Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2016 2017 2018 2019 2020
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 roku (oprócz niedziel i świąt), o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywają się koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jednym z nielicznych kościółów w Warszawie w tak znacznym procencie autentycznym, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują znakomici polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku, m.in. najsłynniejszy utwór na organy Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe. Organiści koncertują w strojach barokowych.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kapitula.org/barokorg.html 


2 maja 2018 roku o godz. 17.00 w katowickim Miejskim Domu Kultury „Koszutka” (ul. Grażyńskiego 47) odbędzie się trzeci koncert z cyklu „Niepodległa 2018: Co mi w duszy gra? Muzyka polska”.

Po dwóch koncertach, w których programie znalazła się polska muzyka fortepianowa, skrzypcowa i kameralna, majowy koncert cyklu „Co mi w duszy gra? Muzyka polska” wypełnią utwory wokalne – arie i pieśni kompozytorów polskich. Najobszerniej reprezentowana będzie twórczość Stanisława Moniuszki: arie z oper Straszny dwór, Verbum nobile i Rokiczana oraz pieśni ze Śpiewników domowych. Ale muzycy zaprezentują również mniej znane utwory twórców liryki wokalnej, wśród których zwracają uwagę pieśni Stanisława Niewiadomskiego do tekstów Marii Konopnickiej i Matki człowieczej lament Edwarda Pałłasza do słów Joanny Kulmowej.

Marta Gamrot-Wrzoł, niedawna uczestniczka XVI Międzyuczelnianego Konkursu „W kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej”, zaśpiewa także pieśń Cudne oczy Witolda Friemanna, za której interpretację otrzymała nagrodę specjalną przewodniczącego jury, maestro Wiesława Ochmana. Do udziału w koncercie Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprosiła również Natalię Skrycką, która po ukończeniu katowickiej Akademii Muzycznej była stypendystką Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung. Współpracowała też z Opera Studio w Operze Narodowej w Berlinie, a obecnie została jej solistką.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Niepodległa 2018. Co mi w duszy gra? Muzyka polska” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.silesia.art.pl


Tegoroczny piętnasty sezon cyklu „Mazowsze w Koronie”, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza, będzie związany z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inauguracja cyklu odbędzie się 3 maja 2018 roku o godz. 18:00 w Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim.

Podczas inauguracji cyklu wystąpią znakomici artyści: orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, która świętuje w tym roku dwudziestolecie swojej artystycznej działalności, oraz pianista Karol Radziwonowicz. Muzycy wykonają dzieła Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. Ten sam program orkiestra zaprezentuje podczas kolejnego koncertu 6 maja o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie.

Patriotyczne akcenty obecne były w festiwalu „Mazowsze w Koronie” od początku jego istnienia. Pierwsza edycja projektu upamiętniała 475. rocznicę inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. Nie mogło ich zabraknąć w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wszystkich jedenastu koncertach rozbrzmiewać będzie polska muzyka, w dużej mierze autorstwa kompozytorów tworzących w okresie 1918–2018. Finałowy koncert „Raduj się Matko, Polsko!” odbędzie się 11 listopada.

Tradycją festiwalu jest współpraca głównego organizatora – Mazowieckiego Instytutu Kultury – z lokalnymi partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Współorganizatorami koncertu inaugurującego cykl są: Burmistrz Sokołowa Podlaskiego, Sokołowski Ośrodek Kultury i Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim. Koncert w Węgrowie współorganizują: Miasto Węgrów, Węgrowski Ośrodek Kultury, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie.

Wstęp na koncerty w ramach cyklu jest wolny. Szczegóły na stronie internetowej www.mazowszewkoronie.pl 


3 maja 2018 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert „Dzień muzyki polskiej” z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

„Propagandę muzyki ojczystej uprawiał nieraz z uszczerbkiem dla własnej kariery. (...) Oto wzruszająca statystyka: od roku 1906 do 1953 Grzegorz Fitelberg dyrygował za granicą 176 koncertami zawierającymi dzieła polskie, w czym było 121 wieczorów całkowicie poświęconych muzyce ojczystej.” – tak pisał o legendarnym polskim dyrygencie nie mniej słynny publicysta i krytyk muzyczny, Jerzy Waldorff. Koncerty wypełnione w całości muzyką polską – zwłaszcza te towarzyszące świętom narodowym – są również dobrą tradycją Filharmonii Opolskiej.

Słowo o Fitelbergu pojawia się w tym miejscu jednak nie tylko przez wzgląd na jego sukcesy wykonawcze. Dziś pamiętamy go jako dyrygenta, szefa orkiestr w odradzającej się ojczyźnie i kompozytora. I w tym właśnie, kompozytorskim aspekcie Fitelberg zaznaczy swoją obecność podczas drugiej części majowego koncertu. Wojciech Rodek poprowadzi bowiem Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej w Etiudzie op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w transkrypcji na orkiestrę Grzegorza Fitelberga oraz w poemacie symfonicznym Epizod na maskaradzie Mieczysława Karłowicza. Epizod na maskaradzie był ostatnim dziełem nad którym pracował – komponowanie przerwała jego przedwczesna, tragiczna śmierć pod tatrzańską lawiną. Fitelberg, korzystając z pozostawionych przez autora szkiców i zapisków, dokończył i zinstrumentował dzieło.

Wieczór rozpocznie zaś Uwertura do opery Leszek Biały Józefa Elsnera w instrumentacji Fitelberga. Program uroczystego koncertu dopełni Koncert wiolonczelowy op. 43 Mieczysława Wajnberga z 1956 roku. Dzieło opisywane jest jako boleśnie elegijne, skrojone na miarę wybitnego talentu Rostropowicza, który go prawykonywał. Z pełną rzewnego brzmienia wiolonczeli partią solową zmierzy się młody polski artysta – członek Polish Cello Quartet Wojciech Fudala.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonia.opole.pl


3 maja 2018 roku o godz. 10:30 Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina weźmie udział w muzycznej oprawie Mszy Świętej za Ojczyznę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

Mija w tym roku 227. rocznica uchwalenia w 1791 roku polskiej Konstytucji 3 Maja. Obowiązywała tylko nieco ponad 14 miesięcy, ale była pierwszą w Europie, a po amerykańskiej (1787) – drugą na świecie spisaną, nowoczesną konstytucją. Msza za Ojczyznę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla to jeden z elementów corocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie i w tym roku jej muzyczną oprawę zapewni Chór Filharmonii Śląskiej.

W archikatedrze zabrzmi Bogurodzica – najstarsza polska pieśń zachowana wraz z melodią, która spełniała rolę hymnu narodowego. Podczas nabożeństwa wykonana też zostanie pieśń Ave Regina coelorum Tadeusza Paciorkiewicza – utwór na 4-głosowy chór mieszany a cappella, skomponowany w 1978 r. z inspiracji sekcji muzykologii Akademii Teologii Katolickiej, na jubileusz 10-lecia Chóru ATK. W pieśni o budowie wewnętrznej A-B-C został wykorzystany łaciński tekst antyfony maryjnej, śpiewanej w completorium w okresie od święta Ofiarowania do środy popielcowej. Z dorobku laureata m.in. nagrody Śląskiej Trybuny Kompozytorów w 1988 roku – Marka Jasińskiego, którego utwory prezentowane były w większości krajów europejskich oraz w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, wybrano Ave Maria. Z 2005 roku pochodzi pieśń Jubilate Deo na chór mieszany a cappella kompozytora, teoretyka muzyki i śpiewaka Adriana Robaka, wychowanka katowickiej uczelni (dyplom z wyróżnieniem) w klasie Aleksandra Lasonia; filharmoniczny chór był pierwszym wykonawcą wielu jego utworów. Podczas mszy zabrzmi też Magnificat – skomponowane w 2004 r. dzieło Andrzeja Koszewskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki chóralnej. Oczywiście, nie mogło wśród tych propozycji zabraknąć utworu patrona filharmoników, silnie z katowickim Kościołem związanego Henryka Mikołaja Góreckiego, który w latach 1980-84 był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Z jego dorobku wybrano Totus Tuus op. 80, skomponowane do tekstu M. Bogusławskiej w 1987 roku na trzecią pielgrzymkę Jana Pawła II do kraju i Ojcu Świętemu zadedykowane.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonia-slaska.eu


4 maja 2018 roku o godz. 20.00 w warszawskim klubie Mózg Powszechny (ul. Jana Zamoyskiego 20) odbędzie się drugi koncert w ramach cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1, podczas którego zaprezentują swoją twórczość Mark Feldman i Piotr Mełech.

W cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 biorą udział uznani artyści polscy i zagraniczni, skupieni wokół improwizacji, działań autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych. „Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Mark Feldman – skrzypek, aktywny na scenie jazzu, muzyki improwizowanej i dwudziestowiecznej muzyki współczesnej – obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jako solista występował m.in. z Holenderską Radiową Orkiestrą Symfoniczną czy Orkiestrą Symfoniczną Eindhoven i nagrał ponad 150 utworów. Otrzymał Alpert Prize w dziedzinie muzyki oraz certyfikat Grammy. Grał z takimi artystami, jak John Zorn, Joe Lovano, Billy Hart, Dave Douglas, Uri Cane.

Piotr Mełech gra na klarnetach i mediach elektronicznych. Naukę gry rozpoczął samodzielnie w wieku 23 lat zainspirowany Johnem Zornem (Masada) oraz fenomenem sceny yassowej. Współzałożyciel m.in. Enterout Trio, Yazzbot Mazut, Tfaruk, Tsigunz Fanfara Avantura, Lentoid, obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Czynnie uczestniczy w działalności scenicznej Warsaw Improvisers Orchestra oraz udziela się w zespołach Cukier, Melech, Śmierć i Łzy, Mełech/Mazurkiewicz/Trilla, duetach z Marcinem Albertem Steczkowskim, Wojtkiem Kurkiem, Qbą Janickim, Vitaly Appow.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: www.supersam.mozg.pl 


6 maja 2018 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Lubelskiej będzie miał miejsce koncert w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podczas którego zostanie prawykonany Te Deum polskie na chór, głosy solowe i orkiestrę autorstwa prezesa Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich Sławomira Czarneckiego.

Koncert rozpocznie Epitafium smoleńskie (2011) Andrzeja Nikodemowicza. Katastrofę smoleńską w muzyce kompozytor odmalował sięgając po Psalmy Jana Kochanowskiego i biblijną Księgę Izajasza. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, Chórów Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska” i Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Piotra Sułkowskiego usłyszymy oratorium Znalezienie Krzyża - mistyczne dzieło Feliksa Nowowiejskiego zainspirowane legendą o św. Helenie. Skomponował je w pierwszych latach pobytu w Berlinie, w czasie studiów u wybitnego pedagoga Maxa Brucha. Utwór zyskał spore uznanie, choć nie stał się tak popularny jak Quo vadis. Pierwsza premiera dzieła w Polsce miała miejsce 17 kwietnia 1930 roku pod batutą samego Nowowiejskiego w Poznaniu. Obecnie najczęściej wykonywane jest podczas uroczystości upamiętniających ważne dla Polaków rocznice.

Kulminacją koncertu będzie prawykonanie utworu Te Deum polskie na chór, głosy solowe i orkiestrę Sławomira Czarneckiego. Kompozytor napisał o swoim utworze: „Te Deum polskie powstało z inspiracji dyrektora naczelnego Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie Jana Sęka, z myślą o uczczeniu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ta szacowna Uczelnia na stałe wpisała się w pejzaż cywilizacyjny Polski. 100-lecie KUL-u łączy się nierozerwalnie ze 100-leciem odzyskania Niepodległości. Oba wydarzenia splatają się w przedziwny sposób, będąc wyrazem mądrości i przenikliwości elit tamtego czasu. Dlatego hymn Te Deum laudamus wydaje mi się najwłaściwszym tekstem na tę okazję. Przydomek „polskie” podkreśla intencję dziękczynną. Nie jest też gołosłownym określeniem. Zwrotki 7-13 łacińskiego hymnu zamieniłem na wybrane fragmenty z Modlitw do Boga Ojca Świętego Jana Pawła II w języku polskim, które są zbliżone w znaczeniu do opuszczonych zwrotek hymnu. Uczelnia teraz nosi imię tego wielkiego Polaka, niegdysiejszego profesora, który przez całe swoje życie uczył nas miłości do Boga, do Wiedzy i do Ojczyzny”.

Informacja o biletach – na stronie Filharmonii.


6 maja 2018 roku o godz. 18:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wystąpi duet wspaniałych muzyków: południowokoreańska skrzypaczka Soyoung Yoon i polski pianista Marcin Sikorski wykonają utwory Witolda Lutosławskiego.

Wygranie 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku otworzyło Soyoung Yoon drogę do międzynarodowej kariery. Od tego czasu skrzypaczka występuje na całym świecie, grając recitale i koncerty z orkiestrami. Soyoung Yoon jest artystką sceny światowej, ujmuje publiczność i muzyków swoimi hipnotyzującymi występami. Jest ściśle związana współpracą z Sinfonieorchester w Bazylei. Gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z 1773 roku. Skrzypaczka jest również miłośniczką muzyki kameralnej. Występuje w duecie z polskim pianistą Marcinem Sikorskim. Znakomity pianista-kameralista debiutował w Carnegie Hall w 2001. Koncertował w 17 krajach świata, w tym na festiwalach: Chopinowskim w Dusznikach, Schleswig-Holstein Musik Festival, International Conservatoire Week w Petersburgu, Osorske Glazbene Večeri. Otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk” (2006). Obecnie pełni funkcję adiunkta w poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi klasę kameralistyki. Współpracuje z Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie jako pedagog i juror.

W wykonaniu muzyków zabrzmią Chaconne g-moll Tomaso Antonio Vitaliego, X Sonata G-dur na skrzypce i fortepian op. 96 Ludwiga van Beethovena, Szeherezada op. 35 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Rêve d’enfant na skrzypce i fortepian op. 14 Eugèna Ysaÿe’ego, a także Recitativo e arioso na skrzypce i fortepian oraz Subito na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego. Recitativo e arioso (1951) dedykował Witold Lutosławski Tadeuszowi Ochlewskiemu, dyrektorowi Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w prezencie urodzinowym. W utworze „zaszyfrowane” są litery imienia i nazwiska adresata dedykacji. Subito (1992) jest ostatnim utworem Lutosławskiego. To niby okolicznościowy drobiazg, napisany na konkurs skrzypcowy w Indianapolis, ale zarazem kompozycja, która miała być studium przygotowawczym do nienapisanego już koncertu skrzypcowego. Tytuł (z wł. „nagle”) odnosi się do silnych kontrastów, na bazie których zbudowane zostało to quasi-rondo.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: https://polmic.pl


7 maja 2018 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert w wykonaniu studenckich zespołów kameralnych pt. „Perły współczesnej kameralistyki polskiej”.

Podczas koncertu organizowanego przez Międzywydziałową Katedrę Kameralistyki usłyszymy dzieła kameralne polskich kompozytorów XX–XXI wieku: I Kwartet smyczkowy op. 37 Karola Szymanowskiego, III Kwartet smyczkowy Aleksandra Tansmana, V Kwartet smyczkowy Mieczysława Wajnberga, II Kwartet smyczkowy „Stuttgarter” Andrzeja Kurylewicza, Cykl czterech utworów na skrzypce i organy Mariana Sawy, III Kwartet smyczkowy Szymona Laksa i III Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego.

Wykonany zostanie również I kwartet smyczkowy „Już się zmierzcha” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kwartet jest zdecydowanie bardziej „szorstki” w brzmieniu od poprzednich utworów kompozytora. Jest zasadniczo jednoczęściowy, jednak można wyróżnić w nim odcinek środkowy z silnie pobrzmiewającą nutą podhalańską. Tytuł przywołuje pieśń Wacława z Szamotuł, której linię melodyczną kompozytor wykorzystał w partii altówki.

Opiekę artystyczną nad koncertem objął dr hab. Ryszard Duź, prof. UMFC.

Bezpłatne karty wstępu dostępne są od 24 kwietnia w Chopin University Press (pn. – pt. 12.00–19.00)

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


9 maja 2018 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert w ramach cyklu „Środa na Okólniku” pt. „Polska kameralistyka XX wieku”.

Udział w koncercie wezmą znakomici artyści: skrzypek Janusz Wawrowski, wiolonczelista Jakub Dubik i pianista Grzegorz Skrobiński. W ich interpretacji usłyszymy rzadko wykonywane dzieła Andrzeja Panufnika, Mieczysława Wajnberga oraz należących do grupy kompozytorów Młodej Polski Lubomira Różyckiego i Karola Szymanowskiego: Rapsodię op. 33 na trio fortepianowe i Taniec z baletu Harnasie w opracowaniu Pawła Kochańskiego.

Trio fortepianowe Andrzej Panufnik stworzył jeszcze przed II wojną światową. Podczas prapremiery partię fortepianu wykonał Mieczysław Wajnberg. Mimo, iż partytura utworu spłonęła w czasie wojny, kompozytor odtworzył ją z pamięci. Utwór dedykowany matce kompozytora nawiązuje formalnie do wzorców klasycznych. Kompozycja samego Wajnberga również zabrzmi podczas koncertu: Janusz Wawrowski i Grzegorz Skrobiński zaprezentują Sonatinę na skrzypce i fortepian, która została napisana przez Wajnberga podczas moskiewskiego okresu twórczości w 1949 roku.

Jednym z najbardziej interesujących punktów programu będzie prawykonanie III Sonatiny Norberta Paleja – polskiego kompozytora mieszkającego obecnie w Kanadzie, wykładowcy na Uniwersytecie Torontońskim, dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Toronto.

Na koncerty z cyklu „Środa na Okólniku” obowiązują bilety w cenie 15 zł, które można zakupić od 26 kwietnia w Chopin University Press (pn. – pt. 12.00 – 19.00) oraz przez stronę www.umfc.bilety24.pl

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


9 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „To, co najpiękniejsze…”.

„To, co najpiękniejsze… – Wiosna” to trzecia część wyjątkowej serii koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Celem koncertów jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym również klasycznej, wśród odbiorców, którzy poszukują kontaktu z kulturą wysoką.

Po raz pierwszy razem w Polsce na jednej scenie The Pasadena Roof Orchestra i The Puppini Sisters przeniosą nas w świat swingu. Pochodząca z Londynu The Pasadena Roof Orchestra składa się z 11 muzyków, którzy nieprzerwanie i z sukcesami koncertują na całym świecie od ponad 40 lat. Przebojowe trio The Puppini Sisters koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapowiada się zatem wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przeniesie widzów i słuchaczy w klimat lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku. Na scenie nie zabraknie doskonałych aranżacji muzycznych wykonanych w brawurowy sposób przez doskonałych artystów. Będzie elegancko i z gracją.

W drugiej części wiosennego koncertu zabrzmi doskonała muzyka filmowa skomponowana przez Wojciecha Kilara, w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy: muzyka z Zemsty, Trędowatej, Ziemi obiecanej, a także fragmenty suity z Pana Tadeusza i Drakuli. Honorowy patronat nad całym cyklem „To, co najpiękniejsze…” objęła Rada Mediów Narodowych.

Bilety na koncert dostępne są na stronie www.sklep.polskieradio.pl.


W dniach 9–12 maja w Lublinie odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, inspirowana hasłem „rozdroża” i organizowana w Lublinie przez ośrodek o tej samej nazwie.

Jest zatem w tej edycji wątek jubileuszowej autorefleksji – spojrzenie wstecz na drogę, którą przeszedł festiwal zanim dotarł do miejsca, w którym jest teraz. A także poszukiwaniem nowych inspiracji, wypatrywaniem nowych dróg, namysłem przed podjęciem nowych wyzwań. Oś i główny dyskurs tegorocznego Festiwalu ma miejsce pomiędzy wiekiem XX a XXI, na rozdrożu czasu.

Na skrzyżowanie wschodniej duchowości i reinterpretacji tradycji muzyki Zachodu, ale także skrzyżowaniu muzycznej tradycji i nowych sposobów jej artykulacji, zaprowadzi nas pierwszy festiwalowy koncert-spektakl. Ikoniczne utwory muzyki XX wieku György’ego Ligetiego, Sofii Gubajduliny, Arvo Pärta swoim muzycznym kontrapunktem dopełni Rafał Ryterski – jeden z najciekawszych kompozytorów młodego pokolenia. Podczas koncertu inauguracyjnego odbędzie się premiera jego utworu per – preludium, interludia i postludium – muzyka elektroniczna, który powstał na zamówienie festiwalu KODY.

Na kolejny, czwartkowy koncert złożą się dwie muzyczne warstwy: pierwszą z nich tworzy legendarny Stimmung Karlheinza Stockhausena. Drugą warstwę muzyczną stworzy Szymon Stanisław Strzelec. Kompozytor ten łączy niezwykle pomysłowo i celnie modernistyczny język muzyczny, możliwości nowych technologii z wrażliwością na warstwę symboliczną i kulturowy kontekst. Stworzy on jeszcze jeden ośrodek wibracji i harmonii, ale już tym razem współczesny, generowany przez jednego z nas, ludzi współczesnych. Sekstet wokalny proMODERN prawykona Of organic geometry & cancer ontology Strzelca, który autor również skomponował na zamówienie festiwalu KODY.

W piątek zaprezentowany zostanie tryptyk, którego każde ogniwo ukazuje obecność tradycji w myśleniu o czasie obecnym. W pierwszej części tryptyku Radical Polish Ansambl odsłoni podobieństwo struktur i ekspresji funkcjonujących w polskiej muzyce tradycyjnej i XX wiecznej muzyce Terry'ego Riley'a i Zygmunta Krauze. tego samego dnia odbędzie się premiera skomponowanego na zamówienie festiwalu KODY utworu Wschód – Zachód autorstwa Huberta Zemlera i Wiktora Podgórskiego.

W finałowym koncercie „Polonia” Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika, napisana z okazji tysiąclecia chrztu Polski, zostanie wykonana przez słoweńską grupę Laibach. Symfoniczne (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej) i chóralne (Kameralny Chór Gloria) brzmienia zderzą się z dadaistycznym rockowym buldożerem i brawurową wizualnością. Całość poprowadzi dyrygent Filip Rathé.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.kody-festiwal.pl 


10 maja 2018 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 2) będzie miał miejsce koncert, podczas którego uczniowie średnich szkół muzycznych wystąpią z towarzyszeniem znakomitej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Łacińskie słowo iuventus, to po prostu – młodość. Młodość uczniów szkół muzycznych, połączona z ich profesjonalizmem, to główne atrybuty Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Majowy koncert odwołuje się do doświadczeń jeszcze młodszych artystów, uczniów średnich szkół muzycznych. Występ z profesjonalną orkiestrą i wybitnym dyrygentem (podczas majowego koncertu będzie nim Mirosław Jacek Błaszczyk) stanowi dla nich wyróżnienie, a także probierz bardzo już wysokich umiejętności. Świadczy o tym ambitny, a zarazem interesujący repertuar.

Utalentowana skrzypaczka Klara Gronet (uczennica Roberta Szredera, laureatka Konkursu skrzypcowego im. Antoniego Rubinsteina w Düsseldorfie, jego najmłodsza uczestniczka) zaprezentuje się w epokowym Koncercie skrzypcowym D‑dur Ludwiga van Beethovena. To fascynujące dzieło zmieniło założenia swego gatunku i należy do szczególnie popularnych w wiolinistycznym repertuarze.

I Koncert wiolonczelowy Dmitrija Szostakowicza należy do utworów zainspirowanych talentem i charyzmą Mścisława Rostropowicza. Podczas koncertu majowego w roli solisty wystąpi nastoletni wiolonczelista Gustaw Bafeltowski, kształcący się pod kierunkiem Marcina Zdunika i legitymujący się już imponującym dorobkiem koncertowym oraz konkursowym. „Smyczkowi” wykonawcy są uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego, znanej jako „szkoła talentów”, należącej do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Natomiast harfista Wojciech Trefon jest adeptem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej (klasa Anny Scheller). Zaprezentuje on pełne wdzięku i skrzące się błyskotliwą wirtuozerią, późne dzieło Camille’a Saint-Saënsa Morceau de Concert, będące swego rodzaju miniaturowym koncertem na harfę.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: www.sinfoniaiuventus.pl


10 maja 2018 roku o godz. 19.30 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia będzie miał miejsce koncert z cyklu „Muzyka polska za mało znana”, podczas którego publiczność będzie miała możliwość usłyszeć kompozycje Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego, Kazimierza Serockiego i Zygmunta Stojowskiego w interpretacji Tomasza Hajdy, Karola Gajdy, Michała Mazurkiewicza, Zdzisława Stolarczyka i Mirelli Malorny.

Suita koncertowa na puzon i fortepian to jedna z ostatnich kompozycji Szymona Laksa, wykształconego w konserwatoriach w Warszawie i Paryżu. Twórczość Szymona Laksa włącza się do nurtu neoklasycznego. Nawiązuje do gatunków i form epoki baroku i klasycyzmu. Konstrukcja jego utworów jest jasna i klarowna, nierzadko sięga do faktury kontrapunktycznej i typowych dla neoklasycyzmu środków harmonicznych.

Do oryginalnych i chętnie wykonywanych przez puzonistów utworów należy Fantazja na puzon i fortepian Zygmunta Stojowskiego, skomponowana na początku XX wieku. Utrzymana jest w stylu neoromantycznym i operuje szeroką skalą możliwości ekspresyjnych tego instrumentu – zarówno piękną kantyleną, jak przebiegami figuracyjnymi o wydźwięku często podniosłym, a nawet triumfalnym.

Kazimierzowi Serockiemu puzoniści zawdzięczają istotne wzbogacenie repertuaru. Trzy kompozycje, które do dzisiaj należą w nim do pozycji „żelaznych”, to Koncert, Sonatina i Suita na 4 puzony. Koncert powstał dzięki wrażeniu, jakie na kompozytorze zrobił kunszt wykonawczy Juliusza Pietrachowicza. Pierwsze wykonanie nowego dzieła odbyło się w ramach koncertu dyplomowego młodego puzonisty, pod dyrekcją Witolda Rowickiego. Uznanie, z jakim spotkał się Pietrachowicz na finiszu swoich studiów, zachęciło go do zamówienia u Serockiego kolejnej kompozycji – tym razem dla całej grupy puzonowej pracującej w Filharmonii. Suita na 4 puzony złożona jest z 7 części, spośród których nieparzyste utrzymane są w nastroju żartobliwym, wywołanym cierpką harmonią, nieregularnym rytmem i zmiennym, przekornym metrum. Kompozytor z upodobaniem sięga do ludowych motywów, a w niektórych częściach (Intrada, Toccatina, Chorał, Kanon) stosuje zabiegi archaizujące. W 1954 roku Serocki dał się namówić Pietrachowiczowi na jeszcze jedną kompozycję z udziałem solowego puzonu – Sonatinę na puzon i fortepian (po 20 latach powstała też wersja na puzon z orkiestrą). Utwór stanowi kolejną próbę łączenia motywiki ludowej z nowoczesną harmonią. Ma charakter wybitnie wirtuozowski, wykorzystuje atuty puzonu jako instrumentu solowego, jednak znaczącą rolę odgrywa w nim także partia towarzysząca.

Tuba, w orkiestrze dołączana z reguły do grupy puzonów, również nie należy do instrumentów często wykorzystywanych w funkcji solistycznej, chociaż wydaje się, że w muzyce ostatniego półwiecza narastają tendencje w kierunku doceniania jej wirtuozowskich możliwości. W tym czasie powstało też nieco utworów na tubę solo, do których należy skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego w 1980 roku Capriccio. Podtytuł utworu, dedykowanego wybitnemu polskiemu tubiście, Zdzisławowi Piernikowi – Scherzo alla polacca – jest zapewne aluzją do jednej z nowel filmu w reż. Andrzeja Munka pt. Eroika. W przekonaniu tym utwierdza heroikomiczny nastrój kompozycji i jej zamysł przeciwstawienia lekkiej, ruchliwej figuracji, z odległymi skokami w melodii, trylami i glissandami skojarzeniom, które w naturalny sposób wywołują w nas masywne gabaryty tego instrumentu. Mocno ograniczony krąg wykonawców, którzy są w stanie sprostać wymaganiom technicznym tej kompozycji, rozszerza się nieco dzięki przyswojeniu jej przez puzonistów basowych.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.nospr.org.pl


Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Dyrektor Artystyczny NOSPR Alexander Liebreich zapraszają na czwartą edycję Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

Jak co roku program Festiwalu otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki i jak co roku do Katowic przyjadą światowej klasy muzycy, którzy z całą pewnością zaprezentują wykonania najwyższej próby. W tym roku tematem Festiwalu Katowice Kultura Natura jest „Dziecięctwo”.

Festiwal prezentować będzie zarówno dzieła symfoniczne, jak i kameralne, repertuar dawny występować będzie obok współczesnego. Koncert Orkiestry Historycznej 12 maja uświetni wiolonczelista Jean-Guihen Queyras. W festiwalowym liederabendzie 14 maja weźmie udział światowej sławy tenor Ian Bostridge. We wtorek 15 maja wystąpi, wymieniany wśród najważniejszych kwartetów, francuski Quatuor Ebène.

Jak co roku, nie zabraknie koncertu jazzowego: 13 maja w sali kameralnej swój repertuar zaprezentuje ceniony na całym świecie Pablo Held Quartet: Pablo Held (fortepian), Kit Downes (organy), Percy Pursglove (trąbka), Sean Carpio (perkusja).

Częścią Festiwalu będą także dwa koncerty abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Festiwalu Alexandra Liebreicha (koncert otwarcia 11 maja i koncert czwartkowy 17 maja). Ten drugi koncert NOSPR będzie okazją do wysłuchania słynnego już Requiem Tigrana Mansuriana, którego nagranie dokonane przez Alexandra Liebreicha i kolejnych gości Festiwalu RIAS Kammerchor było w tym roku m. in. nominowane do nagrody „Grammy” i zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Awards. Znakomity RIAS Kammerchor wystąpi podczas Festiwalu także w środę 16 maja.

Na dwóch koncertach Festiwal gościć będzie słynną Tonhalle-Orchester Zürich i jej dyrektora artystycznego Lionela Bringuiera. 19 maja zespół wykona Les espaces du sommeil Witolda Lutoslawskiego; w roli solisty wystąpi baryton Nathan Berg. Podczas koncertu 20 maja orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najlepszych na świecie pianistów Leif Ove Andsnes, który w piątek 18 maja wystąpi także w recitalu solowym.

Podczas Festiwalu od 17 do 20 maja w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędą się Warsztaty krytyki muzycznej. Warsztaty obejmą tworzenie tekstów krytycznych, prowadzenie wywiadów z artystami i pracę z mikrofonem. Specjalnymi gośćmi będą zagraniczni krytycy muzyczni.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na http://kulturanatura.eu/ 


W dniach 11–19 maja 2018 roku odbędzie się XI Gdański Festiwal Muzyczny, podczas którego polska muzyka zabrzmi w interpretacji znakomitych wykonawców krajowych i zagranicznych.

XI Gdański Festiwal Muzyczny jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. Wystąpili w tej roli m.in. Elżbieta Sikora, Ewa Pobłocka, Stefania Toczyska, Konstanty Andrzej Kulka, Włodzimierz Nahorny, Daniel Reuss, Maxim Vengerov i Mischa Maisky. Festiwal uwzględniał również ważne rocznice, m. in. rok F. Chopina, W. Lutosławskiego i G. Verdiego, a jego pierwsza odsłona poświęcona była pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów: profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego.

W roku 2018 funkcję Artysty Rezydenta zgodził się przyjąć legendarny pianista i także dyrygent Christian Zacharias, który, w podwójnej w roli, wystąpi podczas koncertu inauguracyjnego. Koncert finałowy z kolei to występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy z udziałem młodego ale już światowej sławy kanadyjskiego pianisty o polskich korzeniach Jana Lisieckiego.

Ważnymi wydarzeniami będą z pewnością także koncerty w Kościele św. Jana z udziałem gdańskich zespołów, z którymi Festiwal, jest to jedno z założeń, współpracuje od samego początku. Cappellę Gedanensis, grającą na instrumentach historycznych, poprowadzi wybitny hiszpański dyrygent Alfons Reverte Casas, a jako solistki wystąpią: urodzona w Gdańsku, od 20 lat działająca Holandii, Aleksandra Anisimowicz oraz urodzona na Ukrainie i działająca w Polsce Olga Pasiecznik. Jedna z najlepszych orkiestr europejskich Sinfonia Varsovia wystąpi z Polskim Chórem Kameralnym Scholą Cantorum Gedanensis, obchodzącym w roku 2018 jubileusz 40-lecia. W programie znajdzie się monumentalne oratorium Josepha Haydna Stworzenie Świata.

Program Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2018 w sposób szczególny uwzględnia muzykę polską. Wykonane zostaną wszystkie utwory na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina, kompozycje Karola Lipińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.gdanskifestiwal.pl


W dniach 11–18 maja po raz szósty odbędzie się w Bydgoszczy Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”. Organizatorami wydarzenia są: Związek Kompozytorów Polskich, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Festiwal prezentuje najnowszą, niekomercyjną muzykę, a skierowany jest do melomanów i wszystkich osób zainteresowanych sztuką współczesną. Godnym podkreślenia jest fakt, że na festiwalu prezentowane są prawykonania – utwory powstające specjalnie z myślą o „Nowej Muzyce”. Podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia odbędą się prawykonania światowe Etiudy bifonicznej na dwa klarnety Bohdana Riemera, Pieśni Aleksandry Brejzy do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, LEAD Sławomira Opalińskiego oraz utworu Krople czasu autorstwa dyrektora Festiwalu Piotra A. Komorowskiego.

13 maja o godz. 18.30 w Auli Copernicanum UKW będzie miało miejsce spotkanie z kompozytorem Michałem Dobrzyńskim, które poprowadzi Anna Szarapka. Następnego dnia, 14 maja, o godz. 18.00 w UKW odbędzie się szczególne wydarzenie: Koncert kompozytorski Sławomira Czarneckiego z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Usłyszymy takie jego kompozycje, jak Canzona da chiesa, Sonata żałobna, Trio „Perseidy”, Dwa mazurki, oraz wybór piosenek na głos i zespół instrumentalny.

W tym roku program jest niezwykle ciekawy, i oprócz prezentacji twórczości lokalnej bydgoska publiczność usłyszy także gości zagranicznych – zespół Filum-Ansambl z Serbii. Jak zawsze można będzie poznać różne nurty obecne we współczesnej twórczości muzycznej: muzykę instrumentalną, wokalną, muzykę elektroniczną oraz improwizację.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl/ 


W dniach 11–25 maja 2018 roku najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Lublinie będą koncerty związane z XXII Forum Witolda Lutosławskiego, które odbędą się w Filharmonii Lubelskiej.

Tegoroczne wydarzenie związane jest z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas Festiwalu będziemy mogli posłuchać utworów wykonywanych przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod batutą Piotra Wajraka, Roberta Kabary i Jerzego Salwarowskiego. Na deskach filharmonii zagoszczą tacy znani wykonawcy, jak pianista Krzysztof Książek, baryton Robert Gierlach, skrzypek Kamil Tomanek.

Festiwal rozpocznie uroczysty koncert inauguracyjny „Lubelskie prawykonania”. Jak wskazuje nazwa, po raz pierwszy w Lublinie zabrzmią takie dzieła polskich kompozytorów współczesnych, jak Koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę Marcina Błażewicza i Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę Zbigniewa Bargielskiego. Koncert 13 maja będzie poświęcony prezentacji muzyki kameralnej Pawła Łukaszewskiego. Podczas koncertu finałowego zostaną zaprezentowane Kaprys polski Grażyny Bacewicz i Concerto Lendinum op. 44 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego, prezesa Warszawskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, obchodzącego w tym roku 50-lecie pracy twórczej.

Na szczególną uwagę zasługuje koncert 16 maja, organizowany przez Lubelski Oddział ZKP – recital fortepianowy Michała Drewnowskiego promujący płytę CD W kręgu Andrzeja Nikodemowicza (DUX). Pianista zaprezentuje 12 Mini-Preludiów Mariusza Dubaja dedykowanych Profesorowi Nikodemowiczowi, PolonezSuity tańców polskich Tadeusza Majerskiego oraz 12 Ekspresji Andrzeja Nikodemowicza. Podczas koncertu rozlosowana zostanie wśród publiczności pewna liczba płyt promocyjnych, a płyta będzie także do nabycia na stoisku Firmy DUX w foyer. Dodatkowo w programie recitalu znajdą się jeszcze inne utwory kompozytorów nagranych na CD: La Musique Oublieé oraz 4 Preludia Tadeusza Majerskiego, 2 Medytacje Andrzeja Nikodemowicza, pierwszy tom Reprodukcji Mariusza Dubaja, inspirowanych malarstwem holenderskim, a także Suita Stefana Kisielewskiego, dzięki którego wydatnemu wsparciu możliwe było powołanie w 1989 roku Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Koncert udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu MKiDN, Związku Kompozytorów Polskich oraz Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z okazji 30-lecia koncertów „Akord” Lubelskiego Oddziału ZKP oraz publiczna prezentacja ostatniego wywiadu z Profesorem Andrzejem Nikodemowiczem nagranego podczas koncertu „Akord XV” w 2015 roku.

Szczegółowy program – na stronie Filharmonii.


V Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej Carmen Fidei odbędzie się 11–12 maja 2018 w parafii św. Agnieszki w Goniądzu.

Organizatorami konkursu są Parafia pw. Św. Agnieszki w Goniądzu i Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Goniądza Mariusza Ramotowskiego, Metropolity Białostockiego Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojda i Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Do udziału w tej imprezie zgłosiło się 14 chórów z całej Polski i jeden chór z Litwy (około 350 osób), między innymi Chór żeński Gaudeamus pod dyrekcją Marka Rogalskiego (Gościcino), Chór mieszany Cum Sanctis pod dyrekcja Barbary Pazur (Lublin), Chór młodzieżowy Kamerton pod dyrekcją Tomasza Kłubowicza (Jaświły), Schola Cantorum Kalokagatia, chór parafialny pod dyrekcją Marka Rogalskiego (Gdańsk), Chór żeński Harfa pod dyrekcją Joanny Krejzler i Chór mieszany Varsoviae Regii Cantores pod dyrekcją Joanny Maluga z Warszawy, Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego i Żeński Chór Uniwersytetu Łódzkiego Con Cuore pod dyrekcją Aleksandy Ryłko-Sutowicz, Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją Anny Moniuszko, Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod dyrekcją Barbary Kornackiej, Chór Wydartych Domom Kur pod dyrekcją Aleksandry Kopp (Brwinów) oraz chóry parafii św. Agnieszki w Goniądzu pod dyrekcją dyrektora artystycznego Konkursu Michała Rajewskiego. W programie przedsięwzięcia znalazły się utwory polskich kompozytorów XX–XXI w. autorstwa Pawła Bębenka, Henryka Jana Botora, Jacka Gałuszki, Piotra Jańczaka, Andrzeja Koszewskiego, Jacka Piecha, Tadeusza Szeligowskiego i Józefa Świdra. Chór Cum Santis przy parafii M. B. Różańcowej w Lublinie prawykona utwór Duchu Święty przyjdź lubelskiego kompozytora Marcina Obuchowskiego.

W jury zasiądą: prof. dr hab. Andrzej Ryłko (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu), prof. dr hab. Wioletta Miłkowska (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku), jury będzie przewodniczyć prof. zw. dr hab. Paweł Łukaszewski (UMFC w Warszawie). Nagroda Grand Prix wynosi 2 500 złotych. Ponadto jury przyzna Złote, Srebrne i Brązowe Pasma. Przewidziana jest nagroda dla Najlepszego Dyrygenta i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego.

Przesłuchania konkursowe będą miały miejsce w kościele parafialnym pw. św. Agnieszki w Goniądzu. Uroczyste zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i koncert laureatów odbędzie się 12 maja o godzinie 19.00. Ponadto 13 maja mgr Joanna Łukaszewska – wykładowczyni UMFC w Warszawie – poprowadzi warsztaty z zakresu emisji głosu.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.carmenfidei.pl 


Perfromance muzyczny, Mrozu i Sound & Grace na chór, rozśpiewana Parada Chórów, koncert fenomenalnego zespołu 5/6 – te wszystkie muzyczne atrakcje czekają na trójmiejską publiczność w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Mundus Cantat” Sopot 2018, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

W tym roku, w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” (Fundacja Mundus Cantat, Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART) kładą duży nacisk na muzyczne akcenty polskie. Wystąpi wielu znakomitych artystów z Polski, na koncertach rozbrzmiewać będzie polska muzyka, w tym utwory współczesnych kaszubskich kompozytorów, a na Gali Finałowej usłyszmy Gaude Mater Polonia w wykonaniu chórów z całego świata. Poprzez te działania „Mundus Cantat” będzie promować kulturę polską na arenie międzynarodowej.

Festiwal to również dziesiątki wydarzeń: koncerty młodych artystów, Parada Chórów „Monciakiem” oraz różne formy wyrazu artystycznego, jak performance na dworcu i sopockim molo, czy śpiewający stretching. Koncert Inauguracyjny pt. „Muzyczny spacer przez wieki” uświetni Zespół Art'n'Voices z Wejherowa, laureat nagrody Grand Prix festiwalu „Mundus Cantat” 2015. Będzie to wielkie święto młodej polskiej chóralistyki. Usłyszymy utwory kompozytorów współczesnych: Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Adama Diesnera oraz Marka Raczyńskiego. Natomiast w trakcie Koncertu Finałowego wystąpi młody energetyczny Zespół 5/6 z Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

„Mundus Cantat” to również wysokiej rangi konkurs, umożliwiający twórczy dialog między chórzystami z Polski i z zagranicy. Organizatorzy zapraszają chóry seniorów, akademickie oraz dziecięco-młodzieżowe, aby rywalizowały w kilku kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka (w tym folklor) oraz gospel, jazz, spirituals. W tym roku, w wyniku podjęcia współpracy z Muzeum Literatury i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, wprowadzono nową kategorię specjalną, która będzie polegała na wykonaniu jednego utworu w języku kaszubskim autorstwa współczesnego kompozytora młodego pokolenia. Dzięki temu międzynarodowi uczestnicy festiwalu będą mieli sposobność obcowania z polskim folklorem oraz poszerzą swoją wiedzę o polskiej muzyce. Jednocześnie organizatorzy mają na względzie propagowanie dokonań debiutujących twórców polskich wśród licznie zgromadzonych zespołów chóralnych ze świata. W programie Festiwalu znajdą się koncerty z udziałem wyjątkowych chórów z Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Szwecji.

Tym co wyróżnia MUNDUS CANTAT spośród innych tego typu konkursów jest starannie dobrany międzynarodowy skład jurorski. Tegoroczne zespoły ocenią wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki z całego świata: prof. Stojan Kurat ze Słowenii, maestro Jae Joon Lee z Korei Południowej, maestro Marco Ugalde z Meksyku, prof. Wiesław Delimat z Krakowa oraz prof. Marcin Tomczak, dyrektor artystyczny festiwalu reprezentujący Akademię Muzyczną w Gdańsku.

Poza Koncertem Finałowym wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://munduscantat.pl


11 maja 2018 roku o godz. 12:30 w Poznaniu zostanie odsłonięty pomnik kompozytora Romana Maciejewskiego. Pomnik znajduje się w parku na skwerze Romana Maciejewskiego, u zbiegu ulicy Towarowej i alei Niepodległości.

Pomnik powstał z inicjatywy fundatora monumentu, brata kompozytora, śp. Wojciecha Maciejewskiego, przy współpracy organizacyjnej Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Miasta Poznań, które wyznaczyło na ten cel miejsce na skwerze nazwanym przed kilku laty imieniem kompozytora. Autorem popiersia jest artysta rzeźbiarz Robert Tomak, absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP (obecnie Uniwersytet Zielonogórski), uczeń prof. Jana Berdyszaka.

Roman Maciejewski był pianistą, kompozytorem, dyrygentem chóralnym i jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Urodził się w Berlinie, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamieszkał z rodziną w Lesznie, w czasach młodości związany był m.in. z Poznaniem, gdzie studiował w Konserwatorium Muzycznym. W latach 30. opuścił Polskę, przebywał najpierw w Paryżu, następnie w Londynie, a potem w Szwecji, skąd pochodzi jego żona i gdzie artysta koncertował oraz tworzył (m.in. muzykę do przedstawień teatralnych Ingmara Bergmana). W latach 50. Maciejewski wyemigrował do USA, gdzie odnosił sukcesy zarówno jako kompozytor, jak i jako dyrygent. Do legendy przeszła jego decyzja o zrezygnowaniu ze współpracy z hollywoodzkim studiem filmowym Metro Goldwyn Meyer. Od lat 40. twórca zmagał się z przewlekłą chorobą układu pokarmowego, która odmieniła go zarówno jako człowieka (zaczął medytować, uprawiać jogę i przeszedł na wegetarianizm), jak i jako kompozytora (zwrócił się w stronę muzyki religijnej, rozpoczął prace nad dziełem życia, którym była msza żałobna Missa pro defunctis). Ostatnie lata życia Maciejewski spędził w Goteborgu. 30 kwietnia 2018 roku minęło dwadzieścia lat od jego śmierci.


Premierowy spektakl „Wieczór Polski” będzie miał miejsce w Operze Wrocławskiej 11 maja 2018 roku o godz. 19:00.

W roku 2018, czyli setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wracamy do najważniejszych nazwisk w historii polskiej muzyki, filarów, bez których próżno by mówić o kulturze narodowej. Współczesne choreografie składające się na „Wieczór polski” autorstwa Emila Wesołowskiego i Teresy Kujawy to baletowy hołd złożony przedstawicielom muzyki polskiej od Chopina po Kilara.

Spektakl składa się z dwóch odsłon. Wielki romantyk i najpopularniejszy Polak w historii muzyki, czyli Fryderyk Chopin przywołany zostanie za sprawą Koncertu fortepianowego f-moll op. 21. Wieczór uświetni i zarazem zamknie, choreografia do Exodusu Wojciecha Kilara, przedstawiciela nowej polskiej szkoły awangardowej XX wieku. Chorografię do utworu Kilara przygotowała Teresa Kujawa, natomiast muzykę Chopina zilustrował ruchem Emil Wesołowski. Tancerzy, chór i orkiestrę poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.opera.wroclaw.pl


W ramach organizowanego przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie Festiwalu „Maggio Musicale Italiano”, w Filharmonii Krakowskiej odbędą się dwa koncerty symfoniczne z włoskimi wykonawcami zaproszonymi do udziału w tegorocznej, pierwszej edycji wydarzenia. Podczas najbliższych koncertów – w piątek 11 maja o godz. 19.30 i w sobotę 12 maja 2018 roku o godz. 18.00 Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Fabrizio Ventura, gwiazdami wieczorów będą natomiast pianiści tworzący na co dzień duet fortepianowy – Marco Sollini i Salvatore Barbatano.

Duet fortepianowy Sollini–Barbatano powstał w 2004 roku. Pianiści działali wcześniej jako soliści i kameraliści, jednak w stworzonym wspólnie duecie ich kariera muzyczna wyraźnie przyspieszyła. Duet nagrał m.in. album z dziełami na cztery ręce Rachmaninowa, wszystkie koncerty na dwa fortepiany Bacha, utwory kameralne Rossiniego i Mascagniego, płytę z Koncertem na dwa fortepiany Poulenca oraz z koncertami na trzy fortepiany KV 242 (z pianistką Glorią D’Atri) i na dwa fortepiany KV 365 Mozarta. To ostatnie dzieło, czyli Koncert Es-dur Mozarta oraz Koncert C-dur Giovanniego Battisty Pergolesiego artyści Sollini i Barbatano zaprezentują wspólnie podczas wieczorów koncertowych w Filharmonii Krakowskiej.

W ramach pierwszej edycji „Maggio Musicale Italiano – Cracovia 2018”, w sali przy Zwierzynieckiej zabrzmi ponadto najpopularniejsze dzieło Antoniego Szałowskiego, czyli Uwertura na orkiestrę symfoniczną – utwór nagrodzony podczas światowej wystawy w Paryżu i wraz z utworem Beli Bartóka uznany za najciekawsze wydarzenie sezonu 1936/37. Program zaś zamknie polskie prawykonanie II Symfonii Alfreda Caselli – włoskiego kompozytora, przedstawiciela generazione dell’ottanta, czyli pokolenia włoskich twórców urodzonych około 1880 roku. Wprawdzie druga w kolejności Symfonia Caselli zabrzmiała po raz pierwszy w Paryżu w 1910 roku, jednak przez wybuch najpierw pierwszej, a wkrótce i drugiej wojny światowej popadła w zapomnienie. Polska publiczność usłyszy zatem po raz pierwszy to dzieło po 108 latach od prawykonania światowego.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonia.krakow.pl


Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na 32. edycję Festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, który odbędzie się w dniach 12-19 maja 2018 roku.

„Warszawskie Spotkania Muzyczne” to doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej, który powstał w 1986 roku. Jego twórcą jest kompozytor Władysław Słowiński, który do 2016 był także dyrektorem Festiwalu. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Siwiński, kompozytor, pianista, animator i koordynator wydarzeń muzycznych i edukacyjnych. Formuła programowa Warszawskich Spotkań Muzycznych obejmuje ważne, choć często mało znane, dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze kompozycje, powstające często na zamówienie Festiwalu.

W tym roku odbędą się takie koncerty, jak: „W lustrze śląskiego baroku”, „Chóry prawosławnej Serbii”, „Praca w #kolektywie”, „Europa trzech stuleci”, „Aneks do awangardy”, „Czytając starożytnych”, a także II Konferencja z cyklu „Muzyka polska za granicą” Między Warszawą a Paryżem zorganizowana przez Zakład Muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Koncertem „Jazz dla Niepodległej” 18 maja Festiwal włączy się do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Podczas koncertu zabrzmią Pieśni Jana Kochanowskiego oraz improwizacje oparte na Polskich Pieśniach Legionowych. Multimedialna opera kameralna Podróż do wnętrza Ziemi na motywach powieści Juliusa Verne’a zabrzmi 19 maja w siedzibie Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego FINA, włączając się w tegoroczną warszawską „Noc Muzeów”.

Jednymi z najważniejszych punktów Festiwalu są prawykonania kompozycji, które powstały na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich w ramach Programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert inaugurujący Festiwal zwieńczy Passacaglia na flet, skrzypce, lutnię i wiolonczelę / violę da gamba (2018) Marka Pasiecznego. 17 maja Leszek Lorent, Maciej Nerkowski i Dariusz Przybylski zaprezentują Ćwiczenia z Antygony na baryton, perkusję i organy Hammonda (2018) Tadeusza Wieleckiego, Pieśni do słów Katullusa na baryton, multiperkusję i organy Hammonda (2018) Ignacego Zalewskiego oraz kompozycję Eros i pszczoła do wiersza o Erosie Anakreona na perkusję, baryton i organy Hammonda (2018) Georgiosa Kissasa.

Ponadto znakomici muzycy, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, prawykonają podczas Festiwalu najnowsze kompozycje Wojciecha Błażejczyka, Mikołaja Majkusiaka, Pawła Malinowskiego, Tomasza Opałki i Edwarda Sielickiego.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta m.st. Warszawy i jest współfinansowany przez m. st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.wsm.art.pl


Podobno „do tanga trzeba dwojga”. Czy na pewno? Przeczy temu tercet, który 13 maja 2018 roku po raz kolejny zagra z Elbląską Orkiestrą Kameralną w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu o godz. 18.00.

Tango Attack wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną zabierze melomanów w podróż do Buenos Aires – miasta, które stanowi inspirację dla wielbicieli tanga na całym świecie. Dzięki temu słuchacze poznają wielokulturowy świat argentyńskiej stolicy. Wczują się w atmosferę roztańczonych i wypełnionych kolorowymi muralami portowych uliczek.

W repertuarze nie zabraknie największych przebojów tanga argentyńskiego (Cumparsita, El Choclo, Por una Cabeza). Pojawią się kompozycje Astora Piazzolii, jednej z najważniejszych postaci w historii tego gatunku (np. Muerte del Angel, Otono Porteno, Libertango) oraz utwory autorskie, w tym Lejdistango Hadriana Filipa Tabęckiego.

Przewodnikami po meandrach południowoamerykańskiej muzyki będą wybitni instrumentaliści, łączący tradycję z nowoczesnymi eksperymentami brzmieniowymi. Hadrian Filip Tąbecki (fortepian) to wszechstronnie uzdolniony kompozytor i aranżer. Współpracował m.in. z Michałem Bajorem, a jego utwory znalazły się na płytach Jose Cury, Jacka Bończyka oraz Mieczysława Szcześniaka. Piotr Malicki (gitara) wyspecjalizował się w grze w kameralnych składach; fascynują go argentyńskie rytmy. Z kolei Grzegorza Bożewicza (bandoneon) krytycy cenią jako interpretatora muzyki argentyńskiej, greckiej, irlandzkiej, francuskiej, a także barokowej i współczesnej.

Koncert objęty programem „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. Koordynatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: www.eok.elblag.eu


Opera Krakowska zaprasza na koncert „Moja pieśń wieczorna”, który odbędzie się 13 maja 2018 roku o godz. 17.00 w Kopalni Soli „Wieliczka” (Komora Jana Haluszki), w ramach cyklu „Pieśń – Teatr Słowa”.

W programie wieczoru, którego tematyka skupiona będzie wokół 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, znajdą się Pieśni Fryderyka Chopina, które wykonają Magdalena Barylak (m. in. Życzenie, Śliczny chłopiec, Dumka) oraz Adam Szerszeń (Hulanka, Poseł, Wojak, Pierścień i in). Iwona Socha zaśpiewa Cztery pieśni do słów Adama Asnyka, a Dominik Sutowicz Sześć pieśni do słów Adama Mickiewicza autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas koncertu zabrzmią również pieśni Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszki czy Mieczysława Karłowicza.

Obok solistów śpiewaków usłyszymy instrumentalistów, którzy zaprezentują się również w roli solistów, wykonując kompozycje Grażyny Bacewicz (Preludium, Krakowiak, Kujawiak, Kaprys polski), Fantazję polską Romualda Twardowskiego, Melodię Ignacego Jana Paderewskiego i Polonez op. 40 nr 1 A-dur Fryderyka Chopina. Na fortepianie zagra Mariola Cieniawa, a na skrzypcach – Anna Wójtowicz i Paweł Wójtowicz. Gospodarzem wieczoru będzie Agnieszka Draus.

Partnerem koncertu jest Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Bilety w cenie 40 zł do kupienia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej teatru www.opera.krakow.pl.


13 maja 2018 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej będzie miało miejsce prawykonanie utworu operowo-baletowego Demeter autorstwa Stanisława Rzepieli w reżyserii Anny Zwiefki.

Imię greckiej bogini płodności i urodzaju jest zarazem nazwą niepowtarzalnego przedsięwzięcia, które będzie miało miejsce w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. 13 maja odbędzie się światowa premiera widowiska z pogranicza gatunków, zakrawającego o operę, kantatę, balet i teatr tańca. Utwór Δημήτηρ-Demeter został skomponowany przez Stanisława Rzepielę, krakowskiego kompozytora i dyrygenta.

Przedsięwzięcie powstaje we współpracy z młodymi artystami, pracującymi na arenie międzynarodowej: reżyserem Anną Zwiefką, scenografką i autorką projektu kostiumów Kamilą Sudoł oraz choreografem Angelo Egarese. Powstający spektakl będzie stanowił swego rodzaju pomost między teraźniejszością i antycznym światem greckich bóstw, będącym źródłem naszej współczesnej kultury europejskiej. Poetycki zapis mitu o Demeter, Persefonie i Hadesie, będący dziełem Homera, twórcy Iliady i Odysei, stanowił punkt wyjścia dla jego twórczej interpretacji – zarówno muzycznej, jak i scenicznej. Dzięki etnicznym instrumentom, dużej obsadzie wykonawczej, wykorzystaniu oryginalnego tekstu oraz niezwykłej scenografii, intrygującym kostiumom i nade wszystko ekspresyjnej choreografii widzowie będą mieli możliwość wejść w sam środek przejmującej opowieści o bogini urodzaju. Interpretacja twórców ma z jednej strony podkreślić ponadczasowość mitu i jego tradycję w kulturze, a z drugiej – odczytać go w naszych, współczesnych czasach.

W skład ponad 70-osobowej obsady wykonawczej wchodzą znani artyści i zespoły artystyczne zarówno z Polski, jak i spoza jej granic: Kinesis Contemporary Dance Company z Florencji, aktorzy, wykonawcy partii solowych (Olga Demeter, Wiktoria Zawistowska i Piotr Kalina), Orkiestra Symfoniczna krakowskiej Akademii Muzycznej i Zespół Wokalny Przestrzeń Głosu pod dyrekcją kompozytora.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


14 maja 2018 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert „Muzyka polska mniej znana” w wykonaniu studentów Katedry Kameralistyki Fortepianowej.

Podczas koncertu zostaną wykonane mniej znane dzieła współczesnych polskich kompozytorów, absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Warszawie i Krakowie.

Bez wątpienia twórczość o tematyce sakralnej wysuwa się na pierwszy plan w dorobku Juliusza Łuciuka. Lecz nie mniej ważnym nurtem jego twórczości jest także liryka wokalna. W wykonaniu Haliny Dubitskiej (sopran), Zuzanny Filipek (wiolonczela), Marty Plasoty (fortepian), Klaudii Ciostek i Zuzanny Jurczak (skrzypce) usłyszymy Portraits Lyriques jego autorstwa. Ten utwór został wyróżniony w Konkursie Kompozytorskim księcia Rainiera II w Monako (1974, Grand Prix).

Prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Anna Ignatowicz-Glińska jest autorką utworów solowych, kameralnych, symfonicznych, elektronicznych oraz współautorką kilku projektów multimedialnych, wpisujących się w ideę syntezy sztuk i powstałych we współpracy z artystami innych dziedzin. Podczas koncertu zostanie zaprezentowana jej kompozycja Znaki Magiczne na klarnet, wiolonczelę i fortepian.

Kompozytor Czesław Grudziński w latach 1936–1940 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Muzycznego w Warszawie. Po II wojnie światowej prowadził zajęcia teoretyczne w warszawskich uczelniach muzycznych. Od 1951 roku był członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Jego twórczość obejmuje wiele utworów kameralnych, w tym liczne kompozycje na instrumenty dęte i fortepian. Jedna z nich – Concerto Breve na fortepian z towarzyszeniem kwartetu puzonowego, kotłów i talerzy – zabrzmi podczas koncertu majowego.

W interpretacji sopranistki Haliny Dubitskiej i pianistki Yuki Hattori usłyszymy cykl pieśni Uty japońskie op. 4 na sopran i fortepian ucznia Romana Statkowskiego i Karola Szymanowskiego Piotra Perkowskiego, będące wyrazem obserwacji kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W finale koncertu zabrzmi Trio fortepianowe op. 24 Mieczysława Wajnberga, polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia, które powstało w 1945 roku w Moskwie.

Bezpłatne karty wstępu dostępne od 30 kwietnia 2018 w Chopin University Press (pn. – pt. 12.00–19.00).

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na Festiwal Tydzień Talentów 2018, który odbędzie się w dniach 14-20 maja 2018 roku.

Wydarzenie zainauguruje 14 maja w Dworku Paderewskiego recital fortepianowy Beaty Bilińskiej. W programie wieczoru znajdą się utwory F. Chopina, I. J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego i G. Bacewicz. W wielkim finale „L’arte del Violino” w Sali Koncertowej Stodole zobaczymy i usłyszymy mistrzowski duet skrzypcowy Jakowicz & Jakowicz. Krzysztof Jakowicz – nestor polskiej wiolinistyki wystąpi razem z synem Jakubem – uważanym za jednego z najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia. Przy fortepianie zasiądzie Robert Morawski. Artyści wykonają utwory G. P. Telemanna, A. Vivaldiego, E. Chaussona, C. Saint-Saënsa i P. de Sarasatego. Tradycyjnie odbędzie się też koncert Tarnowskie Talenty (19 maja, Sala Lustrzana w Tarnowie), prezentujący wyróżnionych uczniów tarnowskiej szkoły muzycznej, którzy po raz drugi zawalczą o Nagrodę im. Anny Knapik. Koncerty festiwalowe poprowadzą największe autorytety życia muzycznego – Jan Popis i Anna Woźniakowska.

Od kilku lat Festiwal Tydzień Talentów funkcjonuje w formule Warsztatów z Mistrzami, która daje młodym niepowtarzalną szansę pracy pod okiem wybitnych mentorów. Podczas tegorocznej edycji swój warsztat doskonalić będą adepci skrzypiec, fortepianu oraz po raz pierwszy w historii puzonu.

Bilety na koncert finałowy „L’arte del Violino” w cenie 30 zł do nabycia od 7 maja w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Na pozostałe koncerty festiwalowe – wstęp wolny. Dla melomanów Centrum organizuje przejazd autokarem do Kąśnej. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się telefonicznie z biurem koncertowym instytucji – 14 600 00 16.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.paderewski.tarnow.pl


Muzyka polska na skrzypce i fortepian zabrzmi podczas kameralnego koncertu 15 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi, promującego wydaną niespełna miesiąc temu płytę Pieśń o ziemi.

Program koncertu wypełniony jest muzyką polską XX wieku i znalazły się w nim prawie wszystkie dzieła z płyty Pieśń o ziemi, która swoją premierę miała 13 kwietnia 2018 roku. Płytę wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia nagrali kameraliści, którzy wspólnie koncertują już od wielu lat. Podczas koncertu będzie można usłyszeć Pieśń kurpiowską – uznane dzieło Karola Szymanowskiego. Powstała ona przy dużym udziale Pawła Kochańskiego, który był współautorem transkrypcji na skrzypce i fortepian kompozycji Szymanowskiego. Nie zabraknie również utworów patronki łódzkiej Akademii – Grażyny Bacewicz. Utwory skrzypcowe zajmują istotne miejsce w jej twórczości kompozytorskiej. W dziełach przeznaczonych na ten instrument kompozytorka wykorzystywała swoją doskonałą znajomość techniki gry na skrzypcach i koncertowe doświadczenie. Podczas koncertu zabrzmią: Taniec mazowiecki, Taniec słowiański oraz Witraż. Oprócz muzyki Szymanowskiego i Bacewicz, podczas koncertu wykonane zostaną Suita polska Szymona Laksa, Taniec polski z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra oraz Trzy miniatury Juliusza Łuciuka.

Wykonawcami wieczoru będą skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica oraz pianista Cezary Sanecki, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. Aleksandra Szwejkowska-Belica jest absolwentką klasy skrzypiec prof. Bartosza Bryły w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 1997 roku ukończyła z najwyższą notą studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Mannheim (Niemcy) w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej. Artystka koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Palestyna – Betlejem, Ukraina, USA, Szwajcaria, Szwecja). Wykonuje muzykę solową i kameralną. Jej repertuar obejmuje pozycje od baroku do muzyki współczesnej. Cezary Sanecki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Bronisława Hajna, prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Anity Krochmalskiej. W dziedzinie muzyki kameralnej współpracował z wieloma znakomitymi artystami. W ramach działalności artystycznej dokonał wielu nagrań, radiowych i telewizyjnych, na koncie ma także liczne wydawnictwa płytowe. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi (2001) oraz Medal Pro Publico Bono im. Sabiny Nowickiej (2014).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej informacji na stronie: http://www.amuz.lodz.pl


W dniach 16–20 maja 2018 roku w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku odbędzie się XXXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce. Wydarzenie, które odbywa się od 1982 roku, jest największym festiwalem muzyki cerkiewnej w Polsce. W 1995 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadało mu kategorię zerową, co stawia go na równi m.in. z Konkursem Chopinowskim. To wydarzenie elitarne artystycznie – gromadzi najlepszych chórzystów z całego świata, najznamienitszych kompozytorów muzyki cerkiewnej oraz najlepszych dyrygentów. Konkursowemu jury prawie od początku Festiwalu przewodniczy Romuald Twardowski, wybitny polski kompozytor i pedagog. Ideą Festiwalu jest przybliżenie szerokiej publiczności duchowych i artystycznych walorów muzyki cerkiewnej.

Festiwal jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Patronatem Artystycznym Krzysztofa Pendereckiego, Związku Kompozytorów Polskich oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Tegoroczna, XXXVII edycja realizowana jest w partnerstwie z Operą i Filharmonią Podlaską.

Festiwal rozpocznie się 16 maja koncertem inauguracyjnym „Duchowość Rzeczypospolitej w Muzyce Cerkiewnej” w wykonaniu Akademickiego Chóru Kameralnego „Chreszczatyk” z Kijowa (Ukraina). W tegorocznej edycji zaprezentuje się 30 zespołów z 11 państw: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, Mołdawii, Słowacji, Bułgarii, Łotwy oraz Polski. Ponadto po raz pierwszy wystąpią chóry z Wielkiej Brytanii i Libanu. Po trzech dniach zmagań konkursowych, 20 maja, nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Festiwal to kilka dni koncertów i przesłuchań konkursowych w Białymstoku, ale także kilkanaście koncertów towarzyszących: w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Warszawie, Krakowie, Legionowie, Sokole, Narwi, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Michałowie, Krynkach, Białowieży, Ciechanowcu, Sejnach, Czeremsze, Szczuczynie i Studziankach.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia – na stronie internetowej: http://festiwal-hajnowka.pl/ 


Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Samorząd Uczniowski Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Krakowie zapraszają na Koncert Kompozytorski towarzyszący Festiwalowi Nauki i Sztuki. Odbędzie się on 17 maja 2018 roku o godz. 18:00 w Pracowni pod Baranami (Sala Widowiskowa Piwnicy pod Baranami) w Krakowie, Rynek Główny 27.

Swoją twórczość zaprezentują młodzi kompozytorzy – studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Krakowie i Szkoły Muzycznej II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Wykonawcy również pochodzą z wyżej wymienionych ośrodków. Zespołami zadyrygują Monika Kozakiewicz i Krzysztof Madziar. Muzycy zaprezentują jedenaście utworów, w tym osiem prawykonań: 3 pieśni hiszpańskie Katarzyny Ignatowicz, El Abismo de la Mente II – Diálogos i Discarmin Justyny Skowronek, Fantaisie for piano Jacka Sienkiewicza, a także Fantasia feroce, Dumka „Dusza mi płacze…” i W andaluzyjskim sadzie Moniki Wiktorii Kozakiewicz. Celem koncertu jest ukazanie różnorodności muzyki instrumentalnej i wokalno-intstrumentalnej autorstwa młodych twórców – atonalne współbrzmienia, nawiązania do klasycznych wzorców, czerpanie z folkloru, stosowanie elektroniki… Koncert będzie więc pewnego rodzaju podróżą przez muzykę, pełną kontrastów, szokujących rozwiązań, muzycznych refleksji.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


17 maja 2018 roku w Gdańsku odbędzie się Światowy Dzień Akordeonu. Organizatorem tego wydarzenia jest Koło Naukowe Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Światowy Dzień Akordeonu obchodzony jest na całym świecie w rocznicę powstania patentu Cyrilla Demiana, który był pierwowzorem do powstania współczesnego akordeonu koncertowego. Działające przy Akademii Muzycznej w Gdańsku Koło Naukowe Akordeonistów, którego opiekunem jest dr Pawel Zagańczyk, każdego roku bierze udział w tym międzynarodowym wydarzeniu. Inicjatorem tych obchodów na świecie jest Międzynarodowa Konfederacja Akordeonistów (The Confédération Internationale des Accordéonistes).

W programie wiele ciekawych koncertów, wystąpień oraz warsztaty, które odbędą się w Sali Senatu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Dzień rozpocznie się od mini koncertu jazzowego kwartetu akordeonowego pod wodzą Cezarego Paciorka. Następnie studenci z Gdańska, Łodzi, Krakowa oraz Warszawy wezmą udział w III Studenckiej Sesji Naukowej. Ciekawe będą warsztaty zatytułowane „Artysta we współczesnym świecie”, w ramach których odbędą się spotkania z Moniką Łajming, Różą Lorenc oraz Maciejem Frąckiewiczem. Podsumowaniem będzie recital akordeonowy Macieja Frąckiewicza. Jeden z najciekawszych polskich akordeonistów wykona m. in. utwory Mikołaja Majkusiaka, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Występ artysty poprzedzi krótki występ Kacprzak\Sokołowski DUO zdobywców III nagrody na prestiżowym konkursie akordeonowym w Klinghental.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


17 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się przedsięwzięcie „Mistrz i Uczniowie – koncert muzyki prof. Lidii Zielińskiej i jej wychowanków”.

Koncert inicjuje cykl „Mistrz i uczniowie” prezentujący sylwetki poznańskich kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i ich studentów. Cykl ma skłonić słuchaczy do uchwycenia charakterystycznego rysu najnowszej twórczości poznańskich kompozytorów, jednocześnie podkreślając wyjątkową relację Mistrz-Uczeń, która odzwierciedla się w prezentowanej twórczości.

Wieczór 17 maja poświęcony będzie jednej z najbardziej uznanych poznańskich kompozytorek, prof. dr hab. Lidii Zielińskiej i jej uczniom: dr Katarzynie Taborowskiej, Michałowi Janosze i Dominikowi Pukowi. Na blisko godzinny koncert złożą się cztery symfoniczne utwory wymienionych artystów, prezentujące różnorodność obsady wykonawczej oraz postaw twórczych na przestrzeni ostatnich lat. Co więcej program przewiduje aż dwa prawykonania i jedno prawykonanie polskie. Będą to następujące utwory: X3 na ensemble Lidii Zielińskiej (2011) – polskie prawykonanie, stultifera navis na orkiestrę Dominika Puka (2017, rev. 2018), The blue oranges na rozszerzony fortepian i orkiestrę Michała Janochy (2018) – prawykonanie, oraz Scratch na orkiestrę Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby (2018) – prawykonanie.

Wykonawcą koncertu będzie Trans-for-Matha Ensemble, współtworzony przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, pod dyrekcją Michała Janochy. Solistą w utworze Michała Janochy The blue oranges będzie pianista Llorenç Prats Boscà. Słowo o muzyce podczas koncertu wygłosi dr Małgorzata Pawłowska.

Koncert organizowany jest w Centrum Kultury ZAMEK przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: na stronie http://ckzamek.pl


18 maja 2018 roku o godz.19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie miał miejsce mistrzowski recital organowy znanej olsztyńskiej artystki Anny Dramowicz.

W pierwszej części koncertu organistka zaprezentuje kompozycje Johanna Pachelbela i dwie arie ze zbioru ss. Klarysek ze Starego Sącza, które wykona na pozytywie. Już na organach usłyszymy utwór Pomp and circumstance op. 39 Edwarda Elgara. Następnie Anna Dramowicz wraz z udziałem kompozytora Jarosława Kordaczuka zaprezentują utwór jego autorstwa, dedykowany artystce noszący tytuł Antiphona pneumatica na monoctone i organy. W drugiej części recitalu solistka wykona Symfonię organową d-moll nr 1 op.14 Louisa Vierne.

W rozmowie dotyczącej wyboru programu do swojego mistrzowskiego recitalu organowego Anna Dramowicz wyraziła opinię, iż tym razem chce „ukazać organy jako instrument funkcjonujący w przestrzeni muzyki niesakralnej co dla wielu wcale nie jest taki e oczywiste".

Solistka jest absolwentką klasy organów prof. Jana Jargonia w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem i nagroda Ministra Kultury i Sztuki). W czasie studiów rozpoczęła działalność koncertową, stopniowo rozszerzając występy solistyczne o muzykę kameralną. Współpracuje z Warmińsko-Mazurską Filharmonią im. F. Nowowiejskiego (koncerty oratoryjne, prawykonania oratoriów F. Nowowiejskiego, nagrania w kraju i za granicą) i olsztyńskimi chórami. Gość recitalu Jarosław Kordaczuk studia kompozytorskie odbył w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, jest absolwentem klasy Andrzeja Koszewskiego). Jego zainteresowania twórcze rozciągają się od piosenki poetyckiej i muzyki dla dzieci po utwory eksperymentalne.

Szczegółowy program – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl


18 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Częstochowskiej będzie miał miejsce koncert monograficzny, poświęcony twórczości Sławomira Czarneckiego, prezesa Warszawskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, z okazji 50-lecia jego działalności artystycznej.

Sezon 2017/2018 to jubileuszowy okres pracy twórczej i artystycznej Sławomira Czarneckiego. 50 lat temu powstała i została wykonana jego pierwsza kompozycja: Canzona da chiesa na skrzypce i organy, wykonana na Jasnej Górze w Częstochowie. Obecny okres jego twórczości można określić jako należący do nurtu po-modernistycznego, gdzie tradycja jest istotnym czynnikiem kształtującym estetykę. Ważnym dla kompozytora jest poczucie piękna, które prowadzi do ogólnego dobra, inspiracje tradycyjnymi wartościami muzycznymi i kulturowymi takimi, jak chorał gregoriański w utworach o charakterze religijnym, czy muzyka narodowa i ludowa w utworach o charakterze świeckim. W tych utworach ideą kompozytora jest, aby, zarówno dla wykonawców jak i dla słuchaczy, słowa „fascynacja” czy „zauroczenie” pięknem muzycznym, pięknem dźwięku, nabrały szczególnego znaczenia.

Koncert jubileuszowy rozpocznie charakterystyczny poemat choreograficzny op. 35 Wałaski autorstwa Sławomira Czrneckiego. Wałaski to popularny taniec górali spiskich. Kompozycja powstała w wyniku 10-letnich badań folkloru Polskiego Spiszu, prowadzonych przez kompozytora i zakończonych wydaniem pracy Zbiór pieśni ludowych Zamagurza Spiskiego (2007).

Concerto Liliowe powstało na zamówienie znakomitych skrzypków, Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów i jest im dedykowane. Znakomici muzycy wykonają ten utwór także podczas koncertu jubileuszowego. Tytuł „Liliowe” pochodzi od nazwy słynnej przełęczy tatrzańskiej, oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich, gdzie zafascynowany i zauroczony pięknem kompozytor często odpoczywa przemierzając grań tatrzańską. Kompozycja należy do nurtu po-modernistycznego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adma Klocka zaprezentuje także uwerturę koncertową Cervus Elaphus, która została skomponowana w 2014 roku na zamówienie Filharmonii Lubelskiej z okazji 540. rocznicy utworzenia Województwa Lubelskiego. Stąd tytuł utworu nawiązujący do herbu województwa – jelenia ze złotą koroną. W swej treści muzycznej nawiązuje do lubelskich i polskich tradycji.

Kulminacyjnym punktem programu będzie prawykonanie poematu-kantaty na wielką orkiestrę symfoniczną i chór mieszany Adoracja. Teksty biblijne są w polskiej wersji językowej, co ma ściślej symbolizować związek kompozycji ze 100-leciem odzyskania Niepodległości. Idea „niepodległościowa” w tym utworze ma być zaznaczona nie wprost, ale poprzez metafizyczną symbolikę bycia i trwania. Tu – bycia i trwania przy wartościach i tradycji ojców i dziadów, aby być stale gotowym duchowo i emocjonalnie do obrony priorytetów w trudnych i ważnych momentach dziejowych, tak jak to gotowi byli nasi dziadkowie 100 lat temu wskrzeszając rozdartą zaborami Ojczyznę.

Informacja o biletach – na stronie: https://www.filharmonia.com.pl


18 maja 2018 roku o godz. 20.00 w sali kolumnowej Sztuki Wyboru (Garnizon Kultury ul. Słowackiego 19, Gdańsk) odbędzie się wystawa-koncert zwieńczająca akcję „Kontakt Projekt”. Wydarzenie powstanie dzięki współpracy studentów i absolwentów Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Celem projektu jest integracja dwóch znacznie różniących się środowisk twórczych oraz popularyzacja muzyki akordeonowej i literatury z nią związanej. Integracja środowiska muzycznego z wizualnym będzie polegać na czynnej pracy obu grup, wynikiem której będzie powstanie i prezentacja nowych dzieł, zarówno malarskich, jak i muzycznych – stąd nazwa „Kontakt”, wynikająca z odnalezienia punktu styku różnych działalności.

Podczas wystawy zobaczymy prace malarskie, stworzone pod wpływem inspiracji prezentowaną muzyką, wykonywaną również podczas poprzedzających koncert spotkań muzyków z artystami wizualnymi. Każda z prac odpowiadać będzie jednemu z wykonanych na koncercie utworów. Po odsłuchaniu muzyki artyści wizualni wypowiedzą się, przybliżając publiczności motywy swojego działania oraz osadzając dzieła w szerszym kontekście swojej twórczości.

Wykonane zostaną m. in. utwory polskich kompozytorów współczesnych: Kaprys nr 2 Mikołaja Majkusiaka, Passacaglia Patryka Matusiaka, a także MinimalMusic – stworzony wspólnie utwór specjalnie na potrzeby wydarzenia.

Twórcami i uczestnikami projektu są muzycy – studenci Wydziału Instrumentalnego oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku: Rafał Olas (pomysłodawca i koordynator projektu), Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Wojciech Ulanowski (akordeoniści) i Szymon Zawodny (saksofonista), oraz artyści wizualni, absolwenci i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wydarzenie będzie zatem miało charakter kameralnego koncertu poprzedzonego wernisażem. Jest to pionierska inicjatywa, która niewątpliwie wzbogaci ofertę kulturalną Trójmiasta.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


Tomasz Daroch – jeden z najbardziej utytułowanych wiolonczelistów młodego pokolenia – wykona recital z XX-wieczną muzyką kameralną. Przy fortepianie towarzyszyć będzie mu siostra, Maria Daroch-Kujawińska. Recital odbędzie się 22 maja 2018 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi.

W programie kameralnego koncertu znajdą się kompozycje twórców XX-wiecznych. Jako pierwsza zostanie wykonana Sonata na wiolonczelę i fortepian FP 143 Francisa Poulenca z 1948 roku, której pierwsze szkice kompozytor stworzył jeszcze w trakcie II wojny światowej. Wykonawcy zagrają także Wariacje na temat Rossiniego H. 290 (1942) czeskiego twórcy Bohuslava Martinu. Jest to utwór inspirowany zarówno arią Dal tuo stellato soglio z opery Mojżesz w Egipcie Rossiniego, jak i skrzypcowymi wariacjami Paganiniego na ten sam temat. Po przerwie zabrzmi, skomponowana w oparciu o klasyczne wzorce Sonata d-moll na fortepian i wiolonczelę (1915) Claude’a Debussy’ego. Charakteryzuje ją subtelne wykorzystanie bogatej palety barw w partiach obu instrumentów. Koncert zakończy Fantazja na wiolonczelę i fortepian (1936) Aleksandra Tansmana – rozbudowany, mistrzowsko skomponowany dialog dwóch wykonawców.

Tomasz Daroch – jest absolwentem, a obecnie pedagogiem Akademii Muzycznej w Łodzi, w której w marcu 2018 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Otrzymał m.in. I nagrodę oraz Grand Prix podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Pablo Casalsa w Budapeszcie i I nagrodę na 44. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukirchen. Prowadzi bogatą działalność artystyczną oraz pedagogiczną. Od wielu lat koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym Daroch Trio i w duo z siostrą Marią. Zdobyli wspólnie w kategorii duetów I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

Wstęp na koncert jest wolny.

Więcej informacji o programie koncertu: http://www.amuz.lodz.pl


19 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie miał miejsce koncert Orkiestry Sinfonia Iuventus, która pod batutą Michaiła Jurowskiego wykona symfoniczne arcydzieła Josepha Haydna i Franza Schuberta.

Wspaniałym podsumowaniem symfonicznej spuścizny Haydna są dwa cykle liczące po sześć utworów, zwane Symfoniami londyńskimi (nr 93–104). Ich geneza wiąże się z jedynymi dalszymi podróżami, jakie Haydn podjął w swym długim życiu. Kilka z symfonii zawiera muzyczne „ekstrawagancje” i żarty, z których słynął Haydn. W drugiej z Symfonii londyńskich – G-dur nr 94 – pojawia się jedna ze szczególnie znanych i zabawnych cech wyróżniających: gwałtowny, niespodziewany akord grany fortissimo po rozwijającym się wcześniej w piano delikatnym temacie drugiej części. Stąd określenie dodawane dziełu w krajach anglojęzycznych: „Niespodzianka”, nazywa się ją także – za niemieckimi komentatorami – symfonią „Z uderzeniem w kocioł” („mit dem Paukenschlag”), gdyż instrument ten, na ogół milczący w lirycznych epizodach, tu właśnie niespodzianie włącza się. Haydn dementował później, jakoby efekt ten był obliczony na obudzenie tych spośród słuchaczy, których delikatna muzyka tej części wprawiła w drzemkę…

Symfonia C-dur Schuberta zwana „Wielką” (to określenie samego autora, które miało ją odróżnić od krótszej, VI Symfonii w tej samej tonacji; później nazwę tę interpretowano też jako wyraz admiracji dla genialnego dzieła) komponowana była w roku 1825, w czasie szczęśliwego lata spędzonego poza Wiedniem. Szczególnie miły był dwumiesięczny pobyt w domu muzykalnego i gościnnego kupca Ferdinanda Trawegera w Gmunden, w Górnej Austrii. Beztroska atmosfera wakacji, wypełnionych rodzinnym muzykowaniem, biesiadowaniem i górskimi wędrówkami, zainspirowała Schuberta do skomponowania największego i najoryginalniejszego z jego orkiestrowych dzieł. Wykonano je po raz pierwszy dopiero w roku 1839 w lipskim Gewandhausie pod dyrekcją Mendelssohna. Symfonia C‑dur wypełnia konwencjonalny schemat zupełnie nową treścią: pozostając w ramach typowego, czteroczęściowego cyklu, Schubert delektuje się urodą własnych melodii (w finale cytuje też dyskretnie Odę do Radości Beethovena, składając swemu idolowi piękny hołd), odchodzi od dramatyzmu, właściwego wcześniejszej symfonice, w stronę orkiestrowej liryki. Doceniono ją późno i stała się ona z czasem jednym z najbardziej kochanych dzieł swego, tak za życia niedocenionego, twórcy.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://sinfoniaiuventus.pl


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają 19 maja 2018 roku o godz. 19:00 na wydarzenie artystyczne „RetroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina”.

„RetroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina” to autorski projekt środowiska artystycznego warszawskich muzyków, przygotowany we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. To koncert polskich przebojów muzycznych lat 1970–1980 w jazzowo-tanecznych aranżacjach na orkiestrę. To taneczny wieczór swingowy na patio UMFC, podczas którego wraz z grupą animatorów będzie można bawić się do muzyki na żywo. „RetroNoc Muzeów w UMFC” to również jazzowe jam session oraz znakomite jedzenie, przygotowane dla gości przez restaurację MOMU.

Zasadniczym celem wydarzenia jest działanie na rzecz promocji oraz integracji szeroko pojmowanego środowiska artystycznego, a ściślej – osób wkraczających na ścieżkę profesjonalnego rozwoju zawodowego. Zarówno opracowanie aranżacji utworów wykonywanych w części koncertowej, jak i samo przygotowanie oraz wykonanie koncertu, zostaną przeprowadzone przez studentów UMFC (kierunków: dyrygentura symfoniczna; dyrygentura chóralna; kompozycja; gra na fortepianie; instrumentalistyka; operowy śpiew solowy; śpiew solowy: kameralistyka; musical; reżyseria dźwięku). Studenci warszawskiej ASP przygotują grafiki oraz instalacje nawiązujące w swojej formie i tematyce do tanecznego wątku przewodniego naszego wydarzenia.

Wydarzenie rozpocznie koncert o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fanpage: https://www.facebook.com/Artystyczna.NocMuzeow/ 


W dniach 19–27 maja 2018 roku odbędzie się 57. edycja najbardziej prestiżowej imprezy kulturalnej Podkarpacia – Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Organizator jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce i Europie, czyli Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie zaprosiła w tym roku wielu znamienitych gości. Wśród gwiazd festiwalu będą m. in. Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Tomasz Strahl, A Bu, Tomasz Konieczny i Vadim Repin.

Podczas inauguracji festiwalu, 19 maja o godz. 19:00, zobaczymy operę Bal maskowy Giuseppe Verdiego, która zostanie zaprezentowana przez solistów, balet, chór i orkiestrę Opery Lwowskiej w plenerze, przed Muzeum Zamkiem w Łańcucie.

21 maja obędzie się pierwszy koncert w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, podczas którego wystąpi Tomasz Konieczny – światowej sławy bas/baryton. Tomasza Koniecznego podziwiać będzie można w pieśniach R. Straussa ora S. Rachmaninowa. 22 maja sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie gościć będzie wirtuoza skrzypiec Vadima Repina oraz pianistę Andreia Korobeinikova. Repin w wieku zaledwie jedenastu lat zdobył złoty medal we wszystkich kategoriach wiekowych w Konkursie im. H. Wieniawskiego. W wieku 17 lat był najmłodszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Od tego czasu występował ze wszystkimi największymi światowymi orkiestrami i najwybitniejszymi dyrygentami. Rosyjskich artystów usłyszymy w interpretacji muzyki C. Debussy’ego, S. Prokofiewa, I. Strawińskiego i P. Czajkowskiego. 23 maja w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej pojawią się znakomici śpiewacy Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. W programie koncertu znajdzie się muzyka G. Pucciniego, G. Verdiego i G. Bizeta.

Podczas koncertów 24 i 25 maja zabrzmi muzyka polska. W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie odbędzie się recital Georgijsa Osokinsa, podczas którego finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie wykona m. in. Nokturn H-dur op. 62 nr 1 Chopina.W sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą sławnego Włocha Massimiliano Caldiego zaprezentuje utwór Kosmos Stefana Kisielewskiego. Osobliwością koncertu będzie występ TeoTRONICO – robota-pianisty.

Zakończenie 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się 27 maja o godz. 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. W wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej usłyszymy operę-buffa Wolfganga Amadeusa Mozarta Wesele Figara.

Szczegółowy program – na stronie: http://festiwallancut.pl/ 


19 maja 2018 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów. Jak co roku na miłośników muzyki czeka mnóstwo atrakcji.

Od godz. 16:00 będą odbywać się warsztaty dla trzech grup dzieci (3–5 lat, 6–8 lat, 9–12 lat) „Z sercem do muzyki” i „Rytm, muzyka ciała”.

W Sali kameralnej o godz. 20:30 rozpoczną się recitale dziecięce w wykonaniu uczniów katowickich szkół muzycznych, którzy zaprezentują m. in. utwory polskich kompozytorów XX-XXI wieku: Małe wariacje na fortepian Stanisława Moryto, Mazur Emila Młynarskiego, Żarty muzyczne, czyli trzy fugi na tematy popularnych melodii Andrzeja Henryka Bączyka, Kołysanka i Witaj Reksio Zenona Kowalowskiego, Burleska Romualda Twardowskiego.

Następnie (o godz. 22:00) organizatorzy zapraszają na projekcję filmu Awantura o Basię (1956) z muzyką nagraną przez NOSPR (wówczas WOSPR). Materiał pochodzi z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. O północy zabrzmi dziecięca literatura muzyczna na fortepian w interpretacji Alexandra Humali. Natomiast w Sali koncertowej o 23:00 będzie miał miejsce koncert „Noc z Szymanowskim” – recitale młodych wykonawców przeplatane barwnym opowieściami Marcina Majchrowskiego o Karolu Szymanowskim ilustrowanymi unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.

Podczas Nocy Muzeów w foyer NOSPR będzie można zobaczyć wystawę instalacji muzycznej autorstwa Waldemara Węgrzyna oraz spróbować swych sił w grze na instrumentach muzycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.nospr.org.pl


Między 22 maja a 12 czerwca 2018 roku w Warszawie odbędzie się III Festiwal muzyczny „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”.

Festiwal jest wyjątkowym przedsięwzięciem w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Podczas sześciu koncertów będziemy mogli usłyszeć m.in. dzieła Chopina, Szymanowskiego, Paderewskiego i Krauzego. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontacje słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty. Koncerty Festiwalu Trzy-Czte-Ry odbędą się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Po koncertach słuchacze będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych z udziałem kompozytorów, wykonawców, muzykologów i dyrektora artystycznego festiwalu Macieja Grzybowskiego.

Podczas inauguracji Festiwalu 22 maja w roli solisty wystąpi autor II Koncertu fortepianowego – kompozytor i pianista Zygmunt Krauze z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej. 4 czerwca odbędzie się recital Szymona Nehringa – laureata nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej – w interpretacji którego usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego, Igora Strawińskiego, a także Mazurki nr 1-4 op. 50 Karola Szymanowskiego. Solistką koncertu finałowego Festiwalu będzie Ewa Pobłocka, która wykona II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Michała Klauzy zaprezentuje także Utwór na orkiestrę nr 3 Zygmunta Krauzego i I Symfonię Krzysztofa Pendereckiego.

Szczegółowy program – na stronie: www.festiwaltrzycztery.pl 


Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza 23 maja 2018 roku o godz. 19.00 na koncert kameralny „Kompozytor rezydent”, którego głównym bohaterem będzie Andrzej Kopeć.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor – rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Kompozytorem-rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2017/2018 jest Andrzej Kopeć – kompozytor i artysta multimedialny, łączący twórczość muzyczną i technologie komputerowe. Jest dwukrotnym laureatem konkursów Śląskiej Trybuny Kompozytorów w Katowicach i Konkursu Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swoim dorobku kompozytorskim ma dzieła na obsady solistyczne, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz szereg projektów wykorzystujących środki elektroniczne. Współpracuje m. in. Z Warszawskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Legnickim Centrum Kultury, Planetarium Niebo Kopernika, Festiwalem „Artelier" w Szczecinie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Współczesne formy twórcze oraz źródła ich inspiracji bywają zaskakujące. Dla melomanów niezwykłą propozycją będzie koncert, prezentujący muzykę współczesnych, polskich kompozytorów przełomu XX i XXI wieku: poza utworami Andrzeja Kopcia zabrzmią kompozycje Michała Ossowskiego i Włodzimierza Kotońskiego. W ich dorobku, pośród utworów symfonicznych i teatralnych znajdują się także kompozycje kameralne i elektroniczne. Trendy wykorzystujące w pracy kompozytorskiej algorytmiczne narzędzia – od zwykłego kalkulatora, przez mało skomplikowane aplikacje, po oprogramowanie graficzne – wspomagają inwencję twórczą. W świat muzyki współczesnej, odkrywającej nowe możliwości dźwiękowe, wprowadzi nas Sepia Ensemble oraz autor większości prezentowanych tego wieczoru utworów – Andrzej Kopeć.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://filharmonia.jgora.pl


Tegoroczny piętnasty już sezon cyklu „Mazowsze w Koronie”, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza, związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeci koncert cyklu pt. „Raduj się Matko Polsko!” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego odbędzie się 24 maja 2018 roku o godz. 19:00 w auli LO im. Gałczyńskiego w Otwocku.

Warszawski Chór Międzyuczelniany pod batutą Borysa Somerschafa wykona sakralne i świeckie pieśni polskich kompozytorów. Muzyczna podróż przez osiem wieków polskiej muzyki rozpocznie się w średniowieczu, a zakończy w czasach współczesnych. Usłyszymy mi.in. Bogurodzicę, Gaude Mater Polonia, kompozycje Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Patriotyczne akcenty obecne były w festiwalu „Mazowsze w Koronie” od początku jego istnienia. Pierwsza edycja projektu upamiętniała 475. rocznicę inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. Nie mogło ich zabraknąć w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wszystkich koncertach rozbrzmiewać będzie polska muzyka, w dużej mierze autorstwa kompozytorów tworzących w okresie 1918–2018.

Tradycją festiwalu jest współpraca głównego organizatora – Mazowieckiego Instytutu Kultury – z lokalnymi partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Współorganizatorami koncertu w Otwocku są powiat otwocki oraz Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Otwocku.

Wstęp na koncerty w ramach cyklu jest wolny.

Szczegóły na facebook.com/mazowszewkoronie  i stronie internetowej www.mazowszewkoronie.pl


25 maja 2018 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert symfoniczny „Niepodległa – powstało w wolnej Polsce”, poświęcony twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.

Kariera młodego Ignacego Jana Paderewskiego była wystawiona na szereg ciężkich prób. Paderewski, mimo licznych przeciwności zdecydował jednak, że będzie przede wszystkim wirtuozem i żmudną pracą cel ten osiągnął, stając się jednym z najsławniejszych pianistów swej epoki. Przełomowym momentem okazały się studia w Wiedniu u Teodora Leszetyckiego, jednego z najznakomitszych pedagogów swej epoki. Plonem tego czasu są m.in. Koncert fortepianowy oraz Nokturn B-dur op. 16 nr 4, który wszedł do repertuaru swego twórcy oraz licznych wirtuozów epoki fin-de-siécle. Podczas majowego koncertu usłyszymy Nokturn w wersji na orkiestrę autorstwa Jerzego Maksymiuka.

Ten sukces zrodził oczekiwania kolejnych kompozycji i choć Paderewski nie napisał już nowego koncertu, to podobną rolę spełnia Fantaisie polonaise z roku 1894, z brawurową partią solowego fortepianu. Nawiązując do rytmów i meliki polskiego folkloru nie cytuje go, lecz – wzorem Chopina – subtelnie stylizuje. Także ona należała – i wciąż należy – do najpopularniejszych kompozycji swego twórcy.

Symfonia „Polonia”, jedyny tego gatunku utwór w dorobku Paderewskiego, pozostaje zaś wciąż nieco w cieniu dzieł fortepianowych. Pisana z myślą o 40. rocznicy powstania styczniowego, doczekała się prawykonania w roku 1909 (Boston). Pełna dramatyzmu i patosu, świetnie instrumentowana, sugestywnie przekazuje czytelny program – wspomnienie przemocy, opresji i walki oraz nadziei na zwycięstwo, która szczęśliwie okazała się prorocza.

Utwory Paderewskiego usłyszymy w interpretacji Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Jerzego Maksymiuka. W roli solistki wystąi Yulianna Avdeeva.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.pl


Fundacja Korzenie Kultury zaprasza na 2. edycję festiwalu „Muzykofilia”, który odbędzie się w Toruniu w dniach 25–26 maja 2018 roku pod hasłem „Natura dźwięku”.

II Festiwal „Muzykofilia” jest kontynuacją dobrze przyjętej edycji I „Człowiek-głos-instrument” (2016 r.) i ma na celu prezentację najbardziej oryginalnych instrumentalistów z Polski, tworzących szeroko rozumianą muzykę aktualną. Festiwal realizowany będzie wokół określonego motywu przewodniego, którym są tym razem instrumenty akustyczne. Główną osnową i pretekstem do realizacji drugiej edycji Festiwalu jest osoba Zdzisława Piernika – wybitnego tubisty, mistrza muzyki współczesnej, związanego w przeszłości z Toruniem, którego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne.

Koncerty w ramach drugiej edycji Festiwalu Muzykofilia eksplorują na różny sposób współczesną muzykę instrumentalną i instrumenty akustyczne – mają uzmysłowić słuchaczom, że bogactwo i rozpiętość brzmień i barw instrumentów akustycznych jest ogromna, często niedoceniana. 25 maja 2018 o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu wystąpią Zdzisław Piernik i HATI, Sławek Janicki i Jachna/Buhl. Całość zakończy wspólna improwizacja wszystkich uczestników koncertu.

Dodatkowym wydarzeniem będzie wykład mistrzowski Zdzisława Piernika, który odbędzie się 26 maja o godz. 12.00 w Czytelni w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, jako współorganizator Ogólnopolskiego Programu „Muzyka Naszych Czasów”, zaprasza na koncert kompozytorski 25 maja 2018 roku o godz. 18.00, prezentujący 8 utworów zakwalifikowanych do drugiej edycji projektu promującego polską muzykę XXI wieku.

Program „Muzyka Naszych Czasów” został zainicjowany przez „Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego” oraz „Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego”. Ma na celu promowanie i wprowadzenie do szkolnictwa artystycznego polskiej muzyki XXI wieku, a wszystko to pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie koncertu majowego znajdą się utwory młodych kompozytorów: Voliere II na klarnet, wiolonczelę i kontrabas Aleksandry Kacy, Cala na akordeon, wiolonczelę, fortepian, wibrafon i klarnet Dominika Lasoty, Muzyka Współczesna na skrzypce, altówkę i wiolonczelę Filipa Sporniaka, Adolescere na skrzypce, wiolonczelę kontrabas, perkusję i akordeon Kamila Kruka, Mohawk Tale na flet i fortepian Aleksandry Chmielewskiej, Prelude 2 na fortepian Marcina Jachima, Toccata na akordeon i fortepian Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Synesthesia na akordeon Żanety Rydzewskiej. Utwory zaprezentują pedagodzy i studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, w tym dr hab. Andrzej Wojciechowski i dr hab. Paweł Rydel prof. AM.

Wstęp na koncert jest wolny.

Strona projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/program.muzyka.naszych.czasow/ 


26 maja 2018 roku o godz. 17:00 w Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się finał Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Muzyki 2017. Podczas gali finałowej dowiemy się, którzy z finalistów konkursu otrzymają nagrodę główną oraz nagrody partnerów konkursu.

Konkurs Nauczyciel Muzyki 2017 jest inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej oraz zaprzyjaźnionych z nim organizacji i instytucji muzycznych. Już trzeci rok Stowarzyszenie pragnie promować i docenić najlepszych nauczycieli muzyki w Polsce, prezentować kreatywnych, muzykujących, aktywnych nauczycieli, którzy sprawiają, że muzyka jest obecna wśród uczniów, rodziców oraz środowisku lokalnym.

Spośród zgłoszonych propozycji kapituła konkursu wybrała 11 finalistów. Jest wśród nich członek Związku Kompozytorów Polskich Magdalena Cynk-Mikołajewska, nauczycielka przedmiotów teoretycznych i kompozycji w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu oraz prezes Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Oprócz nauczania teorii muzyki prowadzi zespoły wokalne oraz unikatowe zajęcia z kompozycji muzyki. Sama opracowała i wdrożyła program nauczania kompozycji, które to zajęcia wprowadzone zostały we wrześniu 1999 roku jako przedmiot nadobowiązkowy. Zainicjowała cykl koncertów kompozytorskich „Szkolna Partytura”, które odbywają się regularnie dwa razy w roku. Organizowany przez nią konkurs kompozytorski im. Piotra Perkowskiego angażuje niemal całą społeczność szkolną.

Jednemu z wybranych finalistów zostanie przyznana, w drodze otwartego głosowania, Nagroda Publiczności. W ubiegłorocznej edycji oddano na wszystkich kandydatów ponad 38 tyś. głosów.

Wydarzeniem towarzyszącym Konkursu będzie Konferencja dla nauczycieli muzyki „Entuzjazm, kreacja i zabawa w nauce muzyki”, która odbędzie się 26 maja w godz. 10:00-15:00 w Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Jazdów 2).

Partnerem wydarzenia jest Związek Kompozytorów Polskich.

Szczegóły: http://pseiam.pl/index.php/konkurs-nauczyciel-muzyki 


26 maja 2018 roku o godz. 19:30 w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie Chór i Orkiestra Opery na Zamku pod batutą Małgorzaty Bornowskiej wykonana Missa de Sancta Trinitate Macieja Małeckiego.

Missa de Sancta Trinitate (Msza o Trójcy Przenajświętszej) to niezwykłe dzieło Macieja Małeckiego na chór mieszany, trąbkę, róg, fagot i kameralną orkiestrę smyczkową. Światowa prapremiera Mszy odbyła się w Archikatedrze w Gdańsku-Oliwie w uroczystość Trójcy Świętej 3 czerwca 2012 roku. Trwające ok. 60 minut dzieło składa się z 16 części, wśród których znajdą się m.in. stałe elementy mszy: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, i napisany wcześniej Psalm 67 do słów Jana Kochanowskiego na chór a cappella. Chór i Orkiestrę Opery na Zamku poprowadzi Małgorzata Bornowska.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.opera.szczecin.pl