1985 pracuje w UMFC w Warszawie, obecnie jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Kompozycji. W kadencji 2012-2016 sprawował funkcję kierownika Katedry Kompozycji. Realizował utwory na zamówienie Teatru Dramatycznego w Warszawie, Polskiego Radia BIS, Deutschland Radio, Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzyki Perkusyjnej PAS, Jeunesses Musicales World Orchestra & World Brass. Jest organizatorem ponad 200 koncertów poświęconych głównie propagowaniu muzyki współczesnej. Był dyrektorem artystycznym i twórcą festiwalu Międzynarodowe Forum Nowej Muzyki i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu „Jeunesses Musicales”. W latach 1986-97 był kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego Radia, od 1995 współpracuje z Programem BIS Polskiego Radia S.A. przy takich cyklicznych programach, jak „Muzyczne Forum” i „Mała Filharmonia”.

W interpretacji muzyków usłyszymy tego wieczoru również Uwerturę do opery Don Giovanni W. A. Mozarta i V Symfonię c-moll op. 67 L. van Beethovena.

Szczegóły – na stronie: https://www.filharmonia.com.pl/


W dniach 17 listopada i 9 grudnia 2017 roku Narodowe Centrum Kultury zaprasza na 3. edycję festiwalu Polska Muzyka Odnaleziona, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory polskich kompozytorów – zapomniane, mniej znane lub dopiero odnalezione, czy nawet grane po raz pierwszy.

Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Polskie Radio. Festiwal realizowany jest w ramach programu „Historia Muzyki Polskiej”. Na tegoroczną edycję złożą się dwa koncerty, oba w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19:00.

Podczas pierwszego z nich Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy wykona utwory czterech kompozytorów żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku. Obok znanego wszystkim melomanom Karola Kurpińskiego usłyszymy też trzech autorów zapomnianych, dopiero teraz przywracanych zbiorowej pamięci Polaków – Wojciecha Dankowskiego, Macieja Radziwiłła i Jana Wańskiego starszego.

Drugi koncert można nazwać koncertem monograficznym. Złożą się na niego w całości utwory Witolda Maliszewskiego, wykonane przez Polską Orkiestrę Radiową pod batutą Tomasza Bugaja. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Sałajczyk. Początki kariery Witolda Maliszewskiego, Polaka urodzonego na Podolu, związane były z carską Rosją – studiował w Petersburgu u N. Rimskiego-Korsakowa, założył i prowadził konserwatorium w Odessie. Jednak po przewrocie bolszewickim związał dalszą część życia z Warszawą, gdzie pełnił liczne ważne funkcje edukacyjne, społeczne i rządowe, związane z organizacją życia muzycznego międzywojennej Polski. W prowadzonej przez niego klasie kompozycji w Warszawskim Konserwatorium Państwowym studiował Witold Lutosławski.

Szczegóły – na stronie: http://www.nck.pl


17 listopada 2017 roku wykonawcy krakowskiego zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble rozpoczynają nowatorski projekt, celem którego jest prezentacja twórczości wybitnych kompozytorów XX wieku osobom niezwiązanym ze środowiskiem muzycznym.

Comiesięczne spotkania organizowane we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy brali udział w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą („Warszawska Jesień”, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt) z przystępną formą prezentacji, która sprawia, że wydawać by się mogło niezrozumiała twórczość nagle zaczyna do nas przemawiać „ludzkim głosem”.

Choć wybór najważniejszych twórców XX wieku nie jest łatwym zadaniem członkowie zespołu zdecydowali się na nazwiska, które wydają się być najbardziej kluczowe dla odbiorców chcących by bliżej muzyki tworzonej w naszych czasach. Wśród nich znaleźli się George Crumb, Luciano Berio, Helmut Lachenmann, Paweł Mykietyn, Kazimierz Serocki.

Każde spotkanie ma trwać 60 minut i angażować od trzech do pięciu wykonawców zespołu. Punktem wyjścia zawsze jest muzyka: wykonane zostaną utwory lub fragmenty utworów idiomatycznych dla danego twórcy czy kierunku. Ponadto wykonawcy postarają się przybliżyć zainteresowanym muzyczne style i sensy słowem, zachęcając do dyskusji.

W obecnej formie projekt „Otwórz uszy. Tu i teraz” organizowany jest pro bono, tzn. muzycy oraz organizatorzy nie pobierają wynagrodzenia za przygotowanie oraz realizację omawianych spotkań.

Najbliższe spotkania odbędą się 17 i 21 listopada, 14 i 15 grudnia w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Ośrodku Kultury Norwida i Integracyjnym Klubie Kultury Olsza.

Więcej – na stronie: https://www.spoldzielniamuzyczna.com


Polska Orkiestra Młodzieżowa Lutoslawski Youth Orchestra jesienią zagra pięć koncertów w Polsce i Niemczech. Pierwszy występ odbył się już 23 września w Halle, trasę zamknie koncert 18 listopada 2017 roku w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie. W programie znalazły się: IV Symfonia  Johannesa Brahmsa, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza oraz kompozycja własna Orkiestry skomponowana w trakcie Akademii Umiejętności, pod czujnym okiem trenerów z Philharmonia Orchestra z Londynu.

Polska Orkiestra Młodzieżowa Lutoslawski Youth Orchestra, prowadzona przez jedno z największych muzycznych stowarzyszeń na świecie – JM Poland, jest jedyną ogólnopolską orkiestrą symfoniczną złożoną z uczniów szkół muzycznych II stopnia. Orkiestra działa od 2012 roku z inicjatywy profesjonalnych muzyków: Wojciecha Walczaka, Antoniego Rosochackiego oraz Jana Regulskiego. Dla młodych, utalentowanych muzyków, którzy myślą o budowaniu profesjonalnej kariery, Orkiestra jest szansą połączenia indywidualnego rozwoju artystycznego z kompleksową wiedzą z zakresu gry w zespole. W 2017 roku Polską Orkiestrę Młodzieżową LYO stworzy 57 uczniów z 33 miast w Polsce.

W trakcie piątej edycji Akademii Umiejętności młodzi muzycy pracowali nad utworami Brahmsa i Karłowicza oraz kompozycją własnego utworu. Efekt pracy będzie można usłyszeć podczas jesiennej trasy koncertowej w Polsce i Niemczech (występy w Halle i Berlinie w ramach współpracy z Landesmusikrat Sachsen-Anhalt). W Polsce młodzi muzycy zagrają 24 października w Filharmonii Krakowskiej, 25 października w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz 18 listopada w Studiu im. W. Lutosławskiego w Warszawie podczas koncertu galowego.

Dodatkowe informacje – na stronie:  http://www.jmpoland.pl


Najnowsza opera Thomasa Adèsa Anioł zagłady (prapremiera na Salzburger Festspiele w 2016 roku) na podstawie surrealistycznego filmu Luisa Buñuela z 1962 roku będzie transmitowana na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera już 18 listopada 2017 roku. W Kinie Praha transmisję można będzie obejrzeć o godz. 18.35.

Na kolejną, po Burzy wg Szekspira (nagroda Grammy 2004 za najlepsze nagranie operowe), operę Thomasa Adèsa trzeba było czekać aż 12 lat. Kompozytor połączył siły z librecistą Tomem Cairnsem, który jest również reżyserem nowojorskiego spektaklu, i wspólnie udało im się stworzyć wyjątkowe dzieło. Inscenizacja Met z pewnością spotka się z uznaniem nawet najbardziej wymagających widzów. Orkiestrę poprowadzi sam kompozytor.

Brytyjczyk Thomas Adès jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów współczesnych, a jego kariera rozwija się w niezwykłym tempie, choć przez muzyczną awangardę bywa odrzucany jako zbytni tradycjonalista. Jest autorem utworów na orkiestrę i chór oraz trzech oper: Powder Her Face (niedawno wystawionej również w Polsce), The Tempest (Burzy), którą dyrygował w nowojorskiej The Metropolitan Opera i – najnowszej – The Exterminating Angel (Anioła zagłady), wystawionej po raz pierwszy w Salzburgu. Libretto tej ostatniej powstało w oparciu o scenariusz filmu Luisa Buñuela z 1962 roku pod tym samym tytułem (El ángel exterminador). Grupa zamożnych znajomych spotyka się na wspólnej kolacji. Gdy przyjęcie dobiega końca, z tajemniczych powodów goście nie są w stanie z niego wyjść. Zaczyna się coraz bardziej zawzięta walka o przetrwanie...

Przedstawienie w języku oryginału (angielskim) z polskimi napisami trwa około 2 godzin 30 minut (w tym 1 przerwa).

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl


19 listopada 2017 roku o godz. 17.00 odbędzie się Galowy Koncert Jubileuszowy w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej z okazji Jubileuszu 70-lecia Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Orkiestrę Jubileuszową ZPSM nr 4 złożoną z uczniów, pedagogów i absolwentów, przygotowaną przez Wojciecha Pławnera, poprowadzi znakomity dyrygent Łukasz Borowicz – absolwent Szkoły z roku 1996. Jako soliści wystąpią: Marianna Żołnacz – flecistka, absolwentka, tegoroczna laureatka III Nagrody na Kobe International Flute Competition (Japonia), Koryfeusza Muzyki Polskiej, studentka Mozarteum w Salzburgu; Tomasz Ritter – absolwent z roku 2014, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, obecnie student Konserwatorium Moskiewskiego; Zuzanna Kuklińska – przyszłoroczna dyplomantka klasy skrzypiec, laureatka wielu konkursów. Jubileuszowemu Chórowi ZPSM nr 4, poprowadzonemu przez Annę Perzanowską-Tarasiuk, towarzyszyć będą pianiści Jan Tabędzki i Zuzanna Moskwik.

W programie znalazły się utwory E. Chaussona, W. Kilara, K. Kurpińskiego, E. Pankiewicza, S. Prokofiewa, G. Reinecke oraz K. Szymanowskiego.

Galowy Koncert Jubileuszowy będzie jednocześnie XXV Koncertem Charytatywnym Szkoły na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Jubileusz został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wejściówki do nabycia w Sekretariacie ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego (ul. Krasińskiego 1, tel. 22 839-18-78, e-mail: sekretariat@szymanowski.edu.pl).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Związek Kompozytorów Polskich zaprasza w dniu 19 listopada o godz. 18.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na koncert symfoniczny, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu Ultima volta Władysława Słowińskiego.

Kompozytor, dyrygent i organizator życia muzycznego Władysław Słowiński współpracował z Operą Poznańską, Filharmonią Poznańską, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Teatrem Wielkim w Warszawie. W latach 1970-73 był dyrektorem artystycznym wytwórni płytowej Polskie Nagrania. Od 1973 do 1985 pełnił funkcję sekretarza generalnego Związku Kompozytorów Polskich, a od 1985 do 2001 był prezesem Oddziału Warszawskiego ZKP. W 1986 powołał do życia Warszawskie Spotkania Muzyczne, których jest dyrektorem artystycznym. Za swoją twórczość oraz działalność organizacyjną otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Srebrny Medal Gloria Artis.

Koncert organizowany przez Polskie Radio 19 listopada został przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Związkiem Kompozytorów Polskich. Utwór Ultima volta Słowińskiego, zamówiony przez ZKP, powstał w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kompozycję zaprezentuje Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy. 

W programie koncertu znalazły się również Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola SzymanowskiegoI Symfonia B-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Koncert fortepianowy Stefana Kisielewskiego. W roli solisty wystąpi pianista Piotr Orzechowski. Transmisja koncertu odbędzie się na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Szczegółowe informacje, także o biletach na koncert, znajdują się na stronie: https://www.polskieradio.pl


19 listopada 2017 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert inaugurujący 2. edycję studenckiego festiwalu „Mikstury Kultury”.

Założeniem festiwalu „Mikstury Kultury” jest integracja środowisk artystycznych, a także promocja poszczególnych uczelni artystycznych oraz ich najbardziej utalentowanych studentów poprzez organizację koncertów i towarzyszących im wystaw prac studentów Akademii Sztuk Pięknych.

W ramach festiwalu wszyscy artyści – utalentowani studenci wyższych uczelni muzycznych z Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Poznania i Krakowa – zdecydowali się wystąpić pro publico bono. Towarzyszący koncertowi inauguracyjnemu wernisaż przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dzięki zaangażowaniu studentów uczelni artystycznych będą mogli Państwo być świadkami eklektyzmu muzyki klasycznej, jazzu, muzyki z gry Heroes w opracowaniu Mateusza Alberskiego, Krzysztofa Ratajskiego i Caglara Sahina z live paintingiem, performancem teatralnym, czy vijeing'iem, co w całości połączy się w doskonałe wydarzenie artystyczne.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


19 listopada 2017 roku w krakowskim Kościele Św. Katarzyny (ul. Augustiańska, 7) będzie miała miejsce premiera płyty Bartłomiej Pękiel. Opera omnia.

Projekt jest finalnym etapem realizacji podjętego w 2015 roku przez zespół OCTAVA ensemble zadania nagrania dzieł wszystkich Pękiela, opartego o przeprowadzone badania muzykologiczne dokonane w archiwach Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu. O wysokiej potrzebie i ocenie zadania świadczy fakt, iż w jego realizację i finansowanie włączyły się flagowe instytucje i podmioty państwowe odpowiedzialne za polską kulturę i jej promocję w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków, FiNA - Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza (Culture.pl) i Instytut Muzyki i Tańca.

Trzypłytowy album jest pierwszym w historii rynku muzycznego pełnym obrazem i kompletną rejestracją fonograficzną twórczości nadwornego kompozytora Władysława IV Wazy. Twórczości, która do dziś nie posiadała pełnego opracowania i nagrania.

Podczas koncertu zespół OCTAVA ensemble pod dyrekcją Zygmunta Magiery zaprezentuje niektóre utwory genialnego polskiego twórcy, działającego w latach świetności Królewskiej Katedry na Wawelu, m. in.: Missa Concertata la Lombardesca, Dulcis Amor Iesu, Dum Complerentur, Assumpta est Maria, Ave Maria, Magnum Nomen Domini, Audite mortales. Koncert poprzedzi prelekcja na temat wykonywanych utworów, genezy i kontekstu ich powstania.

Podczas koncertu będzie możliwość nabycia premierowego wydawnictwa Bartłomiej Pękiel. Opera omnia po promocyjnej cenie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: http://www.pekiel.pl/ 


19 listopada 2017 roku o godz. 19.00 w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Klasyków 21 w Warszawie-Płudach będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu „Pieśń nadziei” pro memoria ofiar „Sierpniowego dramatu Płud”.

„Sierpniowy Dramat Płud” to przejmująca historia z czasów II wojny światowej. Około 20 młodych mieszkańców Płud, Choszczówki i Dąbrówki Szlacheckiej zostało 30 VIII 1944 roku aresztowanych przez hitlerowców i wywiezionych następnego dnia w kierunku Jabłonny. Do dziś nie wiadomo, gdzie zostali rozstrzelani. Aresztowania były odwetem za ucieczkę ks. Albina Tomasza Kołakowskiego, który na terenie Białołęki prowadził przez cały okres okupacji działalność konspiracyjną. W domu sąsiadów miał radiostację, a poprzez siatkę zaprzysiężonych harcerzy przekazywał ważne informacje i meldunki partyzantom ukrytym w lasach Choszczówki. Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE jako pierwszy zbadał i opisał dramatyczne wydarzenia sprzed lat w „Historii Białołęki”. Poprowadzi również koncert 19 listopada, który poprzedzi Msza św. z poświęceniem pamiątkowych tablic; zostaną umieszczone na kapliczce stojącej na terenie dawnego gospodarstwa ks. Kołakowskiego przy ulicy Strzybnickiej.

Udział w koncercie weźmie 50 muzyków: dwa chóry – mieszany AVE i męski OKTAWIAN i Orkiestra Dęta Miasta Ząbki pod dyrekcją Barbary Hijewskiej. Artyści wykonają utwory L. van Beethovena, W. A. Mozarta, o. Kusza, św. Teresy, i J. Świdra.

Wstęp na koncert jest wolny. Wydarzenie dofinansowane ze środków m.st. Warszawy – Dzielnicy Białołęka oraz Programu „Niepodległa”.


Orkiestra Arte dei Suonatori zaprasza na koncerty w ramach festiwalu „Muzyka Dawna – Persona Grata”. W dniach 20–25 listopada 2017 roku w Warszawie, Radziejowicach, Poznaniu i Szczecinie muzycy zaprezentują program zatytułowany „Szkiełkiem i okiem”. Dźwiękom muzyki dawnych epok towarzyszyć będą multimedialne wizualizacje, których autorem jest Ari Dykier.

Orkiestra wykonuje muzykę dawną i współczesną. Przypomnijmy, że dla Arte dei Suonatori oraz wiolonczelisty Dominika Połońskiego przeznaczył swoją kompozycję brut Artur Zagajewski. Nagranie prawykonania kompozycji zarejestrowane zostało na koncercie inauguracyjnym 57. „Warszawskiej Jesieni” w 2014, zaś w 2017 ten utwór reprezentował Polskie Radio i otrzymał najwyższą lokatę na 64. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo oraz tytuł utworu wyselekcjonowanego.

Tytuł programu listopadowej trasy koncertowej nawiązuje do myśli oświeceniowej, która przyznawała pierwszeństwo poznaniu świata poprzez rozum i doświadczenie, nie zaś emocjom i wierze w powszechnie powtarzane prawdy. Fraza „szkiełko i oko” pochodzi z mickiewiczowskiego wiersza Romantyczność, w którym autor-narrator odrzuca naukowe, chłodne i racjonalne postrzeganie świata. Epoka wcześniejsza, Oświecenie, przeciwnie – składała hołd ludzkiemu rozumowi. Czy ten nowy trend, który rozwinął się w XVIII wieku, znalazł swoje odzwierciedlenie w muzyce? Wiele wskazuje na to, że tak było. Program koncertów został tak skonstruowany, aby pokazać różnicę między muzyką baroku – pełną emocji, fantazji, improwizacji, o swobodnej często formie, odbiegającej od schematu – a muzyką wczesnego klasycyzmu – logiczną, wyważoną, od pierwszych dźwięków uderzającą ładem, o łatwej do wychwycenia strukturze. Czy chcemy słuchać sercem, czy „szkiełkiem i okiem” na pewno warto wybrać się na koncerty orkiestry Arte dei Suonatori. Znakomite solistki – Joanna Kreft i Poppy Walshaw – to dodatkowa zachęta, aby posłuchać, w jaki sposób twórcy okresu baroku i wczesnego klasycyzmu podążali za myślą filozoficzną właściwą swoim czasom. I jak muzyka, choć bez słów, może pięknie o niej opowiedzieć.


21 listopada 2017 roku o godz. 19.00 w Nowym Teatrze będzie miał miejsce kolejny koncert Chain Ensemble z cyklu „Scena Muzyki Nowej”, podczas którego odbędzie się polskie prawykonanie in vain Georga Friedricha Haasa.

Cykl koncertów „Scena Muzyki Nowej”, organizowany przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, przedstawia ważne dokonania muzyczne ostatnich dziesięcioleci. Z obfitości wciąż powstających utworów w programach usłyszymy takie, które już są lub powinny stać się częścią współczesnego muzycznego kanonu. W zaplanowanej na kilka sezonów serii koncertów znajdą się zarówno nazwiska polskich i zagranicznych kompozytorów od wielu lat dobrze już znane miłośnikom muzycznej współczesności, jak też wyznaczające nowe trendy utwory młodych twórców.

„Miłość do tego, co brzmi, miłość do dźwięków rozwijających się w czasie i przestrzeni niczym żywe istoty to podstawa mojej twórczej pracy” – tak pisał o sobie Haas. Urodzony w roku 1953 austriacki twórca, w tegorocznej ankiecie włoskiego magazynu „Classic Voice” uznany za najlepszego żyjącego kompozytora, jest znawcą i nowatorem dziedzinie systemów mikrotonowych, rozmaitych (historycznych i eksperymentalnych) sposobów strojenia instrumentów, naturalnych rezonansów, spektralnego „wnętrza” dźwięków i zarazem artystą umiejącym wprowadzić słuchacza w świat głębokich i nieznanych doznań, twórcą czującym więź z europejską tradycją romantyczną, wielbiącym w muzyce to, co tajemnicze, majestatyczne, niezwykłe.

Przeznaczony na 24 instrumentalistów utwór in vain (2000) to jedno z najsłynniejszych dokonań Haasa. Trwająca około 70 minut kompozycja pozwala słuchaczowi doświadczyć rozmaitych odmian przeżywania czasu – od gęstych zawirowań do maksymalnego spowolnienia, zróżnicowanych odcieni w całym możliwym spektrum barw – do ciemności (także w sensie dosłownym), niezwykłego bogactwa harmonii – od eufonii „naturalnych” spektralnych współbrzmień do zgrzytliwych dysonansów. Dzięki Chain Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Bauera utwór zabrzmi po raz pierwszy w Polsce podczas koncertu „Tajemnice dźwięku i czasu”.

Bilety do nabycia w kasach Nowego Teatru oraz na http://bilety.nowyteatr.org/ 


Polska Opera Królewska zaprasza 23 listopada 2017 roku o godz. 20.00 do Archikatedry Warszawskiej św. Jana Chrzciciela, gdzie zostanie wykonane Credo Krzysztofa Pendereckiego.

Credo, obok takich dzieł jak Pasja wg św. Łukasza, Siedem bram Jerozolimy czy Polskiego Requiem, reprezentuje nurt oratoryjnej muzyki religijnej wybitnego polskiego kompozytora. Pomyślane początkowo jako jedna z części cyklu mszalnego, stało się jednak samodzielnym monumentalnym utworem. Liturgiczny tekst wyznania wiary dopełniają pieśni, hymny i teksty sakralne, w oprawie fascynującej muzyki przekazując uniwersalne wartości.

Już 23 listopada Credo zabrzmi w Warszawie w dniu 84. urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego. „Urodziny u Rodziny” - mowa tu oczywiście o artystycznej rodzinie Polskiej Opery Królewskiej, która właśnie w taki sposób postanowiła uczcić jubileusz Mistrza. Tego wieczoru zaprezentują się znakomici soliści Polskiej Opery Królewskiej: Olga Pasiecznik, Anna Wierzbicka, Anna Radziejewska, Wojciech Gierlach oraz gościnnie Krystian Krzeszowiak.

Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej, Chór Filharmonii Narodowej, Warszawski Chór Chłopięcy, zaś całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Maestro Maximiano Valdés.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na drugą część tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Interwencje 2017”, która odbędzie się w dniach 23 listopada – 15 grudnia 2017 roku.

Tym razem na koncerty do Katowic zostali zaproszeni laureaci głównych nagród 66. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium 2017, Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz innych ważnych polskich i międzynarodowych konkursów dedykowanych różnym specjalnościom instrumentalnym, muzyce kameralnej i wokalnej. W estradowej prezentacji fragmentów opery Straszny dwór wezmą udział m.in. uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Koncerty festiwalowe odbędą się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Sali Kameralnej NOSPR, Muzeum Archidiecezjalnym oraz katowickich domach kultury. Zabrzmią m. in. dzieła Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Drugą część tegorocznego Festiwalu rozpocznie recital fortepianowy Adama Goździewskiego 23 listopada o godz.18.00 w Muzeum Archidiecezjalnym (Katowice, ul. Wita Stwosza 16). To kolejna katowicka prezentacja laureata Estrady Młodych w Słupsku. Podobnie jak Martynie Kułakowskiej, której gry mogliśmy słuchać w październikowej części Festiwalu Młodych, jury konkursowe pod przewodnictwem dyrektora artystycznego konkursu Jana Popisa przyznało Adamowi Goździewskiemu nagrodę Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. W tym roku ten młody utalentowany pianista oprócz wyróżnienia otrzymanego w Słupsku został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. We wcześniejszych latach odnosił również liczne sukcesy, zostając laureatem prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech, w Słowenii , Estonii (Narva, Grand Prix, EMCY Prize, 2 nagrody specjalne, 2014), Macedonii (Ohrid, Grand Prix i Złoty Medal, 2014). Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Zorganizowanie Festiwalu stało się możliwe dzięki dofinansowaniu Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka i taniec – Interwencje 2017”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.silesia.art.pl


Po raz piąty Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na AŻ Festiwal do Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej – zgodnie z nazwą A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Dziewięć festiwalowych koncertów zaplanowano w dniach 24 listopada – 10 grudnia 2017 roku.

Jak w poprzednich latach, AŻ Festiwal to prezentacja najważniejszych projektów orkiestrowych i scenicznych uczelni w wykonaniu studenckich zespołów, pedagogów Akademii oraz gości z kraju i zagranicy.

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Marcina Wolniewskiego zagra w ramach inauguracji festiwalu koncert z muzyką filmową Wojciecha Kilara, Piotra Marczewskiego i Piotra Hertla. Będą to znane tematy muzyczne z filmów i seriali, m.in. Ziemi obiecanej, Daleko od szosy, Wakacji z duchami, Znachora, Granicy, Pana Tadeusza i wielu innych (24 listopada). Na finał młodzi symfonicy przygotowują pod kierunkiem Jerzego Swobody A Varsovie Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Muzykę tkaną Marcina Stańczyka i słynną Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego (10 grudnia).

W tym roku gośćmi AŻ Festiwalu będą: amerykański artysta Rex Richardson, zaliczany do światowej czołówki trębaczy (7 grudnia), oraz słynny zespół Belgian Brass, czyli kwintet dęty z repertuarem złożonym z klasycznych przebojów Mozarta, Bizeta, Bernsteina i innych (9 grudnia).

Jazzową odsłoną AŻ Festiwalu będzie koncert znakomitego zespołu Zbigniew Namysłowski Quintet. Tego wieczoru muzykę Zbigniewa Namysłowskiego i Jacka Namysłowskiego zagra również Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez Jacka Delonga (5 grudnia).

Miłośnicy muzyki dawnej przyjmą z radością dwa festiwalowe koncerty z barokowymi arcydziełami. Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa MUob (połączone orkiestry barokowe z Łodzi, Poznania i Wrocławia), wspólnie z muzykami z Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble, wykonają iście królewski program – suity z cyklu Muzyka na wodzie Händla i będzie to pierwsza w Łodzi prezentacja tej muzyki na instrumentach historycznych (27 listopada). Cztery pory roku Antonio Vivaldiego zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ prowadzonej przez Łukasza Błaszczyka, a jako soliści wystąpią studenci łódzkiej Akademii – laureaci konkursów skrzypcowych. Orkiestra zagra również współczesne utwory łodzianina Krzysztofa GrzeszczakaReminiscencje i napisaną specjalnie dla niej miniaturę Upominek (3 grudnia).

Na dwa muzyczne spektakle zapraszają pedagodzy i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Wszystko o miłości w balladowym nastroju zaśpiewają młodzi adepci wokalistyki estradowej (26 listopada). Kilka dni później studenci dwóch specjalności – musicalu i choreografii – będą przekonywać, że Życie swe uroki ma, a muzycznymi argumentami będą przebojowe piosenki z polskich filmów i seriali, takich jak: Wojna domowa, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem II wojnę światową, Noce i dnie, Ogniem i mieczem, Kogel-mogel, Jan Serce (29 listopada).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: http://www.amuz.lodz.pl


Monumentalne oratorium Feliksa Nowowiejskiego Znalezienie Świętego Krzyża zabrzmi na Nadzwyczajnym koncercie z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam” 24 listopada 2017 roku w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 20.00. Orkiestrę Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej oraz solistów poprowadzi Sebastian Perłowski. Koncert będzie transmitowany online.

Znalezienie Świętego Krzyża (Kreuzauffindung), uznawane przez krytyków za najlepsze oratorium Nowowiejskiego, nie było do tej pory często wykonywane. Choć lwowska premiera w 1906 roku była wielkim sukcesem, perypetie historyczne nie pozwoliły, aby utwór ten zagościł na stałe w repertuarze polskiej muzyki oratoryjnej. Szczęśliwie, twórczość Nowowiejskiego zaczyna być w ostatnich latach coraz bardziej doceniana, czego efektem jest stale rosnąca liczba koncertów i nagrań z utworami tego wyjątkowego kompozytora ale też dyrygenta, pedagoga, szambelana papieskiego i organisty-wirtuoza. Wykonanie oratorium będzie możliwe dzięki długotrwałym staraniom prof. Mieczysława Nowakowskiego. Ten wybitny dyrygent, zmarły w lutym tego roku, długi czas sam miał nadzieję zadyrygować ulubionym oratorium na zakończenie kariery w Warszawie. Ze stolicą związany był nie tylko jako dyrygent, gdzie poprowadził ponad 1200 spektakli w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, ale również jako profesor warszawskiej Akademii Muzycznej. Wykonanie „Znalezienia Świętego Krzyża” w tej samej bazylice, gdzie osiem miesięcy wcześniej odbył się pogrzeb prof. Nowakowskiego, zyska przez to dodatkowy, symboliczny wymiar.

Kreuzauffindung to opowieść o św. Helenie i jej misji odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus. W rolę św. Heleny wcieli się Ewa Biegas, a partię biskupa Jerozolimy, Makariusza, wykona Krzysztof Szumański. Orkiestrze Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Bartosza Michałowskiego. Monumentalny, 160-osobowy aparat wykonawczy poprowadzi Sebastian Perłowski.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Dla wszystkich, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, Orkiestra Sinfonia Varsovia – po raz pierwszy w historii – przygotowała transmisję wideo, która dostępna będzie na stronie www.sinfoniavarsovia.org.

Organizatorami koncertu są Orkiestra Sinfonia Varsovia i Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem koncertu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Patronem honorowym koncertu jest Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


W dniach 25 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Gdańsku odbędzie się III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”.

Tegoroczny Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” nawiązuje koncepcją programową do poprzednich edycji. I tym razem organizatorzy postawili na różnorodność estetyk proponowanych przez twórców należących do kilku pokoleń, których zainteresowania rozciągają się od nowych odczytań wielkich klasyków po najnowsze eksperymenty dźwiękowe nakierowane na poszerzanie granic wyobraźni dźwiękowej – własnej i słuchaczy. Wyróżniającym się wątkiem III Festiwalu „Nowe Fale” będzie muzyka religijna. Rozpocznie się wykonaniem pieśni chóralnej autorstwa Wiesława Cienciały – twórcy reprezentującego krąg kultury polskich ewangelików. Tym gestem organizatorzy chcą uczcić przypadającą w tym roku 500. rocznicę Reformacji. Natomiast pod koniec festiwalu usłyszymy Magnificat Andrzeja Dziadka – utwór, którego podstawa słowna koresponduje z czasem, w którym odbywa się festiwal – z Adwentem.

Będzie okazja bliższego zapoznania się ze współczesną muzyką skandynawską w wykonaniu znakomitego chóru gdańskiego 441 Hz, jak również ze światową twórczością akordeonową: najwybitniejsze dzieła napisane w ostatnim czasie na ten instrument przedstawi świetny niemiecki instrumentalista Stefan Hussong. Jako silna grupa, a może już nawet „szkoła” zaprezentują się kompozytorzy gdańscy, wśród nich kilkoro młodych, niedawnych absolwentów Akademii Muzycznej: Dixa, Diesner, Jędrzejczyk, Nikiel. Zaproszeni zostali też kompozytorzy z innych ośrodków Polski, m.in. w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

W ramach festiwalu odbędą się prezentacje kompozycji gdańskich studentów i doktorantów. Wzorem ubiegłorocznego festiwalu organizatorzy przygotowali również, we współpracy z Instytutem Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej, konferencję naukową z udziałem wybitnych specjalistów z kilku ośrodków. Będzie ona poświęcona zagadnieniom analizy muzycznej.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://2017.nowefale.pl/ 


W dniach 25 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Operze Wrocławskiej odbędzie się piąta edycja Festiwalu Opery Współczesnej +. Festiwal otworzy premiera opery Leszka Możdżera Immanuel Kant.

Piąta, jubileuszowa, edycja imprezy zawiera w nazwie znak „+”, co oznacza poszerzenie formuły festiwalu. Festiwal otworzy światowa prapremiera sceniczna opery Immanuel Kant. Muzykę do niej skomponował niezwykle ceniony muzyk jazzowy Leszek Możdżer, a za kostiumy odpowiedzialna jest znana projektantka Ewa Minge. Jazz spotyka się z operą, literatura z filozofią. To już dziś wydarzenie o randze światowej. Do dzieł stricte operowych dołączy spektakl baletowy Eufolia | Ambulo. Spektakl z choreografią Jacka Przybyłowicza i Jacka Tyskiego zostanie odegrany do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Prasquala i Louisa Andriessena.

Widzowie Opery Wrocławskiej zobaczą gościnne spektakle Opery Śląskiej z Bytomia (Krzysztof Penderecki Krój Ubu) oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (Francis Poulenc Głos Ludzki). Na publiczność czeka również specjalny koncert 28 listopada, którego główną bohaterką będzie perkusja.

Festiwal Oper Współczesnych+ zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Wrocław oraz dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu „Muzyka i taniec – Interwencje 2017”.

Bilety i szczegóły: www.opera.wroclaw.pl 


25 i 26 listopada 2017 roku Guitar Masters zaprasza na wydarzenia z gitarą w roli głównej. W najbliższy weekend 2 koncerty, a po nich 2 dni intensywnego kursu mistrzowskiego.

Gitarowe święto rozpocznie się koncertem zespołu Jacaras. Muzykę, którą wykonują, doskonale oddaje nazwa formacji, oznaczająca grupę młodych mężczyzn, którzy śpiewając i tańcząc przemierzali ulice barokowej Hiszpanii. Jacaras specjalizuje się w wykonywaniu dawnych tańców i pieśni pochodzących z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej wieku XVII i XVIII, jednak w opracowaniu na współczesne instrumentarium. Zespół powstał w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w 2009 roku. Tworzą go wrocławscy muzycy oraz meksykańska wokalistka, Julieta González–Springer, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w Akademii Wrocławskiej klasę gitary. Listopadowy koncert odsłoni zupełnie nowy program i będzie stanowić zapowiedź drugiej płyty zespołu zatytułowanej Españoleta.

Z kolei dwóch znakomitych gitarzystów klasycznych – doświadczony i znany na arenie międzynarodowej Tomasz Zawierucha oraz rozpoczynający swoją karierę Andrzej Grygier uprzyjemnią wrocławianom jesienną niedzielę, 26 listopada. W programie koncertu w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu utwory Gaspara Sanza, Jana Sebastiana Bacha, Benjamina Brittena, Napoléona Coste'a, Leo Brouwera i Aleksandra Tansmana.

W kolejnych dniach 27 i 28 listopada, wszyscy adepci gitarymoga wziąć udział w dwudniowym Mistrzowskim Kursie Gitarowym z prof. Tomaszem Zawieruchą (Folkwang Universität der Künste, Essen).

Więcej – na stronie: https://competition.guitarmasters.pl/ 


Muzyka Krzesimira Dębskiego, Adriana Williamsa, Jarosława Siwińskiego i Adama Porębskiego skomponowana na motywach dzieł Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego, czyli warszawski finał ogólnopolskiego Festiwalu „Obrazy z Conrada” już 26 listopada 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Do udziału w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej Festiwalu zostali zaproszeni czterej kompozytorzy, a ich utworów inspirowanych twórczością Josepha Conrada publiczność słuchała w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu i Lesznie.

W kolekcji tegorocznych zamówień PTMW znalazły się kompozycje Krzesimira Dębskiego, Adriana Williamsa, Jarosława Siwińskiego i Adama Porębskiego na ośmioosobowy zespół kameralny, które powstały na motywach takich dzieł J. Conrada jak: Tajny Agent, Ocalenie, Jeszcze raz w Polsce i Smuga cienia. Ich prawykonania odbyły się podczas kolejnych czterech koncertów „Obrazów z Conrada” od lipca do listopada br. w czterech polskich miastach.

Każdy z tych nowych utworów, skomponowany w innym stylu i estetyce, jest niezwykle oryginalnym spojrzeniem twórców współczesnych na literaturę Josepha Conrada, która jest szalenie aktualna w naszych czasach. Warto więc wybrać się w niedzielę 26 listopada br. do Warszawy na finałowe spotkanie twórczością Josepha Conrada i muzyką.

Finał Festiwalu rozpocznie się o godz. 17:00 we foyer Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Z. Modzelewskiego 59) spotkaniem, którego gośćmi będą kompozytorzy: Krzesimir Dębski, Jarosław Siwiński i Adam Porębski oraz aktorzy: Leszek Zduń i Grzegorz Ociepka. Koncert finałowy odbędzie się o godz. 18:00. W programie znajdą się wybrane fragmenty wszystkich kompozycji, które były prezentowane od lipca do listopada tego roku podczas koncertów prawykonań Festiwalu, oraz fragmenty utworów Josepha Conrada.

Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Conrad 2017”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie https://ptmw.art.pl


W dniach 26 i 29 listopada 2017 roku w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego i Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego będą miały miejsce VI i VII Poznański Koncert Muzyki Kameralnej, podczas których odbędą się prawykonania najnowszych dzieł poznańskich kompozytorów.

Fundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu wraz z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w ramach kultywowania pamięci o zasłużonych dla miasta osobistościach oraz popularyzacji tradycji kulturowych Poznania zaplanowała koncerty poświęcone twórczości wybitnych kompozytorów, których sylwetki są związane z Poznaniem: Floriana Dąbrowskiego, Andrzeja Koszewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Tadeusza Szeligowskiego oraz Stanisława Wiechowicza. Koncerty mają na celu przypomnienie, iż te wybitne postaci przez całe swoje życie artystyczne związane były z Poznaniem.

Dodatkowym walorem organizowanych koncertów jest także prezentacja utworów współczesnych poznańskich kompozytorów: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Barbary Kaszuby, Moniki Kędziory, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschla, Aliny Kubik, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Radosława Matei, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Lidii Zielińskiej. Podczas koncertów zostaną zaprezentowane również utwory specjalnie skomponowane z myślą o organizowanym projekcie „Kompozytorzy są wśród nas”: Radosław Mateja Szczęście do poezji Haliny Poświatowskiej, Katarzyna Taborowska-Kaszuba Blue Quote, Artur Kroschel Jak nic, Janusz Stalmierski Thanksgiving, Alina Kubik From over the sea oraz Zbigniew Kozub Harmonia sfer. Zbigniew Kozub tak pisze o swojej kompozycji: „Utwór jest próbą upamiętnienia małżeństwa Niny i Jana Nowowiejskich. Jest luźną, muzyczną adaptacją wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Harmonia sfer”, nawiązującego wprost do sztuki skupionej wokół słońca, światła, przestrzeni i muzyki kojarzonej z pięknem, harmonią, intelektem, umiarkowaniem – tak bliskiej dla rodu Nowowiejskich".

Do udziału w koncertach zostali zaproszeni znakomici poznańscy artyści: Joanna Horodko (sopran), Laura Kluwak-Sobolewska (fortepian), Poznańskie Trio Fortepianowe oraz zespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


Zapraszamy na interdyscyplinarne przedsięwzięcie muzyczne BASSO 2. Biennale Dźwięków Niskich, które po raz drugi odbędzie się w Warszawie i potrwa do 30 listopada 2017 roku.

BASSO to wyjątkowe biennale, głównie ze względu na swoją oryginalność i pionierski w skali kraju charakter. Ideą Biennale jest wykraczanie poza ramy klasycznego festiwalu muzyki poważnej. W jego programowym centrum są muzyka i instrumenty basowe. Źródła tego pomysłu leżą w specyfice i bogactwie możliwości instrumentów basowych, ze szczególnym uwzględnieniem wiolonczeli, violi da gamba i kontrabasu, ale także instrumentów dętych i elektronicznych (tuba, fagot, gitara basowa) oraz ludowych (basy). Nazwa Biennale nawiązuje do barokowej praktyki realizacji basso continuo (stały bas, bas generalny) tj. najniższego głosu w muzyce poważnej, w którym zapisywano harmonię całości i który był zasadniczym elementem każdego utworu.

Biennale BASSO jest interdyscyplinarnym wydarzeniem, ukazującym różne dziedziny muzyczne, eksponującym pięć nurtów i kierunków brzmieniowych, w tym nurt klasyczny i współczesny, w którego programie znalazły się kompozycje polskich twórców XX–XXI wieku, a także nurt muzyki ludowej.

26 listopada w niezwykłej przestrzeni Podziemia Kamedulskiego wystąpi duet znakomitych artystów: śpiewaczka, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia, polonistka, animatorka kultury Justyna Piernik oraz jej ojciec – legenda polskiej muzyki, tubista wirtuoz Zdzisław Piernik. Koncert rodzinnego duetu przywróci pamięci zapomnianą muzykę ich kujawskich przodków. Muzyczne spotkanie uzupełni wykład muzykologa, instrumentalisty i śpiewaka Macieja Kazińskiego na temat roli instrumentów basowych w polskiej muzyce tradycyjnej. Będzie także okazja do poznania jednego z takich instrumentów – tubmaryny, którą przybliży muzyk, animator i budowniczy instrumentów Dominik Dembiński.

W tym też duchu będzie utrzymany program koncertu finałowego 30 listopada, w którym wystąpi AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją swego założyciela i dyrektora artystycznego Marka Mosia. Zespół, który przyzwyczaił nas już do nietypowych propozycji repertuarowych, zaprezentuje się tym razem z Kapelą Maliszów pochodzącą z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Rodzinna kapela wykona na skrzypcach, lirze korbowej, akordeonie, nyckelharpie, bębnie i basach tańce z okolic powiatu gorlickiego oraz przyśpiewki.

Patronat medialny nad biennale objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: na stronie organizatora.


Teatr Bolszoj przyzwyczaił nas podczas swych transmisji kinowych do prezentowania dzieł baletu klasycznego, ewentualnie XX-wiecznych arcydzieł swych najbardziej znanych choreografów. Ponad rok temu Poskromienie złośnicy w nowym ujęciu choreograficznym Jeana-Christophe’a Maillot transmitowane na cały świat wzbudziło prawdziwą sensację. Już 26 listopada 2017 roku balet powróci na ekrany kin. W Kinie Praha transmisję można będzie obejrzeć o godz. 16.00.

Dyrektor i główny choreograf Baletu Monte Carlo Jean-Christophe Maillot specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj stworzył swoją taneczną wersję Szekspirowskiej komedii Poskromienie złośnicy. To nowość, żeby Jean-Christophe Maillot zrealizował swój nowy balet na zamówienie obcej sceny, nie wystawiając go najpierw w prowadzonym przez siebie Ballet de Monte Carlo. Ryzyko się opłaciło – premiera w lipcu 2014 roku została przyjęta owacyjnie, a spektakl i jego wykonawców nagrodzono aż trzema prestiżowymi rosyjskimi nagrodami teatralnymi Złotej Maski. Transmisja satelitarna w styczniu 2016 zachwyciła baletomanów na całym świecie. Później balet Teatru Bolszoj pokazał ten spektakl podczas występów gościnnych w Londynie i Nowym Jorku.

Treść jest dość wiernie osnuta na kanwie komedii Szekspira. Bogaty mieszczanin Baptista ma dwie córki na wydaniu: miłą i dobrze wychowaną Biankę oraz pełną temperamentu złośnicę Katarzynę. Liczni wielbiciele chętnie wzięliby Biankę za żonę, ale ojciec stawia warunek – najpierw musi się znaleźć mąż dla Katarzyny. Tymczasem panna swoimi fochami potrafi zniechęcić każdego. Czy Petruchio z Werony poradzi sobie z nieznośną Kasią? Wszyscy wiemy, że tak, ale zanim to nastąpi, oglądamy ciąg dramatycznych i komicznych wydarzeń – od ślubu Katarzyny z pijanym Petruchiem, przez jego fizyczne i psychiczne gnębienie krnąbrnej żony, aż po narodziny ich wzajemnej miłości.

Maillot przenosi historię miłości i walki o dominację w związku w czas nieokreślony, a dzięki uwspółcześnionym kostiumom podkreśla uniwersalną wymowę komedii Szekspira. Choreograf, nie porzucając zasady „uczyć i bawić”, bardziej współcześnie i drapieżnie ukazuje zawiłości ludzkiej psychiki i kontaktów damsko-męskich. Dzięki temu artyści baletu Teatru Bolszoj mogli stworzyć wielowymiarowe kreacje nie tylko taneczne, ale i aktorskie. Para głównych bohaterów: Jekaterina Krysanowa (Katarzyna) i Władisław Łantratow (Petruchio) otrzymali za swe role Złote Maski. Podziwiać będziemy także Siemiona Czudina jako Lucentia i Olgę Smirnową jako słodką Biankę, siostrę Katarzyny. Atutem spektaklu jest także zmieniająca się w okamgnieniu prosta, mobilna i uniwersalna scenografia.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl


28 listopada 2017 roku w ICE Kraków Congress Center o godz. 19.00 będzie miał miejsce koncert „Polska Muzyka Filmowa”. Przeboje z filmów największej polskiej fabryki marzeń zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego i sopranistki Agnieszki Nurzyńskiej.

Łódź to niewątpliwie najbardziej filmowe miasto w Polsce. Nic więc dziwnego, że wiele produkcji łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych pozostawiło po sobie piękne melodie, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej muzyki filmowej. Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Marcina Wolniewskiego przypomni tematy autorstwa Piotra Marczewskiego, które nuciła cała Polska, m.in. z filmów i seriali „Znachor”, „Wakacje z duchami,” „Daleko od szosy”, „Pan Samochodzik i Templariusze”, oraz te nieco zapomniane, choć równie piękne – muzykę Piotra Hertela do filmów „Ocalić miasto”, „Granica”.

Podczas koncertu pojawią się również kompozycje jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku muzyki – Wojciecha Kilara. Zabrzmią Walc z filmu „Ziemia obiecana”, Mazur z „Zemsty”, fragmenty z filmu „Dziewiąte wrota” oraz Suita z „Pana Tadeusza”.

Koncert „Polska Muzyka Filmowa” to również widowisko multimedialne, które zabierze słuchaczy w podróż po najsłynniejszych miejscach i produkcjach polskiego Hollywood.

Dodatkowe informacje - na stronie: http://www.icekrakow.pl


W dniach 28 listopada – 2 grudnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” jest spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal prezentuje muzykę improwizowaną i eksperymentalną, najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. Uczestnikami festiwalu są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych.

Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie. Hasło tegorocznej edycji to „Come down to Earth” (Zejdźmy na Ziemię). Program Festiwalu obejmuje koncerty, performace, spektakl multimedialny, projekcje filmowe, wystawy oraz Wieczory Muzyki Improwizowanej z udziałem muzyków lokalnych i gości festiwalu.

Podczas koncertów finałowych 2 grudnia swoje improwizacje zaprezentują polscy muzycy, między innymi założona we wczesnych latach 1990. formacja Mazzoll & Arhythmic Perfection, Krzysztof Ostrowski – muzyk i producent z Bydgoszczy, występujący jako Freeze oraz duet Kondensator Przepływu (Qba Janicki i Bartłomiej Chmara).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.festiwal.mozg.pl 


29 listopada 2017 roku o godz. 19.00 w murach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej UMFC pod batutą Maestro Vladimira Kiradijeva.

W programie koncertu usłyszymy utwory polskie: I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego oraz Piccolo concerto Romana Palestra. Koncert skrzypcowy Szymanowskiego (1916) uznawany jest za pierwszy koncert skrzypcowy nowego nurtu, odrzucającego tonalność, o nowej odmianie ekspresji. Wykonawczynią solowej partii będzie znakomita artystka Agata Szymczewska. Mały koncert Romana Palestra (1958) – 12-minutowy 6-częściowy utwór przeznaczony na orkiestrę kameralną – jest przykładem zastosowania techniki dodekafonicznej, faktury punktualistycznej. Dowodzi wielkiej wrażliwości kompozytora na barwę, wyrażonej poprzez nowe potraktowanie faktury, metrorytmiki i artykulacji.

Koncert jest częścią Ogólnopolskiej Konferencji Słuch absolutny Romana Palestra, która odbędzie się w dniach 29 listopada – 2 grudnia 2017 roku.

Na koncerty z cyklu „Środa na Okólniku” obowiązują bilety w cenie 15 zł, które można zakupić najwcześniej na dwa tygodnie przez koncertem. Sprzedaż odbywa się w Chopin University Press w holu głównym uczelni od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-19.00 oraz przez stronę www.umfc.bilety24.pl. Na pół godziny przed koncertem sprzedawane są bilety wyłącznie na dany dzień.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.