Polmic - FB

calendar of events

2016 2017 2018 2019 2020
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Emanacje" potrwa od 7 lipca do 9 września 2018, a dziesięć festiwalowych tygodni wypełni 40 zróżnicowanych koncertów na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Festiwal zainauguruje koncert argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000) – Ingrid Fliter. Artystka znana jest z doskonałych interpretacji dzieł polskiego kompozytora a jej album „Preludes” znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych nagrań Chopina wszechczasów wg magazynu Gramophone. W Lusławicach usłyszymy autorski wybór nokturnów, a recital poprzedzi pierwszy w historii występ zespołu kameralnego Penderecki Piano Trio, w skład którego wchodzą m.in. muzycy fenomenalnego Meccore String Quartet.

Nie będzie to jedyny sceniczny debiut podczas tegorocznych "Emanacji". W 2018 roku świętujemy 85. urodziny wybitnego polskiego twórcy i patrona lusławickiego Centrum – Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki Piano Trio, nieprzypadkowo powołane zostało do życia w jubileuszowym roku Mistrza – już wkrótce, specjalnie dla zespołu powstanie dedykowany mu, nowy utwór kameralny. Na drugi debiut przyjdzie nam zaczekać do 31 sierpnia, kiedy to zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacji mistrzowskiej przygotowany przez lusławickie Centrum – Penderecki Youth Orchestra, złożona z utytułowanych młodych polskich instrumentalistów orkiestra smyczkowa, prowadzona przez wybitnego dyrygenta, dyrektora orkiestry kameralnej AUKSO – Marka Mosia.

2018 to także rok, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programach festiwalowych koncertów muzyka polska będzie odgrywała znaczącą rolę. Wysłuchamy m.in. prawykonania nowego utworu Miłosza Bembinowa, recitalu Szymona Komasy „Pieśni polskie”, a także kompozycji Fryderyka Chopina (m.in. w wykonaniu „cudownych dzieci” światowej pianistyki – podopiecznych Fundacji słynnego chińskiego pianisty – Lang Langa). "Emanacje" podsumuje wrześniowy cykl koncertów realizowany we współpracy z warszawskim festiwalem „Chopin i jego Europa”.

Szczegółowy program – na stronie: www.emanacje.pl 


23 sierpnia 2018 roku wersją koncertową opery Carmen George’a Bizeta zostanie zainaugurowana dwunasta edycja odbywającego się od 1996 roku Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro. Podczas trzech festiwalowych wieczorów tradycyjnie wystąpią wybitni polscy artyści.

W drugim dniu koncertowym 24 sierpnia na melomanów czeka z kolei mistrzowski recital fortepianowy Szymona Nehringa – jedynego polskiego finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Spod jego palców wypłynie przepełnione polskością dzieło – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Wraz z artystą wykona je Kwintet Śląskich Kameralistów. Koncert rozpocznie występ klarnecisty Macieja Łuszczewskiego – laureata Nagrody im. Anny Knapik w ramach tegorocznego Festiwalu Tydzień Talentów.

Finał wydarzenia to tradycyjnie Maraton Muzyczny. W tym roku – roku jubileuszu odzyskania niepodległości, odbędzie się w wyjątkowej odsłonie. Znakomici soliści i kameraliści zaprezentują się w 100% polskim repertuarze kompozycji ostatniego stulecia. Wystąpią: Iwona Socha (sopran), Klaudiusz Baran (akordeon / bandoneon), Robert Morawski (fortepian), Katarzyna Duda (skrzypce), Janusz Wawrowski (skrzypce), Celina Kotz (skrzypce), Michał Zaborski (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela). Koncert zatytułowany „Maraton niepodległy. 100 lat polskiej muzyki” zakończy festiwal 25 sierpnia.

Cena biletu na wszystkie koncerty – 30 zł, w sprzedaży od 30 lipca. Wyjazdy autokarami w poszczególne dni koncertowe o godz. 16.30 sprzed Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – konieczna wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc (14 600 00 16).

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.paderewski.tarnow.pl


Codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 roku (oprócz niedziel i świąt), o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywają się koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jednym z nielicznych kościółów w Warszawie w tak znacznym procencie autentycznym, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują znakomici polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku, m.in. najsłynniejszy utwór na organy Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe. Organiści koncertują w strojach barokowych.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kapitula.org/barokorg.html 


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na 18. edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – "Dziekanka 2018". Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 18:00.

Podczas muzycznych wieczorów usłyszymy studentów, absolwentów, pedagogów oraz gości UMFC.  Koncerty odbywają się w każdą środę lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 15, 22, 29) w Domu Studenta „DZIEKANKA”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60, na dziedzińcu lub w sali koncertowej (w razie niepogody).

Dyrektorem artystycznym tej edycji jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny!

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl


Wzorem lat ubiegłych latem Filharmonia Krakowska organizuje cykl koncertów "Philharmonic Music Summer". Organizatorzy zapraszają słuchaczy w każdą środę lata o godz. 18.30 do Sali Złotej usytuowanej na pierwszym piętrze gmachu Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej. 

Każdy ze specjalnie przygotowanych i wybranych w konkursie repertuarowym ośmiu wieczorów koncertowych lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 22, 29) wypełniają prawdziwe perły światowej kameralistyki. Usłyszymy utwory reprezentujące wszystkie muzyczne epoki, odwiedzimy europejskie dwory, kościoły, sceny operowe i operetkowe świata, będziemy mieli szansę obcować z geniuszem Bacha, Mozarta, ale i Prokofiewa czy Kilara. A wszystko w znakomitych składach kameralnych, które są obietnicą nie tylko wirtuozerii wykonań, ale i niespodzianek brzmieniowych.

Seria Philharmonic Music Summer kolejny rok z rzędu wpisana została na listę krakowskich imprez muzycznych sygnowanych znakiem Theatrum Musicum.

Szczegółowe informacje – na stronie Filhamronii.


1 sierpnia 2018 roku o godz. 20:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się akcja muzyczna z udziałem orkiestry i Chóru Warszawiaków organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, którzy co roku chętnie gromadzą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni. Wydarzenie umożliwia wszystkim chętnym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Akcja odbędzie się już po raz dwunasty. Śmiało można powiedzieć, że koncert stał się warszawską tradycją, tworzy przestrzeń integracji pokoleń oraz zaspakaja zainteresowania miłośników muzyki z tamtych lat i historii stolicy.

Teksty piosenek, takich jak bojowe Warszawskie dzieci skomponowane przez Andrzeja Panufnika, sympatyczna Sanitariuszka Małgorzatka z muzyką Jana Markowskiego, brata Andrzeja Markowskiego, wyśpiewywane będą przez tysiące zgromadzonych, Chór Warszawiaków i orkiestrę pod batutą Jana Stokłosy. W roli solistów wystąpią Paulina Grochowska, Maciej Pawlak i Jakub Wocial.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego Telewizja Polska będzie transmitować koncert. W relacji na żywo będzie dostępny w całej Polsce na antenie TVP1.

Więcej: https://www.1944.pl


Po raz szósty 1 sierpnia 2018 roku o godz. 10.00 pod kolumną Zygmunta rozbrzmiewać będą powstańcze piosenki w wykonaniu pięciuset dzieci uczestniczących w miejskiej akcji „Lato w Mieście”. Najmłodsi zaśpiewają dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Tegoroczna edycja projektu jest szczególna, gdyż obok rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. „Młodzi uczestnicy programu „Lato w Mieście” to generacja wchodząca w przyszłość, od niej będzie wkrótce zależało co z naszą wolnością stanie się w następnych dekadach. Lekcje z przeszłości służą mądrości w przyszłości” – mówi Mirosław Sielatycki, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizującego doroczną „Piosenkę dla Małego Powstańca”.

– Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. […] Pomagali Powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach” - dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości.

W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego p. Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później, ze śpiewem na ustach, uczestnicy przejdą pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty. Wykonają m. in. piosenkę Warszawskie dzieci, skomponowaną przez Andrzeja Panufnika, i Marsz Mokotowa z muzyką Jana Krzysztofa Markowskiego.

 


W tym roku Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” osiąga pełnoletność. Jego 18. edycja potrwa do 23 sierpnia 2018 roku.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych Kołobrzega, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych, obecnie koncerty w gotyckiej Katedrze uatrakcyjniają pobyt kuracjuszy w mieście. Do Kołobrzegu przyjadą najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata.

Udział w Festiwalu wezmą dwie orkiestry międzynarodowych warsztatów muzycznych pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego i Jana Staniendy. Finał w wykonaniu poznańskiej Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha dopełni dominantę dużych składów i form muzycznych w tegorocznej edycji. Duże formy przeplatać będzie kameralistyka w najwspanialszym wykonaniu: Alexander Gebert – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon, Lucy Kay – sopran, Orbis Quartett, Paweł Zadrożniak – trąbka, Michał Kocot – organy. Udział tego ostatniego jest nagrodą Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu dla laureata 6. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego. Słuchać będziemy dzieł od Bacha, Mozarta, Karłowicza po Schnittkego i Pendereckiego, a także wielu niespodzianek, których w letnie wieczory dostarczą nam artyści.

Informacja o biletach – na stronie: http://rck.kolobrzeg.eu


W dniach 22 czerwca – 2 września 2018 roku w Toruniu odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Organizatorem festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaś dyrektorem artystycznym – dyrygent Mariusz Smolij. Dzięki festiwalowi muzyka stała się doskonałym pretekstem do prezentowania najpiękniejszych toruńskich zabytków. W tegorocznej edycji wezmą udział wybitni artyści ze wszystkich stron świata, prezentujący swoje umiejętności w najciekawszych architektonicznie przestrzeniach Torunia, m. in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Meisinger i Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, Mettis Quartet (Litwa), Duo Vitare & Arto Järvelä (Finlandia), Göttinger Symphonie Orchester i Prairie View A&M University Concert Chorale (USA, Teksas).

W związku z faktem, iż w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego Państwa, w programie Festiwalu nie zabraknie szerokiego przekroju muzyki polskiej – od Chopina do współczesnych nam zespołów rockowych. Podczas koncertu „Młodzieńcze interpretacje” Orkiestra Kameralna N-harmonia wykona Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wojciech Waleczek i Acoustic Quartet wezmą udział w koncercie „Perły muzyki polskiej”, podczas którego zabrzmi Oberek Grażyny Bacewicz, Krakowiak Fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego i Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Koncert „Cztery strony Europy” jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”; w interpretacji Michała Szymanowskiego usłyszymy Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. Spotkanie z polską muzyką i polską piosenką niewątpliwie sprawi słuchaczom szczególną radość.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl 


41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2018. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej. 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, prezentujące szeroką paletę stylów: od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, a nawet jazzową.

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów.

Znajdujące się obecnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia online oraz oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne na www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.


Letni Festiwal Nowego Miasta rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 5 sierpnia 2018, obejmując szereg koncertów kameralnych w kościołach zlokalizowanych na warszawskim Nowym Mieście. W ramach finału prawykonany zostanie utwór Clay Tablets II Edwarda Sielickiego.

Festiwal rozpocznie koncert w wykonaniu Sonorus Quartet, w skład którego wchodzą grający na instrumentach historycznych muzycy MACV Warszawskiej Opery KameralnejW programie znajdą się kompozycje Radziwiłła, ElsneraMoniuszki. Kolejny piątkowy wieczór (27 lipca) to recital znakomitej sopranistki Anny Mikołajczyk i pianisty Roberta Morawskiego, którzy wykonają pieśni Chopina i Moniuszki. Kameralne piątki zakończy charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz (3 lipca), w którego interpretacji usłyszymy kompozycje Przybylskiego, Majkusiaka, Pendereckiego, Lutosławskiego, Tabakiernika i Tuchowskiego.

Dwie kolejne niedziele (22 i 29 lipca) wypełni muzyka Chopina, Karłowicza, Stolpe i Maliszewskiego, a wystąpią: Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wraz z pianistą Pawłem Kowalskim oraz Zespół Kameralistów Camerata Vistula z wiolonczelistką Anną Wróbel w roli solistki.

Na zakończenie XI Letniego Festiwalu Nowego Miasta Jerzy Maksymiuk poprowadzi orkiestrę Warsaw Camerata, a na instrumentach perkusyjncyh zagra Leszek Lorent. 5 sierpnia w Kościele Stygmatów św. Franciszka muzycy dokonają światowego prawykonania utworu Clay Tablets II Edwarda Sielickiego, który powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca. Ponadto usłyszymy kompozycje Lutosławskiego, Paderewskiego i Maksymiuka.

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawę. Organizator: Fundacja "Nowa Orkiestra Kameralna". Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Stronę Festiwalu na FB


Do 31 sierpnia 2018 roku potrwa jedna z najstarszych w Polsce imprez muzycznych – 52. Międzynarodowy Festiwal Organowy, który odbędzie się w Koszalinie i siedmiu miejscowościach Pomorza Środkowego.

Cechą charakterystyczną przedsięwzięcia jest prezentowanie muzyki organowej z wykorzystaniem instrumentów historycznych Pomorza Środkowego w połączeniu z muzyką nieorganową, tj. formami solistycznymi, kameralnymi, chóralnymi i oratoryjnymi. W ośmiu miejscowościach odbędzie się 30 koncertów. Dzięki wolnemu wstępowi na koncerty poza Koszalinem liczba słuchaczy i zainteresowanie ciągle rośną. Impreza, której międzynarodowy charakter zapewnia udział artystów z całej Europy, jest ważnym uzupełnieniem letniej oferty kulturalnej regionu.

Koncerty będą rozpoczynać się w każdy wakacyjny piątek o godz. 19.15, z nich dziewięć będzie miało miejsce w koszalińskim kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Franciszkańskiej. W przedsięwzięciu wezmą udział polscy organiści, m. in. Roman Perucki i Marek Toporowski, oraz goście z Rosji: Daniel Zaretsky oraz Taras Baginets. Usłyszymy utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Juliusza Łuciuka, Feliksa Nowowiejskiego, Marka Raczyńskiego, Mariana Sawy i Józefa Świdra.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś część wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. W koncercie finałowym weźmie udział kilka zespołów: Krakowskie Trio Stroikowe, Żeński zespół chóru Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie i Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. W programie znajdą się kompozycje Krzesimira Dębskiego, który wystąpi w roli dyrygenta i skrzypka.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmoniakoszalinska.pl/ 


Przełom lipca i sierpnia to najlepszy moment żeby odwiedzić Podlasie. Najspokojniejszy festiwal świata Podlasie SlowFest potrwa do 12 sierpnia 2018 roku.

Fanów kontemplacyjnych brzmień muzycznej alternatywy czekają koncerty w rytmie slow. Koncert „Quarter-tone piano” jest próbą przywrócenia muzyce jej naturalnych rejestrów. Ile straciła muzyka europejska porzucając podział ćwierćtonowy na rzecz półtonowego pokażą Piotr i Agnieszka Kopińscy dzięki specjalnie przestrojonym fortepianom od Yamaha Polska (26 lipca). W trakcie koncertu odbędzie się również prapremiera mikrotonowej kompozycji Krzysztofa Gawlasa  Splines, a zaraz po koncercie będzie można porozmawiać z kompozytorem podczas spotkania.

Radical Polish Ansambl, który łączy folklor z muzyką klasyczną i awangardę z tradycją w jedną brzmieniową wrażliwość, wystąpi 3 sierpnia. Dla muzyki współczesnej Radical Polish Ansambl to gotowa propozycja ‒ powszechnie teraz poszukiwanego ‒ „nowego wykonawstwa”, opartego paradoksalnie na pradawnym poczuciu rytmu, wrażliwości brzmieniowej i tonalnej oraz formach przekazu ustnego. Woody Black 4 to z kolei jedyny na świecie zespół improwizujący na czterech klarnetach, w tym trzech basowych (11 sierpnia).

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.podlasieslowfest.pl/program-psw/ 


W dniach 3 sierpnia – 15 września 2018 roku w Arkadach Kubickiego u podnóża ogrodów Zamku Królewskiego nad brzegiem Wisły będzie miała miejsce dziewiąta edycja festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 roku.

Festiwal stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z twórczością artystów teatralnych i muzyków, którzy zaprezentują swój kunszt w trakcie 15. występów. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w aktualnym programie będą się mogli Państwo przekonać podczas siedmiu letnich weekendów.

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się m.in. prezentacje polskiego teatru plastycznego. Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowano siedem spotkań w ramach cyklu Arkady Dzieciom – cztery z teatrem i trzy z muzyką. W ramach atrakcji muzycznych do młodych melomanów skierowane są warsztaty „Dzień dobry, muzyko!”. Będą to na pewno trzy niezapomniane przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności. Poprowadzą je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się „dorosły” program muzyczny festiwalu, który stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze polskich królów. Dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej, ze względu na dobór kompozytorów nawiązywać będą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas pierwszego z tych wieczorów wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego zaś – orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, wielka, charyzmatyczna postać polskiej sceny muzycznej. W solowym recitalu usłyszymy także znakomitego pianistę Pawła Kowalskiego.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl


20. edycja Gdańskiego Festiwalu Carillonowego potrwa do 31 sierpnia 2018, prezentując różnorodny repertuar carillonowy.

W koncertach solowych usłyszymy wybitnych carillonistów z kraju i ze świata: Amerykanina Jonathana Lehrera (14 lipca), Holendra Paula Maassena (4 sierpnia), Belgów Luca Romboutsa (11 sierpnia) i Jana Verheyena (18 sierpnia), gdańszczanki Monikę Kaźmierczak (7 lipca) i Annę Kasprzycką (25 sierpnia). Tegoroczną nowością będą koncerty duetowe: carillon z waltornią (27 lipca), carillon z gitarą (17 sierpnia) i carillon z fletem (24 sierpnia). Podczas finału (31 sierpnia), zespół złożony z Litwina Ignasa Juzokasa (live electronics), oraz gdańszczan Tomasza Ziętka (trąbka) i Moniki Kaźmierczak (carillon) wykona kompozycję GDA-DAG autorstwa Juzokasa, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami Roberta Turło i Pracowni Animacji gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Koncerty odbywają się co piątek w wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie znajduje się carillon koncertowy złożony z 50 dzwonów, oraz w każdą sobotę w wieży Ratusza Głównego Miasta, dysponującej cariilonem złożonym z 37 dzwonów. Podczas piątkowych koncertów artystów można oglądać na dwóch ekranach – przy Fontannie Heweliusza i w ogrodzie oo. Karmelitów. Na miejscu dostępne są drukowane programy, piątkowe koncerty są również zapowiadane. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej szczegółów na stronie www.carillon.pl oraz profilu FB.


Do 26 sierpnia 2018 roku potrwa VIII cykl Letnich Koncertów na Grochowskiej. Muzyka w wykonaniu znakomitych artystów po raz pierwszy zabrzmi w nowopowstałym Pawilonie Koncertowym w Warszawie przy ulicy Grochowskiej 272. Niezmiennie w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16.00 na słuchaczy czekać będzie niezwykła podróż przez muzyczne epoki i gatunki.

Bogaty program koncertów kameralnych obejmie twórczość Ravela, Mozarta, Debussy’ego, Lutosławskiego, Pendereckiego oraz wielu innych kompozytorów. Na scenie zaprezentują się uznani soliści m. in.: Aleksander Dębicz, Olga Pasiecznik, Kaja Danczowska czy Piotr Sałajczyk. Wśród wykonawców znajdą się również młodzi artyści: Maria Leszczyńska – stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia – oraz Kwintet Fortepianowy UMFC, złożony z wyróżniających się studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia (oktet wiolonczelowy).

O komfortowy odbiór muzyki zatroszczą się prowadzący (wśród nich dziennikarze i muzykolodzy), którzy podczas każdego koncertu przybliżą prezentowane utwory i zarysują ich kontekst. Letnie Koncerty na Grochowskiej to w sumie 30 spotkań, od 12 maja do 26 sierpnia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

W związku z rozwojem instytucji i pracami nad nową salą koncertową, zostały wprowadzone bilety w symbolicznych cenach, a także program lojalnościowy – Karta Słuchacza dla najwierniejszej publiczności. Bilety na Letnie Koncerty na Grochowskiej (2zł) do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, aplikacji Going oraz w kasach na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Informacje o biletach i wydarzeniach są dostępne na stronie: www.sinfoniavarsovia.org 


Do 31 sierpnia 2018 roku potrwa 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu (poza finałowym) wstęp jest wolny.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest wyjątkowym wydarzeniem sezonu letniego, obejmującym całe województwo łódzkie. Dwadzieścia koncertów odbędzie się w kilkunastu najpiękniejszych, turystycznych zakątkach województwa łódzkiego: artyści zaproszeni do współtworzenia tego projektu odwiedzą takie miejscowości, jak Skierniewice, Rogów, Konstantynów Łódzki, Dobroń, Brzeźno, Wartę, Wolbórz, Inowłódz, Wieruszów, Zelów, Pęczniew, Sieradz, Góra Świętej Małgorzaty, Lipce Reymontowskie, Krośniewice i Nieborów. Program Festiwalu tworzony jest na bazie utworów nie tylko muzyki poważnej, obejmuje także autorskie projekty, kompozycje inspirowane folklorem czy sztuką dawną, niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej, a także jazzowe aranżacje.

Inauguracja „Kolorów Polski” będzie miała miejsce w Łowiczu 1 lipca. W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy publiczność będzie mogła oklaskiwać Chór Filharmonii Łódzkiej, Kapelę Polonica, Kubę Stankiewicza z zespołem, L. Stadt i Chór Teatru Chorea, Kraków Street Band. W dobrońskim kościele usłyszymy oktet wokalny Octava Ensemble, który zaprezentuje m. in. utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego i Łukasza Urbaniaka. W wieruszowskim kościele wystąpi kwartet puzonowy Tromb Quartet; w programie koncertu znajdzie się muzyka Feliksa Nowowiejskiego i Mateusza Święcickiego. W finale Festiwalu, wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon. Artysta zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty Polacc.

Mapa wszystkich koncertów Festiwalu jest dostępna na stronie: www.filharmonia.lodz.pl 


Już w najbliższą sobotę, 30 czerwca 2018 o godzinie 12.00, w altanie w Parku Oliwskim, (ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu "Goście Polskiego Chóru Kameralnego" pod wspólnym tytułem "Polska Muzyka w Altanie". W urokliwej parkowej scenerii, w kolejne soboty lata podczas godzinnych koncertów prezentowane będą perły polskiej muzyki.

Jako pierwszy wystąpi Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego – organizatora wydarzenia, świętującego w tym roku jubileusz 40-lecia. Zespół zaprezentuje pieśni ludowe i patriotyczne polskich kompozytorów: Stanisława MoniuszkiIgnacego PaderewskiegoEdwarda PałłaszaJuliusza Łuciuka oraz Ireneusza i Leona Łukaszewskich.

W kolejne letnie soboty, w lipcu i sierpniu (7, 14, 21, 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia,) zawsze w samo południe, zapraszamy na koncerty artystów z Gdańskiej Akademii Muzycznej. W pierwszą sobotę lipca usłyszymy duet w składzie Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) i Dorota Pawlus (flet). Artystki zagrają Walce Jana Nepomucena Bobrowicza oraz Hommage a Chopin  Aleksandra Tansmana. 14 lipca wystąpi skrzypaczka Julia Kazimirowicz i pianistka Marta Kur. W ich wykonaniu usłyszymy Sonatę op. 9 na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Podczas czwartego koncertu wystąpią Maciej Kacprzak grający na akordeonie oraz Karol Sokołowski, wiolonczelista. Panowie zaprezentują dwa utwory: Krzysztofa Olczaka  Accotango i Fryderyka Chopina  Preludium e-moll op.28. W ostatnią sobotę lipca w parkowej altanie będzie królować nostalgiczna muzyka Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo i Marka Grechuty w opracowaniu na kwartet smyczkowy – wystąpi Jardin Kwartet.

Sierpień powitamy piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Karoliny Arczewskiej z zespołem. Podczas ostatniego z cyklu Koncertów w Altanie usłyszymy arie i pieśni Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Pauliny Dąbrowskiej (sopran), Andżeliki Gmińskiej (mezzosopran) oraz Zuzanny Lisieckiej (fortepian).

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!


Jedenasta edycja letniego festiwalu plenerowego „Wawel o zmierzchu” rozpocznie się 7 lipca i potrwa do 25 sierpnia 2018. Miejscem koncertów będę rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. 

W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent padnie na wartości polskie i kulturę narodową (Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki). Wawel to miejsce dla Polaków szczególne. Dlatego muzyka, która rozbrzmiewać będzie podczas Festiwalu, przeniknięta będzie także aurą patriotyzmu (np. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z polskimi pieśniami narodowymi czy młodych śpiewaków w repertuarze Chopinowsko-Moniuszkowskim). Nie zabraknie motywów historycznych (np. koncert zespołu wokalnego Octava z utworami Bartłomieja Pękiela) oraz współczesnych (prezentacja polskiej muzyki nowej).

Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się Mistrzowie: pianista Karol Radziwonowicz, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, dyrygent Marek Moś, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Szymon Nehring (młody „ambasador” kultury polskiej w świecie), orkiestra CORda Cracovia czy zespół wokalny Octava. „Młodą wizytówką” festiwalu będzie koncert inauguracyjny „TERAZ MŁODZI”, na którym wystąpi czwórka utalentowanych muzyków: dwójka solistów-instrumentalistów i dwójka dyrygentów, wyłącznie w polskim repertuarze (Szymanowski, Szałowski, Penderecki).

Organizatorzy: Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja Castello. Grupa Twórcza. Dyrektor artystyczny: Małgorzata Janicka-Słysz. Kierownik organizacyjny: Hubert Piątkowski.


Do 11 sierpnia 2018 roku potrwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem, podczas którego w stolicy Tatr zaprezentowane zostaną perły polskiej muzyki.

Program tegorocznego festiwalu kładzie nacisk na muzykę kameralną naszych rodzimych artystów. Dyrektor Artystyczny Festiwalu – teoretyk muzyki, altowiolista, krytyk, wydawca Rafał Monita - podkreśla: „Ten program wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości”. Podczas Festiwalu zabrzmią m. in. utwory Romana Palestra, Grażyny Bacewicz, Romualda Twardowskiego, Karola Szymanowskiego, Jana Maklakiewicza i Juliusza Łuciuka. Udział w Festiwalu wezmą: Aleksandra Szwejkowska-Belica, Katarzyna Wiwer, Krakowski Kwartet Puzonowy, Maria Pomianowska z zespołem, Julieta Goznalez-Springer, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa i Ireneusz Wyrwa oraz zespół wokalny Affabre Concinui.

Dodatkowym walorem wydarzenia są niepowtarzalne wnętrza zakopiańskich kościołów, w których odbędą się koncerty: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kościół Św. Krzyża i zabytkowy kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Organizatorami XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.