Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2019 2020 2021 2022 2023
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Inauguracja jubileuszowego 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się 1 października 2021 o godz. 19.00. Wystąpią Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna i znakomity laureat Konkursu Chopinowskiego Charles Richard-Hamelin.

Gdy w 1791 roku Mozart i Schikaneder cieszyli się sukcesem premiery Czarodziejskiego fletu w Wiedniu przebywał (i z dużym prawdopodobieństwem oklaskiwał mozartowski triumf) Józef Elsner, patron Filharmonii Opolskiej. Siedemnaście lat później – być może zainspirowany lekką formą singspielu – skomponował wodewil zatytułowany Echo w lesie. Programowa uwertura do tej operowej komedii omyłek wybrzmiała w 1952 roku podczas koncertu inaugurującego działalność Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Rozpoczęcie jubileuszowego, 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej tymi samymi dźwiękami to ukłon w stronę wszystkich, którym zawdzięczamy istnienie i bogatą historię tej instytucji.

W przededniu (dosłownie!) XVIII Konkursu Chopinowskiego nie mogłoby zabraknąć także muzyki najbardziej znanego polskiego kompozytora – klasyczny w formie i poetycki w wyrazie Koncert fortepianowy f-moll wykona Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody poprzedniej edycji Konkursu. Drugą część wieczoru wypełni III Symfonia Johannesa Brahmsa – dzieło słynące z przepełnionej liryzmem, nostalgicznej części trzeciej (Poco allegretto) i… cichego zakończenia. Owa zaskakująca coda wiele mówi o osobowości Brahmsa. Notabene, motyw z trzeciej części III Symfonii Brahmsa został wielokrotnie wykorzystany przez twórców filmów i muzyki rozrywkowej. Najbardziej znanym utworem cytującym brahmsowską frazę jest piosenka Take My Love, którą w 1950 roku nagrał Frank Sinatra.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl  


Od 1 października do 20 listopada 2021 roku potrwa Art Forum Festival w Krakowie, który jest nowym interdyscyplinarnym projektem Fundacji Art Forum obchodzącej w tym roku jubileusz dziesięciolecia działalności. W ramach Festiwalu odbędą się koncerty, performance, instalacje koncertowe, międzynarodowa konferencja naukowa oraz VIII Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych.

Koncepcja festiwalu opiera się na społeczno-socjologicznym aspekcie muzyki współczesnej w Polsce. Poważna muzyka współczesna powszechnie kojarzona jest z elitarnością, hermetycznością i trudnością w odbiorze. Festiwal ma na celu pokazanie jej innego oblicza poprzez wejście w dialog ze słuchaczem, ukazanie interesującego kontekstu powstania kompozycji współczesnych twórców i zaprezentowania ich najnowszych dzieł: utworów Benjamina Baczewskiego, Bożeny Boba-Dyga, Macieja Zimki, Aleksandra Brycha (Polska), Petera Machajdíka (Słowacja), Tylera Versulisa (Kanada), Viacheslava Kyrylova i Artura Kryvycha (Ukraina).

Wydarzenia odbędą się w Kościele Św. Marcina, Akademii Muzycznej w Krakowie, Hevre, Kościele OO. Augustianów pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Pałacu Sztuki.

Wystąpią artyści polscy i zagraniczni, m.in. niemiecki kolektyw Werkbühne Leipzig, słowacki organista Stanislav Šurin, włoski akordeonista Claudio Jacomucci, Sirius Accordion Quintet, Alek Janicki, Maria Sławek i Marcin Zdunik.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: http://fundacjaartforum.pl 


Filharmonia Krakowska zaprasza zarówno 1 października 2021 o godz. 19.30, jak i 2 października o godz. 18.00 na światowe prawykonanie Symfonii jednego dnia. In memoriam K.K. Baczyński Wojciecha Widłaka. Dzieło to wybrzmi po raz pierwszy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Kotli. Międzynarodowy Dzień Muzyki będzie zatem dla publiczności filharmonicznych koncertów momentem narodzin nowego, niesłyszanego dotąd utworu, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kompozycja napisana została przez Wojciecha Widłaka, rektora krakowskiej Akademii Muzycznej, w latach 2020-2021 na zamówienie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Jak stwierdza sam autor „nie jest to symfonia w tradycyjnym rozumieniu, a raczej symfoniczny fresk – opowieść o młodym, zakochanym człowieku, który mimo tragicznych okoliczności zachował swój maleńki świat prywatnych, kameralnych wzruszeń, swoje mikroszczęście. (…) W utworze w symboliczny sposób przedstawiam odwieczne starcie brutalności i dysonansu z łagodnością i harmonią – nie tylko w odniesieniu do tej osoby i tamtego czasu, bo przecież i wcześniej, i dziś, świat jest rozpostarty na antypodach dramatu i szczęścia”. Zawarta w tytule utworu dedykacja pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odnosi się zarówno do inspiracji, która w bezpośredni sposób oddziałuje na wydźwięk emocjonalny utworu, ale także na zawarte w nim teksty poetyckie, podawane od pulpitów przez muzyków orkiestry.

W kontraście do nowego dzieła Wojciecha Widłaka zabrzmi muzyka do baletu-pantomimy Dariusa Milhaud Byk na dachu oraz Bolero Maurice’a Ravela.

Małgorzata Koch-Butryn

Więcej – na stronie https://www.filharmonia.krakow.pl/ 


Jesienna odsłona jubileuszowego 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” to siedem koncertów w dniach 2–5 października 2021, które zaprezentują publiczności bogatą i różnorodną twórczość współczesnych kompozytorów – w tym także poznańskich twórców. Organizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich.

Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części. Pierwsza – koncert symfoniczny inaugurujący festiwal – z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. T. Szeligowskiego w Poznaniu pod dyrekcją Łukasza Borowicza odbył się 12 marca tego roku.

Podczas odsłony jesiennej usłyszymy utwory – od solowych, poprzez zarówno bardziej wysublimowane, jak i klasyczne w składzie, do rozbudowanych, przeznaczonych na kilkanaście instrumentów. Festiwal – jak zawsze – będzie okazją do wysłuchania utworów powstałych zarówno w ubiegłym wieku, jak i najnowszych, autorstwa twórców uznanych w świecie oraz kompozytorów mniej rozpoznawalnych, ale równie interesujących. Zaprezentowane zostaną między innymi kompozycje Lutosławskiego, Pärta, Hosokawy, Góreckiego, Zielińskiej, Gronau-Osińskiej, Stalmierskiego, Kaszuby, Kędziory, Taborowskiej, Zdrojek-Suchodolskiej, Fabiańskiej-Jelińskiej i innych. Wśród wykonawców pojawią się: Mari Fukumoto, Gośka Isphording, Jakub Drygas, Yaroslav Shemet, Jan Bałaban, Lech Bałaban Agnieszka Bałaban, Krzysztof Sowiński, Donat Zamiara, Damian Sobkowiak, Grażyna Czerwińska, Lepos Duo, Sepia Ensemble i Moniuszko String Quartet. Koncertem o specjalnym charakterze będzie przedstawienie twórczości kompozytorów związanych z łódzką Akademią Muzyczną – Zagajewskiego, Hans, Stańczyka, Kaczorowskiego, Szczepanika, Grzeszczaka – w wykonaniu kameralistów z Łodzi. Wśród trzydziestu czterech kompozycji będzie dziesięć prawykonań!

Wstęp na koncerty jest wolny.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegóły na stronie www.wiosnamuzyczna.pl 


Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. XVIII Konkurs potrwa od 2 do 23 października 2021.

Obok olbrzymiej roli jaką pełni w popularyzacji muzyki Chopina, Konkurs odkrywa największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start w międzynarodowej karierze. Wśród 87 pianistów zakwalifikowanych do tegorocznego Konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. W Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zasiądą wybitni artyści, autorytety, znakomici pedagodzy. Wybiorą tych, którzy przez kolejne dziesięciolecia będą współtworzyć kształt muzycznego świata.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października. Zwieńczeniem będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która będzie miała miejsce 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Zwycięzca Konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro.

Z myślą o miłośnikach twórczości Fryderyka Chopina i wielbicielach konkursowych zmagań Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował multimedialne aplikacje: mobilną na system iOS i Andorid (obie do pobrania bezpłatnie ze strony www.chopin2020.pl) oraz aplikację SmartTV na telewizory marki Samsung.

https://chopin2020.pl/pl 


„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. Koncert kameralny 2 października 2021 o godz. 18.00 w Sali Prób CKK Jordanki poświęcony będzie Gustavowi Mahlerowi.

Projekt odwołuje się do takich rocznic, jak 280. rocznica śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznica śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznica śmierci I. Strawińskiego, 230. rocznica śmierci W. A. Mozarta, 100. rocznica śmierci W. Żeleńskiego, 120. rocznica śmierci G. Verdiego oraz 110. rocznica śmierci G. Mahlera.

Pieśń obok tańca jest najstarszym gatunkiem muzycznym. Wynika z korespondencji słowa poetyckiego i muzyki. Streszcza w sobie historię dziejów muzycznych od kultur pierwotnych po XXI wiek. Bohdan Pociej pisał: „Jeżeli jest w człowieku jakiś niezniszczalny pierwiastek muzyczności, to jego ziarnem jest pieśń”. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy pieśni nie tylko Gustava Mahlera, lecz także wybitnych romantyków: Johannesa Brahmsa i Stanisława Moniuszki, które zaprezentują Agata Schmidt (mezzosopran) i Bartłomiej Wezner.

W ramach akcji „Weekend seniora z kulturą” udostępniono 20 biletów w preferencyjnej cenie 10 zł.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://tos.art.pl/ 


3 października 2021 o godz. 18.00 Związek Kompozytorów Polskich, Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zapraszają na koncert z cyklu „Generacje” – Generacje XXIII, który będzie miał miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Wystąpią gwiazdy polskiej muzyki: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Rafała Janiaka towarzyszyć będzie solistom – fleciście Łukaszowi Długoszowi i akordeoniście Iwo Jedyneckiemu.

Artyści wykonają dzieła znanych polskich twórców: Concertino na flet i orkiestrę kameralną (1962) Witolda Szalonka, Koncert na akordeon i orkiestrę kameralną (1987) Sławomira Kaczorowskiego, In the Shade of an Unshed Tear na orkiestrę (2016) Agaty Zubel, a także A Winged Creature na orkiestrę kameralną (1994) czeskiego kompozytora Miroslava Pudláka.

Ponadto będziemy świadkami premiery dwóch części Ten Scenes from Tobaro (2020) – najnowszego utworu młodego utalentowanego kompozytora Krzysztofa Rau, doktoranta Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dr hab. Agaty Zubel-Moc i dr. Marcina Rupocińskiego. X scen z Tobaro to utwór inspirowany formą muzycznego reportażu tworzonego przez Grażynę Pstrokońską-Nawratil oraz fantastycznym światem Warhammer Fantasy. Akcja dzieła dzieje się w mieście Tobaro (będącego częścią wspomnianego wcześniej świata Warhammer), na początku tzw. Końca Czasów (fantastycznej apokalipsy, która przyniosła zagładę wszystkich istot na planecie) i obrazuje ostatnie chwile ludności zamieszkującej miasto tuż przed jego doszczętnym zniszczeniem.

Koncert dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp wolny! Wymagane jest zakrywanie nosa i ust oraz dezynfekcja dłoni przed wejściem do Studia Koncertowego.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.zkp.org.pl/index.php/pl/nasze-dzialania/festiwale-koncerty/generacje 


III Festiwal Muzyczny Sieradzka Jesień Organowa to pięć niedzielnych koncertów w dniach 3–31 października 2021, podczas których wystąpi łącznie 60 znakomitych wykonawców: zaprezentują muzykę organową, kameralną i sakralną.

Festiwal zainicjowany w roku 2017 przez Błażeja Musiałczyka, organistę, prezesa Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, będzie miał miejsce w dwóch sieradzkich świątyniach: kościele pw. Wszystkich Świętych (Bazylika), na znajdujących się tam zabytkowych 25-głosowych organach Adolfa Homana z roku 1914, oraz w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, na 50-głosowych organach Józefa Cynara.

Spotkania festiwalowe wypełni dawna muzyka polska (Psalmy Mikołaja Gomółki), utwory młodych polskich kompozytorów z nagrodzonej „Fryderykiem” płyty Midnight Stories, a także dzieła twórców zachodnioeuropejskich. Podczas koncertu finałowego, poświęconego pamięci wszystkich, którzy przegrali nierówną walkę z pandemią, zabrzmi Requiem Maurice Duruflé na chór i organy.

Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli m. in. uznawany przez krytyków za jednego z najlepszych polskich flecistów – Łukasz Długosz, organista Roman Perucki, trębacz Paweł Hulisz, Chór Music Everywhere i Zespół Wokalny Art’n’Voices – laureat nagrody „Fryderyk” 2021 w kategorii „Album Roku – Muzyka Współczesna”.

Wstęp wolny! Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00. Obowiązuje reżim sanitarny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura dostępna”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: https://www.facebook.com/Sieradzkajesienorganowa/ 


W ramach jesiennej odsłony 9. Festiwalu Prawykonań, organizowanego co dwa lata w siedzibie NOSPR w Katowicach, 3 października 2021 o godz. 18.00 zabrzmią nowe kompozycje Hanny Kulenty, Marcina Stańczyka i Katarzyny Krzewińskiej.

Jako pierwszy w wykonaniu NOSPR pod batutą Francka Ollu oraz Matthijsa Koene (fletnia Pana) zabrzmi utwór Ad-Umbro na fletnię Pana i orkiestrę symfoniczną autorstwa Hanny Kulenty. „Ideę utworu Ad-Umbro (z łacińskiego: „nacieniować”, „naszkicować”, „krótko przedstawić”, „wskazać”, „naśladować”) nosiłam w sobie od ponad roku. Latem 2018 roku poznałam bowiem wirtuoza fletni Pana – Matthijsa Koene z Holandii” – wspomina genezę utworu kompozytorka. Nigdy nie wpadłabym na pomysł napisania utworu na taki nietypowy instrument, ale po wysłuchaniu kilku koncertów Matthijsa i przekonaniu się jakie ma on możliwości techniczne i muzyczne, zapragnęłam napisać dla niego kolejną kompozycję, opartą na mojej nowej, od kilku lat stosowanej technice, którą nazwałam „musique surrealistique”.

Premiery Live na saksofon, zespół i taśmę Marcina Stańczyka dokonają muzycy NOSPR oraz jeden z najbardziej znanych europejskich saksofonistów – prof. UMFC dr hab. Paweł Gusnar. Natomiast za live electronics będzie odpowiadać podczas koncertu Katarzyna Krzewińska – jej utwór #nofilter na wielką orkiestrę symfoniczną i live electronics to refleksja nad „komputeryzacją” świata i próba zobrazowania zalewającego nas szumu informacyjnego, który paradoksalnie wzmaga uczucie pustki i tęsknoty. Inspiracją do powstania utworu była książka Nie ma Mariusza Szczygła, wyróżniona w 2019 roku Nagrodą Literacką Nike.

Wydawcą utworów Hanny Kulenty i Marcina Stańczyka jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Przedsięwzięcie dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/9-festiwal-prawykonan-nospr-franck-ollu 


Kolejny koncert w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier pod tytułem „Amor divino!” będzie miał miejsce w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka" 3 października 2021 o godz.15.00.

Podczas koncertu wystąpią sopranistki Katarzyna Wiwer i Julieta Gonzalez-Springer oraz zespół instrumentów dawnych Lute Duo: Anton Birula i Anna Kowalska (teorba, gitara barokowa). Artyści zaprezentują barokowe kompozycje z Hiszpanii i Meksyku takich kompozytorów, jak Antonio de Salazar, Cristóbal Galán, Santiago de Murcia i Sebastián Durón.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu koncertowego jest bezpłatny! Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Podczas koncertu inaugurującego 54. sezon artystyczny Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus 3 października 2021 o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu premierowo zabrzmi Barocode II na trio stroikowe i smyczki Macieja Zielińskiego.

Utwór ten zaprezentuje Krakowskie Trio Stroikowe. W Barocode II pojawiają się łatwe do wychwycenia odniesienia do stylistyki muzyki barokowej. Materiał nie zawiera jednak zapożyczeń czy też cytatów z utworów z epoki, lecz jest modyfikowany za pomocą techniki montażowej i efektów, które można uzyskać np. przyśpieszając lub zwalniając materiał nagrany na płycie winylowej bądź taśmie. Kompozytor stosuje też zapętlenia, warstwowe nałożenia motywów i inne zabiegi charakterystyczne dla współczesnych technik samplingowych. To wszystko muzycy wykonują tym nie mniej bez użycia żadnych dodatkowych urządzeń.

Natomiast Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus wykona Szeherezadę Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w opracowaniu Agnieszki Duczmal i pod jej batutą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie https://amadeus.pl/pl/event-03-10-2021-opowiesci-szeherezady-koncert 


Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów organizuje pierwszy międzynarodowy festiwal online „Kobiety w muzyce”. W programie festiwalu promującego kobiety-kompozytorki oraz ich twórczość́ znajdzie się muzyka artystek z Polski i Wielkiej Brytanii. Usłyszymy ją w dniach 4, 5, oraz 11, 12 października na kanale YouTube Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

Podczas koncertów nagranych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku zabrzmią utwory m. in. Wandy Landowskiej, Régine Wieniawski, Grażyny Bacewicz, Łucji Szablewskiej, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, a także Roxanny Panufnik, Judith Weir, Rebecci Clarke, Elaine Hugh-Jones i Elisabeth Lutyens. Wystąpią również przede wszystkim wykonawczynie: altowiolistka Katarzyna Budnik, skrzypaczki Katarzyna Duda i Jaga Klimaszewska, pianistki Julia Kociuban, Julia Samojło i Monika Gardoń-Preinl.

Koncert transmitowany 4 października został zrealizowany przy wsparciu Guildhall School of Music and Drama w Londynie – udział w nim wzięły absolwentki GSMD: sopranistki Magdalena Molendowska, Katherine McIndoe i pianistka Julia Samojło.

Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandry Dulkiewicz oraz Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk i Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona internetowa: https://spmk.com.pl/projekt/kobiety-w-muzyce-women-in-music/ 


ZKPFundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu wraz z Oddziałem Poznańskim Związku Kompozytorów Polskich i Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w dniach 6–7 października 2021 zaprasza na V Poznańskie Koncerty Muzyki Kameralnej poświęcone twórczości znanych kompozytorów związanych z Poznaniem w ramach popularyzacji tradycji kulturowych tego miasta.

NIMiTDodatkowym walorem koncertów organizowanych pod hasłem „Kompozytorzy są wśród nas” są także prawykonania najnowszych utworów współczesnych polskich kompozytorów w wykonaniu cenionych artystów. 6 października po raz pierwszy zabrzmi Utwór Wojciecha Ziemowita Zycha na 2 flety i fortepian, który powstał w ramach programu "Zamówienia Kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Do udziału w koncercie jubileuszowym, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU, zostali zaproszeni fleciści Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz oraz pianista Andrzej Jungiewicz. Udział w tegorocznej edycji Poznańskich Koncertów Muzyki Kameralnej wezmą również znakomici poznańscy muzycy: Katarzyna Stroińska-Sierant (fortepian), Jarosław Sierant (skrzypce), Jarosław Wachowiak (saksofon), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Sławomir Tokłowicz (perkusja) oraz zespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble.

6 października fleciści Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz poprowadzą ponadto warsztaty dla flecistów i kompozytorów.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/poznanskiekoncerty 


Koncert muzyki przestrzennej trójki poznańskich kompozytorek z cyklu Z2P Stage odbędzie się 7 października 2021 o godz. 18.00 w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Future Labs. Odsłuch utworów będzie miał miejsce w specjalnie przystosowanej sali wyposażonej w zestaw ponad 30 głośników zapewniając dookólną projekcję dźwięku.

Tematyką trzeciej odsłony Z2P Stage będzie przestrzenność w eksperymentalnej muzyce elektronicznej. Wiąże się z tym wykorzystanie wielokanałowego systemu nagłośnieniowego w celu uprzestrzennienia kompozycji dźwiękowych. Prace zaprezentowane podczas wydarzenia będą podsumowaniem rezydencji artystycznych w studiu dźwięku ambisonicznego, odbywających się w przestrzeni Art & Science. W trakcie rezydencji uczestniczki oraz uczestnicy przez kilka tygodni rozwijali swoje projekty artystyczne wykorzystując do tego 24-głośnikowy system dźwiękowy. Podczas najbliższego koncertu usłszymy: Tactile thresholds II Michała Janochy, OVERRESONATED_finalversion(15) Anny Obary, Journey of The Guilty Souls Wiktorii Różyckiej, Utricularia Soil Troth i Pustynnienie Lidii Zielińskiej.

Z2P Stage to cykl koncertów oraz performance’ów realizowanych w laboratorium Art & Science w PSNC Future Labs. Założeniem Z2P Stage jest prezentowanie obok regularnych koncertów zdarzeń, w ramach których nowa technologia staje się równoprawnym instrumentem. Z2P Stage to również przestrzeń mediacji za pośrednictwem technologii, nauki oraz sztuki, której wynikiem jest eksperyment dźwiękowy, soundartowy czy performatywny.

Ze względu nietypowe warunki tego wydarzenia liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja: info@maszynakoncertowa.art 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Mieczysław Wajnberg to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów tworzących w ubiegłym stuleciu. Choć przyszedł na świat i dojrzewał w Warszawie, to całe dorosłe życie spędził w Związku Radzieckim, gdzie zyskał sławę i uznanie. Jego fascynująca muzyka dopiero od niedawna wzbudza zainteresowanie w Polsce. Cenione artystki – śpiewaczki Aleksandra Kubas-Kruk i Anna Bernacka oraz pianistka Monika Kruk – zaprezentują wybrane pieśni tego twórcy w Narodowym Forum Muzyki 7 października 2021 o godz. 19.00.

Dorobek Wajnberga jest bardzo obszerny. Obejmuje sto pięćdziesiąt trzy kompozycje noszące numer opusowy, a także wiele dzieł użytkowych, napisanych z myślą o filmach, cyrkach czy na potrzeby radia. Wśród licznych symfonii, koncertów instrumentalnych czy oper specjalne miejsce zajmują pieśni na głos i fortepian. Były one dla Wajnberga przestrzenią osobistej wypowiedzi i wyrazem najgłębiej skrywanych uczuć.

W programie wrocławskiego koncertu znalazło się pięć cykli pieśni. Jeden z nich, czyli Trzy pieśni op. 22, to opracowania tekstów Adama Mickiewicza. Jednak poetą szczególnie przez Wajnberga cenionym i lubianym był Julian Tuwim. Artystki wykonają cztery cykle napisane do liryków tego poety, pochodzące z różnych etapów życia kompozytora. Będą to Stare listy op. 77, Wspomnienie op. 62, Biblia cygańska op. 57 oraz Akacje op. 4.

Koncert poświęcony pieśniom Wajnberga będzie poruszającym spotkaniem z twórczością wybitnego kompozytora.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 


Od 7 października 2021 będzie dostępna w sprzedaży płyta Andrzej Koszewski – Choral Works – czwarty już krążek z cyklu „Antologia polskiej twórczości a cappella”, realizowanego od roku 2018 przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją dr. Janusza Siadlaka. Płyta wydana została przez wydawnictwo DUX Recording Producers we współpracy z Instytutem Rozwoju Sztuki.

Muzyka mistrza Koszewskiego wyróżnia się na tle współczesnej polskiej muzyki chóralnej, dlatego obecność jego twórczości w tworzonej przez Janusza Siadlaka antologii jest krokiem naturalnym, a nawet koniecznym. Szczególnie w przededniu 100-rocznicy urodzin kompozytora, w którego dorobku dominuje muzyka na chór a cappella.

Na płycie znalazł się przekrój twórczości Andrzeja Koszewskiego – 60 minut wyjątkowych doznań muzycznych, na które składają się zarówno utwory sakralne, jak i świeckie. W wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej można usłyszeć kompozycję Muzyka fa-re-mi-do-si z 1960 r., poetycki Tryptyk wielkopolski, zachwycające miniatury Gry, zabawy brzmieniem w Tre pezzi oraz dedykowany Janowi Pawłowi II Angelus Domini z 1981 r. i wytrawne Trittico da messa.

Koncert promocyjny odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 podczas koncertu w Filharmonii Częstochowskiej.

Płyta dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a partnerami wydawnictwa są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.dux.pl/


Rusza kolejna edycja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje od kilku lat w całej Polsce. Pierwsze warsztaty w 2021 roku odbędą się w ramach olsztyńskiego festiwalu dźwięku dla dzieci „Sonikalia” w dniach 7–9 października.

Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Dzieci w wieku 3–5 oraz 6–8 lat podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji, poznają różnorodne instrumentarium, bawią się pięknie ilustrowanymi książkami (w tym z serii „Ulica Czereśniowa” wydawnictwa Dwie Siostry) i w ten sposób łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej.

Zajęcia poprowadzą znakomici artyści: harfistka Agata Galik, kontrabasistka Małgorzata Kołcz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.

W tym roku w ramach dwóch projektów warsztaty odbędą się również w Krajence, Zakrzewie, Jastrowiu, Bielawie i Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Szczegóły na stronie organizatora festiwalu: https://sonikalia.pl/program/opowiedz-mi-bajke/ 


Filharmonia Dolnośląska zaprasza publiczność 7 października 2021 o godz. 13.00 na koncert kameralny współorganizowany z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla Muzyki Polskiej”. Utwory wybitnych polskich kompozytorów zaprezentuje Polish Violin Duo.

Duet był nominowany do ostatniej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „odkrycie roku” za niekonwencjonalność w klasycznej formie duetu. Muzycy są jeszcze studentami Akademii Muzycznych w Poznaniu i Łodzi, a mają już na swoim koncie ponad 180 nagród zdobytych na konkursach na całym świecie. Do najważniejszych osiągnieć duetu należą I nagroda i sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).

W najbliższy czwartek duet skrzypcowy wykona dwa Duo Concertante B-dur na dwoje skrzypiec op. 16 nr 3 Joachima Kaczkowskiego, Kaprysy z op. 18 Henryka Wieniawskiego, Suity na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz i Michała Spisaka oraz Sonatinę Tadeusza Paciorkiewicza.

Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacje o biletach – na stronie https://filharmonia.jgora.pl/ 


Gliwicka Orkiestra Kameralna zaprasza 9 października 2021 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bojków (ul. Parkowa 5) w Gliwicach-Bojkowie na koncert z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”. Koncert jest finałowym akcentem obchodów 20-lecia Orkiestry, która nie mogła świętować jubileuszu wraz ze swoją publicznością na żywo w 2020 roku.

Cykl „Mistrzowskie Interpretacje” realizowany jest przez Gliwicką Orkiestrę Kameralną od 2005 roku. Dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach zespół po raz pierwszy zagra w nowej sali na Scenie Bojków.

Program koncertu będzie częściowo nawiązywać do zrealizowanego koncertu online, który w ramach jubileuszu 20-lecia udało się GOK nagrać w Studiu Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”. Z tego nagrania wydano również dzięki wsparciu STOART-u jubileuszową płytę CD, która jest już w sprzedaży zarówno online, jak i w wybranych sklepach muzycznych i sieci Empik w kraju. Zarówno koncert online, jak i CD są dostępne na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego polskiego dyrygenta młodego pokolenia Macieja Tomasiewicza, asystenta Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej i kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Ten znany artysta poprowadził również GOK podczas nagrania jubileuszowego CD. Solistą koncertu będzie znakomity polski pianista, kameralista i pedagog Piotr Sałajczyk, laureat nagrody „Fryderyk” oraz „Orfeusz”, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. W wykonaniu artystów usłyszymy Serenadę op.2 Mieczysława Karłowicza, Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Symfonię nr 45 „Pożegnalną” Josepha Haydna.

Koncert jest finansowany z budżetu miasta Gliwice.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

http://www.gliwickaorkiestra.pl/ 


V Rzeszowska Jesień Muzyczna, organizowana co roku przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, odbędzie się w dniach 9–24 października 2021 w Klasztorze oo. Dominikanów oraz Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kluczową ideę programową oddaje podtytuł tegorocznego festiwalu: „Zapomniana muzyka” – jego celem jest przypominanie polskiej, rzadko wykonywanej muzyki kameralnej różnych epok oraz ukazywanie jej w kontekście europejskich trendów estetycznych. W programie znajdą się m.in. utwory Juliusza Zarębskiego, Ignacego Friedmana, Mieczysława Wajnberga, Karola Szymanowskiego i Sebastiana Perłowskiego.

Wystąpią tacy cenieni i wszechstronni muzycy, jak Jakub Jakowicz, Bartłomiej Wezner, Piotr Lato, Bartosz Koziak, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Artur Rozmysłowicz, Dominik Płociński, Celina Kotz, Magdalena Bojanowicz, Piotr Różański, Agnieszka Kozło i Katarzyna Wasiak.

Festiwal będzie również transmitowany na kanale YouTube Stowarzyszenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny! Dofinansowano w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program i informacje o obowiązkowych bezpłatnych wejściówkach – na stronie www.spmk.com.pl/projekt/jesien 


Festiwal „Brzmienie Fest" to pierwsza edycja nowego projektu muzycznego Fundacji Kultura Brzmienia. Jest to cykl koncertów w województwie dolnośląskim w dniach 9 października – 13 listopada 2021, których motywem przewodnim jest muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XX i XXI wieku w aranżacjach na różne zespoły instrumentalne i w wykonaniu cenionych polskich artystów.

Festiwal odbędzie się w kilku pięknych miejscach regionu: w Zamku na Wodzie w Wojnowicach (9 i 29 października), w Zamku Kliczków (6 i 13 listopada) oraz w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy (5 listopada). Udział w Festiwalu wezmą Time Quartet, Reed Connection Trio, Repercussion Percussion Group, flecistka Ewelina Zawiślak, skrzypek Maksymilian Grzesiak, mezzosopranistka Anna Werecka-Gryć, a także pianistki Kinga Firej-Kubica i Iwona Sukienik. Ważne miejsce w programie Festiwalu zajmuje muzyka polska: w interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Tansmana, Antoniego Szałowskiego, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Justyny Kowalskiej-Lasoń i Aleksandra Brycha.

Misją Fundacji Kultura Brzmienia jest zapraszanie ludzi do świata kultury: zajmuje się organizacją wydarzeń artystycznych, łącząc muzykę z innymi dziedzinami sztuki. I Festiwal „Brzmienie Fest” jest współfinansowany przez Fundację PZU i Fundację „Lotto" im. Haliny Konopackiej.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjakulturabrzmienia/ 


Nowy sezon artystyczny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej to nowe wyzwania, a pierwsze z nich już 10 października 2021 o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Kameraliści pod batutą Michała Dworzyńskiego zmierzą się z twórczością Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krzysztofa Pendereckiego i Sławomira Czarneckiego, bo najlepiej inaugurować sezon z wysokiego C, zwłaszcza C-dur!

W roli solisty wystąpi Mariusz Klimsiak – artysta, który z fortepianem u boku czuje się równie dobrze w sali koncertowej, jak i sali wykładowej. Pianista rozpoczynał muzyczną karierę w Bydgoszczy, a dziś może pochwalić się występami we Włoszech (Florencja), Hiszpanii (Alicante) i USA (Seattle, San Francisco). Solowe występy łączy z pracą pedagogiczną – jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W wykonaniu muzyków usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Pendereckiego i Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 Mozarta.

Kulminacją koncertu będzie premiera Truso Sławomira Czarneckiego. Tytuł ten sugeruje źródło inspiracji kompozytora co do miejsca i czasu. Truso to autentyczna osada z okresu wczesnego średniowiecza, której istnienie, obok źródeł pisanych, potwierdzają wykopaliska archeologiczne ostatnich lat. Znajdowało się w pobliżu dzisiejszego Elbląga. Osada leżąca nad szeroką zatoką była wielkim, jak na ówczesne czasy, portem handlowym znanym w całym regionie Bałtyku. Nie bez znaczenia było też jej oddziaływanie kulturowe. Jak podkreśla kompozytor, „To jedno źródło inspiracji wyrażane jest w archaicznych brzmieniach i surowej harmonii oraz w prostych diatonicznych motywach, których charakter, w jakimś dalekim odbiciu, ma przywodzić na myśl współczesne melodie żeglarskie z gatunku „szanty". Drugim źródłem inspiracji jest sama Elbląska Orkiestra Kameralna”. Truso to utwór o swobodnej formie poematu, gdzie kompozytor wykorzystał szerokie możliwości orkiestry, od potężnych brzmień tutti, do wirtuozowskich partii solistycznych o charakterze koncertującym. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.eok.elblag.eu/wydarzenia/215 


Pod hasłem „Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur” Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku rozpoczyna nowe przedsięwzięcie o charakterze interdyscyplinarnym, które odbędzie się 10 października – 5 grudnia 2021. Ideą jest kontynuacja tradycji Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako przestrzeni symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury.

Uniwersalizm pisarskiego dorobku Jarosława Iwaszkiewicza jest m.in. efektem doświadczania wielokulturowości, towarzyszącego mu nieustannie, od najwcześniejszego okresu życia po lata ostatnie. Walorem szczególnym pisarstwa Jarosława Iwaszkiewicza jest także wrażliwość na inne dziedziny sztuki, spośród których pierwszoplanową rolę odgrywa muzyka. Odczucia muzyczne stanowią zwykle nieodłączny element przeżyć towarzyszących refleksjom wywołanym przez dzieła malarzy, rzeźbiarzy, architektów, także przez zjawiska przyrody.

Festiwal zaplanowano jako cykl pięcioletni. W tym roku poświęcony będzie związkom Iwaszkiewiczów i Domu na Stawisku z kulturą żydowską, relacjom z wybitnymi pisarzami, kompozytorami, artystami pochodzenia żydowskiego. Usłyszymy utwory Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, piosenki poetyckie do słów Ginczanki, Mandelsztama, Leśmiana, Tuwima, Ficowskiego, a także tradycyjną muzykę żydowską.

W programie również wystawa dokumentująca zasługi Iwaszkiewiczów w ratowaniu Żydów podczas okupacji (inspirowana faktem uhonorowania Ich pośmiertnie Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), koncerty muzyki różnych gatunków i stylów, spotkania literackie.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Muzeum: http://stawisko.pl/ 


Instalacja dźwiękowa Barbary Kingi Majewskiej Ciasne przejście o stromych ścianach, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 października o godz. 16.00 w foyer NOSPR w ramach 9. Festiwalu Prawykonań, opowiada historię elementu scenografii operowej. W instalacji stanie się on źródłem dźwięków – umieszczone w nim głośniki będą emitować dźwięki, z którymi dialog podejmą muzycy.

Barbara Kinga Majewska określa swoją instalację jako rzeźbę dźwiękową z muzyką na żywo: udział w premierze weźmie sama kompozytorka, a także altowiolistka Aleksandra Batog i wiolonczelistka Danuta Sobik-Ptok.

Punktem wyjścia dla instalacji jest horyzont teatralny z inscenizacji opery Walkiria Richarda Wagnera – mierzący 36 metrów długości i 7 metrów szerokości, ręcznie malowany, płócienny brezent. Podczas przedstawień, zwieszany ze sztankietu w głębi sceny, zamykał swoją powierzchnią przestrzeń należącą do spektaklu. Po czternastu przedstawieniach trafił w 1989 roku do magazynu i pozostał w nim przez kolejne 30 lat. W tym roku zostanie przeniesiony do foyer siedziby NOSPR w Katowicach: zamiast tłumić dźwięki, będzie tworzył dla nich rozległą i otwartą czarę.

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl 


Udział w koncercie z okazji 70. urodzin Aleksandra Lasonia w Sali Koncertowej NOSPR 10 października o godz. 18.00 weźmie udział Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą samego jubilata i zespół Vołosi.

Muzyka to miłość, muzyka to radość, muzyka to więzi łączące nas z innymi. Koncerty w ramach tegorocznej serii „Grupa Rodzina” otworzy wydarzenie specjalne – zorganizowane, by świętować 70. urodziny kompozytora Aleksandra Lasonia.

Wydarzenie będzie nie tylko okazją do wysłuchania jednego z najciekawszych i najlepiej przyjętych utworów Lasonia – Muzyki kameralnej nr 5 „Cztery pory roku”, ale i twórczości kolejnego pokolenia tej muzycznej rodziny, z międzynarodowym sukcesem rozwijającym muzyczne pasje zapoczątkowane w rodzinnym domu. Notabene, po wysłuchaniu „Czterech pór roku”, wykonanych na Festiwalu „Warszawska Jesień" w 2002 roku przez Orkiestrę Muzyki Nowej pod dyrekcją kompozytora, publiczność zażądała bisu, co na festiwalach muzyki nowej zdarza się raczej rzadko. Wiosna, Lato, Jesień i Zima połączone z koncertem zespołu Vołosi przeniesie nas w obszary piękna, niewyczerpanej energii i entuzjazmu wspólnego grania, spowitego nutą szaleństwa i zachwytu wyniesionego z krainy dzieciństwa.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym NOSPR 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie https://nospr.org.pl/pl 


KrachKoncerty muzyki improwizowanej duetu KRACh!, tworzonego przez młodych kompozytorów – Aleksandrę Chmielewską i Krzysztofa Ratajskiego – odbędzie się 10 października 2021 o godz. 16.00 w PROM-ie Kultury Saska Kępa, 23 października o godz. 18.30 w Klubie SPATiF i 28 października o 20.30 w Klubie DZiK.

KrachAleksandra Chmielewska jest kompozytorką i improwizatorką współpracującą z Kinem Iluzjon, odnoszącą sukcesy zarówno na polu muzyki ilustracyjnej, jak i muzyki autonomicznej; jest m.in. laureatką I nagrody w konkursie Instant Composition Contest w ramach Festiwalu Transatlantyk 2015. Krzysztof Ratajski to kompozytor i improwizator działający na pograniczu muzyki współczesnej, jazzu i aranżacji muzyki z gier komputerowych, jego muzyka została doceniona m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego.

Projekt realizowany jest w ramach Programu „Mobilni w Kulturze 2021" prowadzonego przez Fundację Inna Przestrzeń, organizowanego i finansowanego przez Urząd m. st. Warszawy.

https://www.facebook.com/events/603604810813330/ 

https://www.facebook.com/events/249453190407947/ 


Nowy sezon Filharmonii Śląskiej to nie tylko nowa energia i nowe otwarcie – to także nowe technologie, a wraz z nimi: nowy cykl koncertów PGE – HoloGramy, łączących doznania muzyczne z wizualnymi. W trakcie tych wydarzeń widzowie zgromadzeni w naszej sali będą mieli okazję nie tylko wysłuchać koncertu, ale także podziwiać hologramy, wyświetlane na ekranie mgłowym, w który filharmoniczna sala – jako jedyna w Europie – jest wyposażona. Pierwszy koncert – już 10 października 2021 o godz. 17.00.

Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprasza na multimedialny koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Bez wątpienia ciekawym punktem programu będzie premierowe wykonanie ścieżki dźwiękowej z filmu Sól ziemi czarnej w reżyserii Kazimierza Kutza. Do tej pory tę muzykę znaliśmy jedynie w wersji nagrania audio z powodu braku dostępnych materiałów nutowych. Teraz jednak może ona zabrzmieć na żywo, dla publiczności, ponieważ Adam Wesołowski, Dyrektor Filharmonii Śląskiej i kompozytor, przygotował ze słuchu transkrypcję kompozycji Kilara.

Oprócz tego, filharmonicy przygotowali utwory z takich filmów, jak Pianista, Portret damy, Smuga cienia, Trędowata i Pan Tadeusz.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 


Od początku działalności celem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego było zbliżanie ludzi poprzez muzykę – czy to w ramach działań edukacyjnych, czy przez ułatwianie dostępu do materiałów nutowych, czy wreszcie przez udział w kształtowaniu gustów i popularyzację tego, co w polskiej kulturze najlepsze. Podsumowując 75 lat rozwoju i dokumentowania historii, PWM zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na spotkanie z muzyką na żywo 13 października 2021 o godz. 19.00, będące spojrzeniem wstecz, a zarazem w przyszłość.

Nie bez powodu koncert jubileuszowy odbędzie się w Krakowie – to tutaj w 1945 roku Tadeusz Ochlewski zdecydował się otworzyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i dać początek jednej z najważniejszych obecnie polskich instytucji kultury.

„Wielkie spotkania” – podczas koncertu o tym wymownym tytule na jednej scenie wystąpią: znakomity skrzypek, kompozytor i aranżer Adam Bałdych, przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin, wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk oraz Adam Sztaba – artysta balansujący na pograniczu gatunków, a wraz z nim gwiazda polskiej sceny rozrywkowej – wokalista Igor Herbut! Artystom towarzyszyć będzie niezastąpiona AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory ikonicznych polskich kompozytorów w reinterpretacjach współczesnych twórców, którzy wzięli na warsztat dzieła Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Również 13 października do dystrybucji trafi Great Encounters od Anaklasis – tym razem na winylu. Płyta zawierać będzie materiał, który ukazał się wcześniej na kompakcie, nadając muzyce nowy wymiar brzmieniowy.

Więcej na www.pwm.com.pl 


W ramach III edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei w dniach 14–24 października 2021 odbędą się interesujące koncerty, prezentujące muzykę kameralną i symfoniczną, premierowe wykonania dzieł polskich twórców oraz warsztaty otwarte dla publiczności.

Usłyszymy w wykonaniu cenionych artystów dzieła Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Antonia Vivaldiego, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli. Prawykonane zostaną utwory Radosława Matei, Jerzego Mackiewicza oraz Piotra Pawlika. 21 października w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się prawykonanie zrekonstruowanego koncertu klarnetowego Józefa Madei (w 70. rocznicę powstania utworu). W roli solistów wystąpią klarnecista Paweł Kroczek oraz wiolonczelista Justus Grimm, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Udział w Festiwalu wezmą również Orkiestra Klarnetowa, zespół wokalny I Cantanti Ensamble, Ami Ensamble wraz z solistką Celiną Kotz, a także wyróżniający się studenci i uczniowie z Wielkopolski.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert w Niemczech organizowany wspólnie z Niemieckim Stowarzyszeniem Kulturalnym w Bayreuth, podczas którego zespół Apeiron Trio wykona m.in. utwory Władysława Żeleńskiego.

Mistrzowskie warsztaty poprowadzą znani artyści: wiolonczelista Justus Grimm (Królewskie Konserwatorium w Antwerpii) i klarnecistka Barbara Borowicz (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie).

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Festiwal współfinansowany jest ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Zakłady Kórnickie, Fundacji PZU, Fundacji LOTTO, STOART, Pałacu Jankowice, Gminy Tarnowo Podgórne, Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na www.festiwalmadei.pl 


Podczas tegorocznego festiwalu Ad Libitum pod hasłem „Free drums!” w dniach 14–16 października 2021 zaprezentowany zostanie niezwykle bogaty świat muzyki tworzonej na instrumentach perkusyjnych przez wirtuozów tej dziedziny. W centrum uwagi znajdzie się także fortepian – muzyka XX w. pokazała, jak fascynującym może być instrumentem perkusyjnym.

Spektrum stylów i koncepcji twórczych będzie szerokie – począwszy od swobodnej improwizacji, poprzez muzykę wywodzącą się z jazzu, inspiracje rockowe, performans z elementami wideo, na muzyce współczesnej skończywszy.

Wśród zapraszanych przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej gości znajdą się tej miary artyści, jak Zygmunt Krauze, Ramón López, Núria Andorrà oraz zespół Kwadrofonik z improwizującymi kompozytorami – Pawłem Romańczukiem i Arturem Zagajewskim. Artystą rezydentem festiwalu będzie Gerry Hemingway – legendarny perkusista, filar najsłynniejszego kwartetu Anthony’ego Braxtona. Hemingway poprowadzi warsztaty i koncert specjalnie na festiwal stworzonego zespołu młodych polskich artystów (Julianna Kamila Siedler, Ola Rzepka, Mikołaj „Miki” Wielecki, Leszek Lorent), wystąpi także w trio z pianistką Izumi Kimura i kontrabasistą wielokrotnie goszczącym na festiwalu – Barrym Guy’em.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Miasto st. Warszawa.

Informacja prasowa organizatorów

Strona Festiwalu: https://www.ad-libitum.pl/ 


W programie VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (15–29 października 2021), propagującym muzykę XX i XXI wieku w regionie lubuskim, znajdą się duże projekty orkiestrowe, kameralistyka, spektakle taneczne, spektakl teatru instrumentalnego, pokaz filmu, wystawa zdjęć Bartka Barczyka oraz koncerty i warsztaty dla dzieci, organizowane przez Filharmonię Gorzowską.

Połączenie w jednym czasie i miejscu wykonań wybitnych dzieł muzyki ostatnich dwóch stuleci, znakomitych artystów i projektów łączących różne trendy i kierunki muzyczne pozwoli wszystkim uczestnikom wydarzenia na własne odkrywanie tej twórczości i poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. Festiwal poświęcony będzie w szczególny sposób jego patronowi – Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów pod dyrekcją Adama Sztaby znajdzie się prawykonanie jego kompozycji, dedykowanej Kilarowi.

Zabrzmi również muzyka Zygmunta Krauze, Krzysztofa Knittla, Jarosława Siwińskiego, Pawła Szymańskiego, Zbigniewa Kozuba i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Na galę finałową Festiwalu zaproszenie przyjął zaś Jerzy Maksymiuk – kompozytor i jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów: Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej wykona jego wybrane kompozycje pod batutą maestro. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez Maksymiuka – Riff na trzy akordeony.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/list/2021-10-00 


15 października 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert upamiętniający 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. W programie znajdą się dwa wielkie dzieła, wobec których nie można pozostać obojętnym – Rapsodia Śląska 19–20–21 Jana A.P. Kaczmarka oraz III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Rapsodia Śląska po raz pierwszy zabrzmiała 31 sierpnia 2019 roku na Stadionie Śląskim. To monumentalne dzieło przybrało wówczas formę widowiska, pełnego muzyki, akrobacji, projekcji i efektów multimedialnych. Twórca tego dzieła, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel Jan A.P. Kaczmarek przygotował nową wersję Rapsodii. Dzięki temu, utwór poświęcony pamięci Powstańców Śląskich w tej nowej formie będzie mógł zagościć w salach koncertowych. Jej premierowe wykonanie odbędzie się właśnie 15 października w Filharmonii Śląskiej, a na estradzie zobaczymy wówczas tych samych artystów, którzy wraz z filharmonikami prawykonywali kompozycję dwa lata temu. Wystąpią: Iwona Sobotka (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Marcin Wyrostek (akordeon). Tego wieczoru Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Yaroslav Shemet.

Drugim punktem programu będzie najsłynniejsza z symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, podziwiana na całym świecie. W swojej III Symfonii kompozytor wykorzystał pieśń pochodzącą z okresu Powstań Śląskich Kajze mi sie podziol moj synocek mily? Pewnie go w powstaniu zle wrogi zabily. Oprócz niego, w warstwie tekstowej znajdą się także Lament Świętokrzyski oraz cytat inskrypcji, znalezionej w z jednej z cel zakopiańskiego Gestapa. Niezwykle ekspresyjna partia sopranu i budująca ogromne emocje warstwa instrumentalna z pewnością poruszą wszystkich słuchaczy.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 


Narodowe Forum Muzyki zaprasza 15 października 2021 o godz. 19.00 na wieczór, podczas którego NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Michała Klauzy zaprezentuje dwa znakomite dzieła. Pierwsze z nich to świetny, stanowiący wielkie wyzwanie dla solisty Koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza, którego twórczość w symboliczny sposób domyka epokę romantyzmu. Z tym niezwykłym dziełem – powstałym dla Stanisława Barcewicza, nauczyciela artysty – zmierzy się tym razem Bartłomiej Nizioł. W drugiej części wydarzenia zabrzmi V Symfonia Ludwiga van Beethovena.

Śpiewny, melodyjny i pogodny Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych dzieł przeznaczonych na ten instrument. Zwracali na to uwagę zarówno krytycy, którzy mieli okazję wysłuchać jednego z pierwszych jego wykonań, jak i współcześni wirtuozi. Nie jest to jednak popis dla samego popisu, owe trudności służą bowiem ekspresji i przyczyniają się do wzmocnienia wyrazu kompozycji. Koncert składa się z trzech części. Pierwsza z nich, Allegro moderato, ma charakter epicki i bohaterski. Romanza. Andante, czyli ogniwo drugie, to miejsce, w którym Karłowicz wyeksponował śpiewną melodykę. Finałnatomiast stanowi radosne i pełne energii Vivace assai. Kompozytor sam grał na skrzypcach, dobrze więc zdawał sobie sprawę, jak trudny utwór napisał.

W drugiej części wieczoru wysłuchamy V Symfonii Beethovena, przez lata obrastającej romantyczną legendą, wedle której w dźwiękach oddaje ona stany emocjonalne artysty mierzącego się z ciężką chorobą.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 


Piąta płyta z cyklu „Antologia polskiej twórczości a cappella” realizowanego przez Janusza Siadlaka i Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum to hołd dla Juliusza Łuciuka w pierwszą rocznicę śmierci częstochowsko-krakowskiego kompozytora. Światowa premiera fonograficzna jego dzieła Vesperae in Assumptione Beatae Mariae Virginis będzie miała miejsce 15 października 2021. Album wydany został przez DUX Recording Producers we współpracy z Instytutem Rozwoju Sztuki.

Janusz Siadlak wraz ze swoim zespołem poświęcili Juliuszowi Łuciukowi pierwszą płytę z cyklu „Antologia polskiej twórczości a cappella” – 3 lata później powrócili do twórczości częstochowsko-krakowskiego kompozytora składając mu hołd w pierwszą rocznicę śmierci. Tym razem Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum i maestro Janusz Siadlak sięgnęli po wyjątkowe w skali międzynarodowej dzieło – Vesperae in Assumptione Beatae Mariae Virginis. Te Nieszpory w wersji na chór męski powstawały w latach 1987-89, natomiast wersja dla chóru mieszanego (przy jednoczesnym zachowaniu antyfon chorałowych w oryginalnej, męskiej obsadzie) – w 2005 roku. Vesperae in Assumptione Beatae Mariae Virginis są wspaniałą wizytówką Juliusza Łuciuka. Pokazał w nich bowiem to, do czego sięgać w swojej twórczości kochał najbardziej – tradycję wiary. Wykorzystanie cytatów chorałowych, spokój płynący z każdej części dzieła, a także umiejętne tworzenie mistycznej aury średniowiecza tworzy dzieło kompletne i spójne.

Koncert premierowy najnowszego albumu „Antologii” odbędzie się 21 października 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Częstochowskiej.

Płyta dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a partnerami wydawnictwa są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Wszystkie płyty „Antologii” wydane zostały pod patronatem Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o premierze koncertowej: https://www.filharmonia.com.pl/repertuar/1734-Dwa-oblicza-muzyki-polskiej 


Teatr Otwarty w Gdańsku, który w 2021 roku świętuję jubileusz 25-lecia istnienia, zaprasza na premierę widowiska muzyczno-teatralnego Burzliwe dzieje oręża polskiego z okazji 100. rocznicy ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzenie odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku 16 października o godz. 18.00 pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Twórcą i dyrektorem artystycznym Teatru Otwartego jest Dariusz S. Wójcik – znany gdański artysta śpiewak, który w roku 2021 został zwycięzcą wojewódzkich eliminacji Plebiscytu „Osobowość Roku 2020” oraz laureatem 3. miejsca w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020” w kategorii „kultura”. Właśnie Dariusz Wójcik jest autorem scenariusza i reżyserem widowiska Burzliwe dzieje oręża polskiego. Zadedykował go Ojcom polskiej Niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, którzy zostali odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

W programie znajdą się pieśni patriotyczne, które powstawały w różnych okresach walk o Niepodległość oraz po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, a dla obywateli żyjących w wolnym kraju są ważną częścią kultury narodowej. Utwory Wojciecha (Alberta) Sowińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Kazimierza Hofmana, Karola Kurpińskiego, Władysława Tarnowskiego, Mieczysława Kozar-Słobódzkiego, Władysława Piątkiewicza, Adama Kowalskiego, Alfreda Schutza, Witolda Rowickiego, Andrzeja Panufnika i Alberta Harrisa usłyszymy w nowych aranżacjach kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Kamila Cieślika, prodziekana Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

Dużym atutem widowiska są znakomici artyści zaproszeni do udziału w wydarzeniu. Wystąpią Małgorzata Trojanowska (sopran), Jacek Szymański (tenor), Dariusz S. Wójcik (bas), Rafał Lewandowski (fortepian), Daniel Salulski (narrator), Zespół Kameralny Mea Patria i Męski Zespół Wokalny. Nieodłącznym elementem widowiska będą komentarze historyczne nawiązujące do tych wydarzeń w formie prelekcji, którą wygłosi pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, zaś jego pięknym dopełnieniem układy choreograficzne prezentujące polskie tańce narodowe w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp bezpłatny - rezerwacja darmowych zaproszeń: 600 290 214.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa"

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Mecenat: Fundacja im. Franciszka Stefczyka i Argo s.a.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.teatrotwarty.pl 


16 października 2021 o godz. 19.00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, członka Rady Artystycznej POSI. Koncert, podczas którego usłyszymy dzieła Giuseppe Verdiego, Saveria Mercadantego i Piotra Czajkowskiego, współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”.

Włoch Saverio Mercadante, pokoleniowo bliski Rossiniemu był bardzo w swej epoce prominentnym twórcą oper. Jego arcybogata spuścizna pozostaje dziś w większości zapomniana, a wyjątek stanowi dzieło zaledwie osiemnastoletniego twórcy – II Koncert fletowy e‑moll, kochany zwłaszcza za finałowe Rondo russo, należące do wielkich „przebojów” muzyki klasycznej, chętnie wykonywane przez flecistów jako „bis”. Podczas październikowego koncertu dzieło zabrzmi w całości, a wykona je Łukasz Długosz, należący do najbardziej wszechstronnych i cenionych flecistów swego pokolenia.

We włoskim kręgu pozostaje też pulsująca emocjami, obfitująca w piękne melodie uwertura do opery Moc przeznaczenia Verdiego. Co łączy to dzieło z ostatnią symfonią Czajkowskiego? Oba dzieła miały swe premiery w Petersburgu (opera Verdiego w 1862 r.).

VI Symfonia Piotra Czajkowskiego z uwagi na swą wyrazową aurę, jak bodaj żadna inna w dziejach muzyki, zasługiwała na miano „Tragicznej”. Kompozytor jednak po premierze wpisał do partytury podtytuł – „Patetyczna”. Czajkowski zmarł dziewięć dni po premierze tego dzieła o szczególnej ekspresji, arcyromantycznego, pełnego uniesień, o wielu niekonwencjonalnych rysach swej architektoniki.

Udział w przygotowaniu koncertu brała Anna Sułkowska-Migoń, uczestniczka programu „Dyrygent-rezydent”.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: www.sinfoniaiuventus.pl 


Choć w programie koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum z udziałem Alexandra Sitkovetsky’ego 16 października 2021 o godz. 18.00 znalazły się dzieła dwóch kompozytorów brytyjskich i jednego polskiego, to wszystkie te utwory powstały w Anglii. Łączy je też upodobanie autorów do eksponowania pięknej, śpiewnej melodyki.

Na początku koncertu muzycy zaprezentują Suitę świętego Pawła op. 29 nr 2 Gustava Holsta, która składa się z czterech części: Jig, Ostinato, Intermezzo i Finale (The Dargason). Tytuł ostatniego ogniwa suity oznacza ludową melodię taneczną, która znalazła się w wydanym przez Johna Playforda w 1651 roku zbiorze The English Dancing Master. Część The Dargason zawiera także cytat z innej popularnej melodii staroangielskiej – Greensleeves.

Zupełnie odmienny jest Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika napisany na zamówienie zaprzyjaźnionego z twórcą Yehudiego Menuhina. Kompozytor przyjął ofertę z radością, a pisanie utworu było dla niego powrotem do świata dzieciństwa. Ojciec artysty był bowiem lutnikiem, a młodość przyszłego kompozytora wypełniały zapachy drewna i lakieru, a także widok powstających w pracowni instrumentów. Doświadczenia te wpłynęły na refleksyjny, ciepły i liryczny ton utworu. Sprawiły też, że mieszkający w Anglii kompozytor zdecydował się uczynić trzecią część radosnym oberkiem. Panufnik pisał: „Komponowałem utwór, który raczej miał ukazywać duszę wykonawcy niż zamieniać gryf skrzypiec w boisko gimnastyczne dla skaczących palców”.

Wieczór zwieńczą ukończone przez Benjamina Brittena w 1937 roku Wariacje na temat Franka Bridge’a op. 10. Powstały one na zamówienie dyrygenta Louisa Boyda Neela, który prawykonał je ze swoją orkiestrą tego samego roku podczas festiwalu w Salzburgu. Koncert ten był początkiem spektakularnej kariery kompozytorskiej angielskiego twórcy.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 


W najbliższy weekend Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego zawita do Mrozów. Szóste wydarzenie w ramach Festiwalu odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury 17 października 2021 o godz. 18.00. Fundacja „Czas sztuki” zaprasza na koncert poświęcony Fryderykowi Chopinowi w 172. rocznicę śmierci kompozytora.

Jego arcydzieła usłyszymy w interpretacji cenionego pianisty Mischy Kozłowskiego – absolwenta Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, a obecnie wykładowcy Katedry Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i prezesa Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”. Ten koncertujący na całym świecie artysta jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym 9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Darmstadt i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zorganizowano koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Udział w Festiwalu biorą znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego i Województwa Mazowieckiego. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


17 października 2021 o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Bassema Akiki. W roli solisty wystąpi wybitny akordeonista i pedagog prof. dr hab. Klaudiusz Baran.

Artyści po raz pierwszy wykonają nowy utwór Marty Ptaszyńskiej Magiczna podróż. Koncert na akordeon i orkiestrę symfoniczną, dedykowany Klaudiuszowi Baranowi. „Część pierwsza operuje bogatym językiem harmonicznym, a w charakterze posiada aurę mistyki łączącą się z silną dramaturgią nawiązującą do dalekowschodnich iluminacji”, komentuje utwór kompozytorka. „Natomiast część druga jest do niej kontrastująca, niezwykle »świetlista« i ruchliwa. Jest ona zainspirowana Sonetem nr 29 z drugiego tomu Sonetów do Orfeusza R.M. Rilkego. To ta wizja »płynięcia w przestworzach«, czyli tytułowa Magiczna podróż”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas koncertu zabrzmią ponadto utwory Bassema Akiki, Christopha Willibalda Glucka i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Koncert będzie retransmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Informacja o biletach: https://bit.ly/3iO2nVQ 


17 października 2021 o godz. 16.00 w warszawskim domu kultury PROM Kultury Saska Kępa będzie miał miejsce koncert z wizualizacjami Marzeny Majcher TransLokacja.

Kompozytorka i gitarzystka Marzena Majcher przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Jej projekt TransLokacja inspirowany jest teorią Wieloświata, według której może istnieć nieskończona ilość równoległych wszechświatów, w których żyje nieskończona ilość kopii nas samych, ale historia ich życia jest inna niż nasza i dzieje się w innych wymiarach. Będzie to muzyczna podróż do równoległych wszechświatów, które potencjalnie mogą istnieć. Podczas koncertu kompozytorka będzie sterować muzyką ruchem dłoni, tworząc nowe, nieprzewidywalne strefy brzmieniowe.

Muzyce będą towarzyszyć wizualizacje operatora filmowego Andrzeja Wojciechowskiego, znanego ze zdjęć m. in. do filmów Moje Córki krowy, Noc Walpurgii, Zabawa, zabawa, laureata licznych nagród za filmy eksperymentalne.

Projekt powstał w ramach programu „Mobilni w Kulturze 2021”, finansowanego przez m.st. Warszawa. Realizator Programu – Fundacja Inna Przestrzeń.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Pierwszy występ Chóru Narodowego Forum Muzyki, prowadzonego przez nowego dyrektora artystycznego – francuskiego chórmistrza Lionela Sowa – odbędzie się 17 października 2021 roku o godz. 18.00. Muzycy zaprezentują możliwości głosu ludzkiego i skrzypiec, w posługiwaniu się którymi sam dyrygent osiągnął mistrzowski poziom.

Grażyna Bacewicz należy do grupy polskich twórców i twórczyń z lat międzywojennych i powojennych tworzących w stylu neoklasycznym. Nawiązywała do form i gatunków wykształconych w okresie klasycyzmu. Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka, szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce – stąd jednym z pierwszych jej utworów jest I Sonata na skrzypce solo, powstała w 1941 roku i będąca jedną z pierwszych polskich sonat skrzypcowych dwudziestego wieku. Oferuje ona ucztę muzykalności, dowcipu i skupienia emocji. Ten utwór usłyszymy podczas koncertu w interpretacji Christiana Danowicza.

W wykonaniu chóru zabrzmią dwa motety wokalne ze zbioru Geistliche Chormusik op. 12 Huga Distlera, Come, Holy Ghost Jonathana Deana Harveya i Domine non secundum peccata nostra Jamesa Loya MacMillana. Natomiast w trzeciej części pod tytułem Nostalgia z tryptyku francuskiego twórcy Philippe’a Hersanta czołową rolę pełnią skrzypce grające ozdobne wariację na tle posępnego chorału w partiach chóru. Ostatni zabrzmi dwuchórowy motet Singet dem Herrn ein neues Lied Johanna Sebastiana Bacha.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 


Premiera utworu Sławomira Kupczaka Muzyka odzyskana odbędzie się 19 października 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Utwór, który zaprezentuje Radical Polish Ansambl, powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Radical Polish Ansambl to zespół, który punktem wyjścia do poszukiwań brzmieniowych i strukturalnych uczynił muzykę ludową. Poszukiwania te, jak wskazuje sama nazwa zespołu, dają niekiedy efekty dość radykalne. Choć folklor kojarzy się z tradycją, przewidywalnością, niezmiennością, muzycy RPA udowadniają, że może on stać się punktem wyjścia do tworzenia artystycznej awangardy. Co ciekawe, u początków tych muzycznych peregrynacji nie leży wcale żadna mazurska wieś, położona malowniczo wśród pól, ale... Indie. To tam, w Bibliotece Publicznej w Delhi w 2016 roku polski klarnecista Wacław Zimpel odkrył tematy muzyczne łączące elementy ragi i polskich mazurków. Rekonstrukcją tej niezwykłej muzyki zajęło się siedmioro artystów, którzy wkrótce utworzyli Radical Polish Ansambl. Do współpracy namówili kompozytorów współczesnych.

Obecnie muzycy RPA – sześcioro skrzypków i perkusista grający na dżazie (wiejskim zestawie perkusyjnym) – wykonują dzieła znakomitych polskich kompozytorów. Podczas najbliższego koncertu zaprezentują publiczności po raz pierwszy utwór Sławomira Kupczaka Muzyka odzyskana, a także Alap – Dźor – Dźhala Tadeusza Sielanki i Kompozycję ze sznurkiem Piotra Żaka.

Zamówienie i premiera utworu Sławomira Kupczaka dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Karolina Albińska

Informacja o biletach: https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-muzyka-czwartego-swiata 


22 października 2021 o godz. 18.00 odbędzie się premiera mini opery Umbra Anny Jędrzejewskiej w plenerze, na terenie warszawskiego parku Fosy.

Jednoaktowa miniopera multimedialna na sopran i fortepian z elektroniką to wewnętrzny dialog ego i superego w metaforze odbić i projekcji umysłu, proces uświadamiania sobie siebie, definiowania „ja". Tytułowa umbra to cień całkowity; pojęcie stosowane zazwyczaj w odniesieniu do zaćmienia. W tej operze jest ona metaforą pojęcia cienia jungowskiego. Autorem libretta jest Wojciech Skowronek, a projekt wizualizacji stworzył Kamil Kowalski. Opowieść rozwija się jako refleksja na temat człowieka w dzisiejszym świecie, u schyłku cywilizacji, w zagrożeniu klimatycznym, w zagrożeniu konfliktem światowym i pandemicznym. Na ile świadomość dzisiejszego człowieka odpowiada wyzwaniom jakie stawiają nasze czasy? Czy jesteśmy na prawdę świadomi siebie, czy też jak w jaskini platońskiej, opowiadamy sobie o wyobrażeniach które tworzymy na podstawie odbić, projekcji i obrazów zniekształconych kulturą „pozowania”? Główna bohaterka stoi na scenie w otoczeniu trzech ekranów, będących niby „hologramami” samej siebie, w otoczeniu swojego id, ego i superego, które ze sobą toczą rozmowę, jak podczas medytacji.

Utwór wykonają śpiewaczka operowa Aleksandra Klimczak, która jednocześnie będzie na żywo przetwarzać swój głos elektronicznie, i sama kompozytorka, grającą na fortepianie.

Mini opera powstała w ramach programu „Mobilni w kulturze".

Prapremiera transmitowana online odbędzie się w klubie PanDymińska 21 października o godz. 20.00.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

21.10.2020: https://www.facebook.com/events/616549393089184 

22.10.2020: https://www.facebook.com/events/1036795130480961 


Koło Naukowe Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi zaprasza do uczestnictwa w I Międzyuczelnianej Konferencji Naukowo-Artystycznej „contraddizioni”, która odbędzie się online w dniach 21–22 października 2021 roku.

Ideą przyświecającą wydarzeniu jest konfrontowanie zjawisk artystycznych. Tematyka pierwszej edycji dotyczy badania „contraddizioni” (z włoskiego - sprzeczności) i podobieństw – relacji w twórczości funkcjonującej na pograniczu współczesnej muzyki poważnej i popularnej.

Każda odsłona wydarzenia będzie okazją do nawiązania współpracy z innym kołem naukowym polskiej uczelni muzycznej lub uniwersytetu. Partnerami pierwszej edycji są Koło Artystyczno-Naukowe Nowych Mediów oraz Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W konferencji weźmie również udział dr Andrzej Mądro (Akademia Muzyczna w Krakowie), a także pedagodzy łódzkiej i wrocławskiej akademii muzycznych. Wykłady wygłoszą: prof. Cezary Duchnowski, prof. Artur Zagajewski, dr Katarzyna Dziewiątkowska, dr Marta Śniady, dr Adam Porębski i mgr Anna Wójcikowska. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach kompozytorskich z Jackiem Sotomskim.

Drugi dzień konferencji będzie okazją do zaprezentowania efektów studenckich oraz doktoranckich badań i przemyśleń, prezentujących konfrontacje muzyki popularnej i klasycznej. Wybrane artykuły, za zgodą autorów i autorek, zostaną opublikowane w pokonferencyjnym wydawnictwie oraz na łamach zaprzyjaźnionych tytułów.

W ramach konferencji odbędą się dwa koncerty online: koncert z utworami dedykowanymi triu rockowemu, a także set DJ-ski, do którego zostaną użyte sample, między innymi z materiałem zarejestrowanym w czasie pierwszego koncertu.

Piotr Mika

Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/contraddizioni 


21 października 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert z okazji Dnia Papieskiego, odbywający się pod hasłem „Fides et ratio” (wiara i rozum). Zabrzmią dzieła trzech wrocławskich kompozytorów, napisane specjalnie na tę okazję, a przeznaczone na akordeon, klawesyn, chór chłopięcy i elektronikę.

Sero te amavi („Późno Cię umiłowałem”) to dzieło Marcina Bortnowskiego oparte na cytacie z Wyznań św. Augustyna. Autor tej kompozycji jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował kompozycję w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Oprócz działalności twórczej zajmuje się nauczaniem współczesnych technik kompozytorskich oraz muzyki komputerowej.

Stanisław Krupowicz przed uzyskaniem dyplomu Akademii Muzycznej w Warszawie ukończył studia na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat obronił na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Był jednym z inicjatorów powstania festiwalu Musica Electronica Nova i pierwszym jego dyrektorem artystycznym. Te Deum („Ciebie Boga wysławiamy”) jego autorstwa to utwór wykorzystujący słowa wczesnochrześcijańskiego hymnu datowanego na IV wiek.

Ostatnim dziełem w programie koncertu jest Eulogētos (po grecku znaczy to „Błogosławiony”) – kompozycja Marcina Rupocińskiego. Twórca ten kształcił się we wrocławskiej Akademii Muzycznej, najpierw pod okiem Pstrokońskiej-Nawratil, później zaś pod kierunkiem Krupowicza. Podejmuje działania artystyczne na styku różnych mediów – programuje instalacje multimedialne, tworzy muzykę elektroakustyczną oraz interesuje się komputerowym wspieraniem procesu komponowania.

Zamówienie utworów Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza i Marcina Rupocińskiego w ramach projektu Fides et ratio dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 


Tromboholizm – Poznań Trombone Music Festival to wyjątkowe wydarzenie na mapie Poznania, które zrzesza puzonistów z całej Polski oraz Europy. Podczas czwartej edycji Festiwalu w dniach 22–25 października 2021 odbędą się koncerty, wykłady oraz kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych puzonistów z całego świata.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą: Piotr Banyś, György Gyivicsan, Thomas Leyendecker, Maciej Łakomy, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Nagórski, Piotr Nobik, Zbigniew Starosta, Mateusz Wesołowski i Robert Żelazko.

W koncertach w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu udział wezmą: Wojciech Jeliński – pomysłodawca i dyrektor artystyczny Tromboholizmu, kwartet puzonowy TrombQuartet, wykładowcy kursów mistrzowskich, pedagodzy i studenci klas puzonu z Budapesztu, Lipska, Łodzi, Katowic oraz Poznania. Zabrzmią utwory w opracowaniu na puzon oraz oryginalnie napisane na ten instrument, m. in. autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Zostaną wygłoszone wykłady na temat pielęgnacji instrumentów (Tomasz Zabor, Mathias Wiedmann), „Ustnik w procesie tworzenia dźwięku” (Maciej Łakomy), „Puzonista – celebryta na wiedeńskim dworze” (Mateusz Wesołowski) i „Poligon na spirometrze” (Zbigniew Starosta).

Organizatorem Tromboholizmu jest Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a współorganizatorem – Fundacja Świat Możliwości.

Festiwal został dofinansowany z Urzędu Miasta Poznania.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: https://wojciechjelinski.com/tromboholizm/ 


22 października 2021 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Michała Nesterowicza wraz z wybitnym skrzypkiem Jakubem Jakowiczem zaprosi na koncert wpisujący się w cykl zapowiadający XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. Tego wieczoru słuchacze będą mogli zachwycić się muzyką polską – kompozycjami Grzegorza Fitelberga i Mieczysława Karłowicza.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Od 1982 roku należy on do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Każda z edycji to nowe odkrycia, kumulacja talentów dyrygenckich i okazja dla młodych adeptów tej sztuki, by pokazać całemu światu swój kunszt. Jedenasta edycja Konkursu odbędzie się w 2023 roku, jak zawsze – w Filharmonii Śląskiej. Już w 2021 roku chcemy rozpocząć wspólną drogę do tego wydarzenia, dlatego już teraz zapraszamy na koncert zapowiadający to prawdziwe święto muzyki, zainicjowane przez Karola Stryję, ostatniego ucznia Patrona Konkursu.

Rozpocznie koncert kompozycja Grzegorza Fitelberga – Rapsodia polska na wielką orkiestrę op. 25. W tym jednym z ostatnich utworów kompozytora słyszymy rysy modernistyczne oraz inspiracje Fantazją na tematy polskie Fryderyka Chopina. Kolejny punkt programu – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza – zachwyci publiczność pięknymi kantylenami oraz doskonałym wykorzystaniem możliwości instrumentu solowego. Partię skrzypiec solo zagra tego wieczoru znakomity artysta, Jakub Jakowicz.

Koncert ukoronuje z kolei VII Symfonia Antonína Dvořáka, uznawana za jeden z największych i najczystszych przykładów symfonii jako formy muzycznej od czasów Beethovena.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 


22 października 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki wysłuchamy kompozycji z epoki romantyzmu oraz nowego dzieła na wiolonczelę i orkiestrę autorstwa znanego polskiego kompozytora współczesnego Pawła Szymańskiego. Orkiestra i Chór NFM oraz wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz-Koziak wystąpią pod batutą znakomitej Marzeny Diakun.

Usłyszymy Os justi WAB 30, Ave Maria WAB 6, Locus iste WAB 23, Christus factus est WAB 11 oraz Virga jesse floruit WAB 52 Antona Brucknera. Są to utwory surowe w brzmieniu, ascetyczne, ale jednocześnie delikatne i głęboko uduchowione.

Następnie znakomita wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz-Koziak wykona Simple Music na wiolonczelę i orkiestrę Pawła Szymańskiego, który zapisał się w historii muzyki polskiej jako kompozytor wyjątkowo niezależny, krytycznie myślący o muzycznej współczesności i potrafiący w interesujący sposób integrować ją z elementami zaczerpniętymi z przeszłości, zwłaszcza z epoki baroku. Szymański określił swoje artystyczne credo następująco: „Współczesny artysta, w tym i kompozytor, znajduje się w okowach dwóch skrajności. Z jednej strony grozi mu bełkot, jeżeli całkowicie odrzuci tradycję, z drugiej zaś może popaść w banał, jeśli za bardzo się na nią zapatrzy. To jest paradoks uprawiania sztuki dzisiaj. Jakie jest z takiej sytuacji wyjście? Skoro nie można całkowicie uwolnić się od banału, to trzeba z tym banałem prowadzić pewną grę, traktować go jako tworzywo pozwalające na zachowanie pewnych elementów konwencji, ale równocześnie za pomocą cudzysłowu, metafory, paradoksu osiągnąć do niego odpowiedni dystans”.

Koncert zwieńczy wykonanie IV Symfonii „Tragicznej” Franza Schuberta.

Zamówienie utworu Simple Music Pawła Szymańskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 


Concerto Notturno – to tytuł jesiennego koncertu z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” 23 października 2021 o godz. 19.30 w szczecińskiej galerii Trafostacja Sztuki. W roli koncertmistrza Baltic Neopolis Orchestra i solisty wystąpi Daniel Stabrawa – artysta światowej sławy związany z Filharmonią Berlińską, w której stanowisko koncertmistrza nadał mu sam Herbert von Karajan.

Baltic Neopolis Orchestra od długiego czasu pielęgnuje więź z twórczością Mikołaja Piotra Góreckiego, czego dowodem jest niedawno skomponowany dla Orkiestry utwór Druga przestrzeń, prezentowany pod koniec lipca 2021 roku w Szczecinie, a kontynuacją tej wielkiej sympatii będzie wykonanie przez Baltic Neopolis Orchestra utworu Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

Pozostałą część programu koncertowego Daniel Stabrawa ułożył z niezwykłą starannością, proponując prezentację twórczości wyłącznie polskich kompozytorów, co jest wspaniałą okazją do bliższego poznania naszej rodzimej kultury muzycznej. Usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, które nawiązują do polskiej muzyki dawnej, wykorzystując jednocześnie odkrycia brzmieniowo-techniczne muzyki współczesnej, co tworzy niezwykle ciekawe zestawienie dwóch, jakże odległych od siebie epok (pojawia się tam m. in. cytat z XVI-wiecznej pieśni opisującej wesele Króla Zygmunta Augusta). Zabrzmi również Suita na orkiestrę smyczkową Michała Spisaka, dzieło niezwykle dynamiczne i porywające.

Cykl „Wielcy Koncertmistrzowie” dofinansowano ze środków Miasta Szczecin. „stART – cykl koncertów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://bit.ly/3alAi3K 


23 października 2021 o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert-święto! Dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR Lawrence Foster świętuje tego dnia swoje 80. urodziny. Gwiazdą jego urodzinowego koncertu będzie legendarny pianista i dyrygent Daniel Barenboim, który po raz pierwszy wystąpi jako solista z polską orkiestrą.

„Daniel Barenboim jest moim zdaniem największym żyjącym dziś muzykiem. Czy dyryguje, czy gra na fortepianie, czy uczy, czy wreszcie wygłasza mowy, jest największy i kropka” – mówi o soliście swojego urodzinowego koncertu Maestro Foster. Usłyszymy Barenboima w uwielbianym, dramatyczno-wirtuozowskim Koncercie c-moll Ludwiga van Beethovena.

Pozostałe punkty programu również ułożone są według klucza najbliższych muzycznych przyjaźni dyrektora artystycznego NOSPR. Koncert otworzy Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, który wydatnie przyczynił się do objęcia przez Lawrence'a Fostera kierownictwa NOSPR. To właśnie Maestro Penderecki jako pierwszy zadzwonił do Fostera, żeby zaproponować mu objęcie stanowiska dyrektora artystycznego NOSPR. Amerykańskiego dyrygenta wybrała sama orkiestra. Przebudzenie Jakuba jubilat wybrał nieprzypadkowo – dzieło zostało prawykonane w 1974 roku w Monte Carlo pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego przez Orchestre National de l'Opéra de Monte-Carlo. Foster był związany z tą orkiestrą przez 14 lat.

Na koniec zabrzmią kompozycje przywodzące na myśl jeszcze jedną z ojczyzn głównego bohatera wieczoru – Rapsodie rumuńskie George'a Enescu. Foster – syn emigrantów z Rumunii wychowany w słonecznym Los Angeles – pierwszy raz odwiedził kraj swoich rodziców jako 26-latek. Zakochał się w tym kraju i do dziś jest z nim mocno związany, również jako niestrudzony promotor twórczości największego rumuńskiego kompozytora.

Koncert objęła patronatem honorowym Ambasady Rumunii w Rzeczpospolitej Polskiej.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/daniel-barenboim-lawrence-foster-nospr-koncert-z-okazji-80-r