Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2017 2018 2019 2020 2021
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XXV Sądecki Festiwal Muzyczny "Iubilaei Cantus" potrwa od 2 do 9 listopada 2019 w Nowym Sączu. Odbywające się od 1995 roku wydarzenie uświetnia przypadającą 8 listopada datę nadania praw miejskich naddunajeckiemu miastu. Swoje miejsce w listopadowych obchodach znajdą także wydarzenia związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Piotra Skargi, Fryderyka Chopina i wielu innych.

W piątek 2 listopada o godz. 16.00 festiwal zainauguruje "Noc dźwięków" – przedsięwzięcie muzyczne z okazji 70. rocznicy powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. W czasie trwania wieczoru widzowie będą mogli sami zdecydować, jakiej muzyki chcą w danej chwili słuchać, gdyż koncerty będą odbywać się w różnych przestrzeniach MCK SOKÓŁ oraz w kościele pw. św. Kazimierza. W programie znajdą się m.in. kompozycje Fryderyka Chopina i Andrzeja Cwojdzińskiego.

8 listopada o godz. 19:15 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu zabrzmi Msza dziękczynna Pawła Muzyki, skomponowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Premiera utworu miała miejsce 11 listopada 2018 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Kompozycja, jak mówi jej twórca Paweł Muzyka, "powstała z potrzeby serca i chęci opowiedzenia się w dźwiękach, jak w słowach, po stronie wartości związanych z wiarą, która Polakom dawała siłę do walki o wolność i oparcie duchowe". Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Górecki Chamber Choir oraz Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka oraz soliści: Katarzyna Oleś Blacha – sopran, Monika Korybalska – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor, Robert Gierlach – bas, Ryszard Cieśla – aktor. Produkcja: Instytut Promocji Kultury Polskiej w Krakowie.

W ramach festiwalu odbędą się także koncerty młodych duetów fortepianowych, Koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru VERAICON Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu z gościnnym udziałem Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, a także improwizowany seans spirytystyczny „DZIADY" w wykonaniu Piotra Orzechowskiego i High Definition Quartet. Koncepcja „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której wraz z kwartetem podejmuje się współzałożyciel legendarnej grupy Skalpel. Koncert to niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza.

Pełny program festiwalu dostęny na stronie: http://mcksokol.pl/


W sobotę 2 listopada 2019 o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert pamięci Maestro Jerzego Semkowa, założyciela i partona Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Premierowo zabrzmią Corpus Christi Responsoria Pawła Łukaszewskiego, dedykowane pamięci Mistrza.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zawsze z wielką wdzięcznością i dumą podkreśla, że inicjatorem jej powołania był w roku 2007 Maestro Jerzy Semkow, którego imię nosi od 2018 roku. Wspólnie z Filharmonią Narodową (i z udziałem jej prześwietnego chóru), w której światowej sławy dyrygent występował wielokrotnie, zawsze z entuzjazmem oklaskiwany przez polską publiczność POSI uczci pięciolecie śmierci Jerzego Semkowa wykonaniem arcydzieła wszech czasów – Mozartowskiego Requiem oraz premierowym wykonaniem poświęconych pamięci Mistrza Responsoriów na Boże Ciało Pawła Łukaszewskiego. Koncert poprowadzi kierujący Chórem FN Bartosz Michałowski.

Kompozytorskie zainteresowania Pawła Łukaszewskiego obejmują liczne gatunki muzyczne, lecz od wielu lat muzyka religijna – zwłaszcza chóralna – stanowi jego kompozytorskie emploi, cenione wysoko nie tylko przez polską publiczność oraz wykonawców, ale też cieszące się wielkim uznaniem poza granicami kraju. Utwory a cappella Pawła Łukaszewskiego często są niezwykle efektowne brzmieniowo (to rezultat doskonałej znajomości chóralnej praktyki i bogatych doświadczeń w dziedzinie śpiewu i chórmistrzostwa), pełne kontrastów i sugestywnej ekspresji. Ważnym wyróżnikiem jego muzyki jest szczególna wrażliwość harmoniczna: twórczy dialog z tradycją dawnej modalności i tonalność dur-moll, którą sam określa mianem „odnowionej tonalności”. Muzyka Pawła Łukaszewskiego stawia chórom wysokie wymagania, a w najlepszych wykonaniach wywiera na słuchaczach nieodmiennie ogromne wrażenie.

Piotr Maculewicz

Koncert będzie transmitowany on-line na kanale Filharmonii Narodowej na www.youtube.com.

Szczegółowe informacje na stroniehttps://sinfoniaiuventus.pl/


VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w dniach 2-10 listopada 2019 w Warszawie, obejmując koncerty kameralne i symfoniczne, projekcje filmów dokumentalnych oraz lekcje mistrzowskie.

2 listopada w Sali Balowej Zamku Królewskiego Jekaterina i Stanisław Drzewieccy wykonają utwory fortepianowe Paderewskiego, Moszkowskiego oraz Brahmsa, natomiast w drugiej część usłyszymy arie operowe w wykonaniu uczestników programu Akademii Operowej. Dzień później w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z recitalem solowym wystąpi Krzysztof Książek, a w drugiej części Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Kluzy wraz z angielskim pianistą i dyrygentem Ianem Hobsonem wykonają m.in. Fantazję polską gis-moll Paderewskiego.

6 listopada w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w 159. rocznicę urodzin Paderewskiego wystapią Młodzi Laureaci Konkursów Muzycznych: Lelin Qi oraz Paweł Wojciechowski. 9 listopada o godz. 11:00 w, Łazienkach Królewskich odbędzie się koncert interaktywny dla dzieci w wieku 3-5 lat Muniania. W finałowym koncercie symfonicznym w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego udział weźmie Szymon Nehring oraz orkestra Sinfonia Varsovia pod batutą wspomnainego już Iana Hobsona. W programie m.in. Koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego oraz II Suita orkiestrowa Moszkowskiego.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc pod numerami +48 606 386 687 i +48 660 407 618 lub pod adresem rsvp@avearte.pl.

Szczegółowy Program Festiwalu: PDF

Więcej informacji na stroniehttp://www.avearte.pl/


Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza 3 listopada 2019 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bajka – Kino Amok przy ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach na doroczny koncert z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”.

Cykl koncertów pt. „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowany od 2005 roku, daje co roku możliwość obcowania gliwickiej publiczności na żywo z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym, poprzez zaangażowanie do współpracy wybitnych dyrygentów i śpiewaków, którzy wraz z gliwickim zespołem tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi w tym roku pod batutą znakomitego tajwańskiego dyrygenta Su-Han Yanga, laureata I Nagrody i Złotej Batuty na ostatnim Jubileuszowym X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Solistą koncertu będzie polski oboista Arkadiusz Krupa, który do 2012 roku był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a obecnie jest pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia. W koncercie podwójnym Jana Sebastiana Bacha na skrzypce i obój wystąpi również skrzypaczka Anna Szabelka.

W programie tegorocznej edycji cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” jako instrument solowy zabrzmi obój, jeden z najbardziej szlachetnych instrumentów dętych, oraz muzyka kameralna różnych narodowości i epok tworzona przez wybitnych kompozytorów, którzy jako podstawę dla swych dzieł wybrali klasyczny kwintet smyczkowy. Usłyszymy m.in. Suitę na smyczki G-dur Ignacego Jana Paderewskiego oraz utwory Tomaso Albinoniego, Jana Sebastiana Bacha, Edvarda Griega i Beli Bartoka.

Więcej informacji – na stronie: https://teatr.gliwice.pl/wydarzenie/mistrzowskie-interpretacje-gliwicka-orkiestra-kameralna/ 


W niedzielę 3 listopada 2019 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert zatytułowany "Nowa Muzyka – Nowe Technologie", podczas którego prawykonane zostaną kompozycje Marty Śniady, Andrzeja Kopcia, Przemysława Danowskiego, Sławomira Wojciechowskiego i Wojciecha Błażejczyka.

Dwa nowe utwory powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca: 4 rituals of women’s happiness na zespół kameralny, audio playback i wideo Marty Śniady, która wykona utwór wraz z zespołem Hashtag Ensemble, oraz nowy utwór Andrzeja Kopcia na Gestofon, elektronikę i performera, w którym obok kompozytora wystąpi Martą Grzywacz.

Wśród prawykonań znajdzie się również Connexion na performera i wirtualną rzeczywistość Przemysława Danowskiego, Woyfer/Zajwert na elektronikę, syntezatory analogowe i video Sławomira Wojciechowskiego oraz Gestofonia na Gestofon Wojciecha Błażejczyka. Program uzupełnią kompozycje Andrzeja Karałowa i Jerzego Przeździeckiego – Blueprint #4 na fortepian i sprzężenia zwrotne (2017) oraz Rafała Zapały –  Concentus Apparatus II: IRREVERSIBLE / NIEODWRACALNE na kwartet smyczkowy, elektronikę i system interaktywny (2017).

Wystąpią: Przemysław Danowski (performer), Marta Grzywacz (performerka), Andrzej Karałow (fortepian, elektronika), Andrzej Kopeć (komputer), Sławomir Wojciechowski (elektronika), Paweł Krzaczkowski (syntezatory analogowe), Wojciech Błażejczyk (gitara, obiektofony, elektronika), Jerzy Przeździecki (elektronika), Marta Śniady (elektronika), Maciej Więckowski (aktor), Rafał Zapała (elektronika), Hashtag Ensemble oraz Studenci przedmiotu Praktyka Wykonawcza Muzyki Nowej.Projekcja dźwięku: as. mgr Igor Szymański. Koordynacja, opieka artystyczna: ad. dr Wojciech Błażejczyk. Współorganizacja koncertu: Sfera Harmonii-Fundacja Inicjatyw Artystycznych.

Koncertowi towarzyszyć będą instalacje we foyer UMFC: VR Jana Duszyńskiego i Dream Adoption Society oraz Daily Data Orchestra Doroty Błaszczak.

Więcej informacji – na stroniehttp://www.chopin.edu.pl/ oraz https://www.facebook.com/


Camerata Vistula zaprasza na XI edycję Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej, która potrwa od 3 listopada do 12 grudnia 2019 roku. Koncerty będą odbywać się w każdą niedziele w Warszawskim Domu Technika NOT (ul. Czackiego 3/5).

Organizatorzy tego niezwykłego wydarzenie na kulturalnej mapie Warszawy w tym roku znowu przygotowali dla publiczności wiele niespodzianek – premier, prawykonań, odkryć i wielkich przypomnień. Podczas koncertu inauguracyjnego zespół Camerata Vistula oraz znakomity Bornus Consort zaprezentują m.in. twórczość Antoniego Stolpe (1851-1872).

W programie festiwalu znajdą się także utwory kompozytorów współczesncyh: Jana Wróbla i Jerzego Derfela. Podczas koncertu finałowego, 1 grudnia 2019, autorskie kompozycje zaprezentują natomiast członkowie zepsołu Atom String Quartet: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski i Krzysztof Lenczowski.

Więcej informacji na stroniehttps://www.facebook.com/CamerataVistula/


W dniach 3-10 listopada 2019 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się Festiwal "Moniuszko Inspiration!". W ramach siedmiu odłon twórczości "ojca polskiej opery narodowej" wystąpi między innymi Aleksandra Kurzak.

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal "Moniuszko Inspiration!" jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Pierwszą część inauguracyjnego „Wieczoru baletów polskich” wypełni mistrzowsko zorkiestrowana i żywiołowa Pieśń o ziemi Romana Palestra w niezwykle energetycznej choreografii włoskiego artysty Paolo Mangioli, umieszczonej w przestrzeni barw tęczy, białego szumu i spikselowanych zdjęć. Druga część to nowatorskie ujęcie Na kwaterunku Stanisława Moniuszki, w którym Robert Bondara, używając nowoczesnego języka tańca i współczesnych środków inscenizacyjnych, uniwersalizuje treść oryginalnej historii, by wydobyć z niej ponadczasowe wartości i podkreślić piętno, jakie wojna odciska na życiu ludzkim.

9 listopada odbędzie się nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje piesni Stanisława Moniuszki. Całość zamknie Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje” z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą publiczność w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki.

Szczegółowy program na stroniehttp://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/426


Prawykonanie utworu Ut Mater Dei Ultimum Orationis Kamila Gojowego odbędzie się 3 listopada 2019 o godz. 17.00 w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach podczas koncertu Misterium Mortis et Lumen / Tajemnica śmierci i światła.

W tradycji chrześcijańskiej pierwsze dni listopada poświęcone są refleksji nad przemijaniem i świętością. Jednym z wydarzeń organizowanych przez Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”, wpisujących się w krąg związanych z nimi muzycznych rozważań, będzie prawykonanie Ut Mater Dei Ultimum Orationis autorstwa studenta dyrygentury chóralnej katowickiej Akademii Muzycznej, Kamila Gojowego. Kamil Gojowy to równocześnie animator śląskiego życia muzycznego: jest dyrygentem Chóru Kameralnego „Apertum Cor” Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach-Zadolu oraz instruktorem Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W 2017 skomponował, przygotował i poprowadził Kantatę na 175-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Jako kompozytor i dyrygent ściśle współpracuje z Warsztatami Muzyki Liturgicznej „Muzyka Duszy” w Gdańsku. W dorobku ma cztery płyty ze swoim udziałem oraz jedną z autorskimi aranżacjami polskich pieśni patriotycznych. Jest laureatem plebiscytu „Unikalni” w 2015 oraz organizatorem artystycznym festiwalu EKOSONG.

W prawykonaniu wezmą udział: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, Monika Nowak – sopran, Karol Bulanda – tenor, Martyna Kaintoch – skrzypce, Szymon Poniszowski – altówka, Ewa Kopacz – wiolonczela, Krzysztof Dudzik – dyrygent. Ks. Andrzej Nowicki wygłosi wprowadzenie do koncertu.

Więcej infomacji na stroniehttps://www.silesia.art.pl/


Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na 2. edycję cyklu spotkań i koncertów "Oblicza Śmierci", która odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2019. Wstęp wolny!

Tegoroczny cykl został opatrzony tytułem "Zagadka Nieśmiertelności". To właśnie Nieśmiertelność i Dusza będą tematem rozważań znakomitych gości paneli dyskusyjnych. Wspólnie z publicznością będą rozmawiać o sensie naszego istnienia, nieśmiertelności i duszy ludzkiej. O tym, co czeka na nas kiedy przechodzimy na drogą stronę mostu naszego życia. W dyskusjach wezmą udział: dr Małgorzata Jantos – bioetyk /Uniwersytet Jagielloński/, dr hab. Lucyna Rotter, dr Katarzyna Góralczyk, dr Elżbieta Lisowska/ Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie/, o. Marek Donaj, moderator Dorota Imiełowska.

"Oblicza Śmierci" to również koncerty oraz wystawy, które towarzyszyć będą panelom dyskusyjnym. 6 listopada o godz. 19.30 w Auli Florianka odbędzie się koncert zatytułowany Droga na północ, podczas którego odbędzię się światowe prawykonanie utworu o tym samym tytule Macieja Negreya. Premierowo zabrzmią także Przemiany Mateusza Bienia oraz Margot Doroty Imiełowskiej. Program uzupełni polskie prawykonanie Eight Flowers Romana Ślazyka, a także kompozycje Ernesta Blocha, Pawła Sydora oraz Carla Nielsena. Gościem specjalnym koncertu będzie duński wiolonczelista Niels Ullner, profesor Syddansk Musikkonservatorium w Odense w Danii.

Szczegółowy program na stroniehttps://www.amuz.krakow.pl/event/oblicza-smierci-edycja-ii-zagadka-niesmiertelnosci/


W dniach 4–15 listopada 2019 roku w Katowicach odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Śląska Trybuna Kompozytorów”.

„Śląskie Trybuny Kompozytorów” to katowicki festiwal o długiej, ponad 40-letniej tradycji i dużym znaczeniu dla śląskiej kultury muzycznej. Zadaniem organizatorów koncertów jest prezentowanie znacznego dorobku muzyków śląskich oraz zapoznanie odbiorców z twórczością wybitnych kompozytorów muzyki XX i XXI wieku. Tegoroczna edycja obejmuje wydarzenia odbywające się w katowickiej Akademii Muzycznej, Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza i na Akademii Sztuk Pięknych, a każde z nich poświęcone będzie innej tematyce.

Podczas inauguracji Festiwalu odbędzie się premiera opery kameralnej Wojciech Stępienia Czarne lustro – misterium w 12 scenach z prologiem i epilogiem, które powstało w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Kolejny utwór, który powstał w ramach tegoż programu – Dissociatio Przemysława Szczotki – usłyszymy 12 listopada w wykonaniu Piotra i Agnieszki Kopińskich. Ponadto odbędą się prawykonania utworów Sonii Brauhoff, Przemysława Schellera, Piotra Ceglarka i Tomasza Baucia. W programie Festiwalu znalazły się tez spotkania z kompozytorami oraz wykład dr Przemysława Schellera Xenharmonia – stroje nierównomierne na temat systemów wykraczających poza powszechnie stosowany dwunastodźwiękowy strój równomiernie temperowany.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Facebookowej Festiwalu.


5 listopada 2019 roku o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Musica Posthumana autorstwa Jakuba Czerskiego, Przemysława Degórskiego, Marty Kacy oraz Jana Skorupy.

Musica Posthumana to połączenie koncertu, scenicznej instalacji i choreografii. Powstałe środowisko dźwiękowe łączy w sobie muzykę instrumentalną i elektroniczną oraz sonifikuje dane ruchu ciała. W spektaklu wykorzystane są m.in. strategie uczenia maszynowego i system motion capture.

Tytuł nawiązuje do boecjańskiej teorii trzech sfer, która wprowadza podział muzyki na musica instrumentalis – muzykę słyszalną przez człowieka, musica humana – muzykę harmonii duszy i ciała oraz musica mundana – muzykę harmonii Wszechświata. Spektakl poszerza ten podział o czwarty element – tytułową musica posthumana, w której zacierają się granice podziału zaproponowanego przez Boecjusza, zaś dźwięk otrzymuje autonomiczną sprawczość, wchodzi w dynamiczne relacje z innymi elementami środowiska i upodmiotawia byty nieożywione.

Spektakl Musica Posthumana jest w rozumieniu twórców środowiskiem, które funkcjonuje na podstawie relacji pomiędzy dźwiękiem, ruchem i technologią. Ich zaistnienie i ciągłe przeplatanie się sprawia, że trudno jest mówić o elementach spektaklu jako o odizolowanych od siebie, samowystarczalnych materiach. Korzystniejsza staje się więc perspektywa bytów funkcjonujących wyłącznie w oparciu o oddziaływanie na siebie.

Więcej informacji na stronie: https://ckzamek.pl/wydarzenia/5311-moja-muzyka76-musica-posthumana/  oraz https://www.facebook.com/events/2178634412430681/ 


Podczas koncertu Akademii Muzycznej w Krakowie w ramach 14. Dni Jana Pawła II, 5 listopada 2019 o godz.19:00 w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odbędzie się prawykonanie Adagia Henryka Jana Botora.

Dni Jana Pawła II na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń artystycznych i naukowych organizowanych jesienią w Krakowie. Tegoroczne mają szczególne znaczenie, gdyż antycypują niejako 100. rocznicę urodzin Świętego Papieża Polaka. Z tej okazji w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem połączonych krakowskich chórów, Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej oraz znakomitych solistów: Kai Danczowskiej (skrzypce) i Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej (sopran), pod dyrekcją Rektora krakowskiej uczelni muzycznej prof. Stanisława Krawczyńskiego.

Na program tego monumentalnego w swej obsadzie wykonawczej koncertu złoża się motety oraz humny brytyjskiego kompozytora Johna Ruttera, a także prawykonanie Adagio na skrzypce, orkiestrę smyczkową i perkusję Henryka Jana Botora – kompozytora i organisty pochodzącego z Tych, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie. Wstęp wolny!

Szczegółowe informacje na stroniehttps://www.amuz.krakow.pl/event/koncert-orkiestry-kameralnej-dni-jana-pawla-ii/


Spotkanie promocyjne z okazji wydania tomu 27 „Rocznika Chopinowskiego" odbędzie się 6 listopada 2019 o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie.

Tom 27 ukazał się dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika". Wydawcą "Rocznika" jest Towarzystwo im. F. Chopina, które w 2019 roku obchodzi 85-lecie istnienia. Po części oficjalnej wystąpi Karol Radziwonowicz z recitalem pianistycznym wypełnionym utworami Fryderyka Chopina.

Celem „Rocznika" jest prezentacja stanu badań i najnowszych kierunków współczesnej chopinologii w Polsce i na świecie. Towarzystwo im. F. Chopina w latach 1956-2001 wydało 25 tomów "Rocznika", po czym działalność tę zawieszono. "Rocznik" został wznowiony w 2018 roku. W Radzie Redakcyjnej periodyku zasiadają: prof. Mieczysława Demska-Trębacz, prof. Zofia Helman, prof. UZ, dr hab. Barbara Literska, prof. Zbigniew Skowron, prof. dr hab. Beniamin Vogel, mgr Hanna Wróblewska-Straus, a redaktorem naczelnym jest dr Ewa Sławińska-Dahlig.

Więcej informacji na stroniehttp://tifc.chopin.pl/wydawnictwa/rocznik-chopinowski/


Światowe prawykonanie pieśni Ignacego Jana Paderewskiego w opracowaniu na sopran i orkiestrę smyczkową Marcina Gumieli odbędzie się 6 listopada 2019 o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w 159. rocznicę urodzin Mistrza.

Pieśni Paderewskiego cechują „piękne tematy muzyczne, idealne poczucie harmonii z tekstem, a także niezwykle różnorodne i barwne partie fortepianu”. Bydgoska publiczność usłyszy prawykonanie światowe Sześciu pieśni do słów Adama Mickiewicza op. 18 oraz Dwunastu pieśni do poezji Catulle Mendèsa z op. 22 w opracowaniu bydgoskiego kompozytora Marcina Gumieli. Solistką koncertu będzie sopranistka Alina Adamski, laureatka m.in. I nagrody i siedmiu nagród specjalnych (w tym Filharmonii Pomorskiej) na V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015). Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis poprowadzi Maciej Koczur, uznany dyrygent młodej generacji.

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022.

Więcej nformacji na stroniehttp://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/en/blog/wydarzenia/piesni-ignacego-jana-paderewskiego/


Pan Aleksander Ferens Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Fundacja Sztuka i Pasja oraz Muzeum Łazienki Królewskie mają przyjemność zaprosić na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 9 listopada 2019 – w 190 rocznicę historycznego wydarzenia, jakim był przyjazd Niccolo Paganiniego do Warszawy.

Podczas swojego pobytu w 1829 w Warszawie Paganini spotkał się z Karolem Lipińskim, wybitnym polskim skrzypkiem i kompozytorem. Nawiązując do tych historycznych wydarzeń, 9 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Królewskim zagrają współcześni wirtuozi. W koncercie wystąpi Maestro Konstanty Andrzej Kulka – w roli Karola Lipińskiego oraz Wojciech Koprowski – w roli Niccolo Paganiniego. Zaprezentowane zostaną utwory zarówno Paganiniego, jak i znakomitego polskiego skrzypka Karola Lipińskiego. Solistom towarzyszyć będzie Zespół Kameralistów Camerata Vistula. W czas epoki przeniesie publiczność Malina Sarnowska – znakomita prelegentka, skrzypaczka, animatorka kultury.

Wstęp wolny! Bezpłatne zaproszenia na koncert można otrzymać od 4 listopada 2019 w siedzibie Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43 (stanowisko informacyjne na parterze, w godzinach pracy urzędu). Zaproszenia będą dystrybuowane do wyczerpania.

ZOBACZ: Wydarzenie FB


7 listopada 2019 o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się koncert inaugurujący cykl "Scena dla Muzyki Polskiej". Wystapi Cuore Piano Trio, a koncert poprowadzi dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, Maxymilian Bylicki.

Zespół Cuore Piano Trio powstał w 2017 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zuzanna Budzyńska (skrzypce) studiuje w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, Jadwiga Roguska (wiolonczela) – w klasie prof. Tomasza Strahla i asystenta Mateusza Szmyta, natomiast Szymon Ogryzek (fortepian) – w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jako zespół muzycy kształcą się w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Trio zdobywa czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach kameralnych, m.in. w Singapurze (2019), Atenach i Bydgoszczy (2018). Cuore Piano Trio zostało laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla Muzyki Polskiej”, dzięki czemu w sezonie artystycznym 2019/2020 wykona trzy recitale – w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej i Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

W programie nadchodzącego koncertu znajdą się Trzy Polonezy op. 9 Karola Lipińskiego w opracowaniu na skrzypce i fortepian Piotra Wróbla, a także kompozycje Franciszka Lessla – Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian E-dur op. 5, Artura Malawskiego – Trio fortepianowe oraz Ludomira Różyckiego – Rapsodia op. 33 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

Więcej informacji – na stroniehttps://filharmonia.olsztyn.pl/


Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na XXXVIII Koncert Towarzyski "Franciszek Woźniak In Memoriam", który odbędzie się w dziesiątą rocznicę śmierci kompozytora, 7 listopada 2019 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

W programie obok kompozycji Franciszka Woźniaka – Trzy Miniatury (1956), Sonata (1956), Etiuda nr 11 z cyklu 12 Etiud na fortepian(1962-65), Słowo Kopernika na chór mieszany (1973), Symfonia na perkusję (1970) – znajdą się utwory jego uczniów: Sonatina na fortepian Michała Zielińskiego, Obłoki, W mojej ojczyźnie do słów Czesława Miłosza na baryton i fortepian Aleksandry Brejzy, VIII Sonata na fortepian, część III Marcina Kopczyńskiego, Planetoida 14382 Woszczyk i Planetoida 1572 Posnania na puzon i instrumenty perkusyjne Magdaleny Cynk oraz Waiting for na fortepian i elektronikę Sławomira Opalińskiego. Wykonawcami będą wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz artyści toruńscy związani ze szkołą muzyczną.

Franciszek Woźniak (1932-2009) ukończył studia kompozycji u Tadeusza Szeligowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1973 roku łączył działalność kompozytorską z pracą organizatorską i dydaktyczną. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, a następnie w Bydgoszczy, gdzie zorganizował Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Wydział Wokalno-Aktorski. W latach 1975-1981 pełnił funkcję prezesa Oddziału Poznańskiego Związku Kompozytorów Polskich, a w latach 1975-1990 był członkiem Komisji Repertuarowej Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999 roku oraz Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2005 roku. Był autorem artykułów poświęconych zagadnieniom teorii muzyki. Jego dorobek kompozytorski obejmuje ok. 100 dzieł, wśród których znajdują się utwory orkiestrowe, kameralne, solowe, wokalno-instrumentalne, chóralne oraz sceniczne. Jego kompozycje były wykonywane na festiwalach krajowych i zagranicznych, a także zostały utrwalone w nagraniach Polskiego Radia i na płycie CD.

Więcej informacji na stroniehttp://www.ptm.info.pl/


Międzynarodowa konferencja poświęcona Mieczysławowi Wajnbergowi w 100. rocznicę śmierci odbędzie się w dniach 7–10 listopada 2019 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wydarzenie organizuje Katedra Skrzypiec i Altówki. Program przedsięwzięcia obejmuje sesję naukową oraz koncerty z udziałem znakomitych muzykologów i wykonawców.

Udział w sesji naukowej wezmą m. in. dr Beata Bolesławska (Polska Akademia Nauk), dr Maria Sławek (Akademia Muzyczna w Krakowie), red. Dorota Szwarcman. Prelegenci omówią relacje między muzyką a władzą, twórczość kompozytorów działających na emigracji oraz zaprezentują nowe badania poświęcone muzykom polskim pochodzenia żydowskiego.

Dzieła Mieczysława Wajnberga, Andrzeja Panufnika, Ryszarda Sielickiego i Grażyny Bacewicz zaprezentują podczas trzech koncertów światowej sławy wykonawcy: Linus Roth, Wajnberg Trio (Krzeszowiec / Dobrowolski / Sałajczyk), Maria Sławek, Monika Gardoń-Preinl, Mieczysław Szlezer, Aleksandra Kuls. Linus Roth, który pełni funkcje profesora skrzypiec w „Leopold-Mozart-Zentrum” na Uniwersytecie w Augsburgu, dyrektora artystycznego X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta i dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu „Ibiza Concerts”, w 2015 roku założył Międzynarodowe Towarzystwo Mieczysława Wajnberga. 8 listopada profesor poprowadzi wykład w języku angielskim.

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie Akademii: https://www.amuz.krakow.pl/event/mieczyslaw-weinberg-tworca-wobec-historii-tozsamosc-interpretacje-konteksty-konferencja-naukowa-w-100-rocznice-urodzin/ 


W dniach 7–21 listopada 2019 roku w Warszawie odbędzie się piąta edycja Festiwalu Kwadrofonik.

Światło i dźwięk – to dwie siły natury oddziałujące na nasze zmysły. W pojemnym i tolerancyjnym uniwersum sztuki światło i dźwięk mają prawo się spotkać. I właśnie patrzenie, widzenie, dostrzeganie, cieniowanie, interpretowanie światła, jego znaczenia i barw – zarówno przez przez reżyserów, kompozytorów, czy zaproszonych muzyków – będzie tematem tegorocznej odsłony Festiwalu Kwadrofonik: czarno-biały, niemy film Bustera Keatona okraszony arcybarwnymi, nietypowymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych w muzyce autorstwa duetu Pękala/Kordylasińska/Pękala, dwa czarne fortepiany z których pianiści Lutosławski Piano Duo wydobędą wszystkie odcienie arcydzieł francuskiego impresjonizmu – od bieli do czerni, czy piosenki niewidomego pieśniarza Moondog’a w kameralnej odsłonie Natalii Przybysz, Raphaela Rogińskiego i słoweńskiego tria Širom – to propozycje kolejnej edycji Festiwalu.

21 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich będzie miała swoją warszawską premierę kompozycja na instrumenty klawiszowe i perkusję autorstwa członków zespołu Kwadrofonik Urlicht – czyli praświatło. Nowy projekt jest muzyczną interpretacją zjawiska światła: nie tylko, jako siły fizycznej, ale też czystej energii, która istniała od samego początku bytu wszechświata. Kwadrofonik w projekcie Urlicht tworzy formę wariacji opartych na chorale i jego kontrapunkcie, które wybrzmiewają oddzielnie lub wchodzą ze sobą w dialog.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.kwadrofonik.pl 


W piątek 8 listopada 2019 o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prawykonany zostanie Koncert fortepianowy "Witraż czasu" prof. Janusza Stalmierskiego, Rektora Akademii Muzycznej Im. I. J. Paderewskiego. W utworze skomponowanym dla uczczenia jubileuszu 100-lecia poznańskiej uczelni jako solistka wystąpi prof. Joanna Marcinkowska.

Tak jak wpadające przez witraż słońce czyni mroczne wnętrze pełnym barw, tak osobowości wybitnych absolwentów i pedagogów nadają charakter i blask ich Alma Mater. Od Filharmonii Poznańskiej i artystów związanych z poznańską Akademią Muzyczną uczelnia na swoje setne urodziny otrzyma wyjątkowy, koncertowy prezent.

Muzycy Filharmonii Poznańskiej pod batutą dra Jakuba Chrenowicza dokonają prawykonania Koncertu fortepianowego „Witraż czasu" prof. Janusza Stalmierskiego, skomponowanego specjalnie na tę okazję. W programie znajdą się także kompozycje Franza Xavera Scharwenki – Uwertura do opery Mataswintha, Romana Palestra – Tańce weselne z baletu Pieśń o ziemi, Aleksandra Tansmana  – III Symfonia koncertująca na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę.

Wśród wykonawców: Joanna Marcinkowska – fortepian, Marcin Suszycki – skrzypce, Dominik Dębski – altówka, Józef Czarnecki – wiolonczela, Michał Francuz – fortepian, Jakub Chrenowicz – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Mikołaj Rykowski – wprowadzenie słowne do koncertu.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej informacji – na stroniehttps://amuz.edu.pl/


Wyjątkowa okazja połączy 8 listopada 2019 roku dwie rdzennie śląskie instytucje. Będziemy wtedy świętować 90-lecie Muzeum Śląskiego, które w niezwykłej, muzycznej oprawie uczci swój jubileusz koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej wraz z Iwoną Sobotką, pod batutą Juozasa Domarkasa.

Koncert 8 listopada o godz. 19.00 będzie obfitować w muzykę niezwykle barwną i nieprzypadkową. Nie sposób przecież uczcić święta tak ważnej dla regionu instytucji bez kompozytorów i dzieł odnoszących się bezpośrednio do Śląska. Dlatego też w programie nie mogło zabraknąć Tryptyku śląskiego Witolda Lutosławskiego oraz kompozycji Ludomira Różyckiego, tak silnie przecież związanego z Katowicami i tutejszą Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną (dziś Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego).

Metafizyki koncertowi doda muzyczna interpretacja poezji Jana Kasprowicza ukazana w dziele Karola Szymanowskiego, a podniosłość chwili podkreśli IV Symfonia f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego. Solo wystąpi Iwona Sobotka – gwiazda estrad międzynarodowych, artystka o wyjątkowej wrażliwości, która specjalnie na tę okazję, pierwszy raz w swej karierze wykona wspomniane op. 5 Szymanowskiego.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 


8 listopada 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda będzie miał miejsce koncert muzyki polskiej z okazji Święta Niepodległości. Utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego i Krzesimira Dębskiego wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i pianista Piotr Banasik pod batutą maestro Czesława Grabowskiego.

Z okazji Święta Niepodległości muzyka polska będzie rozbrzmiewać w czterech odsłonach: romantyczna uwertura do opery Paria Stanisława Moniuszki, wirtuozowsko-narodowa Fantazja na tematy polskie A–dur Fryderyka Chopina, efektowna parafraza słynnego na całym świecie Kaprysu a-moll Niccolò Paganiniego w oryginalnej szacie fortepianowo-orkiestrowej Witolda Lutosławskiego oraz filmowa suita Krzesimira Dębskiego – muzyka napisana do ekranizacji jednej z najpopularniejszych powieści dziecięcych W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza.

Wariacje na temat Paganiniego Lutosławskiego nie są jednak zwyczajnym opracowaniem, lecz przekomponowaniem muzycznego przeboju i nadaniem mu indywidualnego rysu, głównie w zakresie harmoniki i faktury charakterystycznej dla doświadczonego już kompozytora. Wariacje zyskały z czasem rangę wielkiego przeboju. Weszły do repertuaru wszystkich znaczących duetów fortepianowych na świecie; są dziś najczęściej wykonywanym utworem kompozytora.

Informacja o biletach – na stronie http://filharmoniazg.pl/ 


Fundacja Automatophone zaprasza do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (siedziba przy ul. Pańskiej 3) na instalację dźwiękową Jarosława Siwińskiego Chopin urojony, która będzie prezentowana w dniach 9–17 listopada 2019 roku od godz. 12.00.

Na instalację składają się komputerowe wariacje oparte na przetworzonych i zmultiplikowanych motywach, przebiegach i harmoniach pochodzących z walców i etiud genialnego Fryderyka. Wszystkie urojenia wykonywane będą przez fortepian autonomiczny Yamaha Disklavier. Fortepian Yamaha Disklavier udostępniony został dzięki uprzejmości Yamaha Music Europe Spółka z o.o. Oddział w Polsce.

W programie koncertu-instalacji znalazły się cykl etiud Chopin Elements (2012) oraz premierowe Walce urojone (2019), których zamówienie i prezentacja dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 listopada o godz. 19:00.

Dodatkowe informacje – na stronie https://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/jaroslaw-siwinski-chopin-urojony 


„Tromboholizm – Poznań Trombone Music Festival” – wyjątkowe wydarzenie na mapie Poznania, które zrzesza puzonistów z całej Polski oraz Europy – odbędzie się w dniach 9–10 listopada 2019 roku.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Sepia Ensemble, a współorganizatorem Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz klasa puzonu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Podczas Festiwalu odbędą się koncerty, wykłady oraz kursy mistrzowskie, prowadzone przez znanych puzonistów z całego świata. W tym roku wykładowcami podczas Tromboholizmu będą: Thomas Leyendecker (Berliner Philharmoniker, Hochschule für Musik 'F. Mendelssohn Bartholdy w Lipsku), György Gyivicsan (Akademia Muzyczna im. F. Liszta w Budapeszcie), Tomasz Hajda (NOSPR w Katowicach, Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), Grzegorz Nagorski (Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz Maciej Łakomy (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu).

Podczas trzeciej edycji Festiwalu będziemy mogli wziąć udział w koncercie połączonych klas puzonu Akademii Muzycznych z Lipska, Budapesztu, Wrocławia, Szczecina i Poznania, w koncercie jazzowym zespołu Nagorski/ Banyś i koncercie wykładowców. Zabrzmią utwory na puzon autorstwa kompozytorów z całego świata, w tym polskich twórców: Sonata Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, For Joseph i My Master Piotra Banysia. Podczas koncertu inauguracyjnego odbędzie się prawykonanie kompozycji Sol – solo Dio! adiunkta Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


9 listopada 2019 w ICE Kraków odbędzie się Wielka Gala Jubileuszowa obchodzącej 25-lecie istnienia Sinfonietty Cracovii. Gwiazdą tego wyjątkowego wieczoru z cyklu "Gwiazdy z Sinfoniettą" będzie słynny wirtuoz Martin Grubinger, powszechnie uznawany za najwybitniejszego żyjącego multi-perkusistę. U jego boku Sinfonietta Cracovia wykona pod batutą Jurka Dybała utwory Johna Corigliano i Krzysztofa Pendereckiego.

Martin Grubinger jest laureatem m.in. nagrody Leonarda Bernsteina oraz nagrody Fundacji Würthów. Jako solista występował z tak znakomitymi orkiestrami jak Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich czy Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej, a swoje kompozycje dedykowali mu takcy kompozytorzy jak Friedrich Cerha czy Peter Eötvös. Swój debiutancki album Drums'n'Chant perkusista wydał w prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon; metafizyczne pieśni, medytacje i chorały gregoriańskie zanurzone w dźwiękach instrumentów perkusyjnych z różnych stron świata wzbudziły entuzjazm krytyków i publiczności na całym świecie. W dotychczasowej dyskografii artysty dla legendarnej niemieckiej wytwórni znajdują się już cztery albumy.

W trakcie jubileuszowej odsłony cyklu "Gwiazdy z Sinfoniettą" ten zjawiskowy zaklinacz instrumentów perkusyjnych wraz Sinfoniettą Cracovią wykona pod batutą Jurka Dybała Koncert na perkusję Johna Corigliano o znamiennym tytule ConjurerCzarodziej. Wydarzeniem wieczoru będzie zaś polska premiera nieco enigmatycznego utworu, którego pierwsze i jak dotąd jedyne wykonanie miało miejsce w 2000 roku w Hanowerze: Muzyki na flety proste, marimbę, perkusję i smyczki pióra związanego z Sinfoniettą Cracovia od lat inicjatora powstania Orkiestry ‒ Profesora Krzysztofa Pendereckiego.

Wieczór zwieńczą brawurowe wykonania prawdziwych przebojów muzyki klasycznej: Symfonii nr 41 C-dur "Jowiszowej" Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz I Symfonii D-dur Klasycznej op. 25 Siergieja Prokofjewa. Koncert będzie symboliczną kulminacją rocznicowych celebracji 25. sezonu artystycznego powracającej z jubileuszowego tournée po Azji Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji ‒ na stronie: www.sinfonietta.pl 


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert Kwartetu Śląskiego z serii „Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!”. 9 listopada 2019 o godz. 18.00 śląscy kameraliści wraz z Wojciechem Świtałą wystąpią w sali kameralnej NOSPR z repertuarem będącym interesującym połączeniem różnych stylów i estetyk.

W programie znajdzie się IV Kwartet smyczkowy „Buczak” amerykańskiego minimalisty Philipa Glassa oraz II Kwartet smyczkowy „Grandfather Songs” (in memoriam Henryk Mikołaj Górecki) Marka Nowakowskiego – urodzonego w Stanach Zjednocznych syna polskich imigrantów, którego utwory reprezentują współczesne połączenie śmiałego ekspresjonizmu i mistycznej kontemplacji, słowiańskiego patosu i amerykańskiego indywidualizmu. Kwartet „Grandfather Songs” został prawykonany w 2011 przez Kronos Quartet podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.

Zabrzmi także II Kwintet fortepianowy (1965) Grażyny Bacewicz. Choć klasycznie zbudowany (Moderato – Allegro / Larghetto / Allegro giocoso) – pochodzi z okresu, w którym Bacewicz zainteresowała się awangardą. „Rozwijając montażowo-wariacyjny typ narracji, z dominującą rolą wybranych interwałów i struktur interwałowych (...), obdarzyła kompozytorka ten utwór większą dozą liryzmu i dramatyzmu; (...) zaważyła tu nowa w stosunku do poprzednich dzieł orkiestrowych rola fortepianu, traktowanego momentami niemal solistycznie, w sposób romantyczny, to znów tworzącego z pozostałymi instrumentami barwne krajobrazy.” – pisała Małgorzata Gąsiorowska w biografii kompozytorki.

Więcej informacji na stroniehttp://www.nospr.org.pl/


9 listopada 2019 roku o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi jeden z najlepszych europejskich big bandów – NDR Bigband w towarzystwie Atom String Quartet, sopranistki Olgi Pasiecznik oraz pianisty Vladislava Sendeckiego.

Norddeutscher Rundfunk Big Band – orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu, jeden z najlepszych europejskich big bandów jazzowych. Razem z zespołem występowali m.in.: Dexter Gordon, Chet Baker, George Coleman, Dee Dee Bridgewater, Tomasz Stańko, Lionel Hampton, Richard Galliano. Pierwszy koncert jazzowy orkiestry odbył się w maju 1974 r. w hamburskiej „Fabrik” i od tamtej pory band budował swoją międzynarodową renomę. NDR Big Band bierze udział w wielu specjalnych projektach artystycznych, które często wychodzą poza ramy muzyki jazzowej. Orkiestra od kilku lat z powodzeniem sięga po kompozycje polskich jazzmanów. Pianista i kompozytor Vladislav Sendecki, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, od 1996 roku jest aranżerem i solistą słynnej NDR Big Band. Dla orkiestry napisał suitę Anima Mundi, syntezę zachwytu artysty dla wielu kultur muzycznych świata. Kompozytorzy i wykonawcy są członkami Atom String Quartet – jednego z najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. W twórczości zespołu – oprócz jazzu i szeroko rozumianej improwizacji – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. W roli solistki tego wieczoru wystąpi absolwentka Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Olga Pasiecznik, która od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii.

Artyści wykonają Le Jardin Qublié Vladyslava Sendeckiego, My Polish Heart Wolfganga Kerschek’a oraz About Penderecki Geira Lysne’go – wariacje na temat utworów Krzysztofa Pendereckiego. Koncert będzie powtórzeniem znakomicie przyjętej światowej prapremiery projektu, który artyści wykonali 27 listopada 2018 w Elbphilharmonie w Hamburgu.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie https://penderecki-center.pl/ 


Fundacja Spotkania Muzyczne oraz Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku zapraszają od 10 listopada do 1 grudnia 2019 roku na XIX Festiwal „Muzyczne Konfrontacje”, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Wokół Szymanowskiego”.

Temat XIX Festiwalu ma szczególne uzasadnienie w Stawisku: miejscu, z którym Karol Szymanowski był blisko związany. W programie wydarzenia znajdują się utwory wybranych kompozytorów bezpośrednio poprzedzających czas Szymanowskiego, a także jemu współczesnych oraz tych twórców XX i XXI wieku (znanych i mniej znanych), których inspirował. Istotnym elementem festiwalu będą prezentacje wybranych tekstów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, związanych z twórczością i postacią Karola Szymanowskiego.

Udział w Festiwalu zapowiedzieli tacy znani polscy wykonawcy, jak Polonika String Quartet, Ravel Piano Duo, skrzypek Piotr Pławner, sopranistka Joanna Freszel, pianiści Bartłomiej Kominek i Piotr Sałajczyk, Wybrane teksty Jarosława Iwaszkiewicza i Anny Iwaszkiewiczowej poświęcone Karolowi Szymanowskiemu zaprezentują Zbigniew Zamachowski i Magdalena Warzecha.

W ramach Festiwalu odbędzie się również wystawa wybranych archiwaliów muzycznych ze zbiorów muzeum pt. „Wokół Szymanowskiego na Stawisku”.

Autorką koncepcji merytorycznej Festiwalu jest muzykolog dr Alicja Matracka-Kościelny.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie www.stawisko.pl 


Wykonanie II Suity Narodów Europy odbędzie się podczas Gali Finałowej III Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych w dniu 10 listopada 2019 o godzinie 20:00 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Boss (ul. Żwanowiecka 20,Warszawa).

Suita Narodów Europy cz. 2 to utwór napisany przez sześciu kompozytorów z różnych krajów Europy. Autorami dzieła są: Marcin Kopczyński (Polska), Jonas Jurkūnas Litwa), Balázs Kecskés D (Węgry), Victor Vojcik (Białoruś), Eliska Cílková ( Czechy), Kirill Volkov (Rosja). Projekt ukierunkowany jest na ułatwienie polskiej publiczności kontaktu z nową muzyką oraz zapoznanie się z twórczością artystów zagranicznych, sprzyja również prezentacji nowych polskich dzieł poza granicami Państwa, równocześnie zachęcając do współpracy z najmłodszym pokoleniem muzyków. Wyjątkowość tego dzieła polega na jego różnorodności i wkładzie kompozytorów z różnych krajów europejskich. Powstająca druga część Suity to utwór wokalnoinstrumentalny o wielu warstwach. Kombinacja instrumentów jest całkowicie dowolna. Taka różnorodność daje mnóstwo możliwości twórczych, jednocześnie zapewniając spójność wszystkich części.

III Europejski Festival Akademii Muzycznych (EFAM) to międzynarodowe muzyczne spotkanie i prezentacja europejskich uczelni muzycznych, które podczas koncertów festiwalowych przedstawiają swój dorobek artystyczny, proponując występy najbardziej uzdolnionych studentów, absolwentów i ich pedagogów. Organizatorami wydarzenia są Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury i Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe przy wsparciu Wydawnictwa ARKADY, Yamaha Music Poland – oddział w Polsce oraz Instytutu Muzyki i Tańca przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stroniehttps://efam.interpiano.pl/pol


10 listopada 2019 Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncert muzyki polskiej”, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”.

Wystąpią artyści młodego pokolenia – skrzypek Bartłomiej Fraś oraz pianistka Gabriela Stanisz, których publiczność miała już okazję usłyszeć m.in. podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Muzycy wykonają dzieła czołowych polskich kompozytorów doby romantyzmu – Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego, a także wybitnego pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego oraz twórców XX stulecia – Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Bartłomiej Fraś to student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie dr. hab. Szymona Krzeszowca. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych pedagogów, takich jak Zakhar Bron, Benjamin Schmid czy Konstanty Andrzej Kulka. Jest laureatem pierwszych nagród wielu konkursów skrzypcowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” w Legnicy, North International Music Competition czy Enkor International Competition Londyn 2018. Ma na swoim koncie występy m.in. w Mozarteum w Salzburgu oraz Royal Albert Hall w Londynie.

Gabriela Stanisz to studentka katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Wojciecha Świtały. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń oraz Ewę Pobłocką. Jest laureatką m.in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Premio Accademia Giovani 2015” w Rzymie (I nagroda), III Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie (I nagroda), IX Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (Grand Prix i I nagroda) oraz XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Görlitz (III nagroda).

Więcej informacji na stroniehttps://www.silesia.art.pl/


Towarzystwo im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza 10 listopada 2019 roku o godz. 17:00 do Filharmonii Pomorskiej na koncert inaugurujący XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego.

Konkurs zainauguruje koncert z udziałem Nikity Mndoyantsa, rosyjskiego wirtuoza fortepianu, bezapelacyjnego zwycięzcy VII Konkursu im. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007). Ponadto jest laureatem pierwszej nagrody Konkursu Pianistycznego w Cleveland i finalistą Konkursu Pianistycznego Van Cliburn. Dodatkowo artysta odnosi także sukcesy jako kompozytor: w 2014 otrzymał pierwszą nagrodę Konkursu Kompozytorskiego im. N. Miaskowskiego w Moskwie, a w 2016 – Konkursu Kompozytorskiego im. S. Prokofiewa w Soczi. Mndoyants ukończył Konserwatorium Moskiewskie, gdzie studiował także kompozycję, a od 2013 wykłada tam orkiestrację.

Pianista zagra II Koncert g-moll Siergieja Prokofiewa, uważany za najtrudniejszy z wszystkich pięciu koncertów kompozytora. To wspaniałe dzieło cechuje niezwykle emocjonalna i intensywna muzyka, stanowiąca też pod względem technicznym wyzwanie dla solisty. Następnie Symfonicy zagrają Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, który jest do dzisiaj najczęściej wykonywanym jego utworem. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi szef artystyczny FP Kai Bumann. Słowo do koncertu wygłosi Krzysztof Zanussi, znany powszechnie jako wybitny reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta i producent, bywa określany mianem „ojca duchowego kina polskiego”.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/ 


Nazwa projektu Cezarego Duchnowskiego, Pawła Hendricha i Marcina Rupocińskiego, który zostanie zaprezentowany w Nowym Teatrze 11 listopada 2019 roku o godz. 19.00, nawiązuje do Mi-parti, nieistniejącej kompozycji elektroakustycznej Witolda Lutosławskiego, którą kompozytor zamierzał stworzyć.

Sens nowego tytułu („Mi-repris” = „na wpół przejęte” a metaforycznie: „na wpół odzyskane”) należy rozumieć dwojako: w powiązaniu z dwuczęściową formą projektu i w odniesieniu do realizacji nieistniejącego, choć zamierzonego utworu Witolda Lutosławskiego, którego idea zostanie „przejęta” i „odzyskana”. W pierwszej części utworu Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich i Marcin Rupociński przetwarzają zachowane szkice na muzykę, zgodnie z duchem, estetyką i możliwościami technologicznymi epoki, w której koncepcja została stworzona. Efektem będzie muzyka akusmatyczna. Drugą część stanowić będzie impresja kompozytorów, którzy oparli swoje pomysły zarówno na szkicach Lutosławskiego, jak i na jego idiomatycznym języku muzycznym.

Powstała nowa forma wyrazu przenosi szkice niedokończonego utworu elektroakustycznego do współczesności i bazuje na rozwiązaniach niedostępnych dla Lutosławskiego. Dzięki temu „ożywiają” koncepcję Witolda Lutosławskiego własnymi zdobyczami estetycznymi, a przede wszystkim technologicznymi. Wnoszą ideę „human electronics”, która polega na sterowaniu parametrami muzyki elektronicznej za pomocą instrumentów muzycznych przy użyciu własnego oprogramowania komputerowego.

Utwór powstał dzięki programowi „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Jego prawykonanie odbędzie się w ramach cyklu koncertów w Nowym Teatrze „Scena Muzyki Nowej”, który organizuje Towarzystwo im. W. Lutosławskiego.

Informacja o biletach – na stronie https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/mi-repris 


7. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, poświęcone wybitnemu wizjonerowi, mistykowi i jednemu z najwybitniejszych twórców światowych XX wieku, odbędą się w dniach 11 listopada - 6 grudnia 2019 w Katowicach pod hasłem „ReGeneracje”.

Tytuł edycji wprowadza ideę łączenia różnych generacji muzycznych, wśród twórców, wykonawców i odbiorców, a także regenerację odbioru muzyki w różnych grupach wiekowych. Społeczność Filharmonii Śląskiej w szczególny sposób dba o propagowanie dorobku swojego Patrona, poprzez koncerty, nagrania płytowe i wydawnictwa. W ramach tej edycji wydarzenia świętować będziemy również 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Włochami, co uroczyście podkreśli wykonanie utworu Góreckiego Concerto-Cantata op. 65 na flet i orkiestrę przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą włoskiego dyrygenta, Massimiliano Caldiego i z włoskim solistą Raffaele Trevisanim.

11 listopada odbędą się dwa koncerty muzyki sakralnej w ramach preludium do Festiwalu. Koncert inauguracyjny odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego 15 listopada 2019 z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W programie znajdą się aż dwa prawykonania: Koncert industrialny na klawesyn, orkiestrę smyczkową i multimedia Adama Wesołowskiego oraz Wrzeciona na klawesyn, efekty elektroniczne i orkiestrę kameralną Jerzego Kornowicza. Orkiestrę poprowadzi Robert Kabara, a solistką będzie znakomita klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz.

W ramach 9 koncertów zabrzmią m.in. utwory Tadeusza Paciorkiewicza, Marka Jasińskiego, Andrzeja Koszewskiego, Józefa Świdra, Adriana Robaka, Piotra Pudełko, Wojciecha Kilara, Mieczysława Wajnberga, Pawła Mykietyna, Jaroława Mamczarskiego, Aleksandra Nowaka, Aleksandra Lasonia oraz Krzysztofa Meyera. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Marcin Zdunik, Chikara Imamura, Władysław Szymański, Piotr Sałajczyk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Ewa Tracz, Stanisław Kuflyuk, Emilia Stańczyk (wnuczka patrona). Program festiwalu uzupełni szereg tematycznych wydarzeń towarzyszących w postaci koncertów edukacyjnych, pokazu filmu czy gry scenariuszowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów „Muzyka”, „Muzyczny ślad” oraz „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/7-mdhmg/


11 listopada 2019 o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbędzie się koncert z okazji Dnia Niepodległości – recital mistrzowski światowej sławy pianisty Kevina Kennera.

Amerykański pianista Kevin Kenner, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku, ma wielorakie związki z Polską. Artysta często bierze udział w warszawskim festiwalu „Chopin i jego Europa”, w 2010 roku koncertował w naszym kraju z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pełni funkcję profesora wizytującego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W ubiegłym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Jako solista Kenner koncertował z tak znakomitymi orkiestrami, jak BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina czy Orkiestra XVIII Wieku. Występował pod batutą Sir Charlesa Grovesa, Andrew Davisa, Jacka Kaspszyka i innych.

Podczas łódzkiego recitalu Kevin Kenner wykona utwory fortepianowe polskich kompozytorów, które utrwalił na cieszących się uznaniem albumach: kompozycje Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://filharmonia.lodz.pl/ 


11 listopada 2019 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się koncert symfoniczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Koncerty symfoniczne w Filharmonii Opolskiej z okazji Święta Niepodległości odbywają się co roku 11 listopada. W całości polski jest repertuar najbliższego uroczystego koncertu z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej i skrzypka Mariusza Patyry, którzy zagrają pod batutą Przemysława Neumanna.

Rozpocznie koncert Legenda op. 31 Witolda Maliszewskiego. Dość krótki utwór najbliższy jest formie poematu symfonicznego, a opowiada o fikcyjnej postaci z podań i legend – Borucie, czyli szlachcicu który stał się diabłem. W centralnej części wieczoru zabrzmi I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego. To gratka dla miłośników muzyki skrzypcowej, pierwszy koncert wykonywany jest bowiem znacznie rzadziej od drugiego, ze względu na wyjątkowy poziom trudności tej kompozycji. Niepozbawiona jest ona jednak zachwycających, romantycznych melodii, tak charakterystycznych dla dojrzalszych dzieł Wieniawskiego. Symfonię d-moll op. 21 Zygmunta Stojowskiego najlepiej opisałyby przymiotniki takie jak: monumentalna, majestatyczna, doniosła. A zatem – idealnie dopasowana do okazji.

Szczegółowy program – na stronie https://filharmonia.opole.pl/ 


Władze samorządowe miasta i powiatu krasnostawskiego zapraszają na recital klawesynowy Elżbiety Stefańskiej pt. „Historia jednego listu” z okazji zamknięcia Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości 11 Listopada. Recital odbędzie się w Krasnostawskim Domu Kultury 11 listopada 2019 roku o godz. 17.00. Słowo o muzyce wygłosi prezes Lubelskiego Oddziału ZKP Mariusz Dubaj.

Recital upamiętnia list wysłany z Krakowa 11 Listopada 1949 roku przez światowej sławy pianistkę i laureatkę pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie Halinę Czerny-Stefańską do dyrektora krasnostawskiego Społecznego Ogniska Muzycznego im. M. Karłowicza, Ignacego Lipczyńskiego, z podziękowaniem za gratulacje z okazji otrzymanej nagrody. Warto przypomnieć, że krasnostawskie Ognisko Muzyczne im. M. Karłowicza w latach swojej działalności wykształciło blisko 3 000 uczniów, z których wielu ukończyło wyższe studia muzyczne. Miało dwadzieścia filii w okolicznych miejscowościach i dwukrotnie zdobyło pierwsze nagrody na konkursach tego typu placówek w Krakowie i Łodzi.

W programie znajdą się kompozycje J.J. Frobergera, G.F. Haendela, F. Couperina, C.B. Balbastre, C.F.E. Bacha, M.K. Ogińskiego, P.A. Solera i M. Dubaja. Podczas recitalu planowane jest światowe prawykonanie zamówionego przez Elżbietę Stefańską u Mariusza Dubaja Poloneza „Powitanie Ojczyzny”.

Elżbieta Stefańska jest wybitną polską klawesynistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Hansa Pischnera i profesorem tej uczelni. Swoje umiejętności gry na klawesynie doskonaliła na kursach mistrzowskich w Sienie i Weimarze pod kierunkiem Z. Ruzickovej i R. Gerlina. Jest laureatką pierwszych nagród Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi (1964) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (1965). Dzięki tym sukcesom rozpoczęła międzynarodową karierę, koncertując w wielu krajach Europy, Azji oraz w USA. Prowadziła kursy mistrzowskie gry na klawesynie oraz brała udział jako juror w międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. w Monachium (1970), Tajpej (1990), Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku (1992), w Warszawie (1993) i w Budapeszcie (2000). Dokonała nagrań dla wytwórni Polskie Nagrania, EMI, Decca Records, Fonit Centra, Naxos. Dla japońskiej wytwórni Pony Canyon nagrała 6 płyt z 18 sonatami W.A. Mozarta na instrumencie pianoforte z czasów kompozytora. Dla tej samej firmy nagrała również wiele utworów J.S. Bacha. Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), tytułem profesora h.c. Akademii Muzycznej w Kijowie (2008) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009).

Lubelski Oddział ZKP


W dniach 13–24 listopada 2019 roku odbędzie się 27. edycja Audio Art Festiwal. Koncerty, instalacje, performance odbywać się będą w Galerii Bunkier Sztuki, Hevre i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków. To integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Program Festiwalu obejmuje koncerty, performance i instalacje. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku – obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie – i jest sztuką personalną: kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Festiwal Audio Art prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. W ramach Festiwalu odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowana zostanie instalacja Rafała Zapały Scrolling to zero. Wystąpi wrocławski Laptop Ensemble, który wykona utwory na komputery Marcina Rupocińskiego, Stanislawa Krupowicza i Marcina Bortnowskiego. Autorski projekt skrzypaczki i improwizatorki Anny Zielińskiej ElectroZiółka zostanie wykonany przez nią na żywo; inspirację stanowi szeroko rozumiana natura kontrastująca z elektroniką oraz – podobnie jak w dotychczasowym życiu artystycznym Anny Zielińskiej – podróże i interakcja ze słuchaczami podczas koncertów. Recital Martyny Zakrzewskiej poświęcony będzie twórczości Piotra Peszata. 23 listopada zostanie zaprezentowany utwór Krzysztofa Knittla Oneg Szabat, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Będziemy mogli również zobaczyć spektakl sonokinetyczny na zespół kameralny, elektronikę, tancerzy i sensory gestu Zonia Jarka Kordaczuka.

Wydarzenia festiwalu Audio Art będą transmitowane na żywo przez Internet.

Szczegółowy program znajduje się na stronie festiwalu: http://audio.art.pl/  oraz https://www.facebook.com/AudioArtFestival/ 


Polskie Radio Chopin świętuje swoje drugie urodziny. Z tej okazji 13 listopada 2019 roku o godz. 19.00 w Warszawie wystąpi znakomity amerykański pianista Kevin Kenner, finalista Konkursu Chopinowskiego. Artysta zaprezentuje kompozycje Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Drugie urodziny Polskiego Radia Chopin uświetni recital Kevina Kennera. Artysta jest zdobywcą Drugiej Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1990 roku (pierwszej nagrody wówczas nie przyznano), specjalizuje się w wykonawstwie muzyki okresu klasyczno-romantycznego, interpretując ją z jednakowym powodzeniem na fortepianach współczesnych i historycznych.

Podczas urodzinowego koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Kevin Kenner zagra na instrumencie współczesnym. „Z twórczości Chopina usłyszymy m.in. wybór najwcześniejszych mazurków, dwa nokturny, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz – stanowiące rodzaj odważnej kontrpropozycji dla Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna – Scherzo E-dur op. 54. Z muzyki Paderewskiego Kevin Kenner wybrał cykl sześciu Humoresek koncertowych op. 14, w których skład wchodzi m.in. słynny Menuet G-dur, choć dla słuchaczy wielką gratkę stanowić będzie z pewnością również efektowny Krakowiak fantastyczny, zamyślona Sarabanda h-moll oraz – stanowiący błyskotliwą kompozytorską imitację stylu Domenica Scarlattiego – Caprice G-dur” – zapowiada Marcin Gmys, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Radia Chopin.

Koncert urodzinowy stacji poprowadzi redaktor Klaudia Baranowska, dobrze znana zarówno z radiowej Dwójki, jak i Polskiego Radia Chopin. Całe wydarzenie transmitowane będzie na stronie głównej Polskiego Radia, a także na stronie Polskiego Radia Chopin oraz na Facebooku tej anteny; bilety na koncert dostępne są w sprzedaży w kasach Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego oraz na stronie polskieradio.bilety24.pl w cenie 30 złotych.

https://www.polskieradio.pl/326,Radio-Chopin 


14. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to szesnaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej. Tegoroczna edycja potrwa od 14 listopada do 8 grudnia 2019 roku pod hasłem „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Podczas Festiwalu będziemy mieć niepowtarzalną okazję uczestniczenia w „Koncertach w ciemności”. Organizatorzy uczczą także 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie kilkunastu tysięcy słuchaczy. Tegoroczny Festiwal zostanie zainaugurowany 14 listopada w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Na 16 koncertach w 12 miastach wystąpią wspaniali artyści z kraju i ze świata, wśród których znaleźli się Vivica Genaux, Steven Mead, Paul Esswood, Waldemar Malicki, Piotr Pławner, Łukasz Długosz, Andrzej Lampert, Olga Bończyk, Elżbieta Stefańska, Hanna Balcerzak, Francesco Bottigliero, Diego Godoy-Gutiérrez oraz zespoły: Czech Baroque Ensemble, Polska Opera Królewska, Capella Cracoviensis, LutosAir Quintet, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Cracow Royal Singers, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wszystkie zespoły Filharmonii Śląskiej – Orkiestra Symfoniczna, Chór i Śląska Orkiestra Kameralna.

Wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina, a także Andrzeja Panufnika, Adama Wesołowskiego oraz Nikoli Kołodziejczyka. Nie zabraknie arcydzieł literatury światowej, między innymi kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Ludwiga van Beethovena. Zgodnie z myślą przewodnią, wyrażoną w tytule „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, 14. edycja Festiwalu stworzy wiele wydarzeń, które podkreślą twórczość kompozytorów z dysfunkcją wzroku i słuchu, takich jak Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Joaquín Rodrigo, Ludwig van Beethoven. Podczas festiwalowych koncertów usłyszymy ponadto niewidomych muzyków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na stronie: www.gorczycki.pl.


W IV edycji projektu „SUPERSAM +1” wezmą udział Ned Rothenberg i Hubert Zemler, którzy wystąpią 14 listopada 2019 roku o godz. 20:00 w warszawskim DZiKu (ul. Belwederska 44A).

„SUPERSAM +1” to cykl wystąpień mistrzowskich realizowanych przez warszawski klub MÓZG we współpracy z Domem Zabawy i Kultury DZiK. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „SUPERSAM + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. 14 listopada spotkają się na jednej scenie amerykański multiinstrumentalista i kompozytor Ned Rothenberg oraz polski perkusista i improwizator Hubert Zemler.

Ned Rothenberg gra głównie na saksofonie altowym, klarnecie, klarnecie basowym i shakunachi czyli japońskim bambusowym flecie. W muzyce, którą tworzy solo, wykorzystuje poszerzoną paletę języka dźwiękowego, dzięki czemu tworzy pewnego rodzaju osobisty idiom. Jest liderem trio Sync z Jeromem Harrisem (gitary) i Samirem Chatterjee (tabla). Współpracuje z kwartetem smyczkowym Mivos oraz z improwizatorami z całego świata. Jego albumy wydawane są przez firmę fonograficzną Johna Zorna (Tzadik Records) oraz przez własną wytwórnię Rothenberga Animul.

Hubert Zemler jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, cenionym interpretatorem muzyki współczesnej. Jeden z najbardziej aktywnych perkusistów polskiej sceny improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu koncertuje również jako solista, prezentując własne improwizacje. Najnowszy album Zemlera Kreatura (Bołt Records 2018) jest owocem międzypokoleniowej współpracy z wybitnym pianistą, kompozytorem i improwizatorem Szábolcsem Esztényim.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://supersam.mozg.pl/ 


14 listopada 2019 roku o godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się premiera utworów Frisium Krzysztofa Baculewskiego i Landmannalaugur Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Czas. Płynie tak prędko, że nie sposób w tym pędzie się zatrzymać. W okamgnieniu bezpowrotnie tracimy cenne momenty. W tym chaosie zdarzeń warto jednak zrobić pauzę i po prostu delektować się chwilą. Doskonałą okazją do refleksji będzie spotkanie z twórczością tych, którzy na stałe zapisali się w historii muzyki, oraz tych, którzy dziś tę historię tworzą na nowo. „Przeszłość i przyszłość” to nieprzypadkowy tytuł dla programu, który już niebawem zaserwuje nam wyjątkowe trio: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz oraz Marek Toporowski. Znakomici muzycy, koncertujący z najlepszymi artystami na całym świecie, przygotowali utwory kompozytorów barokowych i współczesnych. Zebrane w całość, stworzą swoisty pomost bezpiecznie przeprowadzający nas z czasów odległej przeszłości do tego, co nas dopiero czeka.

Na jednym brzegu znalazły się dobrze znane nam nazwiska Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna i Antonia Vivaldiego. Na drugim, wcale nie tak odległym, biegunie – współcześni polscy twórcy muzyki poważnej. Słuchacze zgromadzeni w Narodowym Forum Muzyki będą mieli niebywałą przyjemność wysłuchania Frisium Krzysztofa Baculewskiego. Zabrzmi także utwór doskonałej wrocławskiej kompozytorki i pedagog, znanej ze swojej skłonności do malarstwa dźwiękowego: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Podczas koncertu muzycy zaprezentują jej najświeższy utwór napisany na dwa flety i klawesyn.

Zamówienie utworów Krzysztofa Baculewskiego i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil na dwa flety i klawesyn dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/7273 


Tegoroczna edycja Festiwalu „Eufonie” to blisko 640 artystów z 20 państw, 15 koncertów, 8 orkiestr, 3 prapremiery, 7 polskich premier, a to wszystko w zaledwie 9 dni. Od 15 do 23 listopada 2019 roku za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”, Warszawa stanie się stolicą muzyki wielu kultur.

Eufonie prezentują muzykę różnych epok i stylów. Oferta programowa jest bogatsza i bardziej różnorodna w porównaniu z pierwszą edycją. Program tegorocznej edycji poszerzony jest o muzykę etniczną i dawną, a także spektakle teatralne i taniec.

Podczas Eufonii usłyszymy muzykę środkowo-europejską, w tym polską, w interpretacji wybitnych artystów światowego formatu. Oprócz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz Sinfonii Varsovii, zaprezentuje się międzynarodowa I, CULTURE Orchestra, zrzeszająca muzyków regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwalowych scenach pojawią się nie tylko uznani twórcy z naszego regionu, lecz także soliści i zespoły z innych części świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Luksemburga czy Hiszpanii. Prezentowany w tym roku program umożliwi publiczności nie tylko szersze zapoznanie się z repertuarem i wykonawstwem muzycznym naszych sąsiadów, ale również krajów dotąd nieprezentowanych na Festiwalu: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Litwy, Łotwy czy też Mołdawii.

Ważną częścią tegorocznych „Eufonii” są dzieła zamówione przez Narodowe Centrum Kultury, które będą miały swoje prapremiery podczas Festiwalu: Pieśń o Śmierci – wyjątkowe widowisko na podstawie odnalezionego przez prof. Wiesława Wydrę tekstu Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, przygotowane specjalnie na Eufonie przez Adama Struga z zespołem Monodia Polska oraz aktora Jana Frycza, czy performance Zaklęcia, stworzony przez kompozytorkę muzyki elektronicznej Aleksandrę Bilińską, wokalistkę Weronikę Grozdew-Kołacińską i choreografa Jacka Przybyłowicza.

Festiwal organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich. Prezes ZKP i dyrektor POLMIC Mieczysław Kominek jest przewodniczącym rady programowej.

Więcej informacji na https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/festiwal-eufonie/ 


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki oraz Akademia Sztuki w Szczecinie zapraszają na Konferencję Naukowo Artystyczną „Dialog nowoczesności z tradycją w muzyce polskiej XX i XXI wieku”, która odbędzie się w UMFC w dniach 15–16 listopada 2019 roku.

Podczas konferencji referaty wygłoszą tak znani kompozytorzy i wykonawcy, jak dr hab. Anna Ignatowicz-Glińska, dr hab. Edward Sielicki, dr hab. Artur Kroschel, dr hab. Weronika Ratusińska-Zamuszko, dr hab. Róża Wilczak-Płaziuk, dr hab. Leszek Lorent, dr hab. Bartosz Kowalski-Banasewicz, dr Artur Cieślak, dr Joanna Freszel, dr Aldona Nawrocka-Woźniak, dr Katarzyna Kwiecień-Długosz, dr Anna Maria Huszcza, dr Pawel Kwapiński i dr Barbara Borowicz.

Po części teoretycznej odbędą się dwa koncerty: 15 listopada o godz. 19.00 w Sali im. Melcera oraz 16 listopada w Sali Koncertowej UMFC o godz. 16.00. W programie znalazły się utwory kompozytorów, reprezentujących uczelnie muzyczne z całego kraju: Artura Cieślaka, Anny Marii Huszczy, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Bartosza Kowalskiego, Artura Kroschela, Pawła Kwapińskiego, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Aldony Nawrockiej, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Jakuba Szafrańskiego, Olgi Hans oraz Edwarda Sielickiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad Konferencja objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


15 listopada 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina będzie miał miejsce koncert symfoniczny z okazji Święta Niepodległości. Solistka tego koncertu, Joanna Woś, zwana „królową włoskiego bel canta", tym razem zaśpiewa utwory kompozytora polskiego.

Program koncertu wypełnią fragmenty z oper Józefa Michała Poniatowskiego, którego twórczość artystka propaguje od lat. Poniatowski, stryjeczny prawnuk ostatniego króla Polski, był nie tylko kompozytorem, ale także śpiewakiem i dyplomatą. Jego opery wystawiano nawet w mediolańskiej La Scali. Obecnie, po wielu latach zapomnienia, twórczość Poniatowskiego wraca na sceny. W ubiegłym roku operę Don Desiderio wystawiła Opera Śląska w Bytomiu, a w rolę Angioliny wcieliła się Joanna Woś.

W programie łódzkiego koncertu znajdzie się także Symfonia „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza, wybitnego kompozytora Młodej Polski. Komentarz literacki tego utworu programowego zawiera odniesienie do podstawowych problemów egzystencjalnych człowieka, a współcześni kompozytorowi krytycy dostrzegali jego związki z sytuacją geopolityczną Polski. Batuta znajdzie się tego wieczoru w ręku Bassema Akiki, libańskiego kompozytora młodego pokolenia rozwijającego karierę w Polsce.

O godz. 18.15 odbędzie się na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o utworach i artystach opowie Marcin Majchrowski.

Więcej informacji – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-z-okazji-swieta-niepodleglosci 


15 listopada 2019 roku w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera o godz. 19:00 wystąpi jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych – Kwartet Camerata, który obchodzi w 2019 roku 35-lecie swojej działalności.

Kwartet Camerata w czasie swojej wieloletniej działalności, od 1984 roku, zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków. Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji, brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych, w tym w Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych. Kwartet Camerata nagrał 28 płyt CD dla takich wytwórni, jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon, które były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Twórczość Kwartetu Camerata została uhonorowana przyznaniem nagrody im. St. Wyspiańskiego, odznaczenia „Zasłużony działacz kultury” oraz brązowych medali „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Podczas koncertu jubileuszowego usłyszymy w wykonaniu zespołu V Kwartet smyczkowy c-moll op. 40 Romana Statkowskiego i I Kwartet smyczkowy „Z mojego życia” Bedřicha Smetany.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/68-sezon-artystyczny-kwartet-camerata/ 


15 listopada 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego sekstet wokalny proMODERN przedstawi materiał z najnowszego albumu Comfort zone.

Pasja, perfekcja, kreatywność… to cechy, którymi można opisać solistów, którzy tworzą sekstet wokalny proMODERN. Zespół powstał w 2012. Od tego czasu wystąpił na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach, na estradach większości polskich filharmonii. Zdobył cztery nagrody „Fryderyk”, bije rekordy odsłuchań na Spotify. W 2018 otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”.

Jedyny tego rodzaju zespół w Polsce przekazuje słuchaczom piękno i bogactwo sztuki początku XXI wieku. proMODERN specjalizuje się w interpretacji utworów muzyki współczesnej i podczas koncertu zaprezentuje awangardowe kompozycje autorstwa Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jagpdy Szmytki, Wojtka Blecharza, przeplatane niezwykłymi, stworzonymi do tego projektu elektronicznymi interludiami Rafała Ryterskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/promodern-sekstet-wokalny-muzyki-wspolczesnej/ 


W dniach 15–16 listopada 2019 roku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Freedom” organizowaną przez Katedrę Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie, poświęcona współczesnej twórczości kompozytorskiej.

Konferencja jest częścią polsko-litewskiego projektu naukowego DAINA1 „Muzyka czasu przemian: wyraz wolności w polskiej i litewskiej muzyce przed i po 1989 roku”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Wykłady plenarne w krakowskiej Akademii Muzycznej wygłoszą prof. Justyna Miklaszewska (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Anthony Qualin (Texas Tech University).

Udział w konferencji wezmą tak znani muzykolodzy i teoretycy muzyki, jak Teresa Malecka, Małgorzata Janicka-Słysz, Iwona Sowińska-Fruhtrunk, Ewa Siemdaj, Kinga Kiwała, Dominika Micał, Andrzej Mądro (Akademia Muzyczna w Krakowie), Rūta Stanevičiūtė i Vita Gruodytė (Litewska Akademia Muzyki i Teatru). W ramach Konferencji odbędą się dwa koncerty: 15 listopada o godz. 19.00 w Piec Art Club i 16 listopada o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Krystyny Moszumańskiej-Nazar.

Szczegółowy program – na stronie https://www.amuz.krakow.pl/event/freedom-wolnosc-international-conference-miedzynarodowa-konferencja/ 


Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi zaprasza na siódmą edycję AŻ Festiwalu, który potrwa od 16 listopada do 8 grudnia 2019. Wśród dziewięciu wydarzeń w Sali Koncertowej uczelni przy ulicy Żubardzkiej znajdą się m.in. opera, musical, balet dworski i dwa koncerty symfoniczne. Na otwarcie i zamknięcie festiwalu zabrzmi muzyka polskich kompozytorów – Stanisława Moniuszki i Grażyny Bacewicz, których rocznice urodzin świętujemy w tym roku.

Festiwal rozpoczną dwa spektakle opery Flis Stanisława Moniuszki (16 i 17 listopada). Z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi, pod kierownictwem Jacka Delonga, utwory z repertuaru Elli Fitzgerald wykona Dorota Miśkiewicz (19 listopada). Balet Dworski Cracovia Danza i Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej zapewnią publiczności podróż – muzyczną i wizualną – do Francji XVIII wieku (21 listopada). Orkiestra Kameralna PRIMUZ wystąpi z akordeonistą Wiesławem Prządką, który wykona solowe partie w energetycznych tangach Astora Piazzolli (24 listopada). Studenci z Koła Naukowego Miłośników Opery oraz studenci innych specjalności, zaproszą na wieczór pt. „Z opery na Broadway” (27 listopada) z przebojami musicalowymi m.in.: Leonarda Bernsteina, Alana Menkena i Claude’a Schönberga. Perkusista i dyrygent Bismarck Fernández wraz z The Bacewicz Percussion Ensamble i Piotrem Suttem rozgrzeją publiczność utworami kostarykańskich kompozytorów (30 listopada). Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi ze współczesnym programem złożonym z kompozycji gdańskich twórców (3 grudnia). Będzie to jednocześnie jedno z wydarzeń 75. sesji Musica Moderna. Na finał Orkiestra Symfoniczna Akademii zagra uwerturę Bajka Moniuszki oraz wspólnie z solistką Sławomirą Wilgą – VII Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz (8 grudnia). Koncertem dyrygować będzie Jerzy Salwarowski.

W ramach festiwalowych koncertów zaprezentuje się na scenie sześć zespołów działających w Akademii: Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna PRIMUZ, Big Band, Orkiestra Barokowa, The Bacewicz Percussion Ensemble i Chór. Kolejne edycje AŻ Festiwalu to także spotkania z artystami polskimi i zagranicznymi, dzięki którym studenci łódzkiej uczelni muzycznej oraz publiczność, wypełniająca Salę Koncertową, mają możliwość uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych najwyższej próby.

Szczegółowy program na stronie: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/7-az-festiwal


Jeden z najbardziej inspirujących i niezwykłych momentów 14. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego, który odbywa się w tym roku pod hasłem „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, to koncert 16 listopada 2019 roku o godz. 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie kilkunastu tysięcy słuchaczy.

16 listopada światowej sławy solista Steven Mead (Wielka Brytania), grający na pięknie brzmiącym instrumencie – eufonium, zawita po raz pierwszy do Polski by prawykonać pierwszy w historii polskiej muzyki koncert na eufonium – Euphory concerto Adama Wesołowskiego. Usłyszymy także III Koncert Brandenburski G-dur Johanna Sebastiana Bacha, który tym razem nie zabrzmi w swojej oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, a więc z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną Adama Wesołowskiego na orkiestrę smyczkową i multimedia, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. W programie znajdzie się również Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego, w wykonaniu znanego polskiego flecisty Łukasza Długosza.

Solistom towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna – brawurowy zespół artystyczny Filharmonii Śląskiej, który zdobył uznanie na scenie międzynarodowej. Orkiestra pracuje pod kierownictwem Roberta Kabary – w jednej osobie utytułowanego w międzynarodowych konkursach wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl 


Łódzki Dom Kultury oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Łodzi zaprasza w dniach 16–17 listopada 2019 roku na XXII Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”. Tegoroczny Festiwal, odbywający się w Łódzkim Domu Kultury, ma formułę konkursu, a występujące chóry i zespoły wokalne oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Dariusza Dyczewskiego – rektora Akademii Sztuki w Szczecinie.

W Festiwalu udział wezmą zespoły reprezentujące szkoły ogólnokształcące, muzyczne, uczelnie, placówki kultury, stowarzyszenia śpiewacze z Polski i Słowacji. Program tegorocznego wydarzenia obejmować będzie dwa bloki koncertów konkursowych oraz uroczystą galę. Gościem festiwalu będzie chór akademicki D’Voice SV IPB Student Choir Uniwersytetu w Bogor West Java z Indonezji pod dyrekcją Asepa Aryanto, który wystąpi w części pozakonkursowej w Muzeum w Łowiczu. W trakcie trwania Festiwalu zorganizowane zostanie również seminarium dla dyrygentów, które poprowadzą profesorowie Akademii Muzycznych z Łodzi, Katowic i Szczecina.

Ta impreza artystyczna promuje działalność różnorodnych amatorskich chórów i zespołów wokalnych, spełniając również rolę edukacyjną. Z okazji obchodzonej w tym roku dwusetnej rocznicy urodzin St. Moniuszki przewidziana została dodatkowa nagroda za najlepsze wykonanie utworu naszego narodowego kompozytora. Jury nominuje również laureata przedsięwzięcia do udziału w Festiwalu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, który odbędzie się w Poznaniu.

Festiwal jest okazją do promocji dokonań artystycznych łódzkich kompozytorów współczesnych. W tym celu przygotowana została specjalna oferta repertuarowa dla uczestniczących w Festiwalu chórów. W ramach Festiwalu odbędą się koncerty towarzyszące w Zgierzu, Łowiczu, Aleksandrowie Łódzkim i Ksawerowie. Na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu wstęp jest wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostępny jest na stronie http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/festiwal-choralny-przed-nami-r4730