Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2016 2017 2018 2019 2020
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W każdy weekend od 30 czerwca do 29 lipca 2018 roku w Łazienkach Królewskich odbywać się będzie międzynarodowy Festiwal Strefa Ciszy. Na kilku scenach plenerowych podczas ponad 100 koncertów wybrzmi muzyka z różnych stron świata.

Szósta edycja festiwalu obejmuje pięć weekendów, z których każdy poświęcony będzie innej muzyce i kulturze. Na początek, 30 czerwca i 1 lipca, usłyszymy polskie rytmy. Wystąpi m. in. orkiestra Kameralna N-Harmonia, która zaprezentuje Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Nasza muzyka rodzima zapoczątkuje festiwalową podróż w cztery strony świata: na północ (7-8 lipca), południe (14-15 lipca), wschód (21-22 lipca) i zachód (28-29 lipca). Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Program poszczególnych festiwalowych dni ułożony jest w taki sposób, by goście mogli odbywać muzyczne spacery po Łazienkach, słuchając wielu różnych zespołów. W koncertach wezmą udział m.in. Camerata Silesia, Danar (muzyka irlandzka i celtycka), Bum Bum Orkestar (muzyka bałkańska), Yerba Mater (muzyka bliskiego i dalekiego wschodu) oraz duet Masecki/Rogiewicz (projekt „Ragtime”).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Festiwalu.


Codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 roku (oprócz niedziel i świąt), o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywają się koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jednym z nielicznych kościółów w Warszawie w tak znacznym procencie autentycznym, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują znakomici polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku, m.in. najsłynniejszy utwór na organy Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe. Organiści koncertują w strojach barokowych.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kapitula.org/barokorg.html 


W dniach 22 czerwca – 2 września 2018 roku w Toruniu odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Organizatorem festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaś dyrektorem artystycznym – dyrygent Mariusz Smolij. Dzięki festiwalowi muzyka stała się doskonałym pretekstem do prezentowania najpiękniejszych toruńskich zabytków. W tegorocznej edycji wezmą udział wybitni artyści ze wszystkich stron świata, prezentujący swoje umiejętności w najciekawszych architektonicznie przestrzeniach Torunia, m. in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Meisinger i Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, Mettis Quartet (Litwa), Duo Vitare & Arto Järvelä (Finlandia), Göttinger Symphonie Orchester i Prairie View A&M University Concert Chorale (USA, Teksas).

W związku z faktem, iż w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego Państwa, w programie Festiwalu nie zabraknie szerokiego przekroju muzyki polskiej – od Chopina do współczesnych nam zespołów rockowych. Podczas koncertu „Młodzieńcze interpretacje” Orkiestra Kameralna N-harmonia wykona Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wojciech Waleczek i Acoustic Quartet wezmą udział w koncercie „Perły muzyki polskiej”, podczas którego zabrzmi Oberek Grażyny Bacewicz, Krakowiak Fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego i Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Koncert „Cztery strony Europy” jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”; w interpretacji Michała Szymanowskiego usłyszymy Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. Spotkanie z polską muzyką i polską piosenką niewątpliwie sprawi słuchaczom szczególną radość.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl 


Orkiestra Kameralna Wratislavia i jej dyrektor artystyczny Jan Stanienda zapraszają na XXII Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”. Publiczność będzie mogła posłuchać plenerowych koncertów na dziedzińcu zabytkowego Arsenału we Wrocławiu w dniach od 29 czerwca do 8 lipca 2018 roku.

Nie zabraknie wielkich muzycznych atrakcji, zarówno pod względem repertuaru, jak też doboru ciekawych artystów. Znany niemiecki pianista Hinrich Alpers przedstawi podczas inauguracji festiwalu interesującą i rzadko wykonywaną kameralną wersję Koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena (Koncert G-dur i Koncert Es-dur). Finał „Wieczorów” (8 lipca) uświetni muzyka Antonia Vivaldiego.

Śpiewaczki Paulina Horajska i Gabriela Gołaszewska przy udziale pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego zaprezentują się w pieśniach i ariach m.in. Mozarta, Rossiniego, Pucciniego, Chopina i Moniuszki. Z kolei skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska z pianistką Joanną Kacperek zagrają wybór wspaniałych kompozycji kameralnych, w tym utwór Driady i Pan z cyklu Mity Karola Szymanowskiego.

Tradycją „Wieczorów w Arsenale” są także specjalne koncerty, poświęcone lżejszemu repertuarowi, wykraczającemu poza sferę muzyki klasycznej. 6 lipca Festiwal uświetnią swoim występem Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz, którzy wraz z innymi muzykami zaprezentują się w programie zatytułowanym „Czuła Reguła”.

Wszystkie występy rozpoczynają się tradycyjnie o godz. 20.00.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.wieczorywarsenale.pl/ 


Do 26 sierpnia 2018 roku potrwa VIII cykl Letnich Koncertów na Grochowskiej. Muzyka w wykonaniu znakomitych artystów po raz pierwszy zabrzmi w nowopowstałym Pawilonie Koncertowym w Warszawie przy ulicy Grochowskiej 272. Niezmiennie w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16.00 na słuchaczy czekać będzie niezwykła podróż przez muzyczne epoki i gatunki.

Bogaty program koncertów kameralnych obejmie twórczość Ravela, Mozarta, Debussy’ego, Lutosławskiego, Pendereckiego oraz wielu innych kompozytorów. Na scenie zaprezentują się uznani soliści m. in.: Krzysztof Jakowicz, Aleksander Dębicz, Olga Pasiecznik, Kaja Danczowska czy Piotr Sałajczyk. Wśród wykonawców znajdą się również młodzi artyści: Maria Leszczyńska – stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia – oraz Kwintet Fortepianowy UMFC, złożony z wyróżniających się studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia (oktet wiolonczelowy).

O komfortowy odbiór muzyki zatroszczą się prowadzący (wśród nich dziennikarze i muzykolodzy), którzy podczas każdego koncertu przybliżą prezentowane utwory i zarysują ich kontekst. Letnie Koncerty na Grochowskiej to w sumie 30 spotkań, od 12 maja do 26 sierpnia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

W związku z rozwojem instytucji i pracami nad nową salą koncertową, zostały wprowadzone bilety w symbolicznych cenach, a także program lojalnościowy – Karta Słuchacza dla najwierniejszej publiczności. Bilety na Letnie Koncerty na Grochowskiej (2zł) do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, aplikacji Going oraz w kasach na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

W nadchodzącym miesiącu szykuje się również specjalna atrakcja dla miłośników muzyki Fryderyka Chopina i instrumentów historycznych. W ramach przygotowań do I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w siedzibie Sinfonii Varsovii będzie można posłuchać recitali w wykonaniu polskich kandydatów do konkursowych zmagań. Pianiści zaprezentują się 28 i 29 lipca o godzinie 18:00 w Sali Prób. Wstęp wolny.

Informacje o biletach i wydarzeniach są dostępne na stronie: www.sinfoniavarsovia.org 
W dniach 1 lipca – 31 sierpnia 2018 roku odbędzie się 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu (poza finałowym) wstęp jest wolny.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest wyjątkowym wydarzeniem sezonu letniego, obejmującym całe województwo łódzkie. Dwadzieścia koncertów odbędzie się w kilkunastu najpiękniejszych, turystycznych zakątkach województwa łódzkiego: artyści zaproszeni do współtworzenia tego projektu odwiedzą takie miejscowości, jak Skierniewice, Rogów, Konstantynów Łódzki, Dobroń, Brzeźno, Wartę, Wolbórz, Inowłódz, Wieruszów, Zelów, Pęczniew, Sieradz, Góra Świętej Małgorzaty, Lipce Reymontowskie, Krośniewice i Nieborów. Program Festiwalu tworzony jest na bazie utworów nie tylko muzyki poważnej, obejmuje także autorskie projekty, kompozycje inspirowane folklorem czy sztuką dawną, niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej, a także jazzowe aranżacje.

Inauguracja „Kolorów Polski” będzie miała miejsce w Łowiczu 1 lipca. W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy publiczność będzie mogła oklaskiwać Chór Filharmonii Łódzkiej, Kapelę Polonica, Kubę Stankiewicza z zespołem, L. Stadt i Chór Teatru Chorea, Kraków Street Band. W dobrońskim kościele usłyszymy oktet wokalny Octava Ensemble, który zaprezentuje m. in. utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego i Łukasza Urbaniaka. W wieruszowskim kościele wystąpi kwartet puzonowy Tromb Quartet; w programie koncertu znajdzie się muzyka Feliksa Nowowiejskiego i Mateusza Święcickiego. W finale Festiwalu, wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon. Artysta zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty Polacc.

Mapa wszystkich koncertów Festiwalu jest dostępna na stronie: www.filharmonia.lodz.pl 


Od 27 lat w rzeszowskich świątyniach rozbrzmiewa latem muzyka organowa i kameralna z udziałem organów. Tegoroczny festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 19 sierpnia 2018.

8 festiwalowych koncertów odbędzie się w Rzeszowie: w katedrze, w kościele św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią renomowani wirtuozi organów oraz inni instrumentaliści i śpiewacy z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i oczywiście z Polski. Rzeszowskiemu programowi będą towarzyszyć 2 cykle: „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Starej Wsi”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, melomani będą mogli wysłuchać sporą porcję muzyki organowej i kameralnej, pochodzącą z różnych obszarów kulturowych Europy. Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, dawnej muzyki hiszpańskiej, włoskiej, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe.

Każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej. Będzie sporo muzyki polskiej, chociażby chóralnej podczas koncertu inauguracyjnego w rzeszowskiej katedrze w niedzielę 8 lipca. Nie zapominamy bowiem o przypadającej na ten rok 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj Niepodległości.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, powołana w celu organizacji festiwali muzyki organowej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

 

Więcej


11. Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, obejmujący serię koncertów w mniejszych ośrodkach regionu, potrwa od 23 czerwca do 5 sierpnia 2018 roku.

Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski skierowany jest do melomanów odciętych od kontaktu z kulturą z powodu oddalenia od Kalisza oraz ogranicznonych możliwości finansowych (wstęp na koncerty festiwalu jest bezpłatny). Stanowi wyjście ku publiczności w małych ośrodkach, umożliwiając jej kontakt z muzyką wykonywaną na żywo.

Koncerty odbędą się m.in. w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (1 i 8 lipca), Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim (15 lipca), Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (22 lipca), Kościele p.w. Narodzenia NMP w Chełmcach (29 lipca) oraz na Placu Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (5 sierpnia). Wystąpią uczestnicy Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, wirtuozi Baltic Neopolis Orchestra oraz młodzi wykonawcy. W programie utwory Ogińskiego, Szymanowskiego, Bacewicz, Tansmana, Lutosławskiego i Góreckiego.

Szczegółówe informacje – na stronie Filharmonii Kaliskiej.


Na koncert chopinowski zaprasza w niedzielę 1 lipca 2018 o godz. 18:00 do Sali Koncertowej PSM II st. im. S. Żeleńskiego przy ul. Basztowej 9  w Krakowie Towarzystwo Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego. Usłyszymy znakomite pianistki: Joannę Ławrynowicz-Just oraz Lidię Grychtoł. W programie koncertu znajdą się walce, mazurki, nokturny i scherza ikony polskiej i światowej pianistyki – geniusza fortepianu – Fryderyka Chopina. Wstęp wolny!

Joanna Ławrynowicz naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili śmierci tej legendarnej polskiej pianistki w 2001 roku. Zdobyła wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest także laureatką nagrody stypendialnej „Młoda Polska”, przyznawanej przez Narodowe Centrum Kultury. Od wielu lat prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów.

Lidia Grychtołówna to pianistka i pedagog, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej mając 6 lat. Jest laureatką m.in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (VII miejsce). Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Dusznikach, Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku. Szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Była pierwszą wykonawczynią IV Koncertu fortepianowego B-dur op. 53 na lewą rękę i orkiestrę Sergiusza Prokofiewa w Wielkiej Brytanii (1967) i Belgii (1988). Dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla wytwórni płytowych (Polskie Nagrania, Philips, Deutsche Grammophon, CD Accord) zarejestrowała dzieła Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta, Rachmaninowa i Skriabina. Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów muzycznych - była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980, 1985, 1990, 1995, 2000, 2005), a także konkursów w Getyndze, Darmstadt, Miami, Monza, Osace, Tokio. W 1986 objęła stanowisko profesora klasy fortepianu na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji.


1 lipca 2018 rozpoczęła się VI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, którego motywem przewodnim jest muzyka polska, „Viva la Polonia”!

"Polska i Francja – przyjaźć, miłość, tęsknota" to tytuł koncertu, którym duo Fortcello zainaugurowało tegoroczny festiwal w Pałacu Kamieniec. Polska wiolonczelistka Anna Mikulska i francuski pianista Philippe Argenty przedstawili publiczości program złożony z kompozycji wpisujących się w nurty narodowe, dzieląc się przy tym ciekawymi anegdotami na tamat prezentowanego repertuaru i jego twórców. Przed koncertem muzycy spotkali się z najmłodszymi słuchaczami podczas wspólnego koncertu w formie warsztatów.

7 lipca w Kościele św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim odbędzie się mistrzowski recital organowy Jürgena Benkö, który zagra na oddanych do użytku po 10-letnim remoncie lokalnych organach. W programie koncertu niemieckiego organisty znajdą się utwory Bacha, Mendelssohna, Francka, Gigouta, a także improwizacje na tematy polskich pieśni kościelnych. Dzień później w Pałacu Żelazno wystąpi Duo del Gesu: skrzypek Arnoud Kamiński i altowiolista Krzysztof Tymendorf. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła Mozarta, Debussy'ego, Saczko, Maraisa i Haydna. Obydwa koncerty poprzedzą warsztaty dla dzieci.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Letni Festiwal Muzyczny Korzkiew potrwa od 24 czerwca do 26 sierpnia 2018, obejmując łącznie 10 koncertów we wnętrzu barokowego Kościoła pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. Wstęp wolny!

Muzyczna Korzkiew to coroczny festiwal muzyki klasycznej zapoczątkowany w 2012 roku. Tego lata festiwal zainauguruje koncert chóru INSIEME pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, w repertuarze którego znajdą się kompozycje R. Stivriny, O. Gjeilo, J. Korczaka, M. Lauridsena, P. Mealora i A. Pärta. W programie festiwalu nie zabraknie muzyki polskiej, m.in. kameralnych utworów I. J. Paderewskiego, W. Lutosławskiego, W. Lutosławskiego, K. Szymanowskiego i H. Wieniawskiego.

Daty kolejnych koncertów to: 1, 8, 15, 22, 29 lipca oraz 5, 12, 19 i 26 sierpnia.

Szczegółowe informacje – na stroniehttp://muzycznakorzkiew.pl/


Strefa Kultury Wrocław zaprasza na jubileuszową XXV odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta – jednego z najstarszych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca 2018 roku i przez całe lato do 2 września, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych – w tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego – są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach.

Festiwal powołany został do życia z inicjatywy Tadeusza Płazy i organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego, który do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Non Sola Scripta jest synonimem najwyższej jakości artystycznej, a koncerty polskich i światowych gwiazd przyciągają do Wrocławia melomanów z Polski i Europy. W tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy).

Szczegółowy program – na stronie: https://strefakultury.pl/festiwale/non-sola-scripta/o-festiwalu/ 


Coroczny letni festiwal muzyki poważnej „Muzyczna Korzkiew” potrwa do 26 sierpnia 2018 roku.

Festiwal odbywa się w pięknym barokowym Kościele pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Korzkwi. Pierwsza edycja koncertów, organizowanych przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, odbyła się w 2012 roku. Podczas Festiwalu prezentowane są najznamienitsze utwory światowej klasy twórców, w tym kompozytorów polskich. Dzieła tych twórców w formie wokalno-instrumentalnej wykonują znakomici artyści. W tym roku udział w wydarzeniu wezmą m. in. chór Insieme pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, duet fortepianowy Dorota i Paweł Motyczyńscy i pianista Mirosław Herbowski.

W wykonaniu muzyków usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Janusza Krzysztofa Korczaka i Witolda Lutosławskiego. 5 sierpnia w ramach Festiwalu odbędzie się Koncert Jubileuszowy „Mirosław Herbowski i Jego Goście”.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: http://muzycznakorzkiew.pl/ 


W dniach 3–22 lipca 2018 roku w Krakowie odbędzie się XIV Festiwal Muzyki Polskiej, podczas którego można będzie usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła współczesnych kompozytorów w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.

11 dni i 11 koncertów wypełnionych wielkimi dziełami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Pawła Łukaszewskiego, a także utwory zagranicznych twórców inspirowane Polską – tak w skrócie zapowiada się 14. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, odbywająca się w roku 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Od 3 do 22 lipca w Krakowie wystąpią wybitni artyści, m.in. amerykańska skrzypaczka Miranda Liu, rosyjski pianista Philipp Kopachevsky, tajwański dyrygent Su-Han Yang oraz ceniona sopranistka Elżbieta Szmytka.

Na inaugurację 14. edycji festiwalu (3 lipca, kościół św. Katarzyny) zabrzmi Polskie Requiem  Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego w tym roku jubileusz 85. urodzin. Monumentalne dzieło ukończone w 1993 roku nawiązuje do bogatej i wielowiekowej tradycji łacińskiej mszy żałobnej. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu znakomitych solistów: Izabelli Matuły – sopran, Isabelle Vernet – mezzosopran, Wojciecha Parchema – tenor, Liudasa Mikalauskasa – bas. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Maciej Tworek.

Szczegółowy program dostępny na stronie Festiwalu.


W dniach 3–6 lipca 2018 roku odbędzie się V edycja Festiwalu „Muzyka polska na Warmii i Żuławach”. Tym razem Elbląska Orkiestra Kameralna odwiedzi Braniewo, Stare Pole, Elbląg i Pasłęk.

O harmonijne połączenie akcentów duchowych i rozrywkowych zadbają nie tylko elbląscy kameraliści, ale również towarzyszący im Marcin Wyrostek i jego zespół. Wspólnie postarają się odkryć przed słuchaczami piękno nadwiślańskich melodii.

Marcin Wyrostek to akordeonista, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja. Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m. in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody „Fryderyk” 2010 za płytę Magia del Tango, platynę za album For Alice i podwójną platynową płytę za krążek Coloriage. Na jego najnowszej płycie Polacc znalazły się utwory inspirowane muzyka polską.

W ramach Festiwalu słuchacze będą mogli wysłuchać niektórych utworów pochodzących z krążka, m.in. Mazurcyjka, Chodzonego i Maccabi Warszawa. Ponadto usłyszymy jedno z najbardziej znanych dzieł Astora Piazzolli – Libertango – w opracowaniu Wyrostka.

Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.eok.elblag.eu/pl


Tegoroczny Festiwal Muzyczny Barbakan, organizowany w Krakowie w zabytkowej gotyckiej fortyfikacji, odbędzie się w dniach 3–6 lipca 2018 roku.

Festiwal, organizowany we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, „ożywia” zabytkowe miejsce wyjątkowym programem i wybitnymi wykonawcami, zarówno młodymi talentami, jak i doświadczonymi artystami, którzy prezentują tradycyjne i nowoczesne trendy polskiej i światowej kultury muzycznej.

Podczas koncertu inauguracyjnego „Muzyczne Krajobrazy” w wykonaniu Cracow Guitar Quartet usłyszymy m. in. Mazurki op. 50 nr 6 i nr 11 Karola Szymanowskiego. Akcent muzyki polskiej przywoła w trakcie Recitalu fortepianowego Anna Miernik, która zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Karola Szymanowskiego. W muzyczną podróż od Borodina do Piazzolli zabierze nas Maxim Salnikov (akordeon) wraz z orkiestrą Russian Camerata pod kierownictwem Andreia Kruzhkova, a w koncercie finałowym wystąpi wyjątkowy zespół Glass Duo z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Piotra Sułkowskiego. Muzycy wykonają m. in. utwór Songueira Adama Szafrańca.

Bilety do nabycia od dnia 26 czerwca w kasie Barbakanu i w punkcie informacji turystycznej InfoKraków przy ulicy św. Jana 2.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.barbakanfestiwal.pl 


W kolejne wtorki lipca i sierpnia 2018 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina po raz czwarty zaprasza na cykl koncertów "Wieczory Chopinowskie na Okólniku" pod honorowym patronatem JM Rektora UMFC, prof. dra hab. Klaudiusza Barana.

Tegoroczny festiwal skupiony jest na muzyce polskiej „W kręgu Fryderyka Chopina”. W każdym tygodniu usłyszymy muzyków jednej z dziewięciu uczelni muzycznych w Polsce. W programie, poza kompozycjami Chopina, znajdują się utwory Szymanowskiego, Niewiadomskiego, Nowowiejskiego, Paderewskiego, Tansmana, Moniuszki, Ogińskiego, Kani, Zarębskiego, Friedmana i Zawadzkiego. Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdy wtorek o godz. 18:00.

Dyrektorem artystycznym jest Rektor UMFC prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty poprowadzi Piotr Wojciechowski.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wstęp wolny!

Więcej informacji – na stronie UMFChttp://www.chopin.edu.pl/


Jan Krenz – światowej sławy artysta należący do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów okresu powojennego – otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

W ten sposób łódzka Akademia uhonorowała jednego ze swoich najwybitniejszych absolwentów, wyrażając uznanie i wdzięczność za ogromny dorobek dyrygencki i kompozytorski. 14 lipca Maestro będzie świętował 92. urodziny.

27 czerwca 2018 roku Senat Akademii Muzycznej w Łodzi podjął uchwałę o nadaniu Janowi Krenzowi honorowego tytułu doktora, a przekazanie aktu promocyjnego Maestro Krenzowi nastąpiło 3 lipca.

Promotor doktoratu prof. Zygmunt Krauze w swojej laudacji zaprezentował artystyczne dokonania Doktora na estradach całego świata, dziękując jednocześnie w imieniu wszystkich słuchaczy „za jego niezapomniane muzyczne kreacje, za to, że dał nam muzykę, która porusza i czyni dobro”.

Więcej informacji – na stronie łódzkiej Akademii Muzycznej.


Przełom lipca i sierpnia to najlepszy moment żeby odwiedzić Podlasie. Najspokojniejszy festiwal świata Podlasie SlowFest potrwa do 12 sierpnia 2018 roku.

Fanów kontemplacyjnych brzmień muzycznej alternatywy czekają koncerty w rytmie slow. Koncert „Quarter-tone piano” jest próbą przywrócenia muzyce jej naturalnych rejestrów. Ile straciła muzyka europejska porzucając podział ćwierćtonowy na rzecz półtonowego pokażą Piotr i Agnieszka Kopińscy dzięki specjalnie przestrojonym fortepianom od Yamaha Polska (26 lipca). W trakcie koncertu odbędzie się również prapremiera mikrotonowej kompozycji Krzysztofa Gawlasa  Splines, a zaraz po koncercie będzie można porozmawiać z kompozytorem podczas spotkania.

Radical Polish Ansambl, który łączy folklor z muzyką klasyczną i awangardę z tradycją w jedną brzmieniową wrażliwość, wystąpi 3 sierpnia. Dla muzyki współczesnej Radical Polish Ansambl to gotowa propozycja ‒ powszechnie teraz poszukiwanego ‒ „nowego wykonawstwa”, opartego paradoksalnie na pradawnym poczuciu rytmu, wrażliwości brzmieniowej i tonalnej oraz formach przekazu ustnego. Woody Black 4 to z kolei jedyny na świecie zespół improwizujący na czterech klarnetach, w tym trzech basowych (11 sierpnia).

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.podlasieslowfest.pl/program-psw/ 


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na 18. edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – "Dziekanka 2018". Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 18:00.

Podczas muzycznych wieczorów usłyszymy studentów, absolwentów, pedagogów oraz gości UMFC.  Koncerty odbywają się w każdą środę lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 15, 22, 29) w Domu Studenta „DZIEKANKA”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60, na dziedzińcu lub w sali koncertowej (w razie niepogody).

Dyrektorem artystycznym tej edycji jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny!

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl