Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Pałac w Radziejowicach zapraszają na cykl koncertów letnich, który potrwa do 15 sierpnia 2020 roku .

Koncerty będą się odbywać w radziejowickim pałacu zarówno z udziałem publiczności, jak i w streamingu.

Podczas koncertów wystąpią pianiści Janusz Olejniczak i Hanna Holeksa, skrzypaczka Katarzyna Duda oraz aktor Jarosław Gajewski. W ich interpretacji usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwiga van Beethovena, a także fragmenty X encykliki Jana Pawła II Veritatis splendor.

Podczas koncertów będą obowiązywały wszystkie wytyczne MKiDN odnośnie organizacji wydarzeń kulturalnych. Rezerwacja miejsc będzie prowadzona przez adres rezerwacje@palacradziejowice.pl. Rezerwacja jest ważna wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Szczegółowy program - na stronie https://www.palacradziejowice.pl/ 


Na miłośników muzyki organowej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej czeka doskonała okazja, by posłuchać wyjątkowych, licheńskich organów. Trzy razy dziennie o 11.00, 13.30 i 20.00, za wyjątkiem niedziel, do 10 września 2020 roku w licheńskiej bazylice będzie można wysłuchać koncertów organowych.

Licheńskie organy są wyjątkowym instrumentem składającym się z pięciu części: organów głównych umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów nawy zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części nad prezbiterium. W ważącej niemal 50 ton głównej części organów zainstalowana jest wykonana z cyny największa tego typu piszczałka organowa w Polsce – o długości 783 cm i wadze około 150 kg. Łącznie instrument ma ponad 12 000 piszczałek i 157 głosów. Koncepcję brzmieniową organów opracował prof. Andrzej Chorosiński.

Na znajdujących się w licheńskiej świątyni największych organach w Polsce zaprezentowane zostaną utwory różnych epok i stylów, w tym kompozycje Mikołaja z Krakowa, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Michała Lorenca oraz improwizacje organowe na tematy polskich pieśni kościelnych. Wystąpią Jacek Hyżny, Maciej Wota, Piotr Kaczmarczyk, Paweł Opala, Dymitr Morozow, Sebastian Kuczyński, Roksana Kalinowska i Maciej Somerla.

Justyna Zacharek

www.lichen.pl 


Sinfonia Varsovia wraca na scenę i zaprasza na wakacyjne koncerty do swojej siedziby. W pięknym otoczeniu parku i zabytkowych przestrzeni odbędzie się XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Z okazji jubileuszowej edycji Orkiestra i zaproszeni goście zagrają w sercu Sinfonii Varsovii, na warszawskiej Pradze-Południe, które przez cały miesiąc, od 2 sierpnia do 3 września 2020 roku, będzie tętnić muzyką na żywo.

Po kilkumiesięcznej przerwie koncertowej Sinfonia Varsovia powraca do gry! Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu im. Franciszka Wybrańczyka w tym roku wyjątkowo przyjmie formę letniego sezonu artystycznego w Pawilonie Koncertowym. Cztery dni w tygodniu, cztery rodzaje wydarzeń i mnóstwo różnorodnej muzyki – tak w skrócie można opisać bogatą ofertę przygotowaną przez Sinfonię Varsovię, wśród której każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Program sierpniowych wydarzeń będzie realizowany w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że potężne brzmienie orkiestry symfonicznej zostanie zastąpione mniejszymi zespołami, a publiczność będzie rozsadzona zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Jednak to nie przeszkodzi w bezpośrednim doświadczeniu muzyki na żywo. Muzycy Sinfonii Varsovii pod batutą uznanych dyrygentów oraz gościnne zespoły zaprezentują twórczość różnych gatunków, epok i formatów. Zespoły wykonają zarówno tradycyjne utwory z repertuaru kameralistyki, jak i mniej znane dzieła. W tym roku na Grochowskiej zadebiutują koncerty multimedialne z muzyką współczesną. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszej publiczności i całych rodzin.

Szczegółowy program oraz wytyczne bezpieczeństwa dla uczestników festiwalu zostaną wkrótce podane na stronie http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/ . Sprzedaż biletów ruszy w lipcu.

Anna Piecuch

 


Obok wątków polskich istotny element programu 16. edycji Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15 sierpnia – 1 września 2020 roku, stanowi prezentacja dzieł Ludwiga van Beethovena w mistrzowskich interpretacjach w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin kompozytora.

Utwory Beethovena będzie można usłyszeć m.in. w wykonaniu Belcea Quartet (4 wieczory, na których ten słynny zespół będzie kontynuować wykonanie wszystkich kwartetów wielkiego klasyka z Bonn) oraz Orkiestry XVIII Wieku z Kristianem Bezuidenhoutem w rolach solisty i dyrygenta (zaprezentują pięć koncertów fortepianowych).

Głównym nurtem programowym Festiwalu będzie tradycyjnie prezentacja „pereł muzyki polskiej” z utworami Chopina na czele. Fabio Biondi będzie kontynuować ze swym zespołem Europa Galante prezentację dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki – w ich wykonaniu usłyszymy operę Hrabina. Polska muzyka tak XIX jak również XX w. zabrzmi 18 sierpnia: Sinfonia Varsovia oraz pianiści Clare Hammond i Philippe Giusiano pod batutą Jacka Kaspszyka wykonają Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazję na fortepian i orkiestrę Andrzeja Panufnika, a także Concertino na fortepian i orkiestrę Romana Palestra. I Koncert skrzypcowy i IV Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego zaprezentowane zostaną 20 sierpnia w Filharmonii Narodowej. Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego wykona Scottish Ensemble (28 sierpnia). Koncert finałowy rozpocznie wykonanie Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego.

Na Festiwalu usłyszymy całą plejadę pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, w tym aż pięcioro jego zwycięzców – Yuliannę Avdeevą, Philippe’a Giusiana, Kevina Kennera, Garricka Ohlssona i Dang Thai Sona – oraz licznych laureatów i uczestników Konkursu, którzy zagrają nie tylko na fortepianach współczesnych, ale też na instrumentach historycznych.

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl 


IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego odbędzie się w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu w dniach 22–27 sierpnia 2020 roku.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyczną i Teatralną w Hamburgu. Celem Konkursu jest promocja muzyki polskiej, która jest obowiązkowa w dwuetapowym programie konkursu.

Do Konkursu mogą przystąpić studenci wyższych uczelni muzycznych.

Jury pod przewodnictwem prof. Huberta Rutkowskiego wyłoni laureatów, którzy mogą otrzymać nagrody o łącznej puli 12 500 euro oraz nagrody specjalne: Nagrodę Chopinowską przyznaną przez Chopina Gesellschaft Hamburg & Sachsenwald i Konsulat Generalny RP w Hamburgu – 2 000 € za najlepszą interpretację dzieł Fryderyka Chopina; Nagrodę Carla Bechsteina – 1 000 € za najlepszą interpretację utworów Hansa von Bülowa, Franza Liszta, Claude'a Debussy'ego lub Alexandra Skriabina; dwie nagrody koncertowe – recitale w ramach Paderewski Festival w Raleigh (USA) oraz Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku; cztery nagrody kulturalne – podróże kulturalne w Polsce (Warszawa, Żelazowa Wola, Kraków, Zakopane).

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 czerwca 2020.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie http://www.leschetizky.eu