Polmic - FB

calendar of events

2016 2017 2018 2019 2020
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Emanacje" potrwa od 7 lipca do 9 września 2018, a dziesięć festiwalowych tygodni wypełni 40 zróżnicowanych koncertów na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Festiwal zainauguruje koncert argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000) – Ingrid Fliter. Artystka znana jest z doskonałych interpretacji dzieł polskiego kompozytora a jej album „Preludes” znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych nagrań Chopina wszechczasów wg magazynu Gramophone. W Lusławicach usłyszymy autorski wybór nokturnów, a recital poprzedzi pierwszy w historii występ zespołu kameralnego Penderecki Piano Trio, w skład którego wchodzą m.in. muzycy fenomenalnego Meccore String Quartet.

Nie będzie to jedyny sceniczny debiut podczas tegorocznych "Emanacji". W 2018 roku świętujemy 85. urodziny wybitnego polskiego twórcy i patrona lusławickiego Centrum – Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki Piano Trio, nieprzypadkowo powołane zostało do życia w jubileuszowym roku Mistrza – już wkrótce, specjalnie dla zespołu powstanie dedykowany mu, nowy utwór kameralny. Na drugi debiut przyjdzie nam zaczekać do 31 sierpnia, kiedy to zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacji mistrzowskiej przygotowany przez lusławickie Centrum – Penderecki Youth Orchestra, złożona z utytułowanych młodych polskich instrumentalistów orkiestra smyczkowa, prowadzona przez wybitnego dyrygenta, dyrektora orkiestry kameralnej AUKSO – Marka Mosia.

2018 to także rok, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programach festiwalowych koncertów muzyka polska będzie odgrywała znaczącą rolę. Wysłuchamy m.in. prawykonania nowego utworu Miłosza Bembinowa, recitalu Szymona Komasy „Pieśni polskie”, a także kompozycji Fryderyka Chopina (m.in. w wykonaniu „cudownych dzieci” światowej pianistyki – podopiecznych Fundacji słynnego chińskiego pianisty – Lang Langa). "Emanacje" podsumuje wrześniowy cykl koncertów realizowany we współpracy z warszawskim festiwalem „Chopin i jego Europa”.

Szczegółowy program – na stronie: www.emanacje.pl 


23 sierpnia 2018 roku wersją koncertową opery Carmen George’a Bizeta zostanie zainaugurowana dwunasta edycja odbywającego się od 1996 roku Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro. Podczas trzech festiwalowych wieczorów tradycyjnie wystąpią wybitni polscy artyści.

W drugim dniu koncertowym 24 sierpnia na melomanów czeka z kolei mistrzowski recital fortepianowy Szymona Nehringa – jedynego polskiego finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Spod jego palców wypłynie przepełnione polskością dzieło – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Wraz z artystą wykona je Kwintet Śląskich Kameralistów. Koncert rozpocznie występ klarnecisty Macieja Łuszczewskiego – laureata Nagrody im. Anny Knapik w ramach tegorocznego Festiwalu Tydzień Talentów.

Finał wydarzenia to tradycyjnie Maraton Muzyczny. W tym roku – roku jubileuszu odzyskania niepodległości, odbędzie się w wyjątkowej odsłonie. Znakomici soliści i kameraliści zaprezentują się w 100% polskim repertuarze kompozycji ostatniego stulecia. Wystąpią: Iwona Socha (sopran), Klaudiusz Baran (akordeon / bandoneon), Robert Morawski (fortepian), Katarzyna Duda (skrzypce), Janusz Wawrowski (skrzypce), Celina Kotz (skrzypce), Michał Zaborski (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela). Koncert zatytułowany „Maraton niepodległy. 100 lat polskiej muzyki” zakończy festiwal 25 sierpnia.

Cena biletu na wszystkie koncerty – 30 zł, w sprzedaży od 30 lipca. Wyjazdy autokarami w poszczególne dni koncertowe o godz. 16.30 sprzed Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – konieczna wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc (14 600 00 16).

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.paderewski.tarnow.pl


Codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 roku (oprócz niedziel i świąt), o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywają się koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jednym z nielicznych kościółów w Warszawie w tak znacznym procencie autentycznym, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują znakomici polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku, m.in. najsłynniejszy utwór na organy Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe. Organiści koncertują w strojach barokowych.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kapitula.org/barokorg.html 


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na 18. edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – "Dziekanka 2018". Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 18:00.

Podczas muzycznych wieczorów usłyszymy studentów, absolwentów, pedagogów oraz gości UMFC.  Koncerty odbywają się w każdą środę lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 15, 22, 29) w Domu Studenta „DZIEKANKA”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60, na dziedzińcu lub w sali koncertowej (w razie niepogody).

Dyrektorem artystycznym tej edycji jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny!

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl


Wzorem lat ubiegłych latem Filharmonia Krakowska organizuje cykl koncertów "Philharmonic Music Summer". Organizatorzy zapraszają słuchaczy w każdą środę lata o godz. 18.30 do Sali Złotej usytuowanej na pierwszym piętrze gmachu Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej. 

Każdy ze specjalnie przygotowanych i wybranych w konkursie repertuarowym ośmiu wieczorów koncertowych lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 22, 29) wypełniają prawdziwe perły światowej kameralistyki. Usłyszymy utwory reprezentujące wszystkie muzyczne epoki, odwiedzimy europejskie dwory, kościoły, sceny operowe i operetkowe świata, będziemy mieli szansę obcować z geniuszem Bacha, Mozarta, ale i Prokofiewa czy Kilara. A wszystko w znakomitych składach kameralnych, które są obietnicą nie tylko wirtuozerii wykonań, ale i niespodzianek brzmieniowych.

Seria Philharmonic Music Summer kolejny rok z rzędu wpisana została na listę krakowskich imprez muzycznych sygnowanych znakiem Theatrum Musicum.

Szczegółowe informacje – na stronie Filhamronii.


1 sierpnia 2018 roku o godz. 20:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się akcja muzyczna z udziałem orkiestry i Chóru Warszawiaków organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, którzy co roku chętnie gromadzą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni. Wydarzenie umożliwia wszystkim chętnym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Akcja odbędzie się już po raz dwunasty. Śmiało można powiedzieć, że koncert stał się warszawską tradycją, tworzy przestrzeń integracji pokoleń oraz zaspakaja zainteresowania miłośników muzyki z tamtych lat i historii stolicy.

Teksty piosenek, takich jak bojowe Warszawskie dzieci skomponowane przez Andrzeja Panufnika, sympatyczna Sanitariuszka Małgorzatka z muzyką Jana Markowskiego, brata Andrzeja Markowskiego, wyśpiewywane będą przez tysiące zgromadzonych, Chór Warszawiaków i orkiestrę pod batutą Jana Stokłosy. W roli solistów wystąpią Paulina Grochowska, Maciej Pawlak i Jakub Wocial.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego Telewizja Polska będzie transmitować koncert. W relacji na żywo będzie dostępny w całej Polsce na antenie TVP1.

Więcej: https://www.1944.pl


Po raz szósty 1 sierpnia 2018 roku o godz. 10.00 pod kolumną Zygmunta rozbrzmiewać będą powstańcze piosenki w wykonaniu pięciuset dzieci uczestniczących w miejskiej akcji „Lato w Mieście”. Najmłodsi zaśpiewają dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Tegoroczna edycja projektu jest szczególna, gdyż obok rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. „Młodzi uczestnicy programu „Lato w Mieście” to generacja wchodząca w przyszłość, od niej będzie wkrótce zależało co z naszą wolnością stanie się w następnych dekadach. Lekcje z przeszłości służą mądrości w przyszłości” – mówi Mirosław Sielatycki, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizującego doroczną „Piosenkę dla Małego Powstańca”.

– Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. […] Pomagali Powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach” - dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości.

W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego p. Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później, ze śpiewem na ustach, uczestnicy przejdą pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty. Wykonają m. in. piosenkę Warszawskie dzieci, skomponowaną przez Andrzeja Panufnika, i Marsz Mokotowa z muzyką Jana Krzysztofa Markowskiego.

 


W tym roku Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” osiąga pełnoletność. Jego 18. edycja potrwa do 23 sierpnia 2018 roku.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych Kołobrzega, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych, obecnie koncerty w gotyckiej Katedrze uatrakcyjniają pobyt kuracjuszy w mieście. Do Kołobrzegu przyjadą najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata.

Udział w Festiwalu wezmą dwie orkiestry międzynarodowych warsztatów muzycznych pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego i Jana Staniendy. Finał w wykonaniu poznańskiej Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha dopełni dominantę dużych składów i form muzycznych w tegorocznej edycji. Duże formy przeplatać będzie kameralistyka w najwspanialszym wykonaniu: Alexander Gebert – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon, Lucy Kay – sopran, Orbis Quartett, Paweł Zadrożniak – trąbka, Michał Kocot – organy. Udział tego ostatniego jest nagrodą Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu dla laureata 6. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego. Słuchać będziemy dzieł od Bacha, Mozarta, Karłowicza po Schnittkego i Pendereckiego, a także wielu niespodzianek, których w letnie wieczory dostarczą nam artyści.

Informacja o biletach – na stronie: http://rck.kolobrzeg.eu


W dniach 22 czerwca – 2 września 2018 roku w Toruniu odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Organizatorem festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaś dyrektorem artystycznym – dyrygent Mariusz Smolij. Dzięki festiwalowi muzyka stała się doskonałym pretekstem do prezentowania najpiękniejszych toruńskich zabytków. W tegorocznej edycji wezmą udział wybitni artyści ze wszystkich stron świata, prezentujący swoje umiejętności w najciekawszych architektonicznie przestrzeniach Torunia, m. in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Meisinger i Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, Mettis Quartet (Litwa), Duo Vitare & Arto Järvelä (Finlandia), Göttinger Symphonie Orchester i Prairie View A&M University Concert Chorale (USA, Teksas).

W związku z faktem, iż w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego Państwa, w programie Festiwalu nie zabraknie szerokiego przekroju muzyki polskiej – od Chopina do współczesnych nam zespołów rockowych. Podczas koncertu „Młodzieńcze interpretacje” Orkiestra Kameralna N-harmonia wykona Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wojciech Waleczek i Acoustic Quartet wezmą udział w koncercie „Perły muzyki polskiej”, podczas którego zabrzmi Oberek Grażyny Bacewicz, Krakowiak Fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego i Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Koncert „Cztery strony Europy” jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”; w interpretacji Michała Szymanowskiego usłyszymy Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. Spotkanie z polską muzyką i polską piosenką niewątpliwie sprawi słuchaczom szczególną radość.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl 


41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2018. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej. 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, prezentujące szeroką paletę stylów: od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, a nawet jazzową.

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów.

Znajdujące się obecnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia online oraz oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne na www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.


Letni Festiwal Nowego Miasta rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 5 sierpnia 2018, obejmując szereg koncertów kameralnych w kościołach zlokalizowanych na warszawskim Nowym Mieście. W ramach finału prawykonany zostanie utwór Clay Tablets II Edwarda Sielickiego.

Festiwal rozpocznie koncert w wykonaniu Sonorus Quartet, w skład którego wchodzą grający na instrumentach historycznych muzycy MACV Warszawskiej Opery KameralnejW programie znajdą się kompozycje Radziwiłła, ElsneraMoniuszki. Kolejny piątkowy wieczór (27 lipca) to recital znakomitej sopranistki Anny Mikołajczyk i pianisty Roberta Morawskiego, którzy wykonają pieśni Chopina i Moniuszki. Kameralne piątki zakończy charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz (3 lipca), w którego interpretacji usłyszymy kompozycje Przybylskiego, Majkusiaka, Pendereckiego, Lutosławskiego, Tabakiernika i Tuchowskiego.

Dwie kolejne niedziele (22 i 29 lipca) wypełni muzyka Chopina, Karłowicza, Stolpe i Maliszewskiego, a wystąpią: Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wraz z pianistą Pawłem Kowalskim oraz Zespół Kameralistów Camerata Vistula z wiolonczelistką Anną Wróbel w roli solistki.

Na zakończenie XI Letniego Festiwalu Nowego Miasta Jerzy Maksymiuk poprowadzi orkiestrę Warsaw Camerata, a na instrumentach perkusyjncyh zagra Leszek Lorent. 5 sierpnia w Kościele Stygmatów św. Franciszka muzycy dokonają światowego prawykonania utworu Clay Tablets II Edwarda Sielickiego, który powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca. Ponadto usłyszymy kompozycje Lutosławskiego, Paderewskiego i Maksymiuka.

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawę. Organizator: Fundacja "Nowa Orkiestra Kameralna". Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Stronę Festiwalu na FB


Do 31 sierpnia 2018 roku potrwa jedna z najstarszych w Polsce imprez muzycznych – 52. Międzynarodowy Festiwal Organowy, który odbędzie się w Koszalinie i siedmiu miejscowościach Pomorza Środkowego.

Cechą charakterystyczną przedsięwzięcia jest prezentowanie muzyki organowej z wykorzystaniem instrumentów historycznych Pomorza Środkowego w połączeniu z muzyką nieorganową, tj. formami solistycznymi, kameralnymi, chóralnymi i oratoryjnymi. W ośmiu miejscowościach odbędzie się 30 koncertów. Dzięki wolnemu wstępowi na koncerty poza Koszalinem liczba słuchaczy i zainteresowanie ciągle rośną. Impreza, której międzynarodowy charakter zapewnia udział artystów z całej Europy, jest ważnym uzupełnieniem letniej oferty kulturalnej regionu.

Koncerty będą rozpoczynać się w każdy wakacyjny piątek o godz. 19.15, z nich dziewięć będzie miało miejsce w koszalińskim kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Franciszkańskiej. W przedsięwzięciu wezmą udział polscy organiści, m. in. Roman Perucki i Marek Toporowski, oraz goście z Rosji: Daniel Zaretsky oraz Taras Baginets. Usłyszymy utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Juliusza Łuciuka, Feliksa Nowowiejskiego, Marka Raczyńskiego, Mariana Sawy i Józefa Świdra.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś część wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. W koncercie finałowym weźmie udział kilka zespołów: Krakowskie Trio Stroikowe, Żeński zespół chóru Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie i Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. W programie znajdą się kompozycje Krzesimira Dębskiego, który wystąpi w roli dyrygenta i skrzypka.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmoniakoszalinska.pl/ 


Przełom lipca i sierpnia to najlepszy moment żeby odwiedzić Podlasie. Najspokojniejszy festiwal świata Podlasie SlowFest potrwa do 12 sierpnia 2018 roku.

Fanów kontemplacyjnych brzmień muzycznej alternatywy czekają koncerty w rytmie slow. Koncert „Quarter-tone piano” jest próbą przywrócenia muzyce jej naturalnych rejestrów. Ile straciła muzyka europejska porzucając podział ćwierćtonowy na rzecz półtonowego pokażą Piotr i Agnieszka Kopińscy dzięki specjalnie przestrojonym fortepianom od Yamaha Polska (26 lipca). W trakcie koncertu odbędzie się również prapremiera mikrotonowej kompozycji Krzysztofa Gawlasa  Splines, a zaraz po koncercie będzie można porozmawiać z kompozytorem podczas spotkania.

Radical Polish Ansambl, który łączy folklor z muzyką klasyczną i awangardę z tradycją w jedną brzmieniową wrażliwość, wystąpi 3 sierpnia. Dla muzyki współczesnej Radical Polish Ansambl to gotowa propozycja ‒ powszechnie teraz poszukiwanego ‒ „nowego wykonawstwa”, opartego paradoksalnie na pradawnym poczuciu rytmu, wrażliwości brzmieniowej i tonalnej oraz formach przekazu ustnego. Woody Black 4 to z kolei jedyny na świecie zespół improwizujący na czterech klarnetach, w tym trzech basowych (11 sierpnia).

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.podlasieslowfest.pl/program-psw/ 


W dniach 3 sierpnia – 15 września 2018 roku w Arkadach Kubickiego u podnóża ogrodów Zamku Królewskiego nad brzegiem Wisły będzie miała miejsce dziewiąta edycja festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 roku.

Festiwal stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z twórczością artystów teatralnych i muzyków, którzy zaprezentują swój kunszt w trakcie 15. występów. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w aktualnym programie będą się mogli Państwo przekonać podczas siedmiu letnich weekendów.

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się m.in. prezentacje polskiego teatru plastycznego. Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowano siedem spotkań w ramach cyklu Arkady Dzieciom – cztery z teatrem i trzy z muzyką. W ramach atrakcji muzycznych do młodych melomanów skierowane są warsztaty „Dzień dobry, muzyko!”. Będą to na pewno trzy niezapomniane przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności. Poprowadzą je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się „dorosły” program muzyczny festiwalu, który stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze polskich królów. Dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej, ze względu na dobór kompozytorów nawiązywać będą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas pierwszego z tych wieczorów wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego zaś – orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, wielka, charyzmatyczna postać polskiej sceny muzycznej. W solowym recitalu usłyszymy także znakomitego pianistę Pawła Kowalskiego.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl


20. edycja Gdańskiego Festiwalu Carillonowego potrwa do 31 sierpnia 2018, prezentując różnorodny repertuar carillonowy.

W koncertach solowych usłyszymy wybitnych carillonistów z kraju i ze świata: Amerykanina Jonathana Lehrera (14 lipca), Holendra Paula Maassena (4 sierpnia), Belgów Luca Romboutsa (11 sierpnia) i Jana Verheyena (18 sierpnia), gdańszczanki Monikę Kaźmierczak (7 lipca) i Annę Kasprzycką (25 sierpnia). Tegoroczną nowością będą koncerty duetowe: carillon z waltornią (27 lipca), carillon z gitarą (17 sierpnia) i carillon z fletem (24 sierpnia). Podczas finału (31 sierpnia), zespół złożony z Litwina Ignasa Juzokasa (live electronics), oraz gdańszczan Tomasza Ziętka (trąbka) i Moniki Kaźmierczak (carillon) wykona kompozycję GDA-DAG autorstwa Juzokasa, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami Roberta Turło i Pracowni Animacji gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Koncerty odbywają się co piątek w wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie znajduje się carillon koncertowy złożony z 50 dzwonów, oraz w każdą sobotę w wieży Ratusza Głównego Miasta, dysponującej cariilonem złożonym z 37 dzwonów. Podczas piątkowych koncertów artystów można oglądać na dwóch ekranach – przy Fontannie Heweliusza i w ogrodzie oo. Karmelitów. Na miejscu dostępne są drukowane programy, piątkowe koncerty są również zapowiadane. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej szczegółów na stronie www.carillon.pl oraz profilu FB.


Do 26 sierpnia 2018 roku potrwa VIII cykl Letnich Koncertów na Grochowskiej. Muzyka w wykonaniu znakomitych artystów po raz pierwszy zabrzmi w nowopowstałym Pawilonie Koncertowym w Warszawie przy ulicy Grochowskiej 272. Niezmiennie w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16.00 na słuchaczy czekać będzie niezwykła podróż przez muzyczne epoki i gatunki.

Bogaty program koncertów kameralnych obejmie twórczość Ravela, Mozarta, Debussy’ego, Lutosławskiego, Pendereckiego oraz wielu innych kompozytorów. Na scenie zaprezentują się uznani soliści m. in.: Aleksander Dębicz, Olga Pasiecznik, Kaja Danczowska czy Piotr Sałajczyk. Wśród wykonawców znajdą się również młodzi artyści: Maria Leszczyńska – stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia – oraz Kwintet Fortepianowy UMFC, złożony z wyróżniających się studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia (oktet wiolonczelowy).

O komfortowy odbiór muzyki zatroszczą się prowadzący (wśród nich dziennikarze i muzykolodzy), którzy podczas każdego koncertu przybliżą prezentowane utwory i zarysują ich kontekst. Letnie Koncerty na Grochowskiej to w sumie 30 spotkań, od 12 maja do 26 sierpnia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

W związku z rozwojem instytucji i pracami nad nową salą koncertową, zostały wprowadzone bilety w symbolicznych cenach, a także program lojalnościowy – Karta Słuchacza dla najwierniejszej publiczności. Bilety na Letnie Koncerty na Grochowskiej (2zł) do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, aplikacji Going oraz w kasach na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Informacje o biletach i wydarzeniach są dostępne na stronie: www.sinfoniavarsovia.org 


Do 31 sierpnia 2018 roku potrwa 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu (poza finałowym) wstęp jest wolny.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest wyjątkowym wydarzeniem sezonu letniego, obejmującym całe województwo łódzkie. Dwadzieścia koncertów odbędzie się w kilkunastu najpiękniejszych, turystycznych zakątkach województwa łódzkiego: artyści zaproszeni do współtworzenia tego projektu odwiedzą takie miejscowości, jak Skierniewice, Rogów, Konstantynów Łódzki, Dobroń, Brzeźno, Wartę, Wolbórz, Inowłódz, Wieruszów, Zelów, Pęczniew, Sieradz, Góra Świętej Małgorzaty, Lipce Reymontowskie, Krośniewice i Nieborów. Program Festiwalu tworzony jest na bazie utworów nie tylko muzyki poważnej, obejmuje także autorskie projekty, kompozycje inspirowane folklorem czy sztuką dawną, niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej, a także jazzowe aranżacje.

Inauguracja „Kolorów Polski” będzie miała miejsce w Łowiczu 1 lipca. W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy publiczność będzie mogła oklaskiwać Chór Filharmonii Łódzkiej, Kapelę Polonica, Kubę Stankiewicza z zespołem, L. Stadt i Chór Teatru Chorea, Kraków Street Band. W dobrońskim kościele usłyszymy oktet wokalny Octava Ensemble, który zaprezentuje m. in. utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego i Łukasza Urbaniaka. W wieruszowskim kościele wystąpi kwartet puzonowy Tromb Quartet; w programie koncertu znajdzie się muzyka Feliksa Nowowiejskiego i Mateusza Święcickiego. W finale Festiwalu, wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon. Artysta zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty Polacc.

Mapa wszystkich koncertów Festiwalu jest dostępna na stronie: www.filharmonia.lodz.pl 


Już w najbliższą sobotę, 30 czerwca 2018 o godzinie 12.00, w altanie w Parku Oliwskim, (ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu "Goście Polskiego Chóru Kameralnego" pod wspólnym tytułem "Polska Muzyka w Altanie". W urokliwej parkowej scenerii, w kolejne soboty lata podczas godzinnych koncertów prezentowane będą perły polskiej muzyki.

Jako pierwszy wystąpi Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego – organizatora wydarzenia, świętującego w tym roku jubileusz 40-lecia. Zespół zaprezentuje pieśni ludowe i patriotyczne polskich kompozytorów: Stanisława MoniuszkiIgnacego PaderewskiegoEdwarda PałłaszaJuliusza Łuciuka oraz Ireneusza i Leona Łukaszewskich.

W kolejne letnie soboty, w lipcu i sierpniu (7, 14, 21, 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia,) zawsze w samo południe, zapraszamy na koncerty artystów z Gdańskiej Akademii Muzycznej. W pierwszą sobotę lipca usłyszymy duet w składzie Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) i Dorota Pawlus (flet). Artystki zagrają Walce Jana Nepomucena Bobrowicza oraz Hommage a Chopin  Aleksandra Tansmana. 14 lipca wystąpi skrzypaczka Julia Kazimirowicz i pianistka Marta Kur. W ich wykonaniu usłyszymy Sonatę op. 9 na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Podczas czwartego koncertu wystąpią Maciej Kacprzak grający na akordeonie oraz Karol Sokołowski, wiolonczelista. Panowie zaprezentują dwa utwory: Krzysztofa Olczaka  Accotango i Fryderyka Chopina  Preludium e-moll op.28. W ostatnią sobotę lipca w parkowej altanie będzie królować nostalgiczna muzyka Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo i Marka Grechuty w opracowaniu na kwartet smyczkowy – wystąpi Jardin Kwartet.

Sierpień powitamy piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Karoliny Arczewskiej z zespołem. Podczas ostatniego z cyklu Koncertów w Altanie usłyszymy arie i pieśni Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Pauliny Dąbrowskiej (sopran), Andżeliki Gmińskiej (mezzosopran) oraz Zuzanny Lisieckiej (fortepian).

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!


Jedenasta edycja letniego festiwalu plenerowego „Wawel o zmierzchu” rozpocznie się 7 lipca i potrwa do 25 sierpnia 2018. Miejscem koncertów będę rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. 

W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent padnie na wartości polskie i kulturę narodową (Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki). Wawel to miejsce dla Polaków szczególne. Dlatego muzyka, która rozbrzmiewać będzie podczas Festiwalu, przeniknięta będzie także aurą patriotyzmu (np. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z polskimi pieśniami narodowymi czy młodych śpiewaków w repertuarze Chopinowsko-Moniuszkowskim). Nie zabraknie motywów historycznych (np. koncert zespołu wokalnego Octava z utworami Bartłomieja Pękiela) oraz współczesnych (prezentacja polskiej muzyki nowej).

Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się Mistrzowie: pianista Karol Radziwonowicz, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, dyrygent Marek Moś, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Szymon Nehring (młody „ambasador” kultury polskiej w świecie), orkiestra CORda Cracovia czy zespół wokalny Octava. „Młodą wizytówką” festiwalu będzie koncert inauguracyjny „TERAZ MŁODZI”, na którym wystąpi czwórka utalentowanych muzyków: dwójka solistów-instrumentalistów i dwójka dyrygentów, wyłącznie w polskim repertuarze (Szymanowski, Szałowski, Penderecki).

Organizatorzy: Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja Castello. Grupa Twórcza. Dyrektor artystyczny: Małgorzata Janicka-Słysz. Kierownik organizacyjny: Hubert Piątkowski.


Do 11 sierpnia 2018 roku potrwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem, podczas którego w stolicy Tatr zaprezentowane zostaną perły polskiej muzyki.

Program tegorocznego festiwalu kładzie nacisk na muzykę kameralną naszych rodzimych artystów. Dyrektor Artystyczny Festiwalu – teoretyk muzyki, altowiolista, krytyk, wydawca Rafał Monita - podkreśla: „Ten program wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości”. Podczas Festiwalu zabrzmią m. in. utwory Romana Palestra, Grażyny Bacewicz, Romualda Twardowskiego, Karola Szymanowskiego, Jana Maklakiewicza i Juliusza Łuciuka. Udział w Festiwalu wezmą: Aleksandra Szwejkowska-Belica, Katarzyna Wiwer, Krakowski Kwartet Puzonowy, Maria Pomianowska z zespołem, Julieta Goznalez-Springer, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa i Ireneusz Wyrwa oraz zespół wokalny Affabre Concinui.

Dodatkowym walorem wydarzenia są niepowtarzalne wnętrza zakopiańskich kościołów, w których odbędą się koncerty: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kościół Św. Krzyża i zabytkowy kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Organizatorami XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.


IX Letni Festiwal „Pieniny – Kultura – Sacrum” odbędzie się w Krościenku nad Dunajcem w dniach 21 lipca – 18 sierpnia 2018 roku.

Przed nami dziewiąta edycja Letniego Festiwalu „Pieniny – Kultura – Sacrum”, w ramach którego odbędzie się sześć koncertów. Ich wspólnym mianownikiem będzie tradycyjnie muzyka organowa. Oprócz niej zabrzmi w Krościenku po raz pierwszy flet, waltornia oraz muzyka autorska, skomponowana specjalnie na Festiwal, a wykonana na instrumentarium elektronicznym. Usłyszymy ponadto solowe kompozycje wokalne, a całość dopełnią dzieła chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest więc jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas – międzynarodowy. Wystąpią bowiem artyści z Niemiec, Włoch, Rosji, a także USA.

Festiwal rozpocznie się prologiem w starym kościółku pw. Wszystkich Świętych przy Rynku 21 lipca o godz. 16:00. Uroczysta inauguracja odbędzie się dzień później, 22 lipca o godz. 16:00 w nowym kościele, podczas której teksty poetyckie i proza Wolność jest w nas, przedstawiona przez znakomitego aktora Adama Woronowicza, przeplatać się będzie z improwizacjami organowymi autorstwa Marka Stefańskiego. W programie Festiwalu znajdzie się również polska muzyka kompozytorów XX wieku: Wacława Geigera, Juliusza Łuciuka, Tadeusza Szeligowskiego i Władysława Żeleńskiego.

Dla turystów odwiedzających latem Pieniny, wieczory koncertowe są dodatkową okazją do odpoczynku i kontemplacji pięknej muzyki w niepowtarzalnym anturażu pienińskich krajobrazów.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.arsproarte.pl


IX Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach potrwa do 11 sierpnia 2018 roku.

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to cykl koncertów organizowany od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przemianowanym w 2014 roku na Mazowiecki Instytut Kultury, odpowiedzialnym za kształt programowy przedsięwzięcia.

Podczas festiwalu prezentowane są głównie utwory muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych zespołów kameralnych. Koncerty odbywają się w każdą sobotę o godz. 18.00 w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach przy ul. Pięknej 8.

28 lipca wystąpi najbardziej obiecujący kwartet smyczkowy młodego pokolenia, New Music Quartet – laureaci I Nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. zespół wykona utwory polskich kompozytorów współczesnych: Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego. W programie koncertu Zespołu Harmonijek Ustnych Animato 4 sierpnia znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Mateusza Święcickiego. Na koniec wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe, które zaprezentuje m. in. kompozycje Krzesimira Dębskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.mik.waw.pl 


Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który odbędzie się w dniach 4–11 sierpnia 2018 roku, to muzyczna propozycja dla miłośników muzyki klasycznej oraz różnych form muzycznych obecnych na polskiej i międzynarodowej estradzie.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Różnorodne programy, utalentowani artyści, kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia, a także muzyczne oblicze kultury innych narodów – to wszystko wypełnia wydarzenia Festiwalu.

W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Tegoroczną edycję otworzy występ Piotra Beczały, zaliczanego do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów. W swojej działalności artystycznej niezwykle wytrwale i konsekwentnie promuje twórczość polskich kompozytorów, włączając ich utwory do programów koncertowych jakie wykonuje na całym świecie. Podczas koncertu inauguracyjnego wykona m. in. arię Stefana z III aktu opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania Niepodległości stała się wyjątkową okazją do przygotowania koncertu, na którego repertuar w pełni składają się dzieła Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Polska Filharmonia Kameralna Sopot wystąpi z austriackim pianistą Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W kościele św. Jerzego w Sopocie wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie a capella brytyjski zespół VOCES8. Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się w sobotę 11 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Koncert Finałowy „Pod niebem Paryża” to propozycja kierowana do miłośników repertuaru rodem znad Sekwany.

Program dostępny jest na stronie http://sopotclassic.pl/program/ 


Plenerowe koncerty w zabytkowej altanie w łódzkim Parku Źródliska będą odbywać się w każdą niedzielę od 8 lipca do 26 sierpnia 2018 o godz. 17.00, wstęp wolny. W programach ośmiu koncertów, których wykonawcami są studenci i pedagodzy łódzkiej Akademii Muzycznej, dominuje muzyka filmowa, rozrywkowa i jazzowa, nie zabraknie również hitów muzyki klasycznej.

Organizatorzy „Letnich koncertów w Altanie” – Zarząd Zieleni Miejskiej i Akademia Muzyczna w Łodzi – starają się przywrócić tradycję koncertowania w Parku Źródliska, gdzie już pod koniec XIX wieku w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera. Cykl, zainaugurowany w 2013 roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem łodzian z kilku powodów: nastrojonego wakacyjnie repertuaru i dobrych wykonawców, pięknego miejsca i beztroskiej atmosfery.

Więcej informacji – na stronie:http://www.amuz.lodz.pl/

 


Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Polonia Music Art zapraszają na koncert poświęcony polskim i czeskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holocaustu. "Muzyka ocalona" zabrzmi w Centrum „Synagoga” Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, w niedzielę 5 sierpnia 2018 o godzinie 18.00.

Wydarzenie upamiętni 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. W wykonaniu zespołu Art Chamber Ensemble zabrzmią kompozycje Józefa Kofflera – jednego z najciekawszych kompozytorów polskiego modernizmu i pierwszego polskiego twórcy dodekafonicznego, Mariana Neuteicha – znanego głównie z muzyki filmowej i dyrygenta Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim, Joachima Mendelsona – wykładowcy Instytutu Muzycznego w Warszawie, oraz wybitnych czeskich kompozytorów, absolwentów akademii muzycznych w Pradze i Brnie – Gideona Kleina i Pavla Haasa. Koncert zakończy trio fortepianowe „Silent Voices”, amerykańskiego twórcy Benjamina Leesa z 1998 roku dedykowane „tym, których głosy na zawsze umilkły w czasie pogromów i ludobójstwa”, jak tłumaczy sam kompozytor. O niezwykłości tego koncertu stanowi jego program, ponieważ znalazły się w nim bardzo rzadko wykonywane utwory, z których większość nie była prezentowana polskiej publiczności.

Zagrają członkowie zespołu Art Chamber Ensemble. Jego założyciele – skrzypek Jarosław Pietrzak oraz pianistka Julita Przybylska-Nowak – zapraszają do współpracy muzyków z Polski i z zagranicy. W koncercie wezmą udział młodzi utalentowani artyści, studenci oraz absolwenci polskich akademii muzycznych we Wrocławiu, Poznaniu, a także austriackich w Grazu i Wiedniu, laureaci wielu konkursów muzycznych: Ewelina Korczakowska (skrzypce), Dominika Luteńko (skrzypce), Anna Wałek (skrzypce), Adrianna Mołocznik (altówka), Weronika Strugała (wiolonczela). Słowo o muzyce wygłosi Gniewomir Zajączkowski.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Letni Festiwal Muzyczny Korzkiew potrwa od 24 czerwca do 26 sierpnia 2018, obejmując łącznie 10 koncertów we wnętrzu barokowego Kościoła pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. Wstęp wolny!

Muzyczna Korzkiew to coroczny festiwal muzyki klasycznej zapoczątkowany w 2012 roku. Tego lata festiwal zainauguruje koncert chóru INSIEME pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, w repertuarze którego znajdą się kompozycje R. Stivriny, O. Gjeilo, J. Korczaka, M. Lauridsena, P. Mealora i A. Pärta. W programie festiwalu nie zabraknie muzyki polskiej, m.in. kameralnych utworów I. J. Paderewskiego, W. Lutosławskiego, W. Lutosławskiego, K. Szymanowskiego i H. Wieniawskiego.

Daty kolejnych koncertów to: 1, 8, 15, 22, 29 lipca oraz 5, 12, 19 i 26 sierpnia.

Szczegółowe informacje – na stroniehttp://muzycznakorzkiew.pl/


Strefa Kultury Wrocław zaprasza na jubileuszową XXV odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta – jednego z najstarszych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Cykl koncertów, który rozpoczął się 1 lipca 2018 roku, przez całe lato do 2 września, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych – w tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego – są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach.

Festiwal powołany został do życia z inicjatywy Tadeusza Płazy i organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego, który do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Non Sola Scripta jest synonimem najwyższej jakości artystycznej, a koncerty polskich i światowych gwiazd przyciągają do Wrocławia melomanów z Polski i Europy. W tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy).

Szczegółowy program – na stronie: https://strefakultury.pl/festiwale/non-sola-scripta/o-festiwalu/ 


Coroczny letni festiwal muzyki poważnej „Muzyczna Korzkiew” potrwa do 26 sierpnia 2018 roku.

Festiwal odbywa się w pięknym barokowym Kościele pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Korzkwi. Pierwsza edycja koncertów, organizowanych przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, odbyła się w 2012 roku. Podczas Festiwalu prezentowane są najznamienitsze utwory światowej klasy twórców, w tym kompozytorów polskich. Dzieła tych twórców w formie wokalno-instrumentalnej wykonują znakomici artyści. W tym roku udział w wydarzeniu wezmą m. in. chór Insieme pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, duet fortepianowy Dorota i Paweł Motyczyńscy i pianista Mirosław Herbowski.

W wykonaniu muzyków usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Janusza Krzysztofa Korczaka i Witolda Lutosławskiego. 5 sierpnia w ramach Festiwalu odbędzie się Koncert Jubileuszowy „Mirosław Herbowski i Jego Goście”.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: http://muzycznakorzkiew.pl/ 


WarszeMuzik to cykl interwencji w przestrzeń publiczną Warszawy, polegający na realizacji mikro-koncertów kameralnych w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego. Podczas tegorocznej edycji koncerty odbędą się w dniach 5, 12, 19 i 26 sierpnia 2018 roku.

Obszar byłego getta, znajdujący się w ścisłym centrum współczesnej Warszawy, jest krzyczącym znakiem, materialną i kulturalną wyrwą w środku miasta. Znak ten dla wielu Warszawian pozostaje wyparty lub zapomniany. Rozpadające się żydowskie kamienice ustępują miejsca biurowcom warszawskiego „city”, ginące ślady dawnej Warszawy znikają wraz z rozwojem nowoczesnej metropolii. Koncerty z cyklu WarszeMuzik są gestem pamięci, ale także lokalnym świętem kamienicy, podczas którego mieszkańcy mogą nawiązać lub umocnić wzajemne relacje. Odbiorcy koncertów mieszkający w nielicznych ostańcach getta, a także w ich sąsiedztwie, mogą odczytać swoją codzienną przestrzeń jako znak i określić siebie w tej przestrzeni.

W programie koncertów znajdują się zapomniane utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego, tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego i związanych z Warszawą: Władysława Szpilmana, Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana, Tadeusza Kasserna, Romana Palestra i in.

Kuratorami cyklu są flecistka Ania Karpowicz i pianista Marek Bracha, którzy wezmą również udział w koncertach. Wystąpi także Hashtag Ensemble.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: stronę wydarzenia na FB.

Read more


5 sierpnia 2018 roku o godz. 18.00 w Kaliszu odbędzie się finał XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski „Szczypiorno: u źródeł niepodległości”.

Czeka nas fascynujące spotkanie z polską muzyką. W wykonaniu kaliskich filharmoników pod dyrekcją Adama Klocka na początku koncertu, tam gdzie zwyczajowo spodziewamy się uwertury, zabrzmi Serenada na smyczki Mieczysława Karłowicza, muzyka 20-letniego młodzieńca zapowiadająca przyszły wielki talent, tego, obok Karola Szymanowskiego, najwybitniejszego kompozytora swoich czasów.

Po tym wstępie orkiestrowym do fortepianu zasiądzie pianista młodego pokolenia, Piotr Kosiński, by wraz z towarzyszącą mu orkiestrą zagrać urzekające pożegnanie ojczyzny, czyli Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który za chwilę na zawsze opuści kraj. W finale zaś przeniesiemy się na Orawę, do współczesności, wraz z muzyką zawsze wzbudzającą największy entuzjazm publiczności, zmarłego przed pięcioma laty Wojciecha Kilara.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy zapewniają również bezpłatny dojazd na koncert i powrót z koncertu: oznaczony autobus KLA z przystanku przy ul. Nowy Świat (przy Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej). Odjazd o godz. 17.15, powrót o 20.00.

Więcej na www.filharmoniakaliska.pl 


5 sierpnia 2018 roku o godz. 18:00 w Amfiteatrze warszawskiego Parku Sowińskiego będzie miał miejsce specjalny koncert muzyki klasycznej poświęcony pamięci wydarzeń związanych z Rzezią Woli.

Organizatorem wydarzenia jest Wolskie Centrum Kultury. Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Sinfonia Viva to młodzi, utalentowani muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grający z pasją i profesjonalizmem. Współpracując z innym artystami oraz występując samodzielnie orkiestra otrzymała dziewięć nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk. Za album Pasquale Anfossi: Musica Sacromontana IX (2014) otrzymała prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Nagrodę Fryderyk 2010 orkiestra otrzymała za album Miki Urbaniak Closer.

Wieloletnia działalność orkiestry to bogaty i szeroki dorobek artystyczny w muzyce klasycznej, jazzowej i filmowej. 5 sierpnia zespół zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Antonína Dvořáka oraz polskich kompozytorów XX–XXI w.: Romans z Serenady op. 2 Mieczysława Karłowicza, Melodię Ignacego Jana Paderewskiego, Etiudę b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, 5 melodii ludowych Witolda Lutosławskiego oraz Elegię Tomasza Radziwonowicza.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


6 i 9 sierpnia 2018 roku o godz. 20.00 w Radziejowicach odbędą się koncerty w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”.

Fundacja „Ogrody Muzyczne” zaprasza na koncerty w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis” 2018, który potrwa do 10 sierpnia 2018 roku. Międzynarodowy Kurs Kompozytorski „Synthetis”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Zygmunt Krauze, stanowi reaktywację słynnych kursów kompozytorskich organizowanych w latach 80. i 90. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Zaproszenie do wygłoszenia wykładów i przeprowadzenia indywidualnych zajęć z uczestnikami tegorocznego Kursu przyjęli tak wybitni kompozytorzy, jak Chen Yi (Chiny), Mauricio Sotelo (Hiszpania), Ondřej Adámek (Czechy) i Johannes Kreidler (Niemcy). Kursanci będą również mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z artystami-rezydentami. W tym roku będą to muzycy tworzący renomowany niemiecki zespół E-MEX.

W Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach 6 sierpnia odbędzie się recital profesora Zygmunta Krauzego, który zaprezentuje m. in. własne kompozycje. Natomiast 9 sierpnia będzie miał miejsce koncert finałowy Międzynarodowego Kursu, podczas którego niemiecki zespół E-MEX wykona wybrane utwory skomponowane w trakcie trwania Kursu.

Organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie obecności na adres: rezerwacje@palacradziejowice.pl 


W kolejne wtorki lipca i sierpnia 2018 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina po raz czwarty zaprasza na cykl koncertów "Wieczory Chopinowskie na Okólniku" pod honorowym patronatem JM Rektora UMFC, prof. dra hab. Klaudiusza Barana.

Tegoroczny festiwal skupiony jest na muzyce polskiej „W kręgu Fryderyka Chopina”. W każdym tygodniu usłyszymy muzyków jednej z dziewięciu uczelni muzycznych w Polsce. W programie, poza kompozycjami Chopina, znajdują się utwory Szymanowskiego, Niewiadomskiego, Nowowiejskiego, Paderewskiego, Tansmana, Moniuszki, Ogińskiego, Kani, Zarębskiego, Friedmana i Zawadzkiego. Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdy wtorek o godz. 18:00.

Dyrektorem artystycznym jest Rektor UMFC prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty poprowadzi Piotr Wojciechowski.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wstęp wolny!

Więcej informacji – na stronie UMFChttp://www.chopin.edu.pl/


Pod hasłem „Od Chopina do Paderewskiego” będzie się odbywać XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia 2018 roku i potrwa przez cały miesiąc.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości wywarły wpływ na główny rys programowy, wyznaczający kształt tegorocznej edycji Festiwalu. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski, którego działalność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Chopin zaś, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane ich utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości.

Ponadto zabrzmi muzyka polska zarówno okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i dzieła wieku XX i XXI. Z ponad 120 utworów, jakie zostaną wykonane podczas przedsięwzięcia, 60 to utwory kompozytorów polskich: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Palestra i Panufnika. Prawykonane zostaną takie utwory na orkiestrę symfoniczną, jak Polonez Krzysztofa Pendereckiego i Fireworks Agaty Zubel. Odbędą się także koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu – i tego współczesnego, i historycznego – wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również uczestnicy Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Publiczność usłyszy podczas festiwalu także {oh!} Orkiestrę Historyczną, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Bergen Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Kremerata Baltica, Orkiestrę Filharmonii Narodowej i Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Szczegółowy program – na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl


Kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, wystąpi 10 sierpnia 2018 o godz. 17.00 na Scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

W programie jgo reitalu znajdą się następujące utwory: Arabeska C-dur op. 18 i Fantazja C-dur op. 17 Roberta Schumanna oraz Ballada g-moll op. 23, Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, Ballada f-moll op. 52 Fryderyka Chopina.


II Vitis Music Sfera Festival, który odbędzie się w dniach 12–18 sierpnia 2018 roku, to druga edycja wyjątkowego tygodniowego wydarzenia muzycznego. To jedyny w Polsce festiwal, odbywający się na szczycie winnicy, w Janowicach.

Ideą przedsięwzięcia jest prezentowanie i łączenie różnych gatunków muzyki – od klasycznej poprzez jazzową do rozrywkowej. Janowicki Festiwal, który ma szansę stać się znanym i rozpoznawalnym w Polsce świętem muzyki, promuje nie tylko artystów z kraju i ze świata, ale przede wszystkim bogactwo geograficzne i kulturowe Województwa Małopolskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzbogacenie oferty artystycznej regionu poprzez zapraszanie wybitnie uzdolnionych artystów, reprezentujących różne gatunki muzyki, jak również zapewnienie mieszkańcom i gościom z Tarnowa oraz okolicznych miejscowości dostępu do najwyższej jakości wydarzeń kulturalnych. Kultywowanie tradycji muzycznych nawiązuje do patrona Fundacji, Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i polityka, który w swojej winnicy zapoczątkował trwające do dziś koncerty podczas „Paderewski Festival”.

II edycja Vitis Music Sfera Festival rozpocznie się 12 sierpnia, i przez 7 dni będą odbywały się koncerty na żywo. Muzycy wystąpią jako soliści, kameraliści oraz orkiestra smyczkowa, która powstała podczas pierwszej edycji wydarzenia, jako nawiązanie do międzynarodowych tradycji najlepszych festiwali na świecie: Festival Marthy Argerich w Lugano i Festiwalu Wielkanocnego w Baden Baden. Zaprezentowane zostaną m. in. utwory patrona Fundacji – Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.festival.vitismusicsfera.pl/ 


13 sierpnia 2018 roku o godz. 21.00 w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla zostanie prawykonane oratorium Oto Matka Twoja, napisane przez krakowskich kompozytorów Piotra Pałkę i Pawła Bębenka do libretta autorstwa s. Leonii (Marii Przybyło).

Okazją jest obchodzony w tym czasie jubileusz 350-lecia Sanktuarium Męki Pańskiej – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Podkarpacia. W Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej czczony jest cudowny obraz Matki Bożej, który przywędrował na to miejsce z Kamieńca Podolskiego. Niegdyś przed nim modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta. Muzyczne wydarzenie poprzedzi uroczysta Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i odsłonięcie pomnika ks. kard. Karola Wojtyły, który 50 lat temu pielgrzymował do Kalwarii.

Utwór zaprezentują: Sanocki Chór Kameralny i Podkarpacka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Elżbiety Przystasz. W roli solistów wystąpią: Barbara Mroczek (sopran), Agnieszka Piwko (alt), Piotr Piwko (tenor) i Andrzej Zawisza (bas). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza do wzięcia udziału w 19 edycji festiwalu i kursach muzycznych „Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje”, które odbędą się w dniach 13 sierpnia – 22 sierpnia 2018.

W ramach kursów oferowane są indywidualne lekcje z wybitnymi artystami o międzynarodowej sławie, wykładowcami UMFC następujących sekcji: Fortepian, Organy, Kameralistyka, Smyczkowe, Dęte drewniane, Dęte blaszane, Akordeon, Harfa, Gitara, Perkusja, Kompozycja, Śpiew oraz Muzyka Dawna. Ponadto w pogramie znajdą się koncerty, wykłady i wycieczki po Polsce, m.in. zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

W ramach koncertu inauguracyjnego, 13 sierpnia o godz. 19:30 w Sali Koncertowej UMFC, trio akordeonowe Motion Trio zaprezentuje m.in. utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Janusza Wojtarowicza oraz kompozycje własnego autorstwa. 16 sierpnia wystąpi duet fortepianowy Duo Granat: Tamara Granat i Adrian Kreda. 18 sierpnia odbędzie się koncert klasy perkusji UMFC "The Rhythm of the World", natomiast w koncercie finałowym, 21 sierpnia, zaprezentują się uczestnicy kursów.

Bilety dostępne od 8 sierpnia 2018, w godz. 16.00-19.00 w Księgarni Wydawnictwa Chopin University Press, ulokowanej na parterze Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: http://www.chg.chopin.edu.pl/


W dniach 14 i 15 sierpnia 2018 roku odbędzie się 11. edycja Nocy Cracovia Sacra, przedsięwzięcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazującego fenomen religijny miasta, częstokroć zwanego drugim Rzymem. W swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w Europie.

W tym roku Noc Cracovia Sacra odbędzie się pod hasłem „Dziedzictwo sakralne Krakowa”. W programie znajdzie się 13 koncertów, 11 wystaw oraz 2 spektakle, do zwiedzania udostępnionych zostanie także 10 obiektów sakralnych i muzeów. Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce 14 sierpnia 2018 roku o godz. 16.00 w Domu Błogosławionej Zofii Czeskiej (ss. Prezentki) przy ul. Szpitalnej 18.

15 sierpnia w Kościele św. Marka odbędzie się prawykonanie „Nieszporów" Sławomira Czarneckiego. "Vesperae in exaltatione Sanctae Crucis” wykonają: Chór Kantorei Sankt Barbara oraz orkiestra L’Estate Armonico pod dyrekcją Wiesława Delimata. Jako soliści wystąpią: Przemysław Borys (tenor) i Dawid Biwo (bas). Tego samego dnia w Kościele św. Tomasza OCTAVA ensemble & Collegium Copernicus pod dyrekcją Zygmunta Magiera wykonają dzieła wszystkie Bartłomieja Pękiela. W programie pozostałych koncertów nie zabraknie muzyki średniowiecznej oraz arii i pieśni sakralnych polskich kompozytorów. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie plenerowe widowisko multimedialne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, dedykowane jubileuszowi 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie: https://krakowskienoce.pl


Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina serdecznie zapraszają na koncerty uczestników VI Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego dla Młodych Pianistów, które odbędą się 14 i 20 sierpnia 2018 w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach

Podczas wieczoru 14 sierpnia młodzi pianiści zaprezentują m.in. utwory Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych, natomiast podczas koncertu finałowego 20 sierpnia grać będą na instrumentach współczesnych. Organizatorzy uprzejmie proszą o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji – na stronie: http://palacradziejowice.pl/


W dniach 15–31 sierpnia 2018 roku odbędzie się 43. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Zabrzmią m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Sławomira Zamuszki. Krakowski Kwintet Dęty i Paweł Gusnar zaprezentują kompozycje saksofonowe autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Artura Malawskiego i Krzesimira Dębskiego. W finale Festiwalu w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Collegium Zieleński pod dyrekcją Macieja Tworka usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty odbędą się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Szczegółowy programna stronie Festiwalu.


Piętnasta, jubileuszowa edycja festiwalu Forum Musicum odbędzie się w dniach 17-25 sierpnia 2018 roku. Wydarzenie będzie poświęcone dawnej muzyce polskiej.

Rozwój wykonawstwa muzyki dawnej w Europie od dłuższego czasu wpływa na postęp w odkrywaniu i wykonywaniu skarbów naszej kultury muzycznej. Dzięki niemu pojawiają się ciekawe, nowe interpretacje oraz następują liczne odkrycia nieznanej dotąd muzyki. W programie Forum Musicum 2018 zaplanowane zostały koncerty, na których usłyszymy m.in. niedawno odkrytą muzykę Andrzeja Siewińskiego, Jacka Szczurowskiego i Krzysztofa Klabona oraz nowe interpretacje twórczości Mikołaja z Radomia. Zabrzmią renesansowe pieśni polskie, które zostaną zaprezentowane z dwóch perspektyw: religijnej (polskie kancjonały) oraz polityczno-ideowej (Niezbędnik Sarmaty).

Szczegołówy program – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl


Od 17 do 25 sierpnia 2018, w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Jak co roku od 16 lat, w połowie sierpnia, organizatorzy zapraszają do pocysterskiego klasztoru w lubuskim Paradyżu-Gościkowie na festiwal „Muzyka w Raju”. Na XVI edycję tego niezwykłego muzycznego spotkania złożą się 22 koncerty. Dominować będzie muzyka barokowa, którą jednak jak zawsze umieszczona zostanie w szerszym kontekście rozciągającym się od XIII do początków XIX wieku.

Na festiwalu będą gościć dwa zespoły wokalne – Profeti della Quinta oraz nowy projekt Marca Mauillona – Les Polysolistes. Muzykę średniowieczną zaprezentuje Argentyńczyk, Roger Helou i jego trio Le Souvenir. Pierwszy raz w Paradyżu wystąpi klawesynista Justin Taylor z zespołem Le Consort. Wśród solistów i członków orkiestry Kore znajdą się m.in. japońska śpiewaczka Yukie Sato, skrzypkowie Aira Maria Lehtipuu i Fredrik From, klawesyniści Marcus Mohlin i Marianna Henriksson, Jesenka Balic Zunic z violą d’amore oraz wielkopolski dudziarz – Adam Kaiser.

Szczegółowy program – na stronie: http://muzykawraju.pl 


Podczas sierpniowych koncertów muzyki chóralnej „Silesia a cappella”, 18 sierpnia 2018 o godz. 18.00 w Auli Biblioteki Śląskiej w Katowicach wystąpi wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses. W programie suita Podróż Pana Cogito Józefa Świdra

Suita Podróż Pana Cogito powstała w 2008 roku, obchodzonym jako Rok Zbigniewa Herberta. Skomponowany przez Józefa Świdra na zamówienie zespołu Cantores Minores Wratislavienses utwór składa się z wierszy Herberta w aktorskiej interpretacji Mariana Czerskiego, aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu, przeplatających się z częścią muzyczną wykonywaną przez solistów, chór oraz pianistę.

Historia działalności Cantores Minores Wratislavienses, znanego na polskiej scenie muzycznej zespołu założonego przez Edmunda Kajdasza, sięga roku 1966. Obecnie (od 1991 roku) dyrygentem zespołu jest Piotr Karpeta, a pod jego kierownictwem chór koncertuje regularnie na znanych polskich festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Gaude Mater, Legnica Cantat, Musica Polonica Nova. Repertuar zespołu, liczący ponad 1000 pozycji, obejmuje muzykę całej Europy od średniowiecza po współczesność. W latach 2014–2016 chór realizował projekt „Rudolphina” (prezentacja XVII-wiecznych zbiorów muzycznych księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa). Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu „Musica Claromontana” vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl


W dniach 19 sierpnia – 2 grudnia 2018 roku odbędzie się cykl koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez barier” organizowanym przez Fundację „Czas Sztuki”.

Fundacja organizuje cykl siedmiu koncertów muzyki klasycznej i jazzowej „Mazowieckie muzyczne spotkania bez barier”, który odbędzie się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim i siedleckim, w których mieszkańcy są pozbawieni oferty kulturalnej i dostępu do dóbr kultury. Koncerty odbędą się w kościołach oraz domach kultury, które są jedynymi miejscami na tym terenie, gromadzącymi większość tamtejszej społeczności. Oferowany różnorodny program muzyczny (każdy koncert ma odmienny repertuar) jest dostosowany do mentalności i potrzeb grupy docelowej. Wykonawcami cyklu koncertów będą: kwartet smyczkowy The Time Quartet, organistka Zuzanna Bator, wokalistka Weronika Grozdew-Kołacińska, Andrzej Jagodziński Trio, kwintet Tango Fuerte oraz orkiestra kameralna Melanidis Orchestra.

W ramach cyklu zostanie zrealizowane prawykonanie utworu Agnus Dei na kwartet smyczkowy i biały głos Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, który powstał w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncerty odbędą się: 19.08.2018, 30.09.2018, 14.10.2018, 28.10.2018, 17.11.2018, 25.11.2018, 02.12.2018. Artyści wystąpią w następujących miejscach: Gminne Centrum Kultury w Mrozach, Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach, Dom Kultury w Kałuszynie, a także w kościołach. Koncerty będą miały miejsce w Parafii Świętej Trójcy w Żeliszewie Podkościelnym, Parafii Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Jeruzalu oraz w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Wodyniach.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


W dniach 19 sierpnia – 16 września 2018 IPiUM "Silesia" zaprasza na koncerty XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu, a także do kościołów w Trzebini, Jaworznie-Długoszynie, Chrzanowie-Kościelcu i Grojcu k. Alwerni.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Wygiełzowie wystąpi złożona z muzyków działających w Austrii Orkiestra Kameralna „Camerata Polonia” pod dyrekcją Marka Kudlickiego. Repertuar koncertu „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, wpisującego się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w ramach programu Niepodległa 2018, obejmie m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara.

26 sierpnia duet saksofonowo-fortepianowy MagDuś Duo dokona prawykonania utworu Simbiosis Przemysława Szczotki, twórcy młodego pokolenia, uczestnika projektu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 2 września w interpretacji Messages Quartet, obok Kwartetu smyczkowego B-dur op. 67 Johannesa Brahmsa, usłyszymy I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. 9 września po raz pierwszy podczas festiwalu usłyszmy uczestników Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Będą to wokaliści Agnieszka Grochala, Karolina Makuła i Paweł Trojak, oraz pianiści Adam Rogala i Radosław Zaworski. Do udziału w koncercie finałowym został natomiast zaproszony zespół Le Nuove Musiche, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, posługujący się oryginalnym instrumentarium, którego obsadę tworzą artyści polscy i słowaccy. 

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach: w Jaworznie-Długoszynie zagrają prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz Piotr Nowak, w Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezję Hildegardy z Bingen przedstawi Flores Rosarum, w Kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski Harplino Duet, a w Trzebini Liarman Trio zaprosi melomanów na muzyczną wędrówkę po Europie.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl


21 sierpnia 2018 o godz.17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się koncert poprzedzający I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.

Na przełomie sierpnia i września „Silesia” zaprasza melomanów na koncerty z udziałem niektórych uczestników konkursu, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości. Organizatorem konkursu, który odbędzie się we wrześniu tego roku, jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, natomiast współorganizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Pierwszy koncert odbędzie w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej, gdzie wystąpią wokalistki znane już katowickiej publiczności z koncertów „Silesii”: Ewa Tracz (sopran), Justyna Bujak (sopran) oraz Roksana Wardenga (mezzosopran). Wszystkie są wychowankami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Na fortepianie towarzyszyć będzie im Grzegorz Biegas, a koncert poprowadzi Grażyna Brewińska. W programie znajdą się arie z oper i pieśni takich kompozytorów jak: Karol Szymanowski, Ludomir Rożycki, Witold Lutosławski, Johannes Brahms, Claude Debussy, Gieorgij Swiridow, Piotr Czajkowski, Siergiej Rachmaninow, Vincenzo Bellini, Giacomo Puccini, Ferenc Liszt, Richard Strauss.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.silesia.art.pl 


nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin – zaprasza na pokazy opery Turandot Giacomo Pucciniego w słynnej inscenizacji Franca Zeffirellego zarejestrowanej na scenie The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Monumentalny spektakl Turandot na wielkim ekranie warszawskiego Kina Praha można będzie obejrzeć 22 sierpnia 2018 roku o godz. 18.30.

Inscenizację Turandot przygotowaną dla Met przez Franca Zeffirellego w 1987 roku już dawno okrzyknięto wizytówką nowojorskiej sceny. Sławny reżyser tej inscenizacji zaprojektował także prawdziwie baśniową scenografię, która nieustannie zachwyca widownię. Olśniewający scenograficznie spektakl w rejestracji z 2016 roku zostanie powtórzony w ramach cyklu „The Met: live in HD”.

Partytura Pucciniego obfituje w wielkie przeboje muzyki operowej; każdy zna choćby słynną arię Kalafa Nessun dorma. Jednak największe wymagania stawia wykonawczyni roli tytułowej: na premierze śpiewała ją Rosa Raisa, urodzona jako Róża Burchstein w Białymstoku, która ponoć straciła po tym występie głos. Nie grozi to Ninie Stemme, wykonującej z powodzeniem wielkie partie dramatyczne na największych scenach świata. Popisową tenorową partię Kalafa wykonuje Marco Berti, zakochaną w nim niewolnicą Liu będzie Anita Hartig, a basową partię Timura wykona Alexander Tsymbalyuk. Dyryguje Paolo Carignani.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista kin, terminy pokazów oraz obsada – tutaj.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl


W czwartek, 23 sierpnia 2018 o godz. 20:30, Sebastian Zawadzki wraz ze swoją muzyką zagości w niespotykanej przestrzeni fińskiego, drewnianego domku, mieszczącego się przy ul. Jazdów 3/6 w Warszawie.

Koncert z cyklu „Muzyka w Pracowni” będzie kolejną okazją do bliższego przyjrzenia się unikatowej twórczości tego młodego, charyzmatycznego pianisty i kompozytora, którego utwory balansują na pograniczu jazzu, muzyki klasycznej i elektronicznej. Dużą rolę odgrywa w nich także inspiracja kulturą krajów skandynawskich, ponieważ Sebastian Zawadzki od kilku lat mieszka i tworzy w Danii.

23 sierpnia artysta wystąpi jako solista i zaprezentuje się we własnych kompozycjach fortepianowych, z towarzyszeniem elektronicznych brzmień. Połączenie tej niesamowitej muzyki z tak klimatycznym miejscem, jakim jest Otwarta Pracownia Jazdów, będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych tego wieczoru.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB.

 


Fundacja Art Forum i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na nowy cykl wydarzeń – "Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny". Kolejne z nich odbędzie się 23 sierpnia 2018 (czwartek) o godzinie 18.00 w Pałacu Sztuki na Placu Szczepańskim 4 w Krakowie.

W części literackiej zaprezentuje się Prof. Zbigniew Bargielski  kompozytor i pedagog, którego utwory wykonywane są w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Australii i Ameryce Południowej. Twórca jest autorem librett do swoich kompozycji (wykonywanych m.in. przez Agatę Zubel), zajmuje się także pisaniem tekstów poetyckich.

W części muzycznej wydarzenia zaprezentuje się Cracow Duo składające się z artystów, będących laureatami licznych międzynarodowych konkursów, stypendiów i nagród, którzy doskonalili swoje umiejętności m.in. w Krakowie, Paryżu oraz Stuttgarcie: Jan Kalinowski (wiolonczela) oraz Marek Szlezer (fortepian). Artyści koncertują na całym świecie, ostatnio odbyli miesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych.

W ramach wydarzenia odbędą się również wywiady z artystami na temat ich twórczości oraz repertuaru wybranego na koncert, a. Publiczność będzie miała szansę na bezpośrednią dyskusję z gośćmi. Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny poprowadzi pomysłodawca projektu Bożena Boba-Dyga  artystka interdyscyplinarna, poetka, wokalistka, kompozytorka i konserwatorka dzieł sztuki.