Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2019 2020 2021 2022 2023
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na Noworoczną Galę Polskiego Baletu Narodowego w dniach 1–2 stycznia 2021 online w serwisie VOD, podczas której tancerze pokażą się w klasycznym i współczesnym repertuarze choreograficznym.

Polski Balet Narodowy na koniec roku przywoła perełki repertuaru baletowego. W tej Noworocznej Gali pokażą się w klasycznym repertuarze pierwsi tancerze i inni artyści Polskiego Baletu Narodowego.

Yuka Ebihara i Vladimir Yaroshenko wystąpią w popisowym grand pas Kitri i Basilia z Don Kichota, a towarzyszyć im będą Elisabetta Formento i Palina Rusetskaya. Dawid Trzensimiech z Chinarą Alizade przypomną się w wysmakowanym pas de deux Księżniczki Aurory i Księcia Désiré ze Śpiącej królewny, a w pogodnym duecie z baletu Bournonville’a Święto kwiatów w Genzano będzie mu towarzyszyć Yurika Kitano. Z kolei Maksim Woitiul z Mai Kageyamą zaprezentują pas de deux z Dziadka do orzechów, a Vladimir Yaroshenko z Chinarą Alizade pokażą się dodatkowo w romantycznym pas de deux Nikiji i Solora z Bajadery. Zobaczymy również wyjęte z Korsarza pas d’esclave w wykonaniu Mai Kageyamy i Rioty Kitai oraz trio Odalisek (Aoi Choji, Palina Rusetskaya, Yume Okano), ale też pas de deux Błękitnego Ptaka i Księżniczki Floriny ze Śpiącej królewny tańczone przez Rinalda Venutiego i Melissę Abel.

W Gali posmakujemy również naszego współczesnego repertuaru choreograficznego autorstwa dyrektora PBN. To Preludium i Toccata z nowego baletu do muzyki Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara, nad którym choreograf pracuje już od jakiegoś czasu, solowy Gebet z niezapomnianego baletu Kurt Weill w wykonaniu Maksima Woitiula, a na koniec – powtórka przebojowego Bolera Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora z Yuką Ebiharą i Dawidem Trzensimiechem na czele zespołu. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Marta Kluczyńska.

Materiały prasowe organizatora

Więcej – na stronie https://teatrwielki.pl/ 


1 stycznia 2021 o godzinie 19:00 odbędzie się premiera koncertu Duo van Vliet, autorskiego projektu Rafała Łuca z gościnnym udziałem Rafała Zalecha. Koncert został nagrany w przestrzeniach Centrum Sztuki WRO i jak dotąd nie był nieudostępniony szerszej publiczności. Będzie to odpowiedź na coroczny koncert wiedeńskich filharmoników.

Odnosząc się do muzycznych początków Biennale WRO, organizatorzy chcą przywitać nadchodzący rok w iście wirtuozerskim stylu. W programie koncertu znalazło się pięć utworów polskich kompozytorów z 2020 roku: Unhelpful Thinking Styles na altówkę, akordeon, audio-playback i projekcję świetlną Moniki Szpyrki; And it rose and it fell and pulsed like a wave na altówkę, akordeon, elektronikę i video Pawła Malinowskiego; USŁUGA na altówkę, akordeon i wideo Rafała Zapały; good things come to those who sweat na akordeon, audio-playback i wideo Marty Śniady; oraz triggered na czworo wykonawców Piotra Bednarczyka.

Koncert został wykonany przez Duo van Vliet w składzie: Rafał Łuc – akordeon i Rafał Zalech – altówka (gościnnie), ze specjalnym udziałem Ensemble Kompopolex: Aleksandra Gołaj – obiekty, Rafał Łuc – akordeon, Jacek Sotomski – Roland SPD-SX, komputer, Rafał Zalech – altówka (gościnnie). Rejestracja dźwięku: Jacek Sotomski. Rejestracja i montaż video: Mira Boczniowicz.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB


Flecistka Ania Karpowicz oraz pianistka Aleksandra Świgut w najbliższym wydaniu „Domówki z Dwójką” zaprezentują program Śmierć i dziewczyna, inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu. Emisja wydarzenia odbędzie się w sobotę 9 stycznia 2021 o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Ania Karpowicz przedstawia się jako „flecistka, kuratorka, aktywistka”. Jest absolwentką studiów solistycznych w Hochschule für Musik Detmold w klasie Janosa Balinta i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie Antoniego Wierzbińskiego, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Specjalizuje się w mikroprojektach miejskich realizowanych we współpracy ze społecznościami lokalnymi. Jest m.in. współinicjatorką festiwalu miejskiego „WarszeMuzik” – serii muzycznych interwencji w przestrzeń publiczną, odbywających się w podwórkach przedwojennych kamienic-ostańców getta warszawskiego. Stworzyła również kooperatywę muzyczną Hashtag Ensemble i kieruje jej pracami, współorganizując koncerty repertuarowe z muzyką XX i XXI wieku. Angażuje się w promocję twórczości kobiet, zrealizowała także solowy recital multimedialny „Tova”, podnoszący temat skomplikowanej tożsamości kobiet w rzeczywistości posttransformacyjnej, z premierą online na festiwalu Sacrum Profanum.

Aleksandra Świgut jest laureatką I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (II nagroda, 2018). Studiowała w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Od 2016 roku jest doktorantką w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W sierpniu 2019 roku wystąpiła ze znakomitym recitalem fortepianowym na Międzynarodowym Festiwalu ,,Chopin i Jego Europa”. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach pianistycznych m.in. w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie oraz Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Na spotkanie ze słuchaczami i internautami obie artystki przygotowały wyjątkowy repertuar. Utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta i Mieczysława Wajnberga, które Ania Karpowicz i Aleksandra Świgut wykonały w mieszkaniu w jednej z warszawskich kamienic, wybrzmią w najbliższej „Domówce z Dwójką”.


Koncert studentów Chopin University Electronic Music Studio odbędzie się online 11 stycznia 2021 o godz. 19.00. W programie utwory przygotowane przez studentów kompozycji.

Usłyszymy Elektrę na głos i komputer Jakuba Kaczmarka do tekstu Elektry Eurypidesa, spAcE na wiolonczelę i taśmę Jana Wachowskiego, The Weather na taśmę Vili Polajnara, Coś#213 na wiolonczelę i komputer Andrei Yakuszau, Anemoi na flet prosty basowy i taśmę Marcina Molskiego, ansia na taśmę Jana Wachowskiego, l'Apocalipse Arab na głos, live electronics i video Roberta Prokopowicza do tekstów Etel Adnan.

Wystąpią: Aleksandra Klimczak – sopran solo, Mateusz Błaszczak – wiolonczela, Piotr Rościszewski – wiolonczela, Marcin Molski – flet prosty basowy, Robert Prokopowicz – głos, live electronics. Opieka artystyczna: ad. dr Wojciech Błażejczyk.

ZOBACZ: Wydarzenie FB


We wtorek 12 stycznia 2021 o godz. 18:30 w ramach cyklu "Scena dla muzyki polskiej" wystąpi Chopin Piano Quintet. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

Chopin Piano Quintet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Połączyło ich zamiłowanie do muzyki kameralnej oraz chęć tworzenia niepowtarzalnych muzycznych interpretacji dzięki wykorzystaniu pełnych możliwości brzmieniowych kwintetu fortepianowego. Nagrody w międzynarodowych konkursach wykonawczych otworzyły zespołowi drogę do sal koncertowych w Polsce i w Europie. Intensywna działalność zaowocowała zaproszeniami na międzynarodowe festiwale, m.in. Quartetto di Bergamo, XX International Chamber Music Festival Lago di Garda 2015, Val Tidone Festival we Włoszech, Festiwal Emanacje w Lusławicach. W 2016 roku ukazała się płyta DVD zespołu z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza wydana przez wytwórnię DUX.

Kwintet fortepianowy jest jedną z najbardziej intrygujących form kameralnych: zespoleniem dwóch organizmów ze swej istoty odrębnych, samowystarczalnych a zarazem doskonałych. Przenikają się w nim porządki muzykowania kameralnego i koncertu solowego. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy Kwintet fortepianowy nr 1 Grażyny Bacewicz z 1952 roku. Jest to utwór o wyjątkowo silnej ekspresji, zawierający charakterystyczne dla Bacewicz brzmienia. W części drugiej wyraźnie pobrzmiewa oberek, ulubiony taniec kompozytorki. Stylizowane nawiązania do folkloru i neoklasyczna stylistyka cechowały twórczość Szymona Laksa. Nad jego utworami ciąży również koszmar obozowych przeżyć czasów wojny. Kwintet fortepianowy z 1960 roku to wersja III Kwartetu smyczkowego "Na polskie tematy ludowe" napisanego tuż po wojnie w Paryżu. Jest głosem twórcy, który "przeżył dzięki muzyce", naocznego świadka zderzenia kultury z barbarzyństwem. Kwintet Juliusza Zarębskiego z 1885 roku jest arcydziełem dojrzałego romantyzmu. Zdradzając fascynację Schubertem i Lisztem, a wyprzedzając Dvořáka, pozostaje dziełem całkowicie oryginalnym. Cztery części Kwintetu tworzą zdumiewającą jedność w różnorodności. Powiązane motywem przewodnim, otwierają przebogaty świat emocji: od intymnego wyznania po triumf i ekstazę.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na stronie: http://www.filharmonia.kielce.com.pl/press/press_12.01.21.html 


W ramach cyklu koncertowego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku „GRaMuz” w dniach 14–28 stycznia 2021 odbędą się koncerty kameralne online bez udziału publiczności, podczas których usłyszymy m. in. dzieła Artura Malawskiego i Władysława Żeleńskiego.

„GRaMuz” to cykl kameralnych koncertów online w wykonaniu studentów i pedagogów wszystkich wydziałów gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy prezentują utwory aktualnie przez nich przygotowywane. Premiery koncertów, publikowane w poniedziałki i czwartki o godz. 18:00 na kanale Akademii na YouTube, dostępne są w serwisie do momentu publikacji kolejnego wydarzenia.

Podczas koncertu 18 stycznia studenci Katedry Kameralistyki wykonają Malageunę Ernesta Lecuony, Suitę z baletu Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego w opracowaniu na duet fortepianowy Sergiusza Rachmaninowa, Kwartet smyczkowy C-dur op. 20 nr 2 Josepha Haydna, Trio d-moll op. 49 Felixa Mendelssohna, Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa oraz I część Tria fortepianowego Artura Malawskiego. Udział w koncercie 21 stycznia „Władysław Żeleński – następca Moniuszki” wezmą studenci specjalności „Śpiew solowy”. W interpretacji studentów klasy prof. dr hab. Jadwigi Rappé usłyszymy pieśni i duety Władysława Żeleńskiego.

Szczegółowy program – na stronie https://www.amuz.gda.pl/ 


15 stycznia 2021 o godz. 19.30 Filharmonia Narodowa zaprasza na koncert karnawałowy online. Będzie to wydarzenie przeniesione z 8-9 stycznia, które odbędzie się bez udziału publiczności.

W 2021 roku przypada 110. rocznica urodzin i 30. rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego – kompozytora, pisarza, który w pamięci wielu pokoleń Polaków zapisał się jako znakomity publicysta polityczny, wyrażający swój sprzeciw wobec absurdów systemu komunistycznego w aluzjach, metaforach, grach językowych. Stefan Kisielewski, absolwent Konserwatorium Warszawskiego był też twórcą wielu utworów kameralnych i symfonicznych, w których dawał wyraz swoim upodobaniom do muzyki o wyraźnych cechach neoklasycznych – prostej w rysunku, niekiedy ostrej harmonicznie, przenikniętej muzycznym humorem. Taka jest właśnie Mała uwertura z 1953 roku.

Michał Spisak był jednym z najbardziej zagorzałych przedstawicieli neoklasycyzmu, stylu, który w I połowie XX wieku był reakcją na nadmierną uczuciowość muzyki romantycznej. Artysta od czasów studiów w latach 30-tych XX wieku mieszkał w Paryżu, ale utrzymywał kontakty z Polską. Drobnym przykładem muzycznych upodobań Spisaka są Trzy miniatury na małą orkiestrę z 1949 roku. Tytuły kolejnych miniatur to: Gawot, Arietta i Marsz.

Podczas koncertu usłyszymy także Temat z Wariacjami op. 42 Ericha Wolfganga Korngolda, Wariacje na temat rokoko A-dur op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę oraz Pory roku op. 37a Piotra Czajkowskiego, a także dwa kadryle Johanna Straussa (syna): Fledermaus-Quadrille op. 363 i Maskenball-Quadrille op. 272. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Maciej Tomasiewicz, jako solistka wystąpi Karolina Jaroszewska-Rajewska.

Małgorzata Gąsiorowska

Bilety w formie kodów dostępu do wideo można wykupić tutaj: live.bilety24.pl

Więcej informacji – na stronie: http://www.filharmonia.pl/aktualnosci/koncert-karnawalowy-online 


„Alla Polacca” to tytuł pierwszego polskiego albumu zawierającego polską muzykę na duet gitary i harfy. Utwory na płycie zostały zarejestrowane przez unikatowy duet ACh Duo, który tworzy gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, oraz harfistka Noemi Hańczyk, studentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Premiera albumu, wydanego nakładem wydawnictwa small great music (QBK), odbędzie się 15 stycznia 2021 roku.

Nazwa krążka została zainspirowana tytułem jednej z części utworu Suite in modo polonico Aleksandra Tansmana, który znalazł się na płycie w autorskim opracowaniu na gitarę i harfę, wykonanym przez samego kompozytora. Rejestracja Suity jest pierwszym w skali światowej pełnym nagraniem tego dzieła, które od momentu powstania nigdy nie zostało zarejestrowane w całości. Na płycie znajdują się również transkrypcje utworów Fryderyka Chopina w opracowaniu Anny Wołowczyk (Preludium Des-dur „Deszczowe” op. 28 nr 15) oraz samych wykonawców (Walc cis-moll op. 64 nr 2). Całości wydawnictwa dopełniają kompozycje solowe – Góry mgłą złączone (2013) Grzegorza Jurczyka na gitarę oraz Deux images (1943) na harfę Romana Ryterbanda.

Istniejący od 2012 roku zespół ACh Duo rozpoczął współpracę w Szczecinie, podczas nauki w Zespole Szkół Muzycznych II st. im. F. Nowowiejskiego. Od początku swojej działalności był doceniany na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Od 2018 roku członkowie zespołu zintensyfikowali współpracę, co zaowocowało ich obecnymi osiągnięciami, takimi jak I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Suoni d’Arpa w Saluzzo (Włochy, 2018), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. Marcela Tourniera w Cosenzy (Włochy, 2018) czy III miejsce i nagroda publiczności w II Międzynarodowym Konkursie Gitarowmy „Ida Presti” w Samoborze (Chorwacja, 2020). Nietypowe zestawienie instrumentów i oryginalny repertuar stanowią o unikatowości duetu, który jest jedynym tego typu zespołem w Polsce.

Wydanie płyty realizowane jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Gitarystyki Polskiej i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: www.AChDuo.com; https://facebook.com/AChDuo 


Zgodnie z kilkuletnią tradycją Akademia Muzyczna w Łodzi uczci rozpoczęcie Nowego Roku koncertem współorganizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. W Sali Koncertowej Uczelni wystąpi Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Jacka Rogali. W programie znajdą się Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II per archi Krzysztofa Pendereckiego oraz dzieła orkiestrowe klasyków wiedeńskich. Transmisja na żywo odbędzie się 16 stycznia 2021 o godz. 18.00 na kanale YouTube.

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej rozpocznie koncert od wykonania Symfonii C-dur nr 16 KV 128 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Dzieło powstało wiosną 1772 roku, gdy Klasyk miał 16 lat. Młodzieńczą atmosferę podtrzyma występ Michała Balasa, który interpretować będzie partię wiolonczeli w Koncercie wiolonczelowym C-dur Hob. VII B:1 Josepha Haydna. Student łódzkiej Akademii kształci się w klasie prof. Stanisława Firleja. Na zakończenie wieczoru zabrzmi Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II per archi Krzysztofa Pendereckiego, skomponowana w 2005 roku.

Solista Michał Balas jest laureatem pierwszych nagród licznych krajowych i międzynarodowych konkursów dla młodych muzyków. Koncertował jako solista z orkiestrami: Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Kaliskiej, a także Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim w Niemczech oraz Apollo Orchestra w USA.

Aleksandra Bęben

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/styczen-2021/155563-koncert-noworoczny-dla-lodzkiego-towarzystwa-naukowego 


19 stycznia 2021 o godz. 14.00 na antenie RadioJAZZ.FM zostanie nadany koncert „Schaeffer elektronicznie”. Będzie go można wysłuchać w ramach pasma JazzPRESSjonizm, które prowadzi Piotr Wickowski, redaktor naczelny pisma JazzPRESS. To muzyczna fuzja odległych na pozór kultur wysokiej i alternatywnej, ukazująca ich wspólne, eksperymentalne korzenie.

Koncert muzyki elektronicznej oparty o twórczość Bogusława Schaeffera jest częścią 12. edycji festiwalu „Era Schaeffera” i uzupełnieniem głównego wydarzenia, które odbyło się 23 listopada 2020 jako transmisja online rozpięta między kontynentami i łącząca artystów z Nowego Świata w L.A. i w Warszawie, uczestniczących w spektaklu „Planeta Schaeffer”. Koncert został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, która zajmuje się promocją sztuki współczesnej, a w szczególności propagowaniem dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera. Celem projektu „Schaeffer elektronicznie” jest dotarcie z muzyką Bogusława Schaeffera do nowego grona odbiorców, entuzjastów sztuki współczesnej w kraju i za granicą, w tym do młodzieży oraz rozpowszechnianie dzieł Mistrza na przykładzie żywej sztuki w multidyscyplinarnej odsłonie twórców muzyki elektronicznej. Po emisji koncertu w RadioJAZZ.FM, nagrany materiał będzie można odsłuchać w kanałach social media (YouTube, Facebook) Fundacji Aurea Porta.

W ramach wydarzenia „Schaeffer elektronicznie” muzycy Mateusz Adamczyk i Piotr Zaufal wykonają 8 utworów na fortepian cz. II, Monosonatę, Streichquartett, 4H/1P, Equivalenze Sonore, Course Jazz, Collage and Form autorstwa Schaeffera. Obydwaj artyści byli nominowani do nagrody Fryderyki w kategorii muzyka poważna – kameralistyka za album Magia del Tango, nagrany z Marcinem Wyrostkiem oraz zespołem Corazon, z którymi od kilku lat biorą udział w festiwalu „Era Schaeffera”.

Katarzyna Socha

Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


IV Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej "Klawesyn bez granic" odbędzie się w środę 20 stycznia 2021 i będzie transmitowane online na kanale YouTube Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi.

O godz. 10.00 seminarum otworzy kierownik Katedry Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej dr hab. Krzysztof Urbaniak, prof. AM, oraz dr hab. Ewa Rzetecka-Niewiadomska. Wysłuchamy czterech wystąpień. Dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego mgr Adam Wesołowski opowie o symbolice i multimediach w swojej kompozycji Silver concerto, dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. E. Chojnackiej przedstawi informacje na temat kolekcji utworów klawesynowych, dr Urszula Jasiecka-Bury z Akademii Muzycznej w Łodzi podejmie dyskusję na temat klawesynu współczesnego jako partnera w wykonawstwie muzyki dawnej, natomiast dr hab. Ewelina Zawiślak, prof. Akademii Muzycznej w Łodzi przybliży doświadczenie współczesnego instrumentalisty w pracy z klawesynem.

Po zakończeniu części wykładowej, o godz. 18.00 odbędzie się koncert w wykonaniu klawesynistek Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej i Urszuli Jasieckiej-Bury z towarzyszeniem skrzypaczki Pauliny Wielgosińskiej. Wystąpią także studenci klas klawesynu: Lena Nowakowska, Agnieszka Wegner, Emilia Walasik, Agnieszka Wilk, Kamil Szymczakowski, Emilia Mamińska, Karolina Dróżdż, Przemysław Janczewski. W programie utwory m.in.: Mariana Sawy, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Krzysztofa Grzeszczaka, Barbary Strzeleckiej, Krystyny Kijani i Victora Frosta.

Więcej informacji na stronie: http://www.amuz.lodz.pl/


22 stycznia 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się koncert online w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent", podczas którego wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego.

Dyrygentem-rezydentem w sezonie artystycznym 2020/2021 w Filharmonii Dolnośląskiej jest Anna Sułkowska-Migoń, która przygotowała program koncertu styczniowego. Jako altowiolistka ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr. hab. Piotra Reicherta i dr hab. Katarzyny Budnik (2019). W 2019 roku ukończyła studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Piotra Sułkowskiego na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie na dwóch kierunkach: „dyrygentura symfoniczna” w klasie dr. hab. Łukasza Borowicza oraz „edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych” w klasach prof. dr hab. Lidii Matynian i dr. Andrzeja Korzeniowskiego. Debiutowała na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dyrygując koncertem dyplomowym (2019). Rok później prowadziła orkiestrę w trakcie 7. Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest również dyrygentką chóru Ars Cameralis w Krakowie, dyrygentką żeńskiego chóru Akademii Ignatianum w Krakowie i nauczycielką chóru w PSM I st. im. W. Kilara w Olkuszu.

Podczas najbliższego koncertu usłyszymy Omdlenia na gitarę i smyczki Piotra Klimka, Koncert na klarnet i smyczki oraz Koncert podwójny na klarnet i gitarę Astora Piazzolli, a także 35. Symfonię D-dur KV 385 („Haffnerowską”) Wolfganga Amadeusa Mozarta. W roli solistów wystąpią klarnecista Jan Jakub Bokun i gitarzysta Jakub Kościuszko.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.jgora.pl/koncert-symfoniczny,47/dyrygent-rezydent,3039?did=5338 


Sopranistka Milena Lange wraz z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną Impressione pod batutą maestro Piotra Wijatkowskiego zaprezentują 23 stycznia 2020 roku o godz. 19.00 cykl 12 Pieśni Kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego w opracowaniu na sopran i orkiestrę symfoniczną. Koncert został zarejestrowany w stolicy Kurpi – w Kościele Zbawiciela Świata w Ostrołęce.

Pieśni Kurpiowskie op. 58 oryginalnie zostały stworzone na głos i fortepian, ale dzięki popularności i artystycznej randze tego dzieła powstały liczne transkrypcje. W związku z tym Milena Lange postanowiła zebrać wszystkie dostępne materiały i przedstawić cały cykl w rzadko prezentowanym opracowaniu na orkiestrę symfoniczną.

Pieśni Kurpiowskie Karol Szymanowski skomponował w latach 1930-1932. W tym ostatnim swoim cyklu wokalnym kompozytor sięgnął do zbioru ks. Władysława Skierkowskiego Puszcza kurpiowska w pieśni. Znany muzykolog Tadeusz A. Zieliński, trafnie podsumował ogromną artystyczną wartość kompozycji: „Pieśni kurpiowskie – jeden z najcenniejszych i najoryginalniejszych opusów w całej spuściźnie Szymanowskiego – stanowią godne uwieńczenie jego barwnej, bogato ewoluującej twórczości pieśniarskiej. W swym mistrzowskim zespoleniu ludowych autentyków z głębią i ekspresją sztuki 'wysokiej' są fenomenem niezrównanym: w muzyce XX wieku niełatwo jest znaleźć analogiczne do nich dzieło”.

Koncert transmitowany będzie na stronie internetowej https://www.mspromotion.net/karolszymanowskipiesnikurpiowskie  oraz na kanale YouTube https://www.youtube.com/user/mspromotion7 


Dialog klasyki ze współczesnością, rozmowa instrumentów dętych drewnianych z fortepianem, pogawędka studentów z pedagogami – muzyczne konwersacje prowadzić będą artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi. Podczas koncertu online transmitowanego na żywo 25 stycznia 2021 o godz. 18.15 na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi zabrzmi muzyka na instrumenty dęte drewniane i fortepian.

Zabrzmią kompozycje klasyczne i romantyczne, takie jak: klarnetowy Koncert A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusa Mozarta, fletowa Grande Fantaisie de Concert sur „Oberon” de Weber op. 52 Julesa Demerssemana oraz fagotowy Koncert F-dur op. 75 samego Carla Marii von Webera. Podczas wieczoru pojawi się także muzyka twórców XX-wiecznych i współczesnych. Posłuchać będzie można kompozycji Dualistyl na obój i fortepian Jerzego Bauera, a także Divertimenta na saksofon altowy i fortepian Rogera Boutry’ego, utworu Quartett op. 93 na kwartet dęty Karla Goepfarta i Tre Pezzi per tre clarnetti na trio klarnetowe Theo Loevendiego.

Na estradzie prezentować się będą: fleciści – Emilia Reske i Przemysław Szczygielski, klarneciści – Wiktoria Jancz, Diana Śliwińska, Adrian Malicki i Mateusz Żak, oboistka Julia Jurkiewicz, saksofonistka Justyna Sołtysik oraz fagocista Maciej Wijata. Przy fortepianie studentom towarzyszyć będą: Bogna Dulińska, Kinga Firlej-Kubica, Joanna Morycińska i Agnieszka Sucheniak-Wójcicka.

Wykonawcy koncertu – studenci Katedry Instrumentów Dętych – kształcą się w klasach: fletu dr hab. Eweliny Zawiślak, prof. AM, oboju dr hab. Agaty Piotrowskiej-Bartoszek, klarnetu dr. hab. Mariusza Barszcza, saksofonu prof. dr. hab. Pawła Gusnara i dr Aleksandry Mańkowskiej, fagotu prof. dr. hab. Krzysztofa Kamińskiego i dr hab. Doroty Cegielskiej oraz w klasach kameralistyki dr hab. Agaty Piotrowskiej-Bartoszek, mgr. Dominika Domińczaka i dr. hab. Roberta Stefańskiego.

Aleksandra Bęben

Dodatkowe informacje: http://www.amuz.lodz.pl/pl/ 


Czy muzyce potrzebny jest parytet? Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia Anaklasis, która 29 stycznia 2021 wypuszcza do sprzedaży krążek Polish heroines of music z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel.

Najnowszy album zasilający serię Sounds jest owocem współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Instytutem Adama Mickiewicza, który promując polską kulturę za granicą podjął się stworzenia i upowszechnienia nowego kanonu utworów polskich kompozytorek. Trzecią stroną w projekcie jest francuska Orchestre Pasdeloup, która podjęła się nagrania czterech utworów znakomitych polskich twórczyń. Orkiestrę poprowadziła – jakże by inaczej – Marzena Diakun, dyrygentka o nieprzeciętnym talencie.

Elżbieta Sikora w zarejestrowanej na krążku Sonosphère V. Wanda Landowska łączy akustyczną tradycję z elektryczną nowoczesnością. Nie można przejść obojętnie obok kunsztu francuskiego gitarzysty jazzowego Misji Fitzgeralda Michela, który w swoim wirtuozowskim solo na gitarze elektrycznej wydobył założoną w utworze przez kompozytorkę nerwowość i barwę brzmienia gry Jimiego Hendrixa. Metafizycznego transu i muzycznego surrealizmu można dotknąć słuchając Aisthetikos Hanny Kulenty w interpretacji znakomitych solistów: saksofonisty Bartłomieja Dusia i pianistki Magdaleny Duś, którzy niespełna rok temu prawykonali utwór w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Contradizione jest klasykiem Grażyny Bacewicz, wybitnej kompozytorki, wirtuozki skrzypiec, a także biegłej pianistki i pisarki. In the Shade of an Unshed Tear Agaty Zubel to próba zmierzenia się z możliwościami orkiestry Beethovenowskiej we współczesności. Wydanie utworu w ramach Anaklasis będzie jego płytową premierą.

Dzięki współpracy z nietuzinkowymi artystami album prezentuje nie tylko najciekawsze zjawiska związane z muzyką współczesną, ale też uwodzi błyskotliwością kobiet działających w branży muzycznej.

Karolina Grysiak

Szczegółów szukajcie na www.anaklasis.pl 


Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprasza na koncert online 30 stycznia 2021 roku o godz. 20.00, który transmitowany będzie z Nowego Domu Sztuki – Pałacu Radziejowicach. W wykonaniu zespołu pod batutą Moniki Wolińskiej zabrzmią Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę Pawła Mykietyna, Sospiri Edwarda Elgara i Suita z baletu El amor brujo Manuela de Falli.

Para znakomitych flecistów, Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, wystąpi w Koncercie podwójnym Pawła Mykietyna, który swą premierę miał (w ich wykonaniu) w 2016 roku. Sami artyści tak pisali o tym dziele: „Składa się z trzech wykonywanych attacca części, z których skrajne oparte są na opracowanej przez kompozytora technice ciągłego acceleranda. Niezmiernie ciekawe jest nowatorskie podejście do sfery agogicznej utworu. Partie solowe – będąc w ścisłej symbiozie z partią orkiestry – potraktowane są bardzo oryginalnie. Koncert Pawła Mykietyna z pewnością znacząco wzbogaci współczesną literaturę fletową. Jest wspaniały!”.

O fascynującym balecie Manuela de Falli Zaczarowana Miłość (El Amor Brujo) tak mówił w jednej ze swych radiowych audycji kompozytor i publicysta Roman Palester: „Jest to bodaj najbardziej bezpośredni i najbardziej porywający z jego utworów. De Falla potrafił zakląć w tym utworze cały «canto jondo», czyli ów pierwotny, a niesłychanie wyrazisty ludowy śpiew Andaluzji […] pełen gwałtownych i nerwowych rytmów, o melodyce inspirowanej odwieczną tradycją i ekspresji wyrażającej na zmianę ponure, czarodziejskie obrządki tańców i świeżość nocy andaluzyjskiej”. Instrumentem solowym chętnie zestawianym ze smyczkami bywa harfa . Po taką obsadę sięgnął także wielki angielski neoromantyk Edward Elgar, tworząc w 1914 roku swe Sospiri (Westchnienia), subtelne orkiestrowe adagio o ekspresji pełnej spokoju i zadumy.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 


II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się 11–18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Zgłoszenia uczestników są przyjmowane od teraz do 14 maja 2021 r. przez formularze elektroniczne na stronie internetowej https://konkursmuzykipolskiej.pl/. Konkurs jest organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca.

„Przy drugiej edycji konkursu czekamy na liczne zgłoszenia uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wszystko obecnie w rękach muzyków, by podjęli decyzję o starcie w konkursie. To odpowiedni moment, by przystąpić do pracy nad własnym programem. Mamy też nadzieję, że profesorowie uczelni muzycznych odegrają tu ważną rolę i namówią swoich podopiecznych do udziału w tym wydarzeniu” – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor IMiT.

Co ważne, w konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek ani obywatelstwo uczestników. Podczas konkursu muzycy będą prezentować utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. To sami uczestnicy przygotowują program, wybierając utwory do poszczególnych etapów konkursu. Konkursowi towarzyszy kronika audio w postaci serii płyt CD dostępnych w dystrybucji światowej zarówno fizycznej, jak i cyfrowej – dzięki temu powstają światowe prapremiery fonograficzne utworów nigdy wcześniej nie nagrywanych.

Uczestnicy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 000 euro w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne. Jury obu kategorii konkursu będzie się składać z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Startujący w konkursie muzycy dostają także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach. Będzie to między innymi nagroda w wysokości 500 euro za najlepsze wykonanie w konkursie sonaty fortepianowej lub utworu kameralnego Miłosza Magina, którą ufundowała córka kompozytora Margot Magin, czy nagroda Société Frédéric Chopin Genève w formie recitalu w czasie Festiwalu Chopinowskiego w Genewie 2021. Dodatkowo współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń.

Agata Szymczak